PDA

View Full Version : Pentru Ender, despre jocul cu aruncarea cu maimuta



Vadim
28th June 2004, 22:23
Ender, zi-mi si mie ceva, ca nu inteleg. Avem cam aceleasi scoruri la jocul de aruncare cu maimuta, insa eu am timpul jumatate din al tau. Nu inteleg treaba asta, pentru ca ai vazut maimutele sar oricum si trebuie aruncate repede, altfel se termina jocul. Cum e posibil sa ai timp dublu la acelasi scor?

fishy0303
29th June 2004, 15:14
Nu sunt Ender insa am eu un raspuns la intrebarea ta. Pentru ca acum vreo cateva saptamani m-a intrebat Andreiush cum de am un scor mai mare decat el la Gyroball iar timpul in care am terminat jocul era aproape dublu - la Gyroball scorul este indirect proportional cu timpul in care termeni fiecare nivel. Explicatia in cazul meu era urmatoarea:

- Timpul afisat langa record nu este timpul in care te joci efectiv, ci timpul din momentul in care ai intrat in pagina de start pana in momentul in care iesi din pagina de sfarsit. Acum banuiesc ca atunci cand vrei sa inregistrezi un record nu sovai ci, te grabesti sa nu ti-o ia altul inainte. Dar inainte de a da efectiv start, mie mi s-a intamplat sa astept si 30 de minute (a intrat cineva in birou, a sunat telefonul samd).

- In cazul jocului cu pricina, relatia dintre timp si scor mai este data si de rapiditatea cu care arunci maimutele in apa din momentul in care iti apar pe mal. Aici nu ma bag sa comentez, pentru ca nu sunt printre recordmani, era doar o idee.

Sper ca nu am deranjat. Toate cele bune.

PS: Dupa ce i-am explicat lui Andreiush de cum sta faza cu Gyroball, m-a depasit, acum e campion, la un punct distanta de mine, asa ca ... SUCCES

ender
29th June 2004, 16:18
E posibil pentru ca:
I. am un calculator... sa zicem mai putin performant :rolleyes: . Stii ca la inceputul jocului iti spune "Hit Q if you have poor computer". Poftim exemplu:
11 ender 17883 No Comment 4:39pm Jun 27 594 secs - n-am apasat
1 ender 20397 No Comment 8:14pm Jun 28 361 secs - am apasat
Se pare ca eu ar trebui sa-l apas de vreo 3 ori (cu acelasi efect) ca sa mearga ca lumea. :headbang:
II. eu sunt un jucator mai prudent: nu le lansez, in general, la primul val, iar pe cele "skinny" nici la al doilea daca vantul e puternic sau trece momentul prielnic, asa ca mai trece timpul chiar fara sa sara singure.
Sper ca ti-am satisfacut curiozitatea. Alte explicatii nu am. :cya:

Vadim
29th June 2004, 16:33
Pai nu ai cum sa le arunci la al treilea val, ca sar singure.

ender
29th June 2004, 16:54
Da, ai dreptate, alea de pe nivelele de jos nu stau pana la al treilea. Am exagerat gandindu-ma la cele de pe nivelul de sus care stau si la al treilea(vorbesc numai de cele "skinny").

fia
29th June 2004, 17:03
Toate explicatiile lui ender sunt valabile, dar cel cu performanta procesorului este cea care determina diferenta de timp cea mai mare.
P.S. pt Vadim, am scris pe P.M. chestia aia despre Flash-uri, se aplica si aici.

Vadim
30th June 2004, 20:22
Inseamna ca eu sint dezavantajat din start la aruncarea cu maimuta. Timpul meu este la jumatate cu cel al lui Ender, deci scorul meu de 19.000 de puncte ar fi echivalent cu cel putin 30.000... :) Ar trebui sa vind procesorul asta rapid si sa fac un downgrade la unul mai lent, ca sa dau mai bine cu maimuta. :D

Ar trebui sa facem un campionat de jocuri Arcade, sa ne vedem intr-o sala de jocuri, asa am lupta cu aceleasi arme.

fia
1st July 2004, 07:39
Ar trebui sa vind procesorul asta rapid si sa fac un downgrade la unul mai lent, ca sa dau mai bine cu maimuta. :D

Sau poate gasesti si alte metode de a mai "ocupa" procesorul....

ADelPiero
2nd July 2004, 14:21
la ce s`a ajuns :D problema "procesorului" :evil:
de la joace am ajuns la procesor :cool: