PDA

View Full Version : Ce mai stiti de situatia clubului?



unirea
14th June 2004, 12:42
daca aveti vesti noi ,le puteti spune aici! astept sa aud vesti noi si cat mai bune
HAI UNIREA :yeah:

bill
14th June 2004, 16:30
In Prosport de sambata scrie ca Talnar se va intalni azi cu Hava. S-o fi petrecut deja intalnirea asta?

unirea
14th June 2004, 17:52
am citit acum pe gsp ! cred ca e noua stirea ca eu nu am mai vazut pana acum interviurile astea:Dan Găldean, golgeterul echipei cu 8 goluri īn stagiunea trecută, este curtat de o formaţie din prima ligă din Israel, de FC Braşov, Poli AEK Timişoara şi de Gaz Metan Mediaş. "Domnul Sabău, care este un om deosebit, m-a sunat şi mi-a spus că īn cazul īn care Alba Iulia nu va rămīne īn Divizia A, mă aşteaptă cu braţele deschise la Mediaş. Doresc să joc pentru Unirea īn continuare, am promis, īnsă şi oamenii trebuie să-şi respecte cuvīntul şi să mă ajute", a spus Găldean.

Şi mijlocaşul Dan Iurişniţi este "bombardat" cu oferte, Gaz Metan, CFR Cluj, Poli AEK şi Gloria Bistriţa dorind să-l transfere. "Vreau să rămīn la Unirea, dar nu īn orice condiţii. Trebuie să mi se achite restanţele şi să mi se ofere un contract mai bun, pentru că īn campionatul trecut am avut una dintre cele mai miciī īnţelegeri, doar 11.000 de dolari. Dacă o altă echipă īmi oferă 20-25.000 de dolari, aş accepta să stau la Unirea şi pentru 16-17.000", a spus Iurişniţi. "Nu vrem să vindem decīt īn cazul īn care avem o ofertă extraordinară, prin care să ne cīrpim bugetul", a comentat preşedintele Viorel Măluşel.

unirea
14th June 2004, 17:57
TOATA STIMA PT DOMNUL MALUSEL ;) - Domnule Măluşel, īn loc să vă bucuraţi de performanţa realizată, locul 6 īn Divizia A, aţi ajuns să vă luptaţi pentru putere.
- Din punctul meu de vedere am īngropat securea războiului şi vreau să ne apucăm de treabă, să punem lucrurile la punct. Din păcate, sīntem dependenţi de alegerile locale. Pīnă īn jurul datei de 20 iunie, cīnd se vor cristaliza treburile īn judeţ, nu putem să luăm vreo hotărīre. Īn campionatul precedent am cheltuit aproximativ un milion de dolari, dar īn stagiunea viitoare sīntem obligaţi să mărim bugetul pīnă la 1,5 milioane de dolari.

- Vă mai retrageţi?
- Ultimele evenimente m-au şi ambiţionat să nu renunţ. Īn cazul īn care oficialităţile doresc, normal că aş fi dispus să continuu. Īnsă n-are sens să mergem iarăşi pe soluţii de avarie. Dacă toate treburile rămīn numai pe umerii mei, voi căuta să măretrag, nu īnainte īnsă de a rezolva chestiunile legate de echipă. Recunosc că au existat lacune īn viaţa Unirii, dar să nu uităm că am trăit un ritm intens: o promovare, un sezon īn elită şi reprezentăm o conducere fără prea mare experienţă īn Divizia A. Am avut "n" propuneri să merg preşedinte la alte cluburi şi le-am refuzat, tocmai pentru a demonstra că Alba Iulia merita de mult să joace īn Divizia A.

unirea
14th June 2004, 18:00
- V-aţi hotărīt şi īn privinţa viitorului antrenor?
- Nu decid de unul singur, aştept să discut cu primarul Mircea Hava. Prima opţiune rămīne aducerea lui Cornel Ţălnar, pulsul este foarte favorabil, īnsă, din punctul meu de vedere, nu accept subordonarea īn faţa lui Dinamo.
Pe Fogoroşi l-am detaşat la juniori, iar pīnă īn 21 iunie, cīnd īncepem pregătirile, vom stabili cine va prelua funcţia de antrenor principal. Este şi Pelici o variantă.

- Mai există riscul ca Unirea să nu primească licenţa?
- Nu vindem locul, nu fuzionăm cu nimeni, n-avem nici un interes să plece echipa. Bătălia va fi să ne păstrăm licenţa dată īn urma hotărīrii Comisiei de Apel. Căutăm să ne facem temele şi cred că nu vor fi motive să nu primim
aviz pozitiv. Facem tot ce depinde de noi, cei de la Comisia de Licenţiere fac anumite verificări şi noi avem obligaţia să facem ordine, să respectăm criteriile. Numai īn ideea că oficialităţile nu pot să ţină echipa, că nu identificăm resurse financiare, vor apare probleme majore.

