PDA

View Full Version : NBA - sezonul 2004-2005



Pages : [1] 2 3 4 5

rasheedkpenny
25th June 2004, 09:31
Aici se vor purta discutiile despre sezonul 2004-2005... cred! :D
Anul asta noutatea o reprezinta reorganizarea diviziilor, din 4 divizii (2 est, 2 vest) acum sunt 6 divizii (3 est, 3 vest), dupa cum urmeaza:

EASTERN CONFERENCE
ATLANTIC DIVISION : Boston Celtics, New Jersey Nets, New York Knicks, Philadelphia 76ers, Toronto Raptors
CENTRAL DIVISION : Chicago Bulls, Cleveland Cavaliers, Detroit Pistons, Indiana Pacers,
Milwaukee Bucks
SOUTHEAST DIVISION : Atlanta Hawks, Charlotte Bobcats, Miami Heat, Orlando Magic,
Washington Wizards

WESTERN CONFERENCE
SOUTHWEST DIVISION : Dallas Mavericks, Houston Rockets, Memphis Grizzlies,
New Orleans Hornets, San Antonio Spurs
PACIFIC DIVISION : Golden State Warriors, Los Angeles Clippers, Los Angeles Lakers, Phoenix Suns, Sacramento Kings
NORTHWEST DIVISION : Denver Nuggets, Minnesota Timberwolves, Portland Trail Blazers, Seattle Sonics, Utah Jazz

dj_jaxxx
25th June 2004, 16:51
Ce slaba e Southeast Division...cine credeti ca va iesi primul de acolo? Miami?

Gabriel
28th June 2004, 14:20
Da..chiar ca e slaba. Si ce e naspa..castigatoarea fiecare divizii ajunge automat in play-off...de pe unul din primele 3 locuri. Deci sa zicem ca Miami termina prima in Southers Divizion in Est...si locul 8 per'total....atunci ea va juca cu locu 6 din Est in primu tur. (3 cu 6)
Sper ca intelegeti ce vreau sa spun. :)

dj_jaxxx
28th June 2004, 18:01
Inteleg. Pai asa e acu la hockey. Pana acu cativa ani Southeast Division era destul de slaba si mereu ori Tampa Bay ori Carolina terminau pe 3 cand ar fi trebuit sa fie pe 7 sau 8.

uti2102
28th June 2004, 18:47
Da..chiar ca e slaba. Si ce e naspa..castigatoarea fiecare divizii ajunge automat in play-off...de pe unul din primele 3 locuri. Deci sa zicem ca Miami termina prima in Southers Divizion in Est...si locul 8 per'total....atunci ea va juca cu locu 6 din Est in primu tur. (3 cu 6)
Sper ca intelegeti ce vreau sa spun. :)

Vrei sa zici ca daca, spre exemplu, cele 5 din SouthEast termina pe locurile 11-15 in Est, cashtigatoarea diviziei tot se califica in PlayOff?! E absurd!

dj_jaxxx
28th June 2004, 19:46
E absurd dar asta e regula. Si in plus este imposibil ca sa termine toate sub locul 8 pentru ca mai joaca meciuri si intre ele, deci o sa aiba sansa sa castige destule.

Gabriel
28th June 2004, 20:25
In schimb Southest din Vest mi se pare cea mai puternica.
Dallas Mavericks, Houston Rockets, Memphis Grizzlies,
New Orleans Hornets, San Antonio Spurs
Erau si asa tari...au mai venit si New Orleans.

dj_jaxxx
28th June 2004, 21:35
Pai o echipa care termina pe locul 8-9 in vest, ar putea lejer sa fie pe 3-4 in est :)

Heath Scumm
28th June 2004, 22:48
Ce slaba e Southeast Division...cine credeti ca va iesi primul de acolo? Miami?


pe ce te bazezi cand zici asta??

shtii oare ca orlando aproape au definitivat schimbul sal aduca pe francis shi inca catziva oameni de baza de la Houston in schimbul lui McGrady??

shi apoi, shtii rosterul de la Bobcats???..............ce jucatori au ashtia.........nu cred ca GERALD WALLACE va fi vedeta lor!!!.............sigur ceva va ieshi in evidentza de aici in 2-3 ani!!!

nu spunetzi de vreo divizie ca e slaba pana nu incepe sezonul,.......deabia atunci atzi putea cu adevarat sa va dazti cu parerea!!!

Heath Scumm
28th June 2004, 22:50
Pai o echipa care termina pe locul 8-9 in vest, ar putea lejer sa fie pe 3-4 in est :)

Alt lucru spus fara sens!!!

Cate titluri trebuie sa mai cashtige o echipa din EST ca sa i se acorde credit???!!!

Tu nai vazut ca Detroit iau rupt pe LAKERS in Finala 2004?...........Nu ai urmarit evolutzia meciurilor??

MadSkillz
29th June 2004, 00:33
Dar de ce tipi asa?

Heath Scumm
29th June 2004, 10:24
Dar de ce tipi asa?


Nu tzip!@!

Asha scriu eu!!!

adji
29th June 2004, 16:05
mie mi s-a parut ca tipi .....

dj_jaxxx
29th June 2004, 16:06
Hitscum: Inafara de NJ, Detroit si Indiana, restul echipelor din Est nu se pot compara cu cele mai bune echipe din Vest. Si ca idee...Utah, care a avut un procentaj de .512 la meciuri castigate in 2003-2004, ar fi ocupat locul 4 in Est. In alte cuvinte, echipa care a luat locul 9 in Vest a avut exact acelasi numar de victorii si infrangeri ca Miami, care a terminat pe locul 4 in Est. Daca te uiti in clasament, procentajele primelor 3 echipe in Est au fost respectiv: .744 pentru Indiana, .566 pentru Detroit si .659 pentru Nj. Aceste procentaje se aseamana cu primele 3 echipe din Vest, dar incepand cu locul 4, comparatia nu mai poate fi facuta. In consecinta, parerea mea este ca multe echipe din Vest s-ar clasa mult mai sus daca ar fi in Est.

Si la faza cu divizia 'southeast': Nu ghicim in carti si nici in stele, doar ne dam cu parerea. Nu te mai revolta asa cand lumea incearca sa zica ce crede. Avem orice drept sa scriem ce vrem in legatura cu baschetul pe acest forum, iar daca tu nu esti de acord cu ce se scrie...asta nu este problema nimanui si nu o sa-mi schimb opiniile pentru ca mi-ai spus tu ca nu au sens sau ca nu sunt bazate pe nimic. Ai dreptul sa contrazici pe cine vrei, desi ar fi mai civilizat sa o faci intr-un mod mai 'elegant'.

adji
29th June 2004, 16:10
Good point .....

Jason Kidd
29th June 2004, 17:01
Hai sa ne calmam baietii, ca nimeni nu doreste polemica, ci doar o sueta virtuala.
Dar am observat ca in scris trebuie sa fii foarte grijuliu cum scrii, ca altfel se interpreteaza. Asa e democratia virtuala. :bere:
Hitscum, nu ai tipat, doar te-ai ambalat putin, sau poate asa e vocea ta lol. E bine asa ? :)
Cu toate astea, desi sint Nets fan cu vechime si i-am sustinut pe Detroit si m-am bucurat de victoria lor anul asta, Estul este mai slab, we have to face it. La cele pertinente spuse de dj Jaxxx(tot fanul unei echipe din Est si el, daca nu ma insel) as putea sa mai adaug faptul ca procentajele mentionate sint obtinute de estici jucind in medie 2 jocuri cu echipele din Est si unul cu cele din vest, exact invers ca vesticii.
Are insa asta vreo importanta ? Detroit a cistigat cu echipa lor, nu cu conferinta sau cu divizia. Pentru mine diviziile sint chestii geografice total nesemnificative. Poti cistiga conferinta sau chiar titlul NBA venind de oriunde.

Peace ...

Profetu
12th July 2004, 16:21
Sistemul nu prea se schimba, cred ca toata schimarea a avut ca baza introducerea celor doua echipe noi.

Daca Shaq trece la MIami si Kobe la NY ... estul tinde sa echilibreze ... cel putin cu cele 140 de kg ale lu Shaq, tot "balanseaza" un pic ....

:D

Raptor
13th July 2004, 20:35
Are 153 de kilograme

thekobe
14th July 2004, 14:03
fix ?

Azur89
16th July 2004, 04:00
si 2/3 ! :)

Raptor
16th July 2004, 14:01
Pardon, s-a mai ingrasat... 340 lbs !!! Asta inseamna 154.2214 KG. Puteti sa verificati :D

rasheedkpenny
13th September 2004, 17:05
Iata noul logo al NBA... cu "misto-ul" de rigoare! :p

Seahawk
26th September 2004, 01:11
rosterul lui Charlotte Bobcats :D...vedete(zic eu) - Gerald Wallace :)) si Emeka Okafor :D (http://www.nba.com/bobcats/roster/)


NUM PLAYER POS HT WT DOB FROM YRS
25 Corey Benjamin G 6-6 200 2/24/78 Oregon State '00 4
7 Primoz Brezec F 7-1 252 10/02/79 Slovenia 3
Maurice Carter (FA) G 6-5 210 10/12/76 Louisiana State '99 1
10 Omar Cook G 6-1 190 1/28/82 St. John's (N.Y.) '04 1
2 Melvin Ely F 6-10 261 5/02/78 Fresno State '02 2
1 Jason Hart G 6-3 185 4/29/78 Syracuse '00 3
5 Eddie House G 6-1 175 5/14/78 Arizona State '00 4
56 Brandon Hunter F 6-7 260 11/24/80 Ohio U. '03 1
24 Jason Kapono F 6-8 213 2/02/81 UCLA '03 1
22 Brevin Knight G 5-10 170 11/08/75 Stanford '97 7
50 Emeka Okafor F-C 6-10 252 9/28/82 Connecticut R
21 Bernard Robinson G-F 6-6 210 12/26/80 Michigan R
31 Jamal Sampson F 6-11 235 5/15/83 California '05 2
32 Tamar Slay G 6-8 215 4/02/80 Marshall '02 2
Steve Smith G-F 6-8 221 3/31/69 Michigan State '91 13
0 Theron Smith F 6-8 225 10/03/80 Ball State '03 1
3 Gerald Wallace F 6-7 215 7/23/82 Alabama '04 3
55 Jahidi White C-F 6-9 290 2/19/76 Georgetown '98 6

Andrei
26th September 2004, 19:00
cu putin noroc o sa castige si Bobcats vreo 10-15 meciuri...

rasheedkpenny
27th September 2004, 09:21
Bobcats au o gramada de jucatori under-rated, sa vedem cine va iesi in evidenta in echipa asta. Oricum e cam putin probabil sa faca "valuri" in NBA chiar de la inceput! :p

Gabriel
27th September 2004, 09:23
Cred ca Eddie House va iesi in evidentza la Charlotte. Il stiu de pe vremea cand juca la Miami...dar era mai mult rezerva, fiind si foarte tanar. E un jucator..gen Iverson sau Marbury.
Vom vedea !

rasheedkpenny
8th October 2004, 12:03
Eu zic sa pastram discutiile despre sezonul NBA 2004-2005 aici, si dincolo sa ramana doar poll-ul! Sau poate uneste Gabriel cele 2 thread-uri! :)

Gabriel
8th October 2004, 12:30
Nu. Lasa-le asa...discutam aici despre meciuri...si acolo sa voteze lumea.
Oricum..se pare ca iar vom discuta din auzite...sau tu, rasheed...prinzi Telesport ?

rasheedkpenny
8th October 2004, 12:44
Il prind din parti! Oricum am observat ca si-au relansat site-ul! Desi din cate am inteles nici anul asta nu o sa fie bagat in grilele marilor companii de cablu! :(

Pana la inceperea sezonului eu inca sper! Intre timp ne uitam pe NBA.com la rezultatele din training camp-uri.

thekobe
11th October 2004, 23:08
articol din ziarul Capital mai vechi :
Canalul Telesport nu este preluat de RCS/RDS, Astral Telecom si UPC Romania, cele mai puternice firme de cablu TV, cu peste doua milioane de abonati in tara. Cablistii considera nerealista oferta Telesport. Telesport s-a afirmat in vara acestui an, cand a cumparat de la Liga Profesionista de Fotbal (cu mare scandal mediatic) drepturile TV pentru Divizia A la fotbal pe care le-a revandut catre Televiziunea Romana, Antena 1 si National TV. Postul si-a rezervat doar drepturile de transmisie a ultimelor trei meciuri ca importanta ale unei etape de fotbal. Alaturi de Divizia A, Telesport a achizitionat drepturile TV pentru Premier League (anul trecut acestea au apartinut canalului concurent TV Sport), NBA (baschet), Golden League (atletism), Super Moto (campionatul mondial), PGA Tour (golf). De curand, a cumparat si turneele de fotbal in sala. Investitia in drepturi TV, toate obtinute pentru mai multi ani, se ridica la aproximativ 3 milioane de dolari. Programul Telesport a fost ofertat marilor cablisti la inceputul lunii iulie a.c., spune patronul Telesport, dar nu a primit nici un raspuns. In prezent, Telesport poate fi vazut de circa 500.000 de abonati, majoritatea din retele de cablu mai mici (cel mai reprezentativ operator fiind CVR). Oferta de pret inaintata catre cele trei firme de cablu a fost de 35 de centi per abonat. Nicolau recunoaste ca este cel mai mare pret de pe piata, dar precizeaza ca este negociabil. El subliniaza ca pretul propus justifica valoarea programelor sale. In opinia lui, exista un singur motiv pentru care marii cablisti nu au raspuns ofertei: oameni din aceste firme sunt actionari la canalul concurent TV Sport. Conform datelor de la Registrul comertului (sfarsitul lunii iulie a.c), printre asociatii Sport Radio TV Media SRL, firma ce opereaza licenta de satelit a canalului Sport TV, se afla Aurel Costea, directorul general Astral Telecom, Dragos Tanase, director financiar UPC Romania, si Serghei Bulgac, director financiar RCS. Restul de actiuni sunt detinute de firma Rosal Management & Consulting, apartinand omului de afaceri Silviu Prigoana. Cu ceva timp in urma, Silviu Prigoana si Horatiu Nicolau au incercat sa faca un canal de sport, dar in urma unui conflict s-au despartit, devenind concurenti. In acest context, se poate interpreta ca "baietii de la cablu" si Silviu Prigoana "il lucreaza" pe Nicolau, tinandu-i programul pe "bara". Mai nou, potrivit unor zvonuri, si Adrian Sarbu (care impreuna cu Horatiu Nicolau intentiona sa lanseze cu ani in urma Pro Sport TV) pare interesat de TV Sport (comentatori Pro TV presteaza pentru postul lui Prigoana). Din capul locului, Aurel Costea, directorul general Astral Telecom, declara ca Telesport si TV Sport au sanse egale in fata firmei pe care o conduce. Costea recunoaste ca are participatii la TV Sport, dar respinge categoric ideea ca ar favoriza TV Sport in detrimentul lui Telesport: "Este o speculatie ieftina. N-am incalcat nici o lege prin implicarea mea in acest canal, nu exista nici un conflict de interese, nu este nici o concurenta neloiala. Avem tot interesul sa sustinem un canal de sport romanesc, dar pretul de 35 de centi cerut de Telesport nu este realist." Potrivit conducerii Astral, oferta Telesport a fost discutata in Consiliul de Administratie al firmei si a fost respinsa ca fiind nerealista: "Astral nu intra in nici o negociere care nu are o baza serioasa si nu prezinta o marja rezonabila." Aurel Costea explica motivul implicarii sale in TV Sport: "In toata lumea, cablistii au participatii la diferite programe TV, dar nu pentru a avea o sursa de venit si profit, ci pentru a mentine controlul costurilor de operare ale statiilor." De exemplu, achizitionarea de programe peste o anumita limita ar putea duce la scumpirea canalului pentru cablisti si, implicit, la cresterea abonamentului. Telesport nu este singurul canal care asteapta intrarea in pachetele societatilor de cablu. La "usa" Astral mai asteapta programe precum N24, AXN, Eplorer, Alfa TV, Credo si alte doua canale de teleshoping. Aurel Costea spune ca, pur si simplu, nu mai exista loc in grila de programe Astral, iar inlocuirea unui canal cu altul nu se poate face din cauza contractelor aflate in vigoare (incheiate de obicei pe o perioada de trei-cinci ani). Ruperea unui contract poate atrage conflicte comerciale intre Astral si respectivele posturi. Mai mult, toti patronii de programe TV tematice (de nisa) doresc sa fie inclusi in pachetul de baza al cablistilor, dar frecventele sunt ocupate. Posturile care stau in "asteptare" ar putea sa intre in pachetele optionale (extrabasic) pentru care abonatii trebuie sa plateasca in plus. Includerea unui program scump si de nisa in pachetul de baza ar conduce, spune Aurel Costea, la majorarea abonamentului. Ionut Tarcea, director de marketing RCS/RDS, spune ca "nu a primit inca nici o oferta oficiala de la Telesport." El afirma ca Telesport a promis anul trecut o grila de programe, diferita de cea din prezent. "Noi suntem interesati de furnizori seriosi care sa-si poata onora promisiunile pe termen lung", precizeaza Tarcea. Legat de participarea unui reprezentant al RCS in actionariatul postului TV Sport, directorul de marketing RCS spune ca "In cazul nici unuia dintre canalele transmise de noi nu s-a pus in discutie actionariatul unui canal ci continutul acestuia." Pentru UPC Romania, decizia de a include un post in grila depinde de potentialul de audienta, disponibilitatea grilei de frecvente, tematica postului si raportul calitate-pret. UPC difuzeaza in prezent patru canale de sport: Eurosport, TV Sport, Motors si Extreme Sports. "Un nou canal care nu are o audienta demonstrata ar supraaglomera grila de programe intr-un domeniu deja bine reprezentat", argumenteaza Andreea Nastase, PR Manager la UPC Romania, adaugand ca pretul Telesport este semnificativ mai mare decat al celorlalte canale TV similare. UPC considera ca nu exista un conflict de interese in privinta actionariatului TV Sport si nu exclude posibilitatea preluarii Telesport in viitor.

rasheedkpenny
2nd November 2004, 17:39
In seara asta incepe NBA... si noi iar nu vedem nimic! :(

Azur89
3rd November 2004, 02:01
Ba vedem...seara asta double header.... Rockets - Pistons si LAkers Denver! /hello

Azur89
4th November 2004, 09:59
Boozer, da-mi niste amanunte de la finalul PAcers - CAvs....ca atita le-au imbirligat astia de la espn de n-au mai inteles nici ei care si de ce a egalat! Conform lor, conducea PAcers cu un punct, dar James a egalat cu un baschet!!!

Altfel spus....Miami , o echipa interesanta. Astept sa-i vad impotriva unei echipe adevarate. Orlando...intrebarea e daca ajunge Hill pina Thanksgiving, si cit dureaza pina Francis se plictiseste. Wolves...au probleme mari....s-au chinuit cu Knicks....totul pleaca de la Spree si de la bani, si fara el munca lui Garnett va fi dubla (extraordinar Garnett - fara sa straluceasca 27 p si 20 rec!).
NY? Cred ca avem "the rookie of the year" ! Trevor Ariza, cel mai tinar jucator care a jucat vreodata ptr. Knicks....pick-ul 41 cred! La 19 ani joaca!

