PDA

View Full Version : Letonia - Germania



MaPaX
19th June 2004, 00:04
Astazi, 19 iunie, ora 19:00 > Letonia - Germania in direct pe TVR 1!
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici!

Catalanul
19th June 2004, 12:19
un meci pe care nemtii il vor castiga (din pacate :mad: )
2-0 pt. germania

MaPaX
19th June 2004, 15:16
19 iunie, Porto, grupa D, stadion "Do Bessa", ora 19.00; TVR 1
LETONIA - GERMANIA
Palmares general: 2 0 0 2 1-6
Cele două echipe au disputat până acum doar două partide di­recte, cu foarte mulţi ani în urmă, în 1935 şi 1937, înainte ca micuţa Letonie să fie înghiţită de Imperiul Sovietic. După prestaţia slabă din timpul campaniei de calificare pentru C.M. din Japonia şi Koreea de Sud, puţini au fost cei care vedeau naţionala minusculului stat baltic participând la turneul final din Portugalia. În primul meci, cel de la Aveiro, cehii i-au cam persiflat, ignorând "echilibrul şi forţa colectivă a echipei", cum declara antrenorul Starkovs şi era gata-gata să o plă­tească. Se pare că nemţii au învăţat din acest meci şi vor trata întâlnirea cu Letonia aşa cum o fac de obicei, adică în forţă, la victo­rie, indiferent de numele adversarului.
Arbitru: Michael Riley (Anglia)

uti2102
19th June 2004, 15:16
Sper ca letonii sa faca primele puncte dupa acest meci. La cum au atacat nemtzii cu Olanda nu ii vad inscriind prea ushor..

realmadrid.com
19th June 2004, 19:00
pronostic 2-0 pt germania

uti2102
19th June 2004, 19:08
Germania joaca in sfarshit cu 2 varfuri.....Totushi....HAI LATVIA!

MaPaX
19th June 2004, 19:45
la pauza este 0 - 0

Catalanul
19th June 2004, 19:48
0-0 la pauza si nemtii nu au facut mai nimic
mi-ar fi placut ca ''verbakovski'' sa inscrie in aceea faza senzationala

ricky
19th June 2004, 19:58
Echipa GERMANIEI a preluat (de mult) rolul ITALIEI !
Foarte minimalist si neconvingator jocul lor ! La mijloc, HAMANN depasit, BALLACK...pe ici pe colo !
Poate doar faptul ca letonii vor cadea fizic sa le acorde o sansa nemtilor !
KAHN a avut noroc dar si...stiinta : a asteptat mult la atacul letonului care a fost mai rapid decit doi nemti fara minge !

Verbakovski (daca e corect) va juca anul viitor...extern !

Catalanul
19th June 2004, 20:12
rusine arbitrului englez, ii dau un :rosu: penalty clar la Verbakovski
se vede ca echipele mici nu au ce cauta la europene

MaPaX
19th June 2004, 20:52
Letonia - Germania : 0 - 0

Letonia: Aleksandrs Kolinko, Igors Stepanovs, Vitalis Astafjevs, Mihails Zemlinskis , Andrejs Rubins, Olegs Blagonadezdins, Aleksandrs Isakovs, Imants Bleidelis, 67' Andrejs Prohorenkovs, 70' Valentins Lobanovs, 90' Maris Verpakovskis. (Schimbari:67' Marian Pahars, 70' Jurijs Laizans, 90' Dzintars Zirnis).

Germania: Oliver Kahn, Arne Friedrich, Christian Wörns, Frank Baumann, Philipp Lahm, Dietmar Hamann, Michael Ballack, 46' Bernd Schneider, Torsten Frings. 67' Fredi Bobic, 78' Kevin Kuranyi. (Schimbari: 46' Bastian Schweinsteiger, 67' Miroslav Klose, 78' Thomas Brdaric).

Catalanul
19th June 2004, 20:52
letonii meritau victoria, dar nu au avut-o pentru ca arbitrul a fost un ''porc'', nu stiu daca ati observat dar a fluierat tot numai pentru germania (mai ales lovituri libere pe langa careul leton) inca un :rosu: pentru arbitru

uti2102
19th June 2004, 20:53
OLE OLE LATVIA!
Formidabil! Asha cum am anticipat, germanii sunt sterili! Nu sunt in stare sa-shi creeze ocazii. Golul cu Olanda a fost unul norocos.
Nu pot decat sa-l admir pe Verpakovskis, un jucator asha cum imi place mie : rapid, bataush shi cu multe resurse de energie! BRAVO LETONIA! /hello
De subliniat ca letonilor le-au fost refuzate doua penaltiuri. Nu foarte clare, dar s-au dat shi pentru mai putzin la acest campionat european.
DEUTSCHLAND -> nach Hause!!!

ricky
19th June 2004, 21:04
DUMNEZEU EXISTA !

La pauza, pentru citeva momente, portarul leton a inginat o rugaciune !
Si...a fost ajutat !
A fost ajutat de coechipierii sai care s-au aparat cu trei linii, ca la hochei !
A fost ajutat de o echipa a Germaniei care n-a gasit drumul spre poarta !

Arbitrajul englezului RALLEY...
Hm ! Prea a fluierat...minimalist !
Chiar daca super-atacantul VERPAKOVSKY a cazut foarte usor in careu si KURANYI n-a fost lasat sa scape pe poarta cind se putea acorda avantaj .
Si-acum, dupa ce OLANDA va spulbera CEHIA ( :evil: ), se va ajunge la "finala" grupei .
E bine asa !
Cine are pretentia sa se califice in sferturi TREBUIE sa o dovedeasca !

Bucuria mea, si felicitarile mele de la sfirsitul meciului catre echipa LETONIEI imi dovedesc inca odata ca nu mai exista echipe mici !
Ca si altii au facut progrese !
Chiar daca unul sau altul are preferinte (cazul meu: ITALIA !) zau ! nu m-as supara sa vad si alte...culori in sferturi !

Asa ca...pe mai departe "LETONILOR " !

uti2102
19th June 2004, 21:27
Mie mi s-a aratat inca o data ca Bulgaria shi Rusia nu au dezamagit pentru ca nu au jucatori de valoare, ci efectiv pentru ca nu au antrenori!!! Letonia a fost organizata perfect in teren! Jucatorii shtiu exact ce sa faca shi nu incearca sa faca mai mult decat pot!
Deci, se poate Steaua, se poate Dinamo, se poate Rapid! Trebuie doar sa va vedetzi lungul nasului shi sa jucatzi concentratzi 100% in meciurile europene!

aclambiron
19th June 2004, 22:48
de acord cu alpopa,reteta succesului pentru echipele 'mici' e :un antrenor bun care sa stie sa aseze jucatorii in teren,un spirit de echipa bun,disciplina,multa daruire din partea jucatorilor + un pic de noroc.

ricky
21st June 2004, 19:37
RA, de acord cu...voi dar...iti trebuie si adversari care sa nu aiba stiinta de-a desface o aparare supra aglomerata !
Comentatorul TV germane, il tot lauda pe tinarul SCHWEINSTEIGER (sau cum se numeste ?!) ca are curajul sa incerce poarta cu suturi care treceau...muuuult pe linga ! Iar eu ii...injuram pe amindoi !
Abia dupa min. 70 i-a devenit clar si comentatorului ca "tactica" suturilor in...cer nu va aduce nimic !
Poate atunci s-a trezit in el teama ca LETONIA nu ar putea fi invinsa ! :evil:

paulinio
22nd June 2004, 09:46
Adaos de condimente la reteta de mai sus:
un arbitru impartial.

corinutza_88
22nd June 2004, 11:16
frumos din partea letonienilor ca au tinut piept nemtilor!felicitarii
arbitrul acestui meci insa a fost unul foarte idiot !trei penaltyuri clare pentru letonieni dar asta e cand esti mic ,nimeni nu prea te ia in seama!
inca o data felicitari Letonia!!!