PDA

View Full Version : NBA FINALS 2003



mishu
20th May 2003, 13:52
Finala se apropie... odată cu primul meci vă invit să comentăm aici meciurile... sper să fie cât mai multe... oricum e sigur acum că în România nu se va vedea nimic... poate doar în anumite zone...

mishu
30th May 2003, 08:56
SAN ANTONIO SPURS vs. NEW JERSEY NETS

LET THE GAMES BEGIN!!!

dj_jaxxx
30th May 2003, 15:48
Ce naspa ca tre sa astepte pana pe 4 iunie ca sa inceapa. NJ o sa fie ruginiti de tot...dupa vreo 10 zile de pauza.

rasheedkpenny
30th May 2003, 16:18
...sau "au contraire" NJ o sa fie foarte odihniti si o sa joace mai bine. Sa nu uitam ca New Jersey are experienta finalei de anul trecut, pe cand San Antonio s-ar putea sa fie mai "ruginiti" din 1999 pana acum! :D

Eu vreau ca NJ sa castige FINALA NBA 2003, dar probabil San Antonio va castiga... "pastrând" pentru inca un an titlul in vest :(

ieppy
31st May 2003, 19:05
Probabil titlul va ramane in vest si anul asta. Insa am inteles ca Chicago vrea sa isi refaca echipa prin achizitionarea lui Garnette. Echipa pe care ar formao ar fii cam la nivelul lui Detroit de anul asta. Asa ca sper ca un fost BULL-s fan ca in doi ani sa vedem inca un titlu. Hard to believe, Watch! It#s going to be INCREDIBULL!

Azur89
3rd June 2003, 03:58
Nivelul Detroit de anul acesta, nu e un nivel foarte inalt, si oricum va fi intrecut de nivelul Detroit de anul viitor. In alta ordine de idei, daca ar fi sa se materializeze acel transfer, Garnett ar trebui sa te aduca pe tine si mai vreo doi, sa aiba si el cui pasa mingea. Sau n-o mai paseaza? :shock:

Tranzactia trebuia practic sa goleasca vestiarul lui Chicago, ptr. un jucator care devine free agent la sfirsitul anului viitor... Dupa care normal ca semneaza cu un SA sau mai stiu eu ce alta echipa si Bulls ramin ca Bulls-hi la poarta noua :D .

Sincer ma indoiesc de cei care conduc Chicago in zilele noastre (au avut o colectie de top picks si ba le-au dat drumul la aia buni, ba s-au incurcat cu non-valori), dar asta le-ar intrece absolut pe toate.

Eu zic ca Garnett ramine pe pozitie, sau daca pleaca la o echipa va pleca undeva unde o echipa se poate folosi de salariu lui ptr. a intra "under de cap" cind el devine free agent, sau la o echipa buna (LA, Dallas, Kings unde ar putea ramine si pe viitor si poate, in sfirsit, trece in turul 2 din play-off) . Un lucru e cert, pleaca de la Wolves cel tirziu la sfirsitul sezonului viitor.

ieppy
3rd June 2003, 10:16
Bulls sunt singurii care isi permit salariul sau asa ca alte echipe numai in cazul unui trade cu nume mari. Bulls aofera 5 jucatori pe el printre care: Jay Williams, Jalen Rose si inca trei de care nu imi aduc aminte. Insa au anuntat ca vor mai lua 2 free agents veterani care sa mai aduca un plus de experienta. In plus mai raman destui jucatori la Chicago parca am vazut un starting 5 ideal insa l-am uitat.

Ayrton
3rd June 2003, 11:58
Desi poate nu multi credeau ca NJ va fi in finala, iata ca echipa mea favorita cu al sau superKidd se bat pentru titlul de campioni NBA iarasi.

Avand in vedere ca timp de 8 zile plec la Neptun sa ma bronzez un pic si o sa cam intrerup legatura cu internetul, astept comentarii detaliate despre fiecare meci al finalei, mai ales din partea prietenului meu Azur (te rog frumos! si nu-mi purta pica ca ne mai certam pe fotbal, ca NBA-ul e altceva!) si a lui Gabi (Moshule, promite-mi ca iti pui avatar si o sa tii cu San Antonio, da?).

Oricum, dau si un pronostic: 4-3 pentru Nets.

V-am salutat!

dj_jaxxx
3rd June 2003, 17:02
NJ au castigat 10 meciuri la rand in playoffs...nu au pirdut de loc in mai. Ultima echipa care tin minte sa fi castigat asa de mult si sa piarda in finala au fost Lakers cand Magic Johnson a fost ranit si au pierdut in 4 meciuri cred ca era cu Detroit...

Oricum SA sunt ceva mai buni la centru si daca se apuca Stephen Jackson , Kerr si Parker sa-l ajute pa Duncan la produs puncte...teoretic SA nu are cum sa piarda.

Pronostic: SA in 6.

Daca Garnett vine la Chicago...pe cine ar da Chicago inapoi? Sunt convins ca Minnesota o sa vrea 2-3 jucatori tineri de la Chicago si atunci Bulls o sa ramana cu Garnett si niste jucatori din college. Ma rog e si Jalen Rose da cre ca e timpu sa iasa la pensie. :happy In orice caz...daca Garnett vine in Chicago nu ma supar ca o sa-l vedem mai mult in Toronto dar Chicago tot nu o sa intre in playoffs.

Azur89
3rd June 2003, 19:41
Asta mai mult ptr. ieppy, dar si ptr. altii interesati de ce Garnett nu merge la Chicago...

http://www.dailyherald.com/sports/bulls.asp?intID=37769132

ieppy
3rd June 2003, 19:59
Mersi pentru informatie.

dj_jaxxx
3rd June 2003, 20:09
Asta mai mult ptr. ieppy, dar si ptr. altii interesati de ce Garnett nu merge la Chicago...

http://www.dailyherald.com/sports/bulls.asp?intID=37769132

Mda dupa cum am spus si eu...Chicago nu prea o sa mai aiba pe nimeni inafar de Garnett daca fac transferu asta.

rasheedkpenny
4th June 2003, 13:29
aaahh... topicu' e NBA Finals, nu?