Nets...what a joke! :no:

Lakers....una calda una rece!

Utah, dupa cum scriam acum citeva zile, au trupa buna, dar grupa grea.

Denver, pe linga prestatia lamentabila cu LA, se pare ca l-a pierdut ptr. tot sezonul pe Lenard!

Si cea mai mare dezamagire a noului sezon, Sacramento Kings. Absolut niste relicve a ceea ce a fost acum 3 ani o echipa extraordinara!

Adrian
4th November 2004, 16:22
Azur, citeste aici :http://www.nba.com/pacers/news/game_041103.html
Alfel, meciul a fost superb.
Pacers au jucat fara 3 starters, Artest muncind cat pentru un sezon intreg. Nu numai ca a marcat 31 de puncte, dar l-a tinut in banca lui si pe LeBron James (a marcat 28 de puncte, dar foarte multe in over-time, cand oricum era nebunie...).
Impresionant Ilgauskas (35 points and 18 rebounds), marcheaza de oriunde, oricum, cu o mare mobilitate pentru unul de 7-3 si 260 de livre. Dar in over-time a terminat benzina..

wallace
4th November 2004, 20:58
Trebuie sa-mi datzi si mie dreptate cu riscul de a fi subiectiv ca Detroit are cel ma bun 5 din liga.Desi nu s-a agitat prea mult,au castigat fortzand doar atunci cand trebuia.

Gabriel
4th November 2004, 21:55
Utah, dupa cum scriam acum citeva zile, au trupa buna, dar grupa grea.

Kirilenko - Harpring - Boozer sunt de departe cel mai bun trio din NBA. Anu' asta mergem in finala Vestului cu San Antonio sau Wolves. :ok:

MadSkillz
5th November 2004, 00:45
Da, ai dreptate.De departe! Adica sunt departe rau de Garnett, Sprewell si Cassell ... cam cu 1000 de mile.

Raptor
5th November 2004, 01:53
Nu pot decat sa fiu de acord cu Gabriel. In Minnesota treburile sunt grele pentru Garnett odata cu pretentiile numismatice (banesti) ale lui Sprewell, si cu varsta echipei (vezi Sam Cassell,..., Sprewell... :D ). Cica sub 15 milioane de $ nu vrea sa faca contract "Cu ce o sa-mi hranesc familia?" . Si asta de parca ar fi cine stie ce superstar la 25 de ani, iar familia lui ar depasi in numar chinezii. Dar trecand peste asta, Utah pare sa se descurce foarte bine, despre Kirilenko ce sa mai zic. Eu zic ca o sa faca o treaba buna Utah sezonu asta.

Andrei
5th November 2004, 05:37
cica i s-ar fi oferit 27 de mil pe 3 ani lui Spree...in conditiile in care ca free agent la varsta asta ar lua poate 5-6 mil pe an.
chiar daca are 34 de ani, stati linistiti inca joaca fantastic...sunt 100% ca daca e sanatos poate avea un sezon la fel de bun ca anu trecut. Dar de Cassell ar trebui sa le fie tuturor frica pt ca el nu joaca decat 25, max 30 de min pe meci si ultimul sfert ii apartine lui in exclusivitate; e siret si baga cosh din orice pozitie. Si cand Sam Cassell se odihneste o sa intre Troy Hudson...u know what im saying?? Troy Hudson? doar asteptati sa isi intre in ritm. Nu-l uitati nici pe Wally Szczerbiak.
in concluzie...Lupii au in opinia mea subiectiva cea mai mare sansa la titlu sezonu asta pt ca au o echipa mai buna decat anu trecut.

MadSkillz
5th November 2004, 14:56
In sezonul trecut cei trei lupi au fost "NBA's highest scoring trio".

Adrian
5th November 2004, 15:55
Cassell are si el dreptate, uite aici zice ca e unul dintre cei mai "underpaid" din NBA:
http://msn.foxsports.com/story/3059082?GT1=5713

Andrei
5th November 2004, 17:50
categoric, sam cassell este underpaid de cand se stie. omul asta merita 5 mil pe an fara probleme...ce-mi place la el e ca nu face gura mare ca spree ca tre sa-si hraneasca familia.
bad game last nite huh? sam and spree au jucat cam slow...KG too(except for the last qt)...ata ete, au pierdut

Azur89
5th November 2004, 23:47
Spree greseste in ce face, dar "lupii" au destule talente ca sa faca abstractie de Spree la o adica...si va mai zic ceva...daca ajung in play-off, Spree e precum rechinul care simte singe...
Cit despre cei 3 din Utah, problema e ca dintre cei trei, niciunul nu e capabil sa joace 70-75 de meciuri pe sezon. Mai devreme sau mai tirziu o sa inceapa glezna, apoi genunchiul, spatele, etc. La Utah e "restul" care ma sperie...o echipa la care rezervele pot fi primii 5 oricind in Atlanta, de ex.

PS.... Magic a subliniat si el aseara "statura" Jazz-ului... :happy

Dar tot lupii pornesc hora si inchid dansul anul asta. /hello

Jason Kidd
6th November 2004, 02:53
Spree greseste de cind lumea. Un caracter infect, cu nenumarate greseli de acelasi gen sau chiar mai rele. Dar un jucator superb. Nimeni nu e de neinlocuit, dar inlocuirea unuia care face ambele faze, are o experienta imensa, e rapid si arunca f bine, ar fi dificil de realizat.
Pe de alta parte, Jazz mi-au parut extrem de solizi, iar uralele la block-urile lui Kirilenko la Kobe acopereau rigiiturile de pe banca ale lui Memo Okur, care joaca rezerva de lux la ora asta.
Detroit insa arata ca o echipa campioana. Solizi, zburda in atac si asasineaza in aparare.
Iar Miami m-au fermecat. Cu sau fara Shaq, cu Dwayne Wade, echipa asta nu pierde timpul si le intra cam tot. Au o incredere in forte proprii cum de mult n-am mai vazut.
Dar e doar inceput de sezon.
Sint curios cum arata Spurs in seara asta.

Gabriel
6th November 2004, 10:54
Se pare ca au aratat bine. Argentinianul ala cred ca face 50 % din Spurs. Eu l-am vazut la Olimpiada...si mi s-a parut exceptional. Campion olimpic,nu ?

Cat despre Jazz...iar au batut la peste 20 de puncte. Se pare ca sunt in forma maxima. Echipa unita. Nimeni n-a inscris mai mult de 15-16. De coordonatorul lor n-am auzit in viata mea...si s-a remarcat cu 15 puncte si 10 pase.

Azur89
6th November 2004, 13:11
Pistoanele s-au gripat aseara.... :drak:

Fakers....ce mai, mi-au facut seara frumoasa... :drak:

Nets...au avut nevoie de double overtime sa treaca de Bulls.. :no:

Indiana...echipa momentului.... :yeah:

San Antonio....Gabriele, probabil te referi la Ginobili, dar nu e el nici 15% din SA..... Parker si Duncan duc greul...Ginobili joaca mult mai bine la nationala (la fel Arrayo al tau ptr. Porto Rico), fiindca acolo el le cinta si descinta. LA SA are din pacate un rol mai mic, cu toate ca e capabil de mai multe.

thekobe
6th November 2004, 17:49
........................... vorbim ca sa nu tacem ..............................

Jason Kidd
6th November 2004, 19:03
Cu tot respectul, Lakers au aratat aseara ca o echipa in formare, ceea ce si este.
Sclipirile de fotografie ale lui Kobe nu pot sterge imaginea jocului legat, cu jucatori care se stiu si se simt, a celor de la Spurs. Au o super-echipa (chiar mai buna decit anul trecut) si o banca de rezerve deosebita. In mod deosebit, m-a impresionat Beno Udrih, un point guard care combina imaginatia lui Kidd, viteza lui Nash si jocul fara minge al lui Rip. Un rookie european care sa faca valuri din primul an ?
Oricum, Spurs aseara au fost tare placut de urmarit.

Gabriel
7th November 2004, 09:18
Jazz...a treia victorie consecutiva la peste 20 de puncte. Nu-mi amintesc sa mai fi inceput un sezon in acest fel.
Boozer daca o tine tot asa...va juca titular la All Star Game. 30 de puncte si 17 recuperari.
Azure...nici nu stii ce bucuros sunt !

Apropos..ca tot spuneai de Arroyo. Stii ceva de el ? Cat sta accidentat ?

wallace
7th November 2004, 09:29
S-au gripat Pistoanele din cauza rezervelor care au inscris numai 8 puncte ceea ce spune multe.Insa sper sa se integreze mult mai repede,desi imi pare rau dupa Okur si Corliss Williams.Pana acum noii venitzi nu m-au impresionat cu nimic.
Utah Jazz mi se par si mie in mare forma la fel ca si Miami,iar aseara San Antonio au dat lectzii de baschet!!Man,I like this game!!!!

thekobe
7th November 2004, 22:52
Apropos..ca tot spuneai de Arroyo. Stii ceva de el ? Cat sta accidentat ?

minim inca 1 saptamana

Adrian
9th November 2004, 22:49
In seara asta proba de foc pentru Indienii mei:).
In primul meci contra "vesticilor" (ba inca a lupilor lui Garnett) sper sa confirmam forma excelenta.

thekobe
10th November 2004, 01:56
va mananc daca nu bateti ca am pariat pe voi :)

Raptor
10th November 2004, 10:50
Hehehehe... chiar acuma scriu despre Indiana - Minnesota... hehehehe

Adrian
10th November 2004, 16:02
Ce batalie le-am tras:))
Ron Artest in ultimul timp se potolise, dar el tot timpul a avut probleme cu disciplina. De remarcat discretia presei care se multumeste cu explicatia lui Carlisle ca e o treaba privata a clubului. Dupa parerea mea Artest face mai mult decat O'Neal si uite ca si fara el am invins.
Ce nu se vede din statistici a fost meritul lui Scot Pollard, care a fost tot timpul langa panou si a prins tot ce misca (11 rebounds in 26 minute).
Ce mai, echipa unita, legata, care stie sa suplineasca lipsa starurilor.
Ce ar fi lupii fara Garnet sau Lakers fara Kobe?

Andrei
10th November 2004, 17:33
cate fucking offensive rebounds au scos Pacers baga-mi-as picioru! cate second chance points au avut??? aia a fost diferenta meciului. a fost de-a dreptu exasperant sa vezi ca Lupii nu erau in stare sa faca un stoopid defensive rebound...bah era pollard bah era jackson care le luau...

Baccardi
11th November 2004, 07:00
ha ha, lebron si Z "eclipsed the Suns" dupa spusele unui comentator, incredibila revenire de la 19 down la inceputul sfertului 4, Z infige un 3 pointer de toate zilele. De fapt s-a vazut clar cine conduce in cleveland, inainte de play camerele au fost pe lebron si Z care surpriza nu erau in gramada de jucatori carora Paul Silas le dadea "indicatii". Play-ul a fost facut de ei 2, sau mai degraba de lebron as crede. Cleveland cu un Rick Carlisle sau un Jeff Van Gundy ar fi serious Title contender. Vorbind de Carlisle saracu il omoara Artest. Adriane tu erai cu Indiana, pai ce facem tata ca iese albumu pe 23 noiembrie si in seara aia avem si meci cu Boston. Nasoala treaba!!!

PS: De abia astept o confruntare Kobe Lebron acum ca pustiu si-a imbunatatit considerabil jump shoot-ul, periculos de bine trage.

Raptor
11th November 2004, 12:08
LeBron o sa fie un super jucator. Ideea e ca el are 2.03 si 110 KG, adica corp de Power Forward si joaca pe orice pozitie de la 1-3 (PG, SG, SF). Cand o sa imbatraneasca si alea alea o sa se mute pe Power Forward si tot o sa fie bine. Iar din punct de vedere atletic nu se mai pune problema, cel putin acuma.

rasheedkpenny
11th November 2004, 12:22
Jazz tocmai au luat bataie... de la Raptors! Ca sa vezi...
Probabil de acum Jazz vor incepe "seria neagra a meciurilor pierdute"

Raptor
11th November 2004, 12:36
Haha pai da ma, ca in ultima repriza i-au scos pe Vince si pe Jalen Rose, si l-au lasat pe Porris Meterson si pe Aafer Rlston si Bhris Cosh, care si-au si facut treaba. De fapt, Vince a declarat ca nu e nici o problema ca l-a tinut antrenoru pe bara... din moment ce au castigat. Ce ma mira, in schimb, e ... ceea ce... s-a intamplat ... acolo... la meciu ala... Clippers vs. Pacers... cica ... 102-68... pentru ... aia... Clippers. Da, cica asa e... da ma. Da. Asa am auzit.

thekobe
11th November 2004, 14:16
clips@playoffsinueogluma

Raptor
11th November 2004, 15:09
sishaunlivingston@rookieoftheyear.eogluma

Adrian
11th November 2004, 16:16
Dupa primul sfert nici nu m-am mai uitat, ca era clara...S-or fi blocat, ca cica n-au deschis sezonul cu 5-0 in toata istoria NBA.
De remarcat cum Carlisle l-a tinut pe bara pe Artest desi luam bataie, dar ca sa-l invete minte. Saracul, il aratau mereu, cred ca si-ar fi rupt treningul ala de pe el sa intre, dar deh...Cert e ca daca Carlisle nu-i baga mintile in cap nu i le baga nimeni, asa ca sa speram.
Stii cum a fost asta? Cum a batut Steaua pe Standard dar a luat bataie de la Iasi:)
Lebron conform majoritatii comentatorilor ar putea deveni cel mai mare jucator din istoria NBA (am vazut un clasament al "sperantelor" pe FSN)

Gabriel
11th November 2004, 19:08
Jazz tocmai au luat bataie... de la Raptors! Ca sa vezi...
Probabil de acum Jazz vor incepe "seria neagra a meciurilor pierdute"

Da :no:
Asa ma oftic...bat pana cum numai la 20 puncte diferenta...si iau bataie acasa de la anonimii de Rapotors. :mda:
Oricum..ramanem pe locu 1 in West. :ok:

thekobe
11th November 2004, 20:35
anonimii aia de raptors au batut houston, detroit si portland, si anonimii de clippers au batut seattle (care a batut san antonio, denver si sacramento), golden state si au facut double overtime cu detroit
go dallas

Raptor
11th November 2004, 23:07
Atata timp cat Chris Bosh si Rafer Alston o sa joace bine, eu zic ca Raptors o sa aibe sanse mari sa castige. Si daca ii prinde ziua buna si pe Vince, Donyell si Rose, atunci e bine. Chiar si fara ei, eu zic ca Alston s-ar putea sa ajunga in All-Star Game daca o tine tot asa, ceea ce ar fi super-marfa. Sa faca AND1 in All Star ar fi ultra-cool.

rasheedkpenny
12th November 2004, 09:46
The man has a dream... marea diferenta e ca baschetul nu inseamna dribbling-uri AND1! In All-Star poate ar prinde, dar sa nu uitam ca jucatorii de la All-Star nu sunt "neica nimeni"...

thekobe
12th November 2004, 10:29
eu cred ca rafer s-a saturat de and1 si vrea sa joace si baschet normal de calitate
pana acum e undeva pe la 14-5-5 cu .481% si mai putin de 1 TO pe meci. tot asa !

Raptor
12th November 2004, 15:22
Da. In afara de asta... uite ce face Earl Boykins. Pai a dat 32 de puncte in 33 de minute (11-15 FG, 2-3 3PT, 8-8 FT). A, si inca ceva. Are 0.5 BPG (Blocks per game)... doar ca are 1,65 (inaltime). Da. Are 1,65. Intr-un meci a avut 2 capace. Haha.

Adrian
12th November 2004, 19:38
2 zile nebune in NBA:
Pacers si-o iau de la Clippers (rau de tot), Heat de la Mavericks ( Nowitzki 41 points) si Pistoanele de la Nuggets (cu caraghiosul ala de Boykins) . Voi mai intelegeti ceva?

wallace
13th November 2004, 11:45
Ce e asa surpriza ca Heat a luat-o de la Dallas,Adrian?Nu intzeleg de ce toata lumea ii lauda atat pe Shaq si pe Heat.Si au luat-o si in seara asta de la San Antonio care sunt favoritzii mei in West.Iar Detroit au luat-o pt. ca nu l-au avut pe Ben Wallace iar rezervele pe care le are sunt mai degeaba pe acolo.Nu intzeleg cum potzi sa lasi unii jucatori sa plece precum Okur,Corliss,si sa-i aduci pe MC'Dyess si pe Colleman.Singurul care mai stie pe acolo e argentinianul Carlos Delfino.

Jason Kidd
14th November 2004, 06:00
Ce e asa surpriza ca Heat a luat-o de la Dallas,Adrian?Nu intzeleg de ce toata lumea ii lauda atat pe Shaq si pe Heat.
Asa e, nu e mare surpriza.
Desi, pentru cei care au vazut primele meciuri ale lui Miami, tendinta e sa spui ca arata ca o mare echipa. Se uita ca au jucat de 2 ori cu Whashington, cu Nets si Cavaliers, care anul asta ridica mai mult sprincene.
Cind au jucat cu Dallas sau Spurs, au inceput sa se vada lacunele. Si, fara Dwyane Wade, Shaq a aratat stingher. Sint curios cum arata Wade fara Shaq. Oricum, Dwyane Wade pare a fi point guardul cel mai remarcat la inceputul sezonului.
Una peste alta, Heat arata mai bine decit mi-am inchipuit eu dupa venirea lui Shaq si, parere personala, mai "legati" decit Lakers, de exemplu. Deocamdata.

Jason Kidd
14th November 2004, 17:59
Stiti si alte forums de NBA basket in romaneste ?

Adrian
14th November 2004, 19:14
Aseara Pacers si-au revenit. S-a dezmortit si O'Neail, isi face norma de +30 points pe meci:). Sa-si lanseze si Artest albumul, sa-i stea mintea la meci, si-atunci sa te tii. Apropos, suspendarea lui din echipa a fost legata de faptul ca si-a facut reclama la album in timpul unui meci, sau ceva de genul asta...eu le-am vazut toate meciurile, dar nu am remarcat nimic!
De la 76ers am luat bataie la un cos si a fost prima data cand au condus si ei (de la 5-2 in primele minute). Cu ocazia asta a dat si AI primul winning shot din cariera.

rasheedkpenny
15th November 2004, 10:09
Eu stiam ca Kyle Korver a marcat aruncarea de 3 puncte... cel putin asa am inteles eu de pe CNN.com... or was it AI? Hmm... I think Korver hit the 3 pointer right befor Allen's shot. :)

Pe de alta parte Orlando i-au batut pe Lakers... dar au pierdut cu Philadelphia!

Adrian
15th November 2004, 17:31
Korver a marcat cele 3 puncte care i-au bagat in over-time. Are baiatul ala un stil de a le baga din "mijlocul orasului"...Cel mai haios a fost primul (la prima atingere a mingii), cand a aruncat mingea orizontal, ca si cum ar fi dat o pasa, dar mingea s-a dus in panou si apoi in cos. Cica a participat si la "3 pointers" in All Star Game?

