PDA

View Full Version : NBA Draft 2003



rasheedkpenny
21st May 2003, 10:36
uite o scurta istorie a surprizelor din draft:

LATE STEALS
Recent draft picks and their rookie stats
PLAYER -------------YEAR | TEAM | PICK | PPG | RPG | APG
Amare Stoudemire 2002 | PHOE | No. 9 | 13.5| 8.8 | 1.0
Caron Butler .........2002 | MIAM | No. 10| 15.4| 5.1 | 2.7
Richard Jefferson ...2001 | HOU* | No. 13| 9.4 | 3.7 | 1.8
Shawn Marion ........1999 | PHOE | No. 9 | 10.2| 6.5 | 1.4
Paul Pierce ............1998 | BOST | No. 10| 16.5| 6.4 | 2.4
Tracy McGrady ......1997 | TORO | No. 9 | 7.0 | 4.2 | 1.5
Kobe Bryant ..........1996 | CHA**| No. 13| 7.6 | 1.9 | 1.3
Michael Finley ........1995 | PHOE | No. 21 | 15.0| 4.6 | 3.5
Jalen Rose .............1994 | DENV | No. 13| 8.2 | 2.7 | 4.8
Sam Cassell ..........1993 | HOUS | No. 24| 6.7 | 2.0 | 2.9
Latrell Sprewell ......1992 | GSW | No. 24| 15.4| 3.5 | 3.8
* Traded to New Jersey
** Traded to L.A. Lakers

MJ a fost draftat al treilea in first-round in 1984 dupa Olajuwon si Sam Bowie!

Care rookie o sa "rupa gura târgului" anul viitor?

Ayrton
21st May 2003, 13:27
Raspunsul e unul singur: Lebron James !!!

Gabriel
21st May 2003, 18:17
Toata lumea vorbeste despre acest Lebron James. Tare mi-e ca nu o sa faca nimic in NBA !

Ce e asa special la el ?

rasheedkpenny
21st May 2003, 19:00
Se zice ca este un all-around player excelent!
Uite niste stats din High-School:

SEZON | PCT. | REB. | AST. | STL. | FG%
99-00 | 18.0 | 6.2 | 3.6 | 3.1 | 51.6
00-01 | 25.3 | 7.4 | 5.5 | 3.7 | 58.4
01-02 | 28.0 | 8.9 | 6.0 | 3.0 | 56.5
02-03 | 22.3 | 14.3 | 6.3 | 3.3 | 43.3

Are FG% f. bun, dar sa nu uitam ca e totusi HighSchool!

Trebuie sa tinem cont ca Nici Kobe, nici T-Mac(nu mai tin minte exact de KG, KEMP, ...) nu au fost extraordinari in sezonul de debut!!! Avea Kobe niste impresii in primul an, ca rookie, da' nici nu prindea primul 5 la Lakers. Apoi s-a maturizat si acum joaca cu totul altceva!

Kobe ca rookie avea 7,6 PPG, T-Mac = 7,0 PPG , KG = 10,4 PPG , Kemp = 6,5 PPG. Oricum performantele ca rookie ale lui James Lebron depind si de echipa in care va juca!

Vom vedea!

rasheedkpenny
22nd May 2003, 09:58
ODDS OF WINNING
TEAM (CHANCES) NO. 1 NO. 2 NO. 3
Denver (225) 22.50% 20.30% 17.63%
Cleveland (225) 22.50% 20.30% 17.63%
Toronto (157) 15.70% 15.80% 15.66%
Miami (120) 12.00% 12.68% 13.39%
L.A. Clippers (89) 8.90% 9.75% 10.78%
Memphis (64)* 6.40% 7.20% 8.23%
Chicago (44) 4.40% 5.05% 5.91%
Atlanta (29)** 2.90% 3.37% 4.02%
New York (15) 1.50% 1.77% 2.14%
Washington (14) 1.40% 1.65% 2.00%
Golden State (7) 0.70% 0.83% 1.01%
Seattle (6) 0.60% 0.71% 0.87%
Houston (5) 0.50% 0.59% 0.73%
* Pick may be conveyed to Detroit
** Pick may be conveyed to Milwaukee

dj_jaxxx
22nd May 2003, 15:29
Mai io zic ca Carmelo Anthony de la Syracuse (campionii nationali in college basketball) o sa se descurce cel mai bine in NBA si sper ca Toronto sa-l ia. Si mai e si yugoslavul ala care este clasat pe locul 3 la draft in spatele lui James si Anthony. Deseara la 8 (Eastern Time) o sa se traga la sorti. Sunt o gramada de jucatori buni.

07Ex
23rd May 2003, 03:35
Nici eu nu stiu dece se face atata vilva cu Lebron James, dar s-ar putea ca tipul sa fie foarte bun. Acum degeaba ne da rasheedkpenny statisticile lui din H.S. deoarece liceul nu se compara cu NBAul. Va trebui sa asteptam pana la toamna si sa vedem de ce e in stare Lebron in NBA. rasheedkpenny are insa dreptate cand spune ca in primul an muti jucatori din NBA nu au facut mare lucru asa ca s-ar putea sa asteptam 1-2 ani pana cand vom sti cu siguranta ce-i de capul lui Lebron.
Cat despre comment-ul facut de dj_jaxxx, de acord cu tine, si eu sper ca T.O. sa-l "achizitioneze" pe Carmelo Anthony.

Gabriel
23rd May 2003, 09:24
97sir si dj_jaxxx...va cunoastetzi ? ca vad ca suntetzi din Toronto amandoi ! :)

Iata ca acest celebru deja LeBrown James va ateriza la Cleveland Cavaliers...care a optinut prima alegere. Au si declarat deja ca il vor selecta.

Detroit...alegerea nr. 2. Nu-i rau Azure , nu ? Dar cand au obtinut ei alegerea nr.2 ?

Nici Clippers nu stau rau.....poate isi fac si ei echipa....sa mearga in play-off. :)

rasheedkpenny
23rd May 2003, 11:28
Detroit a obtinut al doilea pick in draft de la Memphis - aveau o datorie sau ceva de genul!

Cleveland i-au facut si maieu lui James Lebron, chiar inainte de a-l drafta:

http://cache.nba.com/media/cavs/gund_james_jersey_030522.jpg

...dupa cum puteti vedea mai sus!

Ramane de vazut unde il vor integra pe James Lebron in echipa "Cavaliers"

dj_jaxxx
23rd May 2003, 15:45
Lol si i-au dat si nr. 23....deja o sa inceapa astia sa-l compare cu jordan...heh io zic ca se cam exagereaza.

Toronto are alegerea cea mai nasoala ca de fapt draftul incepe cu a 4a alegere avand in vedere ca primele 3 sunt destul de clare. Sper sa ia si ei vreun european bun care sa stie sa traga 3pt cum trebuie ca nu prea au pe nimeni de genu Peja Stojakovic. Ma rog...sa vedem...astia ziceau la radio ca GM de la Toronto vrea sa faca o tranzactie, adica un jucator de la Raps+a 4a alegere pentru cineva bun care sa ajute echipa imediat. :rolleyes:

97SiR...unde stai in TO si cum te cheama?

Azur89
23rd May 2003, 20:05
23 a fost numarul lui James si in HS....

1997 este anul in care pe atunci Vancouver a transferat acest pick la Detroit.(partea interesanta este ca daca aseara iesea Memphis cu primul pick, Detroit o lua peste nas, dar asa au luat al 2-lea pick. De la agonie la extaz in 30 de secunde ptr. Pistons).

07Ex
24th May 2003, 04:36
97sir si dj_jaxxx...va cunoastetzi ? ca vad ca suntetzi din Toronto amandoi ! :)

Nu, nu-l stiu pe dj_jaxxx, dar cine stie, poate acum daca ne-am cunoscut pe forum ne vom intalni si in persoana. 8)

In privinta draft-ului nici Toronto nu stau rau cu cel de-al 4lea pick. Cred ca pana la urma il vor selecta pe Chris Bosh, inaltime 6-10, power forward de la Georgia Tech si-l vor lasa pe A. D. sa plece. De asemenea s-ar putea daca nu-l aleg pe Bosh sa-l aleaga pe TJ Ford care am inteles ca este unul dintre cei mai buni point guard din College.

ieppy
1st June 2003, 19:28
Eu sper ca Detroit sa-l ia pe pustiul ala din iugoslavia Milicic sau cum il chiama. Am inteles ca pentru inaltimea lui arunca excellent de la trei si ca ar putea deveni noul Nowitzki. Asta spun nemtii eu as prefera sa fie ca Peja pentru ca nu-l inghit pe neamt.

mishu
2nd June 2003, 09:24
alo america... citesc acum despre un puști, Kendrick "Baby Shaq'' Perkins... ar putea fi un first round pick în draftul din iunie... dar cică nu e hotărât încă dacă vrea să treacă direct la pro sau să urmeze colegiul... el fiind la Beaumont Ozen High School... omu are 6.11, 290 pound și e comparat cu Shaq după cum arată și porecla... so Azur e ceva de capul lui... sau e iarăși un gonflabil...

Azur89
3rd June 2003, 03:42
NY se uita la el, se pare ca va fi undeva la nr. 10.. Am vazut niste imagini cu el nu de mult, dar precum ii spune si numele, e baby Shaq :) .

Sint convins ca ar face o figura frumoasa in Est, tocmai ptr. ca nu are concurenta, dar in West daca va fi selectat nu va face mare lucru.

mishu
4th June 2003, 11:48
interesant... deci totuși e de urmărit... thanks...

rady
4th June 2003, 12:40
la www.nbadraft.net gasiti toti jucatorii care participa, statistici, bio...
dupa parerea mea primi 3 (lebron, darko si carmelo) sunt cu mult peste ceilalti si vor confirma din noiembrie
dintre urmatorii, am o presimtire depsre TJ Ford despre care am auzit numa bune pe alte forumuri
mishu, nu kendrick e baby shaq, ci grecul Sofoklis Schortsanitis ( http://nbadraft.net/profiles/sophoclesschortsianitis.htm )

mishu
4th June 2003, 12:46
io sunt sigur ca despre kendrick e vorba... am citit despre el intr-o stire pe espn news si tin minte ca i-am dat copy/paste la nume exact cu scriau aia acolo... adică Kendrick "Baby Shaq'' Perkins... dacă e altfel înseamnă că ăia de la espn sunt idioți...

rady
4th June 2003, 12:53
da.. am mai vazut cateva articole si cu el, or fi mai multi

dj_jaxxx
12th June 2003, 18:07
Stie cineva ceva de rusul Pavel Podkolzine? Cica are 2,22m, este centru si e destul de bun. Tot ce stiu e ca acu joaca in Italia pentru Metis Varese.

Am auzit ieri la radio aici ca Toronto ar vrea sa-l ia cu a 4a alegere pt ca oricum nu prea au centru dar baiatu a facut doar 18 ani in ianuarie!

http://www.nba.com/draft2003/profiles/PodkolzinePavel.html

Azur89
12th June 2003, 18:46
Am auzoit tot ieri ca Denver considera sa il ia in locul lui Carmelo Anthony. Incredibil, cel mai bun jucator din draft ajunge al 4-lea pe lista :? .

dj_jaxxx
12th June 2003, 19:52
Misto atunci...Toronto il ia pe Carmelo! :happy

Oricum o dai Toronto o sa aiba un jucator bun :D

rasheedkpenny
13th June 2003, 10:03
Desi daca Anthony va ajunge la Toronto nu stiu cum va evolua in umbra lui Carter. A mai fost un jucator care a stat vreo 3 sezoane in umbra lui Carter si acum e unul dintre cei mai buni din NBA, y'all know I'm talkin'bout Tracy McGrady. :)

dj_jaxxx
13th June 2003, 16:05
Ai dreptate dar atunci si Carter si McGrady erau la inceput si destul de imaturi si de aceea a inceput o oarecare competitie intre cei doi. Dar acum dupa ce Carter a jucat 4-5 ani in liga, stie care e mersu si eu zic ca nu poate decat sa-l ajue pe Anthony sa se obijnuiasca cu stilul din NBA. Sunt mai multe echipe care au 2 sau mai multe vedete de prim-plan si nu vad dece nu ar merge in Toronto. Oricum Carter de acum nu e aceeasi persoana ca si Carter de acum 4 ani. Si daca stau sa ma gandesc cu genunchii lui fragili imi este frica sa nu se raneasca Carter iar si dupaia ce ne facem? :rolleyes:

Oricum Toronto au destui small forwards dar daca il luam pe Anthony atunci putem sa facem o tranzactie cu Morris Peterson care si asa nu a devenit mare lucru desi a avut numeroase sanse anu trecut cand juma de echipa erau raniti. Oricum daca eu as fi GM la Raptors si as avea de ales intre Anthony si rusu ala mare, l-as alege pe rus. Apropo, azi dimineata la stirile sportive l-au aratat pe rus care este in Toronto pentru antrenamente si evaluare inainte de draft. Arate bine ca jucator, adica nu e gras asa ca Shaq dar nici prea slab gen Michael Bradely de la Dallas. Are 117 kile, ceea ce e rezonabil pt cineva care are 2,22 m.

Azur89
14th June 2003, 04:10
.Asta topic interesant... Carter si Toronto...adica doua tentative ratate, puse cap la cap.....

In primul rind Carter... Cine-l deranjeaza? GM-ul, orasul, clima, sau a fost antrenorul? Pronostic personal, in Toronto Carter nu va mai juca nici un an mai mult 40 de meciuri pe sezon daca problema lui e una din primele 3. Daca a fost antrenorul, atunci e un fraier, fiindca a avut unul dintre marii antrenori din Liga si nu a stiut sa profite.

Oricum, una peste alta, puteti sa va notati de acuma, la anul Toronto va incheia sezonul dupa Cleveland. Si stiti voi ca nu prea multe echipe reusesc aceasta performanta :thinkso:

Ar fi pacat ptr. Anthony sa ajunga in Toronto cu Carter. Situatia s-ar schimba intr-un Toronto fara Carter, dar asta nu e posibil macar ptr. inca cel putin 3 ani datorita contractului urias pe care l-a semnat.

Se mai vorbeste si de ceva plecari din Toronto, adevarul e ca nimeni nu se omoara sa joace cu Carter, si stim noi toti de ce.... Intr-o zi o sa afle si el, dar va fi prea tirziu. El e un al doilea Garnett in liga asta, dar vai, diferenta de talent e ca de la cer la pamint.
:D
Apropo de asta, anul trecut va amintiti cred ca echipa a asteptat ptr. Carter sa anunte ca nu mai revine tot sezonul, ptr ca Raptors sa revina si sa prinda play-off-ul intr-un sezon ce parea de mult pierdut.

Noroc ca mai e si hocheiul acolo...

dj_jaxxx
27th June 2003, 02:57
Pana acum:

1.Cleveland - Lebron James
2.Detroit - Darko Milicici
3.Denver - Carmelo Anthony
4.Toronto - Chrish Bosh :? oare o fi ceva de el?

Mai incolo nu mai conteaza :P

dj_jaxxx
27th June 2003, 15:42
Iata rezultatele complete de la draft:

Runda 1:


1. Cleveland -- LeBron James, g-f, St. Vincent-St. Mary HS (Ohio)

2. Detroit (from Memphis) -- Darko Milicic, f, Hemofarm Vrsac (Serbia)

3. Denver -- Carmelo Anthony, f, Syracuse

4. Toronto -- Chris Bosh, f, Georgia Tech

5. Miami -- Dwyane Wade, g, Marquette

6. LA Clippers -- Chris Kaman, c, Central Michigan

7. Chicago -- Kirk Hinrich, g, Kansas

8. Milwaukee (from Atlanta) -- T.J. Ford, g, Texas

9. New York -- Mike Sweetney, f, Georgetown

10. Washington -- Jarvis Hayes, f, Georgia

11. Golden State -- Mickael Pietrus, g-f, Pau Orthez (France)

12. Seattle -- Nick Collison, f, Kansas

13. Memphis (from Houston) -- Marcus Banks, g, UNLV

14. Seattle (from Milwaukee) -- Luke Ridnour, g, Oregon

15. Orlando -- Reece Gaines, g, Louisville

16. Boston -- Troy Bell, g, Boston College

17. Phoenix -- Zarko Cabarkapa, f, Buducnost (Serbia)

18. New Orleans -- David West, f, Xavier

19. Utah -- Aleksandar Pavlovic, f, Buducnost (Serbia)

20. Boston (from Philadelphia) -- Dahntay Jones, f, Duke

21. Atlanta (from Indiana) -- Boris Diaw, f, Pau Orthez (France)

22. New Jersey -- Zoran Planinic, g, Cibona Zagreb (Croatia)

23. Portland -- Travis Outlaw, f, Starkville HS (MS)

24. LA Lakers -- Brian Cook, f, Illinois

25. Detroit -- Carlos Delfino, f, Skipper Bologna (Italy)

26. Minnesota -- Ndudi Ebi, f, Westbury Christian HS (TX)

27. Memphis (through Orlando via Sacramento) -- Kendrick Perkins, c, Ozen HS (TX)

28. San Antonio -- Leandro Barbosa, g, Bauru Tilibra (Brazil)

29. Dallas -- Josh Howard, f, Wake Forest

Runda a 2a:

30. New York -- Maciej Lampe, f, Universidad Comp. (Spain)

31. Cleveland -- Jason Kapono, f, UCLA

32. LA Lakers (from Toronto) -- Luke Walton, f, Arizona

33. Miami -- Jerome Beasley, f, North Dakota

34. LA Clippers -- Sofoklis Schortsanitis, f, Iraklis (Greece)

35. Milwaukee (from Memphis) -- Szymon Szewczyk, f, Braunschweig (Germany)

36. Chicago -- Mario Austin, f, Mississippi State

37. Atlanta -- Travis Hansen, g, Brigham Young

38. Washington -- Steve Blake, g, Maryland

39. New York -- Slavko Vranes, c, Buducnost (Serbia)

40. Golden State -- Derrick Zimmerman, g, Mississippi State

41. Seattle -- Willie Green, g, Detroit

42. Orlando -- Zaur Pachulia, f, Ulker (Turkey)

43. Milwaukee -- Keith Bogans, g, Kentucky

44. Houston -- Malick Badiane, f, Langen (Germany)

45. Chicago (from Phoenix) -- Matt Bonner, f, Florida

46. Denver (from Boston) -- Sani Becirovic, g, Slovenia

47. Utah -- Maurice Williams, g, Alabama

48. New Orleans -- James Lang, c, Central Park Christian HS (AL)

49. Indiana -- James Jones, f, Miami

50. Philadelphia -- Paccelis Morlende, g, Dijon (France)

51. New Jersey -- Kyle Korver, f, Creighton

52. Toronto (from LA Lakers) -- Remon Van de Hare, c, Spain

53. Miami (from Detroit) -- Tommy Smith, f, Arizona State

54. Portland -- Nedzad Simanovic, c, Bosnia

55. Minnesota -- Rick Rickert, f, Minnesota

56. Boston (from Sacramento) -- Brandon Hunter, f, Ohio

57. Dallas -- Xue Yuyang, c, China

58. Detroit (from San Antonio) -- Andreas Glynaidakis, c, Greece


Au fost alesi 8 jucatori straini in prima runda din care 4 din Serbia! Iar dallas dupa ce au vazut ce succes a avut Yao Ming cu Huston au ales si ei un jucator chinez in a 2a runda :D Io zic ca Lebron james si Carmelo Anthony o sa fie cei mai buni rookies la anu iar Milicic o sa se descurce cam greu pt ca nu prea are forta sa se tina sub cos.

rady
27th June 2003, 16:47
eh..in sfarsit un draft ok pt NY
sweetney, lampe si vranes. cred ca polonezu va conta mai mult pe-acolo, cel putin fanii de la MSG ii scandau intr-una numele :happy

Azur89
27th June 2003, 19:23
Shaq si baby-Shaq sint impreuna in LA...doar ca unul e la Clippers (stiti voi care) :P

Bomba zilei..... Jail Blazers au ales.....Nume predestinat....Outlaw!!!! Saracul, e copil din liceu, nici nu vreau sa ma gindesc ce va face in vestiarul unde traficul de stupefiante pare a fi principalul obiect de activitate.

Knicks? Putea fi si mai rau...Ramine ca ei sa se hotarasca in privinta lui LAmpe....Acesta e mai nehotarit decit o femeie.....La distanta de 15 minute, a afirmat de 2 ori ca vrea sa vina in NBA sa joace si o data ca nu este interesat fiindca nu a fost selectat in primii 10.... Lampe are un contract cu Real Madrid, cu o clauza de reziliere de 1 milion (sau doua dupa alte surse)....La fel, contractul se spune ca este pe 2 ani plus 1 optional, sau alte surse spun ca este 1+1, in timp ce o alta varianta spune ca daca Knicks plateste miine (sau Lampe daca isi plateste singur rascumpararea) pot sa il aiba de la inceputul anului. Tinind cont de faptul ca Knicks refuza sa plateasca si ptr. Vujanic (de care au nevoie ca de aer) ce sa mai zic de Lampe? Al treilea pic, are 7.6 si detine centura maro la judo! Dar cu baschetul sta mai prost....Statistica lui era ceva de genul 130 de minute, vreo 8 puncte marcate si vreo 35 de faulturi!!! Probabil nu face diferenta intre baschet si judo! :P

Gabriel
29th June 2003, 12:21
Azur , dar ce ne poti spune despre alegerea celor din Salt Lake City ? Un fundas din Serbia. Ce parere ai ?

07Ex
2nd July 2003, 17:57
4.Toronto - Chrish Bosh :? oare o fi ceva de el?

Eu zic ca Glen a facut o alegere destul de buna. Ne trebuia un big man deoarece doar cu AD care oricum vrea sa plece si JYD nu putem emite pretentii pe viitor.