"Limoniu" s-ar jura pe Biblie că e nevinovat
Acuzat că a vrut să-l īnlăture din funcţie pe preşedintele executiv al lui Apulum, Viorel Măluşel, Ioan Mărginean a făcut cīteva precizări. "Limoniu" a ţinut să reamintească faptul că are 38 de selecţii īn naţionala de juniori, 3 titluri de campion cu Dinamo sau că a lucrat 15 ani ca jucător şi conducător īn fotbalul din Alba Iulia. "Dacă trebuie, jur pe Biblie (dacă e nevoie) īn biserică, īn faţa altarului că nu sīnt implicat cu nimic īn această falsă diversiune creată de domnul preşedinte Măluşel, pentru a-şi acoperi propriile deficienţe organizatorice", a afirmat Mărginean, care i-a urat lui Măluşel "pensie lungă şi să rămīnă preşedinte pe viaţă la Apulum pentru că merită pe deplin".

Contra l-a botezat pe Raul Mario Turcaş
Internaţionalul Cosmin Contra a fost naşul de botez al lui Raul Mario Turcaş, fiul portarului lui APulum, Petru Turcaş. La ceremonia desfaşurată sīmbătă la Catedrala din cartierul timişorean Giroc, au participat 43 de persoane, printre invitaţi numărīndu-se Imi Vascko şi Alex Pelici. "Cosmin ne-a fost şi naş de căsătorie şi am a profitat de faptul că se află īntr-o scurtă vacanţă īn ţară, pentru a-l solicita să ne boteze şi băieţelul", a declarat Turcaş. Altfel, Apulum şi-a amīnat banchetul pentru 21 iunie, data la care e programată şi reluarea pregătirilor. y Dan Gh. Udrea - Alba Iulia ! http://www.gsp.ro/index.php?c=2&a=15172 :yeah:

bill
15th June 2004, 09:33
Din ZIUA de azi:

Alexandru Pelici nu mai e pe gustul ardelenilor

Talnar dorit la Alba Iulia

Tehnicianul va negocia astazi un contract cu echipa patronata de Emanoil Savin
Cornel Talnar se va intalni astazi cu primarul orasului Alba Iulia, Mircea Hava, pentru a discuta despre preluarea functiei de antrenor principal al lui Apulum De fapt, intalnirea dintre Hava si Talnar ar fi trebuit sa aiba loc ieri, dar a fost amanata de edilul din Alba Iulia. Contactat telefonic, Talnar a declarat ca nu a luat inca o hotarare in privinta viitorului sau. "A ramas sa ma intalnesc marti dimineata (n.r. azi) cu primarul Hava, cu presedintele Viorel Malusel si cu toti factorii de raspundere din judet, pentru a discuta despre eventuala preluare a echipei FC Unirea Alba Iulia. Deocamdata, nu pot sa spun nimic despre finalizarea discutiilor. Oricum, voi ramane in Alba Iulia trei saptamani, perioada in care se poate intampla orice", a spus Talnar. Interesant este insa faptul ca pe banca lui Apulum se gaseste un antrenor, Alexandru Pelici, cu care ardelenii au reusit un parcurs foarte bun in cea de-a doua parte a campionatului incheiat in urma cu aproape doua saptamani. (D.S.)

FreeMinds
15th June 2004, 10:46
se vede ca treburile incep sa se miste, sa speram ca nu ne impotmolim iara :)

ADelPiero
16th June 2004, 12:32
in curand :rolleyes: , apar noi scaune pe Cetate ... :cool:
in prezent se lucreaza la tribune ... sa le niveleze(sa toarne sapa si alte celea) si apoi sa puna scaune :ok:
/hello /hello /hello /hello /hello

unirea
16th June 2004, 16:04
Trebuie Sa Ma Duc La Stadion Sa Vad In Ce Stadiu Au Ajuns! Sunt Curios .....daca Au Lucrat Sau Nu! Parerea Mea E Ca Pelici Nu Trebuie Sa Fie Demis! Talnar Sa Ramana La Dinamo! Lupta Unirea

ADelPiero
17th June 2004, 00:34
abureala :)

bill
17th June 2004, 08:44
Trebuie Sa Ma Duc La Stadion Sa Vad In Ce Stadiu Au Ajuns! Sunt Curios .....daca Au Lucrat Sau Nu! Parerea Mea E Ca Pelici Nu Trebuie Sa Fie Demis! Talnar Sa Ramana La Dinamo! Lupta Unirea
Pelici merita toare aprecierile pentru ce a facut. Dar are oare destula experienta pentru a gestiona si situatii mai grave in care s-ar putea afla echipa? Perioade proaste, lipsa rezultate meciuri la rand etc (bineinteles ca ideal ar fi sa nu fie cazul). In retur n-am jucat nimic in deplasare, nu pot eu sa-mi dau seama de motive, lipsa atacantilor, tactica adoptata de antrenor ori altceva. Daca jucam tot asa cu disperare in aparare in deplasare si acasa mai pierdem cate un meci ori cate un punct nu va fi prea roz situatia. Nu ca acum ar fi foarte colorata :D

ADelPiero
17th June 2004, 13:11
dupa luni bune... au aparut scaunele pe Cetate :D
ele urmeaza sa fie montate in cel mai scurt timp :D
muncitorii trag tare de ei :evil: si indreapta, curata locurile unde vor fi puse mult asteptatele scaune

unirea
17th June 2004, 18:35
Am fost si eu azi la stadion si am vazut ca lucrau oamenii din greu !
Sa speram ca vor termina la timp!

bill
18th June 2004, 09:04
In Unirea de azi a mai aparut o varianta: Giovanni Becali!
"Dialogul s-a purtat prin intermediul an­trenorului Liţă Dumitru, un apropiat al lui Becali. Liţă doreşte să vi­nă spre Unirea, chiar ajunge marţi la Alba Iulia, şi mi-a spus că poate să-l capaciteze pe Becali să ni se alăture şi să ne ajute cu bani şi jucători", zice Potor.
Bine ar fi ca macar una din variante sa se dovedeasca mai mult decat un zvon.

horica
19th June 2004, 01:43
La un compromis trebuie sa pui in balantza pretzul pe care-l plateshti pentru a obtzine un lucru.La pactul cu diavolul trebuie sa-ti vinzi sufletul!Cam mult.....

S-auzim numai de bine!

unirea
20th June 2004, 18:20
nu cred ca va veni becali la unirea! suntem prea mici pt pretentiile pe care le are el!
SA SPERAM CA VA FII BINE! LUPTA UNIREAAA

bill
20th June 2004, 21:05
Inca una:
zice in Prosport de azi ca Savin ar discuta cu Vasile Turcu, patronul Romconstruct si cel care a bagat bani in handbal in ultima vreme la Dinamo. Ala se pare ca ar fi interesat si ca ar avea o atractie pentru Ardeal in special, conform scurtei prezentari din ziar. Daca i se pare interesant proiectul ce i se prezinta el ar lasa handbalul de la Dinamo si ar veni la Unirea, caz in care nici Talnar n-ar mai sta pe ganduri.
Cum vi se pare?

FreeMinds
20th June 2004, 23:46
interesanta treaba dar niciodata nu sti ce este cu adevarat,este prea mult fum in toate stirile si zvonurile aparute ca sa poti vedea ceva :)

ADelPiero
22nd June 2004, 12:55
cam greu merge treaba .. nu cred ca vor fi gata pana in 30 :(

unirea
22nd June 2004, 17:09
am vazut si eu ca se misca mult prea incet! oare nu am putea sa ajutam si noi sa se puna naibii scaunele alea?

bill
24th June 2004, 08:25
nu mai stie nimeni nimic in afara de ce scrie prin ziare?

spmihai
24th June 2004, 10:58
Nu trebuie neaparat sa puna scaunele pana in 30, ca Duru vine numai in 8 iulie la inspectie. Oricum se misca greu, e mult pana cimenteaza ca dupa aia e floare la ureche.

bill
25th June 2004, 09:30
Am fost azi dim pe la stadion. Parca nu au avansat deloc in ultimele zile. Aceleasi cofrage in zona galeriei oaspetilor si atat. Nu stiu de ce lucreaza asa incet.
In alta ordine de idei se pare ca Vasile Turcu de la Romconstruct chiar vrea sa vina incoace. Sa vedem ce mai hotarasc la intalnirea care se spune ca ar fi luni.

HaoTic
25th June 2004, 10:21
Turcu vrea sa investeasca 500000$. Pana la 2 milioane mai este.

unirea
25th June 2004, 12:08
am citit unirea de azi si in sfarsit aud o veste mai buna.....sunt sanse mari sa vina Turcu ca investitor.....si in acest caz vine si Talnar! cred ca numai daca vine cineva cu bani am reusi sa vedem toate scaunele puse la timp! in alta ordine de idei : borcea a dat 50.000$ iar malusel a spus ca nu l-ar da nici la mama sa cu 50.000$ :) si ca paleacu nu mai pleaca...... pe scurt astea sunt stirile de azi... ;)

