PDA

View Full Version : Organigrama clubului Farul



tchibos
27th August 2006, 22:32
pentru ca am vazut multe mesaje despre conducere si nu numai, va propun un tread in care sa discutam despre "culisele clubului" in ceea ce ii priveste, evitand astfel discutii off topic in diverse topicuri care nu au legatura cu subiectul

aici este locul pentru tot ce aveti de spus, criticat, laudat, mentionat s.a.m.d. despre

CONDUCEREA CLUBULUI:
Owner: Gheorghe Bosânceanu
Executive president: Florin Chiforeanu
Marketing director: Mihai-Gabriel Diaconescu
Sportiv director: Petre Comăniţă
Coach: Momcilo Vukotic
Assistant coaches: Lucian Marinof
Goalkeeper's coach: Ion Răuţă
Sponsor: ŞNC


si nu numai...

kerosene
27th August 2006, 22:35
Cam de la Owner in jos :ciocan: :ciocan: :ciocan:

tchibos
27th August 2006, 22:37
:) scurt si cuprinzator..

kerosene
27th August 2006, 22:40
Nu ca ar fi ala bun da...de unde altu?

Oricum in mod sigur OUT chiforeanu ,diaconescu si vukotici.:jerk:
Nu stiu ce vina ar putea sa aiba Marinof si Rauta

tchibos
27th August 2006, 23:53
sunt aici cateva declaratii ale owner-ului

http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20a/index.php?meniuId=44&viewCat=97&viewItem=9226

cea mai tare dintre toate mi se pare asta:

"Daca ar fi dupa mine, as zbura 6-7 jucatori acum de la echipa."

pai oare dupa cine e?.. dupa mine?... ca daca ar fi asa de maine erau pusi pe liber, in plus cred sincer ca nu Vukotic taie si spanzura la echipa

Catalin 06
28th August 2006, 00:17
E foarte ciudata declaratia asta , s-ar putea sa nu fie el cel mai tare din club , cine stie jocuri politice , interese finaciare ,in Romania e posibil orice. Insa dupa ultimile meciuri ar trebui facuta o curatenie ca lumea in echipa .
Cert este ca daca pana acum puteam sa raspundem ironiilor , cum ca Steaua - Farul e blat , Farul=Steaua 2 , acum s-a terminat . Insa e clar ca Bossu stie ceva si nu face declaratiile astea degeaba .

tchibos
28th August 2006, 11:16
eu daca as fi patron as baga o clauza in contractul jucatorilor prin care sa fie clar sti****t ca dupa ce pleaca de la Farul sa nu poata sa mearga la Steaua, Dinamo sau alt club la care au fost clar semnale ca jucatorii au dat meciul. Imi aduc aminte de Pascovici, care nu ar fi trebuit sa plece la dinamo daca ar fi existat o astfel de clauza. Si apoi amenzi cat cuprinde... as considera forma foarte proasta = blat (cazul Curca) si boom o amenda

adi_cta
28th August 2006, 12:57
Vad ca au cazut o gramada de amenzi pe capul lor acum.
A inceput Bosanceanu sa taie in carne vie.

haihui
28th August 2006, 13:13
tchibos, nu ai avea voie sa introduci o asemenea clauza, le-ar ingradi 'drepul la munca' :rolleyes:

in schimb, amenzi cat cuprinde, nene! vad ca deja 's-au scos' baietii pentru 'superba daruire' din meciul cu steaua. eu as merge si mai departe si, pentru cine recidiveaza, la revedere! prefer sa jucam cu juniorii (chiar daca ar exista riscul sa retrogradam) decat cu fitosii astia carora, la meciurile importante, 'le iese horoscopul stramb' :ciocan:

ah, si on-topic, legat de organigrama, ar fi interesant ca suporterii care isi doresc o schimbare la acest nivel sa si comenteze pe cine ar dori in locul lui x, y sau ce anume si-ar dori din partea acelor persoane. comentariile lor pot oferi o baza de idei sau un prilej de reflectie pentru persoanele interesate...sau cine stie...

eu ma abtin sa comentez aici ;)

