PDA

View Full Version : Intersezon NBA_2004



SilverZeus
21st June 2004, 22:45
....nu stiu cat e de fericit ales acest titlu....

....oricum este o propunere pe care o fac: nu vreau sa deschis un tread doar de dragul de a-l deschide, dar daca sunteti de acord cu el si daca aveti timp, va invit sa postati. daca nu, bineinteles stergeti-l....
.....avand in vedere ca ssezonul s-a incheiat, Telesport inca nu avem toti (sau majoritatea inca nu-l avem), ii invit pe cei care se afla aproape de fenomen(atat cei impatimiti din Romania, cat si cei de acolo din "tara NBA-ului") sa ne impartaseasca ultimele stiri, zvonuri, pareri din pauza competitionala.

Bineinteles, ca stiri de genul: "Phill Jackson a plecat de la Lakers", "Shaq si McGrady vor sa semneze pt Maverics" is deja pe siteul NBA.com.....dar cu siguranta fiecare are preferata sa in NBA, si poate stie mai multe despre ei decat ceilalti....

P.S.: pt MadSkillz: pe unde umbli frate?, n-ai mai dat nici un semn de viata (pe "private")

Azure, te asteptam sa-ti termini odata vacanta, ca esti esential pt noi.

Andrei
22nd June 2004, 00:55
http://www.insidehoops.com/nba_rumors.shtml

rasheedkpenny
22nd June 2004, 09:52
"ESPN's Jim Gray reports that the Rockets and Magic have finalized a deal to send Tracy McGrady to Houston -- provided none of the other principal names in the multi-player trade are selected in Tuesday's expansion draft.


The trade also includes Juwan Howard to Houston, while Orlando will get Steve Francis, Cuttino Mobley and Kelvin Cato in return. Of those five players, McGrady and Francis are protected and cannot be drafted by the Bobcats. If Charlotte passes on Howard, Mobley and Cato, then the deal is done, Gray reports.


To make the trade work financially under the salary-cap rules, the Magic would also send Tyronn Lue to Houston, reports ESPN's David Aldridge. Andrew DeClercq may also be shipped to Houston."

-----------------------------------------------------------------------------------

Cu alte cuvinte s-ar putea sa trebuiasca sa-mi schimb avatarul! :(
Shaq left, Penny was traded, but Darrell was the there, then T-Mac came along with Grant Hill... why trade T-Mac? :(

SilverZeus
22nd June 2004, 14:18
Hill... why trade T-Mac? :(

.....nu stiu daca au de ales: eu am tot citit declaratii ale lui, cum ca in OOrlando ii place si ca aici vrea sa joace, dar sincer am impresia ca vrea sa mearga undeva unde sa mai fie un superstar "consacrat"....si Orlando nu prea ii ofera posibilitatea asta, decat un "hot rookie", care mai are ceva pana sa confirme....si Grant Hill a venit cu surle si trambitze in Florida, dar accidentarile l-au cam "stins"....altcineva? JuwanHoward?

... ce parere aveti de "stirea" referitoare la o posibila aterizare a lui Shaq in Dallas ?

rasheedkpenny
22nd June 2004, 15:20
Shaq in Dallas... poate doar in vizita cu Lakers! A
cum serios nu il vad pe Shaq sa renunte la Lakers pana la sfarsitul carierei! :P Poate renunta Lakers la el... :))

dj_jaxxx
22nd June 2004, 15:21
Daca Shaq pleaca din LA, atunci si Kobe pleaca si s-au dus Lakers....

Si ma intreb daca T-Mac & Yao vor fii urmatorii Shaq&Kobe :)

rasheedkpenny
22nd June 2004, 15:30
Ce bine ar fi ca T-Mac si Yao sa fie Kobe and Shaq... dar din punctul meu de vedere doar in Orlando! Totusi Yao nu e Shaq... :D

Ce alte trade-uri mai vedeti posibile? Se mai vehicula T-Mac la Clippers pt. al doilea pick de anul asta + Corey Magette (care s-ar intoarce astfel la Orlando)... desi ar fi foarte ciudat trade-ul asta! :P

dj_jaxxx
22nd June 2004, 15:36
parca al doilea pick il obtinusera Bobcats...

Si oricum nu l-as da pe T-mac pentru Maggette

Jason Kidd
22nd June 2004, 17:05
Sint de acord ca T-MAc nu e multumit unde e. Nu stiu daca inca e considerat un rookie sau nu, dar e greu la valoarea lui sa joci pentru o echipa clasata asa de jos.
Si atunci sigur ca o sa vrea sa plece.
Cit despre Shaq, ma indoiesc sa-l trade in Vest. Ar fi o greseala care nu se face decit daca ai un mare avantaj. Oricum ai pune-o insa, e greu sa ai vreun avantaj dintr-un schimb cu Shaq. Nu sint suporterul lui dar e un "greu", si la propriu si la figurat.
Daca e sa-l asculti pe mosh Ursache de la totalsport.ro, sint mult mai multe echipe care ar fi interesate in ambii T-MAc si Shaq. Am citit pe undeva, nu mai stiu pe unde, ca ei si-ar dori sa joace impreuna. Oare sa fie cineva care sa si-i permita pe amindoi ?
Ma indoiesc.
Am mai citit in presa din New JErsey cred despre posibilitatea ca NEts sa il ia pe Shaq, care e nascut in zona si are familie etc. Daca Shaq vine la Nets, astia vor trebui sa il sign-and-trade pe Kenyon MArtin si sa le mai dea 2-3 jucatori, si au cam ramas in fundul gol.

dj_jaxxx
22nd June 2004, 17:29
Eu am auzit la radio aici in Toronto ca ar fi posibil un transfer: Vince Carter contra Iverson. Dupa care GM-ul de la Raptors a negat zvonul.

Jason Kidd
22nd June 2004, 17:45
Si eu am citit intr-un ziar din Philly ca exista posibilitatea unui transfer Carter-Iverson.
Am vazut si un pool care intreba ce zice lumea de un astfel de transfer. Si aproape 60% spuneau ca ar fi de acord.
Iverson a fost o dezamagire anul asta si multi incep sa speculeze ca Larry Brown, in 5 ani cu Philadelphia ar fi putut cistiga un titlu, daca ar fi avut suport din partea lui Iverson.

dj_jaxxx
25th June 2004, 17:03
Trade-ul intre Dallas si Washington este acum oficial.

Antawn Jamison la Wizards

Jerry Stackhouse, Christian Lettener si #5 din draft (Devin Harris) la Dallas.

Mavericks au dat o alegere din runda 1 din viitor la Utah pentru Pavel Podkolzine, care a fost ales #21.

MadSkillz
29th June 2004, 00:31
Rasheed, cred ca intotdeauna va fi in Orlando un numar 1 spectaculos, asa ca nu mi-as schimba inca avatarul in locul tau :P ... Insa poate renunt eu la ideea de a-mi cumpara bluza cu T-Mac , Orlando :(
P.S. SilverZeus , I got a troubled life :P

SilverZeus
29th June 2004, 10:13
.......ultima stire legata de Olimpiada:
"NBA Finals MVP Ben Wallace and Pistons team-mate Richard Hamilton are the latest stars to quit the U.S. team for the Olympics, according to the Detroit Free Press. Citing "security reasons" and fatigue after a long season, they join the long list of big names to quit the squad coached by Larry Brown.

Brown, who's also Wallace and Hamilton's coach at Detroit, will make due without Shaquille O'Neal, Kobe Bryant, Karl Malone, Ray Allen, Kevin Garnett, Tracy McGrady, Jason Kidd, Kenyon Martin, Mike Bibby, and Vince Carter.

Nonetheless answering the call for the defending Olympic champions are rookie sensation LeBron James, 2003 NBA MVP Tim Duncan, Allen Iversen, and Jermaine O'Neal."


....din pacate la Atena nu vom vedea multe din starurile NBA ce-si anuntasera prezenta: daca pe Kobe il inteleg (sincer nu stiu cum a putut sa joace Play-Off-ul, si inca sa joace si incredibil de bine), restul dau dovada de multa lipsa de caracter: intai iti anunti prezenta la Olimpiada (iti dai seama ca ziarele incep sa vuiasca: "...ati auzit?, vine si MVP-ul Kevin Garnett), creste publicitatea si face bine la imagine...pt ca dupa ce "apele" s-au linistit, invoc oboseala si "frica" fata de conditiile necorespunzatoare de siguranta de la Atena si zic pas: nu mai vine MVP-ul....si cine mai vine?: "fraierii", doar ei mai accepta....lista "fraierilor" nu e foarte mare: Iverson-in cautarea "imaginii" pierdute, J.O'Neal-care e un super jucator, Duncan, si James LeBron... si alti cativa ca ei
iata-i si pe "obositii" si "fricosii" NBA-ului: Shaquille O'Neal, Karl Malone, Ray Allen, Kevin Garnett, Tracy McGrady, Jason Kidd, Kenyon Martin, Mike Bibby, Vince Carter, Ben Wallace, Richard Hamilton....pacat, era frumos sa-i vedem jucand si in Europa

MadSkillz
30th June 2004, 06:22
Si eu as fi vrut sa ii vad la fel de mult ca si tine dar pune-te si tu in locul lor ... nu sunt neaparat lasi, zic eu.
(Si bineinteles ca trebuie sa ii iau apararea lui KG, LoL.Omu` se insoara !)

SilverZeus
30th June 2004, 10:06
Si eu as fi vrut sa ii vad la fel de mult ca si tine dar pune-te si tu in locul lor ... nu sunt neaparat lasi, zic eu.
(Si bineinteles ca trebuie sa ii iau apararea lui KG, LoL.Omu` se insoara !)

...hai mah, da' ma lasi ??!!....cat se-nsoara ala? 2-3 saptamani...a citit basme de Ispirescu si i-a placut cum is nuntile in povesti si acum pune-n practica ?....Nu sunt lasi...dar le e frica de "terorism"....nici nu vor pune bine piciorul in Grecia si vor fi rapiti...cred ca au citit si povestea cu "drobul de sare"....astia nu mai vin la Atena pt ca nu mai au nevoie de publicitate; ei doar pt asta ar fi venit: sa "ranjeasca" unii la altii (cum zicea si HitScum ), sa faca glume si sa pozeze la "Soare"....pacat, ca nu isi "respecta" tara in primul rand (cum a fost la ultimul Mondial: s-au facut de ras, au fost jalnici si patetici) si apoi fanii, care ar da orice sa-i vada sau sa-i stie cat mai aproape(geografic vorbind)...eu inteleg ca sezonul e obositor, 'unii poate si vrea", altii e vedete....

Jason Kidd
30th June 2004, 18:01
... iata-i si pe "obositii" si "fricosii" NBA-ului: Shaquille O'Neal, Karl Malone, Ray Allen, Kevin Garnett, Tracy McGrady, Jason Kidd, Kenyon Martin, Mike Bibby, Vince Carter, Ben Wallace, Richard Hamilton....pacat, era frumos sa-i vedem jucand si in Europa
SilverZeus, din afara se vede altfel. Dar ...
Obositii de care vorbesti au jucat majoritatea 82 de meciuri + in medie 5 meciuri pe tur de Playoff. Sint obositi, nimeni nu joaca asa de mult. In plus citiva din cei mentionati de tine sint accidentati(Karl Malone, Jason Kidd) si vor trebuie sa se opereze cit de curind, altii au probleme cu contractele si trebuie sa fie aici, sa-si aranjeze unde or sa stea etc (free agents sau aproape, Kenyon Martin, Shaquille O'Neill, Tracy McGardy), lui Ray Allen ii naste nevasta, Ben Wallace si Hamilton au jucat inclusiv finala si nu s-au menajat deloc. Cine a mai ramas ? Mike Bibby si Vince Carter, care a declarat de la inceput ca ii e frica de atentate. Si daca ai vedea ce vad astia la televizor in fiecare zi, si tu te-ai mai gindi odata. Toti mentionatii tai au ani de zile de jocuri, accidentari recente si grija zilei de miine. Vor trebui sa "perform" si in sezoanele care urmeaza, altfel isi pierd locul, concurenta e mare.
Ciudat, dar nimeni nu-i invinuieste de lipsa de patriotism sau ca sint fricosi in US.

MadSkillz
30th June 2004, 22:52
Good point, ii acuzam noi , romanii, de lipsa de patriotism :))
Sa nu uitam de Big Ghitza ... nici el nu prea ne-a onorat cu prezenta la nationala cat timp a jucat in NBA
Eu,daca as fi in locul lor, nu stiu daca as veni.
Sa fiu MVP, multi-milionar in dolari, medaliat deja la Olimpiada , + obosit , logodit , terorizat de valul asta de ura impotriva americanilor, poate cu planuri de vacanta, de afaceri, etc ... chiar nu m-ar mai tenta.It`s only my point of view.

SilverZeus
1st July 2004, 09:21
SilverZeus, din afara se vede altfel. Dar ...
Obositii de care vorbesti au jucat majoritatea 82 de meciuri + in medie 5 meciuri pe tur de Playoff. Sint obositi, nimeni nu joaca asa de mult. In plus citiva din cei mentionati de tine sint accidentati(Karl Malone, Jason Kidd) si vor trebuie sa se opereze cit de curind, altii au probleme cu contractele si trebuie sa fie aici, sa-si aranjeze unde or sa stea etc (free agents sau aproape, Kenyon Martin, Shaquille O'Neill, Tracy McGardy), lui Ray Allen ii naste nevasta, Ben Wallace si Hamilton au jucat inclusiv finala si nu s-au menajat deloc. Cine a mai ramas ? Mike Bibby si Vince Carter, care a declarat de la inceput ca ii e frica de atentate. Si daca ai vedea ce vad astia la televizor in fiecare zi, si tu te-ai mai gindi odata. Toti mentionatii tai au ani de zile de jocuri, accidentari recente si grija zilei de miine. Vor trebui sa "perform" si in sezoanele care urmeaza, altfel isi pierd locul, concurenta e mare.
Ciudat, dar nimeni nu-i invinuieste de lipsa de patriotism sau ca sint fricosi in US.


....da mah, ce sa zic....uite, nu zic ca nu ai avea dreptate(cazurile Kidd, Malone), dar Dream Teamurile nu au prea "comentat" niciodata si au venit....sau atunci nu erau vedete si nici teroristi?????????????....ar fi mult de discutat, si tot ce am putea face noi e sa polemizam la nesfarsit....eu nu ii inteleg si probabil nici nu vreau sa-i inteleg: eu vreau sa-i admir....la Telesport sau pe TVR daca vin la Atena....cam atat

Jason Kidd
2nd July 2004, 00:40
SilverZeus, no intention sa polemizez, nu uita ca sintem din aceeasi "gasca", avind o pasiune comuna, nu ne comparam cu "shmecherii" de la peluza. Eu, cel putin, respect pe toata lumea pe forum. Chiar daca uneori nu sintem de acord. Tot din respect im expun alt punct de vedere. Nu considerca respect pe cineva daca zic da, da, chiar daca nu sint de acord. Totul e sa o faci elegant, cum zicea cineva.
Referitor la Dream-eri, am dat si eu o explicatie. Nici macar nu inseamna ca am dreptate neaparat.
Pe de alta parte, dream teamurile au fost mereu facute din cei disponibili. Sint sigur ca Larry Brown e multumit cind mai renunta cineva ca nu trebuie sa refuze pe altcineva. Pentru ei cred ca Olimpiada e mai mult un fel de "exhibition games", nu sint asa de ahtiati dupa medalii. Sigur, le-ar place sa cistige, ar mai face ceva reclama si vreo 5-10 filme. Dar piata lor e mai degraba in US si mai apoi in afara.
Iar terorismul e mai puternic acum decit acum 5-10 ani.
Na, ca iar o sa zici ca polemizez...

Jason Kidd
2nd July 2004, 15:37
Steve Nash, care a jucat la Dallas pina anul asta, se pare ca a semnat cu Phoenix Suns. $65 milioane ptr 5 ani. Interesant ca nu a semnat cu Dallas, care vorbeau deja de un sign and trade cu el. Cred ca s-au grabit si canadianul a semnat prima oferta, poate din razbunare ?? Dar nu cred ca Phoenix e o echipa de top. Cred ca ar fi putut lua aceeasi bani si de la alta echipa, cu sanse mai serioase macar la Playoffs.
Poate de la canadienii lui de la Toronto, care insa nu au marsat ...

dj_jaxxx
2nd July 2004, 15:53
Canadienii din Toronto n-au loc in 'salary cap' pentru Nash. Azi dimineata am auzit ca Vince Carter a cerut sa fie transferat pentru ca nu-i place GM-ul si antrenorul, dar cica GM-u nu are nicio intentie sa-l tranfere. Sa mor io...daca mi mi-ar da careva 15 mil pe an sa joc baschet, pun pariu ca nu m-as plange de ce antrenor am :D

SilverZeus
3rd July 2004, 11:54
se pare ca de acum e oficial: "The Orlando Magic have acquired NBA All-Star guard Steve Francis, guard Cuttino Mobley and center Kelvin Cato from the Houston Rockets in exchange for guards Tracy McGrady, Tyronn Lue and Reece Gaines, and forward Juwan Howard".... personal, pt eu zic ca afacerea e profitabila pt ambele cluburi: Magic are in sfarsit o echipa, sau mai bine zis si-a acoperit din posturile lipsa....iar Houston il au pe cel mai bun SG (dupa parerea mea)

Jason Kidd
9th July 2004, 16:06
Vad ca Utah Jazz par a fi facut 2 transferuri care ii fac una dintre cele mai bune echipe din Vest : Okur de la Detroit si Boozer de la Cleveland Cavaliers. Plus Kirilenko pe care il aveau deja, au 3 Big men si au sanse mari sa o "puna". Daca ii vor semna dupa 15 iulie, ca deocamdata sint doar verbal agreements.
Sint tare curios cum se termina povestea cu Shaq si Kobe.

dj_jaxxx
9th July 2004, 16:13
Da e naspa ca tot pleaca jucatori din Est si se duc in Vest :(

Asa m-am bucurat cand Rasheed Wallace a venit in Est...dar acu s-a anulat tot.

Ma bucur pentru Jazz oricum. Sper sa intre in playoffs.

Jason Kidd
9th July 2004, 22:55
Da e naspa ca tot pleaca jucatori din Est si se duc in Vest :(

Asa m-am bucurat cand Rasheed Wallace a venit in Est...dar acu s-a anulat tot.

Ma bucur pentru Jazz oricum. Sper sa intre in playoffs.

Est sau Vest, tot aia e...
Rasheed Wallace o sa ramina in est, dar mai interesante sint stirile despre Shaq la Miami.
Iar Jazz o sa aiba echipa tare. Ai remarcat ce densitate de albi sint in echipa lor ?
Nu ca ar conta prea tare, dar va d ca sint echipe care tin la chestia asta. Si Dallas-ul cam tot pe-acolo ...

Azur89
10th July 2004, 05:50
Shaq in Miami si Kobe in NY? :p
Pacat ca s-a spart Nets-ul! Si nici Cavaliers nu mai fac mare lucru fara Boozer!

Oricum o ei, acum ca s-a spart Fakers-ul, NBA-ul e deschis aproape oricarei echipe, indiferent de conferinta. :ok:

Jason Kidd
10th July 2004, 21:54
Cum s-a spart Nets-ul ? Stii de vreun transfer de care noi nu stim ?
Iar daca echipele sint mai echilibrate, ar trebui sa fie mai spectaculos.

Gabriel
11th July 2004, 19:32
Kidd....sa nu-l uitam nici pe Matt Harpring de la Jazz. Cand e sanatos...e un jucator de mare valoare. Printre cele mai bune extreme din liga.
La anu luam titlu. :D

Profetu
12th July 2004, 16:11
Dar ce ziceti de venirea pe banca celor de la Lakers a lui Rudy Tomjanovici.

Dupa parerea mea, este cea mai buna alegere pe care puteau s-o faca.

Baccardi
12th July 2004, 17:20
ohh, ce onoare, s-a intors azuru!!!! bine-ai revenit maestre. Ti-ai recapatat fortzele cu "apa magica" de romania huh??? Eshti aci peste balta iar????
Sunt in NYC pe vara, asa ca PM me daca ai chef de-o bere si de-o barfa romaneasca.

Azur89
12th July 2004, 22:17
Cum s-a spart Nets-ul ? Stii de vreun transfer de care noi nu stim ?
Iar daca echipele sint mai echilibrate, ar trebui sa fie mai spectaculos.

Kid e scos la "mezat", Martin e dus, iar noul owner are probleme mai stresante de "rezolvat" decit baschetul. A fost frumos, dar n-a durat prea mult. :(

Baccardi, ma mir ca iti mai arde de bere! Dupa tseapa lui Boozer, ma si ingrozesc cind o sa afle la anul toata lumea care e "reala" valoare a lui James!

Sa-mi spui ce numesti tu vara, ca pe aici e vara deja... :p

Gabriele, ce-ti face postasul? Ramine cu Ruddy? Sau se intoarce la Utah? :drak: Jazz si-a pus la punct o trupa buna, pacat insa ca trebuie sa se bata cu "noul" denver! Care Denver are ptr. la anul 3 pickuri in prima runda, unul mai tare ca celalalt...de la Wizzards, 76-ers si LA Clippers! Plus ce au acuma....ce? Fakers? Care Fakers? :drak:

Baccardi
12th July 2004, 22:49
pai cred ca m-am facut destul de inteles, sau nu??? :mda: :mda: :mda:
sunt aci pe vara, acum e vara, hmm ceva nu e in regula????
ce-ti facura mey la romanica, au incercat sa te brainwash?????
da sunt aici acum.
BTW: te duci la fotbal, la amicale??? Milan-Manchester????

Jason Kidd
12th July 2004, 23:30
Kid e scos la "mezat", Martin e dus, iar noul owner are probleme mai stresante de "rezolvat" decit baschetul. A fost frumos, dar n-a durat prea mult. :(

Azur, am crezut ca stii ceva nou. Deocamdata tot ce spui despre Nets sint birfe, mai mult decit zvonuri.
S-ar putea ca Jason Kidd sa fie scos la mezat, s-ar putea ca Martin sa fie gone, s-ar putea ca Ratner sa nu fie interesat de echipa, ci de femei sau alte alea, desi din declaratiile lui reiese altceva.
Dar s-ar putea si sa ai dreptate, pina la urma. O sa vedem.

Azur89
13th July 2004, 00:28
Kidd, se vede ca sti nou pe aici...O sa ii las pe ceilalti sa te puna in tema...dar mai bine lasa, te las sa o simti pe pielea ta! :D

Jason Kidd
13th July 2004, 03:36
Am senzatia ca o iei mai personal decit ar trebui.
Am recitit ce-am postat si nu am vazut nimic nelalocul lui. Pareri expuse decent si diferente de nuanta.
Iar cit de nou esti pe un forum nu are mare importanta pentru mine. Eu nu invat baschet si NBA de pe forum. In plus respect pe toata lumea. De cind posteaza unul si altul pe forum mi se pare un amanunt cosmetic.
Corecteaza-ma daca gresesc, dar asta este un loc unde discutam, iar fiecare este liber sa isi spuna parerea. Decent. Iar parerea ta nu a fost sustinuta de argumente, dupa mine. Citesc zilnic informatii despre Nets si totul e o lunga speculatie deocamdata.
Si ce ar trebui sa-mi spuna ceilalti ? Si ce ar trebui sa simt pe propria piele ? Nu prea suna cavalereste, indiferent cine esti.
Sper ca nu incerci sa fii bossy, ca ma sperii mai greu.
Hai mai degraba sa vorbim despre baschet.
Toate bune.

Andrei
13th July 2004, 05:39
Jason Kidd-ule, azur este recunoscut aici ca un tip foarte knowledgeble cand vine vorba de basket si de aia opiniile lui cantaresc greu in forumul asta. Nu vreau sa zic ca are intotdeauna dreptate, dar daca ii citesti posturile o sa vezi ca stie ce zice.

Gabriel
13th July 2004, 12:02
p Gabriele, ce-ti face postasul? Ramine cu Ruddy? Sau se intoarce la Utah?

pai nu se retrage ? :D
macar sa doboare recordul lui Jabbar...daca un titlu nu e in stare sa ia.

Jason Kidd
13th July 2004, 16:30
Jason Kidd-ule, azur este recunoscut aici ca un tip foarte knowledgeble cand vine vorba de basket si de aia opiniile lui cantaresc greu in forumul asta. Nu vreau sa zic ca are intotdeauna dreptate, dar daca ii citesti posturile o sa vezi ca stie ce zice.
Andrei, am tot respectul pentru knowledgeable people.
Inseamna ca sint on the right forum.
Dar cind e vorba despre ce s-ar putea intimpla cu Nets sau Dallas, vorbim de speculatii si nu de basketball knowdledge. Sint multe chestii care tin de strategy on longer term, de business decisions, si nu au mereu de-a face cu cunostintele despre goaltending sau cine ia un steal daca il atinge si pisica inainte de a cadea in butoiul cu lapte. Nu zic ca unele sint mai importante decit altele, doar ca sint diferite.
Si inca o chestie. De unde si pina unde sintem asa socati cind cineva are o parere diferita si si-o exprima decent in fata oricarei autoritati in materie ? Nu asta inseamna ca sintem liberi ? Macar ca spirit. Sau e cumva ceva ramas in singele nostru, cum ca toti trebuia sa gindim la fel, altfel sintem dusmani ?
Eu nu sint dusmanul nimanui.
Dar apreciez si respect spiritul tau de solidaritate. Si sint sigur ca intelegi ce am vrut sa spun.

Azur89
13th July 2004, 19:27
Sper ca nu incerci sa fii bossy, ca ma sperii mai greu.
Hai mai degraba sa vorbim despre baschet.
Toate bune.

:D Bacardi, ce sa-i fac lui asta? Ca se sperie greu... :D Si nu stie nici de gluma! Crede ca baschetul e pe viata si pe moarte! :)
Ok, stiu... :ciocan: :ciocan: :ciocan: ...A, nu, glumeam. :p

OK, atunci, strict baschet, de unde iti culegi informatiile referitoare la Kidd? De la Ian Eagle cumva? Probabil ca nu! Sti cumva cine e individul de mai sus? Daca tot esti fan NJ? :rolleyes:

In ziare apare orice stire 'dupa" ce s-a intimplat. Eu nefiind insa o agentie de stiri, gen Reuters, imi permit sa imi dau cu parerea si inainte! Asta chiar si cu riscul "de a nu te speria". Nu stiu cite posturi am aici pe forum, dar inca nu am speriat pe nimeni aici, si nu am trimis pe nimeni acasa. Asa ca poti sa mai stai si tu daca vrei. :)

Booozer, am una 'fierbinte" ptr. tine....Ilzkaunas, sau cum ii zice.....Isaiah poarta discutii sa-l aduca in NY. Asta daca cumva Boozer pleaca totusi la Utah. Fiindca se pare sunt sanse mari ca el sa ramana cu James. Si sa raman la Knicks, in diferite tranzactii se vehiculeaza numele lui Walker, Crawford(Buls) si Dampier.

Jason Kidd
13th July 2004, 20:32
Ma indoiesc ca toate ziarele anunta stirile dupa ce s-au intimplat.
Pe cine intereseaza, pot pune la dispozitie o lista lunga de links-uri cu ziare cu rubrici serioase de baschet. Exista NBA basketball beyond nba.com .
Dar vad ca spui pentru prima data ca asta reprezinta doar parerea ta.
Incepi sa vii de-acasa.

Ian Eagle este play by play announcer ; e cu NJ Nets din 1994. Comenteaza atit radio cit si tv. A terminat universitatea din Syracusa si a comenteaza football, basketball, box si lacrosse.
A obtinut New York Sports Emmy nomination si Bob Costas Award pentru Outstanding Telecasting.
Este vocea de pe NBA Shootout 2002, video game-ul pe Playstation.
Nick name-ul lui este "The Bird".
A comentat pe NBA International finalele din 95,96,97 si 98.
Impreuna cu Kelly Tripucka (color commentator) a comentat anul asta pentru reteaua Yes.

Dar probabil ca multe dintre chestiile astea le poti gasi pe Internet.
Observa te rog ca eu asum ca intelegi diferenta dintre color analyst si un play by play commentator si stii ce inseamna lacrosse si nu-mi inchipui ca esti unul care posteaza dintr-un Internet cafe jerpelit dintr-o mahala a Tzandareiului, cu doi ciini vagabonzi care ii ling picioarele murdare.
Cum probabil ti-ai inchipuit tu.
Sper ca nu mai ai si alte teste.

Baccardi
13th July 2004, 21:20
mama ce se bate lumea in informatii aici :o: :o: :o:
wow, pai cred ca voi 2 faceti cuplu bun pentru arena, un mc battle ceva???? :D :D
Oricum azur is backed up by his past asa ca am gonna have 2 go with him on this one. mai putin cu kobe in NY???? kobe nu paraseste LA-ul!!!! (Am vorbit ieri cu Jerry Buss in italia :evil: :evil: )
Big Z cred ca o sa zboare, daca stau sa ma gandesc a fost foarte aproape sa ajunga la portland pentru rasheed wallace anu trecut, Doamne ce bine ar fi fost. Sheed and Boozer, ce combinatie. :ok:
Dar pe de alta parte Cavsii sau cam suparat ca Boozer i-a lucrat pe la spate si s-ar putea sa-si bage picioarele in el.
Ah da era sa uit, azure, de cand aduce Isaiah white people in NYC???? :drak: :drak: Se intoarce New Yorku pe dos!!!

Azur89
13th July 2004, 23:23
Sper ca nu mai ai si alte teste.


Ba da...Cooper! Il treci? Ca de asta nu dai pe internet! :D

Apropos, era vorba de ce spune Ian, si nu de Sega lui. Fiind vocea Netsului, e probabil cel mai in masura sa "scape" cite ceva. Iar intr-o emisiune a sa difuzata la Radio Tsandarei (la pariu ca nu stiai ce este radio la Tsandarei) acesta a spus ca principala preocupare este sa ECONOMISEASCA bani, deoarece luxury tax is going to kill them next year, because of Jefferson. And because Jeff is Kidd`s best buddy, Martin is optional and very dispensable. Dar daca Raetner poate scapa de contractul lui Kidd, atunci nu-l mai intereseaza de Jeff, si atunci construieste ptr. viitor. Adica ptr. cind se vor muta in Brooklyn (adica aici, linga mahalaua din Tsandarei, din care iti scriu, cu un ciine la picioare). :ok:

OK, cum ramane cu testul Cooper? Il dai or ba?

Baccardi, Isiah face valuri, si chestia cu "white players" chiar imi scapase. Dar mai e varianta ca o face doar ptr. a inchide gura circotasilor, plus ca anul trecut a fost un NY-Cavs 0-4, iar Izy asta a fost principalul motiv. Daca facem exceptie de Shaq, e cel mai bun centru din Est. Se pare insa ca oricum planul cade, din cauza lui Crawford. Kurt Thomas e in ambele tranzactii, asa ca ori una, ori alta. :mda:

Jason Kidd
14th July 2004, 00:05
Ba da...Cooper! Il treci? Ca de asta nu dai pe internet! :D


Nu am dat niciodata testul Cooper.
Dar nu se stie niciodata. Sint un tip ambitios.
Ca si cu Martin. Inca nu este gone. Se lucreaza psihologic, ei asteapta ca el (agentul lui) sa miste primul, ptr ca il vor si mai stiu ca si el vrea sa ramina in NJ. In cel mai rau caz, il vor da la pachet cu Kittles la un sign and trade, cel mai posibil lui Denver. La draftul ptr Bobcats Kittles a fost lasat descoperit, dar n-a "muscat-o" nimeni, are de luat 9.8 milioane anul asta.
Vor sa economiseasca bani, insa nu asa aduc oameni in East Rutherford. Si ei stiu asta.
Iar daca il vor lasa pe Martin sa plece , ar fi una dintre cele mai stupide mutari pe care le-au facut vreodata. Mai mare decit ale Cavaliers cu Boozer si chiar decit cea cu Alonzo Mourning. Nu-l poti lasa sa plece pe pick no 1, All stars player si cel care ridica tribunele in picioare si le da energie colegilor . Ar fi prea stupid si publicul i-ar taxa prin absenta la meciuri ca la alegerile din Romania. Eu tot cred ca il vor tine si vor face o shmecherie in iarna sau chiar la vara.
Ma indoiesc ca, la ora asta, preferintele lui Kidd mai functioneaza. Anul trecut pe timpul asta, i-ar fi facut orice favor, acum insa nu mai e in situatia de a decide.
Si chiar asa, voiai sa :ciocan: ?
Bai ce oameni ...

Rasheed Wallace se pare ca va semna cu Detroit, ca si McDeyss.

Ascult doar programul de muzica patriotica la radio Tzandarei la niste galene vechi si ruginite.
Ce culoare zici ca are maidanezul ?

Azur89
14th July 2004, 03:50
E verde! cu ochi galbui.... :ok:

Problema este ca Nets si daca pastreaza trioul, tot nu aduc cine stie ce bani din bilete, asa ca Raetner, ptr. care baschetul e ca si golful ptr. mine (adica momentul in care schimb programul), e mai preocupat de developmentul sau decit de cine va juca la anul. Cit despre noua locatie, nu cred ca Kidd, sau Jeff sau Scalabrine ar fi incintati de ideea de a juca pe acolo. Aduce mai mult cu o zona propice lui Rashhed, K-Mart sau Ben Wallace. Asa incit Raetner e cumva intre doua trenuri care vin spre el. Oricum alege, bine nu iese. :rolleyes: Dar atita timp cit Kidd este in NJ, iar Thorn e GM, sa sti ca tot Kidd comanda. :drak:

PS...tot la Radio Tsandarei, astazi un show televizat cu Tim Thomas, in care reafirma despre K-Mart ca este un tough guy, dar numai cu partenerii pe care ii alege ei. :evil: Adica cu cei mai slabi de inger.

Andrei
14th July 2004, 04:51
Azure, ceva rumours despre Wolves ai? Stiu ca s-au interesat de Crawford, ca Denver il vrea pe Hassell si ca Hudson ramane cu ei, dar altceva?

Azur89
14th July 2004, 09:56
Marea stire e ca ramine Spree acolo...In rest, sa fie Garnett sanatos, si totul e OK.
Bomba vine de la postas....Imi trecuse prin gind, dar am crezut ca nu se va intimpla din cauza mindriei. A lui Mallone. Si ce aud acum citeva minute? San Antonio ii face ochi dulci! E o combinatie perfecta, zic eu. Karl are inca un shot la un ring, iar SA are un jucator cu experienta care sa-i mai linisteasca pe aia mici de acolo.
Denver si Nets au rupt negocierile ptr. Martin, Doleac a semnat un contract de 4 ani, dar ce conteaza, Carter cauta cu disperare sa plece din Toronto, l-am auzit implicat in 50% din transferurile ligii, iar in celelalte 50% e numele lui Kurt Thomas. :D
Boozer minte ca nu fura, si se pare ca tot la Utah ramane, caz in care Big Z ar venii in NY...
Payton mai declarase ca daca pleaca Shaq pleaca si el, posibil sa-l reperati si pe el in Dallas sau SA.
Iar Kobe a ramas sa aleaga intre Fakers si Clipers. Adica Fakers. :mad:

Gabriel
14th July 2004, 13:30
Ar fi culmea sa fie la Dallas : Nowitzki, Finley, Nash , Shaq , Payton, Walker ....etc
Astia sunt sa joace direct la All Star Game. :)

thekobe
14th July 2004, 14:47
cel putin jumate din aia n-or sa fie la dallas

Baccardi
14th July 2004, 16:33
gata, boozer a plecat, mi se duce dreaqu echipa, si io care aveam sperantze la playoff. Nu ramane decat ca Lebron sa average triple double sezonu viitor si suntem in plan. AHHHH piece of cake for a guy like him :ciocan: :ciocan:
Cred ca pleaca si ilgauskas, tzin minte ca am vazut un meci anu trecut cand lebron era accidentat, n-am vazut fericire mai mare pe el ca nu era lebron pe teren. Se pare ca supara pe multa lume ca un pusti de 18 ani este leaderul echipei (acu si pe mine m-ar ca-m supara dc ar veni un pustan sa-mi spuna mie ce sa fac pe teren)
Deci idea e ca nu-l inghite multa lume pe King James, solutia???? Unu rau care sa-l puna la respect pe "mititel" ce bun ar fi fost Rasheed, dar merge si Kurt Thomas.
Pana una alta Utah o sa-si faca echipa de playoff. Big up Gabriel!!!! :ok: :ok:
Mda iar Fakers o sa fie bine daca il tin pe kobe. iar payton s-ar putea sa o intinda si el mai ales ca picku lor Vujacic cica ar fi numai bun de starting line-up.

SilverZeus
14th July 2004, 16:38
Pt. Azur: .......welcome Back, Man !!!!!!!!!!!!!!

