PDA

View Full Version : Spania - Portugalia



MaPaX
19th June 2004, 21:46
Duminica, 20 iunie, Lisabona, Grupa A, stadion: "Jose Alvalade", ora 21.45 in direct pe TVR1 > SPANIA - PORTUGALIA
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici!
Palmares general: 34 16 12 6 74-39
Duminică, pe stadionul echipei lui Marius Niculae, Sporting Lisa­bona se va disputa o adevărată finală a peninsulei Iberice, un meci de totul sau nimic. Primele patru jocuri ale reprezentativei lusitane au fost împotriva vecinilor din Spania, între 1921 şi 1925, pe care le-au pierdut în serie, două dintre ele chiar la Lisabona. În cadrul CE s-au aflat o singură dată faţă în faţă, la turneul final desfăşurat în Fran­ţa - 1984, făcând parte din grupa a 2-a, împreună cu Germania şi România. Pe 17 iunie 1984, pe stadionul "Velodrome" din Marsillia, cele două echipe au terminat la egalitate, 1-1. Portugalia a deschis scorul prin Gomes da Sousa (min.52), spaniolii egalând prin Alonso (min.73), cele două formaţii ocupând primele două locuri, urcând în semifinale.
Arbitru: Anders Frisk (Suedia)

Catalanul
19th June 2004, 22:01
un meci pe viata si pe moarte, cine pierde (nu se califica) pleaca sau ramane acasa :D:D:D
sper ca portugalia sa ramana acasa :evil:

realmadrid.com
19th June 2004, 22:42
Pronostic 1, adica spania
scor cred ca va fi un 2-0

aclambiron
20th June 2004, 02:40
Eu tin cu Spania si mai mult am si pariat pe Spania in meciul asta,deci prin urmare Portugalia o sa castige :headbang:

diablo20
20th June 2004, 12:27
cred ca va fi 2-2 cu figo /hello si raul /hello printre marcatori

N0_NaM3
20th June 2004, 21:59
2-1 ptr spania ...

realmadrid.com
20th June 2004, 22:44
sper si eu sa fie un 2-1 pt spania, dar si un egal mar multumi

Saber Rider
20th June 2004, 22:58
GOOOOLLLLLL Nuno Gomez !!

Saber Rider
20th June 2004, 23:03
Bară Torres !!

S-a încins meciul. Bestial !

Saber Rider
20th June 2004, 23:12
Corner - cap Costinha - scoate Casillas în ultima instanţă de pe linia porţii ...
Multe ocazii de când Portugalia a înscris.
A devenit destul de interesant meciul.

Saber Rider
20th June 2004, 23:17
Bară Juanito ! ... după o mare ocazie a lui Luque.


Am dat acuma Edit, că deja am prea multe mesaje unu' după altu'.

min. 88 - Cap peste poartă Costinha nemarcat din mijlocul careului
min. 90 - Scoate Raul Bravo de pe linia porţii şutul lui Maniche care se ducea spre poarta goală
min. 91 - Super ocazie a lui Nuno Gomes, care şuteaza în Casillas.

Frumos meci, e în top 3 oricum.

realmadrid.com
20th June 2004, 23:34
si meciul se termina 1-0 pt portugalia:(, spania este eliminata

FreeMinds
20th June 2004, 23:39
vai ce dezamagireeeee :( spania mami ei de spanie :(

Catalanul
20th June 2004, 23:43
SPANIA A RATAT CALIFICAREA :( si vina apartine antrenorului, care in loc sa-l bage pe morientes l-a bagat pe mai slabul raul :headbang: :ciocan:
Ińaki Saez este un antrenor slab si sper ca va fi demis :jerk:
Raul n-are fata de capitan :rosu: :mad: :headbang:
Cei mai buni jucatori ai spaniei la acest EURO: Puyol, Viecente si Etxeberia /hello

realmadrid.com
20th June 2004, 23:47
normal ca va fi demis

MaPaX
20th June 2004, 23:48
Spania - Portugalia : 0 - 1 (57' N. Gomes) :ok: /hello :yeah: /OLE/

Spania Cassillas, Puyol, Helguera, 81' Juanito, R. Bravo, 72' Joaquin, 66' Albelda, Xabi Alonso, Vicente, Raul, F. Torres. (Schimbari: 66' Baraja, 72' Luque, 81' F. Morientes).

Portugalia: Ricardo, Migue, J. Andrade, R. Carvalho, Nuno Valente, 78 Luis Figo, Maniche, Costinha, Deco, 85' Cristiano RONALDO, 46' Pedro Pauleta. (Schimbari: 46' Nuno Gomes, 78' Petit, 85' F. Couto).

uti2102
20th June 2004, 23:49
Mare gresheala a antrenorului. Cand shtii ca daca primeshti gol pleci acasa este inadmisibil sa joci defensiv. Inca odata fotbalul pozitiv are de cashtigat. Sa speram ca pleaca acasa shi Italia shi Germania.
Alaturi de Cehia-Olanda shi Frantza-Anglia asta e unul dintre cele mai frumoase meciuri ale turneului. Pana acum.