ADelPiero
25th June 2004, 14:42
sa faca Stadionu klumea..... asta e cel mai important ...:(

unirea
25th June 2004, 19:41
am fost si azi sa vad cum sta treaba la stadion si am observat ca muncitorii in loc sa munceasca stateau la o tigara si la bere.....scaunele stateau si asteptau! EU SPER IN CONTINUARE CA SE VA IMPLINII O MINUNE SI SE VOR PUNE SI MUNCITORII PE LUCRU....CA PANA ACUM...CAM SLAB.....

spmihai
26th June 2004, 01:14
La cum lucreaza muncitorii aia, pun cele 7000 de scaunde numa prin vara anului viitor. E jalnic, de dimineata pana seara lucreaza maxim 2 ore. Am vayut ca au adus trei jucatori noi, dar nu stiu exact cine sunt, ce e clar ca nu sunt de prin zona, ca nu stiau orasul si macar sunt tineri, oricum avem cea mai batrana echipa din Divizia A.

ADelPiero
26th June 2004, 01:22
:evil: lasa ca daca ma ia pe mine ... o sa intinereasca echipa :D

unirea
27th June 2004, 00:52
poate ca ar trebui sa muncesti mai mult....daca stai tot cu gandul sa te ia,vei da randament tot mai slab(parerea mea)....munceste si poate vei ajunge la alta echipa nu neaparat la UNIREA! succes ;)

unirea
28th June 2004, 01:20
Dumitru Sechelariu a pierdut nu numai Bacaul, ci si increderea celor apropiati. S-a simtit tradat de toti, iar acum vrea sa scape de tot ceea ce ii conferea pozitia pe care o avea. Pe lista se afla si echipa de fotbal, FCM, al carui loc in prima divizie e dorit de Gigi Stefan, proaspatul edil al urbei Piatra Neamt. Pinalti a reusit, insa, sa-l convinga si pe Emanoil Savin, presedintele CA al FC Apulum, ca ar fi bine ca echipa sa sa fuzioneze cu cea din Piatra Neamt. Tranzactia, oricare ar fi ea, se va finaliza in cursul acestei saptamani.
ASTA DA VESTE PROASTA......

sscalin
1st July 2004, 17:40
Dupa ultimile stiri s-ar parea ca Turcu nu mai vrea sa investeasca la Alba Iulia. Jucatorii sunt foarte nervosi , aseara avand loc o cearta intre jucatori si Malusel. Mai multi dintre ei isi vor depune in aceste zile memoriile pentru a deveni jucatori liberi. Talnar nu mai vine la Unirea dupa ultimele discuti avute cu Malusel. Bumb pleaca la Bistrita,

bill
2nd July 2004, 10:37
Stirile vad ca sunt proaste in fiecare zi. Mai e mai putin de o luna pana incepe campionatul si suntem in aceeasi situatie ca la sfarsitul celui trecut. Credeti ca va aparea solutia salvatoare in timpul asta?

ADelPiero
2nd July 2004, 13:49
HAI UNIREA :D o sa fie bine fratilor .. aveti incredere in mine .. eu stiu ce vorbesc... :yeah:

HaoTic
2nd July 2004, 15:22
ADel Piero daca sti ceva concret spune nu mai fa pe misteriosul.
Eu zic ca saptamana viitoare o sa asistam la decesul fotbalului albaiulian.
Calau --->d-ul Duru.

V25
4th July 2004, 17:04
Salut, Haotic ...long time no see. O vara incendiara ptr tine si restul suporterilor, cu cat mai mult fotbal, local daca se poate. Hai sa nu fim asa pesimisti, oki? N-o fi dracu' chiar asa de negru. Eu nu stiu nimic nou, dar nu cred ca toata povestea asta se va incheia in 8 iulie...

FreeMinds
4th July 2004, 23:43
fratilor traim in romania si ori ce este posibil ....acuma ce o da dumnezeu..si apropo pe stadion se lucreaza cu viteza de melc

bill
7th July 2004, 13:55
Pe stadion s-au montat toate scaunele la tribuna I. Adevarul e ca se schimba aspectul stadionului. Aseara tundeau iarba si udau gazonul. Desi sunt asezate scaunele nu sunt toate prinse ca lumea. Or fi fost puse in mare viteza pt ca vine Gigi Duru maine?

MaPaX
8th July 2004, 14:55
Duru nu a mai fost la fel de …dur!
„Ati facut lucruri impresionante...”
„Daca ramanem in elita, instalam nocturna!”
Cinci posibili adversari in turneul austriac
Ne-am facut lectiile pentru licenta
Telenovela „Licenta”
De la o zi la alta, infatisarea stadionului s-a schimbat
Motanu’ nu se da nicicum intors
Intreg calendarul pregatirilor este deja cristalizat
Vascko, M. Dinu si Himcinschi, lasati deoparte
Ultimele ore inainte de... Sovata
Autoritatile vor sa il ajute pe Malusel
Pe „Cetate” au fost montate deja o mie de scaune din plastic
Calendarul competitional
WWW.FCUNIREA.AS.RO

bill
8th July 2004, 15:43
Un hop a mai trecut. Nu mai e mult pana incepe campionatul. Sunt curios daca Maier va mai juca pt Unirea.

bill
15th July 2004, 11:19
Au intrat bani din drepturile de televizare si jumatate ii ia Savin. Ce ziceti de asta?

V25
15th July 2004, 12:16
Pai ce sa zicem? Se stia ca e "imprumutator" nu "finantator" . Se stia ca e nemultumit pentru ca nu si-a recuperat nici macar banii investiti... Deci.. pe mine nu ma mira. Nu-i corect, dar asta e....

bill
16th July 2004, 09:20
Ce nu inteleg eu e de ce a mai venit la Alba. Eu continui sa cred ca de cand a venit el au aparut si alt gen de probleme in sanul echipei, nu doar cele financiare (primul lucru a plecat Sunda apoi jucatorii isi luau primele cand si le luau si le punea tot felul de conditii etc). Si-a facut campanie electorala pe spatele echipei si acum bineinteles ca vrea sa-si ia banii. Si mai pretindea la o emisiune pe TVSport acum ceva vreme ca "s-a indragostit de Unirea". Cand il mai vad si pe la televizor susotind prin spatele lui Iliescu ma enervez si mai tare :rosu:
De si-ar lua odata banii si sa se duca invartindu-se de unde a venit.

spmihai
16th July 2004, 13:36
Savin chiar ca numai a profitat de echipa. Hai sa zicem ca a ajutat si el cu bani in toamna(aproape iarna) cand a venit. Sunt de acord sa-l de afara pe SAvin de la club, nu sa plece Malusel, ca o amenintat cu demisia.

V25
20th July 2004, 18:25
Asa, asa.. cearta-l! :) Mie-mi pare ca vrea si ii doresc sa fie un real talent pe cale de descoperire :)

spmihai
22nd July 2004, 22:36
Daca stadionul arata ca naiba acum o luna, iata ca acum arata klumea si va arata si mai bine. S-au adus ultimele 600 de scaune, dar nu vor fi puse pana nu se betoneaza cel putin o parte din tribuna 2, ca e cam "stramba".

unirea
23rd July 2004, 22:45
e chiar mishto stadionul acum! am fost azi si am vazut ca pe vantul acela puternic erau cativa muncitori care reparau peretele care inconjoara stadionul!o sa iasa fain.....mai ales daca ramanem in divizia A si anul viitor cand mai mult ca sigur vom avea nocturna si tabela electronica;) FORTZA UNIREA ALBA IULIA

MaPaX
25th July 2004, 16:42
S-a incheiat „operatiunea Austria”. Bilant modest al uniristilor

Calatorie sprancenata a „alb-negrilor”. Peripetii si pe drumul de intoarcere din Austria

Luni, epilog in chestiunea licentei

www.fcunirea.as.ro

ADelPiero
26th July 2004, 15:41
bilant modest ? cam mult spus ...
ceva de dezastru mai aproape de adevar...

MaPaX
26th July 2004, 22:19
ce sa ii faci, reporterul de la informatia :P :evil:

ADelPiero
26th July 2004, 23:10
:p a incercat sa mai acopere din rusine ...
dar cine stie... STIE :D

unirea
27th July 2004, 19:43
Atacantul Miroslav Giuchici, 24 de ani, a fost oferit clubului Ergotelis Creta, care tocmai a promovat īn prima divizie elenă. Sezonul trecut, Giuchici a jucat 18 meciuri, īnscriind 6 goluri. / Theodor Jumătate

27 iulie 2004

ADelPiero
27th July 2004, 20:03
Atacantul Miroslav Giuchici, 24 de ani, a fost oferit clubului Ergotelis Creta, care tocmai a promovat īn prima divizie elenă. Sezonul trecut, Giuchici a jucat 18 meciuri, īnscriind 6 goluri. / Theodor Jumătate

27 iulie 2004


eu am inteles ca a semnat cu Unirea pe 2 ani ...

mariusc
28th July 2004, 04:40
Salutare si bine v-am regasit! :)

N-am reusit sa scriu/citesc forumul pana acum, fiind ocupat, sper sa am mai mult timp si sa apuc sa vad si ce face Unirea. Oricum, astept numai vesti bune :D fiindca s-a vazut ca se poate daca se vrea...

Ma bucur ca s-au pus o parte din scaune, arata super, am vazut in poze pe http://www.unireafc.as.ro/stadion.htm si m-am bucurat - felicitari spmihai. :)

As fi putut vedea live o parte din meciurile de pregatire din Austria, insa chiar nu mi-a permis timpul iar la televiziunile locale au dat tot alte meciuri, nicidecum cele cu Unirea :(. Din ce am citit pe forum se pare ca a fost un dezastru total :(.

Oricum, abia astept sa ajung pe stadion, daca nu in 7 august, atunci in 21 august la meciul cu CFR - felicitari MaPaX pt. stiri si calendarul competitional de pe http://www.fcunirea.as.ro/.


P.S.:
E bine ca sunt 2 site-uri "concurente" despre club, facute de fani :) felicitari si continuati sa adaugati continut interesant!

MaPaX
28th July 2004, 09:18
Bine te-am regasit si iti multumesc pentru aprecieri.

Calendarul competitional se afla la www.fcunirea.as.ro/sezonul/diviziaa.html ! /hello

spmihai
28th July 2004, 11:16
Ma bucur ca ca ti-au placut pozele, sper ca in curand sa pot adauga mai multe, chiar si de la meciurile echipei. Iti multumesc pentru apreciere si fi sigur ca o sa fie site-ul updatat daca nu zilnic, la 2-3 zile.

ADelPiero
28th July 2004, 11:43
da... si mie imi plac... sunt foarte bine facute :ok:

unirea
28th July 2004, 16:24
si totusi nu stie nimeni ceva concret de Miroslav Giuchici? Ar fii pacat sa plece:(! ps: ce mai faci ma mariusc? :D

MaPaX
28th July 2004, 17:57
Giuchici n-a plecat, a primit si un numar :) ( www.fcunirea.as.ro )

Paul Ghenti, George Talnar si Horatiu Rusu, ultimele achizitii ale Unirii?
Pauza de doua saptamani
S-au stabilit numerele de pe tricouri
Uniristii s-au impartit in doua tabere: 15 sunt XXL, iar 12 au „ales” XL!
„Baskanii” Unirii sunt in numar de opt !

www.fcunirea.as.ro - puteti comenta aici sau pe site fiecare stire apasand pe butonul "Comments"!

Am adaugat si 6 poze cu noul stadion "Cetate" :) > www.fcunirea.as.ro/stadion.html !

unirea
28th July 2004, 18:58
ma bucur mult ca nu a plecat ! sper sa joace bine si sa incepem cu dreputul campionatul! FORTZA UNIREA ps: ms MaPax ;)

ADelPiero
28th July 2004, 19:03
cica ... totusi .. a plecat Giuchici ...

unirea
28th July 2004, 19:10
De astăzi Nicolae Grigore se poate considera jucător liber de contract, din moment ce i-a expirat data inclusă īn memoriul depus la LPF la care trebuia să-şi īncaseze banii. Jucătorul susţine că mai are de primit 10.000 de dolari, īn timp ce conducătorii clubului spun că īi sīnt datori cu 8.000 de dolari. “N-am de unde să-i dau banii, poate să plece īn Rusia, dacă are ofertă de acolo”, a spus preşedintele executiv Viorel Măluşel.
razvan.topală@prosport.ro

unirea
29th July 2004, 14:19
Atacantul Miroslav Giuchici (24 de ani) a părăsit ieri īn jurul orei 15:00 Alba Iulia, motivīnd că vrea să aibă o discuţie la Bucureşti cu impresarul Ioan Becali, al cărui jucător este. Surse apropiate vīrfului susţin īnsă că el nu va mai reveni la Apulum, deranjat că antrenorul Stelian Gherman nu-l va folosi titular īn prima etapă, cu Sportul, preferīnd tandemul Nedelea - Mitrofan. Giuchici a participat cu echipa din Alba Iulia la turneul din Austria.

"Multe lucruri nu sīnt la locul lor la Apulum. Nu vreau să-mi risc viitorul", a comentat Giuchici. Tehnicianul Gherman a reacţionat dur: "Dacă Maier a acceptat statutul de rezervă pentru că nu e pregătit, nu văd ce probleme ar putea avea Giuchici! Eu īl aştept şi nu va avea nici o problemă". Se pare că Giuchici ar fi ofertat de FC Naţional şi FC Braşov, dar ar avea şi posibilitatea de a prinde o echipă din Grecia. Pentru a putea părăsi Apulum, el va trebui să restituie suma de 5.000 de dolari, pe care o primise īn avans de la preşedintele Viorel Măluşel.

Măluşel s-a īnţeles cu Ghenţi
Ieri, preşedintele lui Apulum, Viorel Măluşel, s-a īnţeles cu mijlocaşul Paul Ghenţi (CFR Cluj) pentru un contract valabil pentru două sezoane. Ghenţi a fost inclus īn lotul de 18 pentru partida cu Sportul. Īn schimb, Nicolae Grigore, care are o ofertă din Rusia, nu face parte din colectivul selectat de Gherman pentru debutul campionatului.

Savin acuză dezinteresul comunităţii locale
Emanoil Savin, preşedintele CA, a fost aşteptat ieri la Alba Iulia pentru un dialog cu jucătorii, īnsă primarul din Buşteni nu a ajuns. "A trebuit să rezolv cazarea īn Capitală", şi-a justificat absenţa Savin, care a acuzat dezinteresul oamenilor de afaceri din Alba vizavi de FC Unirea. "M-au acuzat că am cerut returnarea unei părţi din īmprumut, dar uită că le-am trimis 15.000 de dolari pentru turneul din Austria. Dacă nu se implică nimeni, sucombăm īn cīteva etape. Personal, sīnt dispus să mai vin cu aport de capital, chiar 100.000 de dolari pentru un sezon, dar să nu mai rămīn singur", a īncheiat Savin.

Negură a plecat la Naţional
Internaţionalul de juniori George Negură (16 ani) a fost cedat la FC Naţional, echipă cu care jucătorul a şi participat la un turneu de pregătire īn Italia. Conducerea clubului din Alba cere pe Negură 10.000 de dolari şi 50 la sută dintr-un eventual transfer.

29 iulie 2004 OARE CHIAR NU POATE FII LINISTE LA ECHIPA ASTA?

ADelPiero
29th July 2004, 16:56
plin de impresii si Giuchici asta :rosu:

MaPaX
29th July 2004, 17:04
iara incepeti cu copy&paste din ziare? de parca eu nu aia fac in fiecare dimineata, adica le citesc!

unirea
1st August 2004, 05:07
am fost la meciul cu Sportul si vreau sa va spun ca au un stadion intr-o stare dezastroasa! nu se poate compara cu al nostru! este sub orice critica! sunt numai gunoaie in jurul stadionului..... BINE CA I-AM BATUT:D iupyyyyyyy....Hai Unireaaa Dragaaa

ADelPiero
1st August 2004, 16:51
lasa ca nici noi nu suntem perfecti ... sa fim sinceri ... :ok:

ADelPiero
7th December 2004, 14:08
FC Unirea a suferit teribil, problemele financiare sunt acute īn continuare, īntrebarea firească fiind: Ce se va face pentru a se depăşi criza şi a se evita eşalonul secund? "Totul s-a legat, de la lipsa banilor, pānă la frămāntările interne. Toţi suntem vinovaţi, inclusiv eu. E nevoie de linişte financiară pentru a spera la salvare", a spus Pelici. "E greu pentru o singură persoană să ţină echipa īn A, iar nemulţumirile jucătorilor sunt justificate pe alocuri. De acum īncolo aştept să vină cineva să ne ajute, sau să-mi spună eventual, dumneata nu mai corespunzi, dar atunci să se preia echipa īn mod normal, cu activul şi pasivul. Personal aş merge pe māna lui Pelici īn continuare şi mă străduiesc să rămānă cāt mai mulţi jucători", a explicat Măluşel.

"Vrem să intrăm serios, īmpreună cu Consiliul Judeţean, dar īntr-o altă formă de organizare. Să purtăm o discuţie serioasă şi finală cu actualii conducători, să alcătuim un Consiliu de Administraţie. Cine se supără, e treaba lui. Lumea ne priveşte ca salvatori, alţii au dus echipa acolo jos şi acum vreţi să intervenim. N-am nimic cu Măluşel, bine că a ţinut-o cum a putut, dar e nevoie să lămurim lucrurile, să fim tranşanţi. Nu lăsăm echipa să moară, dar nici nu dăm bani publici pentru a face figuraţie pe teren, să rādă lumea de noi. N-are nici un rost, banii se cāştigă greu īn Romānia şi ţara-i mare. Eu aş vrea să vină Ţălnar, pentru că e albaiulian, totul este să dorească şi el", a declarat primarul Mircea Hava. "E prematur să discutăm de negocieri, pānă nu ştim ce jucători rămān, cine va conduce echipa, ce surse de finanţare sunt. Dacă există stabilitate la toate nivelurile şi o colaborare perfectă, atunci apar şi şansele de redresare. Păcat că s-a ajuns aici, iar pentru a evita retrogradarea sunt obligatorii 23 de puncte īn primăvară", a declarat Ţălnar. Să mai adăugăm că Tibi Moldovan e dorit iarăşi de Dinamo (īn cazul īn care vor pleca Dănciulescu sau Cl. Niculescu), iar astăzi se va judeca cazul celor 7 grevişti. Īn situaţia īn care jucătorii vor deveni liberi de contract, FC Unirea este obligată ca īn termen de 45 de zile să le achite toate restanţele pentru a nu-i pierde.