SilverZeus
14th July 2004, 16:41
Nu stiu daca eu am auzit sau nu bine...dar, citisem pe undeva ca Payton e deocamdata singurul din cei 4 care a semnat din nou cu Lakers.....nu stiu, dar ceva imi spune ca in afara de Shaq ceilalti 3 vor ramane...sa vedem

Andrei
14th July 2004, 18:31
pt ca shaq l-a convins pe payton sa vina la LA initial, si acum ca Shaq a plecat, Payton e f aproape de a le cere Lakersilor sa-l trade-eze sau sa-i cumpere contractul pt a deveni jucator liber.
si malone intradevar vb des cu popovich, poate o sa ajunga la spurs pana la urma.

thekobe
14th July 2004, 20:43
shaq nu a plecat inca, transferul este amanat din cauza ca odom are o clauza de contract prin care lakers ar trebui sa-i plateasca inca vreo 5 milioane si miami 3 cu banii jos si chipurile nu se stia despre asta (asta se spune in presa). adevarul e ca lakers vor sa fie siguri ca bryant ramane inainte de a-l transfera pe shaq
payton a semnat deja cu lakers si deocamdata a cerut sa-i fie cumparat contractul, insa asta nu se va intampla. lakers ori il tin, daca ramane malone probabil ramane si el, ori il transfera la o echipa unde sa poata juca titular, in nici un caz miami sau dallas.
malone daca nu ramane, pleaca la miami, dar aproape sigur ramane daca il tin picioarele. desi a fost adus la lakers de shaq, in ultimul an a devenit foarte bun prieten cu bryant si a zis ca nu ar vrea sa aleaga intre cei doi. si cum nici daca pleaca la miami nu are siguranta ca va castiga un titlu probabil ca va ramane in los angeles. spurs .. doar un zvon.
iar kobe ... :D :D :D

p.s. vujacic inca nu e bun de titular. in atac e bun, dar in aparare cam scartaie cand se apara la jucatori mai rapizi. si asta e doar in summer league. mai vedem.

Andrei
14th July 2004, 23:16
ba uite ca shaq a plecat!

thekobe
14th July 2004, 23:38
acum da :D drum bun si ii multumesc pt tot ce a facut pt lakers !
welcome lamar, caron, brian and mr. draft pick to the team

SilverZeus
15th July 2004, 01:12
"The big man got his wish. So did the Heat and their fans. In a trade for the ages, Miami acquired Shaquille O'Neal from the Lakers on Wednesday for Lamar Odom, Caron Butler, Brian Grant and a future first-round draft pick"

.....eu personal cred, ca , daca Kobe ramane in LA, Lakers vor fi mult mai castigati....Miami s-a ales cu un om bun (adevarat), dar LA s-au ales cu 3 ...+ o viitoare speranta.....dar Miami pluseaza acum la impresia artistica: imaginea lui Shaq probabil va aduce profituri considerabile....

Azur89
15th July 2004, 04:22
Thekobe.....daca as fi in locul tau, mi-as cauta alta echipa pe care sa o sustin.... :drak: Asa o lipsa de judecata ca la aceea echipa mai rar. Practic au ajuns intr-un singur an de la sublim la ridicol. De la all-star team, acum se pune doar problema daca vor disputa jumate de meciuri la Alcatraz, or` ba! Odom nu a lasat in urma LA de bine, probabil ca stii asta, daca tot esti fanul lor. Daca era un loc unde Odom nu trebuia sa ajunga, era LA. Grant? Sa fim seriosi. Doar contractul a mai ramas de el. Nici nu vreau sa ma gindesc la un duel Yao-Grant! Payton? A spus foarte recent ca nu ramine daca pleaca Shaq! Singura lui problema este ca nu vad cine-i ofera un post de starter in NBA, tinind cont de evolutia sa in sezonul precedent. Bobcats? Maybe!
Mallone? Nu ramane in LA. A plecat acolo doar ptr. inel, e clar ca nu mai vede LA nici macar finala vestului, nu mai vorbim de lupte ptr. titlu. Si oricum, LA nu a fost niciodata locul potrivit ptr. Mallone. Te uiti si la caracterul lui putin, nu? SA e locul unde-l pot vedea, Dallas sau Kings nu sunt excluse de pe lista. Sub nici o forma nu mi-l inchipui sa semneze in Est. Dar nu va ramane in LA sa ii desparta pe Kobe si Odom cind se incaiera! I-a ajuns un an, sigur! :ok:
Mai e si Kobe! Care practic nu ar avea nici un motiv sa plece la Clips, dar nu inteleg de ce Clips-ul inca ii asterne patul. Probabil stiu ei ceva!
Boozer? Lebron? CAvs? Wow! Inca o trupa care are toate sansele sa se autodesfiinteze.,..Singura parte proasta aici e faptul ca datorita lui `Bron, Cavs e televizata foarte des. Si nici nu vreau sa-mi inchipui "what a waste of time that would be" ptr. toti cei care vor sa vada baschet de NBA, si asista de fapt la NCAA. :happy Kurt Thomas e un mare "lasa-ma sa te las". El ar fi un tip super ptr. Bobcats, o echipa fara un lider. In NY, cit a fost Houston healthy, sau Spree prezent, Kurt trecea foarte usor neobservat. El a crescut vizibil atunci cind era echipa nimanui, iar de la venirea lui Starbury, l-am vazut doar la semnarea contractului. Jucator foarte bun, dar cu toane. Si cu James linga el, aia e reteta dezastrului. :(
Shaq? Cica a gasit un regim excelent de dieta! A PUS pe el vreo 35-40 de pounds de la finala si pina acum! In ritmul asta o sa joace in toamna dintr-un scaun cu rotile. Ca n-o sa-l tina calciiul, gleznele, etc.
Legat de Utah... it`s just me, sau astia in fiecare an semneaza jumate din NBA, numai ptr. a vedea dupa doua saptamini cum toata lumea matches their offer! Sa vedem cu ce ramin anul asta!

wallace
15th July 2004, 08:59
Salutare!!Pana unde o sa ajunga Heat sezonul care urmeaza??Niciodata nu mi-a placut Shaq am spus-o si o mai repet,asa ca nu stiu de ce toata lumea se agita.In fine,pt. mine Kobe e cel mai bun.Shaq se tot plange ca,Kobe nu ii face pe cei din jur mai buni dar de fapt se plange ca nu ii paseaza lui toate mingiile.Cred ca Miami poate sa ajunga cel putzin pana unde a ajuns anul trecut,nimic mai mult.
Daca se poate spunetzi-mi si mie cine e mai bun?Shaq or Kobe?Si de ce?Multzumesc!!!
Go Pistons!!!!

Azur89
15th July 2004, 11:37
Problema e ca de cind s-a inventat NBA-ul, pivot e numarul unul si mai sint 4 pe linga el. 80% Miami cistiga un titlu in urmatorii 3 ani, si 100% daca e ca unul sa mai cistige vreun titlu odata, va fi Shaq care o va face primul. Problema e ca in momentul de fata, ma uit la Denver si am impresia ca le vor cistiga pe urmatoarele 10 la rind. :D Le lipseste un pivot, cit de cit la nivel de NBA. Repet, au 3 pickuri in prima runda la anul, plus inca 2 peste 2 ani! Si asta fara ale lor! (care n-ar fi exclus sa fi fost date, n-am verificat inca). :ok:

Gabriel
15th July 2004, 12:12
De Nash nu zice nimeni nimic ? Uite-l ca e la Phonix. Daca ia Phoenix titlul ? :D

thekobe
15th July 2004, 16:41
Thekobe.....daca as fi in locul tau, mi-as cauta alta echipa pe care sa o sustin.... :drak: Asa o lipsa de judecata ca la aceea echipa mai rar. Practic au ajuns intr-un singur an de la sublim la ridicol. De la all-star team, acum se pune doar problema daca vor disputa jumate de meciuri la Alcatraz, or` ba! Odom nu a lasat in urma LA de bine, probabil ca stii asta, daca tot esti fanul lor. Daca era un loc unde Odom nu trebuia sa ajunga, era LA. Grant? Sa fim seriosi. Doar contractul a mai ramas de el. Nici nu vreau sa ma gindesc la un duel Yao-Grant! Payton? A spus foarte recent ca nu ramine daca pleaca Shaq! Singura lui problema este ca nu vad cine-i ofera un post de starter in NBA, tinind cont de evolutia sa in sezonul precedent. Bobcats? Maybe!
Mallone? Nu ramane in LA. A plecat acolo doar ptr. inel, e clar ca nu mai vede LA nici macar finala vestului, nu mai vorbim de lupte ptr. titlu. Si oricum, LA nu a fost niciodata locul potrivit ptr. Mallone. Te uiti si la caracterul lui putin, nu? SA e locul unde-l pot vedea, Dallas sau Kings nu sunt excluse de pe lista. Sub nici o forma nu mi-l inchipui sa semneze in Est. Dar nu va ramane in LA sa ii desparta pe Kobe si Odom cind se incaiera! I-a ajuns un an, sigur! :ok:
Mai e si Kobe! Care practic nu ar avea nici un motiv sa plece la Clips, dar nu inteleg de ce Clips-ul inca ii asterne patul. Probabil stiu ei ceva!
Boozer? Lebron? CAvs? Wow! Inca o trupa care are toate sansele sa se autodesfiinteze.,..Singura parte proasta aici e faptul ca datorita lui `Bron, Cavs e televizata foarte des. Si nici nu vreau sa-mi inchipui "what a waste of time that would be" ptr. toti cei care vor sa vada baschet de NBA, si asista de fapt la NCAA. :happy Kurt Thomas e un mare "lasa-ma sa te las". El ar fi un tip super ptr. Bobcats, o echipa fara un lider. In NY, cit a fost Houston healthy, sau Spree prezent, Kurt trecea foarte usor neobservat. El a crescut vizibil atunci cind era echipa nimanui, iar de la venirea lui Starbury, l-am vazut doar la semnarea contractului. Jucator foarte bun, dar cu toane. Si cu James linga el, aia e reteta dezastrului. :(
Shaq? Cica a gasit un regim excelent de dieta! A PUS pe el vreo 35-40 de pounds de la finala si pina acum! In ritmul asta o sa joace in toamna dintr-un scaun cu rotile. Ca n-o sa-l tina calciiul, gleznele, etc.
Legat de Utah... it`s just me, sau astia in fiecare an semneaza jumate din NBA, numai ptr. a vedea dupa doua saptamini cum toata lumea matches their offer! Sa vedem cu ce ramin anul asta!

m-am uitat putin pe posturile mai vechi de cand nu intram pe forumul asta si am vazut ca ii cam urasti pe lakers. nu stiu de ce, dar banuiesc. oricum nu ma intereseaza. :drak: plecarea lui shaq era inevitabila si tu stii asta fiindca vezi in fiecare zi la tv si auzi la radio. aceleasi chestii eu le citesc pe clublakers.com
daca nu esti de acord o sa-ti spun mai pe larg :D
stiu ca odom a avut probleme cu drogurile si mai stiu ca acum si-a revenit si e dispus sa-si indrepte viata (si jocul -> vezi sezonul trecut). si e inca tanar. si droguri gasea si in miami destule :headbang: grant e bun prin faptul ca e un luptator si oricum n-o sa joace C decat cu echipe "mai mici" probabil (ca C : divac, mihm, andersen, clark, dampier :| ). da are probleme cu genunchii si oricum a fost adus doar ca sa se potriveasca $.
PAYTON SI MALONE RAMAN SIGUR AU ZIS LA ESPN !!! asa ca ... sa-l vedem pe payton in afara triunghiului :ok: iar clippers n-au facut nimic iesit din comun pana acum, tot ce au facut a fost pentru a avea o sansa la kobe care-si va anunta decizia se pare DISEARA la noi sau la pranz PACIFIC TIME la voi.
in rest denver l-au luat pe martin in schimbul a vreo 3 pickuri deci nu mai au chiar asa multe :D iar shaq nu o sa castige nici un titlu in miami !
:cool:

Andrei
15th July 2004, 18:08
payton ramane DACA malone ramane...iar Kobe anuntza in vreo 4 ore cu cine ramane!Hold ur breath thekobe!

Jason Kidd
15th July 2004, 18:58
Daca se poate spunetzi-mi si mie cine e mai bun?Shaq or Kobe?Si de ce?
E greu de raspuns care e mai bun.
Shaq e f productiv, indiferent daca iti place de el sau nu. Si isi intimideaza adversarii.
Kobe e mare talent, si a dovedit ca e peste un jucator care marcheaza +30 pts, in sensul ca stie cind echipa lui are nevoie ca el sa marcheze si "citeste" apararea adversa si stie cum sa-i invinga. Ceea ce nu as putea spune despre Shaq, n-as zice ca nu e inteligent, dar Kobe e mai aproape de un lider tactic, daca nu e prea mult spus. Exceptia din finalele cu Detroit doar intareste regula. Dar e posibil sa nu joace urmatorii 4 ani !!!
Un lucru e sigur. Lakers, daca nu au cistigat titlul cu Kobe and Shaq, or sa aiba probleme sa treaca de turul ll in Playoffs fara unul dintre ei. In cazul in care Kobe semneaza. Si ar fraier sa semneze cu Clippers. Nici bani mai multi si nici o echipa potential mai buna.
Ce-au luat Lakers pe Shaq nu se compara, dar pot fi folositi ptr alte trades. La ora asta il au doar pe Payton, care nu vrea sa mai stea si nu sint sigur ca il vor asa de tare. Nici Medvedenko(care nu e chiar un superstar) nu pare a fi f happy cu oferta initiala, Malone cred ca este out of Lakers, Devean George e operat si nu va juca pina prin oct-nov, asa ca nu il pot folosi nici macar ca moneda intr-un trade. Divac este un pivot serios, care se potrivea perfect in Sacramento cu Princeton offense, dar are 36 de ani, fumeaza ca un turc si greu il vad ca starter la Lakers. Si daca va accepta oferta si va incepe(desi e posibil sa vrea sa stea in Sacramento, are afaceri acolo si in Belgrad), oricum nu se compara in nici un fel cu Shaq.
Pentru mine e clar ca Lakers au pierdut enorm prin plecarea lui Shaq. Pot primi insa ceva in schimbul jucatorilor de la Miami. Sint tare curios ce vor putea sa aduca daca, prin absurd, Kobe nu semneaza cu ei. Vad ca numele lui Carter se agita tare zilele astea. Azi se vorbea de un trade in 3, cu Raptors, Dallas si Knicks.
Mai ramin la Lakers cei doi tineri Luke Walton si Kareem Rush. Foarte buni. Ramine doar de vazut daca se pot exprima cu Kobe in teren, o personalitate atit de puternica.

Baccardi
15th July 2004, 19:29
kobe ia mai multi bani de la clippers. Daca e "balena" semneaza cu clippers si are toate motivele sa fie, cand viitorul sau e sub un mare semn de intrebare.

Divac are afaceri in Sacramento si la Belgrad???? Ce faci incerci sa-l faci KO pe azur cu informatiile tale??? :drak: :drak:
Nu cred ca afacerile de la Belgrad il tzin pe vlade in Sacramento, acu pe bune sa cugetam un pic. :evil:

Plus nu mai spun, kobe jucator de echipa????? hai sa fim seriosi, am mai scris pe forumu asta singuru scop al lu' kobe in NBA e sa-l ia pe jordan la puncte, assists, rebounds, etc. El traieshte pentru statistici. Sa-ti reamintesc cateva din meciurile dementiale ale lu kobe cand a aruncat de vreo 40 de ori la cos si a pus 10 in inel????? Nu zic ca nu e talentat, dar e individualist. Pana si T-Mac e mai coechipier ca el. Anu trecut n-a avut incotro, cu Shaq, Malone si payton langa tine tre sa pasezi ca nu vrei sa-i superi pe veterani.

Iar Walton si Rush mai au de "papica" cand or duce si ei un sezon intreg cu at least 20 de minute jucate pe meci, atunci mai vorbim. Momentan au avut bulanu sa joace bine in 3-4 meciuri, dar cum a crescut potu, cum au clacat.
Nu poti sa-i numeshti inca jucatori foarte buni!!!!! Atunci Duncan ce e Extraterestru?????

In sperantza ca nu te ataci (prea tare) imi dau si io cu parerea!!!!!

thekobe
15th July 2004, 20:21
baccardi, lakers sunt singurii care pot sa-i ofere cel mai mare contract (136+ mil./7 ani), de la clippers ar lua 106+ mil./6 ani, fa si tu socoteala.

divac a spus ca ar vrea sa revina in LA dar trebuie sa se mai gandeasca

payton ramane -> ESPN : Gary Payton has decided against pushing for a buyout or trade in the wake of the Shaquille O'Neal deal and intends to return to the Los Angeles Lakers next season, the guard told ESPN Radio on Wednesday.

"I had a big pow-wow with my agents and my attorneys and everybody today," Payton said in Wednesday's interview. "You guys know I came out here to play with Shaq ... and now he's [been] traded. It was a big question in my mind, should I stay here? But, you know, I think I made a commitment. I made them a commitment to come back to the Lakers and I'm going to go and play."

se pare ca in ultimele ore tot mai multa lume in state inclina sa creada ca bryant va merge la clippers. sa fie oare asa ? :D :D :headbang:

Andrei
15th July 2004, 20:35
bacardi, toata lumea stie ca extraterestru e numai KG!
cineva a zis aici ca LA Clips sunt o echipa slabutza, dar va reamintesc, daca Kobe decide sa mearga la ei, Clippers or sa atraga si altzi jucatori buni; similarly, miami au pierdut 3 starters, dar l-au luat pe O'Neal- acum si Malone ar vrea sa joace la heat.
(Ok,i am not making any sense cuz Malone nu e jucator bun oricum...)

Andrei
15th July 2004, 20:38
pt thekobe:
In Tuesday's editions of the Riverside (Ca.) Press-Enterprise, Payton expounded on his displeasure by saying that only the return of Karl Malone could make him want to play for the Lakers next season.


"If they don't sign Karl [Malone] back, then I'll probably get up out of here," Payton told the paper. "They're going to buy me out or trade me, or something. If Karl don't come back, I ain't coming back."

Andrei
15th July 2004, 20:46
its a rainy day in montreal, getting bored... so im gonna post once again:
GM-ul Raptorsilor, Rob Babcock a zis-o de multe ori ca Vince pleaca doar daca li se ofera un superstar in schimb. According to rumours, ar fi un 3 or 4 team deal prin care Carter ar ajunge la Dallas, iar la Raptors ar ajunge...Kurt Thomas si alti 2 jucatori de umplutura. Voi va dati seama ca putinii care merg sa-i vada pe Raps jucand, merg ca sa-l vada pe Vince. Un astfel de trade nu cred ca se va intampla.

Jason Kidd
15th July 2004, 21:07
Ce faci incerci sa-l faci KO pe azur cu informatiile tale??? :drak: :drak:
Nu poti sa-i numeshti inca jucatori foarte buni!!!!! Atunci Duncan ce e Extraterestru?????
In sperantza ca nu te ataci (prea tare) imi dau si io cu parerea!!!!!

Baccardi, nu ma atac. Eu am si uitat de mica disputa (daca a fost o disputa si nu o neintelegere) cu Azur, cred ca si el a uitat, asa ca poti termina cu back up-ul. Esti ok, loyal, good job. Meriti o bere.

Sigur ca Duncan este extraterestru comparativ cu cei doi. Sint din range-uri diferite. Dar sint rookies. Intr-un an - doi, au sanse sa ajunga jucatori f buni, extraterestri chiar.
Spui de Kobe ca e individualist. Poate ... Dar baschetul nu e ca fotbalul. Sint pozitii in care trebuie sa fii individualist. Arunci, chiar daca nu ti-a intrat. Nu-ti intra, keep on shooting. Sounds familiar ? Este ceea ce un shooting guard este invatat de la 10 ani. Nu e la fel la fotbal. Nu sint un fan al lui Kobe, dar ce este, este.
Si, iarta-ma, nu pricep ce spui cu Clippers care ii dau mai multi bani lui Kobe...

Interesant ce spune Andrei cu Kobe si Mail man. Daca la Payton nu am mari pretentii, declaratia lui Kobe suna stupid (daca asa e si nu au inventat-o ziaristii).
Pina anul trecut, Kobe si Malone si Payton nu aveau in comun decit culoarea pielii, si suddenly Kobe prefera sa piarda milioane de dolari daca nu joaca impreuna cu Malone in primul an. Don't get me wrong, il respect mult pe Malone, dar Kobe suna ca un adolescent intirziat. Poate si este, cit de important e college-ul pe care el l-a sarit.
Clippers, intr-adevar, au mult de cistigat daca il semneaza pe Kobe. Ca si Miami, care au un mic boom economic la doua zile dupa semnarea lui Shaq. Si multi care ar fi interesati acum sa joace ptr ei.

Baccardi
15th July 2004, 21:40
"Copilu" ma motiveaza ambitzia ta, nu il back up pe azur, tu nu vezi ce scrie de CAVS :mad: :evil: :mad:. Faza cu tine e ca erai decent pana sa apara azur, de cand ti-a contestat cineva opinia ti-au iesit flacari pe nas. Probabil ca si tu eshti unu d-ala de se crede buricu pamantului ( atotstiutor de toate ). Asa ca io zic sa terminam cu textele inutile de altfel pe forumu asta si sa continuam cu baschetu strict.

thekobe
15th July 2004, 21:45
pt thekobe:
In Tuesday's editions of the Riverside (Ca.) Press-Enterprise, Payton expounded on his displeasure by saying that only the return of Karl Malone could make him want to play for the Lakers next season.


"If they don't sign Karl [Malone] back, then I'll probably get up out of here," Payton told the paper. "They're going to buy me out or trade me, or something. If Karl don't come back, I ain't coming back."

???????????
articolul asta e de marti, interviul meu era de miercuri. ce rezulta din asta ? ca malone s-a hotarat sa ramana si dupa aia si payton. ok ? :ok:


Interesant ce spune Andrei cu Kobe si Mail man. Daca la Payton nu am mari pretentii, declaratia lui Kobe suna stupid (daca asa e si nu au inventat-o ziaristii).
Pina anul trecut, Kobe si Malone si Payton nu aveau in comun decit culoarea pielii, si suddenly Kobe prefera sa piarda milioane de dolari daca nu joaca impreuna cu Malone in primul an. Don't get me wrong, il respect mult pe Malone, dar Kobe suna ca un adolescent intirziat. Poate si este, cit de important e college-ul pe care el l-a sarit.
Clippers, intr-adevar, au mult de cistigat daca il semneaza pe Kobe

ce vrei sa zici aici ca n-am inteles nimic ? ce declaratie ? kobe nu e un adolescent intarziat, la 18 ani era mult mai matur decat cei de varsta lui, ceva de genul lui lebron.

hai ca nu mai postez pana nu zice ala unde ramane. :hmm:

thekobe
15th July 2004, 21:50
"Copilu" ma motiveaza ambitzia ta, nu il back up pe azur, tu nu vezi ce scrie de CAVS :mad: :evil: :mad:. Faza cu tine e ca erai decent pana sa apara azur, de cand ti-a contestat cineva opinia ti-au iesit flacari pe nas. Probabil ca si tu eshti unu d-ala de se crede buricu pamantului ( atotstiutor de toate ). Asa ca io zic sa terminam cu textele inutile de altfel pe forumu asta si sa continuam cu baschetu strict.

nu te supara, dar din ce s-a scris pe forum mai degraba il descrii pe azur decat pe kidd. In rest sunt de acord mai bine terminam toti ca atata timp cat nimeni nu are un "insider" la vreo echipa toti o sa spunem ce vedem pe net/tv/radio etc adica aceleasi lucruri.

Jason Kidd
15th July 2004, 22:14
ce vrei sa zici aici ca n-am inteles nimic ? ce declaratie ? kobe nu e un adolescent intarziat, la 18 ani era mult mai matur decat cei de varsta lui, ceva de genul lui lebron.

No offense TheKobe, ma refeream la declaratia pe care a citat-o Andrei despre Kobe neacceptind sa semneze cu Lakers decit daca Lakers il semneaza si pe Malone.
Nu suna bine.

Baccardi, "atotstiutor" si "de toate" nu merg impreuna. Mai incearca.
Iar Azur nu mi-a contestat opinia, cum plastic spui tu. Ci invers, dar ne-am clarificat, maidanezii sint in cusca, nici nu latra nici nu musca.

OK, eu am terminat. Nu mai raspund atacurilor.

thekobe
15th July 2004, 22:17
... ramane la lakers ! :great: /OLE/ :bere:

kidd acolo era vorba de payton mah :D era declaratia lui.

SilverZeus
15th July 2004, 22:19
...ce puii mei faceti aici?....fiecare incearca sa aiba neaparat ultimul cuvant? ...mai relaxativa si scrieti fiecare ce ati auzit si nu mai incercati sa contestati parerea (sau zvonul) celuilalt...nu e o amenintare din partea mea(Doamne Fereste!!!) ci mai degraba un sfat, ca dupa aia va suparati unul pe altul si nu prea merita...am tot respectul pt Kidd (atat cel de pe forum cat si cel de la Nets....), dar man, Azur si Baccardi is tipi cu experinta pe acest forum si mai important is destul de in mijlocul evenimentelor...nu zic sa nu-ti susti pc de vedere, dar intelege si tu ca de fiecare data cand Azur a venit cu o informatie, ea s-a cam confirmat...asa ca sa trageti cu urechea ca de zis nu zice rau deloc...iar tu Azure, fii mai intelegator ca astia is mai "mici", dar au si ei dorinta lor de afirmare...sa nu te superi Kidd ca te-am facut "mic", nu esti...doar nickul ma duce cu gandul ( fireste jucatorul in spetza nu e mic)

Jason Kidd
15th July 2004, 22:33
Asa e TheKobe, my bad.
Felicitari ptr Kobe !

Nu ma pot abtine. SilverZeus, nu cred ca cineva scrie aici sa se afirme, ci din pasiunea comuna ptr baschet.

SilverZeus
15th July 2004, 22:43
... interesant sondajul de pe nba.com, referitor la care echipa e mai avantajata in urma tradului dintre Miami si LA....deocamdata e reiesit ca Miami ar fi avantajata cu achizitionarea lui Shaq (70%), iar 30% au raspuns ca La ar fi mai avantajati...sincer mai spun o data: La cred ca au iesit mult mai bine, mai ales ca acum s-a "reintors" Briant....daca mai scapa si de Malone (care joaca doar de dragul inelului- parca ar fi Gollum) echipa zic ca va fii "periculoasa...sper doar ca Malone sa nu ajunga la Spurs....si ce spuneti de Dallas, care totusi l-au adus pe Stackhouse?

SilverZeus
15th July 2004, 22:47
Nu ma pot abtine. SilverZeus, nu cred ca cineva scrie aici sa se afirme, ci din pasiunea comuna ptr baschet.

...nu refeream la acel tip de afitrmare...ma refeream la faptul ca trebuie respectata si ascultata si parerea ta...atata tot, deci sorry daca m-am exprimat gresit

Jason Kidd
15th July 2004, 23:12
SilverZeus, that's ok, am o zi plina azi, sint poate prea excited.
Ramin insa la parerea mea ca Miami a iesit bine din trade-ul cu Shaq. Semnatura lui Kobe nu are legatura cu trade-ul, dar e o gura de oxigen ptr Lakers.
Si, iarta-ma, nu sint de acord nici cu faptul ca ar trebui sa scape de Malone, ala e, dupa mine, un jucator foarte tare (a fost ff bun in aparare in finalele NBA si ale Conferintei vestice pina si-a busit genunchiul). Chiar daca joaca ptr inel. Nu stiu de prea multi jucatori in orice sport (mai putin tir sau golf ...) in care cineva sa joace la nivelul lui la 41-42 de ani.

Intrebarea mea urmatoare este : Lakers cu Kobe in echipa vor atrage alti jucatori cum pare a atrage Miami cu Shaq ?

Azur89
16th July 2004, 00:29
Ei nah, ati bagat toti cutitele in teaca.... :D

Vad ca v-ati apucat serios de scris, nu gluma.... Kidd, tu de ce esti asa excited? Motive personale, probabil, fiindca baschetbalistic vorbind, daca idolul tau nu-si cauta alta echipa(si m-as mira daca nu e pe telefon chiar acum cu agentul lui), prezentele sale prin play-off sunt mai mici decit ale Cavs-ului! Cind ai ocazia, treci peste site-ul lor, si vezi ce jucatori au mai ramas...Ideea e sa ramana 5 pina incepe sezonul, ca altfel nu pot incepe un meci! E greu sa fi fan nets zilele acestea!
E greu sa fi fan Lakers zilele acestea! A semnat Kobe! Wow! Alcatraz va spune ceva? Dar Magic Orlando de anul trecut? Vorbind de talent innascut, T-Mac are o clasa peste Kobe, corect? Haideti sa mai luam un exemplu...Cavs de anul trecut...Cu James-ul lor! Se pregateau de primul pick, cind s-a trezit Boozer si Big Z sa-i arate cum se joaca in NBA...La final iarasi i-a crescut nasul lui James, si Cavs a terminat cum nu se poate mai rau. Asadar, atitudinea fata de echipa face mult. Sunt convins ca Kobe, daca va fi liber la inceputul sezonului, va marca 30-35 de puncte de meci, 7-8 recuperari si vreo 2-3 pase. Asta cam vreo luna intr-una. Apoi sporadic. Fiindca va fi simplu de anihilat! Il pui pe Bowen pe el, si Kobe poate sta acasa. Il dai tema de casa lui Spree, si Kobe e spectator. Da, o sa marcheze 50 impotriva lui Sac si a lui Dallas, ca acolo se joaca ca la all-star, care marcheaza mai mult, dar amintiti-va de performantele Fakers-ilor cu Shaq, si fara Shaq! Cred ca play-off-ul e o mare realizare in conditiile in care pleaca Mallone. Payton poate sa ramina, am mai spus, e greu sa gaseaca o echipa unde sa fie el in 5-ul de start. So oricum, in LA ar deveni cel mai bun PG fara minge. Care minge va fi la Kobe. Numai daca joaca cu 2 mingi.
Problema lui Kobe va fi inplay-off...cind va juca cu 2-3 jucatori pe el, cum a facut-o Shaq ani de zile, sau cum o face T-mac, sau AI...atunci sa-i vad talentul!

Am mai citit una tare...Stachouse! Era de bine sau de rau? Ca tot ce e de bine la el, e contractul. MARE! In rest singurul avantaj il are Utah probabil, fiindca daca Jerry e in Dallas, inseamna ca Utah poate prinde play-off-ul! :drak:

Sa nu uit...Divac in LA? Mai repede il vad la Partizan (la asta te refereai ca ii e afacerea in Belgrad) sau candidat la presedentia Serbiei (unde are peste 70% din sufragii...wow) decit in LA, de unde a fost scos pe usa din dos, si pe unde in ultimii ani au fost in razboaie ca in Kosovo! Stiu ca e mare diplomat, stiu ca ar trece peste "anumite" aspecte, dar intervine factorul Stojakovic. Omul e in Sacramento ca un rege, de bani nu mai are nevoie... Daca pleaca din Sac, mi-l inchipui frate geaman cu Duncan. Ar cistiga titlul NBA 2005, garantat. :happy

SilverZeus
16th July 2004, 01:36
Azure spune-mi si mie cateceva nou de Spurs : ca aud ca de acolo numai se pleaca: Turkoglu, probabil Willis,Ward, Horry sper sa nu si Ginobilli ori Rose...totusi, mai vine careva?...sau astia s-au apucat de crescut "juniori" gen Brown ,Sato, Udrih....
...uite chiar acum citesc de pe site ca Manu a resemnat (ce usurare!!!!!!!!!!) + a venit Barry....e de bine, e de rau?...sunt cam tacuti baietzii astia, nu?

Azur89
16th July 2004, 02:49
Zeus, esti un zeu ca ti-ai ales cea mai serioasa trupa din NBA. Atita timp cit Popovich e acolo, nu-ti fa griji, o OK. Doar ca Popovich alege jucatorii dupa caracter. Nu oricine ajunge acolo. E echipa bunului simt. Atit la victorie, cit si la infringere.Pina acum nu a plecat nimeni care merita sa stea. :yeah:

Jason Kidd
16th July 2004, 04:23
Azure, nu am spus niciodata care e idolul meu. Favoritul, da, e Jason Kidd. Idoli nu mai am de cind am iesit din copilarie.
Nets arata groaznic, daca intr-adevar il dau pe Martin pentru 3 picks , care inseamna de 3 ori gambling. I'm dissapointed.
Lui Kobe ii va fi mult mai greu fara Shaq, pina acum trebuiau sa il double team pe Shaq si raminea mai liber, de-acum toti dulaii vor fi pe el. Da, la Partizan Belgrad ma refeream.
Cred ca Utah vor prinde Playoffs-urile oricum : Kirilenko, Boozer si Okur. 3 tipuri diferite, toti foarte buni. E prea mult.
Iar Gregg Popovich vara bate drumurile Europei in cautarea unui nou chilipir gen Tony Parker.

Azur89
16th July 2004, 10:31
De cit timp esti fan Nets? Let me guess! 3 ani? :drak:

Pacat ca si-au batut joc in halul asta....Apropo, ai trecut pe site-ul lor? Vroiam sa observi ca dushi sint Rogers, Harris, Slay, acum Martin, plus primul pick pe care nu l-au avut (Blazers).... Daca raman cu 5 pina incepe sezonul, e bine. Partea faina e ca ei inca ii platesc o avere lui Mutombo si o alta lui Mourning! Iar daca Mutombo e in ultimul an, Mo mai are inca 3!

O alta stire care m-a surprins azi...Fisher a semnat cu Golden State (mai sti Gabriele ce departe "ii vedeam " pe wariors acum vreun an si ceva?). OK, totul (aproape) normal. Durata m-a lasat masca...6 ani! Ptr. Fisher....Inteleg ca a nimerit una prin inel, in momentul culminant, dar 6 ani? Nu am aflat suma, dar trebuie sa fie macar vreo40 de mil....Trebuie sa fi picat in cap. Asta dupa ce au lasat o superechipa sa le plece din ograda! Unul cite unul. Si acum cumpara elefanti!
Mallone ar vrea sa ma contrazica.....el vrea cu Shaq....in Miami! Tot nu-l cred, e prea departe de casa.....Si daca pleaca el, pleaca si Payton...Problema e unde? Tot in Miami? Cred ca ar pune de niste inele in primul an...Cu conditia sa fie Mallone sanatos.

Jason Kidd
16th July 2004, 17:04
Probabil ca Nets au inceput sa-mi placa de cind a venit Jason Kidd. Sau de cind m-am mutat in New Jersey si vad toate meciurile lor pe Yes. Vorbeam cu un coleg ieri si imi spunea aceeasi chestie, ca se duce sa-i vada pe Nets pentru ca sint altruisti si pentru spectacolul oferit de Kidd, Martin si Jefferson. Si mai spunea ca mai mult de o treime din troitza pleaca odata cu Martin. Si sint de acord. N-am stiut ca Lucious Harris a plecat, ma surprinde, dar era in ultimul an de contract si oricum n-a mers prea bine anul asta. Genunchii, bata-i vina'.
Fisher mi-a placut intotdeauna (Azur, tu ai ceva cu Lakers, avea dreptate cineva aici). Jucator serios, cu un moral de fier, can shoot, quick, good defense. Si un lider intr-un locker room plin de vedete. Si un tip mishto ca om, asa il vad.
La Payton, dupa faimosul lui meci cu Jordan, nici nu pot sa ma uit. Asta e, e un caracter groaznic. Si e confuz la ora asta, nu il vad avind vreo sansa in fata lupului tinar Dwayne Wade. Eu nu l-as aduce nici pe degeaba, e un continuu mar al discordiei.
Toata lumea in Miami e excitata, dar Shaq trebuie sa fie sanatos si sa-ti mentina o greutate optima, altfel poate fi out in scurt timp. Si se darima tot esafodajul. Dar pentru mine n-a fost nici o data asa de exciting sa-l urmaresc pe Shaq (poate mai putin in perioada cind juca la Orlando). Sigur, iti cistiga meciul, este poate cel mai dominant player in NBA, dar nu imi tran(in)spira mai nimic. Mai mult imi place sa-l urmaresc pe Mutambo. Sau pe Alonzo Morning, what a show. Dar Zo m-a deziluzionat ca nu "stand up" si le spune celor de la Nets : "Let's cut the bull, I can't play anymore and I don't deserve this money". A man would do that.

Baccardi
16th July 2004, 18:07
wow, "Copliu" "atotstiutor de toate" (un pleonasm echivalent cu "a locui in New Jersy") :drak: :drak: :drak:. Wow it must get pretty hot in there man, noroc ca sunt multe oaze.
Lumea din Miami e excitata???????? Wow, nasoala treaba, singura problema e sa nu se excite si shaq ca penetreaza tot ce misca pe raza de vreo 500 de mile. Fii mai atent cu anglo-romanismele.

