PDA

View Full Version : Campionatele Mondiale de la Varese (Italia)



dumy84
22nd September 2008, 16:36
Localitatea italiana Varese va gazdui intre 23 si 28 septembrie Campionatele Mondiale de Ciclism pe sosea, la intrecere participand nu mai putin de 827 de sportivi si sportive din 58 de state.

Printre participanti se vor numara si 5 ciclisti romani, trei in la Under 23 in cursa de fond (Andrei Nechita, Albert Filon-Serban si Marius Cristian Petrache) si alti doi in cursa elitei, dar la contracronometru (George Daniel Anghelache si Gabriel Pop Sorin).

Mai multe amanunte pot fi gasite pe site-urile oficiale:

http://www.varese2008.org/eng/index.asp?c=14

http://www.uci.ch/templates/UCI/UCI5/layout.asp?MenuId=MTI1NDk

dumy84
28th September 2008, 18:19
Alessandro Ballan este noul campion mondial, italianul impunandu-se in fata conationalului sau Damiano Cunego, bronzul revenindu-i danezului Matti Breschel.

useroarecare
28th September 2008, 19:23
Am văzut ultima parte a cursei, destul de interesantă. Mă așteptam să se impună un favorit.Cursa părea făcută pentru Bettini. Un pic cam dezolant că a cedat fără măcar să lupte, dar toate peste toate Ballan mi se pare un iînvingător meritoriu.
Acum că s-a terminat senzonul, toată energia e canalizată către TDF 2009, Contador vs Armstrong

rob_din
28th September 2008, 20:55
Un sezon trist dominat de cele doua tari care inca isi protejeaza dopatii: Italia si Spania

Uitati-va la ciclismul francez: practic nu mai exista. De la scandalul Festina pur si simplu nu mai reusesc nimic. Iar atunci cand a izbucnit scandalul francezii aveau campion mondial: Laurant Brochard. De atunci, in 11 ani au reusit doua medalii de bronz. Asta se intampla cand te lupti cu dopajul. Italia si Spania de atunci isi impart titlurile intr-o veselie.

rob_din
28th September 2008, 20:57
Si se anunta un sezon si mai trist. Revin in forta alte doua puteri ale dopajului: Kazahstanul cu echipa Astana si SUA cu Landis si Armstrong

dumy84
29th September 2008, 14:32
Sa nu uitam ca in 2009 se anunta revenirea sigura a lui Ivan Basso, existand posibilitatea ca si Alexander Vinokourov sa urce din nou in sa.

Boonen
29th September 2008, 20:37
Ivan Basso va participa la Cupa Japoniei pe 25 octombrie, sunt curios sa vad cum se va prezenta. Am ramas fanul lui, sa nu uitam ca Basso este unul dintre putinii care au platit pentru ca faceau parte din Operacion Puerto. Contador si Valverde sunt bine mersi.:(

rob_din
29th September 2008, 20:53
Ivan Basso va participa la Cupa Japoniei pe 25 octombrie, sunt curios sa vad cum se va prezenta. Am ramas fanul lui, sa nu uitam ca Basso este unul dintre putinii care au platit pentru ca faceau parte din Operacion Puerto. Contador si Valverde sunt bine mersi.:(

Si daca a platit il face mai curat? Si oricum datorita unor interpretari mai originale n-a facut cei doi ani

Boonen
29th September 2008, 22:03
Va face exact doi ani, dupa Turul Italiei nu a concurat mai multe luni, la aceasta i s-a mai adaugat 14 luni martie 2007-24 octombrie 2008. rob_din esti gica contra, nu-l face mai curat dar nici mai murdar ca altii.

rob_din
29th September 2008, 22:41
Va face exact doi ani, dupa Turul Italiei nu a concurat mai multe luni, la aceasta i s-a mai adaugat 14 luni martie 2007-24 octombrie 2008. rob_din esti gica contra, nu-l face mai curat dar nici mai murdar ca altii.

In ce sens? Eu vreau ca macar cei pedepsiti sa-si ispaseasca pedeapsa. A fost pedepsit doi ani pe 15 iunie 2007

Boonen
29th September 2008, 23:28
Se vede ca n-ai citit cu atentie, Basso isi ispaseste cei 2 ani, dupa 24 octombrie va putea participa la curse.

dumy84
30th September 2008, 00:18
Oricum Basso ciclistul va fi un fel de Joseba Beloki dupa accident. Sa nu creada cineva ca-si va mai depasi conditia de ciclist obisnuit, asa cum s-a intamplat cu David Millar. Bineinteles ca va mai castiga cate o etapa, doua poate chiar una de munte la final de Giro, dar nu va mai fi acel 'terminator' care ucidea etapa de la Kronplatz, terminata inainte de termen pe Passo Furcia din cauza zapezii.

rob_din
30th September 2008, 09:00
Cam asa se intampla cu toti cei gasiti dopati