Raptor
15th November 2004, 17:45
LOL. Logic ca a participat, doar ca atuncea a castigat Voshon Lenard. Il am pe CD. De fapt stai ca pun un thread cu ce am eu pe calculator.

rasheedkpenny
16th November 2004, 09:37
A participat la All Star... Raptor a fost singurul care i-a dat o sansa lui Korver! :) A ajuns chiar in finala concursului de 3 puncte vs. Voshon Lenard! :p

Observ ca LeBron e foarte laudat pentru consistenta jocului sau in ultimele 3 meciuri! Hmm...

Adrian
16th November 2004, 17:02
IN meciul contra 76ers Pacers au ramas ultimele minute cu doar 5 jucatori care nu aveau 6 faulturi personale. Ce se intampla daca si unul dintre cei de pe teren facea 6?
Nu s-ar mai fi tinut cont ca a facut 6?
Altfel am mai aflat ca daca cel faultat incerca o aruncare de 3 puncte in momentul faultului, beneficiaza de 3 aruncari libere.

rasheedkpenny
16th November 2004, 18:39
Se joaca chiar si 5 la 3... cel putin asa e dupa regulile FIBA! Sper ca te-am lamurit!
In rest astept noi rezultate surpriza din NBA! Ceva de genul New Jersey i-au batut pe Jazz... ca sa-l "imbujorez" putin pe Gabriel!

Raptor
16th November 2004, 22:04
Pai LeBron joaca super ma. Si uita-te la eficienta. Locul 3 cu 30+ la efficiency rating. Si gaditi-va ca joaca pe un post in care teoretic nu iei prea multe rebounds si assists. Ce vreau sa zic e ca un PF are, teoretic, sanse mult mai mari sa aibe eficienta mai mare (FG% mare, recuperari multe, assist(daca se pricepe ca Garnett) etc).

wallace
17th November 2004, 09:21
Fratzilor unde sunt meseriasii de la Miami Heat??Pana acum cu echipele tari n-au castigat nimic.Si ce ii mai vede lumea campioni!!!Doar pt. ca il au pe Shaq care e depasit fratzilor!!!Sunt altzii mai buni care mai inscriu si din afara perimetrului ,mai fac si ceva jumpshots nu numai de sub caciula.Come on you guys!!,de la un superstar astept mai mult.Nu stiu de ce,dar niciodata nu mi-a placut Shaq.Mie imi plac mai mult jucatorii gen Kobe,AI,MC'Grady,Garnet,Le Bron care te incanta cu jocul lor!!!

Raptor
17th November 2004, 16:18
Sa fie clar: Shaq isi face treaba. Ce inseamna asta: pai inseamna sa atraga double-teams, se lase ceilalti jucatori liberi, sa creeze pick-and-rolls (blocaje ofensive), sa creasca increderea coechipierilor, sa puna capace, sa recupereze, sa marcheze aruncari libe... a stai ca asta nu e. Iar sa nu uitam ca Miami a jucat fara Dwyane Wade, deci "give'them'a'break" ca sa zic asa.

Andrei
17th November 2004, 17:19
Sa fie clar: Shaq isi face treaba. Ce inseamna asta: pai inseamna sa atraga double-teams, se lase ceilalti jucatori liberi, sa creeze pick-and-rolls (blocaje ofensive), sa creasca increderea coechipierilor, sa puna capace, sa recupereze, sa marcheze aruncari libe... a stai ca asta nu e. Iar sa nu uitam ca Miami a jucat fara Dwyane Wade, deci "give'them'a'break" ca sa zic asa.
ieri au jucat cu dwyane wade si tot ce vreau sa zic e ca KG is an alien! 25-21-8...

thekobe
17th November 2004, 18:20
si tot ce vreau sa zic e ca KG is an alien! 25-21-8...

ala ar fi sam cassell

http://us.news2.yimg.com/us.yimg.com/p/ap/20041107/capt.mnah10311070350.hornets_timberwolves_mnah103. jpg

SilverZeus
17th November 2004, 20:12
buna replica, kobe

Raptor
17th November 2004, 20:20
Stiu ca au jucat cu Dwyane Wade, dar si Minesotta au jucat cu ... The KID ... :D

wallace
18th November 2004, 08:58
O fi KG alien dar cu Detroit nu prea i-a mers.Pistons are back,baby!!!Urmeaza Indiana !!KG e cel mai tare din liga sa fie clar,nu vreau sa ma contrazic cu nimeni.In seara asta Pistoanele au jucat asa cum trebuie in aparare,Ben Wallace e superb!!!S-a vazut ca a lipsit 2 meciuri.

rasheedkpenny
18th November 2004, 09:19
In rest astept noi rezultate surpriza din NBA! Ceva de genul New Jersey i-au batut pe Jazz... ca sa-l "imbujorez" putin pe Gabriel!

Oops... the Magic did it again! Citez: "Orlando beat Utah 107-92 Wednesday behind Franchise's 33 points and Hill's 32"... NICE!!!

MadSkillz
18th November 2004, 12:46
Best tandem :)

Adrian
18th November 2004, 18:38
Ce-am remarcat in meciul de aseara in care Pacers au invins pe Hawks a fost Al Harrington. El a plecat de la Pacers la schimb cu Jackson si a jucat deci aseara impotriva fostei sale echipe. A tras echipa dupa el (seson high 30 puncte) cu o determinare fantastica. Nu e el mare jucator, ce vroiam sa spun e altceva:
1. ambitia si determinarea cu care a jucat impotriva fostei echipe
2. a fost aplaudat de toata arena la fiecare cos marcat, chiar cand Pacers erau condusi cu 15 puncte
Pe cand asa fair-play in fotablul romanesc?

Gabriel
18th November 2004, 19:26
rasheed..n-am ce sa zic. Magic au echipa buna anu asta...cu Francis si Hill care se pare ca nu mai e bolnav.
Oricum,chiar daca au pierdut, Jazz sunt pe drumul cel bun. A revenit si porto-ricanul. E totul OK.

Nexus
18th November 2004, 21:32
cerut zile libere ca e stresat cu albumul am izbucnit in ris. Apoi comentatorii de la ESPN rideau si ei in hohote spunind ca nu au mai auzit asa ceva. E foarte bun, ce sa spun dar cam zurliu.

76'ers cu Spurs diseara urmat de NY Houston.

Meciuri interesante.

Andrei
19th November 2004, 01:05
Ce-am remarcat in meciul de aseara in care Pacers au invins pe Hawks a fost Al Harrington. El a plecat de la Pacers la schimb cu Jackson si a jucat deci aseara impotriva fostei sale echipe. A tras echipa dupa el (seson high 30 puncte) cu o determinare fantastica. Nu e el mare jucator, ce vroiam sa spun e altceva:
1. ambitia si determinarea cu care a jucat impotriva fostei echipe
2. a fost aplaudat de toata arena la fiecare cos marcat, chiar cand Pacers erau condusi cu 15 puncte
Pe cand asa fair-play in fotablul romanesc?

se mai joaca fotbal in Romania?? sah, carti poate...

rasheedkpenny
19th November 2004, 09:35
Let's keep it to basket-ball! OK?

Nexus, nu mai pune si tu sare pe rana... chiar nu intelegi cat ne doare ca nu vedem NBA?

Adrian
19th November 2004, 16:58
NY a castigat in ultima secunda, prima oara cand au preluat conducerea. Houston au dominat meciul, cu T-Mac si Yao in mare forma, dar pe final Knicks s-au apropiat "pe nesimtite". T-Mac a ratat aruncarea cu 2.6 inainte de final, Time Out si Jamal Crawford a aruncat ca un extraterestru de foarte departe. 3 puncte "at the buzzer" si se duse munca Rockets's de un meci intreg.
Diseara derby-ul estului, Pacers - Pistons. Go Pacers!

Andrei
19th November 2004, 17:57
NY a castigat in ultima secunda, prima oara cand au preluat conducerea. Houston au dominat meciul, cu T-Mac si Yao in mare forma, dar pe final Knicks s-au apropiat "pe nesimtite". T-Mac a ratat aruncarea cu 2.6 inainte de final, Time Out si Jamal Crawford a aruncat ca un extraterestru de foarte departe. 3 puncte "at the buzzer" si se duse munca Rockets's de un meci intreg.
Diseara derby-ul estului, Pacers - Pistons. Go Pacers!

ce ma enerveaza televiziunea quebecoisa baga-mi-as piciorul: 3 meciuri erau programate ieri, iar ei mi-l arata pe cel mai nasol: Cavs-Bobcats...in loc de Spurs-76ers sau NY-Houston...what a piss off!

thekobe
20th November 2004, 06:20
mama ce s-au spart astia la detroit
poate fac rost si de video

BAHAOS

Baccardi
20th November 2004, 10:57
mai mult fanii lu detroit s-au spart!!! tre sa fii un pic loco sa te pui cu Ron Artest, acu pe bune toata lumea stie ca omului ii lipseste o doaga. Culmea ca Artest a si luat ceva pumni in cap pentru ca-l tineau bodyguarzii. Cel mai tare clar Stephen Jackson, UFC Fighting live section, frontal in "barna" unui fan care nici macar nu aruncase paharu. De remarcat precizia aruncarii, paharul l-a lovit direct in fatza pe Artest. Imi pare rau ca nu S-au luat Sheed si Artest, dementii numaru 1 si 2 ai NBA-ului, sa fi vazut atunci scandal ca nu-i mai desparteau nici cu paralizantele lor. In concluzie Detroit s-au facut de kaka, au pierdut o sa ia o gramada de suspendari, si nici macar nu le-au tras-o la bot la Pacersi. Good job World Champions!!!

killer2k
20th November 2004, 17:17
Iata-l si pe dragul nostru bacardi care a vazut si el cate ceva la TV si si-a exprimat parerea.
Fan-ul care a aruncat sticla in Artest trebuie arestat si judecat, fara nici o indoiala. Dar in momentul in care Artest sare in tribune si incepe sa imparta pumni la toata lumea si mai vine si boul de Jackson si sare si imparte pumni, ce te astepti ? Te astepti ca cei din Detroit sa stea cuminti si sa ia pumni de la doi idioti. Daca te uiti bine la faza, fanii din Detroit se luptau sa desparta, singurii care au dat, au raspuns la loviturile celor din Indiana. Apoi faza de pe teren cand fan-ul din Det. nu i-a facut nimic lui Artest si asta a inceput sa care cu pumnii, iar apoi vine O'Neal ca un lash si il loveste in timp ce era tinut. Intr-adevar, este vina "fanilor din Detroit". Uitati-va si voi mai calumea la replays si la toate fazele si mai avem ce discuta.
Artest si cu Jackson nu aveau ce cauta in tribune (1), Nu aveau ce sa loveasca nevinovati (2), si nu aveau ce sa dea in fan-ul de pe teren cand nu le-a facut nimic (3).
In rest, fan-ul din Detroit care a aruncat cu sticla, inchideti-l, merita, dar ceilalti care au reactionat cand au fost loviti fara sa fi facut nimic, nu au nici o vina.
Ben Wallace, si-a aratat dizgratia, dar se mai intampla intr-un meci tensionat cand esti faultat intentionat.

Bottom line, toti si-au avut vina, a cazut pe fanii din Detroit pentru ca s-au aparat si au reactionat cand au fost atacati...

Andrei
20th November 2004, 18:00
Late in the Pistons-Pacers game, Ron Artest fouled Ben Wallace hard. Wallace got furious and shoved Artest hard and went at him. Artest did not retaliate. Pistons and Pacers players started shoving, but didn't appear to actually "fight." Artest actually lay on his back on the scorer's table. But then a Pistons fan who we think was wearing a cap/hat threw what appeared to be a plastic blue cup full of beer on Artest as he was lying down. The liquid splashed all over Artest's face. Artest then jumped into stands and went at a specific fan (InsideHoops.com thinks Artest actually went at the wrong fan - but we're not sure), pulling him down, while another fan in a blue jersey-style shirt tries to restrain Artest from behind. Some other Pacers also went into stands. Stephen Jackson appeared to nail someone who we aren't sure was actually involved. An all-out brawl broke out. Fans punching players, players punching fans. Jermaine O'Neal was also in the mix. Detroit Pistons radio announcer Rick Mahorn was nearby and jumped in to try to separate fans from players and calm things down. But, it was madness... While Pacers were in the stands, some giant fat Pistons fan in a gray sweatshirt hit Fred Jones from behind. Jones appeared alright, though... Then, after the fighting in the stands more or less finished, and Pacers players were all back on the court, a few Pistons fans actually came onto the court to fight. Artest swung at some fat fan but InsideHoops.com doesn't think he connected too well, because the fan stayed up and didn't appear affected. But then another, even fatter Pistons fan, in a home Detroit jersey, was standing straight up, and Jermaine O'Neal ran at him and nailed him with a punch to the face/head... At some point, a chair was thrown, apparently at Jermaine O'Neal... Police almost used pepper spray, but resisted, apparently."
www.insidehoops.com
dupa cum vedeti sunt multi fani Detroit grasi...

Andrei
20th November 2004, 18:15
pe site-ul espn puiteti urmari secvente din bataie. http://espn.go.com/#playmotion

Andrei
20th November 2004, 18:23
acum dupa ce am urmarit faza de cateva ori imi dau si eu cu parerea: este fina fanilor 100%. Jucatorii se calmasera dupa faultul lui artest, care a fost un fault dur, dar se intampla meci de meci, nu a fost nici macar un fault flagrant. Artest statea intins cand ii vine-n fatza un pahar de bere cred. Normal ca se ridica si fuge dupa unu, care se poate sa nu fi fost cel care a aruncat paharul. In fine nu ii da aluia pt ca e tinut de multi fani/bodyguards, si cat timp e tinut un alt so called fan ii arunca in fata inca o bere. Abia atunci a intervenit Jackson, adica pana mea artest era tinut si vine un carnat si-i arunca o bere-n fata...I-a tras una buna jackson lu ala...
Iar pe teren intradevar era un gras acolo, dar ce sa caute un fan pe teren? a venit ca s-o caute si a luat si el doi-trei pumni.
Artest poate are un coeficient de inteligenta mic, dar mie mi s-a parut victima in toata situatia asta.

Adrian
20th November 2004, 18:27
Iata-l si pe dragul nostru bacardi care a vazut si el cate ceva la TV si si-a exprimat parerea.

Uite ca-mi dau si eu cu parerea, ca am vazut live meciul si m-am uitat toata noaptea pe taote programele la reluari si comentarii.


Fan-ul care a aruncat sticla in Artest trebuie arestat si judecat, fara nici o indoiala. Dar in momentul in care Artest sare in tribune si incepe sa imparta pumni la toata lumea si mai vine si boul de Jackson si sare si imparte pumni, ce te astepti ?

Artest statea intins pe banca, avea castile pe urechi si vorbea pe un post de radio local. Ben Wallace dupa ce l-a fugarit pe tot terenul, i-a mai aruncat si cu prosopul in fata si Ron tot nu a reactionat.
Artest nu l-a vazut pe cel care a aruncat cu sticla in el, dar erau 2 tipi care ar fi putu arunca si s-a dus spre ei. Cel care aruncase s-a cumintit subit, dar ala de langa el a inceput sa il injure, asa ca Ron s-a dus la ala. Cel care aruncase sticla l-a luat in brate pe Artest ca si cum ar fi incercat sa il tina, dar dupa 5 secunde a inceput sa ii care pumni pe la spate. In timpul asta Jones care se duse sa-l tina pe Artest e luat si el la pumni, tot pe la spate, de un alt fan. Jackson intr-adevar s-a dus la bataie.


Te astepti ca cei din Detroit sa stea cuminti si sa ia pumni de la doi idioti.

Tu te astepti ca cei de la Pacers sa stea sa le ploua cu sticle in cap si ei sa zambeasca? Nu suntem toti Isus sa intoarcem obrazul. Tu ce-ai face, sincer, daca as veni si ti-as f...e o sticla in mecla de la 2 metri? Mi-ai zambi stirb fara cei 2 dinti din fata?


Daca te uiti bine la faza, fanii din Detroit se luptau sa desparta, singurii care au dat, au raspuns la loviturile celor din Indiana.

Un singur cuvant la afirmatia asta: Marsh de-aici.


Apoi faza de pe teren cand fan-ul din Det. nu i-a facut nimic lui Artest si asta a inceput sa care cu pumnii, iar apoi vine O'Neal ca un lash si il loveste in timp ce era tinut.

Fanul respectiv a intrat pe teren, ceea ce e absolut interzis de lege. In plus venea in fuga agitandu-si mainile, evident pregatindu-se sa loveasca. Ron a fost mai prompt si i-a tras-o. Ce cauta fanul ala acolo? Venea asa grabit sa ii ceara autograf? A fost self-defense clar ca lumina zilei.


Intr-adevar, este vina "fanilor din Detroit". Uitati-va si voi mai calumea la replays si la toate fazele si mai avem ce discuta

Daca tu vezi lucrurile cu un singur ochi, mai bine taci din gura. Nimic despre scaunul care a zburat spre capul lui O'Neal. Nimic de sticla care i-a spart capul arbitrului. Nimic despre nespalatii aia care stateau deasupra intrarii la vestiare si le turnau bere in cap celor de la Pacers cand treceau pe acolo. Nimic despre copii care plangeau in tribune si de femeia cazuta printre picioarele fanilor turmentati. De astea nu zici nimic? Oi fi tu din Detroit, dar macar fii obiectiv.


Artest si cu Jackson nu aveau ce cauta in tribune (1)

Cand esti atacat ai dreptul sa te aperi, mon cher, in orice societate din lume; fie ca esti pe strada sau pe stadion.


Nu aveau ce sa loveasca nevinovati (2)

Nici unul din cei care au fost loviti nu au fost nevinovati, decat jucatorii de la Pacers, care au fost in legitima aparare.



si nu aveau ce sa dea in fan-ul de pe teren cand nu le-a facut nimic (3)

Ti-am mai explicat ca jucatorul de pe teren (AGAIN, CE CAUTA ACOLO?) se pregatea sa il loveasca pe Artest. Acesta S-A APARAT!



In rest, fan-ul din Detroit care a aruncat cu sticla, inchideti-l, merita, dar ceilalti care au reactionat cand au fost loviti fara sa fi facut nimic, nu au nici o vina.)


Ben Wallace, si-a aratat dizgratia, dar se mai intampla intr-un meci tensionat cand esti faultat intentionat.

Ben Wallace nu "si-a aratat digratia", stimabile, ci l-a fugarit pe Artest pe juma de teren si parca era un porc mistret in calduri, nu mai putea fi oprit de nimeni.


Bottom line, toti si-au avut vina, a cazut pe fanii din Detroit pentru ca s-au aparat si au reactionat cand au fost atacati...

