PDA

View Full Version : Daca vretzi sa jucam un joc intre noi ca antrenori virtuali



Raptor
27th June 2004, 01:43
Mi-a venit o idee si-anume sa jucam un joc. Fiecare is alege o echipa, oricare ar fi ea. Dupa ce se stabileste cine ce echipa si-a ales, fac un sezon in NBA Live 2004, unde la inceput va fi un FANTASY DRAFT. Adica primul care isi va alege o echipa in acest thread va avea primul pick in draftul respectiv, deci isi va putea alege ce jucator doreste. Urmatorul isi va alege din jucatorii ramasi disponibili etc. Dupa ce echipele vor fi stabilite (rosterul in fond) voi incepe sezonul simulandu-l. Voi simula tot sezonul de la inceput pana la sfarsit fara intrerupere sau, daca imi da cineva o idee mai buna... (ma gandesc sa simulez pana la ALL-STAR sa vedem ce jucatori ies etc si apoi sa continui). Dupa terminarea sezonului se va intra in PLAYOFF care va fi simulat si el. Daca doriti sa participati alegeti-va o echipa si sa-i dam drumu sa vedem ce va alegetzi fiecare.

Uite imi aleg eu primul si am primul pick cu Toronto Raptors.

Haidetzi s-ar putea sa iasa interesant. /hello

thekobe
27th June 2004, 12:44
lakers

sper sa se stranga destui

SilverZeus
27th June 2004, 16:59
....suna dragutz......intru si eu: San Antonio Spurs binenteles...

Raptor
27th June 2004, 22:23
Trebuie sa se stranga macar 8 ca sa fie interesant (pun 8 user teams si restu CPU) sau daca suntem putini facem doar PLAYOFF numai cu noi fara calculator.

dj_jaxxx
28th June 2004, 17:52
Eu as vrea Sacramento

uti2102
28th June 2004, 17:55
Pai de ce sa ai tu primul pick?! :drak: Baga randomize...
Eu imi aleg Dallas Stars. Ne intrebi pe cine selectam in fiecare runda?!

dj_jaxxx
28th June 2004, 17:59
alpopa...poate Mavericks...ca Stars sunt la hockey :)

Nightfly
28th June 2004, 22:54
Suna interesant. Intru shi eu. Din moment ce Toronto e aleasa, iau Phoenix Suns.

MadSkillz
28th June 2004, 23:49
I`ll take the Wolves

Raptor
29th June 2004, 01:57
Deci deocamdata suntem asa:

Raptor - Toronto
thekobe - Lakers
SilverZeus - San Antonio
dj_jaxxx - Sacramento
Nightfly - Phoenix
MadSkillz - Wolves

Suntem 6 echipe. Si o sa bag randomize dupa care o sa va zic rezultatul - cine ce si cum suntem asezati in draft. Deci ce facem, mai asteptam sa intre cineva sau incepem sezonul / playofful? Ce alegem sezon sau playoff? Pentru ca daca alegem sezon unii jucatori se pot accidenta si e mai greu, mai ales ca nu am net prin cablu (deocamdata) si mi-ar fi greu sa va spun cine s-a accidentat etc. Deci eu zic ca prima data ar fi bine sa facem un playoff, asa, de teste. Daca merge bine facem si sezon. Si in plus avetzi posibilitatea sa vedetzi cum se descurca anumiti jucatori , sau cupluri.

thekobe
29th June 2004, 02:28
eu zic sa mai asteptam putin, eventual pana vineri sa termin si eu exam :X

SilverZeus
29th June 2004, 09:49
.....si eu zic sa mai asteptam: vineri am chirurgia si: GATAAAAAAAAAAAAAA !!!
+ ca ar trebui sa mai asteptam sa se inscrie mai multe echipe din est: Detroit?, Indiana? ....poate apare si Rasheed cu Orlando....de ce nu?

uti2102
29th June 2004, 13:05
alpopa...poate Mavericks...ca Stars sunt la hockey :)

LOL. Ma gandeam la ce-a zis Gabriel cu schimbarea sistemului in NBA, asemanatoare cu cea din NHL. :p
Deci Raptoare, baga-ma shi pe mine, cu Nash, Nowitzki shi compania.....adica Dallas St.. :drak: ....MAVERICKS!

adji
29th June 2004, 16:02
Intru si eu cu Denver, .......

