PDA

View Full Version : Portugalia - Anglia



MaPaX
23rd June 2004, 22:55
Joi, 24 iunie, ora 21:45 > Portugalia - Anglia in direct pe TVR 1!
Comentarii despre acesc meci, inainte si dupa, aici!

viole(n)t
24th June 2004, 09:39
Va fi greu pentru noi, dar cred ca Anglia se va impune dupa prelungiri sau la penalty-uri

bog_tom
24th June 2004, 09:48
acesta este adevaratul derby al sferturilor, un meci de pomina cu stadionul plin... de abia astept sa-l vad ! sper sa-si dea drumul la joc si englezii dar mai ales portughezii :ok:

MaPaX
24th June 2004, 10:30
24 iunie, Lisabona, "sferturi", stadion "Da Luz", ora 21.45, TVR1
PORTUGALIA - ANGLIA
Până acum, Portugalia şi Anglia s-au întâlnit de 20 de ori, pal­maresul este net favorabil insularilor, 9 victorii, faţă de doar 3 ale lusitanilor, 8 întâlniri terminându-se la egalitate. La 25 mai 1947, pe "Estadio Nacional" din Lisabona, Anglia a câştigat cu... 10-0! Fot­baliştii din Albion au fost de atunci mai tot timpul în avantaj, abia în grupele preliminare pentru C.M. din Chile - 1962, Portugalia a reuşit primul rezultat de egalitate, 1-1, însă a cedat la Londra cu 0-2 şi a ratat calificarea. Patru ani mai târziu, la 26 iulie 1966, pe uriaşul stadion "Wembley" din Londra, în faţa a 94.000 de spectatori, elevii lui Sir Alfred Ramsey au câştigat cu 2-1 (1-0), în semifinalele CM, golurile fiind realizate de B. Charlton (min. 30 şi 79), marele Eusebio a reuşit doar golul de onoare în min. 82, din lovitură de pedeapsă şi "generaţia de aur" în frunte cu "Perla din Mozambic" a părăsit te­re­nul în hohote de plâns. Două decenii au aşteptat portughezii revanşa, care a venit la 3 iunie 1986, în Mexic, atunci când pe stadionul "Tecnologico" din Monterrey, o altă generaţie a lusitanilor s-a impus cu 1-0 (0-0), singurul gol fiind realizat de Carlos Manuel (min. 76). A fost însă o victorie platonică, deoarece grupa a fost câş­tigată surprinzător de... Maroc!!
La C.E., Anglia şi Portugalia s-au confruntat pentru prima oară în grupa 1 preliminară, pentru turneul final din 1976, organizat în Iu­goslavia. Pe "Wembley" (20 nov. 1974) a fost 0-0, în timp ce pe vechiul "Jose Alvalade" din Lisabona (19 nov. 1975) partida s-a încheiat din nou la egalitate, 1-1, goluri Rui Garcia Pinto (min. 16), respcetiv Channon (min. 42), numai că la turneul final a plecat Cehoslovacia, care a cucerit trofeul. Abia după 24 de ani, cele două naţionale s-au duelat în cadrul grupei A a turneului final EURO 2000, unde au evoluat alături de România şi Germania. La 12 iunie 2000, pe stadionul "Philips" din Eindhoven englezii au înscris repede două goluri prin Scholes (min. 8) şi McManaman (min. 18) şi se părea că nu vor avea probleme. Până la pauză, Figo (min. 22) şi Joao Pinto (min. 37) au reuşit să egaleze, iar Nuno Gomes a dat lovitura de graţie în min. 59 şi Portugalia a câştigat grupa, păşind în sferturi alături de reprezentativa tricoloră. Ultimele meciuri, două amicale s-au terminat cu acelaşi scor, 1-1, unul chiar în februarie curent.
Astăzi, elevii lui Scolari au un ascendent moral, în timp ce englezii nu pot uita că în două rânduri au pierdut împotriva echipelor gazdă, 0-1, cu Italia (1980) şi 1-2, cu Suedia (1992).

Doctor_Satan
24th June 2004, 16:22
Anglia is the best!
Hai albionul!

corinutza_88
24th June 2004, 16:28
bate portugalia!!!
vreau sa bata!
tre' sa bata!

Catalanul
24th June 2004, 17:02
bate anglia, are o echipa mai buna si joaca mai frumos
eu as vrea sa se califice anglia pt. frumusetea acestui campionat :D

dj_jaxxx
24th June 2004, 18:29
Lasati ca mai baga Rooney 2 bucati si ii linisteste pe portughezi :)

MaPaX
24th June 2004, 20:03
Echipele probabile:
Portugalia: Ricardo, Miguel, Jorge Andrade, Ricardo Carvalho, Nuno Valente, Luís Figo, Costinha, Deco, Maniche, C. RONALDO si Nuno Gomes.

Anglia: James, G Neville, Terry, Campbell, A Cole, Beckham, Lampard, Gerrard, Scholes, Owen si Rooney.

ultravioletcanada
24th June 2004, 20:47
sa speram ca Anglia

/hello /hello you will never walk alone /hello /hello

dj_jaxxx
24th June 2004, 20:56
Care portar o fi mai bun, James sau Ricardo? Asta in caz de se ajunge la penalty :)

Catalanul
24th June 2004, 20:58
nu se va ajunge la penalty-uri
anglia va castiga cu 2-1 ;) :cool: la finalul celor 90 de minute si va merge mai departe :yeah:

uti2102
24th June 2004, 21:47
De data asta sunt de acord cu tine HAI POLI! 2-1 se termina!

URAAAAAAA! e 1-0 ANGLIA! OWEN!!!

Catalanul
24th June 2004, 21:48
gooooooooooooooooooooooooool Owen dupa o mare eroare a portughezilor
asadar 1-0 Anglia care sper sa mai marcheze

dj_jaxxx
24th June 2004, 22:40
Eu sper sa egaleze portughezii, ca sa fie mai palpitant meciul :)

Catalanul
24th June 2004, 22:50
si dupa ce egaleaza portughezii sa marcheze si englezii si sa se termine asa (pt. ca la concurs am pus 2-1 :D:D:D)

Catalanul
24th June 2004, 23:36
1-1 la finalul celor 90 de minute
primul meci al acestui campionat cu prelungiri:D
sper sa dea anglia un gol de aur (sau e valabil golul de argintżżż???)

gata m-am informat e gol de argint :D

dj_jaxxx
24th June 2004, 23:36
bai nene ce meci...bara a lui owen in min 90...wow :)

hai cu prelungirile!

p.s. se merge cu golul de argint

uti2102
24th June 2004, 23:40
Englezii platesc din nou tribut tacticii italiene! Antrenorii ashtia nu pot sa intzeleaga ca daca te aperi in exces ajungi sa primeshti gol!!! Shi eu credeam ca meciul cu Frantza a fost o lectzie........ :ciocan:

realmadrid.com
24th June 2004, 23:48
lasa mai alopa sa mearga portugalia mai departe:D

realmadrid.com
25th June 2004, 00:01
goooooooooooooooooooooooooolllllllllllll
prtugalia mai departe, sper:)

Catalanul
25th June 2004, 00:02
ce golazooo a lui rui costa
asadar 2-1 (acum 2-2) portugalia :mda: :( :yeah: :)


gooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooooooollll lampard
ma bucur de parca a dat romania gol :D

dj_jaxxx
25th June 2004, 00:03
bravos portughezii...

englezii nu stiu sa atace dupa ce marcheaza!

realmadrid.com
25th June 2004, 00:05
2-2:(

dj_jaxxx
25th June 2004, 00:06
yaaa...11m :)

realmadrid.com
25th June 2004, 00:07
cred ca vom vedea penalty:(, poate se califica englezi:(

realmadrid.com
25th June 2004, 00:11
si penalty:(

FreeMinds
25th June 2004, 00:11
desi la inceputul acestui euro vroiam sa castige portugalia......acum vreau ca anglia sa castige (ce ironie :))dintr-o data imi sunt simpatici :)
pana in acest monent 2-2
hai anglia /hello

Catalanul
25th June 2004, 00:12
sa vedem penalty
apara james 2 si anglia merge mai departe:D

dj_jaxxx
25th June 2004, 00:13
numa sa nu rateze beckam...

uti2102
25th June 2004, 00:15
FORMIDABIL MECI! Daca la inceput speram sa cashtige Anglia acum, dupa cum au evoluat, ash dori sa se califice Portugalia. Ei au avut un joc pozitiv. Englezii au egalat cu noroc, dupa un meci in care n-au aratat decat un catenaccio aproape perfect....
HAI PORTUGALIA!

Saber Rider
25th June 2004, 00:18
Ratează Beckham !!

Marchează Deco !!

Marchează Owen !!

Marchează Simao !!

Marchează Lampard !!

Ratează Rui Costa !!

Marchează Terry !!

Marchează Cristiano Ronaldo !!

Marchează Hargraves !!

Marchează Maniche !!

-- egalitate --

dj_jaxxx
25th June 2004, 00:19
si becham rata... :D hahahahaha

FreeMinds
25th June 2004, 00:20
vai de mine backham !!!!!!!!!!!!!!!!!:(

FreeMinds
25th June 2004, 00:22
da da da ratare rui costa(sau cum so scrie ) :)

dj_jaxxx
25th June 2004, 00:24
lasa ca nici rui costa n-a fost mai breaz...

Saber Rider
25th June 2004, 00:26
Marchează Cole !!

Marchează Costiga !!

Ratează Vassel !!

Marchează Ricardo !! PORTARUL Portugaliei !!


--- SUPER MECI ---

dj_jaxxx
25th June 2004, 00:28
gresala Vassel!!!

FreeMinds
25th June 2004, 00:29
da meci frumos , asta este anglia ,bravo portugalia

realmadrid.com
25th June 2004, 00:29
in meciul Portugalia-Anglia a fost 2-2 inainte de penalty si este 4-4 dupa prima serie de penalty, dupa a doua serie este 6-5 dupa ratarea englezilor
ce penaltyuri au dat portughezi mai ales portarul:D

Catalanul
25th June 2004, 00:29
nashpa s-a calificat portugalia
ricardo omul meciului pt. ce a facut la sfarsit

dj_jaxxx
25th June 2004, 00:29
hahaha portarul i-a batut pe englezi!!! hahaha :D

Catalanul
25th June 2004, 00:31
mai bine sutam eu in locul lui beckham (poate nu dadeam gol dar macar dadeam pe poarta :D:D:D)

uti2102
25th June 2004, 00:32
Portugalia a meritat pe deplin calificarea!
In rest...Erickson nu a uitat ca a antrenat in Italia iar Beckham, Marele Capitan :evil: este PENIBIL!!!

O sa avem o semifinala de vis!!! SPECTACOL!!!

Saber Rider
25th June 2004, 00:32
ce penaltyuri au dat portughezi mai ales portarul:D

Păi da, o scăriţă plus să marcheze portarul advers ! Mai rar aşa ceva !!

Şi chiar că merita Portugalia să se califice. Ei au atacat continuu, tot meciul, nu ca englezii, care dau un gol şi hai ... capu' la cutie - ca italienii şi ca spaniolii !! Portughezii au jucat cel mai pe atac din toate echipele de până acuma.
Tot respectul !

FreeMinds
25th June 2004, 00:33
bine ma portugalia care i tinuta in puf !!!!

realmadrid.com
25th June 2004, 00:33
si ce scarita!, mai ceva ca a lui totti, foarte riscanta:):):)

Catalanul
25th June 2004, 00:34
dar ce curaj au avut 3 jucatori englezi care au sutat 3 suturi consecutive pe centrul portii :D (slab ricardo, dar spre final si-a revenit si a adus calificarea portugaliei :mda: )

Saber Rider
25th June 2004, 00:43
Decât Spania şi Anglia, care s-au mulţumit cu puţin, mai bine să se califice Portugalia, care a atacat continuu !
Mai ştiţi că nu o fi vreo tactică ?!? Să iei gol repede ca să ai motiv pe urmă să ataci continuu !

realmadrid.com
25th June 2004, 00:44
pai daca nu luau golul ala in min 3 nu mai vedeam noi frumusetze de meci:)

oaspetele
25th June 2004, 00:48
curios, nimic despre golul anulat englezilor ???

MaPaX
25th June 2004, 00:49
Portugalia - Anglia : 2 - 2 (83' H. Postiga, 110' R. Costa/3' M. Owen, 115' F. Lampard) la penlati-uri: 6-5

Portugalia : RICARDO, 79' Miguel, Jorge Andrade, Ricardo Carvalho, Nuno Valente, Cristiano Ronaldo, 63' Costinha, Maniche, Deco, 75' Luis Figo, Nuno Gomes. (Schimbari: 63' Sabrosa Simao, 75' Helder Postiga, 79' Rui Costa).

Anglia: David James, Gary Neville, John Terry, Sol Campbell, Ashley Cole, Frank Lampard, 81' Steven Gerrard, 57' Paul Scholes,David Beckham, 27' Wayne Rooney, Michael Owen. (Schimbari:27' Darius Vassell, 57' Philip Neville, 81' Owen Hargreaves).

D. Beckham rateaza, Deco inscrie
Simao inscrie, M. Owen inscrie
Rui Costa rateaza, Lampard inscrie
Cristiano Ronaldo inscrie, J. Terry inscrie
Maniche inscrie, O. Hargraves inscrie
Helder Postiga inscrie, A. Cole inscrie
RICARDO apara, RICARDO inscrie
PORTUGALIA in semifinale!

Saber Rider
25th June 2004, 00:49
Sau despre cel anulat portughezilor ?


curios, nimic despre golul anulat englezilor ???Păi a fost prea clară faza ca să merite discuţie.

La faza englezilor - clar fault la portar, nici n-a apucat să sară Ricardo, l-a ţinut jos Terry, care a sărit la cap sprijinindu-se pe Ricardo.

Iar la faza portughezilor, nu prea ai cum să-ţi dai seama dacă mingea a depăşit linia porţii, nu cred (de fapt sigur) că asistentul era pe linie - că altfel nu ai cum să-ţi dai seama 100% dacă mingea depăşeşte cu toată circumferinţa linia de fund a terenului.
Aşa că putea foarte bine să fi fost gol perfect valabil la faza portughezilor, şi nu se mai ajungea la penaltyuri.

Catalanul
25th June 2004, 00:52
ambele au fost anulate corect (ma mir cum poate meier sa arbitreze si corect :D)

ultravioletcanada
25th June 2004, 01:02
stau si ma intreb ce dracu o cauta beckham in nationala angliei :jerk:

realmadrid.com
25th June 2004, 01:31
este total pe dinafara:D, al doilea penalty executat ca la rugby

Dorin
25th June 2004, 01:40
Fotbalul spectacol a castigat din nou . Bravo Portugalia. :yeah: Dorin

aclambiron
25th June 2004, 06:49
Ce meci!Mi-a placut mai mult decat Cehia-Olanda,poate si datorita dramatismului si a importantei mai mari.Ambele echipe au oferit un spectacol pe cinste atat in timpul celor 90 min./prelungiri cat si la executarea penalty-urilor.Portugalia a dominat clar mijlocul in cele 90 de min datorita retragerii deliberate a Angliei dupa marcarea primului gol.Anglia a incercat sa apere rezultatul (1-0) dar din fericire nu a reusit.Stau si ma gandesc ce pacat era daca se termina meciul dupa 90 min cu 1-0.Mi-a placut mult jocul lui Ronaldo care desi spre final a abuzat de driblinguri,a fost util in cea mai mare parte.Tanarul Postiga a fost o surpriza placuta pentru mine,desi cred ca a riscat prea mult la executarea acelui penalty (mi-a adus aminte de incercarea lamentabila a lui Schumacher de acum 2 ani din meciul de cupa al Rapidului cu FC Arges).Aproape toata echipa Portugaliei,cu mici exceptii,a jucat excelent si a impresionat mai ales prin daruire.Poate ca a contat si iesirea timpurie a lui Rooney dar eu nu cred ca era mare diferenta.Trebuie sa remarc golurile minunate a lui Owen si a lui Rui Costa dar si pe portarul Ricardo care desi a fost complet pe dinafara la primele penalty-uri,a reusit sa-l apere pe ultimul fara manusi ca apoi sa inscrie foarte precis.Mari dezamagiri au fost Figo si Beckham care au jucat slab si nu au reusit sa se ridice la nivelul coechipierilor.

Vreau sa spun 2 vorbe si despre arbitraj care a fost bun,cu putine erori minore.Am vazut si in celalalte meciuri 'importante' arbitraje excelente iar in meciurile in care joca echipele mici,aceeasi arbitri comit erori de incepatori,strigatoare la cer.Asta cred ca ar trebui sa dea de gandit.

Am citit in posturile anterioare ca unii din voi au trecut din simpatizanti ai Portugaliei in cei ai Angliei si invers.Inainte de acest meci eu nu tineam cu nici una din ele,mai mult,ma enervau.In special Anglia desi trebuie sa recunosc ca au fost cea mai in forma echipa de la euro pana acuma.In timpul meciului mi-a placut insa Portugalia si mi-am dorit sa castige.Acum sper sa ajunga in finala cu Cehia.

P.S. Am trait finalul meciului cu sufletul la gura.Nici nu vreau sa ma gandesc ce emotii as fi avut daca in locul Portugaliei era Romania.Era prea frumos...

sickboy
25th June 2004, 07:09
C'mon ENGLAND!
Fuck Eriksson,Beckham si cu James!

sickboy
25th June 2004, 07:42
Eram sigur ca anglia va pierde la penaltiuri,dupa ce arbitrul a anulat golul (valabil) al lui Campbell...asa s-a intimplat si in '98,in optimile cu Argentina,2-2,cistigat de argentinieni la 11m.,meci in care Campbell a marcat cu capu',in prelungiri,un gol valabil,anulat de arbitru pe motiv de fault in atac...