Ei bine castiga San Antonio in 6, cum au castigat in fiecare runda in play-off-ul asta! :D

Azur89
4th June 2003, 19:09
.NJ in sase..... 8)

Si acum sa revenim la ...Garnett :drak: , cum spuneam...aah :shock: .


Lasa ca peste o saptamina, cind NJ e campioana tot vorbesc eu de Garnett( :ciocan: ) aici :P

rady
4th June 2003, 19:53
as vrea si eu sa castige nets, poate asta i-ar lovi in cap de dolan si laydick, dar totusi, duncan e MVP-ul si dupa parerea mea, spurs va castiga seria in 6 meciuri

ieppy
4th June 2003, 20:00
Bravo mai Azur! Asa te vreau! Si eu merg pe Nets in 7!

rady
5th June 2003, 10:28
spurs 101 - nets 89 dupa meciul 1
greu de crezut ca NJ va castiga seria dupa cele 32 pt-e, 20 recuperari, si 7 blocaje a lui tim duncan.

mishu
5th June 2003, 13:01
... unde mai pui și șase assisturi... culmea e că de el nu zice nimeni că e individualist... pe Garnett la aceleași statisitici săreau toți cu gura... știu, știu... pe Duncan îl duce capul ceva mai mut decât pe Garnett... dar totuși...

o zic că Nets ar putea câștiga două meciuri... așa ca să termine SA simetric și identic tot playoff-ul plus finala... adică un 4-2... mai mult însă... /nope/ i don't think so...

Gabriel
7th June 2003, 09:04
Incredibil. Azur astept sa ne povestesti ce s-a intamplat de au batut NJ. Nu s-a prezentat SA la meci ?
Nu mi-a venit sa cred cand am deschis siteul nba. Si mai ziceai ca Jason Kidd nu vrea sa-i deranjeze pe Spurs.

mishu
7th June 2003, 09:18
ai sa râzi da i-au batut pentru că din câte am înțeles din comentariul celor de la nba.com... MUTOMBO (Da, Dikembe...) a jucat excelent în apărare (unde altundeva) și a reușit să-l limiteze pe Duncan la 19 puncte...

"We cannot stop him (Duncan), but if we can find a way to slow him down, we are going to have great success in this series, and tonight was that night," said Mutombo, whose impact could not be measured by his four points, four rebounds and three blocks. "We were kind of slowing him down. We made him think twice, sometimes three times, before he did any move."

așteptăm veștile de la fața locului...

rady
7th June 2003, 11:46
si asta multumita lui byron scott care a avut incredere sa-l foloseasca, spre deosebire de meciul unu in care a jucat doar 6 minute

Azur89
8th June 2003, 19:57
:shock: noroc ca esti de-al meu (Knicks) ca altfel iti spuneam "mai multe"... :P Dar asa am sa ma limitez doar sa "specific" ca in timpul unui time-out, in sfertul 4 cind Byron a hotarit sa il inlocuiasca pe Dick, jucatorii echipei au fost cei care l-au facut sa se razgindeasca. Stirea a fost redata pe parcursul meciului de comentatorii tv imediat dupa acel time out, (ei au microfoane si de o parte si de alta) deci nu e scenariu. Din pacate nu s-a specificat daca Kidd a fost si el de partea jucatoriilor care au cerut ca Dick sa ramina. Dupa cum se stie (vad ca nu de toti) Byron si Kidd sint cei care nu au ochi sa-l vada pe acesta nici macar in sala in care joaca echipa. Si tot legat de acest aspect, dupa meci, la conferinta de presa, Byron a recunoscut ca are "probleme de comunicare" cu Dick. Presat de ziaristi, a spus-o apoi mai "romaneste" ca nu vorbeste cu acesta deloc :? .

Concluzia? Dick a jucat doar datorita presiunii create de mass-media, care l-au avertizat ca dupa 0-4 cu LA anul trecut, ar putea urma un 0-4 cu SA anul acesta daca Byron nu-si schimba felul de a vedea lucrurile in cel mai scurt timp. Asa ca brusc a aplicat ce i-au reprosat ziaristii dupa primul meci, si anume folosirea lui Dick si folosirea lui Martin in ciuda faulturilor pe care le-ar avea. In cazul ultimului, el a jucat cu 3 faulturi aproape jumate din sfertul 2, iar apoi a luat al patrulea imediat la inceputul sfertului 3 si Byron l-a lasat in pace. De remarcat ca in primul meci, cu 4 faulturi, Martin a fost tinut pe banca aproape 10 minute, fiind introdul cu 3 minute ramase de jucat cind meciul era jucat.

Asadar, victorie meritata, dar Byron n-are alt merit decit strategia de dublaj la Duncan, si faptul ca citeste ziarele constincios. :P

mishu
9th June 2003, 09:14
Ce a spus Azur mai sus după meciul 2... se pare că n-a mai avut valoare la meciul 3... strategia de double team la Duncan a continuat, chiar cu oarece roade (21 pct) dar Tim a reușit 16 rec, a mai trimis 7 ast, plus 3 capace și iar a făcut un meci bun... Mutombo n-a mai jucat decât 18 minute...
Dar "stranierii" au fost cei care i-au împins pe Spurs... Parker și Ginobili au avut un meci superb... cu coșuri în momente importante...

Iar NJ... probabil că au forțat prea mult pentru a impresiona după cele numai 9 puncte din sfertul 2... și n-au mai rezistat deși conduceau după sfertul 3 cu 3 pct...

Oricum 33-30 la pauză... și în România, la 10 minute sfertul, se înscrie mai mult, io înțeleg că poate s-au apărat ca nebunii, dar chiar așa...

Predăm legătura peste ocean....

Azur89
9th June 2003, 09:49
Buna dimineata, am preluat legatura aici si va informam ca sinteti ....dezinformat. :P A fost un meci de divizia B(in cel mai bun caz), mai multe turnovers decit puncte, un meci in care cu exceptia lui Parker, nimeni nu a dovedit ca este un jucator de NBA macar ptr. 25-30 de minute. A jucat fiecare cite 5-6 minute, si a iesit o cacialma de-ti pare rau de timpul pierdut. Cu atit mai mult regreta NJ, ca ei au pierdut si meciul, nu numai timpul.

Pe rind, primul sfert a fost Martin, sfertul doi s-a jucat probabil in alta parte, ca pe teren nu. In al treilea a iesit in evidenta Parkersi partial Kittles si Haris, iar ultimul a apartinut lui Duncan si Parker.

Ce sa spun....nu pot sa nu remarc din nou(!!!) antitalentul lui Byron, care in sfertul 4 s-a pierdut el inainte sa se piarda echipa, n-a stiut efectiv sa gaseasca un antidot. Putea recurge la faulturile de acum cunoscute, SA fiind una dintre cele mai slabe echipe din liga la aruncari. N-a facut-o. Iarasi l-a pus pe Martin pe banca, parca il tinea ptr. prelungiri, si a fortat cu Mutombo, care probabil avea o febra musculara demna de o cauza mai buna dupa efortul de acum 2 zile. Oricum, 3 dunkuri in fata lui Mutombo, asa umilinta n-a trait saracul in toata cariera lui. Sper doar ca Byron sa nu profite de ocazie si sa-l inghete iara pe banca, fiindca acum urmeaza 3 zile de odihna, si sint convins ca Dick a ramas cu niste polite de platit. Si din cite il cunosc, e om de cuvint. Nu ramine el dator :drak: .

Martin a jucat excelent primul sfert, iar apoi a mai iesit in evidenta doar prin cite un fault pe ici-colo.
Jefferson si-a adus antrenorul din college, sperind sa-si revina putin din forma proasta in care este.Probabil ar trebui sa incerce cu educatoarea de la gradinita.Poate, poate... :rolleyes:
Harris, dupa un excelent meci 2, a jucat "efectiv" vreo 4-5 minute, pe de alta parte, are vina ca a pierdut mingea intr-un moment cheie(3 puncte, cam un minut ramas de jucat). Cu o posesie inainte o mai comisese si Martin. Una peste alta, victorie mai mult muncita decit meritata a celor din SA, mai ales ptr. faptul ca au reusit sa treaca peste infringerea din meciul 2.
NJ, ramine cu ideea ca ar fi meritat victoria (si probabil ar fi obtinut-o cu un alt antrenor), dar partea buna este ca meciul de ieri a semnat practic raminerea lui Kidd in NJ. Duncan si SA ar trebui sa fie idioti sa il aduca pe Kidd acolo, cind il au pe Parker, care la cei 21 de ani, promite sa devina un star in NBA.

Meciul 4 e decisiv ptr. NJ, au dovedit in meciul 2 ca sint capabili atunci cind ii apasa taisul pe os, sint convins ca pot sa o faca si miercuri. Mi-e teama doar de faptul ca Duncan nu cred ca a avut in viata lui 3 meciuri proaste la rind. Si deja au fost 2. Cred ca stiti ce vreau sa spun :shock: .

De cealalta parte, astept o explozie lui Martin, si mai ales Jefferson. Mai ramine si problema Mutombo, dar asta nu depinde nici de mine nici de el..


Pina atunci insa, va multumesc ptr. atentie si predau legatura in studio. La revedere. :P :P :P

Gabriel
9th June 2003, 14:21
si acum publicitate !

azur...dar se simte atmosfera de finala ? ca din spusele tale parca a fost un meci de pre-season. mai au finalele din ziua de azi...stralucirea de alta data ? eu nu am mai vazut nici o finala de la LA - Philadelphia. Dar oricum..ultima finala frumoasa pe care am vazut-o a fost Bulls-Jazz. Pe urma...slabutzel !

dj_jaxxx
9th June 2003, 16:07
M-i s-a parut meciul destul de naspa comparat cu primele 2. Parca cele 2 echipe erau timide iar mingea parca era prea fierbince ca tot o aruncau din mana in mana si tot prost iesea. Oricum inceputul meciului a fost oribil si se faceau niste pase de parca se juca in curtea scolii. Oricum ambele echipe nu au depus efortul si concentratia care trebuiau pt un meci de finala. Diferenta a fost ca Parker si Duncan s-au trezit in ultima repriza si au profitat de gafele/neatentia echipei din NJ. 63 de puncte intr-o jumatate de meci este cel mai mic total de puncte in 2 reprize din istoria finalelor NBA.

Sa speram ca meciul 4 va fi la inaltimea importantei sale.

07Ex
9th June 2003, 16:57
Nu stiu dece mizati voi pe NJ asa de mult. Dupa ce am vazut meciul a 3-lea m-am convins ca NJ nu va a vea puterea sa-i bata pe SA. Nu au pe nimeni sa-l tina pe Duncan. Pronsticul meu San Antonio in 6.

Azur89
9th June 2003, 19:29
da asta(duncan) a jucat ieri? Ca parca nu l-am vazut( :drak: )...erau cred 2 Robinsoni acolo, nici vorba de MVP... :shock:

dj_jaxxx
9th June 2003, 20:34
Intradevar, Duncan a fost invizibil avand in vedere ca a avut numa 21 de puncte, 16 recuperari si 7 pase. Va puteti imagina ce o sa faca cand o sa fie vizibil? :D

Azur89
10th June 2003, 04:18
35-40 de puncte si 25-30 de recuperari....cam asta ar trebui sa joace cel mai bun jucator din NBA intr-o finala. (Vezi Shaq, Kobe, Iverson in anii precedenti).