Jason Kidd
29th June 2004, 17:22
I'm in.
New Jersey Nets.
Desi nu inteleg exact cum o sa functioneze. Raptor, cum o sa simulezi sezonul si All Star and all that ?

Baccardi
29th June 2004, 19:40
I'm in with Cavaliers and Lebron fuckin James

PS: Sa nu mi-l luati pe lebron ca va "mananc"

thekobe
29th June 2004, 22:14
I'm in.
New Jersey Nets.
Desi nu inteleg exact cum o sa functioneze. Raptor, cum o sa simulezi sezonul si All Star and all that ?

da click pe sim game ^^

Raptor
30th June 2004, 01:39
E clar vom juca sezon, injuries vor fi disabled (pentru simplificare) si voi simula in felul urmator 15-15-15-15-15-7. Trades vor fi disabled. Asta fiindca este primul sezon si este de incercare si pentru ca este destul de complicat de realizat. Adica 15 meciuri dupa care voi afisa league leaders etc. Meciul de ALL-STAR va fi simulat in intregime, iar jucatorii care vor reusi topuri statistice in acel meci vor primi puncte pentru echipa din care fac parte. De ex. daca eu l-am ales pe Carter iar el participa la ALL STAR si reuseste sa marcheze cele mai multe puncte, atunci eu, managerul echipei din care face el parte, voi primi 5 puncte sa zicem. Daca l-am avut pe Kidd si a dat cele mai multe assisturi, voi primi 4 puncte etc. La fel si la final de sezon.

Voi stabili valoarea punctajelor pentru fiecare categorie cat de curand.

Inscrierile se incheie vineri la ora 19:59. La ora 20:00 se face tragerea la sorti pentru FANTASY DRAFT, ordine ce va fi pusa ulterior in acest mesaj.

MadSkillz
30th June 2004, 06:15
Raptore , sa simulez si eu si facem o medie? LoL.

uti2102
30th June 2004, 13:54
Inscrierile se incheie vineri la ora 19:59. La ora 20:00 se face tragerea la sorti pentru FANTASY DRAFT, ordine ce va fi pusa ulterior in acest mesaj.

Io zic sa ne intalnim pe o conferintza pe la 20:05 sa facem draftarile in timp real. Poate faci shi tu Raptoare o lista cu jucatorii care pot fi draftatzi (daca exista optziune de printare...desigur :drak: )

thekobe
30th June 2004, 14:14
alpopa te-ai gandit cumva ca nu poate toata lumea sa fie pe net vineri seara ?
nu poti sa faci nici o printare, lista cu jucatorii o ai pe nba.com/players si-ti alegi de acolo din aia care erau in nba toamna trecuta

uti2102
30th June 2004, 14:59
Bine Kobe....atunci stabilim noi cand o fi lumea akas shi pe net in acelashi timp. Daca nu reushim nu e problema....pana prin septembrie terminam de draftat! :drak:

Raptor
30th June 2004, 15:39
Pai nu ma va alegetzi voi de prin NBA.com jucatori. Doar va pricepetzi :D.

NewDetails21
30th June 2004, 16:47
damn cineva a luat wolfii damn....
than i'm in with Detroit

Jason Kidd
30th June 2004, 18:30
TheKobe, thanks a bunch, but your link nu merge.
Poate cineva sa puna un link si sa intelegem cu totii ce si cum inainte de a incepe simularea ? Raptor, fa oficiile de gazda complet.
Multumesc

dj_jaxxx
30th June 2004, 19:50
Iata ce am inteles eu:

Se va trage la sorti ordinea de draft. (sunt si echipele computerului incluse la draft?)
Dupa care ne alegem jucatorii (care unu in fiecare runda de draft)

Spre exemplu daca eu sunt primul, sa zicem, il aleg pe kobe bryant. Daca Jason Kidd e al 2lea il alege pe McGrady, si asa mai departe. Se vor face vreo 15 runde ca fiecare echipa sa aiba 15 jucatori. Dar faza e ca daca participa si computerul la draft, unii jucatori vor fi luati de el. Ma rog, si asa mi se pare complicata ideea cu NBA 2004 :)

Eu ma gandeam ca ar fi mai misto daca am gasi un fel de 'Basketball Manager' pe internet, unde sa ne inscriem toti.