Sorin Blaj
28th August 2006, 13:30
E foarte ciudata declaratia asta , s-ar putea sa nu fie el cel mai tare din club , cine stie jocuri politice , interese finaciare ,in Romania e posibil orice. Insa dupa ultimile meciuri ar trebui facuta o curatenie ca lumea in echipa .
Cert este ca daca pana acum puteam sa raspundem ironiilor , cum ca Steaua - Farul e blat , Farul=Steaua 2 , acum s-a terminat . Insa e clar ca Bossu stie ceva si nu face declaratiile astea degeaba .
Eu cred ca jucatorii vor sa-l schimbe pe Vukotic si asta e motivul pentru care in ultimele doua jocuri au jucat cum au jucat si au "reusit" sa le piarda.
Prea seamana cu ce i s-a intamplat lui Grigoras. Si mai mult, initiatorii cred ca sunt aceeasi jucatori.

Catalin 06
28th August 2006, 14:22
Bravo lu Bosanceanu ca le-a dat niste amenzi pe masura nesimtirii jucatorilor

tchibos
28th August 2006, 15:22
tchibos, nu ai avea voie sa introduci o asemenea clauza, le-ar ingradi 'drepul la munca' :rolleyes:




vorbesti serios?.. eu stiam ca la un contract de munca pot exista clauze de confidentialitate chiar si dupa ce pleci dintr-o firma in alta concurenta care activeaza in acelasi domeniu



ah, si on-topic, legat de organigrama, ar fi interesant ca suporterii care isi doresc o schimbare la acest nivel sa si comenteze pe cine ar dori in locul lui x, y sau ce anume si-ar dori din partea acelor persoane. comentariile lor pot oferi o baza de idei sau un prilej de reflectie pentru persoanele interesate...sau cine stie...

deja multi de pe forumul OLS si-au spus parerea in legatura cu unele "pozitii" din organigrama. De exemplu, presedintele Farului a fost unul din motivele pentru care am deschis topicul asta, in ultimul timp am vazut personal cel putin 5 mesaje cu trimitere la el. Si daca tot veni vorba, sunt multe lucrurile pe care mi le doresc sa le faca "domn' presedinte", as incepe prin a mai lasa din atributiile de paza eren... vezi incidentul cu Bulgarii, as continua cu paza suporterilor, celor care ar trebui sa le acorde sprijin in actiunile lor si nu sa ii controleze (la propriu) si apoi sa inceapa sa isi ia atributiile in serios

haihui
28th August 2006, 15:57
vorbesc foarte serios. da, poti introduce in contractele de munca o clauza de neconcurenta (si nu de confidentialitate, asta-i alta treaba) insa numai daca ii platesti omului o indemnizatie de cel putin 50% din cat avea la tine, pentru toata perioada de neconcurenta, perioada care oricum nu poate fi mai mare de 2 ani. fara sa mai vorbim de faptul ca fotbalistii nu (prea) au contracte de munca...

am vazut si eu ca tinta predilecta este chiforeanu. si este bine cand spui lucrurilor pe nume, ti-am zis ca nu ai de unde sa stii cine citeste si se iau unele masuri. totul este perfectibil...

Seahawk
29th August 2006, 10:45
haihui nu cumva esti chiforeanu? :))))

interesant cum nenea "insider" haihui ne spune noua suporterilor pe cine sa "votam" ca "noul antrenor"!!! hahaaaa

Glumesc, evident.

Insa referitor la organigrama, nu stiu daca Chiforeanu ar trebuii neaparat sa plece, pe cat Vukotic. Sa aduca un antrenor cu personalitate... sa faca o sedinta, sa gaseasca solutii viabile, antrenori care au dovedit ca sunt in stare sa redreseze o echipa ca Farul si sa ramana sus in clasament cu ea, pentru ca s-a vazut in anii trecuti ca se poate.

