PDA

View Full Version : pt.ayrton :D



inter
20th May 2003, 14:04
COMPLEXUL DE INFERIORITATE AL DINAMOVISTILOR de Gica Chioru

Da! Toti cei care sustin sau simpatizeaza clubul Dinamo, sufera de un sever complex de inferioritate fata de Steaua. Nu este vorba de "suferinta" celui de pe locul doi, care se manifesta oriunde in lume, la dinamovisti acest complex de inferioritate este mult mai acut si nu se manifesta doar la suporteri ci si in structurile de conducere. De unde provine? Un scurt istoric: atat Steaua cat si Dinamo sunt consecinta fireasca a instaurarii regimului comunist in Romania, care oriunde a ajuns la putere a infiintat echipe ale armatei si internelor: securitate si militie. Nenorocirea nu a venit de aici, ci de la desfiintarea celorlalte cluburi, cu exceptia CFR-Rapid, considerata si de conducere si de microbistii vremii drept echipa comunista. Pe masura ce si-au consolidat puterea comunistii au facut abuzuri din ce in ce mai mari. Peste tot, in toate sferele, in toata societatea. In sport. In fotbal.Lupta pentru putere intre interne si armata s-a terminat peste tot in tarile comuniste cu victoria structurilor ********o-militienesti. Romania nu a facut exceptie, ba dimpotriva, la noi securitatea si militia controlau tot. Si in fotbal a fost la fel. Abuzurile s-au inmultit odata cu trecerea anilor iar SECURITATEA-MILITIA-DINAMO si-au batut joc de soarta cariera si dragostea fata de fotbal si de sport in general a tuturor celor implicati.
DE AICI PROVINE COMPLEXUL DE INFERIORITATE AL DINAMOVISTILOR, DE LA FAPTUL CA AU AVUT TOATA PUTEREA, S-AU FOLOSIT DE TOATE MIJLOACELE MURDARE ALE DICTATURII, DAR AU RAMAS MEREU PE LOCUL DOI.

nemo_
20th May 2003, 14:18
fuck you men!!!!!

inter
20th May 2003, 15:05
ce sa intamplat nemo? te doare ??????? :D :D :D
da-i un raspuns argumentat lui "gica chioru", s-au cu atat ai ramas din "fenomenul ultas" :D:D:D:D:D

dan_oradea
20th May 2003, 15:13
HAHAHHAAAAAA intere, nu-i frumos ce faci :D mey, ce tie nu-ti place altuia nu-i face :ciocan: :D

inter
20th May 2003, 15:27
dane ai dreptate :P , dar m-am cam acrit de "cavalerii dreptatii" :ciocan:

baubau
20th May 2003, 17:03
Inter pritene....iti dai seama ca vb singur nu?Oare ale cui sunt frustrarile.. 8)
Forza Milan in finala!:D

inter
20th May 2003, 17:52
baubau, daca la fel de atent citesti si cursurile alea de la feea ....:D:D:D

baubau
21st May 2003, 12:25
Muhahahaha :D E buna asta!!! :D in sfarsit cineva care tine cu Craiova si stie sa faca o gluma!Brava! :D

rulez
23rd May 2003, 23:52
baubau,schimba ba fata aia.esti dinamovist nu?apropo daca voi sunteti caini mamele voastre ce sunt?????????????????????raspunsul e simplu! :yeah:
pentru dinmovisti: :fuck_off:

baubau
24th May 2003, 12:47
rulez mama...vezi ca s-a deschis un nou forum pentru de astia ca tine..La usa cortului se cheama

inter
27th May 2003, 15:34
ia vezi ayrton ce se mai scrie despre ai tai:D, sper sa ai puterea sa citesti pana la capat :D