Din pacate bottom line este ca Artest, O'Neal si Jackson vor fi probabil suspendati cate 10 etape, iar oligofrenul de Wallace doar 2 meciuri. Pacers si asa au probleme cu accidentarile, va fi extrem de greu pentru ei sa adune 5 oameni sa-i puna pe teren.
Pacat, la cum incepusera (7-2) se parea ca aveam sanse la titlu, acum totul s-a stricat din pricina unor betivi nespalati care vin sa refuleze in arene frustrarile din familie. Carlisle a spus ca si-a simtit viata pusa in pericol. Tremuram eu in pat pentru ei, dar ei acolo in miljlocul unei multimi de nebuni. Politia arenei e de caca, ar trebui sa jucati cu arena goala cativa ani de zile.

Un singur cuvant pentru voi : 25 Decembrie!!

thekobe
20th November 2004, 18:37
Un singur cuvant pentru voi : 25 Decembrie!! :great:

in rest sunt de acord cu ce-ai zis

Adrian
20th November 2004, 18:40
:great:

in rest sunt de acord cu ce-ai zis


Bine, 2 cuvinte.

Baccardi
20th November 2004, 22:04
dupa cum vedeti sunt multi fani Detroit grasi...

Detroit is no 1 FAT city in the world!!!!, probabil si the dumbest luand in considerare argumentele killerului de y2k. Apropos fanu care a aruncat sticla nu era nimeni decat fata aia cu tricou cu detroit pe langa care a trecut artest ca o furtuna. Asa ca motive de lawsuits o da fie gramada.

wallace
21st November 2004, 02:57
Adrian meseriasule,si eu am vazut meciul si m-am uitat la toate comentariile de pe Espn si este f. grav ce s-a intamplat in Detroit,dar te rog eu frumos nu arunca vina numai pe fanii din Detroit.Au fost provocatzi asa cum si Artest a fost provocat de un tampit care a aruncat cu un pahar in el.Si da-mi voie sa-tzi spun ca jucator profesionst fiind si castigand cate 6 -10 mil. dolari pe an ar trebui sa te ridici cu mult peste niste fani care poate mai aveau si ceva la bord.Asa ca linisteste-te si fii mai obiectiv.
Si oligofren sa-l faci pe fiul lui taica-tau,nu pe Ben Wallace care din cate stiu eu nu a fost implicat in nici un scandal spre deosebire de rapper-ul Ron Artest care saracul are istorie in NBA.E adevarat ca a fost vina lui Wallace pt ca a exagerat la faultul lui Artest dar ce puii mei a incercat sa faca Artest cu 45 de secunde ramase si 15 puncte in fatza.Nu crezi ca e prostie???

wallace
21st November 2004, 03:08
Si inca ceva!!!Si anul trecut ne-atzi batut de cateva ori si atzi castigat mai multe meciuri ca noi dar in play-off a-tzi luat-o.Ce sa faci!!!Asta-i viatza!!!Vom vedea ce-o sa se intample!!!Iar pe 25 decembrie o luatzi rau de tot!!!!

micutuv
21st November 2004, 05:57
Daca as fi in est miar fi rusine estul nu va mai cistiga de graba va spun chiar daca in finala anul trecu am tinut cu Detroit cred ca lakers au facut prosti de aia au pierdut, insa in rest nici nu pot sa astept sa joace mavz cu lakers sai bata cu vreo 20 de puncte si sa deie Nowinsky vreo 45 nu ca (de obicei 30-40) uitativa la mavz fara Finley fara Tery si inca sunt jucatori care se ridica si se impun............ oh ia Deffence wins Championships /hello

Adrian
21st November 2004, 06:11
Si oligofren sa-l faci pe fiul lui taica-tau

Cum e turcul si pistolul. Eu nu am atacat personal pe nimeni de pe forum si sper sincer la un ban din partea moderatorilor.

wallace
21st November 2004, 09:31
Nici eu nu am atacat numai mi-am dat cu parerea.Dara daca te-ai simtzit imi cer scuze!!!

wallace
21st November 2004, 09:45
Eu cred ca n-o sa treaca prea mult timp si poate chiar anul asta o echipa din East o sa castige titlul.Nu pot sa fiu 100% dar mi se pare mult mai echilibrat raportul de fortze decat anul trecut.Si inca ceva,Dallas e o echipa f. buna ,incepe in fortza si se pierde spre final,de obicei in runda 1 in play-off.Oricum nu are sanse la titlu!!!Poate San Antonio.

Baccardi
21st November 2004, 09:47
in nici un scandal spre deosebire de rapper-ul Ron Artest care saracul are istorie in NBA

nu cred ca poti sa-i zici rapper lu artest inca, sa vedem cand va iesi albumu de debut, si ce vrei sa spui cumva ca ben wallace arata cumva ca vreun ingerash, big ben era gata sa manance pe toata lumea prezenta acolo pe teren, saracu artest a vazut care-i treaba si s-a retras in coltu lui mirosind ca nu-i a buna. wallace era too scary asa ca atunci cand l-a vazut pe saracu "white boy with glasses" imediat s-au umflat ouale in el. La Big Ben n-a suflat unu un cuvant.

SilverZeus
21st November 2004, 16:17
Jenant spectacolul din Detroit .... ce echipe scarboase !!!!...cu toate ca eu ii admiram pe Pacers si am tinut cu Pistons in finala cu "fackers" de vara trecuta...bv pt Artest, cel mai bun jucator defensiv al sezonului trecut: a aratat ca nu se stie apara chiar asa de bine......vedete de 2 bani.... :no: :rosu: :degete:

thekobe
21st November 2004, 16:38
bah in primul rand nu e albumul lui artest, e albumul unei formatii pe care artest il produce si canta si el pe ici pe colo.
in al doilea rand big ben nu e chiar asa de big, e doar putin mai inalt decat artest, si nu mi-a dat impresia ca ar fii cine stie ce bataus. inafara de impinsu ala cand a reactionat din nervi si chiar se vedea ca era suparat, in rest era doar bagator de seama se ducea si se impingea si el pe-acolo ca n-avea ce face. iar artest e cam nebun si mai mult mi-a dat impresia ca incerca sa se stapaneasca decat ca ii era frica. oricum imediat dupa ce l-a impins wallace s-a bagat arbitru si nu avea cale libera sa dea si el ceva chiar daca ar fi vrut.
si in al treilea rand artest s-a dus dupa ala cu ochelari fiindca (daca ai vazut faza cand se filma din spatele lui) pe directia de unde a venit paharu erau doar doua persoane care se agitau, ala si inca o fata care avea un tricou cu detroit alb. restul stateau cu mainile in buzunar. acum dupa ce am vazut filmarea eu zic ca aia a aruncat paharul, artest a crezut ca baiatul. si btw n-a vrut sa dea in el, l-a pus jos si l-a intrebat daca el a aruncat. ala a zis ca nu si dupa aia s-au bagat ceilalti si i-au aruncat si berea (sau ce era) ailalta in fata. si de-aia la plesnit jackson pe ala.
iar bou ala care a venit pe teren (nu ala grasutu, celalalt cu sapca) si-a meritat pe deplin pumnu luat in mu3

Raptor
21st November 2004, 17:11
Da, kobe are dreptate. Eu am filmul din mai multe pozitii acasa, l-am tras de pe net.

thekobe
21st November 2004, 22:07
m-am mai uitat putin la faza cu paharu si m-am razgandit :) sunt aproape sigur ca nu fata a aruncat paharu. asa ca ori ala cu ochelari ori ... dracu stie

Baccardi
21st November 2004, 22:48
acum dupa ce am vazut filmarea eu zic ca aia a aruncat paharul, artest a crezut ca baiatul. si btw n-a vrut sa dea in el, l-a pus jos si l-a intrebat daca el a aruncat. ala a zis ca nu si dupa aia s-au bagat ceilalti si i-au aruncat si berea (sau ce era) ailalta in fata. si de-aia la plesnit jackson pe ala.


mama, mama ce de informatii proaspete, nu oi fi fost chiar tu tipu cu ochelari de stii asa de mult kobel??? Si zici tu ca l-a intrebat daca a aruncat paharu??? mai mai ce maniere. Puteti comenta oricat pe subiectu asta un lucru e clar, toti jucatorii care au dat in fani sunt mancati. In tzara asta cine aduce banu e rege, iar fanu e clar rege, el da banu, de la fani face artest milioanele. Deci bye, bye Indiana Pacers!!!

Raptor
22nd November 2004, 00:11
Si au jucat meciul contra Orlando cu doar 6 jucatori. Mai multe informatii in articolul NBA de pe onlinesport, de luni.

thekobe
22nd November 2004, 00:54
mama, mama ce de informatii proaspete, nu oi fi fost chiar tu tipu cu ochelari de stii asa de mult kobel??? Si zici tu ca l-a intrebat daca a aruncat paharu??? mai mai ce maniere. Puteti comenta oricat pe subiectu asta un lucru e clar, toti jucatorii care au dat in fani sunt mancati. In tzara asta cine aduce banu e rege, iar fanu e clar rege, el da banu, de la fani face artest milioanele. Deci bye, bye Indiana Pacers!!!

``He was on top of me, pummeling me,'' fan Mike Ryan of Clarkston said. ``He asked me, 'Did you do it? I said, 'No, man. No!'''
stfu

edit: "The NBA responded harshly to the fight Friday in Detroit. Ron Artest will not play this year. Stephen Jackson will miss 30 games, Jermaine O'Neal 25, Ben Wallace six and Anthony Johnson five. Four others received one-game suspensions and fines."

Baccardi
22nd November 2004, 07:27
to pummel = To beat, as with the fists; The angry crowd pummeled the thief, The act of beating, as with the fists.

in alte cuvinte l-a intrebat daca a aruncat el, in timp ce-i cara pumni in gura!!!

STFU u're mom not me aight?????

thekobe
22nd November 2004, 09:19
scuze pt stfu ala, eram nervos din alte motive
oricum faptul ca te iei de afirmatiile altora fara sa aduci argumente in sprijinul a ceea ce zici tu nu ajuta cu nimic. banuiesc ca ti-ai dat seama pana acum ca sentimentele nu se exprima in cel mai fericit mod pe un forum si fiecare interpreteaza diferit ce citeste (ironii etc).

in alta ordine de idei ai sarit repede peste faptul ca l-a intrebat daca a dat el si te-ai legat acum de verbul to pummel. sincer nu stiam ce inseamna, l-am cautat in dictionar (inainte sa iti scriu tie mesajul) si faptul ca ala a zis ca artest ii cara pumni nu ma surprinde. ce vroiai sa zica, ca a sarit pe el si-l intreba de fericire ? problema e ca eu nu l-am vazut carandu-i nici un pumn (doar l-a trantit si-l tinea de gat) si asta au zis si anumite persoane care au fost la fata locului (adica la meci)

SilverZeus
22nd November 2004, 11:46
...lasati baietzi....Pacifistii sau cum s-or fi traducand, au fost cam jumuliti: Artest nu mai papa NBA decat poate pe PlayStation pana la sfarsitul campionatului, iar Jackson si O'Neall iau vreo 30, resp 25 de meciuri suspendare...la Detroit, Wallace ia vreo 5, iar Ben vreo 20 si el....ata ete, daca s-au uitat prea mult la K1.....

MadSkillz
22nd November 2004, 15:35
Si oligofren sa-l faci pe fiul lui taica-tau.



Eu nu am atacat personal pe nimeni de pe forum si sper sincer la un ban din partea moderatorilor.



Nici eu nu am atacat numai mi-am dat cu parerea.Dara daca te-ai simtzit imi cer scuze!!!.


Pai cine altcineva sa fie fiul lui taica-sau? EU?! :happy :happy

Nu-mi sunt simpatici nici Pistons nici Pacers ... asa ca poate sunt obiectiv.Desi sunt de acord ca toti merita suspendari, nu-i pot acuza personal prea tare pe jucatori ... le iau partea cum i-am luat-o si lui Mihalcea la meciul de la Craiova.Cand spectatorii echipei adverse arunca spre tine cu diferite obiecte sau intra pe teren si gonesc amenintator pe tine, chiar nu il vad pe ala care sa le zambeasca suav asteptand cuminte, eventual cu mainile la spate.Oare arunca cu o bere? Oare scoate un pistol?Stiu cum e sa fii pe teren si sa ploua din tribuna cu obiecte si scuipati si nu prea te mai gandesti atunci la suspendari , la maniere si la cele 10 porunci.Te gandesti doar ce sanse ai avea daca te-ai duce peste ei.Si eventual o faci.

Cat despre provocari ... cum sa fi fost fanii provocati ?! :happy Poate Ben Wallace sa se fi simtit provocat ...

Adrian
22nd November 2004, 16:52
Vad ca Gabriel e in vacanta, dar nu o sa ma apuc acuma sa ma injur cu persoane pe care nu le cunosc, chiar daca sunt provocat (vezi? eu ma abtin, dar asta pentru ca nu esti in fata mea :ciocan: ).
Pacers si-au luat adio de la anul asta. Au jucat sambata ca eroii, iar spectatorii i-au aplaudat minute in sir in picioare. Cam asta e diferenta intre un public si un altul. Noi mergem la un meci ca sa ne incurajezam favoritii.
Toti 5 din formula de start au jucat peste 40 de minute, 2 dintre ei jucand 48 de minute!! In conditiile astea e chiar laudabil ca au pierdut la un cos diferenta.
Penalitatile NBA sunt injuste, asta e clar. Dar Baccardi are dreptate. Aici fanul e rege, plus ca exista o mare invidie in general pe cei care au bani si sunt puternici, iar ei niciodata nu vor fi avantajati de lege (suna aiurea, cam invers ca in Romania, nu?).
Ce nu se ia in considerare este ca principalii vinovati sunt cei de la securitatea arenei. Prima uniforma a aparut la vreo 5 minute de la inceputul bataii. In fotbalul european li s-ar fi suspendat "stadionul" cateva luni bune. Dar aici nu, pentru ca e vorba de sute de milioane de dolari care vin de la spectatori si o parte merg si la NBA.
Cam asta e, cred ca voi lua o pauza pe acest forum, dar cum sa comentez o echipa care joaca cu doar 6 jucatori (majoritatea rezerve in mod normal).

killer2k
22nd November 2004, 17:36
Hahahahahaha,

Uite totusi cine e de vina pana la urma, cine ia pedepse.
Cate suspendari are detroit-ul? Ben a luat 6 jocuri numai si numai pentru ca faza a escalat. Altfel ar fi luat 1-2 jocuri.
Despre cat de destepti sunt oamenii in Michigan, nu discutam. Discutam despre Ron care a sarit la un fan care inca mai avea sticla in mana....pura inteligenta.
Astept sa vad si ce criminal charges vor fi aduse, care vor fi sigur Ron, Jermaine si Stephen. Ben, nu are de unde criminal charges pentru ca l-a impins de figura pe Ron.
Adrian, daca ai vazut reluarile si vina e 100% a fanilor, nu-ti pun inrebari legate de IQ.
Ia-te de mana cu Stephen A. Smith, clownul de la espn care nu a reusti in liga si incearca ce poate, si cere-ti scuze la fel ca el pentru ca a dat vina pe cine nu trebuia...pe fani.
Indiferent ce de se intampla, un jucator nu are ce cauta in tribune, niciodata. Sa se bucure ca nu a murit cineva. Sa-si scoata Ron albumul rap, ca acum are timp si sa se lase de NBA. Nu uitati ca Ben a reactionat asa puternic la fault pentru ca Ron a mai comis un fault las la Hamilton anul trecut in playoffs.
Plus, daca tot cititi ce scrie pe ESPN, mai cititi si pe foxsports.com ca sa mai vedeti ce zic si altii care stiu cate un pic.

Out

Adrian
22nd November 2004, 18:01
Hahahahahaha,

Despre cat de destepti sunt oamenii in Michigan, nu discutam.

Mai asta cu IQ pana la nori, te-ai gandit vreodata de ce ii cheama INDIANA Pacers?


Adrian, daca ai vazut reluarile si vina e 100% a fanilor, nu-ti pun inrebari legate de IQ.

Out


Eu tot mai sper ca exista moderator pe forumul asta si ca "Out" ala de la sfarsit ii apartine.

killer2k
22nd November 2004, 19:02
Post-ul meu nu necesita moderatie decat poate pentru greseli de ortografie sau typos.
Sigur ca da, se numesc "Pacers" pentru ca "they set the pace", in special vineri seara.
EDIT:
Aha, acum am inteles aluzia ta cu "Indiana". Mentionai intr-un post dinainte ca cei din Detroit sunt idioti. Iar Detroit se afla in Michigan, daca nu stiai. Ma refeream la Michigan. Daca mai ai nevoie de vre-o clarificatie...anunta-ma.

thekobe
22nd November 2004, 19:12
eu inca ma mir cum nu poate cineva sa faca diferenta dintre o sticla si un pahar
suspendarea minima pentru un impins e 3 meciuri

killer2k
22nd November 2004, 19:24
Eu inca nu pot sa-mi inchipui pe cineva in tribune si cu paharul si cu sticla in mana. Doar daca nu cumva ii placea combinatia bere+apa...ciudat.

thekobe
22nd November 2004, 19:27
spune-mi si mie te rog unde ai vazut tu sticla

killer2k
22nd November 2004, 19:29
Prima data?

thekobe
22nd November 2004, 20:15
http://img3.exs.cx/img3/8052/fightgsp001_0001.th.jpg (http://img3.exs.cx/my.php?loc=img3&image=fightgsp001_0001.jpg)
http://img19.exs.cx/img19/2086/fightgsp001_0002.th.jpg (http://img19.exs.cx/my.php?loc=img19&image=fightgsp001_0002.jpg)

dai click pe ele

Raptor
22nd November 2004, 20:17
Eu am vazut-o la Nan, un betziv de la mine din bloc. Il vad mereu cu sticla-n mana. Mi-a spus ca asa ii sta bine unui suporter adevarat... acuma nu stiu ce sa cred... :D

Adrian
22nd November 2004, 21:57
este fina fanilor 100%..

Adrian, daca ai vazut reluarile si vina e 100% a fanilor, nu-ti pun inrebari legate de IQ.

Daca ai fii si tu mai atent...ce bine ar fi, n-ai mai cadea de fraier pe aici. Nu am spus niciodata ca e vina fanilor 100%. Si nu am spus nici ca cei din Detroit sunt idioti. Am spus ca totul a degenerat din cauza unora care s-au comportat sub orice critica. Ca aceia sunt din Detroit sau din Indy nu are nici o relevanta.
Si departe de mine sa spun ca Artest e ingerasul NBA, e nebun cu acte in regula (doar in ultimul an s-a mai potolit), dar la faza asta a fost provocat si a reactionat inadecvat.

Nu-mi stau in obicei atacurile la persoana. Ce nu intelegeti voi (killer2k si wallace) e ca noi comentam aici niste jucatori/echipe. Daca nu esti de acord cu ce spun, combate ideea mea si nu ma face pe mine oligofren, low IQ si alte asemenea.
Eu unul am o viata, am familie, cariera...nu imi fac sange rau injurandu-ma cu voi pe net. Daca voi pentru asta traiti, pentru voi doar 3 vorbe :) : get a life.

thekobe
22nd November 2004, 22:37
hai ca acum ai nimerit nr de cuvinte din prima :D

Baccardi
23rd November 2004, 00:01
Si nu am spus nici ca cei din Detroit sunt idioti.

that was me!!!!

codrutc
23rd November 2004, 02:15
Este incredibil cita putere are Stern in NBA. E un dictator imputit care vrea sa mute NBA-ul in China. Asa ceva trebuie sa se schimbe
E inadmisibil sa decida de unul singur in privinta lui Ronnie Artest.
Este o mare nedreptate ce le-a facut Stern celor de la Pacers.
Nici Artest nu merita sa fie suspendat un intreg sezon dat fiind ca a fost provocat si dat find ca a reusit sa stea calm deoparte in urma gestului
de taran al lui Wallace.
Cit priveste pe Jermaine, acesta nici macar nu a parasit
terenul, iar tipul lovit de el ce cauta pe teren ?
E inuman sa vezi o echipa in situatia de a juca cu toti jucatorii timp de 48 minute, sa le distrugi tot sezonul, iar Detroit sa nu simta nici o repercusiune (6 jocuri pentru Wallace care a initiat totul e nimic) pentru ca nu au avut nici un pic de securitate in sala.

Go Pacers !!!
Down Stern !!

Azur89
23rd November 2004, 05:01
Si uite asa se face loc unei noi legende in NBA....doamnelor si domnilor, MVP la 20 de ani....LeeeeBroooonnnn.....

Stern a maturat scena, sa vad care-i pune betse in roate acum lui Lebron sa nu ajunga in play-off!

Cit despre incident, nu stiu daca s-a scris deja, cel care a aruncat paharul a fost identificat, e vorba de un barbat, i-a fost trimisa o prima citatie pe care a ignorat-o duminica seara, i s-a prelungit termenul ptr. intreaga ziua de luni. Daca pina luni seara nu se prezinta de buna voie, atunci il va ridica politia de acasa. Suporterul cu pricina are "bilete de sezon" care i-au fost insa retrase de catre club in cursul zilei de luni.

PS...cind Dallas cistiga titlul prima data, o vor face cind vor avea 2 romani in primii 5. Deci nu anul asta! :happy

wallace
23rd November 2004, 08:33
Adrian omule,nu o lua asa si tu in tragic acum.Imi cer scuze pt. ce am spus dar nici tu nu ai nici un drept sa-l faci pe Ben oligofren.Omul asta e chiar linistit si un exemplu prin abnegatzia cu care joaca.E adevarat ca a exagerat dar cum am mai spus Artest nu avea de ce sa faca faultul ala.Si inca ceva,parerea mea este ca arbitrii trebuia sa ii elimine pe amandoi si nu sa il lase pe Artest sa fie expus la tot felul de pericole.Asadar in mare parte e vina arbitrilor care nici macar nu au fluierat fault la Artest.

rasheedkpenny
23rd November 2004, 09:50
O parte din respectiva bataie: http://www.norcalsportsfans.com/uploads/nbafight.wmv

Adrian
23rd November 2004, 16:42
O parte din respectiva bataie: http://www.norcalsportsfans.com/uploads/nbafight.wmv
Sunt satul de ea pana in gat, o vad la fiecare 5 minute pe orice post TV pe care ma uit. Am spus de la inceput ca cel care a aruncat cu paharul e ala cu sapca, care s-a cumintit subit cand l-a vazut pe Ron venind spre el (spre deosebire de ala cu ochelari, care a inceput sa-l injure...foarte neinspirat). Dupa aceea l-a luat pe Artest in brate pe la spate si a inceput sa-i care la pumni (acelasi, care aruncase paharul). Tot el a declarat dupa meci ca nu e adevarat, el nu s-a implicat deloc (ce chestie, cand toata lumea l-a vazut la televizor).
Doar trei aspecte mai vreau sa aduc in atentie despre aceasta batalie (acuma le numar cu grija ca e thekobe cu ochiu' pe mine):
1. Tom Arnold spunea ca toata lumea ii condamna pe jucatori ca sunt milionari si ca deci ar trebui sa se comporte altfel. Dar tipul ala, daca are bilete pe sezon in randul 3, inseamna ca e milionar si el (mai si arunca cu o bere pe care a dat 10$ :)). Sa-si piarda si el slujba un an de zile!
2. Sir Charles Barkley a spus ca ar fi reactionat exact la fel in locul lui Artest:
"Daca cineva ma loveste cu un obiect, ma apar. Inainte de a fi atlet, milionar sau profesionist, sunt barbat; si daca cineva ma loveste, ma duc si-l bat de se kaka pe el".
3. Tot pe FSN, aseara : "Mesajul catre jucatori e clar: nimeni nu o sa mai puna piciorul in tribune multi ani de-acum inainte. Dar care e mesajul catre fani? Ei si-au ajutat echipa mai mult decat oricare dintre jucatori, eliminind practic din competitie principalul adversar"
Wallace, scuzele sunt acceptate sincer. Ce spunem despre unul si altul dintre jucatori e una, intre noi e alta. Felicitari pentru victoria impotriva "newbies" de la Bobcats. Cam cu emotii! Nu va ajuta deloc bench-ul si asta o sa se vada in long run.

killer2k
23rd November 2004, 18:38
Imi cer scuze daca am insultat pe cineva. Aveti cu totii dreptate in ceea ce spuneti.

wallace
24th November 2004, 03:03
yeap ,bench-ul de la Pistons ma scoate din sarite.Sper sa mai aduca pe cineva in iarna.Oricum pe Okur e greu sa-l inlocuiesti!!!

Jason Kidd
24th November 2004, 05:48
2. Sir Charles Barkley a spus ca ar fi reactionat exact la fel in locul lui Artest:
"Daca cineva ma loveste cu un obiect, ma apar. Inainte de a fi atlet, milionar sau profesionist, sunt barbat; si daca cineva ma loveste, ma duc si-l bat de se kaka pe el".
Adrian, n-as fi vrut sa ma bag in balacareala voastra, dar ai ajuns prea departe.
De cind e Charles BArkley sir ? Daca e doar pentru tine, e perfect. Altfel nu.
Notiunea de barbat difera de la persoana la persoana. E o diferenta intre cum gindeste Barkley si 99.99 % dintre african americans si cum gindeste o persoana cu o oarecare educatie si tinuta.
By the end of the day, Artest si restul gastii au facut un show din care o sa piarda milioane de dolari. Si-au pierdut cumpatul pentru o cauza nobila ? Au oprit teroristii sa bombardeze Casa alba ? Si-au aparat copilul, nevasta sau mama care era batuta bestial cu cureaua de la pantalonii cazuti in vine ?
Nu, cineva (vad ca va chinuiti de zile sa ii identificati, de parca ar si avea importanta) a aruncat un pahar cu bere catre el. Nu te obosi te rog sa imi spui ca fanul nu trebuia sa arunce berea aia ieftina, stim cu totii asta si va plati pentru asta.
Ce vreau sa spun e ca mentalitatea de macho al lui Artest si ceilalti i-au aruncat si pe ei, fraierii, dar si pe Indiana in the dark. Daca tu imi spui ca a meritat, esti tare. Daca imi spui altceva, esti si mai tare, dar incep sa ma plictisesc.
Mi-ar pare rau sa sune rasial comentariul meu.
Uite, daca esti negru, imi cer scuze.

thekobe
24th November 2004, 06:47
barkley e sir de mult timp, ca i se potriveste sau nu e alta poveste
si eu zic ca e cazul sa trecem de episodul cu bataia. nu exista alb sau negru. adevarul e undeva la mijloc

washington a batut toronto la ceva diferenta
cats s-au ambitionat din nou cu pistons, de data asta au reusit sa si castige
indiana joaca bine chiar si in 7 oameni; apreciez suportul pt colegii absenti
miami a luat-o de la portland; pana acum au batut o singura echipa din vest, pe utah, in overtime
go lakers

Baccardi
24th November 2004, 11:14
Mi-ar pare rau sa sune rasial comentariul meu.
Uite, daca esti negru, imi cer scuze.

vrei sa spui rasist maestre, rasial e pe alte limbi cunoscute mai bine Dumitale????

Ca eshti rasist nu e de mirare doar traieshti in New Jersye no???

Nu te supara da' u don't make sense cu faza cu 99.9%!!!

MadSkillz
24th November 2004, 13:42
Nu stiu cat conteaza daca e Barkley sir sau nu.Si nici daca afro-americanii sunt educati sau nu.Conteaza ca Indiana e decimata.Dupa parerea mea si nu numai, pe nedrept.Sunt prea mari suspendarile.Unii spun ca jucatorii au provocat fanii, ca Artest e nebun sau mai stiu eu ce.Nu cred ca jucatorii din NBA si de aiurea se antreneaza si se pregatesc la cum sa faca fata unor astfel de situatii.Nu cred ca intri pe teren cu gandul ca o sa se arunce in tine cu diferite chestii sau ca o sa fii fugarit pe teren de "fani".Ca doar nu joci in divizia D sau judeteana de fotbal din Romania si te alearga spectatorii cu toporu la fiecare meci din deplasare.In schimb, de la varste fragede, majoritatea reactionam cand suntem injurati, scuipati sau agresati.Nu stiu cati jucatori, albi sau negri, americani sau europeni, de la Lakers sau Bobcats,ar fi stat cuminti si ar fi aplaudat ironic "fanii" respectivi.Si nu stiu cati dintre cei care ii acuza pe jucatori aici pe forum sau prin presa, s-ar abtine intr-o situatie similara.E clar ca nu e "corect" ce au facut, nici Artest nici ceilalti jucatori.Dar la fel cum pe strada cand iti arunca unu cu ceva in fata te duci si il iei la palme,asa stau lucrurile oriunde.Pentru mine cel putin e de inteles reactia lui Artest.Unde se va ajunge daca "fanii" au voie sa faca orice pt ca ei aduc banii?O sa intre jucatorii pe teren cu vesta anti-glont pe sub echipament?Sa te amendeze cu 5 milioane de $ pt ca ai cerut socoteala unui idiot mi se pare absurd.Macar daca il baga in coma, era ceva.Asta merita daca in loc sa se uite cuminte la un meci de baschet il apuca pandaliile si se crede Babe Ruth.Trebuia sa stea cateva zile in coma si cand mai avea chef sa vina la arena, probabil statea in ultimul rand.Am pus ghilimele pana acum pentru ca astia nu sunt "fani" Nu sunt cu nimic mai presus decat analfabetii care vin pe stadioane in Romania si injura echipa adversa de la maseur la presedinte,ca sa se descarce dupa cicaleala nevestii si salariul mic si aglomeratia din autobuz.Nene, daca vii sa te uiti la meci, uita-te!Aplauda daca iti place, injura in gand daca pierd ai tai, agita din baloanele alea sau mai stiu eu ce.Ar fi trebuit sa le suspende arena macar cateva etape si pe urma cand mai veneau la meci stateau ca la opera.Si n-ar mai avea nimeni de ce sa sara in tribuna sa ii bata.Insa asa, nu m-ar mira ca alti "fani" de acum inainte sa profite de treaba asta.Ia hai ma sa aruncam cu toate alea in ei si eventual ne luam si noi 2 pumni, dar macar scapam de primii 5 de la ei pt tot sezonul.Si daca nu vin dupa noi in tribune, e oricum o distractie pe cinste.

Adrian
24th November 2004, 17:54
Nu, cineva (vad ca va chinuiti de zile sa ii identificati, de parca ar si avea importanta) a aruncat un pahar cu bere catre el. Nu te obosi te rog sa imi spui ca fanul nu trebuia sa arunce berea aia ieftina, stim cu totii asta si va plati pentru asta.

Berea e 10$ pe arena, iar paharul e acum de vanzare pe EBay, la 100$ :)
Iar pe tipul ala l-am vazut aseara. Are un cazier mai lung decat CV-ul meu. Il da in judecata pe Artest (desi culmea e ca el nu a luat nici un pumn!!).
Adevarul e ca americanii sunt cam procesomani din fire.
Dar adevarul e ca mi s-a luat si mie de scandalul asta.
Aseara, cu doar un jucator suspendat, Pistoanele si-au luat-o de la "boboceii" de Bobcats.
Pacers, pe de alta parte, au invins pe Boston, cu Jamaal Tinsley in rol de primadona (bai da stie baiatul cu mingea...) si cu ceilalti imbunatatindu-si in fiecare seara recodurile personale.
Mi-a placut afirmatia lui Pollard dupa meci : " Pacers sunt ca un pacient caruia doctorul ii spune :"imi pare rau, dar ai cancer si trebuie sa iti scoatem un plaman"; iar pacientul spune : "eh, la naiba, scoate-i pe amandoi, o sa-mi tin respiratia".
Pana se intoarace O'Neal, sper sa mai castigam macar vreo 5 meciuri din 25(ma gandesc la Chicago, care merg f prost, Milwaukee...) dar or sa mai apara si surprize.
Poate totusi o sa prindem play off!

rasheedkpenny
24th November 2004, 18:39
Ar fi trebuit sa le suspende arena macar cateva etape si pe urma cand mai veneau la meci stateau ca la opera.Si n-ar mai avea nimeni de ce sa sara in tribuna sa ii bata.Insa asa, nu m-ar mira ca alti "fani" de acum inainte sa profite de treaba asta.Ia hai ma sa aruncam cu toate alea in ei si eventual ne luam si noi 2 pumni, dar macar scapam de primii 5 de la ei pt tot sezonul.Si daca nu vin dupa noi in tribune, e oricum o distractie pe cinste.

Pai de ce sa le suspende arena "indienilor" cand faptele s-au petrecut in Detroit? :p

Adevarul e ca fanii adevarati nu trebuie sa faca asemenea lucruri... aici il sustin pe MadSkillz... una e sa stai in tribune, alta e sa joci in teren.
Oricum eu nu cred ca fanii din Detroit au premeditat toate actiunile astea...

MadSkillz
24th November 2004, 19:45
Dar de arena din Detroit ziceam.E clar ca nu au premeditat, dar poate chestia asta le-a dat idei altora :) Urmaresc in paralel si cazul de la fotbal de la Craiova - Dinamo si le-a fost suspendata si arena, jucatorii implicati au primit 2 etape iar "fanul" are interzis pe viata.Seems fair to me.

Adrian
24th November 2004, 20:17
He he, caz unic in istorie, FRF mai corect decat NBA:)

Jason Kidd
25th November 2004, 05:35
Da, Indiana a cistigat in citiva jucatori doar, iar Detroit a pierdut din nou in seara asta. Dar eroismul Indianei, desi laudabil, nu poate dura. Mi-ar place sa faca cumva playoffs. Cu toate astea, puteau sa cistige lejer Estul. Aratau tare bine si cu o banca tare buna.

Spunea cineva ca Lebron James poate deveni MVP. L-am vazut din nou cu Detroit si nu m-ar mira sa fie ales MVP. Sigur ca mai are de crescut, insa are o constanta uluitoare. Carmello si-a pierdut turatia, Lebron insa merge din ce in ce mai bine.
NBA-ul trece prin momente apatice daca nu grele, au nevoie de un nou idol.

Si uite-asa nici nu mai am nevoie de spell-checker, e unul cu nume de bautura care ma corecteza constant :headbang: . Sper sa nu-mi ceara bani la sfirsit ... :)

Baccardi
25th November 2004, 08:41
Lebron, Lebron si iarasi Lebron, cati dintre voi v-ati indoit anu trecut cand io spuneam ca pustiu e pe urmele lu Air. Un singur lucru mai are de imbunatatit si gata la revedere, Driblingul. Lebron inca nu poate sa dribleze, poate pentru ca e prea masiv, sau nus' de ce da cert e ca e varza pe dribling.

Copilu', lasa-ne tata cu glume de gradinitza, cu spell-checker, am mai auzit-o si tot de la tine, e fumata. Itzi fac un bine, da de tu eshti "ruman" 100%, prostu pana nu-i fudul nu-i prost destul. Bacardi e bautura, eu sunt Baccardi.

SilverZeus
25th November 2004, 08:56
Si uite-asa nici nu mai am nevoie de spell-checker, e unul cu nume de bautura care ma corecteza constant :headbang: . Sper sa nu-mi ceara bani la sfirsit ... :)

....un om inteligent, se inclina, isi scoate palaria si accepta o critica constructiva....accept-o si tu , mai ales ca iti va prinde bine

SilverZeus
25th November 2004, 09:00
Nu aud.....tot nu aud....Spers is dezlantuiti, binenteles cu mici "sincope", dar asta-i farmecul...oricum echipa e " rollin' "...insa tot nu aud: pe Seattle nu o vede nimeni, sau vedem doar aceeasi "meseriashi" (impinsi cu fortza in fata de NBA ) din Toronto, LA sau Cleveland ????? ...se aude?!!! :) :D :evil:

rasheedkpenny
25th November 2004, 10:11
Seattle se stinge incet-incet... la ei totul graviteaza in jurul lui Ray Allen - anul trecut "injured", anul asta "healthy".
Utah-ul a pornit in forta, si acum se sting si ei treptat... intr-o cursa de anduranta, cum e sezonul NBA, cei care au experienta si stiu cum merg lucrurile - dozare efort, calcul temeinic al MPG, fara exagerari - aia o sa se impuna.


Urmaresc in paralel si cazul de la fotbal de la Craiova - Dinamo si le-a fost suspendata si arena, jucatorii implicati au primit 2 etape iar "fanul" are interzis pe viata.Seems fair to me.
Chiar ma gandeam si eu la asemanare... fanul are interzis accesul pe 5 ani de zile! Totusi fanul a patruns pe teren, adica invers decat s-a intamplat in NBA. Suspendarile din NBA mi se par si mie pe undeva exagerate...dar asta e! :)

Adrian
26th November 2004, 23:16
Indiana rade tot jucand cu rezervele.
Suntem pe primul loc in divizia centrala (clasamentul aici: http://www.nba.com/standings/team_record_comparison/conferenceNew_Std_Cnf.html) si am avut cateva meciuri grele (inclusiv 2 contra lui KG:).
Stiu ca e regular sezon si echipele au suisuri si coborasuri, dar Pacers se descurca admirabil. Cred ca play off nu mai e chiar o himera.

codrutc
26th November 2004, 23:41
Admirabili Pacers. Eu cred ca este o demonstratie despre ce inseamna determinarea si jocul de echipa care pot depasi valorile individiuale.
E un exemplu si pentru alte echipe din alte sporturi si alte meleaguri.
Nici nu se pune problema ca Pacers sa nu se califice in playoffs.
Eu zic ca au sanse si la titlu atunci cind vor reveni Jermaine O' Neal si Stephen Jackson.
Probabil ca vor pierde mai multe meciuri, in special in deplasare pentru
ca nu mai au publicul extraordinar din Conseco Fieldhouse cu ei, dar am o presimtire ca vor avea mai multe victorii decit infringeri.
As vrea sa subliniez un aspect mai putin discutat. Nu mi se pare corect
sa suspenzi pe cineva fara plata pe atita timp (Artest). Pe fan-ul din Detroit cine ii interzice sa se mai duca la servici si sa fie platit ? Artest poate mai cistiga un ban din musica rap dar totusi majoritatea jucatorilor din NBA nu stiu decit sa joace basket, asta le este meseria.

