PDA

View Full Version : De ce nu mai sunt jucatori de fileu ?!



Bumbescu
5th October 2008, 13:15
Ori stii tenis, ori vrei sa epatezi. :D

Daca ar fi sa alegi doar intre jucatorii activi, care ar fi optiunile?

Si-una si-alta:D

Serios vorbind, imi pot argumenta optiunile.
De servit au servit multi bine de-a lungul timpului, insa Roscoe Tanner era naucitor. Imi aduc aminte de o finala la Wimbledon cu Borg, in care, desi diferenta intre cei doi era uriasa, l-a naucit cu serviciul pe Borg. A castigat Borg dupa un meci in 5 seturi de aproape 5 ore.
Mc Enroe era extraordinar pe retur, aveai senzatia ca e un bulgare de dinamita, ca preia din forta serviciului adversarului. La fel era si Sampras de altfel.
La vole-uri, evident, cei mai buni au fost jucatorii de atac, gen serviciu-atac-vole. Toti cei trei mentionati de mine au excelat in asta.
Reverul lui Lendl, desi nu a fost poate f celebru, mie imi placea f mult, era extrem de eficient pe zgura. Federer il are perfect.(ca si Gasquet de altfel).
Forehandul lui Borg era impevizibil si puternic, la fel al lui Sampras.
Un forehand devastator, dar inestetic a avut si Jim Corier, care era fost jucator de baseball.
Mental, Borg nu a avut rival, a fost the one and only Mr Ice-Borg.
La deplasare l-am trecut pe Boris Becker, in special pt plonjoanele de la fileu. Cred insa ca ar fi trebuit sa-l includ si pe Nadal pt deplasarea pe intreg terenul.
Gerulaitis mi-a placut pt ca era rebel. Mi-a mai placut si Pat Cash, cam din aceleasi motive, in plus era si rocker.

In ziua de azi ma uit destul de putin la tenis, nu stiu f multi jucatori. Imi place f mult Federer si eventual Nadal....dar cam atat. Cum am mai spus am mai remarcat reverul lui Gasquet.

Referitor la cel mai mare jucator din toate timpurile(de cand ma uit eu la tenis), cred ca ar trebui ales dintre Borg, Sampras si Federer.

Bumbescu
8th October 2008, 10:37
Da, dar cum ai zis si tu nu poti sa compari generatia de acum cu cea de acum20-30 de ani.Ei nu jucau la viteza de acum si doar de pe fundul terenului.Am avut ocazia sa vad finala de la Wimbledon in care a jucat Nastase cu Smith si am ramas uimita cat de incet jucau,ce rachete aveau etc.Tenisul acela era mai estetic,acesta e mai brutal.Cred ca doar Federer mai practica un tenis mai apropiat de cel de atunci.E ca un ultim mare clasic.
Si tine cont ca Borg nu a castigat niciodata US Open sau Australian Open,iar Sampras nici macar nu a ajuns in finala la RG.Eu nu am apucat sa-i vad pe Borg,McEnroe.L-am vazut pe Sampras dar nu m-a impresionat ca Federer.Prima oara cand l-am vazut pe Federer am ramas uimita cu cata usurinta,eleganta,tehnica si precizie juca.

E adevarat, viteza era mult mai mica, insa tenisul mult mai spectaculos, erau tenismeni care atacau aproape non stop(Mc Enroe de exemplu).
Pe vremea aia, destul de ciudat, Australian Open parca nici nu era asa important, nu sunt sigur dar e posibil ca Borg sa nici nu fi participat la unele editii. Wimbledon si Roland Garros erau de departe cele mai importante turnee, urmate cred de Turneul Campionilor.
Estetic, intr-adevar Federer este mult peste Sampras, de altfel la eleganta l-am trecut pe primul loc; are un stil de joc atemporal.

spooq@s-ar putea sa ai dreptate cu asemanarile borg/nadal, federer/laver in ceea ce priveste stilul de joc, desi eu pe rod laver nu l-am vazut jucand iar pe federer l-am perceput intotdeauna ca pe Borg 2, poate mai mult ca asemanare fizica, comportament pe teren...