"O sa repeti la infinit ptr.ca ai idei putine,neocortexul tau a dat demult in ciroza...Ce-i patetic e ca investesti atita perseverenta intr-o cauza de 2 lei...Evident,"De gustibus non disputandum",asa ca poti sa sustii si echipa Comitelui Central din Coreea de Nord,e o chestie de optiune personala...
Totusi, Dinamo e un mare jeg de echipa...Treaba cu japca si furaciunea pe fata,care e super-evidenta ptr.oricine care nu-i un zoombie cu simtul critic eradicat complet de partizanat,o las moralistilor...Problema e ca e o farsa de echipa,n-au valoare...
Olympique Marseille a furat un titlu in Franta in '92 ,aranjind meciul din ultima etapa cu citiva jucatori de la Valencienne.Catalizatorul manevrei intre Bernard Tapie si vreo jumate de echipa de la Valencienne a fost argentinianul Burruchaga,aflat la 35 de ani, in ultimul sezon ca jucator si dornic sa faca ceva franc extra,dincolo de salariu si prime de joc.
Titlul obtinut a fost clar japca si toata presa franceza s-a sesizat si a fost bintuita de speculatii si insinuari ptr. ca, in mod paradoxal,chiar daca totul era evident si transparent ptr. toata lumea, nu exista un fundament concret ptr. a lansa acuzatii directe.
Desi toata lumea stia ca a fost ceva "ocult"in maniera in care-au obtinut titlul,Marseille a incintat pe toata lumea cu evolutia in CL,incluzind aici pina si pe detractorii parizieni care in mod a priori detesta tot ce-i legat de Marsilia,cistigind finala disputata la Munchen cu A.C.Milan cu 1-0...Campionatul il luasera fraudulos,da aveau valoare...Dupa ce i-ai batut pe Milanul lui Gullit,Rijkard,Van Basten,Maldini,Donadoni,Simone,Papin in finala Cupei Campionilor Europeni,un meci fraudulos pe plan domestic ar fi putut aparea ca o mica neregula aproape benigna,o deraiere minora de la etica.Pina si un judecator de la Curtea Suprema de Justitie din Paris,ar putea fi tentat sa musamalizeze probele impotriva lui Tapie in euforia provocata de ridicarea Cupei deasupra capului de catre Deschamps,premiera absoluta in fotbalul francez...Nici-o echipa franceza nu reusise asemenea performanta.In plus Chris Waddle,Abedi Pele,Deschamps,Eric Di Meco, Boksic jucau un fotbal incintator in perioada aceea,urmanind sa ajunga intr-o alta finala de CCE , pierduta la penaltiuri cu Steaua Rosie Belgrad,dupa ce in semifinale ii exasperasera pe Berlusconi si pe Galleani,batindu-i din nou pe Milan... Cu toate astea,cind unul din judecatorii de la Valencienne a prezentat dovezi irefutabile atestind blatul din ultima etapa,totul s-a naruit sinistru ptr. Marseille.Titlul le-a fost retras de federatia franceza ,atot-charismaticul Tapie a terminat la bulou,iar echipa a fost retrogradata...
Masuri super-radicale impotriva unei echipe care cumparase un meci decisiv in campionat,dar pe plan international cistigase tot si adusese prestigiu extraordinar Frantei...
Urmarind potlogariile meschine facute de Borcea te intrebi fara nici un fel resentiment sau animozitate viscerala:la ce bun? Care-i finalitatea?Echipa iese campiona la poalele Balcanului ,in campionatul mioritic si iese din primul meci jucat in turul 2 preliminar al CL,fiind umilita in ambele manse de F.C.Brugges-o echipa decenta,dar in nici-un caz vreo trupa de virtuosi sau vreo forta pe plan european...
Asta-i problema cu Dinamo,comedia iluziilor...sau drama neputintei..."

By...Robespierre

Ayrton
27th May 2003, 16:33
Ce penibil...
Copiati aberatiile si dejectiile nustiu caror imbecili si le dati "paste" aici, crezand ca o sa incep eu sa stau sa va explic de fiecare data ca sunt niste ineptii si niste tampenii scornite de niste antidinamovisti...

De meciul echipei tale favorite, Craiova-Gloria ce zici, a fost blat?

dan_oradea
27th May 2003, 17:17
forza inter :thinkso:

inter
27th May 2003, 18:42
hai sa-ti aratam adevarata ta fata, cea a unui "corect, integru si educat" moderator:



Re: «Juvetii» s-au săturat de Dinu (Scor: 1)
de catre ayrton on Wednesday, February 05 @ 16:24:56 EET
(Informatii despre utilizator | Trimite un mesaj)
Alfonso, te-a prostit foamea rau de tot!!!

Intai sa-ti raspund la problema cu Craiova: daca mai citesti odata ce-am scris mai sus, o sa vezi ca m-am referit la un club, nu la un oras, nu ti-am dat exemple din jucatori de-ai Stelei, Metalul sau alte zeci de echipe din Bucuresti; du-te mai intai si fa clasa I, si dupa aceea sa-mi dai tu mie lectii de logica sau de inteligenta: vii cu exemple de la Electroputere, Jiul ielif Craiova, etc; m-am referit strict la Univeristatea Craiova, cretinule!

In al doilea rand, nu mi-ai corectat tu mie lucrarea de licenta, ca poate am terminat si o facultate, asa ca nu-ti mai da tu cu parerea despre mine, ca o f u t si eu in gura pe coana ******, si atunci cand incepi sa ma jignesti sa stii ca pot sa-ti raspund si eu la fel: du-te'n mortii familiei ******* si ai lu' tac-tu de muist ordinar, rapandula jegoasa de imbecil tampit ce esti!

Si hai, sa ma pis pe mormantu' tau de scarba, ca nu te mai bag in seama!


RUSINICA,RUSINICA,RUUUUUUUSSSSSSSSSSIIIIIIIIIIINNN NNIIIIIIIIICCAAAAAA :ciocan:

apparte
28th May 2003, 02:03
:D !!!!Intere,e bun si SOS la ceva:))!

Ayrton
28th May 2003, 14:16
Nu-mi pare rau de ce am scris pe forumul GS, si dupa cum bine vezi, chiar scriu: "atunci cand incepi sa ma jignesti sa stii ca pot sa-ti raspund si eu la fel", si nici nu neg ca am scris asta, dovada faptul ca m-am inscris cu acelasi user-name peste tot, nu ca altii, care undeva scriu sub un nume, in alta parte sub altul si nu au curaj sa-si asume propriile opinii!

:evil: Deci, sa fie clar: "Dinamo forever!", si nu aveti decat sa muriti de oftica...
(Si cand oi avea timp, caut si eu in arhiva GS ce a scris complexatul ala de alfonso, sau poate ca e chiar unul dintre voi... /fu/ )

inter
28th May 2003, 14:56
ayrton, am facut efortul asta de a cauta articolul lui "alfonso" pt. ca raspunsul pe care l-ai dat la "enormele" lui jigniri m-i se pare deplasat pentru un "moderator" al altui forum de sport.
si ca sa inchidem toata tarasenia , nu sunt "alfonso" si nici nu i-mi schimb nick-ul :yeah:

Re: «Juvetii» s-au săturat de Dinu (Scor: 1)
de catre alfonso on Wednesday, February 05 @ 15:18:06 EET
(Informatii despre utilizator | Trimite un mesaj)
Avortoane! Sau Ayrtoane sau cum dracu te mai intitulezi!
Tată, stai deoparte că "bubui" de inteligentă! Fă-ti un bine tată si abtine-te că esti depăsit mult de fenomen! Cât dracu să îti mai suportam ineptiile pe acilea, că din 3 vorbe scoti 4 perle!Tu ti-ai făcut falsa impresie că dacă nu îti răspunde nimeni la comentarii esti desteptul universal Ti-am urmărit toate comentariile si iti spun că esti jalnic si patetic pe desaupra! Când ai un moment de pauză în efortul tău intens de a gândi, uită-te singurel la comentariile tale (le găsesti în arhivă) si ia-te singur la palme!. Basca, că în afară de DInamo nu mai esti în stare să legi 2 cuvinte, esti paralel! Si la cunostinte generale si ca mod de exprimare!

În ce priveste pe Dinamo lasă-I pe altii să comenteze că sunt destui sustinători pe acilea, băieti destepti,(Valentino, Gabi-reddog- ăsta are un mod ciudat de a-si exprima ideile dar e clar peste tine le inteligentă) nu “retardati psihic” si “glume intelectuale” ca tine!

Si ca să îti răspund totusi la comentariul de azi (de fapt la aberatiile de azi), Craiova a fost tot timpul înaintea lui Dinamo la jucători proprii furnizati nationalei(intuisei tu ceva dar iar esti pe lângă) : numără-I tu dacă nu-ti e străină operatia: Gh. Popescu, Gabi Popescu, Sava (doar odată, dar a fost convocat), Craioveanu, Săndoi, Papură,Adrian Popescu, Badea, Gane, asta doar de la Revolutie încoace! Asta ca să nu mai punem la socoteală un Rădoi, Stoican, si alti olteni care au închegat echipe prin alte părti!

Dar ca să îti arăt că sunt băiat salon si dacă promiti să te faci câine cumintel , să faci 10 mătănii pe zi (5 dimineata si 5 seara) te mai învătăm noi câte ceva pe acilea ! Nu te costă nimic: doar câtiva neuroni de-ai tăi care se vor irosi!

FORZA STIINTA :yeah:

Ayrton
28th May 2003, 16:35
Inter, retine o data pentru totdeauna: Onlinesport nu e acelasi lucru cu Gazeta Sporturilor, eu nu sunt deocamdata moderator pe Onlinesport decat al forumului "Suporter", sub-forumul "Dinamo Bucuresti", asa ca nu le mai amesteca si le intoarce cum iti place tie!

Referitor la alfonso, nu ai tu de unde sa stii toate cele ce am discutat eu cu el, si pe forumul gs, si pe mesaje private gs, asa ca te rog eu sa nu te mai bagi ca musca-n lapte, ca ai deschis thread-ul asta cu un comentariu despre Dinamo, si ai deviat rau de tot de la subiect!
Am si eu o intrebare totusi: Tu, un comentariu propriu poti sa faci referitor la un subiect de sport in afara de Dinamo, dinamovisti in general si eu in special? Ca ce nu tine de chestiile astea sunt niste posturi monosilabice care le poate face si un copil de clasa a doua...

baubau
29th May 2003, 11:05
Voi va mai pierdeti timpul si pe ineptia aia numita GS? :?

Ayrton
30th May 2003, 16:57
inter, azi ti-ai aruncat ochii pe "ineptia aia numita GS"?
Daca nu, uite-te ce scrie pritenul tau alfonso, si apoi sa-mi faci mie morala!

inter
30th May 2003, 17:56
sincer nu , am avut prea multa teaba, dar o sa ma uit :happy
dar parca spuneai ca esti si tu amic cu el, eu nu il cunosc :? , da-i um pm :D
asta nu inseamna ca nu pot sa fiu obiectiv dupa ce voi citi articolul :D

inter
30th May 2003, 18:05
azi chiar nu am timp pt. ca vad ca are o gramada de replay-uri, spunemi la ce articol:D, daca nu vorbim luni :D

Ayrton
16th June 2003, 17:59
da-i un raspuns argumentat lui "gica chioru", s-au cu atat ai ramas din "fenomenul ultas" :D:D:D:D:D

Inter, uite si un raspuns pentru cei ca tine:

"DINAMO este fara doar sau poate cea mai controversata echipa din divizia A. Dar controversata inseamna in acelasi timp si respectata. Cand aud de DINAMO toti tremura si asta nu datorita unui trecut plin de favoruri si facilitati, cum ar dori unii ziaristi de mana a doua sa ne convinga, ci pentru ca toti stiu ca atunci cand joaca cu DINAMO intalnesc de fapt o alta mentalitate. O mentalitate unica in Romania reflectata mereu, indiferent de moment, de o dorinta nemasurata de victorie. Nici o echipa si nici un club din tara nu se pot compara cu DINAMO.

Inainte de 1990 DINAMO era perceputa de unii, destul de putini la numar, ca o echipa favorizata de sistem si care beneficia de ajutorul unor persoane importante in cadrul regimului comunist. Acei oameni insa nu aveau nimic comun cu sportul de performanta si isi facusera un scop din a acuza regimul politic prin intermediul unei laturi mai putin sensibile si, inerent, mai putin riscante cum era fotbalul. DINAMO a fost acuzata de castigarea unor meciuri pe alte cai decat pe teren. Poate de aceea multi uita meciul cu Argesul din Stefan cel Mare cand DINAMO pierdea campionatul si cand in tribune era prezenta toata conducerea Ministerului de Interne. Am mai fost acuzati de racolarea fortata a unor jucatori. Sa fim seriosi, cine nu vrea sa joace la DINAMO? Cine din Spania ar refuza pe Real Madrid sau Barcelona sau in Germania cati jucatori nu ar accepta oferte de la Bayern sau Dortmund? Domnilor, veneau singuri la DINAMO si daca nu credeti intrebati emblemele Craiovei: Balaci si Camataru!

Dupa 1990, toata ura stransa de po****tie impotriva regimului s-a reflectat din plin asupra societatii DINAMO. Din acest punct de vedere steaua a beneficiat de cu totul alte circumstante. Era echipa armatei si, cum tot romanul iubeste armata mai mult decat biserica, totul s-a uitat. Toate marile controverse din ultimii 10 ani au fost legate de DINAMO. Si asta pentru ca, punand DINAMO intr-o postura dificila, toti isi imaginau ca si-au castigat statutul de disident. Totusi, parerea mea este ca aceste atacuri provin si din alta cauza. Este un lucru simplu, usor de demonstrat. Este vorba de calitatea oamenilor. DINAMO este un club elitist si asta se reflecta in tot ce facem. La noi intotdeauna au fost persoane de calitate superioara, am fost mereu pe locul unu. Asta deranjeaza cel mai mult. Mereu am fost cu o clasa peste ceilalti. La DINAMO lucrurile s-au intamplat mereu altfel, mingea parca era mai rotunda, terenul mai verde iar jucatorii erau cei mai invidiati din tara. Nu contesta nimeni faptul ca steaua are poate mai multi suporteri dar steaua este o ehipa de masa, este echipa armatei iar in armata merge toata lumea, este echipa in jurul careia se strange periferia, se strange lumea a treia din ghencea, un cartier murdar si marginas, fara metrou si fara perspective de mai bine. La ora actuala, poate ca cel mai mare chin exteriorizat prin zeci si sute de declaratii si atacuri la baioneta, il traieste clubul muncitoresc rapid. In fata unor personaje cum sunt copos, rada sau lucescu jr. nu poti decat sa simti o mare parere de rau. Va rog sa va imaginati cum ar fi sa traiesti toata viata o mare frustrare, stiind ca orice ai face, oricati bani ai avea nu poti sa te ridici la nivelul celuilalt. De fapt, drama lor provine din faptul ca nu au inteles ca nu pot schimba istoria iar istoria i-a condamnat pe ei la mizerie, la niste peluze in proportie de 75% negre la fel ca si puscariile din Romania. Se simte in fiecare declaratieo furie si o ura imensa si se agata de fiecare ocazie pentru a mai lovi in DINAMO. Mai tineti minte ce caraghiosi erau pozand in rolul de echipa a momentului si plecand in Olanda triumfatori in postura de salvatori ai tarii in cupele europeene. Cat de bine interpretau acel rol! Si asta pentru ca l-au exersat indelung si toata viata si-au dorit sa fie si ei acolo sus, sa poata iesi mandri pe strada, sa poata spune ca sunt invidiati si, mai important, cineva sa-i si creada. Nu vor reusi niciodata pentru ca nu poti sa schimbi genele cu care te nasti. Este un lucru dureros si crud, as spune chiar inuman, dar viata nu iarta pe nimeni si intotdeauna vor ramane undeva, departe, in urma, la umbra podului Grant.

Aceiasi problema, care se manifesta in ultimul timp pe cai din ce in ce mai originale, o au si ziaristii sportivi din Romania. Unii pur si simplu nu se ridica la inaltimea functiei si prosportul este plin de asa ceva. Inca nu au inteles ca lucrul fundamental de care trebuie sa tina seama este respopnsabilitatea pe care o au fata de cititori si, la urma urmei fata de ei insisi. Rolul de justitiari pe care si-l asuma din ce in ce mai multi nu poate duce la lucruri favorabile in presa. Toti au impresia ca produc deservicii clubului daca lovesc in imaginea societatii si in culorile alb-rosii. Este fals si cu totul neproductiv. In anumite situatii, se simte totusi o rautate atat mare din partea ziarelor, incat un lucru a devenit clar pentru mine. Faptul ca suntem cu mult inaintea tuturor si toti se zbat disperati si folosind orice mijloc sa ne ajunga.

