PDA

View Full Version : Amicalele Farului



tchibos
26th August 2006, 20:26
Cel mai probabil, amical cu Flacăra Moreni

După întoarcerea de la Bucureşti, fotbaliştii Farului vor avea o zi - duminică - liberă, dar, de luni, 28 august, se întorc iarăşi la treabă. „Rechinii“ vor pleca în cantonament la Câmpina, unde vor rămâne până sâmbăta viitoare. Miercuri, Farul va susţine un meci de pregătire. Adversarul pe care Vukotic şi l-ar fi dorit era Petrolul Ploieşti, dar, în acea perioadă, „găzarii“ au meci în Cupa României şi varianta a picat. Astfel, cel mai probabil, Farul va juca împotriva celor de la Flacăra Moreni. (S.M.)

mi s-ar fi parut normal daca ar fi jucat amicale cu adversari adevarati care sa ii puna pe jucatori la treaba, la un test, pregatindu-i pentru un meci adevarat, dar cu Flacara Moreni :rolleyes:

danny del corco
26th August 2006, 23:12
Inca un amical ? Sper ca pe asta cu Morenii sa-l castigam, ca pe astea cu Steaua le pirdem invariabil cu 3-0 !:rosu:

tchibos
26th August 2006, 23:21
dupa meciul pierdut cu urziceni scriam


:rolleyes: "S-au răzbunat pe Unirea Slobozia:o:

Învinşi, acasă, de Urziceni, „rechinii“ au bătut Slobozia la scor de forfait, în meci de… Liga III"

Cuget Liber

eu ma intreb de ce nu s-au razbunat pe "seniorii" de la gradinita nr. 13 :rolleyes:.... bine ca macar Cugetul reuseste sa vada clar performantele jucatorilor Farului


dupa meciul pierdut cu Steaua parca si vad in Cuget

" Farul s-a razbunat pe Flacăra Moreni, dupa infrangerea cu steaua"

danny del corco
26th August 2006, 23:29
Trist,am ajuns la concluzia ca doar echipe de cartier mai pot fii batute de Farul ! Asta este momentul prin care trecem.

tchibos
26th August 2006, 23:30
... depinde de cartier :headbang:

b3bito
27th August 2006, 13:41
idem tchibos

tchibos
1st September 2006, 00:03
„Rechinii“ au stins Flacăra

Cavalcadă de goluri pentru Farul în amicalul de la Moreni l Voiculeţ şi T. Moldovan au marcat câte două goluri, iar Nae şi Băcilă au punctat în premieră


Fotbaliştii Farului i-au umplut sacul cu goluri Flăcării Moreni, dispunând cu 7-1 (3-1) de echipa de liga a treia, pe terenul ei, în amicalul susţinut miercuri seară, în cadrul pregătirii centralizate pe care o desfăşoară, până sâmbătă, la Câmpina. Pentru „rechini“ au înscris M. Nae (min. 7) - la primul gol pentru Farul, Voiculeţ (min. 10, 58), Barbu (min. 29), T. Moldovan (min. 77, 85) şi Băcilă (min. 89), şi el marcator în premieră la Constanţa. Gazdele au punctat pentru 3-1 în minutul 37.

Noua bancă tehnică a Farului, cu Ion Marin (director tehnic), Momcilo Vukotic (antrenor principal), Lucian Marinof, Cristian Cămui (antrenori secunzi) şi Ion Răuţă (antrenor de portari) în componenţă, a urmărit la lucru, în fiecare repriză, în aşezarea 1-4-2-3-1, echipe aproape distincte. În prima parte, au evoluat: Curcă - Perenyi, Barbu, Larie, Maxim - Voiculeţ, Boghiţoi - Soare, M. Nae, Senin - L. Mihai. După pauză, s-au aflat pe teren: Curcă (min. 78, V. Neagu) - Farmache, Gheară, Şchiopu, Perenyi - Lungu, L. Florea - Băcilă, Voiculeţ, Guriţă - T. Moldovan.

