PDA

View Full Version : World Tennis Conference 2008 Palm Springs, CA



DJ Klaus
29th September 2008, 05:06
Conferinta mondiala a antrenorilor de tenis organizata de USPTA a avut loc in Palm Springs statul California intre 15 - 20 septembrie.
La intalnire au participat antrenori de tenis din toate colturile lumii dar si antrenori celebri ca: Tom Guliksson, Rick Macci, Lorenzo Beltrame, Tracy Austin, Wayne Bryan si mai ales personajul din prima poza (cu tricou albastru)!!! si altii.

A fost si Romania reprezentata de antrenori... dar doar de antrenori plecati din tara. Klaus a fost unul dintre ei si am avut ocazia sa-i intalnesc pe Bogdan Gard (care este nimeni altul decat fratele si antrenorul jucatorului Catalin Gard) si Ramona Husaru de la care am aflat ca a fost jucatoarea profesionista ajungand in primii 600 mondiali acum 2 ani. Bogadan este de o seama cu mine iar Ramona (atragatoare de altfel :D) in jur de 26.
Am stat mult de vorba cu amandoi pt ca nu ne vedem decat odata pe an probabil toti 3 locuind in diferite state.

S-a jucat mult tennis dar s-a discutat foarte mult.
Eu cel putin intram in conferinte de la 9 dimineata si ieseam seara la 6.30

Iata link-ul cu tot ceea ce s-a prezentat in fiecare zi:
http://uspta.com/html/2008Schedule.pdf

Am inregistrat cu reportofonul destul de multe dintre prezentari si sunt in format mp3. Ceea ce inseamna ca cine este interesat sa le aiba sa-mi trimita e-mail.

Concluzia e ca tenisul evolueaza incredibil de mult. Noi tehnici si tactici apar. Nici n-aveti idee cate se schimba. Cum de altfel nici eu nu am avut idee pana sa ajung acolo.
Pacat ca nimeni din Fderatia Romana de Tenis nu a venit. Practic Romania a fost reprezentata doar de romani plecati si stabiliti in State.

Sunt multe de vorbit si o sa va mai spun de indata ce reascult inregistrarile sa-mi aduc aminte chestiuni esentiale. Au fost momente cand erau 2 sau 3 cursuri simultan. Incercam sa fiu prezent la unul iar la celalalt ce se desfasura in acelasi timp lasam reportofonul sa inregistreze. Multe, multa informatie. Si de multa ce era de mai mult ce voiam.
A fost Incredibil. O experienta incredibila ca antrenor de tenis.
Si ca sa incheiem frumos.
Recunoasteti personajele din POZA ???? :yeah::yeah::yeah:
Cea mai mare recunoastere pe care poate sa o aiba un antrenor roman.
Asa ca sa va testez cunostintele de tenis :)
Si sa vedem daca recunoasteti arena din spatele personajului cu geanta de tenis(a doua poza) care saluta Onlinesport in exclusivitate :ok:

printulmiskin
29th September 2008, 08:04
Felicitari Klaus pentru poza cu Bolletieri si pentru ocazia pe care nu ai ratat-o de a te informa de la sursa cu ce e mai nou in tenis..M-ar interesa foarte mult inregistrarile tale..

Optimistul
29th September 2008, 12:26
De abia asteptam sa ne dai mai multe detalii de la conferinta ! Am sa-ti trimit un email .

Nu stiu despre ce recunoastere vorbesti dar pt. mine academia lui Bollettieri este slaba ,tinand cont de rezultatele pe care le-a avut de-a lungul timpului - ea n-a reusit sa produca un jucator 100% Bollettieri de top 10 ATP sau WTA vreodata !!! Chiar as vrea sa fiu contrazis cu exemple !
Pt. mine Bollettieri stie sa faca bani din sport si din management , chiar a fost acuzat de Lansdorp ca el ar afecta rezultatele jucatoriilor americani punand pe primul loc banii lui si dupa acea performanta .

Oricum la ce antrenori au fost acolo ... sigur trebuie digerat materialul de la conferinta cateva luni ca sa poata fi asimilat - cred ca a fost f. concentrat si la obiect . Pacat ca , California este asa de departe .

O intrebare Klaus - care sunt sansele americanilor sa revina in elita mondiala si ce masuri au fost propuse acolo ?

Sorin Blaj
29th September 2008, 12:28
FELICITARI DJ Klaus!!!

Arthur Ashe Stadium! :)

printulmiskin
29th September 2008, 14:07
Optimistule,sa-mi dai si mie un exemplu de antrenor care nu isi pune pe primul plan banii lui,si apoi performanta,ca la ala ma duc cu Sorin..Discutia despre academiile de tenis si in particular a lu Bolletieri este foarte ampla..Eu cred ca nu exista inca o academie de tenis care sa se poata mindri ca a scos un campion ,luindu-l de la cea mai frageda virsta..Stiu ca exista legenda cu Sharapova care a plecat de mica la Bolletieri,dar tot avea 9 ani si isi facuse primii pasi in tenis,mai exista acest Mouratoglou care asta incearca sa faca(sau declara asta doar),dar mie mi se pare ca totul tine de marketing,de reclama...Academiile de tenis sint gindite ca afaceri in primul rind,de aceea si este atit de scump sa urmezi una..Si dai o caruta de bani,pe ceva care in mare masura tot de copil depinde..Adica nu exista nici o academie care sa iti garanteze succesul,in schimbul banilor dati..Raspunderea lor este foarte limitata,in timp ce beneficiile unor eventuale succese sint maxime,garantate prin contracte..S-ar putea sa nu am dreptate,nestiind inca foarte multe lucruri direct de la sursa,de aceea astept si alte pareri..

sp00q
29th September 2008, 15:58
Din cate am auzit academiile de tenis functioneaza pe principiul urmator: cei foarte buni (putini) sunt lasati sa se antreneze gratuit sau primesc reduceri substantiale, iar cei carora antrenorii de pe acolo nu prea le dau sanse de reusita platesc mult si bine. Practic, din banii copiilor care platesc se sustin talentele si academia. Asadar cine plateste cativa ani ca sa isi tina copilul intr-o academie ar trebui poate sa isi reconsidere optiunile.

Sorin Blaj
29th September 2008, 17:42
Cei cu rezultate notabile dau si un procent din castiguri. Cel putin asa stiu.

DJ Klaus
29th September 2008, 19:59
Merci de felicitari. O sa downloadez in seara asta conferintele si sa vad cum se aud. Pe reportofon direct se aud foarte bine de altfel.
Referitor la Bollettieri.... si eu am avut retineri despre academii. Si nu numai de academia lui ci despre academii in general. Ei te obliga pe tine ca antrenor sa antrenez la fel ca si ceilalti. Adica sa pastrezi un stil liniar si sa nu iesi din tipare. Eu unul nu as accepta asta. Si din motivul asta nu as antrena la o academie inca. Exista totusi riscul ca antrenand cum te taie capul (cum fac eu) sa nu avansezi prea mult ci sa stagnezi. Exista riscul sa faci greseli pe care nu le vei descoperi niciodata pt ca nu-ti spune nimeni nimic.
La o academie ar fi altfel. Ai fi supervizat de antrenori cu experienta si poate ai invata mult mai multe.
Dupa cum vedeti sunt plusuri si minusuri.
Bollettieri are antrenori unul si unul la academia lui. Iar el insusi ,Bollettieri, este un mare antrenor si mai ales unul care stie sa citeasca omul din spatele jucatorului. Ii intra efectiv sub pielea studentului. Nu poti sa zici ca nu a avut succes: Agassi si Courrier sunt produse 100% Bollettieri. Se antrenau acolo de cand aveau 12 ani. Haas iar a fost format acolo.
Ca face banii... e firesc. In fond e o afacere si vrei sa fii de succes. Dar a oferit si o multime de burse studentilor mai rasariti. Se munceste din greu acolo la academie si se pune mare accent pe disciplina. Ceea ce e un lucru f bun. Disciplina e f importanta in tenis. Si asta e un motiv si pt mine ce ma inpinge sa lucrez un an sau 2 acolo si sa castig ceva experienta. Bollettieri are aproape 80 de ani dar inca mai sta pe teren si antreneaza.

De curiozitate: Stii cat costa o lectie de o ora cu el?
800 $/ora
Este considerat Parintele tenisului si foarte apreciat oriunde. Este pur si simplu o onoare sa fii in prezenta lui darminte sa mai si stai la discutii cu el. Iar Bollettieri nu sta de vorba cu oricine.

@optimistul. In privinta tenisului american.... Asta e politica iar acolo nu s-a facut deloc politica. Nu s-a vb doar de tenisul american ci s-a vorbit mult de tehnici si metode de antrenament al juniorilor. La juniori e foarte mult de discutat si foarte multe chestiuni noi am aflat.

@Sorin Blaj: Nu este Arthut Ashe. Ala este in New York iar eu eram in Palm Springs. Iti dau un indiciu: Este o arena de Master Series. {Pe aceeasi arena au jucat si Federer, Nadal, Agassi, Sampras si altii. Si pe aceeasi arena am jucat si eu o jumatate de ora.
Chiar daca stadionul era gol. Era exact aceeasi liniste din timpul unui meci. Ecoul pe care il face sunetul mingei este fantastic. Te furnica pe sira spinarii.
Oricum este o senzatie fantastica care parca iti da aripi si te face sa joci mai bine
Voi reveni cu poze din timpul meciului pe "acel stadion"

luma
29th September 2008, 20:25
Arthur Ashe Stadium! :)

Si eu am zis la fel...:D

Sorin Blaj
29th September 2008, 20:30
Am stiut imediat dupa ce am scris. :) Ti-am vazut snurul de la legitimatie, dar seamana foarte mult cu Arthur Ashe si a fost un raspuns reflex.

Conferinta a fost in Palm Springs, normal ca este Indian Wells. :ok:

DJ Klaus
29th September 2008, 21:21
Asa este ! E Indian Wells , una dintre cele mai cochete arene de tenis. O imensitate.

Iata cateva poze de acolo:
Tipul din a doua poza este un tip cu care m-am antrenat pe acolo.
Poza din mijloc reprezinta pregatirile de dinaintea unei conferinte.

Sa vedem daca recunoasteti celebritatea din ultima poza. :) (in afara de mine bineinteles :P )

luma
29th September 2008, 21:24
Cine este?:D In afara de tine, bineinteles...:D:P

Sorin Blaj
30th September 2008, 00:12
Asa este ! E Indian Wells , una dintre cele mai cochete arene de tenis. O imensitate.

Iata cateva poze de acolo:
Tipul din a doua poza este un tip cu care m-am antrenat pe acolo.
Poza din mijloc reprezinta pregatirile de dinaintea unei conferinte.

Sa vedem daca recunoasteti celebritatea din ultima poza. :) (in afara de mine bineinteles :P )

Singurul nume care imi vine in minte si care ar aduce cu el: Larry Hagman. :) Dar nu-l vad pe terenurile de tenis si mai si locuieste in Forth Worth, Texas.

Cred ca avem nevoie de indicii suplimentare. :)

DJ Klaus
30th September 2008, 03:58
Ca detalii suplimentare pot sa spun ca e un antrenor celebru care a antrenat pe Todd Martin, Jenifer Capriati si Andy Roddick. A fost capitanul USA in cupa Davis castigand in in 1995 si 1996 si a antrenat echipa olimpica de tenis a USA in 1996 ghidandu-l pe Agassi catre castigarea titlului olimpic.
In concluzie : e un tip care stie tenis !
Cred ca e suficient :)

Later edit: am incercat sa-ti trimit email Optimistule cu inregistrarea lui Bollettieri dar este de 15 MB si nu merge pe email.
Are cineva vreo idee cum sa facem? Iar inregistrarea este de 1 ora si 5 min. Sunt altele si mai lungi.

Ady
30th September 2008, 08:02
http://en.swoopshare.com/ upload-ezi fisierul aici (eventual faci o arhiva cu toate ca sa nu stai sa le pui separat pe fiecare) si ii trimiti link-ul sa si le download-eze ...

Sorin Blaj
30th September 2008, 23:36
Tom Gullikson :)

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://gullikson.rfmethod.com/images/tom-head.jpg&imgrefurl=http://gullikson.rfmethod.com/news.html&h=722&w=600&sz=177&hl=ro&start=2&um=1&usg=___OeWTMsB5BfuWNJ2TgfYATc5dWI=&tbnid=FKIO7-qsJojXaM:&tbnh=140&tbnw=116&prev=/images%3Fq%3DTom%2BGullikson%26um%3D1%26hl%3Dro%26 sa%3DN

Optimistul
1st October 2008, 15:39
Klaus , daca esti in relatii asa de bune cu antrenori de renume mondial curand te vom vedea pe la TV ca antrenor cu vreo jucatoare sau jucator de top 100 - nu se stie niciodata .

Ai reusit sa-mi trimiti fisierele ?

DJ Klaus
1st October 2008, 16:56
Optimistule asta vreau si eu si asta cred ca e visul oricarui antrenor.

Iata si Linkul cu conferinta lui Bollettieri tinuta pe teren:
Apropo am uitat sa mentionez ca Becker este produs 100% Bollettieri

http://en.swoopshare.com/file/798c9e4fb70994b886b2b2e3289daa1f/Bollettieri?tags=Bollettieri&lang=en\

@Sorin Blaj: Bingo. Este intr-adevar Tom Gulikson:ok:

Optimistul
1st October 2008, 22:11
Klaus , multumesc pt. inregistrare .

Legat de Bollettieri am sa te intreb doar atat - de ce Sharapova a avut nevoie de "finisari" la Lansdorp dupa ce a petrecut 4 ani la B. ?

Printule , L. este unul dintre antrenorii care dau mult si cer putin - 120 $ pe h. fata de 800 $ la B. dupa ce-a facut 4 jucatori nr. 1 - mai exista si oameni cu constiinta printre antrenori .

printulmiskin
1st October 2008, 22:43
Optimistule,de " finisari" are nevoie orice jucator de tenis,nu a aparut inca jucatorul perfect,poate doar Fedex sa se apropie de acest ideal,asa ca intrebarea ta despre Sharapova nu este chiar concludenta..De altfel,rusoaica nici nu este chiar un model de jucatoare tehnica ,care sa rupa gura tirgului cu finetzuri tenisistice..Pe ea a facut-o mare imensa dorinta de victorie,forta loviturii de dreapta ,increderea in ea insasi.Eu nu stiu daca imi voi permite vreodata sa dau 120 $ pentru o ora de antrenament...Mi se pare pur si simplu o risipa de bani,din simplul motiv ca eu cred ca oricare gigant antrenor nu are ce sa te invete intr-o ora..Poate doar asa,sa iti faci poze cu care sa te mindresti si sa demonstrezi ulterior ca te-ai antrenat cu cutare antrenor,iar viitorii tai adversari sa tremure de frica in fata ta..

DJ Klaus
1st October 2008, 23:02
Klaus , multumesc pt. inregistrare .

de ce Sharapova a avut nevoie de "finisari" la Lansdorp dupa ce a petrecut 4 ani la B. ?


Sarapova are probleme la cap in primul rand. Dar de ce dupa atatea finisari este atat de accidentata? Lovitura ei de dreapta e oribila si a fost data exemplu negativ la conferinta. Din cauza asta se si accidenteaza la umar. Pt ca inca nu stie sa loveasca cu dreapta

sp00q
2nd October 2008, 18:15
Dacă ar fi să îi aduc o critică lui Bollettieri aș zice că știe să se vândă mai bine decât știe să antreneze. Reclama e sufletul comerțului și bătrânul a știut să-și facă o reclamă excelentă.

Iar responsabil pentru succesul Sharapovei nu e nici Bollettieri nici Lansdorp. Cred sincer că Yuri Sharapov trebuie să primească creditele pentru performanțele fiicei.

Aș mai adăuga că, din câte știu, atât stilul lui Lansdorp cât și cel al lui Bollettieri sunt potrivite pentru jucătorii de hardcourt, suprafață dominantă în America de Nord. Școala spaniolă și sud-americană a topspin-ului a obținut rezultate excelente predând un stil total diferit. Cum suprafața "naturală" a jucătorilor români este zgura, cred că ar avea mai mult de învățat privind către cea din urmă.