Cel putin mie, Momcilo asta nu mi-a dovedit absolut nimic. Care sunt meritele lui? Ca a promovat jucatori care oricum izbucneau? (Pacuraru, Larie, Soare)
Mai mult ne-a stricat, sincer.
Eu eram unul din cei mai fanatici suporteri ai lui Curca acum cateva sezoane in urma cand inca nu era in perioada lui cea mai fasta, chiar la inceput am vazut in el stofa de portar adevarat, chiar de nationala uneori... Insa uitati cum mai pierdem inca un jucator...
Cat despre Cristocea, se vede acum care e valoarea lui...
Asta e toata faza la Farul... Nu suntem inca o echipa DE TOP, si de aia multi dintre jucatori (cum spunea si Senin nu demult intr-un interviu la inceputul campionatului) vor sa se transfere in Bucuresti.
Ei bine, (daca sunt resurse financiare) trebuie pastrat lotul actual, dati cativa jucatori afara, facute 2-3 plombe la echipa (preferabil, dar nu neaparat acum) si adus un antrenor care sa stie sa ii mentina in frau pe jucatorii astia si care sa ne propulseze acolo sus.
Vreti exemplu? Simplu, Dorinel...
Asa ceva ne trebuie noua. Pentru ca uitati-va lotul Clujului nu este mai presus decat al nostru... IN schimb noi avem pe jumate punctele lor...

In concluzie, trebuie sa facem saltul de la o echipa de pluton la una de top. Si cu Vukotic nu o sa fim in stare sa o facem.

haihui
29th August 2006, 11:44
seahawk, ultima oara cand am verificat, nici chel nu eram, nici chiforeanu nu scria in buletin :D

de acord la partea cu vukotic. nu are personalitatea necesara sa ii tina in frau pe jucatori. pe de alta parte, insa, ma gandesc si la lipsa de profesionalism a jucatorilor. nu ar trebui sa fie cineva care sa ii stapaneasca, ar trebui sa isi faca treaba ca niste profesionisti. stiu, este ceva imposibil la momentul asta.

vad ca deja se incearca o mutare: ion marin, director tehnic.

vedeti? poate ca totusi cineva de la farul chiar citeste aici :D

b3bito
29th August 2006, 12:39
haihui....ia mai zi ceva din interior...:D un transfer ceva la iarna? =)) sau acuma...

Catalin 06
29th August 2006, 13:41
vad ca deja se incearca o mutare: ion marin, director tehnic.

Fara dinamovisti, ce , nu gasim vreun om de fotbal care sa ne ajuta dar care sa nu fie sclav dinamo ??? .

kerosene
29th August 2006, 15:58
vad ca deja se incearca o mutare: ion marin, director tehnic.

Fara dinamovisti, ce , nu gasim vreun om de fotbal care sa ne ajuta dar care sa nu fie sclav dinamo ??? .

Chiar asa nu se gaseste altul?numai din astia travestiti?

Seahawk
30th August 2006, 10:27
Privesc cu scepticism mutarea asta...nu cred ca Ion Marin are ce cauta la Farul. Period.

Nici ca director tehnic nici ca copil de mingii, pentru ca data trecuta ne-a innebunit cu dinamovistii lui...si hentzuri ale lui Balan in minutul 94. Duca-se toti travestitii...

Pana nu se "spovedeste" intr-un meci cu Dinamo, nu il cred nici sa ma impusti

danny del corco
30th August 2006, 12:53
Nu ca ar fi ala bun da...de unde altu?

Oricum in mod sigur OUT chiforeanu ,diaconescu si vukotici.:jerk:
Nu stiu ce vina ar putea sa aiba Marinof si Rauta
Mi-ai citit gandurile! Desi pentru Marinof am unele mici, foarte mici rezerve.:ok:

Catalin 06
30th August 2006, 19:03
Sincer m-am saturat de Bosanceanu si de toata incompetenta de la nivelul conducerii . La inceputul sezonului zicea ca Farul va avea un buget de 2,5 mil E . O intrebare unde sunt Banii , Bosule ??? . Nu cumpara jucatori , nici macar nu pastreaza echipa actuala ( ma refer la Pascovici , Cristocea si se pare si Todoran ) , stadionul e intr-o stare jalnica , suporterii sunt alungati de la stadion , sincer fara sa exagerez a ruinat echipa . Acum cu jucatorii , sunt niste tradatori , dar nu poti sa-l platesti pe Todoran cu 60.000 de E si sa-i ceri sa te duca in Uefa ( e doar un exemplu ) . Acum cativa ani a vrut sa ia echipa Mazare , omul mi-e antipatic dar uitati ce a facut din HCM , a mai vrut si Hagi sa ia echipa dar nimic . Faza asta cu ,,blatul " din meciul cu Steaua a fost o alta metoda a lui Bosanceanu sa recupereze niste bani . Sincer era mai bine inaintea lui Bosnceanu , era echipa foarte slaba valoric dar stiam ca la un meci obisnuit vin 7-8000 de spectatori si alta era atmosfera pe stadion .

kerosene
1st December 2006, 15:02
Nu am vrut sa deschid alt topic,iar acesta mi se pare oarecum potrivit.

Sportul constãnțean a mai pierdut un om de valoare



S-a stins din viațã Foty D. Foty, primul președinte al Clubului Sportiv Farul Constanța.

A trãit prin sport și pentru sport, alãturi de cei pe care i-a crescut, îndrumat, învãțat, ajutat și promovat, oferind constãnțenilor un spectacol sportiv de calitate.

Și-a jucat actul final și a plecat de lîngã noi.

Dumnezeu sã te odihneascã în pace și transmite celor care te vor aștepta acolo sus, în ceruri, recunoștința noastrã.

Sincere condoleanțe familiei îndoliate!

kerosene
18th April 2007, 23:55
Mihai Gurita invata management sportiv de la Real Madrid


Căpitanul Farului, Mihai Guriță, s-a înscris la un curs de management sportiv, care să-l ajute în viitoarea sa carieră de oficial de club.

Guriță mai vrea să joace cel puțin doi ani, „evoluez și în Liga a II-a, dacă e nevoie, dar de fotbal nu mă las", după care să rămână în structura administrativă a unui club, bineînțeles, Farul fiind primul pe listă. Mihai infirmă astfel zvonurile potrivit cărora la finele actualei stagiuni ar urma să-și încheie cariera.

Cursul la care s-a înscris golgeterul Farului și care va dura un an, la București, va fi deschis de prelegerile unui reprezentant al celebrului Real Madrid, după cum a precizat, pentru „Cuget Liber", fotbalistul.

„Contează și dacă provii din fotbal, sunt mai multe criterii prin care se obține, la final, licența. Există un număr de puncte ce trebuie realizat pentru a putea apoi să profesezi. Este pentru prima oară în România când se desfășoară astfel de cursuri. Sper să le închei cu bine. Studiile vor costa 1.600 lei. Din câte știu, doar în următoarele două săptămâni se mai pot face înscrieri. Înițiativa desfășurării acestor cursuri aparține unei personae foarte importante din fotbalul românesc, dar momentan nu pot spune mai multe", a detaliat Gurigol.

kerosene
18th July 2007, 10:18
Convocator


Se convoacă Adunarea Ge-nerală a FC Farul Constanța în ziua de 4.08.2007, ora 11, la sediul clubului, din str. Primăverii nr. 2, cu următoarea ordine de zi:
1.Prezentarea rapoartelor directorului tehnic și antrenorului principal Gache Constantin referitor la perioada de pregătire a lotului primei echipe, împreună cu concluziile asupra potențialului noilor achiziții.
2.Prezentarea raportului directorului tehnic și al antrenorului echipei a II-a, Marinof Lucian, referitor la perioada de pregătire și la potențialul jucătorilor echipei a II-a.
3.Prezentarea raportului directorului Academiei de Fotbal, dl. Comăniță Petre, referitor la pregătirea loturilor de juniori și la repartizarea antrenorilor pe categorii de vârstă.
4.Prezentarea raportului refe-ritor la investiții în modernizarea bazei sportive.
5.Analiza situației contractuale și profesionale a jucătorilor Lungu Florin și Pascale Răzvan.
6.Diverse.
FC Farul Constanța