Oricum, daca Raptor ne lamureste pe toti si poate face treaba mai simplu, mergem pe mana lui :)

p.s.

linkul catre lista jucatorilor din NBA:

http://www.nba.com/players/

Raptor
30th June 2004, 21:34
LOL deci va trebui sa alegetzi: ori participa si calculatorul in Draft ori scot echipele controlate de calculator si le las numai pe ale noastre sa joace in sezon (cred ca asa e cel mai bine) si vad eu cum le impart in divizii mortzii lor. Asa e cel mai simplu, daca bagam si calculatoru o sa fie aiurea. In plus fara calculator o sa avem echipele cu cei mai buni jucatori. Deci ma tem ca "bagarea" calculatorului in discutzie nu prea merge :D

dj_jaxxx
30th June 2004, 22:00
pai daca sunt mai putin de 10 echipe...cred ca putem face 2 divizii.

MadSkillz
30th June 2004, 22:44
Cred ca or sa fie mai multe ...
Details21, sorry, dar pe "vremea mea" , nu reuseam sa gasesc alt fan Timberwolves.LoL.
Daca mi-l luati pe KG eu nu ma mai joc :((( il vreau pe el si-n rest poa` sa fie si baieti din campionatul nostru de juniori.LoL.

adji
30th June 2004, 23:52
LOL. Daca mi-i luati pe Kobe, Garnett, Shaq, McGrady, Duncan, Iverson, Nowitzki, Wallaces, Yao s.a.m.d (in ordinea nr. de pe tricou) nu mai ma joc.......(am uitat de toti coechipieri mei, inclusiv MadSkillz)

Raptor
30th June 2004, 23:52
HAHAHAHA "te spun lu mama si... nu ma mai joc...!!!" ahahahahahaha

MadSkillz
1st July 2004, 09:09
Exact,si-mi iau si jucariile

SilverZeus
1st July 2004, 09:29
Cred ca or sa fie mai multe ...
Details21, sorry, dar pe "vremea mea" , nu reuseam sa gasesc alt fan Timberwolves.LoL.
Daca mi-l luati pe KG eu nu ma mai joc :((( il vreau pe el si-n rest poa` sa fie si baieti din campionatul nostru de juniori.LoL.

....lasa mei, ca ti-l vand eu pe Malik Rose... :)

thekobe
1st July 2004, 15:18
jaxxx exista si pe net managere de basket da e treaba mai complicata cu ele
kidd te credeam mai descurcaretz :/
eu propun sa facem draftul sambata+duminica sa aiba toata lumea timp sa intre si de luni sa-i dea raptor drumu

sebah
1st July 2004, 15:42
Iddea cu Draftul e interesanta, numai c asimularea pe NBA 2004 nu prea e corecta. Cei care au jucat stiu cam care jucatori au ratinguri mari si care nu. Daca mai sunt locuri ma bag si eu..Houston Rockets.

Inca ceva: Daca vreti un manager de baschet pe net incercati www.charazay.com. Jocul e in al doilea sezon care va incepe pe 7 august, pana atunci pauza, insa comunitatea este foarte mare iar in romania sunt deja cam 150 useri insa multi inactivi. Daca aveti timp aruncati o privire pe site, creati o echipa si nu uitati sa verificati si forumul. Bafta!

Inca o varianta www.coachingsim.com, si aici s-a infiintat o liga romaneasca de curand, dar inca nu au inceput meciurile.

PS: Cine il va drafta pe donyell marshall va fi tare!

thekobe
1st July 2004, 16:13
da, ar fii mai frumos ca fiecare sa-si faca echipa cu jucatorii preferati si nu cu cei care au ratingul cel mai mare pe pozitia lor cand le vine randul la draft.

MadSkillz
1st July 2004, 16:57
SilverZeus , pe Malik Sealy nu mi-l dai?

Raptor
1st July 2004, 22:04
Hai ca am intrat pe siteurile alea sa vad ce si cum

SilverZeus
1st July 2004, 23:23
SilverZeus , pe Malik Sealy nu mi-l dai?


...da cum sa nu!!!....sigur ca da !!!....dar il am si pe asta?

Jason Kidd
2nd July 2004, 00:23
Sorry guys. I'm out of here.
Trebuie sa plec pentru 10 zile si nu stiu ce Internet connection o sa am pe unde ma duc.
Cedez pe Nets fara sa cer nici un ban.

thekobe
2nd July 2004, 10:35
...da cum sa nu!!!....sigur ca da !!!....dar il am si pe asta?

cu siguranta. Malik R.I.P. :(

sebah
2nd July 2004, 15:03
Cum ramane cu Draft-ul?? Ati incercat site-urile alea doua??