Voiculeţ şi Perenyi au fost singurii care au evoluat tot meciul, primul (mijlocaş la închidere şi, apoi, mai avansat) revenind cu această ocazie pe teren după accidentarea pe care a suferit-o în săptămâna meciului cu Auxerre, de la Constanţa, în urmă cu mai mult de o lună. De asemenea, şi Senin s-a aflat la primul meci în urma problemelor medicale cu care s-a confruntat. Perenyi a jucat o repriză pe partea dreaptă a defensivei, una pe cea stângă. Nu au putut fi folosiţi Todoran, Apostol, Păcuraru (toţi, accidentaţi), Vlas (rămas la Constanţa, pentru susţinerea bacalaureatului) şi Disney (plecat la Naţionala statului său, Congo, pentru meciul cu Africa de Sud). Singura schimbare din repriza a doua a fost Curcă - Neagu, al doilea fiind un tânăr portar din propria pepinieră, care a fost luat la Câmpina pentru a acoperi golul lăsat de Vlas. Oricum, Neagu mai fusese încercat până acum la echipa mare. La Constanţa, Vlas, care va fi titularul Farului în meciurile oficiale următoare, s-a pregătit în această perioadă cu Farul II.

Secundul Cristian Cămui a remarcat utilitatea jocului cu Flacăra Moreni, subliniind şi că întreaga zi de pregătire, nu numai partida, a fost reuşită pentru „rechini“. „Băieţii au răspuns bine la comenzi. A fost un meci bun. Ştiam că aşa va fi, pentru că au lucrat excelent şi la antrenamentul din prima parte a zilei, sesiune de 85 de minute, extrem de complexă. Scorul spune totul, dar, să recunoaştem, nici adversarul nu a fost redutabil“, a declarat Cămui, pentru „Cuget Liber

dorryn
1st September 2006, 04:37
pfffff hai sa ne bucuram.ce victorie de prestigiu!

tchibos
1st September 2006, 18:21
Revin sâmbătă după amiază

Lotul Farului revine la Constanţa de la Câmpina sâmbătă după-amiază, încheind cu un antrenament, de dimineaţă, stagiul prahovean, şi plecând spre casă în jurul orei 12. Ieri, au avut loc două sesiuni, la fel ca şi azi, când, după-amiază, fotbaliştii Farului vor efectua şi unele teste fizice

kerosene
1st September 2006, 18:35
numai sa nu fi terminat golurile pe turul asta de campionat :D .Sa vedem ce ne asteapta cu sapaliga+vukotici :confused:

tchibos
2nd September 2006, 18:03
cu Vukotic si sapaqliga o punem de mamaliga :P

tchibos
5th September 2006, 23:40
Directorul tehnic al „rechinilor“, sosit la echipă în timpul stagiului de la Câmpina, consideră că acea săptămână de pregătire a fost una câştigată, atât în plan fizic, cât şi psihic. „Am avut foarte multe dialoguri. Am reuşit să trecem şi peste un prag psihologic, ţinând cont că apariţia mea la echipă a fost după eşecul cu Steaua şi după penalizările suferite de jucători. O săptămână în care am încercat să recuperăm jucătorii accidentaţi, care sunt foarte importanţi pentru noi. O săptămână în care a început să apară plăcerea de a te antrena. O săptămână în care am căutat să ne apropiem din nou, să ne explicăm foarte bine rolul. Trebuie să înţelegem foarte bine ce rol are fiecare, cu drepturi şi obligaţii“, arată Ion Marin.

danny del corco
6th September 2006, 00:56
Vedem Vineri rezultatul. Astept in sfarsit sa asist la o schimbare, vis-a-vis de ultimele doua etape de campionat.

tchibos
15th September 2006, 00:57
Farul a disputat, miercuri seară, pe terenul mare, o partidă-şcoală cu o formaţie de juniori a clubului, formată din jucători de 16 şi 17 ani. Meciul, arbitrat de antrenorul secund Lucian Marinof, a avut o repriză, prima, normală ca durată, a doua ţinând 30 de minute. „Rechinii“ s-au impus cu 8-1 (6-1), golurile lor fiind marcate de Disney (min. 4, 9, 14), T. Moldovan (min. 20), L. Mihai (min. 30, 35), Voiculeţ (min. 56) şi Băcilă (min. 71). Din pricina problemelor medicale, nu au fost utilizaţi mai mulţi fotbalişti, şi de aceea antrenorii aşezând, în formula de bază, doi fotbalişti pe alte posturi decât cele obişnuite, mutări care au dat roade

