PDA

View Full Version : Milan Kundera a fost informator!



Balaci
14th October 2008, 08:41
Documente descoperite de Institutul pentru Studierea Regimurilor Totalitare din Cehia relevă că scriitorul a fost informator al serviciilor comuniste cehoslovace.

Celebrul scriitor Milan Kundera l-a denunțat poliției politice comuniste, în 1950, pe un tânăr ceh care spiona în favoarea puterilor occidentale, scrie revista cehă „Prospekt”, citând documente din arhiva Institutului pentru Studierea Regimurilor Totalitare (ISRT). În urma denunțului, tânărul Miroslav Dvoracek a fost arestat, supus torturii și condamnat la 22 de ani de muncă forțată într-o exploatare de uraniu.

După 14 ani este eliberat și apoi a fugit în Suedia. „Știe că a fost denunțat, însă nu are nici o importanță pentru el cine a făcut denunțul”, a declarat luni Marketa Dvoracek Novak, soția sa, citată de NewsIn.

Dvoracek, exmatriculat de la Academia Forțelor Aeriene după lovitura de stat comunistă din februarie 1948, a fugit în Germania de Vest și a devenit agent al serviciilor de informații occidentale.

În 1950, Dvoracek, care se afla în misiune la Praga sub o identitate falsă, s-a hotărât să o viziteze pe fosta sa iubită, una dintre colegele lui Kundera, atunci student la Academia de Film din Praga. La câteva ore după întâlnire, Dvoracek a fost arestat de serviciile cehoslovace ca urmare a unei delațiuni făcute de Kundera.

„Astăzi la ora 16.00, studentul Milan Kundera, născut la Brno la 1 aprilie 1929, s-a prezentat la secție și a raportat că studenta Iva Militka i-a spus unui student pe nume Dlask că s-a întâlnit cu o cunoștință, Miroslav Dvoracek. Numitul Dvoracek a dezertat din serviciul militar și, începând de anul trecut, se află ilegal în Germania”, se arată în nota din 14 martie 1950, descoperită în arhiva poliției comuniste și publicată acum în facsimil pe site-ul ISRT.

Cercetătorii cehi nu pot decât să presupună motivele care l-au împins pe Kundera către delațiune, scrie „Respekt”. Printre acestea se numără încercarea de a obține clemența regimului, după ce Kundera a scris o scrisoare în care îl critica dur pe un înalt oficial comunist. Revista arată că, dintre cei implicați în scandal, doar Kundera a reușit să scape de exmatriculare. „Respekt” este una dintre cele mai apreciate publicații din Cehia, iar mai mulți jurnaliști ai revistei au devenit miniștri în cabinetele de dreapta.

Articolul publicat de „Respekt” aparține unui cercetător al Institutului pentru Studierea Regimurilor Totalitare. Acesta a declarat că a investigat cazul în timpul liber, în el fiind implicată o rudă. Decoperirea delațiunii lui Kundera a fost „accidentală”. Institutul ceh, echivalentul Institutului Român pentru Investigare a Crimelor Comunismului, s-a aflat la un pas de desființare, după ce 57 de deputați de stânga au cerut Curții Constituționale cehe să abroge legea sa de funcționare, deoarece institutul ar fi o armă politică. Judecătorii au respins cererea în martie 2008.

Marile deziluzii românești

Nu doar Polonia și Cehia au fost zguduite de povești tulburătoare privind colaborarea unor figuri publice ale disidenței anticomuniste, ci și România. Descendent al unei vechi familii de boieri, eseistul Alexandru Paleologu își recunoștea la începutul anilor ’90 legăturile cu Securitatea într-o carte de interviuri cu Stelian Tănase. Același gest avea să-l facă tot atunci și mitropolitul Banatului, Nicolae Corneanu.

În alte cazuri, dezvăluirile au apărut după aproape 20 de ani. Potrivit unui comunicat al CNSAS din 2003, scriitorii Augustin Buzura și Ion Caraion ar fi fost informatori ai Securității. Una dintre figurile ilustre ale PNL după Revoluție, academicianul Constantin Bălăceanu-Stolnici s-a dovedit că a fost și el un cadru de nădejde al Securității. Tot în 2007, părintele Bisericii Stavropoleos, Iustin Marchiș, a recunoscut că ar fi avut legături cu fosta poliție politică comunistă. În 2006, istoricul și eseistul Sorin Antohi își mărturisea colaborarea într-o scrisoare trimisă Cotidianul. (Dan D.)

(c) Cotidianul.ro

ce parere aveti despre asta?:(

irinaidu
15th October 2008, 00:18
eu nu am nici o parere. m-am gandit des cum ar fi fost daca eu as fi trait atunci si cam cat m-ar fi tinut pe mine integritatea si cred ca nu prea mult daca as fi stat cu fata in *****.
eu inteleg ca frica te poate determina sa faci lucruri de care sa nu fii mandru si mai cred ca poti sa faci fapte rele fara sa fii un om rau. problema in comunism au fost cei care au facut chestii din astea fara sa ii roage nimeni cu scopul de a avansa in partid sau doar pt ca le facea placere.

si in afara de asta eu chiar cred ca valoarea oricarui artist sau om de stiinta nu se masoara prin viata lui personala in care poate nu a stralucit.

jesus supremu
15th October 2008, 15:58
si cine dracu e kundera de ar trebui sa ne intereseze?.el si cartarescu ar trebui sa nu mai foloseasca alfabetul latin ca il desacralizeaza:rolleyes:

andys
15th October 2008, 16:00
si cine dracu e kundera de ar trebui sa ne intereseze?.el si cartarescu ar trebui sa nu mai foloseasca alfabetul latin ca il desacreaza:rolleyes:

Esti fani!! :happy Incep sa te plac... dar sa stii, doar ca user!!

jesus supremu
15th October 2008, 16:07
mie nu-mi place de tine cu atat mai mult la cum arati:evil:

andys
15th October 2008, 16:09
mie nu-mi place de tine cu atat mai mult la cum arati:evil:

Nu judeca dupa aspect... in alta dimenziune as putea sa fiu un etalon al frumusetii!!

jesus supremu
15th October 2008, 16:11
intr-o tigaie sau langa mujdei de usturoi cred ca te-ai implini plenar:D

Bumbescu
16th October 2008, 20:20
eu nu am nici o parere. m-am gandit des cum ar fi fost daca eu as fi trait atunci si cam cat m-ar fi tinut pe mine integritatea si cred ca nu prea mult daca as fi stat cu fata in *****.
eu inteleg ca frica te poate determina sa faci lucruri de care sa nu fii mandru si mai cred ca poti sa faci fapte rele fara sa fii un om rau. problema in comunism au fost cei care au facut chestii din astea fara sa ii roage nimeni cu scopul de a avansa in partid sau doar pt ca le facea placere.

si in afara de asta eu chiar cred ca valoarea oricarui artist sau om de stiinta nu se masoara prin viata lui personala in care poate nu a stralucit.

Nu stiu daca e chiar asa in cazul sau, Kundera e un simbol pt cehi, a fost disident, a satirizat regimul in primul sau roman, Gluma, a participat la "primavara de la Praga" si ulterior, dupa ce s-a stabilit in Franta a fost unul din pilonii rezistentei anti sovietice. E o mare lovitura pe cehi.

Jesus@ daca nu te-as cunoaste poate ca ti-as sari la beregata(kundera se afla printre favoritii mei), asa insa o sa ma abtin:)
Nu are nici o legatura stilul lui kundera cu cel al lui cartarescu; singura asemanare e data poate de romanul "Viata e in alta parte", ca subiect, dar ca stil nici vorba.

irinaidu
17th October 2008, 01:29
eu as zice ca ar fi interesant sa auzi toata povestea. asa e doar o stire de senzatie intr-un ziar. eu as fi curioasa sa aud si motivatia pt care a facut gestul.

irinaidu
17th October 2008, 18:10
nu are fix nici o legatura cu subiectul dar daca tot se vorbeste aici de regimul comunist am zis sa arunc si eu o vorba. m-am uitat si eu pe forumul despre politica ca sa gasesc threadul in care discuta oamenii indignati de curatarea frumoasa a lui iliescu de orice responsabilitate in cazul mineriadelor. culmea nu exista o asemenea discutie!!!! asta m-a indigant si m-a interesat mult mai mult decat milan kundera.