Bumbescu
8th October 2008, 16:45
Mariana Simionescu o chema pe gagica, era fosta jucatoare de tenis; a fost iures mare pe vremea aia, cu nunta organizata intr-un palat de-al lui nea nicu la snagov...
Au divortat destul de repede, Borg oricum se pare ca avea o "problema" cu femeile, ulterior a invartit gramezi de manechine si alte specimene de-astea:D
Cel mai tare la fileu mi s-a parut Becker pt ca juca "la sacrificiu", plonja, se rostogolea, era nebun....la inceput, pe la 18-22 de ani, pe urma s-a tampit si el.....din cate imi amintesc tot o femeie a stat si la baza declinului sau(o ziarista de culoare cu care s-a si casatorit, nu mai stiu insa daca mai sunt impreuna).
Si uite asa s-a transformat intr-un topic de can-can:D:P

Lucian86
8th October 2008, 19:04
I
Marele meu of acum ca se vine din ce in ce mai rar la fileu.Majoritatea stau pe fundul terenului putini indraznind veniri dese la fileu.Am si ras o data citind un comentariu despe unul din meciurile lui Federer de la US Openul de anul asta zicand ca Federer a venit de40de ori la fileu ceea ce e un record in aceasta perioada in timp ce la Sampras asta era arma principala.Ma uitam la Murray sta cu2-3pasi in spatele liniei de fund.

Problema este ca jocul la fileu nu mai este eficient. Principala cauza a acestui fapt sunt rachetele de noua generatie ce-ti permit sa efectuezi pasante puternice si precise fara mari probleme. (vezi Nadal:shocked:). Oricum, inca se mai poate castiga meciuri cu servici-volée, problema e ca pe termen lung nu mai da randament.

sp00q
8th October 2008, 19:40
Da, dar cum ai zis si tu nu poti sa compari generatia de acum cu cea de acum20-30 de ani.Ei nu jucau la viteza de acum si doar de pe fundul terenului.

Legat de asta merită menționat că Borg a încercat să revină în circuit în 1991, la 10 ani după retragere. Primul lui meci a avut loc la Open-ul din Monte Carlo, unde spaniolul Jordi Arrese l-a executat scurt pe Borg și racheta sa de lemn: 6-2, 6-3. Borg nu s-a descurajat și a încercat din nou în 1992, fiind eliminat din primul tur la toate cele 8 turnee la care s-a prezentat.


Problema este ca jocul la fileu nu mai este eficient. Principala cauza a acestui fapt sunt rachetele de noua generatie ce-ti permit sa efectuezi pasante puternice si precise fara mari probleme. (vezi Nadal:shocked:). Oricum, inca se mai poate castiga meciuri cu servici-volée, problema e ca pe termen lung nu mai da randament.

Sampras a reușit să stabilească recordul de Grand Slam-uri câștigate cu un joc de servici-vole. Rachetele de nouă generație existau și pe vremea lui. Nu cred că rachetele sunt principala cauză, mai degraba ideea impusă încă din juniorat că stilul servici-vole e depășit și încetinirea suprafețelor de joc.

Lucian86
8th October 2008, 20:47
Sampras a reușit să stabilească recordul de Grand Slam-uri câștigate cu un joc de servici-vole. Rachetele de nouă generație existau și pe vremea lui. Nu cred că rachetele sunt principala cauză, mai degraba ideea impusă încă din juniorat că stilul servici-vole e depășit și încetinirea suprafețelor de joc.

Iarba de la Wimbledon este mai lenta dar nu si cimentul de la Us Open unde nici acolo se mai joaca servici volée. Suprafetele au si ele rolul lor dar nu unul determinant in opinia mea.
Totusi, dupa judecata ta, jucatorii din trecut nu stiau sa faca passing-shoturi :o: Eh, eu raman pe rachete ;) Racheta lui Nadal cred ca este construita ad-hoc pentru stilul sau de joc, cu mult spin si cu multa forta. Forta si controlul noilor rachete miscoreaza foarte mult timpul de reactie a jucatorilor la fileu; practic nu mai este timp suficient sa ajungi acele mingi:(

Tine cont ca si Federer juca candva servici-volée, chiar in meciul in care l-a invins pe Sampras in editia 2001 de la Wimbledon. De atunci, in 2-3 ani, a inceput brusc sa joace mai mult de pe fundul terenului. Stie el de ce ;)

Cristina
8th October 2008, 23:16
Cred ca Federer s-a adaptat la stilul de joc pe care l-au impus ceilalti jucatori.El poate ar mai fi jucat servici-volle daca nu apareau toti pusti astia care joaca doar de pe fundul terenului.Totul pleaca de la juniorat. Cum zicea cineva mai sus in 2001 la batut pe Sampras tocmai cu principala arma a americanului.Acum dupa tot ce i s-a intamplat anul asta cred ca a inteles ca singura solutie pe care o mai are e venire la fileu.La US Open a venit de multe ori la fileu lucru pe care nu-l facea prea des.
Cat despre W pana si Rafter a spus ca nu mai e un turneu pe iarba datorita portiunilor mari neacoperite.De la an la an calitatea ierbii scade si se incearca incetinirea acestei suprafete.

sp00q
8th October 2008, 23:35
Totusi, dupa judecata ta, jucatorii din trecut nu stiau sa faca passing-shoturi :o: Eh, eu raman pe rachete ;) Racheta lui Nadal cred ca este construita ad-hoc pentru stilul sau de joc, cu mult spin si cu multa forta. Forta si controlul noilor rachete miscoreaza foarte mult timpul de reactie a jucatorilor la fileu; practic nu mai este timp suficient sa ajungi acele mingi:(

Rachetele moderne permit o acuratețe mai mare, un sweet spot marit, un control mai bun în general. Judecata mea a fost că Sampras, care a practicat servici vole fara milă și a fost unul dintre cei mai mari, nu a fost pasat de toată lumea chiar dacă rachete din astea existau pe vremea lui. Așadar nu evoluția tehnologică a rachetelor duce la dispariția jocului de servici vole.

Ideea enunțată de tine, că noile rachete dau mai multă forță (implicit mai multă viteză mingii) e un argument pentru jocul de servici vole - cu cât e mai rapid jocul cu atât e mai profitabil jocul servici vole.

Eu rămân pe încetinirea suprafețelor și atitudinea antrenorilor. Iarba e mai lentă ca în trecut, alte suprafețe la fel, iar stilul de abordare al antrenorilor a început să fie standardizat, nu mai există la fel de multă varietate și experiment.

Bumbescu
9th October 2008, 11:08
Rachetele moderne permit o acuratețe mai mare, un sweet spot marit, un control mai bun în general. Judecata mea a fost că Sampras, care a practicat servici vole fara milă și a fost unul dintre cei mai mari, nu a fost pasat de toată lumea chiar dacă rachete din astea existau pe vremea lui. Așadar nu evoluția tehnologică a rachetelor duce la dispariția jocului de servici vole.

Ideea enunțată de tine, că noile rachete dau mai multă forță (implicit mai multă viteză mingii) e un argument pentru jocul de servici vole - cu cât e mai rapid jocul cu atât e mai profitabil jocul servici vole.

Eu rămân pe încetinirea suprafețelor și atitudinea antrenorilor. Iarba e mai lentă ca în trecut, alte suprafețe la fel, iar stilul de abordare al antrenorilor a început să fie standardizat, nu mai există la fel de multă varietate și experiment.

Si mie mi se pare la fel....si totusi jucatorii de genul asta au cam disparut...Sampras era fabulos pe atac...practic nu exista sa nu atace pe al doilea serviciu al adversarului, cred ca in 90% din cazuri ataca.