BTW: Cine-l ia pe Sealy ar trebui sa-l primeasca si pe Bobby Phills...

dj_jaxxx
2nd July 2004, 15:58
Io il vreau pe Speedy Claxton domle'. Ala trece dribland printre picioarele lu Yao fara probleme :)

Raptor
3rd July 2004, 22:31
Raptor - Toronto Raptors
thekobe - LA Lakers
SilverZeus - SA Spurs
dj_jaxxx - Sacramento Kings
alpopa - Dallas Mavericks
Nightfly - Phoenix Suns
MadSkillz - Minnesotta Timberwolves
adji - Denver Nuggets
Baccardi - Cleveland Cavaliers
NewDetails21 - Detroit Pistons
sebah - Houston Rockets

Deci suntem 11. Fuck sezonu fara calculator. Acuma trag la sortzi sa vedem cum picam. Stai sa intru in NBA 2004...

Gata i-am dat randomize si a picat asa:

1. Cleveland
2. Detroit
3. Phoenix
4. Denver
5. Houston
6. Toronto
7. San Antonio
8. Sacramento
9. LA
10. Minnesotta
11. Dallas

Deci am pick nr. 6...

Baccardi pick nr.1

Asadar vor fi 10 runde a cate 11 alegeri. Acum asteptam fiecare participant sa isi scrie prima optiune in ordinea pickurilor. Deci Baccardi e primu'. Asta pentru ca nu se poate sa facetzi o lista fiecare cu ce jucatori vrea pentru ca poate acel jucator va fi ales de cel dinaintea lui si ar fi foarte greu etc. Asa ca vom scrie pe rand fiecare. N-ar trebui sa dureze mult.

Punctajele obtinute vor fi asa:

Season MVP : 10 puncte
Most Improved : 2 puncte
Sixth Man : 4 puncte
Defensive Player : 6 puncte
Rookie Of The Year (daca e cazu) : 8 puncte

Jucatorul intra in ALL NBA TEAM 1 : 7 puncte
Jucatorul intra in ALL NBA TEAM 2 : 3 puncte
Jucatorul intra in ALL NBA DEFENSIVE 1 : 3 puncte
Jucatorul intra in ALL NBA DEFENSIVE 2 : 1 punct
Jucatorul intra in ALL NBA ROOKIE TEAM 1 : 4 puncte
Jucatorul intra in ALL NBA ROOKIE TEAM 2 : 1 punct

Castigatorul Coach of the YEAR : 12 puncte

Finals MVP: 15 puncte

FINALS WINNER: 30 puncte

Asa ca il asteptam pe Baccardi sa faca prima alegere (te pomenesti ca primu draftat va fi tot LeBron James) dupa care restul in ordinea draftului. Dupa ce se incheie prima runda Baccardi va edita primul sau post cu pickul doi, si tot asa si restu - asta ca sa evitam sa scriem 110 posturi.

uti2102
4th July 2004, 00:13
Avuseshi mana aurita Raptorescu! :drak: Cum de am cazut ultimu' ?! :headbang:
Ashtept sa ne povesteshti cum aranjezi diviziile......Shi vezi ca "edit-ul" nu merge daca a trecut mult timp de la postarea mesajului initzial.....deci tot o sa se stranga ceva post-uri pe-aici. :D
Lista de pe nba.com e buna?! Adik sa ne bazam pe ea sau au aparut shi altzi giocatori?

Raptor
4th July 2004, 00:27
Pai au aparut si alti jucatori dar ma rog eu cred ca o sa luatzi si voi d-astia cunoscuti,nu? Nu ma trezesc cu Dikembe Mutombo Mpolondo Jean-Jacques Wamutombo sau alte aberatzii cum ar fi rookie de anu asta.

adji
4th July 2004, 11:01
Raptor o mica problema:
Nu ii poti acorda lui Baccardi prima sansa de fiecare data,(no offense Baccardi), el are un avantaj fiind intodeauna primul.