Go Pacers, Colts !!!

PS. Nu ca ar avea legatura dar ce m-am bucurat ca Colts le-au tras-o asa de bine celor de la Lions.

thekobe
27th November 2004, 00:20
are destui $$$, sa fie sanatos

Adrian
27th November 2004, 05:41
Si le-am tras-o si la Bobcats, care se vor revelatia anului.
Go Pacers, GO!!

Azur89
27th November 2004, 06:26
Si le-am tras-o si la Bobcats, care se vor revelatia anului.
Go Pacers, GO!!

:great: :great: :great: :great: :great:


Ok, asta a fost tare.. :D ..acum modifica te rog mesajul cumva, ca nu mai pot. :p ..am crampe musculare la stomac.. :lol: ..nu ma pot opri din ris... :D

Gabriel
27th November 2004, 12:26
Scuze ca n-am mai intrat pe forum in ultima vreme...dar timpul nu mi-a permis.
Am si eu o rugaminte : pastrati un ton mai prietenesc. Nu va mai jignitzi p'aci...ca la urmatoarea abatere va da Vadim ban.

Pe mine nu prea ma intereseaza de scandalul cu bataia intre jucatori & fani. Eu sunt preocupat ca Utah pierde meciuri stupide...cum ar fi cel cu Chicago. Bate echipe mari si pierde la echipe slabe. Si eu care deja imi facusem sperantze pentru finala conferintei. :(

Adrian
28th November 2004, 01:30
nu ma pot opri din ris... :D

Ho mai baiete, sa nu te ineci. Am zis ca-s revelatie dupa ce i-au batut pe "campionii" de Pistons.

Azur89
28th November 2004, 04:53
Si care e bilantul "campionilor" in sezonul asta? :D

PS....aia cu reveletia ramine insa in Top 3! /hello

SilverZeus
28th November 2004, 10:43
Eu sunt preocupat ca Utah pierde meciuri stupide.... Bate echipe mari si pierde la echipe slabe. Si eu care deja imi facusem sperantze pentru finala conferintei. :(

...fa-ti in continuare.......pana si Sloan isi da seama de limitele lotului sau:
"(Popovich) was kind in not playing their front line players, or they would have had 200 points tonight," Sloan said.
...asa ca macar pe Chicago sa-i bateti

Jason Kidd
28th November 2004, 20:52
Hubbie Brown, antrenorul lui Memphis Tennessee, s-a retras.
Motive de sanatate si mai ales, dispute interminabile cu Jason Williams si Bonzi Wells.
Jason Williams, dintr-un munte de talent, a ajuns un rebel intirziat. Sacramento nu a regretat vreodata ca l-a dat la schimb cu Bibby.
Si uite-asa, odata cu Hubbie Brown se mai duce inca o icoana a NBA-ului. Curind ii va veni si rindul lui Lenny Wilkens, si nici Larry Brown nu arata prea bine la inceput de sezon. Ceva putred se intimpla in Detroit, cu tot lotul lor solid.


....un om inteligent, se inclina, isi scoate palaria si accepta o critica constructiva....accept-o si tu , mai ales ca iti va prinde bine
Ai dreptate in principiu. Dar nu in cazul de fata. Am ciudata senzatie ca multi citesc in fuga ce scriu ceilalti, vinind greselile si pierd ce e mai important: fondul. Altfel spus, e mai importanta forma decit continutul.
Nu am de gind sa raspund celor care jignesc, dar, daca te intereseaza, citeste-i ultimele 20 de postings si vezi cite critici constructive are "colegul" tau. Apoi reciteste-ti posting-ul din care citez.
Apropo, cuvintul rasial e folosit si in limba romana ...

SilverZeus
28th November 2004, 22:59
Ai dreptate in principiu. Dar nu in cazul de fata. Am ciudata senzatie ca multi citesc in fuga ce scriu ceilalti, vinind greselile si pierd ce e mai important: fondul. Altfel spus, e mai importanta forma decit continutul.
Nu am de gind sa raspund celor care jignesc, dar, daca te intereseaza, citeste-i ultimele 20 de postings si vezi cite critici constructive are "colegul" tau. Apoi reciteste-ti posting-ul din care citez.
Apropo, cuvintul rasial e folosit si in limba romana ...

Relax, man!!!....eu nici nu te critic si nici nu te aprob....pur si simplu am parerile mele (citite uneori in fuga cum zici)....iti multumesc ca imi tii o asemenea cuvantare, iar "mustrarile" tale indirecte (sau nu) nu ma prea fac sa-mi schimb parerea ...
...."colegul" meu nu are nici o legatura in ceea ce-ti transmiteam eu...asa vrea eu sa-l cunosc si sa mergem impreuna la un meci in Cleveland cand joaca san Antonio, de exemplu...insa, din pacate el nu cred ca e un amarat de student de stoma din Cluj...e mult mai bine, probabil....insa nu o lua si tu asa personal (si cu tine as merge bucuros la un New Jersey - SA), pt ca nu am nimik cu tine...
...deci, parerea mea: mie mi-a parut ca reactionezi prea dur la "ironia" lui...da', ma rog.....mii de scuze..... :evil:

Baccardi
29th November 2004, 20:07
...."colegul" meu nu are nici o legatura in ceea ce-ti transmiteam eu...asa vrea eu sa-l cunosc si sa mergem impreuna la un meci in Cleveland cand joaca san Antonio, de exemplu...insa, din pacate el nu cred ca e un amarat de student de stoma din Cluj...e mult mai bine, probabil....

tot pe acolo Zeuse sunt si io, student, amarat, nu de stoma ce-i drept, si intr-un loc mai "mort" decat cluju. Noroc ca macar mai castiga Cavsii din cand in cand :):):).

PS: Vezi ca "copilu" nu stie de gluma, lasa-l in lumea lui ca-si revine.

thekobe
1st December 2004, 22:11
http://img27.exs.cx/img27/5770/mb_kobe_blocks_redd_.gif

MadSkillz
2nd December 2004, 15:38
da si mie filmu

Raptor
2nd December 2004, 18:08
Ce film? Faza aia o stiu de mai demult, thekobe :P

thekobe
2nd December 2004, 22:47
da si mie filmu

asta ? (http://s9.yousendit.com/d.aspx?id=31F7C0FCDF16D73E43E8665B7009DDDC)

MadSkillz
3rd December 2004, 13:47
pai faza asta da.ca e misto.

Andrei
4th December 2004, 15:32
gotta love the wolves!

rasheedkpenny
6th December 2004, 09:32
Si terminati si cu mesajele astea penibile... scrieti ceva in ele, ceva care sa aiba sens, ceva referitor la sezonul NBA in curs! :(

Cine ar fi crezut ca in luna decembrie 2004, in top 3 din fiecare conferinta vor fi mai multe echipe "surpriza"? In afara de San Antonio, care ocupa locul 2 in Conferinta Vest, restul sunt surprize... destul de mari! :)

East: 1)Orlando (sunt curios cat o sa-i tina :) ) 2)Cleveland (Bacardi really happy... the kid can really play ball) 3)New York (Azur a renuntat la surogatul NJN si, probabil, s-a intors la MSG... chiar daca NY joaca fara Allan Houston)

West: 1)Seattle 2)San Antonio (Silver Zeus e in culmea fericirii, desi la San Antonio e normal...) 3)Phoenix

Azur89
6th December 2004, 10:20
Rasheed, pai tu ma confunzi pe mine cu "copilu`"....NU am avut eu nici in clin nici in mineca cu NJ Nets....de fapt am avut contre puternice pe tema asta cind ii dadeam "retrogradatsi" si cu sanse la un pick bun la sfirsitul acestui sezon... :D

Surpriza cred ca ramin Sonics si Suns...mai ales primii....La polul opus e Houston (Tracy, incurca lume) si Detroit (halal campioana).

rasheedkpenny
6th December 2004, 10:30
Eu ziceam de anul trecut si de acum 2 ani, cand erai fan declarat al NJN (in lipsa NYK)... pe vremea cand chiar aveau echipa si chiar jucau frumos! :)

Despre dezamagiri... Tracy nu prea se regaseste in Houston, se punea problema daca poate "convietui" cu Yao in aceeasi echipa. :) Acum 2 meciuri a dat vreo 48 de puncte - cred... overshadowed by Dirk's performance - 53 puncte :)

Baccardi
6th December 2004, 10:38
l-a luat van gundy tare pe mcgrady, de fapt cred ca van gundy e motivu pentru care nu merge houston, ar trebui sa-i dea mai multa libertate lu T-Mac, plus ca stilu lui de a antrena ca si cu knicksii, e lipsit de rapiditate, no up and down, un fel de ienei cu "temporizarea". Cleveland e foc de paie va zic io daca nu se intampla ceva spectaculos pe banca lor de rezerva. toate cazaturile NBA-ului la ora actuala acolo se gasesc. Harris, Wagner, Diop (he's 5%FG for the season) si snow care e 100 la suta defense. Nu e pic de scoring power pe banca. Iar lebron nu va marca 50 in fiecare noapte.
Io as zice ca Orlando e in primele 3 la finele sezonului peste Heat. Iar in vest tre sa se accidenteze Rashard Lewis in curand si isi revin sonics acolo unde le e locu, pe undeva la mijloc

wallace
6th December 2004, 12:10
azur,eu as zice sa nu te grabesti cu afirmatziile impotriva celor de la Pistons ca era sa o luatzi.Nici mie sincer sa fiu nu prea imi place cum joaca dar isi vor reveni.Sezonul e deabia la inceput.Imi pare rau de Okur care a plecat si au venit numai muraturi.Si ca sa ma bun bine cu tine in West suntetzi favoritzi.Si anul trecut trebuia sa fitzi in finala cu Pistons!!!

thekobe
6th December 2004, 14:20
wallace despre cine vorbesti ?

rasheedkpenny
6th December 2004, 18:14
thekobe, daca ai fi citit cu atentie ce scria wallace ai fi inteles ca se referea la Azur... dah!

Hai mah, ce draq, postam mesaje doar de dragul de a posta? haideti sa scriem ceva in ele, nu doar sa ne pierdem timpul...

ONTOPIC:
Urmeaza 2 meciuri interesante: Heat @ Jazz si Mavs @ Wolves

thekobe
6th December 2004, 19:41
no shit :o: sa mori tu ca vb cu azur ? cred ca era de inteles din primul cuvant din postul lui ..
anyway eu ma refeream la echipa .. aia cu finala si bla bla .. la cine se referea
si daca tot vrei sa se posteze serios atunci nu mai posta chestii de genu diseara urmeaza nu-stiu-ce meci. asta vedem si noi pe nba.com. take care :ok:

SilverZeus
7th December 2004, 00:03
si daca tot vrei sa se posteze serios atunci nu mai posta chestii de genu diseara urmeaza nu-stiu-ce meci. asta vedem si noi pe nba.com. take care :ok:

...pai, cam e parerea lui (a lui rasheed, si ii cam tin partea aici )....si oricum numele acestui thread este " NBA - sezonul 2004-2005 " si cele doua meciuri imi par si mie interesante, mai putin primul e drept ( 2 echipe ciudate: una supraestimata, cealalta ce da semne de oboseala )...macar a amintit de ceva ce tine de subiectul acestui thread...in rest, sunt de parerea ta:Take Care :ok:

Azur89
7th December 2004, 04:13
Ok, in primul rind sint fan NYK....si am tinut cu ei si cind au cistigat 35 de meciuri intr-un an. NJN..la ei ma uit doar cind joaca impotriva lui Jordan (nu mai e cazul), sau daca joaca impotriva Lakersului, de exemplu.... :drak:

Am tinut cu ei in play-off-uri, dar mai mult ptr. purtarea fanilor din Boston la adresa sotiei lui Kidd. Dar ptr. cine e curios sa-mi citeasca mesajele de acum 2 ani, Martin m-a facut sa nu pot sa sufar Nets-ul. Iar acum il au pe Mourning....adica au scapat de :drak: si au dat de taica-sau! :D

In sfirsit, Wolves, care asa cum spunea fanul Detroit, trebuia sa fie in finala anul trecut, sint trupa mea din West datorita lui Sprewell, care a fost jucatorul meu preferat in NY. Si ptr. ca inca nu am reusit sa ma atasez de nimeni din actualul lot al NYK, am inca poza lui Spree la avatar.

Detroit si revenirea...nu as baga mina in foc, si nu as paria prea mult. Sint citva jucatori acolo care vor avea probleme in a se "suda" impreuna...Rasheed si celalalt Wallace, apoi McDyes, care inca se crede jucator de top, cu toate ca nu mai e de mult, iar pustiul pe care-l asteapta sa creasca si sa-i faca fatsa lui Shaq, se pare ca asteapta sa se lase Shaq de baschet inainte sa se apuce el. Au luat tseapa rau de tot, zic eu, detroit, cind au sarit peste C. Anthony.

Bacardi, nu te grabesti cind lauzi Orlando? Fiindca dupa cum au jucat in NY acum citeva zile nu au reusit sa imi arate prea multe. E adevarat insa ca in Est nu exista in momentul asta nici o echipa care sa joace la nivelul Indianei de anul trecut. Deci e oarecum deschisa lupta, insa Francis are multe bube in cap, si nu cred ca va sustine tot anul asta la acelasi nivel.
Gundy a esuat sa-i predea "lectii de aparare" lui T-Mac (conform asteptarilor, de altfel). In plus Gundy nu a agreat si nu agreaza vedetele. El joaca mai bine cu Ward si Weatherspoon decit cu T-Mac. Fiindca iti trebuie jucatori de "echipa" ptr. faza de aparare. Iar T-Mac, e totusi, inca, doar un copil teribil al baschetului, foarte talentat, dar si foarte incapatinat.

Seattle, imi aminteste de startul Philadelphiei, in urma cu citiva ani...au pornit 10-0 si nu i-a mai ajuns nimeni, desi nu au excelat, dar nici nu s-au prabusit. E o chestie de incredere in propriile fortse. Dar totusi, in West sint multe echipe foarte bune, si deci e mult mai usor sa cazi, decit a fost in Est.

PS...si totusi, toti ii ingropau pe Kings, si ei inca respira.... :o:

wallace
7th December 2004, 07:02
my fault guys,l-am confundat pe Azur cu SilverZeus.Oricum in seara asta Detroit i-a rupt pe Dalas la 16 puncte si as zice sa nu ne grabim cu afirmatziile!!!Daca am avea un bench mai bun nu am avea probleme in East.Sper sa faca vreun trade interesant in intersezon si asa nu mi-as mai face probleme.Oricum in West este clar San Antonio sunt favoritzi.Iar Phoenix si Seatlle sunt pe val!!!!

SilverZeus
7th December 2004, 12:54
Mah Azure, mah...de ce draq postezi asa de rar ???....te astept cu vesti multe si interesante, Mos Azure !!!! :ok:

Jason Kidd
8th December 2004, 04:44
Cine ar fi crezut ca in luna decembrie 2004, in top 3 din fiecare conferinta vor fi mai multe echipe "surpriza"? In afara de San Antonio, care ocupa locul 2 in Conferinta Vest, restul sunt surprize... destul de mari!
Cred ca surprizele placute sint Seattle si Phoenix. Mai ales Phoenix. Care au unul din cei mai maturi point guards ai momentului, Steve Nash. Nu doar ca marcheaza si paseaza, dar creaza o echipa cu "incredere in forte proprii" in citeva saptamini. Ceea ce mi se pare mai important decit 20 de dunkuri pe minut. Vor ramine pe podium pina la sfirsit ? Nimeni nu stie, dar arata tare bine right now. Si inca o surpriza placuta, dupa 9/11 al NBA-ului: Indiana, dupa Detroit, care a reusit cu rezervele sa cistige 3 meciuri din 8, intre care si impotriva Minnesotei. Tot respectul pentru cei ne-suspendati. Acelasi lucru despre Charlotte, o echipa facuta peste noapte, care incearca sa-si depaseasca o conditie de semi-amatori.
Surprize neplacute ? Houston, in primul rind, apoi Jazz, dupa un inceput furtunos (apropo, Okur nici dupa accidentarea lui Kirilenko nu prea prinde primul 5) si Detroit, care scirtiie neasteptat.
Cu tot respectul pentru van Gundy, cred ca inca improvizeaza. E greu sa ai un McGrady si sa il joci point guard. Cu tot marele lui talent, isi atinge nivelul de incompetenta. Nu m-am gindit o secunda ca a fost adus sa-l suplineasca pe Francis. Nu prea inteleg ce vrea van Gundy. Iar Yao nu e un agressive center, fara un power forward serios sa ii mai ia din avalansa de double si triple teams, devine doar un pachet de nervi, la care vine lumea ca la circ.
Cam atit, si doar din vest.
Estul arata (pina la ora asta) un fel de "afirmative action" al NBA-ului. Nici Detroit, nici Cleveland, nici chiar Miami (desi erau numai vina in primele meciuri) nu arata a emite pretentii serioase deocamdata. Washington creste, dar mai au. Iar Cleveland, o echipa la care va veni lumea pentru a-l vedea pe Lebron, spectaculos, dar nu un leader. Si-a asumat rolul de leader, e adevarat, dar pentru a ajunge un leader trebuie sa ai de la cine invata. Iar pina la 18 ani nu a avut la cine sa se uite. Si fara un leader nu treci de primul tur de Playoffs. Daca ajungi acolo.
De Nets ce sa mai vorbim, incep sa mai ciuguleasca ceva dupa re-intrarea lui Kidd, pina atunci ii concurau pe New Orleans. Dar altfel, daca Jason Kidd va fi traded, vor ramine echipa lui Jefferson, care da 20-25 de puncte si cu un jucator care a reintrat dupa un transplant de rinichi. Cam atit.
Knicks au sclipiri dar nu sint constanti, ramin la parerea ca Isiah Tomas este supra-apreciat ca presedinte sau prim ministru de club. Iar marea greseala a fost cind l-a lasat pe Van Horn sa plece. Fara sa fie mare vedeta, se potrivea perfect in angrenajul ala. Tim Tomas e o gluma proasta. Iar cresterea unui pivot, chiar talentat, cere timp.
Iar publicul din NEw York nu l-a avut niciodata.

rasheedkpenny
8th December 2004, 08:28
Knicks au sclipiri dar nu sint constanti, ramin la parerea ca Isiah Tomas este supra-apreciat ca presedinte sau prim ministru de club. Iar marea greseala a fost cind l-a lasat pe Van Horn sa plece. Fara sa fie mare vedeta, se potrivea perfect in angrenajul ala.

