PDA

View Full Version : Datori vanduti fata de NADIA COMANECI!



insider
19th June 2004, 00:26
Asa dupa cum se va citi in ziarele de maine ,Nadia Comaneci va reprezenta ROMANIA din nou ,insa de aceasta data intr-o postura inedita:sarind cu parasuta de pe ce-a mai inalta cladire a NEW YORK-ului purtand flacara olimpica.De fapt este cel mai inedit mod folosit vreodata de pamanteni de a purta torta olimpica...aceasta insemnand ca o sa ramana in istoria lumii sportului insa avand-o ca protagonista pe ROMANCA noastra :NADIA COMANECI cea care ne-a reprezentat cu cinste de fiecare data pe noi...ROMANII!!!O sa-i ramanem datori vanduti pentru faptul ca aduce aminte lumii intregi de ROMANIA inca odata ca o tara deosebita care a avut si are resurse umane deosebite!Mi se furnica pielea de fiecare data cand e vorba de faptele unui ROMAN...si mai cu seama cand e vorba de un cetatean de reala ONOARE al ROMANIEI ...Iti multumim ca existi NADIA COMANECI ,si ca ne ridici moralul de fiecare data cand apari in prim-plan ,si mai cu seama ca esti o ROMANCA MODESTA care stii sa te respecti si sa respecti pe cei din jurul tau!Pacat ca alte mari valori ale ROMANIEI nu stiu sa fie atat de prezente in viata internationala sportiva,insa pentru ceea ce a facut si face tot timpul acest SIMBOL al lumii sportului mondial,noi ca ROMANI trebuie sa ne plecam in fata ei ,si sa-i ramanem recunoscatori pururea!Asa cum din istoria Romaniei am invatat despre marile exceptii ale tarii noastre mici,iata ca tot din istorie...doar ca din cea contemporana ne ungem sufletele pline de probleme si viata modesta,si de rabdare fata de sisteme politice care ne fac sa ne supunem pentru inca nu se stie cati ani(pacat!),iata ca avem momente cand suntem mandrii ca suntem ROMANI!!! si toate marile necazuri ale vietii cotidiene se uita pentru cateva clipe datorita unor ROMANI ca :NADIA COMANECI!TE IUBIM sI ITI RAMANEM DATORII pentru ceea ce faci pentru tara noastra :ROMANIA!!!