PDA

View Full Version : sezon 2008-2009



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

caseta
24th September 2008, 02:50
hai ca daca tot se apropie pre-sezonul si nu era thread, am facut eu unul.

si incepem cu o veste despre none other than the best PG in the league. chiar el, stephon marbury. ei bine, la doar 31 de ani (deci inca in his prime sau oricum foarte aproape) si dupa ce in trecut a avut contract max, marbury e pe cale sa fie WAVED de knicks. cu alte cuvinte knicks il considera absolut TOXIC si prefera sa il plateasca pt a sta departe de echipa decit sa mai incerce sa ii foloseasca talentul. chestii ca astea te fac sa te intrebi cit de cretin poti sa fii sa ajungi sa iti bati joc de o tona de talent ?!

ce e mai rau e ca probabil 1-2-3 echipe il vor mai incerca cu speranta ca talentul lui ii va ajuta mai mult decit va strica atitudinea si lipsa cronica de creier. la fel cum s-a intimplat cu vin baker care a mai primit contracte inca 2-3 ani (daca nu mai mult) dupa momentul in care devenise o relicva. memo to NBA teams: lasati-l sa se duca sa se bucure de banii aia, ca nu mai are nici o treaba in nba.

cgrecu
24th September 2008, 03:12
nu m-ar mira miami sau boston sa rishte cu marbury - echipe care au lideri puternici si il pot tzine in friiu pe marbury. Cu toate pacatele lui, marbury >>> quinn, si chiar si decit cassel, care a aratat in playoff ca in sfirshit s-a terminat benzina ....

Irimus
24th September 2008, 09:30
haha de abia astept ca Marbury sa semneze cu Miami si sa fie titular

Razvan P
24th September 2008, 09:32
asa e cum spui cgrecu , probabil ca marbury >>> quinn sau multi alti pg din nba , dar raul care il poate face marbury e >>>>>>>>>>> unei echipe, ma refer la atitudine fata de coechipieri, antrenori si management , problemele care le creaza sunt infinit mai mari decat ceea ce da el in teren

caseta
24th September 2008, 12:08
haha de abia astept ca Marbury sa semneze cu Miami si sa fie titular

daca se intimpla asta, sper sa il calce zo pe cap.

Irimus
24th September 2008, 13:00
echipe care au starting pg mai slab decat marbury

miami (au vreun pg?)
cleveland (delonte west)
golden state ( williams?)
lakers (in sistemul ala a lor ciudat nu e clar cine e pg dar ma rog...marbury>fisher-in ideea ca fisher joaca pg)
kings (beno udrih)

nu zic ca toate il vor dar echipele astea au pg CLAR mai slabi....

+ar mai fi o gramada de echipe care l-ar vrea ca 6th man

Eu zic ca va ajunge la Miami.Cred ca Riley e singurul antrenor care se vede in stare sa il controleze.

Zabriskie
24th September 2008, 13:35
apropo de knicks

The Knicks are reportedly trying to convince Jerome James to retire for medical reasons. LOL

MT
24th September 2008, 13:54
"Donnie Walsh put the brakes on the anticipated end of Stephon Marbury's tenure with the Knicks when he told ESPN.com last night that the controversial point guard is "coming to training camp."

In an attempt to refute a report in yesterday's Newsday, which said the Knicks were planning to waive Marbury by the end of the week, Walsh, through a team spokesman, said, "We have not approached Stephon about a buyout."

de aici (http://www.newsday.com/sports/basketball/ny-spknix245855642sep24,0,2897512.story)

Nan
24th September 2008, 15:08
echipe care au starting pg mai slab decat marbury

miami (au vreun pg?)
cleveland (delonte west)
golden state ( williams?)
lakers (in sistemul ala a lor ciudat nu e clar cine e pg dar ma rog...marbury>fisher-in ideea ca fisher joaca pg)
kings (beno udrih)

nu zic ca toate il vor dar echipele astea au pg CLAR mai slabi....

+ar mai fi o gramada de echipe care l-ar vrea ca 6th man

Eu zic ca va ajunge la Miami.Cred ca Riley e singurul antrenor care se vede in stare sa il controleze.

Cleveland ? Mo Williams ?
Si eu sunt de parere ca Miami ar fi cel mai bun fit .

caseta
24th September 2008, 15:38
echipe care au starting pg mai slab decat marbury

miami (au vreun pg?)
cleveland (delonte west)
golden state ( williams?)
lakers (in sistemul ala a lor ciudat nu e clar cine e pg dar ma rog...marbury>fisher-in ideea ca fisher joaca pg)
kings (beno udrih)

nu zic ca toate il vor dar echipele astea au pg CLAR mai slabi....

+ar mai fi o gramada de echipe care l-ar vrea ca 6th man

Eu zic ca va ajunge la Miami.Cred ca Riley e singurul antrenor care se vede in stare sa il controleze.

1. ma gindeam eu ca o sa ii sari in aparare :happy

2. in caz ca pina acum nu a fost clar, repet a mia oara: nu e vorba de talent, e vorba de faptul ca impute atmosfera in vestiar, nu are spirit de echipa, iar pe teren chiar daca el face stats, echipa pierde. nu stiu cit basket joci tu, dar mi s-a intimplat sa joc cu dinastia care la o prima vedere pareau buni ca marcau destul de mult, dar daca te uitai cu atentie in defensiva cedau la fel de multe puncte pe cit marcau, pierdeau multe mingi in atac si aveau si basini in cap

pt dinastia s-au inventat stats ca +/- si points/possession (puncte marcate pe posesii consumate, adica FGA, TO, FTA * factor)

3. marbury nu vrea 6th man. sau poate ai uitat ce scandal a facut cind isiah a vrut sa il tina pe banca un meci.

4. riles nu mai e antrenor la heat. oricum marbury nu a vrut sa faca ce ii cerea larry brown, care era fresh off an NBA title. cit crezi tu ca va asculta de eric spoelstra ?

5. marbury e idiot. prost. cretin. redus mintal. nu stiu ce termen ar trebui sa folosesc exact, dar ideea e ca pur si simplu nu gindeste. se pare ca nu are cu ce. circumvolutiuni cred ca am eu mai multe in palma. talent are gramada, nimeni nu contesta asta, dar ce nu intelegi tu e ca doar talentul nu inseamna succes. trebuie munca, seriozitate si CREIER.

6. la ora asta l-as lua pe beno udrih inaintea lui marbury everyday of the week and twice on sunday.

daca vrei si argumente:
2006-2007 marbury joaca 74 meciuri cu knicks, knicks termina cu 33 W in EAST
2007-2008 udrih joaca 65 meciuri cu kings, kings termina cu 38 W in WEST

si sa nici nu indraznesti sa sustii ca kings au mai mult talent in echipa decit au avut knicks.

Irimus
24th September 2008, 16:21
Cleveland ? Mo Williams ?
Si eu sunt de parere ca Miami ar fi cel mai bun fit .

dap.am uitat complet de mo williams.my mistake

Irimus
24th September 2008, 16:25
1. ma gindeam eu ca o sa ii sari in aparare :happy



:happy:happy:happy:happy:happy:happy
una dintre cele mai cretine fraze din istoria forumului.io cred ca tu pur si simplu te uiti cine posteaza si direct generezi in mintea ta un post.cine naiba i-a luat aparare? arata-mi unde am zis eu ceva pozitiv despre marbury in postul ala.am enumerat niste echipe cu pg foarte slabi(de cleveland am uitat), care l-ar putea lua.atat tot.sigur ca lakers care au jucat finala nu o sa riste sa-si futa chemystry dar Miami au motive intemeiate sa il contacteze(ei ce risca?au castigat vreo 10 meciuri anul trecut, nu cred ca Marbury ii poate face mai rai de atat).si sigur ca Marbury nu o sa vrea sa fie 6th man, dar fii sigur ca daca ar vrea ar fi destule echipe care s-ar bate sa-l semneze pt minim.un contract minim /un an =risc zero.la prima figura il dai afara si gata....

Irimus
24th September 2008, 16:27
si sa nici nu indraznesti sa sustii ca kings au mai mult talent in echipa decit au avut knicks.

te rog spune-mi ca nu ai insinuat ca udrih are ceva in comun(strict baschetbalistic vorbind) cu marbury :)


ah da...la lista as mai putea adauga Wizards...care nu mai au pg de vreo 2 ani :drak: sau nah..poate ca il vezi mai bun pe antonio daniels.

Bogeyman
24th September 2008, 16:45
marbury in europa zic eu...la o echipa care gandeste mai putin ca el si care ar face orice sa fie cunoscuta

nba28
24th September 2008, 17:34
te rog spune-mi ca nu ai insinuat ca udrih are ceva in comun(strict baschetbalistic vorbind) cu marbury :)


ah da...la lista as mai putea adauga Wizards...care nu mai au pg de vreo 2 ani :drak: sau nah..poate ca il vezi mai bun pe antonio daniels.

marbury e terminat.....o sa fie mult sub udrih oriunde va juca.......a fost cva mai demult dar de vro 2 ani e terminat......e o mizerie de om care strica orice echipa la care va juca...las accepta pe quinn mai degraba decat pe marbury
ca el macar saracu munceste fata de aceasta lepra care se crede mare vedeta..
ce conteaza ca are statsuri bune..e un ratat si jumatate daca juca la o echipa
mai buna freca banca de se satura de vedetisme

Gontel
24th September 2008, 17:45
marbury in europa zic eu...la o echipa care gandeste mai putin ca el si care ar face orice sa fie cunoscuta

Nu ar face nimic in Europa Marbury. Ar avea un contract de 'jde miliarde de euro pe an si ar sta degeaba pe teren.
De fapt, peste tot unde s-ar due nu ar avea ce sa faca.

Irimus
24th September 2008, 18:27
sincer, nu cred ca vreo echipa din Europa ar arunca cu banii dupa Marbury.e prea rsicant.in schimb in Nba nu e nici un risc sa-i oferi minimu/un an.

rudygay
24th September 2008, 18:51
Se fac prea multe posturi despre Stephon Prafbury asta... nu prea merita atata atentie

caseta
24th September 2008, 18:52
Miami au motive intemeiate sa il contacteze(ei ce risca?au castigat vreo 10 meciuri anul trecut, nu cred ca Marbury ii poate face mai rai de atat).

pai hai sa vedem ...

1) daca e mingea la marbury, inseamna, logic, ca nu e la wade. m-ai urmarit pina aici ? bun. cum marbury e muuuult mai slab decit wade, daca se apuca si freaca el mingea mai mult decit wade, deja e rau pt echipa pt ca pierde si scoring-ul si play making-ul lui wade, care sunt superioare fata de ce ofera marbury (in materie de play making ce POATE oferi e complet diferit fata de ce ofera).

2) heat au un rookie de crescut. un rookie care e mai mult in offense decit in D. caz in care, ca sa ii utilizezi his strengths si sa i le dezvolti, trebuie sa ii cam dai mingea. si aici marbury mai mult ar incurca

3) marion va juca pt contract, deci va vrea cit mai mult mingea si cit mai multe oportunitati de a marca. cu marbury in echipa .... LOL. mai ales ca marion il stie pe marbury de la suns si ca dupa marbury a jucat cu nash, probabil ca l-ar omori dupa 2 sapt.

4) chemistry wise, deja au un whiner (marion). nu le trebuie si un selfish asshole (marbury). mai ales cind au drept coach un rookie foarte tinar si care nu a jucat in liga, deci nu se bucura de respectul jucatorilor by default (cum se bucura jucatorii deveniti antrenori)

deci da, cred sincer ca heat ar fi o echipa mai slaba cu marbury decit fara el.

PS: tinind cont ca basketul e sport de echipa si se joaca in 5, beno udrih este ACUM mai bun jucator DE BASKET decit marbury. in schimb sunt sigur ca la 1-1 si and1 marbury e mai bun.

SicaKB24
24th September 2008, 19:13
echipe care au starting pg mai slab decat marbury

miami (au vreun pg?)
cleveland (delonte west)
golden state ( williams?)
lakers (in sistemul ala a lor ciudat nu e clar cine e pg dar ma rog...marbury>fisher-in ideea ca fisher joaca pg)
kings (beno udrih)

nu zic ca toate il vor dar echipele astea au pg CLAR mai slabi....

+ar mai fi o gramada de echipe care l-ar vrea ca 6th man

Eu zic ca va ajunge la Miami.Cred ca Riley e singurul antrenor care se vede in stare sa il controleze.

Lakers chiar nu are sens sa apara in lista aia , uitete si tu ce fel de jucatori a transferat in acest offseazon , majoritatea tineri , care au jucat doar la summer league sau in d-league , ce ar cauta acest "domn" la echipa asta ... inca ceva fisher sau farmar oriunde ar fi sa joace ar fi mult mai EFICIENTI echipei decat Marbury.

nba28
24th September 2008, 19:38
au luat jucatori ntradevar dar mai mult pentru training camp....au nevoie de niste jucatori in plus la antrenamente dar un brandon heath,cj giles,dwayne mitchell nusi vor gasi locul in echipa sezonul viitor....ei au 13 jucatori sub contract si probabil il vor lua pe coby karl sau joe crawford(numai unul pt. ca au multi guards)

cgrecu
24th September 2008, 19:59
chestia e ca nu sunt asha mari riscuri cu marbury - va fi semnat probabil pentru minimum, si in cel mai rau caz, daca nu merge, il pui pe waiver si gata ... La Miami Wade e the man, si nici macar marbury nu cred ca ar fi capabil sa dispute asta. E drept ca brown nu l-a putut controla, dar asta era acum 3 ani, cind marbury inca se vedea #1 PG in liga, acum in mod sigur ar fi multzumit sa prinda si el ceva meciuri de playoff.

Bogeyman
24th September 2008, 20:16
chestia e ca nu sunt asha mari riscuri cu marbury - va fi semnat probabil pentru minimum, si in cel mai rau caz, daca nu merge, il pui pe waiver si gata ... La Miami Wade e the man, si nici macar marbury nu cred ca ar fi capabil sa dispute asta. E drept ca brown nu l-a putut controla, dar asta era acum 3 ani, cind marbury inca se vedea #1 PG in liga, acum in mod sigur ar fi multzumit sa prinda si el ceva meciuri de playoff.

ba in mod sigut ar fi multumit sa prinda niste bani sa inca sa-si revina dupa pierderea tatalui sau

Irimus
24th September 2008, 23:28
chestia e ca nu sunt asha mari riscuri cu marbury - va fi semnat probabil pentru minimum, si in cel mai rau caz, daca nu merge, il pui pe waiver si gata ...
in sfarsit un om care trece peste preferintele personale si spune ADEVARUL.nu e nici un risc sa-i oferi minim /un an.absolut nici unul.daca nu merge l-ai aruncat in curu gol in drum si gata...

turcu
25th September 2008, 00:54
la lista as mai putea adauga Wizards...care nu mai au pg de vreo 2 ani :drak: sau nah..poate ca il vezi mai bun pe antonio daniels.

Dar Arenas ce e? ca pana la urma i s-o vindeca genunchiul ala... nu ar accepta "vedeta" de Marbury sa joace rezerva dupa ce se intoarce Arenas.
Oricum Juan Dixon tocmai a semnat cu Washington, si chiar daca baschetballeste vorbind nu e la acelasi nivel ca Marbury, mai degraba l-as avea pe Dixon in echipa (tin minte juca pt Wizards acu 4 ani si a inscris 35 de puncte in playofful cu Chicago - meciul vietii lui)

anthynidiany
25th September 2008, 01:11
de anu asta ma apuc si eu sa ma uit la sezonul regulat, mai mult pentru Pau Gasol ...

Raptor
25th September 2008, 01:47
Bine, asta daca merge lig pas...

cgrecu
25th September 2008, 03:24
marbury va face 20 milioane anul asta, indiferent daca joaca sau nu. Daca semneaza sau nu undeva, ii va afecta doar pe Knicks. Asha ca banii nu sunt importantzi pentru el.

Cit despre wizards, parerea mea e ca daniels > marbury in momentul asta, daniels e un pg excelent, cine l-a avut la fantasy shtie mai bine. Plus ca la wizards nu exista un leader clar, arenas e jucatorul cel mai bine platit, dar jamison are mai multa experientza si butler va fi probabil cel mai bun jucator in 2009 pentru ei.

Parerea mea e ca marbury va prefera o echipa care are sanse la titlu (chiar daca sunt mici) si unde ar fi titular. Probabil ca ar accepta un rol de rezerva la o echipa cu mari sanse la titlu (LA/Boston etc). Dar evident, sunt doar speculatziile mele, cine shtie ce ii trece prin cap lu stefan ... :)

Raptor
25th September 2008, 03:55
Poate Detroit :evil:

milanezu
25th September 2008, 05:14
e adevarat ca manu v-a lipsi pana in decembrie?

Bogeyman
25th September 2008, 07:00
Parerea mea e ca marbury va prefera o echipa care are sanse la titlu (chiar daca sunt mici) si unde ar fi titular. Probabil ca ar accepta un rol de rezerva la o echipa cu mari sanse la titlu (LA/Boston etc). Dar evident, sunt doar speculatziile mele, cine shtie ce ii trece prin cap lu stefan ... :)

ce te face sa crezi ca s-a facut baiat bun? :)...dracu stie ce are-n cap..asa e dar eu cred ca el vrea MONEY...it's all about money for STEFAN

caseta
25th September 2008, 10:53
marbury va face 20 milioane anul asta, indiferent daca joaca sau nu. Daca semneaza sau nu undeva, ii va afecta doar pe Knicks. Asha ca banii nu sunt importantzi pentru el.

gresit.
daca e waived si semneaza cu altii, colecteaza 2 salarii.
din cite stiu au fost cazuri de jucatori care colectau 3 salarii in acelasi timp.


Parerea mea e ca marbury va prefera o echipa care are sanse la titlu (chiar daca sunt mici) si unde ar fi titular. Probabil ca ar accepta un rol de rezerva la o echipa cu mari sanse la titlu (LA/Boston etc). Dar evident, sunt doar speculatziile mele, cine shtie ce ii trece prin cap lu stefan ... :)

pai nu exista echipa cu sanse la titlu la care el sa poata juca titular. daca el e titular pe postul de PG, atunci echipa aia nu are nici o sansa la titlu.
marbury titular si titlul sunt 2 chestii care se exclud reciproc.

Irimus
25th September 2008, 11:15
Dar Arenas ce e?


poate ca era ironie? :rolleyes: pt ca arenas nu a mai jucat 3 meicuri la rand de vreo 2 ani?

nba28
25th September 2008, 18:36
poate ca era ironie? :rolleyes: pt ca arenas nu a mai jucat 3 meicuri la rand de vreo 2 ani?

aici cu 3 meciuri la rand exagerezi

nba28
25th September 2008, 18:47
si anul trecut cand a fost rupt tot sezonul a jucat primele 8 meciuri
si in plus doar sezonul trecut a fost accidentat acum 2 sezoane a jucat 74 de meciuri

cgrecu
25th September 2008, 19:56
din cite shtiam eu, daca te ia cineva de pe waiver, salariul care il primeshti se scade din salariul de la echipa initziala. Cu alte cuvinte, daca marbury ia un 1 milion de la Miami si Knicks avea sa ii dea 20, va primi 19 de la Knicks si 1 milion de la miami. Daca itzi face buyout si semnezi, atunci primeshti 2 salarii practic. Dar e posibil sa ma inshel - in orice caz, indiferent unde merge (mai putzin europa), va primi un salariu foarte mic, care nu prea va conta la mamutul care il ia de la knicks (mai putzin cazul in care e cu adevarat idiot).

