PDA

View Full Version : Semifinala: Grecia - Cehia



fia
29th June 2004, 07:18
1 iulie , ora obisnuita
Nu stiu cata lume pervedea meciul asta ca semifinala. E clar ca cehii pleca favoriti. Tot ce sper e ca Nedved sa nu ia galben. Ar fi pacat in cazul in care se califica sa nu joace finala (as spune iar , dupa Juve-Milan).
Aceste e ultimul meci la un turneu final al lui Pierluigi Collina.

Doctor_Satan
29th June 2004, 10:15
Desi sunt o surpriza extrem de placuta, grecii vor avea o viata grea cu cehii.
Dar, chiar daca vor pierde, eu cred ca nu va fi la mai mult de un gol diferenta.

realmadrid.com
29th June 2004, 10:58
cehii vor avea un meci de antrenament:), nu ii vad pe greci sa reziste in fatza uraganului din est:)

corinutza_88
29th June 2004, 11:48
desi grecia sa aratat a fi cea mai mare surpriza a campionatului ,nu cred ca va rezista in fata celei mai bune echipe de la euro2004!
cehia va avea un meci usor dupa parerea mea si va ajunge in finala cu multa usurinta!

MaPaX
29th June 2004, 12:11
Joi, 1 iulie, ora 21:45> Grecia - Cehia in direct pe TVR 1!

DRAGOS
29th June 2004, 16:06
cehii vor avea un meci de antrenament:), nu ii vad pe greci sa reziste in fatza uraganului din est:)


Asta e si parerea mea (cred ca e a tuturor :D ) :drak: !!!

Catalanul
29th June 2004, 16:08
cehii vor avea un meci de antrenament :)

asa am zis si de franta ca va avea un meci de antrnament si uite, au luat bataie de la greci
oricum cred ca cehii sunt mai maturi decat francezii si vor reusi sa-i invinga pe greci, nu usor dar ii vor invinge
scor: 2-0 cehia goluri: barros si koller :yeah:

dj_jaxxx
29th June 2004, 16:09
Asa s-a spus si de Franta in sferturi, si uitati ce s-a intamplat :)

Si eu cred ca Cehia va castiga, dar nu va fi usor.

Cucu
29th June 2004, 17:08
Hai grecia.
Sper sa-i bata pe cehi.
E cazu sa mai castige si cineva din partea de rasarit a Europei.
2-1 scor final

daydreamer
29th June 2004, 17:39
totusi, daca trece Grecia, nu o sa fie o mare finala...ar fi pacat...

dj_jaxxx
29th June 2004, 17:49
Daca trece...trece pe merit pentru ca cehii nu o sa joace cu mainile in buzunar ca francezii.

daydreamer
29th June 2004, 18:07
pana acum grecii au trecut dar n-au avut nici ei un joc extraordinar, e un joc mai plictisitor pt spectatori decat jocul olandei sau cehilor...deci prefer cehii!

MaPaX
1st July 2004, 00:14
1 iulie, Porto, semifinale, stadion: "Do Dragao" ora 21.45, TVR1
CEHIA - GRECIA
Astăzi, pe arena "dragonilor" din Porto se va consuma cea de-a doua mare confruntare dintre Grecia şi Cehia, la o competiţie de anvergură aşa cum este turneul final european. Prima a avut loc la 14 iunie 1980, pe "Olimpico" din Roma, în cadrul grupei A. Naţionala fostei Cehoslovacii se prezenta în postura de deţinătoare a trofeului, din echipa care învinge R.F. Germania la Belgrad, antrenorul dr. Jo­sef Venglos i-a păstrat pe Ondrus, Jurkemik, Panenka, Gogh, Mas­ny şi Nehoda. De partea cealaltă, legendarul antrenor al elenilor, Al­ke­tas Panagulias dispunea de o generaţie foarte talentată, în frunte cu Nikos Anastopoulos şi Thomas Mavros. Panenka a deschis re­pede scorul (min. 6), însă în min. 14, Mavros şi Anastopoulos au creat o fază de generic, încheiată cu reuşita ultimului, gol ce a ocu­pat primul loc în clasamentul celor mai frumoase execuţii ale tu­neului italian. Totuşi, până la urmă grecii au cedat în faţa maşinii de fotbal a cehilor, Vizek (min. 26) şi Nehoda (min. 63) marcând golu­rile victoriei. Interesant este faptul că în formaţia Greciei a evoluat în acest meci şi Anthimos Kapsis, nimeni altul decât tatăl lui Michalis Kapsis fundaşul lui AEK Atena şi al naţionalei elene, care atunci avea doar... 7 ani! Ultimul meci disputat între cele două echipe s-a consumat la Ioannina, în aprilie 2002 şi s-a terminat cu un scor alb, 0-0.
După ce Germania, Italia, Anglia şi Franţa, adică tot tezaurul de aur european la mondiale sunt de multişor acasă, am fi tentaţi să credem că la actualul turneu final al CE a rămas doar... plevuşca! Ar fi o simplă presupunere, pentru că la această oră atât au putut să mai stoarcă din ele, nişte formaţii pentru care mândria naţională a apus demult după munţii de bani pe care vedetele lor le încasează din întrecerile rezervate cluburilor şi mai ales din publicitate!
Sigur la sfârşitul meciului din această seară vom vărsa o lacrimă pentru cei învinşi, deoarece atât Cehia, cât şi Grecia, de departe pro­tagonistele lui EURO 2004 meritau să câştige coroniţa de lauri. Dacă elenii lui Otto Rehhagel vor defila în marş cadenţat pe iarba stadionului din Porto, ne închipuim ce va fi la Atena, oraşul pregătit să găzduiască Jocurile Olimpice! Probabil, cea mai grandioasă competiţie, plecată în urmă cu două milenii tot de pe aceste me­leaguri va intra într-un con de umbră. Va fi însă greu, deoarece Zagorakis şi compania vor avea în faţă o maşină de fotbal bine re­glată, ce va arunca spre poarta lui Nikopolidis o ploaie de "ghiulele" din toate gurile de foc, iar uriaşul Koller va fi stăpânul absolut al spaţiului aerian din faţa porţii elene. Oricum, învingătoarea, sigur va avea un cuvânt de spus în finală...
Arbitru: Pierluigi Collina (Italia)