bill
10th December 2004, 09:17
Situatia e tot mai tulbure. Oare cand va incepe sa se limpezeasca? Se pare ca Tibi Modovan si Paleacu sunt ca si plecati, plus ceilalti grevisti care asteapta acum urmatoarea infatisare pentru o decizie.
Se aude ca ar vrea sa vina Marginean inapoi si cu Talnar antrenor. Pe de alta parte astia dezmint aceste zvonuri. Poate nici nu vom mai fi in stare sa jucam returul. Ca de scapat de retrogradare in situatia de fata nu prea vad cum.

ADelPiero
11th December 2004, 22:16
Tibi a plecat... urmeaza Paleacu :rosu:

ADelPiero
18th December 2004, 11:04
Astăzi, de la ora 18.00, la hotelul "Parc"
Uniriştii au banchetul de final de an

Īncepānd cu ora 18.00, la hotelul "Parc" din Alba Iulia, jucătorii unirişti vor participa la masa festivă organizată de clubul FC Unirea Alba Iulia cu ocazia īncheierii sezonului competiţional. La petrecere au fost invitate īn jur de 120 de persoane, īntre care şi oficialităţile locale, prefectul Mugurel Sīrbu, subprefectul Ioan Maier, preşedintele CJ Alba - Teodor Atanasiu, primarul Mircea Hava, dar şi reprezentanţi ai diverşilor sponsori, care au sprijinit echipa īn ultimii ani, inclusiv Emanoil Savin şi persoane de Braşov. "Chiar dacă ne-am clasat pe locul 14, e normal să organizăm un banchet, mai ales că īn vară n-am izbutit să facem acest lucru, deşi, poate se cuvenea", a anunţat preşedintele unirist Viorel Măluşel.
Ziua se anunţă deosebit de fierbinte, asta deoarece fotbaliştii au fost chemaţi la ora 13.00 la stadionul "Cetate", pentru a li se plăti o parte din restanţele contractuale. Măluşel nu dispune decāt de aproximativ 50.000 $, prima tranşă achitată de Dinamo īn contul transferului lui Tibi Moldovan, iar cuantumul datoriilor se cifrează la peste 150.000 $. Īn plus, preşedintele unirist trebuie să-i īnduplece pe cei şapte grevişti să accepte reeşalonarea datoriilor pentru a nu-i pierde gratis marţi, 21 decembrie.

ADelPiero
20th December 2004, 00:15
Banchet fără fotbalişti la Alba Iulia:rosu:
FC Unirea īn pericol să piardă 8 jucători *Măluşel speră să amāne "cazul greviştilor"

Banchetul de sāmbătă, de la hotelul "Parc", altfel organizat ireproşabil, nu şi-a atins scopul. Din pricina neonorării decāt parţial a restanţelor financiare, majoritatea jucătorilor de bază au absentat de la petrecere, unde au fost prezenţi antrenorii Stelian Gherman īmpreună cu fiica şi Cristi Pojar. Dacă Ov. Maier (răcit), Paleacu şi C. Bar nici nu s-au deplasat la Alba Iulia, īn schimb, Bumb, Fl. Cotora, Chivescu, A. Dumitru, I. Voicu sau Balauru au plecat spre case după discuţiile de la stadion, iar Mincă şi C. Ciobanu au pre­ferat să se destindă īn alte companii. Mai mult, īn jurul orei 21.00, Iurişniţi, Ghenţi, Ad. Popescu, Nedelea, D. Miclea şi Ţurcaş s-au retras discret de la banchet, rămānānd Găldean şi Jercălău, ambii īnsoţiţi de consoarte. "Am făcut banchetul īn primul rānd pentru jucători şi m-au dezamăgit că n-au venit", a spus Măluşel. Reprezentanţii autorităţilor locale Mircea Hava, Ion Dumitrel şi Călin Potor au ajuns mai tārziu. A lipsit īn schimb Emanoil Savin. Apăsătoare şi rezervată, atmosfera a avut de suferit vizibil, detensionāndu-se abia după miezul nopţii, cānd s-a produs un recital oferit de Veta Biriş, Ionuţ Fulea şi... Mihai Baco. "Ne implicăm şi cu bani la echipă, dar trebuie să se producă mutaţii īn forma de organizare. Consituirea unei societăţi comerciale va fi hotărātă de conducătorii echipei, iar īn noile condiţii, sigur vor fi atraşi şi oamenii de afaceri, care au cerut acest lucru", şi-a precizat poziţia primarul Mircea Hava.