PDA

View Full Version : Comandorul Sapaliga



Klingon
29th August 2006, 23:21
Daca pe Vukotic l-am facut timonier, pe Sapaliga il fac comandor. Hai sa adunam aici stirile si opiniile despre el, ca prea s-au imprastiat pe alte threaduri.

rechinul farist
29th August 2006, 23:25
mie sincer nu imi place de sapaliga, dar ce putem face?

rechinul farist
29th August 2006, 23:27
aaaaaaaaaa si inca ceva, sa-mi zica si mie cineva, cu ce echipa pe care antrenat-o sapaliga, a batut Dinamo?

tchibos
30th August 2006, 00:08
Daca pe Vukotic l-am facut timonier, pe Sapaliga il fac comandor. Hai sa adunam aici stirile si opiniile despre el, ca prea s-au imprastiat pe alte threaduri.

cu asa echipaj se scufunda vasul ...

FatFrumos
30th August 2006, 03:31
Prefer Steaua 2 any day decit cateii rosii 2

Catalin 06
30th August 2006, 03:57
aaaaaaaaaa si inca ceva, sa-mi zica si mie cineva, cu ce echipa pe care antrenat-o sapaliga, a batut Dinamo?


Cu nici una . Ce si le am lua Petrolul Ploiesti cu Dinamo cand antrenorul ploiestenilor era Ion Marin . Oricum la farul va fi cam greu sa faca mizerii Marin.

tchibos
30th August 2006, 09:55
„Nu pun beţe-n roate nimănui!“

„Săpăligă“ spune că decizia pentru alcătuirea echipei îi va reveni tot antrenorului principal, Momcilo Vukotic

Aflaţi în cantonament la Câmpina, fotbaliştii de la FC Farul îşi urmează programul de pregătire stabilit de tehnicieni. Profitând de întreruperea campionatului, pauză generată de meciul dintre reprezentativele României şi Bulgariei, din preliminariile EURO 2008, „rechinii“ îşi încarcă bateriile în oraşul prahovean.

La Câmpina, a ajuns, ieri, şi Ion Marin, care va ocupa postul de director tehnic în cadrul clubului constănţean. „Săpăligă“ îi cunoaşte foarte bine pe cei mai mulţi dintre componenţii lotului Farului, pe care i-a mai avut sub comandă în urmă cu doi ani. Prin cooptarea lui Ion Marin în staff-ul tehnic, se doreşte o revigorare care să ajute echipa să se reînscrie în obiectiv - calificarea în cupele europene.

„Luni seară am finalizat negocierile cu conducerea clubului. Astăzi (n.r. - ieri), am rezolvat şi rezilierea contractului cu Dinamo, astfel încât sunt gata să încep munca la Farul. Postul pe care sunt încadrat este de director tehnic, cu atribuţiuni privitoare la echipa mare şi la formaţia secundă. Bineînţeles, toate eforturile vor fi canalizate spre prima echipă. Vrem să întărim corpul tehnic, să existe condiţii cât mai bune de muncă pentru antrenorul principal, să ajutăm în program şi conţinut antrenorul, totul pe bază de argumente, colaborare şi dialog. Nu pun beţe în roate nimănui, antrenorului principal îi va reveni decizia de alcătuire a echipei, eu doar propun idei care pot sau nu fi acceptate“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, Ion Marin.

Despre actuala configuraţie a lotului, „Săpăligă“ încă nu s-a pronunţat. „Am mai lucrat cu mulţi dintre jucători. Alături de aceştia, au mai apărut tineri, despre care am auzit că au potenţial. Încă nu i-am văzut la antrenament, o să îi urmăresc “, a afirmat Ion Marin.

Seahawk
30th August 2006, 10:17
El o sa puna betze in roate chiar NOUA! O sa dam meciurile lui Dinamo, o sa plece jucatori la Dinamo si probabil ca toti jucatorii de care Dinamo vrea sa se debaraseze o sa vina la noi!
Mutare extrem de aiurea...
Am votat cu ultima varianta, si se pare ca asta e ceea ce gandim mai cu totii in momentul de fata.
Ramane de vazut...

danny del corco
30th August 2006, 12:42
O vorba din batrani spune ca daca scapi de dracu, dai peste tasu'....
Despre Sapaliga si Mr.V, nici separat, nici impreuna nu am o parere buna, de altfel ca si majoritatea Faristilor .

dorryn
30th August 2006, 20:33
minus cu minus da plus :)) ..ce-ar fi?

tchibos
30th August 2006, 22:07
ar fi ceva...

interesant este insa poll-ul din care rezulta clar, cel putin pana acum, ca nu se da credit tandemului Vukotic-Sapaliga

CosminGrc
31st August 2006, 09:07
nici unu nici altu

Klingon
31st August 2006, 16:06
Vukotic ne obisnuise cu 4-3-2-1, dar la Moreni am jucat 4-2-3-1. Parca asa joaca si Dinamo, sau juca mai demult. Eu sunt de acord cu schimbarea asta; noul sistem e mai ofensiv si mai la moda.

Aflată la Cîmpina pentru un stagiu centralizat de şase zile, FC Farul s-a deplasat ieri după-amiază la Moreni pentru a înfrunta formaţia dîmboviţeană de liga a III-a Flacăra. Cu banca tehnică suprapo****tă prin aducerile lui Ion Marin (director tehnic) şi Cristian Cămui (antrenor secund), alături de Momcilo Vukotic şi Lucian Marinof, "rechinii" s-au impus la pas, cu 7-1 (3-1). Golurile constănţenilor au fost marcate de Nae 7, Voiculeţ 10, 58, Barbu 29, T.Moldovan 77, 85 şi Băcilă 89. Golul gazdelor s-a marcat în min.37. Iată şi echipa aliniată de antrenorii constănţeni - Repriza I: Curcă - Perenyi, Barbu, Larie, Maxim - Voiculeţ, Boghiţoi - Soare, Nae, Senin - L.Mihai; Repriza a II-a: Curcă (77 V.Neagu) - Farmache, Gheară, Şchiopu, Perenyi - Lungu, Florea - Băcilă, Voiculeţ, Guriţă - T.Moldovan. Nu au putut evolua Apostol, Păcuraru, Păcuraru (toţi trei accidentaţi), Disney (plecat la echipa naţională a RD Congo) şi Vlas (rămas la Constanţa pentru susţinerea bacalaureatului). Programul de pregătire al constănţenilor la Cîmpina include astăzi şi mîine cîte două antrenamente, iar sîmbătă o şedinţă de pregătire în cursul dimineţii înaintea revenirii spre casă.
Telegraf

Catalin 06
31st August 2006, 21:13
Da ar fi un sistem bun , probabil cu Tibor Moldovan avansat sustinut de gurita si Apostol . Sper sa-l folsesca si-n meciurile oficiale.

adi_cta
1st September 2006, 15:00
Ce contract are Sapaliga cu Farul? Pe cati bani a semnat?

Quartz@nu
4th September 2006, 00:55
dupa ce ca ni se spune "steaua 2" acum vom fi si "dinamo 2" ? (devenim prostituata campionatului ? )
NU SUNTEM IN STARE SA ADUCEM PE CINEVA CREDIBIL SI DE VALOARE LA CONSTANTA ?

Catalin 06
4th September 2006, 01:24
Singurul lucru care o sa-l aduca nou la echipa e ca vom pierde meciurile cu Dinamo , lucruri bune pe care ar putea sa le faca pentru Farul nu vad.

Relad
4th September 2006, 11:05
ce cap are bosanceanu asta sa il aduca pe "sapaliga" , trebuie sa fii dus sa crezi ca face performanta cainele asta ,poate insa sa faca blaturile sa nu fie vizibile precum cel din ghencea !

ULTRAS_TAVY
4th September 2006, 11:30
Shi uite asha ajungem gloria bistrita 2...vindem meciuri castigam c meciuri vrem...dupa cum vor cei 2:rosu: :rosu: :rosu: ....asta e ..pregatitiva sa fim iar umiliti de ceilalti suportei steaua2 dinamo3....shi tot asha:rosu:

Kroenan
4th September 2006, 12:13
Spuneti ca acest Ion Marin nu va face performanta, si probabil asa va fi. Dar cine a spus ca se vrea acest lucru?
Tot ce a vrut Bosanceanu a fost o calificare in uefa si ATAT. Trebuie sa intelegeti ceva: Ai nevoie de multe lucruri ca sa faci cu adevarat performanta. Si momentan, la Farul lipsesc multe astfel de `lucruri`

In 7 ani actuala conducere a reusit, printre altele:
1) Sa distruga acel `spirit` farist, care exista inainte de anul 1999
2) Sa umileasca spectatorii PLATITORI, si sa-i goneasca in cel mai ridicol mod cu putinta: perchezitii, legitimari, filmari
3) Sa strice si ultima farama de imagine pe care o mai avea Farul

P.S Rugati-va ca Farul sa nu joace cu Dinamo in cupa...

Quartz@nu
4th September 2006, 15:21
Shi uite asha ajungem gloria bistrita 2...vindem meciuri castigam c meciuri vrem...dupa cum vor cei 2:rosu: :rosu: :rosu: ....asta e ..pregatitiva sa fim iar umiliti de ceilalti suportei steaua2 dinamo3....shi tot asha:rosu:

le-ai dat :rosu: la "amaratii" de antrenori ,iar votul tau este in favoarea lor ....cum vine asta amice ?? :no:

ULTRAS_TAVY
4th September 2006, 17:04
le-ai dat :rosu: la "amaratii" de antrenori ,iar votul tau este in favoarea lor ....cum vine asta amice ?? :no:

Nu am fost atent frate p bune...vb serios...nu mam uitat ca lumea..rusine mie:no: ...oricum akum o sa fim dinamo 2:rosu:

danny del corco
4th September 2006, 18:24
Nu stiu daca procedez corect, insa eu unul la meciurile cu Steaua si Dinamo nu mai calc pe la stadion. Nu voi face altceva decat sa asist la meciuri dinainte pierdute, si imi ajunge umilinta la care ne supun acesti minunati conducatori de club prin tot ceea ce au facut in ultima vreme. Colac peste pupaza il aduc pe Sapaliga..... cred ca s-a mers prea departe.

tchibos
5th September 2006, 23:38
- „Cum a fost reîntâlnirea cu lotul de jucători?“,
- „De la plecarea mea de la echipă, m-am mai întâlnit cu ei, la diverse meciuri, chiar şi la acea partidă cu Dinamo, din returul sezonului trecut, în care Farul a pierdut în ultimele minute. Din partea mea, este o întâlnire plină de plăcere. Am avut o colaborare bună cu grupul de jucători, am avut suportul marelui public. În acea perioadă, echipa prinsese un ritm de joc foarte bun, pe trasee bine stabilite. Se juca repede şi cu multă fantezie, cu creativitate. Lucru care se poate atinge din nou, pentru că material uman este. Sunt convins că antrenorul principal va reuşi din nou să imprime jocului consistenţă şi că vom reuşi să ridicăm valoarea jucătorilor, iar prin aceasta să atingem şi standard colectiv bună“, răspunde Marin.

danny del corco
6th September 2006, 00:32
Din cate se vede este priceput la vorba dom' Sapaliga. M-as bucura sa fie si cu acoperire. Ramane de vazut.

Catalin 06
6th September 2006, 04:51
În acea perioadă, echipa prinsese un ritm de joc foarte bun, pe trasee bine stabilite. Se juca repede şi cu multă fantezie, cu creativitate. Lucru care se poate atinge din nou, pentru că material uman este. Sunt convins că antrenorul principal va reuşi din nou să imprime jocului consistenţă şi că vom reuşi să ridicăm valoarea jucătorilor, iar prin aceasta să atingem şi standard colectiv bună“, răspunde Marin.[/QUOTE]


Da cu cata fantezie jucam , aoleu , ne batea Oradea cu 5-1 parca nici nu mai imi amintesc , cu Dinamo cel putin jucam ca Barcelona . Numai din declaratiile astea se vede ce planuri marete are . Un lucru de apreciat , nu pierdeam cu Steaua cand era Sapaliga antrenor.

Napoletan
6th September 2006, 13:54
Nu exista nimic mai frumos, decat o victorie acasa impotriva spurcatilor, impotriva unui intreg stadion ros-albastru, care cu un ochi rade si cu unul plange...

danny del corco
6th September 2006, 23:59
Nu exista nimic mai frumos, decat o victorie acasa impotriva spurcatilor, impotriva unui intreg stadion ros-albastru, care cu un ochi rade si cu unul plange...
Corect!

tchibos
22nd September 2006, 23:20
se pare ca sapaliga va fi noul antrenor... eu cred ca nu va rezista mult... maxim 8 etape. Voi ce ziceti?

Catalin 06
22nd September 2006, 23:23
Depinde , e cam greu de spus , oricum nu e o solutie pe termen mediu si lung, probabil ca in retur va fi adus alt antrenor . Eu l-as vrea pe Dan Petrescu

tchibos
22nd September 2006, 23:26
si eu l-as vrea dar nu cred ca il vrea cine trebuie..

CosminGrc
22nd September 2006, 23:27
dupa ce ca ni se spune "steaua 2" acum vom fi si "dinamo 2" ? (devenim prostituata campionatului ? )
NU SUNTEM IN STARE SA ADUCEM PE CINEVA CREDIBIL SI DE VALOARE LA CONSTANTA ?

subscriu...

daca o sa fie marin antrenor(mai mult ca sigur) sunt interesat de meciu cu dinamo...macar stiu ca iau 1 pct la pronosticuri ca spun sigur cine castiga...dinamo

tchibos
22nd September 2006, 23:34
cred ca iar vor fi adusi la echipa in iarna ceva catelusi daca va ramane sapaliga

rechinul farist
23rd September 2006, 01:03
Pascovici, ca si asa nu prea prinde echipa!!
Baltoi? ce e cu el? a lu Otelul?

FatFrumos
23rd September 2006, 01:22
mda daca nici cu lotul asta nu poate face trebuie chiar e bun numai sa dea la sapa ca de fotbal.....

Quartz@nu
23rd September 2006, 01:31
Pascovici, ca si asa nu prea prinde echipa!!
Baltoi? ce e cu el? a lu Otelul?

baltoi parca este pe la jiul ..accidentat insa ! daca gresesc scuze ...

rechinul farist
23rd September 2006, 01:32
Fabrica OL
Theodor Jumătate


Olympique Lyon. "Un club ce nu încetează să crească". Aşa îl descrie chiar Jean-Michel Aulas, preşedintele şi principalul său acţionar. El l-a transformat dintr-un muribund îngropat în 1987 în liga secundă în cel mai bogat şi sănătos club francez aproape 20 de ani mai tîrziu. Cînd piaţa financiară a fotbalului e în regres.

Cu un buget mărit progresiv, ajungînd azi la 140 de milioane de euro pe sezon şi estimat în 2008 la 180 de milioane. Cu un profit net de 5 milioane înregistrat în 2005, dublat în ultima stagiune. Cu o medie a salariilor de un milion de euro, depăşind orice altă grupare din Hexagon.

Ce a avut Aulas? O strategie pe termen lung. Informaticianul de 56 de ani, patronul societăţii de software CEGID, a creat OL Groupe, generînd sume imense din marketing şi produse derivate. A atras sponsori, încheind contracte suculente. A reuşit cîteva speculaţii extraordinare la bursa transferurilor. Toţi aceşti bani fiind folosiţi pentru a forma cea mai bună echipă franceză de club, campioana ultimilor cinci ani.


196 de milioane de euro a cîştigat Lyon în 6 sezoane de Champions League


"Atenţie la Steaua! Stă bine în teren şi ajunge foarte repede în atac"
Gregory Coupet, portar Lyon


30 de milioane de euro a cîştigat anul trecut Olympique Lyon din marketing şi produse derivate


Caracatiţa
Proiectul lui Aulas este ca o caracatiţă, cu tentacule întinse în toate părţile. Are Planeta OL, incluzînd buticurile clubului, unde în 2005 s-au vîndut 80.000 de tricouri la 70 de euro bucata (numai de aici s-au strîns 5,6 milioane). Reţeaua de taxi OL, şcoli auto OL, agenţia de turism OL, salonul de coafură OL. Plus restaurantul OL şi OL Cafe, cu băuturile OL. Şi nu lipsesc vitalele canale de comunicare: OL TV, prezent deja în 600.000 de case la doar un an de la apariţie (Olympique a fost urmărită sezonul trecut, pe toate posturile TV, de 104.728.580 de telespectatori), OL Radio şi OL Music.


35 de milioane primeşte anual Olympique Lyon din partea sponsorilor


Puterile din culise
Un club puternic e şi susţinut de sponsori importanţi. Audi, LG, Novotel, Orange, Ticket Restaurant, Apicil şi Umbro sînt companiile din spatele lui Lyon, care asigură 25 la sută din bugetul anual al grupării franceze. Municipalitatea se implică şi ea financiar în ajutorul lui OL. Pe sezon, primăria oraşului de pe Rhone, proprietara stadionului Gerland, oferă un milion de euro.


96,5 la sută din capacitatea stadionului Gerland din Lyon a fost ocupată sezonul trecut în Ligue 1


O nouă arenă de 250 de milioane
În stagiunea precedentă, nu mai puţin de 994.760 de suporteri ai lyonezilor au asistat la cele 26 de partide găzduite de "Stade Gerland", media de spectatori în campionat fiind de 38.260. Dintre aceştia, 26.000 sînt abonaţi ai clubului. Preşedintele Aulas intenţionează să construiască în următorii ani o nouă arenă, de 60.000 de locuri. Ar costa 250 de milioane de euro, "dar 20.000 de locuri în plus înseamnă alte 20 de milioane de euro din reţetele suplimentare pentru bilete", a calculat Aulas.