Toate aceste lucruri de mai sus nu au nici o legatura cu situatia actuala de la DINAMO. Sunt niste generalitati ce privesc mai degraba istoria si esenta clubului si nu un anumit moment bine determinat din timp. Cautati in sufletul vostru si veti vedea ca exista acea mandrie de care vorbeam si in acelesi timp increderea ca nimeni si nimic nu este deasupra noastra. Nu avem nimic de demonstrat, suntem "prea imensi" si, din punctul meu de vedere, as vrea sa ramanem mereu asa. Adica cu nasul pe sus! - A.B."

inter
16th June 2003, 18:13
m-ai spart :D :D :D :D
hai ca merge ............o sa moara :yeah:

FatFrumos
16th June 2003, 18:35
Come on unul din voi trebuie sa aibe singe in ....... ca si asa vorbiti cu :shit: and BE THE BIGGER MAN

oaspetele
16th June 2003, 19:04
"Nu contesta nimeni faptul ca steaua are poate mai multi suporteri dar steaua este o ehipa de masa, este echipa armatei iar in armata merge toata lumea, este echipa in jurul careia se strange periferia, se strange lumea a treia din ghencea, un cartier murdar si marginas, fara metrou si fara perspective de mai bine. La ora actuala, poate ca cel mai mare chin exteriorizat prin zeci si sute de declaratii si atacuri la baioneta, il traieste clubul muncitoresc rapid. In fata unor personaje cum sunt copos, rada sau lucescu jr. nu poti decat sa simti o mare parere de rau. Va rog sa va imaginati cum ar fi sa traiesti toata viata o mare frustrare, stiind ca orice ai face, oricati bani ai avea nu poti sa te ridici la nivelul celuilalt. De fapt, drama lor provine din faptul ca nu au inteles ca nu pot schimba istoria iar istoria i-a condamnat pe ei la mizerie, la niste peluze in proportie de 75% negre la fel ca si puscariile din Romania. "
inchei citatul.


iar mai apoi :
"Toate aceste lucruri de mai sus nu au nici o legatura cu situatia actuala de la DINAMO. Sunt niste generalitati ce privesc mai degraba istoria si esenta clubului si nu un anumit moment bine determinat din timp."


poi daca nu au nici o legatura cu situatia actuala a lui Dinamo (si chiar nu au) de ce a tinut autorul in mod deoasebit sa le insaileze in text ??
intr-un text despre Dunamo ??


si sa fim seriosi. Dinamo a fost (nu zic ca mai si e ) o echipa sustinuta de politie si securitate.
ce amintiri aveti despre aceste 2 institutii (daca se pot numi asa ) ??
ei bine , cam aceleasi sentimente le nutresc spectatori care au prins ceva din epoca glorioasa de aur.........

timpul a trecut . e bine sa ne scuturam de fantasmele trecutului(dar sa nu uitam)

sa judecam la rece. nu vad echipa sau clubul , ma rog , Dinamo , peste Rapid sau Steaua. si asta o spune un om obisnuit , nici stelist , nici rapidist.


cat despre descrierea superteriilor echipelor adverse , spiritul de fair play pare a fi o notiune neintalnita de autorul mesajului de mai sus.
si asta o spune un om.
si atat............

ieppy
16th June 2003, 21:51
oaspete, eu nu spun ca Dinamo este peste Rapid si Steaua dar in nici un caz nu e sub ele. Sa analizam: Rapid condusa de eternul nefericit Copos care papa banii publici de ani de zile si tot el striga hotii si rapid echipa muncitoreasca. A plecat Lucescu junior si nu au vicepresedinte. Oamenii gen Rada ies in fata si fac declaratii pe care nu merita sa le comentez. Echipa e buna si zic eu mai buna decat a lui Dinamo, sa speram ca nu ii vinde cum cred ca se va intampla.
Steaua: Condusa de un mare om de afaceri pe numele lui Gigi "Oierul" Becali. Numai oemnii valori in conducere gen Nastase, Paunescu. Antrebnor Piti care a expediat vreo trei echipe din Ghencea pentru ca nu se intelegea cu ei, jucatori buni de altfel care unii dintre ei au ajuns titulari in strainatate. Becali om care a tras niste tunuri despre care iar nu merita comentat pentru ca sunt de notorietate si ii fac reclama pe degeaba. Asa ca spunemi tu cu ce sunt mai bune Steaua si Rapid decat Dinamo?

oaspetele
16th June 2003, 22:21
sa-ti povestest si de oamenii care conduc Dinamo ??
toata sleahta de ********i care s-au infruptat din averea ceausestilor in timpul "revolutiei" si ne fura acum pe fata prin buget ??
Toti sunt ********i : Badea , Netoiu etc.
daca tot e sa facem o comparatie.

da nu asta am tinut sa subliniez io : pe mine m-a contrariat , cel putin , analiza suporterilor celor doua echipe adversare.
nu-mi plac generalizarile. sabloanele.si mai putin , minciunile.
8)

ieppy
16th June 2003, 22:37
sa judecam la rece. nu vad echipa sau clubul , ma rog , Dinamo , peste Rapid sau Steaua. si asta o spune un om obisnuit , nici stelist , nici rapidist.




Eu la asta mam referit. Nu am luat apararea celui care a scris mesajul citat de ayrton. Cat despre Badea eu nu cred ca a fost ********, el pare a fii un timp chiar inteligent insa care nu prea are numic de a face cu fotbalul. Daca tu stii mai bine atunci asa sa fie, dar sa nu facem pe toti ********i ca nu e frumos. :D :D :D

Tudose
16th June 2003, 22:46
DINAMO a fost acuzata de castigarea unor meciuri pe alte cai decat pe teren. Poate de aceea multi uita meciul cu Argesul din Stefan cel Mare cand DINAMO pierdea campionatul si cand in tribune era prezenta toata conducerea Ministerului de Interne.
Dom'le, sa stiti ca nu am uitat acel meci, in care arbitrul Otto Anderco a tras cat a putut cu echipa Ministerului de Interne: a acordat dinamovistilor un gol inscris cu mana si un penalty inexistent, iar la scorul de 3-3 a prelungit cat a putut meciul, asteptand inca un gol. Doar ca golul a fost marcat de F.C. Arges, prin Dobrin!
Nu am nimic cu Dinamo sau cu suporterii acestei echipe, dar zau ca alt exemplu mai bun nici nu putea sa aleaga autorul randurilor de mai sus! (care se semneaza A.B.) :ciocan:
Formularea corecta ar fi fost: "In ciuda faptului ca toata conducerea ministerului era in tribune iar arbitrul a fost tot de partea sa, Dinamo a pierdut campionatul. Pentru ca nu a putut mai mult in acel moment." :D

Adica ei au incercat cat au putut sa castige pe alte cai decat pe teren, dar uite ca de data asta nu au fost in stare! :P Daca vreti si cazuri cand le-a reusit, va pot da si dintre acelea... Dar, baieti, mai multa atentie la ce exemple alegeti, ca nu va prea avantajeaza!

Tudose
16th June 2003, 22:58
si sa fim seriosi. Dinamo a fost (nu zic ca mai si e ) o echipa sustinuta de politie si securitate.
ce amintiri aveti despre aceste 2 institutii (daca se pot numi asa ) ??
ei bine , cam aceleasi sentimente le nutresc spectatori care au prins ceva din epoca glorioasa de aur.........
timpul a trecut . e bine sa ne scuturam de fantasmele trecutului(dar sa nu uitam)

De acord.



Am mai fost acuzati de racolarea fortata a unor jucatori. Sa fim seriosi, cine nu vrea sa joace la DINAMO? Cine din Spania ar refuza pe Real Madrid sau Barcelona sau in Germania cati jucatori nu ar accepta oferte de la Bayern sau Dortmund? Domnilor, veneau singuri la DINAMO si daca nu credeti intrebati emblemele Craiovei: Balaci si Camataru!

Si-asta e adevarat, dom'le... Doar ca amicul nostru A.B. uita sa spuna ca prin tarile de care pomeneste (Spania, Germania, si altele ca acestea), echipa de la care pleaca jucatorul primeste si ceva in schimb: bani, unul sau mai multi jucatori in compensatie... ceea ce la noi nu se prea intampla inainte de '89...

Sorin
17th June 2003, 00:49
n-am vazut unde a scris ayrton chestia asta cu Balaci si Camataru dar a fost un banc nebun :D Pentru ayrton, ca poate nu stie ,vreau sa-l informez ca Doru Camataru a fost racolat in cea mai abjecta maniera de catre militieni. I s-a inscenat un proces de crima lui Beldeanu care era cumnatul lui Camataru. S-au scris articole,au aparut declaratii in presa a celor implicati numai tu ayrton n-ai auzit. :( probabil asa ai reusit sa ramai dinamovist.Exista un pret pentru toate si dinamovistii stiu cel mai bine acest lucru :ciocan:
Balaci spera ca de la clubul securitatii poate i se apropa viza sa se opereze in
Italia .N-a reusit pentru ca n-a fost acceptat niciodata de generalii de securitate care erau atunci in consiliul de conducere si sint si acum. Ce trist.
Cei doi au facut aceste declaratii si au fost sustinuti de persoane au au recunoscut ca asa s-a petrecut. Dinamo este o echipa nascut in Rusia sovietica care a furat si santajat jucatorii inca de la infiintare.N-a platit pe ei ,multi dintre ei nici macar n-au venit de buna voie.Au fost obligati,amenintati si santajati s-o faca.
Chiar cine n-ar vrea sa joace la..dinamo ?:D ca si cand dinamo ar fi Real,Barcelona,Bayern :D te rog sa nu-mi spui ca ai facut o paralela
intre fotbalul din Spania si cel de la noi ca am sa-ti raspund ca intradevar
dinamo e paralel cu fotbalul :D :D

Tudose
18th June 2003, 11:53
Sorine, cand am zis "Si-asta e adevarat, dom'le... " ma refeream la faptul ca in Spania sau in Germania foarte multi jucatori isi doresc sa evolueze la echipele de frunte.
Nu cunosc amanunte despre modul cum au ajuns Balaci si Camataru la Dinamo. Stiu ca atunci se zicea ca i-ar fi convins Mircea Lucescu, ei erau dezamagiti dupa ratarea calificarii la CM din Mexic si ar fi vrut chiar sa renunte la fotbal. Altceva nu stiam, ar fi interesant daca Mircea Angelescu pomeneste de asa ceva in cartea sa despre implicarea Securitatii in fotbal, care nu se prea gaseste pe piata.

FatFrumos
18th June 2003, 23:54
E funny cit de documentati sint unii......pe cind traiam pe viu meciurile echipelor romanesti in cupe europene ca Steaua, Dinamo Craiova nemo era saracul la tita iar ayrton si altii se jucau cu putulica in nisip si se dau mari stiutori de fotbal.......

Ayrton
19th June 2003, 11:20
E, ce destept si genial esti tu Frumosule!
Ne dai voie si noua sa iti privim inteligenta postata pe site-ul asta?

