PDA

View Full Version : Prim ministru 2008-(2012)



Balaci
22nd September 2008, 12:51
S-au cam anuntat posibilii prim ministrii. Pe care dintre acestia il preferati ca sef al guvernului?

rob_din
22nd September 2008, 13:15
Nastase, oricat de insuportabil este e singurul care chiar a facut ceva ca prim-ministru. De furat au furat toti

Balaci
22nd September 2008, 13:31
Da, Nastase ar fi ideal, insa Geoana s-a anuntat ca potential prim ministru din partea PSD

Urmuz
22nd September 2008, 15:30
Mi-as dori un alt fel de prim-ministru: uman, ferm, echilibrat si bun vorbitor de limba romana. Cred ca Mugur Isarescu intruneste calitatile mai-sus pomenite.
Mi-e mila de Romania ce trebuie sa aleaga intre cei trei domni anuntati candidati la functia de sef al Executivului.

rob_din
22nd September 2008, 15:33
Mi-as dori un alt fel de prim-ministru: uman, ferm, echilibrat si bun vorbitor de limba romana. Cred ca Mugur Isarescu intruneste calitatile mai-sus pomenite.
Mi-e mila de Romania ce trebuie sa aleaga intre cei trei domni anuntati candidati la functia de sef al Executivului.

Unul care are ca pasiune omorarea din placere a unor animale nu mi se pare uman. Ma rog asta e opinia mea.

Isarescu deja a stat prea mult si la BNR, ce-a furat si ala de pe acolo Dumnezeu stie

Balaci
22nd September 2008, 15:38
Pai atunci Nastase cu atat mai putin poate fi considerat uman, daca e sa luam in calcul pasiunile criminale:)

Sergiu
22nd September 2008, 18:54
Isarescu? Daca vrea sa fie prim ministru, sa se duca intr-un partid, sa-si faca o echipa si apoi sa vina cu un program. Altfel sunt vorbe in vant.
Daca reuseste sa castige alegerile cu programul sau atunci felicitari, insa asa cum stau lucrurile mi s-ar parea o nesimtire la adresa celor care ar vota ceva partide cu programele lor daca o persoana neimplicata in campania electorala ar fi desemnat prim ministru.

Zabriskie
22nd September 2008, 19:28
Unul care are ca pasiune omorarea din placere a unor animale nu mi se pare uman. Ma rog asta e opinia mea.

Lol, pai atunci despre Nastase care impusca vreo 30 de mistreti la o vanatoare ce sa mai zici...

Gontel
22nd September 2008, 21:49
Tiriac si gasca lui sunt tatici cu 180.

on: nu ma intereseaza cine o sa fie prim-ministru, doar pe jiji sa nu il vad la Palatul Victoria.

Lordliv
22nd September 2008, 23:48
isarescu?!
cati bani pierd romanii de pe urma lui si cati castiga multinationalele ( aici includ si bancile!)
asta este mai criminal decat nasty,stolo si prostanacu' la un loc:drak:

ps. din pacate nu va fi cel pe care il dorim noi ,ci cel pe care il doreste base!:rolleyes:

delaparis
23rd September 2008, 00:12
de ce "din pacate" ?

Tyler Durden
23rd September 2008, 01:23
Fane Spoitoru prim ministru!!!

Romeo
23rd September 2008, 07:07
isarescu?!
cati bani pierd romanii de pe urma lui si cati castiga multinationalele ( aici includ si bancile!)
asta este mai criminal decat nasty,stolo si prostanacu' la un loc:drak:

ps. din pacate nu va fi cel pe care il dorim noi ,ci cel pe care il doreste base!:rolleyes:

pai ce multinationale vor mai veni la noi sa nu castige ? Sau poate nu vrei sa avem Coca Cola, Pepsi, Renault, Ford, preferi cumva Adria, Izvorul Minciunilor, Lastun, Oltcit ? Isarescu nu are darul prostirii electoratului, ca Mircea, Teodor sau Calin. Ne-a invatat comunismul ca firmele multinationale vin sa ne ia bogatia noastra si acum ne e frica de ei, ca noi nu stim decat sa furam d ela unii s adam altora nu conteaza.
Lasati-l pe Isarescu acolo unde este, nu-i trebuiesc partide de profitori. Treaba lui ce avere si-a facut, oricum nu cat Vantu, Copo sau Jiji.

Lordliv
23rd September 2008, 09:11
de ce "din pacate" ?

corect!
reformulez,din pacate pentru UNII care posteaza sau nu pe aici...:D

Lordliv
23rd September 2008, 09:24
pai ce multinationale vor mai veni la noi sa nu castige ? Sau poate nu vrei sa avem Coca Cola, Pepsi, Renault, Ford, preferi cumva Adria, Izvorul Minciunilor, Lastun, Oltcit ? Isarescu nu are darul prostirii electoratului, ca Mircea, Teodor sau Calin. Ne-a invatat comunismul ca firmele multinationale vin sa ne ia bogatia noastra si acum ne e frica de ei, ca noi nu stim decat sa furam d ela unii s adam altora nu conteaza.
Lasati-l pe Isarescu acolo unde este, nu-i trebuiesc partide de profitori. Treaba lui ce avere si-a facut, oricum nu cat Vantu, Copo sau Jiji.

:happy:happy:happy
romeo,sustinator al multinationalelor!:happy:happy:happy

ps. isarescu " nu are darul prostirii electoratului ",dar in schimb executa fara ezitare ordinele ocultei financiare mondiale,trecand peste interesele tarii!

ca sa nu mai vorbesc de celebra lui butada: romanii se imprumuta la banci pentru ca nu au bani sa-si plateasca intretinerea!
daca nu au bani de intretinere ,de unde vor avea bani de restituire a imprumutului?!

isarescu-un individ cinic,care a pregatit invazia psd-ului la guvernare in perioada 2001-04,prin modul cum a condus guvernul conventiei in 2000!:ok:

JJ
23rd September 2008, 11:58
Draga Stolo sta prost cu sanatatea, Geoana e un prostanac notoriu, Becali zice si el la misto ca ar candida... Pe bune daca nu tot Tariceanu ar fi cel mai bun prim ministru din cei de mai sus.
Si chiar nu am votat cu liberalii...

Elphax
23rd September 2008, 13:13
eu sunt convins ca Stolo e pus acolo doar ca sa aduca voturi, nu va fi el primministru daca PD face guvernul

cu PSD e foarte dubios, daca Geoana candideaza ca prim ministru inseamna ca Nastase vrea sa fie presedinte? :headbang:

tot guvernul PNL a avut cele mai mari realizari dupa revolutie, crestere economica, salarii mai mari, investitii si salarii mari in invatamant, chiar pensiile aduse la un nivel mai mult decat decent - deci tot Tariceanu ar fi bun acolo - din pacate ar continua meciul cu Basescu ...

Cipri
23rd September 2008, 19:08
Becali :D:D:D

J.Bond
24th September 2008, 18:16
Stolo clar. DE departe cel mai credibil in toate sondajele la ora actuala.:);)

Balaci
24th September 2008, 18:19
Cel mai credibil in sondaje? Adica cum vine asta?

Cristian
24th September 2008, 20:08
Nici unul din cei enumerati mai sus pentru postul de prim-ministru nu-mi inspira incredere.

Romeo
25th September 2008, 12:03
:happy:happy:happy
romeo,sustinator al multinationalelor!:happy:happy:happy

ps. isarescu " nu are darul prostirii electoratului ",dar in schimb executa fara ezitare ordinele ocultei financiare mondiale,trecand peste interesele tarii!

ca sa nu mai vorbesc de celebra lui butada: romanii se imprumuta la banci pentru ca nu au bani sa-si plateasca intretinerea!
daca nu au bani de intretinere ,de unde vor avea bani de restituire a imprumutului?!

isarescu-un individ cinic,care a pregatit invazia psd-ului la guvernare in perioada 2001-04,prin modul cum a condus guvernul conventiei in 2000!:ok:

nu au multinationalele nevoie de sustinerea mea. Daca vei intra intr-un supermarket din occident vei vedea aceleasi marci de sampoane, de produse lactate, etc. Odata cu trecerea la capitalism am fost fericiti sa primim multinationalele. Daca tu crezi ca politica trebuie facuta de pustanii care scriu prin ziare interviuri ca cele postate de tine mai sus inseamna ca ai aceeasi minte ca ei. Stirile financiare valoreaza tot atat cat un ziar, cum se odihnesc bursele straine, gata si a noastra, cum creste PIB ul in UE, repede si ai nostri.
Isarescu a demarat cresterea economica, la catastrofa ne-au dus Ciorbea si Radio Vasile. Cu imprumutul si plata intretinerii, poate exista varianta: te imprumuti iarna si restitui vara, banca isi ia profitul si mai isi face reclama in 2 ziare de doi bani. Numai la noi pensia coincide cu valoarea intretinerii din luna decembrie.

Lordliv
26th September 2008, 17:17
@ romeo

Trecand peste observatiile puerile la adresa persoanei mele ,ajung la acelesi mugurel isarescu, membru al Clubului de la Roma si al Trilateralei ,adica a acelor organizatii oculte care au ca scop crearea unei supraputeri economice mondiale deasupra guvernelor statelor nationale!
Deviza lor? To change the tenure of the land!

Romeo
27th September 2008, 10:16
@ romeo

Trecand peste observatiile puerile la adresa persoanei mele ,ajung la acelesi mugurel isarescu, membru al Clubului de la Roma si al Trilateralei ,adica a acelor organizatii oculte care au ca scop crearea unei supraputeri economice mondiale deasupra guvernelor statelor nationale!
Deviza lor? To change the tenure of the land!

pentru cei mici o fi oculta, asta ca in zicala cu vulpea si strugurii. Doar ca noua ordine mondiala (iti amintesti sintagma ?) s-a transformat in vechea ordine mondiala, bazata pe supraputerea mondiala de care te temi tu. Ce este rau in asta ? Ca Spania si Grecia sunt tari prospere ? Ca Slovenia, tara cu 2,5 milioane de locuitori are de 3 ori mai multa autostrada decat noi ? In schimb, ai vazut cat de rau putem ajunge daca ne conduc comunistii nostri sau daca ne aducem minerii ca sa spunem occidentului ca nu a sosit vremea lor. Europa a ajuns la concluzia ca trebuie sa fie unita ca sa fie o supraputere, or sti ei de ce si asta cand productia Asiei creste anual.
Ce au adus statele nationale ? Conflicte permanente, razboaie si ridicarea unui stat de imigranti ca cea mai mare putere mondiala.

Lordliv
27th September 2008, 12:28
Cei care promoveaza acest concept, sa fii sigur ca nu au printre preferintele lor,prosperitatea si libertatea individului...
Vorba cetateanului Bush,indivizii sunt niste " sacarsi " care trebuie sa lucreze pentru sistem:mda:
Pentru tine ,probabil oculta nu mai este oculta,felicitari esti un om realizat ( pe pamant:D),probabil ca ai si legaturi cu Ordinul Iezuitilor si nu mai ai treaba cu astia mici care sunt doar masa de manevra ( cum au fost din totdeauna!)

Astia pe care ii lauzi tu ,dupa ce au dat rateu cu sistemul comunist ,dau rateu acum si cu sistemul capitalist ( nationalizarea din America este un fapt incredibil si putin mediatizat in acest sens!)
A sa nu uit, pregatesc intens ascensiunea Chinei si Indiei...
Adica a unui sistem mixt ( capitalism + comunisma) de exploatare al omului:ok:

Romeo
27th September 2008, 18:36
Pentru tine ,probabil oculta nu mai este oculta,felicitari esti un om realizat ( pe pamant:D),probabil ca ai si legaturi cu Ordinul Iezuitilor si nu mai ai treaba cu astia mici care sunt doar masa de manevra ( cum au fost din totdeauna!)

Astia pe care ii lauzi tu ,dupa ce au dat rateu cu sistemul comunist ,dau rateu acum si cu sistemul capitalist ( nationalizarea din America este un fapt incredibil si putin mediatizat in acest sens!)
A sa nu uit, pregatesc intens ascensiunea Chinei si Indiei...
Adica a unui sistem mixt ( capitalism + comunisma) de exploatare al omului:ok:

de ce crezi ca cei care nu suntem de parerea celor mici avem neaparat legaturi cu tot felul de ordine ? Sa-ti dau un exemplu de om care a ajuns cel mai bogat din lume: Bill Gates. Alt om de succes a fost cel care a inventat Playboy. Oameni care au intuit ceva care a fost util. Romania a vrut intotdeauna sa copieze, dar a facut-o mai slab. Si Ceausescu cu industria sa grea a preluat o idee, din nefericire falimentara pentru el si pentru noi.
Si marile tale familii se supun legii falimentului, dar banii le permit intotdeauna sa-si gaseasca oameni foarte bine instruiti si raman bogati zeci de ani.
Intrebarea este daca poti tu, impreuna cu cati oameni vrei tu sa ii incurci. Fii sigur ca nu le pasa de forumuri, si astea sunt o mani****re din celebrul "divide et impera", cate postari, atatea idei diferite, dar mai ales multa prostie (persoanele d efata se exclud).
Conteaza pentru noi ca a fost nationalizare in USA ? Cui foloseste ? Putem noi forma un alt curent impotriva lor, dupa ce comunismul a sucombat tot in fata perspectivei bogatiei ?
Ridicarea Chinei si Indiei ? Inaintea lor a fost Koreea, Taiwan, Hong Kong si ... Japonia. China si India au un imens potential uman, mana de lucru ieftina. Tu ce le opui ? Idei neocomuniste, aceeasi invidie a celui slab in fata celui bogat ? Important este cum traiesti, crezi ca poti schimba lumea ?
Poti fi realizat astazi, dar sa fii falit peste un an, au fost atatea cazuri in lume, asa ca estimarile mele in ceea ce ma priveste pe 10 ani pot fi oricand spulberate, chiar si in perspectiva capitalismului din viitorii 50 de ani, ca mai mult nu am de trait.

