PDA

View Full Version : Antrenament copii - volum versus eficienta



cristian2008
22nd September 2008, 23:23
De cateva luni am inceput sa-l antrenez pe fiul meu (8,5 ani).
Din informatiile gasite pe acest site si din alte surse am observat ca un copil de varsta scolara petrece 15-20 ore pe saptamana antrenandu-se. Adaugand cele 25-30 ore la scoala plus timpul necesar prepararii lectiilor, se pare ca invatacelul are o viata dura, saptamana lui de lucru depasind cu usurinta 50 de ore.
Nu am reusit in nici o saptamana 15-20 ore de antrenament tenis; nici macar 10.
Aveti idee de programe de antrenament structurate pe mai putin de 10 ore pe saptamana care sa dea rezultate?
Cum traim intr-o societate ce pretinde de la noi sa facem tot mai mult intr-un timp tot mai scurt, sper sa existe si pentru antrenamentele de tenis metode intensive care sa dea roade.

Optimistul
23rd September 2008, 10:02
Nimeni nu poate prestabili orele necesare pt un junior fara sa ia in considerare etapa de pregatire , varsta , fizicul, puterea de concentrare si chiar placerea acestuia .

Din punctul meu de vedere eficienta este intotdeauna mai importanta versus volum indiferent de nivelul de pregatire , cu atat mai mult la tenisul juvenil .
Se pare ca acest lucru nu este intotdeauna valabil pt. ca Nadal a dovedit contrariul ,dar sa nu uitam ca spaniolul este un fenomen care a incalcat si incalca multe alte reguli din tenisul mondial - chiar si Tiriac , cotat valoric ca fiind cel de-al 4-lea antrenor din istoria tenisului , s-a inselat .

printulmiskin
23rd September 2008, 11:34
Am citit un studiu comparativ facut de spanioli parca in care se releva faptul urmator:copiii americani pina in 14 ani se antreneaza in medie 10,11 ore /saptamina,copiii europeni 12-14 ore/saptamina..Dintre europeni,spaniolii se detaseaza cu 15ore/saptamina..Asa cum spunea si Optimistul,nu volumul de munca este cel care conteaza,ci eficienta..Francezii faceau 1,5 ore antrenamentul,dar la un nivel de intensitate atit de ridicat ca iesea Sorin stors ,mai ceva ca dupa 3 ore..Asta conteaza,intensitatea si eficienta antrenamentului,nu numarul de ore pe teren ....Acum depinde si de copil,depinde de puterea sa de concentrare si mai ales depinde de placerea cu care se joaca pe teren...Eu cu Sorin am facut pe timpul verii in medie 20 ore/saptamina,dar la intensitati mai reduse,cu accent pe serviciu,retur,lovituri speciale,etc..Pt inceput eu cred ca 10,12 ore pe saptamina sint suficiente ..

DJ Klaus
28th September 2008, 18:33
Si eu as merge tot pe eficienta vs cantitate.
In special la varsta aceea scoala trebuie sa ramana o prioritate iar sportul sa vina in ajutorul scolii ca un mijloc de relaxare/joaca. Mai ales ca e bine sa-i dai oricarui copil sansa de a alege un sport care-i place. Tenisul si inotul te dezvolta de la varste fragete. Dar la fel si basketul si soccer-ul. Daca intr-adevar isi arata afinitatea catre tenis la 8 ani eu nu as face mai mult de 3-5 ore de tenis pe saptamana. La varsta aceea ei asimileaza incredibil de multe intr-o ora. Nu as negliza nici celelalte sporturi care-l dezvolta armonios si ii deschid si alte orizonturi.
Copilul trebuie sa aleaga nu parintele!
Intr-o ultima faza in care copilul e chiar innebunit dupa tenis si refuza efectiv contactul cu alte sporturi atunci poti sa pompezi mai mult dar fara a negliza scoala.
Oricum ar fi e prematur sa vorbesti de performanta. Daca invata bazele tenisului si joaca lovind corect atunci performanta vine de la sine.

printulmiskin
24th November 2008, 12:11
Am vorbit cu o mamica de la C-ta si mi-a spus ca fiul ei,unul din cei mai buni baieti la 10 ani,face antrenament ...5 ore pe saptamina!!!Mi se pare cel mai eficient antrenament ,in conditiile in care baiatul loveste excelent mingea si la anul va fi printre primii la 10 ani.Bravo antrenorilor de la Idu!!

sorga
30th July 2009, 14:27
eu am fost azi la enache la turneu si am trait experienta vietii mele. fata mea joaca tenis de un an iar mai cu aplecare asa cam de 6 luni. ieri a reusit sa treaca de o fetita oricum mult mai buna decat ea scor 7-5, 6-4. dar azi a fost pur si simplu spulberata de o pustoaica din c-ta care a jucat FANTASTIC (bravo ei). nu ia dat nici o sansa. acum am si eu o intrebare. fata mea face antrenament asa vreo 5 ore pe zi (e si vacanta), 6 zile din 7. antrenament destul de dur asa in sine cu tunul de mingii, cu servicii (minim 200) cu plimbat mingea, cu joc pe puncte, merge si la grupa cu 3 fetite de varsta ei apropiate ca valoare. face si pregatire fizica cu unul din cei mai buni antrenori in domeniu. ce sa mai spun. na....eu am zis ca e ok. si totusi nu. in fata acelei fete n-a lovit mingea de 2 ori cum trebuie. pur si simplu a facut-o praf in timp ce ieri in 2 ore si jumatate a jucat exact cum m-am asteptat.
intrebare 1: fata aia e un fenomen sau doarme pe terenul de tenis?
(update: fetita nu e in top 10 ci mult mult mai jos )
intrebare 2: e ceva lipsa in antrenamentul ei? sau lipsa de experienta si-a spus cuvantul? a fost primul ei turneu si ma gandesc ca dupa succesul de ieri s-a relaxat desi nu cred. pur si simplu fata aia juca fantastic.
astept opiniile voastre.

cristian2008
1st August 2009, 23:22
Exact acelasi lucru l-a patit si fiul meu. In cazul lui, adversarul a jucat mai agresiv si mai variat, facand foarte putine greseli. Inclin sa cred ca un rol important la varsta aceasta il are mentalul. Copiii se pierd repede atunci cand adversarul incepe bine meciul si controleaza efectiv jocul.
Nu cred ca acea fata doarme pe terenul de tenis, pur si simplu are o maturitate mai mare in joc. Iar aceasta maturitate nu se castiga chiar usor. Copilului ii ia timp sa priceapa si sa aiba curajul sa execute elemente de strategie ce l-ar putea avantaja.
In consecinta, lipsa de experienta atarna si ea destul de greu in balanta. Fetita nu trebuie sa se descurajeze. Banuiesc ca si asteptarile au fost mai mari, mai ales dupa primul meci castigat.
Nu sunt pentru antrenamente atat de lungi la varsta aceasta. Ceea ce face baiatul de la Constanta suna formidabil! Copiii au dreptul la copilarie, au nevoie de timp pe care sa-l petreaca asa cum cred ei de cuviinta, cu prietenii, cu jocuri ce par mai mult sau mai putin puerile pentru noi, adultii.

Flavioratus
26th May 2010, 23:59
Nu sunt pentru antrenamente atat de lungi la varsta aceasta. ........

Buna tuturor, m-am inregistrat pe forum deoarece sunt in aceeasi situatie: am un baiat de 8,5 ani, care face tenis de 2 ani (in vara implineste 2 ani). Tocmai a participat la primul turneu si logic a fost eliminat din primul tur de un baietel de varsta lui care era la al 5-lea turneu si care face pe langa pregatirea de grup si antrenament individual.
Parerea mea este ca daca nu faci antrenament individual (copil vs antrenor), pregatire fizica, mentala si cel putin 1 meci pe saptamana nu prea poti sa ceri mare lucru de la un junior, indiferent de varsta.
Eu, as prefera ca dupa ca-si face lectiile si ce mai are de facut pentru pregatirea scolara sa stea numai pe terenul de tenis.
De ce?
Simplu, decat sa stea non-stop in fata calculatorului sau la desene animate sau decat sa-si faca anturaje dubioase mai bine face o activitate sanatoasa si daca-i si place totul e OK. Se poate combina astfel intensitatea unui antrenament individual cu placerea unor jocuri.

va multumesc pentru atentie si astept sfaturi de la cunoscatori

P.S. am uitat sa precizez faptul ca pustiul meu e indragostit de tenis. ar face orice sa mearga zilnic la teren.

Optimistul
27th May 2010, 00:09
E bine ca-i place si trebuie sa ramana atras de tenis .
Antrenamentul in grup (max. 4 copii )ca si cel individual au rostul lor important daca antrenorul e bun -primul motiveaza , al doilea perfectioneaza .
La varsta asta conteaza mult mai mult calitatea decat cantitatea .

Flavioratus
27th May 2010, 00:46
....... daca antrenorul e bun .

Cine-mi poate spune, sau ce-mi poate arata mie ca antrenorul e bun.....Asa am vazut pe siteurile academiilor mari de tenis cum ii antreneaza pe pustanii aia...e altceva.

Am tot cautat pe net un fel de program standard de pregatire a unui junior de 8-9 ani dar nu am gasit. Am vazut tot felul de drilluri, footwork, mental training, dar nimic concret prins intr-un antrenament pe zile, ore....

Ei au facut pana acum, FH si BH si acum invata sa serveasca.

Optimistul
27th May 2010, 01:00
Este simplu : urmareste rezultatele internationale ale copiilor de peste 14 ani antrenati de ac. antrenor .
La varsta asta nimeni nu-ti poate da un program standard pt. ca e prea mic ...

Flavioratus
27th May 2010, 01:26
Este simplu : urmareste rezultatele internationale ale copiilor de peste 14 ani antrenati de ac. antrenor .
La varsta asta nimeni nu-ti poate da un program standard pt. ca e prea mic ...

nu cred ca exista asa ceva deoarece este un antrenor tanar, care a jucat tenis si s-a apucat de antrenorat.

Alte probleme:

1. exista vreo academie de tenis in Romania care sa poata produce viitoare "speratne" si "confirmari"??
2. totusi, un program de pregatire ar trebui sa existe si pentru copiii de 9,10 ani.

Optimistul
27th May 2010, 08:15
nu cred ca exista asa ceva deoarece este un antrenor tanar, care a jucat tenis si s-a apucat de antrenorat.

Alte probleme:

1. exista vreo academie de tenis in Romania care sa poata produce viitoare "speratne" si "confirmari"??
2. totusi, un program de pregatire ar trebui sa existe si pentru copiii de 9,10 ani.

Asta-i dezavantajul celor tineri , nu le cunosti palmaresul si nu sti cat de mult pot sa-ti duca copilul de mult la un nivel bun de performanta . Partea buna este ca vor sa se afirme , au priza la copii , nu sunt scumpi , nu sunt comozi .

Parerea mea este ca macar unul dintre parinti sa aibe habar cat de cat de tenis , adica , sa cunoasca macar baza unei tehnici corecte de lovire , sa fi facut un sport de performanta in tinerete sau sa fi avut cumva legatura cu performanta .
Din pacate tineri sau batrani, antrenorii au interes in primul rand sa ne ia banii , nu sa ne scoata neaparat copilul campion pt. ca ei nu sunt constransi de nici-un contract si de aceea e nevoie de ceva cunostiinte ca sa stim sa evaluam progresul copiilor nostri si sa putem sa-i tragem la raspundere .

Eu cunosc doua , asa zise academii, dar sunt departe de nivelul celor de-afara : una la Sibiu(Pamira parca) si alta la Enache in Bucuresti .

Sfatul meu este ca parintele sa se implice cu un antrenor bun aici iar dupa 14 ani sa plece la un club, scoala de tenis sau academie buna in afara .

Nota : vezi ca parintii au un in excluvitate un thread de discutii interesante pe acest forum : http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=3057127#post3057127