Hai lasa-ne cu aerele astea de superioritate! /fu/ /fu/ /fu/

inter
19th June 2003, 11:59
fat -frumos, ai fost la meciurile Stiintei in perioada de glorie pe Central? :drak:
nu cred :D

ieppy
19th June 2003, 12:06
Bai Fat-frumos, mai lasa aerele astea de american ca nu te fac mai destept ci din contra. Nu trebuie sa 80 de ani ca sa iti poti da cu parerea despre fotbal. Asta e un subiect accesibil oricarui iubitor al acestui sport, iar faptul ca ai vazut meciuri de fotbal inainte de 90 nu inseamna ca stii mai mult fotbal decat unul care a vazut meciuri dupa 90. In plus te-am prins eu cu cateva "cunostiinte" despre fotbal pe un alt subiect asa ca nu te mai da balena in galeata(ce imi place expresia asta) si taci din gura daca nu te pricepi.

nemo_
19th June 2003, 14:39
:) :) :) :) :) :) :) :) ....... :D :D :D :D

nemo_
19th June 2003, 14:43
bah ieppy!...lasa-l in pace!nu ai cum sa te pui cu Fat Frumos..... :) .......

diablo20
19th June 2003, 15:55
frumosule se pare ca baietii "s-au pus pe tine" dar meriti pt ca singur ti-ai facut-o. nu stiu cat de "documentati" suntem noi dar mai lumineaza-ne si tu putin cu intelepciune ta--doar in america sunt cei mai intelepti oameni :drak: :drak:

Sir
19th June 2003, 17:01
Ayrton>nu incetezi sa ma uimesti!Dupa ce ti-am citit aticolul cu "oameni de calitate","iarba e mai verde la Dinamo" etc ,cat pe ce era sa-mi smulgi o lacrima.pe moment am crezut cu adevarat ca noi ceilalti si mai grav echipele noastre favorite, suntem blestemati sa fim mereu in urma lui Dinamo (nume sovietic de fapt)......dar m-am trezit repede si mi-am dat seama ca realitatea este cu totul alta.
Rusinica,rusinica,rusinica! :oops:

Ayrton
19th June 2003, 17:22
Te inseli, realitatea nu e alta decat asta: mereu o sa fiti in urma si in umbra lui Dinamo! :happy :drak:

Sir
19th June 2003, 18:15
acum m-ai lamurit.tu n-ai nici o scapare.tu chiar crezi ce spui!cand vin ai tai la Timisoara le vom da o lectie de fotbal.asta daca nu ne elimina 2-3 jucatori in prima repriza.daca vom avea pana la finalul meciului "doar" 1-2 eliminati dinamovistii vor avea mari probleme :D .Promit! /nope/

FatFrumos
19th June 2003, 19:35
e funny ieppy zici ca eu vin cu aere americane parca ma-si fi nascut pe luna nu in Romania.....dar tu nu te vezi ca tot timpul esti cu aere vieneze.

Inter ce nu a fost deajuns ca fugeam de la liceu sa vad meciurile vreai sa ajung si pina la Craiova?...


Ayrtoane cel putin nu vin cu balarii deale tale ca dai m.... prietenei ca e stelista........

FatFrumos
19th June 2003, 20:11
Diablo poate miam facuto cu mina mea dar totusi nu vad ca america sa imi fi schimbat opiinile care leam format in tara dupa terminarea unui liceu pe capul meu si nu cu bani......dar nu vad cum un sistem scolar atit de bun cum e in tara poate produce muraturi ca ayrton......

ieppy
19th June 2003, 21:20
mai vazut tu pe mine postand un singur cuvant in germana cum faci tu cu engleza? Ma indoiesc. Aere vieneze? Care aere? Astia nu au nici un aer. Sunt fraieri cum nu se poate. Tu insa te crezi cel mai destept dintre toti si sincer nu iti sta bine. Asa ca mai documenteaza-te tu. OK?

FatFrumos
19th June 2003, 21:48
ieppy am trait si vazut mai multe in viata decit tine nu am spus ca sint destept sau documentat si numai sari in sus atit cind se ia cineva de Dinamo sau muraturi ca ayrton si nemo pacat ca te cobori la mintea lor....

ieppy
19th June 2003, 22:48
Daca ai trait mai mult si ai vazut mai multe, e OK! Daca spui ca nu ai vrut sa faci pe desteptul e iar OK. Insa nu ma pot aptine sa ma iau de cei ce se iau de Dinamo din nimic sau pentru ce sa intamplat acum 50 de ani. Eu tin la echipa asta, nu stiu cum am ajuns sa tin cu ei. Stiu pur si simplu ca din momentul in care am realizat ca imi place fotbalul am tinut cu Dinamo. Nu ma impins nimeni(taicamiu tine cu Petrolul) pur si simplu asa a fost sa fie. primul meu idol fiind Raducioiu. Nu pot sa pricep ura pentru Dinamo din partea unora. Ei spun ca ar trebuii sa se desfiinteze pentru ca a fost creata de comunisti. Si ce daca? Tu stii ca in centrul vienei este in continuare monumentul soldatului rus. Asta ii face comunisti? Daca Dinamo exista inseamna ca Romania este comunista? Multi se bucura mai mult cand pierde Dinamo un meci decat cand castiga echipa lor un meci. Nu este normal. Si am incercat sa ii fac pe unii sa inteleaga asta insa ei ma iau iar cu comunismul si cu ce sa intamplat inaite de 89. Dar asta e mentalitatea la noi. Nu putem sa ne cream un viitor pentru ca nu putem da drumul trecutului.

