PDA

View Full Version : Germania - Cehia



MaPaX
23rd June 2004, 09:41
Astazi, 23 iunie, Lisabona, grupa D, stadion "Jose Alva­lade", ora 21.45, TVR1
GERMANIA - CEHIA
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici!

keluba
23rd June 2004, 09:43
Bat cehii. Ceva de genu' Romania - Germania :evil: (sper) Nici nemtii nu prea au ce cauta mai departe de grupe. Nu au cu ce... si cu cine...

MaPaX
23rd June 2004, 10:07
23 iunie, Lisabona, grupa D, stadion "Jose Alva­lade", ora 21.45, TVR1
GERMANIA - CEHIA
Palmares general: 20 13 4 3 43-27
Puţine formaţii prezente la festinul din Portugalia se pot lăuda că au disputat două finale ale C.E., aşa cum s-a întâmplat cu Cehia şi Germania. La 20 iunie 1976, pe stadionul "Steaua Roşie" din Bel­grad cele două echipe s-au întâlnit în ultimul act al celei de-a 5-a ediţii. După epuizarea celor 90 de minute regulamentare, scorul a fost egal, pentru Cehoslovacia au înscris Svehlik (min. 8) şi Dobias (min. 25), respectiv D. Muller (min. 28) şi Holzenbein, care a punctat în min. 89, trimiţând meciul în prelungiri, în care nu s-a întâmplat nimic. La Loteria penaltiurilor, cehii s-au impus cu 5-3! După două decenii, la 30 iunie 1996, Cehia şi Germania erau din nou în finală pe gazonul stadionului "Wembley" din Londra. Berger a deschis scorul în min. 59 din 11 m şi cehii erau în grafic. În min. 69, B. Vogts îl introduce în teren pe O. Bierhoff, acesta devenind eroul ger­man, egalând în min. 73 şi apoi a marcat "golul de aur" în min. 95!!
Arbitru: Terje Hauge (Norvegia)

JJ
23rd June 2004, 10:15
Forza Germania!

adbogdan
23rd June 2004, 11:08
Ii si vad pe cehi rupandu-si oasele si umplandu-se de cartonase numai asa de-ai draq, pentru satisfactia de a-i rupe pe nemti. Hai sa fim seriosi. Victoria nemtilor nu poate fi impiedicata decat de propria lor impotenta. Altfel spus, nemtii nu vor castiga decat in situatia in care vor face figuratie pe teren. Si nici atunci nu cred ca vor pierde, cel mult va fi egalitate.

realmadrid.com
23rd June 2004, 11:48
Germania-Cehia 1

keluba
23rd June 2004, 11:54
Reveniti pe pamant, oameni buni... Nemtii nu au ce cauta in sferturi. :evil:

Catalanul
23rd June 2004, 12:18
Bat cehii chiar daca vor juca cu rezervele, nemtii nu au fata de sferturi :D si nici valoarea de a invinge suedia in sferturi
mai bine se califica olanda si asa vedem un meci frumos in sferturi, decat sa se califice germania :evil: --> un meci urat in sferturi :mda:
pronostic: 2-0 cehia (golurile nu mai spun cine le marcheaza ca nu stiu rezervele cehiei :D:D:D)

Doctor_Satan
23rd June 2004, 14:24
Clar!
Castiga Germania!
Doar daca nu s-au inteles si cehii cu olandezii ca danezii cu suedezii!
Sper ca nu!

Doctor_Satan
23rd June 2004, 14:25
Daca se califica germanii, o sa-i faca de cacao pe seudezi pentru ca o sa inceapa sa joace si iar ajung in finala!

oaspetele
23rd June 2004, 16:43
Clar!
Castiga Germania!
Doar daca nu s-au inteles si cehii cu olandezii ca danezii cu suedezii!
Sper ca nu!


adica tu vrei sa zici ca Cehia se lasa batuta ??

:mda:

ricky
23rd June 2004, 20:38
Ii si vad pe cehi rupandu-si oasele si umplandu-se de cartonase numai asa de-ai draq, pentru satisfactia de a-i rupe pe nemti. Hai sa fim seriosi. Victoria nemtilor nu poate fi impiedicata decat de propria lor impotenta. Altfel spus, nemtii nu vor castiga decat in situatia in care vor face figuratie pe teren. Si nici atunci nu cred ca vor pierde, cel mult va fi egalitate.

Ce ar mai fi de spus ?

DE ACORD !

P.S. PERFECT ZIS : "Victoria nemtilor nu poate fi impiedicata decat de propria lor impotenta."

ricky
23rd June 2004, 20:40
Daca se califica germanii, o sa-i faca de cacao pe seudezi pentru ca o sa inceapa sa joace si iar ajung in finala!

Este tocmai ce mi-a spus azi, un coleg german : ar fi culmea ca dupa jocurile din ultimii 4 ani GERMANIA sa prinda iarasi o finala !
Eu...nu cred !
ACUM echipa e foarte slaba ! :sleep:
Dar...cine stie ? :evil:

uti2102
23rd June 2004, 21:14
Io cred k rezervele Cehilor vor juca pe bune. Iar impotentza nemtzilor va ieshi la iveala!

ricky
23rd June 2004, 22:43
O catastrofa aceasta echipa a GERM !
Daca exista un DUMNEZEU in fotbal atunci nemtii ar trebui sa ia primul avion !
Si...cred ca o vor face !

Se vor intilni cu elvetienii si italienii (in locul olandezilor) la o...BRINZA FONDUE ! :evil:

MaPaX
23rd June 2004, 23:44
Germania - Cehia : 1 - 2 (21' M. Ballack /30' M. Heinz, 77' M. Baros)

Germania: Oliver Kahn, Arne Friedrich, Christian Wörns, Jens Nowotny, Philipp Lahm, Bernd Schneider, 79' Dietmar Hamann, Michael Ballack, 46' Torsten Frings, 86' Bastian Schweinsteiger, Kevin Kuranyi. (Schimbari: 46' Lukas Podolski, 79' Miroslav Klose, 86' Jens Jeremies).

Cehia: Jaromir Blazek, Pavel Mares, 46' Tomas Galasek, Rene Bolf, 59' Vratislav Lokvenc, Martin Jiranek, Stepan Vachousek, Marek Heinz, Roman Tyce, 70' Jaroslaw Plasil, David Rozehnal. (Schimbari: 46' Tomas Hubschman, 59' Milan Baros, 70' Karel Poborsky).

uti2102
23rd June 2004, 23:53
V-am spus eu ca Cehia termina cu 7 sau 9 puncte?! V-am spus!
Ce zicetzi de Marek HEINZ, rezerva de obicei?!
CESKI CESKI CESKI CAMPIONII !!!

oaspetele
23rd June 2004, 23:57
catastrofa e Rudi, care l-a tinut in teren pe bosniacu ala, sau albanez, Kurany. si Schneider a fost cam prapastios, dar musulmanu ala nu cred ca a pus vreodata in pericol poarta adversa. cel mult propria integritate corporala.
si, nu va suparati, dar ce ziceti de cele 2 (ca sa nu zic 3) penalty-uri neacordate.
plus nenumarate faulturi ale cehilor, ar fii interesanta o statistica.
Germania a jucat chiar bine in acest meci. finalizarea, insa, ............

Ballack a semanat cu liderul de la Leverkusen, cu exceptia finalului, cand s-a stins. daca ar fi jucat asa de la inceput, Germania nu ar fi avut probleme de calificare.
nu uitati ca Cehia nu a avut nevoie sa inscrie nici un gol, asa ca a actionat in consecinta. noroc cu golul din lovitura libera.

aclambiron
24th June 2004, 01:34
Catastrofa e nationala Germaniei.Nu inteleg cum au luat totusi 2 puncte.Kuranyi ala ar trebui sa se lase de fotbal,impreuna cu colegii lui straini din nationala Germaniei.Daca au fost 6 nemti adevarati care au jucat pentru Germania.

cocomic
24th June 2004, 04:21
sper ca v-ati uitat bine la meciurile cehiei si olandei de la acest campionat, sa le invatam jucatorii... nu de alta, dar in 2006 la CM o sa ne impartim intre cei care tin cu olandezii si cei care tin cu cehii... ca noi n-ajungem nici daca ne cumparam bilet...

despre nemti... hmmm... pe de o parte, au avut ghinion in meciul cu cehii... au primit 2 goluri pe care nici adversarii nu credeau ca le vor da, au ratat mai multe ocazii clare... pe de alta parte, mare noroc ca ei sunt gazda CM 2006 :drak:

canadianul
24th June 2004, 06:15
Ce ar fi fost daca Cehi juca cu prima garnitura? 5-0[QUOTE]

ricky
24th June 2004, 07:25
KURANYI e de vina ?!
Hm !
Verisorilor ! Omul ala a fost mereu intre 3-4 aparatori cehi !

aclambiron
24th June 2004, 07:52
ok,poate am exagerat un pic,dar asta doar pentru ca eram nervos pe nemti imediat dupa meci.Eram aproape sigur ca va castiga Germania si se va califica.Nu vreau sa diminuez meritele cehilor care au echipa buna si de rezerve dar germanii au fost foarte slabi.Totala lipsa de idei in joc + au abuzat de centrarile catre Kuranyi.La asta se adauga si jucatorii greoi de la mijloc care au incetinit mult jocul.

bog_tom
24th June 2004, 08:08
dupa cum a jucat si aseara (cu echipa a 2-a), Cehia demonstreaza ca e o favorita la finala campionatului. nu putem sa speram decat ca o sa-si iasa din forma dupa campionatul european...

hai Cehia :ok:

ad3an
24th June 2004, 10:10
Meciul dintre nemti si cehi a fost un exemplu de demnitate si onoare.Exemplu oferit atat de nemti cat si de cehi care ne-au demonstart cat de frumos e fotbalul atunci cand el se joaca pe bune.Inca o data Rushine DAMENARCA Rushine SUEDIA!!!!!!!!! :rosu:

oaspetele
24th June 2004, 11:00
dupa cum a jucat si aseara (cu echipa a 2-a), Cehia demonstreaza ca e o favorita la finala campionatului. nu putem sa speram decat ca o sa-si iasa din forma dupa campionatul european...

hai Cehia :ok:

nu mi se pare ca Cehia a jucat extraordinar aseara. sa fim seriosi, lor le era la indemana orice rezultat, asa ca au preferat sa se menajeze, si cu imens noroc, sa puncteze de 2 ori din 2 ocazii si o faza fixa.

nemtii au facut aproape ce au vrut cu apararea, doar lejeritatea si ghinionul, dublate de o lipsa de viziune, au facut ca ei sa nu inscrie decat odata.
si , ma rog, proasta inspiratie a lui Rudi de a-l mentine in teren pe Kuranyi, total neinspirat.........
ma mira ca nimeni nu mai reclama acum cele 2 penalty-uri neacordate.

adbogdan
24th June 2004, 11:21
Tot respectul pentru cehi si pentru nemti. Fair-play 100 %.
Cehia - Danemarca va fi un meci extrem de interesant.
Cehii astia au cam prea multi jucatori de valoare, asa ca nu ne putem baza pe o scadere mportanta de forma a echipei dupa Euro. Sper insa ca vor avea suficient bun simt sa nu ne dea 5 la Bucuresti.

uti2102
24th June 2004, 11:35
Domnu Ad3an! Daca cehii terminau pe primul loc indiferent de rezultat, nu acelashi lucru se poate spune despre danezi sau despre suedezi, care daca ar fi pierdut meciul ar fi pierdut implicit calificarea. Capisci diferentza?!

PS : fanii Italiei tot viseaza la ziua in care Italia va cashtiga Campionatul Mondial cu o victorie shi 8 egaluri, iar contracandidatele ei ishi vor scoate uniii altora ochii..... :ciocan:

corinutza_88
24th June 2004, 11:36
bine cehia!!!
sunteti singurii care ati aratat fotbal de calitate si din pacate trebuie sa ne luptam cu voi in preliminariile pt 2006!!!

Doctor_Satan
24th June 2004, 16:21
Ce naiba?
Pe vremuri, germanii nu aveau nevoie de mai mult de doua ocazii pentru a inscrie o data si acum...
PACAT! Aveam o finalista sigura daca se calificau!

ad3an
24th June 2004, 18:46
Domnu Stelist tin sa te anunt ac nu sunt fan italian.Da ce au facut danezi si suedezi e sub oric critica.Pentru cultura ta generala preferata mea e Olanda care practica cel mai adevarat fotbal.Capisci stelistule??????
P.S.Stelisti tot viseaza la realizarea eventului incercand s cumpere cat mai multe meciuri.Da tot deageaba :yeah:

Catalanul
24th June 2004, 19:44
ma bucur pt. victorie cehilor dar mai ales pt. faptul ca nemtii au fost eliminati :evil:
cred ca cehii vor ajunge in finala :D

inter
24th June 2004, 19:48
PS : fanii Italiei tot viseaza la ziua in care Italia va cashtiga Campionatul Mondial cu o victorie shi 8 egaluri, iar contracandidatele ei ishi vor scoate uniii altora ochii..... :ciocan:

si fanii stelisti viseaza la ziua cand banii lui gigi revarsati din pungi le vor aduce un nou titlu de campioni! (asta ca se poarta si pe la igluuri mai mari) :drak:

uti2102
24th June 2004, 21:44
Inter shi Ad3an! Luatzi-va de mana ca suntetzi ca fratzii! Oltenii shi dinamovishtii! Sau cred k mai bine va caracterizeaza anti-stelismul!
"Sub orice critica" ?! Tot nu intzelegi Ad3ane! Nici una dintre cele doua echipe nu era calificata indiferent de scor. Asha ca au terminat exact cum trebuia, calificandu-se amandoua. Inca o data te intreb : crezi ca era normal sa-shi scoata ochii intre ei ca sa se califice macaronarii??? NO WAY!

ricky
24th June 2004, 22:40
Ma grabesc sa scriu o...idee !
Nu fac referire la nimeni pentru ca...nu v-am citit postarile !
Sincer : daca GERM ar fi invins CEHIA, citi dintre voi ati fi spus ca a fost blat ? :evil:

uti2102
24th June 2004, 23:39
Ricky! Indiferent de rezultat, shi facand abstracztie de performantzele din teren ale rezervelor, atitudinea cehilor nu a fost tocmai de fair-play trimitzand echipa a doua. Ceea ce i-a salvat pe olandezi a fost determinarea rezervelor cehe shi dorintza de afirmare. Daca germanii ar fi cashtigat toata lumea ar fi aratat cu degetul catre Cehia. Shi pe buna dreptate, pentru ca ei ar fi fost in situatzia de a nu-shi apara corect shansele. Ceea ce nu se poate spune despre suedezi shi despre danezi - nordicii au jucat fotbal shi au terminat asha cum trebuia!

realmadrid.com
24th June 2004, 23:41
ma bucur ca germani au plecat acasa, dar au plecat pe merit, pt ca nu au jucat nimic, mai bine merg cehia si olanda in sferturi si ii spulbera pe danezi si pe suedezi:D:D:D

aclambiron
25th June 2004, 07:27
Indiferent de rezultat, shi facand abstracztie de performantzele din teren ale rezervelor, atitudinea cehilor nu a fost tocmai de fair-play trimitzand echipa a doua.
alpopa,nu sunt deloc de acord cu tine.De ce spui ca atitudinea cehilor de a trimite in teren a 2-a echipa nu e fair-play?!Din punctul meu de vedere e corect ca orice echipa sa-si urmareasca doar propriul interes.Daca erau deja calificati de ce sa nu-si menajeze titularii,ca doar asta era interesul lor.De ce sa joace ei pentru olandezi sau pentru oricine altcineva?

Daca germanii ar fi cashtigat toata lumea ar fi aratat cu degetul catre Cehia. Shi pe buna dreptate, pentru ca ei ar fi fost in situatzia de a nu-shi apara corect shansele. Ceea ce nu se poate spune despre suedezi shi despre danezi - nordicii au jucat fotbal shi au terminat asha cum trebuia!
Cat despre meciul dintre nordici,cred ca au fost 3 variante:
1.sa aranjeze rezultatul dinainte
2.sa joace normal fara sa fi vorbit inainte si la 2-1 pentru danezi acestia sa se lase egalati (eu cred ca asa s-a intamplat)
3.sa joace normal pana s-a ajuns din intamplare la 2-2 si apoi nici una din echipe sa nu mai forteze.
Primele 2 variante inseamna 'blat ordinar'.Daca var. 3 e cea reala inseamna ca au jucat corect.

P.S. Chiar daca primele 2 variante le-am inclus in aceeasi categorie,nu reprezinta acelasi lucru.Prima varianta este cea a blatului clasic in care se pot gasi dovezi iar cei vinovati trebuie sa plateasca,pe cand in a 2-a varianta nu pot exista dovezi si nu se poate pedepsi(nici nu trebuie) nici o echipa.Aceasta a 2-a varianta tine doar de fair-play.

uti2102
25th June 2004, 13:29
Shi eu inclin sa cred ca adevarul e undeva intre optziunea a doua shi a treia. Revenind insa la ce ai spus tu in prima parte, ca o echipa trebuie sa-shi urmareasca "doar propriul interes" shi sa nu joace pentru altzii te intreb : pai daca jucau pentru italieni, danezii shi suedezii ishi mai urmareau doar propriul interes?

ad3an
25th June 2004, 18:13
alpopa sunt anti-stelist si anuti-polist pana la moarte as ca posti sa tot lalaiesti,iar cu dinamo nu am treaba,doar o simpatizez.Cat despre meciul dintre nordici,credca ramane prima varianta deoarece jucatorii nu au vb intre ei pe teren, sa nu uitam ca la pauza italia era condusa si danezi conduceau cu 1-0,deci jucatori puteau jucarelaxati deoarece pentr a se califica italieni trebuiau sa inscrie de 2 ori cel putin iar la 1-1 in meciul nordic mergeau ambele daca italia nu castiga la diferenta decel putin 2 goluri.A si inca ceva suedezi au egalat inainte ca italieni sa inscrie golul victoriei.La 2-1 la danezi si 1-1 in celalalt meci mergeau iarasi ambele.dar pt a fi sigure a trebuit sase termine 2-2.Asa a fost ordinul!!!!
In acel meci nordici au incercat inca o data sa arate ca ei conduc fotbalul european si ca fac ce vor.RUSHINE!!!!!!!! :rosu:

aclambiron
26th June 2004, 03:55
pai daca jucau pentru italieni, danezii shi suedezii ishi mai urmareau doar propriul interes?
Pai cum puteau sa joace pentru italieni?Daca e asa cum cred eu ca s-a intamplat in acel meci,atunci la 2-1 pentru danezi acestia nu trebuiau sa se lase egalati.
Daca cele 2 echipe aveau nevoie de 0-0 mi se parea absolut normal ca nici una sa nu atace,sa pastreze rezultatul.A nu-ti apara corect sansele,dupa mine,inseamna a te lasa sa primesti gol.Daca nu vrei sa marchezi e treaba ta.

uti2102
26th June 2004, 16:34
Deci tu zici ca danezii s-au lasat egalatzi. N-ash zice. Mai degraba au refuzat sa mai inscrie......