Teoretic, Boston ar putea fi interesata, fiindca sam I am e clar terminat, si nu au nici un backup reliable la rondo. Foarte putzin probabil ca o echipe de virf sa rishte pe marbury, dar nu e complet imposibil. Ce ar fi fost hilar (tragi-comic chiar) era sa mearga la Phoenix, daca nu il aveau pe dragic ... Si mai interesant ar fi sa mearga la Charlotte :)

Una peste alta, sansele mari sunt sa mearga la Miami sau in Europa. Miami are o istorie in ultimii ani cu jucatori consideratzi "cancer", ca si ricky davis, dar sincer nu cred. Daca Riley rezista la presiuni, ideal pentru ei ar fi sa mearga prost anul asta, sa mai ia un rookie de calitate, si daca beasley joaca asha cum promite, si pun mina pe boozer la anu, ar putea deveni instant contenders sezonul viitor. Cu sau fara Marbury, best case scenario pentru Miami e o eliminare in prima runda de playoffs, iar obiectivul lor principal e sa il tzina pe wade in 2010 ...

nba28
25th September 2008, 20:18
daca ar ajunge undeva poate doar la heat,charlotte ii are pe felton si dj augustin deci nau nevoie de el ,boston intradevar il au doar pe rondo sigur dar nu cred ca marbury ar accepta sa fi rezerva luyi rondo(sunt sigur de fapt)....chiar si miami au 3 pg chalmers,quinn si marcus banks parerea mea ca nau mare nevoie de el
a pardon poate la boston va intra in calcule si jr giddens(pe care il vad la dunk contest,oricum joe alexander va castiga:D)

Bogeyman
25th September 2008, 20:44
daca ar ajunge undeva poate doar la heat,charlotte ii are pe felton si dj augustin deci nau nevoie de el ,boston intradevar il au doar pe rondo sigur dar nu cred ca marbury ar accepta sa fi rezerva luyi rondo(sunt sigur de fapt)....chiar si miami au 3 pg chalmers,quinn si marcus banks parerea mea ca nau mare nevoie de el
a pardon poate la boston va intra in calcule si jr giddens(pe care il vad la dunk contest,oricum joe alexander va castiga:D)

i think you all know that :D

turcu
25th September 2008, 21:01
Dolan a declarat ca nu-i cumpara contractul lui Marbury, pt ca Marbury nu vrea sa lase de la el nici un cent. Atunci n-are rost sa-l cumpere ca el sa semneze cu vreo echipa din aceeasi divizie. Asa ca Marbury va sta pe bara si va fi platit $21.9 mill. Ce suma frate!

John
25th September 2008, 23:59
Lakers Re-Sign DJ Mbenga

The Los Angeles Lakers re-signed center DJ Mbenga on Wednesday morning, extending their preseason roster to 19.
The terms of his contract have yet to be released. As such, it's not clear if his contract is guaranteed or if he has to earn a spot on the final roster.

Mbenga joins Andrew Bynum and Chris Mihm as the team's third center. Power forward Pau Gasol is also expected to also play center throughout the season. Mbenga provides a more defensive-minded option while Mihm continues to work his way back from a devastating ankle injury.

The word around the Lakers' facility is that Mihm is looking healthy.

LA's roster for training camp is likely complete:

PG Derek Fisher/Jordan Farmar/Sun Yue/Brandon Heath
SG Kobe Bryant/Sasha Vujacic/Coby Karl/Joe Crawford/Dwayne Mitchell
SF Lamar Odom/Trevor Ariza/Vladimir Radmanovic/Luke Walton
PF Pau Gasol/Josh Powell/CJ Giles
C Andrew Bynum/Chris Mihm/DJ Mbenga

A minimum of four players will be cut before opening night.

caseta
26th September 2008, 01:15
Teoretic, Boston ar putea fi interesata, fiindca sam I am e clar terminat, si nu au nici un backup reliable la rondo.

ori io am baut ceva, ori voi.
io tin minte ca la celtics am vazut in finala un baiat pe numele lui eddie house, care juca PG. nu are handles, nu e pass-first, nu e in stare sa initieze atacul, nu face 2 bani on D, dar e extrem de bun ca spot-up shooter (si front-court-ul lui celtics acoperea lipsurile lui defensive)

house a avut o contributie f importanta la titlu si din cite stiu a semnat cu celtics in continuare. nu ofera ce ofera rondo, de fapt e practic opusul perfect al lui rondo, dar poate tocmai asta l-a facut sa se potriveasca perfect in mecanismul lui celtics. cind e nevoie de shooting si floor spacing, house, cind e nevoie de D, rondo.

asa ca in conditiile astea nu vad de ce ar avea nevoie celtics de marbury. da, mai au nevoie de un 3rd PG, dar asta e de preferat sa fie un veteran care sa joace pe min si care sa se multumeasca cu putine minute si sa nu faca atmosfera naspa. adevarat ca cassell, cit imi place mie de el, devenise extrem de selfish si nu prea mai juca nimic, dar macar cind e pe tusa nu se baga sub un morman de prosoape ci vorbeste cu coechipierii, mai ales cu cei tineri, ii ajuta, le explica, le arata. practic cassell e un fel de anti-marbury: nu a avut flash in joc, nu a prins nici un contract mare, cred ca nu a incasat niciodata 10 mil pe sezon, nu a avut stats asa impresionante, dar echipele lui aproape mereu au fost in playoff si are 3 inele, dintre care la 2 a contribuit mult mai mult decit acum cu celtics.


Cu sau fara Marbury, best case scenario pentru Miami e o eliminare in prima runda de playoffs, iar obiectivul lor principal e sa il tzina pe wade in 2010 ...

cred ca am mai zis-o si o sa o repet. sa nu fii prea surprins daca miami pun mina pe lebron. (pe linga faptul ca il pastreaza pe wade). wade si lebron sunt prieteni, riley are de partea lui faptul ca a promis un titlu si l-a adus in miami, miami are plaja si vremea buna, iar heat au in afara de wade cap-space, pe beasley si pe marion care ar putea fi foarte folositor intr-un S&T.

Raptor
26th September 2008, 01:56
How about Gabe Pruitt ca PG la Boston?

cgrecu
26th September 2008, 04:56
stric valoric, cred ca marbury ar fi un upgrade peste house, dar sunt de acord ca nu au nevoie de el, decit intr-un rol gen sam cassel anul trecut. F. putzin probabil, dar ar fi posibil.

lebron la miami e posibil, dar nu prea vad sa se intimple. In primul rind, lebron a declarat in o gramada de rinduri ca el vrea sa fie miliardar si pare sa fie destul de interesat de bani. Chestie care ii face pe cavs favoritzi, fiindca ii pot oferi mai multzi bani decit oricine altcineva. In caz ca pleaca de acolo, probabil NY ar fi tinta principala, in mod sigur sponsorii lui ar fi in al 9-lea cer, plus ca daca NJ se muta pina atunci, poate sa joace in cartierul lui favorit si pentru echipa prietenului jayz ...

Tehnic vorbind, ar putea merge la miami, probabil ca o combinatzie wade-lebron ar crea f. multa publicitate. Dar e destul de riscant (pentru amindoi), e cam greu sa ai 2 superstaruri de valoare egala intr-o echipa, sanse mari sa iasa scintei. Apoi, fiind veterani cu 7 ani in liga, amindoi vor avea un salariu care incepe la 30% din cap space, combinat ar fi 60% din cap pentru doar 2 jucatori, practic peste 40 milioane in primul an si aproape de 60 milioane in ultimul an. Miami nu e o echipa bogata si nu pot merge ca si Boston sau NY oricit peste luxury, asha ca vor ramine doar vreo 25 milioane sa iei macar 9-10 jucatori (plus beasley in caz ca vor sa il tzina cind o fi timpu de extensie). Plus ca lebron si wade au un stil oarecum similar, slashers cu foarte bun handling si average(indulgent) la aruncari de la 3pt. Parerea mea ca un duo wade + star big man ar putea fi mai eficient decit wade + lebron.

marion poate sa plece de la miami dupa anul asta, si probabil ca o va face, se va gasi vreun idiot de GM care sa ii dea 15 milioane pe 5 ani ...

Bogeyman
26th September 2008, 06:55
de ce ai fi idiot daca ii dai 15 mil pe 5 ani lui Marion???...nu-i merita?...mai bine ii dai 7 mil pe an lui Gadzuric?

caseta
26th September 2008, 10:33
@cgrecu
de acord ca wade si lebron au skillsets foarte similare si wade + bosh ar putea fi mult mai eficient decit wade + lebron (nu mai vorbesc de wade + howard).
dar stii cum e: daca ai ocazia sa ai cei mai talentati 2 jucatori ai generatiei (o generatie foarte talentata de altfel), nu discuti. u roll the dice. well, unless you're john fucking paxson, who feeds on mediocrity. (cit nu-mi place mie kobe, am zis anu trecut ca paxson a fost un mare cretin ca nu l-a luat pe kobe cind a avut ocazia. nu dai cu piciorul ocaziei de a lua un superstar)

cit despre ciondaneli in echipa .... cred ca s-ar intelege bine. nici unul nu e egoist in joc, ba chiar lebron a fost acuzat de multe ori ca e PREA altruist (ca da pase pe final de meci in loc sa arunce el).

in plus ... un SG si un SF foarte talentati inconjuratie de jucatori care sunt buni shooteri si/sau defenderi ... that kinda reminds me of somebody .... hmmm ..... #23 and #33 parca ....
:D :D :D
kkt, sa nu o mai dam de gard: ar fi un wet dream pt majoritatea fanilor nba.

iar arison daca nu ma insel e si el miliardar, asa ca cred ca ar plati pt lebron si wade si sansa la o dynasty.


@maggot
e vorba de 15 mil * 5 ani, adica 75 mil
si DA, e o idiotenie.
jocul lui marion se bazeaza pe calitatile fizice, care acum, la 31 de ani incep sa il lase incet-incet. vezi stats in ultimii 2 ani, sunt pe trend descendent. ori sa ii dai 15 mil /an pe 5 ani de la 32 de ani la 37 .... ridicol. mai ridicol chiar decit aia 20 mil/an lui rashard.
mai ales tinind cont ca marion chiar daca a avut mereu stats impresionante nu a produs wins, iar atitudinea lui sux. sa vrei sa pleci dintr-o echipa ca suns cu un PG ca nash e o timpenie crunta. si sa o faci pt ca te simti neapreciat cind ai cel mai mare salariu ... pfffffff

Bogeyman
26th September 2008, 14:08
da...am inteles eu gresit

nba28
26th September 2008, 14:45
Heat President Pat Riley said this afternoon that the team won't pursue any veteran free agents in the near future because it has only $415,000 available under the punitive dollar-for-dollar luxury tax, and the team doesn't want to exceed that limit.

That means if New York guard Stephon Marbury or Indiana guard Jamaal Tinsley becomes available, the Heat won't bite.

deci marbury nu ajunge la heat

cgrecu
26th September 2008, 16:18
europe baby :)

@caseta
nu neg ca ar fi interesant de vazut, dar nu prea cred sa se intimple
mj and pippen era putzin diferit, mj era clar liderul echipei. Intre lebron si wade nu e vorba de egoism in joc, cit de orgoliile lor (amindoi vor sa fie consideratzi cei mai buni din nba, daca joaca impreuna e aproape imposibil pentru oricare din ei sa mai cishtige MVP, daca nu iau titlul va fi un dezastru, daca il iau se va zice ca e normal, doar e lebron + wade etc).

Raptor
26th September 2008, 16:29
Nush ce ziceti voi, dar eu in NBA 2k8 i-am dat pe Odom, Gasol, Bynum si inca cineva pentru LeBron + Ben Wallace + filleri si am incercat sa-l iau pe Kidd (tot intr-un super trade) si as fi putut daca n-ar fi refuzat el (are no trade clause). A da, si l-am luat si pe Gerald Wallace.

Si acum am echipa Fisher - Kobe - LeBron - G. Wallace - B. Wallace

Ar fi interesant sa faca si in realitate asta, nu?

PS. Ca bench am luat niste free agents veterani care cer putin (minimum) si au o valoare decenta. Deci banca arata asa: Jordan Farmar, Penny Hardaway, Brent Barry, Greg Buckner, Vladimir Radmanovic, Ronny Turiaf, Alan Henderson, Cliff Robinson.

caseta
26th September 2008, 16:45
europe baby :)

@caseta
nu neg ca ar fi interesant de vazut, dar nu prea cred sa se intimple
mj and pippen era putzin diferit, mj era clar liderul echipei. Intre lebron si wade nu e vorba de egoism in joc, cit de orgoliile lor (amindoi vor sa fie consideratzi cei mai buni din nba, daca joaca impreuna e aproape imposibil pentru oricare din ei sa mai cishtige MVP, daca nu iau titlul va fi un dezastru, daca il iau se va zice ca e normal, doar e lebron + wade etc).

1) how do you know that ? but i'll give this to you: cam orice star din liga vrea sa fie considerat cel mai bun; de ex pierce a zis recent ca e mai bun decit kobe. chiar daca multi nu o spun, cam asta e mentalitatea. motivu pt care marbury a fost facut de kkt e pt ca a spus-o, si a spus-o si fara sa aiba in spate un finals MVP cum are pierce (si chiar si asa pierce a fost criticat).

2) crezi tu ca pippen nu voia sa fie considerat the best ? ia vezi declaratiile lui recente in care spune ca un antrenor l-ar prefera pe el decit pe michael.

si chiar si asa bulls au luat 6 titluri. lakers au luat 3 cu kobe si shaq practic urindu-se sincer (cel putin la ultimul deja era clara treaba).

3) ideea e ca jucatorii respectivi sa isi controleze emotiile si sa puna wins si titlul inaintea chestiilor personale. pina acum si wade si lebron au dovedit ca pot face asta, inclusiv in olimpiada. nu uita ca wade a venit de pe banca fara sa faca vreun tam-tam, chiar daca a fost poate cel mai bun jucator overall al americanilor.

4) si lebron si wade inteleg ca ce fac ei acum (reclame, scot bani gramada) e pe durata relativ scurta. amindoi au creier. amindoi inteleg ca wins si titlurile le-ar aduce un plus enorm de credibilitate si de marketablilitate (daca exista cuvintu asta :P). daca trag impreuna, au amindoi de cistigat, daca s-ar certa, ar avea amindoi de pierdut.

cgrecu
26th September 2008, 20:45
eu intzeleg ce zici, si mi-ash dori sa se intimple, pentru ca ce mi-e frica e ca ajunge lebron la NKY, care pot merge la infinit cu bugetul daca au chef, si se rupe echilibrul in est. Dar, in cel mai bun caz, miami are sansa a 4-a sa il ie pe lebron. Mai e si chestia ca mai putzin cazul in care se intzeleg dinainte ca sa vina acolo (nu prea vad sa fie posibil), ar fi si foarte riscant pentru miami sa merga pe cartea asta. Vor trebui practic sa renuntze sa mearga dupa boozer, sa nu mai semneze nimic anul viitor, sa il lase pe marion sa plece (e putzin probabil ca lebron sa plece prin sign-and-trade, probabil cleveland nu vor accepta sub nici o conditzie, si chiar daca ar accepta, nu ar avea sens sa il ia pe marion cind e clar ca vor intra in rebuilding mode). In caz ca lebron se razgindeshte in 2010, sansele ca wade sa ramina in miami devin practic nule, si daca se duce wade, echipa aia va fi ciuca batailor pentru vreo 4-5 sezoane.

Oricum te uitzi la problema, sunt multe obstacole si argumentele tale se pot aplica si la alte echipe, chicago, toronto (lebron + bosh), phoenix (amare + lebron ...), seattle (durant + green + lebron) sau chiar Portland, care poate ar fi singura echipa capabila sa ii tenteze pe cavs cu un sign and trade ...

caseta
27th September 2008, 01:52
eu intzeleg ce zici, si mi-ash dori sa se intimple, pentru ca ce mi-e frica e ca ajunge lebron la NKY, care pot merge la infinit cu bugetul daca au chef, si se rupe echilibrul in est. Dar, in cel mai bun caz, miami are sansa a 4-a sa il ie pe lebron. Mai e si chestia ca mai putzin cazul in care se intzeleg dinainte ca sa vina acolo (nu prea vad sa fie posibil), ar fi si foarte riscant pentru miami sa merga pe cartea asta. Vor trebui practic sa renuntze sa mearga dupa boozer, sa nu mai semneze nimic anul viitor, sa il lase pe marion sa plece (e putzin probabil ca lebron sa plece prin sign-and-trade, probabil cleveland nu vor accepta sub nici o conditzie, si chiar daca ar accepta, nu ar avea sens sa il ia pe marion cind e clar ca vor intra in rebuilding mode). In caz ca lebron se razgindeshte in 2010, sansele ca wade sa ramina in miami devin practic nule, si daca se duce wade, echipa aia va fi ciuca batailor pentru vreo 4-5 sezoane.

Oricum te uitzi la problema, sunt multe obstacole si argumentele tale se pot aplica si la alte echipe, chicago, toronto (lebron + bosh), phoenix (amare + lebron ...), seattle (durant + green + lebron) sau chiar Portland, care poate ar fi singura echipa capabila sa ii tenteze pe cavs cu un sign and trade ...

dupa cine ?

cavs (trebuie considerat ca cavs au prima sansa)
nets (brooklyn, jayz, alea-alea)

who else ?

knicks ? knicks au 51 mil in salarii pt 2010-2011. nu au cum sa ii ofere mai mult de 9-10 mil pe sezon lui lebron. kinda hard.

lakers ? lakers have kobe. daca pot sa vad wade + lebron, nu pot sa imi imaginez kobe + lebron.

clippers si alte panarame de echipe care ar putea sa aiba cap space sunt excluse.

chicago, dallas, houston care sunt echipe cu market mare si care in general ar putea atrage free agents nu pot oferi mai mult de MLE.

mi se pare ca heat au in cel mai rau caz a 3-a sansa. si tinind cont de prietenia cu wade si de faptul ca heat il au pe wade si riley in timp ce nets il au pe vince carter, alegerea intre nets si heat poate depinde doar de cit de mult vrea lebron sa ia un titlu.

cgrecu
27th September 2008, 04:07
knicks vor face orice sa ajunga 15-20 milioane sub cap space, inclusiv sa il dea pe lee sau crawford. Tot planul lor e concentrat pe ideea de a il aduce pe lebron, si e destul de clar ca toate puterile zilei au interes ca Lebron sa joace in NY/LA (LA cam exclus).
NJ vor avea cap space si vor juca in New York, si vor avea si o echipa destul de decenta, harris, Yi (daca arate improvement), si mai au citiva jucatori tineri cu potentzial sa fie capabili, plus toata tevatura cu jay z. Personal nu prea pun mare pretz pe prietenia lor, dar probabil ca nu strica. Probabil pe primul plan pentru lebron sunt titlurile, apoi banii si abia la final chestii ca prietenii si orashe favorite samd.
Chicago si Portland au si ele o sansa, pentru ca pot oferi chestii interesante in sign and trade (deshi nu prea cred sa accept cavs, dar in final, daca e clar ca lebron vrea sa plece, mai bine primeshti un deng, aldridge, roy etc decit nimic).Dallas e interesant, pentru ca nowitzki si kidd expira pina atunci, nu shtiu exact cum stau cu restul, dar daca scapa de terry probabil vor avea o carutza de bani. Probabil ar trebui sa il dea si pe howard, dar dupa cit tam tam a facut, nu cred ca va fi o decizie dificila ... :)

Daca ar fi sa clasez top 3, ash zice: Cavs, NJ, NYK. Miami, Portland, Toronto (care pot avea 20+ in cap space) si Seattle ar avea un outside chance.

Eu zic ca va ramine in cleveland, majoritatea jucatorilor mari au stat cu o singura echipa, cel putzin cit au fost in floarea carierei.

nba28
27th September 2008, 08:10
knicks vor face orice sa ajunga 15-20 milioane sub cap space, inclusiv sa il dea pe lee sau crawford. Tot planul lor e concentrat pe ideea de a il aduce pe lebron, si e destul de clar ca toate puterile zilei au interes ca Lebron sa joace in NY/LA (LA cam exclus).
NJ vor avea cap space si vor juca in New York, si vor avea si o echipa destul de decenta, harris, Yi (daca arate improvement), si mai au citiva jucatori tineri cu potentzial sa fie capabili, plus toata tevatura cu jay z. Personal nu prea pun mare pretz pe prietenia lor, dar probabil ca nu strica. Probabil pe primul plan pentru lebron sunt titlurile, apoi banii si abia la final chestii ca prietenii si orashe favorite samd.
Chicago si Portland au si ele o sansa, pentru ca pot oferi chestii interesante in sign and trade (deshi nu prea cred sa accept cavs, dar in final, daca e clar ca lebron vrea sa plece, mai bine primeshti un deng, aldridge, roy etc decit nimic).Dallas e interesant, pentru ca nowitzki si kidd expira pina atunci, nu shtiu exact cum stau cu restul, dar daca scapa de terry probabil vor avea o carutza de bani. Probabil ar trebui sa il dea si pe howard, dar dupa cit tam tam a facut, nu cred ca va fi o decizie dificila ... :)

Daca ar fi sa clasez top 3, ash zice: Cavs, NJ, NYK. Miami, Portland, Toronto (care pot avea 20+ in cap space) si Seattle ar avea un outside chance.

Eu zic ca va ramine in cleveland, majoritatea jucatorilor mari au stat cu o singura echipa, cel putzin cit au fost in floarea carierei.

depinde si ce jucatori vor avea cavs pana atunci......lebron in 2010 va avea 26 de ani si daca ramane la cleveland numi imaginez semnand pe mai putin de 5 ani.....ori daca echipa nui face rost de inca un superstar pt. ca doar mo williams si boobie au contract dincolo de 2010(la restul le expira si deci cavs au o tona de cap space,destul sa semneze inca un superstar pe langa lebron)
nu cred ca ramne pt. ca ar insemna sa stea pana la 31-32 de ani in cazul in care nu va fi trade si daca nare echipa care se bate la titlu de ce sa stea(cu echipa de acum la cleveland nu cred ca pote castiga titlul,adica probabil va ajunge in finala din est si poate chiar in nba da de lakers,houston,NOH cavs nu trec).......oricum dupa mine mai degraba wade ajunge la cleveland decat lebron la miami.

Kobe24
27th September 2008, 12:14
Nush ce ziceti voi, dar eu in NBA 2k8 i-am dat pe Odom, Gasol, Bynum si inca cineva pentru LeBron + Ben Wallace + filleri si am incercat sa-l iau pe Kidd (tot intr-un super trade) si as fi putut daca n-ar fi refuzat el (are no trade clause). A da, si l-am luat si pe Gerald Wallace.

Si acum am echipa Fisher - Kobe - LeBron - G. Wallace - B. Wallace

Ar fi interesant sa faca si in realitate asta, nu?

PS. Ca bench am luat niste free agents veterani care cer putin (minimum) si au o valoare decenta. Deci banca arata asa: Jordan Farmar, Penny Hardaway, Brent Barry, Greg Buckner, Vladimir Radmanovic, Ronny Turiaf, Alan Henderson, Cliff Robinson.

2 SF si un PF/undersized C. cam greu in aparare. cine se apara la Perkins/Garnett?
Plus ca Lebron + Kobe:confused: . Lebron nu e atat de bun pentru /_\. Nu stie sa joace fara minge, are nevoie sa tina mingea ff mult ca sa fie eficient. S-a vazut si la nationala, chiar daca a avut super jucatori in jur, fara minge nu era asa de eficient.
Stiu ca nu e considerat egoist, dar e vorba de jocul lui si cum este el cel mai eficient. Kobe este considerat egoist, dar stie sa joace fara minge, arunca mult, dar nu opreste atacu tinand mingea 10secunde.
Faptul ca nu are low post moves deloc nu reprezinta o problema cu gerald si kobe acolo.
Penny, Henderson si Robinson sunt terminati:P
jason kidd are no trade clause????:shocked: nici pe realgm, nici pe espn nu zice nimic de el. nici macar de vreun trade kicker. si nici nu a semnat un contract pe un an(ca devean george)

ar fi interesanta echipa aia, banuiesc ca la nba2k8 merge de minune:P.

Raptor
27th September 2008, 13:31
Clar merge. Bine, nu-ti zic ca daca se accidenteaza cineva ai o problema. E bine totusi ca am dat cu LeBron 78 de puncte cu New York... (peste toate double-team-urile aruncate).

Oricum, echipa asta e mea e buna daca joci titularii gen 90% din timp...

caseta
27th September 2008, 13:31
Daca ar fi sa clasez top 3, ash zice: Cavs, NJ, NYK. Miami, Portland, Toronto (care pot avea 20+ in cap space) si Seattle ar avea un outside chance.

seattle who ?
there's no more seattle.
iar oklahoma nu e piata pe care sa o aleaga lebron.


oricum dupa mine mai degraba wade ajunge la cleveland decat lebron la miami.

that i doubt.
i mean riles vs ferry ?!?!

heat si riles au 1 titlu, ceea ce ofera legitimitate lui riley cind e vorba de promis titluri (ca sa nu mai vorbim de titlurile lui riles ca coach cu lakers)

miami are clima mai buna, are plaja si, din nou, il are pe riles, nu pe ferry.

Raptor
27th September 2008, 13:32
Eu in continuare ma gandesc cum ar fi cu LeBron la Lakers...

nba28
27th September 2008, 13:43
printr-un trade poate candva in viitor

nba28
27th September 2008, 13:58
seattle who ?
there's no more seattle.
iar oklahoma nu e piata pe care sa o aleaga lebron.



that i doubt.
i mean riles vs ferry ?!?!

heat si riles au 1 titlu, ceea ce ofera legitimitate lui riley cind e vorba de promis titluri (ca sa nu mai vorbim de titlurile lui riles ca coach cu lakers)

miami are clima mai buna, are plaja si, din nou, il are pe riles, nu pe ferry.

lebron daca pleaca undeva pleaca la o echipa unde crede ca poate castiga titlul(eu nu cred ca pe lebron il intereseaza titlul de mvp,nu el titlu vrea) si nu merge ca ii antrenor riley sau jackson sau oricare altul...de bani oricum va lua max la orice echipa(asta-i clar)...intro echipa slaba poate fi antrenor riley ca oricum nu face nimic(15 w anul trecut)si daca ar fi dupa clima orasului sau publicitate sau etc. cred ca mai degraba alege new york-ul pt.ca acolo cum sa mai zis undeva au buget unlimited fata de miami unde vedem ca nu vor sa depaseasca luxury taxes anul asta....oricum pe la specialisti in america nam auzit nicaieri de miami , momentan numai de nyk si nets s-a spus ca ar putea ajunge(parca si memphis sau bobcats da ei nu au sanse,oricum de miami nu s-a mentionat nimic)....mai degraba as vedea pe miami oferind un nou contract lui wade si mergand dupa un big men superstar
(boozer de ex.)

cgrecu
27th September 2008, 23:26
maxim poate lua doar de la cavs, datorita regulilor din nba care descurajeza migratzia starurilor.
Mai ramine si varianta Europa, lansata in vara. Nu e complet exclus ca vreun miliardar rus sa ii dea alea 50 milioane lu lebron sa joace un sezon sau 2 in rusia.

cit despre ce il intereseaza pe lebron, sunt 100% sigur ca ar vrea sa bata toate recordurile posibile, titluri, mvpuri, scoring, triple doubles etc - e singurul jucator in activitate care la final de cariera e posibil sa fie considerat la fel sau mai bun decit mj. Ca pur talent si fizic, nu cred sa mai fi fost vreun alt jucator ca el in istorie, daca se tzine de treaba si ishi imbunatazeshte tehnica (aruncari libere, jump shot, 3pt), va fi complet unstoppable.

caseta
28th September 2008, 02:04
corectie: DEJA E UNSTOPPABLE. just ask the pistons (http://www.youtube.com/watch?v=d1Px-jPm_TU)


oricum pe la specialisti in america nam auzit nicaieri de miami , momentan numai de nyk si nets s-a spus ca ar putea ajunge

americanii vorbesc de NY ca aia e cea mai mare piata si pt lebron ar insemna o circa de bani in plus. daca acum ii intoarce cu lopata, in NY ar trebui sa isi cumpere excavator ca sa aiba cu ce intoarce banii.

dar nu ar fi logic dpdv al lui riley sa incerce sa il ia si pe lebron ? daca ziaristii nu se gindesc la asta, nu inseamna ca riles e vreun prost sau sta degeaba.



lebron daca pleaca undeva pleaca la o echipa unde crede ca poate castiga titlul si nu merge ca ii antrenor riley sau jackson sau oricare altul...de bani oricum va lua max la orice echipa(asta-i clar)...intro echipa slaba poate fi antrenor riley ca oricum nu face nimic(15 w anul trecut)

si unde intra NY sau nets aici ?
in momentul asta heat sunt echipa mai buna decit NY sau nets. forget alea 15 W. alea au fost facute cu wade la 50% si cu shaq in concediu. cine sustine ca asta e valoarea lui heat maninca dulciuri turcesti.

in momentul de fata heat i-ar oferi cele mai multe sanse de a lua titlul si in afara de asta (si asta incercam sa zic) riles le ofera legitimitate. nu ai idee ce inseamna pt jucatori sa fie cineva pe care ei respecta la conducerea clubului. ori cind ai 5 titluri, ai o circa de respect. omul a antrenat legende (magic, kareem), a condus showtime lakers, a mers la knicks si i-a dus in finala (unde au pierdut in 7 games si poate daca starks nimerea si el mai mult de 2-18 sau hakeem l-ar fi dominat in halul ala pe ewing ar fi luat si titlul) iar apoi a ajuns la heat unde a promis un titlu si l-a adus. cind un jucator din nba are de ales intre riles si danny ferry (daca e intre heat si cavs) .... :happy sa fim seriosi. la fel lawrence frank, chiar daca nu a fost rau ca antrenor, nu are "cred" (credibility). iar knicks sunt un dezastru. au fost si inca sunt. mai are donny walsh mult de lucrat pt a se curata duhoarea lui isiah de la msg.


acolo cum sa mai zis undeva au buget unlimited fata de miami unde vedem ca nu vor sa depaseasca luxury taxes anul asta....

e vorba de anul asta. si nu ti se pare normal ?
de ce sa vrei sa depasesti luxury tax cind nu ai nici o sansa la titlu ?
mai ales ca era vorba de contextul semnarii lui stephon marbury. asta ar fi culmea prostiei: sa treci de luxury tax pt curul lui marbury.
stai sa ii expire mega-contractul lui marion si sa vedem cum joaca heat si sunt sigur ca pt titlu ar fi dispusi sa depaseasca luxury tax. in plus, daca ii ai pe wade si lebron in echipa, pai cred ca mai toate meciurile lor ar fi la tv. asta inseamna ca le-ar veni din drepturi tv si din publicitate si tricouri vindute samd mult mai multi bani decit ar da pe luxury tax.

SicaKB24
28th September 2008, 16:00
Eu in continuare ma gandesc cum ar fi cu LeBron la Lakers...

nu te mai gandi :P nu are rost , cred ca pe majoritatea fanilor Lakers i-ar nemultumi un posibil trade care l-ar implica pe bynum sau alti jucatori pe james ... si nu cred ca james+kobe ar face ravagii , ori nu se vor intelege si se vor bate sa arunce fiecare mai mult ori va ezita fiecare sa arunce de frica faptului ca in cazul in care ar pasa celalalt ar marca ... si tot asa :D

Irimus
28th September 2008, 17:19
nu te mai gandi :P nu are rost , cred ca pe majoritatea fanilor Lakers i-ar nemultumi un posibil trade care l-ar implica pe bynum pe james

la aceasta fraza incredibil de imbecila(bynum nu are nimic in comun cu lebron, NIMIC) , mai adaug si faptul ca am vazut cu ochii mei un POLL in care 89% din fanii lakers(care au votat acolo) ar refuza un trade unu la unu Bynum pt Dwight Howard.eu zic ca asta spune multe despre homerismul incurabil din ei.

SicaKB24
28th September 2008, 18:45
bine...daca ai fi citit si mai sus celelalte mesaje poate intelegeai ce am vrut sa zic , eu ma refeream strict la ce a spus raptor legat de bynum ... in acel "trade" (bynum+pau+odom = james + wallace) la NBA2k8 (adica un asemenea trade i-ar nemultumi pe fani lakers , in special pierderea lui bynum) , inca ceva sintagma "implica pe bynum" semnifica , clar ca eu nu m-am gandit la un trade 1 la 1.

nba28
28th September 2008, 19:09
de acord aici nu merita trade-ul pt. ca practic vine doar lebron ca wallace mai are 1-2 ani in el si e terminat....nu cred ca s-ar realiza vreodata......cat despre bynum,e sub nivelul lui howard in momentul asta dar nu mi se pare ca e overrated....omul are talent,e masiv si peste 2 ani(daca va juca 38-40 de minute ca howard) ar putea fi la fel de bun...sa nu uitam ca este antrenat si de kareem...interesant va fi meciul direct lakers-magic,atunci vom vedea lucrurile mai clar

cgrecu
29th September 2008, 02:58
cu toata sinceritatea, in momentul asta ash tradeui orice echipa (totzi 15) din nba pentru lebron james + asigurarea ca nu va pleca niciodata de la echipa mea .... :)
lebron are doar 23 de ani, mai 3-4 ani si intra in prime unde va sta vreo 5-7 ani lejer cu corpul lui.
adauga role players aleshi cu grija sa nu fie overpaid, si potzi face o echipa care sa cishtige 10 titluri la rind.

nba28
29th September 2008, 06:01
sa vedem ca pana acum in 5 sezoane na luat nimic

thekobe
29th September 2008, 08:59
pai stai sa intre in prime unde o sa stea 5-7 ani lejer cu corpul lui

nba28
29th September 2008, 14:10
ce legatura are ca nu e in prime o spun si o repet no sa castige nici un titlu de unu singur.....daca nu are in echipa macar inca un all star no sa castige titlul......vezi ca houston cu t-mac si yao de vro 4 ani deja n-au trecut macar de primul tur.....si el are si avantaju ca este intro conferinta mai slaba unde ajunge macar in turul 2 mereu
cavaliers nu mi se pare in primele 8 echipe dupa joc in nba...ca ajung mai mereu in conference semi-finals mai mereu sau chiar mai mult se datoreaza valorii mai slabe a eastu-lui....in west cleveland anu asta nu prindea playofful

nba28
29th September 2008, 14:33
si superstar ar trebui sa fie preferabil un bigmen pt. ca toate campioanele din ultima vreme au avut:boston(kg),spurs(duncan),detroit(au 3 allstars in lot si sheed era mai bun atunci),lakers(shaq),miami(shaq)chiar si chicago(rodman,chiar daca nu inscria 15-17 recuperari pe meci nu stricau si ce-ti mai trebe sa inscrie daca il ai pe mj in echipa),houston(hakeem)si exemplele pot continua

Irimus
29th September 2008, 16:01
Ben Gordon este in mod oficial cel mai retardat jucator din lume.Va semna qualifyng offer in loc sa accepte 59 de milioane /6 ani.

1.nici acum, nici la anul,si niciodata cineva nu o sa-i ofere mai mult
2.daca sufera o accidentare grava?

nba28
29th September 2008, 16:33
mda un salariu mare tinand cont ca va fi probabil 6th man,banuiesc ca vrea aceeasi bani pe care ii primeste deng vreo 70 mil da nu o sa se intample acest lucru

caseta
29th September 2008, 18:02
Ben Gordon este in mod oficial cel mai retardat jucator din lume.Va semna qualifyng offer in loc sa accepte 59 de milioane /6 ani.

1.nici acum, nici la anul,si niciodata cineva nu o sa-i ofere mai mult
2.daca sufera o accidentare grava?

meh.

1) i-au oferit lui rashard 20 mil pe an timp de 6 ani.
i-au oferit lui jerome james 6 mil/an pt 2 meciuri bune.
nba. where amazing (GM stupidity) happens

2) o sa fie un milionar mai putin bogat. nu o sa moara de foame

3) poate e doar greedy, poate e moron, sau poate deja e pur si simplu o chestie de principiu. nu poti spune ca bulls au fost cine stie ce organizatia pewlii. au dat piciorul ocaziei de a-l lua pe kobe pt a-l pastra pe .... deng !?!? i mean WTF ?!?! nu-mi place mie kobe, dar numai pt asta heads should roll. paxson a mucit-o si cu boylan ca antrenor - ne-impunindu-i sa ii joace pe tineri, si neconcediindu-l pe skiles la timp, si cu semnarea lui ben wallace fara ca apoi sa continue cu miscarea spre win-now (aducerea lui gasol sau kobe sau alt star) and so on.

poate gordon pur si simplu nu mai vrea sa stea cu bulls si e dispus sa isi asume riscul. daca semna pe 6 ani, era cam legat de bulls for all his prime. si bulls se pare ca sunt echipa lui kirk. paxson cred ca il viseaza noaptea pe kirk. in plus, bulls au cam footoot dezvoltarea jucatorilor tineri in ultima vreme. chandler a inceput sa joace bine cind a plecat. probabil si gordon va juca mai bine cum pleaca. de tyrus nu mai vorbesc. daca ajunge pe mina unui antrenor care stie sa il fol si cu un play maker bun ... watch out.

gasebi
9th October 2008, 21:51
Daca vreti sa fiti la curent cu stirile din NBA,aici gasiti cele mai noi stiri http://nba.ebul.ro/ .

Kobe24
9th October 2008, 22:22
lol. si care e scopul?:)) adica ce contributie are site-ul asta?:))

nba28
10th October 2008, 18:37
mama mama ce io ia lakers in presezon:D

thekobe
11th October 2008, 00:37
e clar.. nu mai ajung in finala anul asta

nba28
11th October 2008, 07:33
dc spui asta..,si anul trecut o luau la fel si tot au ajuns......nu ias desconsidera pt.2 meciuri proaste

John
11th October 2008, 13:51
trebuie sa scape de Lamar Odom ... e praf

Nan
11th October 2008, 14:53
dc spui asta..,si anul trecut o luau la fel si tot au ajuns......nu ias desconsidera pt.2 meciuri proaste

Cred ca thekobe era doar ironic ;)

nba28
11th October 2008, 17:20
trebuie sa scape de Lamar Odom ... e praf

dap....ariza arata mai mult deocamdata

nba28
11th October 2008, 17:28
da nustiu ce pot lua pe el avand un contract mare....oricum au avut ocazia sal dea pe r.jefferson sau pe artest si au preferat sal pastreze,ma rog sa vedem ce face in sezon dar ma astept sa plece pana la trade deadline

nba28
12th October 2008, 10:52
ce ziceti de robin lopez cu denver 9 min 8 puncte 5 rec 7 capace

SicaKB24
12th October 2008, 17:20
trebuie sa scape de Lamar Odom ... e praf

relax.... e doar preseazon ;) odom cand nu se asteapta nimic de la el atunci isi da drumu la joc ...

Irimus
12th October 2008, 17:27
va merg highlights pe nba.com? sau e de vina proaspat instalatul meu windows vista?

Irimus
12th October 2008, 20:49
Are cineva idee daca(si cum)se poate cumpara nba league pass?

caseta
13th October 2008, 12:32
va merg highlights pe nba.com? sau e de vina proaspat instalatul meu windows vista?

ai pus vista ?
:happy :happy :happy

you got pwn3d !!!
by microsoft.


Are cineva idee daca(si cum)se poate cumpara nba league pass?

am vrut si eu sa fac asta, dar se pare ca nu se poate decit prin providerii de cablu americani. daca reuseste careva sa cumpere league pass, sa imi zica si mie cum.

Irimus
13th October 2008, 14:18
nba.com ne forteaza pe noi europenii sa recurgem la smecherii(a se intelege piraterie).eu vreau sa dau 160 de dolari pe league pass dar...nu pot! wtf?

Busta
13th October 2008, 14:26
da-le un mail si explica-le situatzia ta si lasa-i pe ei sa caute rezolvare (daca exista) pt problema asta ...

caseta
13th October 2008, 15:29
da-le un mail si explica-le situatzia ta si lasa-i pe ei sa caute rezolvare (daca exista) pt problema asta ...

tried that already.
era cind league pass era inca gratuit, si mi-au zis ca e gratuit, dar nimic despre cum l-as putea cumpara din afara US. cam moroni la faza asta ... parca nu i-ar interesa banii veniti din afara US. pai daca tot vrea nenea stern globalizare si tot trage cu ochiu spre europa unde sunt acum destul de multi bani, de ce nu faciliteaza chestia asta pt europeni ?

caseta
13th October 2008, 18:41
http://i36.tinypic.com/2nsqide.jpg

daca apuc bag mai pe seara citeva poze si un mic "recap" al celor 2 meciuri heat-nets. daca nu, mai spre weekend.

rudygay
13th October 2008, 19:32
Tocmai ce am vazut Boston-Houston.Nu prea a fost meci de preseason,ci de playoff .Erau sa izbucneasca si 3 incaierari...oricum,felul in care Artest la hartuit pe Pierce face tot meciul.

Irimus
13th October 2008, 23:42
http://i36.tinypic.com/2nsqide.jpg

daca apuc bag mai pe seara citeva poze si un mic "recap" al celor 2 meciuri heat-nets. daca nu, mai spre weekend.

iar esti ma in Eurotrip? :D

caseta
14th October 2008, 00:14
somethin' like that
:P :D

urlacher9
14th October 2008, 01:19
nba.com ne forteaza pe noi europenii sa recurgem la smecherii(a se intelege piraterie).eu vreau sa dau 160 de dolari pe league pass dar...nu pot! wtf?

Este o chestie absolut stubida. La NFL este exact invers, poti sa-ti faci fara probleme daca nu esti pe teritoriul SUA. Am platit 240 de dolari, se vede impecabil, multumit 100%. Ma enerveaza la culme ca nu scoate si NBA-ul o astfel de oferta, eventual sa coste si mai mult, dar macar sa fie, sa nu mai stam ne rugam sa puna cineva un link bun sau sa ma uit la meciuri cu soapcast si sa nu-mi dau seama doar din imagine daca a fost cos sau air-ball.

cristane
14th October 2008, 01:56
NBA e singura liga profesionista americana ce nu are un serviciu de live video pentru straini. NFL are GamePass, MLB are MLB.tv, NHL are ESPN360, MLS are MLSLive.tv, iar NCAA (football si basketball) au aproape toate meciurile pe ESPN360 si CBS XXL. La aproape toate sint inscris (doar NHL-ul l-am sarit :D) si sint foarte multumit de servicii, evident ca as cumpara si League Pass daca ar fi disponibil in Europa.

cgrecu
14th October 2008, 02:40
in mod normal league pass vine prin operatorii de cablu, si varianta online e doar un bonus. Singura restrictzie e ca nu te lasa sa te uitzi la echipa din orashul tau, din motive competitive. In mod normal nu vad de ce ar opri useri din afara sua/canada sa se uite la meciuri, din moment ce nba nu transmite in nici un fel in romania. Problema ar putea fi ca nu au tehnologia sa verifice la nivel de tara, pentru ca in europa probabil ca sunt multe posturi pay-tv care dau nba, si in tarile respective nu te va lasa sa te uitzi pe internet.

Eu zic ca merita sa incercatzi sa trimitetzi un email la nba.com, pentru ca exista o sansa mica sa permita.

Adrian
14th October 2008, 03:07
Grecule, multumit cu J.O'Neal? Mie imi place foarte mult de el, este printre cei mai buni post players din liga...iar in ultima vreme se lenevise si-i dadea cu fade-away jumperul ala de ma dispera...
Bosh si O'Neal cred ca e cel mai bun front court din East. Iar Bargnani are anul asta de dovedit ca-si merita locul in draft. Au si shooters...pe hartie lucrurile arata excelent. Must feel good to be a Raptors fan right now...

thekobe
14th October 2008, 19:42
somethin' like that
:P :D

poate o punem la anu de o excursie in grup :P ar fi prea tare.

cgrecu
15th October 2008, 00:43
din pacate nu prea ... jo pare way out of shape, defensiv a fost so-so, dar recuperari si ofensiv la pamint. E drept ca abia sunt in prima jumatate din pre-season, si important e sa joace bine in aprilie si mai, dar deocamdata sunt dezamagit. SI Bargnani, dupa ce a inceput cu 9 recuperari in primul meci, a avut vreo 4 in al doilea si doar una in al 3-lea, daca nu incepe sa puna osu, degeaba are talent cit carul, in veci nu va ajunge un jucator de impact.

In rest, pe hirtie intr-adevar pare o echipa excelenta, mai ales in post-season. Banca e cam subtzire, dar in playoffs nu mai conteaza, iar O'Neal ar trebui sa acopere principala gaura care era apararea si recuperarile. 100% am fi batut pe Orlando daca era JO sa il apere pe Howard, in loc sa il macelareasca pe saracu Bosh. Iar Bosh + JO poate fi #1 in toata liga daca Jermaine e macar 90% din ce a fost odata.

caseta
15th October 2008, 00:45
poate o punem la anu de o excursie in grup :P ar fi prea tare.

sa stii ca n-ar fi o idee rea.
prin ianuarie-februarie se anunta echipele si orasele, ar trebui sa alegem un oras (sau mai multe) iar prin primavara (cam prin mai) se pun biletele in vinzare - si functie de arena, dar cam aia e perioada.

e o experienta deosebita, eu zic ca merita (altfel nu mai mergeam :P)
ca pret, un bilet intr-o zona aproape de teren e cam 150 euro, poate chiar mai mult un pic, iar functie de arena, dar daca tot e sa faci treaba asta, eu zic ca merita sa dai ceva mai mult. e cu totul altceva sa auzi toate sunetele de pe teren, sa ii auzi ce zic, sa auzi cum se lovesc muntii sub panou :P

Raptor
15th October 2008, 12:39
Iar s-a dus caseta la NBA Europe Live, ce-as mai fi mers si eu...

Da' n-am nici cea mai mica idee de ce trebuie sa fac, de unde sa iau bilete si asa mai departe.

Apropos, cat a costat totul?

caseta
15th October 2008, 13:44
Iar s-a dus caseta la NBA Europe Live, ce-as mai fi mers si eu...

Da' n-am nici cea mai mica idee de ce trebuie sa fac, de unde sa iau bilete si asa mai departe.

Apropos, cat a costat totul?

pai in primu rind tinind cont ca aveai ocazia sa il vezi pe vince, chiar ma intreb de ce dreq nu ai mers .... serios acum. cu exceptia unui transfer, nu o sa mai ai ocazia sa il vezi in europa.

cit despre ce tre sa faci ... c'mon. nici mie nu mi-a zis nimeni. pur si simplu am cautat pe net. sau puteai sa ma intrebi daca te interesa.

mare chestie nu e. cauti fie pe site-ul arenei, fie pe site-ul nba meciul, si gasesti link sa cumperi online biletul. ti-l trimit ei acasa prin posta, sau (cel putin la koln se putea si asa) le zici sa il pastreze si te duci si il ridici cind ajungi acolo (asta e bun in cazu in care iei tirziu biletele - ca mine la koln - si nu esti sigur daca mai au timp sa ajunga prin posta). de fapt la koln nu a mers online asa ca l-am cumparat la telefon - romania nu era in lista de tari din care iti puteai alege, asa ca am sunat si s-a rezolvat.

iti tre card, in principiu cred ca de credit (adica VISA sau MASTERCARD). nu sunt sigur daca merge cu alea de debit. bine, eu de ex am card de debit, dar e VISA - adica nu pot trage de pe el mai mult decit am in cont, dar are logo-ul VISA, deci pot cumpara online.

dupa aia iti mai tre transport si cazarea. eu nu servesc avion, deci nu stiu sa iti zic preturi, dar cu low cost cred ca iesi destul de ieftin, stiu ca niste prieteni au fost la bruxelles de ex cu 70 euro dus-intors cu wizzair. oricum poti verifica foarte simplu pe site-urile companiilor aeriene, si daca iei din timp biletul cred ca iesi ceva de genu citiva euro biletul + taxe de aeroport.

cazarea depinde acum de cit vrei sa stai. daca tot ajungi prin paris sau londra parerea mea e ca e pacat sa nu dai macar o tura mica. in functie de conditii, perioada samd poti gasi cazare de la 50-60 euro camera dubla in sus pt ceva decent.

eu personal am dat in medie cam 100e pe bilet (as fi dat si mai mult, dar la 10 zile - 2 sapt de la punerea in vinzare a biletelor locurile cele mai bune erau deja date) si tot cam 100e/camera (mai ieftin in paris, mai scump in londra, dar aveam tren dimineata la 6am si am cautat hotel linga gara). eurostarul a fost 80e dus-intors. nu pot sa iti spun cit a fost doar partea de meciuri ca la mine a fost mai complexa treaba.

daca insa vrei doar meciurile, ceva de genu avion bucuresti-paris, meci, cazare 3 nopti (joi-vineri, vineri-simbata, simbata-duminica), eurostar paris-londra, cazare o noapte in londra si avion londra-bucuresti, daca imparti camerele cu cineva si dai cam 100e pe fiecare bilet, ar veni biletele de avion (sa zicem 200e, dar cred ca sunt sub 150e, poate chiar 100e) + bilete meci (200e) + cazare paris (sa zicem 100e) + eurostar (sa zicem 50e)/ sau paote gasesti avion f ieftin (am auzit de curse de 7-10 euro) + cazare londra (40e) + cam 200e cheltuieli cu mincare, transport, una-alta (asta daca nu vizitezi mai nimic) .... total ar veni cam 800e total.

probabil ca poti sa scazi macar 100e lejer din suma, poate chiar mai mult. daca avionul e 100e in loc de 200e, deja ai scazut 100e. daca iei cazare mai ieftina (eu am pus ceva mai mult la calcul) mai scazi 25e. daca bagi in tine zilele astea doar fast-food si senvisuri, nu maninci la restaurant si nu cumperi mai nimic, probabil ca mai poti sa scazi macar 50e din banii de chelt. deci daca esti calculat, poti sa iesi poate si sub 600e.

asta in cazul in care ai 2 meciuri la 3 zile distanta si vrei sa mergi la amindoua. daca sunt meciurile mai apropiate si poate si in acelasi oras (eventual 2 meciuri in 2 zile, cum au fost la koln) atunci evident ca e mai ieftin. asta poti sa vezi insa mai bine cind afiseaza nba echipele si orasele unde va fi nba europe live 2010. sunt totusi destul de convins ca paris si londra vor fi printre orasele selectate. mai ales londra.

acum mai mult decit ti-am zis chiar nu mai stiu sa iti zic.
pot doar sa iti zic ca dp meu dv a meritat fiecare banut.
in plus, poti sa combini meciul cu concediul daca cumva aveai de gind sa mergi pe undeva prin vest. mergi o sapt, dai pe cazare banii pe care ii dadeai oricum, pe transport si mincare la fel, practic dai bani in plus doar pe meci. nu e oct luna preferata de prea multi pt concedii, dar vremea a fost foarte frumoasa (20+ grade).

Jaymz
18th October 2008, 06:31
Wow cate s'au schimbat in basket'ul de performanta in 3-4 luni cat am lipsit de pe forum... Caseta l'a scos de pe ignore pe Cgrecu, ba chiar ii si da quotes :rolleyes:
Bulls bat pe Jazz dupa ce au fost condusi tot meciul... Rose rule'eaza !! si il vad pe Rose sus de tot in a couple of years :yeah:

cgrecu
19th October 2008, 04:44
ce s-a intimplat cu deron, am intzeles ca s-a accidentat foarte urit in primul sfert?

Bogeyman
19th October 2008, 14:32
sprained ankle

alen
20th October 2008, 02:50
ptr cei interesati de mms din NBA ma puteti contacta pe mail: alainionescu2002@yahoo.com

Irimus
20th October 2008, 14:30
ce e ala?

Raptor
20th October 2008, 14:49
Eu stiu ca mms e un protocol de vizionare in Windows Media Player al meciurilor (in cazu de fatza). Si imi place cel mai mult :D

Desi s-ar putea sa se refere la cine stie ce mesagerie de telefon cretina... whatever.

Bogeyman
20th October 2008, 18:42
is linkuri pentru a vedea meciurile...

nba28
20th October 2008, 19:10
eu is multumit cu myp2p

Raptor
20th October 2008, 20:01
Eu nu sunt multumit cu myp2p. In general ce linkuri pun ei acolo sunt PRAF, sunt linkuri catre chinezi, TVAnts (adica o mare porcarie) si alte prostii de genu asta care NU merg. MMS is the SHIT!

GreenMan
20th October 2008, 20:49
Eu eram multumit cu raptorsnation :)

nba28
21st October 2008, 05:59
in fine Tvants nu mi merge nici mie da restu da

nba28
21st October 2008, 06:06
de ex ieri am vazut lakers-raptors cu ziucchiradio.altervista.org......la o ora decenta 6 fara un sfert a inceput.calitate buna comentariu in limba engleza,interviuri la timeouturi....din pacate cred ca numa meciurile lu lakers se pot vedea cu programu asta

Bogeyman
21st October 2008, 07:02
pe myp2p n-o sa mai permita postarea linkurilor pt LP...alin colaboreaza cu un tip care nu a dezamagit niciodata...datorita lui vedeam anul trecut meciurile cand LP a incetat sa mearga de pe site-ul nba...asa ca nu ezitati sa apelati la ei

ps: nush daca stiati asta
http://www.veetle.com/viewChannel.php?cid=488fda44651b0
merge nba tv non stop :D...calitate buna....

si cu postul meu ar trebui sa ne oprim ca suntem off-topic rau...daca ar conta :-s

Jaymz
22nd October 2008, 06:12
cu riscul sa ma repet cu laudele pentru Rose, wow!! :yeah:
Bulls refac handicap de 23 si mai adauga inca 4 peste alea 23 si castiga dupa ce'au fost condusi 47 min azi! :)
super prestatzie Rose (30p, 7ast) si Tyrus (12reb, 5blk, in doar 28 min) :ok:

caseta
22nd October 2008, 13:15
heh. io cind ziceam ca tyrus e bun si ca skiles si lipsa unui PG il impiedica sa isi atinga potentialu ....

rudygay
22nd October 2008, 22:02
cu riscul sa ma repet cu laudele pentru Rose, wow!! :yeah:
Bulls refac handicap de 23 si mai adauga inca 4 peste alea 23 si castiga dupa ce'au fost condusi 47 min azi! :)
super prestatzie Rose (30p, 7ast) si Tyrus (12reb, 5blk, in doar 28 min) :ok:

Tu ai vazut cu ce jucatori a jucat Mavs in ultimul sfert?!?

Jaymz
23rd October 2008, 06:05
cand Dirk si Kidd ieseau pe banca diferenta scadea considerabil... la fel si asta seara, Wolves cu starterii si tot au luat'o
eu nu zic ca Bulls merg in playoffs.. doar ca Rose va avea un cuvant greu de spus sezonul asta :rolleyes:

Bogeyman
23rd October 2008, 20:08
cand Dirk si Kidd ieseau pe banca diferenta scadea considerabil... la fel si asta seara, Wolves cu starterii si tot au luat'o
eu nu zic ca Bulls merg in playoffs.. doar ca Rose va avea un cuvant greu de spus sezonul asta :rolleyes:

un cuvant greu de spus...crezi ca va avea impact asupra ligii?...sau doar in ce-i priveste pe bulls?
pt ca redd de exemplu a avut un cuvant greu de spus...doar la nivelu echipei nu a ligii :P

cgrecu
23rd October 2008, 20:34
bulls au o gramada de jucatori tineri si cu potentzial - din pacate inca nu au pe nimeni in front-court. Daca noah sau thomas reushesc sa ishi imbunatzeasca cit de cit jocul ofensiv (amindoi sunt raw si ishi fac punctele mai mult prin dunkuri), ar putea avea o echipa excelenta in vreo 2 ani. Din pacate au fost in aceeashi situatzie si acum vreo 2-3 ani, si paxson a reushit sa ruineze totul. Cred ca nici o echipa din liga (poate atlanta) nu a avut asha multe pick-uri in top 10 in ultimii 7-8 ani, daca paxson avea balls, pina acum reusheau sa puna mina pe un superstar care e tot ce le lipseshte sa devina un contender.

Irimus
23rd October 2008, 20:59
Paxon este in opinia mea cel mai overated si unul dintre cei mai slabi GM din Nba.Numarati cate pickuri de top au avut in ultimii 10 ani.O sa va cruciti (chiar daca paxon nu e chiar din 99 la Bulls)


1999. 1st pick-Elton Brand
2000. 4th pick(Marcus Fizer) + 8th pick(traded for Jammal Crawford)
2001 2nd pick(Tyson Chandler) + 4th pick(Eddy Curry)
2002 2nd pick(Jay Williams)
2003 7th pick(Kirk Hinrich)
2004 3rd pick(Ben Gordon)+7th pick (Luol Deng)
2005 ----------------
2006 2nd pick(Tyrus Thomas)+13th pick(Sefolosha)
2007 8th pick(Noah)
2008 1st pick (Derick Rose)

Este absolut uluitor cat de prost organizata este ceasta organizatie.Cu tot respectul pt Caseta si pt ceilalti fani Bulls (fani ai unei echipe candva exceptionale) insa aceasta echipa nu merita nici un fel de consideratie iar gm-ul ar trebui concediat.

Billy King considerat un Gm extrem de prost(oarecum pe buna dreptate) a dus Phila in finala Nba si a dus-o in playoff de 6 ori---fara sa aiba vreun pick mai bun de 9th pick(iguodala in 2004)

caseta
24th October 2008, 11:08
Paxon este in opinia mea cel mai overated si unul dintre cei mai slabi GM din Nba.Numarati cate pickuri de top au avut in ultimii 10 ani.O sa va cruciti (chiar daca paxon nu e chiar din 99 la Bulls)


1999. 1st pick-Elton Brand
2000. 4th pick(Marcus Fizer) + 8th pick(traded for Jammal Crawford)
2001 2nd pick(Tyson Chandler) + 4th pick(Eddy Curry)
2002 2nd pick(Jay Williams)
2003 7th pick(Kirk Hinrich)
2004 3rd pick(Ben Gordon)+7th pick (Luol Deng)
2005 ----------------
2006 2nd pick(Tyrus Thomas)+13th pick(Sefolosha)
2007 8th pick(Noah)
2008 1st pick (Derick Rose)

Este absolut uluitor cat de prost organizata este ceasta organizatie.Cu tot respectul pt Caseta si pt ceilalti fani Bulls (fani ai unei echipe candva exceptionale) insa aceasta echipa nu merita nici un fel de consideratie iar gm-ul ar trebui concediat.

Billy King considerat un Gm extrem de prost(oarecum pe buna dreptate) a dus Phila in finala Nba si a dus-o in playoff de 6 ori---fara sa aiba vreun pick mai bun de 9th pick(iguodala in 2004)

stii foarte bine cit de mult iubesc eu organizatia lui bulls ... dar ai facut citeva greseli.

1) nu doar paxson ar trebui concediat, ci reinsdorf ar trebui sa vinda echipa. el e acolo doar pt profit. bulls au facut cel mai mare profit din nba - nu stiu daca doar in 2006-07 sau in mai multi ani, dar sigur ani la rindul au facut profituri enorme: cam 50 milioane profit PE SEZON. daca echipa valoreaza sa zicem 350-400 de milioane, asta inseamna ca investitia o amortizezi in 7-8 ani ceea ce e absolut incredibil. knicks si lakers au mai multe incasari, dar ca profit bulls i-au batut de departe.

2) citeva din pick-urile alea nu le-ar fi avut daca nu ar fi facut trades cu jucatori alesi in draft in anii anteriori. de ex #2 in 2001 (chandler) a fost primit de la clippers in schimbul lui elton brand. iar pick-urile recente (tyrus, noah) au venit de la knicks in contul trade-ului lui curry.

3) primul pick al lui paxson a fost, daca nu ma insel, kirk hinrich. poate si de aia e asa indragostit de el ....

4) faptul ca iei la pewla organizatia lui bulls nu o pot considera un afront personal, asa ca nu e nevoie sa iti ceri scuze. tinind cont de cind strig eu ca organizatia e de kkt, chiar deloc :D :D

5) jay williams si-a facut praf piciorul, deci #2 din 2002 e ca si cum nu ar fi existat

6) pe phila i-a dus in finala pat croce din cite stiu eu.


He (Pat Croce) became president of the Philadelphia 76ers basketball team in 1996 as part of a group led by Flyers founder Ed Snider and Comcast Corporation that bought the team. Under their ownership, the Sixers went from last place in 1996 to the NBA Finals in 2001. He appeared on the cover of Success magazine as the first trainer to rise to an ownership position with a professional sports team. He has also been featured in Inc. and Sales & Marketing Management.


King joined the 76ers on June 2, 1997, as Vice-President of basketball administration. On May 19, 1998, he was promoted to General Manager, and on April 5, 2000, he signed a new year contract to stay with the team for an extended term. On May 26, 2003 he was named President along with General Manager.

nu-s f sigur cum e "organigrama" la sixers, dar eu stiu ca pat croce was calling the shots. probabil ca la ei GM-ul era un subaltern al president-ului.

7) phila au ajuns in finala in 2001, deci nu poti sa spui ca au facut asta "doar cu un 9th pick in 2004".

din 1992 sixers au avut ca picks:

1992: #9 Clarence Weatherspoon
1993: #1 Shawn Bradley (mai erau disponibili Anfernee Hardaway, Jamal Mashburn, Vin Baker, Allan Houston, Sam Cassell)
1994: #6 Sharone Wright (mai erau Brian Grant, Eddie Jones, Jalen Rose) si #20
1995: #3 Jerry Stackhouse
1996: #1 Allen Iverson
1997: #2 Keith Van Horn (McGrady a fost luat la #9)
1998: #8 Larry Hughes (Dirk a fost #9, Pierce #10)

nu au avut la fel de multe picks ca bulls, true, dar bulls au transferat jucatori pt cel putin 3 picks din alea din lista (chandler, tyrus, noah) si acele picks s-au nimerit sa fie sus (thx isiah) si au cumparat un pick de la suns (luol deng)

in plus phila au pus mina pe un jucator de top 50 all time (poate chiar in prima jumatate a top 50 all time)

asa ca daca e sa compari nu poti spune ca phila nu a avut picks multe si bune inainte sa prinda finala aia. bineinteles ca asta nu inseamna ca managementul lui bulls e bun. zic doar ca nici phila nu au fost aia care au facut o echipa de vis numai cu pick-uri dupa #20.

daca vrei exemplu de echipa care drafteaza excelent, spurs. care insa de cite ori au ajuns la loterie in ultimii 20 de ani, au prins #1, si asta in drafturi cu superstar big men in ele (robinson si duncan).

asa ca daca e sa compari

Irimus
24th October 2008, 14:17
Pai si managementul lui Phila a fost praf in ultimii ani(chiar daca patronului nu i se pot reprosa prea multe--a platit luxury tax pt webber-deci el a facut tot de tinea de el) insa nush parca Bulls au avut EXAGERAT de multe pickuri cu care nu au reusit sa faca nimic.Poate Rose o sa schimbe situatia...

Jaymz
28th October 2008, 05:03
un cuvant greu de spus...crezi ca va avea impact asupra ligii?...sau doar in ce-i priveste pe bulls?
pt ca redd de exemplu a avut un cuvant greu de spus...doar la nivelu echipei nu a ligii :P

eu zic ca asupra ligii, si mai zic si ca va fi mult mai mult decat a fost vreodata Redd


nu doar paxson ar trebui concediat, ci reinsdorf ar trebui sa vinda echipa. el e acolo doar pt profit.

asta e si "pulsul" in United Center daca intrebi oricare dintre spectatorii care s'au saturat deja sa'i boo'easca pe jucatori de atatia ani incoace... diferenta fata de alte big cities e ca in Chicago aproape ca nu mai gasesti nicaieri ceva produs inscriptionat cu Bulls pe el... in schimb e plin in orice dugheana de la coltul strazii cu produse Bears si Cubs... nuff said :(

Mexeyz
28th October 2008, 14:32
Voi cum va uitati la meciuri ? postati ceva site'uri va rog unde se pot urmarile meciurile Live din NBA sau spuneti alte metode daca stiti.

GreenMan
28th October 2008, 18:30
Voi cum va uitati la meciuri ? postati ceva site'uri va rog unde se pot urmarile meciurile Live din NBA sau spuneti alte metode daca stiti.

Din fund - cum ar raspunde mitica dragomir :)

stoogetv,myp2p,channelsurfing - si mai sunt cateva postate mai sus

Bogeyman
28th October 2008, 19:40
http://www.allsportsnation.com/asnchannels.php

thekobe
29th October 2008, 02:16
http://www.nba.com/media/thunder/lakers.jpg VS http://www.daveknows.org/images/blazers.jpg

http://www.dangerspot.co.uk/images/Boom.gif

World Expert
29th October 2008, 03:54
Cavaliers tine piept campionilor, 63-59 in sfertul 3,inca 3 minute.LeBron la numai 2 rebounds si 12 puncte pana acum.

World Expert
29th October 2008, 05:02
Celtics s-au impus cu 90-85,au revenit bine in ultimul sfert,Le Bron a facut 7 rebounds si 17 puncte.

caseta
29th October 2008, 05:42
tyrus a jucat cu aproape 10 min mai mult decit oricine de la bulls. cred ca l-a rugat pe vdn special, doar asa sa vada skiles ca tyrus poate juca si 43 de min intr-un meci nu doar 4 azi si 3 miine. si a terminat cu 15p (50% FG), 10 reb, 3 ast, 2st si 1 blk (si 2 TO). not bad.

***

iar celtics - cavs a fost pretty spectacular at times. lebron a avut vreo 2-3 WOW moments si powe a avut si el un dunk frumos de tot. meciul a fost strins, atmosfera de playoff, publicul urla DE-FENSE ziceai ca e meci de finala. me liked. deocamdata nu mi s-a parut ca cleveland sunt mult mai buni dpdv ofensiv, dar probabil ca mai au nevoie de timp pt a-l integra pe mo williams. sau poate defensiva lui celtics a fost de vina. oricum cavs par ca au probleme sub panou inclusiv in defensiva. big has been wallace nu mai e in stare nici sa recupereze nici sa joace D macar decent.

despre celtics aveam dubii. nu stiam cit de motivati vor fi. deocamdata par motivati si par sa aiba atitudinea corecta pt a avea sanse de repeat.

nba28
29th October 2008, 05:55
http://www.justin.tv/my02ser

LAKERS-BLAZERS,CALITATE BUNA

World Expert
29th October 2008, 05:58
Grazzie nba28 :ok:

@caseta: Grazzie pt articol ;)

John
29th October 2008, 12:46
Lamar Odom Passes to Sasha (While The Machine is Benched ) :

http://www.youtube.com/watch?v=VYd0Z4J6dnQ


:happy :happy :happy

caseta
29th October 2008, 12:58
apropo .... ati vazut ca oden a inceput sezonul (cum altfel) cu o accidentare la picior ? sa fie oden the next sam bowie ? that would suck for them. si daca careva il ia pe miles 10 meciuri, le ruineaza si cap-space-ul. si uite asa una dintre cele mai promitatoare echipe ale ligii ar putea ajunge in rahat pretty damn fast.

Irimus
29th October 2008, 13:40
Bynum a dat cu Oden de pamanat dupa ce cu o faza inainte Oden ii pusese un mega block

In alta oridne de idei...Ridnour a avut aseara 4 TO numai in cele 90 de secunde de secvente pe care le-am vazut eu pe nba.com

thekobe
29th October 2008, 14:34
apropo .... ati vazut ca oden a inceput sezonul (cum altfel) cu o accidentare la picior ? sa fie oden the next sam bowie ? that would suck for them. si daca careva il ia pe miles 10 meciuri, le ruineaza si cap-space-ul. si uite asa una dintre cele mai promitatoare echipe ale ligii ar putea ajunge in rahat pretty damn fast.

depinde. in principiu ce i s-a intamplat aseara se poate intampla oricui. probleme mari o sa fie daca mai are vreo accidentare la genunchi mai incolo

btw ma declar oficial fan derrick rose ^^

Raptor
29th October 2008, 15:57
Am vazut azi Bulls - Bucks... Bulls au jucat foarte bine, poised etc. Derrick Rose are basketball IQ bun din ceea ce vad, so thumbs up for him. E putin timorat asa fiind la inceput, in sensu ca poti vedea in el potential Wade-like. Si da, stiu, e doar un singur meci, dar imi spun parerea dupa un meci jucat.

caseta
29th October 2008, 16:11
now if only reinsdorf sold the team to an owner who actually cared about winning ...

Irimus
29th October 2008, 18:50
ps: rose e genial.ati vazut cat e de rapid?omg...a interceptat o pasa a lui charlie v fara sa-si dea cineva seama ce se intampla.

Raptor
29th October 2008, 19:04
La faza aia cand a dat de sus imediat dupa? Da, aia a fost tare.

Irimus
29th October 2008, 19:12
^da, la aia.

cgrecu
29th October 2008, 19:17
am vazut si eu meciul lu bulls, si ambele echipe mi s-au parut foarte slabe, Chicago a mai mishcat ceva, dar bucks sunt patetici. Ridnour e complet pe linga, si session presupun ca e accidentat, sper sa ishi revina repede, ca lue nu prea mai are ce cauta pe un teren de baschet in nba ... Hinrich mi s-a parut clar superior lu rose, dar si rookieul promite. In mod normal hinrich ar trebui sa fie starter, daca vor sa se bata la playoffs. Daca merg pe rebuilding, atunci pot risca cu rose, ca nu se va face de rushine.

Irimus
29th October 2008, 22:52
Tineti minte ce incantat era Maggot de aducerea lui Ridnour?El credea ca Ridnour a fost adus de bun ce e si nu din cauza ca avea un contract care se potrivea acolo la fix ca sa iasa trade-ul.Sper sa-si revina Session si sa joace el pt ca Ridnour e absolut patetic.

Irimus
30th October 2008, 02:23
cam cat de prost tre sa joci ca sa ai ai mult cu 20 de recuperari decat adversarul si sa pierzi meciul la 10+ puncte?

Bogeyman
30th October 2008, 07:12
76ers au pierdut...bravo lor...tineti minte ce incantat era Irimus de aducerea lui Brand?

Sessions: in presezon avea o medie de vre-o 5-6 TO in mai putin de 25 de minute si peocentaju aruncarilor sub 20%...poate nu e asa bun pe cat a aratat anu trecut...o fi fost o perioada mai buna si gata...ramane de vazut

Raptor
30th October 2008, 10:21
Prima victorie pentru Nets sezonu asta... si Wizards sunt destul de buni... pacat ca mi-era foarte somn (chiar si asa cu faptu ca suntem doar 6 ore in fatza americanilor pentru o perioada) si n-am mai putut sa stau... am vazut doar prima jumatate din meci si apoi m-am culcat.

Yi pare intr-adevar mai bun decat ceea ce a aratat sezonu trecut... but he's still a work in progress. Arata potential, totusi, in sensu ca poti sa ti-l imaginezi jucand mai bine decat o face acum.

caseta
30th October 2008, 11:33
76ers au pierdut...bravo lor...tineti minte ce incantat era Irimus de aducerea lui Brand?

Sessions: in presezon avea o medie de vre-o 5-6 TO in mai putin de 25 de minute si peocentaju aruncarilor sub 20%...poate nu e asa bun pe cat a aratat anu trecut...o fi fost o perioada mai buna si gata...ramane de vazut

ca tu nu erai suparat pe villanueva ... acum ca a avut o circa de p si reb nu mai zici nimic rau de el, huh ?!
:D

Irimus
30th October 2008, 12:57
76ers au pierdut...bravo lor...tineti minte ce incantat era Irimus de aducerea lui Brand?



:happy:happy:happy:happy:happy
pai io cred sincer ca Brand e o idee mai bun decat Luke Ridnour.s-a putea totusi sa ma insel..ramane sa vedem .oricum tre sa il intelegem pe Maggot..Bucks au castigat unul din cele 25 de meciuri(gluma :P) pe care le vor vastiga anul asta(in mare parte datorita lui ridnour care a avut 2 puncte si 5 assisturi in calitatea sa de starting pg) :D


in alta ordine de idei...Raptors sunt beton.Bosh e excelent iar JO nu e washed up deloc.Cand ai 2 low post scorers iar afara asteapta calderon, kapono si parker.. e grav de tot pt echipa adversa.nu vreau sa ma arunc insa eu o vad pe raptors avand sansa a doua(dupa boston) in est.

caseta
30th October 2008, 14:25
diferenta a fost facuta la 3p. raptors i-au rupt pe sixers de la 3p. sixers au avut destule open shots de la 3p, dar nu au fost in stare sa le bage in cos.

in plus brand tre sa se integreze la sixers in ofensiva. mi se pare ca lui JO ii va fi mai usor sa se integreze la raptors - nu va fi piesa de baza a atacului si raptors au deja shooters care sa spread the floor sa ii faca viata usoara, pe cind brand cred ca va fi piesa de baza la sixers care probabil vor juca inside-out cu el sub panou. din pacate pt ei sixers nu au shooters de 3p.

@irimus - acum se vede valoarea lui kapono pt raptors: 15p, 6-8 FG, 3-4 de la 3p. a jucat mai mult decit moon si eu am zis de mult ca are logica sa ajunga titular. cu bosh si JO sub panou o sa aiba open looks all day long.

Irimus
30th October 2008, 14:51
^100% corect tot ce ai scris. sixers sunt o echipa de locul 4-5 in est(in cel mai bun caz).chiar daca sunt super atletici si super buni defensiv(mai ales la recuperare), nu poti sa emiti pretentii fara cel putin un aruncator de 3 pt(gen kapono, korver etc).asta e si motivul pt care mi-ar fii placut ca phila sa incerce sa-l ia pe Billpus.

caseta
30th October 2008, 17:13
^100% corect tot ce ai scris. sixers sunt o echipa de locul 4-5 in est(in cel mai bun caz).chiar daca sunt super atletici si super buni defensiv(mai ales la recuperare), nu poti sa emiti pretentii fara cel putin un aruncator de 3 pt(gen kapono, korver etc).asta e si motivul pt care mi-ar fii placut ca phila sa incerce sa-l ia pe Billpus.

billups e scump, iar in plus renumele lui de aruncator de la distanta nu e complet meritat. billups are FG% 0.416 si 3p% 0.385 pe cariera, in timp ce kapono are 0.453 respectiv 0.465. nu stiu exact ce au facut sixers, dar eu daca eram in locul lui mo imediat cum aflam ca o sa il am pe brand in echipa ii sunam pe iguodala, young si williams si le spuneam ca toata vara sa lucreze la aruncarea de 3p. chiar as fi incercat sa le aduc (pe banii clubului) un coach special pt asta.

cu tot potentialul lui young, phila poate ar fi mai cistigata daca ar explora un trade young pt gordon. window-ul lui brand nu e foarte mare, iar gordon e excelent shooter de la 3p si cu brand si dalembert se pot acoperi lipsurile lui on D provenite din faptul ca e undersized. in plus gordon a demonstrat ca poate sa inscrie in crunch time si phila au nevoie de asa ceva. nici brand nici iguodala nu sunt cu adevarat crunch time players.

PS: phila ar tre sa fie #2 in east, dupa boston, imo.
- cavs nu sunt genul sa cistige multe meciuri in sezon, sunt mai periculosi in playoffs pt ca atunci lebron poate juca si 48 de min, dar nu va face asta 82 games la rind.
- raptors ar putea fi o surpriza, dar sa vedem cum vor evolua in continuare.
- detroit cred ca in final vor avea caderea pe care eu o astept de cel putin 2 ani
- magic inca au nevoie de un PG/SG cu adevarat bun

cgrecu
30th October 2008, 19:22
evident am vazut meciul si eu, ambele echipe au jucat bine, diferentza la recuperari a fost aproape facuta exclusiv in primul sfert, cind toronto au jucat destul de prost. Multe din recuperari au venit in serii de 3-4 intr-o singura faza, si de regula au rezultat intr-un singur cosh sau nici atit. Plus ca toronto a avut foarte putzine TOs care au compensat recupararile. Probabil ca philly va fi top 3 in nba la recuperari sezonul asta, pentru ca au recuperatori excelentzi la fiecare pozitzie.

Dincolo de asta, Toronto a jucat foarte bine si in atac si in aparare. Philadelphia a avut o aparare excelenta, dar in atac, vor avea probleme mari pentru ca nimeni nu poate arunca eficient de la 3pt. Igoudala a parut destul de pierdut, probabil vor trebui cel putzin 15 meciuri sa se acomodeze cu stilul lui Brand. Din pacate pentru el, e genul de jucator care are nevoie de minge mult, nu neaparat aruncari, dar sa si creeze. Daca vrei sa il utilizezi pe Brand eficient, trebuie sa ii dai mingea cit mai repede in post, asha ca va fi greu sa ii eficientizezi pe amindoi.

In principiu Brand ca sa fie efectiv are nevoie mare de un 3pt shooter care poate juca minute multe (nu ca si rush) - cind a avut sezoanele lui de virf era cuplat cu sam cassel care e foarte diferit ca stil de andre miller. Young, deshi are talent de all-star, nu cred ca va avea un sezon mare in formula actuala, pur si simplu e prea aglomerat sub panou. Cind ai pe brand, dalembert si igoudala ingramaditzi acolo, ideal ar fi ca ceilaltzi 2 jucatori sa ramina pe perimetru si sa ashtepte oportunitatzi de la 3pt, in timp ce young prefera clar sa stea pe linga panou.

Un transfer gordon /young nu shtiu daca merge (dar ar fi bun pentru philly). Gordon are salariu mult mai mare, deci 76ers ar trebui sa dea filler serios, ~5 milioane cred.Iar Chicago nu are mare nevoie de young, si asha au destul de multzi SF/PF. Ar putea sa il ia ca asset, dar tinind cont ca mai trebe sa se incarce si cu 4-5 milioane, nu prea ii vad sa marsheze. Poate ar fi mai interesant sa il transfere pe Igoudala pentru un sg valoros (mai bun ca gordon), atunci ar deveni cu adevarat o echipa periculoasa.

Loved
30th October 2008, 20:33
diferenta a fost facuta la 3p. raptors i-au rupt pe sixers de la 3p. sixers au avut destule open shots de la 3p, dar nu au fost in stare sa le bage in cos de la 3p

there. fixed it for ya:D

rudygay
30th October 2008, 20:48
Brand cred ca isi va reveni in maxim 15-20 de meciuri... totusi,baiatul asta a lipsit destul de mult

Irimus
30th October 2008, 21:08
Poate ar fi mai interesant sa il transfere pe Igoudala pentru un sg valoros (mai bun ca gordon), atunci ar deveni cu adevarat o echipa periculoasa.

corect
iguodala pt vince carter ar fi bun imo pt ambele echipe.nj ar pregati perfect terenul pt lebron

cu

devin harris
iggy
(lebron)
Yi
brook lopez

insa la final, tragand linie cred ca phila pass.iggy are totusi 24 de ani iar carter vreo 31.

Jaymz
30th October 2008, 23:15
btw ma declar oficial fan derrick rose ^^


Bulls au jucat foarte bine, poised etc. Derrick Rose are basketball IQ bun din ceea ce vad, so thumbs up for him.


rose e genial.ati vazut cat e de rapid?omg

there we go, gents :D


am vazut si eu meciul lu bulls, si ambele echipe mi s-au parut foarte slabe ... Hinrich mi s-a parut clar superior lu rose, dar si rookieul promite. In mod normal hinrich ar trebui sa fie starter...

huh? :confused: cred ca ai vazut vreun meci din pre-season sau ceva meci din sezoanele trecute, pe un display alb-negru (see Raptor's quote ^)

Hinrich starter ?! wtf, in pre-season a avut ceva de genul 30% FG, sub 5 ast pe meci si defense aproape nesemnificativ, performante care il caracterizeaza de vreo 2 sezoane incoace... in timp ce Rose a rule-at in toate meciurile... de fapt, in meciul cu Bucks a jucat cel mai slab dintre toate meciurile de pana acum... imagineaza'ti cum a aratat in pre-season, daca toata lumea e incantata de el dupa un meci "slab" cu Bucks ...

vrei cateva plusuri comparandu'i pe cei 2?
- speed, incredible speed, si patrundere la aproape orice posesie, chiar daca se razgandeste si nu mai finalizeaza de sub panou in cele din urma
- %FG way over Kirk's
- way more steals, and less turnovers (foarte important! Kirk a facut in primul meci cu Bucks 5 TOs in doar 15 min si credeam ca o sa pierda Bulls meciul!!)
- assists, blocks, rebounds - cam la fel
- free throws - Kirk e mai bun (e unul din primii 3 in liga anyway)

inca te mai intrebi de ce doar cu FTs si experienta, Del Negro nu il mai vrea starter ? I mean, Rose-Sefo-Tyrus-Deng-Gooden (Noah poate alterna cu Tyrus uneori, dar nu face fatza un meci intreg cum a facut Tyrus), is my dream starting team si se pare ca Del Negro gandeste starting team'ul in functie de forma curenta si nu dupa alte criterii Skiles'iste ilogice :ok:

caseta
30th October 2008, 23:56
am pus acum 1-2 zile un post in care ii raspundeam lu cgrecu si ii explicam de ce chestia pe care a zis-o cu kirk e o maaaaaaaaaare timpenie, dar vad ca postul respectiv a disparut in /\ bermudelor

anyway, ideea era cam asa:

1) poate si shaq in primul lui meci a jucat mai slab decit ronny seikaly (e un exemplu aleator), dar asta nu inseamna ca daca ar fi fost in aceeasi echipa shaq trebuia benched. e doar un meci.

2) kirk e un praf ca play maker: nu patrunde practic deloc, nu are court vision, overdribbles all the damn time, takes bad shots early in the shot clock, nu e in stare sa arunce o pasa de alley oop desi a jucat cu jucatori destul de atletici.

3) kirk are low ceiling, si si l-a atins deja. rose se pare ca are high ceiling. pt a si-l atinge are nevoie de MINUTE. MUUUULTE. cit mai multe. treaba cu progresatul doar prin practice a incercat-o skiles cu tyrus si i-a irosit 2 ani din cariera.

4) chiar daca tot sezonul asta rose nu progreseaza prea mult, chiar daca nu joaca ca un star, nu inseamna ca trebuie lasat krik (special l-am scris asa) sa joace titular. PG e cea mai grea pozitie de invatat. vezi ce stats a avut nash in primele 3-4 sezoane. vezi deron care in primul sezon a fost absolut average. si exemplele pot continua.

cgrecu
31st October 2008, 00:02
corect
iguodala pt vince carter ar fi bun imo pt ambele echipe.nj ar pregati perfect terenul pt lebron

cu

devin harris
iggy
(lebron)
Yi
brook lopez

insa la final, tragand linie cred ca phila pass.iggy are totusi 24 de ani iar carter vreo 31.

e riscant - dar cum zicea si caseta, daca vrei sa tragi la titlu, trebuie sa te grabeshti, brand nu mai are multzi ani de jucat la nivel f. inalt. NJN ar sari in sus de bucurie la un astfel de trade, asha ca acolo nu ar fi problema.

Igoudala nu chiar se potriveshte cu lebron, ca au un stil prea similar, dar ca asset >>> carter in momentul asta.

Deocamdata a trecut doar un meci, daca la trade deadline echipa nu joaca asha cum spera ei, probabil vor incepe sa se gindeasca la trades, pina atunci trebuie timp sa se obishnuiasca unii cu altzii. Cu apararea care o vor avea, ar trebui sa fie lejer peste .500, asha ca cel mai probabil o sa amine o decizie pina dupa primul playoffs, sa vada unde stau raportat la celelalte echipe din est. In mod clar Philadelphia nu mai e in rebuilding mod acum, si scopul e sa se bata la titlu in urmatorii 3-5 ani, asha ca orice trade care ii face mai buni va fi contemplat.

Alta idee: igoudala + williams + young pentru Carmelo + JR Smith. Miller + Smith + Carmelo + Brand + Dalembert = nice :) N-ar mai avea nimic pe banca, dar daca sunt dispushi sa mearga peste luxury, pot adauga ceva veterani folosind MLE, cum au facut si Boston.

Raptor
31st October 2008, 00:06
inca te mai intrebi de ce doar cu FTs si experienta, Del Negro nu il mai vrea starter ? I mean, Rose-Sefo-Tyrus-Deng-Gooden (Noah poate alterna cu Tyrus uneori, dar nu face fatza un meci intreg cum a facut Tyrus), is my dream starting team si se pare ca Del Negro gandeste starting team'ul in functie de forma curenta si nu dupa alte criterii Skiles'iste ilogice :ok:

Asa zic si eu. Mie mi-a placut cum a condus Del Negro (cel alb) meciu (din perspectiva Bulls). Pare baiat destept asa si open-minded. A da, si Rose > Hinrich din meciul asta singur pe care l-am vazut. Ii iese prin pori potentialul, sper sa mai si ramana in el ceva...


am pus acum 1-2 zile un post in care ii raspundeam lu cgrecu si ii explicam de ce chestia pe care a zis-o cu kirk e o maaaaaaaaaare timpenie, dar vad ca postul respectiv a disparut in /\ bermudelor

anyway, ideea era cam asa:

1) poate si shaq in primul lui meci a jucat mai slab decit ronny seikaly (e un exemplu aleator), dar asta nu inseamna ca daca ar fi fost in aceeasi echipa shaq trebuia benched. e doar un meci.

2) kirk e un praf ca play maker: nu patrunde practic deloc, nu are court vision, overdribbles all the damn time, takes bad shots early in the shot clock, nu e in stare sa arunce o pasa de alley oop desi a jucat cu jucatori destul de atletici.

3) kirk are low ceiling, si si l-a atins deja. rose se pare ca are high ceiling. pt a si-l atinge are nevoie de MINUTE. MUUUULTE. cit mai multe. treaba cu progresatul doar prin practice a incercat-o skiles cu tyrus si i-a irosit 2 ani din cariera.

4) chiar daca tot sezonul asta rose nu progreseaza prea mult, chiar daca nu joaca ca un star, nu inseamna ca trebuie lasat krik (special l-am scris asa) sa joace titular. PG e cea mai grea pozitie de invatat. vezi ce stats a avut nash in primele 3-4 sezoane. vezi deron care in primul sezon a fost absolut average. si exemplele pot continua.

Foarte, foarte corect. Rose e un fel de Wade asa mai timorat, in viziunea mea.

cgrecu
31st October 2008, 00:08
am pus acum 1-2 zile un post in care ii raspundeam lu cgrecu si ii explicam de ce chestia pe care a zis-o cu kirk e o maaaaaaaaaare timpenie, dar vad ca postul respectiv a disparut in /\ bermudelor

anyway, ideea era cam asa:

1) poate si shaq in primul lui meci a jucat mai slab decit ronny seikaly (e un exemplu aleator), dar asta nu inseamna ca daca ar fi fost in aceeasi echipa shaq trebuia benched. e doar un meci.

2) kirk e un praf ca play maker: nu patrunde practic deloc, nu are court vision, overdribbles all the damn time, takes bad shots early in the shot clock, nu e in stare sa arunce o pasa de alley oop desi a jucat cu jucatori destul de atletici.

3) kirk are low ceiling, si si l-a atins deja. rose se pare ca are high ceiling. pt a si-l atinge are nevoie de MINUTE. MUUUULTE. cit mai multe. treaba cu progresatul doar prin practice a incercat-o skiles cu tyrus si i-a irosit 2 ani din cariera.

4) chiar daca tot sezonul asta rose nu progreseaza prea mult, chiar daca nu joaca ca un star, nu inseamna ca trebuie lasat krik (special l-am scris asa) sa joace titular. PG e cea mai grea pozitie de invatat. vezi ce stats a avut nash in primele 3-4 sezoane. vezi deron care in primul sezon a fost absolut average. si exemplele pot continua.

atita timp cit primeshte 25-30 de minute pe meci, rose poate invatza la fel de bine si de pe banca, titular sau nu e mai putzin irelevant. Cit despre potentzial, e trivial ca ceilingul lui e mult mai mare - dar hinrich e superior in momentul asta, cu toate deficientzele lui. Arunca mai bine, se apara mai bine, si in general joaca mai controlat. Rose o sa alterneze meciuri in care da 30 de puncte cu meciuri in care are 7 turnovers, cum fac majoritatea rookies.

Eu sunt de acord ca cel mai deshtept lucru ar fi sa sacrifice sezonul asta, ca si daca ajung in playoff de pe locu 8, ce cishtiga, 4-5 meciuri contra Boston? Mai bine ii lashi pe jucatorii tineri sa invetze din gresheli, prinzi un lottery pick mai acatari si incerci la anul din nou.

Dar daca totushi vrei sa te luptzi la playoff, opinia mea e ca hinrich ar trebui sa fie titular.

cgrecu
31st October 2008, 00:14
there we go, gents :D
Hinrich starter ?! wtf, in pre-season a avut ceva de genul 30% FG, sub 5 ast pe meci si defense aproape nesemnificativ, performante care il caracterizeaza de vreo 2 sezoane incoace... in timp ce Rose a rule-at in toate meciurile... de fapt, in meciul cu Bucks a jucat cel mai slab dintre toate meciurile de pana acum... imagineaza'ti cum a aratat in pre-season, daca toata lumea e incantata de el dupa un meci "slab" cu Bucks ...

pre-season e complet nerelevant, jucatorii cu experientza de regula o lasa mai moale - nu ash pune mare pretz pe pre-season.



vrei cateva plusuri comparandu'i pe cei 2?
- speed, incredible speed, si patrundere la aproape orice posesie, chiar daca se razgandeste si nu mai finalizeaza de sub panou in cele din urma
- %FG way over Kirk's
- way more steals, and less turnovers (foarte important! Kirk a facut in primul meci cu Bucks 5 TOs in doar 15 min si credeam ca o sa pierda Bulls meciul!!)
- assists, blocks, rebounds - cam la fel
- free throws - Kirk e mai bun (e unul din primii 3 in liga anyway)

eu vorbeam de meciul cu milwaukee, ca altul nu am vazut. In meciul ala hinrich a fost mai bun. Rose a aratat potentzial, dar potentzialul nu cishtiga meciuri ...


inca te mai intrebi de ce doar cu FTs si experienta, Del Negro nu il mai vrea starter ?
pai e destul de clar ca viitorul e cu rose, nu cu hinrich ...

cgrecu
31st October 2008, 00:16
less turnovers (foarte important! Kirk a facut in primul meci cu Bucks 5 TOs in doar 15 min si credeam ca o sa pierda Bulls meciul!!)

and btw, kirk a avut 3TOs tot meciu, si rose a avut 4 - asha ca poate exagerezi putzin :)

caseta
31st October 2008, 02:53
Dar daca totushi vrei sa te luptzi la playoff, opinia mea e ca hinrich ar trebui sa fie titular.

nici macar. tinind cont ca deja rose e mai bun playmaker decit krik, nu te uita doar la numerele individuale. cu rose PG tyrus, deng, gordon sunt mai eficienti. in special tyrus si deng care nu pot sa isi creeze singuri aruncari si au nevoie de un play maker.

krik poa sa contribuie foarte bine de pe banca, jucind el alea 25 de minute pe care vrei sa i le dai lu rose. si in caz ca e nevoie de D, krik poate juca alaturi de rose daca gordon e overmatched. krik poate juca rolul lui bowen: se apara si in offense sta in colt si asteapta sa vada daca ramine liber si daca primeste mingea. daca o primeste, ori trage, ori o paseaza mai departe. eu i-as interzice sa dribleze.

Jaymz
31st October 2008, 04:17
hinrich e superior in momentul asta, cu toate deficientzele lui. Arunca mai bine...

de Rose zici in finalul quote'ului nu ? ca altfel te inseli amarnic! Rose e la 50% and climbing..




less turnovers (foarte important! Kirk a facut in primul meci cu Bucks 5 TOs in doar 15 min si credeam ca o sa pierda Bulls meciul!!)

and btw, kirk a avut 3TOs tot meciu, si rose a avut 4 - asha ca poate exagerezi putzin :)

mda, am exagerat intr'adevar, a avut 7 nu 5! bha eu personal cred ca te'ai "stricat de cap" de atata vorbit in "canadeza" si nu mai sti citi romaneste. mai uita'te inca o data la quote'ul pe care mi l'ai dat, despre care meci cu Bucks am vorbit. uite aici si un hint (http://www.nba.com/games/20081024/MILCHI/boxscore.html) (pentru rookies) :rolleyes:

Magicul
31st October 2008, 10:47
@jaymz... http://scores.espn.go.com/nba/boxscore?gameId=281028004..
presupun ca rose nu a jucat doar 5:19 minute.. asa ca probabil ceva nu e in regula la boxscore ala... ar trebui sa verifici mai cu atentie inainte sa sari sa te iei de oamenii care nu sunt de acord cu tine...

Jaymz
31st October 2008, 14:35
hahaha. incredibil ! cand ai dat click la linkul ala nu te'ai uitat si la data respectiva? au fost 2 meciuri back to back cu Bucks ok? eu m'am referit la primul dintre ele, cel care s'a terminat in OT, doar ca sa arat cate TOs (7) a avut bou' de Hinrich si nu ca sa arat cate minute a jucat Rose, come on guys, you can do better than this :)

Irimus
31st October 2008, 15:08
Alta idee: igoudala + williams + young pentru Carmelo + JR Smith

absolut oribil.atunci mai bine iguodala pt carter

cgrecu
31st October 2008, 15:08
eu vorbeam de meciul din sezonul regulat, cum am zis, preseason is worth shit in opinia mea
Am vazut repriza a 2-a din meciul ala, si hinrich mi s-ar parut mai in control, poate e doar un meci, putem revizui dupa 2-3 saptamini discutzia.
Legat de shooting, FG% e doar parte din poveste. Davis si Arenas amindoi au procente foarte foarte slabe, dar amindoi sunt foarte buni aruncatori - conteza si shot selection, cit de mult arunci de la 3pt si cit de multe layups ai samd. Hinrich poate are probleme cu shot selection, si probabil arunca mult prea mult de la 3pt comparativ la cit patrunde, dar eu zic ca in momentul asta intre cei 2 hinrich e net superior ca aruncator. Ca pg, e cam esentzial sa arunci bine de la 3pt, am vazut si aseara NO cu Phoenix, si era incredibil cit spatziu ii lasau lui Chris Paul, practic il invitau sa arunce de la 3pt, pentru ca e preferabil ca paul sa arunce de la 3pt decit sa patrunda si sa creeze haos. O sa incerc sa il urmaresc pe rose mai atent, am vazut ca avem un post din chicago care da meciurile lu bulls, asha ca o sa am ocazia sa il vad cit de des vreau.

Oricum, parerea mea e ca fanii bulls sunt nedreptzi cu hinrich, cumva il blamatzi pe el (si pe skiles si pe ownersi) pentru toate problemele de anul trecut. Eu zic ca hinrich e un pg competent, nu de elita - dar in top 15. Doar in est, miami, orlando, atlanta, charlotte, indiana, nyk, milwaukee, whasington si cleveland au pg mai slabi - probabil si Boston, pentru ca rondo e rapid dar ei ar beneficia mult de un pg care poate arunca de la distantza cu toata atentzia care o atrag the big 3. Ca sa nu mai vorbim ca hinrich e un aparator foarte bun la pg si sg, lucru destul de rar in liga. Poate ca ashteptarile au fost prea mari, dupa ce a fost selectzionat la echipa USA si parea ca e gata sa faca pasul catre elita, sau poate ca bulls nu e o echipa potrivita pentru kirk, care nu genul de playmaker rapid ca si paul, parker sau tj ford.

cgrecu
31st October 2008, 15:15
absolut oribil.atunci mai bine iguodala pt carter

nu shtiu, JR cred ca va avea un an foarte bun, si arunca excelent de la 3pt, iar carmelo mai putzin de la 3, dar are range si poate inscrie 30pt lejer in orice meci. E drept ca JR e cam dus cu pluta, dar macar ambii sunt mult mai tineri decit carter.

caseta
31st October 2008, 15:57
absolut oribil.atunci mai bine iguodala pt carter

carter ???
carter has NO HEART. si are si un salariu oribil.
nici dupa melo nu ma omor.
iar JR smith are stats alea si datorita faptului ca nuggets joaca f rapid, asa ca au multe posesii pe meci, deci mai multe sanse de a arunca si de a marca. intr-o echipa care jaoca mai slow cred ca poti sa tai cam 20% din stats lejer.

young pe jr + future 1st/cash ar avea poate mai mult sens. iguodala s-ar muta la SF.

o alta varianta de explorat ar putea fi miller de la wolves. a tras excelent de 3p cind era cu grizzlies. probabil iarasi la schimb cu t. young. din pacate chiar daca young e promitator, el ar cam fi singurul trading chip al lui phila daca vor sa ramina contenders. daca il dau pe miller pierd tot play making-ul lui, daca il dau pe dalembert pierd D si shot blocking in the paint unde conteaza cel mai mult, daca ii dau pe iguodala sau brand ar trebui sa primeasca un all star inapoi.

ar mai putea fi o varianta iguodala pt jason richardson. j rich are acum shoot bun de la 3p, si cu brand sub panou ar avea muuult mai multe open looks decit la bobcats. si daca ati vazut careva meciul contra lui cavs, a jucat chiar bine richardson.

Jaymz
31st October 2008, 16:44
Ca pg, e cam esentzial sa arunci bine de la 3pt

Rose has that too


Oricum, parerea mea e ca fanii bulls sunt nedreptzi cu hinrich, cumva il blamatzi pe el (si pe skiles si pe ownersi) pentru toate problemele de anul trecut. Eu zic ca hinrich e un pg competent, nu de elita - dar in top 15.

un fan Bulls "neindreptatzit" aci de fatza te intreaba daca vrei un trade 1:1 Hinrich - Bosh ? ... daca e atat de bun cum zici :rolleyes:

Irimus
31st October 2008, 18:13
Am o idee in legatura cu nba Lp.Cgrecu sta parca in Canda, nu?Oare daca ii dam lui bani sa cumpere el un cont...noi nu putem sa folosim de aici contul?Poate am zis o prostie dar nah...ma gandesc si eu la tot felul de posibilitati...

Bogeyman
31st October 2008, 18:31
iti pui un proxy de germania sau UK si iti platesti singur International LP

@cgrecu...doar nu crezi ca Rose e mai bun ca TJ Ford...mai are inca de dus in playoffuri niste echipe apoi poti spune asta...
la bucks de exemplu de cand a plecat Ford n-au mai prins playoffu ca sa-ti dai seama ce important era...

Jaymz
31st October 2008, 18:31
Am o idee in legatura cu nba Lp.Cgrecu sta parca in Canda, nu?Oare daca ii dam lui bani sa cumpere el un cont...noi nu putem sa folosim de aici contul?Poate am zis o prostie dar nah...ma gandesc si eu la tot felul de posibilitati...

la nivelul lui de trai, nu ar trebui sa ii dai bani sa faca gestul asta umanitar :)

cgrecu
31st October 2008, 19:03
din pacate in canada nu potzi cumpara league pass, decit prin providerul de cablu (si costa 30 dolari pe luna, te obliga sa iei echivalentul din nhl si nfl). Ma cam bate gindul sa imi iau, ca anul asta au mutat o gramada de meciuri pe un post nou si providerul meu de cablu nu l-a preluat inca. Primul meci Raptors pe canalul ala va fi luna viitoare, asha ca o sa astept pina in decembrie. De regula in fiecare zi sunt 1-2 meciuri pe diverse canale, si nu prea merita league pass, decit daca vrei neaparat sa vezi o anumita echipa. Nu shtiu daca te lasa si online, presupun ca da - o sa le trimit un email sa ii intreb.

cgrecu
31st October 2008, 19:09
hinrich pentru bosh e absurd, dar tj pentru hinrich ar merge. TJ din pacate are talent cu carul, si poate e cel mai rapid din liga, dar ii lipseshte concentrarea si e prea egoist. Fanii din toronto il porescles MeJ (si nu de la Michael Jordan ... :)).
Iar Bucks, nu shtiu ince masura a fost lipsa lui TJ, cit faptul ca celelalte echipe din est s-au imbunatatzit, in timp ce ei au ramas pe loc, sau chiar au dat inpoi putzin. Anul asta de exemplu, intii se arunca la RJ, dupa care ca idiotzii renuntza la williams pentru ridnour, care nu a fost in stare sa fie titular la seattle care era in rebuilding, si competizia era earl watson ...

Jaymz
31st October 2008, 21:07
hinrich pentru bosh e absurd, dar tj pentru hinrich ar merge.

MeJ, noua ne trebuie Bosh, nu TJ. daca e hinrich atat de bun pe cat zici de ce ar fi absurd? :D

caseta
31st October 2008, 22:19
cgrecu, fii atent: eu cind zic de krik vorbesc in special de abilitatile lui de PLAY MAKER. pt ca de asta are nevoie o echipa pt a avea succes. krik cu defense-ul lui bun si shooting-ul decent, am zis-o de 100000 de ori, s-ar potrivi f bine linga un wade/lebron/kobe. nu ar fi nevoie ca el sa ofere play making-ul, doar D si spot-up shooting.

e vorba de "can he make the ones around him better ?". rose se pare ca poate. krik NU. ASTA E PROBLEMA. pina la urma daca il ai pe wade in echipa, krik poate s-ar potrivi mai bine cu el decit rose. dar cind ejti ca bulls fara nici un play maker, rose e exact ce ai nevoie. that's it.

Raptor
1st November 2008, 02:38
Nu mai stiu daca am zis asta (si imi merge netu prost ca sa verific), dar Redd e cel mai mare ball hog pe care l-am vazut. Tot felu de aruncari care nu-si au rostu si asa mai departe, toate fazele se opresc la el etc. Imi provoca greata cand ma uitam la Bulls - Bucks.

Raptor
1st November 2008, 02:43
In other news: Bulls 4-25 FGs cu Celtics.... :D

Jaymz
1st November 2008, 03:25
In other news: Bulls 4-25 FGs cu Celtics.... :D

efectiv nu inteleg ce se intampla! Celtics nu provoaca mai deloc greselile Bulls. din nou, in afara de Rose (%50 FG si 100% FTs), care a facut cam totul din ce a reusit Bulls la halftime, nimeni nimic! si %FG dezastru:

tyrus 1-10 :shocked:
deng 1-7
sefo 0-3
gordon 0-4

si o basca de TOs in Q1 mai ales. se pare ca sunt astia speriatzi de bombe :(

caseta
1st November 2008, 03:51
nu ma mira ca ofensiva lui bulls e cam zero contra lui celtics. bulls pina la urma sunt o echipa tinara, care acum invata sa joace impreuna.

tyrus a avut citeva good shots care pur si simplu nu au intrat. it happens.

ce ma mira e arbitrajul care e chiar praf. parca ar avea ochelari verzi zebrele ... nu ca bulls ar avea fo sansa, dar chiar au fost calls stupide: perkins cade pe noah si ii da pasi lu noah si inca citeva din astea ....

defensiva lui deng e cam piftie. gray e poor man's ostertag. nu e in stare sa prinda o recuperare chiar daca ii cade mingea pe capatina aia proasta. slow, lumbering completely unathletic.

rose in schimb are poise. cind nimeni nu e in stare sa marcheze vad ca se duce cu tupeu sub panou indiferent cine e in fata lui. protejeaza excelent mingea. me likes. a lot.

deng nu e in stare sa take an open shot, face fenta si pierde timpul si chiar daca defenderul vine linga el, nu e in stare sa il depaseasca pe patrundere. nu inteleg de ce kkt nu trage cind e liber la semi. la ce bun fenta ?!??!?! 14 mil pe sezon pt ce ?

tyrus se apara bine la kg, dar chiar nu il ajuta diferenta de inaltime.

daca tyrus incepe sa bage open shots de la semi ... watch out.

iar apropo de ce ziceam de krik, motivul pt care tyrus a ratat alley oop-ul a fost ca pasa lui krik a fost prea sus. si din nou .... incredibil ce ghinion a avut tyrus, pur si simplu mingea nu a vrut sa intre. a avut open shots, miscarea a fost corecta. pur si simplu nu a fost seara lui pina acum. pacat ....


**********

in other news, JO si brand si-au revenit. brand 24p, 14 reb, 2 ast, 3 blk iar JO 5p (2-10 FG), 6 reb, 3 ast, 3 blk

Loved
1st November 2008, 04:00
In min 28 Rose are 0 pase decisive ...

Jaymz
1st November 2008, 04:21
In min 28 Rose are 0 pase decisive ...

and your point here being.. ?
Rose a facut 14p in doar 19 min pana acum

P.S. Tyrus 2-17 :shocked: nici de la Celtics nu a incercat nimeni 17 shots!

caseta
1st November 2008, 04:24
pt ca bulls (in special tyrus) au ratat open shots din pasele lui.
ce vrei sa faca ? sa le dea pasa dupa care sa arunce tot el in locul lor ?!??!

iar a patruns rose si arbitrii au fluierat aiurea - piciorul lui rondo era in semicerc, nu trebuia dat ofensiv. in plus oricum rondo flopped, pt ca rose l-a evitat pe cit posibil si contactul a fost minim, sigur nu suficient cit sa il dea jos

tare cum kg se plingea de cotul primit de la tyrus, insa el i-a ars un mare cot lui gray in coaste de m-am mirat ca a ramas in picioare malacul. ca sa nu mai vorbim de 3 coate la rind lui noah. adevarul e ca pe cit de bun jucator e, kg e kind of a jerk. genul pe care e bine sa il ai in echipa, dar cind joaca impotriva ta e foarte enervant si iti vine sa ii dai una in dinti.

PS: in sfirsit gooden are o freza care il face mai curind scary decit penibil. nocioni in schimb si noah cred ca merg impreuna la coafor, ca fetele.

PPS: marele defender krik trece PE SUB blocaj cind il apara pe house, ceea ce evident inseamna aruncare open de 3p pt celtics, dupa care pe un pick and roll in loc sa fight through the pick si sa il urmareasca pe house ramine cu pierce, sare la fenta de aruncare, pierce face give and go si il pierde pe krik pe drum si inscrie prea lejer prin layup. seems to me like krik gave up, desi bulls la mom ala se apropiasera la 14p. macar rose, tyrus si restul kept fighting.

PPPS: pierce a facut ce a vrut cu deng. l-a pus in genunchi si a abuzat de el ca un pastor belgian de un aurolac din gara de nord. sper ca macar i-a dat o ciocolata la final.

PPPPS: cam asa ar trebui sa arate mingea de basket pt ca gordon sa nu o mai scape tot timpul de parca ar fi sapunul la dusuri:
http://ecx.images-amazon.com/images/I/51Z8KDD3PCL._AA280_.jpg


*********

what's up with kevin martin ?
9p (2-8 FG), 1reb, 5 TO

Jaymz
1st November 2008, 04:50
la urma urmei in seara asta nu Bulls au fost umiliti in Boston (16p loss) ci Kings in Miami (26p loss) si Knicks la Phila (29p loss) :D
una peste alta Bulls au "avut" 2nd half'ul (49-47) si ma bucur si ca ofence'ul a crescut putin in 2nd half. Gooden e singurul care mai patrunde pe langa Rose. me like him :ok:
Rose s'a prostit putin pe final dar a avut si ghinion la vreo 3 cosuri in care s'a plimbat mingea pe inel, insa krik a irosit 25 min din timpul lui Rose si Sefo :(

cgrecu
1st November 2008, 06:08
jermaine nu a avut un meci prea bun, dar defensiv a fost foarte bun. Golden State, pe care totzi ii cam vedeau in groapa, arata ca vor ramine competitivi, aproape au batut pe NOK, si apoi cit pe ce sa cishtige la Toronto. Foarte interesant a fost in repriza a 2-a cind Nelson a jucat minute bune fara PG, cu Jackson point forward si Azubuike, Harrington, Magette si Biedrins - si a fost formula cea mai de success, pentru ca Jose Calderon era "postat" de azubuike la fiecare faza si trebuia mereu sa vina cineva sa ajute, si ramineau liberi pe perimetru de la 3pt. Cind se va intoarce Ellis, va fi interesant de vazut daca reushesc sa se lupte la playoffs.

boston au o defensiva care poate face orice echipa sa para penibila (ex. lakers ...), asha ca nu prea conteaza.

legat de hinrich, nu pot sa comentez de abilitatzile de playmaker, ca un am vazut destule meciuri. In ce am vazut, mi s-a parut decent, again, nu de elita, dar superior la ce face nelson, felton, ridnour si altzi jucatori cu salarii similare. Tinind cont ca se poate apara foarte bine la sg, poate pozitzia lui ideala nu e cea de pg, dar faptul ca joaca out of position nu e neaparat vina lui.

Thomas parerea mea e ca e prea mic pentru PF - nu cred ca va fi vreodata un jucator apropiat de all-star. E intr-adevar extraordinar de atletic, dar e skinny, si sa fii si undersized si undepowered e cam greu in NBA. Un jucator ca Brand are success,pentru ca deshi e mic, compenseaza prin fortza. Incerc ca ma gindesc, si nu imi vine in minte nici un exemplu in liga de PF undersized care sa nu fie excelent aruncator si sa aiba success. Poate Josh Smith ar fi cel mai aproape - dar e un gen destul de diferit.

Iar chestia cu jump-shot, era un articol pe espn azi in care chiar comenta de chestia asta - sunt o gramada de jucatori in liga care "daca ar invatza un jump-shot" ar fi foarte buni, dar realitatea e ca nu e asha simplu sa "invetzi" sa arunci ...

Acum ma uit la SA- Portland, si spurs arata ingrozitor fara Manu si fara Oberto. Duncan si Parker sunt excelentzi ca de obicei, dar restul echipei e dureros sa te uitzi la ei, nu sunt in stare de nimic, doar sa arunce de la 3pt, si doar daca ramin wide open. Daca Parker sau Duncan se accidenteaza, echipa asta nu cred ca va cishtiga nici un meci ...

cgrecu
1st November 2008, 06:12
MeJ, noua ne trebuie Bosh, nu TJ. daca e hinrich atat de bun pe cat zici de ce ar fi absurd? :D

in alte cuvinte vrei sa schimbi un pg care e putzin peste average cu un big man care e poate top 5 in momentul asta? Hm ... lasa-ma sa ma gindesc .... maybe not?

Jaymz
1st November 2008, 06:39
in alte cuvinte vrei sa schimbi un pg care e putzin peste average cu un big man care e poate top 5 in momentul asta? Hm ... lasa-ma sa ma gindesc .... maybe not?

hai mha, te rugam noi frumos! :floricica:
macar ia'l de gratis atunci

Irimus
1st November 2008, 09:19
in other news, JO si brand si-au revenit. brand 24p, 14 reb, 2 ast, 3 blk iar JO 5p (2-10 FG), 6 reb, 3 ast, 3 blk

lol.Brand e peste JO fara discutie dar pe mine m-a impresionat JO foarte tare in meciul cu Phila deci daca sta sanatos e un jucator de 16/9/2.In alta ordine de idei, nu cred ca am vazut o echipa mai proasta defensiv decat Knicks in viata mea.

AxinTe
1st November 2008, 09:20
^ Knicks-ul din sezonul trecut:)

Irimus
1st November 2008, 13:39
^ Knicks-ul din sezonul trecut:)
nope.nici vorba.pe langa echipa actuala cei de anul trecut erau toti DPOY.astia nici macar nu incearca sa se apere.

Bogeyman
1st November 2008, 14:11
hai sa fim seriosi
lee's D >>> curry's D
deci cei de anul trecut erau mai slabi =)))

caseta
1st November 2008, 14:26
hai sa fim seriosi
lee's D >>> curry's D
deci cei de anul trecut erau mai slabi =)))

lui ii plac eddy curry si marbury. asa ca daca d'antoni nu ii joaca, nu o sa il vezi zicind ceva bun de knicks acum. chiar daca iau knicks 35-40 W tot o sa zica ca erau mai buni cu isiah coach. :D :D :D


@cgrecu - spurs are (finally) done. si asta astept sa se intimple curind si cu detroit. ma refer la echipa care a luat titlul in 2004 si a prins finala in 2005. long term detroit pare mai bine pregatita cu stuckey, maxiell, amir johnson si kwame. ok, ok .... just kidding about kwame. :D:D

Bogeyman
1st November 2008, 14:36
ca sa vezi ce important e manu...la ultima faza el ar fi inscris mai mult ca sigur...nu i-ar fi pasat lui finley

cgrecu
1st November 2008, 17:22
nu cred ca spurs sunt done - duncan si parker au fost amazing aseara, dar ginobili e foarte important pentru ei pentru ca altfel rezervele sunt complet incapabile sa faca ceva pe cont propriu. Clar nu vor mai fi cei mai buni in sezonul regulat, dar nu cred ca va fi ushor sa ii bata cineva in playoffs. Din pacate pentru ei, pe termen lung vor fi in groapa, nu au nici un jucator tinar si de perspectiva, pina si rezervele sunt oldies ... Iar bowen, dupa ce in playoffs a fost umilit de chris paul, incepe sa fie clar ca nu mai poate face fatza. In a doua repriza cred ca a jucat doar citeva minute, pentru ca daca nu se poate apara, bowen e useless. O sa ii doara rau lipsa lui bowen, pentru ca udoka nu e nici pe departe de acelashi calibru.

Bogeyman
1st November 2008, 17:41
parker are 26 de ani parca...deci mai poate duce mult si bine...
si poate o sa fie aceeasi poveste ca si cu duncan cand a fost draftat...au un sezon de ala slab si mai scoape popovich un jucator gen duncan :D
sau poate visez prea frumos...

caseta
1st November 2008, 21:31
nu cred ca spurs sunt done - duncan si parker au fost amazing aseara, dar ginobili e foarte important pentru ei pentru ca altfel rezervele sunt complet incapabile sa faca ceva pe cont propriu. Clar nu vor mai fi cei mai buni in sezonul regulat, dar nu cred ca va fi ushor sa ii bata cineva in playoffs. Din pacate pentru ei, pe termen lung vor fi in groapa, nu au nici un jucator tinar si de perspectiva, pina si rezervele sunt oldies ... Iar bowen, dupa ce in playoffs a fost umilit de chris paul, incepe sa fie clar ca nu mai poate face fatza. In a doua repriza cred ca a jucat doar citeva minute, pentru ca daca nu se poate apara, bowen e useless. O sa ii doara rau lipsa lui bowen, pentru ca udoka nu e nici pe departe de acelashi calibru.

majoritatea de la spurs erau deja pensionari cind s-a nascut tutankhamon.
nu poti lua titlul si nici macar spera la finala cu doar 3 staruri. iti tre supporting cast. iti tre defense, iti tre 3p shooting - RELIABLE 3p shooting, iti tre rebounding. bulls in 96-98 aveau pe linga jordan, pippen, rodman un supporting cast de exceptie. celtics in afara de big 3 au avut un supporting cast excelent cu posey, house, perkins, rondo and so on.


parker are 26 de ani parca...deci mai poate duce mult si bine...
si poate o sa fie aceeasi poveste ca si cu duncan cand a fost draftat...au un sezon de ala slab si mai scoape popovich un jucator gen duncan :D
sau poate visez prea frumos...

daca spurs ajung in loterie si prima oara cind ajung cistiga loteria, atunci cred ca se poate spune fara dubii ca stern are o pasiune pt spurs. just think about it: ultimele 2 dati cind au ajuns in loto, au cistigat si i-au luat pe robinson si apoi duncan. lui bowen i s-a permis sa "get away with murder", mai ales impotriva lui suns ... samd. the body of evidence just keeps growing.

Irimus
1st November 2008, 22:01
lee e la fel de prost aparator ca si curry.singura diferenta e ca lee e un excelent recuperator.

cgrecu
2nd November 2008, 00:08
nimeni nu e la fel de prost aparator ca si curry. Lee e destul de ok - recent s-a aparat foarte bine la bosh intr-un meci de preseason. Curry nu e in stare sa apere nimic, e asha de lent ca orice jucator poate scapa de el foarte ushor ...

spurs au cishtigat titlul cu doar 3 staruri, dar e drept ca l-au avut mereu pe bowen. Bowen si Duncan erau o combinatzie mortala in aparare. E posibil ca bowen sa ishi intre mai greu in ritm, jucatorii mai batrini cam au probleme in primele 2-3 luni. Nu cred ca se pune problema ca spurs sa nu prinda playofful, iar in playoff, daca toata lumea e sanatoasa, cu ginobili odihnit, san antonio sunt la fel de periculoshi ca oricine. De altfel, toata lumea le-a mai prevazut decaderea acum 2 sezoane, cind au inceput foarte greu, parca erau .500 dupa 2 luni de jucat, si pina la urma au cishtigat campionatul ... Sansele sunt mici sa cishgtige anul asta, pentru ca sunt prea multe echipe foarte puternice - dar inca pot eliminat pe oricine intr-o serie de playoffs.

Irimus
2nd November 2008, 03:31
Dumnezeule cat de prost e Mo Cheeks si cat de slab e Iguodala.

Jaymz
2nd November 2008, 04:00
dupa ce Celtics i'au calarit efectiv pe Bulls jucand ca o adevarata campioana ieri, doar 79p au fost in stare sa scoata la Pacers ? :shocked:
Bulls insa continua seria proasta de %FG si cu Grizzlies, si in afara de Rose (din nou) este la doar ~35% la halftime :(

Bogeyman
2nd November 2008, 14:25
nu inteleg...de ce joaca Bogut asa putin?...a vazut careva meciul?...e careva fan raptors?..ati vazut ce-a facut bogut in sfertu 4? de ce joaca asa putin?..ce are skiles in cap?
e clar ca fara bogut suntem 0

Jaymz
2nd November 2008, 17:08
e careva fan raptors?...ce are skiles in cap?

haha, come on man, Skiles is great :D
intreaba'l pe cgrecu, cre ca e singurul raptor pe forum

Irimus
2nd November 2008, 17:47
intreaba'l pe cgrecu, cre ca e singurul raptor pe forum
singurul raptor de pe forum e insusi Raptor

cgrecu
2nd November 2008, 17:55
nu a jucat chiar asha putzin, 31 minute in final. A jucat prost, in ultimul sfert a jucat bine, cind si-a facut majoritatea punctelor, dupa ce l-au dat afara pe JO. Atita timp cit a fost O'Neal pe teren, a fost destul de useless.
Imi placea de Skiles ca avea o echipa care juca cu energie si se apara bine - practic fara nici un star a dus pe bulls la un pas de conference final. SI deja se vede influentza lui in aparare, era sa nu il recunosc pe CV, ce bine s-a aparat la bosh.

Bogeyman
2nd November 2008, 19:39
nu a jucat chiar asha putzin, 31 minute in final. A jucat prost, in ultimul sfert a jucat bine, cind si-a facut majoritatea punctelor, dupa ce l-au dat afara pe JO. Atita timp cit a fost O'Neal pe teren, a fost destul de useless.
Imi placea de Skiles ca avea o echipa care juca cu energie si se apara bine - practic fara nici un star a dus pe bulls la un pas de conference final. SI deja se vede influentza lui in aparare, era sa nu il recunosc pe CV, ce bine s-a aparat la bosh.

charlie V?...dar ce zici de luc richard mbah a moute?...l-a aparat cel mai bine pe bosh...de cate ori incerca sa patrunda, mnah a moute ii fura mingea...
asta se anunta un defensiv player de zile mari

Skiles despre Mbah a Moute:

“He’s an NBA ready defender, that’s the main thing,” Skiles said. “He can defend multiple positions. He understands all the concepts and the ones that he doesn’t, within a day he can pick them up. That makes him able to go out there and play.”

Skiles noted that Mbah a Moute is a natural defender for several reasons, among them are his footwork, toughness, size and eagerness to play D. Mbah a Moute knows the team’s concepts and because of that, according to Skiles, there isn’t a risk of putting him out on the floor like there is with other young players. The UCLA alum has the versatility to defend several different positions and he has shown that he can play on the other side of the court as well. “He’s an improving offensive player,” Skiles said. “I don’t want to take anything away from his offense.”

cgrecu
2nd November 2008, 21:19
a jucat bine mboute, dar bosh a ramas fara gaz in sfertul 4 - ai vazut cum scapa mingea din mina la fiecare faza ... Charlie s-a aparat bine la Bosh in prima repriza, cind era mai in forma.

Bogeyman
2nd November 2008, 21:26
a jucat bine mboute, dar bosh a ramas fara gaz in sfertul 4 - ai vazut cum scapa mingea din mina la fiecare faza ... Charlie s-a aparat bine la Bosh in prima repriza, cind era mai in forma.

da...pacat de faulturi...prea multe...bogut a avut probleme cu faulturile in fiecare meci pana acum...si s-a vazut asta...
cand nu e bogut pe teren bucks au un joc ofensiv chinuit...fara screenuri, fara nimic...se chinuie pur si simplu...gadzuric e muuuuuuult inferior lui bogut

anyway...a fost tare capacu lui JO sa RJ....RJ inca nu s-a adaptat la bucks....
si de cand dracu da Moon asa bine de 3?...pur si simplu mi-a scos peri albi...si el si kapono si calderon...parca avea mingea magnet

cgrecu
2nd November 2008, 21:39
moon nu arunca prea bine, dar anul asta a inceput bine - probabil nu va ramine la 50%, dar daca sare la 40% pe sezon, ar fi excelent. Pe Moon il cam lasa liber apararile adverse, ca shtiu ca arunca prost.

Irimus
2nd November 2008, 22:25
Eu ma intreb de ce Granger nu i-a scos si el doi dinti din gura celui mai bun jucator din lume(a se citi Paul Pierce-dupa propriile spuse).Chiar merita imputitul sa ramana fara cateva masele

caseta
2nd November 2008, 23:45
Eu ma intreb de ce Granger nu i-a scos si el doi dinti din gura celui mai bun jucator din lume(a se citi Paul Pierce-dupa propriile spuse).Chiar merita imputitul sa ramana fara cateva masele

inteleg din ce ai zis ca pierce i-a scos 2 dinti lui granger.
si atunci zic "about fucking time". granger deja a rupt 2-3 oameni si abia are 2 sezoane in liga.

Jaymz
3rd November 2008, 01:07
impresionant cum Gay a mers la Rose sa il felicite la finalul game'ului... inspre krik nici macar nu s'a uitat .. i guess great players know themselves :rolleyes:

Adrian
3rd November 2008, 03:19
OK, zic astia ca pana la 11 nov e gratis LeaguePass (link : http://www.nba.com/leaguepass/online.html?cid=86 )
dar de cate ori incerc sa ma conectez, cica "Unable to redeem the coupon at this time "
a avut cineva mai mult noroc?

caseta
3rd November 2008, 11:59
OK, zic astia ca pana la 11 nov e gratis LeaguePass (link : http://www.nba.com/leaguepass/online.html?cid=86 )
dar de cate ori incerc sa ma conectez, cica "Unable to redeem the coupon at this time "
a avut cineva mai mult noroc?

pe mine m-a ajutat raptor sa il setez. http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/77.gifhttp://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/77.gifhttp://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/77.gifhttp://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/77.gif
mi-a dat mesajul asta cind am incercat sa activez free preview DUPA ce de fapt il activasem deja. ce incerc sa zic e ca probabil l-ai activat deja. problema e ca link-ul spre pagina de LP efectiva (aia cu meciurile) e cam mic si intr-un colt (dreapta sus daca nu ma insel) si e greu de vazut. cauta-l cu atentie, probabil il vei gasi p'acolo ...


Skiles said Sunday night that Luke Ridnour would remain ahead of Sessions on the Bucks' point guard depth chart despite Sessions' 18-point, eight-assist, seven-rebound performance Sunday night in a 94-86 victory over the New York Knicks.

uite d'asta i-am dat drop lu sessions la fantasy dupa ce in evaluarile mele inainte de draftul din fantasy imi iesise destul de sus. pt ca skiles e un cretin care am impresia ca iubeste PG albi or something. sau ii e frica sa nu ii doboare sessions recordul de ast/game. parca vad ca isi bate joc de sessions cum si-a batut si de gordon si de tyrus. acum ca il are pe ridnour pe post de krik ii mai tre un softie pe post de deng si e gata. gata sa faca echipa sa overachieve 1-2 ani dupa care sa se scufunde.

Jaymz
3rd November 2008, 17:50
OK, zic astia ca pana la 11 nov e gratis LeaguePass (link : http://www.nba.com/leaguepass/online.html?cid=86 )
dar de cate ori incerc sa ma conectez, cica "Unable to redeem the coupon at this time "
a avut cineva mai mult noroc?

Adrian, tu banuiesc ca pentru Bulls te agiti cu pass'ul nu ? ca de altfel banuiesc ca vezi destule games Nets, Knicks si cele de pe TNT si ESPN :)

MileHigh
3rd November 2008, 19:44
Denver has traded All-Star guard Allen Iverson to Detroit in exchange for Chauncey Billups and Antonio McDyess, a league executive with knowledge of the talks said.

The deal is expected to be completed within the hour.

Nu e rau pentru Nuggets cred...

cgrecu
3rd November 2008, 20:49
depinde cum defineshti "rau", prin trade-ul asta e clar semnalul ca vor renuntza sa se lupte la playoffs, se concentreaza pe rebuilding. Detroit pe de alta parte, probabil il vor lasa pe iverson sa "expire" si se pare ca au incredere in stuckey sa fie starter de la anul. Probabil urmatorul pas e sa scape si de rasheed, ori anul asta, ori urmatorul.

Bogeyman
3rd November 2008, 21:02
omg...iverson la pistons =))))...deja imi imaginez

Irimus
3rd November 2008, 21:02
sincer, foarte sincer cred ca e un trade bun pt ambele echipe.

1.pt denver: billups se potriveste mai bine langa carmelo.e mai bun aparator si mai bun playmaker
2/pt detroit:iverson e mai bun decat billpus (tre sa fii de a dreptul batut in cap sa crezi ca l-au luat pe iverson fiindca e expiring-iverson nu e marbury iar la vara detroit sunt convins ca vor vrea sa-l pastreze pt un contract decent gen 15 mil/2 ani)

Irimus
3rd November 2008, 21:06
omg...iverson la pistons =))))...deja imi imaginez
ce? ca dupa 7 ani, iverson va juca intr-o echipa cu buni aparatori? de abia astept sa vad..stii ce s-a intamplat ultima data cand a avut aparatori buni langa el?
http://www.youtube.com/watch?v=APa_9aXc4rg =)))))))

Bogeyman
3rd November 2008, 21:12
sincer, foarte sincer cred ca e un trade bun pt ambele echipe.

1.pt denver: billups se potriveste mai bine langa carmelo.e mai bun aparator si mai bun playmaker
2/pt detroit:iverson e mai bun decat billpus (tre sa fii de a dreptul batut in cap sa crezi ca l-au luat pe iverson fiindca e expiring-iverson nu e marbury iar la vara detroit sunt convins ca vor vrea sa-l pastreze pt un contract decent gen 15 mil/2 ani)

:happy:happy...nu ma pot opri din ras:happy:happy:happy
:happy
nu-ti dai seama ca de la anul stucky ii va conduce pe pistons?

da..iverson nu e marbury...dar va fi in aceeasi situatie :happy...cat de repede

o...am uitat sa zic...spre deosebire de philla de atunci, detroit e echipa de baschet...ai prins esentialu? ECHIPA...

Irimus
3rd November 2008, 21:21
spre deosebire de philla de atunci, detroit e echipa de baschet...ai prins esentialu? ECHIPA...

http://www.youtube.com/watch?v=APa_9aXc4rg mai uita-te o data :happy:happy:happy:happy:happy.recunoaste ca problema ta cu iversion sunt clipurile astea care te bantuie noaptea si nu te lasa sa dormi =))


Legat de iverson, sigur ca la vara e UFA si va opta pt echipa la care va avea mai mari sanse sa ia un titlu dar asta nu inseamna ca Pistons nu o sa vrea sa-l tina pt un salar decent.Stuckey e excelent si probabil prezinta viitorul pg al pistoanelor dar unde scrie ca Rip e netransferabil?

Bogeyman
3rd November 2008, 21:35
cred ca esti singura persoana de pe pamant care crede ca AI va ramane si sezonu' viitor in detroit

Nan
3rd November 2008, 21:56
daca ajung in NBA finals sau mai mult o castiga eu zic ca o sa ramana :) daca nu merge cu el ... pleaca sau dupa cum a zis Irimus o sa ramana pe un salariu mai mic ( 10-12 mil )

Irimus
3rd November 2008, 22:03
daca ajung in NBA finals sau mai mult o castiga eu zic ca o sa ramana :) daca nu merge cu el ... pleaca sau dupa cum a zis Irimus o sa ramana pe un salariu mai mic ( 10-12 mil )

corect.pistons sunt in win-win situation.cu billups au aratat in ultmii ani ca sunt o echipa buna dar care nu poate mai mult de tutrul 2-maxim ECF asa ca risca un an cu iverson..daca merge bine daca nu la vara au 20 de milioane care expira

caseta
3rd November 2008, 22:58
(asta daca nu cumva il calca geiger cu masina pe mcdyess si iar strica trade-ul :D)

io zic ca detroit will take another step back. nu cred ca au suficient timp sa se acomodeze. mai ales ca e o schimbare mare cind se .... well ..... schimba PG. poate daca merge chemistry-ul, poate .... just maybe, ar avea sanse la anul.

dar nu prea cred. mai curind dumars face un S&T cu iverson sau il lasa sa expire si intra in full rebuilding mode. iverson expira in vara, wallace la fel, rip are ETO si ar putea renunta la ultimul an pt a obtine un contract pe lunga durata la fo 12+ mil/sezon. in plus, in momentul asta, detroit au fix 16 mil comise pt 2010-2011. asta inseamna a shit load of cap space, suficient cit sa ii ia pe lebron, wade si bosh cu salarii incepind cam de la 15 mil/sezon.

nuggets ... nu stiu ce sa zic. melo e probabil fericit: now he can chuck even more shots.

spre deosebire de irimus care vede win-win, io vad oarescum lose-lose. de detroit am zis deja de ce, iar nuggets oricum nu intra in elita vestului cu billups si tocmai au luat un salariu la bord pe o perioada mai mare, deci vor mai plati luxury tax o vreme (cred). o sa fie probabil un pic mai buni, dar inca au probleme mari on D si tocmai l-au dat si pe camby. daca il mai aveau pe camby, as fi avut mai multa incredere.

cum eu sunt adeptul teoriei ca ori esti bun si lupti pt titlu, ori esti suficient de slab incit sa ai sanse ca prin loterie sa iei un superstar in jurul caruia sa construiesti o echipa cu care sa te bati pt titlu. in cazul asta detroit si nuggets nu cred ca vor intra in elita. vor ramine echipe de playoff dar fara sanse reale la titlu. un fel de miscare laterala dp meu dv. (in cazul in care detroit face ce am zis mai sus si ramine cu o caruta de cap-space, evident ca miscarea are muuuuuuuult mai mult sens si s-ar putea sa le dea long term muuuult mai multe sanse la titlu).

cgrecu
4th November 2008, 02:45
cred e indiscutabil ca iverson va fi lasat sa plece - la anul va avea 34 de ani cred, si la fizicul lui, probabil ishi va termina cariera pe contracte pe 1-2 ani de acum inainte. Iverson inca are priza la public, asha ca probabil vor fi contracte destul de banoase.
daca mai era un dubiu (irimus) ca iverson va fi lasat sa plece, prin faptul ca l-au extins pe hamilton, cred ca e clar ca iverson va jucat doar un an in detroit.

pentru denver, nu vad sa fie o mishcare buna. Poate ca vor fi ceva mai buni (hollinger ii vede ca a 5-a sau a 6-a echipa din vest acum ceea ce mi se pare foaaarte optimist), dar nu vor fi anywhere close de contender. Nici acum, si nici pentru urmatorii 3 ani. Vestul e practic blocat de Lakers, Portland (de la anul), Houston (mai vreo 2 ani), NO si Utah. Cel mai probabil denver for renuntza la chauncey care inca are valoare foarte mare, deci pot lua ceva bun pentru el, si vor intra in full rebuilding.

pentru detroit e un trade excelent, pentru ca le da cap space sa semneze un superstar la anul. Erau ceva speculatzii ca ar incerca sa se pozitzioneze pentru 2010, dar prin extensia care i-au dat-o lui rip azi, e clar ca tinta lor e 2009, ceea ce e mishcare geniala in opinia mea. In 2010 jumatate din nba vor avea cap space masiv, si asha cum se intimpla de obicei, majoritatea starurilor vor semna cu echipele care sunt acum, mai ales daca economia ramine in kko. In 2009 sunt mult mai putzini concurentzi, si au sanse mai mari sa atraga un semi-super-star gen boozer. Parerea mea e ca Detroit nu va mai fi prea curind asha buna cum a fost in ultima decada, dar au o sana sa ramina competitivi, fara sa intre in full rebuilding ca si denver. Billups si Rasheed erau inima apararii, practic anihilind cite un star din backcourt si frontcourt fiecare. Maxiell si Johnson au potential, dar deocamdata nu au aratat nimic care sa te lase masca. La fel si stuckey. Chiar daca cei 3 vor ajunge staruri, le va lua ceva timp.

Evident, multe se pot schimba. Daca Detroit are success si ajunge in finala sau mai bine anul asta, poate renuntza la rip si il resemneaza pe 8-10 milioane pe iverson, si mai incearca citiva ani. La fel si Denver, daca merg foarte bine, au exceptzia de la Camby de 10 milioane si pot semna inca un star de la vreo echipa nemultzumita, si sa incerce sa continue lupta la titlu. Dar sansele sunt destul de mici. Iverson e destul de redundant cu Rip si nici el nici stuckey nu sunt prea buni ca si point guarzi, sunt mai mult combo guards. Denver, cind ai in front court pe nene si pe k-mart, probabilitatea sa nu se accidenteze masiv e destul de mica ... :) Si comparind lotul lor cu superputerile din vest, nu sunt nici macar la mica distantza, asha ca in cel mai fericit caz pot spera la un first round exit in playoffs ...

Cert e ca va fi interesant de monitorizat daca se opreshte caruselul aici, sau ambele echipe mai au planificate ceva mutari in viitorul apropiat.

Irimus
4th November 2008, 03:23
e incredibil ce echipa frumoas si tanara au grizzlies.ma uit acuma la ei la meci si ma minunez

experienta:

conley 1year
mayo rookie
gay 2 years
darel arthur rookie
gasol rookie

messi19
4th November 2008, 08:36
stie careva daca(si de cand) mai transmit astia de la boom NBA????ca au facut un promo in care ziceau in curand....dar deja a inceput de o saptamana sezonul si ei ....nimic

anthynidiany
4th November 2008, 09:23
eu o sa ma uit la NBA doar pentru Pau Gasol :)

MileHigh
4th November 2008, 09:36
Eu zic ca e trade bun pentru Denver, cel putin eu sint happy. Nu cred ca ne face contender, dar in caz ca echipa arata bine in primavara, nu uitati ca denver inca are un trade exception de $10 mil de la camby si poate aduca un jucator inainte de trade deadline. JR si Nene o sa explodeze anul asta.
Trebuie sa ma duc repede sa-mi iau un Iverson jersey pina nu se termina... :)

PS: AI e 23 acum la pistons, sint curios acum daca JR isi ia 3 inapoi si ii da 1 lui CB

cgrecu
4th November 2008, 16:07
eu o sa ma uit la NBA doar pentru Pau Gasol :)

imi place de gasol, care e exemplu de tipic de jucator european care compenzeaza deficientze fizice prin inteligentza in joc.
Dar dupa cum a inceput frate-su campionatul, incep sa ma intreb daca nu cumva in 1-2 ani o sa ne uitam la memphis ca la marele cishtigator din tradeul pentru gasol, dupa ce anul trecut au fost facutzi cu ou si cu otzet de presa ...

legat de memphis, intr-adevar, au o echipa foarte tinara, dar nu prea par sa aiba nici un star real. Gay e ok si probabil va ajunge aproape de all-star level la virful carierei. Mayo deocamdata nu a aratat mare lucru (statistic cel putzin, ca inca nu l-am vazut). Iar conley pare sa nu fi progresat deloc fatza de anul trecut, care nu a fost prea grozav dar avea scuza ca a fost mai mereu accidentat.

Jaymz
4th November 2008, 17:27
eu o sa ma uit la NBA doar pentru Pau Gasol
imi place de gasol

sunt ok cu placerea voastra atata timp cat nu e aceeasi placere cu care se uita Hasselhoff la NBA doar pentru Dirk :rolleyes:

rudygay
4th November 2008, 18:40
Cred ca este un trade bun in special pt Detroit ,care,prin acest trade incearca clar sa atace titlul in acest an iar de la anul sa intre in rebuilding.

oare Rip va juca al 6-lea om..!?!:shocked:

Jaymz
4th November 2008, 18:43
eu zic ca AI va fi al 6'lea om o vreme, la inceput macar... o sa vedem

cgrecu
4th November 2008, 20:04
ai 6th man? no fucking way ...
eu zic ca iverson va fi starter la pg si va juca 25-28 minute point si 15-18 minute la sg, cind rip e pe banca. Stuckey va primi 20-25 de minute la point si hamilton va fi redus la 30-32 de minute, ceea ce il va mentzine fresh.

Irimus
4th November 2008, 20:31
eu zic ca AI va fi al 6'lea om o vreme, la inceput macar... o sa vedem

:lol::lol::lol::lol::lol:
iverson va fi rezerva la primul meci pt ca asa se procedeaza..si atat

Raptor
4th November 2008, 21:59
Asa se procedeaza?

Raptor
4th November 2008, 22:07
OK, zic astia ca pana la 11 nov e gratis LeaguePass (link : http://www.nba.com/leaguepass/online.html?cid=86 )
dar de cate ori incerc sa ma conectez, cica "Unable to redeem the coupon at this time "
a avut cineva mai mult noroc?

Ai cativa pasi de facut, si anume:

1) Downloadezi browserul "Flock" de pe net;
2) In setarile lui de proxy (adica tools - options - advanced - settings), bagi asta:Manual proxy configuration: 143.215.129.117 port 3124
3) Intri si iti faci cont, apoi, la NBA All Access.
4) Intri la NBA League Pass broadband si ai acolo "RETURNING CUSTOMERS" in coltul din dreapta sus (cu care te loghezi);
5) Iti apare lista din care iti alegi meciul pe care vrei sa-l vizionezi.

Mentiuni aditionale:

Din cate ma prind, poti sa faci cont doar daca intri pe https://ilp.nba.com/ (adica NBA LP International);
Eu mi-am pus la Country la mine la contul de NBA - United States iar la Zip Code unu de New Jersey (gasit pe google);
Pasul nr 3) nu este obligatoriu daca ai deja un cont pentru nba.com (astea noi se cheama All Access da' de fapt tot cont de nba e);
Inainte de pasu 4) tre sa activezi "get free preview" ca sa poti sa folosesti NBA LP.

Cam atat... daca mai imi amintesc ceva va zic.

Irimus
4th November 2008, 22:10
Ai cativa pasi de facut, si anume:

1) Downloadezi browserul "Flock" de pe net;
2) In setarile lui de proxy (adica tools - options - advanced - settings), bagi asta:Manual proxy configuration: 143.215.129.117 port 3124
3) Intri si iti faci cont, apoi, la NBA All Access.
4) Intri la NBA League Pass broadband si ai acolo "RETURNING CUSTOMERS" in coltul din dreapta sus (cu care te loghezi);
5) Iti apare lista din care iti alegi meciul pe care vrei sa-l vizionezi.
multumesc ca pana acuma nu ne-ai zis nimic :jerk:

Irimus
4th November 2008, 23:03
multumesc ca pana acuma nu ne-ai zis nimic :jerk:

rectific.mersi ca mi-ai explicat pe mess si-mi merge!

Jaymz
4th November 2008, 23:04
ai 6th man? no fucking way ...
eu zic ca iverson va fi starter la pg si va juca 25-28 minute point si 15-18 minute la sg, cind rip e pe banca. Stuckey va primi 20-25 de minute la point si hamilton va fi redus la 30-32 de minute, ceea ce il va mentzine fresh.

up to 46 mins? gandesti precum Skiles. nu ma mir ca il vezi si pe krik ca fiind bun :confused:

Irimus
4th November 2008, 23:22
am vazut ca se si poate cumpara 84$...oare o sa mearga?nu as vrea sa raman cu banii dati...

Raptor
5th November 2008, 01:40
Culmea e ca am intrat eu din greseala din Mozilla (unde nu am proxy bagat) si m-am logat, a mers etc. Cu alte cuvinte, de proxy ai nevoie doar cand faci contul, in rest poti sa intri din orice browser sa vezi meciurile fara probleme...

cgrecu
5th November 2008, 01:49
merge bine chestia asta? Ca m-ash baga si eu - mai ales daca e doar 80 de dolari, e bargain comparativ cu ce cer hotzii ashtia de la compania de cablu.
Pe forumul de raptors ziceau ca itzi verifica IP-ul si cind incerci sa te uitzi, practic trebuie sa foloseshti proxy all the time - dar daca nu e musai, atunci probabil eshti limitat doar de viteza internetului.