Lordliv
27th September 2008, 19:44
@ Romeo
Nu sunt tata ,de partea celor mici si multi!
Chiar cred ca isi merita soarta ( karma:D) si am inceput si eu sa-i ignor cu desavarsire:ok:
Fiecare pentru el,traim intr-o jungla pre capitalista,nu?
Cat despre faptul ca mai postam pe aici,ai si tu dreptate!
Tu de ce postezi?
Motivul meu principal este sa-mi descarc energiile negative, ( in ciuda aparentelor, uneori sunt stresat de complexitatea unor afaceri si de rezultatul lor),iar cel secundar este sa observ si reactiile unor smecherasi cand le divulg niste " informatii "!
Am ajuns la o varsta cand imi place sa studiez si natura umana (:drak:) si ma distreaza al naibii de mult cand niste neofiti ma iau peste picior! ( cam sadic,nu?!)
Ahh si sa nu uit! Persoanele de fata se exclud,bineinteles!

PS Chiar imi face placere sa discut cu tine! In afara de o stereotipie inerenta (des intalnita la niste statisticieni,si cand spun statisticieni ma gandesc si la profesorul meu din domeniu, Puiu Georgescu de acum vreo 25 de ani...) informatiile tale sunt pertinente si le primesc cu placere...:ok:

Romeo
28th September 2008, 16:37
Tu de ce postezi?
Motivul meu principal este sa-mi descarc energiile negative, ( in ciuda aparentelor, uneori sunt stresat de complexitatea unor afaceri si de rezultatul lor),iar cel secundar este sa observ si reactiile unor smecherasi cand le divulg niste " informatii "!
Am ajuns la o varsta cand imi place sa studiez si natura umana (:drak:) si ma distreaza al naibii de mult cand niste neofiti ma iau peste picior! ( cam sadic,nu?!)

PS Chiar imi face placere sa discut cu tine! In afara de o stereotipie inerenta (des intalnita la niste statisticieni,si cand spun statisticieni ma gandesc si la profesorul meu din domeniu, Puiu Georgescu de acum vreo 25 de ani...) informatiile tale sunt pertinente si le primesc cu placere...:ok:

de ce postez ? Poate sunt naiv sa cred ca pot schimba gandurile altuia, si intr-o pauza de munca imi descarc astfel oboseala.

Esti dintre cei care posteaza ceva interesant, fata de cei care scriu 1-2 randuri, desi mentalitatea societatii in care am trait isi pune uneori amprenta pe judecata ta sau a mea.
Am o varsta la care imi place sa observ mani****rile cu ajutorul mass-mediei, la care se adauga nou-venitele: forumuri si bloguri. Cele din urma ma intereseaza mai putin. Acolo este evident ca cei care le tin au un interes financiar, ca doar nu si-o pierde Tolontan timpul de pomana. Toate aceste mani****ri au un efect: suntem informati de toate problemele care exista, dar suntem si divizati in grupulete pro si contra, cu cat sunt mai multe, cu atat mai bine, ca nu se pot rezolva toate si eventual ne gadila o problema si poate mergem la vot. De aceea ar trebui stabilite prioritati si lucrat intens pe acestea, mai ales ca Romania a fost lipsita de gandire economica de piata si din nou se bate moneda pe diverse directii in locul unei perspective productive.
Atunci cand ne plangem de lipsa mainii de lucru umplem orasele de politai si jandarmi (le-o fi frica celor care au furat de reactia poporului ?). In realitate lipseste mana de lucru batjocorita in constructii, unde se vrea aceeasi plata proasta in conditii de munca prost organizata, in timp ce la altii se poate castiga de 4 ori mai bine. Sau in sport, marim numarul de echipe din prima divizie in conditiile in care stadioanele sunt pe 3/4 goale si mai vrem si multe meciuri in Europa, iar daca spectatorul lipseste de pe stadion, trusturile media concureaza care sa bage mai multi bani in bugetul ligii, respectiv al cluburilor.
Ne plangem de personal in spitale, dar primul lucru pe care il invata o eleva in practica este cat trebuie sa dea spaga sa se angajeze intr-un astfel de spital.
De aceea nu vad ce rost are sa ne duelam la cat de prostanac este Geoana, la cat de mincinos este Taricelu sau cat de jalnic este Stolo. Niciunul din ei nu va face mai mult decat s-a facut pana acum.
Doua personaje interesante in aceasta campanie continua sunt Calinescu si Prigoana, cel putin explica fara menajamente unele lucruri.