NeBA
4th July 2004, 12:26
Daca intru shi eu, ar fi 12 echipe, ceea ce e mai bine decat 11 :) Eu aleg Orlando Magic! Peace!

sebah
4th July 2004, 14:07
HINT: Ben Wallace iese tot timpul MDP.(most defensive player)

adji
4th July 2004, 14:09
anul asta nu a iesit ..... :)

Raptor
5th July 2004, 00:22
Pai da, Ben Wallace iese tot timpu MDP daca este in starting 5. Da' daca echipa ta il are pe Shaq si joaca la centru in timp ce Ben abia apuca, cateva minute, atunci nu mai iese MDP. Si ordinea a cazut in felu asta dupa loterie, nu i-am dat eu lui Baccardi primu loc. In fine vad ca e cam greu sa scrietzi fiecare pe rand asa ca mai bine facetzi o lista (destul de lunga) de jucatori in ordinea preferintei, si voi face eu sortarea (imi va fi foarte greu). NeBA tata ai pickul nr. 12, adica ultimu. Nu se mai fuck inscrieri.

uti2102
5th July 2004, 00:27
NU RAPTOR! Lasa sa facem alegerile pe rand, e mai realist! In plus, potzi sa-i dai idei adversarului! Eu zic ca pana vineri terminam. Avetzi putzintica rabdare! :evil:

adji
5th July 2004, 00:35
Nu terminam nici in doua saptamini, alpopa gindestete ca sint 120 de jucatori, deci o 120 de posturi cel putin, si trebuie coordonati 12 oameni, daca unul lipseste atunci toti ceilalti asteapta.

adji
5th July 2004, 00:36
ca sa nu mai vb ca vine si perioada deplasarilor in locuri mai insorite si cu cit mai multa H2O..........:)

Raptor
5th July 2004, 00:44
Pacat ca eu n-am bani de locuri cat mai insorite si cu cat mai mult H2O daca intelegetzi ce vreau sa spun

MadSkillz
5th July 2004, 08:35
Tocmai am venit de la un loc foarte insorit si cu H2O din belsug ... hai , cand trebuie sa-mi aleg?

uti2102
5th July 2004, 11:23
Cel mai bine atunci sa ne intalnim pe chat. Fie messenger, fie mirc. Stabilim o zi shi o ora cand sa fim totzi disponibili. Cred k se poate, ce draq!
Motivul principal pentru care imi displace ideea listei este urmatorul : dak cei dinaintea mea aleg cei mai buni centrii, spre exemplu, eu va trebui sa ma reorientez spre un Power Forward care sa-l joc Centru, sau ceva de genul asta; facand lista nu ash putea avea controlul direct.......Nu shtiu dak ma intzelegetzi, dar e posibil ca unul sa aiba 10 jucatori pana in 6.1 iar altul sa aiba numai palugi.......
Asha ca, dak tot ne-am inhamat la treaba asta, hai sa o facem bine!

Raptor
5th July 2004, 13:58
LOL, asa e, doar ca nu poti sa faci 12 oameni sa intre deodata.

dj_jaxxx
5th July 2004, 15:46
auziti...dar nu putem doar sa alegem primii 2 jucatori pentru fiecare echipa si restu sa fie alesi random?

uti2102
5th July 2004, 16:53
Totushi cred k intr-o seara, pe la 11, pot sa fie prezentzi oamenii.....Asta in cazul in care au net akasa..

sebah
5th July 2004, 16:56
Eu sunt de acord sa intram pe messenger sau ceva intr-o zi la o anumita ora.

NewDetails21
5th July 2004, 17:54
pai nu cred ... ca o sa mearga .eu spre ex trb sa plec cateva zile .SA vad cum ma desc cu un intcafe ceva.So cu MSg mai greu

Nightfly
5th July 2004, 23:32
Mai bine ar intra baccardi sa shi-l aleaga pe LeBron cum vroia

Profetu
6th July 2004, 17:26
ma bag si eu daca mai e un pic de loc ...

Baccardi
6th July 2004, 17:31
1 st pick Tim Duncan, hahahahah

Fuck lebron!!!

Sorry de intarziere da' n-am fost pe langa computador zilele astea.

Am zis

thekobe
6th July 2004, 20:42
1 down
hai urmatoru ...