Are dreptate Zeus ne batem aci care are ultimu cuvant io zic ca ultimu cuvant il are azur no matter what, in baschet bineinteles.
In alta ordine de idei, K-Mart e deja in denver, deci e plecat deja si Nets se muta in Brooklyn la anu deci tre sa te muti ca n-o sa mai fie in desert. Mai nasol acolo la brooklyn, tot felu de "ciudati", nu????? :evil: :evil: :evil:

Azur89
16th July 2004, 18:51
Baccardi, stai cuminte ca ai vazut ca nu prea gusta "copilu" glumele....Lasa-l sa se mai obisnuiasca cu "atmosfera".
In sfirsit, "Jason" acum ti cu Nets de cind a venit Kidd, adica 3 ani cum ziceam eu, sau de cind cu Yes, adica 1 an, si numai unul? Probabil nu iti va fi greu sa iti alegi alta echipa... Eu zic sa te uiti la Denver...tot ce le lipseste e Phil Jackson!
The fakers, huh? Tu probabil esti mai nou in state, asa-i? In special in the tri-state-area? Oricum LA, pe linga ca e echipa cu cei mai multi fani in USA, e de departe si echipa cea mai nesuportata. Ce am eu personal cu ei? Jack Nicholson iti spune ceva? Sau colectia de vip-uri care se aduna acolo ca la muzeul Antipa? Doar sa-i vada lumea? Asta nu prea suport eu la ei. :yeah:
Mutarea in Brooklyn se face in 2008-2009, dar nu stiu cum vor putea astia sa curete zona pina atunci....Verde de paris? Ierbicide? Trebuie sa fac niste poze sa le pun pe aici :o: .

Andrei
16th July 2004, 18:52
O intrebare pt ai mai vechi ai forumului: anu trecut Spree a fost implicat intr-un 4 way deal prin care a ajuns cu Minnie. Trade-ul ala m-a luat total prin surprindere. De multe ori se vehiculeaza prin presa dealurile care se discuta, dar de ala eu personal, n-am auzit. Voi stiati de el, sau a fost surpriza si pt voi?
Azure, cineva pe forum a zis ca Spree e un jucator mediocru. Zi ca nu e o blasfemie!

Jason Kidd
16th July 2004, 19:10
De cit timp esti fan Nets? Let me guess! 3 ani?
Azure, sa nu-mi spui ca ai un complex de superioritate daca esti de 2 sau 10 ani suporter al nu stiu cui. Sau ca esti aici de 4 sau 10 ani. Poti fi in Romania si sa intelegi ce se intimpla in lume, sau poti fi aici de 20 de ani si sa fii plecat doar geografic. Asa ca nu are importanta. Si imi place sa vad baschet bun, chiar daca e jucat de Kidd, Garnett, McGrady sau Nowitski. Echipa care joaca nu are mare importanta ptr mine, nu sint genul de chibit de Cismigiu.
E unul care ma musca si care nu poate trai fara idoli, dar am promis ca nu mai raspund.
On the other hand, cred ca am acaparat conversatia. Si nu-mi place.

Baccardi
16th July 2004, 19:27
kidd (sper ca apreciezi ca itzi folosesc corect nicku, asa ca sa nu mai aud de maidanezi :D :D :D ), nu musc ca sunt dresat bine.

Asa ca toate bune si cu asta am dat-o la pace, atat timp cat nu mai sunt provocat.

PISS I mean PEACE!!!

Azur89
16th July 2004, 22:46
Kidd, expresia..."jump in the wagon" iti spune ceva? Are de a face cu fanii Nets-ului... Pai cu ei nu tineau nici jucatorii care jucau in echipa... :D A fost perioada lui Petrovici, in care au cunoscut si ei cum e in play-off, si gata. Atunci s-au lipit citiva fani, si acum cu noul val(in care intri si tu) s-au mai lipit citiva. Aia nu inseamna ca e vorba de superioritate sau de inferioritate. Ma refer strict la baza lor de fani! Iar peste doi ani, nici copilul lui Kidd n-o sa mai tina cu Nets. Noroc ca in Brooklyn macar or sa fie in "mijlocul lighioanelor" care maninca baschet dimineata, la prinz si seara. Deci sala va fi plina. Parcarea va fi insa goala. Doar cei cu LoJack isi permit sa parcheze acolo. :drak:
Mi se pare mie sau ai obrazul tare subtire, si traiesti cu impresia ca lumea vorbeste numai cu tine? Ca vad ca te ofenseaza pina si vremea de afara.... Chill out... :p

OK...revenim la baschet...Sprewell.... unde umbla oare la ora asta? :drak: Te referi daca s-a facut mult tam-tam inainte de deal? Oarecum! Daca iti amintesti (sau poate nu stiai, nu stiu cit s-a publicat pe aceasta tema), in ultima saptamina a sezonului, Knicks juca in Miami, un meci al codaselor. Ca orice vedeta care se respecta, Spree are probleme cu somnul. Asa ca in aceea dimineata nu s-a prezentat la sedinta de antrenament. Trebuie subliniat insa ca insasi prezenta echipei in Miami nu era necesara, tinind cont de "halul" de baschet pe care-l practicau. In sfirsit, Spree n-a venit, Dolan i-a ordonat lui Layden si lui Chenney sa il suspende, apoi s-a convocat o sedinta la sfirsitul sezonului, in care s-a apreciat munca lui Don si contributia lui Houston(tipic Knicks), Spree a comentat(tipic Spree), dupa care, impreuna cu Thomas nu s-au prezentat la ultima intilnire a organizatiei.
Aici a explodat buba, Dolan a "poruncit" ca Spree sa dispara, in ciuda faptului ca a fost si este inca nr. 1 in privinta fanilor. Thomas a fost si el pe aceeasi lista, m-am saturat eu in cite dealuri i-am auzit numele de atunci si pina acum. La fel Spree fusese discutat tot anul dupa incidentul de pe vaporul si degetul (mina) fracturata.
Acuma, ca Spree e mediocru? De acord, pus linga Garnett, el pare un mediocru. De fapt 90% din NBA par NCAA players cind sint comparati cu Garnett. Nu e Duncan, nu e Shaq, nu e Kobe...nu e un superstar. Din pacate nu e apreciat la valoarea adevarata datorita lui Carlisimo. In NY insa, practic vazindu-l meci de meci vreo 4 ani, jucind practic pe alta pozitie (1, 2 sau 3, el e 2 de fapt), a dus echipa in spate. Si asta in ciuda faptului ca acolo mai era un Ewing inca, un Larry Johnson, sau un A. Houston. Repet, daca nu era imaginea negativa pe care o are in NBA, e oricind la nivelul lui Kidd, a lui Pierce sau a lui Webber.
Sper ca am raspuns. Care sunt argumentele contra? :mda:

thekobe
16th July 2004, 22:47
Baccardi, stai cuminte ca ai vazut ca nu prea gusta "copilu" glumele....Lasa-l sa se mai obisnuiasca cu "atmosfera".
In sfirsit, "Jason" acum ti cu Nets de cind a venit Kidd, adica 3 ani cum ziceam eu, sau de cind cu Yes, adica 1 an, si numai unul? Probabil nu iti va fi greu sa iti alegi alta echipa... Eu zic sa te uiti la Denver...tot ce le lipseste e Phil Jackson!
The fakers, huh? Tu probabil esti mai nou in state, asa-i? In special in the tri-state-area? Oricum LA, pe linga ca e echipa cu cei mai multi fani in USA, e de departe si echipa cea mai nesuportata. Ce am eu personal cu ei? Jack Nicholson iti spune ceva? Sau colectia de vip-uri care se aduna acolo ca la muzeul Antipa? Doar sa-i vada lumea? Asta nu prea suport eu la ei. :yeah:
Mutarea in Brooklyn se face in 2008-2009, dar nu stiu cum vor putea astia sa curete zona pina atunci....Verde de paris? Ierbicide? Trebuie sa fac niste poze sa le pun pe aici :o: .

poti sa-mi zici si mie te rog care e problema cu jack nicholson ?
si ce (pe cine) altceva (altcineva) nu mai suporti la lakers si de ce? sau doar urmezi "trendul" ?

Azur89
16th July 2004, 23:26
...tu vezi meciuri la tv? ai mai vazut spectatori care protesteaza la deciziile arbitrilor nas in nas fara sa fie dati afara? Camera e mai mul pe Jack sau Damon decit pe Kobe sau Shack.
PS...intreaba-i pe fanii fakers-ului, ce cred ei despre "fanii" lor, si cam ce inseamna achizitionarea unui bilet la un meci de play-off. Nu pricepi ca Fakers asta si sint, niste Fakersi, un circ de saltimbanci ptr. milionarii de la Hollywood? :mad:

PS..sa nu uit....nu-mi plac nici Kobe,(motive sunt multe, de la "rape" la "cheapurile" pe care le face la all-staruri, sau pretinde ca e accidentat si alte alea, practic face Hollywood pe teren......el e actorul si joaca rolul lui MJ. Daca ar ramine KB ar fi minunat. ) nici Fox (mama ce bataie a luat asta anul trecut :drak:), nu l-am suportat nici pe Jackson. Chestia cu Jackson e mai delicata....nu am nimic cu el, doar ca in viziunea mea nu e acel super-antrenor care se crede. A avut sansa sa antreneze un MJ, sau un cuplu precum Shaq_Kobe. Personal nu il vad la valoarea lui Popovich, sau Riley, ori Brown.

thekobe
17th July 2004, 02:11
uite eu tin cu lakers fiindca joaca kobe acolo. mi-a placut de cand l-am vazut in anul de debut desi pe vremea aia inca tineam cu bulls (si nu pentru ca erau campioni ci pentru ca imi placea la nebunie cum joaca mj). eu sunt in romania, nu stau in los angeles deci nu sunt in primul rand un fan al echipei cum sunt cei de acolo. meciuri nu vad la tv ca n-am unde, dar le iau de pe net de cate ori am ocazia. in rest ma uit pe net sau ascult vreun radio prin streaming sa vad ce se mai intampla. tu, fiind in usa, ar trebui sa stii ca lakers inseamna mult mai mult decat asa-zisii fani. este organizatia cu cea mai mare traditie in nba alaturi de celtics. da, sunt o groaza de vedete care vin la meciuri doar fiindca asa "da bine" si care sunt contestate de fanii adevarati, dar ele nu constituie majoritatea publicului. si sub nici o forma nu ar trebui sa-l incluzi aici pe jack n. care este un fan ADEVARAT intreaba pe oricine vrei. are abonament pe viata la staples, este prezent la mai toate meciurile de acasa si la cate poate din deplasare. ca face si putin spectacol, bravo lui si-a meritat acest drept. un alt fan adevarat mai este si donald sutherland si mai sunt si altii. cat despre restul vedetelor, asta e, e hollywood, la ce te astepti ?
cat despre kobe faptul ca si-a inselat nevasta (nu vad de ce ar fi violato pe drogata aia atata timp cat poate sa aiba cam orice femeie ar vrea - ma uit la nevasta lui si inca ma mir ce i-a trecut prin cap) nu vad ce legatura are cu antipatia ta pentru el atata timp cat au fost O GROAZA de alti atleti care si-au inselat sotiile sau au avut probleme cu legea (jordan, magic, iverson etc etc - nici ei nu-ti plac ?). aia cu accidentarea nu stiu de unde ai scoso. parerea mea e ca, alaturi de iverson, este jucatorul cu cea mai mare dispozitie (vointa) de a juca in situatia in care este accidentat. "cheapuri" la all-staruri ... da-mi exemple plz. eticheta cu next mj i-a fost atribuita de presa asa cum se intampla si cu multi altii (vince, lebron etc), dar sincer el nu a vrut niciodata sa-l copieze pe mj (decat intr-o oarecare masura la stilul de joc care este oricum destul de diferit) si a spus mereu ca el vrea sa fie kb nu mj (asta nu inseamna ca nu ar vrea sa fie cel mai bun jucator al tuturor timpurilor - deh si eu as vrea daca as avea talentul si conditiile lui -> la 13-14 ani se antrena cu jucatori de nba, prieteni cu tatal sau). chestia cu egoismul, aroganta etc sunt MULT exagerate de presa.
fox :D a fost bun acum sa-si vada de actorie si de sotie :D
phil jackson nici mie nu prea mi-a placut, si eu sunt de parere ca a fost ajutat foarte mult de jucatorii care i-a avut si de asistentii care din cate am inteles faceau cam toata treaba pentru el, pj fiind antrenor mai mult "spiritual" :D de multe ori ii atrageau atentia oamenii din jur ca echipa lui pierde si ar trebui sa mai ceara un timeout din cand in cand.

Azur89
17th July 2004, 02:58
asta e, e hollywood, la ce te astepti ?



Wrong....This is NBA.....The circus is someplace else! Sorry, please try again!

Sa redevenim seriosi (nu ca as fi vreodata), sti ce e ala un cheesburger, nu? Daca pui un cheesburger, linga Kobe, linga un meci de play-off...iti suna cunoscut? MJ, 40 febra...extraordinar...KB, strimbindu-se ca un apucat dupa fiecare faza cind stia ca e camera pe el? :o: Nimic? :headbang: OK, atunci ramane sa ti in continuare cu LA si cu Kobe. Nu ti-ai propus vreodata fi fan Cavs, sau Raptors, sau Clippers, asa-i? Ca aia nu sint campioni! :p
Oricum, am atitea exemple cu Kobe ca mi se lasa cu ameteala. Tu singur te contrazici mai sus (ce om cu mintea normala se incurca cu o camerista daca putea sa isi permita aproape pe oricine din state?) . Dupa cum vezi, facultatile (mintale) ii lipsesc. Asa-i cind nu vrei sa joci in NCAA.

PS...sa nu-mi spui ca ai fost fan LA cind au fost trimisi acasa in 4 meciuri in primul tur de SA, in primul an al lui Kobe, ca nu te cred! Si MJ nu mai era la vremea respectiva...Let me guess....vroiai sa devii fan San Antonio? Iti placea Duncan! :happy

thekobe
17th July 2004, 04:45
KB, strimbindu-se ca un apucat dupa fiecare faza cind stia ca e camera pe el? te gandesti mult cand scrii aici ? sper ca nu e nevoie sa-ti aduc aminte cand a jucat accidentat la picior in playoff cu portland sau la umar sau cand a jucat cu manusa protectoare sau sezonul care tocmai s-a incheiat cand venea de la tribunal si mai avea putin si adormea pe teren de obosit ce era etc etc etc si in toate cazurile astea a jucat exceptional. dar deja m-am plictisit.

nu mi-am propus sa fiu fan cavs sau raptors .. fiindca nu imi PROPUN sa fiu fan al unei echipe. asta simt. daca tu tii cu knicks numai fiindca stai in NY asta e treaba ta. eu am tinut cu lakers din 98-99 asta inseamna 3 ani campioni 3 ani nu, deci ne-am lamurit si cu asta. credeam ca ti-am raspuns si la faza cu inselatul si n-are legatura cu facutul unei facultati sau nu. deja o dai in diverse. pune-te in locul lui sau al oricarui milionar in $ si o sa vedem cat te tine fidelitatea :mad:

din cate-mi aduc eu aminte in primul an al lui kobe (96-97) i-au eliminat utah cu 4-1 si era penultimul sezon al lui mj. atunci si in urmatorul an tineam cu bulls si mj dar incepuse sa-mi placa si kobe. dupa ce s-a retras mj in 98 a inceput sa-mi placa kobe din ce in ce mai tare. a si am uitat sa-ti mai spun ceva. pe langa kobe mai imi place si jason williams care :o: STUPOARE !! :o: nu e campion nba !!! inca ! sa fiu oare norocos ? sa tin cu anumiti jucatori fiindca imi place cum joaca si pe urma se nimereste sa devina si campioni ? :cool:

in rest tot nu m-ai lamurit ce te supara cu adevarat la lakers ? sa fie faptul ca sunt mereu in atentia lumii ? CALIFORNIA LOVE BABY :yeah:

Jason Kidd
17th July 2004, 05:15
Azure, vad ca i-ai luat pe toti la rind, esti ofuscat tare. Take it easy boy, mai avem timp pina cind incepe sezonul.
Din toata polologhia ta am inteles ca daca esti inTri-state area trebuie sa-i urasti pe Lakers. Asa-i ? Mie nu-mi plac Lakers, dar nu trebuie sa urasc pe nimeni. De unde inveninarea asta ? E drept ca strasnic ne refulam aici, dar parca prea le "pamfletizezi". Desi daca-ti place, da-i inainte. It's afree web site...
Seriously, argumenteaza te rog de ce crezi ca Jackson e un antrenor mai slab decit cei mentionati mai sus. Argumenteaza, fara paranteze lungi in care te legi de Nickolson, TheKobe sau de 50 cents. Si fara detalii cosmetice ca nu-ti place de barba lui sau gagicile cu care a iesit.
Tehnic, de ce crezi ca e sub ceilalti.
Si atunci s-ar putea sa incep sa te respect.

Azur89
17th July 2004, 05:17
pe langa kobe mai imi place si jason williams care :o: STUPOARE !! :o: nu e campion nba !!! :

Care dintre ei? Criminalul sau motociclistul? :rolleyes:

Trebuie sa recunosc ca ne intelegem greu...am impresia ca iei baschetul ca pe un cinematograf...mie imi place D. Moore, Arnold si Rocky... asa ceva, nu? De ce nu ceri si parerea altora care il urmaresc mai des "live" pe d-l Kobe? :mda: Poate daca auzi de la mai multi acelasi lucru, iti dai seama ca Ispirescu era cu basmele.

Azur89
17th July 2004, 05:39
Si atunci s-ar putea sa incep sa te respect.