Din punctul meu de vedere, el si Kidd sint cele mai mari dezamagiri ale finalei.

dj_jaxxx
10th June 2003, 16:11
De acord, dar Philadelphia si LA (ca sa folosesc exemplele tale) nu prea au pe nimeni altcineva care sa ajute "vedetele" la nevoie. S-a vazut anul asta in playoffs cu ambele echipe ca nu e destul sa ai 1 sau 2 jucatori care sa faca toate punctele. Dar SA au destule optiuni incat Duncan nu e nevoit sa bage 40 de puncte in fiecare seara, mai ales cand NJ pun cate 2-3 oameni pe el cand se duce spre cos. Ce vreau sa spun e ca NJ sufera mult mai mult cand Kidd nu joaca bine decat SA cand Duncan nu are un meci stralucit. Daca te uiti in meciul castigat de NJ Kidd a avut 30 de pct iar in celelalte 2 a avut 10 si respectiv 12. Oricum eu zic ca NJ o sa egaleze seria si K-Mart o sa aiba un meci impresionant de tot cu peste 30 de puncte, si Kittles cu Jeferson o sa joace si ei bine. Sa vedem.

Azur89
10th June 2003, 19:16
NJ e la 50%....adica au cistigat NHL. Acum urmeaza a doua jumatate, NBA.... :D

dj_jaxxx
10th June 2003, 21:28
Lol...cum a fost pe strazi ieri noapte? :yeah:

07Ex
10th June 2003, 22:26
NJ e la 50%....adica au cistigat NHL. Acum urmeaza a doua jumatate, NBA.... :D

NJ Devils a castigat cupa, ai dreptate, dar echipa de hochei nu se compara cu cea de baschet. La baschet trebuie sa recunosti ca San Antonio este o echipa mai omogena si mult mai bine sudata decat NJ Nets.

mishu
11th June 2003, 09:25
... ce tari sunt americanii in titluri... au o placere nebuna pentru jocurile de cuvinte... New York Post: "Parker taking Kidd to school"... beton, asta imi aduce aminte de un alt titlu beton, legat tot de Kidd, atunci cand a venit la NJ: "Same Kidd, New Jersey"...

Azur89
11th June 2003, 10:24
Hai sa mai contrazic pe cineva (parca am mania asta :rolleyes: )... SA nu este nici mai omogena si nici mai bine sudata. A dovedit-o pe tot parcursul play-off-ului... A pierdut niste avantaje in ultimul sfert demne de Memphis sau Denver, si nu de o campioana ce se vrea sa para. Acolo ar trebui sa apara unitatea si sudarea intre jucatori, adica atunci cind stiu sa stringa rindurile la nevoie.

Daca vrei sa spui ca SA este mai bine antrenata (ptr. ca are un antrenor adevarat pe banca, pe cind Nets :shock: ) atunci sint de acord.
Daca vrei sa spui ca este mai experimentata, fara indoiala, cu exceptia lui PArker si Ginobli e o echipa coapta.
Mai valoroasa? Asta e cu dus si intors. Daca ii scoti pe Kidd si Duncan din acest meci, tot nu cred ca s-ar rupe vreun echilibru. Daca Duncan ar juca la 90-95%, atunci as spune SA in 5. Dar ptr. faptul ca are o serie cel mult modesta, eu zic ca se joaca.
In sfirsit, dar nu in ultimul rind, NJ e echipa mai sudata si mai omogena.Asta ptr. faptul ca joaca a doua finala de NBA in doi ani, practic in aceeasi formula. Asta in timp ce, SA de la inceputul sezonului si pina acum tot nu isi gaseste reteta. Nu exista un joc de echipa anume, totul merge pe ideea "paseaza lui Duncan" si apoi fiecare asteapta sa vada ce se intimpla. In schimb in aparare, acolo apare geniul lui Popovich... O echipa bazata pe munca si efort, mai mult decit pe valoare si talent. Bineinteles, cu exceptia de rigoare. :P

Referitor la titluri, saptamina trecuta am vazut un "No Kidding"... :P

Referitor cu "ce a fost pe strazi?", intrebarea este, pe care strazi? Am scris nu de mult o descriere a acelor locuri. Probabil unii au luat-o de gluma, dar eu iti zic ceva....sa te fereasca...sa ramii in pana pe la sala, ca te papa lupii pina vine vreun suporter sa te gaseasca.... :D

Referitor la acelasi lucru, poate am mai scris asta, in NY si imprejurimi, e un eveniment mai mare cind Rangers sau Knicks pierd un meci, decit Devils sau Nets cistigind un titlu.Atmosfera tipica de "capitala" :drak: .
Problema mare in NJ acum e ca nu au bani sa organizeze o parada sau asa ceva. Echipa e de vinzare si nu o cumpara nimeni, general managerului i s-a cerut sa accepte mai putini bani, ca cica cistiga prea mult, etc. Probleme... De partea cealalta de riu, aia care rup biletele la Madison Square Garden cistiga cam tot cit managerul din NJ, echipa are 6 ani fara play-off, salariile sint cele mai mari din liga, si tot degeaba.

Dar sa revenim la NBA, Martin spunea ca meciul 4 va fi ptr. ei meciul 7. Byron Scott a sarit in gitul arbitrilor (si credeti-ma ca are dreptate), iar Mutombo i-a promis lui Rose ca daca va mai incerca inca un dunk in fata lui, mingea aceia se va opri in NY City.

Toate premisele ptr. un meci "care pe care"....Pina atunci, insa, Hai Romania! :yeah: :thinkso: :)

Baccardi
11th June 2003, 14:23
I'm BAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAACK

Si ce daca, o sa zicetzi!!!!
:) :) :) :) :) :) :) :) :)

Da dar vin cu stiri proaspete pentru azur ca prea le stie el pe toate. Vezi ca vin Sexxy si LA sa concerteze la NY, poate ne relatezi si noua cum decurge concertul (eventual cat de dezbracate au fost "fetele"(pardon doamnele am vrut sa zic) de la Sexxy). Despre baschet chiar nu am mai avut timp sa ma implic si cand am avut erati voi prea infierbantatzi si am zis sa nu va mai ametzesc si eu. Oricum o sa revin sezonu viitor neaparat. O sa va relatez cum se descurca Lebronn in caz ca tot nu o sa fie NBA in Romania.

Ayrton
11th June 2003, 16:40
O sa va relatez cum se descurca Lebronn in caz ca tot nu o sa fie NBA in Romania.

Hai nu cobi!!! (tare mult imi doresc sa nu fie asa, dar... Nba tot pe la cnn sau la alte stiri, cate 30 de sec o sa vedem :( )

Gabriel
11th June 2003, 18:54
Nu , ayrton. eu cred ca Baccardi a dorit sa sublinieze ca va merge la meciuri live in Cleveland. Dupa cum vezi la locatia sa...este un locuitor al statului Ohio...si Cleveland tocmai acolo e. Apropos...cat faci cu masina intre Columbus si Cleveland ?

noi o sa avem NBA...la televizor ! meciuri live ! stai linistit ! :P

dj_jaxxx
11th June 2003, 19:25
Auziti mai dar in Romania nu exista posturi TV numa cu sport? Parca tim minte ca e Eurosport sau ceva de genu. Nu prea sunt la curent cu televiziunea romana. Dar daca exista un canal numa cu sport ar trebui sa dea si baschet. In alta ordine de idei eu eram sub impresia ca baschetul era in primele 5 sporturi cele mai urmarite in Romania alaturi de fotbal, gimnastica, volei si handbal. Stiu ca se uita lumea si la tenis, box, atletism, etc dar parca baschetul ar atrage mai multi spectatori. Am observat ca din ce in ce mai multa lume in Romania se intereseaza de NBA si urmaresc campionatul cat se poate de mult. Ar fi pacat sa nu mai dea baschet in direct.

Apropo, baseball, fotbal american si hockey sunt la tv in Romania?

Azur89
11th June 2003, 19:40
Da dar vin cu stiri proaspete pentru azur ca prea le stie el pe toate. Vezi ca vin Sexxy si LA sa concerteze la NY.

Si unde sint vestile proaspete? Sint afise pe aici de cel putin trei saptamini (afise, e cam mult spus, niste bucati de A4 pe care am observat ca scrie SEXXY si m-am oprit sa vad ce poate fi sexy intr-o brutarie :P ). Cit despre ceilalti, nu-mi permite nivelul minim auto-impus sa ma cobor la nivelul ala. :shock: Asa ca dau mai mult din pene sa incerc sa intru la meciul 6 (daca va fi un meci 6) al finalei NBA. :P

Azur89
12th June 2003, 06:25
Si inca ceva, ai uitat cea mai buna parte a spectacolului....Varu Sandel...
Dar sa revenim...mai sint 4.8 secunde si e 2-2...Parker a fost in vacanta... :D

OK...e gata...e 2-2, dar inca curg apele pe mine ptr. ultima aruncare de 3 a lui Ginobli... Am sa incerc sa revin cu amanunte, acum trebuie sa ma duc sa il caut pe Parker, familia lui e ingrijorata, nu stie cine e persoana care i-a furat tricoul si a intrat in teren in locul lui. :drak:

One down (Devils), one more to go...Nets...(dac-as prinde si un bilet ar fi si mai bine :rolleyes: )

PS...in timpul meciului s-a dat o statistica....ceva de genul "finala e transmisa intr-un fel sau altul in 205 tari si in 25 de limbi diferite" A fost publicata si o serie intreaga de tari pe unde a ajuns NBA, si daca e sa compar Romania cu ce tari am vazut acolo, inteleg si eu de ce ne fura arbitrii si cind jucam cu pescarii.

Gabriel
12th June 2003, 06:34
sa ne fure arbitrii....ca suntem prea prosti. nici nu meritam sa jucam la europenele de fotbal. auzi tu...sa nu fie finala NBA in Romania ! pana si in Papua Noua Guinee este transmisa. :(

mie nu imi vine sa cred ca Nets au egalat situatia. de fapt nu imi vine s acred ca au ajuns aici. o echipa care aspira la titlu..nu tre' sa aiba si ea..macar 2-3 vedete. cativa jucatori legendari , acolo ? nets pe cine are in afara de kidd ?

a fost frumos meciul , Azure ?

rasheedkpenny
12th June 2003, 10:27
Vedete la Nets(cu numele): DIkembe Mutombo
Cvasi-vedete la Nets(pe langa Kidd): Kenyon Martin, Richard Jefferson

mishu
12th June 2003, 11:22
tare as vrea sa revii cu amănunte azure tată... păi ce dracu meci a fost ăsta nene... Parker un punct???... pe îl mai duce el pe Kidd la școală... poimarți... io cred că măsa nu-l mai lasă să iasă din casă o săptămână... e pedepsit...

vreo șase faulturi tehnice... faulturi cu nemiluita... drept urmare libere la fel... scandal cu arbitrajul... oare a fost goaltending la Kidd???... au jucat fiecare câte un sfert... NJ 2: 29-16 și SA 3: 23-11... pe urmă nimic...

Cred că a fost la fel de urât ca Norvegia-România, numai că aici o țară întreagă striga la Ganea... trage mă, trage mă!!!!!!!!... a vrut să omoare de inimă o țară întreagă... parcă nu mai vedeam odată mingea aia în plasă... și pe urmă a venit Heleșteanu ăsta al slovacilor sau al cehilor... naiba să-l ia care ne-a stricat petrecerea....

scuze pentru derapaj... dar la noi e înnorat rău după meciul de aseară... pentru o vreme.... NJ-SA a fost pe locul doi...

Azur89
12th June 2003, 11:32
Rasheed, are Gaby dreptate de data asta...NJ nu au ani de baschet cite inele au aia din SA...Practic rezervele lor sint cel mai galonat 5 din liga cred (ok, poate cu exceptia celor din LA).

Referitor la Martin si Jefferson, nu sint staruri, nu sint respectati de arbitrii din liga precum un Robinson, Duncan, Kerr sau Willis. Mai degraba sint la egalul unui Parker si Ginobli. Unde mai pui comparatia dintre Popovich si Scott?

E o echipa fara vedete (si ce mare vedeta era Kidd acum 18 luni in Phoenix?), care a jucat in stilul propriu doar impotriva celor din Milwaukee. Apoi au spulberat Bostonul in ritmul lor, au spulberat Detroit in stilul lor, si acum joaca de la egal cu SA jucind practic din nou stilul lor. Nu-si pot impune jocul, dar in schimb isi impun scorul :D .

Daca a fost meci frumos? Ultimul meci frumos in liga a fost Dallas-Kings, acel meci cu 300 de puncte, si cu procentaje de 60%. Aseara SA a reusit o performanta demna de Rompetrol, un 29% parca. Bine, ca nici NJ nu a spart gura tirgului, dar nu poate fi vorba de spectacol. In schimb exista suspans, aseara a aparut in sfirsit si incrincenarea, au fost vreo 6 tehnice, se vede ca se apropie momentul culminant. Meciul 5 practic va decide titlul, zic eu, invingatoarea urmind sa fie noua campioana NBA. Excelenta mutare a organizatorilor acestui meci. La sfirsitul sfertului , dupa ce NJ pierduse un avantaj de 16 puncte si era condusa cu un punct, a fost introdusa pe teren trupa celor de la Devils, care au prezentat trofeul celor prezenti. A fost scinteia necesara ptr. a ridica tribuna in picioare si in acelasi timp ptr. a reaprinde speranta in jucatorii gazda, care pareau ca niste pesti pe uscat.

NJ se dovedeste o echipa excelenta tocmai acolo unde SA are lacune mari. Si anume la meciurile pe muchie de cutit. Asa a fost si aseara, dupa ce ma amagisem singur ce genial am fost cu pronosticul meu de 15-16 puncte, totul s-a naruit in al treilea sfert. De fapt, cronologic vorbind, a fost mai intii Byron care a criticat arbitrajul cu o zi inainte, de acolo a rezultat un meci fluierat bine, in care Duncan a primit al treilea fault cu vreo 3-4 minute inainte de jumatate. Nets au facut un mars fortat in perioada aia, si au incheiat repriza cu avantaj de 11 puncte(si eu am prezis 12 :evil: ). Dupa pauza, si mai si, Jefferson a luat foc si s-a marit diferenta la 15-16 puncte. Eram in grafic. Dar atunci a venit Duncan cu pompierii. In ultimele 7-8 minute din sfert NJ a mai marcat un singur cos parca si ceva aruncari libere. In rest ratari, dar ratari din alea "a la Muresan". 3 lay-upuri intr-o singura faza, toate ratate. Nu spuneti ca se mai intimpla, ca s-a mai intimplat de inca 2 ori ulterior. Ingrozitor. Noroc ca nici de cealalta parte, cu exceptia "bunicului" Willis (40 si treaba lui de ani), toata echipa a facut figuratie. In frunte cu MVP lor si cu "genialul Parker". In urma testelor DNA am constatat ca cei doi au fost prezenti la meci, dar din motive neelucidate inca, evolutia lor a lasat de dorit. Poate o mentiune ar merita Claxton, aici i se poate reprosa lui Popovich ca a preferat sa incheie meciul cu un jucator care aruncase 1 din 12 (Parker) in locul lui Claxton, care se descurcase binisor.

Si ca sa inchei cu SA, spuneam ca nu cred ca Duncan poate juca slab 3 meciuri la rind. Se pare ca m-am inselat, e si el om.

Sa trecem de partea cealalta. MVP ptr. Nets in aceasta serie? Buna intrebare! Eu unul l-as vota pe Mutombo. E omul care face diferenta. Cind joaca el bine, Nets cistiga, cind nu.... :rolleyes: , SA cistiga. Mutombo a reusit practic sa-l reduca la tacere pe Duncan. Cu acesta pe teren, procentajul lui Duncan e la fel cu al lui Parker aseara. Dezastru total. Ce-i drept ca ofensiv nu aduce nimic echipei, dar aseara a reusit un cos foarte important, si mai ales o recuperare si jumatate in ultimul minut de joc, dupa ratari ale lui Kidd. In aceea jumatate, a reusit sa-i incurce pe Duncan si Ginobli asa rau, incit mingea a ajuns la Kittles. Si asta cind Nets conducea cu un punct iar Kidd ratase, si mai erau doar 9 secunde de joc.

Apoi trebuie remarcat Kidd, aproape de un triple double, chiar daca cu aruncarile n-a stat bine, in schimb a excelat la final cu aruncarile libere, nelasind nici o sansa lui Duncan & Co.

Jefferson...a fost asediat toata saptamina ptr. faptul ca n-a facut inca nimic in toata seria....In sfirsit, aseara a spart gheata, double-double.

Martin...in linia obisnuita, e omul care isi doreste titlul mai mult ca oricine altcineva de pe teren. A reusit si el un double-double.

Si totusi, mutarea cistigatoare in acest meci apartine celui pe care l-am criticat de cite ori am avut ocazia, adica zi de zi. :P

Pe numele lui Byron Scott, acesta a avut inspiratia sa faca o schimbare de tactica. Asa ca l-a mutat pe Kidd de la PArker, si l-a pus acolo pe Kittles. In acest fel a impuscat 3 iepuri cu un foc (asta braconaj :P ). In primul rind, l-a pus pe Kidd la Bowen, adica fara obligatii defensive (Bowen arunca sporadic cite un 3, in rest e inexistent in atac, in schimb e cel mai bun aparator din NBA), astfel incit Kidd a jucat 47 de minute. De regula el joaca un 38. Byron a realizat ca aia s-ar putea sa nu fie suficient ptr. ca Nets sa cistige. Al doilea iepure, a fost ca l-a pus pe Kittles la Parker. Sa fi fost statura lui Kittles, sa fie acesta un aparator mai bun, sau sa fi avut Parker o zi catastrofala, asta vom afla Vineri. Cert e ca aseara Parker a stat jumate din meci pe banca, iar jumatea cit a jucat a transformat o aruncare din 12.