realmadrid.com
1st July 2004, 11:09
Cehia-Grecia 2-0
nu cred ca grecii vor reusi sa le puna probleme cehilor, mai ales la forma pe care o au si felul cum joaca

fia
1st July 2004, 12:07
Nu trebuie uitat cat de disciplinati tactic sun grecii... Totusi sunt singurii care au batut pe Portugalia.
E clar ca cehii sunt peste ei, dar nu se stie nicioadata.
Asa preventiv eu o sa pun 10$ pe greci (ca e cota peste 5), daca ii pierd macar ma bucur ca s-a calificat Cehia, daca nu macar castig si eu un ban cinstit.

realmadrid.com
1st July 2004, 12:10
asa am zis si de franta ca va avea un meci de antrnament si uite, au luat bataie de la greci
oricum cred ca cehii sunt mai maturi decat francezii si vor reusi sa-i invinga pe greci, nu usor dar ii vor invinge
scor: 2-0 cehia goluri: barros si koller :yeah:


pai asa am crezut si eu, dar oricum cehii au avut un parcurs f. bun pana in semi, in schimb franta a cam scartait in grupe, sa nu mai zic in sferturi

Catalanul
1st July 2004, 21:41
mai sunt 5 minute pana incepe meciu' ;)
sper sa bata cehia :yeah:
3-0 :D

Catalanul
1st July 2004, 23:35
ce partida plictisitoare :sleep:
sper sa dea cehia un gol de argint, dar mi se pare imposibil cu masiva aparare a greciei :D

naxos
1st July 2004, 23:55
Gooooooooooolllllllll!!!

Catalanul
1st July 2004, 23:57
ASTA DA SURPRIZAAAAA!!!!!! :shock:
nu-mi vine sa cred??????!!!!!!!!!!! :shock:
GRECIA IN FINALA!!!!! :o: :o:
:cya: CEHIA :cya:

finala se va incheia cu primul meci al acestui EURO
:degete: PORTUGALIA :degete:
hai grecia :D :evil:

uti2102
2nd July 2004, 00:03
NU POT SA CRED!
Favorita mea, CEHIA, a fost eliminata !!! :( :headbang:
GRECII MERITA SA CASHTIGE FINALA!!!

MaPaX
2nd July 2004, 00:04
Grecia - Cehia: 1 - 0 (105' T. Dellas)

Grecia: Antonios Nikopolidis, Giourkas Seitaridis, Traianos Dellas, Michalis Kapsis, Takis Fyssas, 72' Angelos Basinas, Theodoros Zagorakis, Kostas Katsouranis, Giorgios Karagounis, 91' Zivis Vryzas, Angelos Charisteas. (Schimbari: 72' Stelios Giannakopoulos, 91' Vassilis Tsartas).

Cehia: Petr Cech, Zdenek Grygera, Tomas Ujfalusi,Tomas Galasek, Rene Bolf, Marek Jankulovski, Karel Poborsky, 40' Pavel Nedved, Jan Koller, Rosicky, Milan Baros (Schimbare: 40' Vladimir Smicer).

MaPaX
2nd July 2004, 00:06
HAI POLI:
Dupa ce erai mare fan Cehia, acum esti mare fan Grecia, orice numa sa nu castige Portugalia nu?:))))) Degeaba tot PORTUGALIA VA CASTIGA CAMPIONATUL EUROPEAN 2004!

ricky
2nd July 2004, 00:06
SUPERBA HELLAS !

HELLAS iti multumeste Iordanescule ! I-ai aratat cit de jos poate cobori ! Sau...mai jos nu se poate !

Atunci cind Iordan s-ar fi retras cu maseuri, doctori, secunzi si...Sandu & Mitica in aparare, OTTO REHAKLES, zeul OLIMPULUI, a scos un fundas si a introdus un atacant !

ALBANIA, te rog, nu-i elimina pe-ai nostri !
Doar voi ati mai ramas in BALCANI !

ricky
2nd July 2004, 00:09
Ce importanta are cine cistiga titlul ?
PORTUGALIA il merita ; pentru greci ar fi o noua surpriza !
Ajunge !
Cindva trebuie si ei sa revina cu picioarele pe pamint !

P.S. SUPERB !
E bine de stiut ca ANTRENORII mai au un cuvint de spus !

uti2102
2nd July 2004, 00:11
Ar fi frumos sa cashtige shi o echipa din Balcani. Occidentul sa-shi mai puna pofta-n cui! Nu-mi ramane decat sa sustzin echipa care mi-a inecat corabiile. HELLAS! :mda:

Catalanul
2nd July 2004, 00:18
da, recunosc, in finala o sa tin cu grecia, pt. ca nu imi plac portughezii la acest campionat european :D
:degete: PORTUGALIA :degete:

Dorin
2nd July 2004, 01:37
Ce poate este mai important din meciul acesta este faptul ca s-a dovedit ca Cehia este o echipa in care joaca tot oameni si nu extraterestrii! Un meci bun , unul mai slab , o victorie chinuita, o victorie spectaculoasa , una norocoasa si iata si o infrangere asa zis neasteptata. Nu ma apuc sa comentez Grecia ca n-am nimic cu ei.Sint mult mai buni decat s-a crezut si este bine. Doar nu degeaba au batut atata amar de echipe bune. Pe vremea lui Iordanescu s-a inceput formarea unei echipe.Bolile de inceput ale unui nou nascut i-au cazut victima si Iordanescu.Dar copilul a crescut si cu discplina germana s-a si maturizat.Nu dati in Iordanescu ca nu merita. Ca exemplu, noul antrenor propus pentru Germania a refuzat pe bunul motiv ca nu poti face o echipa in 2 ani.Foarte adevarat!
Ce e bine pentru romani este ca au vazut clar ca Olanda si Cehia pot fii invinse.Si noi am vazut ca ne grabim sa dam verdicte.Suedia era super fantastica dupa un meci .Si dupa aia....
Asa ca avem sanse si inca mari sa ne calificam si sa ne vedem in Germania 2006! Fotbalul romanesc creste din nou chiar daca asazisi suporteri numai se lamenteaza si acuza....Ce bine ar fii sa incepem sa vedem la ce sintem buni si nu numai slabiciunile.Ca si noi tot oameni sintem.Nu extraterestrii!!! :yeah: Dorin

fia
2nd July 2004, 09:11
Nu se poate zice ca Cehia merita victoria ... dar nici Grecia. NU mereu invinge cel mai bun... Desi a fost un pic plictisitor meciul as spune parafrazand un citat celebru (pentru alt sport) : I love this game!
Pai ce ar fi daca ar castiga mereu cei de la care se astepta lumea?

fia
2nd July 2004, 09:13
Nu trebuie uitat cat de disciplinati tactic sun grecii... Totusi sunt singurii care au batut pe Portugalia.
E clar ca cehii sunt peste ei, dar nu se stie nicioadata.
Asa preventiv eu o sa pun 10$ pe greci (ca e cota peste 5), daca ii pierd macar ma bucur ca s-a calificat Cehia, daca nu macar castig si eu un ban cinstit.

Hi hi hi ... cine e mai bogat cu 53 de dolari? (cota era 5,3) EUUU!!

corinutza_88
2nd July 2004, 11:12
grecia in finala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
asta da surpriza!!!
cred ca in acest meci nimeni nu a pariat pe grecia si nimeni nu credea in ea si totusi A CASTIGAT!!!!!!!!!!!
FELICITARI GRECIA dar campionatul e castigat PORTUGALIA!

fia
2nd July 2004, 13:41
grecia in finala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
asta da surpriza!!!
cred ca in acest meci nimeni nu a pariat pe grecia si nimeni nu credea in ea si totusi A CASTIGAT!!!!!!!!!!!

Merci, inseamna ca eu sunt nimeni :mda:

FreeMinds
2nd July 2004, 14:33
bravo grecilor daca iau si finala le dau o bere :)

dj_jaxxx
2nd July 2004, 16:06
Daca Grecia se califica la mondiale voi tine cu ei, ca oricum Romania a ales sa faca o mica pauza de turnee internationale pentru urmatorii 40 de ani.

Doctor_Satan
3rd July 2004, 13:27
Daca Grecia se califica la mondiale voi tine cu ei, ca oricum Romania a ales sa faca o mica pauza de turnee internationale pentru urmatorii 40 de ani.
Hai sa fim mai optimisti!
Grecii o sa ia Europenele si noi Mondialele (ca sa fiu eu la extrema optimismului, desi nu e genul meu, dar in cazul Romaniei, tin cu ei si daca joaca cu Brazilia si Franta in acelasi timp).
HAI ROMANIA! :yeah:

Doctor_Satan
3rd July 2004, 13:29
In adancul sufletului speram sa furnizeze grecii o surpriza si IATA!
Cum am spus si in prima pagina a acestui thread, grecii au avut o viata grea cu cehii, dovada si golul marcat atat de tarziu.
Ador defensivele de fier!
Hai Grecia! /hello