Nightfly
6th July 2004, 22:31
Clar mai stam o groaza fiindca newdetails21 e plecat :P

adji
6th July 2004, 22:45
cred ca o trebuiasca multa rabdare sa terminam ....... ceea ce defapt nici macar nu a inceput

sebah
6th July 2004, 23:02
Ca i orice joc ar trebui s afie niste reguli..
Cine nu pune post in decurs d eo zi din momentul in care ii vine randul pierde dreptul de a drafta..

adji
6th July 2004, 23:06
e o idee ....... buna chiar :)

dj_jaxxx
7th July 2004, 19:28
sau i se alege un jucator la random

Raptor
7th July 2004, 21:54
Adica i-l pun eu pe cel mai prost lol. N-ai optiune de RANDOM din cate stiu, asa ca tre' sa gasim alta solutie. Pana una alta Baccardi s-a fuckut de Tim Duncan (Overall rating : 91) lol. Si cred ca e buna regula aia. Daca nu pui atunci ii dau forfeit pick si iti alegi abia in runda urmatoare. Si tot asa. Asta la interval de 3 zile.

Nightfly
7th July 2004, 21:55
Io tre sa plec asha ca in functie de ce alege NewDetails aleg asha:
Tracy McGrady sau daca e ales T-mac il aleg pe Kevin Garnett.

Raptor
7th July 2004, 22:56
Iti zic yo ca NewDetails il ia pe KG. Mi-a zis pe 23 acum cateva zile. LOL

Raptor
7th July 2004, 23:02
Deocamdata :

1. Cleveland - Baccardi - Tim Duncan (91)
2. Detroit - NewDetails21 - Kevin Garnett (97)
3. Phoenix - NightFly - Tracy McGrady (91)
4. Denver
5. Houston
6. Toronto
7. San Antonio
8. Sacramento
9. LA
10. Minnesotta
11. Dallas

thekobe
8th July 2004, 00:04
mah .. deci .. sa nu-l luati pe kobe .. ca e egoist .. si nu da pase .. si are overall 50 .. pm

adji
8th July 2004, 00:20
denver - adji - shaquille o'neal

adji
8th July 2004, 00:21
lol ......
nici o sansa thekobe ....... cred ca tre sa aduci deja mita pt ceilalti ....:)

thekobe
8th July 2004, 02:17
pm .. le dau flori .. bomboane .. orice :<

Nightfly
8th July 2004, 10:10
Daca din ghinion ajungeti la al doilea pick pana luni il iau pe Nowitzki, daca e luat pe Yao, daca shi el e luat pe Stephon Marbury,daca nu Steve Francis iar ultima optiune e Pau Gasol

adji
8th July 2004, 11:08
si uite asa se ajunge la ideea de a face fiecare cite o lista cu jucatori doriti......... :)

Raptor
8th July 2004, 20:39
Urmeaza Sebah cu Houston si apoi eu :D

MadSkillz
9th July 2004, 02:48
adji, rasheed, dati-mi un sms cand imi vine randu :))
newdetails , cedez toate celelalte alegeri ale mele pt KG :)) :))

sebah
9th July 2004, 08:40
Cine l-a luat pe shaq nu e om prost. Nu ca ar fi o'neil super jucator, da' iese 90% din cazuri MVP in sezonul 2003-2004. Asa ca eu raman cu Kobe. I hate him, da' are 97.

dj_jaxxx
9th July 2004, 16:10
Auziti...eu zic ca nu mai are rost sa facem draftul asta pt ca o sa ne tina pana la craciun cel putin. A trecut cam o saptamana si doar 5 persoane au ales cate un jucator. Va dati seama cat o sa ne ia sa alegem 12 jucatori fiecare?

Mai bine asteptam pana in septembrie si ne bagam toti la:

http://fantasy.sports.yahoo

Sau mai precis la:

http://basketball.fantasysports.yahoo.com/nba

Si jucam tot sezonul NBA. Daca sunt persoane care nu stiu despre ce e vorba, sa spuna ca o sa explic eu. Aveti doar nevoie de un 'Yahoo ID'. Adica daca aveti YM sunteti OK! :) Eu voi face liga. Este de loc de 12 persoane intr-o liga, si daca e nevoie facem 2 sau 3.

uti2102
9th July 2004, 17:04
Eu shtiam de un joc virtual pe sportsline.com care era bazat pe NBA shi pe performantzele jucatorilor. Tzin minte ca te inscriai, se faceau mai multe ligi a cate nu-shtiu-cate echipe, iar apoi, la o data shi o ora stabilita, se facea un draft online (cam ce am propus eu prin messenger dar n-atzi vrut). Era o idee buna acel joc insa nu mai shtiu daca e de actualitate. Asta cum e?

dj_jaxxx
9th July 2004, 19:27
E tot asa...se face un draft (online sau daca nu poate lumea sa vina online...isi face o lista de jucatori si se aleg automat daca mai sunt disponibili) si sunt meciuri 'head to head' in tre jucatori. Fiecare meci tine cate o saptamana si se bazeaza pe statisticile obtinute de jucatori in meciurile adevarate din NBA. Si sunt vreo 10 categorii (puncte, pase, rebounds, etc), iar cine castiga o anumita categorie la sfarsitul saptamanii..primeste 1 win la clasamentul general. Deci pentru fiecare categorie castigata se primeste 1 win, pierduta 1 loss, sau daca ambii jucatori au acelasi numar la o anumita categorie, se declara meci egal. Poti sa faci trasfere de jucatori intre echipe...etc.

uti2102
9th July 2004, 20:41
Pai bun atunci. Shi zici ca e free?! Ia sa ma inserez shi io! :D

MadSkillz
9th July 2004, 21:42
si mai e si jocul de pe nba.com ...

uti2102
9th July 2004, 22:18
Detalii!

dj_jaxxx
9th July 2004, 22:49
pai pe nba.com putem sa ne facem o liga a noastra?

jocul pe yahoo incepe o data cu inceputul sezonului NBA, si probabil ca inscrierile vor incepe prin septembrie sau octombrie.

NewDetails21
14th July 2004, 20:56
Raptor thx ptr pick...
MadSkillz thx but no thx ...I mean nu l-as da nici pe cinci pickuri(NewDetails21 ,21 for The Big Ticket).

SilverZeus
15th July 2004, 01:15
afiseaza careva jucatorii "draftati "pana acum?....mai jucam sau nu jocu asta?

Raptor
16th July 2004, 02:05
Pai Sebah tre' sa aleaga

sames44jc
4th August 2004, 18:40
eu cu new jersey nets

mishu
9th August 2004, 13:46
Jocul de pe nba.com e chiar palpitant... l-am jucat doi ani la rand cate un sezon intreg... Treaba e cam asa... sunt sute de ligi private sau publice... practic unul trebuie sa initieze o liga... e bine sa fie privata ca sa nu vina toti neavenitii... si oricine cunoaste parola se poate inscrie... eu am jucat intr-o liga numai de romani... un tip de la oradea a initiat-o si am primit parola pe mail...

despre joc e destul de simplu...

Iti alegi in fiecare saptamana cinci jucatori din NBA... si un antrenor... fiecare are cate o valoare... toti 5 plus antrenoru trebuie sa fie sub 100.00... jucatorii puncteaza dupa o formula care se foloseste si in baschetul real pentru a afla productivitatea jucatorilor:

(PTS + REB + AST + STL + BLK) - ((FGA - FGM) + (FTA - FTM) + TO) = ....

PTS = puncte marcate, REB = recuperari, AST = asisturi, STL = steals, BLK = capace FGA = mingi aruncate, FGM = mingi marcate, FTA = libere aruncate, FTM = libere marcate si TO = turnovers. Antrenorul puncteaza cu 5 pct in cazul in care echipa sa castiga. Daca la sfarsitul saptamanii printre jucatorii echipei tale se afla si cel care a fost numit jucatorul saptamanii in NBA mai primesti 15 puncte...

Echipa trebuie sa ti-o faci pana duminica la miezul noptii ora USA... din experienta proprie poti sa-ti faci echipa si luni dimineata pana pe la 9.00 ora Rom... cam asta e... te ajuta ei cu o lista in care poti sa vezi echipele care disputa cele mai multe meciuri intr-o spatamana, de regula 4... e bine sa-ti iei un jucator care puncteaza de 4 ori pe sapt... dar cateodata shaq, kobe sau duncan... puncteaza mai bine in trei meciuri decat altii in patru...

referitor la valorile jucatorilor... ele variaza in functie de forma in care se afla jucatorul... shaq, kobe, garnett, duncan sunt cei mai scumpi in jur de 27-29... dar daca joaca bine pot ajunge si pe la 32-33... deci cam o treime din puctele pe care le ai...

sunt si ligi in care se joaca daily... dar sa-ti schimbi echipa in fiecare zi e innebunitor...