In sfirsit al treilea iepure, este victoria in sine. De acum e o serie scurta, cel mai bun din 3.

Daca exista voluntari, va rugam nu stati la coada, poftiti in fata... http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=2178376968&category=16122

:yeah: :yeah: :yeah:

Sau ptr. cei mai instariti...
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=2178677414&category=16122

:o :o :o :o :o :o

Baccardi
12th June 2003, 12:30
Apropos...cat faci cu masina intre Columbus si Cleveland ?



Pai cam vreo ora jumate se face teoretic din columbus pana in cleveland, ceva mai mult pana ajungi la Gund arena, e destul de prost pozitionata si sunt putine drumuri de acces, vreo 2 doar, deh Ohio nu e tocmai stat iubitor de baschet ( mai degraba iubitor de hamburgeri, nu prea au ei treaba cu sportu in general ) Da acu ca vine marele "The King" lebronn se schimba lucrurile cica, o sa vina vacarii sa-l vada pe "wonder kid".

Azure , noi n-am pierdut ca ne-au furat arbitrii mah, am jucat execrabil si nu ca n-am avea cu cine, ci datorita imbecilitatii divine a lu nea Puiu anti-fashion. Netsii vad ca se tzin tare, n-am vazut meciurilede cand a inceput finala, da sincer nu cred ca pot sa le fure meci la Spurs in SA, si decisiv.
Apropos , mama da mult mai scrii mah Azuru, noroc ca sunt baietzii astia de aici super fanatici, si civilizati ca dc te apuca sa scrii pe un forum de fotbal atata te baga si te scot de prin toate alea.

Hai ca ma retreag cu mesaju asta pana prin septembrie.

Bafta si sa aveti o vara placuta.

Oh and BTW : Baccardi is everywhere, and it's still worth da hangover :):)

dj_jaxxx
12th June 2003, 15:55
Mah pai a fost destul de misto meciul de aseara numa ca ma enerveaza ca nu se marcheaza mai multe puncte :x

Si inca o chestie...ambele echipe au tras 5-27 de la 3 pct...kidd n-a mai facut un 3 pct de nu mai tin minte (0-4 aseara).. Oricum mi s-a parut ca fiecare echipa juca mai retras pana cand aveau prea multe puncte in spate si atunci au inceput sa joace. Primul sfert a fost cam egal dar la sfarsit NJ si-a revenit si a continuat sa domine si in a 2a repriza. Iar in al 3lea sfert parca toti jucatorii de la NJ devenisera miopi. Dupa cum a zis azur, vreo 7 min n-au bagat decat vreo 5 puncte si noroc cu Duncan care s-a adunat de pe podea si si-a adus aminte ca e meciul 4 din finala! Nu prea castigi multe meciuri daca nu bagi nici macar un cos din 3. Oricum SA va castiga urmatoarele 2 meciuri pt ca nu se poate ca Duncan sa aiba 4 meciuri proaste la rand...mai ales acasa :D

rasheedkpenny
12th June 2003, 17:07
...parca meciul 5 e tot la NJ, nu? Asa stiam eu ca finala se joaca 2-3-2. Poate nu imi aduc eu bine aminte!

dj_jaxxx
12th June 2003, 17:52
Ah da ai dreptate, vineri se joaca in NJ si dupaia 2 in SA (daca mai trebuie al 2lea). Eu ma gandeam la hockey, ca acolo se joaca 2-2-1-1-1.

In cazu asta poate imi revizez pronosticul... :rolleyes:

Ah gata stiu cine m-a indus in eroare!! Azur a zis ca o sa incerce sa faca rost de bilete pt meciu 6! :D :P

Azur89
12th June 2003, 18:57
Scuze, eu am comis-o cu meciul 6, poate si ptr. faptul ca acolo biletele sint mai ieftine, cred ca m-ar costa mai putin cu avion cu tot :P .

Cit despre ce urmeaza in continuare, nu pot sa spun decit ca totul se decide in meciul 5. Un lucru care merita considerat, e faptul ca SA e o echipa mult mai puternica in deplasare decit acasa. Nu prea rezista presiunii baietii. Acasa au pierdut niste meciuri care mai de care. In deplasare cred ca aveau doar 2 sau 3 infringeri inainte de startul finalei. Asa ca daca NJ merge in SA cu 3-2, nici vorba ptr. SA sa rastoarne balanta acasa.

Cit despre scris, problema mai mare a fost cind nu am scris deloc decit atunci cind scriu mai mult. :P

mishu
14th June 2003, 13:08
"bunicul pervers" a comis-o din nou... "Steve Kerr left the New Jersey Nets with an awful feeling in their stomachs... The ageless guard struck again... Kerr had a steal and buried a three-pointer and jumper just over a minute apart..."

Vorba aia cu bătrânii... Și-a făcut mâna ajutându-l pe Jordan să câștige un titlu și acum îl ajută și pe Duncan... și citiți ce declarație dă... super tare: "I've got the greatest job in the world," Kerr said. "I come in, I play like six minutes, I make a couple shots and then I come do interviews in the interview room," Kerr said. "It's awesome."

Io zic că se termină în 4-2... e scorul preferat al celor din SA...

dj_jaxxx
14th June 2003, 17:59
Pai in 6 am zis si eu. Am castigat 40 de dolari ca am pariat pe SA ieri :D

Si mai pun inca 20 pe SA meciu 6.

Se pare ca locu 4 e asigurat la Casa de Pariuri aici pe forum. Oricum Azur are un noroc nebun...sau e var cu Notradamus. :happy

mishu
16th June 2003, 06:37
THE 2003 NBA CHAMPIONS:


SAN ANTONIO SPURS

mishu
16th June 2003, 08:28
You want scoring? Duncan had 21 points, including seven in a surge at the end of the first half that prevented the Nets from running away early.