FatFrumos
19th June 2003, 23:03
te inteleg sa sari in sus cind uni vor desfiintarea clubului ceace nici eu nu vreau a avut mare prestigiu si inca are potentialul sa sil mentina......fii sigur ca o sa ma iau si de Steaua sau Rapid cind dau gresi in cupele europene timpul va spune care e urmatoarea echipa care va fi luata la suturi aici in forum cind dau gres.

justafan
20th June 2003, 00:33
Care trecut ieppy , cand dinamo vine in anul de gratzie 2002 cu obiceiurile din 197x shi jucatorii echipei mele sunt eliminatzi pt. ca dinamo sa poata sa bata, cum sa nu urashti aceasta echipa ... sfatuiesc clubul acesta sa ishi ia un tab , pe langa autocar pt. ca vor avea mai multe deplasari in vestul tzarii swear

Ayrton
20th June 2003, 11:02
Domnul FatFrumos, desi te dai mare si tare ca ai facut si ai dres, ca esti mare cunoscator de fotbal, ca esti buricul pamantului, cel mai frumos, destept si intelept de pe acest forum, te faci de ras si nu poti sa scrii un post inteligent, stii doar sa jignesti (chiar crezi ca te va considera cineva altfel decat ceea ce esti, adica un complexat mincinos si fudul daca imi zici mie muratura?), si te mai si bagi ca musca in rahat, scriind tampenii pe un thread care imi era mie adresat de catre cel care l-a conceput.
Eu te sfatuiesc sa nu mi te mai adresezi, ca eu pana acum doar te-am ironizat, dar daca in prostia ta iei ironia drept jignire, mai bine te-ai duce sa-ti continui studiile, poate apuci si tu sa termini clasa a saptea, si sa iti dai seama ca se poate dicuta si altfel decat ai invatat tu in familia ta.

Si inca ceva: daca mai ai ceva de comentat la adresa mea te rog sa o faci pe pm, ca pe threadul asta te-ai ridiculizat singur destul. Deci astept pm.

diablo20
20th June 2003, 15:12
Diablo poate miam facuto cu mina mea dar totusi nu vad ca america sa imi fi schimbat opiinile care leam format in tara dupa terminarea unui liceu pe capul meu si nu cu bani......dar nu vad cum un sistem scolar atit de bun cum e in tara poate produce muraturi ca ayrton......
daca spui despre ayrton ca este muratura datorita sistemului scolar atunci inseamna ca si tu esti la fel pt ca tu ai spus ca ai terminat liceul in tara de capul tau.

vad ca-ti place sa critici pe "multi" dar de curiozitate ai jucat vreodata fotbal adevarat (pe stadion in fata suporterilor nu in curtea scolii sau in spatele blocului)???

FatFrumos
20th June 2003, 19:00
diablo mam referit sistemul scolar dupa 90 cind sau schimbat multe si am terminat in 90....si da am jucat in fata suporterilor si afara si in sala.

Utilizator
19th January 2004, 15:57
Articolul lui Gica Chioru despre, vezi Doamne, complexul lui Dinamo fata de Steaua este chiar haios. Adicatelea clanul Ceausescu (in frunte cu Nea Nicu, Ilie, Valentin) care sustinea Steaua pe fata erau in opozitie fata de oranduirea comunista nedreapta. Puterea de atunci ii silise probabil sa preia fraiele si se luptau din rasputeri cu ei pe taramul sportului, unde ca in toate domeniile vietii romanesti, pre-Impuscatul si famila au reusit sa impuna Epoca de Aur si sa triumfe. Asa se explica lungul sir de meciuri fara infrangere ale Stelei (de altfel o echipa remarcabila la acea vreme), cu n meciuri la rand castigate in ultimul minut al meciului sau in prelungiri. Asta spre oftica inamicilor complexati de la Dinamo. Sa fim seriosi, istorii partiale cu scopul de a demonstra ce vrem si nu realitatea se pot scrie la infinit, iar verdicte psihologice putem da toti.
Tin cu Dinamo si singurul complex pe care-l vizitez periodic este Carrefour, iar sentimentul de inferioritate il simt in buget, cand ies de acolo cu mult mai putini bani decat la intrare. Si acum ca ma gandesc, am in acel moment un complex de inferioritate fata de toti ceilalti pasionati de sport, stelisti sau chiar dinamovisti, care castiga mai bine, au vile, oi, partide sau alte bunuri pe care eu nu le detin.

Domnul Robespiere, abilul manuitor de ghilotina, sustinut probabil de mult prea oparitul Marat, il ucid cu penita pe colegul lor Danton. Aceleasi probleme, sacul si peticul…Daca cel care fura isi face vila si ajunge la Putere are o scuza, daca ai furat si n-a iesit nimic trebuie sa fii condamnat la moarte. Asta admitand ca Dinamo a luat acel campionat asa cum ii zice tovarasu’ din Franta. Imi displace profund actuala conducere a lui Dinamo, dar prea se vad hotii unilateral, numai aici. Probabil ca “meciul decisiv” cumparat este cel atat de vehiculat cu Ceahlaul, care ar fi singurul caz de hotie anuntat cu 2 saptamani inainte si realizat. Anuntat de hotii care au strigat ei primii hotul…