PDA

View Full Version : Fantasy poll



cgrecu
23rd September 2008, 04:19
Pentru a vedea citzi oameni sunt interesatzi de fantasy, si ce stil prefera, probabil cel mai ushor e cu un poll.

real23
23rd September 2008, 10:01
I'm in (rotiserie).

Busta
23rd September 2008, 10:26
am votat keeper

Razvan P
23rd September 2008, 11:31
Nu e rea ideea cu liga keeper , dar e cam greu de implementat cu succes , iti dai seama ca daca ajungi sa aduni in echipa 2 sau 3 jucatori all-star , domini liga urmatorii 4 sau 5 ani, in plus cei pe care ii vom accepta pe parcurs vor intra cu un handicap mare in liga (oare putem accepta si altii dupa ce facem liga , dupa incheierea unui sezon ?!), sau ce facem cu cei care vor renunta (din diverse motive - obiective sau subiective).
Daca vrem sa facem o liga keeper ar trebui sa stabilim un set de reguli (exact cum are Stern) pe care sa le respectam toti (cu penalizarile de rigoare in caz de incalcare a lor). Ce reguli si ce penalizari , habar nu am , putem deocamdata sa ne aberam ... eventual deschidem liga keeper in care jucam sezonul asta si pe parcurs stalibim reguli, penalizari , etc ... si daca iese bine continuam cu liga si sezonul viitor , daca e un dezastru , sezonul care vine deschidem alta liga si renuntam la liga keeper.

Irimus
23rd September 2008, 11:31
poll-ul e prost facut.pt ca Keeper inseamna ca oricum tre s ajoci rotiserie sau h2h...deci un poll mai corect avea urmatoarele optiuni

rotiserie -standard (un an)
rotiserie-keeper
h2h-standard(un an)
h2h-keeper

eu votez rotiserie-keeper! eu zic sa facem cu keeper chiar daca pastram doar cate 5 jucatori.la o adica...cu un draft bun poti sa refaci diferenta de la an la an

za_horse
23rd September 2008, 12:59
rotiserie - keeper as alege si eu, si cum zicea si irimus, cu un numar limitat de jucatori pastrati, altfel nu mai are nici o emotie draftul...

caseta
23rd September 2008, 15:37
poll-ul e prost facut.pt ca Keeper inseamna ca oricum tre s ajoci rotiserie sau h2h...deci un poll mai corect avea urmatoarele optiuni

rotiserie -standard (un an)
rotiserie-keeper
h2h-standard(un an)
h2h-keeper

asta voiam si eu sa zic, da mi-a fost lene sa scriu :P

eu vreau h2h keeper.

Magicul
23rd September 2008, 16:01
m-ar interesa si pe mine keeper

Irimus
23rd September 2008, 16:22
cgrecu- rotiserie
caseta-h2h
real23-rotiserie
irimus-rotiserie
magicul-rotiserie
razvan-?
za_horse-rotiserie

care apare nou sa completeze lista asta.in idee, se pare ca vom juca keeper.pe toata lumea pare sa incante ideea!

Busta
23rd September 2008, 17:17
cgrecu- rotiserie
caseta-h2h
real23-rotiserie
irimus-rotiserie
magicul-rotiserie
razvan-?
za_horse-rotiserie
busta- rotiserie

cgrecu
23rd September 2008, 20:13
am incercat sa reduc optziunile, nu am crezut ca vor fi prea multzi interesatzi de keeper.
deocamdata e clar ca varianta preferata e rotiseria (cu sau fara keepers), asha ca doar asta ramine de decis.

Shtie cineva care sunt regulile pe yahoo pentru keeper (ce optziuni ai in configurarea ligii etc)?
Dincolo de problemele cu useri care nu se vor tzine, cred ca ar trebui discutat despre:

1. ce se intimpla cind cineva abandoneaza (de ex. o echipa cu lebron/bosh/billups devine inactiva), pastram echipa "idle", cu totzi jucatorii deactivatzi?

2. exista vreo posibilitate sa admitem noi jucatori la anul? Nu shtiu daca e posibil, dar presupunind ca avem 4 "keepers", jucatorul nou ar putea avea optziunea sa aleaga primii 8-10 jucatori inainte de draft?

