PDA

View Full Version : Divizia A / Sezonul 2006-2007



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

vasi
27th August 2006, 18:34
Incet-incet se apropie noul campionat... sambata a fost tragerea la sorti, s-a stabilit programul... ramane doar sa il aflam (cat mai curand, sper) de pe site-ul federatiei
Va propun ca, in continuare, sa ne mutam toate discutiile de pe alte thread-uri (discutii care, evident, au legatura cu ce va fi in noul sezon) aici.
Asa ca... let's go!
Si sa nu uit... MAY THE BEST TEAM WIN !!!

MUSTAINE
27th August 2006, 20:33
sibiu joaca acasa prima etapa cu oradea, apoi la pitesti in deplasare

BAK
27th August 2006, 21:09
cred ca sezonul asta nu o sa mai fie diferit fatza de sezonul trecut pentru ca:
1.asesoftul a pierdut niste jucatori importanti
2.noi am luat niste jucatori veniti din campionate adevarate+experientza de anul trecut din finala
parerea mea este ca anul asat Clujul si Ploiestiul vor fi singurele candidate la titlu, restul se vor bate pentru un loc in semifinale

vasi
27th August 2006, 21:35
Cluj joaca in prima etapa cu Medias, acasa...pe 7.10
Urmeaza...
14.10 - West Petrom Arad (deplasare)
21.10 - Elba Timisoara (a)
25.10 - CS Otopeni (d)
28.10 - Muresul Targu Mures (a)
4.11 - Asesoft Ploiesti (d)
11.11 - BCMUS Pitesti (d)
18.11 - CSU Brasov (a)
25.11 - Dinamo (d)
2.12 - Rapid (a)
9.12 - CSM Rm. Vâlcea (d)
16.12 CSU Sibiu (a)
20.12 - CSM Oradea (a)

Razvan P
28th August 2006, 13:23
CSU Sibiu si-a pastrat toti jucatorii de care avea nevoie, ramane de vazut achizitiile strainilor (si e destul de buna oferta). U Cluj a pierdut (din pacate) cel mai bun jucator de anul trecut (statistic vorbind cel mai bun, din punctul meu de vedere nu numai statistic, de multe ori a dus echipa in spate), dar si-a adus jucatori sa-l inlocuiasca (daca nu se ridica la nivelul celui plecat, U nu prinde nici semifinala). Pulsu' se va lua in prima etapa. Asesoft-ul ramane pe pozitie de forta, iar Dinamo cred ca va trebui sa faca ceva daca vrea sa prinda semifinala.

MT
28th August 2006, 14:16
Greu de raspuns la poll-ul lui vasi. Sa zic doar ca anul asta se pare ca avem mai multe sanse decat anul trecut la castigarea titlului. Depinde insa mult de integrarea in echipa a noilor veniti, completarea pozitiilor deficitare si nu in ultimul rand de modul cum au actionat celelalte echipe in extrasezon.

vasi
28th August 2006, 15:28
Pai cam toata lumea si-a schimbat loturile
Spre exemplu, chiar azi (luni, 28 august), Chris Hill (cei care au fost la camp-ul de la Cluj stiu despre cine e vorba - pt ceilalti: e un fundas de 24 de ani care a jucat pana acum in NCAA la Wisconsin-Milwauke Panthers) a semnat cu CS Otopeni
Iar Besim Tafilaj - tipul din Kosovo cre a fost la camp la Cluj - e aproape sigur la Pitesti.
Cat despre achizitiile Clujului, la prima vedre par OK, dar e clar ca niciunul nu se ridica la valoarea lui Krstanovic (poate cel mai bun jucator in sezonul trecut in Divizia A)... ramane, totusi, a ii vedem la joc pe Belanovic si Jenkins. Oricum, se mai insista pentru aducerea unui fundas sarb (probabil Srdjan Jovanovic - Kecskemeti Univer KSE, din Ungaria)

MT
28th August 2006, 15:55
Auzisem si eu de americanul-kossovar, ca ramane la Pitesti. Despre Hill la Otopeni, nici o problema, mai curand o mirare (mare) :D .
Referitor la "ai nostri" am o intrebare, cand disputa ceva amical sa-i putem vedea la lucru?
LE In CV-ul lui Jovanovic printre altele scrie cam asa: Crvena Zvezda Beograd, Aris Saloniki, Stefanel Milano, Sony Milano, Telit Triest, Canturin Cantu ... om umblat, nu gluma :)

dolby
28th August 2006, 18:27
mda, destul de complicat de raspuns in faza asta. perioada de transferari inca nu s-a incheiat, mai pot aparea surprize. daca ar fi sa raspund acum as zice ploiesti, asa, la o prima impresie. clujul- no offense - fara inca un pg de valoare nu cred ca o sa faca fata, desi dupa cate vad mai sus s-ar putea sa vina, totusi as zice ca au sansa a doua la momentul actual. despre noi, de-abia acum incepem (sper) sa ne miscam cat de cat. a revenit evans, mai este in probe o extrema- Jermaine Turner, dar in continuare suferim la capitolul care ne-a durut cel mai tare anul trecut- un centru de valoare. speram sa vina si ala :), si-atunci se poate discuta ca avem si noi ceva sanse. in rest, toata lumea se intareste- vezi oradea, vezi mediasul cu cei trei americani, otopeniul, dar si in cazul asta pana dupa primele etape nu se poate da un verdict clar.un caz aparte e dinamo, unde nu se misca nimic. cert este ca exista toate conditiile sa avem un campionat mai echilibrat si mai spectaculos.

MT
28th August 2006, 19:00
Bun. Pana acum avem garantia unor meciuri "tari" intre vesnicele Ploiesti, Cluj, Sibiu si se pare ca de data asta mai putin Dinamo (desi de obicei politia lucreaza sub acoperire pana in ultimul moment :D ). Sunt curios ce cuvant vor avea de spus (ordinea descrescatoare este o alegere personala):
- Medias, cu Rotaru antrenor si o intreaga echipa + rezerve transferate anul asta
- Oradea, care de anul trecut se anunta o echipa cu pretentii (neconfirmate) dar care s-a intarit serios acum, se pare
- Timisoara, suficient sa-l mentionam pe Petricevic ca si antrenor
-Brasov si Pitesti...de obicei cam pe acelasi palier (parerea mea)
- Otopeni...de care nu prea stie nimeni nimic; daca Hill e o solutie pentru postul de guard la ei inseamna totusi ca unii incepem sa stim unele lucruri :)
- Rapid si Arad - vestile sunt putine si incerte...eu cel putin nu stiu mai nimic despre ce se intampla acolo
- fara suparare, Muresul si Valcea raman la stadiul de sperante (speram ca frumoase) :)

vasi
28th August 2006, 20:49
MT... meciuri amicale mai greu de vazut
Vor juca la mijlocul lui septembrie intr-un turneu in Serbia, dupa care vor ramane acolo sa mai prinda cateva jocuri cu echipe din prima liga
Si dupa aceea gata... incepe campionatul
Asa ca, tare ma tem ca primul joc al lui "U"-Mobitelco pe care o sa il putem urmari si noi va fi cel cu Mediasul din prima etapa
Cat despre ultimul tau post, perfect de acord

Dolby... ma bucur sa aflu ca in sfarsit exista sperante la Sibiu sa apaar un centru de valoare... atunci chiar ca ar fi foarte interesanta lupta acolo sus.. oricum,aveti nevoie de unul cel putin la fel de tare cum era Zyskunov (pacat ca a plecat)

dolby
28th August 2006, 22:11
... ma bucur sa aflu ca in sfarsit exista sperante la Sibiu sa apara un centru de valoare...

nu ma intelege gresit, nu stiu nimic concret, doar niste zvonuri ......... dar foarte vagi si neverificabile; e doar o dorinta personala de-a mea, cu toate ca si logica cea mai elementara ar spune exact acelasi lucru,deci......... sa speram (:)) ca va fi asa, pentru frumusetea competitiei.( si pentru ca noi sa ajungem cat mai sus, evident:D ).

vasi
29th August 2006, 10:45
La PLoiesti au mai venit doi straini...Darius Hartgrove (american, 23 de ani, 1,95m)si Dragan Kondic (sarb, 22 de ani, 1,96m)
... atata stiu deocamdata... nu am idee cve posturi joaca, da ma gandesc ca 1...2...3 maxim

cristane
29th August 2006, 11:44
Cu siguranta va fi un sezon interesant. Vin tot mai multi straini in Romania, multi dintre ei americani, ceea ce garanteaza spectacolul. Tot Ploiestiul cred ca va lua titlul, mai ales ca, mai mult ca sigur, se vor intari cit vor putea in perspectiva Eurocup, unde au cazut intr-o grupa foarte grea. Sper ca progresul sa continue, sa vina lumea la sali, sa se dea ceva si la tv...

dolby
29th August 2006, 11:45
La PLoiesti au mai venit doi straini...Darius Hartgrove (american, 23 de ani, 1,95m)si Dragan Kondic (sarb, 22 de ani, 1,96m)
... atata stiu deocamdata... nu am idee cve posturi joaca, da ma gandesc ca 1...2...3 maxim



din ce scrie la prosport sunt extreme amandoi, dar eu inclin sa cred ca cel putin unul e fundas, in conditiile in care ockocoljici nu mai vine.

articolul din prosport:

BASCHET In vederea întaririi lotului pentru participarea în FIBA EuroCup, CSU Asesoft a mai adus doi jucatori. Este vorba de înca un american, Darius Hardgrove (23 ani, 1,95 m, extrema), precum si de sârbul Dragan Kondic (22 ani, extrema), jucator ce a evoluat în prima liga din Serbia. Asesoft îl va pierde însa pe conducatorul de joc Sasa Ockocoljic, care nu doreste sa-si prelungeasca angajamentul.

MT
29th August 2006, 12:00
Cititi Ziarul de Prahova (http://www.ziarulprahova.ro/articol~categorie-sport~stire-12100~baschet.html):D

LE Printre altele zicerea inteleapta "Darius Hargrove a participat si la NBA, in 2006."
Daca ma gandesc bine sunt multi pe aici care au participat si ei la NBA, ba spectatori in sala (lucky ones) ba implicati sufleteste in fata tembelizoarelor.

vasi
29th August 2006, 12:18
http://www.frbaschet.ro/index.php?page=s1&gen=M&divizia=A&fel=tur
Aici e programul turului campionatului 2006-2007
Din pacate, am inteles ca s-ar putea sa ramana doar 12 echipe... adica Iasi si WP Arad sa renunte din cauza lipsei de bani

vasi
29th August 2006, 12:24
"Darius Hargrove a participat si la NBA, in 2006."
Daca ma gandesc bine sunt multi pe aici care au participat si ei la NBA, ba spectatori in sala (lucky ones) ba implicati sufleteste in fata tembelizoarelor.

Recunosc... Si eu sunt printre cei care am participat la NBA... de la televizor, da am participat :D

dolby
29th August 2006, 12:29
dar stiu ca ultimele achizitii ale ploiestenilor, in speta kondic si hargrove, sunt polivalenti rau de tot. conform domnului Chifu de la Ziarul de Prahova (acesta este numele lui :D ) ambii joaca poozitiile 1, 2 si 3; eu personal cred ca daca se supara poa' sa joace linistiti si 4 si 5, si asta concomitent. Domnul asta trebuie impaiat, cu exprimarea lui intepenita cu tot, e unul din ultimii dinozauri. distractiv, totusi.

MT
29th August 2006, 12:38
http://www.frbaschet.ro/index.php?page=s1&gen=M&divizia=A&fel=tur
Aici e programul turului campionatului 2006-2007
Din pacate, am inteles ca s-ar putea sa ramana doar 12 echipe... adica Iasi si WP Arad sa renunte din cauza lipsei de bani

Iasi?!? pai aia-s gata renuntati, in B, nu ? :)

vasi
29th August 2006, 12:49
da, corect... m-am incurcat eu...
oricum, aradul e pe punctul de a renunta, deci raman 13
sa vedem...

deadlock
29th August 2006, 18:50
dupa parerea mea in momentul de fata tinand cont de transferurile anuntate clasamentul final ar arata astfel

1 Asesoft
2 Cluj
3 Sibiu

astea in cazul n care jucatorii veniti vor confirma daca nu se mai schimba situatia. ar putea fi si sibiul pe 2 dca nu pica insemifinale cu una din astea doua. asa se pare dupa transferuri dar vom vedea dupa turul campionatului cum sta treaba.

vasi
29th August 2006, 20:12
Inca un transfer la Cluj...ultimul:
Miljan Medvedj... vi-l amintiti???
S-a intors din Bosnia, unde a jucat in ultimul sezon

BAK
29th August 2006, 21:03
yes, meda e un super jucator....... in primul sezon a fost fenomenal, in al doilea a lasat-o mai moale( bautura asat te ingroapa, nu gluma)......oricum, super achizitie.....pacat ca nu e un foarte bun aruncator de afara insa compenseaza prin defence si assists....

MT
29th August 2006, 23:18
Medvedj?! Veste buna (cu toata simpatia pentru Peja Mijuskovic, l-am considerat sub Meda). Sa speram ca e Ok cu toate...

paul*
7th September 2006, 18:42
imi place cum suna pool-ul desi s-ar fi putut si mai bine...:)))

MT
7th September 2006, 21:23
:) Si eu sunt de aceeasi parere (s-ar putea mai bine pentru Cluj), pentru ca anul asta la toate poll-urile unde invazia sibiana de useri a inclinat balanta serios in directia CSU realitatea din teren a fost complet opusa. De aceea si eu spun ca s-ar putea mai bine pentru noi, sper insa ca odata cu terminarea vacantei voturile pro-Vulc sa fie mult mai numeroase iar realitatea din campionat sa demonstreze - ca (deja) de obicei - "cine rade la urma rade mai bine" :)

LE Ce ziceti de un nou titlu in panoplie pe langa alea cu steagul, galeria, sala, parchetul, CD-ul, etc? "CSU Sibiu - cea mai votata echipa din Romania" ? :P

woody
7th September 2006, 23:31
Mai invidiosilor .....:rosu: :rosu: :rosu:

MT
8th September 2006, 00:10
Hai mah, stiu ca la gandul noului superlativ pe care l-ati putea afisa deja a tresarit orgoliul in sufletelul vostru vanitos...pe bune acum, daca va apucati sa etalati chestia cu "cea mai votata echipa din tara" sa nu uitati sa mentionati copyrightul, K? :cool:

dolby
8th September 2006, 14:07
MT,esti obraznic. Si rautacios.Bineinteles ca suntem cea mai votata echipa din tara, si copyright-ul nu-ti apartine, pentru ca eram asa inca dinainte sa o spui tu. :P Asa ca ........ lasa gargara, si treci si fa-ti 17 useri noi sa votezi si tu cu CSU. Alles klar ???

P.S. Serios vorbind, nici cu voi nu mi-e rusine - vezi all star-ul de anul asta.(O spun fara rautate, sper sa nu-mi sara in cap "U"ltrasii "U"ltraortodocsi :D. Patriotismul local e cam la fel peste tot, uneori exagerat de mare. Diferenta o face interesul fata de fenomen.

MT
8th September 2006, 14:48
Sincer acum , referitor la allstar...exista o dihotomie a celor 2 realitati paralele:
- odata se vede cu ochiul liber ca "suporterii de tastatura" ai lui U - baschet sunt in cantitati neglijabile cam peste tot (sigur, compensam prin calitate :D )
- se acuza (nu prea voalat) votul pro-Cluj in cantitati industriale la "referendumul" din primavara.

Sincer nu-mi dau seama cum se impaca prima varza cu a doua capra...

Cat despre votat pro-Sibiu, oricand! In ordinea urmatoare: sibiencele (ma rog, (b)unele), Bruekenthalul, Paltinisul, branza afumata. La baschet ma abtin, realitatea din teren e pana la urma "vocea adevarului". ;)

BAK
8th September 2006, 19:02
La baschet ma abtin, realitatea din teren e pana la urma "vocea adevarului". ;)
te referi la ultimele 2 sezoane in care am terninat in fata sibiului eliminandu-i in playoff?

MT
8th September 2006, 22:53
Exista un proverb celebru francez care zice cam asa:
"Jamais deux sans trois"

dolby
9th September 2006, 08:27
dar mai exista si o vorba din fotbal, aplicabila si la baschet (cu toate ca am auzit ca rugbistilor li se pare un non-sens): "balonul e rotund";asa ca, cine stie........ ;). just wait and see.

virtual
9th September 2006, 11:15
De acord cu domnul dolby.

deko
9th September 2006, 12:08
cred ca va fi din ce in ce mai spectaculoasa liga de anul asta .
si inca ceva aveti idee unde joaca otopeniul? au gasit o sala in bucuresti sau se duc la otopeni ?

paul*
9th September 2006, 14:54
Gargaristica de Cluj nu mai tine.Cunoscatorii de baschet stiu cine va fi campioana, o demonstreaza pool-ul de mai sus.Daca tot am ajuns sa ne proverbim va spun si eu unul:
"cainii latra iar prostul moare de grija altuia".

fla csu
9th September 2006, 17:22
La sb a ramas acelasi lot (mai putin Argret) deci asta inseamna experienta si omogenitate. A venit JT (Thuner a fost mvp in campionatul precedent) care pe patrundere rupe inelu (a castigat concursuroi de slam, in rest nu exceleaza), si nu stiu cati se pot apara la el fara fault.(la antrenament a dat slam peste Spanu). Acum baietii sunt in Austrie unde trebuie sa se mai alature echipe doi americani (unul e pivot de 2.08 zvonurile il dau un super jucator). Inca nu este exculusa revenirea lui Zyscunov dar mai mult ca sigur vor fi 5 straini in echipa . Vestea proasta e ca Tordai va pierde mai mult ca sigur meciurile din tur.
Cu asta inchei si trag concluzia ca si noi avem mai multe sanse decat anul trecut si suntem cel putin a doua favorita la titlu.

MT
9th September 2006, 21:42
Gargaristica de Cluj nu mai tine.Cunoscatorii de baschet stiu cine va fi campioana, o demonstreaza pool-ul de mai sus.

Poll .Inseamna sondaj/vot. In afara Sibiului pool-ul descrie de obicei un bazin/lac mic, in care se ineaca corabiile voastre, an dupa an. (asta ca sa vorbim in proverbe).


..suntem cel putin a doua favorita la titlu.
Va fi interesant de vazut. Ca jucatori straini Asesoft a trecut in sfarsit la un mix sarbo-american, noi am extins acest mix, doar CSU insista pe ideea de all-black (ma rog, all american). Ramane partea cu antrenorii :D dupa umila mea parere pana nu va veni sa-i antreneze cineva al carui nume se termina cu "ic" , echipa sibiana se va uita in continuare la finala campionatului relaxata, cu o bere alaturi, la televizor.

BAK
9th September 2006, 21:58
Vulcic? anyway.......campionatul va fi la fel ca si cel de anul trecut.....o favorita clara9sau nu?!) si inca 2 sau 3 echipe care vor incerca sa tina pasul... in momentul de fatza prevad finala de anul trecut
@fla csu....pai hotaraste-te....ori ramane acelasi lot la sibiu si aveti omogenitate, ori mai vin americanii aia in austria....de unde rezulta o omogenitate mai "mica", nu......? sau la voi nu se aplica alte reguli de genul asta?

EVANS
9th September 2006, 22:26
Succes Tuturor Echipelor Din Campionat.

<hai Csu Sibiu>

EVANS
9th September 2006, 22:30
DA , dar antrnorul VULCIC a luat de doua ori campionatul.
de ce nu ar putea si al treilea

MT
9th September 2006, 22:52
Pentru ca baba - insotita de colacii sai - a plecat de mult pe alte meleaguri. De unde - in schimb - au sosit o gramada de jucatori si antrenori straini, care nu mai stiu sa danseze ritmurile po****r/traditionale/seculare care au insotit pe intreaga lor existenta paleozoica dinozaurii, ci au chef de altceva, mai ritmat si mai eficient.

Kobe24
9th September 2006, 23:20
suporterii clujeni uita ca...in semifinala de anu trecut...evans...nu a putut evolua......

MT
9th September 2006, 23:44
Asta asa e :(. Cu Evans pe teren echipa lor a avut o gramada de rezultate memorabile in campionat si in Cupa Romaniei, norocul nostru ca i-am prins fara el in semifinale.

paul*
10th September 2006, 09:13
Ca daca tot e baiat cu dare de mana asa cum bine se stie Ghitza Muresan ar fi trebuit sa vina cu un transport de PC-uri second hand sa le faca cadou fanilor sai din Cluj si astfel poate am fi avut si noi alti parteneri de discutie decat cei trei care vegeteaza si ne plictisesc constant pe aici.

MT
10th September 2006, 09:27
Ai o exprimare foarte grosolana la adresa altor forumisti care "te plictisesc" . Unii ar putea spune ca-i de-a dreptul ciobaneasca. :D

virtual
10th September 2006, 09:28
Hm...
Pe bune, nu putem lasa chestiile astea si sa ne concentram pe basket? In loc sa ne bucuram ca sunt fani sibieni multi si cunoscatori (eu unul ma bucur), ne legam de eternul Ghita Muresan (care nu prea mai are treaba cu noi, hai sa recunoastem) si asa mai departe.

My point> hai sa ne concentram pe basket si sa incercam sa aducem pe acest thread info utile si noi despre basket. Eg, ar fi fost super ca macar aici sa fie anuntat amicalul Cluj - Oradea.

Deci, pentru ironii si sarcasme fine, va rugam sa utilizati mail/ mp, ca pe restul nu intereseaza.

paul*
10th September 2006, 11:29
Ai o exprimare foarte grosolana la adresa altor forumisti care "te plictisesc" . Unii ar putea spune ca-i de-a dreptul ciobaneasca. :D
desigur te referi tot la cei trei...

fla csu
10th September 2006, 12:10
Pai una e cand vin doi jucatori noi si iti pleaca unu si alta e cand pleaca jumate de echipa. Plus ca la noi au ramas piesele grele.!!!!!111:D

Cosmin Salajan
10th September 2006, 14:41
americanul adus cu mare surle si trambitze la sibiu care "dadea" peste cine apuca nu a mai mers cu echipa in austri, si apropo a semnat cu alta echipa

paul*
10th September 2006, 16:23
recunoasteti personajul:din arhiva forumului vechi al suporterilor CSU SIBIU
Acest articol a fost scris pe forumul suporterilor CSU cu mult inaintea scandalului aparut in presa centrala.

fost jucator..





Dec 15th, 2004 - 5:26 AM Re: SCANDAL IN PRESA

SALUT..DIN FERICIRE AM AUZIT SI EU DE SCANDAL..
.JUCATORI SUNT OAMENI CARE GRESESC.PE CORNEL IL CUNOSC FOARTE BINE PERSONAL..ESTE UN BAIAT FOARTE DETREABA.UNI OAMENI SE SCHIMBA CIND CONSUMA ALCOL..
NU ESTE UN MARE SCANDAL ..ESTE CEVA CARE VA TRECE INCURIND...INSCHIMB MIAR PLACE PRESA SIBIANA SA MEARGA LA ANTRENAMENTE..SA SCRIE CITE ORE MUNCESC JUCATORI ,,CARE SUNT CEI MAI MUNCITORI JUCATORI..OARE NU MAI BINE SA CAUTAM SI CEVA POZITIV..DE CE TREBUIE SA ASTEPTAM SA SE INTIMPLE CEVA NEGATIV SA PUNEM IN EVIDENTA..DECE TREBE SA SCRIEM CEVA CE LA UN PARINTE IAR FI RUSINE SA IARATE ZIARU UNUI COPIIL...
DE CE SA NU PUNEM CEVA SA-I MOTIVEZE PE JUCATORII,SI PE ALTI SA MUNCEASCA....
.. SA VA MAI SCRIU..???
OK... INCA CITEVA RINDURI..
AAAAAA MIRCEA VULC (ECONOMIST)
MIRCEA ANTRENOR AL LOTULUI NATIONAL.(ESTE O MARE GLUMA) ESTE ADEVARAT..INAINTEA MECIULUI CU SPANIA..SI **** MECI..3 ZILE NU LAM VAZUT LA ANTRENAMENT..(ALCOOOL) APATRA ZI AM FACUT UN ANTRENAMENT..MIRCEA NEA PUS SA FACREM UN SPRINT ..TOTI JUCATORI AU FACUT ALERGARE UNSOARA..MIRCEA O VENIT PELA FIECARE (SCUZA PENTRU CA VAM PUS SA ALERGAT, ASA ESTE IN BASCHET) SINCER.. MISAPARUT DEZGUSTATOR..OK.AM PIERDUT IN GRECIA..DUPA UN STUPID DE ANTRENAMENT, HAOTIC FARA INTELES FARA TACTICA FARA SUBIECT.CICA AVEM SEDINTA SA PREGATIM MECIU URMATOR....
DOMNU VULC CRED CA INCA ERA SUB INFLUIENTA ALCOLICA..
SO ASEZAT PE BANCA DIN COLT. IN VESTIAR.CITAT...(EU SUNT ECONOMIST....INCERC SA FAC CIT POT AICI ,VROG SA MA INTELEGET)...
EU LAM INTELES ,,NU O PUTUT SA CALIFICE ECHIPA NICI DE O CULOARE..DIN POTRIVA O DISTRUSO...CE A FOST MAI GREU? SA PARASEASCA ECHIPA NATIONALA...
ACUM LA SIBIU SE VEDE CA A PIERDUT CONTROLU SI RESPECTU....
NU MA SURPRINDE..
AS PUTEA SA-I DAU UN SFAT LA MIRCEA...DACA VREA SA AJUTE ECHIPA SI BASCHETU DIN SIBIU..

SAL SUNE PE BUNUL LUI PRIETEN ""HOREA ROTARU""PENTRU ANTRENOR... CARE ESTE UNUL DINTRE CEI MAI BUNI ANTRENORI ROMANI.DUPA SERBAN DE LA MEDIAS....MIRCEA VULC SA TREACA PE LOCU DE GENERAL MANEGER..SA SE OCUPE CU CEA CE TREBE PENTRU ECHIPA...
""HOREA ROTARU""CRED CAR PUTEA JUCA FINALA IN ROMANIA
CU CE JUCATORI ARE :"SIBIU:"
CRED CAR CISTIGA BASKEETUL SIBIAN...
NU RASPUND LA E_MAIL
CU RESPECT
Email: nevalabil@yahoo.com

fla csu
10th September 2006, 17:00
Cum sa nu plece cu echipa in austria? cum iti explici ca in primul meci de pregatire a fost al doilea marcator al echipei???????????
O sa il vedeti in campionat.

Paul cred ca stiu despre cine vorbesti da nu inteleg de ce ai pus acest post acum si aici!

MT
10th September 2006, 17:42
Acum foarte sincer, il mai "intepam" pe Vulc pe unele subiecte dar chiar povestile astea cu alcool in exces (sa nu vina 3 zile la antrenamente ?!) sunt convins ca sunt exagerate. Nu poate nimeni sa nege calitatile de antrenor pe care le-a avut (doua titluri de campion sunt o dovada evidenta), sa zicem doar ca poate in noul context in care se joaca acum de unele echipe ar trebui un pic de "update"...
Cat oi fi eu de clujean dar nu sunt deloc de acord cu tonul si continutul citatului acela mai vechi.

paul*
10th September 2006, 19:59
Desi sunt unul dintre contestatarii vehementi al lui Vulc si va dau dreptate la tot ce ati scris voi aici vis-a vis de profesionalismul lui Vulc nu a fost nici deloc fair-play in ceea ce a scris acel personaj.In privinta la astfel de oameni ar trebui toti sa facem front comun si sa-i boicotam.Mai nou se pare ca federatia ar dori sa investeasca intr-unul dintre programele acestuia...

woody
11th September 2006, 14:52
Barosanii :) sibieni si clujeni, lasati-o mai moale cu atacurile. Pierdem vremea si unii si altii. Si eu cel putin din acest motiv nu mai intru pe aici (si nici nu scriu). Si poate ati observat ca sunt inca alti 4-5 sibieni care nu mai intra nici ei, din aceleasi motive. Chiar daca sunt 2-3 clujeni care au mai sarit calul recunosc ca si cel putin un sibian nu prea scrie ok. Ar trebui sa se abtina si asta. Chiar daca exista o rivalitate intre noi asta ar trebui sa fie in sensul bun al cuvantului.

Pentru ca sunt 2-3 mai...... in galeria Clujului (sunt sigur ca sunt destui clujeni care nu se mandresc cu acestia) nu trebuie sa generalizam. Chiar am cunoscut 2 clujeni care scriu pe aici si sunt foarte ok. Si sunt sigur ca mai sunt si altii cu care ne-am putea intelege foarte bine.

virtual
11th September 2006, 15:26
nice to hear from you woody.
vocea ratiunii se aude mai puternic parca.
deci revenim la topic? divizia a, iar nu u-csu?

MT
11th September 2006, 16:38
Bihor online:



Amical cu scântei pentru CSM Oradea
CSM Leonardo pregateste debutul în noua editie de campionat întâlnind adversari de calibru. Vineri seara, baschetbalistii au jucat o partida amicala în compania vicecampionilor de la U Mobitelco Cluj. Baschetbalistii au pierdut partida cu U Mobitelco, scor 86-73 (17-21, 31-15, 23-17, 15-20).
Pe lânga faptul ca am întâlnit o echipa clujeana extrem de valoroasa, a fost si un meci al orgoliilor. Rares Apostol a fost nervos pe durata întregii partide, provocat fiind de clujeni, care în urma cu doar câteva luni îi erau adversari în finala campionatului, pe când pivotul oradean înca mai evolua la Asesoft Ploiesti. Cel mai bun jucator al nostru a fost ca si în sezonul trecut Djordjo Djordjic, marcatorul a 23 de puncte, trimis însa la un moment dat pe banca pentru a se linisti, în urma unei altercatii cu un alt sârb, Belanovici.

Evolutia ambitioasa din meciul cu una dintre candidatele certe la câstigarea campionatului nu poate decât sa ne dea sperante ca CSM Leonardo va putea realiza câteva surprize si va smulge victorii „granzilor” din baschetul românesc - Asesoft, U Mobitelco Cluj sau CSU Sibiu. Antrenorul Kosa Zoltan i-a trimis în teren pe Julien Rahiel 10 puncte, Boban Bilbija 6, Andrei Mandache 11, Titus Nicoara 2, Vladimir Colesnicov 10, Gabriel Viciu 2 si Rares Apostol 9.


În alta ordine de idei, exista sanse ca oradenii sa sustina marti primul amical de pe teren propriu, în compania formatiei CSU Sibiu. Data si ora exacta a meciului depind însa de sosirea sibienilor din cantonamentul sustinut în Austria.

Adrian Ciucurita

SilverZeus
11th September 2006, 17:54
Barosanii :) sibieni si clujeni, lasati-o mai moale cu atacurile. Pierdem vremea si unii si altii.


...bravo, subscriu :ok: ...deja apareau certuri din absolut orice mic amanunt legat de cele 2 echipe si era dezgustator

MT
11th September 2006, 18:11
Si eu :ok: subscriu /hello ..sa vorbim :yeah: de Divizia A /OLE/ ..pe acest topic... :ok: extrem de animat. /hello



PS C U all again on playoff time.

fla csu
11th September 2006, 21:35
corect.
cred ca astfel de forumuri sunt facute pt a apropia suporterii aceluias sport si apoi pt a apropia si suporterii altor echipe.haideti sa fim uniti pt ca inca suntem putini suporteri ai acestui sport in tara.

Bascanu
11th September 2006, 22:06
salut lume! din gresala am intrat si eu pe forum aici (daca stiam de el intram mai devreme)! oricum o sa mai intru daca imi place.
sanatate

paul*
12th September 2006, 18:13
Si eu tot din gresala am ajuns si tot din gresala am si ramas:)

Bascanu
12th September 2006, 18:29
probabil ca si eu o sa raman. dar vad ca nu prea este activitate pe forumu asta.... pacat

MT
12th September 2006, 18:34
Pai tocmai s-a facut un apel la calm si liniste .... si e calm si liniste. :D
Am ajuns sa ma bata gandul sa incep sa ma intzep cu paul* prin mesaje private sau pe la ceva berarii situate la jumatatea matematica a distantei Cluj-Sibiu. ;)

Bascanu
12th September 2006, 19:01
he he.. mai bine va intzepati cand joaca poli cu csu (si in tur si in retur):ok:

paul*
12th September 2006, 19:02
a fost un pic cam mult patetism in apelul la calm si m-am simtit dator sa ma aliniez ptr. a nu-l dezamagi pe realizator si pe cei emotionati de mesaj.Personal era sa cad si eu in capcana "telenovelei" dar cu un ultim efort m-am desprins si iata-ma:))

MT
12th September 2006, 19:06
he he.. mai bine va intzepati cand joaca poli cu csu (si in tur si in retur):ok:

Mai bine bem bere. (parerea mea).

Bascanu
12th September 2006, 19:14
Mai bine bem bere. (parerea mea).

pai de intzepaturi la o bere ma refeream! amicale evident. :)

fla csu
12th September 2006, 19:47
pai daca e vorba sa bem o bere la care sa ducem discutii amicale despre baschet atunci nu uitati sa ma anuntati. Sunt sigur ca la astfel de discutii ar fi multi doritori, sa fie prezenti.

paul*
12th September 2006, 19:59
Citeam pe un alt forum cum ca ar fi venit Melnik de la Medias la Cluj.Daca este adevarat clujenii au dat lovitura.Pe mine personal dintre toti jucatorii romani din prima divizie singurul care m-a impresioant a fost el.E destul de inalt,are o aruncare corecta ceea ce este o raritate la romani si desi are peste 1.90 bate mingea foarte aproape de pamant.Despre detenta nici nu va mai povestesc.Se poate spune ca este un Jordan de Romania.Eu l-am votat si ptr. all star gamme dar din pacate...

SilverZeus
12th September 2006, 20:12
...eu stiu ca a venit, s-a antrenat la noi, apoi a plecat inapoi la medias

Razvan P
13th September 2006, 08:34
Apropo de Medias, foarte interesanta campania de transferuri. Se pare ca Rotaru va avea un lot numeros anul asta. Vom vedea daca va reusi sa-i lege intr-o echipa competitiva. Parerea mea e ca strategia asta trebuie prelungita pe mai multi ani daca vrei rezultate.

ultras79
13th September 2006, 18:49
Numai "u"

woody
13th September 2006, 19:53
Numai "u"

Ai fost tare cu postarea asta. Ce vorbim noi aici si ce scriu altii...

boshcUtza
13th September 2006, 21:25
noi cel putin vom avea ocazia in prima etapa sa vedem ce a reusit sa faca rotaru pana acuma la medias, intr-adevar interesanta campania de achizitii

deadlock
14th September 2006, 13:12
evans va parasi CSU si se aude ca e posibil sa junga la cluj ar fi rau pentru Sibiu

MT
14th September 2006, 15:36
Sunt aproape convins ;) ca sunt simple zvonuri (partea cu Clujul, cu Sibiul am inteles ca intr-adevar e gata).

Bascanu
15th September 2006, 00:49
la sibiu nu o sa mai joace! asta o stiu din surse sigure. cat despre treaba cu cj nu am auzit nimic...dar o sa ma interesez

Cosmin Salajan
15th September 2006, 13:11
amicale la tg mures, echipa din localitate cu csm oradea

tudor89
15th September 2006, 13:54
slabe sanse sa vina la cluj pt ca ar fi al treilea extraeuropean shi nu poate juca in cupe europene

Cosmin Salajan
15th September 2006, 15:41
lotul celor de la "U" mobitelco este complet

Bascanu
15th September 2006, 16:23
evans mai era dorit la pitesti...dar el nu prea vroia sa mearga

SilverZeus
15th September 2006, 16:31
...de ce nu mai vrea la Sibiu ?

woody
15th September 2006, 17:13
De azi 8Sibiul mai are un jucator 7(sper ca in scurt timp sa punem "super" in 8fata acestui cuvant :)): Matt Nelson, 2.16 m (urias nu?), 122 kg. Spre deosebire de noul jucator al Ploiestiului (despre care presa locala scria ca a jucat in NBA, si de fapt nu a jucat :)), Matt chiar a fost in lotul celor de la Charlotte Bobcats (fost Hornets) si a jucat un meci, 8 min, marcand 2 puncte.

http://csufans.sibiul.ro/viewtopic.php?t=934

http://www.nba.com/playerfile/matt_nelson/

In alta ordine de idei, fan-shop-ul va fi deschis in curand, atat la sala Transilvania cat si pe site-ul suporterilor CSU, http://www.csufans.ro/. Probabil ca nu o sa va intereseze pe cei din afara Sibiului articole cu CSU Sibiu sau cu CSU FANS dar deja se gasec de vanzare articole originale Spalding (nepersonalizate):

http://csufans.sibiul.ro/viewtopic.php?t=445&start=15

A, am uitat ceva. Titlul mesajului e "jucatori noi....". Miercuri este asteptat inca un jucator de culoare, 2.02 m, 28 ani, jucator care a trecut prin NCAA, prin Mexic si pe la Porto....Amanunte miercuri :)

MT
15th September 2006, 18:21
Spre deosebire de noul jucator al Ploiestiului (despre care presa locala scria ca a jucat in NBA, si de fapt nu a jucat :)), Matt chiar a fost in lotul celor de la Charlotte Bobcats (fost Hornets) si a jucat un meci, 8 min, marcand 2 puncte.


Impresionant (fizic) , buna si chestia aia cu NBA-ul (apropo linkul tau spune ca meciul "ala" din presezon a fost contra Nets ..) sa vedem cum se adapteaza la antrenorii romani ... :)

deadlock
15th September 2006, 22:15
...de ce nu mai vrea la Sibiu ?

nu e vorba ca nu mai vrea el sa ramana. se pare ca nu mai este dorit. in turneul din Austria nu a dat randamentul dorit. se pare ca are ceva oferte din lituania

MT
15th September 2006, 22:35
nu e vorba ca nu mai vrea el sa ramana. se pare ca nu mai este dorit.
Doamne Ajuta!, cred ca in bisericile din Cluj si Ploiesti se dau acatiste in prostie pentru sanatatea lui Vulc.

Bascanu
15th September 2006, 23:20
...de ce nu mai vrea la Sibiu ?


nu ii vorba ca nu mai vrea la sibiu, nu mai este vrut la sibiu pt ca a slabit 10 kg si jocul lui a fost afectat astfel ca vulc nu-l mai doreste.....pacat

el nu vrea sa mearga la pitesti!

marinike
16th September 2006, 12:57
amicale la tg mures, echipa din localitate cu csm oradea

In doua partide amicale disputate la Tg. Mures, CSM Leonardo Oradea s-a impus in fata BCM Târgu Mures cu scorurile de 67-115 (21-39, 11-27, 18-23, 17-26) si 75-84 (14-20, 22-29, 20-20, 20-15).

Cosmin Salajan
16th September 2006, 15:17
din pacate am fost prezent la doar primul minut din primul meci, eu fiind acolo pentru handbal care a fost ineintea baschetului, tipul cu care am mers nu a mai vrut sa stam si la meciu de baschet.

paul*
16th September 2006, 19:37
Pe langa Evans care a plecat CSU Sibiu il pierde ptr. acest campionat si pe Elemer Tordai.Uffffffffff...

MT
16th September 2006, 23:51
Toci? De ce ? E un tip excelent, muncitor si modest (a jucat si la noi, sau poate tocmai de-aia) ...

me_sb
16th September 2006, 23:53
Toci nu e bine...e bolnav si noi toti, suporteri CSU Sibiu suntem alaturi de el!!! Si ne dorim sa se faca bine!

MT
17th September 2006, 00:34
Hei, asta nu e bine deloc. Sanatate maxima si din partea mea si sa-si revina cat mai repede. Pacat ca e o problema de sanatate :( , ma asteptam deja ca e iarasi un "Vulc thing" ca de obicei...

Dumars
17th September 2006, 00:43
Oricat ar fi putut fi de antipatic in calitate de jucator al echipei rivale, cand e vorba de sanatate cuiva nu ai cum sa nu fi alaturi de el si sa speram ca se va face bine cat mai repede !

Speedy recovery Elemer !

Bascanu
17th September 2006, 02:33
oricum daca mai revine in baschet nu o sa mai joace la CSU.

MT
17th September 2006, 18:22
Dar pana la urma care este problema lui de sanatate? E atat de grava :( ? A aparut acum brusc sau e din nou "meritul" emeritilor medici sportivi care testeaza an de an (cica) intreaga masa de sportivi de performanta fara sa descopere niciodata nimic?

paul*
17th September 2006, 19:09
cred ca este destul de grav.

ovi sibiu
18th September 2006, 23:52
Asesoft a castigat la Medias, 78-62, dar nu a impresionat cu nimic. Chiar daca a fost meci amical, actuala echipa este cu mult sub echipa de anul trecut! Primul cos de 3 pt Asesoft, in sfertul 4, minutul 5. Cel mai bun de la Asesoft a fost Carutasu.
La ora actuala, la cum a jucat Asesoftul astazi, nu au sanse sa joace finala. Se pare ca anul asta, lupta se va da intre Sibiu si Cluj, cu un mic avantaj, deocamdata ( sa vedem cum se misca cel de 2,02m care trebuie sa vina joi) pentru Cluj.
Scorul pe sferturi: 11-13, 31-35, 46-54, 62-78.

BAK
19th September 2006, 03:54
imi parerau sa o spun insa dupa parerea mea voi nu o sa prindeti finala.......pai ati pierdut 3 jucatori importanti si ati adus unul pana acum.....

dolby
19th September 2006, 07:01
e posibil sa nu prindem finala.........totusi, cred ca e prea devreme sa judecam, inclusiv pe asesoft. cat despre treaba cu jucatorii importanti, am pierdut exacttrei (evans argrett si toci) dar au venit doi (turner si nelson) si e posibil sa mai vina unul.

P.S. e posibil ca nici clujul sa nu prinda finala, si o spun fara rautate, depinde cum o sa se miste jucatorii transferati prin campionat pe la alte echipe.

rhadoo_sb
19th September 2006, 10:13
imi parerau sa o spun insa dupa parerea mea voi nu o sa prindeti finala.......

Bak, da asa dupa parerea ta cine crezi ca o sa joace finala?cLUJUL cu cine?ca la cum a jucat aseara asesoftul nu are nicio sansa.:ciocan: :jerk: :rosu: :no: :ciocan: :evil:

MT
19th September 2006, 10:48
Parerea mea este ca e prea devreme sa emitem judecati despre echipe si sansele lor la titlu (cel putin pana nu vedem cateva meciuri oficiale).

Razvan P
19th September 2006, 14:10
Daca Burlacu pleaca de la Asesoft,favorita la titlu nu mai e echipa din Ploiesti. Caz in care "U" e in Pole-Position, dar calificarile nu s-au terminat (adica perioada de transferuri, cel putin pentru CSU) si nu a inceput cursa :D .

just2play
19th September 2006, 14:22
cateva detalii si poze de la Asesoft-Gaz Metan 78-62 la http://csuasesoft.ro/home/global/art_list/?art_key=182

Bascanu
19th September 2006, 16:14
ramane de vzut cum se misca fiecare echipa dupa ce incepe campionatu. teoretic Cluj are prima sansa. dar ramane de vazut.....

MT
19th September 2006, 16:43
Eu zic ca -in continuare- Asesoft e favorita. Nu atat de clar ca anii trecuti, dar totusi banii fac diferenta. La Cluj ramane de demonstrat ca inlocuitorul(ii) lui Zoki sunt de aceeasi valoare cu el, in rest exista avantajul unei echipe compacte, cu o banca lunga, care a jucat mult impreuna (clujenii tineri, clujenii "batrani" gen Bubu sau Marcel, LeVar, faptul ca Meda practic s-a intors la echipa, etc). Iar Sibiul (ca sa fiu poetic: "acest vesnic experiment" :P ) trebuie sa arate ca reuseste in sfarsit sa armonizeze spectacolul american + jucatorii romani cu strigaturile stramosesti de pe banca tehnica. ;)

r0bby
19th September 2006, 20:18
Clujul are prima sansa insa asesoft este favorita datorita echipei valoroase si a bugetului.:ok:

BAK
19th September 2006, 20:55
Bak, da asa dupa parerea ta cine crezi ca o sa joace finala?cLUJUL cu cine?ca la cum a jucat aseara asesoftul nu are nicio sansa.:ciocan: :jerk: :rosu: :no: :ciocan: :evil:

ba cu asesoft o sa jucam finala...strict parerea mea....si in locul lui zoki am adus doi jucatori care au totusi un renume si care nu s-au miscat deloc rau pana acum. am adus doi fundasi care sunt cu mult peste ceea ce aveam anul recut.si toti jucatorii de baza au ramas(levar,bubu,silva,dumi,flavius) deci nu vad motivul pentru care nu vom prinde finala./hello
cat despre asesoft....ei nu isi permit sa sa nu prinda finala si tot ei sunt in continuare principalii favoriti la titlu......

fla csu
19th September 2006, 22:29
nu vreau sa jicnesc pe nimeni dar daca va bazati si anu asta pe bubu si lapuste si mai nou pe tenter atunci sigur nu aveti nici o sansa.
as fi curios daca tudor mai are probleme cu spatele.astept raspuns.

dolby
19th September 2006, 22:52
o parere strict personala..... clujul de anul asta, la prima vedere, e peste cel de anul trecut...acmu, ramane de vazut cum se vor misca baietii nostri ai noi, si noile achizitii ale ploiestiului; si cred ca si mediasul ar putea incurca multe ite anul asta..........asa ca, repet, nu se stie ce va iesi.......

BAK
20th September 2006, 03:18
nu vreau sa jicnesc pe nimeni dar daca va bazati si anu asta pe bubu si lapuste si mai nou pe tenter atunci sigur nu aveti nici o sansa.
as fi curios daca tudor mai are probleme cu spatele.astept raspuns.

nu avemnici o sansa la campionat..? pai tocmai am zis ca asesoft e favorita.....despre dumitrescu nu stiu prea multe.....si care e problema cu tenter sau cu lapuste?l-ai vazut tu pe tenter pe viu sau a avut bubu un sezon prost anul trecut? pana si lapuste poate redeveni ceea ce a fost

alexalex
20th September 2006, 09:00
na va grabiti sa analizati primul meci al celor de la asesoft. au venit 5 jucatori noi si nici romanii nu mai sunt aceeasi. eu sunt sigur ca dupa cateva meciuri Jojic o sa ii puna pe picioare...
Burlacu a plecat si el impreuna cu ceilalti la Belgrad... probabil ca cei din conducere il ajuta putin pentru a se pregati mai bine sau sunt foarte mari sanse sa ramana ...
cat despre Cluj:
Tenter si Bubu sunt ok dar nu cred ca vor putea duce un meci nici macar 30 de minute jucand la intensitate maxima, asta ca sa nu mai spun de semifinala sau finala in care se joaca mai multe meciuri intr-un timp foarte scurt..

BAK
20th September 2006, 16:02
ok ...sunt perfect de acord....insa nici unul dintre cei doi nu vor fi titulari dupa parerea mea....20 de minute pe meci e destul

MT
21st September 2006, 15:02
West Petrom Arad out. Se pare ca iar vom avea etape schioape, ca si campionatul trecut.

just2play
21st September 2006, 15:38
Prima victorie pentru Asesoft in turneul din Serbia, 72-70 cu Proleter http://csuasesoft.ro/home/global/art_list/?art_key=186

Bascanu
23rd September 2006, 16:18
he he ..o plecat Burlacu de la ploiesti.

StephonTrue 15
23rd September 2006, 17:09
poate explica cineva care se pricepe la divizia A si eventual la euroliga, de ce a plecat Burlacu in Estonia ? In afara de bani, ce l`a facut sa refuze echipe din euroliga si sa mearga la o echipa in formare care nu poate spera la rezultate decat in minim 2 ani..

BAK
23rd September 2006, 17:36
pai poate nu l-a vrut nici o echipa din euroliga?!

Bascanu
23rd September 2006, 19:28
pai si estonienii la care o plecat joaca in cupele europene! da nu stiu sigur ca daca in euroliga sau nu..

Ady Micinic
23rd September 2006, 19:47
Da Euroliga...Fiba EuroCup, aceeasi competitie in care joaca si Asesoft...sunt in grupa cu BC Kiev, Liege si Uniks Kazan. In plus astia mai joaca si in Liga Baltica (competitie la care participa cele mai bune 14 echipe din tarile baltice).
Din fosta URSS in Euroliga joaca CSKA Moscova, Zalgiris Kaunas (ambele au castigat Euroliga in ultimii 10 ani) si Dinamo Moscova (la prima prezenta, asta se datoreaza faptului ca au castigat cupa ULEB). In rest nici o echipa din fosta URSS nu participa in Euroliga. Anul trecut au fost 2 din Lituania, Lietuvos Ritas fiind a doua, dar aceasta si-a pierdut locul in favoarea lui Dinamo Moscova.

just2play
24th September 2006, 22:35
Interviu Catalin Burlacu - despre plecarea sa Cramo Tallinn (Estonia) si despre situatia echipei nationale http://csuasesoft.ro/home/global/art_list/?art_key=189

woody
25th September 2006, 09:30
Vesti nu prea bune pentru sibieni (spre bucuria adversarilor :)): Nelson (2.16 m) a fost trimis acasa, prezentandu-se foarte slab (ca joc :)) atat la antrenamente cat si in jocul cu Dinamo iar Aaron Eneas nu a mai venit pentru ca are probleme cu viza (e din Bahamas) si se pare ca nu mai vine. Asa ca echipa noastra actuala este ceva mai slaba decat cea de anul trecut. De doi bani sperante (la o echipa mai buna) mai sunt pentru ca trebuie sa mai vina cel putin un jucator dar cu o saptamana inainte de inceperea campionatului nu stiu ce se mai poate face...Noroc ca meciurile cu Clujul si Asesoft sunt chiar ultimele, poate mai dregem busuiocul :) pana atunci. Asa ca acum mi se pare favorit la titlu Clujul (daca e adevarat ca au crescut in valoare fata de anul trecut).

A, sa spun ceva si despre poll-ul din deschiderea subiectului: e clar ca nu are legatura cu realitatea dar macar ne arata numarul de suporteri de pe acest forum. Putea sa fie intitulat "Esti suporterul carei echipe?" iar rezultatul era acelasi :)

MT
25th September 2006, 09:42
Ca tot veni vorba de Sibiu, ce s-a intamplat la turneul de la sfarsitul saptamanii? Am inteles ca CSU a invins Dinamo (curiozitate, Uche a jucat?) si dupa aceea?

Legat de loturi...asta e, pacat ca la voi este lasata intotdeauna pe ultima suta de metri achizitionarea de (eventuali) jucatori noi. Poate si datorita faptului ca antrenorul e si manager si viceversa? In mod normal antrenorul trebuie sa "ocheasca" completarile pe care le crede necesare in lot iar managerul sa faca rost de banii necesari aducerii acestora...la voi parca se ambitioneaza cineva sa centreze, sa dea cu capul si sa vanda si biletele la meci...;)

dolby
25th September 2006, 11:12
nu stiu daca aici e vorba neaparat de cumulul de functii al emeritului, cat despre o mentalitate paguboasa de "las-o ma ca merge si asa". lipsa de profesionism, ce mai.
uche n-a jucat, nu l-am vazut, cel putin vineri cand am fost eu. a fost in schimb williams.in prima zi am batut dinamo, parca 84-79.restul nu mai stiu.

MT
25th September 2006, 11:22
Pai cand ai un obiectiv dificil (titlul?) se presupune ca faci un plan minutios al etapelor pe care trebuie sa le parcurgi pana la atingerea lui, nu? Si te asiguri ca toata lumea stie ce trebuie sa faca si depune un efort conjugat in aceeasi directie. Pana la urma se pare ca la voi numai publicul stie ce trebuie facut (din punct de vedere al spectatorilor) pentru a (incerca macar) sa iesiti campioni...
Cu stilul "improvizatie" merge cel mult sa supravietuiesti, parerea mea. Si nu e vorba neaparat de baschet, e vorba de orice domeniu in care succesul depinde de management...

Bascanu
25th September 2006, 13:29
pai Vulc o zis ceva de genu.."daca nu vine acum inca cel putin un jucator, sigur aducem in iarna ca pana atunci nu avem nevoie neaparata d iatariri...." deci o cam lasa moarta cu achizitiile....pacat!
cat despre turneu de sapt trecuta, CSU a invins Rep Moldova cu 92-54 si Dinamo a invins tot pe moldoveni cu 5 puncte (nu mai retin scoru exact)
dar oricum CSU si Dinamo nu au aratat deloc bine....

mishu
25th September 2006, 16:22
daca vreti informatii la zi despre divizia A cred ca stiti unde sa va uitati... nu pot sa zic ca se considera reclama... dar dati un private daca va intereseaza...

MT
25th September 2006, 16:33
5 caractere.
LE2 ... e offtopic , nu are rost.

mishu
25th September 2006, 16:38
oooooooo.... my bad...
multumesc pentru conjugarea verbului... ironicule...

MT
25th September 2006, 16:56
Cu placere...studiosule...daca tot ai dezgropat-o...

paul*
26th September 2006, 06:56
CSU nu arata deloc bine.Daca nivelul campionatului nu va scadea ceea ce este greu de presupus atunci nu este a buna.Din tot ce s-a intamplat la Memorialul Pongo un singur lucru a fost de retinut.Evolutia foarte buna a lui Vio Mocanu.El este cel mai reusit "transfer" al lui CSU.

MT
26th September 2006, 08:38
Stai linistit, la voi intotdeauna apare din "the magic hat" pe la mijlocul campionatului vreunul pe care tocmai l-au pus pe liber aia din NCAA si care a descoperit brusc (el si impresarul) ca este atras de frumusetile europene ale Hermannstadt-ului (pe care ignoranta lui de nord-american ajutata de aburelile lui MV il plasa in .de, dar asta e, ghinion, oricum e mai frumoasa .ro ) ;)

dolby
26th September 2006, 08:55
schimb magic hat, destul de uzata, pe conducere de club profesionista, indiferent de stare. te bagi la schimb, MT? :D

MT
26th September 2006, 09:14
Ca sa parafrazez niste versuri binecunoscute:

"Şi-a venit un negustor
Plin de bani, cu v&#226;lvă mare,
Cumpăra manageri pe care
Nu-i iubeşte clubul lor.
Şi-a venit la noi (Cluj) la poartă
Şi-am ieşit şi l-am certat:
-“N-ai nici tu nici &#238;mpăratul
Bani să-mi cumpere băiatul! (managerul)
Pleacă-n sat, că-i mare satul:
Pleacă, pleacă” Şi-a plecat. "

:cool:

Bascanu
26th September 2006, 16:47
adevarul ii trist (pt noi sibienii) csu nu mai joaca ce juca anu trecut.... daca mai prindem anu asta locu` 3 ii bine!

MT
26th September 2006, 16:56
Ce-i mah cu pesimismul asta, cheers up, tocmai voi suporterii sibieni care in fiecare an porniti cu lozinca "Cupa si Campionatul!" sa fiti atat de morcoviti? Mai este timp sa se rezolve din probleme si sa jucati la fel de spectaculos ca si anul trecut (Ok, dar sa aveti cel mult aceleasi rezultate contra noastra... ;) ) ...
Hai ca nu credeam sa o zic, pana la partida directa din Decembrie uite un "Forza CSU!" de incurajare... :)

SilverZeus
26th September 2006, 17:44
...plecarea lui Evans e o grea lovitura ptr CSU Sibiu......nush cum vor juca ei sezonul urmator, insa eu ii vad jucand ca acu 2 sezoane: "...mingea la Clavon"...ca stie el ce sa faca cu ea.....

marinike
26th September 2006, 17:48
(curiozitate, Uche a jucat?)

Uche inca nu s-a refacut dupa accidentarea de la meciul nationala...

MT
26th September 2006, 17:56
Pacat de Uche, sper sa se refaca cat mai repede. (si sa-si gaseasca o echipa de club adevarata :D)

Bascanu
26th September 2006, 18:15
era vorba sa vina la csu!!:)

MT
26th September 2006, 18:19
Acum daca as fi vrut sa fiu ironic as fi replicat ceva de genul "La CSU e vorba tot timpul ca vine cineva..." ;)

Ca sa nu mai tot postez in n locuri, ce se aude dinspre Mures? Scor, echipe, stie cineva?

Bascanu
26th September 2006, 18:43
pai au 2 americani (care ieri o sosit) cica se misca bine d tot..... ramane d vazut ce fac in meciu cu noi!

MT
27th September 2006, 08:41
Interviu in Prosport de azi cu Ghita (/te-astept deseara la portita, / la DNA) de la Asesoft:



"Le dam o sansa”
INTERVIU / Sebastian Ghita spune ca Asesoft e &#238;n formare, motiv pentru rivale de a cuceri trofeele interne
Cu 11 zile &#238;nainte de debutul noului sezon competitional la baschet, Sebastian Ghita face o afirmatie socanta: “Daca rivalele nu ne &#238;nving &#238;n acest an, atunci este numai vina lor”. In ultimii trei ani, Asesoft a realizat de fiecare data eventul.
....
In ciuda acestor schimbari, are cine sa puna probleme Ploiestiului &#238;n tara?
Nu cred. Chiar daca parerea federatiei este alta, eu spun ca vom avea cel mai slab campionat din ultimii ani. Dinamo si Arad nu mai sunt ce au fost, iar Clujul si Sibiul sunt echipe de ardeleni. Chiar daca vor sa se lupte, o fac &#238;n ritmul lor. In plus, achizitiile lor din strainatate par sub nivelul celor din anii trecuti. ...

Echipe de ardeleni ... :)
Ar trebui totusi sa se gandeasca o secunda si la reclama aia cu "Ti-am pregatit un pat la noi ... in Ardeal, la Gherla sau Aiud" .

Razvan P
27th September 2006, 09:21
e super tare interviul :)

dolby
27th September 2006, 09:23
l-as sudui oleaca, dar nu pot azi, ca n-ar fi in ritmul meu......il asteptam la sighii...... cu deja traditionala paine (in cap) si sare (pe rana). :D

vasi
27th September 2006, 10:09
super tare pe dracu interviu
sa va dau un pont... enciu (tipul care a luat interviul) e ceva fin de-al lui ghita... deci sta drept (sau culcat) sau cum mai tre sa stea, pana isi satisface ghita toate nevoile... si asta pe seama cititorilor, care iau de bun tot ce zice penalul-sef din ploiesti
auzi mentalitate... cine nu vine la ploiesti, e de *****... asta e concluzia lui ghita
ii doresc inca de pe acum o infrangere usturatoare in primul meci, dupa care inca multe altele, in special la sibiu si cluj!

za_horse
27th September 2006, 11:31
super tare pe dracu interviu
ii doresc inca de pe acum o infrangere usturatoare in primul meci, dupa care inca multe altele, in special la sibiu si cluj!
Daca totusi vin investitorii mult asteptati si la Arad nu-i urezi infrangere usturatoare si aici? :D

P.S. Atitudinea lui Ghita suxx big time!

MT
27th September 2006, 11:50
Hai sa ajungem la un consens de "ardeleni cu ritmul lor": infrangeri la Arad, Brasov, Oradea, Medias, Sibiu, Cluj si Targu-Mures, OK ? :)
LE Enumerand echipele de mai sus vad ca aproape iese de un campionat.

alexalex
27th September 2006, 12:14
una peste alta are dreptate Sibiul si Clujul au ritmul lor... castiga un campionat odata la... 15 ani. Si anul asta chiar au sanse Dinamo nu isi intareste lotul, Aradul se retrage si Asesoft si-a schimbat toti jucatorii.

vasi
27th September 2006, 12:20
Daca totusi vin investitorii mult asteptati si la Arad nu-i urezi infrangere usturatoare si aici? :D

P.S. Atitudinea lui Ghita suxx big time!



si la arad sa fie!

vasi
27th September 2006, 12:21
una peste alta are dreptate Sibiul si Clujul au ritmul lor... castiga un campionat odata la... 15 ani. Si anul asta chiar au sanse Dinamo nu isi intareste lotul, Aradul se retrage si Asesoft si-a schimbat toti jucatorii.

aradul nu se retrage... va juca si in cupa si dupa aceea si in campionat

MT
27th September 2006, 12:29
@alexalex: Asa-s ardelenii, mai greoi, Cluj, Sibiu si Arad au luat incetisor campionatele in ultimii 15 ani.
Noroc cu Asesoftul cel iute si istet ca un proverb, Doamne-ajuta sa ne vedem vorbind si peste un an de el si sa nu se dovedeasca un balon de sapun care sa se sparga odata cu finantatorul... stii vorba aia frantuzeasca... easy come, easy go

vasi
27th September 2006, 13:07
eu propun sa il lasam pe domnu' ghita in pace... cu siguranta aveam ceva mai bun de facut. plus ca si el are probleme mai grave.... cioc, cioc, this is DNA... aveti deschis? nuuu... am inchis... jucatorii is liberi de contract... sa plece unde vor ei
cam asa va zice nenea asta peste ceva vreme,... trust me

Bascanu
27th September 2006, 13:54
cat d josnic trebe sa fii sa faci o asemenea declaratie??? cred ca ne-am ales cu un Gigi Becali al baschetului... dar Ghita nu-i magnatu din pipera precum omologul sau, ci el ii "magnatu" din PH (patria hotiilor)!!! sereotipul zonei il face sa dea asemeanea declaratii...

Ady Micinic
27th September 2006, 14:08
Sebastian Ghita a facut un bine pentru acest sport. A investit intr-o echipa de baschet. Ceea ce intr-o tara in care baschetul este la un nivel (sa-i zicem) mediocru e un lucru de admirat din start. Faptul ca aceasta investitie (deloc nesemnificativa) a generat 3 campionate si tot atatea cupe interne, carora li se adauga si EuroCup Challange este un lucru iarasi bun, la care meritul lui Ghita este deosebit. Dar atunci cand declara intr-un interviu, acordat unui ziar important, ca Senai si Silvasan au o gandire de carciumari deja nu mai e bine deloc. Din contra, a dat rau de tot in bara si nu e pentru prima data. Iar atunci cand lumea l-a laudat pentru performantele obtinute prin prisma investitiei sale s-a mandrit (banuiesc) atunci cand face declaratii gratuite precum cele din interviul cu pricina trebuie sa accepte si critica. Sigur nu o sa-l doara niciunde ca iubitorii baschetului din toata tara il vor huli, el oricum nu pierde nimic. Tot asa cum aceasta investitie de care am vorbit i-a generat dumnealui venituri (sun convins) mult mai mari, poate nu direct din baschet, dar prin intermediul acestuia. Insa nu e Ghita primul care are impresia ca daca a facut un bine poate sa faca si sa zica ce vrea in continuare. Sunt convins ca nu i-a picat bine refuzul lui Silvasan, chiar daca are dreptate cand afirma ca acesta a plusat, era dreptul lui Silva sa faca asta. Dar sa afirmi ca doi jucatori din echipa nationala au o gandire de carciumar, rezulta ca nici tu nu prea esti un Bryan Colangelo sau Marc Cuban (alegeti ce vreti). Nu mai vorbesc de afirmatia aceluiasi Ghita cum ca, acest campionat va fi mai slab. Deci una peste alta baschetul are nevoie de investitori precum Ghita, dar nu are nevoie de ei pentru a batjocori un campionat intreg. Parerea mea. Sper ca cei care vor citi acest post vor privi cat pot ei de obiectiv ce am scris, pentru ca pe acest forum, indiferent de threadul in care afirmi ceva, orice cuvant afisat este scos din context si esti facut in toate felurile de niste oameni care nu prea s-au mai uitat in oglinda de ceva vreme. In rest sa avem un campionat cu care sa ne mandrim, cu meciuri bune si echipe frumoase, iar la sfarsit sa castige cei mai buni, indiferent ca acestia vor fi munteni, ardeleni sau moldoveni.

Bascanu
27th September 2006, 14:23
eu personal cand o venit la ploiesti si am vazut cat investeste acolo am fost foarte placut surprins! dar d cate ori a venit la Sibiu cu echipa o facut un taraboi pe aici d nedescris, de la amenintari cu scoaterea echipei de pe teren pana la injurii la adresa oficialilor sibieni si al publicului! de atunci incepusem sa-mi schimb parerea. pana am vazut ce interviuri o facut.....deja nu mai pot sa aud de el! daca tu bagi bani intr-o echipa, bravo tie. dar asta nu inseamna ca ai dreptu sa-i jignesti pe restu!!! in fine fiecare cu ale lui..

RCD
27th September 2006, 15:08
Si sa nu uitam ca Mr Ghita a investit la inceput in echipa, iar apoi urmatoarele investitii lea facut cu bani care trebuiau sa mearga la bugetul de stat pt taxe si impozite.
A facut multe pt baschet dar nu este GOOD asa ca sa isi vada de softurile lui si daca mai are ce sa mai investessca si in continuare in CSU ASESOFT PLOIESTI

dolby
27th September 2006, 15:42
sebastian ghita a facut multe, si bune, pentru imaginea baschetului romanesc, trebuie sa-i dam asta. daca a scos sau nu mai mult decat a investit, asta e deja alta discutie. eu nu-l urasc pe sebastian ghita pentru declaratiile pe care le-a facut;de fapt, nu-l urasc de fel. ma deranjeaza, intr-adevar suficienta lui fata de restul partenerilor de intrecere, dar nu putem spune ca e ceva nou. aceeasi atitudine a avut-o si anul trecut la cluj. dar sa nu dezgropam mortii. ce ma deranjeaza pe mine mai mult la sebastian ghita sunt altele. sebastian ghita e un jmecher. e jmecher, cum se spune, cu JM mare, pentru ca nu a fost an in ultimii cinci-sase in care nu fi fost anchetat sau luat la intrebari pentru afacerile dansului. dar de fiecare data a reusit sa dribleze justitia si sa scape basma curata. mai o interventie, un NUP acolo, s-a descurcat omul. ultimul exemplu e de data recenta, cand a simtit ca ii suna DNA-ul la poarta, ce-a facut? s-a gandit sa puna de-o cumetrie, l-a cununat pe ministrul seres. vorba aia, om cu greutate de la guvern, poate ii mai largeste putin latul.asta daca nu sunt deja altii gata pregatiti sa i-l desfaca. si asta ma deranjeaza pe mine, ca s-ar putea sa scape si de data asta, si apoi o sa vina din nou cu gura mare sa vorbeasca de morala, de carciumarism in sport sau de mai stiu eu ce. fara a fi un hater sau un exaltat, eu cred ca pana nu scapam de genul asta de smecheri, inclusiv din sport, ca de asta vorbium acum, nu avem cum sa evoluam cu adevarat.

scuze de off-topic.

si, sa fiu sincer, mai ales daca o sa se concretizeze discutiile despre rapid si arad, eu cred ca o sa avem unul din cele mai echilibrate campionate din ultima vreme, si cu un nivel cel putin peste cel de anul trecut.parerea mea.

vasi
27th September 2006, 15:55
intr-adevar, ghita a facut mult bine baschetului atunci cand a investit
dar in ultima vreme ii face rau (nu inteleg de ce)prin afirmatiile sale deplasate
pacat... mare pacat!

marinike
27th September 2006, 16:23
dolby, intr-adevar, daca se vor materializa acele discutii campionatul va fi mult mai frumos si mai echilibrat...
La Rapid se vorbeste de un buget in jur de 350.000 euro, destul de bine pentru o echipa despre care pana mai ieri se spunea ca este una de voluntari :). Totusi banii au venit cam tarziu pentru a emite pretentii inca de la inceputul sezonului... Oricum cei patru americani care sunt in probe vor aduce mult mai lume in sala decat pana acum..Asta daca vor fi retinuti in lot...

La Arad e cam aceeasi poveste...Banii au venit prea tarziu pentru ca echipa (care echipa???) sa emita pretentii mai mari decat evitarea retrogradarii... Bine totusi ca nu avem parte si in acest an de o noua retragere din campionat...

Muresul s-a miscat bine aseara la meciul din Cupa si suporterii sunt chiar entuziasmati...Sa conduci Sibiul dupa primul sfert si sa-l egalezi in sfertul 3 nu e de colo pentru o echipa care a retrogradat direct anul trecut...In plus se pare ca sezonul acesta vor avea si stabilitate financiara...

Una peste alta se pare ca din aceasta pauza competitionala cel mai prost a iesit Brasovul...Nicio a achizitie importanta si, in plus, l-au pierdut si pe cel mai bun shooter din lot....Ramane de vazut cum se vor descurca in seara aceasta la TM, insa banatenii, in opinia mea, au prima sansa...

...despre interviul lui ghita: o pata pe haina imbracata de baschetul romanesc in ultima vreme.

cristane
27th September 2006, 16:36
Daca la Rapid vin cei 4 americani, plus Bogdan Popescu si inca cei doi jucatori al caror nume e tinut secret, cred ca putem spera la un loc in play-off si la mai multa lume la sala. Eu cu siguranta nu voi mai rata nici un meci ;)

Oricum, nu sint de acord cu Ghita, si cred ca noul campionat va fi mai frumos si mai disputat ca cel de anul trecut. In sfirsit avem numar par de echipe, apoi pot fi aliniati 5 stranieri, au venit multi americani, au plecat putini romani in strainatate, mai multe echipe care pina in vara asta erau mediocre acum si-au adus jucatori si au pretentii si sperante. Probabil ca titlul tot intre Asesoft si Cluj se va decide, cu posibila interferenta a Sibiului, dar lupta pentru locul 3, pentru playoff, si in general meciurile "average" din campionat, care anii trecuti erau foarte slabe, acum vor fi mult mai interesante.

marinike
27th September 2006, 17:02
LA Rapid nu ar trebui uitat nici "omul de media" :) Adrian Voinescu. In ciuda varstei mai poate duce un meci in picioare si inca mai are "mana" de la 3...

alexalex
27th September 2006, 17:26
... prin carciumar cred ca a vrut sa spuna ca il loc sa accepte un salariu bun dar sa joace in cupe si la o echipa care le ofera o oarecare stabilitate si posibilitate de crestere au preferat sa ceara dublu fata de cat castiga acum cu gandul ca Asesoft are bani si o sa plateasca... si cam atat cu siguranta nu a vrut sa ii jigneasca mai ales ca pe viitor nu se stie niciodata ce se poate intampla si cei doi sa ajunga sa joace pentru Ploiesti. cat despre celelalte comentarii gen "penal,DNA, echipa facuta cu banii pentru taxe si impozite" mi se par exagerate si facute ori cu rautate ori din invidie fata de performantele echipei din Ploiesti si reprezinta oricum pareri subiective care nu au nici o legatura cu BASCHETUL...

Ady Micinic
27th September 2006, 17:39
Ultimul exemplu care a acceptat sa joace la Asesoft este Blidaru, un jucator de mare perspectiva. Ma intreb oare cat a progresat Blidaru de cand joaca la Asesoft in cupele europene si de cand e campion al Romaniei. Si, din achizitiile facute Asesoft-ul se pare ca merge pe aceeasi linie. Deci strict din punctul de vedere al lui Silvasan, eu cred ca a stiut de ce a refuzat sa mearga la Asesoft. Eu unul nu cred ca a fost o gandire de carciumar. Cel putin eu asa cred.

Bascanu
27th September 2006, 17:41
@alexalex da afirmatia care o facut-o despre Cluj si Sibiu cum ti-i se pare??

BAK
27th September 2006, 17:46
declaratiile lui ghitza sunt cel putin hilare insa omul poate jice ce vrea numai sa nu jigneasca pe nimeni.oricum, refuzul lui silva nu i-a picat deloc bine si sincer nu se astepta la un refuz din parte lui......
in rest, ma bucura faptul ca avem din nou un campionat echilibrat in sensul ca daca anul trecut aveam 3 sau 4 echipe care erau cu mult peste restul echipelor, se pare ca anul asta echipele de la mijlocul clasamentului fac progrese tot mai mari din punct de vedere financiar.

p.s. daca echipele din ardeal se intaresc tot mai mult se pare ca moldova nu mai reprezinta nimic in baschetul romanesc.apropo, iasiul va continua in A? daca nu si daca cunostintele mele de geografie sunt decente, atunci as zice ca anul asta nu avem nici o echipa din acea zona a tarii......pacat.......

MT
27th September 2006, 17:50
... prin carciumar cred ca a vrut sa spuna ca il loc sa accepte un salariu bun dar sa joace in cupe si la o echipa care le ofera o oarecare stabilitate si posibilitate de crestere ...

Yeah, si Clujul joaca in cupe; si cu certitudine i-a oferit in ultimii ani posibilitatea lui Silva sa creasca ...si sa fie ofertat de Asesoft, de exemplu :D
Parerea mea e ca "strugurii au fost acri" si supararea e mare ca unul sau altul n-au cazut pe spate de incantare ca li se ofera posibilitatea sa fie rezerve la Ploiesti. Si pe bani destul de putini, din cate am inteles.

alexalex
27th September 2006, 19:31
(Otopeni nu joaca in cupe) si da Clujul joaca in Cupe dar ... la o categorie inferioara si haide sa vedem si ce rezultate au cele 2 echipe in Cupe. poate ca afirmatia este putin exagerata recunosc dar nu in masura in care sa inflameze atat de mult spiritele, cel putin daca e inteleasa asa cum o inteleg eu.
@bascanu : cat priveste partea cu ardelenii... mi se pare corecta ardelenii chiar sunt considerati de toata lume din romania mai lenti... merge mai departe cu idee si spune ca o sa le ia mai mult timp sa castige campionatul. o asemenea jignire mi se pare de neconceput propun mutilarea in piata centrala si apoi moartea prin decapitare urmata de o executie publica in direct.

Bliadrul are sanse anul asta sa joace. este titular pe postul lui si il are ca si concurent direct pe Paul Mihai, un jucator foarte tanar si talentat si el asa ca din punctul meu de vedere chiar are sanse... dupa ce a invatat 2 ani acum poate sa demonstreze ce jucator e.

altfel mai observ ceva: in timp ce Asesoft se bazeaza pe tineri, Clujul merge pe mana celor batrani... interesant nu ?

Bascanu
27th September 2006, 20:32
@ alexalex
presupun ca esti oltean sau mitic....
hai sa nu incepem cu discursuri geo-politice! daca ai o asa impresie despre ardeleni atunci nu are nici un rost discutia asta!!! eu unul ma simt jignit....
in tara asta se pare ca daca nu esti hot si "shmecher" esti considerat "molcom" "molau" "incet" etc....

BAK
27th September 2006, 20:47
[QUOTE=alexalex;822714.

Bliadrul are sanse anul asta sa joace. este titular pe postul lui si il are ca si concurent direct pe Paul Mihai, un jucator foarte tanar si talentat si el asa ca din punctul meu de vedere chiar are sanse... dupa ce a invatat 2 ani acum poate sa demonstreze ce jucator e.

altfel mai observ ceva: in timp ce Asesoft se bazeaza pe tineri, Clujul merge pe mana celor batrani... interesant nu ?[/QUOTE]


ce batrani..ca in afara de teneter(care mai joaca maxim un an) si bubu(la fel), nu avem jucatori de peste 30 de ani. apoi se mai pune problema pepinierei...pai chetrenu,silva,racovitan,lapuste,dumitrescu,bubu,t enter plus popa,baciu care au plecat sunt toti jucatori formati la cluj...voi cati jucatori formati in ploiesti aveti. asa ca lasa faza cu miza pe tineri ca nu prea tine.....deci nu e interesant deloc...asta este diferenta..noi ii formam, voi ii cumparati....

alexalex
27th September 2006, 20:49
acum stau in bucuresti, avand in vedere ca sunt din Ploiesti putem spune ca sunt "mitic" ...tinand cont de personaj (Caragiale) si de orasul de unde ma trag nu pot spune ca ma simt jignit... mai jignit am fost cand prezent la unele meciuri din Sibiu, Arad, Timisoara (nu e valabil si la Cluj)... s-a strigat "tiganii,tiganii" dar asta e alta poveste...si nu are rost sa intram in amanunte. ideea era ca din punctul meu de vedere Ghita a incercat sa sublinieze faptul ca Sibiu si Cluj nu au cum sa castige campionatul ... facand daca vrei o referire la faptul ca se misca mai incet si atat. in nici un caz nu cred ca a vrut sa jigneasca pe toata lumea numai asa din placere...


revenind la baschet se pare ca Asesoft joaca din ce in ce mai bine obtinand 2 victorii in Bulgaria. (dupa 2 infrangeri in Serbia destul de urate) www.csuasesoft.ro
si Hargrove e super jucator din cate se vede.

MT
27th September 2006, 20:57
Bleah, etichete, "ardelenii sunt mai lenti". Bine ca esti tu iute sau istet by default daca te-ai nascut la sud de Carpati, bravo tie si la mai mare, poate aranjam si noi ardelenii de acum inainte sa ne trimitem nevestele sa nasca la Tzandarei sau Puchenii Mari cand o fi sorocul, sa avem copii smarties ca tine.
Atat cu offtopicul, referitor la cat de grijuliu e Asesoftul cu "titularul" Blidaru sau cu Paul sunt curios cam cate minute in teren au prins ei in meciurile de pregatire...sau sunt odihniti pentru campionat?

Bascanu
27th September 2006, 20:58
scuza-ma dar cand galeria lui asesfot a venit la sb era compusa aproape in intregime din tigani. eu am fost la toate meciuriile si nu am auzit asemenea scandari...poate ai auzit tu mai bine decat mine.... si in felul in care o spus ghita ce o spus se intelege ca echipele sunt 2 adunaturi d ardeleni (in sensu d blegi) deci o jignit....
in fine pana la urma noi discutam degeaba si oricum am vb prea mult pe subiectul asta

alexalex
27th September 2006, 21:30
interesanta replica "galeria era compusa aproape in intregime din tigani, deci.." DECI CE? CE VREI SA SPUI...? din cate stiu eu si ei tot romani sunt si sunt si pe la Sibiu.

paul*
27th September 2006, 21:37
Ptr.Bak:Tenter a fost junior la Satu-Mare dupa care a fost adus la Sibiu cu pile- pe la colt de strada se vorbea de ceva sticle de tzuica date lui Vulc- unde a jucat 2 sau 3 ani.De aici a plecat direct format la cluj.

MT
27th September 2006, 21:48
Eu as propune sa ne intoarcem la baschet, odata ce se lamuresc problemele de etnie, grai, port, culoarea pielii sau dialect.

Ady Micinic
27th September 2006, 21:55
Nici Roschnafsky nu e foarte clujean. Idea insa e corecta, Clujul a promovat/crescut un jucator sau doi in baschetul romanesc, in timp ce Ploiestiul...legat de tzigani si ardeleni lenti...of of.

BAK
27th September 2006, 22:02
ok...am grsit....tenter si bubu nu s-au format la noi....dar restul?5 jucatori din actualul lot plus inca trei care au plecat sezonul trecut......eu cred ca este destul de mult, nu??!?!!?

magic10
28th September 2006, 10:19
bc rm.valcea a batut aseara(da` rau de tot )pe west petrom arad cu 40 de puncte...nasoala echipa are aradu`

za_horse
28th September 2006, 12:01
bc rm.valcea a batut aseara(da` rau de tot )pe west petrom arad cu 40 de puncte...nasoala echipa are aradu`

Intrebare: cati jucatori a deplasat WP la Valcea? Din ce am vazut eu la marcatori erau vreo 2 jucatori care au facut parte si anul trecut in lotul de divizia A si inca 2 care au jucat mai demult in divizia A si nu am remarcat nici un pivot de meserie. O fi fost dar nu a marcat. Oricum daca vin investitorii vin si cei cativa "free agents" disponibili. Ar mai fi Betea si Dudas, Uche si Bogdan Popescu parca nu au semnat nici ei nimic + cativa straini supravietuim pana in iarna si atunci da-i cu "trade-urile" :D.

alexalex: la arad s-a stigat tziganii ... tziganii pentru tziganiile facute de Ghitza (te-astept diseara la portitza ... langa portitza de la DNA) si pentru ca Asesoft a avut nevoie de ajutorul arbitrilor ca sa invinga o echipa mediocra a Aradului.

paul*
28th September 2006, 13:09
La Sibiu s-a strigat tiganii dupa ce Ghita in timpul meciului a coborat din tribuna si s-a deplasat bine merci pan' la centrul terenului ca sa ii ceara socoteala arbitrului.Noroc arbitrului au fost sticlele cazatoare caci altfel era de rau ptr. el.Nebunu" era in stare sa dea cu pumnul desi era la costum si cravata.

SilverZeus
28th September 2006, 13:36
Ok....
1. tigani sunt peste tot: la Galati, Timisoara, Ploiesti, Bucale sau Cluj....chiar si in galerii sunt: atat la Sibiu, cat si la Ploiesti sau Cluj....eu unul, n-as avea nimic impotriva acestei rase, daca ar da dovada ca stiu sa foloseasca sapunul, periuta de dinti si regulile elementare ale civilizatiei...asa ca, pana una alta nu tiganii fac dpdv baschetbalistic diferenta intre Ploiesti sau Cluj
si nu cred ca e "fair" sa striigam dupa ploiesteni cu apelativul de tigani
2. tenter s-a format la Sibiu ?????.....that's bullshit....ca a jucat, nu contest, dar nu sunt de acord ca a venit la Cluj format de mana inegalabilului Vulc....dragilor, la Cluj s-a format si s-a afirmat, ptr ca aici intotdeauna au fost conditii de performanta, garantate de traditia baschetbalistica a fenomenului "U". Aici a gasit echipa, staff tehnic si "casa"....la Sibiu, nu s-a format nici Dumitrescu, chiar daca a jucat acolo....a venit din Germania, la Sibiu unde nu a gasit echipa corespunzatoare jocului sau....foarte multi sibieni l-ati huiduit cum ca in perioada cat a jucat ptr Sibiu nu o facea la fel de bine si eficient cum o facea la Cluj.....echipa din Sibiu nu a fost niciodata o echipa slaba, insa Dumitrescu pur si simplu nu s-a integrat acolo. nu s-a simtit bine. deci greu de gasit vreun jucator format la Sibiu si venit la Cluj ca vedeta. invers, e altceva.....multi jucatori s-au format si modelat la Cluj, dupa care au plecat prin tara: Veres, Lapuste, Tordai, Grunwald (Sibiu, va spune ceva acest jucator???....nici acum nu inteleg cum poate un idiot ca Vulc sa-l lase mereu pe tusa pe unul ca Gyuri...da, ma rog)...exemplele pot continua fara probleme cu jucatorii amintiti deja de voi.

3. foarte interesante echipele din Otopeni, Oradea, Medias, chiar si Timisoara...sa vedem daca confirma

paul*
28th September 2006, 16:03
In ceea cel priveste pe Tenter el nu a venit asa de capul lui la Cluj ptr.ca-i placea orasul ci a fost dorit de catre cei din Cluj avandu-se in vedere evolutiile lui bune din campionat.Pana sa vina la CSU nimeni nu a auzit de catre Tenter.Casa,facultate el a gasit si la Sibiu el fiind student in cadrul Universitatii sibiene,ba mai mult a gasit si sali de spectacole unde a concertat(ptr.cei care nu stiu el este un impatimit al chitari),staff tehnic intradevar nu a gasit,dar pe atrunci el nu-si dadea seama cam ce insemana acest lucru.Cat despre Tordai cred ca speculezi intr-o dezinformare totala.El a facut junioratul la Medias,dupa care s-a transferat la CSU cred ca vreo 2 ani.De aici din ratiuni financiare a plecat la Timisoara dupa care a revenit la Sibiu,apoi WP.Arad,Dinamo si iarasi Sibiu.Eu personal,nu-mi aduc aminte sa fi jucat la Cluj desi aici pe forum am vazut acest lucru postat si de catre altcineva.Despre Dumitrescu nu a afirmat nimewni ca s-ar fi format la Sibiu.
Din punctul meu de vedere formare inseamna junioratul+primii 2 ani de seniorat(adica cei sapte ani de acasa in baschet).Parte din formarea celor doi (tenter+Tordai) vrei nu vrei, iti place nu-ti place,bullshit sau nebullshit asta este,au capatat-o la Sibiu.Nu Vulc i-a format ci ei s-au format in spiritul in care baschetul a format foarte multi sportivi in Sibiu adica niste caractere deosebite. Dealtfel amandoi au jucat ptr. Romania,la fel cum au facut-o si cei doi mari ai clujului Roschnavscy si Muresan de fiecare data cand au fost convocati la nationala.
Ok.Sa vb si despre Grunwald.Nu contest ca nu ar avea ceva valoare.De aruncat arunca destul de bine de la 3pct dar fara om pe el.Aruncarea insa dpdv.estetic este cumplita.Arunca cu 2 mainile exact ca si femeile.Ori o aruncare corecta se invata in cei sapte ani de acasa ai baschetului binenteles petrecuti de acesta la Cluj.De batut mingea o bate atat de sus incat daca o tzacane mai mult de 3 ori o pierde.Orice ati spune nu Vulc te invatapozitia in dribling ci cel care te invata primii pasi in baschet.In fine...
In mare parte in ceea cel priveste pe Vulc iti dau dreptate dar esti totusi putin cam vehement.Omul are si parti bune...

MT
28th September 2006, 16:08
In sezonul 2002-2003 Toci era la Cluj.

Bascanu
28th September 2006, 16:15
Pai cele 2 titluri d campion pe care le are Vulc cu CSU cred ca vorbesc de la sine!! mie unu imi convine cu el la echipa. si ca om ii de treaba am avut ocazia sa copilaresc pe strada unde locuieste, si inevitabil il cunosc relativ bine... poate d asta nu asi vrea sa fie schimbat
cat despre Grunwald, sa fim sinceri nu are experienta sa joace in meciuriile tari se vede pe el ca ii cam nesigur in momente grele. dar anu asta poate il joaca mai mult si se obijnuieste cu presiunea unui meci greu

MT
28th September 2006, 16:22
Si eu vreau sa ramana Vulc antrenor la Sibiu. Fara nici un fel de mishto.

dolby
28th September 2006, 16:27
mie unu imi convine cu el la echipa.

mie nu. cel putin ca antrenor, de celelalte functii nu ma leg. anyway, nu cred ca aici e locul potrivit pentru discutia asta.

@silverzeus:tu erai mai calm, ce te ambalezi asa ?nu ai dreptate cu tenter,nici cu tordai, dar asta chiar nu conteaza, ca doar nu suntem la concurs de format jucatori aici. daca e sa faci comparatie intre sibiu si cluj din punctul asta de vedere, e clar ca nu noi o sa fim cei castigati, recunosc asta. ar fi culmea sa incepem sa ne certam acum si pe tema asta.

Cosmin Salajan
28th September 2006, 20:01
no, iar incepem "razboiul" ? terminati mah

magic10
28th September 2006, 20:21
Intrebare: cati jucatori a deplasat WP la Valcea? Din ce am vazut eu la marcatori erau vreo 2 jucatori care au facut parte si anul trecut in lotul de divizia A si inca 2 care au jucat mai demult in divizia A si nu am remarcat nici un pivot de meserie. O fi fost dar nu a marcat. Oricum daca vin investitorii vin si cei cativa "free agents" disponibili. Ar mai fi Betea si Dudas, Uche si Bogdan Popescu parca nu au semnat nici ei nimic + cativa straini supravietuim pana in iarna si atunci da-i cu "trade-urile" :D.

alexalex: la arad s-a stigat tziganii ... tziganii pentru tziganiile facute de Ghitza (te-astept diseara la portitza ... langa portitza de la DNA) si pentru ca Asesoft a avut nevoie de ajutorul arbitrilor ca sa invinga o echipa mediocra a Aradului.

scuza-ma da` aia parca vin o data pe an la sala...no offence,trebuia sa se gandeasca bene ce fac....mi se pare o echipa foarte slaba.la noi nu sunt bani sunt doar oameni care chiar iubesc baschetul...ei sunt "investitorii":) si toti jucatorii sunt platiti ,nu joaca nici unu` moca plus k avem pivot da` e accidentat:P

paul*
28th September 2006, 22:23
mie nu. cel putin ca antrenor, de celelalte functii nu ma leg. anyway, nu cred ca aici e locul potrivit pentru discutia asta.

@silverzeus:tu erai mai calm, ce te ambalezi asa ?nu ai dreptate cu tenter,nici cu tordai, dar asta chiar nu conteaza, ca doar nu suntem la concurs de format jucatori aici. daca e sa faci comparatie intre sibiu si cluj din punctul asta de vedere, e clar ca nu noi o sa fim cei castigati, recunosc asta. ar fi culmea sa incepem sa ne certam acum si pe tema asta.
Pai putem face si comparatie dar la nivel de judete si atunci o sa fim invingatori detasati.
Judetul Sibiu:Tordai,Pelger,Claudiu Munteanu,Cristi Craciun,Alex Kovacs,Marcel Lepadat,Mihai Corui,Florin Muntean,Dan Dacian si multi alti de pe care nu are rost sa-i pomenesc deoarece sunt dn garda veche si mult de aici de pe forum nici nu au auzit de ei dar ani de zile au jucat in prima divizie.
A si sa nu-l uit si pe cel care a trecut si pe la cluj dar la fete div.a sa predea baschet adica pe Dan Fleseriu.Uite ca mai imi aduc aminte si de antrenorul de la Olimpia Buc. de Calin Anton si uite asa si tot asa pot sa aduc si eu o gramada de argumente in sprijinul celor afirmate de mine cu rezerva ca eu sunt constient de subiectivismul meu.

BAK
29th September 2006, 03:19
. daca e sa faci comparatie intre sibiu si cluj din punctul asta de vedere, e clar ca nu noi o sa fim cei castigati, recunosc asta.


Pai putem face si comparatie dar la nivel de judete si atunci o sa fim invingatori detasati.
Judetul Sibiu:Tordai,Pelger,Claudiu Munteanu,Cristi Craciun,Alex Kovacs,Marcel Lepadat,Mihai Corui,Florin Muntean,Dan Dacian si multi alti de pe care nu are rost sa-i pomenesc deoarece sunt dn garda veche si mult de aici de pe forum nici nu au auzit de ei dar ani de zile au jucat in prima divizie.
A si sa nu-l uit si pe cel care a trecut si pe la cluj dar la fete div.a sa predea baschet adica pe Dan Fleseriu.Uite ca mai imi aduc aminte si de antrenorul de la Olimpia Buc. de Calin Anton si uite asa si tot asa pot sa aduc si eu o gramada de argumente in sprijinul celor afirmate de mine cu rezerva ca eu sunt constient de subiectivismul meu.


paul*, din pacate esti un pic pe langa cu fenomenul....hai sa vorbim de jucatori de nationala sau macar jucatori reprezentativi....mare jucator e dan dacian,alex kovacs sau cristi craciun......apoi daca aia is mari jucatori, nu stiu ce sa mai spun.......daca voi va mandriti cu asa MARI jucatori:happy :happy ...citeste ce mai zic sibienii tai si apoi arunca-te in afirmatii de genul

P.S. in procesul de formare tine si junioratul...pai tot judetul sibiu nu are titluri la juniori cat are Voicu Moldovan de la CSS Viitorul Cluj.......aproape 30 de titluri de juniori.......plus ca mai sunt altii care sunt si ei pe aproape.....

paul*
29th September 2006, 07:36
Alex Kovacs si Cristi Craciun sunt campioni ai romaniei cu CSU in 1999,iar Dan Dacian are un loc 3 cu Rompetrol si un loc1 in calitate de antrenor secund cu echipa nationala U20 div.b Sibiu.
Dar ptr.ca Silver Zeus era cu gargara pe aici cred ca trebuie sa vorbim si de marea speranta a baschetului aradean "talentatul' si pe veci jucator al aradului fiul finantatorului falit Boric.Pai baiatul ala este o jignire adusa baschetului autohton.Pun pariu ca va avea acelasi traseu profesional ca nu mai putin celebrul Catalin de la Sibiu urmand a face parte din stafful tehnic atunci cand pe la 40 de ani va renunta a mai fi jucator.

BAK
29th September 2006, 08:10
ok paul....dar daca sunt campioni nationali nu ii face jucatori buni......din cate stiu eu , nici unul dintre ei nu joaca sau nu au jucat nici macar in nationala locul 3 cu rompetrol nu e o performanta, asa ca te rog sa fii un pic mai subiectiv si sa nu incepem din nou cu discutiile de genu" ba a mea ii mai mare"......

p.s.si daca kovacs ii asa de bun jucator, cum de a fost imprumutat?

dolby
29th September 2006, 08:34
paul, bak, nu vreti voi sa discutati in particular ? si apropo, daca e sa extinzi comparatia de la nivel de judet la nivel de mitropolie, cine e mai tare ? raspunsul pe privat, pls.

paul*
29th September 2006, 08:43
Kovacs ani de zile a fost jucator de baza a CSU dar pe postul de extrema.Atunci cand Vulca l-a folosit ca si pivot a inceput declinul lui.Deoarece Vulc nu are introdus in jocul sau si postul de pivot saracu" Alex era pe nicaieri prin caciula.Cu jucatori ca si Evans,Clavon este imposibil sa ai joc axat pe pivoti.Cum spunea cineva pe alt forum pivotii la CSU au doar rol de recuperatori si eventual mai primesc ceva pase atunci cand Clavon pe pasi o arunca prin preajma pe undeva caci trebui sa-i dea drumul.Ori Kovacs nu are talie de recuperator.Cam in aceeasi situatie cu Kovacs in acest moment se afla Ionut Mocanu.Nu exita nici un fel de schema in care pivotul sa fie introdus.El saracu"ii tot cu capul pe sus doar ,doar mai prinde si el o minge ce mai ricoseaza din inel.
E bun Kovacs crede-me pe cuvant...

paul*
29th September 2006, 08:49
frate dolby,lasa-ne...

MT
29th September 2006, 08:52
:ok: @paul*
Asta pe cuvant ca a fost cea mai tare si plastica descriere a sistemului de joc cunoscut si sub denumirea de "mingea la negru!". Cum s-ar zice the white guys sunt cotton..ehmm..ball-pickeri pentru firimiturile care scapa printre degetele barosanilor. :)

Vai, vai, dragi copii / Numai alb sa nu fii / (La Sighii ) :D

Bascanu
29th September 2006, 13:38
@ mt
pai la cum jucau Evans, Clavon si Kabengele nu vad eu nici un alb in lotul lui CSU sa-i poata inlocuii. cat despre Kovacs....mie unu imi placea cum juca acum 5-6 ani....dar atunic nivelul baschetului era altu la noi in tara.... anu trecut cand o jucat la Medias nu m-o impresionat deloc si nici acum 2 ani cand inca mai juca la noi. dar poate anu asta face o figura mai frumoasa!

BAK
29th September 2006, 18:33
Kovacs ani de zile a fost jucator de baza a CSU dar pe postul de extrema.Atunci cand Vulca l-a folosit ca si pivot a inceput declinul lui.Deoarece Vulc nu are introdus in jocul sau si postul de pivot saracu" Alex era pe nicaieri prin caciula.Cu jucatori ca si Evans,Clavon este imposibil sa ai joc axat pe pivoti.Cum spunea cineva pe alt forum pivotii la CSU au doar rol de recuperatori si eventual mai primesc ceva pase atunci cand Clavon pe pasi o arunca prin preajma pe undeva caci trebui sa-i dea drumul.Ori Kovacs nu are talie de recuperator.Cam in aceeasi situatie cu Kovacs in acest moment se afla Ionut Mocanu.Nu exita nici un fel de schema in care pivotul sa fie introdus.El saracu"ii tot cu capul pe sus doar ,doar mai prinde si el o minge ce mai ricoseaza din inel.
E bun Kovacs crede-me pe cuvant...

ai facut o analiza mai profunda decat espn la un meci de divizia II din NCAA....mondial, ce pot sa zic...insa tot nu mi-ai raspuns la lantrebare....deci Kovacs a e un jucator cu care va mandirti??!?....ok....atat vroiam sa stiu....paule, ai dreptate......sunteti clar peste noi si la capitolul asta.....:ok: ....probabil ca si la juniori ati luat de 2 ori locul unu si odata locul 3 prin anii 70'.....insa dupa parerea ta obiectiva probabil ca ne depasiti si la acest capitol....mda....:drak:...

paul*
29th September 2006, 20:02
p.s.si daca kovacs ii asa de bun jucator, cum de a fost imprumutat?
Ptr.Bak:Citeste-ti intrebarea e putin mai sus.Raspunsul ei se gaseste in postul anterior.Foreaza...Scuza-ma ca nu ti-am raspuns cu da sau cu nu.Forma de raspuns mi-o aleg singur.
A doua ta intrebare care ptr. tine este tot prima suna cam in felul acesta.
Este Kovacs un jucator cu care sa va mandriti?
De data aceasta iti fac pe plac si mai fac un efort ptr. tine si ma trag inca putin mai in jos si iti raspund simplu.Da.
Finalitatea in munca la nivel de juniori se regaseste nu in nr.de titluri ci in nr. de jucatori promovati.Pp ca la tine in mansarda L.Seals e din Manastur ca-i asa mai brunet sau Krstanovic si Medaa facut junioratul la voi.Pai la cate campionate la juniori ati luat voi ar fi trebuit sa mai dati jucatori si pe la altii si sa defilati la seniori.Din pacate lucrurile nu sunt chiar asa de de simple.Daca ai luat un 10 la scoala asta nu inseamna ca-ti iei si bacul.Dincolo de nr. de titluri si numarul de medalii ne confruntam toti cu aceeasi problema.Lipsa tinerilor jucatori de valoare.
M-am tot intrebat cu ce-s mai buni sarbi decat noi?Fuga mai rpd decat noi?Au rezistenta mai mare?Arunca la cos mai bine dacat jucatorii romani?Au detenta mai mare?Cu nimic din cele enumerate nu-s mai buni decat noi.Si atunci mai ce sa fie?Acum te intreb eu pe tine Bak caci pana acu tot tu m-ai intrebat:Tu ce crezi?

BAK
29th September 2006, 23:01
ce cred eu? eu cred ca baza de selectie in Romania este foarte scazuta, interesul marii majoritati a antrenorilor de juniori este scazut si conditiile de pregatie sunt foarte proaste.as mai putea sa adaug si mentalitatea noastra de balcanici(nu conteaza cat de slab is dar daca is mai bun decat vecinul imi este de ajuns) insa nu vreau sa imi sara lumea in cap. la juniori am fost in echipa cu silva,chetrenu,mitzu si restu si o alta problema a fost( si nu vreau sa ma dau mare sau chestii de genul,insa alti antrenori au zis-o) faptul ca nu aveau baietii cu cine juca, adica nu era deloc competitie....
p.s nu am zis ca meda, levar sau alti straini au facut junioratu la noi insa anul trecut am avut 8 jucatori din propria pepiniera(dumi,lapuste,chetreanu,racovitan,baciu,s ilva,dragus,popa+ hai sa il mai adaugam si pe roschnafsky)...anul asta mai avem 5 insa totusi cred ca ii ok....
subiect inchis deci......

SilverZeus
29th September 2006, 23:46
.Pp ca la tine in mansarda L.Seals e din Manastur ca-i asa mai brunet sau Krstanovic si Medaa facut junioratul la voi.


...ce-i asta, gargara ?....deja se discuta prea mult pe tema asta....ideea era ca un jucator ca Tenter nu s-a format si afirmat la Sibiu....nu spun ca ca acolo nu era echipa, insa la Cluj a avut sansa sa fie alaturi de cativa jucatori exponentiali ptr baschetul romanesc, care cu siguranta l-au ajutat....am facut si o analogie mai mult sau mai putin fericita cu T. Dumitrescu....nicidecum nu am vrut sa reaprind un scandal tipic Cluj-Sibiu

MT
30th September 2006, 00:22
But (or butt ?!) the flame is on again.
Adevarul gol-golutz e ca topicurile astea sunt incredibil de plictisitoare si slab po****te in extra-sezon si cate un mic schimb de replici nu face decat sa dezmorteasca atmosfera... :D.

BAK
30th September 2006, 01:13
:ciocan: dap......insa mi s-a dat infraction pentru asta...........:rosu: ...cica am dezgopat securea razboiului...de parca as fi ceva indian:ciocan: ....bai cosminU....gaseste tu niste topicuri de discutie si atunci o sa discutam despre ele....ca de postat vad ca nu postezi:sleep: ....ce ai vrea sa vb....
eu propun sa vorbim acum despre infrastructura si culoarea echpamentelor in judetul Alba......e mai bine??!??!:no: ..........o fi.....macar daca jigneam pe cineva

paul*
30th September 2006, 09:22
tre' sa ne multumim si cu cosminU caci se pute si mai rau adica sa-l avem pe Raptor.Cred a ramanea dolby singur pe aici.Era ca la sah si cu albele si cu negrele,el intreba el isi raspundea...

BAK
30th September 2006, 22:15
heheheheeh......esti de-a dreptul comic....sa iei ban ca scrii pe forum? ti-am deranjat somnul cumva? nu ai motive sa postezi?pai daca e asa hai sa adunam 10 mesaje pe thread intrun an si vom fi toti fericiti....si oricum, vad ca tu in afara de dat ban nu postezi nimic...eu nu is moderator deci asta ar insemna sa nu scriu nimic.......parca esti un mic hitler...ordnung und diztiplin

cristane
1st October 2006, 09:51
Paul Helcioiu la Rapid??? Ar fi ceva, dupa Bogdan Popescu si inca 4 americani. Stirea a aparut pe numaibaschet.ro.

me_sb
1st October 2006, 12:48
mda...am auzit ca rapidul are super buget anul asta ....sa vedem ce se intampla in campionat ...eu zic ca e mai echilibrat...si se va concentra mai mult pe jocul adevarat de echipa decat pe varfuri...sa vedem sa vedem ...:)

paul*
1st October 2006, 13:06
Mi-e greu sa mi-l inchipui pe Helcioiu mergand cu trenul pana la Oradea...:)

Bascanu
1st October 2006, 13:40
nici mie nu-mi prea vine sa cred ca merge Helcioiu la Rapid....

cristane
1st October 2006, 14:44
Mi-e greu sa mi-l inchipui pe Helcioiu mergand cu trenul pana la Oradea...:)

Dar ce, Dinamo isi inchiriaza chartere? :D

fla csu
1st October 2006, 16:56
nu cred ca rapidul o sa se implice in lupta pt titlu anul acesta pt ca nu numai bani nu aduc performanta.

Bascanu
1st October 2006, 18:09
pai pt ei daca intra in play-off ii bine! dar la anu se poate sa faca o figura frumoasa!

cristane
1st October 2006, 20:31
Nu trebuie anul asta sa ne implicam in lupta pt titlu. E suficient sa nu ne mai chinuim cu retrogradarea. Ceea ce ma bucura e ca in sfirsit se baga bani in echipa. Si ca voi avea ce vedea cind merg la meciuri la Rapid.

MT
1st October 2006, 20:40
Anul asta se pare ca incep sa apara banii in baschetul romanesc si in alte zone decat cele clasice (Ploiesti, Dinamo, Sibiu-cu o mentiune speciala pentru magia si viteza cu care dispar, si Cluj). Chiar gestionati bine, banii nu inseamna neaparat si performanta (doamne ce glume de kkt am in mine azi). Oricum ne asteptam la mult mai multe derby-uri campionatul asta...ceea ce e perfect.

MUSTAINE
1st October 2006, 21:28
helcioiu a semnat cu pitesti. se pare ca si bogdan popescu e in discutii avansate cu pitesti. asa ca povestea cu rapidul a picat deja

paul*
1st October 2006, 22:57
asta inseamna ca au scapat de mersul cu trenul:))

me_sb
1st October 2006, 23:59
oricum ...incep sa fie mai multi bani in baschet...incepe sa fie din ce in ce mai bine...mi-as dori insa ceva mai mult efort la nivelul juniorilor....si visez la niste baze de pregatire "sanatoase"....dar ...asteptam

cristane
2nd October 2006, 00:30
helcioiu a semnat cu pitesti. se pare ca si bogdan popescu e in discutii avansate cu pitesti. asa ca povestea cu rapidul a picat deja

Popescu a jucat pentru Rapid amicalul cu Pitestiul si dupa toate probabilitatile va semna miine cu Rapidul. Helcioiu, intr-adevar, va juca la Pitesti.

paul*
2nd October 2006, 07:44
Interesanta va fi colaborarea Ziguli-Helcioiu:)

MT
2nd October 2006, 08:25
:D Pentru spectatorii < 12 ani din sala va fi ceva de genul emisiunii "Copii, imbogatiti-va vocabularul!"

za_horse
2nd October 2006, 10:49
Interesanta va fi colaborarea Ziguli-Helcioiu:)

La ce e buna o colaborare intre good but idiot head coach (Chuck Daily wannabe) cu good but selfish bastard point guard (AI wannabe) !


:D Pentru spectatorii < 12 ani din sala va fi ceva de genul emisiunii "Copii, imbogatiti-va vocabularul!"

Or sa angajeze astia la pitesti pe unul care sa bage beep-uri... o sa fie mai greu pana se obisnuiesc jucatorii sa nu reactioneze la beep ca nu s-a terminat atacul :evil:

Cosmin Salajan
2nd October 2006, 12:27
U mobitelco are site :D
www.u-mobitelco.ro

Ady Micinic
2nd October 2006, 12:47
Felicitari. Good job. ;)

Razvan P
2nd October 2006, 12:51
Fain, era momentul sa apara, doar e un club care se respecta. In alta ordine de idei , daca meciul din cupa nu a fost un foc de paie (si asta vom vedea in returul de la Oradea), va asteapta un meci f.f. greu in prima etapa.

fla csu
2nd October 2006, 18:37
sper sa ai dreptate si sa fie o surpriza(placuta in prima etapa.)

MT
2nd October 2006, 18:57
Bihoru' , nu ? :)

fla csu
2nd October 2006, 21:05
da

dolby
2nd October 2006, 23:25
Bihoru' , nu ? :)


vorba cantecului folbalistic (adaptabil si la baschet) :

avem o echipa/spaima tuturor
si ea se numeste/bc bihor

parca asa venea, nu, domnu' paul? :D

just2play
3rd October 2006, 00:06
Declaratiile lui Alexandru Iacobescu, Levente Szijarto si Mihai Paul inainte de startul campionatului http://csuasesoft.ro/home/global/art_list/?art_key=204

PS. Helcioiu 100% pitesti
PS2: Miercuri amical Asesoft - Rapid, la Ploiesti

just2play
3rd October 2006, 14:55
Maine se joaca la Ploiesti, de la 19:30, Asesoft-Rapid (amical), iar vineri Asesoft-Pitesti, de la 19:30, prima etapa a Diviziei A. Inainte de meci va avea loc prezentarea echipei CSU Asesoft Ploiesti. detalii pe pagina oficiala a clubului.

just2play
3rd October 2006, 15:01
Maine se joaca la Ploiesti, de la 19:30, Asesoft-Rapid (amical), iar vineri Asesoft-Pitesti, de la 19:30, prima etapa a Diviziei A. Inainte de meci va avea loc prezentarea echipei CSU Asesoft Ploiesti. detalii pe www.csuasesoft.ro

Bascanu
3rd October 2006, 19:02
am scris mai demult ca daca CSU Sibiu termina pe locu 3 ii bine...
na acum scriu asa daca treminam si pe 5 ii bine! acum m-am intors d la meci si vreau sa zic ca echipa ii varza!! jucatorii noi is praf!!! Mocanu V era sa dea cos cu capul si asa mai departe..... ne-o batut Muresu la noi acasa alt exemplu nici nu mai trebe!

paul*
3rd October 2006, 20:08
Incep sa cred ca si locul 5 va fi o performanta.Nu cred ca exemplul cu Vio Mocanu este concludent vis-a- vis de ce s-a intamplat astazi avandu-se in vedere ca alaturi de Jean Spanu a fost de departe cel mai bun de pe teren.Din pacate deoarece "gargara" mea pe acest forum nu mai are acoperire prefer sa ma abtin o perioada de timp.

nicks
3rd October 2006, 20:15
Dupa ce vad pe gaz , otopeni, rapid si pitesti ne putem pronunta(oricum nu avem fata de locul 1-4.). Clujul cred ca este principala favorita la titlu si nu vad alte echipe in afara de ploiesti si Cluj sa joace finala. Noi suntem DEZASTRU , PENIBILI , JALNICI !!!
Noi o sa ne batem din nou pentru titlu cand va pleca Vulc asta de la echipa , pana atunci putem sta linistiti. Acolo in conducerea aia sunt niste incompetenti !!! Eu prevad asa : infrangere cu oradea , pitesti si medias la sibiu. Dupa aceea cred ca vom incepe sa cerem DEMISIA emeritului si economistului.
Felicitari celor de la cluj pentru tot ceea ce se face acolo , poate ar trebui si ai nostri sa sa uite in ograda vecinului.

Bascanu
3rd October 2006, 20:29
inca mai cred ca americanii au avut numa o zi proasta....ma gandesc cum d am reusit sa castigam la Tg Mures cu 20 d puncte????? deci echipa poate juca si mai bine (sper)

MT
3rd October 2006, 21:54
Am vazut si eu acum rezultatul ( :o: ).
Oricum Sibiul a plecat cu avantajul victoriei in deplasare - si inca la 20 de puncte - asa ca poate nu au turat motoarele, poate antrenorul a experimentat scheme noi de joc ;) , etc. etc.
Ce e clar pentru toata lumea este insa -cred- ca nivelul echipelor incepe sa se egalizeze, si in sus. (ma rog, Sibiul e exceptia dar inca odata, cred ca e un accident rezultatul asta). Asta ne garanteaza un campionat mult mai spectaculos, fara favorite certe....time for showtime ...ca sa zic asa :)

just2play
3rd October 2006, 23:41
Si eu sunt surprins de evolutia lui CSU. Pacat pentru suporteri..mare pacat..sunt niste baieti grozavi...dak suporterii ar juca CSU SIbiu ar fi campioana...
trecand la alte lucruri..Rapidul a refuzat sa mai vina la Ploiesti pt amicalul cu Asesoftul. Motivul ni l da un clasic in viata, Victor Bulancea: " Am pierdut la 23 de puncte cu Dinamo si suntem suparati. Nu pot sa-i strang pe jucatori"..No comment..sa vezi ce striga lumea :no: Rapid cand o veni la sala degeaba:)

Bascanu
4th October 2006, 00:17
pai daca ne uitam a rezultate chiar putem zice ca avem un camp echilibrat anu asta. multe meciuri s-au decis dupa c victoriile au fost impartite. si multe victorii in deplasare! interesant...

cristane
4th October 2006, 01:13
Din cite am inteles, Divizia A se deschide vineri, cu meciul Rapid - Elba. Un duel interesant, ambele echipe s-au intarit vara asta, Rapid are 4 americani plus Dacian, Elba l-a luat pe Marjanovic de la Dinamo, si pe Petricevic antrenor, o sa fie un duel foarte echilibrat. Stie careva la ce ora e meciul?

cristane
4th October 2006, 15:59
Tot vineri seara se joaca si Asesoft - Pitesti, primul derbi al campionatului. Restul meciurilor sint simbata.

Bascanu
4th October 2006, 18:12
Bircher o zis ca azi o sosit un conducator d joc nou la CSU Sibiu. aproape 2 metri si da bine de la liniea d 3 pct! plus ca in iarna mai aduce un pivot strain.... sa vedem ce o sa iasa...

BAK
4th October 2006, 20:59
cred ca o sa fiti in situatia lui dinamo din turul campionatului trecut.....si apoi returul va fi unul mai bun

me_sb
4th October 2006, 23:14
numai sa fie asa ...caci eu una, incep sa am dubii....oricum..din relatarile celor de acasa ..situatia nu e roz..deloc

Bascanu
4th October 2006, 23:52
sa stii ca eu din ce am vb cu oamenii de la csu, mi-am cam schimbat parerea. la antrenamentu de azi turner o avut o prestatie ff buna! parca era alt jucator fata de cel din meciul cu muresul!! deci chiar varza nu o sa fim...dar ramane de vazut ca de povesi ne-am saturat toti....

fla csu
5th October 2006, 00:15
asa e. si noul conducator care a venit ieri pare ca are cate ceva de demonstrat si cel pputin la cap fizic sta ffff bine. om vedea noi ca-e sa iasa.

paul*
5th October 2006, 07:20
sa stii ca eu din ce am vb cu oamenii de la csu, mi-am cam schimbat parerea. la antrenamentu de azi turner o avut o prestatie ff buna! parca era alt jucator fata de cel din meciul cu muresul!! deci chiar varza nu o sa fim...dar ramane de vazut ca de povesi ne-am saturat toti....
Eu vorbesc de vreo 20 de ani cu oamenii de la csu si orice mi-ar mai spune nu au cum sa-mi mai schimbe parerea...

dolby
5th October 2006, 08:00
Eu vorbesc de vreo 20 de ani cu oamenii de la csu si orice mi-ar mai spune nu au cum sa-mi mai schimbe parerea...


mie mi-ar putea-o schimba.Cu conditia sa spuna "La revedere".