PDA

View Full Version : Scapam de goangele din fotbalul albaiulian?



mariusc
11th June 2004, 07:50
Votati daca scapam sau nu de goangele din fotbalul albaiulian, goange care ne provoaca atata sila si care isi bat joc de echipa si de suporteri.

Va rog sa nominalizati si goanga/taratura cea mai mare (dupa mine "Limoniu) si eventual si insecticidul si eventualele efecte adverse.

Este indicata nefolosirea Fair Play-ului pe acest thread, pentru o mai buna comunicare.

Ah, si inca ceva: tradarea este cea mai odioasa crima, iar tradatorii se afla pe al noualea cerc al infernului in viziunea lui Dante. Iar cea mai detestabila tradare este "tradarea binefacatorilor".

ADelPiero
11th June 2004, 09:52
acest limoniu nu merita scris cu litera mare ... :rosu:

HaoTic
11th June 2004, 09:55
Draga Mariusic nu te supara, dar pollul tau mi se pare lipsit de sens.
Tradatorii de azi pot fi salvatorii de maine sau invers, oamenii adulati astazi pot fi tradatorii de maine.

bill
11th June 2004, 09:57
Daca ar conta parerea si dorintele fiecarui suporter ar fi totul mult mai usor :D Totusi eu vreau sa sper si sa cred ca da...ca vom scapa de toti cei care urmaresc tot felul de interese paralele. Pe langa Limoniu care a lasat clubul intr-o situatie dezastruoasa, si care nu inteleg ce mai vrea acum, eu nici de Savin nu sunt foarte incantat. Mare finantator la inceput acum s-a transformat in imprumutator care mai devreme sau mai tarziu tot isi va cere banii inapoi. Sa nu uitam ca de la primul meci dupa venirea lui a si plecat antrenorul. Din cate stiam eu relatia dintre Malusel si Sunda nu era nici pe departe asa cum e acum, erau o echipa. Acum nu stiu cum sa se mai contreze prin ziare, oare de ce si de cand?

bill
11th June 2004, 10:01
Draga Mariusic nu te supara, dar pollul tau mi se pare lipsit de sens.
Tradatorii de azi pot fi salvatorii de maine sau invers, oamenii adulati astazi pot fi tradatorii de maine.
Asa e dar putem presupune ca vorbim despre situatia actuala si felul cum sunt vazute personajele implicate in acest moment :)

unirea
11th June 2004, 11:19
Mare finantator la inceput acum s-a transformat in imprumutator care mai devreme sau mai tarziu tot isi va cere banii inapoi. Sa nu uitam ca de la primul meci dupa venirea lui a si plecat antrenorul. Din cate stiam eu relatia dintre Malusel si Sunda nu era nici pe departe asa cum e acum, erau o echipa. Acum nu stiu cum sa se mai contreze prin ziare, oare de ce si de cand?
AI DREPTATE! MALUSEL SI SUNDA NU ERAU ASA! SAVIN LA INFLUENTAT :rosu: AFARA CU EL ! PS: LIMONIU E CEL MAI MARE NESIMTIT DIN LUMEA ASTA ! ESTE UN PORC! O HIENA! PACAT DE NEVASTASA! :evil:

mariusc
11th June 2004, 14:14
Draga Mariusic nu te supara, dar pollul tau mi se pare lipsit de sens.
Tradatorii de azi pot fi salvatorii de maine sau invers, oamenii adulati astazi pot fi tradatorii de maine.

Explica-mi te rog cum s-ar putea transforma in salvator Marginean?! Dupa tot ce a facut si se pare ca nu se satura si mai vrea sa faca parte din club... si, fiindca nu are cum sa intre in conducere, duce actiuni de sabotaj impotriva echipei. Cel putin el este suspectul numarul 1. Ma gandesc ca este invidios ca in timpul lui nu s-au obtinut rezultate spectaculoase, iar acum echipa este in divizia A.

Despre Savin nici nu stiu ce sa mai zic... pana acum se zicea ca vrea sa vinda clubul, acum zice ca o sa ne imprumute cu 30.000 $ parca... asta ar fi bine... si ca vrea sa ramana la club, chiar si intr-o pozitie onorifica... e clar, nu vrea sa renunte fiindca crede ca-si va recupera banii. Daca e spalare de bani, si mai bine pentru el, fiindca va avea cum sa-i justifice pe urma.

Despre Malusel... a bagat si el bani in fotbalul din judetul Alba, gramada. Ii place fotbalul, dar ii place si puterea si nu-i place sa intervina nimeni peste el. Pare un om cu intentii bune pt. echipa si suporteri, insa niciodata nu poti fi sigur... de aceea este nevoie ca si Consilliul Local si Primaria sa aiba un om cu putere de decizie, in asa fel incat sa nu se poata face rau echipei prea usor.

De ce suntem siguri? Suntem siguri ca pentru anumiti oameni este mai important interesul personal decat binele clubului. Pe langa asta mai sunt si alti oameni invidiosi (sau cu alte planuri) care vor sa faca rau clubului (probabil ca nici nu-si dau seama ce fac).

Iar poll-ul nu este lipsit de sens fiindca rezultatele vor indica cel putin un lucru: moralul celor care au votat - daca sunt persoane optimiste - spera sa scapam de aceste, iar daca sunt realiste/pesimiste, isi dau seama ca este un rau necesar si nu o sa scapam niciodata de rau voitori... insa la fel ca si in cazul Borcea trebuie sa stim sa le limitam actiunile...

Imi este ciuda de inca un lucru... Ardealul fiind cunoscut pt. organizarea sa, tocmai aici dam gres...

P.S.:
Daca threadul asta pare prea dur, nu ma deranjeaza sa fie sters... de obicei nu jignesc oamenii, insa m-a enervat ca nu s-a facut ordine nici dupa sedinta de miercuri... si greu o sa se faca...
______________
Fair-Play, Please!

unirea
11th June 2004, 14:50
nu e rau threaul! E realist!
la cine nu ii convine sa nu scrie! BRAVO MARIUSC pt initiativa!

unirea
11th June 2004, 14:53
nu e rau thredul! E realist!
la cine nu ii convine sa nu scrie! BRAVO MARIUSC pt initiativa!
:yeah:

FreeMinds
11th June 2004, 15:08
toate neajunsurile si magariile se vor termina odata cu trecerea clubului pe actiuni...
dar cine vrea asta .....?
nu prea stiu actiuni de bine in tara romaneasca care nu au un subset de interese personale.Romanul (care se naste destep si se tampeste pe parcursul vietii) nu o sa scape prea curand de "vicile" sale tradare, minciuna, hotie.

MaPaX
11th June 2004, 17:55
Uite-l si aici pe userul unirea: de ce ai dat "Quote" doar ca sa-l bag pe asta :yeah: ?

unirea
11th June 2004, 22:29
imi cer scuze!

unirea
11th June 2004, 22:33
ma ..... tu ma stii cumva si ai cumva ciuda pe mine? ti-am luat cumva nevasta sau care e faza? crezi ca de aceea nu mai pot ca am gresit sau ce? tu sa iti vezi de treaba ta! ca nu eu am inceput! nu te mai umfla atata in pene la orice greseala a mea! ca deja devii penibil
! sa greseti e omenesc dar sa fii taran e alta chestie! lasa-neeeeeee lasaneeeeee
ok?

MaPaX
12th June 2004, 10:16
Ti-am zis n-o lua ca pe ceva personal!
Dupa ce ai scris acum 2 mesaje la un interval distanta de 3 minute nu ti-a aparut butonul "Edit"?

Bine mai gata te iert ca vad ca esti pentru prima data pe un forum, daca ai bagat 5 mesaje unul dupa altul!

OFF TOPIC
Va rog sa revenim la discutiile de pe aceste thread-uri!

ADelPiero
12th June 2004, 11:19
:mda: ... si cum spuneam ... castrati`l pe limoniu !!! altfel ne distruge el clubul !!

MaPaX
12th June 2004, 11:52
Da la limoniu asta ce-i trebuie? :ciocan:

unirea
12th June 2004, 12:47
vrea sa vina inapoi la unirea sa o bage din nou in datorii sa isi mai faca inca o vila pe banii de la unirea ! aaa si inca un mercedes! asta vrea handicapatul !SA BAGE UNIREA IN B CA SA POATA SA FACA BLATURI CAT MAI MULTE!

mariusc
14th June 2004, 12:40
M-am gandit ca e corect sa citim si replica lui Marginean aka Limoniu.

Fiindca citatul este prea lung, l-am impartit in 2 parti.

"Am fost şi rămân un mare unirist

•Drept la replică

Subsemnatul Mărginean Ioan, născut în 13 iunie 1960, Cugir, jud. Alba, domiciliat în Alba Iulia, str. Aurel Lazăr, rămân consternat de acuzaţiile ce mi se pun în spate de către conducerea, respectiv preşedintele executiv al FC Apulum Unirea, dl. ing. Măluşel Viorel. În ultima perioadă, datorită articolelor apărute în presă, mă simt dator moral faţă de suporterii fotbalului din Alba Iulia, cât şi din ţară, care m-au aplaudat în timpul perioadei când am jucat fotbal pe dreptunghiul verde, respectiv 1975-1994 (1975-1980 Metalurgistul Cugir Divizia B, 1980-1984 Dinamo Bucureşti, 1984-1988 Corvinul Hunedoara, 1988-1994 FC Apulum Unirea Alba Iulia, 1994-1995 Cen­trul de copii şi juniori FC Apulum Unirea Alba Iulia, 1995-2002 Conducător FC Apulum Unirea Alba Iulia Divizia B). În această perioadă am reuşit după numeroasele prezenţe în campionatul in­tern, să evoluez în 38 de partide în Naţionala de juniori a României, 21 de prezenţe în naţionala de tineret a României (21 ani), 2 jocuri în reprezentativa B a României şi am obţinut cu echipa Dinamo Bu­cureşti trei titluri de Campion al României şi două Cupe ale Ro­mâniei, reuşind şi o prezenţă internaţională cu Dinamo Bucureşti în optimile de finală ale Cupei UEFA cu IFK Goteborg şi o semifinală a Cupei Campionilor Europeni cu Dinamo în 1984 contra echipei FC Liverpool, adunând peste 400 de jocuri oficiale în Diviziile A şi B; cu FC Apulum Unirea am reuşit o calificare în semifinalele Cupei Ro­mâniei contra echipei Universitatea Craiova (1992).
...
(partea a doua in urmatorul mesaj)
...
prof. Ioan MĂRGINEAN"

Preluat din ziarul Unirea din data de 14 Iunie 2004 - http://www.ziarulunirea.ro/sport.html

______________
Fair-Play, Please!

mariusc
14th June 2004, 12:41
"...
De aceea mă simt dator faţă de iubitorii fotbalului albaiulian, nu să mă disculp, dar vreau respectarea adevărului şi să nu se şteargă cu buretele munca de o viaţă a unui sportiv de performanţă, ab­solvent de IEFS Bucureşti, specialitatea fotbal, promoţia 1986 (am luat licenţa cu nota 10 şi sunt antrenor de fotbal categoria a II-a). În cei 15 ani petrecuţi ca jucător şi conducător în fotbalul albaiulian am încercat şi cred că am reuşit, după puterile mele, să fac mai mult bine decât rău clubului meu de suflet şi am decis ca în 5 iunie 2002 să las locul altuia (în Adunarea Generală a FC Apulum Unirea din luna iunie 2002, l-am propus şi a fost validat dl. ing. Viorel Măluşel). De la respectiva dată am încercat să stau de-o parte şi să nu mă implic absolut în nici un fel de probleme ivite la clubul de fotbal, continuându-mi activitatea ca antrenor de fotbal la Extensiv Craiova. Desigur, în paralel am urmărit cu interes evoluţia bună şi foarte bună a echipei FC Apulum Unirea. Am stat cu greu departe de echipa la care am pus multă muncă şi suflet, până în prezent când am fost convocat la Adunarea Generală Extraordinară, solicitată de mai mulţi membri fondatori, care şi-au manifestat dorinţa să fie informaţi de conducerea clubului şi de primarul municipiului Alba Iulia, Mircea Hava, referitor la zvonurile apărute în mass-media, conform cărora conducerea FC Apulum Unirea negociază cu clubul Ceahlăul Piatra Neamţ cedarea locului de Divizia A al echipei noastre.
Vreau să mai aduc la cunoştinţa iubitorilor fotbalului albaiulian că FC Apulum Unirea Alba Iulia este organizată începând cu anul 2001 după Legea Sportului (nr. 69), publicată în Monitorul Oficial al Ro­mâniei şi am fost implicat personal în obţinerea Certificatului de identitate sportivă, depunând actele atât la Judecătoria Alba, cât şi la Ministerul Tineretului şi Sportului, lucru atestat de eliberarea Certificatului în 11 decembrie 2001 de către instituţia din Bucureşti, în consecinţă respectând legea şi statutul clubului FC Apulum Uni­rea Alba Iulia. De aceea, în data de 3 iunie 2002, convocând Adu­narea Generală a clubului, personal l-am propus pe dl. ing. Viorel Măluşel ca preşedinte al clubului FC Apulum Unirea, lucru aprobat în unanimitate de voturi de către Adunarea Generală. Conform statutului clubului, preşedintele este numit şi ales de Adunarea Generală a membrilor fondatori şi are obligaţia ca minim o dată pe an, respectiv 1 iunie-1 iulie, să convoace Adunarea Generală şi să prezinte bilanţul economico-financiar. Precizez că în anul 2003, dl. preşedinte ales nu a convocat Adunarea Generală şi văzând că nu o convoacă nici în 2004, conform statutului 2/3 din membrii Adunării Generale au semnat un tabel şi au anunţat în presă (în ziarul Unirea din 19 mai 2004) convocarea Adunării Generale Extraordinare, lucru care s-a întâmplat în data de 9 iunie 2004, prezenţa fiind în proporţie de 80 la sută din membrii fondatori, fiind semnat şi un tabel nominal cu membrii prezenţi.
La şedinţă au fost prezenţi primarul municipiului Alba Iulia, Mircea Hava, consilierul Baco Mihai şi preşedintele executiv ing. Măluşel Viorel, care ne-a atacat dur, în termeni care nu pot fi reproduşi, con­testând legalitatea Adunării Generale, mai mult, fluturând un tabel prin care dânsul are altă Adunare Generală, aruncând vorbe grele în stânga şi dreapta, contestând probitatea morală şi profesională a unor oameni care au fost implicaţi în viaţa echipei şi nu au ţinut niciodată să iasă în faţă, ajutând echipa fiecare după puterile lui.
Şedinţa a ajuns să degenereze, deoarece dl. preşedinte nu ne-a răspuns precis şi concis la întrebările adresate, mai mult i-a atacat dur pe dl. Achim Nicolae şi subsemnatul, acuzându-se că încercăm să bulversăm opinia publică, lucru imposibil mie, deoarece toate documentaţiile şi informaţile au fost primite de către membrii Adu­nării Generale de la dl. Nicolae Achim, care bine intenţionat l-a in­format de şedinţă pe dl. Măluşel Viorel şi dl. primar Mircea Hava.
În încheiere, stimaţi iubitori ai fotbalului, recunosc şi nu contest în nici un fel meritele d-lui preşedinte Măluşel Viorel în implicarea echipei şi realizările obţinute. Dacă trebuie, jur pe Biblie, în biserică în faţa altarului, că nu sunt implicat cu absolut nimic în această diversiune creată de dl. preşedinte Măluşel pentru a-şi acoperi pro­priile deficienţe organizatorice ale clubului.
Cu stimă şi respect, îi urez pensie lungă şi să rămână preşedinte pe viaţă la FC Apulum Unirea pentru că merită pe deplin.
prof. Ioan MĂRGINEAN"

Preluat din ziarul Unirea din data de 14 Iunie 2004 – http://www.ziarulunirea.ro/sport.html

______________
Fair-Play, Please!

unirea
14th June 2004, 12:55
Ce Scoala Are In El Mafiotul! Sa Se Duca ......... Ca Ii Un Hot!
Marginean Lasa-neeeeeeeeeee Lasa-neeeeeeeeeeeeee

HaoTic
15th June 2004, 08:35
Nu am nici o stima pentru Marginean, se pare ca are un caracter infect, dar totusi, nu trebuie uitat ca a pastrat Unirea in divizia B atatia ani, altfel cine stie poate acum jucam cu Viforul Ighiu sau cu Del Dodo Alba Iulia. A lasat echipa cu datorii, dar actualii nu tot din datorii duc echipa mai departe? A..daca erau finantatori, plateau echipa din banii lor personali era altceva......asa, doar au imprumutat clubul, in final vor dori sa-si recupereze imprumuturile. Nu spunea Talnar, ca asemenea lui Savin, gasea si el 10.
In alta ordine de idei, cam multa bulibaseala pe forumul Apulum Alba Iulia. Multe threaduri care trateaza acelasi subiect, multe postari numai asa sa fie, fara un mesaj clar.

mariusc
16th June 2004, 18:49
Multe threaduri care trateaza acelasi subiect, multe postari numai asa sa fie, fara un mesaj clar.

Asculta, tu cum vrei sa fie? Un forum MORT cum este la cateva din celelalte echipe? Ei bine, eu prefer sa se discute cat mai mult fiindca asta inseamna ca suntem un grup actv de suporteri. Fiindca din aceste discutii, unele chiar numai asa sa fie, fara un mesaj clar, pot sa apara idei noi. Si prin aceste discutii aratam ca suntem interesati de ce se intampla cu clubul. Eu citesc destul de des forumurile cluburilor englezesti... si sa stii ca acolo sunt uneori discutii total pe langa subiect, alteori se fac analize complete ale fiecarui jucator in parte... chiar si concursuri gen cine reuseste sa ghiceasca jucatorii care vor intra pe teren. Si multe lucruri se repeta si la ei... fiindca unii oameni pot gandi la fel insa vor expune sub o alta forma...

Si inca ceva, daca nu ar fi si discutii numai asa sa fie, poate unora le va fi teama sa posteze, de frica sa nu scrie vreo prostie sau ceva... Insa daca lumea vede ca e relaxata atmosfera, vor avea curaj sa inceapa si ei sa scrie... - sa stii ca sunt f. multi utilizatori care nu sunt inregistrati si doar citesc... si sunt multi incepatori carora le este teama...

Ah, hai sa-ti mai spun ceva.... asta oricum nu e problema ta, e problema moderatorului...

______________
Fair-Play, Please!

ADelPiero
26th July 2004, 16:00
de gongi nu o sa scapam niciodata ... tot timpul o sa fie cineva care baga bete`n roate... :(