Bumbescu
9th October 2008, 11:19
Cred ca Federer s-a adaptat la stilul de joc pe care l-au impus ceilalti jucatori.El poate ar mai fi jucat servici-volle daca nu apareau toti pusti astia care joaca doar de pe fundul terenului.Totul pleaca de la juniorat. Cum zicea cineva mai sus in 2001 la batut pe Sampras tocmai cu principala arma a americanului.Acum dupa tot ce i s-a intamplat anul asta cred ca a inteles ca singura solutie pe care o mai are e venire la fileu.La US Open a venit de multe ori la fileu lucru pe care nu-l facea prea des.
Cat despre W pana si Rafter a spus ca nu mai e un turneu pe iarba datorita portiunilor mari neacoperite.De la an la an calitatea ierbii scade si se incearca incetinirea acestei suprafete.

Si asta e adevarat, e aproape imposibil sa-l ataci non stop pe Nadal de exemplu...nu am urmarit f atent aspectul asta, dar cred ca federer joaca mult mai ofensiv in compania celorlalti adversari, mai putin atunci cand joaca cu Nadal

Optimistul
9th October 2008, 13:05
In ATP si WTA exista o criza de "fileisti".

Nu oricine poate sa practice un joc servici-voleu la nivelul acesta . Depinde de :
1. tehnica de lovire
2. caracterul jucatorului
3. cei "7 ani de tenis", daca n-a fost antrenat de mic sa simta plasa ,greu poate s-o faca mai tarziu
4. psihic

Intr-adevar tehnologia - rachetele , chiar si racordajele, marirea diametrului mingilor , incetinirea suprafetelor - a determinat ca din ce in ce mai putin sa vedem jucatori la fileu . In tenisul feminin este mai accesibil acest joc ,datorita vitezei mai scazute de joc , dar sunt probleme tehnice - la fete nu prea ai ce sa vezi legat de tehnica .

Am mutat aici o parte din discutiile de pe alt thread si am pus un poll cu jucatorii care i-am considerat cei mai reprezentativi pt. jocul servici-voleu din tenisul modern . Cine are alta optiune pt. un alt jucator nenominalizat in thread poate sa si-o exprime in postarea sa .

Bumbescu
9th October 2008, 13:10
Lendl in top?
Lipsesc Borg si mai ales Mc Enroe?........e cam ciudat....

Sorin Blaj
9th October 2008, 13:20
Fara Borg si McEnroe, chiar nu merita pusa intrebarea.


Raspuns: Edberg

Lucian86
9th October 2008, 17:03
Cu siguranta sunt mai multi factori care au "ingropat" jocul la fileu.....Eu raman totusi pe rachete ca factor principal :)

Am sa-l intreb pe Federer de ce nu mai joaca service volée ;) Cred ca jucatorii stiu mai bine ;)

printulmiskin
9th October 2008, 18:32
Parerea mea este ca tehnologia rachetelor in primul rind este cauza principala pentru care sint rara avis cei care se mai aventureaza la plasa..Pentru ca la viteza incredibila cu care vine mingea la retur,e sinucidere curata sa vii la plasa..Amintiti-va ce jucator superb de serviciu-voleu era Tim Henman,si cit de greu i-a fost in ultimii ani sa mai ajunga sa termine punctul cu voleul-trecea mingea pe linga el ca trenul prin gara,de cele mai multe ori..Este adevarat ca si tactica principala care este invatata de mici este cea de pe fundul terenului,si asta pentru ca antrenorii ,poate programat sau poate instinctiv au renuntat sa mai repete cu copii servici-voleu,o tactica foarte pretentioasa,care cere un anumit serviciu,cu mult spin si mai cere un simt deosebit al plasei,unde nu este foarte usor sa te simti bine..

sp00q
9th October 2008, 18:38
Am sa-l intreb pe Federer de ce nu mai joaca service volée ;) Cred ca jucatorii stiu mai bine ;)

Pat Rafter:

"I just spoke to some of the players here [at the s Tennis Masters in Graz] and Goran said it’s incredible how slow the grass is now. He spoke to Federer about it and told me that’s why Federer doesn’t serve and volley, it’s just too slow."

http://www.blackrocktourofchampions.com/5/news/2008/pat.asp

Realitatea e că Federer nici măcar nu e un jucător de servici-vole. Nu există niciun jucător de top care să atace fileul și să legitimeze abordarea asta.