3. ce se intimpla daca cineva vrea sa renuntze la un "keeper" din motive diverse (career-ending injury, transfer in europa etc).

Irimus
23rd September 2008, 22:54
pai keeperii nu sunt alesi la inceput de sezon ci la final=> la finalul sez iti alegi cei X jucatori pe care vrei sa-i pastrezi pt sezonul urmator.Totusi un link cu regulamentul nu ar strica pt ca nici eu nu il cunosc prea bine.

Razvan P
24th September 2008, 09:26
cgrecu- rotiserie
caseta-h2h
real23-rotiserie
irimus-rotiserie
magicul-rotiserie
razvan-rotiserie
za_horse-rotiserie
busta- rotiserie

Irimus
24th September 2008, 14:48
doar 8 oameni? haideti ca s-au deschis de ieri inscrierile!

Irimus
24th September 2008, 14:53
am inercat acuma de curiozitate si nu gasesc cum sa fac liga de aia cu Keeper

SicaKB24
24th September 2008, 17:41
as vrea si eu sa particip daca ma primiti :D

cgrecu
24th September 2008, 20:00
nu cred ca yahoo suporta, m-am uitat ieri prin regulamentele lor si nu apare. Putem incerca pe espn, ca anul asta e gratuit.

Sharkie
24th September 2008, 23:02
cgrecu- rotiserie
caseta-h2h
real23-rotiserie
irimus-rotiserie
magicul-rotiserie
razvan-rotiserie
za_horse-rotiserie
busta- rotiserie
sharkie-rotiserie

Irimus
24th September 2008, 23:26
chiar ma intrebam cand apare rechinul.

Sharkie
25th September 2008, 00:30
la timp :P

turcu
25th September 2008, 00:46
h2h

Profetu
25th September 2008, 11:37
Rotiserie pentru mine ... cu caseta shaormist sef ....

Sharkie
25th September 2008, 12:00
eu as fi de acord si cu H2H.

caseta
25th September 2008, 18:24
eu as fi de acord si cu H2H.

pai baga vot acolo. care vreti locuri mai sus in draft, votati H2H :P :D

Sharkie
26th September 2008, 00:21
Am dat deja pt rotiserie :D

Irimus
26th September 2008, 12:43
cgrecu- rotiserie
caseta-h2h
real23-rotiserie
irimus-rotiserie
magicul-rotiserie
razvan-rotiserie
za_horse-rotiserie
busta- rotiserie
sharkie-rotiserie
turcu-h2h
profetu-rotiserie

9 vs 2 deocamdata

ar fi excelent sa gasim inca 3 jucatori.14 mi se pare un numar perfect.

rudygay
26th September 2008, 14:32
hai ca ma bag si eu,dar sunt cam stangaci...sper sa inteleg cat mai repede si sa fac fata

Irimus
29th September 2008, 19:13
deci cu rudygay cu tot suntem 12.mai asteptam sau facem liga? din cate se pare a iesit din nou roto la vot.cum propuneti sa fie posturile?

eu zis asa

1 pg
1 sg
1 g
1 sf
1 pf
1 f
2 c
2 utili
3 bench

total 13 jucatori.categoriile de punctare sa fie aceleasi ca in anii trecuti

Busta
29th September 2008, 19:20
eu as schimba un bench cu un c .. sau as sterge de tot un bench s afie 12 jucatori,in rest e ok

Irimus
29th September 2008, 19:24
adica 3 C ?????e prea mult man! gandeste-te ca suntem 12.de abia daca sunt vreo 25 de C decenti (sau mai buni) in liga.in plus, mai trebuie sa ai si pe banca.

eu propun altceva.daca tot suntem mai putini decat in anii trecuti, hai sa marim loturile cu in 2-3 rezerve. ;)

