PDA

View Full Version : Wimbledon 2004



roxana
9th June 2004, 11:20
justine henin-hardenne a anuntat ca nu va participa.

m_trinity_m
9th June 2004, 17:58
:( Nici una din belgience nu participa. Kim Clijters anuntase acum o vreme... Asta inseamna ca e posibil sa vedem iar un duet Williams. Doamne, nu pot sa le suport pe alea doua. Cine ar putea sa le puna probleme? Rusoaicele Myskina si Dementieva, Amelie Mauresmo si Jennifer Capriati. In rest, nu prea vad alternative.

Cat despre baieti, ma pronunt dupa ce se termina turneele de la Queen's Club si Halle. Favorit din start este Federer...

gabriel ley
11th June 2004, 11:39
La fete merg pe mina lui Serena Williams.

La baieti clar ca Federer nu mai rateaza un turneu de mare slem.

unirea
12th June 2004, 13:11
federer e favorit! si la fete castiga Dementieva !
parerea mea:)

juliee
18th June 2004, 15:15
Roger Federer can do it, again!! Sincer, ii tin pumnii si sper sa nu joace cu Tim Henman in finala...
De asemenea mi-ar placea sa-l vad pe Coria in sferturi (who knows, poate si in semifinale :D ) sau pe Ferrero...
La fete imi pun sperantele in Maria Sharapova...Go get 'em girl!

dlgicu
18th June 2004, 17:37
Daca cei doi baieti care au participat in calificari, Sabau si Mergea nu au reusit sa treaca de ele, iata ca pe tabloul principal a reusit sa intre si cea mai bine cotata romanca din acest moment, Edina Gallovits, care insa a avut destul ghinion si va juca in primul tur cu Elena Bovina (favorita 20).
Romanii intrati direct pe tabloul principal vor juca in primul tur cu David Ferrer (Hanescu), respectiv cu israelianul venit din calificari Andy Ram (Pavel).

razvan141
21st June 2004, 20:44
Federer a castigat azi in trei seturi,la fel si Ivanisevic.Toti reprezentantii Romaniei joaca maine.Cateva scoruri in momentul de fata:
Coria-Moodie 6-4,1-2
Boutter-Ferrero 4-6,6-7,2-2
Grosjean-Ascione 6-4,2-1
Frazier-Kirilenko abia a inceput,1-0
Weingartner-Chladkova 3-6,1-6 abia s-a terminat

DJ Klaus
22nd June 2004, 07:49
Federer si Henman sunt principalii favoriti anul acesta la Wimbledon (nu ma refer la calculele hartiei) ! Henman ar trebui sa fie avantajat de faptul ca joaca in fata unui public care-l va aclama permanent ! Desi acest lucru s-ar putea intoarce impotriva lui ! Ramane de vazut desi cred ca Tim a ajuns la maturitate in tennis si poate ataca linistit tronul lui Federer ! Lui Coria nu-i dau nici o sansa : jocul lui este exact ceea ce nu trebuie sa faca pe iarba , adica sa tina mingea mult mai ales ca mingea pe iarba sare si repede si defectuos uneori ! La spanioli singurul care ar avea un cuvant de spus ar fi Moya (maxim sferturi) Interesanta revenirea lui Ivanisevic la Wimbledonul din acest an ; cred ca isi va spune ultimul cuvant al carierei si cred ca va fi unul greu ! Roddick ar putea incurca putin socotelile celor 2 favoriti dar nu-l vad in stare sa castige Wimbledonul ! Cel putin nu in acest an ! Americanii transmit turneul de la Wimbledon pe NBC si ii fac o reclama fantastica luin Roddick !
La romani Hanescu poate ajunge undeva in turul 3 sau 4 ceea ce ar fi foarte bine ! Poate face destul de usor jocul de serviciu-vole ! Inaltimea il ajuta, serviciul este naprasnic si iarba ii va da un plus de viteza ! Se misca destul de bine in teren iar returul este bunicel !
Pavel nu cred ca va depasi turul 2 ! N-are nici un atu pe iarba !

Eu unu’ as paria pe Henman anul acesta ! :yeah:

dlgicu
22nd June 2004, 08:17
Americanii transmit turneul de la Wimbledon pe NBC si ii fac o reclama fantastica luin Roddick !
Esti la inceput, dar cu timpul te vei obisnui cu faptul ca pentru posturile publice americane DOAR sportivii americani si sporturile practicate de acestia conteaza. Poate la cele private sa mai gasesti cate ceva diferit (exista de exemplu canalul FoxSportWorld care difuzeaza numai soccer si rugby).
Apropo, ai vazut pana acum vreo stire legata de campionatul european de fotbal?

Ovy-Iasi
22nd June 2004, 15:00
Edina Gallovits părăseste Wimbledon-ul fiind invinsă in primul tur de Elena Bovina(Rus) cu scorul de 6-1 6-2 :mad:

DJ Klaus
22nd June 2004, 21:26
).
Apropo, ai vazut pana acum vreo stire legata de campionatul european de fotbal?
mai , n-am vazut nici o stire intr-adevar ! Eu nu am cablu inca si prind doar cateva canale locale, vreo 7-8 dar transmit destul sport :baseball la greu , fotbal american si am vazut si turneul de la Roland Garros. O sa transmita si Wimbledon !

Vadim
22nd June 2004, 21:31
La romani Hanescu poate ajunge undeva in turul 3 sau 4 ceea ce ar fi foarte bine ! Poate face destul de usor jocul de serviciu-vole ! Inaltimea il ajuta, serviciul este naprasnic si iarba ii va da un plus de viteza ! Se misca destul de bine in teren iar returul este bunicel !
Pavel nu cred ca va depasi turul 2 ! N-are nici un atu pe iarba !
Daca nu ploua azi, Hanescu era deja eliminat acum. E condus cu 2-0, iar setul trei este la tie-break, de unde se reia miine.

gavacaritei
24th June 2004, 18:03
Pavel s-a calificat.
El l-a īnvins, īn runda inaugurală, cu scorul de 6-3, 7-5, 7-6 (10/8), pe israelianul Andy Ram. Jucătorul romān va juca īn faza următoare cu īnvingătorul partidei dintre danezul Kenneth Carlsen şi francezul Richard Gasquet. Pentru această performanţă, Pavel va primi şapte puncte ATP şi un cec īn valoare de 14.760 de lire sterline.

Tenismanul Victor Hănescu a fost īnvins, īn primul tur, cu scorul de 7-6 (7/5), 6-4, 6-7 (4/7), 7-5, de spaniolul David Ferrer. pentru participarea de la Wimbledon, Hănescu va primi un punct ATP şi un cec īn valoare de 9.040 de lire sterline. (mediafax)

Darkslowstar
24th June 2004, 19:07
Incet incet Hanescu incepe sa semene cu Voinea. Multe sanse de castig, majoritatea ratate. Problema, care poate sa vina si de la antrenor, este clar una de psihic.
Nu se poaate sa ai atatea sanse si sa le ratezi.
Si prea multe tie-break-uri. Degeaba servesti bine daca nu stii sa returnezi. Ar trbui sa faca un stagiu de pregatire cu Pavel sa invete ce-i aia un retur.

m_trinity_m
25th June 2004, 03:12
A vazut cineva meciul dintre Venus Williams si Karolina Sprem? Bey, s-a intamplat o ciudatenie in tie-breakul celui de-al doilea set care i-a facut pe comentatorii amercani sa sara ca arsi. Situatia era cam asa: 1 - 0 la seturi pt Sprem, care a castigat la tie-break setul 1. In setul doi, a servit pentru meci, dar Venus a revenit. Ultimele gameuri si inceputul tie-breakului din setul doi s-au jucat intr-o tensiune uriasa. Eh, s-a ajuns la 2-1 Williams... Sprem la serviciu. Sprem a servit afara. S-a strigat aut, dar Williams a returnat si Sprem a lovit un rever castigator (degeaba), si se pregatea sa serveasca al doilea serviciu. Multimea a aplaudat si arbitrul de scaun a strigat 2 - 2 pentru Sprem :o:. Nici una dintre jucatoare nu a zis absolut nimic, desi la un moment dat si-au dat seama ca ceva nu e in ordine, deoarece serveau in terenuri gresite. Si totusi s-a continuat, Sprem avand practic un punct in plus. La 6 - 3 pt Williams parca, Sprem a reusit sa revina si a castigat 8 - 6 tie-breakul, setul si meciul. La conferinta de presa, Venus nu a parut indignata sau ceva, ci doar obosita, spunand ca Sprem a meritat sa castige. De notat ca la ultimele 4 (poate 5, nu sunt sigura) participari la Wimbledon, Venus a jucat de fiecare data finala!. Anyway, comentatorii americani au fost uimiti si ofticati, spunand ca nu au vazut in viata lor asa ceva. Au zis ca tanara jucatoare din Croatia a meritat sa castige, dar greseala INEXPLICABILA a arbitrului de scaun e impardonabila, pe Centre Court la Wimbledon. Eu am vazut meciul, si chiar nu pricep cum naibii a pus arbitrul de scaun punctul ala in plus, si mai ales cum de Venus nu si-a dat seama. Foarte ciudat moment, a starnit foarte multa valva, eclipsand chiar si parcursul Martinei Navratilova, care la 47 de ani a revenit sa joace singles la Wimbledon. Nu mi-a venit sa cred ce s-a intamplat, sincer.

razvan141
25th June 2004, 14:01
Am vazut si eu,mi s-as parut chiar ca au fost 2 puncte,adica 6-6 in loc de 8-6.Asta e,arbitrul s-a sclerozat de tot,n-ai ce face pentru ca regulamentar nu cred ca poti contesta un asemenea lucru(incapacitatea de a numara).Probabil ca de-asta cele doua nu i-au spus nimic,desi s-au prins de greseala.

razvan141
25th June 2004, 15:46
Pavel a pierdut meciul,6-7,4-6,3-6.
Revenind la meciul Wiliams-Sprem,se pare ca totusi vina e a jucatoarelor dupa cum declara seful arbitrilor de la Wimbledon:

"Regrettably the Chair Umpire made a mistake which ended up with the score being called wrongly.

"Although both players seemed perplexed, neither queried the decision and play continued resulting in Miss Sprem winning the tie-break and the match.

"As neither player queried the score with the chair umpire at the time, the result stands as the mistake should have been rectified immediately.

"I will be reviewing the matter with the Chair Umpire in the morning."

m_trinity_m
25th June 2004, 19:00
Da, am vazut si eu declaratia sefului arbitrilor. Mi s-a parut interesant faptul ca a incercat intr-un fel sa dea vina pe Williams... Englez, ce sa ii faci? :drak: Dar are o oarecare dreptate. Mie imi place sa cred ca Sprem nu si-a dat seama. Williams a si declarat ca sometimes "she loses count". In conditiile astea, e 40% vina ei. Una peste alta, Sprem a meritat sa castige.

In alta ordine de idei, Anastasia Myskina, campioana de la Roland Garros si favorita # 2 a pierdut in trei seturi impotriva lui Amy Frazier din SUA.

DJ Klaus
26th June 2004, 09:01
Andrei Pavel este varza.
Complexa parere n-am ce zice :mda: Alta data incearca sa-ti dai seama ca esti pe un forum de tenis nu de popice sau soccer !

Pavel era de asteptat ca va pierde (asa cum am prevazut) ! Ma mir totusi ca Hanescu a cedat asa de usor in fata unui spaniol care n-are nici o treaba cu iarba ! Se pare ca Hanescu nu poate face fatza mental unor turnee atat de mari ! In ceea ce priveste comparatia cu Voinea... nu stiu daca e cea mai potrivita ! Voinea a ajuns totusi in sferturi la Roland Garros si a stat mult timp in primii 100 castigand multe tururi in diferite turnee si chiar castigand 2 turnee ! Hanescu nu are nici pe jumatate din palmaresul lui Voinea ! Mai ales ca acea comparatie a fost una negativa la adresa lui Voinea ! Cu alte cuvinte ... ar fi bine sa semene cu Voinea ...macar pt inceput ! :)

paulinio
28th June 2004, 09:40
Williams mi s-a parut ca a "cedat" meciul. Sprem era aproape de o mare victorie si, desi a avut mai multe sanse de a incheia meciul mai repede, s-a ajuns in tie-brek. In momentele cheie a invins-o pe Venus. Mi-a placut jocul ei.

paulinio
28th June 2004, 10:38
"Ted Watts, cel care a oficiat meciul dintre Venus Williams şi croata Karolina Sprem, a fost găsit vinovat de către şeful arbitrilor de la Wimbledon, Alan Mills, şi suspendat pe durata competiţiei. Īn tie-break-ul setului doi, la scorul de 2-1 pentru Venus, el a dictat eronat un punct īn favoarea croatei, deşi americanca mai avea dreptul la un serviciu."

m_trinity_m
3rd July 2004, 19:18
Maria Sharapova, in varsta de 17 ani, a castigat titlul la Wimbledon, invingand-o in 2 seturi, 6 - 1, 6 - 4, pe Serena Williams, campioana de anul trecut.

In finala masculina se vor intalni favoritii 1 si 2, Roger Federer si Andy Roddick.
:o: :o: :o:

ricky
3rd July 2004, 19:24
Zilele trecute, cind unii au comparat-o cu ANNA (KURNIKOVA), MARIA s-a cam...bosumflat !
"Eu sint MARIA !"
Si a dovedit-o !
ANNA, din aproape 100 de turnee jucate n-a cistigat niciunul !
(Parca avea timp si pentru tenis ?!)
Pe cind ANNA...

Scoala ruseasca incepe sa domine tenisul mondial !
Tinere tenismene, foarte dotate si...frumoase, "zgiriie" la portile finalelor fiecarui turneu... /hello

razvan141
5th July 2004, 13:24
Meci fantastic intre Federer si Roddick,cea mai spectaculoasa finala posibila,castigata de elvetian in patru seturi,4-6,7-5,7-6(7-3),6-4

m_trinity_m
6th July 2004, 06:15
:ciocan: Nu am prins toata finala, am vazut doar inceputul, primele 2 seturi si Roddick era one break up. Dupa a inceput ploaia, si, next thing I know, Federer castigase in patru seturi. Un lucru e cert, nu i-a fost usor, si a avut si un dram de noroc. Nici unul din jucatori nu a parut ca joaca la capacitate maxima. Cu toate astea, meciul a fost superb. Felicitari ambilor. Anul asta pentru Federer ce a fost? Un taur pt colectie? ;)

paulinio
6th July 2004, 09:47
FElicitari Mariei pentru castigarea turneului! Comparatia cu Anna Kurnicova nu isi are rostul! Poate frumusetea Mariei ia facut pe ceilalti sa se gandeasca la o alta rusoaica frumoasa. Maria a dovedit ca e mult mai mult decat frumoasa. A jucat inteligent si a reusit sa o invinga pe puternica Serena (se poate spune ca nu ajucat atat de puternic cum o facea sezoanele trecute... dar poate si celelalte jucatoarele au inceput sa le gaseasca cusurul americancelor Williams ).

Doua turnee: doua rusoaice castigatoare... Interesant, nu?

razvan141
7th July 2004, 17:48
Anul asta pentru Federer ce a fost? Un taur pt colectie?
Un instrument traditional,un fel de flaut,care cica ar ajuta la calmarea vacii Juliette cand e agitata :D