52 de milioane de euro a cîştigat Lyon numai din transferurile jucătorilor Essien şi Diarra


Îl iei ieftin, îl dai scump
Aceasta este politica de transferuri la Lyon. Şi dacă un jucător e scump la cumpărare, preţul de vînzare trebuie să fie şi mai mare. Două exemple: ghanezul Essien a costat 8 milioane de euro în 2003, cînd a venit de la Bastia. În 2005, Chelsea a plătit pentru el 38 de milioane. Diarra, din Mali, a fost achiziţionat de la Vitesse (2002) în schimbul a 4 milioane. OL l-a dat în această vară la Real Madrid pe 26 de milioane. Şi viitorul sună bine. Juninho, adus pe 15 milioane de la Vasco da Gama în 2001, e cotat la 28. Iar Fred, 12 milioane la sosire (2005, de la Cruzeiro), valorează 25.


165 de milioane de euro este suma la care a fost evaluată Olympique Lyon de revista americană Forbes


Intră la bursă
Un vis al lui Jean-Michel Aulas se va împlini în curînd. Să vadă SASP OL (societatea anonimă sportivă profesionistă) cotată la bursă. "Este o soluţie indispensabilă pentru cluburi. Vor avea acces la pieţele financiare şi posibilitatea de a-şi finanţa dezvoltarea prin creşterea activelor. În acelaşi timp, este cel mai bun instrument pentru transparenţa de gestiune", a declarat Aulas, completînd: "Pînă acum mi se părea ilogic ca grupările franceze să fie private de un sistem de care beneficiază multe alte cluburi din Uniunea Europeană".


23 septembrie 2006 gsp.ro


la ei se poate si la noi nu??
ce ei sunt mai smecheri?
Farul e singura echipa fanion din Dobrogea, la cati inevstiori sunt aici, dar nu e nimeni de la club care sa-i bage in seama....
NOI ROMANI O SA MURIM PROSTI!!

Quartz@nu
23rd September 2006, 01:34
mazare sa ia echipa ...:)

b3bito
23rd September 2006, 10:17
sa o faca campioana ca pe hcm` :D

kerosene
23rd September 2006, 11:07
Nici in 100 de ani nu o sa ajungem ca aia.E un vis mult prea frumos.:( :(

rechinul farist
23rd September 2006, 16:21
cu Sapaliga, mergem in Liga............ a 2a... :happy

Quartz@nu
23rd September 2006, 18:02
cu Sapaliga, mergem in Liga............ a 2a... :happy

asa cred si eu ....dar sper sa nu prinda Craciunul "cainele" la Farul !

Klingon
23rd September 2006, 18:16
Va sa zica Sapaliga a venit pana la urma in locul lui Vukotic. Exact varianta pe care n-a dorit-o nimeni in sondaj. :P

Dar stati asa, nu miscati, nu respirati, ca Majestatea sa Chiforeana a strecurat subversiv la conferinta de presa ca "incercam sa aducem pe cineva" dar deocamdata ramane Ion Marin ca director tehnic cel putin doua etape.

Nu stiu unde si-a facut mesterul scoala de relatii cu publicul, dar premiant n-a fost. Din ce spune el reiese ca Ion Marin nu este "cineva" ci este... nimeni. Si mai reiese ca Farul n-are in momentul asta antrenor ci e pregatita de un director tehnic. Ma rog, chestie birocratica. Important e sa aflam cine e acel "cineva". Si sa speram ca va fi adus inaintea meciului cu Dinamo din etapa 11 si mai ales inaintea super-tabelei de marcaj.:rolleyes:

dorryn
23rd September 2006, 18:38
Sapalig-lig-lig tu ne duci in Champions League :) jalnici suntem .. macar haz de necaz sa facem.sezonul asta e incheiat deja.macar nu retrogradam ca-s altii mai ..cu probleme.

rechinul farist
24th September 2006, 00:40
Sapalig-lig-lig tu ne duci in Champions League :) jalnici suntem .. macar haz de necaz sa facem.sezonul asta e incheiat deja.macar nu retrogradam ca-s altii mai ..cu probleme.

de exemplu: Craiova :happy, ce le-a facut Otelul lu` Grigoras.....exact cum juca si Farul......JUCA!!!

bahaus_84
24th September 2006, 15:45
Da frate sa stii..pacat...mare pacat....

tchibos
26th September 2006, 00:31
Partitura tactică potrivită

„Am interpretat o partitură tactică prin care să ţinem adversarul departe de poartă. Numai jucând ofensiv puteam reuşi în Giuleşti. Rapidul este o echipă foarte bună. Dacă ne băgam în poartă, eram victime sigure încă de la început“, a explicat directorul tehnic Ion Marin. Evoluând aşa, „rechinii“ au condus de două ori, iar la 0-1 şi la 1-1 au avut două mari ocazii, care puteau, de ce nu, decide meciul.

„Ambele echipe au jucat pentru trei puncte, de aceea a ieşit un joc plin de frumuseţe prin angajamentul său, viu disputat. Faptul că am condus de două ori nu înseamnă că şi puteam câştiga, dar, dacă nu eram egalaţi la doi atât de rapid, socot că puteam (şi meritam) să plecăm cu cel puţin un punct din Giuleşti. Am jucat bine, dar am fi vrut să obţinem şi un rezultat favorabil. Avem nevoie de rezultate, pentru că s-au pierdut uşor foarte multe puncte până acum“, a mai spus „Săpăligă“.

kerosene
26th September 2006, 10:50
Ce ziceti ma baieti?Ramane asta sau chiar aduc altul?Cred ca daca batem etapa viitoare si daca alternativa era dan petrescu ramane Marin.

danny del corco
26th September 2006, 13:27
Asteptam si alte variante. Personal, mi-ar placea D.Petrescu.

tchibos
30th September 2006, 21:48
Pana una alta sapaliga face treaba buna. Acum cred ca nu mai avem nici un dubiu pentru vina punctelor pierdute. jucatorii fac legea. Probabil au mare incredere in ei daca isi permit sa arunce puncte la gunoi cu atata usurinta. Daca vor sa il pastreze pe "sapaliga" atunci el va fi cel ce va ramane antrenor. Pe mine nu ma deranjeaza atata timp cat vin punctele la Constanta.

danny del corco
1st October 2006, 15:19
Tchibos, nu te contrazic, punctele au inceput sa vina, urmeaza Dinamo, si cred ca ne vom lamuri definitiv de ceea ce se doreste la Farul. Personal nu am fost chiar asa de incantat de jocul nostru in meciul cu Pandurii, de altfel o echipa care oricum altceva nu joaca in deplasare. Mai este mult de munca, insa sunt sperante.

dorryn
1st October 2006, 21:25
Puteam fi lejer in locul Otelului acum...care e pe 2.Dar mai trebuie sa ai si caracter daca esti fotbalist profesionist.Nu o sa schimbe nimic Sapalig-Ciampions-Lig.Pana nu o sa apara alta generatie,nu va fi performanta aici.Sunt niste mizerii si nu e nimic de facut.Degeaba castiga cate un meci 2..sau au o periaoada mai buna pt ca in meciurile importante,ca un facut,pierd mereu.

rechinul farist
1st October 2006, 23:50
poate o vrea sa se razbune Ion Marin, pe Dinamo.... ca l-a dat afara asta=primvara si stopam noi invicibilitatea lu` Dinamo....



sincer sa fiu, nici eu nu cred ce-am scris aci, dar speranta moare ultima...

Catalin 06
2nd October 2006, 18:47
Orice se poate intampla , am mai realizat noi surprize , de ce n-am face si acum

CosminGrc
2nd October 2006, 20:27
ca nu suntem ce am fost...

danny del corco
4th October 2006, 03:56
ca nu suntem ce am fost...
In situatia de astazi, nici nu vom mai fii.
Insa am mai vazut si surprize !!!
HAI FARUL!:ok:

tchibos
6th October 2006, 21:04
Ion Marin va fi bunic

Directorul tehnic al Farului, Ion Marin, a primit o veste bună de la fata sa cea mare, Delia: va fi bunic. Delia, care s-a căsătorit pe timpul precedentului mandat al lui „Săpăligă“ la Farul, este însărcinată de puţin timp, astfel că încă nu se poate şti ce va fi copilul, băieţel sau fetiţă. Dacă Ion Marin va avea un nepoţel, îi urăm ca acesta să-i calce pe urme în fotbal.

Quartz@nu
6th October 2006, 21:13
Ion Marin va fi bunic

Dacă Ion Marin va avea un nepoţel, îi urăm ca acesta să-i calce pe urme în fotbal.
adica sa se faca "macelar" cam asta a fost in aparare "mesterul old marin"...

Seahawk
19th October 2006, 08:39
poate o vrea sa se razbune Ion Marin, pe Dinamo.... ca l-a dat afara asta=primvara si stopam noi invicibilitatea lu` Dinamo....



sincer sa fiu, nici eu nu cred ce-am scris aci, dar speranta moare ultima...

noroc ca ai mentionat ca nici tu nu crezi... :happy



Puteam fi lejer in locul Otelului acum...care e pe 2.Dar mai trebuie sa ai si caracter daca esti fotbalist profesionist.Nu o sa schimbe nimic Sapalig-Ciampions-Lig.Pana nu o sa apara alta generatie,nu va fi performanta aici.Sunt niste mizerii si nu e nimic de facut.Degeaba castiga cate un meci 2..sau au o periaoada mai buna pt ca in meciurile importante,ca un facut,pierd mereu.


DE mult timp tot vorbim cu "poate" si "ce-am fi facut". Tot timpu ne gandim "daca" am mai aduce un fundas, "daca" am mai investi niste bine.

Problema Farului este ca a devenit jucaria lui Bosinceanu, cum era si normal omul vrea publicitate...si-l intereseaza mai putin performanta adevarata. Atata timp cat ramanem in prima divizie el nu se strofoca...
De asta tot aduce antrenori...si promite de fiecare data locul nu stiu care...si buget de nu stiu cate milioane...pentru ca nu este in stare.

Sincer la cati bani iau jucatori si la cat de slaba este conducerea trebuie sa spunem mersi ca ne aflam in pozitia asta. Trebuie adus un antrenor am mai spus-o, cu personalitate...si daca se vrea cu adevarat performanta trebuie investitii nene, nu bacila,maxim si nae... Nu spun ca sunt slabi, insa nu au valoare de Cupa Uefa cum se tot bateau in piept conducatorii la inceputul campionatului...

Priviti timisoara... dupa atatia si atatia bani investiti...aruncati pe fereastra abia-abia reusesc sa se bata cu bucurestenii...

Asa ca pana cand nu vine un conducator adevarat si un antrenor adevarat...ne vom tot zbate ca un rechin la mal, pe care il mai uda cate un trecator din cand in cand sa nu moara de tot.

danny del corco
19th October 2006, 23:50
DE mult timp tot vorbim cu "poate" si "ce-am fi facut".



Asa ca pana cand nu vine un conducator adevarat si un antrenor adevarat...ne vom tot zbate ca un rechin la mal, pe care il mai uda cate un trecator din cand in cand sa nu moara de tot.
Imi cer scuze ca te-am citat trunchiat. In rest subscriu total la cele scrise de tine.

rechinul farist
21st October 2006, 01:12
Scandări împotriva lui Ion Marin

Puţinii suporteri ai Farului, adunaţi într-un mic grup la peluza a doua, au scandat în câteva rânduri împotriva directorului tehnic Ion Marin. „Marine, du-te la Dinamo!“ şi „Marine, forza Dinamo!“ au strigat ultraşii, pentru ca pe final să se audă şi „Demisia!“. (M.B.)

danny del corco
26th October 2006, 11:15
Au avut dreptate !

danny del corco
29th October 2006, 21:01
Nea Marin asta aduce acum antrenori de mana a N-spea ca sa fie el cu un pic deasupra. Auzi la el: discutii cu Leo Grozavu ! Apai asta nici ca fotbalist nu a stralucit, iar ca antrenor ce sa mai zic ? Astept ziua in care Bosanceanu o sa accepte antrenor o Vijelie, un Fulgerica, ceva, ca oricum are echipa de balerine.

tchibos
29th October 2006, 21:24
eu nu stiu cum ii gasesc pe diletantii astia?

danny del corco
29th October 2006, 22:02
eu nu stiu cum ii gasesc pe diletantii astia?

Cine se aseamana se aduna! Asa a fost ditotdeauna !

kerosene
31st October 2006, 09:14
Mieluşel cu presa centrală, zmeu cu presa locală

Ion Marin şi "arta comunicării"

"Nu înţelegi că am treabă la federaţie?"

Directorul tehnic al FC Farul, Ion Marin, revenit la Constanţa înaintea despărţirii "rechinilor" de antrenorul sîrb Momcilo Vukotic, continuă să aibă o atitudine de dispreţ faţăde presa constănţeană. Acest comportament intră în contradicţie cu propriile asigurări de "colaborare deschisă", care sînt valabile doar pentru presa centrală.


Episodul 1 (24 martie 2006) - Dinamo, antrenată de Ion Marin, sosea la Constanţa pentru a întîlni pe Farul în campionatul Diviziei A (victorie Dinamo cu 1-0, printr-un gol contestat marcat în prelungiri de Zicu). Echipa Centrului Informaţional Telegraf & TV Neptun a întîmpinat delegaţia bucureşteană la hotelul în care a fost cazată şi a solicitat un interviu antrenorului principal al lui Dinamo. “Am avut ieri conferinţă la Bucureşti, de ce n-aţi fost acolo?”, a fost replica lui Ion Marin. “Da, dar noi sîntem din Constanţa şi vrem să vă luăm interviu pentru constănţeni avînd în vedere că în trecut aţi antrenat pe Farul”, a venit replica redactorului. “Ce treabă am eu cu TV Neptun?”, a fost ultimul răspuns sec al lui Ion Marin înainte de a se îndrepta spre camera de hotel. Pentru împrospătarea memoriei antrenorului bucureştean îi reamintim că în primul mandat la Farul apela sistematic la TV Neptun pentru a intra în posesia casetelor cu meciurile echipei sale şi cu partidele următorilor adversari ai Farului. În acelaşi mandat al lui Ion Marin la Farul clubul constănţean solicita şi primea în timp record casete cu faze litigioase din partide în care Farul era dezavantajată de arbitraj, pe care reprezentanţii clubului o prezentau la “Procesul Etapei”.


Episodul 2 (20 octombrie 2006) - După despărţirea de Momcilo Vukotic, directorul tehnic Ion Marin a fost cel care a condus antrenamentele şi a stabilit tactica meci de meci. În timpul partidelor cel care dădea indicaţii de pe margine era cel poreclit “Săpăligă”, însă în faţă era aruncat mereu secundul Lucian Marinof, care trebuia să explice evoluţiile echipei în cadrul conferinţelor de presă. Nu la fel s-a întîmplat după meciul cu Dinamo (1-2), din capitală, cînd Ion Marin a răspuns cu amabilitate în faţa PRESEI CENTRALE. La Constanţa însă PRESA LOCALĂ continua să fie marginalizată. După remiza de pe teren propriu cu Jiul (0-0) în etapa a 12-a, Ion Marin a fost aşteptat timp de două ore de jurnalişti pentru a explica vidul de comunicare cu presa şi parcursul echipei, iar răspunsul a venit foarte degajat: “Eu întotdeauna am avut o relaţie deschisă cu presa. Vreau să vă asigur că voi fi mereu deschis la dialog. Nu am ştiut că vreţi să vin la conferinţele de presă”. Probabil i se părea normal ca dînsul să facă tactica, iar secundul să răspundă de rezultate şi, eventual, să plătească.


Episodul 3 (30 octombrie 2006) - Farul şi-a aflat adversara din optimile de finală ale Cupei României, iar Florentin Chiforeanu şi Ion Marin au negociat la Bucureşti cu Octavian Grigore preluarea postului de antrenor principal, rămas vacant după despărţirea de Momcilo Vukotic. Contactat telefonic la Bucureşti, Ion Marin şi-a expus calm părerile despre tragerea la sorţi şi brusc a devenit irascibil cînd a fost întrebat despre succesorul lui Vukotic. “Am purtat discuţii cu Grigore şi cu alţi antrenori. Doar nu vrei să-ţi spun acum numele antrenorilor cu care am mai discutat. Hai că am treabă, că sînt la Federaţie”, a spus Ion Marin înainte de a închide telefonul în nas reporterului. Luîndu-se în calcul posibilitatea unei întreruperi involuntare a convorbirii telefonice, reporterul a revenit imediat, iar prima replică a sunat astfel: “N-ai înţeles că am treabă la Federaţie?”, a tunat cel care consideră că întotdeauna a avut o relaţie deschisă cu presa. Sau pentru dînsul “relaţia deschisă” se respectă doar faţă de presa centrală. Să nu se înţeleagă că Ion Marin are ceva doar cu reprezentanţii Telegraf & TV Neptun pentru că toţi ziariştii constănţeni se bucură de acelaşi tratament din partea directorului tehnic al Farului.


Acestea sînt doar cîteva dintre modalităţile de comunicare cu presa locală ale lui Ion Marin. Probabil că această “relaţie deschisă” a îndepărtat lumea de la stadion şi tocmai de aceea puţinii spectatori care vin la meciurile Farului recurg la sloganuri ostile faţă de actualul director tehnic în locul susţinerii echipei.

danny del corco
31st October 2006, 17:40
Pe zi ce trece ne convingem tot mai tare ca Farul este pe o panta descendenta accentuata, al carei capat nici macar nu este de intrevazut. Toti cei implicati cumva in conducerea clubului, odata ajunsi pe scaune, dau pe afara cu tupeul si nesimtirea lor, tratand presa si suporterii deopotriva, ca pe o masa de manevra ce poate fii prostita, functie de interesele de moment ale Gastii.Cred eu ca s-a ajuns pana acolo incat Bosinceanu nu cunoaste situatia reala, aceasta fiindui prezentata in lumina favorabila lui Chiforeanu&co. Daca gresesc, va rog sa ma corectati, insa cu argumente.:no::mad: :mad:

rechinul farist
1st November 2006, 01:03
daca o veni un antrenor de valoare si cu personalitate o sa-si bage ceva in sapaliga si in ideiile lui :D

danny del corco
2nd November 2006, 03:14
Panduru? Ori o fi si asta tot un balon de sapun.

rechinul farist
4th November 2006, 23:14
Ion Marin: "Nu meritam sa pierdem"

Ion Marin, directorul tehnic al Farului Constanta, s-a declarat multumit la finalul partidei Poli - Farul, atat de rezultat cat si de jocul echipei proprii. "Eram nemultumit doar daca pierdeam, pentru ca jocul echipei a fost un joc bun. In prima repriza Farul a jucat foarte organizat, si-a creat cel putin trei posibilitati de a marca, nu au reusit, am luat acel gol doar datorita unor balbaieli pe care l-am avut in propiul careu. E bine totusi ca am reusit sa egalam, fiindca dupa jocul prestat nu meritam sa pierdem", a declarat oficialul constantean.
Marin a tinut sa sublinieze si felul in care sunt trasate sarcinile in cadrul clubului de pe litoral." Atributiile la Farul sint foarte clare. Domnul Panduru este antrenor principal si noi ceilalti trebuie sa-l ajutam ca sa realizeze obiectivul echipei", a declarat directorul tehnic al oaspetilor de la Timisoara.

tchibos
5th November 2006, 02:30
eu as fi cuios sa stiu care e fisa postului lui Ion Marin

Klingon
5th November 2006, 09:08
Neoficial cred ca este director executiv. Omul de fotbal cu functia cea mai inalta din club. Restul sunt administratori, actionari, sponsori, armatori, nasi, chiforeni si alte vietuitoare.


eu as fi cuios sa stiu care e fisa postului lui Ion Marin

rechinul farist
5th November 2006, 14:59
Nu îmi face Ion Marin echipa. Obiectivul meu e Cupa UEFA"
Basarab Panduru, antrenor Farul Constanţa

tchibos
5th November 2006, 15:47
Neoficial cred ca este director executiv.

...nasi, chiforeni...

sa inteleg ca asta ar fi intervalul unde ar fi inclus?.. deci neoficial Ion Marin ar trebui sa aiba ultimul cuvant in fata tuturor. El ar fi cel ce raspunde de toate neajunsurile de la club (de la tasnitoare de apa de pe stadion si pana la aprobari de transferuri de jucatori) si tot el ar trebui sa primeasca laudele in cazul unui sezon reusit. Nu stiu de ce dar nu cred ca asa vor sta lucrurile

Klingon
5th November 2006, 16:12
Eh am vrut sa scriu director sportiv si a iesit director executiv. :ciocan: Deci sportiv, asta e. Eu zic ca Ion Marin e seful fenomenului fotbal la club. Nu ma intreba de ce exista si alte fenomene in afara de fotbal acolo, ca nu stiu. :P

Seahawk
6th November 2006, 08:18
El face combinatiile ma. Sa vorbim in interlopeste. El cunoaste sefii de la Dinamo...care cunosc alti sefi din tzara..

Deci tot ce tzine de arbitri/aranjamente (nu florale) si alte chestii (ex: numere de telefoane) ... e in gestiunea lui Ion Marin.

tchibos
7th November 2006, 17:02
Atribuţii clare

Ion Marin a ţinut să sublinieze şi felul în care sunt trasate sarcinile la clubul constănţean. „La Farul, atribuţiile sunt foarte clare. Domnul Panduru este antrenor principal, iar noi ceilalţi trebuie să-l ajutăm să realizeze obiectivul echipei“, a punctat directorul tehnic al Farului

Seahawk
8th November 2006, 10:18
Sapaliga asta n-are altceva de facut decat sa se invarta pe litoral iarna? Sa-si gaseasca alta echipa prin divizia B ...sateliti de-ai lui Dinamo...

N-are ce cauta la Farul..

kerosene
8th November 2006, 19:35
Pai daca o tinem tot asa...ce sa-si mai caute alta.Merge direct in B si cu echipa.Una, ca nu suntem satelit al lui dinamo.Sau ...incepem?

danny del corco
12th November 2006, 17:22
Haide sa asteptam meciul de astazi. Apoi cred ca ne putem pronunta. Oricum situatia este nasoala de tot. Pacat, la inceputul sezonului nici prin cap nu imi trecea ca o sa se intample tot circul asta. Cat despre I.M., indiferent ce functie are, ar trebui sa fie mana forte de care este nevoie. Bine cel putin ca au numit un antrenor, si inca unul cu reputatie de "dur". Este singura speranta in opinia mea.

rechinul farist
16th November 2006, 09:38
Ion Marin merge să vadă jucători în Serbia

Ion Marin, directorul tehnic al Farului, se va afla în acest week-end în Serbia, pentru a urmări pe viu mai mulţi jucători. „Săpăligă“ va pleca spre Belgrad vineri seară, imediat după meciul de la Craiova. Sâmbătă, oficialul farist va urmări un meci de prima ligă, OFK Belgrad (locul 2) - Borac Cacak (locul 12), iar duminică se va afla în tribună la o partidă de liga secundă, din apropierea Belgradului, pe care o va stabili la faţa locului. „Am o ţintă precisă, un jucător pe care l-am urmărit întâi pe DVD, dar vreau să văd şi alţi fotbalişti“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, Ion Marin. (M.B.)

rechinul farist
20th November 2006, 23:17
Pentru Farul, următoarele trei meciuri sunt „vitale“

Ion Marin, directorul tehnic al clubului constănţean, cere mobilizare maximă, pentru că „rechinii“ trebuie să c?ştige tot p?nă la finele anului


Ion Marin, directorul tehnic al FC Farul, a declarat, pentru „Cuget Liber“, că cele trei meciuri pe care le mai au de disputat „rechinii“ p?nă la finele anului, cu CFR Cluj (a), UTA (a) şi Oţelul (d), sunt „vitale“ pentru echipă.

„Vreau să trag un semnal de alarmă, pentru că trebuie să cucerim toate cele nouă puncte puse ?n joc. Toţi suntem obligaţi să ne concentrăm la maximum şi să str?ngem r?ndurile. Nu este timp pentru altceva. Trebuie să trecem cu bine peste aceste partide, răm?n?nd ca din iarnă lucrurile să se aşeze ?n făgaşul lor normal“, ne-a declarat „Săpăligă“.

?n viitorul apropiat, la Farul nu va mai veni niciun jucător străin ?n probe. „Deocamdată, nu se mai pune problema de aşa ceva. Nici nu mai e timp, dar, ?n primul r?nd, prioritatea noastră este c?ştigarea celor trei meciuri, astfel că restul a trecut pe plan secund“, ne-a spus Ion Marin.

Oficialul farist şi-a exprimat şi ?ncrederea că fotbaliştii Farului pot părăsi locul actual din clasament, 13, pentru a reveni ?ntr-o poziţie mai aproape de aşteptări. „Conducerea clubului nostru are ?ncredere, ?n continuare, ?n grupul de jucători. ?n mod cert, locul unde se află ?n clasament nu reflectă valoarea lor“, a arătat Ion Marin.



Week-end ?n Serbia

?n week-end-ul trecut, directorul tehnic al Farului s-a aflat ?n Serbia, la Belgrad, onor?nd invitaţia unor prieteni, pe care nu-i mai văzuse de mult. Chiar dacă a fost ?n vizită, „Săpăligă“ nu a pierdut prilejul şi a merge şi la două meciuri de prima ligă, OFK Belgrad - Borac Cacak şi FK Vozdovak - FK Smederevo.

Marian BOCAI

Klingon
21st November 2006, 04:52
Din articolele postate de rechinul farist razbate ca vizita lui Ion Marin in Serbia a avut scopuri putin confuze. Ba a mers acolo pentru a vedea un jucator anume, ba a mers in vizita la niste "preteni" si s-a dus la meciuri doar asa de fun. Hotarati-va odata, dragi tovarasi directori tehnici si purtatori de cuvant jurnalisti!

Cei trei congolezi care trebuiau sa apara la sfarsitul lui octombrie s-au pierdut pe drum, sau n-am auzit eu de ei. Insusi Disney, aducatorul lor, pluteste undeva in mediocritatea liniei mediane a Farului. Iar vizita lui Marin in Serbia a produs rezultate deosebit de invizibile. La care adaugam anuntul lui Marin ca in viitorul apropiat Farul nu va mai avea nici un jucator strain in probe. Si declaratiile de dragoste ale fundasului Barbu pentru Farul, cum ca desi are oferte din tara si strainatate nu vrea sa plece nicaieri, el vrea numai la Farul pe care il slujeste de 7 ani spre gloriosul loc 13.

Punand toate informatiile astea in ciorba si mestecand bine cu o lingura de lemn, obtinem post-decembristul "la vremuri noi... tot noi", sau caragialescul "sa se revizuiasca - primesc! dar sa nu se schimbe nimic". Au jucat cumva Farfuridi si Branzovenescu in cupa UEFA, de i-am luat noi ca modele?!

b3bito
21st November 2006, 14:31
pei poate nu aduce straini in probe,ii transfera fara sa mai dea probe ....

Seahawk
22nd November 2006, 08:22
Aiurea...cine ar vrea sa vina la o asemenea echipa? Mai ales daca Bosancila si Chiforescovici nu sunt in stare sa aibe grija de jucatorii din propria ograda...d'apai de altii...


Sa dispara si Sapaligheanu...sa plece toti, sa retrogradam si sa o luam de la inceput...

dorryn
22nd November 2006, 15:41
asta ar fi o solutie.adica cu echipa de acum si cu conducerea asta infecta nu avem nici un viitor si daca nu retrogradam anul asta,o facem la anul,si daca nu la anul,la anul celalalt.e inevitabil.doamne fereste,sper sa se intample un reviriment si fara sa se ajunga la asta dar incep sa-mi pierd speranta.aici nu se intampla nimic bun,si probabil pentru ca nu se doreste acest lucru.si sapaliga asta sta degeaba.e platit doar sa vorbeasca prostii.exact ce fac toti din cadrul clubul.vorbesc aiureli,delireaza.vai de capul lor.la palazu ar fi stat mai bine unul ca chiforeanu.

tchibos
25th November 2006, 12:16
„CFR-ul nu ne poate surprinde cu nimic“

Ion Marin, directorul tehnic al Farului, a declarat, pentru un ziar clujean, că echipa feroviară nu poate să-i surprindă pe constănțeni cu nimic. Tocmai de aceea, „Săpăligă“ se declară destul de sigur că Farul va reuși să se impună. „Trebuie să câștigăm! Respectăm CFR-ul, dar îl vom învinge. Ar fi chiar culmea să ne surprindă cu ceva, doar acum toate meciurile se televizează, nu mai e ca în urmă cu 20-30 de ani, când trebuia să-ți faci rost de notițe despre adversari. Avem și noi o valoare și nu ne merităm poziția din clasament“, a declarat Ion Marin. (M.B.)

Seahawk
25th November 2006, 12:54
Poate o sa ne surprinda cu arbitrul, la fel ca anul trecut...

danny del corco
26th November 2006, 08:05
Poate o sa ne surprinda cu arbitrul, la fel ca anul trecut...
Partial au facut-o !

kerosene
26th November 2006, 13:57
Ce mai face sapaliga asta ma?
Mai cauta tinere talente sau...doar isi da cu parerea (http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Endormi/0012.gif)

dorryn
27th November 2006, 03:46
... si el pe la club...bani....si atat.e comod

rechinul farist
27th November 2006, 10:43
in vacanta de iarna o sa plece, impreuna cu Panduru in Argentina si Portugalia sa aduca jucatori, sunt curios sa vad ce "expirati" aducem. :D

danny del corco
27th November 2006, 13:05
[QUOTE=rechinul farist;936118]in vacanta de iarna o sa plece

Unde nu da Domnul!

Seahawk
28th November 2006, 08:14
Macar se deranjeaza sa se duca pana acolo si e ceva de laudat. Asta evident, daca o sa duca "excursia" asta la bun sfarsit... Si nu o sa se rataceasca pe drum..

danny del corco
28th November 2006, 20:55
De laudat se va lauda cu siguranta, ca nu este la indemana oricui sa ajunga in Argentina. Va avea ce povesti despre o tara practic necunoscuta noua. Se poate povesti despre clima, obiceiuri sau mai stiu eu ce.

dorryn
29th November 2006, 02:09
va merge cu familia ?

danny del corco
2nd December 2006, 00:04
va merge cu familia ?

Cine poate stii ?

tchibos
4th January 2007, 00:27
Farul se pregătește să treacă prin „foc“

Ion Marin, directorul tehnic al FC Farul, a apreciat, pentru „Cuget Liber“, că echipa constănțeană va avea parte de un retur 2006/2007 „de foc“. Când spune aceasta, oficialul farist are în vedere numărul de puncte al formației și locul ocupat în clasament, care nu conferă siguranță și liniște și, în plus, echipele, cele mai bune din România, Dinamo, Steaua, Rapid și Poli Timișoara, care vor veni la Constanța în partea secundă a întrecerii. Farul se află astfel înaintea unei situații dificile, dar, spune Ion Marin, o poate depăși cu brio.

„Sper ca, după o pregătire de iarnă foarte bună și după completarea lotului, antrenorul principal Basarab Panduru să găsească cele mai bune soluții care să ne aducă, în primul rând, victorii și puncte. Nu va fi ușor, dar toți cei implicați în bunul mers al clubului, staff-ul tehnic, administrativ, consiliu director, patron, vom asigura toate condițiile și vom da o mână de ajutor pentru ieșirea din impas“, ne-a declarat „Săpăligă“.

„Doamne ferește de lupta pentru retrogradare!“

„Doamne ferește!“, au fost primele două cuvinte ale directorului tehnic farist la întrebarea dacă, prin prisma locului ocupat actualmente în clasament, 14, primul deasupra pozițiilor care duc direct în eșalonul secund, „rechinii“ pot avea probleme cu retrogradarea. „Depinde foarte mult de felul în care începem, dar va conta foarte mult și pregătirea, și, este adevărat, și șansa. Pe de altă parte, cu trei victorii consecutive ne putem apropia de partea de sus a ierarhiei“, a detaliat subiectul Ion Marin. Acesta nu ascunde faptul că nu a renunțat încă la ideea că Farul se mai poate califica în Cupa UEFA, îndeplinind astfel obiectivul clubului. „Sincer, mai nutresc acest gând. Așa cum am avut serii proaste, la fel putem avea și serii bune. Victoriile aduc victorii. Dacă vom avea continuitate în rezultate pozitive, la echipă se schimbă atmosfera, motivația și atitudinea“, ne-a mai spus Ion Marin.

Marian BOCAI

dorryn
4th January 2007, 04:12
de`a dreptul hilaaaara declaratia lui nea' ion ...

kerosene
4th January 2007, 11:02
Ce vroiai sa zica.De parca il intereseaza pe el de Farul.Daca ajungem la retrogradare sa vezi cum se coteste de la echipa imediat.Cred ca primii schimbati ar trebui sa fie astia de sus carora nu prea le pasa de echipa.

dorryn
4th January 2007, 23:29
dar cui ii pasa ? :|

danny del corco
6th January 2007, 00:53
Declaratii, dupa declaratii. Goale, fara nici un fel de continut, date doar de dragul presei, asa de decupat si apoi de aratat nepotilor:
-Uite candva mi se luau interviuri la gazeta. Da, da, despre fotbal, da oare la ce echipa ma refeream? Aaaaa, la Farul! Care Farul?

kerosene
16th February 2007, 09:48
“Doar Panduru decide”


Vizat direct de declarațiile date de Panduru, directorul tehnic al Farului, Ion Marin a replicat rapid. ”Eu am venit la Farul înaintea lui Panduru și misiunea mea este cu totul alta decît a antrenorului. Nimeni, niciodată, nu i-a impus lui Panduru ce jucători să folosească sau ce jucători să antreneze. El este singurul care decide în privința lotului și așa s-a întîmplat și în turneul din Cipru. Nu a fost mulțumit de randamentul lui Gheorghiță și a austriacului Dietmar Berchtold și conducerea s-a conformat, desfăcîndu-le celor doi contractele pe care le semnaseră. Panduru nu are motive să fie nemulțumit pentru că nimeni nu se bagă peste echipă. Toate meritele pentru victorii vor fi doar ale lui, însă să dea Dumnezeu să avem parte de ele. Eu împreună cu alte persoane din club, avem menirea de a căuta și a urmări posibili jucători care să vină la Farul, însă doar Panduru decide dacă ei rămîn, dacă are nevoie de ei. În acest moment pot spune că nu există nici un fel de discuții cu nici un jucător din țară sau din străinatate“, a spus Ion Marin, pentru Mediafax.

bahaus_84
16th February 2007, 10:20
ce om prost...se contrazice singur....aloooo,javra,pleaca de unde ai venit si lasa l pe panduru sa caute si sa urmareasca jucatorii,ca doar nu e un neica nimeni,sau crezi ca nu e in stare ?pleaca ca ne am saturat de tine

Bruno
16th February 2007, 12:12
cu late cuvinte declaratia lui ion marin: eu imi fac treaba, conducerea isi face treaba singurul care mai trebuie sa isi faca treaba e Panduru.
mi se pare meschin faptul ca nu are curajul sa isi asume alaturi de ceilalti esecurile si victoriile. sau gresesc, victoriile si le asuma...

danny del corco
17th February 2007, 18:58
cu late cuvinte declaratia lui ion marin: eu imi fac treaba, conducerea isi face treaba singurul care mai trebuie sa isi faca treaba e Panduru.
mi se pare meschin faptul ca nu are curajul sa isi asume alaturi de ceilalti esecurile si victoriile. sau gresesc, victoriile si le asuma...

Cu parere de rau trebuie sa recunosc ca Bruno a fost singurul care mai acoperea cat de cat marile "goluri" creeate de conducere, si despre care am scris aproape non stop. Acum cred eu ca si ultimul lor suporter( la alde Chiforeanu, I.Marin, etc ma refer), a ajuns la concluzia marii majoritati a suporterilor ce scriu pe acest site, anume ca la Farul sunt doua lumi total paralele. Prima care si-ar dori performanta dar din varii motive nu este sprijinita, aici includ lotul si antrenorii, iar a doua formata din paraleli de fotbal, habarnisti notorii, sforari, platiti gras, si care stiu sa iasa in fata doar cand prima categorie are ceva rezultate, fie ele si modeste, aici stiti desigur la cine ma refer.:(
Bruno, welcome into the real world !:ok:

tchibos
17th February 2007, 20:54
Danny eu zic altfel.. e singura lume normala si sunt cei care sunt ei paraleli cu lumea asta sportiva si care au ajuns acolo sus pe criterii numai de ei stiute si care oricat ar sta acolo vor fi ghidati numai de fixatiile lor, nu de dorinta de a face ceva mai bun.. pe criteriul.. timpul trece, leafa merge, noi muncim cu drag

Catalin 06
17th February 2007, 22:55
Ion Marin asta e ca o ciuma si nu exagerez . Cum a plecat el acum cativa ani , a venit Grig si a facut treaba buna . Acum a venit din nou ssi ne-am intors de unde am plecat sau chiar mai rau .

bahaus_84
18th February 2007, 00:05
Ion Marin asta e ca o ciuma si nu exagerez . Cum a plecat el acum cativa ani , a venit Grig si a facut treaba buna . Acum a venit din nou ssi ne-am intors de unde am plecat sau chiar mai rau .

sunt de acord cu tine frate,dar ce sa facem acum,trebuie sa avem incredere ca o sa aiba rabdare Panduru si nu o sa cedeze...

kerosene
18th February 2007, 00:13
Sa speram ca va avea caci nu-i va fi usor cand ii vor sari toti in cap. :(

tchibos
18th February 2007, 00:23
Ion Marin asta e ca o ciuma si nu exagerez . Cum a plecat el acum cativa ani , a venit Grig si a facut treaba buna . Acum a venit din nou ssi ne-am intors de unde am plecat sau chiar mai rau .

Inseamna ca duoa ce pleca iar va avea Farul o perioada mai buna :).. poate pleaca curand :rosu:

kerosene
18th February 2007, 00:28
Pana nu-l cheama aia la dinamo,nu pleaca asta.Ca altundeva n-are unde sa se duca.Asa ca mai avem de asteptat. :rosu:

tchibos
18th February 2007, 00:33
nu zi aa, ca si aia la Dinamo sunt cam dusi cu capul.. nu m-ar mira sa ii faca ca lu' Andone.. inainte cu doua etape sa fie Dinamo pe locul 1 si sa il dea pe Rednic afara.. si hop sare sapaliga de la Farul

kerosene
18th February 2007, 00:36
La asta ma gandeam si eu :happy .Dar nu cred sa se intample :ras-plans:

dorryn
18th February 2007, 14:33
nenorocitul asta e de vina .. ciuma da.. el ne duce in B ..de ce..nu se se stie,poate ne pedepseste borcea ca trantesc astia meciurile cu steaua si o fi zis sa-si trimita cateii pe aici ca si-asa suntem ai nimanui ..e usor sa ne faca praf..chiar si intr-un sezon.asta pentru ca nu-i pasa nimanui...ia bani degeaba de la farul..nu are nici un rost aici ..nici jucatori nu cauta,nici antrenor nu e ..e un nimic.. panduru nu are nevoie de el.SA FIE DAT AFARA !!!

Laur_Farul
18th February 2007, 16:05
De acord cu dorryn :D !

Bruno
19th February 2007, 11:35
Cu parere de rau trebuie sa recunosc ca Bruno a fost singurul care mai acoperea cat de cat marile "goluri" creeate de conducere, si despre care am scris aproape non stop. Acum cred eu ca si ultimul lor suporter( la alde Chiforeanu, I.Marin, etc ma refer), a ajuns la concluzia marii majoritati a suporterilor ce scriu pe acest site, anume ca la Farul sunt doua lumi total paralele. Prima care si-ar dori performanta dar din varii motive nu este sprijinita, aici includ lotul si antrenorii, iar a doua formata din paraleli de fotbal, habarnisti notorii, sforari, platiti gras, si care stiu sa iasa in fata doar cand prima categorie are ceva rezultate, fie ele si modeste, aici stiti desigur la cine ma refer.:(
Bruno, welcome into the real world !:ok:

Danny,
ai vrut sa spui wellcome into your real world, pt ca eu mi-am spus parererile (obiective si argumentate zic eu) si cam atat. faptul ca parerile mele nu au coincis pana acum cu parererile tale e foarte bine (altfel nu am prea avea ce discuta aici). Deocamdata am sa raman in my real world, asa cum spui tu, fie ca iti place fie ca nu.

danny del corco
19th February 2007, 23:51
Be happy with that.

tchibos
20th February 2007, 00:30
hey sper ca nu va certati :thinkso: .. nu de alta dar unde s-a mai vazut cearta intre Chiforeanu (Bruno) si Bosanceanu (Danny) :happy

danny del corco
20th February 2007, 00:58
I. Marin are un post inventat , post care ulterior ia conferit putere de decizie, insa fara raspundere. La fel ca toata conducerea clubului mimeaza si el ca desfasoara o activitate intensa.S-a vazut clar ce rezultate a avut campania de transferuri din pauza asta. Cum vor aparea rezultatele rele, cum va sari la beregata lui Pandi. Mai ales ca,Panduru a avut neobarazarea sa-i bata obrazul pentru ca se amesteca unde nu ii fierbe oala. Parerea mea: Marin este o veriga fara rost in cadrul clubului.

danny del corco
20th February 2007, 00:59
nu zi aa, ca si aia la Dinamo sunt cam dusi cu capul.. nu m-ar mira sa ii faca ca lu' Andone.. inainte cu doua etape sa fie Dinamo pe locul 1 si sa il dea pe Rednic afara.. si hop sare sapaliga de la Farul

Pentru Farul ar fi un pas inainte!:happy

danny del corco
21st March 2007, 03:32
Ion Marin: "Avem arbitri foarte buni in tara, care sunt bine pregatiti"

( Data: 20.03.2007 ) / Mărește dimensiunea caracterelor [+]


Directorul tehnic al Farului Constanta, Ion Marin considera ca, in ciuda evolutiilor mai slabe ale arbitrilor in acest an, valoarea acestora este una buna. "n acest moment, avem arbitri foarte buni in tara, care sunt bine pregatiti. Ei trebuie sa inteleaga ca nu trebuie sa cedeze presiunilor si sa aplice regulamentul asa cum prevede acesta. Nu le cere nimeni sa favorizeze o echipa sau alta, ci doar sa arbitreze conform regulamentului. Toate partidele vor avea o doza de tensiune de acum incolo, insa arbitrii trebuie sa aiba si vreau sa se retina acest lucru, curajul sa fluiere ce este de fluierat. Ei au avut in acest an turnee de pregatire in strainatate, insa calitatea arbitrajelor a lasat de dorit. Mai mult decat sa sesizam comisiile, nu aveam ce face, nu putem cere ce sanctiuni sa se aplice asupra lor. Punctele nu ni le da nimeni inapoi, insa nu avem ce face. Nu vom aduce arbitri straini pentru ca, repet, avem arbitri de valoare, care trebuie sa inteleaga ca este nevoie sa arbitreze conform regulamentului", a declarat Ion Marin.

Independentul de Constanța

kerosene
26th March 2007, 09:34
Ion Marin se antrenează să prindă… lotul de 18

Directorul tehnic al FC Farul, Ion Marin, a împlinit, ieri, frumoasa vârstă de 52 de ani. „Cum vă simțiți la 25 de ani, dacă nu am încurcat ordinea cifrelor?“, l-am întrebat, în glumă, pe oficialul constănțean, aflat de 36 de ani în fotbal. „Nu le-ați încurcat, e bine. Cum să mă simt, mă pregătesc să intru în pregătire centralizată, să prind lotul de 18 și, de ce nu, să și joc, iar atacanții adverși să nu miște“, ne-a răspuns, în aceeași notă, Ion Marin.

kerosene
12th April 2007, 10:00
Ion Marin, directorul tehnic al Farului, cere mobilizare totală la meciul cu Rapidul

„Acum se vor cunoaște adevăratele caractere“



Ion Marin, directorul tehnic al FC Farul, a admis că, în acest moment, situația echipei nu e deloc roză, însă „rechinii“ au capacitatea de a depăși impasul. Primul prilej de a-și dovedi atitudinea le este oferit de meciul de sâmbătă, cu Rapidul, de la Constanța, care echivalează cu o gură de oxigen, dacă va fi câștigat.



„Într-adevăr, putem spune că situația echipei nu e roză. Ba dimpotrivă, dacă nu suntem foarte atenți, poate deveni foarte periculoasă. Însă consider că echipa are potențialul de a ieși din această stare. Este nevoie doar de mai multă concentrare, problemă pe care s-a tot s-a bătut monedă, și, cel mai important, de atitudine. Repetând niște cuvinte care se spun în situațiile foarte grele, acum se vor cunoaște adevăratele caractere. Este foarte important ca fiecare jucător să evolueze pentru echipă, nu pentru el. Jocul cu Rapidul, de sâmbătă, este primordial“, a punctat Ion Marin, pentru „Cuget Liber“.



Un joc eficient și sigur

Cu siguranță, vor ieși scântei, sâmbătă seară, pe stadionul „Farul“, pentru că ambelor echipele le trebuie victoria. „Rechinii“, pentru a nu se adânci și mai mult în zona minată a clasamentului, giuleștenilor - pentru a se menține în lupta pentru locul secund.

„Personal, nu m-aș aștepta la un joc deosebit de spectaculos, cât la unul eficient și sigur, care să ne aducă cele trei puncte. Obținându-le, ar fi o mare gură de oxigen pentru echipa noastră“, a mai spus directorul tehnic farist.

Marian BOCAI


„De-a lungul timpului, Farul a dovedit că poate să învingă Rapidul. I-am bătut chiar și în Giulești, am făcut-o și la Constanța, prin jocuri spectaculoase. Cuvântul de ordine pentru acest meci este mobilizarea totală“

Ion Marin,

director tehnic FC Farul

tchibos
12th April 2007, 12:09
aha, acum e momentul in care jucatorii pleaca urechea la directorul tehnic si ii rupem :rolleyes:

kerosene
25th May 2007, 15:17
Pleacă “Săpăligă”?


Marea “bombă” ar putea fi însă plecarea directorului tehnic, Ion Marin, care mai are doi ani de contract cu gruparea constănțeană. “Săpăligă” este dorit insistent de nou creata CSM Ploiești, formație care va evolua direct în liga a III-a. Oficialul constănțean a negat însă această variantă, declarînd că va continua munca începută la Farul.

bahaus_84
26th May 2007, 12:57
Doamne ajuta,sa l ia si pe papagalul de chiforeanu

kerosene
26th May 2007, 13:41
Speranta moare ultima...dar nu prea cred eu ca pleaca.Cine stie cum.Aici face cam ce vrea fara sa-i spuna nimeni nimic.El si cu cheliosu :rosu:

kerosene
4th June 2007, 11:26
Ion Marin are drept de semnătură

Până la numirea unui nou președinte executiv, interimatul va fi asigurat de directorul tehnic Ion Marin.

„Este posibil să vină președinte Paul Peniu?“, a fost întrebat de ziariști Gheorghe Bosînceanu. „Nu știu, nu ne-am gândit. Nu s-au pronunțat nume. A rămas să ne gândim fiecare dintre noi și să rediscutăm subiectul“, a venit răspunsul.

„Dar varianta Ion Marin ar putea fi una viabilă?“, a mai sunat o întrebare. „Ion Marin rămâne director tehnic. Până când vom identifica cea mai bună soluție pentru clubul Farul pentru poziția de președinte executiv, are doar drept de semnătură, care trebuie să fie înregistrat la federație“, a spus Gheorghe Bosînceanu.

Bugetul aprobat de Adunarea Generală pentru sezonul 2007/2008 este de 5 milioane dolari.


Parca vad ca ajunge asta om universal la club.Si director tehnic,si presedinte,si cautator de talente... :(

Kooler
4th June 2007, 13:31
Parca vad ca ajunge asta om universal la club.Si director tehnic,si presedinte,si cautator de talente... :(

Si el de fapt nu e bun la nimic sau nu face nimic bun.

kerosene
20th July 2007, 19:24
Ion Marin caută tinere talente în Nigeria
Marian BOCAI


Ion Marin, directorul tehnic al Farului, pleacă astăzi în Nigeria, pentru a asista la un turneu la care participă jucători între 15 și 21 de ani. Oficialul farist va fi însoțit pe perioada stagiului de șapte zile din Nigeria de Mugurel Cornățeanu, antrenor la Academia de fotbal al Farului, dar și de Vital Sauane, impresarul care i-a adus la Farul pe Gaston Mendy, Celestino Marques și Waly Dior Ndiaye. Reprezentanții Farului și impresarul vor urmări meciuri la Jos, Abouja și Legos.

dorryn
21st July 2007, 08:00
o cauta pe stimabila care i-a dat viata

bahaus_84
21st July 2007, 09:31
tocmai in nigeria vrea sa gaseasca talente cautatorul asta de briliante...offf

Klingon
23rd July 2007, 16:48
Anunta azi majestatea sa Gheorghius Bosanceanus in Cuget Liber. Presedinte interimar este el insusi.

Ca sa vezi, mi se paruse ca tot el anuntase contrariul acum vreo cateva saptamani, in aceeasi gazeta. Iar impricinatul Marin Ion spunea atunci ca abia asteapta terminarea interimatului, ca sa nu zica nimeni ca el a vanat aceasta functie.

Cred ca totul a fost o halucinatie colectiva a fanilor care isi imagineaza ca Farul are nevoie de presedinte.

CosminGrc
7th August 2007, 15:34
da ma ...el e sg care pune suflet la faru si se vede ca vrea sa faca ceva pt echipa asta, tot respectu meu pt el :( ...............................................

dorryn
14th August 2007, 04:22
o bombonica de om acest ion marin..un simpatic..mai ca-ti vine sa-l iei acasa sa-l pui inntr-o cusca sa faca ordine si prin ograda poate mai vine cu vreo idee si aduce cateva gaini din occident...pt bunastarea familiei ...se pricepe doar...l-as umple de respect dar ma amendeaza militia

bahaus_84
14th August 2007, 16:06
direct,asa e...mare om,mare caracter ion marin!!!

kerosene
19th August 2007, 16:37
Ion Marin, în Republica Moldova
Marian BOCAI


Ion Marin, directorul tehnic al Farului, a urmărit, vineri, în Republica Moldova, o partidă de campionat a Zimbrului Chișinău (locul doi în clasament), meci în care au evoluat câțiva jucători aflați în atenția oficialului farist.

danny del corco
21st August 2007, 04:50
Ce pretentii sa avem? A plecat, a venit, a ramas ca "Zimbrul" la poarta noua!

tchibos
21st August 2007, 08:36
oricum nu aduce nimic de acolo.. a fost asa ca sa zica ca face si el ceva la echipa.. cei de la Zimbru sunt o echipa serioasa mult peste Farul si mi-e greu sa cred ca isi vor da jucatorii aici mai ales ca au si pretentii europene moldovenii

FatFrumos
22nd August 2007, 03:14
ce vrei vrea si el sa arate ca e mai prost de cit arata....

danny del corco
22nd August 2007, 03:58
Directorul tehnic al FC Farul Constanța, Ion Marin, a declarat că gruparea pe care o reprezintă nu este de acord cu decizia Ligii Profesioniste de Fotbal de a amâna partida dintre echipa sa și Dinamo din etapa a V-a a Ligii I, ce ar fi trebuit să se dispute vineri.

"Am făcut un răspuns către Ligă prin care menționăm că în primul rând s-a depășit termenul limită la care trebuie făcută această cerere de către Dinamo. Dinamo a cerut acest lucru cu doar patru zile înainte. În plus, nouă ne fac mari probleme organizatorice și ne aduc prejudicii financiare, pentru că noi deja am dat comandă de bilete, ele au fost înregistrate la Direcția Financiară, au fost deja confirmate și comenzile pentru forțele de ordine, Salvare, Pompieri, care să asigure buna desfășurare a unei partide", a spus Marin.

Ion Marin crede că motivul invocat de Dinamo, accidentările, nu justifică amânarea unui meci. Oficialul constănțean crede că nu este normal modul în care sunt judecate aceste cereri.
Mai sa fie, Sapaliga contra unei decizii in favoarea lui dinamo. Am trait sa o vad si pe asta! Ce iti este si cu canicula asta....:cool:

tchibos
22nd August 2007, 08:17
praf in ochi..

danny del corco
19th September 2007, 00:41
Despre I.M.: MASCARICI !!! Parerea mea.

dorryn
19th September 2007, 04:17
Despre I.M.: PACALICI !!! Parerea mea.

danny del corco
19th September 2007, 04:25
Despre I.M.: PACALICI !!! Parerea mea.

Gand la gand...cu bucurie.

kerosene
27th September 2007, 09:15
Relaxarea a adus lejeritate în marcaj și la finalizare
Directorul tehnic al Farului, Ion Marin, a declarat, pentru „Cuget Liber“, că la pierderea meciului de la Petroșani a contribuit relaxarea „rechinilor“, care a intervenit la 2-0.
„Relaxarea aceasta a adus lejeritate în marcaj și la finalizare. Pe de o parte, am primit cele trei goluri, dar, pe de altă parte, am și ratat multe ocazii, care puteau închide meciul. La 2-0, puteam face 3-0, după cum mai puteam înscrie și apoi. Superficialitatea și lipsa concentrării ne-au fost fatale. Este regretabil că Farul, o echipă de Liga 1, cu experiență, nu a știut să gestioneze avantajul avut în fața unei formații din Liga a 2-a. Este de neînțeles cum, în meciul cu Pandurii, jucătorii au fost atât de angajanți, iar acum nu”, ne-a spus Ion Marin

danny del corco
30th September 2007, 16:25
ce vrei vrea si el sa arate ca e mai prost de cit arata....

Si ia reusit de minune !:happy