Anglia e blestemata la 11m.:Italia90-Germania,Euro96-iar Germania,Franta98-Argentina si acum...loseri

PS. Rooney are un os rupt la picior,1 luna out!

madridista
25th June 2004, 10:31
mi-a placut la nebunie meciul!!!!bravo portugalia si ar fi frumos sa castige euro 2004!!sa vedem cum joaca in seara asta franta!!!super tare portarul Ricardo!!!

Doctor_Satan
25th June 2004, 11:20
Mama lu Beckham!
Asta ar trebui sa se apuce de rugby, ca le are cu transformarile!
Dar cum Portugalia e gazda, ma asteptam!

corinutza_88
25th June 2004, 11:22
biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnneeee eeeeeeeeeeeeeeeee portugalia!!!
un meci pe cinste!
anglia in afara de goluri nu a aratat nimic!
bravo potugalia!bravo ricardo!
felicitari tuturor!
sper sa ajunga in finala dar nu cred ca o sa treaca de olanda !
inca o data bine portugalia!

bapsy
25th June 2004, 11:41
Lui Figo i-a cam trecut vremea ... S-a simtit diferenta in momentul in care a intrat Rui Costa pe teren. Nu inteleg de ce l-a bagat asa tarziu.
Ce sa mai zic de Ricardo - a batut 11 metri mai bine decat oricare altul. RESPECT!

Cat despre Anglia:
Pacat de Rooney, dar n-am prins cand s-a accidentat (cand a ramas descult?). Cred ca ar fi decurs altfel meciul cu el pe teren.
Beckham nu trebuia sa bata el primul, in situatia in care in ultimul timp a tot ratat 11 m si nu este in elementul lui. Oricum, dupa cate gafe a facut in ultimul timp, in mod normal trebuia sa rupa plasa. Nu-l inteleg pe omul asta, ii reusesc niste pase la milimetru, dar cand e vorba de 11 metri ... rateaza incredibil.

Un meci frumos, "de infarct", cum se mai spune. Sper ca toate meciurile de-acum sa fie cel putin asa frumoase ... sa se vada ca echipele care au trecut de grupe sunt puternice si oricare dintre ele ar putea castiga titlul. Ce mai, sa speram ca va fi spectacol in continuare.

suporterita
25th June 2004, 14:59
englezii acasa!o echipa de loose-ri,depasiti pina nu isi vor schimba jocul lor obsesiv de mingi la distanta si stilul lor dur pe teren nu merita sa cistige ceva.

uti2102
25th June 2004, 15:54
Te contrazic suporteritzo! Cu mingi lungi nu au jucat, iar de jocul dur vezi k au primit cele mai putzine galbene! Ei n-au meritat din alt motiv : Eriksson, antrenorul calit in Italia n-a uitat ce l-au invatzat macaronarii cand facea vizite la Coverciano : catenaccio cu Frantza, catenaccio cu Portugalia...... :ciocan:

dj_jaxxx
25th June 2004, 16:38
voi va dati seama ca daca arbitrul ar fi acordat golul englezilor din min 89 ca ar fi fost asasinat la 10 min dupa meci nu? :D

ad3an
25th June 2004, 17:51
CE MECI!!!!!!!Un adevarat spectacol oferit de cele doua echipe.Atat Anglia cat si Portugalia meritau sa continue pacat ca una a trebuit sa plece acasa.
Spectacol TOAL!!!!!!!!!! /hello

ricky
26th June 2004, 07:42
Un ziar care se da de SPORT si care cauta doar senzatii tari spune ca englezii sint suparati pe arbitru ca n-a acordat gol la faza din min.90 !
Revazind faza, nu pot decit sa constat ca englezii au vazut meciul la...calorifer !
Altfel nu se explica "dorinta" lor !

FAIR PLAY nu mai este termen englezesc ?!

P.S. In loc sa se intrebe cum a fost posibil sa...nu primeasca gol dupa ce s-au aparat aproape tot meciul, englezii, ca si alte natiunii, cauta sa-si ascunda propriile slabiciuni dind vina pe arbitrii !
Mai e...REGINA DE SALVAT ?

ricky
26th June 2004, 07:43
ROONEY are piciorul rupt ! :o:

fia
29th June 2004, 09:39
http://www.resursadefun.ro/imagini/david_beckham.jpg