E ultimul lucru ptr. care sunt aici! :ok: In primul rind trebuie sa ti cu o echipa. Asta asa, ca sa ma bucure respectul cuiva. De luat nu ma iau de NIMENI! Inca nu i-am spui nimanui tot felul de invective sau asa ceva, ca sa pot fi acuzat ca m-am luat de cineva. Ti-am spus doar ca, in ultimii 3 ani site-ul acesta, cu exceptia unor incrincenari intre mine si Baccardi ( :yeah: ) in rest a fost voie buna, liniste si baschet. Acum vad ca se vorbeste de orice, mai putin de baschet. De exemplu, am fost ultimul play-off in tara (am prins doar meciul 4 si 5 din finala). Personal nu am fost in stare sa fiu la curent cu fenomenul. Recunosc ca sunt in tara vreo 2-3 care stiu despre ce e vorba, dar cum si ei o spun, cunostintele lor dateaza din copilarie, intr-o perioada cind vedeai baschet NBA la tv. Ce scrie pe espn sau highlightsuri de 10 secunde? Si atunci ne apucam de contrazis? Fara sa ma omor cu firea LAkers sunt la tv national macar 10-12 meciuri pe sezon, plus play-off-ul. Am avut ocazia sa ma satur de ei, pina peste cap. Cite exemple vrei in care arbitrul fluiera ptr. LA? Intrebati-l pe Divac, ca va spune el mai multe. :p
Din west 'am probleme" cu LA, iar in Est mi-e "pe suflet" Miami. Si nu voi insista care sunt cauzele, cine stie baschet, n-are nevoie de explicatii.
Phil si meseria de antrenor.... Depinde de virsta voastra...sint multe higklightsuri si acum in care il surprindeti pe MJ in rol de antrenor...Cu Phil desenind ceva ratuste pentru el, iar MJ dadea indicatii. In LA, de prea multe ori trebuiau sa il trezeasca tribunele ca sa ceara un time-out, sa opreasca echipa adversa. El numea asta "superioritate, siguranta, aroganta". Finala cu Detroit este un exemplu perfect. Meciul 5 a fost pierdut din cauza lui Phil. Foarte prost management, ce-i drept parea si obosit si plictisit de tot Hollywoodul.
Phil inca nu a demonstrat ceva ce am vazut de exemplu la Memphis. O echipa fara vedete, dar care joaca foarte bine. Nu a fost niciodata sa puna la punct un sistem de aparare apropiat macar de Rilley sau Jeff van Gundy. Ofensiva lui este celebrul (vorba vine) triunghi. A avea un lot format din Shaq, Kobe, Mallone si Payton, el putea intra al 5-lea si tot nu avea scuza sa nu cistige. Era ceva dinainte stabilit...wow..echipa de all-star... si a dat chix...si in timpul sezonului, si in play-off. Cind Shaq a jucat, si LA a mers...cind shaq n-a mai vrut(putut) si LA a disparut...
OK, m-am plictisit...cautati pe nba.com daca mai e ceva, pe bune ca tot nu-i suport pe Fakers... :ok:

thekobe
17th July 2004, 05:46
j-will, PG de la memphis.
de vreo 6 ani tot ascult parerile altora si pro si contra. poate ma crezi orb dar te asigur ca nu sunt. uite aici unu din miile de articole cu parerile altora :
http://www.clublakers.com/forums/viewtopic.php?t=15622. citeste al 2-lea post si o sa intelegi punctul meu de vedere. baiatul le zice bine.

Jason Kidd
17th July 2004, 06:07
Un sistem bun in aparare se face intr-o echipa disciplinata, or Lakers traditional nu sint.
Si atunci pornesti de la ce ai. Se spune ca principala calitate a unui antrenor nu sint neaparat cunostintele tehnice, ci flexibilitatea. Phil Jackson a incercat sa fie flexibil, a renunta la triunghi on the fly la nu stiu care meci, dupa care s-a intors, nu avea jucatori care sa poata schimba tactica in timpul jocului. Sau nu avea jucatori care sa vrea sa schimbe tactica. Mai mult decit Kobe, asta e sarcina point guardului. Si Payton s-a purtat ca un morron tot Playoff-ul. El a fost cheia. Kobe si Shaq(mai ales) au mers si puteau cistiga, sigur Detroit au fost dementiali, dar Payton a sabotat, constient sau nu.
MJ isi spunea si el parerea ptr ca era o personalitate, iar Phil Jackson il asculta, dar tot el hotara. Cam la fel ar trebuie sa se intimple si cu Nets, unde Jason Kidd (ba daca nu ma-nsel si Harris ci chiar Jefferson) il intrerupe regulat pe Lawrence Frank. E drept, inca nu sint convins ca asta are personalitatea lui Jackson, care e un antrenor bun ptr echipe mari. Posibil sa nu faca aceeasi figura la Memphis. Dar e antrenor bun. Nu e o intimplare sa cuceresti 9 titluri. Altfel de antrenor decit Popovich sau Brown, nu ii poti compara, ca asta nu concurs de inot, care inoata mai repede e mai bun. Dar nu-i poti nega valoarae decit daca urasti sau daca esti obosit.
Sau amindoua.

Cinstit vorbind, in afara incrincenarii si micilor ironii strecurate discret, cred ca se discuta baschet. Chiar daca uneori avem pareri diferite.
Mai mult decit daca am anunta ultimele transferuri.

SilverZeus
17th July 2004, 10:12
Si imi place sa vad baschet bun, chiar daca e jucat de Kidd, Garnett, McGrady sau Nowitski. .

..pai acu ma supar si eu...pe Duncan de ce draq nu l-ai pus aici ?.. :mda: ... :ciocan: ..... :)

Azur89
17th July 2004, 10:43
Un sistem bun in aparare se face intr-o echipa disciplinata, or Lakers traditional nu sint.


Mersi, ai spus-o cum nu se putea mai bine... Si nici Bulls nu au fost, asa-i? A fost Jordan un aparator desavirsit, Pippen a fost cleiul de la mijloc, iar Rodman a fost cel care recupera toate mingile. Ok, acum intrebarea de 100 de puncte......a cui obligatie e ca o echipa sa fie disciplinata? De ce SA poate, de ce Detroit poate, de ce Houston poate(cu Francis suspendat in timpul sezonului), de ce Miami a putut? De ce asta nu e posibil in LA, in Dallas sau in Chicago?

Ce spuneti, cine a dus Nets in doua finale NBA....Byron sau Jason? huh? :drak:
PAi si atunci care e marele lor al lui Phil? Ca are 9 inele? Ca mai vrea unul sa bata recordul absolut? Ca nu s-a plictisit si n-a plecat prin Hawai sa-si traiasca viata? Deocamdata trupa cu care Brown a cistigat un titlu spune multe despre el ca antrenor. Merite a avut Brown si cu 76-ers, unde cu exceptia lui AI nu avea nimic... Merite ptr. Stan Van Gundy, si echipa cu care a ajuns el in play-off dupa un inceput catastrofal. Dar ptr. Phil, sa esuezi cu trupa aia de 24K e inadmisibil.
Kobe, nu-mi da te rog citate de pe forumul lui LA....cauta unul de baschet in general. :ok:
Si inca ceva...nu mi-am propus aici sa va inoculez ideea ca LA sucks sau ca KB e de 2 bani... Ramaneti cu ce credeti, nu ma deranjeaza, nu sunt de la IRSOP! :happy

PS...referitor la scandalul lui Kobe.....jucatorul KB e unul....omul KB e un ordinar insa..... :rosu: Chestia cu violul e pe bune....deci viol a fost oricum, indiferent daca a violat o drogata de camerista. Asta e la ce ma refeream mai sus cind vorbeam de el. Fata a iesit din camera lui cu hainele rupte, cu singe pe ea si cu niste vinatai serioase. Exista probe la dosar care il incrimineaza ptr. cele de mai sus. Acum, ptr. un jucator care isi permite sa CUMPERE orice femeie, de ce nu isi permite sa inteleaga ca NU e NU! :rosu:
Daca ar exista pedeapsa, l-as obliga sa joace tot restul carierei in Toronto (pacat ca nu mai Vancouver-ul) fara bani. Poate atunci ar invata sa aprecieze si universul care-l inconjoara, fara sa se mai creada buricul pamintului. De abia astept sa inceapa sezonul....Vedeti voi LA-ul la loterie. :yeah:

Jason Kidd
17th July 2004, 15:49
Zeus, au fost niste exemple la intimplare, sigur ca Duncan e jucator de top 5 anytime. Oriunde si din orice punct de vedere. Sorry, man.

Nu inteleg ce vrea sa spuna Azur despre Bulls vs defense. Jordan, daca e sa vorbim despre el, a fost si cel mai bun defensive player, nu doar un jucator super-spectaculos in atac. La fel si Rodman si mai ales Pippen, foarte solizi in aparare.
Datoria de a face jucatorii disciplinati nu e a head coach. Nici Jackson si nici Brown nu or sa se duca sa verifice daca baietii s-au culcat sau joaca poker, cum face Iordanescu la Saftica. Astia sint profesionisti si fiecare raspunde ptr ce face. Asa cum a raspuns Francis, ptr indisciplina l-au trimis in Orlando. Dar, la echipe cu multe super-staruri, mai ales dupa ce au cistigat citeva titluri, apare starea de automultumire , ingimfare poate, care duce la pierzanie. Bulls nu au fost in aceeasi situatie ptr ca Jordan era alt gen de jucator. Era cel care pleca ultimul de la antrenamente si cind era un super-super-star si era cel mai "demanding" dintre jucatori fata de colegii lui. Ori, in rosterul Lakersilor de anul asta, Shaq nu cerea decit sa i se dea mingea, iar Kobe, din spirit de fronda probabil, facea acelasi lucru. Malone a fost singurul care a incercat sa-i potoleasca, dar el nu avea vechimea la echipa care iti da si respectul si autoritatea in vestiar.
Sigur ca Brown este un antrenor exceptional. Dar a pornit fresh cu Detroit, si avea un lot "hungry to win". Cu o multime de jucatori dornici sa fie remarcati. Si Rip si Billups si Prince, chiar daca nu arata prea ambitiosi, si-au ridicat cota enorm doar prin faptul ca au jucat finalele. Faptul ca au si cistigat a fost un bonus.
Dar si Brown a avut mari probleme cu personalitatea lui Iverson. Doar ca la echipele lui, totul ramine ingropat in vestiar, nu ca la Lakers. Dar Brown a plecat cind a realizat ca nu mai poate face nimic si a invatat din experienta cu Iverson. Cind i-a luat pe Detroit era alert si pregatit ptr orice. N-a trebuit sa deal probabil decit cu Rasheed, care a parut potolit, poate a si trebuit sa stea cuminte ca semna un nou contract.
Si, in plus, Brown poseda siretenia (rafinamentul daca vreti) evreilor in relatiile inter-umane. Nu e o gluma si nici vreun anti sau pro semitism. Ei sint pregatiti de copii despre cum sa "aproach" oameni si situatii. Ceea ce e un avantaj din start.
El cred ca are deja 3-4 mutari in palarie daca Rasheed o sa intre in vreun clinch cu Milicic, de exemplu, asa cum a intrat mereu cu Sabonis. Sint fani in Portland care au rasuflat usurati cind a plecat Rasheed, simtindu-se jenati de atitudinea lui fata de un jucator ca Sabonis.

Jason Kidd
17th July 2004, 18:05
De ce SA poate, de ce Detroit poate, de ce Houston poate(cu Francis suspendat in timpul sezonului), de ce Miami a putut? De ce asta nu e posibil in LA, in Dallas sau in Chicago?

Ce spuneti, cine a dus Nets in doua finale NBA....Byron sau Jason? huh?
Dallas nu a avut resurse ptr defense. Cu tot respectul ptr Nowitzki, he can't defend. Nu ptr ca e inalt, ci ptr ca apartine scolii europene de baschet, tare in fundamentals, dar putin semnificativa in aparare. Amintiti-mi de un jucator european care a jucat in NBA si care a fost tare in aparare. Nu-mi vine in minte decoit poate Stojakovich (care a venit suficient de devreme aici) si Sabonis din nou. Divac e un vulpoi batrin, dar nu-mi amintesc sa fi cazut pe spate la cum se apara el(cum paseaza, asta e alta discutie). Iar Mutambo, chiar daca nu e european, are avantajul sa fi facut college-ul aici, unde a invatat enorm. Si Kirilenko, exceptia care intareste regula. Altii ? Spuneti-mi, nu-mi amintesc.
Si atunci Dallas a mizat totul pe ofensiva, unde au avut cu cine marca. De-aia au jucat fara pivot, sau cu unul prin rotatie fals, i-ar fi incetinit. Au marcat o caruta de puncte si au primit asisderea. Cind au dat mai multe , au cistigat. Walker a avut un joc bun in aparare imediat dupa college, dar jucatorul cu cel mai inalt IQ din NBA cred ca inca are probleme cu alcoolul, si asta schimba mentalitatea si dorinta de a te pregati. Ori, apararea in baschet, desi este beyond any talent, cere multa, multa munca.
Nici acum nu sint intr-o situatie mai fericita, au doi giganti, dar niciunul nu conteaza in atac, Podkolzin si Bradley. Iar Bradley, desi stie bine jocul, este groaznic de slow.

Cine a dus pe Nets in doua finale ? Si Kidd si Scott si Martin si Jefferson si Kittles. Si Eddie Jordan, care probabil ca ar fi fost head coach daca nu pleca la Wizards. (Apropos, stiati ca vicepresedintele lui Washington e nascut in Romania, la Satu Mare, daca nu ma-nsel).
Cit a contribuit fiecare, nu poate nimeni comensura. Au fost o echipa adevarata pina la un punct.
Care e transformata in punct si virgula zilele astea.

Azur89
17th July 2004, 20:32
:sleep: Jason, am obosit. :sleep:
Scriu de ma dor miinile, dar tu ai probleme cu limba romana, probabil. Fiindca vad ca rastalmacesti totul, doara-doara cazi in picioare. :( Ai pus si vreo 10 aberatii in 12 rinduri cit ai scris mai sus, in sfirsit, ma opresc aici. Ramii cu ale tale, eu ma duc sa urmez scoala pe care spui tu ca a facut-o si Larry Brown, sa pot si eu sa "aproach" unele situatii cu calm. Sa vad daca invat si eu vreo 2-3 mutari "de buzunar'' ptr. tine. :)

Baccardi
17th July 2004, 20:38
Dallas nu a avut resurse ptr defense. Cu tot respectul ptr Nowitzki, he can't defend. Nu ptr ca e inalt, ci ptr ca apartine scolii europene de baschet, tare in fundamentals, dar putin semnificativa in aparare. Amintiti-mi de un jucator european care a jucat in NBA si care a fost tare in aparare. Nu-mi vine in minte decoit poate Stojakovich (care a venit suficient de devreme aici) si Sabonis din nou. Divac e un vulpoi batrin, dar nu-mi amintesc sa fi cazut pe spate la cum se apara el(cum paseaza, asta e alta discutie). Iar Mutambo, chiar daca nu e european, are avantajul sa fi facut college-ul aici, unde a invatat enorm. Si Kirilenko, exceptia care intareste regula. Altii ? Spuneti-mi, nu-mi amintesc.

Ginobili e printre cei mai buni aparatori din liga si e de 2 ani aci nu???? Nu il poti omite, a jucat in italia, deci europa, wow, si moare cu ei in dinti. Deci uite ca s-au adunat vreo 3 europeni care se apara bine, nu tzine figura, nowitzki nu stie sa se apere ca n-are cine sa-l invetze, in NBA faci ce ti se spune Kidd, nu ce vezi pe la TV ( cu exceptia kobe, care urmareshte meciurile lui jordan in fiecare noapte inainte de culcare, p-asta a declarat-o el cu giritza lui aurita, n-am inventat-o io.)

The kobe vad ca tie itzi plac jucatorii spectaculosi, cred ca mai bine te-ai reprofila pe AND 1 Mixtapes, ti-ar placea mai mult. Si n-ai mai intra in argument cu tot felu de "oameni". A trecut vremea cand NBA-ul era format din streetball players, cand se juca numa la mishto si dunkuri peste dunkuri, Jocul e bazat pe disciplina tactica si rezultatele se vad.

In alta ordine de idei, excelente replyurile intre azur, kidd si thekobe, keep it up.

Baccardi
17th July 2004, 20:41
damn it tre' sa-mi dau jos avataru asta cu boozer, ce backstabber, trebuia sa-mi inchipui doar a copilarit in alasaka, l-au invatzat de mic cum se "pescuieshte"

thekobe
17th July 2004, 21:25
baccardi lasa-ma pe mine sa ma uit la kobe si jordan si uita-te tu la ostertag si traylor, ok ? si da, ar trebui sa dai jos avatarul cu boozer fiindca nu-l meriti. gl hf

Jason Kidd
18th July 2004, 02:25
:sleep: Jason, am obosit. :sleep:
Scriu de ma dor miinile, dar tu ai probleme cu limba romana, probabil. Fiindca vad ca rastalmacesti totul, doara-doara cazi in picioare. :( Ai pus si vreo 10 aberatii in 12 rinduri cit ai scris mai sus, in sfirsit, ma opresc aici. Ramii cu ale tale, eu ma duc sa urmez scoala pe care spui tu ca a facut-o si Larry Brown, sa pot si eu sa "aproach" unele situatii cu calm. Sa vad daca invat si eu vreo 2-3 mutari "de buzunar'' ptr. tine. :)

Imi pare rau ca le amestec, de obicei vorbesc ori romaneste ori engleza. Nu mi-am inchipuit ca te deranjeaza. Doar ca vorbind de NBA sint termeni care-ti vin mai usor in engleza.
Si am senzatia ca toti inteleg ce spun, nu o fac sa ma dau mare. Pacat ca ai obosit, tocmai incepeau sa imi placa discutiile pe forumul asta. Sigur, in afara de primele propozitii, in care trebuie sa intepi, nu se poate altfel, parca e un automatism invatat in clasa l-a ...
Dar am spus de la inceput ca mi-ar place ca fiecare idee sa fie argumentata. Eu asta incerc. Imi spun si eu, acolo, punctul de vedere si pe urma astept ca cineva sa vina cu alta parere si sa incerce sa o demonteze. Logic.
Cad in picioare ? Tu asa o iei ? Nici nu ma intereseaza cum cad, nu sint aici ca sa ma afirm, e doar o dezbatere de idei in care fiecare isi argumenteaza punctul de vedere. Nu cistiga nimeni, doar dezvoltam niste subiecte.
Eu asta incerc sa fac, e o gimnastica a mintii, daca n-am cu cine sa joc sah.
Era interesant. Mi-ar fi facut placere sa vorbesti de cele 10 aberatii de care pomenesti, sigur cu argumente. Imi pare rau ca ai obosit.
In fine, vorbesti de rastalmacit, dar eu nu am spus de o scoala anume pe care o are Brown, ci de cei din etnia lui, care isi transmit cunostintele din tata in fiu. E un adevar respectat de generatii.
Mai e cineva care e interesat sa discute ? Mai am doar o zi, de luni incep o slujba noua si o sa fiu mai sporadic.
Baietii, combateti, daca nu sinteti de acord cu ceva, mai invatam unii de la altii si altii de la unii. Fiecare stie ceva interesant si aduce ceva interesant. Asta e rostul unui forum, cred, si nu de a crea idoli sau personalitati.
Si, mai ales, sa invatam sa purtam o discutie civilizat, chiar daca in contradictoriu.

Ginobili este mai degraba un jucator ofensiv, cu o imaginatie care aduce aminte de Maradona. Sigur, nu e rau in aparare. Dar eu discutam despre regula, si nu despre exceptie. Din cei 60.000 de adolecenti care termina liceul si joaca baschet organizat in SUA in fiecare an, marea majoritate sint foarte buni in aparare. Este procedeul pe care antrenorii insista cel mai mult, fara el nu au nici o sansa sa joace in colege basketball, sau in NBA.

TheKobe, Baccardi se referea la adevaratul Kobe, care urmareste casetele. Ceea ce e un lucru foarte bun.