Keith Van Horn era penal... omul a jucat bine doar in primele doua sezoane, la Milwaukee - sau pe unde o mai fi acum e la fel de penibil. Sa nu-ti para rau de Van Horn... nu merita. In rest am auzit ca revine Allen Houston... asa ca lucrurile vor reveni la normal, adica 30-35 meciuri castigate in acest sezon! :p

Baccardi
8th December 2004, 09:44
Iar Cleveland, o echipa la care va veni lumea pentru a-l vedea pe Lebron, spectaculos, dar nu un leader. Si-a asumat rolul de leader, e adevarat, dar pentru a ajunge un leader trebuie sa ai de la cine invata. Iar pina la 18 ani nu a avut la cine sa se uite. Si fara un leader nu treci de primul tur de Playoffs. Daca ajungi acolo.

copilu nu mai abera cu leaderii, ce jordan s-a nascut leader???? n-a avut de la cine invatza zici??? Ia mai uita-te o data la numaru lui de pe maieu, itzi spune ceva??? mai uita-te putin si la fatza lui cand e pe teren si joaca si vei vedea o incruntare pe fatza lui care seamana cu a unuia care zbura acu vreo 5-6 ani. Lebron zic eu se descurca mai bine decat kobe in incercarea de al copia pe zburator, e clar ca amnadoi vor sa copieze.
PS: Un titlu se poate castiga si fara leader, vezi detroit, iar cavs acum arata tare bine as a team cel putin la nivel de starters.


Knicks au sclipiri dar nu sint constanti, ramin la parerea ca Isiah Tomas este supra-apreciat ca presedinte sau prim ministru de club. Iar marea greseala a fost cind l-a lasat pe Van Horn sa plece. Fara sa fie mare vedeta, se potrivea perfect in angrenajul ala. Tim Tomas e o gluma proasta. Iar cresterea unui pivot, chiar talentat, cere timp.
Iar publicul din NEw York nu l-a avut niciodata.

Un singur lucru itzi spun Isaiah - Larry Bird se urasc de moarte, astfel Isaiah devine rasist, Van Horn e alb, si cam prostutz, poa sa fie el jordan, daca e alb nu are ce cauta la el in echipa.

Gabriel
8th December 2004, 19:26
Eu nu mai urmaresc NBA-ul. Sunt suparat ca Jazz astia nu fac nimic...dupa ce imi dadusera atatea sperantze la inceputul sezonului. Fara Kirilenko...sunt zero. :(
Locu 11. Ce rusine. Si eu care-i vedeam in finala NBA.

Azure...cu cine sa tin in continuare ? Vreau sa tin si eu cu o echipa buna :D

Kidd..pe Wizard nu-i amintesti la surprize ?

In alta ordine de idei..a dat Reggie Miller 32 de puncte. Cati ani are ? 50 ? :p

mishu
8th December 2004, 23:02
eu zic ca james merita urmarit sezonul asta... am fost unul dintre cei care au zis la inceput... eee inca unul care vrea sa le aduca aminte americanilor ca jordan ramane jordan... mai ales la cata reclama i s-a facut... am crezut ca va fi un balon de sapun... dar copilu e tare... nu l-am vazut un meci intreg inca... dar l-am vazut la action... daca baccardi zice ca face ce face mai bine decat kobe... eu zic ca in primul rand e mult mai cerebral decat era kobe la varsta asta... kobe cand a venit la lakers nu prea a fost leader... pe cand lebron cam asta e la cavs...

SilverZeus
8th December 2004, 23:25
eu zic ca james merita urmarit sezonul asta... am fost unul dintre cei care au zis la inceput... eee inca unul care vrea sa le aduca aminte americanilor ca jordan ramane jordan... mai ales la cata reclama i s-a facut... am crezut ca va fi un balon de sapun... dar copilu e tare... nu l-am vazut un meci intreg inca... dar l-am vazut la action... daca baccardi zice ca face ce face mai bine decat kobe... eu zic ca in primul rand e mult mai cerebral decat era kobe la varsta asta... kobe cand a venit la lakers nu prea a fost leader... pe cand lebron cam asta e la cavs...

... e bun...insa ca Jordan nu mai poate fi nimeni...oricum, ar putea reprezenta ptr Cavs trambulina spre succese in serie asa cum a fost Jordan pentru Bulls...insa, nu uitati un lucru: la Bulls, da Jordan era extraterestru, insa niciodata nu a fost singur: la primele 3 titluri era langa el Pippen ...la urmatoarele 3 a ramas acelasi Pippen (int-ro forma incredibila atata timp cat juca alaturi de MJ ), dar a mai aparut un Rodman (indiferent cat a fost el de contestat, dar a fost cel mai bun recuperator din "istoria moderna" a NBA-ului ), mai era un Kukoc, un Kerr, Harper (mai micutzi ei, dar intotdeauna saritori si de folos atunci cand "patria" le-o cerea)...Ei, dar in Cleveland ce mai este pe langa James????....Ilgauskas nu ajunge, chiar daca are ceva experienta...si in plus e pivot, si e si alb ( si stim ca :"White men can't jump"...in afara de Ginobilli, hmmm, sa nu deviez)...a fost Boozer, dar pacat ca nu l-au putut retine...asta arata bine langa Lebron...in rest, McInnis, Traylor, Snow....nu fac fata la performanta
.....daca ar aparea cineva langa el, un Duncan, un Garnett, sa ii mai ia din povara si presiunea celebritatii cred ca ar avea dreptul sa se viseze Jordan...pana atunci, e bun si sa speram ca ramane asa

Baccardi
8th December 2004, 23:41
Zeuse, o fi Ilgauskas alb dar are si 7-3 inaltime si arunca mai bine decat lebron. Lebron mai are de invatat cum sa arunce de la Big Z. Z e cel mai bun offensive center in Est, poate chiar in NBA, la defensiva e varza, e alb e european ce sa mai. Iar McInnis esuper jucator nu il poti alatura cu traylor si snow. Baiatu asta a crescut imens in 2 ani, nu era in stare sa puna un lay-up, era ultime rezerva la portland, iar acum are 3 point range, un drop shot imbatabil si inblocabil, plus viteza.

thekobe
9th December 2004, 00:19
l-ai uitat pe gooden

Azur89
9th December 2004, 00:23
Gabriele, eu zic sa astepti dupa "mailman"...stii ca de data asta o sa astepte pina e sigur de ceva, si dupa semneaza....unde merge el, acolo hop si tu... :D

Lebron, l-am vazut aseara parca, cu Nets, si daca ala nu e leader, atunci nu stiu care e...Eu unul dau 3 knicks la pachet, la alegere, ptr. Lebron. Dar nu au antrenor de play-off, si nici nu cred ca vor rezista primii 5 pina la sfirsitul sezonului...E un drum lung, iar Boozer cind a plecat de acolo a avut motivele lui. Nu e greu de inteles...

Van Horn si Isiah? Am sa spun doar ca de la venirea lui Isiah, doar Kurt mai e aici...si e in fiecare "trade proposition" pe care il aud. Isiah vrea sa fie Dumnezeu, ambitie prosteasca de a face lotul lui, jucatorii lui... Nu-l plinge nimeni pe Van horn, pina acum s-ar fi batut de 5 ori cu Star-bury...De fapt cred ca Crawford e singurul lucru bun de la echipa....in rest i-as lasa pe toti sa plece de unde au venit. Ariza iarasi e foarte bun, ptr. un jucator luat in a doua tura la loterie. Ramine de vazut ce mai poate Houston, si astept inca sa vad unde aterizeaza Kurt Thomas si Sweetney, si ptr. cine... (posibil Carter!) Dupa cum se vede, vizati sint oamenii lui Layden, fara sa se tina cont ca Thomas e cel mai constant din echipa, sau ca Sweetney e cel mai bun recuperator ofensiv din echipa. Dar sa nu mai spuneti de 30-35 de victorii, ca va rid copii...42-45....in zona aia...e o grupa patetica... :D

SilverZeus
9th December 2004, 01:22
Zeuse, o fi Ilgauskas alb dar are si 7-3 inaltime si arunca mai bine decat lebron. Lebron mai are de invatat cum sa arunce de la Big Z. Z e cel mai bun offensive center in Est, poate chiar in NBA, la defensiva e varza, e alb e european ce sa mai. Iar McInnis esuper jucator nu il poti alatura cu traylor si snow. Baiatu asta a crescut imens in 2 ani, nu era in stare sa puna un lay-up, era ultime rezerva la portland, iar acum are 3 point range, un drop shot imbatabil si inblocabil, plus viteza.


...categoric ca ai dreptate, pt ca ii cunosti foarte bine...eu, am exagerat incercand sa compar echipa actuala a Cavsilor cu Bullsul de acu 5 ani...doream sa spun ca o comparatie in acest sens nu are cum sa existe...insa, in "apararea" lui LeBron vroiam sa zic ca nu are cum sa fie inca ce a fost Jordan ptr Bulls, pt ca nu are coechipieri cum a avut Jordan...

...deocamdata domina estul, si castiga meciuri de unul singur, dar buba apare cand se duc la West ca acolo parca e alta liga...
...man, oricum sambata seara dau o bere virtuala, ca vom fi "adversari" ... in San Antonio

SilverZeus
9th December 2004, 01:29
Gabriele, eu zic sa astepti dupa "mailman"...stii ca de data asta o sa astepte pina e sigur de ceva, si dupa semneaza....unde merge el, acolo hop si tu... :D


...am auzit ca "poshtaselul " s-a certat rau de tot cu Kobe...cica superstarul (ala cu nr.8) l-a cam "shpilcuit" la un radio local pe batranel...si il inteleg pe Malone: dupa ce s-a laudat ca revine in LA pt un ultim sezon furibund, e normal sa renunte la L(F)ackersi, ca deh, locu 8 in conferinta, parca nu da bine la imagine....cred ca s-ar fi angajat mai degraba la US Postal, ca Lance castiga un tur si pt el, numa ca si aici ghinion: s-a desfintat echipa: GO BACK la mormoni, uratule!!!!

Jason Kidd
9th December 2004, 01:34
Keith Van Horn era penal... omul a jucat bine doar in primele doua sezoane, la Milwaukee - sau pe unde o mai fi acum e la fel de penibil. Sa nu-ti para rau de Van Horn... nu merita.
Penal ? Asta e una noua... Nu imi pare rau decit de Kenyon Martin, vorbim baschet si nimic mai mult.
Notiunea de leader are mai multe intelesuri. Nu e vorba de leaderul care are cele mai multe puncte, ci de cel care are autoritate asupra celorlalti jucatori. De multe ori cel mai bun jucator e si leaderul, dar nu intotdeauna. Vlade Divac e un exemplu foarte bun.
La fel, zilele astea in Houston, leaderul nu e nici McGrady (nu-l intereseaza) si nici Yao (bariera de limba, cultura si personalitate), ci Jackson, un jucator bun, insa mai ales respectat pentru etica si echilibrul lui.
Sau Kobe, unul din cei mai buni jucatori din NBA, care nu era recunoscut leader de colegi, de antrenor, de nimeni. Practic, a spart o echipa ca sa-si satisfaca capriciul asta.
MJ era deja un leader cind a ajuns la Chicago. Si avea experienta din colege, care e inestimabila. Asta ar fi singurul handicap al lui Lebron.
Altfel e poate cel mai bun produs NBA de la Kobe incoace.

thekobe
9th December 2004, 01:49
intrebati-l pe lebron cine e cel mai bun jucator din nba

Azur89
9th December 2004, 04:53
Vorbind azi, Lebron si Kobe sint pe acelasi plan...singura diferenta e ca unul dintre ei are un viol in plus...De azi in doi ani, Kobe va fi doar umbra lui Lebron...sau indigoul lui, daca vreti...
Cine face un pariu cu mine? Eu spun ca Lebron va ajunge mai repede MVP in NBA decit Kobe!!! Bate palma careva?

PS...mai puneti tv-ul din cind in cind pe canalul pe care joaca Cavs...fiindca e diferenta enorma in jocul lui fatsa de acum un an....Plus ca se bucura de respectul ligii, de parca ar fi in liga de 10 ani (jucatori, arbitrii, comentatori).

PS 2...Kobe who? :drak:

Andrei
9th December 2004, 05:30
intrebati-l pe lebron cine e cel mai bun jucator din nba
si ce te astepti sa raspunda lebron?

thekobe
9th December 2004, 11:13
si ce te astepti sa raspunda lebron?

a raspuns deja

Andrei
9th December 2004, 18:00
a raspuns deja
daca nu a zis KG sau Tim Duncan inseamna ca nu prea stie despre ce vorbeste...sper ca nu a zis kobe...he missed his 6 or 7 last shots last nite and he's still shooting badly(below .400). Moreover, off-court he's a dumbass.
ow man, mi-e tare antipatic kobe.

SilverZeus
9th December 2004, 18:52
ow man, mi-e tare antipatic kobe.


...man, you are now my friend.... :ok: /hello :yeah:

Heath Scumm
9th December 2004, 19:43
Eu nu mai urmaresc NBA-ul. Sunt suparat ca Jazz astia nu fac nimic...dupa ce imi dadusera atatea sperantze la inceputul sezonului. Fara Kirilenko...sunt zero. :(
Locu 11. Ce rusine. Si eu care-i vedeam in finala NBA.

Azure...cu cine sa tin in continuare ? Vreau sa tin si eu cu o echipa buna :D

Kidd..pe Wizard nu-i amintesti la surprize ?

In alta ordine de idei..a dat Reggie Miller 32 de puncte. Cati ani are ? 50 ? :p


Nici eu nu mai urmaresc...TeleSport si-au bagat picioarele definitiv in acest sport!Baschetul, la fel ca orice alt sport e mai specatculos vazut decat povestit ;)

Go Raptors...still!
Na ca m-ati facut sa intru din nou(dupa vreo cateva luni de pauza pe site-ul www.nba.com) ca sa vad daca nu cumva l-au dat astia de pomana pe RAFER ALSTON

SilverZeus
9th December 2004, 23:27
hey man...cine e baiatu din poza de pe avatarul tau ???...e cumva Nash ?sau Diesel ???

rasheedkpenny
11th December 2004, 09:13
Nimic despre performanta lui McGrady? :P Vad ca a scris raptor un articol pe site... exact despre aceasta performanta! :)

Baccardi
11th December 2004, 10:50
de ieri seara T-Mac a devenit antrenor principal la houston :drak: :drak: :drak:

rasheedkpenny
11th December 2004, 11:24
Adevarul e ca T-MAC i-a cam dat peste nas lui VanGundy... :) Poate in sfarsit VanGundy o sa faca ceva in privinta tacticii!!!



Gundy a esuat sa-i predea "lectii de aparare" lui T-Mac (conform asteptarilor, de altfel). In plus Gundy nu a agreat si nu agreaza vedetele. El joaca mai bine cu Ward si Weatherspoon decit cu T-Mac. Fiindca iti trebuie jucatori de "echipa" ptr. faza de aparare. Iar T-Mac, e totusi, inca, doar un copil teribil al baschetului, foarte talentat, dar si foarte incapatinat.


and still...

Azur89
11th December 2004, 13:31
Rasheed, tu nu stii despre cine vorbesti.... :D Pai nu a comentat Ewing, si tu crezi ca ii pasa cuiva de T-Mac? Gundy face bine ce face, nu ma indoiesc, iar in meciul cu pricina, pina in ultimul minut, T-Mac a fost 7 din 26 parca....Asa ca ce a facut el a fost grozav, dar daca mai avea 2 ca el in echipa, nu se mai prezentau pe teren ptr. ultimele 2 sferturi. :yeah:

Ah, am si o bomba ptr. azi....mare veste mare....Postasul spune ca baschetul a ramas ptr. el in oglinda retrovizoare. Asadar, va rog, recomandatii lui Gabriel o echipa...sa tina si el cu cineva... (New Orleans? :drak: )

Raptor
11th December 2004, 13:40
Am auzit ca Gabriel tine acum cu Hawks. Mi-a zis mie mai demult ca iese campioana :D . A, sa nu uit, cica in 2050... N-am prea inteles eu ce e cu numarul ala...

MadSkillz
11th December 2004, 23:24
Mare profet Azur, face si KG un triple-double anul asta? Ca m-am saturat sa-l vad "one assist shy" :(

Raptor
11th December 2004, 23:36
Chiar. Mereu il vezi la 20+ puncte, 15+ rebounds si... 9 assists. :D

Azur89
12th December 2004, 00:29
Nu mi-l dai mie? Ca ti-l dau pe Marbury, Tim Thomas si Allan Houston impreuna...astia trei impreuna nu ajung la 36 de puncte, 18 recuperari si 9 assisturi..Cu toate ca sint toti titulari! :yeah:

mishu
13th December 2004, 15:06
hai ma azure ca s-au combinat pentru 43 de p... a mai pus crawford 31... kurt thomas 18 rec si i-au batut pe denver... si houston nu a fost titular...

Jason Kidd
18th December 2004, 01:32
Vince Carter la New Jersey Nets pentru 3 jucatori (Alonzo Mourning, Eric Williams, Aaron Williams) si 2 first round picks !!

SilverZeus
18th December 2004, 10:27
Helloooo, nu vede nimeni, nici acum pe Seattle sau Phoenix ?....tot Fackers si Heat is la moda ?

Azur89
18th December 2004, 20:48
I-am vazut aseara!!! In direct.... :D

Super Nash, dar cit de bine joaca si au doar 1,5 meciuri in fata celor din San Antonio. :)

Cit despre transfer, circula zvonul (deja) ca Alonzo e in Toronto doar in trecere. De fapt destinatia e Miami, cu escala la Toronto. Asta dupa spusele GM-ului din Toronto!

Raptor
18th December 2004, 20:59
Da, pentru ca Zo vrea sa joace intr-o formula castigatoare, cica. In rest, nu vad avantaju pentru nimeni. Nici pentru New Jersey, nici pentru Toronto (poate mai mult pentru ei), nici pentru Vince.

Raptor
19th December 2004, 01:06
Nu pot sa fiu decat 100% de acord cu urmatorul articol http://sports.espn.go.com/nba/columns/story?id=1948464

rasheedkpenny
19th December 2004, 04:11
SilverZeus... vedem si Seattle-ul si Phoenix-ul... da' nu ne vine sa credem! :p
Pe de alta parte sunt chiar curios ce o sa faca dl.Carter in NJ... Azure, "drop" your 2 cents on this... plz! :)

Azur89
19th December 2004, 09:11
Partea proasta cu Vince este ca joaca cam 70% din sezon.... deci cind e sanatos, NJ va rupe pamintul...dar problema apare in aparare, acolo unde probabil orice echipa va avea usor 2-3 recuperari ofensive in dauna lor. Ori, daca nu recuperezi, nu prea poti sa alergi! Ca nu ai motiv, fiindca nu ai mingea.
Ramine de vazut cit il tine si genunchiul pe JK, si daca vor reusi sa scoata ceva, cit de putin de la cei doi sirbi, poate vor prinde un loc 7-8 in est. Dar mai probabil e locul 9-10! :no:

Jason Kidd
19th December 2004, 19:50
Da, pentru ca Zo vrea sa joace intr-o formula castigatoare, cica. In rest, nu vad avantaju pentru nimeni. Nici pentru New Jersey, nici pentru Toronto (poate mai mult pentru ei), nici pentru Vince.
Trebuie sa te contrazic.
Toronto a cistigat doar la a economisi bani (Carter, chiar si Mourning, pe care nu il vor retine, mai mult ca sigur), in rest au facut un deal prost. Sint sigur ca ar fi luat mai mult din alta parte, inclusiv de la Knicks. In principiu este un deal total neasteptat, si clar favorizeaza pe Nets. Eric Williams nu e un nume, iar Aaron Williams, desi jucator de nadejde(de pe banca), a jucat in doar citeva meciuri anul asta, namai prinzind trupa, in dauna lui Nenad Krstic.
Chiar daca vine tirziu (au pierdut teren mult), au sansa sa mai umple tribunele declarate de 13.000 de spectatori (in fapt, nu cred sa aiba mai mult de 5.000, cu bilete gratuite in scoli cu tot), si sa faca din nou o echipa spectaculoasa.
Sanse sa joace playoffs ? Posibil, dar nu vor fi echipa dominanta din anii trecuti.
Dar, si in cazul in care Carter nu va fit in, ei vor avea o moneda forte in orice posibil trade. Vince Carter, cu tendon sau fara, este un jucator dorit in orice echipa in NBA. Exista o mare masa de spectatori, si in plus copiii, care sint mai mult interesati de dunkuri decit in adevarata frumusete a baschetului si platesc bani seriosi ca sa le vada.
In plus, Nets sint bucurosi ca il au ei si nu Knicks pe Vince Carter , care, in rivalitatea regionala dintre cele doua echipe, inseamna mai mult decit cistigarea titlului uneori. Mos Ursache de la totalsport.ro spunea ca slam dunkurile au ajuns ca manelele la romani.

Problema mea nu e cine mai recupereaza acum, dupa ce a venit Carter la Nets (desi acum o saptamina ar fi dat de la Knicks pe Marbury, Tim Thomas, ba chiar si pe Beyonce ca sa il ia), ci faptul ca nu ii vad mult pe Jefferson and Carter jucind impreuna. Joaca aceeasi pozitie. Dar asta poate fi tot un avantaj pentru Nets, care, dindu-l pe unul din ei, pot lua un center adevarat anul viitor. Deocamdata au doar unul, Collins, si ala vai de mama lui ...

thekobe
19th December 2004, 20:02
http://www.thenewstribune.com/sports/sonics/nba/story/4351987p-4123627c.html

Azur89
20th December 2004, 09:38
Kid-ule, iara incepi sa bagi manele pe aici? Pai cum sa fie Nets cistigata cind plateste peste maximul de contracte la numai 3 jucatori? Si mai au 4 rezerve..restul trebuie sa mearga sa-si caute prin ABA..
Joci in 3? Collins si Scalabrine sint starteri de NBA? Rivalitate cu Knicks? Nu a fost vreodata. Poate Nets sa cistige doua titluri intr-un an, ca tot nu-i baga in seama nimeni....Sint Nationalul NBA-ului.. Le mai spuneau inainte si Siberia NBA-ului.

PS...Carter si Jeff nu joaca aceasi pozitie....ai priceput ceva pe dos..au acelasi joc, ceea ce e altceva...dar unul joaca 2 (Jeff) celalalt small forward, 3 (Carter).

Toronto ce economiseste? Daca il platesc pe Alonso fara sa-l foloseasca? Ei l-au dat doar sa se scape de el. Plus ca au cele 2 pick-uri, care pot aduce ceva....

rasheedkpenny
20th December 2004, 09:40
Pe de alta parte observ ca s-a reactivat Iverson... ma intreb cat o sa-l tina! :P

Azur89
21st December 2004, 00:56
Tocmai au jucat cu Knicks acum vreo 3 zile, si iti spun ca te pripesti daca crezi ca s-a reactivat. E acelasi dintotdeauna, dar ii lipseste enorm Snow! Marcheaza din pozitsii incredibile, rateaza incredibil, dar marcheaza enorm de mult din aruncari libere, pe care le primeste cu f.f. foarte mare usurinta.

Jason Kidd
21st December 2004, 05:17
Nu e prima data cind mai sare cite un "senior" in sus, cind apar si alte pareri decit ale lui.
Mi-am promis ca nu mai raspund celor care jignesc. Si sint "seniori" ai forumului care amesteca peluza si bancile din Cismigiu cu forumul, care pentru mine are alta semnificatie.
Dar, de dragul baschetului, trebuie spus ca Jefferson este un "natural" small forward, pozitie pe care a jucat atit timp cit Kittles a fost la Nets. Ca antrenorii il incearca si shooting guard, e altceva, dar nu inseamna ca si este un shooting guard. Este o improvizatie/experiment si atita tot. Dar risca sa isi atinga "nivelul de incompetenta" schimbind pozitiile.
Nu am intentionat sa "ating" pe nimeni, nu retin cine tine cu cine, astea sint chestii de chibit. Deci nu am vrut sa "oftic" nici un suporter ai Knicksilor, incerc doar sa imi explic care sint implicatiile unui transfer de asemenea anvergura. Si mintea te duce la Knicks imediat, pentru ca stiu ca si l-au dorit pe Carter.

PS Tot primesc e-mailuri de la alti membri ai forumului care se intreaba daca nu cumva sint useri care folosesc mai multe nick name-uri. Unii laudindu-se unii pe altii, adica unii pe aceiasi.
Ar fi unfair, forumul nu este o punte de afirmare, ci un loc unde discutam baschet. Fiecare cit stie si fiecare cum poate.

thekobe
21st December 2004, 07:54
toti userii forumului inafara de tine sunt clonele mele. u have just left the matrix

Baccardi
22nd December 2004, 18:43
kidd, ai nishte probleme cu adevarat majore bah baiatule, tine-le pt tine, doar tu ai zis ca forumu e pentru baschet. mai mai ca ma faci sa-mi iau ban, la tine fiecare post tre sa contine ceva de comentat, tot timp strambi din nas, nimic nu-ti convine. Bah baiatule nu eshti singuru care este contrazis, da' modu cum reactionezi tu e intr-adevar unic dc ma uit pe forum (de baschet).

de baschet nu am ce sa zic mai nimic acum ca am trecut balta pentru vreo 2 saptamani. dar i'll be back at least for kidd's sake (zi-le domnu geo)!!!

thekobe
26th December 2004, 01:23
F#@(&#$)^!_@&!@_#*@(*$^!$%@#$&(* :headbang:

Raptor
26th December 2004, 01:25
O nu... ce-a facut Kobe... a ratat in ultima secunda...? LOL. Bine... asta dupa un twenty-four seconds violation by Miami Heat... :D

thekobe
26th December 2004, 01:42
macar lui nu i se zice half man - half season

Raptor
26th December 2004, 02:05
Haha... lasa-l ma pe Vince in pace... :p

rasheedkpenny
26th December 2004, 02:07
F#@(&#$)^!_@&!@_#*@(*$^!$%@#$&(* :headbang:

thekobe... ce e cu mesajele astea? Nu te simti bagat in seama sau care e problema? Te rog foarte frumos sa nu mai postezi mesaje de genul acesta, in care nu scrii nimic inteligibil. Poate tie ti se pare amuzant, dar, dupa cum vezi, nu esti singurul pe aici.

Revenind on-topic, imi pare bine sa-i vad pe Heat castigant meciuri, asta chiar daca e in dezavantajul direct al celor de la Magic... :) Lakers mai au mult de construit ca sa aiba pretentii. Parerea mea!

thekobe
26th December 2004, 02:27
chiar crezi ca am chef de ras la ora asta ?

ontopic : kobe l-a scos pe shaq din joc si rudy three e terminat ca antrenor

Azur89
27th December 2004, 09:55
kobe l-a scos pe shaq din joc

Mda, iar Shaq l-a scos pe Kobe din baschet... :no: Se pare ca si play-off va fi o palarie prea mare ptr. Kobe, in timp ce Shaq, de partea cealalta, va demonstra ca pina si un "aproape" rookie (Wade) poate sa suplineasca un ditamai superstarul, violator in timpul limber, cauzator de scandal in afara orelor de program, l-am numit pe Kobe.

Altfel spus, daca la prima vedere se poate crede a Kobe a facut un meci mare (vezi punctele) de fapt a jucat aproape groaznic dupa un prim sfert reusit. A fost la un pas de un quadro-double, cu cele 9 turnovers ale lui, a aruncat la cos cit un T-MAc in Orlando in zilele bune, si a nimerit cite da Shaq din 30% din incercari.
Referitor la Rudy, nu e vina lui, si el stie asta. Daca Phil nu s-a putut impune in LA, daca Shaq nu a contat, Rudy nu valoreaza nici cit cel care impatureste prosoapele la vestiare. Singurul loc unde (n)are cuvint, e la arbitrii...cu care s-a intretinut tot meciul, si nu in termeni amicali! :yeah: (apropo de arbitraj, grozav meci, groaznic arbitraj)

thekobe
27th December 2004, 15:23
Mda, iar Shaq l-a scos pe Kobe din baschet... :no: Se pare ca si play-off va fi o palarie prea mare ptr. Kobe, in timp ce Shaq, de partea cealalta, va demonstra ca pina si un "aproape" rookie (Wade) poate sa suplineasca un ditamai superstarul, violator in timpul limber, cauzator de scandal in afara orelor de program, l-am numit pe Kobe.

Altfel spus, daca la prima vedere se poate crede a Kobe a facut un meci mare (vezi punctele) de fapt a jucat aproape groaznic dupa un prim sfert reusit. A fost la un pas de un quadro-double, cu cele 9 turnovers ale lui, a aruncat la cos cit un T-MAc in Orlando in zilele bune, si a nimerit cite da Shaq din 30% din incercari.
Referitor la Rudy, nu e vina lui, si el stie asta. Daca Phil nu s-a putut impune in LA, daca Shaq nu a contat, Rudy nu valoreaza nici cit cel care impatureste prosoapele la vestiare. Singurul loc unde (n)are cuvint, e la arbitrii...cu care s-a intretinut tot meciul, si nu in termeni amicali! :yeah: (apropo de arbitraj, grozav meci, groaznic arbitraj)

http://www.clublakers.com/forums/images/smiles/bow.gif
http://www.clublakers.com/forums/images/smiles/bow.gif
http://www.clublakers.com/forums/images/smiles/bow.gif

rasheedkpenny
29th December 2004, 09:51
Cateva surprize in noaptea trecuta:
Suns 94-115 Spurs
Sixers 114-107 Sonics

pe langa faptul ca numele echipelor mentionate mai sus incepe cu S...

- Spurs si-au continuat parcursul bun in meciurile de acasa si i-au batut chiar pe Suns - liderii NBA in acest moment! Rebound-urile au facut diferenta pt. Spurs! :)

- Sixers dupa un joc bun al restului echipei - pe langa AI - i-au batut pe Seattle. Nice!

O surpriza mai mica...Nets i-au invins pe Bulls la doar 2 puncte. De mentionat: Carter a inceput iar "sa joace", iar Kidd s-a "intors" la ce-i place mai mult... assist-uri! :)

Gabriel
29th December 2004, 15:53
Eu nu cred ca e asa mare surpriza...ca i-a batut Spurs pe Suns. Totusi...Spurs au al doilea procentaj din NBA. Era surpriza daca batea Jazz pe Suns. :D

Kobe...48 p :D
Ce zici Azure ? Iar o sa zici ca a facut un meci prost...chiar daca a dat atatea puncte ? :D

Jason Kidd
29th December 2004, 16:42
Cateva surprize in noaptea trecuta:
Suns 94-115 Spurs
Sixers 114-107 Sonics

******

O surpriza mai mica...Nets i-au invins pe Bulls la doar 2 puncte. De mentionat: Carter a inceput iar "sa joace", iar Kidd s-a "intors" la ce-i place mai mult... assist-uri! :)
Rasheed, nici eu nu consider ca victoria lui San Antonio e o surpriza. Au, pe departe cel mai bun lot din NBA la ora asta.
Dar Suns au jucat pina acum ca o mare echipa. Dar si marilor echipe li se mai intimpla sa piarda. Au pierdut pina acum doar de la Cleveland, Sacramento, Minnesota si San Antonio. Nu multe echipe se pot lauda cu 24-4.
Sixers-Sonics, da, aia e surpriza. Dar nu sint de acord cu ce spui ca si ceilalti au jucat bine, adica de-aia nu cistiga tot timpul Philadelphia, ca nu joaca bine decit Iverson. Chestia e mai complicata, cred, baschetul e joc de echipa, iar cind echipa joaca bine, se cistiga. Iar Iverson tinind mingea excesiv de mult, ceilalti isi ies din mina si cind o primesc sint rusty(fizic si psihic) si gresesc. Ca sa nu mai vorbesc ca pot primi mingea cind nu mai e nimic de facut.
Iverson are o personalitate prea puternica (sau e prea egoist, din alt unghi, la fel de valabil) sa poata face si pe altcineva sa se vada(ce-am vazut la Olimpiada e pentru posteritate). Si e ceva la care pare sa tinda si Kobe (un jucator mai bun anul trecut, cu toate cele 100.000 de puncte de anul asta). Kobe risca sa devina ceea a fost McGrady ptr Orlando, un super jucator la o echipa slaba.
Nu de multe ori, recordurile jucatorilor de 40, 50 sau chiar 60 de puncte sint urmate de pierderi ale meciurilor. Silas, antrenorul lui Cleveland, spunea ca Lebron ar putea sa aiba si el 50-60 de puncte pe meci, dar echipa e mai importanta, iar Lebron, in marele lui talent, dovedeste maturitate si intelege.

Iar Nets incep sa se miste, faptul ca i-au batut pe Bulls nu e pentru mine o surpriza, dar ar fi trecut total neobservat acum un an sau doi. Sistemul de valori se schimba rapid insa.

Raptor
29th December 2004, 20:19
E foarte simplu, cel putin din punctu' meu de vedere, de ce o echipa pierde (sau castiga) un joc cand superstarul marcheaza 40+ puncte. E vorba de FG% (Field Goal Percentage).

Cu alte cuvinte, daca Kobe marcheaza 40 de puncte marcand 20 din 24 de aruncari, asta inseamna un procentaj excelent, deci inseamna ca (foarte probabil) echipa lui a castigat. In general, se arunca de vreo 80-90 de ori la cos, deci daca Kobe (sau orice alt jucator) a marcat 40 de puncte (sau mai mult), dar procentaju lui e mic (sau foarte mic), e logic ca echipa lui a pierdut. Asta daca nu cumva acelasi lucru s-a intamplat si pentru cealalta echipa.

Cam atat, cred (sau sper) ca m-am fuckut inteles. ;)

Azur89
29th December 2004, 23:16
Ca sa explic pe scurt pozitia mea fata de performanta lui Kobe, am sa va invit sa comparati linia lui Kobe cu cea a lui Lebron, in ultimul meci...unul 48 de puncte, celalalt 40, ambii impotriva a 2 echipe slabe. Restul cifrelor insa (recuperari, pase, turnovers, etc) il impun clar pe Lebron.

Referitor la NJ - Bulls, ptr. cei carora le-a scapat amanuntul, Chicago chiar traverseaza un moment bun, iar victoria NJ acolo, dincolo de sansa care le-a suris in ultimele 2 minute, este un rezultat excelent in conditiile actuale. :yeah:

Andrei
30th December 2004, 22:55
E foarte simplu, cel putin din punctu' meu de vedere, de ce o echipa pierde (sau castiga) un joc cand superstarul marcheaza 40+ puncte. E vorba de FG% (Field Goal Percentage).

Cu alte cuvinte, daca Kobe marcheaza 40 de puncte marcand 20 din 24 de aruncari, asta inseamna un procentaj excelent, deci inseamna ca (foarte probabil) echipa lui a castigat. In general, se arunca de vreo 80-90 de ori la cos, deci daca Kobe (sau orice alt jucator) a marcat 40 de puncte (sau mai mult), dar procentaju lui e mic (sau foarte mic), e logic ca echipa lui a pierdut. Asta daca nu cumva acelasi lucru s-a intamplat si pentru cealalta echipa.

Cam atat, cred (sau sper) ca m-am fuckut inteles. ;)

adevarat, dar daca as putea sa duc ideea ta a step further, indiferent cate puncte marcheaza un jucator intr-un meci, mai sunt cel putin alte doua variabile that may account for the loss or victory of a game: loviturile libere si offensive rebounds.

Jason Kidd
2nd January 2005, 16:36
Pina una-alta, Nets i-au invins pe rivalii Knicks New York, intr-un meci in care Carter incepe sa inteleaga jocul Nets-ilor, iar Kidd incepe sa scape de rugina acumulata de lunile in care n-a jucat. Krstic incepe sa se faca remarcat de la meci la meci.
De cealalta parte, Marburry, in ciuda celor 31 de puncte, n-a reusit decit sa se faca de ris cu declaratiile inainte de meci in care se auto-proclama cel mai bun point guard din NBA. Una din tehnicile de a-ti intari moralul, confidence si self esteem este sa iti spui ca esti cel mai bun. Marbury, un point guard bun, pe alocuri foarte bun, a inceput sa-si repete tehnicile cu voce tare, ceea ce la 27 de ani, arata doar similaritati cu jucatorii de "street ball". Nici o legatura cu Dick Stockton sau Magic Johnson, cei mai mari point guards, care si acum, dupa ce au intrat in marea istorie a NBA-ului, se feresc sa vorbeasca despre ei insisi. Si, intre noi fie vorba, intr-un an in care Jason Kidd nu a jucat mult si nici la adevaratul sau potential, Steve Nash, Steve Francis, Dwyane Wade, chiar Iverson si altii stralucesc fara sa se declare cel mai bun point guard, desi fiecare ar putea fi considerat cel mai bun de unii sau altii.
Dar asta e chestie de caracter si de influente manageriale. Si nu ma refer la "batrinul" Wilkens, ale carui zile in MSG sint numarate, din pacate. Patronul Knisks-ilor a incercat la un moment dat, laudabil, sa scape de recalcitranti (gen Sprewell) si sa formeze o echipa de caractere, in jurul lui Houston in primul rind. Ma indoiesc insa ca Isiah Thomas are aceeasi filozofie. Mare jucator, dar macinat in continuare de propria personalitate, pe care si-o pune inaintea oricarui spirit de echipa.
Altfel, Heat si-a intrat in viteza, si cu maturitate si ambitie, se cocoata pe podiumul Estului cu pasi din ce in ce mai siguri. Are 14 in a row, cu victorii la Denver, Detroit, Sacramento si Lakers. Probabil ca se gindesc deja la finala Est-Vest.

Un an bun tuturor !

Jason Kidd
2nd January 2005, 17:44
E foarte simplu, cel putin din punctu' meu de vedere, de ce o echipa pierde (sau castiga) un joc cand superstarul marcheaza 40+ puncte. E vorba de FG% (Field Goal Percentage).

Corect. Doar ca asta este efectu'. Io ma refeream la cauza ...

Profetu
3rd January 2005, 15:55
Amare Stoudamire seamana din ce in ce mai mult cu Wilt Chamberlain ... Suns conduc liga cu 26-4 ... in start de sezon comparabil cu Chicago Bulls in anii de glorie a lui MJ.

Raptor
3rd January 2005, 16:37
Stiu, Quentin Richardson a zis despre el ca seamana cu Wilt... Bine, acuma a facut si el un meci de 50 de puncte si repede apar comparatiile... Oricum, eu sper sa o tina tot asa, cine stie ce iese :D