Catalanul
20th June 2004, 23:52
degeaba s-a calificat portugalia in sferturi au o echipa mai slaba decat spania (parerea mea) si cu siguranta vor pierde meciul in sferturi, fie impotriva croatiei fie impotriva angliei

uti2102
20th June 2004, 23:56
Heheeeeeee Hai Poli. Nu se rezuma la a fi mai bun. Trebuie sa demonstrezi ca eshti, chiar daca de fapt nu eshti! :evil:

MaPaX
21st June 2004, 00:06
degeaba s-a calificat portugalia in sferturi au o echipa mai slaba decat spania (parerea mea) si cu siguranta vor pierde meciul in sferturi, fie impotriva croatiei fie impotriva angliei
Serios? Cate faze de gol a avut Portugalia(+ ratari) fata de Spania?

Catalanul
21st June 2004, 00:13
spania a avut mai multe faze de gol, 2 bari si ratari nu mai vorbesc
daca morientes juca din primul minut, acum portughezii ar fi ramas acasa si spaniolii ar fi sarbatorit calificarea

bapsy
21st June 2004, 00:22
MaPaX ... cred ca suntem singurii pe-aici care tineam cu Portugalia :D Oricum ma bucur enorm ca s-a terminat asa. Si pentru Grecia!

MaPaX
21st June 2004, 00:25
spania a avut mai multe faze de gol, 2 bari si ratari nu mai vorbesc
daca morientes juca din primul minut, acum portughezii ar fi ramas acasa si spaniolii ar fi sarbatorit calificarea
HAI POLI, in Spania cred ca ati prins alt meci!
Costinha, Cristiano RONALDO, Nuno Gomes de 2 ori toti astia au ratat (sau n-au vazut unele faze in care a scos, R. Bravo, in special cea in care s-a lovit de bara)

MaPaX
21st June 2004, 00:32
MaPaX ... cred ca suntem singurii pe-aici care tineam cu Portugalia :D Oricum ma bucur enorm ca s-a terminat asa. Si pentru Grecia!
Da bapsy!
HAI PORTUGALIA!
Cristiano RONALDO RULZ! :)

Catalanul
21st June 2004, 00:34
ba am vazut acele faze dar tu n-ai vazut bara lui Fernando Torres (El Nińo) si cea a lui Joaquin daca imi aduc bine aminte, ratarea lui Vicente si altele
Intr-adevar portugalia a avut si ea ratari, dar mie pur si simplu nu imi place cum joaca :rosu:

Saber Rider
21st June 2004, 01:02
Per ansamblu Portugalia a avut mult mai multe ocazii, măi Hai POLI. Uiţi că prima repriză, Spania a jucat în dorul lelii (de fapt la 0 - 0), iar în a doua, a avut mult mai multe ocazii Portugalia decât Spania, numai în ultimul sfert de oră numărul ocaziilor fiind de 2 la 5 în favoarea Portugaliei. Pentru că spaniolii au ieşit la atac, şi au lasat destule spaţii în apărare, şi au fost câteva ocazii de partea Portugaliei chiar mai mari zic eu decât barele acelea (care ultima, aia transversală a lui Juanito, nu Joaquin, avea puţine şanse să intre în poartă, spre deosebire de prima, care eu am crezut că e gol aproape sigur - capul lui Torres).




Intr-adevar portugalia a avut si ea ratari, dar mie pur si simplu nu imi place cum joaca
Dar cum poate să îţi placă cum joacă o echipă la egal (Spania), care nu a făcut mai nimica în prima repriză ?!? Faţă de o echipă care a atacat continuu, tot meciul (Portugalia).
Doar puţin în repriza a doua, în special după golul lui Nuno Gomes, a atacat mai mult Spania. Dar finalul, din nou a aparţinut Portugaliei, care a avut vreo câteva ocazii IMENSE (cu poarta goală, nemarcat în mijlocul careului, cu fundaş pe linie care scoate in extremis, cu Casillas de multe ori depăşit de centrări, ce să mai, ratări monumentale!).
De partea cealalaltă, nu prea au fost aşa mari ocazii în afară de cele două beri. :)
Părerea mea.

fia
21st June 2004, 05:54
Dupa pareera mea, Portugalia a meritat sa bata/ sa se califice mai mult ca Spania. La pretentiile ei, Spania, trebuia sa dea mai mult! Nu sa joace la egal, ci la victorie. AU luat gol si asta a fost....

corinutza_88
21st June 2004, 10:49
pacat pentru spania ca a fost trimisa acasa!are o echipa mai buna decat a potugaliei !
meciul de aseara a fost decat o gresala a antrenorului spaniol dar echipa merita sa mearga mai departe!
acum ca tot merge mai departe portugalia sper sa faca o figura frumoasa desi nu prea o cred in stare!
yo soy muy trista por espania!

realmadrid.com
21st June 2004, 11:21
spania sa batut singura, iar oricum mapax si bapsy statzi linistitzi ca oricum portugalia nu va castiga euro:D

Catalanul
21st June 2004, 13:32
mai bine ar face mapax si bapsy sa se pregateasca pentru infrangerea pe care o vor suferii portughezii in sferturi :evil: