PDA

View Full Version : Suedia - Olanda



MaPaX
25th June 2004, 23:46
Sambata, 26 iunie, ora 21:45 > Suedia - Olanda in direct pe TVR 1!
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici!

Catalanul
25th June 2004, 23:52
un meci care cred ca o sa fie la fel de fain ca cel dintre portugalia si olandapana la urma se va califica olanda :thinkso: care va castiga cu 3-2 :D

valys
26th June 2004, 00:12
Sper sa bata Olanda !

Dorin
26th June 2004, 00:19
Curba de forma a Suediei a fost descendenta si sper sa se modifice in meciul urmator. Suedia are cinstit a doua sansa cu o aparare decimata si nesigura si cu un mijloc experimental.Atac superb altfel . Poate ajunge. Olanda are tot si si forma a venit. Logic vor castiga . Dar cind a fost fotbalul logic? Si de aceea cred ca Suedia poate invinge. :yeah: Dorin

corinutza_88
26th June 2004, 11:30
sper ca olanda sa le arate nordicilor ca degeaba au ajuns pana aici (chiar si prin smecherii)ca tot degaeaba!
o sa fie un meci la fel de frumos ca cel dintre portugalia si anglia!
OLANDAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA~~

MaPaX
26th June 2004, 15:46
26 iunie, Faro, sferturi de finală, stadion: "Al­gar­ve", ora 21.45, TVR1
SUEDIA - OLANDA
Primele confruntări dintre Suedia şi Olanda coboară mult în is­torie şi sunt legate de Jocurile Olimpice moderne. La ediţia desfă­şurată la Londra, în 1908, cele două reprezentative au luptat pentru medaliile de bronz, adjudecate în cele din urmă de olandezi, în­vin­gători cu 2-0. Deşi au participat şi la turneele olimpice de la Stock­holm (1912) şi Anvers (1920), Suedia şi Olanda nu s-au întâlnit de­cât la Paris, în 1924 şi culmea tot în finala mică. De această dată s-au impus scandinavii cu 3-1, obţinând bronzul!
După aceste meciuri, au trebuit să treacă 50 de ani până când Olanda şi Suedia să se afle din nou faţă în faţă. Se întâmpla pe 19 iunie 1974, cu ocazia turneului final al C.M. din Germania. Pe "West­falenstadion" din Dortmund s-a consemnat un rezultat de ega­litate, 0-0, în grupa a 3-a a primei faze, iar echipa condusă de Johan Cruyff, denumită de atunci "Portocala mecanică" a mers mai de­parte, disputând finala cu Germania, pierdută cu 1-2.
Până acum, palmaresul general este echilibrat, din 18 dispute, olandezii au câştigat 8, suedezii 7, 4 terminându-se la egalitate. La EURO 2004, naţionala "tre kronor" a evoluat în forţă, arătând o forţă ofensivă remarcabilă, înscriind 9 goluri. Olanda în schimb a desenat frumos pe teren, însă insuficient...
Arbitru: Lubos Michel (Slovacia)

uti2102
26th June 2004, 21:13
Am pronosticat 2-1 pentru Olanda dar, sincer, nu am o preferata anume. E clar ca seminfinala Portugalia - Olanda/Suedia va fi una de spectacol.

Catalanul
26th June 2004, 21:18
eu am pronosticat un spectaculos 3-2 pentru olanda
vreau sa vad un meci fain ;)

Saber Rider
26th June 2004, 22:42
eu am pronosticat un spectaculos 3-2 pentru olanda
vreau sa vad un meci fain ;)

Olanda - Suedia 2-1 Ruud*2, Ibrahimovic. Spectacol total.

Ce de spectacol măi băieţi !! Pâna acum la pauză numai "spectacol" am văzut pe teren !!

Urât joc ... sper să fie altceva în continuare.

Catalanul
26th June 2004, 23:38
0-0 dupa cele 90 de minute
urmeaza prelungirile dar eu sper sa se ajunga la penalty-uri :D

Catalanul
26th June 2004, 23:56
0-0 si dupa cele 105 minute scurse
vom mai vedea inca 15 minute de fotbal (plictisitor) si de ce nu penalty-uri (daca nu marcheaza cineva:D)

Saber Rider
26th June 2004, 23:56
0-0 dupa cele 90 de minute
urmeaza prelungirile dar eu sper sa se ajunga la penalty-uri :D

Eu zic că nu e bine să speri să se ajungă la penaltyuri. După cum ştii şi după cum mi-au reamintit şi comentatorii meciului, Olanda a pierdut meciuri decisive la mondiale şi europene tocmai la aceste penaltyuri.

Catalanul
27th June 2004, 00:13
gata
vom vedea penalty-uri
sper sa se califice olanda

Catalanul
27th June 2004, 00:29
ce bine ca s-a calificat olanda
asadar 5-4 pentru olanda (vedeti ca totusi a fost un meci cu multe goluri :D:D 9 :D:D)
si prima semifinala este aranjata: Portugalia-Olanda (hai olanda)
cea de a doua cu siguranta si sper va fi: Cehia-Grecia (hai cehia)

Vadim
27th June 2004, 00:35
Bine ca i-au eliminat pe blatisti. Ramine sa iasa si Danemarca, sa se faca dreptate.

Dorin
27th June 2004, 01:23
Suedezii au stiut ca sint inferiori si au aratat in schimb un joc tactic aproape desavarsit.Sigur ca Olanda a fost mai buna si a meritat victoria dar Suedia a aratat ca si cu un lot mai subtire poti face fata celor mari.Asa ca Romania are o descriere perfecta de cum se poate juca cu Olanda in preliminariile CM si mai ales are si posibilitatea de a gasii solutii mai eficiente de joc.Suedezii au temporizat permanent jocul ca sa nu se incinga prea tare olandezii dar nu au reusit sa aiba contraatacuri agresive tip Grecia.Poate ca Romania o va face...
Si in alta ordine de idei, cand se pomeneste de blatul cu Olanda in cronica "subiectiva" a meciului, Italia a cazut pe mana ei si atat.Au avut 3 meciuri si au castigat unul cu chiu si vai. :yeah: Dorin

cocomic
27th June 2004, 06:07
Italia a cazut pe mana ei si atat.Au avut 3 meciuri si au castigat unul cu chiu si vai. :yeah: Dorin

mai lasa-ti-ne cu teoria asta. de ce nu spuneti ca italia avut 3 meciuri din care nu a pierdut nici unul... ca nici una din contracanditatele care s-au calificat n-au invins-o... de ce priviti doar ca italia trebuia sa bata tot... ati vazut ca in fotbalul actual nu mai esti sigur pe nici un meci... italia nu s-a calificat pentru ca in viziunea uefa (algoritm de departajere) la 2-2 esti mai egal decat esti la 1-1 sau la 0-0, deci trebuie sa te califici...

si daca unii o dau ca n-a fost blat, punem pariu ca daca uefa hotara ca se face departajerea conform golurilor primite, si nu celor marcate, swe-dan s-ar fi terminat 0-0?... hmm...

aclambiron
27th June 2004, 07:19
si daca unii o dau ca n-a fost blat, punem pariu ca daca uefa hotara ca se face departajerea conform golurilor primite, si nu celor marcate, swe-dan s-ar fi terminat 0-0?... hmm...
Pai daca aveau nevoie de 0-0 chiar ca nu se mai punea problema sa fie blat.

On topic:
Nu a fost grozav meciul dar s-au mai scos cu prelungirile si penalty-urile.Olanda s-a calificat meritat,desi la fel de bine se putea califica si Suedia.

ricky
27th June 2004, 07:54
In olandez suna la hotelul unde au fost cazati nemtii : "Alo ! As dori sa vorbesc cu Rudi Völler !"
Receptionerul : "Nemtii au pierdut si au plecat acasa !"
...
Peste o zi: "Alo ! As dori sa vorbesc cu Rudi Völler !"
Receptionerul : "Nemtii au pierdut si au plecat acasa !"
...
Peste inca o zi...
"Alo ! As dori sa vorbesc cu Rudi Völler !"
Receptionerul : "Dom'le, ma suni zilnic si ma intrebi acelasi lucru ! Ti-am raspuns ca nemtii au pierdut si au plecat acasa ! N-ai inteles ?"
" Ba da ! Am inteles dar...imi place sa aud ca au pierdut !" :evil:

corinutza_88
27th June 2004, 10:55
desi sa ajuns la penaltyuri olanda ramane o echipa puternica!
felicitari olanda!prin victoria de aseara a aratat ca mai are si ea un cuvant de spus!
asadar prima semifinala:portugalia-olanda (va castiga olanda)
a doua sper:grecia-cehia(cehii sunt mult mai buni!)

realmadrid.com
28th June 2004, 12:34
bine ca au reusit sa treaca de penaltyuri
un meci destul de urat fara mari ocazi, ci doar cu 2 echipe care se multumeau sa se apere

Catalanul
28th June 2004, 12:40
un meci destul de urat fara mari ocazi

żżżcum meci fara mari ocazii??? eu cel putin in prelungiri am vazut 3 bari, un sut al lui Sedorf scos miraculos de portarul suedez si inca vreo 2,3 ocazii mia periculoase
e adevarat ca cele 90 de minute au fost cam sarace in ocazii dar reprizele de prelugire au fost spectaculoase :D (parerea mea)

realmadrid.com
28th June 2004, 12:42
si am astepatat 90 de min. ca sa vad 3 bari?
oricum un meci plictisitor

fia
29th June 2004, 07:05
Intr-adevar plitisitor meciul... dar prelungirile au fost marfa... Mie mi s-a parut acceptabil sa ma plictisesc (relativ...) 90 min pentru aveda dupa aia 30 de min de fotbal de calitate.

Doctor_Satan
29th June 2004, 10:23
Slab meci!
Ma asteptam la mai mult de la olandezi! :sleep:
Prevad o finala Cehia-Olanda!

realmadrid.com
29th June 2004, 11:03
ce greseala ai facut, dar cred ca vroiai sa zici o finala portugalia-cehia:):):D