Si inca ceva TheKobe. Nu ii lua in considerare pe cei de aici care te mai iau in balon din cind in cind.
Daca ai 19 ani si daca esti intr-adevar in Romania, eu am un respect imens pentru faptul ca tu iti pierzi noptile sa downloadezi meciuri din NBA. Si pentru pasiunea ta mi-as scoate palaria, daca as purta. Sincer.

thekobe
18th July 2004, 02:50
eu i-am raspuns la paragraful 2.
p.s. mersi dar nu-mi pierd noptile, las calc sa mearga singur noaptea ^^

Azur89
18th July 2004, 06:15
Eu asta incerc sa fac, e o gimnastica a mintii, daca n-am cu cine sa joc sah.
Era interesant.

Si eu as fi preferat sahul....acolo albul e alb, negrul e negru si matul e mat! :D
Vorbind de Ginobili, mai repede l-as indica pe Parker...european, excelent aparator...Sau Turkoglu si Okur....Sau Izskaunas.... ma opresc...La Dirk problema e antrenorul, el este un jucator complet insa este folosit la 50%.
Kobe unde a invatat sa se apere? :drak: Si ce mari aparatori sunt Alan Houston, Pierce sau Walker? Si asta nu-i impiedica sa fie all-star players.
PS..jason, nu m-am referit la expresile tale in engleza cind am spus ca ai uitat romana... :happy Era vorba ca ce scriu eu in romaneste tu nu pricepi. :yeah: Sau nu vrei sa pricepi, ca sa fiu mai exact. :D
Si ce job nou spui ca incepi? :ok:

Jason Kidd
18th July 2004, 16:32
Vorbind de Ginobili, mai repede l-as indica pe Parker...european, excelent aparator...Sau Turkoglu si Okur....Sau Izskaunas.... ma opresc...La Dirk problema e antrenorul, el este un jucator complet insa este folosit la 50%.
Kobe unde a invatat sa se apere? :drak: Si ce mari aparatori sunt Alan Houston, Pierce sau Walker? Si asta nu-i impiedica sa fie all-star players.
Parker, da. Dar chiar fiind in Franta sau Belgia, a avut contact permanent cu baschetul american. In plus este jumatate african american, care ii da anumite chestii in plus, Raptor stie despre ce vorbesc, mi-a dat niste explicatii foarte interesante acum citeva saptamini.
Okur, in nici un caz. Nu are mobilitate, este overweight si slow. Altfel, un bun aruncator si un baiat inteligent. Dar e slow si indecent in aparare. De-aia nici nu a jucat asa de mult dupa ce a venit Rasheed. Nu confunda un capac din cind in cind cu apararea. Urmareste-l atent pe Duncan sau pe Ben Wallace in aparare si vezi cum se lipesc de aparatori, uita ptr o secunda de blocks. Pornesc de la premiza ca ai jucat baschet si nu te uiti doar la cei care dau cosuri spectaculoase, ca un fan obisnuit. Izskaunas e un bun aparator. Nu sint de acord deloc cu Nowitzki bun aparator si o sa fie foarte greu ptr cineva sa ma convinga de contrariu. Si de ce spui ca e folosit 50% ? Sezonul asta a fost usor accidentat si mi s-a parut ca si-a schimbat stilul. Stiu ca in fiecare vara isi imbunatateste cite ceva cu antrenorul lui din Germania cu care a inceput la juniori. Anul trecut a lucrat la spate, parca, facind canotaj.
Ce altceva ar putea fi jucat ? Nu inteleg. Vezi tu, te superi si te bosumfli, dar esti ambiguu. Spit it out, man.
Si inca ceva, m-ai zapacit smilies-urile tale, la fiecare doua vorbe :rosu: :ok: :drak: MAi ales aia cu dracul, vad ca-ti place mult.

Cit despre slujba, :ok: o sa fiu bucatar sef :yeah: la un restaurant romanesc :) , corner Queens Boulevard cu 43th str. Iti spune ceva Baccardi ? Zici ca esti din NYC.

Just kidding:drak:, desi imi place mincarea :drak:la Harmony.

Azur89
18th July 2004, 19:32
Pe el il gasesti mai des la Tricolorii! :D

Baccardi
19th July 2004, 16:54
mda, mancare la Harmony e buna. cea mai buna romaneasca mancata p-aci. Tricolorii e destul de varza, ma simt ca-n romania, kokalarii sunt in floare :D :D :D. Singura buna dispozitie de pe-acolo e barmanitza aia poloneza /hello /hello /hello . Traiasca polonezii pentru mintea putina pe care le-a dat-o natura. :happy :happy.

The kobe calm down man, nu e nimeni perfect pe lumea asta. Boozer e amicu meu, am si autograf de la el, am poze, tot ce vrei, nu-ti trimit un maieu cu semnatura lu' kobe sa-l pui pe perete si sa te inchini la el inainte de culcare in fiecare noapte. Las-o mai moale cu afirmatiile impungatoare ca nu te prind.

thekobe
19th July 2004, 18:36
bravo tie ca ai autograf si poze cu el desi ma indoiesc ca stie sa te strige pe nume. promit ca ma calmez (desi sunt f. calm dar nu ma cunosti) daca-mi faci rost de un maieu cu kobe din 96-97 sau 97-98 :rolleyes:

Azur89
19th July 2004, 19:26
....`da unul din 2004-2008 nu vrei? In dungi verticale? Alb-negre? :drak:

PS.....Divac chiar vrea sa dea mina cu Jack Nicholson! Inainte de fiecare meci jucat acasa! :mda:

thekobe
19th July 2004, 20:13
parca erau portocalii si fara dungi :?

thekobe
19th July 2004, 20:18
Ei nah, ati bagat toti cutitele in teaca.... :D

Vad ca v-ati apucat serios de scris, nu gluma.... Kidd, tu de ce esti asa excited? Motive personale, probabil, fiindca baschetbalistic vorbind, daca idolul tau nu-si cauta alta echipa(si m-as mira daca nu e pe telefon chiar acum cu agentul lui), prezentele sale prin play-off sunt mai mici decit ale Cavs-ului! Cind ai ocazia, treci peste site-ul lor, si vezi ce jucatori au mai ramas...Ideea e sa ramana 5 pina incepe sezonul, ca altfel nu pot incepe un meci! E greu sa fi fan nets zilele acestea!
E greu sa fi fan Lakers zilele acestea! A semnat Kobe! Wow! Alcatraz va spune ceva? Dar Magic Orlando de anul trecut? Vorbind de talent innascut, T-Mac are o clasa peste Kobe, corect? Haideti sa mai luam un exemplu...Cavs de anul trecut...Cu James-ul lor! Se pregateau de primul pick, cind s-a trezit Boozer si Big Z sa-i arate cum se joaca in NBA...La final iarasi i-a crescut nasul lui James, si Cavs a terminat cum nu se poate mai rau. Asadar, atitudinea fata de echipa face mult. Sunt convins ca Kobe, daca va fi liber la inceputul sezonului, va marca 30-35 de puncte de meci, 7-8 recuperari si vreo 2-3 pase. Asta cam vreo luna intr-una. Apoi sporadic. Fiindca va fi simplu de anihilat! Il pui pe Bowen pe el, si Kobe poate sta acasa. Il dai tema de casa lui Spree, si Kobe e spectator. Da, o sa marcheze 50 impotriva lui Sac si a lui Dallas, ca acolo se joaca ca la all-star, care marcheaza mai mult, dar amintiti-va de performantele Fakers-ilor cu Shaq, si fara Shaq! Cred ca play-off-ul e o mare realizare in conditiile in care pleaca Mallone. Payton poate sa ramina, am mai spus, e greu sa gaseaca o echipa unde sa fie el in 5-ul de start. So oricum, in LA ar deveni cel mai bun PG fara minge. Care minge va fi la Kobe. Numai daca joaca cu 2 mingi.
Problema lui Kobe va fi inplay-off...cind va juca cu 2-3 jucatori pe el, cum a facut-o Shaq ani de zile, sau cum o face T-mac, sau AI...atunci sa-i vad talentul!

Am mai citit una tare...Stachouse! Era de bine sau de rau? Ca tot ce e de bine la el, e contractul. MARE! In rest singurul avantaj il are Utah probabil, fiindca daca Jerry e in Dallas, inseamna ca Utah poate prinde play-off-ul! :drak:

Sa nu uit...Divac in LA? Mai repede il vad la Partizan (la asta te refereai ca ii e afacerea in Belgrad) sau candidat la presedentia Serbiei (unde are peste 70% din sufragii...wow) decit in LA, de unde a fost scos pe usa din dos, si pe unde in ultimii ani au fost in razboaie ca in Kosovo! Stiu ca e mare diplomat, stiu ca ar trece peste "anumite" aspecte, dar intervine factorul Stojakovic. Omul e in Sacramento ca un rege, de bani nu mai are nevoie... Daca pleaca din Sac, mi-l inchipui frate geaman cu Duncan. Ar cistiga titlul NBA 2005, garantat. :happy

asta asa ca mi-am adus aminte :drak:

Jason Kidd
20th July 2004, 03:31
De fapt au anuntat in seara asta ca Divac a semnat cu Lakers.

SilverZeus
20th July 2004, 15:07
...ei da, asta da transfer: Divac la Lakers...sper sa-l pastreze si pe Malone si pe Payton....si poate vor intra in divizia pensionarilor....

Baccardi
21st July 2004, 17:54
ce transferuri de kaka, van exel la jailblazers pt dale davis si .... nu mai stiu cine, si distrusii mei de la cavs l-au adus pe snow, daca stau sa ma gandesc nu e rau deal-ul ollie si brown sunt varzari, dar totusi e un spatiu foarte mare in centru dupa plecare lui boozer. Hello anybody need a big man????? Wow o sa fie o echipa de "lebroni" daca ma uit putin pe roosteru lor. Adica toti pentru unu, si lebron pentru el :ciocan: :ciocan: :ciocan:

Gabriel
25th July 2004, 19:57
Am inteles ca "celebrul" Greg Ostertag s-a dus la Sacramento. Pacat...era un fel de port-drapel pt. Jazz...unde a jucat o grama' de ani...desi mare lucru nu a facut.
Sunt curios cu cine va fi pivot titular in Salt Lake City.

sebah
25th July 2004, 20:11
Pai am inteles ca l-au luat pe Gooden de la Orlando. (cei d ela CAvs)

Baccardi
26th July 2004, 16:10
mda, gooden, hunter si un brazilian pentru battie si 2 future picks, smart choice pentru orlando, if u ask me, cleveland o sa fie in top 10 la pickuri lejer :o: :o: and I am a cavs fan :D :D :D .

sebah
26th July 2004, 16:36
2 second round future picks. Si eu zic ca cei din Clevland au iesit bine aici. Si crede-ma, sunt fan Orlando, :D

Azur89
26th July 2004, 19:30
condoleante ptr. amindoi! :D si sunt fan NY! :headbang:

Gabriel
26th July 2004, 20:53
Azure, lamureste-ma si pe mine ! Cine va juca pivot titular la Jazz, daca Ostertag se duce la Sacramento ?

Azur89
26th July 2004, 23:56
News
The Pistons have waived their right to match Utah's $50 million offer to free-agent center Mehmet Okur, thus allowing him to become Jazz property a few days before the 15-day matching period, according to the Salt Lake City Tribune.

Views
The Pistons signed Rasheed Wallace and Antonio McDyess this offseason, so we knew this was coming. Okur should emerge as a reliable fantasy center now that he'll start and get big minutes in Utah.

Gabriel
27th July 2004, 00:11
Aha. 10x
si ? e bun de ceva Okur asta ? e turc sau cum ?

Raptor
27th July 2004, 00:40
Pai da ca Ostertag a plecat la Sacramento... si da Okur (sa ma pupi in ...) joaca bine (chiar arunca bine de la 3 si e CENTER) si e bun si la recuperari. Cred ca daca joaca 35 MPG s-ar putea sa faca o figura buna.

sebah
28th July 2004, 07:10
Pacat ca n-o sa-l vedem la olimpiada (Turcia nu s-a calificat).

wallace
28th July 2004, 09:16
Yeah,Detroit l-a pierdut pe Okur pt. ca n-au putut sa-i semnezze pe amandoi cu salarii mari.,pe el si pe Rasheed Wallace.Daca nu ma insel Okur o sa faca 50 de milioane in 6 ani ceea ce e f. bine pt. un jucator din Europa.Ar fi fost nebun sa refuze o asemenea oferta.O sa auzitzi multe despre el ,e un super talent!!!
In mare parte Detroit si-a pastrat echipa,ba din contra a mai adus ceva jucatori.Unul dintre ei este Carlos Delfino care juca in Italia la Bolognia.!!!

Azur89
28th July 2004, 11:03
O sa auzitzi multe despre el ,e un super talent!!!


Chiar asa? :D Si mie de ce nu mi-a spus nimeni pina acum? :drak:
Daca prinde un meci bun e 50% din Rasheed in zi slaba si ejected in al doilea sfert. Ca arunca si de trei, e adevarat. Ca nu prea le nimereste, e si mai pe bune. Si chiar si cind le nimereste, rolul lui e sa joace in mijloc, loc de unde fuge de obicei. Daca are o calitate, este faptul ca e serios si joaca tot timpul! Nu e putin lucru in ziua de azi!

wallace
29th July 2004, 09:52
Mai atotstiutorule,de cate ori l-ai vazut pe Memo in meciuri.?L-am urmarit tot sezonul la Pistons si mi-a placut f. mult.Ma intreb oare daca l-ai vazut jucand si inainte de venirea lui Rasheed?Nu vreau sa ma lansez in tot felul de polemici cu nimeni dar e parerea mea.Poate e putzin cam subiectiva tinand cont ca a fost un Pistons.Si oricum o sa auzittzi multe lucruri despre el.Si inca ceva:Am avut onoarea ca inainte de seria cu New Jersey sa ma intalnesc intr-un restaurant cu comentatorul celor de la Pistons,George Blaha si am vorbit putzin despre jucatorii din Europa.El mi-a zis despre Memo ca o sa ajunga departe.Si inca ceva,nu stiu daca cei de la Jazz s-ar fi incumetat sa-l semneze pt. 50 de milioane daca nu vedeau un jucator de mare valoare.
Si hai sa nu exageram,daca prinde un meci bun e 80% Rasheed in zi buna..Poate nu e asa bun in aparare dar ofensiv e f. bun.Anyways,vom trai si vom vedea!!!
Si mai spuneti-mi ceva care de pe site-ul asta in afara de mine si de HitScum i-a vazut pe Pistons campioni inainte de inceperea Play-off-ului?Poate am omis pe cineva,dar nu cred ca sunt multzi!!
Sa fitzi iubitzi!!!

Raptor
29th July 2004, 14:36
Deci trebuia sa te fi obisnuit pana acum ca Azur e "un fel" de Gica-Contra. Si poti sa scoti "un fel" de acolo. E ceva de genu - "Ce dracu oti mai vorbi voi cand eu le stiu pe toate?!". Eu m-am obisnuit. "Probabil ca" Azur il face pe Okur la basket. Si poti sa scoti "probabil ca" de acolo.

Baccardi
29th July 2004, 16:05
ha, ha, ha, ha degeaba va bateti in "pronostice" si opinii, detroit o sa sweep pe lakers de nu se vad!!!!
Azur is backing me up on this deci om stii noi ce-om stii
:drak: :drak: :drak: :drak: :drak: :drak:
:D :D :D :D

wallace, nu ma uita maestre, am fost pe aproape cu pronosticu nu???? Cat p-aci sa iasa Gabriel la Universitate in kuru gol. Da' acu hai sa fim sinceri Okur nu a jucat chiar asa de mult nici inainte de larry brown sau Rasheed Wallace. Dc imi aduc eu bine aminte era Ben the Beast si corliss williamson care incepeau up front. E muncitor, dar sunt de acord cu tine ca va avea vremuri bune la Jazz si itzi spun si motivu: se cheama Jerry Sloan, el e maestru in a antrena baietzi d-astia mai slabi cu spiritu, vezi kirilenko, giricek.

Peace,

PS: Nu-l lasa pe azur sa te imbarlige, loveshte-l parsiv sub centura.

Azur89
30th July 2004, 19:35
Raptore, stai cuminte ca nu m-am luat de "programele"tale inca! :D
Okur joaca mereu cu frina de mina trasa, asa ca singura lui sansa sa ajunga "departe" este sa foloseasca avionul! :drak:
Dar pina la o afirmatie de genul Okur " e supertalent", mai e mult! Fiindca n-a ajuns inca la "talent". Pina la super, mai e putin! :happy
De ce a dat Utah atitia bani? Ptr. ca nu prea ai de unde alege! SI astea sunt preturile! Nu a luat vreun max-contract, ci un 8-9 milioane pe an....

Azur89
31st July 2004, 02:43
Cum s-a spart Nets-ul ? Stii de vreun transfer de care noi nu stim ?
Iar daca echipele sint mai echilibrate, ar trebui sa fie mai spectaculos.

"Copile" unde esti? Arata-ti fatsa, sa vad cu cine tsi acum! :drak:
Deci cum spuneam, ai fost fan Nets si acum iti place ....Shumacher? sau Claudia Schiffer? :D

PS....sa nu te descurajezi, ca nu e gata...urmatorul e Kidd, probabil inainte de inceputul sezonului. :)

adji
31st July 2004, 11:41
Mai ai pe cine de care sa te legi....?, sau cauti nod de cearta.......sau discutie :)
Azure mai lasa oameni sa respire si sa tina cu cine vor .....:)
Mie imi place Claudia ...desi .....

Jason Kidd
31st July 2004, 15:37
Ce le pasa unora cu cine tine unul sau altul ?
Vad ca te-am lasat linistit 2 saptamini si incepe lumea sa se ia de tine cu curaj si parca nu pe degeaba. Incerci sa il intimidezi pe Raptor, dar asta vad ca stie ce spune si argumenteaza. PRogramele lui sint bune, ce nu-mi place la el e ca n-are incredere in ele, in rest e un tip interesant.
Matale, dom' Azure, vad ca navighezi in deriva, neavind de ce/cine sa te legi.
Iti dau un pont. Incearca o funie.
A ramas vreo intrebare fara raspuns ?
A da, eu o prefer pe Venera.

Raptor
31st July 2004, 16:54
Mie-mi place de Katie Price Jordan (daca tot e sa aibe legatura cu NBAu). Anyway, de ce zici ca n-am incredere in ele?

Azur89
31st July 2004, 20:41
Iti dau un pont. Incearca o funie.
.

:D ....ma confunzi cu unul dintre fanii din NJ... :D

PS....intotdeauna cind te trezesti cu fata la perete esti morocanos dimineata? :drak:

wallace
1st August 2004, 06:30
bai nea 89,daca parerea mea e ca Okur o sa fie un jucator f. bun pt. ca trebuie sa recunosc mai are de invatzat cate putzin ce te roade pe tine asa de rau.Oricum,hai sa nu ne mai prostim si sa redevenim oameni seriosi!!de-abia astept sa reinceapa sezonul si sa polemizam pe baza unor date concrete!!!

Jason Kidd
1st August 2004, 17:59
PRogramele lui sint bune, ce nu-mi place la el e ca n-are incredere in ele, in rest e un tip interesant.
Ma refeream la faptul ca spuneai despre Air alert3 ca e un program prost, ori eu am vazut un improvement de 9 cm dupa a patra saptamina. Si, in general, programele certificate sint probate si testate. Sigur, cu conditia sa le faci corect, cu stretching ca lumea samd. Dar stii ce vorbesti si te respect, I mean it.

Vad ca discutiile pe thread-ul asta lincezesc, nici macar polemicile nu vorbesc despre baschet, ci despre guess-timates despre Okur. Trebuie sa adaug si eu ceva, ca nu ma lasa inima.
E posibil ca Okur sa ajunga top 10 center in NBA in 2-3 ani? Posibil, dar ma indoiesc serios. Are "balls", e obraznic in sensul bun, stie ce trebuie sa faca, e un jucator inteligent si speculativ, dar aceleasi calitati le-a avut si Shaun Bradley de la Dallas. Insa fizicul lui Okur nu il avantajeaza, si atita timp cit nu se va concentra sa piarda din greutatea excesiva si sa-si built up un athleticism competitiv ptr NBA (college-ul, bata-l vina), va fi doar un centru inalt si cam chubby, venit din Turcia si care arunca bine de 3 puncte. Nu uitati ca Utah la ora asta are 4 centri/pf de mare valoare, si e f posibil sa-i vezi jucind mult pe Kirilenko/Boozer/Jason Collins. In plus mai il au pe saracul Miki Moore, care nu stie ce cauta in NBA(ba da, pen' ca are 7-0) si pe un pustan de 7-0, Borchard, venit de la Orlando.
Utah va avea de ales si cred ca nu vor suferi daca vor avea accidentari cu pivotii, asta e sigur.

Pe de alta parte, Nets l-au dat pe Kittles pe un second round pick, chestie care mi-e greu sa o inteleg. Stiu ca trebuia sa cistige 10 mil in ultimul an de contract, stiu ca Nets spun ca incearca sa economiseasca bani ptr free agents de anul viitor, dar mi-e peste puteri sa inteleg cum pot il dau hiar pe degeaba, fara sa ia nimic serios in loc.
Nu imi aduc aminte de alte 2 decizii mai proaste in istoria NBA-ului ...
Sa ai un no 1 pick (Martin) in mina (si care vrea sa joace la tine), un jucator de All Stars si care isi imbunatateste jocul si atitudinea day by day, sa ai un Kittles, unul dintre cei mai seriosi jucatori pe care i-am vazut, cu o aparare si atitudine ireprosabila si sa il dai pe un 2nd round pick (unde nu stii ce iei si nici nu esti fortat sa-l semnezi), sint subtilitati pe care nu le inteleg.
Rod Thorn ar putea sa demisioneze, chiar daca deciziile i-au fost sugerate.

Azurelule, sint intr-o forma exceptionala :yeah: , nici pomeneala sa fiu morocanos :ok:
Iar chestia cu funia a fost o figura de stil, se regerea la cuvintul lega (citesti atent, nu ?) . Take it easy ca n-o sa intru in jocul tau.
Concetreaza-te la subiecte de NBA, sint gata sa dezbat cu oricine, indiferent cit de vechi e pe forum. Ti-a mai pierit complexul de superioritate, nu-i asa ? Sper sa nu te ofuschezi pe toti tipii cu 2 sau 20 sau 50 de postingsuri care te contrazic.
Fiecare e cu parerea lui.
Vezi tu, exista un moment in viata in care realizam ca nu putem sau nu se cade sa impunem altora (cu forta) ce credem noi si ca nu trebuie sa ne suparam cind altcineva ne contrazice.
Daca intelegi asta si poti trece la faza urmatoare, se cheama ca te-ai maturizat. You know what I mean ?
Si atunci trimite-mi un e-mail sa organizam botezul. Stiu un preot bun.

Raptor
1st August 2004, 19:25
Tocmai iti raspunsesem in legatura cu Air Alert 3 da' mi-a dat eroare si mi-e lene sa scriu iarasi ca scrisesem mult. FUCK THAT ca sa zic asa

Totusi, ca sa fiu mothafucka all the way up, intra aici http://www.defrancostraining.com/articles/archive/article_fab15.htm

Heath Scumm
2nd August 2004, 11:26
Okay! Trebuie sa scriu si eu ceva despre preferatul meu din acest draft - Sebastian Telfair!


In caz ca nu shtiatzi, este varul lui Stephon Marbury! Vedetzi asemanarea cu Mc Grady cumva..............mi se pare un jucator extraordinar, am vazut ce poate face.................este extrem de disciplinat pt un PG, nu e ca negrii de ghetto care nu shtiu decat street ball(vedeti AND 1)

Shaq la Miami? Ce zicetzi de asta?

Shi inca ceva..............entuziasmul meu trece prin acoperis caci unul dintre preferatii mei, Quentin Richardson a semnat cu Suns! Nu cred ca LA Clippers lau pus cu adevarat in valoare! Cred ca va fi un jucator exploziv in noul sezon!



In alta ordine de idei, pe forumul de wrestling a inceput un turneu care are ca premiu final titlul WRM World si un alt premiu pe care mil doresc destul de mult!
Ii rog pe cei care vor sa ma sustzina, sa intre acolo shi sa voteze peste 2 zile ca am nevoie de tot ajutorul pe care il pot obtine!!!
Cu ocazia asta, mai putem detremina userii de pe ONLINE SPORTS FORUM sa scrie pe mai mult decat un forum!...ceea ce cred ca e un lucru bun!
Sunt convins ca mai mult de jumatate dintre voi nici nu shtiu ce se petrece acolo! :happy :happy :happy

Azur89
3rd August 2004, 00:00
bai nea 89,daca parerea mea e ca Okur o sa fie un jucator f. bun pt. ca trebuie sa recunosc mai are de invatzat cate putzin ce te roade pe tine asa de rau.Oricum,hai sa nu ne mai prostim si sa redevenim oameni seriosi!!de-abia astept sa reinceapa sezonul si sa polemizam pe baza unor date concrete!!!
...bine "tanti" acum stai jos. De la supertalent acum 3 zile, ai ajuns si tu sa spui ca mai are de invatat. Si mai vorbesti de oameni seriosi. :p
Si inca ceva....un pivot se masoara prin capace, recuperari si joc in jurul panoului. Aruncarile de 3 sint meseria altora! :yeah:

Azur89
3rd August 2004, 00:11
J. Kidd...ce sa mai spun.....probabil esti prea ocupat cu noul job (sau nu mai e cazul :o: ) si iti scapa multe din lucrurile care se petrec la propria-ti echipa.
Poate ar trebui sa iti pastrezi lectiile de psihologie ptr. propriul timp liber, si eventual sa te informezi inainte de a te exprima intr-ale baschetului. Si mai ales NJ....Sint prea aproape de mine. Aia din Utah imi mai scapa, sau Houston sau Phoenix. Dar NJ?

Ce o tot dai cu Thorn? Ce are el cu Martin si cu Kittles? Cauta-i mai bine o aplicatie la tine unde lucrezi si trimite-i o aplicatie in alb...Ca e somer la anul! Ii expira contractul, si gata. :rosu:

Cit despre complex de superioritate....ala dispare cind discut cu Gabriel sau Rasheed. Pa Baccardi nu-l includ aici, cu el sint fara complexe. (am unul, dar ala tine de alb si rosu :drak: :rosu: :ciocan: ).

Asadar Kidd, din partea mea poti sa vorbesti ce vrei si cu cine vrei de pe forum, indiferent de nr. de postari sau de ani vechime. Dar nu te supara daca atunci cind dai cu bita in balta si ti se atrage atentia. :ok:

wallace
3rd August 2004, 08:00
Man,am spus ca o sa fie un super jucator deci e normal sa spun ca mai are de invatzat.!!!!Si nu stiu ce atata te roade pe tine care e opinia mea!!!Apropos,care e echipa ta preferata?

MadSkillz
3rd August 2004, 09:39
Una de era campioana prin `70

Azur89
3rd August 2004, 10:45
...si 74! :yeah:

Raptor
3rd August 2004, 17:48
Dar nu te supara daca atunci cind dai cu bita in balta si ti se atrage atentia. :ok:

Nu inteleg. Mie-mi place sa dau cu bata-n balta. Pot sa zic ca sunt bata-n-baltofil. Dar trebuie sa fii atent sa nu te stropesti. Pentru a da cu bata-n-balta, se foloseste un batz, o creanga sau o ciomeaga de 50-200 cm cu care se "plezneste" in mod repetat balta. Frumos (pentru mine cel putin) este atunci cand sunt si broaste (impreuna cu familia de mormoloci) care sunt "zapaciti" si "flagelati" cu o placere ambiguu de echivoc-recesiva la nivel paranormal-eucliziastic. Cu alte cuvinte, imi place cand le sari creierii in apa si plutesc ca branza in butoiul cu microunde. Bata-n-baltofilia este superba daca stam si ne gandim cat de frumos se transpune transcendenta abisala dupa ce atatea sinapse neuronale realizeaza legaturile intre axoni si ribozomii reusesc cuantificarea organitelor citoplasmatice. As putea sa zic ca atunci cand observi cum bata strapunge valurile apei poti sa ajungi intr-un moment in care consumul ideologic si nervos te va conduce spre autodesfintare cand te vei confrunta cu imposibilitatea realizarii imperativelor categorice ale constiintei.

PS. Favoritii mei din draftul de anu asta sunt Josh Smith si Loul Deng.

Baccardi
3rd August 2004, 20:21
raptore cred ca favoritii aia doi ai tai vor fi aproape de broashtele tale cu creierele plutind in zeama daca ar incerca sa priceapa ce-ai insiruit tu acolo.
Unde dai si unde crapa!!!!!
Favoritu meu e podklozine ca tot suntem la favoriti. Mi-l si inchipui in teren in acelasi timp cu shawn bradley, cred ca o sa joace "pase pase cos" (derivata de la "pase pase gol") pe la o altitudine de "nose bleed".


Pa Baccardi nu-l includ aici, cu el sint fara complexe. (am unul, dar ala tine de alb si rosu :drak: :rosu: :ciocan: ).

ce azure nu-ti place MAN UTD??? ce-ai cu culorile alb rosii, o gramada de echipe placute joaca in alb-rosu, uite UTA Arad spre exemplu :drak: :drak: :drak:

Raptor
3rd August 2004, 20:53
Da, chiar's curios ce-o sa faca Podkolzine. Nu prea vad eu cum o sa se integreze el in stilu' lu Dallas asa cum nici Bradley nu s-a integrat.

Jason Kidd
4th August 2004, 05:17
J. Kidd...ce sa mai spun.....probabil esti prea ocupat cu noul job (sau nu mai e cazul :o: ) si iti scapa multe din lucrurile care se petrec la propria-ti echipa.
Ce o tot dai cu Thorn? Ce are el cu Martin si cu Kittles? Cauta-i mai bine o aplicatie la tine unde lucrezi si trimite-i o aplicatie in alb...Ca e somer la anul! Ii expira contractul, si gata. :rosu:

Nu am probleme cu slujba, nu-ti face probleme dar nici nu cobi. Nu se face. Vezi, astea-s chestii de adolescent... Poate n-ar fi trebuit s-o spun, dar iar revin la chestia cu maturizarea, n-are nici o conotatie psihologica, e doar o chestie de viata. Sau poate doar eu te vad asa la thirtysomethin', tu poate chiar esti un adolescent. Citi ani ai ? Daca vrei sa spui, altfel putem sa ne pastram anonimatul. Eu mi l-as pastra. Ma simt bine.
Poate esti ff tinar, sau poate pozezi intr-un macho si de fapt esti o doamna batrina cu ciorapii rupti care croseteaza in timp ce posteaza pe forum (asta e un citat superb din Gigi Tufish de pe forumul celalalt de pe www.totalsport.ro)
Ce am cu Thorn ? Fiecare tre' sa fie responsabil pen' ce face, cit timp e in business. Chiar daca directia vine din poartea conducerii "superioare". Iar daca nu iti place si simti ca e ceva total impotriva principiilor, demisionezi. Thorn nu sta in salariul de acolo si mi s-a parut un om de caracter.
Cit despre nu stiu ce spui tu sa trimit scrisori si petitii, vezi tu, astea-s tot puseuri de adolescent care sta in Cismigiu si invata fotbal de la pensionari care , intre un mart si o linie, povestesc despre ce le-a spus lor Topescu sau Pumnea sau Gradinescu, cind s-au intilnit la coada la carne de vita.
Sa fi auzit pensionarii din Cismigiu de Ian Eagle ? Sau el nu sta la coada la carne ?

SilverZeus
4th August 2004, 09:37
.....ce a mai ajuns si treadul asta....bravo baieti !!!...vad ca o tineti asa de vreo 3-4 saptamani...mai puteti ???? ...nu de alta dar e foarte interesant: apropo, ati auzit ultima stire din NBA: s-a certat Jason Kidd cu Azur....

sames44jc
4th August 2004, 18:17
mersi pentru stire silverzeus

Baccardi
4th August 2004, 18:40
lasa Zeuse sa fie diversitate, ca asa se elucideaza marile enigme din contradictii. I-uite avem si "armatra" (p)ultra acum, numai de bine, viitorul suna bine. Dar nu cred ca voi avea onoarea nu o sa stea prea mult p-aci pe threadu asta, totusi cica chicago e cea mai tare. (la galerie poate, ii fac pe A.U.rolaci de la o poshta, sau ii fac chiar poshta).
Sa ma ierte cei in cauza pentru deviere dar nu ma pot abtinecand vad (p)ultrasi de 14 ani care n-au nimic de spus. Probabil ca incearca sa-si creasca numar de posturi sa fie si el manager (ca pitzurca) :evil: :evil: :evil:

Azur89
5th August 2004, 06:07
Kidd, si in afara de plasa in care cumperi cartofi si portocale, ce alte legaturi ai cu baschetul? Ca vad ca postezi doar sa te afli in treaba, complet aiurea de la subiect, idee, thread, etc...

Am incercat sa iti apreciez o oarecare spiritualitate, dar nu gasesc decit ingimfare, caracteristic giscanilor, ca tot vorbeai de Cismigiu....

PS...ptr. cei pe care-i pasioneaza baschetul, anul asta vine Mosu` la voi...si va aduce de Craciun un show-down intre Kobe si Shaq! :happy

thekobe
5th August 2004, 10:50
shaq a promis multe chestii pt meciul asta, sa speram ca nu va sta pe bara.
btw stii ce asteapta toata lumea nu ? kobe facial on shaq ;) + poster @ 15.99$

Raptor
5th August 2004, 15:16
Cum sa faca ma "facial" cu toata lumea de fatza!!!??????? Asta-i un lucru intim si trebuie facut in casa, cu jaluzelele trase. Cred ca-l da in judecata Shaq pentru viol...

Parca si anticipez cine stie ce super capac de la Shaq pentru Kobe lol.

PS. I am afraid for Kobe! :D

wallace
6th August 2004, 09:12
Azur,care e echipa ta preferata din NBA?Ai ramas dator cu un raspuns.

Gabriel
6th August 2004, 10:27
Toata lumea stie care-i echipa lu ' Azur. Utah Jazz din totdeauna. :D

wallace
7th August 2004, 08:13
Uite,eu nu stiam!!!Thanks aniway!!!

Jason Kidd
8th August 2004, 01:08
Vad ca au mai fost ceva transferuri interesante.
Antoine Walker a fost trimis la Atlanta Hawks, Chicago a acceptat sa-l trimita pe Jamal Crawford la Knicks intr-un 2-4 schimb, in care Knicks au dat 4 jucatori, intre care pe Frank Williams si batrinul Mutambo.
Gary Payton si Fox de la Lakers au fost dati la schimb cu 3 jucatori de la Celtics, intre care Chris Mihm, un centru-forward. Stojakovic vrea sa plece de la Kings.
Iar Jefferson a semnat cu un an inainte un nou contract cu Nets. L-au vrut mai mult pe el decit pe Martin. Jason Kidd inca nu a cerut transferul ptr ca este inca accidentat. Posibil sa aterizeze inapoi in California.
Cred ca San Antonio(Rorry a re-semnat cu ei zilele trecute), Detroit, Minnesota, Indiana si, cu achizitiile din vara, Utah sint echipe cu lot performant. Miami are, aparent doar 2 jucatori, dar nu se stie ce mai iese. Knicks pot exploda, daca nu-i impusca suporterii intre timp. Multe dintre celelalte echipe cu pretentii au iesit rau din toate transferurile, trades and scandaluri. Pina la ora de fata. Dar mai sint 2-3 jucatori mari care pot fi traded :Iverson, Carter si Stojakovic.

Iar eu incerc sa ma imaginez cu o plasa de rafie plina virf cu portocale si cartofi, tirsiindu-mi pantofii scilciati prin praful Tandareiului.
Idilica imagine, bravo, n-am ce zice ...

Gabriel
8th August 2004, 12:30
Mi se pare cam aiurea transferul facut de Lakers. Fox si Payton nu mai sunt ei ca in zilele lor bune...dar sunt jucatori destul de buni. De ce i-or fi dat pentru necunoscutii aia ?
Mai ramane sa-i dea pe Kobe Bryant si Malone la Milwaukee pentru Erick Strickland si Keith Van Horn ....si asta e. :(

Jason Kidd
9th August 2004, 03:14
Mi se pare cam aiurea transferul facut de Lakers. Fox si Payton nu mai sunt ei ca in zilele lor bune...dar sunt jucatori destul de buni. De ce i-or fi dat pentru necunoscutii aia ? :(
Cred ca Lakers incearca sa intinereasca echipa.
Au avut probleme cu Payton, nu a evoluat la asteptarile lor, a avut probleme cu antrenorul(de fapt intotdeauna a semanat mai degraba cu un fotbalist de divizia A ca atitudine decit cu un profesionist in NBA). Iar Fox nu mai merge de vreo 2 ani. Cred ca mai degraba au scapat de ei, nu inteleg ce afacere a facut Boston, dar in multe afaceri unul cistiga si altul e pacalit.
Din cite stiu eu, Malone nu a semnat cu ei, desi pare interesat din nou. Asa cum era interesat si saptaminile trecute de San Antonio.
Lakers vor fi intr-o perioada de tranzitie un an-doi, asa ca face sens sa incerce sa-si intinereasca lotul. Cu cine, asta e o alta discutie.

thekobe
9th August 2004, 13:30
boston a luat contracte care expira la anu