Cristina
9th October 2008, 19:05
Am si eu o intrebare cat se poate de fireasca la care nu am primit raspuns-De ce se incearca incetinirea suprafetei de la Wimbledon?Cred ca cel mai prestigios turneu de tenis cunoscut prin faptul ca este singurul care se mai joaca pe iarba o sa devina un al doilea RG daca nu se vor lua masuri.Anul asta numai iarba nu era pe el.

Lucian86
9th October 2008, 19:22
"I just spoke to some of the players here [at the s Tennis Masters in Graz] and Goran said it’s incredible how slow the grass is now. He spoke to Federer about it and told me that’s why Federer doesn’t serve and volley, it’s just too slow."

Nu neaga nimeni asta prietene insa nici nu poti sa spui ca rachetele nu au si ele rolul lor (dupa mine foarte important) in schimbarea tenisului din ultimii ani.
Deasemenea, nu poti sa-mi spui ca rachetele noi in teorie, prin forta si control, ar trebui sa avantajeze jocul la fileu caci realitatea este total diferita dupa cum stii.

Recent mi-am pus niste corzi de calitate (luxilon alu power rough 1.25 pe care vi le sfatuiesc) pe racheta mea agonistica "Dunlop Aerogel 300" si cred ca am simtit pentru prima data ce inseamna sa joci cu un echipament (racheta + corzi + grip+ tensiune) asemanator celor folosite de profesionisti: putere totala a loviturilor si paradoxal, un control deosebit (pe langa un confort extraordinar de a lovi mingea:shocked: ) Crede-ma ca un profesionist cu un astfel de echipament are posibilitatea de a face niste passing-shoturi incredibile din orice pozitie:shocked:
Cred ca asa cum spune Miskin, mai degraba corzile fac diferenta decat racheta in sine, corzi despre care citisem ca au un procentaj de performanta a intregului echipament de 60%. Mi s-a parut exagerat la inceput insa de cand folosesc aceste "luxilon" incep sa ma conving si eu de acest lucru. Un bun jucator profesionist cu un asemenea ajutor reuseste sa trimita mingea printr-o simpla miscare in orice colt al terenului advers. Pur si simplu am simtit asta in propria racheta adica posibilitatea reala de a face lucruri incredibile cu ea.

Lucian86
9th October 2008, 19:28
Am si eu o intrebare cat se poate de fireasca la care nu am primit raspuns-De ce se incearca incetinirea suprafetei de la Wimbledon?Cred ca cel mai prestigios turneu de tenis cunoscut prin faptul ca este singurul care se mai joaca pe iarba o sa devina un al doilea RG daca nu se vor lua masuri.Anul asta numai iarba nu era pe el.

Cred ca din motive comerciale. Jocul de pe fundul terenului atrage o gama mai vasta de sustinatori pentru acest sport

Optimistul
9th October 2008, 20:07
Am si eu o intrebare cat se poate de fireasca la care nu am primit raspuns-De ce se incearca incetinirea suprafetei de la Wimbledon?Cred ca cel mai prestigios turneu de tenis cunoscut prin faptul ca este singurul care se mai joaca pe iarba o sa devina un al doilea RG daca nu se vor lua masuri.Anul asta numai iarba nu era pe el.

Tehnologia a trebuit sa fie subminata prin suprafata si minge in favoarea spectacolului ...

Eu cred ca in WTA vor putea apare jucatoare de fileu , la baieti va fi din ce in mai greu .

printulmiskin
9th October 2008, 20:25
Sper sa fie Arina o asa jucatoare de fileu,ca din fetele de azi,foarte putine au touch de voleu(Kuznetzova ,Safina arata indeminare la plasa,in rest-bubuiala plata de pe fund)..

Lucian86
9th October 2008, 20:34
Sper sa fie Arina o asa jucatoare de fileu,ca din fetele de azi,foarte putine au touch de voleu(Kuznetzova ,Safina arata indeminare la plasa,in rest-bubuiala plata de pe fund)..

