PDA

View Full Version : Sun lanseaza "Project Looking Glass"



fia
29th June 2004, 07:48
Sun lanseaza Project Looking Glass, care e un window manager 3D pentru Linux.
Mai multe detalii : http://wwws.sun.com/software/looking_glass/details.html.
Va recomand Demo-ul: http://webcast-east.sun.com/ramgen/archives/GSN-1312/GSN-1312_01_450.rm
O sa ramaneti impresionati. Nu stiu cine are procesorul, pentru asa ceva, dar pentru viitorul (nu foarte indepartat) mi se pare o idee excelenta.

fia
29th June 2004, 07:49
Ca sa va faceti o idee:
http://wwws.sun.com/software/products/projectlookingglass/ss6.jpg
Totul este 3D, se redefineste conceptul de Window Manager!

Vadim
30th June 2004, 18:19
Arata excelent, e clar ca asta e viitorul pe ecrane mari si 3d!

fia
30th June 2004, 18:46
Te-ai uitat si la demo? Mi se pare genial. Cand sta ala cu fereastra se uita la ea, si dupa aia o ia si o intoarce pe dos si scrie o notita pe spate :).
Singura problema e ca e foarte comsumatoare de CPU. Pana nu se fac procesoare ai puternice... nu e folosibila... pentru ca se presupune ca un Window Manager e ceva care ruleaza in background, nu iti ia 50% din procesor.

Saber Rider
9th July 2004, 02:41
Arata bestial poza aia, dar din pacate mie nu imi merge linkul ala. Adica cand il accesez, imi da sa downloadez un fisier de 180 bytes, care contine un fel de adresa. Presupun ca imi trebuie un player Real sau ceva de genu'.
Oricum, superba idee. Parca ceva asemanator se preconiza si pentru Windows Longhorn. Tot un desktop 3D.

PS.
Mda, m-am dus pe site manual, si am observat ca imi trebuie Real Player sau QuickTime. Am dat sa downloadez versiunea QuickTime. De abia astept sa vad !!!

Saber Rider
9th July 2004, 03:40
Mda, am vazut demo-ul. Ce sa spun ?!? Superb ! Absolut Fantastic !
Si mai ales, este deja facut, functiona destul de bine, nu stiu de ce o mai fi inca la stadiul de "proiect".

Super interesanta si selectia de cd-uri. Ce sa mai, se va da un super impuls firmelor de software, acum cu posibilitatea de a intoarce pe toate fetele un obiect in timp real ... Fabulos !!

fia
9th July 2004, 04:58
Parerea mea e ca se afla inca instadiul de proiect pentru a mai trage de timp. Deocamdata nu stiu cate porcesoare si-ar pemite sa ruleze "chestia" asta. E nevoie de multi "ciclii".

Saber Rider
9th July 2004, 15:40
Eu zic ca mai degraba tine mai mult de placa grafica, avand in vedere ca este ceva 3D. Poate noua solutie de la Nvidia cu 2 placi PCI-Express conectate in SLI ar face fata :). Sau poate chiar placile Quadro. Sau ce tot spun eu aici !? Mie mi-ar place sa cred ca merge si cu GF4ti al meu !! Tre' sa mearga !! :D

fia
13th October 2005, 17:57
Din cate am vazut, o parte din idei au fost preluate si de Micorsoft pentru Windows-ul lor Longhorne.

Intre timp aceasta versiune ruleaza atat pe Linux cat si pe Windows ;)

GoPens
13th October 2005, 20:15
aero e deja ceva vreme in development. ca specificatie minima se pot astepta chestii cumparabile cu:

128MB memoria placii video (256MB pt. 1600x1200), conditie indeplinita deja de cam toate placile ce ies pe piata in momentul de fata
minim 32 de biti per pixel
accelerare 3D comparabila cu directx9
latime de banda a memoriei de 2GB/s
cca 1,5 millioane de triunghiuri/s
AGP 4X sau PCI-E 8 lane

asta-s indeplinite usor de un ATI Radeon 9800Pro care are
128MB memorie
bandwith memorie: 21.8GB/s
380 millioane triunghiuri/s
AGP 4x/8x

a mea placa grafica din computerul pt. jocuri (X850 PE) are
256MB memorie
37,8 GB/s bandwith memorie
cca 450 millioane triunghiuri/s

as zice, chiar pentru varianta "high end" a lu' aero, diamond, o placa "high end" de astazi va fi suficienta, mai ales ca releasul lu' vista (nu longhorn) intirzie pina in a 2-a jumatate a lui 2006.

nu cred ca cerintele lu' looking glass sunt mult mai mari, asa ca, nu cred ca-ti va trebui un SLI pentru un simplu desktop.
eu nu le-am testat inca ca-mi tin linuxul sub vmware si ioc accelerare 3D acolo :(, dar un amic l-a testat si spune ca-i ok. trebuie sa-l intreb pe ce sistem...

in momentul de fata, cu cool&quiet-ul de la AMD, in regim de desktop, poluarea fonica e acceptabila (daca i-as pune un arctic silencer poate-i mai liniste) dar daca desktopul chiar incarca cit de cit placa grafica, mi-e ca va trebui sa ma gindesc la o solutie de racire mai buna. din nefericire sapphire nu monteaza cele mai silentioase coolere pe placile lor, iar placi HIS sunt dincolo de ce-s dispus sa dau pe o placa video :( .

fia
13th October 2005, 20:28
uite ca a mai auzit si altcineva :) Anu trecut cand am scris prima oara... n-a zis nimeni nimic.....
10x for the info GoPens.