Laur_Farul
17th February 2007, 10:14
Amicalul cu Tulcea, sâmbătă, de la ora 17

FC Farul va disputa ultimul meci amical înaintea începerii campionatului, cu divizionara secundă Delta Tulcea, sâmbătă, de la ora 17, pe stadionul „Farul“.

Asteptam comentari dupa acest meci

Sursa : Cuget Liber

tchibos
17th February 2007, 15:21
Eu astept detalii de la voi ca am o uram de gripa si nu pot sa merg. Pronosticul meu 3-0 :)

Forza Farul

Catalin 06
17th February 2007, 19:35
Farul - Delta Tulcea 1-2 No comment

trotica
17th February 2007, 20:09
Puteți povesti careva - dintre cei care ați fost pe stadion - cum a fost meciul? C-am citit c-au fost destul de mulți titulari indisponibili și că tot lotul pentru acest amical a fost de 15 jucători...

10x :)

tchibos
17th February 2007, 20:25
detalii ceva?.. sau sunt prea suparati cei care au fost la stadion?

cine a marcat pentru Farul, ce echipa a fost, cine a stat in poarta, cum s-au dat golurile, care a fost ritmul meciului?....

RedStar
17th February 2007, 22:32
Are echipa buna Delta Tulcea, se lupta pentru promovare.
Forza Delta ! :)

Catalin 06
17th February 2007, 22:47
Farul - Delta Tulcea 1-2


Farul Constanța a pierdut sâmbătă, scor 1-2 (0-1), pe terenul propriu, în fața echipei din liga a doua Delta Tulcea, în ultimul meci amical înaintea reluării campionatului. Pentru Farul a marcat Adrian Senin (min.88-penalti), respectiv Liviu Ștefan (min. 37 și 54), pentru oaspe]i.

Antrenorul FC Farul, Basarb Panduru, a aliniat următoarea formație: Vlas-Larie, Barbu, Șchiopu, Maxim(min.76 L.Florea) - Teekloh (46 Păcuraru), Voiculeț (46 Todoran), Senin - Nae (min.46 Soare), Disney, Guriță.
Farul a avut mai mulți titulari indisponibili: T. Moldovan, Gheară, Băcilă, Farmache, Lungu și Otvoș. Apostol a fost învoit, tatăl său fiind grav bolnav.

bahaus_84
18th February 2007, 00:10
Are echipa buna Delta Tulcea, se lupta pentru promovare.
Forza Delta ! :)

ati innebunit cu totii :)))

kerosene
18th February 2007, 00:19
ati innebunit cu totii :)))

4 Delta Tulcea 29pct 17j 8 5 4 31- 23 8 +2

Pai se cam bate ca otopeni are 32.

Cam nasoala treaba.Fara titulari,cam greu.Daca se accidenteaza vreunu...se impute treaba.:(

tchibos
18th February 2007, 00:27
pai cam de asta am si ajuns in situatia asta.. dupa ce au incercat si ei sa mai joace fotbal, au inceput sa pice unul cate unul

kerosene
18th February 2007, 00:29
Bai frate ,dar preparatori fizici n-avem?Sau sunt si ei in nota echipei ?:(

Ori sunt accidentati chiar ei?

PS.postul cu nr 1000 ;)

trotica
18th February 2007, 10:53
Eu nu prea înțeleg ce-a fost cu ziua de ieri pentru echipele cotate ca favorite în amicale: ori au jucat toate teatru pentru a-și induce în eroare adversarii din primul oficial, ori a fost ceva în aer care nu le-a priit, că prea au pierdut și-au jucat slab toate. Poli a pierdut cu Craiova, Farul a pierdut cu Tulcea, Iașiul a pierdut cu Ceahlăul.... :groggy:

Laur_Farul
18th February 2007, 12:31
Eu cred ca se credeau prea sigur pe ei si uite cum ne-a batut si Delta :rosu: !

tchibos
18th February 2007, 12:37
Nu stiu ce s-a intamplat cu celelalte echipe dar cu siguratnta Farul nu a avut aceasta infrangere drept strategie. In fine, a fost amical, sa speram ca in campionat nu vom mai avea asa rezultate

Laur_Farul
18th February 2007, 12:40
Daca batem Vasluiu sunt impacat :) !

kerosene
24th March 2007, 11:21
Marți sau miercuri, amical cu Farul II

FC Farul nu va mai disputa meci de verificare sâmbătă, 24 martie, așa cum își plănuise, urmând a se antrena doar. Partida amicală cu bulgarii de la Litex Loveci sau Levski Sofia a căzut, constănțenii neacceptând să facă un drum lung în țara vecină pentru a juca.

Au picat și variantele Oțelul și Urziceni, astfel că s-a ales soluția Farul II, contra căreia „rechinii“ mari vor susține un joc-școală marți sau miercuri.

kerosene
28th March 2007, 16:33
Farul-Farul II 5-0

Meciul, care s-a întins pe durata a două reprize de câte 50 de minute, și la care a asistat și președintele consiliului director al Farului, Gheorghe Bosînceanu, s-a jucat pe stadionul mare.

Antrenorul Basarab Panduru și ajutoarele sale din staff-ul tehnic (secunzii Cristi Cămui și Roco Sandu, antrenorul de portari Ion Răuță și preparatorul fizic Gheorghe Avram) nu au stat pe bancă, ci în tribuna a doua, la înălțime, pentru a vedea mai bine desfășurarea din teren.

În minutul 73, arbitrul Gelu Dimaca a eliminat câte un jucător din fiecare tabără, pe Apostol, de la echipa mare, și pe Chirilă, de la „rechinii“ mici, după ce acesta din urmă l-a lovit, în joc, cu piciorul în gură pe Iulian, care a ripostat cu o palmă. Farul II l-a înlocuit imediat pe Chirilă, dar Farul a jucat timp de 11 minute în zece oameni, până la reintrarea în teren a lui Senin.

Dintre fotbaliștii utilizați de Basarab Panduru, Gheară a fost singurul care a rămas pe gazon toate minutele.

FC Farul (antrenor, Basarab Panduru): Repriza întâi: Curcă - Farmache, Larie, Gheară, L. Florea - Băcilă, Senin, M. Nae, Lungu - Tilincă, T. Moldovan; Repriza a doua: Vlas - Farmache (min. 87, Larie), Barbu, Șchiopu, Maxim - Todoran, Gheară, Otvoș - Băcilă (min. 71, Tilincă), Guriță, Apostol (min. 84, Senin)

FC Farul II (antrenor, Lucian Marinof): Vl. Neagu (min. 68, Isleam) - Mățel, Pascale (min. 95, Cațaroș), Armando, C. Ciobanu (min. 65, Ștefănescu) - M. Soare (min. 51, Chirilă; min. 74, Leonte), L. Mihai (min. 51, Țarălungă), Boghițoi, Durbac (min. 80, Nane) - Voiculeț (min. 51, A. Grigoraș) - Calagi (min. 70, Alibec)

pff
28th March 2007, 17:55
ce ******* apostol ala il plezneste pe saracu` copil .. mare vedeta si asta .. sper sa lase pe banca la urmatoru` meci .. sa`i mai iasa fumurile din cap !

ultras^
28th March 2007, 20:43
poate isi simte postul de titular amenintat de catre acel copil :D:))

Kooler
28th March 2007, 22:36
Acel copil nu trebuia sa joace tare ca nu castiga nimic daca e agresiv in joc. Valoare o au jucatorii care deposedeaza corect si elimina adversarul din joc prin dribling.

tchibos
28th March 2007, 23:16
dar nici sa ia o palma pentru un fault care se poate intampla oriunde, oricand si oricui, nu mi se pare normal

trotica
29th March 2007, 17:46
ce ******* apostol ala il plezneste pe saracu` copil .. mare vedeta si asta .. sper sa lase pe banca la urmatoru` meci .. sa`i mai iasa fumurile din cap !Acum, nu că-i iau eu apărarea lui Apostol, dar dacă chiar a fost un șut în gură de la "ăl mic" și se accidenta pentru vreo două luni, nu cred că era cineva happy. Pe de altă parte, nici la ăl mic nu-i strică câte-un clinci d-ăsta, să se pregătească încet-încet, de p-acum, cu adversari alde coman sau rădoi...

pff
29th March 2007, 18:57
da ma da` nu sa dea in el ... sa tipe la el chestii din astea ... oricum si ala mic a gresit da` nu cred ca era nevoie de o palma

kerosene
29th March 2007, 19:50
L-a invatat MM cum sa faca ;)

Kooler
27th June 2007, 22:36
AMICAL / Oțelul - Farul 0-2
de Cătălin Popescu , Ionuț Coman

Au marcat: I. Apostol (24), M. Nae (108)

Oțelul: Gribauskas - Gado, Nogo, Sîrghi, Semeghin - Giurgiu - J. Szekely, G. Paraschiv, D. Stan - Labukas, E. Jula

Antrenor Petre Grigoraș

Farul: Vlas - Băcilă, D. Gheară, Șchiopu, Maxim - Todoran, Voiculeț, Teekloh, I. Apostol - T. Moldovan, Gerlem

Antrenor Constantin Gache

Meciul a avut două reprize de 60 de minute. După pauză, ambii antrenori au rulat întreg lotul de jucători. Partida s-a diputat pe stadionul "Metrom", din Brașov.

În prima repriza gălățeanul Sîrghi a făcut o comoție și a fost înlocuit de cehul Kubica, care a suferit o întindere musculară și i-a lăsat locul lui Raul Crișan.

În minutul 112, cu 8 minute înainte de final, un jucător de la Farul l-a faultat dur pe Janos Szekely, gălățeanul a ripostat violent și arbitrul Codruț Nicoară l-a eliminat. Pentru Oțelul a fost al doilea cartonaș roșu, după ce în minutul 105, tînărul Raul Crișan a fost trimis la cabine de arbitrul partdei.

"Chiar dacă am pierdut, sînt mulțumit de jocul prestat. Evoluția străinilor veniți în această vară a fost satisfăcătoare cu un plus pentru Kubica și Kouha, care reprezintă o soluție pentru postul de portar."

Petre Grigoraș, antrenor Oțelul

kerosene
30th June 2007, 18:55
Ati vazut meciurile de la Brasov?
ce parere aveti?
Mie unul mi-a placut ce am vazut.Atacam,cand pierdem mingea ramanem sus,s-a cam duc cu stilul defensiv cu care ne obisnuise echipa in sezonul trecut.Se putea si mai bine,dar se vede ca s-au schimbat.A inceput Tibor sa alerge dupa minge,chiar si dupa alea pierdute.E ceva.:D
Sper sa ramana si Todo si Apostol.Daca pleaca astia si nu aducem cel putin alti 2 de aceeasi valoare cu ei,o sa ne fie cam greu.
In poarta suntem acoperiti.Cred ca toti 3 pot fi titulari.

Kainsashiki
13th July 2007, 15:22
Farul a invins Notthingam Forest cu 2-1....Daca meciul se disputa acum cateva zeci de ani stirea facea inconjurul lumii :ok:

Golurile au fost marcate de Florea in minutul 58 si Elio in minutul 72.

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=48927

tchibos
17th July 2007, 11:16
vineri vom avea un amical cu Delta Tulcea.. cred ca in deplasare

kerosene
17th July 2007, 17:30
Inainte de ala e meciul cu CSM Medgidia,miercuri de la 20.30
Haideti cat mai multi la stadion,sa vada ca au pt cine juca

tchibos
18th July 2007, 23:09
un articol interesant in prosport referitor la meciul cu CSM Medgidia cititi-l ca merita:) (http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=49691)

kerosene
19th July 2007, 09:31
Au fost peste 100 de insi si nicidecum 15 cum scrie pe OLS.

Forza Farul


FC Farul a cîștigat amicalul cu CSM Medgidia



Atacantul Ștefan Ciobanu (FC Farul) a reușit o dublă, primul gol fiind înscris dintr-un penalty obținut tot de el

Aseară, pe Stadionul “Farul”, s-a desfășurat întîlnirea dintre FC Farul Constanța și CSM Medgidia. Aflată pe ultima linie dreaptă a pregătirilor înaintea începerii Ligii I, formația antrenată de Constantin Gache, Cristi Cămui și Cristi Mustacă a făcut o penultimă repetiție în compania echipei din Medgidia, revenită în eșalonul al treilea al fotbalului românesc. “Rechinii” au început bine partida și au deschis scorul în min. 9, prin Marius Nae. În min. 38, Ștefan Ciobanu a marcat dintr-un penalty obținut tot de el, pentru ca în repriza a doua, în min. 55, atacantul Farului să-și treacă în cont dubla, stabilind și scorul final al întîlnirii: FC Farul - CSM Medgidia 3-0.

Au evoluat formațiile - FC Farul (antrenor Constantin Gache): Vlas - Băcilă, I. Barbu, Șchiopu, L. Florea - Todoran, Ben Teekloh, Voiculeț, G. Mendy - M. Nae, Șt. Ciobanu; au mai jucat: G. Curcă, Otvoș, D. Gheară, F. Pătrașcu, Maxim și Disney; CSM Medgidia (antrenor Vasile Enache): Siminiceanu - Feta, Ilcu, Vintileanu, Andreescu, Bleortz - Hampu, Dodan, C. Nae, Funda - Pena; au mai jucat: G. Mitu, Langu, Oprea, Crîșmaru, Badea, Anuța și Husein. În repriza a doua, la CSM Medgidia au evoluat, de la FC Farul, portarul Răzvan Stanca, precum și cei trei jucători aflați în probe la echipa constănțeană: macedoneanul Vlatko Novakov și sîrbii Miodrag Cvetkovic și Zvezdan Stefanovic. Au arbitrat: Marius Codin - Aurel Onița și Gabriel Georgescu (toți din Constanța).

Aprox. 200 de spectatori au asistat la amicalul de ieri, iar galeria Farului a scandat împotriva formațiilor bucureștene Steaua și Dinamo și a dat foc unui tricou stelist cu numele lui Mirel Rădoi. “Trebuie să ținem cont că venim după o schimbare bruscă de temperatură, iar oboseala acumulată și-a spus și ea cuvîntul”, a declarat la finalul jocului antrenorul principal al Farului, Constantin Gache, care nu a fost mulțumit de evoluția echipei. Vineri, FC Farul va juca la Tulcea.

Klingon
21st July 2007, 22:46
Iar eu ma bucur de rezultat.

Altfel incepeam meciul de la Craiova de la 2-0 pentru ei. Ca atitudine, adica.

Conducerea clubului a facut varza intersezonul. Transferuri slabe, meciuri amicale slabe (dupa turneul de la Brasov). Numai un miracol ne salveaza de la un inceput de sezon dezastruos.

kerosene
3rd September 2007, 09:54
Farul, amical cu Cerno More Varna


Ținând cont de întreruperea campionatului, FC Farul va disputa în această săptămână, miercuri și sâmbătă, două partide de verificare, de fiecare dată de la ora 17. Primul va fi un joc în familie sau cu un alt adversar, dacă va fi găsit, iar al doilea, pe terenul mare, cu echipa bulgară Cerno More Varna, locul 10 în prima ligă din țara vecină.

Blitz.
4th September 2007, 21:17
am o intrebare....amicalul de miercuri unde se joaca ? pe terenul mare ?

kerosene
6th September 2007, 10:40
Meci de prietenie intre „rechini”
Farul Constanta are nevoie mare de puncte in urmatoarele etape, mai ales ca pana acum nu s-a ales cu mare lucru.
Elevii lui Constantin Gache pregatesc cu grija si meciurile de verificare. Astazi, de la ora 17, „rechinii” vor disputa un amical intre ei. Astfel, el vor fi impartiti in doua echipe. Ei vor fi motivati pentru a face un meci deosebit in special de prezenta in randurile lor a lui Mihai Gurita, „capitanul” care, luandu-se dupa gura bogata a altora, a crezut ca daca paraseste Constanta pentru meleaguri mai insorite, va apuca pe Dumnezeu de picioare. Din fericire, el a realizat ca e o mare greseala sa te bazezi mai mult pe fapte decat pe vorbe. Legat de meciul de astazi, ne putem astepta la un meci frumos, pigmentat, asa cum ii sta bine unui amical, de momente hazlii. (Marian NEDELEA)

Klingon
6th September 2007, 12:56
Meci de prietenie intre „rechini”
Din fericire, el a realizat ca e o mare greseala sa te bazezi mai mult pe fapte decat pe vorbe. (Marian NEDELEA)

Serios?!

kerosene
6th September 2007, 17:03
Scuze,n-am citit cu atentie...normal ca invers,dar...ma rog.La noi e posibil orice :(

Klingon
9th September 2007, 08:52
Am vazut o buna parte a meciului. Farul a jucat fara orizont, fara idei clare si a fortat doar cat a avut nevoie. Gurita e responsabil pentru cele doua goluri ale noastre.

Apararea a mers bine si cu Schiopu, si cu Gheara, si cu Barbu si cu Mala care au fost permutati prin centru.

Mala e bunicel pe acolo, e atletic si respinge tot ce vine la cap. Si cand e cu mingea jos poate face macar o intoarcere si o pasa decenta. Merita incercat fundas sau mijlocas defensiv, dar nu cred ca-i suficient de tehnic sa joace la constructie sau mai sus. Asta e compartimentul unde suferim cel mai mult.

Todoran e singurul care incearca sa lege jocul intre compartimente. A fost nevoit de multe ori sa vina in aparare sa ia mingea. Gheara incearca sa mai urce dar nu prea i-au iesit pasele importante sau suturile la poarta. Maxim e OK pe stanga, Otvos e doar un experiment nerecomandat acolo. Patrascu inoata prin zona, defensiv si atat. Farmache s-a miscat bine. Linia de fundasi ar putea sta mai avansata, sa mute toata echipa mai sus.

Mai in fata, Voiculet a incercat cate ceva pe stanga dar isi pierdea suflul exact cand sa-si finalizeze actiunile cu sut sau pasa de gol. Pare putin nervos. Gerlem dribleaza frumos unul sau doi dupa care se stinge. Pare putin lenes. Chigou si Ciobanu - stersi. Gica Fenta a fost luat tare de vreo 2 ori de bulgarii bine facuti si cred ca s-a intimidat.

Pierdeam cu 0-1 daca nu-l baga pe Gurita. El sta mai in fata si stie cand sa forteze nota pentru un gol. A dat un gol si a contribuit decisiv la celalalt si la alte ocazii clare. El este reprezentativ pentru perioada de joc in care am dat cele doua goluri: mai atent, mai inistent, mai artagos decat visatorii lui colegi. Dupa ce am dat cele doua goluri am inceput iar sa jucam din inertie, fara nerv si fara idei.

Gerlem si Chigou vin prea in spate si, chiar daca alearga bine si iau mingea, se pierd pe lungul drum pana la poarta. Gerlem ar trebui incercat mijlocas in spatele varfurilor. Chigou ar trebui incercat stalp al bancii de rezerve. Bagat prin minutul 70 cu misiunea de a alerga si sari la cap prin careu, nu pe la centrul terenului. Sigur, pentru asta ar trebui sa avem oameni buni la mijloc, dar asta-i alta poveste.

bahaus_84
9th September 2007, 23:28
bv man,trebuia sa te faci comentator :P,am citit ce ai scris si parca citeam ziarul,am aflat exact ce ma interesa din meci

kerosene
10th September 2007, 10:23
FC Farul a învins cu 2-1 pe Cerno More Varna într-o partidă amicală


Guriță a revenit în forță


Profitînd de pauza competițională, FC Farul a disputat sîmbătă un meci amical în compania echipei bulgare de primă ligă, Cerno More Varna. Programat pe stadionul “Farul”, meciul nu a adus în tribune decît cîteva sute de spectatori, care au înfruntat vremea răcoroasă. Printre ei s-a aflat și fostul antrenor al constănțenilor, Petre Grigoraș, dar și o micuță galerie a oaspeților, formată din 10 suporteri, care și-a încurajat favoriții pe tot parcursul jocului. Încercînd să facă o ultimă repetiție oficială înaintea partidei cu CFR Cluj, din etapa a șaptea a Ligii I, antrenorul Constantin Gache a trimis în teren din primul minut “unsprezecele” de bază, în care l-a inclus și pe Mihai Guriță, revenit săptămîna trecută la Constanța. În ciuda acestui lucru, bulgarii au părut să conducă ostilitățile în prima repriză, în special la mijlocul terenului. Drept urmare, Stojanov a deschis scorul în minutul 28, trimițînd cu capul pe lîngă George Curcă, după centrarea primită de la Alex. De partea cealaltă, constănțenii au trăit doar prin incursiunile lui Gerlem, în timp ce camerunezul Chigou nu s-a descurcat în fața fundașilor bulgari. Situația s-a schimbat după pauză, cînd Guriță a fost urcat în ofensivă, locul său pe banda dreaptă fiind luat de Băcilă, în timp ce Chigou a rămas la vestiare. Veteranul de 34 de ani a adus egalarea în minutul 55, fructificînd o pasă venită de la Gerlem, și a contribuit decisiv la golul al doilea al Farului. În minutul 59, Băcilă a adus gazdele în avantaj, după o combinație cu Guriță, anunțînd o repriză secundă excelentă. Chiar dacă și-a dominat cu autoritate adversarii, “rechinii” nu au mai reușit însă să înscrie pînă la final, scorul rămînînd 2-1. Totuși, bulgarii, care au avut în lot patru brazilieni și un portughez, au reprezentat un partener perfect pentru o partidă de verificare.

Au evoluat formațiile: Farul (antrenor Constantin Gache): G.Curcă - Farmache (86 L.Mihai), Gheară, Șchiopu (46 Mala), Maxim (82 Otvoș) - Guriță (72 Șt.Ciobanu), Todoran (86 Apostu), Pătrașcu (54 I.Barbu), Voiculeț (79 Larie) - Chigou (46 Băcilă), Gerlem (79 D.Florea); Cerno (antrenor Nikola Spasov): Ilchev (46 Kolev) - Christov, Domanikov (70 Manolov), Tomach (85 V.Kostadinov), Peris - Stojanov, Djalma (70 P.Kostadinov), Ricardo (61 Georgiev, 89 Filipov), Alex (67 Bachev, 79 Da Silva) - Andonov (46 Mirchev), Dabinjo.


“Un test reușit”


La finalul întîlnirii, Constantin Gache s-a declarat mulțumit de prestația echipei sale în repriza secundă. “A fost un joc util, de verificare, în compania unei echipe bune, care joacă fotbal de calitate. În prima repriză nu am jucat nimic, dar ne-am revenit după pauză. Pe fondul unei posesii mult mai bune, am reșit să marcăm de două ori și să ne creăm mai multe ocazii”, a spus antrenorul Farului, care a lăudat și evoluția lui Mala, aflat în probe: “Pe mine m-a convins, atît la antrenamente, cît și în amicale și sper să-l putem transfera”.

Klingon
12th September 2007, 08:53
bv man,trebuia sa te faci comentator :P,am citit ce ai scris si parca citeam ziarul,am aflat exact ce ma interesa din meci

Ma bucur.
Pacat ca asta s-ar putea sa fie singurul meci al Farului pe care-l vad anul asta.

bahaus_84
12th October 2007, 16:38
sunt curios sa vad ce fac in amicalul asta de maine,ca in amicalele cu echipele internationale suntem invincibili

Kooler
12th October 2007, 16:49
sunt curios sa vad ce fac in amicalul asta de maine,ca in amicalele cu echipele internationale suntem invincibili

Si cu cine jucam?