You want rebounding? Duncan had 20, his fourth 20-rebound game of the postseason. In the fourth quarter, he seemed to sweep away every miss by the Nets.

You want passing? Duncan had 10 assists, three more than Nets passmaster Jason Kidd as he completed the first triple-double in the Finals in 10 years. Amid a swarm of defenders in the final period, he repeatedly found open teammates for baskets that built a 19-0 run.

You want defense? Duncan had eight blocks, tying a Finals record. He also had a lot to do with Kenyon Martin's poor 3-of-23 shooting and New Jersey's scoreless drought of more than 5 1/2 minutes in the fourth quarter.

NO MORE COMMENTS... Cred că de data asta, măcar de data asta, cifrele spun totul...

Ayrton
16th June 2003, 10:33
Ce sa mai zic... :( :( :(
zau daca nu eram mai sigur ca niciodata ca Nets va merge in San antonio in avantaj... Asa insa, totul e pierdut... Pacat...

dj_jaxxx
16th June 2003, 15:48
Ce faci Azur...nu mai comentezi meciu? :D

Oricum naspa pt NJ...2 ani la rand. N-am inteles eu bine sau Kidd in conferinta de presa de dupa meci a spus ca ar vrea sa fie cu o echipa care are sanse mai multe sa castige ca Nets? Sau poate n-am auzit bine.

Azur89
16th June 2003, 19:56
Ce a spus Kidd, a fost ca vrea sa fie cu o echipa care are sansa "reale" de a cistiga titlul. Nu obligatoriu alta decit Nets, dar nici nu parea foarte incintat de o eventuala reintoarcere.

E destul de paradoxal, echipa joaca bine tot sezonul, matura tot in play-off, iar cind ajung in finala se blocheaza. Nu pot spune ca a stralucit Kidd, dar el macar a jucat bine 2 meciuri si jumatate. Pe cind ceilalti au aratat ca o turma asteptind minuni de la cioban (mama ce comparatie, bine ca nu stie Martin romaneste, ca ar trebui sa ma mut in West).

San Antonio, fara sa straluceasca, a convins ca e mult mai valoroasa si mai experimentata decit de Nets. Duncan si Robinson s-au bucurat de tot respectul oficialilor, niciodata fluierati ptr. un fault comis, in schimb orice interventie la ei a fost fault. Nu a fost asta motivul ptr. care a cistigat SA, dar a ajutat si asta la "moralul" celor din NJ.

Byron Scott a facut unele greseli mari de tot pe parcursul acestei finale. Am mentionat unele aici. Se poate spune ca el s-a impuscat singur in picior.

Kenyon Martin, acum un an, dupa meciul 4 cu LA in care el a avut 35 de puncte, a sarit pe VAn Horn si a precipitat plecarea lui din NJ. As vrea sa vad cine are curajul sa sara acum pe el... Ptr. cei care iubesc cifrele, va spun ca el a marcat primele 2 aruncari. Restul meciului a fost 1 din 20 parca. 10 puncte in ultimele 2 meciuri....MAi multe turnovers decit puncte. S-a invocat ca e racit...Dar atunci e vina lui Byron...Lasa un jucator sanatos acolo, vezi cazul Dirk in Dallas.

Un alt lucru interesant, se anunta o batalie crincena intre Kidd si Parker.....Batalia a fost cistigata insa, cu mare usurinta, de Claxton.

In rest, NJ are sansa ca in citeva saptamini sa redevina "traditionala" NJ din primii 25 de ani. Sau poate sa imbunatateasca performantele din ultimi 2. Totul depinde de o semnatura.
De cealalta parte, e incredibil. Din echipa campioana, doar jumatate vor ramine. Dar ei au foarte multi bani la dispozitie sa se intareasca. Oricum le va fi greu sa gaseasca un inlocuitor pe masura ptr. Robinson. Atit ca om, cit si ca jucator.

07Ex
18th June 2003, 06:14
Nu stiu dece mizati voi pe NJ asa de mult. Dupa ce am vazut meciul a 3-lea m-am convins ca NJ nu va a vea puterea sa-i bata pe SA. Nu au pe nimeni sa-l tina pe Duncan. Pronsticul meu San Antonio in 6.

Uite ca asa a si fost, SA a batut NJ in 6!!! Azi am auzit de asemenea ca finala de anul asta a avut audienta cea mai scazuta din ultimii nu stiu cati ani, dovada faptul ca pe nimeni nu-i prea intereseaza daca castiga NJ sau SA. Daca ar fi fost LA sau Philadelphia, poate si Detroit alta era situatia, dar NJ!!! Sa fim seriosi.

rasheedkpenny
18th June 2003, 12:18
Finalele de anul asta nu prea au avut audienta datorita jocului "defensive-minded" prestat de cele doua echipe! Asa cred eu... In plus lumea vrea spectacol, si foarte multe puncte inscrise de ambele parti. Lumea vrea o finala NBA gen All Star Game!

Era un dialog imaginar pe un site american, ceva de genul:

A man to his wife (or buddy):
- Would you rather watch the NBA Finals, or re-runs of ThePretender?

Ei pot sa faca asta ca nu sunt avizi de NBA ca noi! :( Damn it!

dj_jaxxx
18th June 2003, 17:46
Audientza finalei din NBA anul asta a fost cea mai joasa in 27 de ani (de cand s-a inventat sistemul de masurat audienta). Eu cred ca multi vroiau sa-i vada pe Lakers sau pe Dallas si oricum cu meciuri de 33-30 la pauza nu prea o sa se uite multi.

Gabriel
18th June 2003, 20:01
Pai au dreptate oamenii. Simt eu diferentza dintre finalele de acum 6-7 ani....cand se infruntau Jordan sau Malone. Dar in deceniul trecut...cand jucau Magic , Jabbar , Thomas , Bird , Erwing , Moses Malone....etc.

Sunt si acum staruri in NBA....dar nu se mai compara cu marile legende !