PDA

View Full Version : The day after tomorrow



sorinux
12th June 2004, 22:28
Cred ca filmul asta o sa ia zmeura de aur si cand zic asta nu glumesc-e o varza o porcarie are niste aberatii in el.

Gabriel
13th June 2004, 09:47
sorinux, ce inseamna fucked up ?
totusi...sa nu punem acest cuvant in titlu. poate altor useri le-a placut filmul.
eu nu vreau sa-l vad...pentru ca nu imi place genul.

Big Sexy
15th June 2004, 14:31
Hmmm, dupa parerea mea esti cam dur. Are multe inadvertente insa eu cand l-am vazut la multiplex i-am dat un 7. Are cateva idei ingenioase si numai pentru scenariu si efecte speciale merita sase. interpretarea este si ea decenta si uneori reuseste chiar sa te emotioneze. Singurul loc unde e subred e la interactiunea fizica. Valul initial ar fi trebuit sa spulbere complet totul in calea sa pe multe zeci de kilometri. Sa spulbere COMPLET. Pana una alta e ok.

ultras_sportul
15th June 2004, 14:34
Nota care o primise si Troia din partea mea :)

Au fost superficiali in multe aspecta dar avertismentul filmului este cat se poate de real si pentru asta trebuie macar aplaudat... poate ii pune pe ganduri pe cei care pot opri cresterea galopanta a poluarii.

Triple H
6th August 2004, 23:17
Doar efectele sunt cat de cat, cam penibila faza cand inghetau cladirile instant :yeah: numai la hollywood e si oamenii respirau linistiti :D

fia
7th August 2004, 08:05
Mda, vad ca asta e opinia generala... Totusi eu sunt de parere ca e un film care merita vazut. Daca te faci ca uiti putina fizica (temperatura scade cu 10 grade pe secunde :o: )
unele efecte sunt chiar interesatne, de exemplu tornadele si cum se vede din spatiu...

sames44jc
7th August 2004, 20:53
Cum ar fi sa ajungem in pragul unei noi Ere Glaciare? Aceasta este intrebarea care il obsedeaza pe expertul in probleme de clima Jack Hall (Dennis Quaid).

Cercetarile sale indica faptul ca fenomenul de incalzire globala a planetei poate declansa o schimbare brusca si catastrofica a climei Pamantului. Probele luate de el din gheturile Antarcticii certifica faptul ca acest lucru s-a mai intamplat candva, cu 10.000 de ani in urma. De aceea, Hall avertizeaza oficialitatile ca nenorocirea se poate repeta, daca nu se iau masuri. Din pacate, avertismentul sau vine prea tarziu.

Totul incepe atunci cand Hall este martor la desprinderea unei bucati din calota de gheata a Antarcticii. Urmeaza o serie de fenomene meteorologice alarmante, petrecute in diverse zone de pe glob: peste Tokyo se abate o ploaie cu grindina, cu bucati de gheata de marimea unui grapefruit, in Hawaii se raporteaza uragane nemaivazute, la New Delhi ninge, iar Los Angeles-ul este biciuit de tornade.

Un telefon primit din Scotia, de la profesorul Rapson (Ian Holm), ii confirma lui Jack banuielile sale cele mai sumbre: aceste fenomene meteorologice extreme sunt semne ale unei schimbari globale dramatice. Topirea calotei polare a dus la o revarsare masiva de apa in oceane, ceea ce a dus la distrugerea curentilor care tin in echilibru clima planetei. Incalzirea globala a impins Pamantul in pragul unei noi Ere Glaciare.

In timp ce Jack avertizeaza Casa Alba de pericolul iminent, fiul sau Sam (Jake Gyllenhaal), in varsta de 17 ani, este blocat in New York, unde au loc inundatii masive si temperatura scade brusc. Refugiindu-se in Biblioteca Publica din Manhattan, Sam reuseste sa ia legatura telefonic cu tatal sau. Jack il avertizeaza sa nu iasa pe strada cu nici un pret.

Incepe evacuarea po****tiei catre sud. Intre timp, Jack se indreapta spre New York pentru a-si salva fiul. Dar nici insusi Jack nu este pregatit pentru ceea ce va urma.

fia
8th August 2004, 08:09
Cand mai faci copy-paste pune macar si sursa... Si inca ceva, daca am scris aici, probabil ca toti am vazut filmul, deci nu e nevoie sa ne spui despre ce e vorba :mda:

sickboy
9th August 2004, 01:27
Nota 4.

Denis
12th August 2004, 10:48
eu nu shtiu ce aveti voi cu filmul asta. mie mi sa parut un film bun, shi cum mishto storyline. Nota: 8

cipi13
12th August 2004, 11:38
Cand mai faci copy-paste pune macar si sursa... Si inca ceva, daca am scris aici, probabil ca toti am vazut filmul, deci nu e nevoie sa ne spui despre ce e vorba :mda:
Eu nu l-am vazut......asa ca prezentarea a fost buna si cred ca o ma duc sa il vad ca m-a faccut curios....

fia
12th August 2004, 13:38
Daca nu l-a vazut exista www.imdb.com unde gasesti orice film... Problema cu sames44jc este ca face offtopic (probabil pentru a-si spori numarul de mesaje)pe unde apuca(si-a luat deja un ban si vad ca mai continua)... poate nu asta a fost cel mai evindent mesaj de offtopic, dar oicum, aici din cate am vazut eu se comenteaza despre filme, nu se povestesc filme.

cipi13
12th August 2004, 13:50
Corect....ma duc sa vad fimul si o sa ma intorc sa comentez.....:)

Gabriel
12th August 2004, 14:38
fia..sames da copy/paste probabil de pe cinemagia.ro
La urmatoarele abateri de acest gen ii voi sterge posturile.
Eu inca nu am vazut filmul...si nici nu intentionez. Aveam posibilitatea sa-l iau de pe dc++ , dar nu am dorit...pentru ca sunt satul de acest gen de film.

DanielAndrei
12th August 2004, 14:54
Cred ca filmul asta o sa ia zmeura de aur si cand zic asta nu glumesc-e o varza o porcarie are niste aberatii in el.

Daca ai sti un pic de geologie fizica, acest film a prezentat un adevar apropiat.

fia
12th August 2004, 14:58
Geologia ca geologia... dar fizica din film e sub clasa a 8-a.. Zi si mie prin ce procedeu scade temperatura cu 10 grade pe secunda, si cum se face ca atunci cand "vine" inghetul dupa tine... tu fugi mai repede ca el, si cand ii inchizi usa in fatza ai scapat :o ?