Cine este Arina ????
Mie imi place tehnica Svetlanei. Dreapta sa chiar seamana putin cu dreapta lui Federer :)

printulmiskin
9th October 2008, 20:42
Cine este Arina ????
Mie imi place tehnica Svetlanei. Dreapta sa chiar seamana putin cu dreapta lui Federer :)

Aa,scuze..Arina este fata Optimistului,careia ii doresc sa ajunga sa faca furori in WTA peste citiva ani..Intr-adevar,Svetlana este poate cea mai tehnica jucatoare din circuit..In ciuda fizicului ei total inestetic si aparent greoi,se misca si loveste mingea impecabil,tehnica sa rivalizind cu a baietilor la acuratete..

Lucian86
9th October 2008, 20:46
Ah bine, atunci mult succes atat Arianei cat si baiatului tau :)

Apropo, in ce stadiu este acum baiatu ??

printulmiskin
9th October 2008, 21:44
Ah bine, atunci mult succes atat Arianei cat si baiatului tau :)

Apropo, in ce stadiu este acum baiatu ??

Baiatul meu,Sorin este nr.1 la la categoria sa de virsta 8-10 ani ..Trecem sa jucam la 12 ani de acum incolo..

sp00q
9th October 2008, 21:52
Am si eu o intrebare cat se poate de fireasca la care nu am primit raspuns-De ce se incearca incetinirea suprafetei de la Wimbledon?Cred ca cel mai prestigios turneu de tenis cunoscut prin faptul ca este singurul care se mai joaca pe iarba o sa devina un al doilea RG daca nu se vor lua masuri.Anul asta numai iarba nu era pe el.

Pe măsură ce se joacă meciurile iarba se degradează și în finală terenul arată cel mai rău. Nu știu dacă se încearcă deliberat încetinirea ierbii, poate o fi doar neglijență, mai știi? Deși un turneu ca Wimbledonul, care are grijă să păstreze ținuta obligatorie, ar putea avea grijă să păstreze și viteza suprafeței de joc.

Optimistul
9th October 2008, 22:02
Aa,scuze..Arina este fata Optimistului,careia ii doresc sa ajunga sa faca furori in WTA peste citiva ani..Intr-adevar,Svetlana este poate cea mai tehnica jucatoare din circuit..In ciuda fizicului ei total inestetic si aparent greoi,se misca si loveste mingea impecabil,tehnica sa rivalizind cu a baietilor la acuratete..
Multumesc pt. urari ! Drumul e inca lung ...
Nici Sorin nu e mai prejos - are cel mai bun joc de picioare , o anticipatie si o naturalete in joc, gen Nastase, de invidiat - nu degeaba e nr.1 la 10 ani .

Lucian86
10th October 2008, 10:54
Oh, felicitari Miskinule pentru aceasta performanta :) numarul 1 in Romania promite bine pentru viitor ;) Succes in continuare :)

printulmiskin
10th October 2008, 18:30
Oh, felicitari Miskinule pentru aceasta performanta :) numarul 1 in Romania promite bine pentru viitor ;) Succes in continuare :)

Multumesc pt felicitari si pt urare..Insa e foarte greu pina departe...Ce ma intereseaza e sa ii placa in continuare sa joace,sa se antreneze ,si,ce-o vrea D-zeu!In Romania insa e foarte greu sa faci cu adevarat performanta..

Optimistul
10th October 2008, 21:21
Multumesc pt felicitari si pt urare..Insa e foarte greu pina departe...Ce ma intereseaza e sa ii placa in continuare sa joace,sa se antreneze ,si,ce-o vrea D-zeu!In Romania insa e foarte greu sa faci cu adevarat performanta..

Placerea ca placerea ,pana ajungi la 15-16 ani si bagi minim 30 000 $ \ an in deplasari , antrenori ,etc ...

Ai vreun gand "over border" taticule ?

Bumbescu
11th October 2008, 13:21
Am votat Borg desi mi-e greu sa fac o departajare intre el , Becker sau Sampras.
Uite asa am ajuns initiator de thread fara sa vreau:happy:

Optimistul
11th October 2008, 19:45
Eu pe Edberg ,jucatorul care a reusit cu cel mai prost FH sa fie de supertop tocmai datorita celui mai bun joc de fileu .