Busta
29th September 2008, 20:11
aaa stai ca vazusem eu prost si credeam ca e un singur C ... da 2 e ok ... desi suntem putzini cred ca undeva intre 12-14 e ok ca numar de jucatori sa fie destul de interesant si cu "free agents" ca anii trecutzi abia daca puteai sa iei un jucator decent daca aveai vreo vedeta accidentata pe tot sezonul sau vreunul din role player nu era chiar asa de bun cum te-ai fi asteptat sa fie

cgrecu
29th September 2008, 20:19
decit centrii, ash pune mai multzi guarzi, ca e plina liga de ei, Personal ash elimina Utils, sau ash tzine doar unu, prea multe 2 wildcarduri (scade importantza jucatorilor care pot juca multiple pozitzii).
si sunt de acord cu mai multe rezerve, sa nu fii obligat sa dai drop la un star care lipseshte 2-3 luni pentru ca nu ai loc in lot.

Irimus
29th September 2008, 22:04
^ ai dreptate.

deci

1 pg
1 sg
2 g
1 sf
1 pf
2 f
2 C
1 util
bench
bench
bench
bench

total 15.e ok asa?

AxinTe
29th September 2008, 23:05
Daca primiti incepatori intru si eu.(sunt serios)

Irimus
30th September 2008, 00:10
de ce nu?

Razvan P
30th September 2008, 09:41
deci

1 pg
1 sg
2 g
1 sf
1 pf
2 f
2 C
1 util
bench
bench
bench
bench

total 15.e ok asa?

As merge pe 1 C , 1 g , 1 f , in rest ok (adica 12 jucatori), as lasa sanse mai mari pentru FA (eventual cu max. de trade-uri de FA, cum am avut si in sezoanele precedente).
Referitor la modul de punctare, a fost foarte interesant cel din sezonul trecut, cand trebuia sa joci efectiv cat mai multi jucatori, si avand 4 rezerve , va fi o treaba faina (de fler) pe care sa ii joci in zilele cand sunt meciuri multe.

caseta
30th September 2008, 12:20
am mai vorbit anii trecuti, daca lasi util atunci permiti oamenilor de exemplu sa ia 5 C sau 5 PF si dupa aia restul se trezesc fara C sau fara PF. ideea ar fi sa se drafteze echilibrat, de aia am jucat pina acum fara util.

daca tin eu minte bine, am jucat cu:
1pg
1sg
1g
1sf
1pf
1f
2c
si 4 bench
echipe de 12 oameni

daca vreti echipe de 15, putem face:
2pg
2sg
2sf
2pf
2c
si 5 bench

asta va face draftul si mai interesant si va forta si mai mult oamenii sa drafteze echilibrat (adica nr egal de pg si sg de ex, nu 1 pg si 5 sg)

Irimus
30th September 2008, 14:10
daca vreti echipe de 15, putem face:
2pg
2sg
2sf
2pf
2c
si 5 bench



asa e ok insa un util in loc de un bench.macar un wild card trebuie sa ai.

Loved
30th September 2008, 14:19
Mai este un loc liber?

Irimus
30th September 2008, 16:29
daca promiti ca te tii, da mai este

Loved
30th September 2008, 16:48
Ma tin, atata timp cat nu are iar bug-uri de o saptamana in care nu-mi pot modifica echipa. Faza cu keeper e tare, te motiveaza pe termen lung.

cgrecu
30th September 2008, 20:27
nu cred ca va fi keeper - cel putzin nu pe yahoo.
legat de roster, anul trecut au fost 15, si ash merge pe 15 jucatori din nou, pentru ca probabil vom fi mai putzine echipe decit anul trecut, si prin rundele de final vor fi multzi nucunoscutzi care pot face diferentza - te fortzeaza sa te pregateshti mai bine.

legat de wildcards, as zice sa avem fie un 1 util si nici un combo (G, F), sau fara util, si 2 combo spots (pentru G si F).
Ceva de genul:
2PG
2SG
2SF
1PF
2C
1U
5 bench

sau

2PG
2G
1G
1SF
1F
1PF
2C
5 bench

caseta
1st October 2008, 01:58
nu prea merge pt ca in varianta 1 reduci nr de PF (de ce PF si nu SF sau PG ?) iar in varianta 2 nr de F comparativ cu nr de G (ajungi sa bagi 3 F in echipa si 5 G).

io sunt impotriva "util"-ului. in nba nu exista jucator care sa joace pe pozitia "util" si in plus chiar si un util din asta poate permite cuiva sa ia prea multi C. tin minte ca acum fo 3 ani luase unu 5 C in primele runde si dupa aia nu ii dadea, asa ca o gramada de oameni ramasesera numai cu verze la C. stiu ca e mai restrictiv (dar asta inseamna mai greu, deci mai interesant), dar mi se pare si mai realist sa ai doar fix pozitiile pe care se joaca in nba. si atunci cind nu ai suficient loc sa bagi toti jucatorii care joaca in seara aia, te obliga sa gindesti un pic sa vezi pe cine bagi si pe cine lasi pe banca.

in felu asta capata importanta mai mare jucatorii versatili, care pot juca pe mai multe pozitii.

asta e parerea mea si mi se pare ca ar face jocul mai realist si mai interesant.

cgrecu
1st October 2008, 02:46
erau doar exemple, daca ar fi sa sintetizez, ideal dupa mine ar fi:
1. multe rezerve - ajuta cind sunt accidentari + promoveaza strategia in zilele cu multe meciuri (miercuri/vineri/duminica) cind trebuie sa alegi pe cine bagi in echipa
2. foarte putzine wildcard spots (util sau combos) - promoveaza balansul (nu iei 5 centrii si 1 PG) si jucatorii versatili.
3. mai multzi guards decit forwards (sunt mult mai multzi SG decentzi decit centrii si PF- dupa ce treci de 150-200 nu prea mai e nimic la pozitziile alea, SG care sa itzi aduca macar ceva puncte gaseshti si pe waiver).

in plus, ash sustzine ideea unui numar mare de locuri in echipa, ca sa se ajunga si la jucatori mai putzin cunoscutzi

combinatzia exacta e mai greu de gasit ...

cgrecu
1st October 2008, 03:12
legat de PF, daca imi aduc aminte bine, majoritatea PF din liga sunt cotatzi PF/C sau SF/PF, cred ca sunt mai multzi C solitar decit PF solitar, de-aia am propus 2C si doar 1 PF. E posibil sa ma inshel, dar asha tzin minte ca mereu aveam probleme sa aleg cele 2 pozitzii la C pentru ca avem 3 C de valoare aproximativ egala.

Irimus
1st October 2008, 09:27
ok..in concluie o sa avem

1pg
1sg
2g
1sf
1pf
2f
2C
5 bench

e ok asa?

Sharkie
1st October 2008, 11:33
eu as vrea 1 util in loc de bench.

caseta
1st October 2008, 12:54
eu as vrea 1 util in loc de bench.

pai tocmai am vorbit de ce e bine sa nu folosim util
:mda:

io chiar prefer 2 din fiecare pozitie (PG, SG, SF, PF, C) in loc de cum a zis irimus cu 2 G si 2 F.

rudygay
1st October 2008, 13:35
io chiar prefer 2 din fiecare pozitie (PG, SG, SF, PF, C) in loc de cum a zis irimus cu 2 G si 2 F.

suna mai bine asa...

cgrecu
1st October 2008, 20:02
si eu sunt de acord cu varianta asta.

caseta
2nd October 2008, 15:57
so we gonna do this shit or what ?
ramine pe yahoo, cautam alt fantasy care sa aiba keeper leagues ?
draftul cind (io zic spre finalul lui oct, sa nu avem surprize cu accidentari in presezon dupa ce am draftat)

Irimus
2nd October 2008, 16:26
dap.hai sa ramana asa.daca nu este keeper asta e...faci liga caseta?

Irimus
3rd October 2008, 14:53
caseta...dupa tine stam :D

caseta
3rd October 2008, 16:10
o sa o fac in weekendu asta, cind am si io timp.

cgrecu
3rd October 2008, 20:15
este timp - mai e o luna pina la draft, oricum nu ai ce face pina atunci.

Irimus
3rd October 2008, 23:27
corect.propun ca draftul sa fie in ultima duminica de dinaintea inceperii sezonului regulat.

Profetu
6th October 2008, 16:45
"Fara Util" ... si din partea mea ... duminica seara sunt disponibil si eu pentru draft ...