PDA

View Full Version : yahoo! fantasy basketball 2008-2009



Pages : [1] 2 3

Irimus
22nd September 2008, 12:19
jucam anul asta? cine se baga? ca deobicei il propun pe caseta comisar.

caseta
22nd September 2008, 15:08
eu m-as baga.
de data asta as vrea h2h.

irimus, multumesc pt increderea acordata, insa nu prea cred insa ca voi avea timp sa fiu comisar. sau sa fie ca sezonul trecut cind se votau trades incorecte. pina la urma mi s-a parut ca a mers ok asa, cu voturi.

anyway, ar trebui sa fim cel putin 8 ca sa facem o liga. 8 care sa se tina.

sa vedem cine se baga.

Busta
22nd September 2008, 15:51
eu ma bag ... oricum o sa fim sigur peste 8 ... anul trecut am fost 16 si anul asta vad ca au mai aparut si catziva useri noi care ar putea participa ... dar sa avem grija sa nu mai lasam pe cei care isi fac echipa si dupa aia nu se tzin de treaba ... mai tzine minte cineva cine nu s-a tzinut de treaba anul trecut ?!

si eu as vrea h2h si cum afost anu trecut cu voturi impotriva tradeurilor incorecte e f bine ... nustiu exact ce atributii are comisarul dar cred ca ar putea fi oricine doar sa fie activ

Razvan P
22nd September 2008, 16:11
Ma bag si eu, mi-ar placea rotiserie ca nu am jucat pana acum h2h. E adevarat ca e momentul sa invat si h2h , propun sa facem 2 ligi , una h2h si una rotiserie, cred ca efortul comisarului e acelasi (adica minim) chiar daca facem 2 ligi, daca se merge pe vot impotriva trade-urilor dubioase.

Irimus
22nd September 2008, 16:21
Am o alta propunere.Tinand cont ca jucam deja de cativa ani, ce ziceti de ideeea de a face o liga din care se pastreaza un anume numar de jucatori si pt sezoanele urmatoare?E ca si cum ai incepe o francisa pe care o conduci pt mai multi ani...exista mi se apre optiune Keeper si pasterzi doar un numar ales (vreo 6-7 as zice eu ca sunt destui) iar la anul doar restul sunt redraftati

Busta
22nd September 2008, 16:59
Am o alta propunere.Tinand cont ca jucam deja de cativa ani, ce ziceti de ideeea de a face o liga din care se pastreaza un anume numar de jucatori si pt sezoanele urmatoare?E ca si cum ai incepe o francisa pe care o conduci pt mai multi ani...exista mi se apre optiune Keeper si pasterzi doar un numar ales (vreo 6-7 as zice eu ca sunt destui) iar la anul doar restul sunt redraftati

e o idee buna dar si una rea ... de exemplu poate aflu la anu ca 2 din cei 6 jucatori sunt accidentatzi destul de grav sau ceva ... dar suna si interesant ca te atasezi mai mult de echipa ta si e cum zici si tu un fel de franchise ... eu sunt pentru acest tip de liga

Irimus
22nd September 2008, 18:55
Oricum am juca exista riscuri insa asa mi se pare mai spectaculos

cgrecu
22nd September 2008, 20:52
nu shtiu cum statzi cu timpul, dar eu propun sa facem 2 sau 3 ligi, una pentru fiecare system. H2H si rotiserie sunt destul de diferite - personal prefer rotiserie. O liga cu keepers suna interesant, dar ma tem ca vor fi probleme cu commitmentul - unora le e greu sa se tzina un sezon intreg ...

caseta
22nd September 2008, 20:58
Am o alta propunere.Tinand cont ca jucam deja de cativa ani, ce ziceti de ideeea de a face o liga din care se pastreaza un anume numar de jucatori si pt sezoanele urmatoare?E ca si cum ai incepe o francisa pe care o conduci pt mai multi ani...exista mi se apre optiune Keeper si pasterzi doar un numar ales (vreo 6-7 as zice eu ca sunt destui) iar la anul doar restul sunt redraftati

eu de mult ma gindeam la asta dar mi-e ca sunt prea putini care s-ar tine. abia gasim oameni sa se tina un sezon, daramite mai multe sezoane la rind ....

Irimus
22nd September 2008, 23:03
pai Caseta, hai sa facem asa cu Keeper, jucam un an si la o adica daca la anul nu mai sunt oamenii respectivi dispusi sa joace facem o alta liga.sper totusi ca la anul, cei care au echipe mai slabe sa aiba bunul simt si sa continue...

@cregu:de abia au timp sa-si faca echipa pt o lige...deci nu cred ca se pune problema sa facem mai mult de una.eu cel putin nu vreau sa joc in mai mult de 2 ligi(una cu voi si una cu comunitatea de fani sixers de pe realgm.com)

ps:daca jucam rotiserie, fac apel doar la cei care cred ca se vor tine...mai bine mai putini dar seriosi


Sunt 100% pt rotiserie.Da ,stiu, h2h e mai misto insa nu e cinstit deloc.Poti sa ai echipa super buna, sa domini tot sezonul iar in sapt in care joci finala, jucatorii cei mai buni sa fie odihniti(pt ca se apropie playoff-ul)=> rotiseria e de departe cea mai cinstita!Caseta, si eu prefer h2h cand vine vorba de fun dar daca vrem sa jucam cu Keeper trebuie sa fie ceva care sa valorifice timpul acordat echipei intr-un an etc...ori stii si tu prea bine ca la h2h nu e prea cinstit...

caseta
22nd September 2008, 23:45
rotiseria e mai echitabila, stiu. daca ai cele mai bune stats overall, cistigi.
pe de alta parte la h2h sunt mai multe sanse sa se tina mai multi pina la final. la rotiserie de cele mai multe ori e clar cistigatorul chiar cu 2 luni inainte de final.

http://archive.fantasysports.yahoo.com/nba/2007/21413

anul trecut era clar ca ne rupe cgrecu. de altfel am postat un mesaj sa il felicit prin februarie cred. am verificat, la inceputul lui martie si mesajul zice "era evident de ceva vreme" so .... din februarie se stia cine cistiga. that takes the fun out of it.

cgrecu a cistigat detasat cu 109 p.
dupa aia au fost 3 intre 87 si 84.5 puncte care se bateau pt locul 2, dar nu aveau nici o sansa la locul 1.
dupa aia inca 4 intre 77.5 si 72.5 puncte care se bateau pt locul 5 dar nu aveau nici o sansa la vreun loc mai sus de 5.
nu mai zic de aia de mai jos, ca oricum am impresia ca majoritatea renuntasera ...

in conditiile astea cind cu 3-4 luni inainte de final e clar ca nu ai sanse sa cistigi, multi isi pierd interesul. da, stiu, se poate rupe un jucator al aluia care e pe primul loc, dar chiar si asa, daca nu esti pe 2 sau 3, tot nu ai nici o sansa. de ex anu trecut pt ca unul dintre cei care se bateau pt locul 5 sa aiba sanse sa cistige trebuia sa ii se rupa 4 jucatori buni lui cgrecu si cite 2-3 jucatori de la fiecare din cei de pe locurile 2-4.

la h2h pina la urma e mai aproape de realitate unde daca ai ghinion de accidentare in playoffs, ejti out.

cgrecu
23rd September 2008, 05:17
mda - realitatea e ca h2h are sanse sa te tzina in priza pina la final.

Eventual sa facem o liga oficiala h2h si daca mai se string destui, poate iese si de o rotiserie. Chestia e ca daca tot intri pe yahoo, nu e chiar asha mare lucru sa faci 2 echipe in loc de una. Plus ca daca ramii in urma la una din ele, dar eshti in cursa la cealallta, sunt sanse mai mari sa te tzii de amindoua ...

Preferintza mea ramine
1. rotiserie
2. keeper
3. h2h

Irimus
23rd September 2008, 12:42
r

la h2h pina la urma e mai aproape de realitate unde daca ai ghinion de accidentare in playoffs, ejti out.

nu e vb doar de accidentari.e vorba ca jucatori precum ray allen, kg, kobe sau duncan sunt odihniti la greu pe final de sezon regulat in timp ce altii precum(ex de sez trecut) joe johnson, andre miller sau mota ellis jucau cate 45 de minute pe meci in ultimele 2 sapt pt ca echipa avea nevoie diseprata de victorie.la rotiserie dealungul unui sezon lucrurile se mai regleaza pt ca sunt foarte multe meciuri si se trec mai usor cu vederea 30 de puncte si 15 assisturi insa intr-o sapt conteaza foarte mult!

turcu
25th September 2008, 01:34
Eu am stat pe el pana la final, chiar daca nu mai aveam vreo sansa la primul loc. Nici nu mai stiu pe ce loc am terminat, 2 sau 3 parca. Dar pierdusem un pic din motivatie.
Am jucat h2h cu un an inainte, si mi-a placut mult mai mult. Mult mai antrenant. Am intrat in playoff de pe locul 4 si am castigat campionatul. Hai sa incercam h2h anul asta.
D-abia astept sa inceapa o data macar meciurile de preseazon, chiar daca domnul Arenas mi-a facut-o din nou. Asta e, pana la urma sper sa-i treaca genunchiul ala o data. GO WIZARDS

Profetu
25th September 2008, 12:38
Ma bag si eu bineinteles ...
Poate facem doua ligi, una rotiserie si una H2H ... sa-l multumim anu asta si pe comisar ...

Irimus
25th September 2008, 14:58
io nu sut tde acord cu 2 ligi.inevitabil in una iti dai mai mult interes decat in alta.daca la vot iese roto jucam roto, daca iese h2h jucam h2h.majoritatea sa decida!

caseta
25th September 2008, 19:22
nu e vb doar de accidentari.e vorba ca jucatori precum ray allen, kg, kobe sau duncan sunt odihniti la greu pe final de sezon regulat in timp ce altii precum(ex de sez trecut) joe johnson, andre miller sau mota ellis jucau cate 45 de minute pe meci in ultimele 2 sapt pt ca echipa avea nevoie diseprata de victorie.la rotiserie dealungul unui sezon lucrurile se mai regleaza pt ca sunt foarte multe meciuri si se trec mai usor cu vederea 30 de puncte si 15 assisturi insa intr-o sapt conteaza foarte mult!

acum le exagerezi si tu.
care la greu odihniti kobe sau duncan cind intre prima si a 6-a din West erau doar 3 W diferenta ?
n-au fost deloc odihniti ca 1W putea sa faca dif intre seed 3 sau 5-6.

in plus asta mai adauga un factor de care tre sa tii cont si face jocul mai interesant.

cgrecu
25th September 2008, 21:01
si eu sunt pentru 2 ligi, ar putea fi si un avantaj ca ii potzi santaja pe cei care merg mai prost intr-o liga sa se tzina de treba (in caz ca le merge bine in cealalta liga - ii supui la penalizari :) ).

probabil ar trebui sa votam si pentru 2 ligi sau una singura.
argumente pro:
- toata lumea e multzumita
- mai multe sanse sa ramii implicat pina la final
- strategii diferite
- doua drafturi - double the fun

argumente contra
- mai mult timp necesar
- scade din "prestigiul" cishtigatorului

daca mai sunt idei - adaugatzi la lista ...

Irimus
25th September 2008, 23:13
multa lume mai joaca si in alte ligi deci sincer mi se pare prea mult sa facem 2 ligi...

Profetu
26th September 2008, 10:15
Io anu trecut am jucat in doua ligi, una rotiserie si una H2H ... Treaba e ca daca anu asta aici trecem la H2H n-o sa mai am unde sa ma bag la o rotiserie ... Daca imi da cineva o sugestie in acest sens as fi impacat.

Orice fel de liga vom avea, io oricum ma tin pana la final.

Irimus
26th September 2008, 13:46
Si eu ma tin orice ar fi(anul trecut am avut echipa facuta chiar si un ultima zi) insa trebuie sa facem o singura liga! Altfel nu are farmec dupa parerea mea.Cine se pune sa mai faca trade-uri in ambele ligi?

caseta
6th October 2008, 02:50
am facut liga pe ESPN. cu settings discutate, are si keeper.
daca vreti neaparat, o fac pe yahoo ... dar am putea sa testam si ESPN un an. in plus am impresia ca sunt mai flexibile settings-urile. which is good.

click here to join:
http://games.espn.go.com/fba/tools/join?leagueId=31036

si bagati fiecare ce echipa aveti, ca sa stim cu totii ...

EDIT:
sa nu uit: tre sa stabilim si data draftului. daca vreti weekendu viitor, eu pot doar simbata, altfel veniti cu propuneri.

Irimus
6th October 2008, 14:55
Sincer, desi mi-am dorit sa jucam cu keeper sunt 100% pt a ramane la Y! ne-am obisnuit acolo si in plus avem deja profil acolo cu cariera, trofee .etc

Razvan P
6th October 2008, 17:08
Sincer, desi mi-am dorit sa jucam cu keeper sunt 100% pt a ramane la Y! ne-am obisnuit acolo si in plus avem deja profil acolo cu cariera, trofee .etc

corect

Sharkie
6th October 2008, 17:16
y jo tambien

Profetu
6th October 2008, 17:42
Si eu as prefera Yahoo ...

caseta
6th October 2008, 23:52
http://basketball.fantasysports.yahoo.com/league/la_marcel
pass: yahoovretiyahooaveti

si nu uitati sa bagati aici care ce echipa aveti

Razvan P
7th October 2008, 10:02
liga are id-ul 52224 si parola de mai sus(sau mai jos, depinde de cum va afiseaza posturile ;) ) asta ca sa fie mai usor daca intrati pe custom league

outsiderii ma reprezinta

Magicul
7th October 2008, 10:46
Black Mamba's e a mea

real23
7th October 2008, 11:10
Ballin' Skulls here

Sharkie
7th October 2008, 11:37
Gina Wilds:cool:

Busta
7th October 2008, 11:45
Chi-Town Ballers

Profetu
7th October 2008, 12:58
Plugarii, ca de obicei.

Doar o intrebare: nu credeti ca sunt putine doar 25 de achizitii tot sezonul ? Cred ca e interesant sa gasesti "diamantul in tarana" cum se exprima caseta mai demult si de aceea mi-ar fi placut sa am la dispozitie mai multe ocazii ... Probabil ca si trade-urile se vor adauga la aceste 25 de achizitii ...

caseta
7th October 2008, 13:53
nope. 25 se refera doar la alegerea de FA. trades sunt unlimited.
anul trecut am jucat cu 30 si nu s-au folosit toate.
am mai zis o data de ce cred ca e mai bine sa fie cit de cit limitate: unii nu au timp sa se ocupe chiar zilnic. ori daca cineva are muuuult timp o sa faca drop/pick FA zilnic, si in final ajunge sa aiba mai multe games played (total) decit altii. daca nu am limitat nr de meciuri pe pozitie (e si optiunea asta si e ON default la ligile publice), macar aici sa punem o limitare ...

AxinTe
7th October 2008, 14:23
http://basketball.fantasysports.yahoo.com/league/la_marcel
pass: yahoovretiyahooaveti

si nu uitati sa bagati aici care ce echipa aveti

ballstars here.

Busta
7th October 2008, 15:48
ballstars here.

sper ca o sa joci pana la sfarsit ca vad ca nu ai mai jucat decat o singura data si ai ieshit ultimul din 12

Profetu
7th October 2008, 17:00
Caseta, se poate ridica limita aia la 35, va rog ?

cgrecu
7th October 2008, 17:56
TeamRaptors on standby

Loved
7th October 2008, 22:03
M loves W

za_horse
7th October 2008, 23:54
caii salbatici

Irimus
8th October 2008, 10:24
25 de miscari add/drop sunt de ajuns dupa parerea mea.

Irimus
8th October 2008, 15:24
caseta ,vezi ca iar ai setat ora gesit(ca anul trecut) si e pus draftu,la ora 23(ora Romaniei)...

Profetu
8th October 2008, 16:38
La ce ora ati stabilit draftu pe 26 octombrie ?

caseta
8th October 2008, 17:35
caseta ,vezi ca iar ai setat ora gesit(ca anul trecut) si e pus draftu,la ora 23(ora Romaniei)...

grrrrrrrrrrrrrr, stupid daylight saving time shit. adica stupid yahoo ca imi arata ora fara DST.
anyway, voiam sa il pun la 10 ora RO, dar pina la urma l-am pus la 9 ora RO.
ok asa ?

cu miscarile, anu trecut am vazut ca 25 au fost suficiente, de aia as prefera sa fie asa. daca insistati, hai sa zicem max 30, dar nu mai mult. again, eu zic ca 25 e suficient, si prea multe ii dezavantajeaza pe cei care nu au mult timp liber pt a se ocupa de echipa.



***EDIT***
vad ca suntem 12, parca numarasem 14 doritori. sharkie s-a inscris ? cine zicea ca tre sa fim nr par ca sa putem face live draft ? chestie cretina de altfel, nu inteleg ce panarama de programator a scris aplicatia aia ...

rudygay
8th October 2008, 20:45
Run and Gun

Irimus
8th October 2008, 20:56
capra cu 3 iezi

John
8th October 2008, 21:20
primiti si incepatori ? :)

Sharkie
9th October 2008, 00:44
m-am inscris, da :) am postat si aici. Gina Wilds ie echipa

Irimus
9th October 2008, 01:00
m-am inscris, da :) Gina Wilds ie echipa
sharkie e la varsta cand incepe sa le descopere pe astea :D:P

caseta
9th October 2008, 04:39
tot jenna jameson ruleaza.
:D

revenind la fantasy, mai e un loc (daca e nevoie sa fim nr par) sau fo 7 pina se umple liga. deci john, daca chiar ai de gind sa te tii ejti binevenit. dar citeste cu atentie regulile samd si vezi ca uneori treaba poate sa devina plicticoasa. e vorba de studiat muuuuulte statistici. daca nu iti place asta, nu iti va face placere nici sa joci fantasy si nu te vei tine.

Profetu
9th October 2008, 13:04
30 de mutari sunt in regula .... merci !

eu as merge pe veronica zemanova ... :yeah:

John
9th October 2008, 13:36
revenind la fantasy, mai e un loc (daca e nevoie sa fim nr par) sau fo 7 pina se umple liga. deci john, daca chiar ai de gind sa te tii ejti binevenit. dar citeste cu atentie regulile samd si vezi ca uneori treaba poate sa devina plicticoasa. e vorba de studiat muuuuulte statistici. daca nu iti place asta, nu iti va face placere nici sa joci fantasy si nu te vei tine.

m*am bagat si eu :D ... G-Unit
unde gasesc si eu niste statistici care sa ma ajute in draft ?

cgrecu
9th October 2008, 21:12
incearca pe espn.com. nba.com si yahoo.com, toate au o sectziune speciala dedicata Fantasy sports.

John
9th October 2008, 22:24
incearca pe espn.com. nba.com si yahoo.com, toate au o sectziune speciala dedicata Fantasy sports.

mc ... incerc sa ma documentez :)

Sharkie
10th October 2008, 01:25
Gina Wilds a fost echipa mea de la sportarena...am zis sa pun si aici numele :))..ie joc de cuvinte alea alea

Irimus
12th October 2008, 22:03
caseta, nu e cam tarziu draftul?ma gandesc ca 6-7 dupamasa ar fi mai ok.

Busta
12th October 2008, 22:24
eu sincer prefer sa fie dupa 8 seara fiindca weekendul ala o sa fiu plecat la munte si probabil ma intorc abia duminica in jur de 7 asa

cristane
12th October 2008, 22:37
Mai sint locuri in liga? M-as baga si eu ;)

Sharkie
12th October 2008, 22:50
mie imi convine cand e draftul. cred ca o sa fiu plecat la meci in alt oras in duminica aia.

Irimus
13th October 2008, 00:28
Mai sint locuri in liga? M-as baga si eu ;)
din cate stiu eu, da.:ok:

cristane
13th October 2008, 12:38
I'm in too :D Romanian Knicks e echipa. Facem liga cu keeperi?

Irimus
13th October 2008, 15:17
^ am impresia ca nu se mai paote cu keepers.daca gasesti tu..spune-ne pt ca eu sincer as fi vrut sa jucam cu keeper.

caseta
13th October 2008, 16:25
cind am facut liga erau nijte optiuni cu keepers. am bagat ceva valori acolo (trebuiau selectate nijte date). o sa vedem dupa draft exact ce si cum si daca e mai schimb setarile (sper sa se mai poata - pe ESPN multe setari se puteau schimba pe parcurs, pe yahoo mai putine)

Irimus
14th October 2008, 00:40
pai caseta..eu propun sa existe 4-5 keeper.ideea e ca ar trebui sa stim inainte de draft daca jucam cu keeper. ex:daca e sa jucam doar un sezon prefer sa-l iau pe iverson de ex decat pe oj mayo..dar daca ne gandim sa jucam 4-5 sezoane..e altceva ;)

caseta
14th October 2008, 01:35
pai caseta..eu propun sa existe 4-5 keeper.ideea e ca ar trebui sa stim inainte de draft daca jucam cu keeper. ex:daca e sa jucam doar un sezon prefer sa-l iau pe iverson de ex decat pe oj mayo..dar daca ne gandim sa jucam 4-5 sezoane..e altceva ;)

stiu ca am pus citiva, dar HABAR NU AM CITI. si nu gasesc de unde sa schimb setarea ... daca gasiti voi, pls let me know.

cristane
14th October 2008, 02:52
Pai la settings vad ca nu apare, dar pe prima pagina a fantasy apare clar ca se poate cu keeperi la ligile gratuite, deci trebuie sa se poata cumva. Oricum, asta va fi abia la anul, atunci ne alegem keeperii. Pina atunci nu trebuie decit sa ne hotarim noi exact ce si cum.

turcu
15th October 2008, 00:35
ce se intampla cand e gata liga? ne trimite organizatorul un mesaj?

Sharkie
15th October 2008, 21:09
da

Irimus
15th October 2008, 21:32
Pai la settings vad ca nu apare, dar pe prima pagina a fantasy apare clar ca se poate cu keeperi la ligile gratuite, deci trebuie sa se poata cumva. Oricum, asta va fi abia la anul, atunci ne alegem keeperii. Pina atunci nu trebuie decit sa ne hotarim noi exact ce si cum.
ba trebuie sa ne batem capul.trebuie sa stim exact cati keeperi folosim.;)

danicret
16th October 2008, 01:31
Scuze ca ma bag pe aici, dar dak mai sunt doritori mai sunt 2 locuri libere in liga noastra...

ID Liga 64952
Password: oradea

Mersic si distractie in noul sezon...

caseta
16th October 2008, 02:54
ba trebuie sa ne batem capul.trebuie sa stim exact cati keeperi folosim.;)

cred ca am pus 7 sau 8

cgrecu
16th October 2008, 20:49
nu e prea mult 7? Practic draftul de anul viitor va fi almost useless ...
Si legat de keepers, shtie cineva ce se intimpla daca vor fi unii care nu mai participa?
Mai ales daca avem 7 keepers, practic sezonul viitor nu va mai fi un jucator cit de cit de ales, si daca cineva renuntza, brusc apar pe piatza 6-7 jucatori de top care nu ii putem impartzi echitabil ...

Irimus
16th October 2008, 21:55
nu e prea mult 7? Practic draftul de anul viitor va fi almost useless ...


de acord.e exagerat! 4, maxim 5!

Sharkie
17th October 2008, 01:06
4 zic eu

cristane
17th October 2008, 01:48
Cred ca 7 keeperi inseamna maxim 7, nu fix 7. Si la fleaflicker.com, pt fotbal american, avem cu keeperi, dar nu trebuie sa ti-i alegi pe toti. Tii mai putini, ai mai multe pickuri in draft. In mod normal e la fel si la yahoo, caz in care propun sa raminem cu 7. Cine nu vrea atitita, nu pastreaza atitia :)

cgrecu
17th October 2008, 05:27
totushi, e foarte putzin probabil sa renuntzi la primele 3-4 picks - daca l-am luat pe garnett in runda 1, nu are sens sa renuntz la el, pentru ca sanse mici sa iau pe cineva mai bun. Majoritatea vor decide sa pastreze toate pickurile. Practic singurul motiv pentru care ai renuntza la un pick din primele 6 runde ar fi cei 2-3 rookies care au sanse sa aiba productzie consistenta si maxim 10-20 jucatori care poate fac un salt masiv din runda a 8-a si mai jos pina in runda a 5-a (cum ar fi moon sau calderon de la raptors).

Nu shtiu daca merita sistemul asta - mi se par multe dezavantaje si nu prea vad beneficiile. In mod sigur vor fi unii care ishi vor asuma riscuri mari gen Bynum in runda 1 si Oden si Beasley in runda a 2 in ideea ca anul viitor vor trage foloasele, si la fel de sigur o mare parte din riscuri or sa dea rateu, si vom avea multzi concurentzi cu sanse minime si anul asta si anul viitor care probabil vor abandona liga mult inainte de final ...

caseta
17th October 2008, 11:30
totushi, e foarte putzin probabil sa renuntzi la primele 3-4 picks - daca l-am luat pe garnett in runda 1, nu are sens sa renuntz la el, pentru ca sanse mici sa iau pe cineva mai bun. Majoritatea vor decide sa pastreze toate pickurile. Practic singurul motiv pentru care ai renuntza la un pick din primele 6 runde ar fi cei 2-3 rookies care au sanse sa aiba productzie consistenta si maxim 10-20 jucatori care poate fac un salt masiv din runda a 8-a si mai jos pina in runda a 5-a (cum ar fi moon sau calderon de la raptors).

Nu shtiu daca merita sistemul asta - mi se par multe dezavantaje si nu prea vad beneficiile. In mod sigur vor fi unii care ishi vor asuma riscuri mari gen Bynum in runda 1 si Oden si Beasley in runda a 2 in ideea ca anul viitor vor trage foloasele, si la fel de sigur o mare parte din riscuri or sa dea rateu, si vom avea multzi concurentzi cu sanse minime si anul asta si anul viitor care probabil vor abandona liga mult inainte de final ...

daca o abandoneaza anu asta nu vor mai avea ocazia sa o abandoneze anul viitor.
;) :D

Profetu
17th October 2008, 16:00
Fratilor, unde gasesc si eu care e treaba cu "Keeper" ? Habar n-am despre ce e vorba !

cgrecu
17th October 2008, 21:08
daca o abandoneaza anu asta nu vor mai avea ocazia sa o abandoneze anul viitor.
;) :D

pai de anul viitor ziceam si eu, in plus de cei care vor abandona anul asta.
Si mai un risc e ca pe final, sa fie tradeuri care nu le potzi refuza gen oden pentru chris bosh - daca omu crede ca oden va avea un sezon 2009 monstru, cum potzi sa nu aprobi trade-ul, chit ca probabil va rupe balantza in sezonul 2008.

cristane
17th October 2008, 21:39
Si mai un risc e ca pe final, sa fie tradeuri care nu le potzi refuza gen oden pentru chris bosh - daca omu crede ca oden va avea un sezon 2009 monstru, cum potzi sa nu aprobi trade-ul, chit ca probabil va rupe balantza in sezonul 2008.

N-am nimic cu trade-urile de genul asta, la urma urmei fac parte din joc, asa e si in realitate :) Ai prefera ca aceia iesiti din cursa pentru playoff sa renunte de tot la echipa? Nu mai bine sa ramina in joc, si sa-si pregateasca terenul pt sezonul viitor? Am fost pina acum in multe ligi de fotbal american, baseball si baschet, si, fara indoiala, cele mai interesante ligi au fost cele cu keeperi, tocmai pt ca nu ramii fara jumatate din useri la mijlocul sezonului.

caseta
18th October 2008, 01:26
N-am nimic cu trade-urile de genul asta, la urma urmei fac parte din joc, asa e si in realitate :) Ai prefera ca aceia iesiti din cursa pentru playoff sa renunte de tot la echipa? Nu mai bine sa ramina in joc, si sa-si pregateasca terenul pt sezonul viitor? Am fost pina acum in multe ligi de fotbal american, baseball si baschet, si, fara indoiala, cele mai interesante ligi au fost cele cu keeperi, tocmai pt ca nu ramii fara jumatate din useri la mijlocul sezonului.

stai linistit ca nu se aproba trade-uri suspicioase. nu de alta, dar daca tragi tare un sezon, nu ti-ar placea ca pe final ala de pe locul 2 sa faca un trade cu unu care nu mai are sanse si pt ca se stiu, sa ii dea aluia de pe locul 2 vreo 2-3 staruri pe 2-3 ciurucuri de jucatori.

daca faci un bynum pt duncan, ok. un dirk pt al jefferson, iar e ok. dar un garnett pt deandre jordan WILL get rejected.

Irimus
26th October 2008, 22:44
imi pare rau sa va anunt dar eu nu o sa particip anul acesta.am stiut ca draftul e la ora 10.nu stiu cand s-a tinut draftul dar eu nu am stiut.distractie placuta tututror.daca vreti dau drop la toti jucatorii.eu astazi am fost plecat pana seara tarziu..m-am grabit sa ajung sa fiu la 10 cand colo ma trezesc cu rasho nesterovic si martel webster...

caseta
26th October 2008, 23:01
dupa cum ti-am zis si pe yahoo, s-a postat pe OLS si au fost vreo 10 oameni care au stiut. chestia cu "nu am stiut" mi se pare o scuza slaba ... un fel de "mi-a mincat ciinele tema". daca ai uitat sau pur si simplu nu ai putut sa ajungi, ai putea macar sa joci si sa iti pregatesti echipa pt sezonul viitor (trades pt future).

sa le dai drop alora nu e in nici un caz o idee buna. si sa renunti la joc la 10 min dupa ce s-a terminat draftul .... :mda: :no: :( :rosu: e ca si cum daca miine i s-ar accidenta cuiva primul jucator ales ar renunta. si e cu atit mai de kkt cu cit tu ai fost ala care a cerut cel mai tare rotiserie. eu as fi preferat h2h dar uite ca jucam rotiserie ....

Irimus
26th October 2008, 23:08
Am fost plecat la 150 de km de casa in ultimele 2 zile si nu am avut acces deloc la net. Am ajuns acuma seara la 21:40 grabindu-ma sa prind un draft care stiam ca e la 22..nu trebuie sa-mi ti tu mie lectii de morala.Iar legat de jucat nu o sa joc pt ca echipa aia nu are nici o legatura cu ce as fii ales eu, nu ma reprezinta deloc.Succes tutor

cgrecu
26th October 2008, 23:11
doar pentru ca tu renuntzi, mi se pare incorect sa dai drop la jucatorii de valoare ca sa distrugi echilibrul ligii ...
@caseta, se poate face ceva sa scoatem jucatorii respectivi din circuit?

Irimus
26th October 2008, 23:26
pai am dat drop in ideea ca poate o sa va folositit voi de ei

Busta
26th October 2008, 23:38
din cate stiu draftul e programat de cel putzin 10 zile la ora asta ... un pic confuz ca a fost daylight saving time dar lumea stia din timp ... eu zic sa te calmezi si sa joci cu ce s-a draftat ca nu se stie niciodata ce se intampla ... cateva tradeuri reusite si potzi ajunge unde ai fi vrut tu ... sau oricum nu da drop la jucatori ca ne strici si mai mult jocul asa...

Sharkie
26th October 2008, 23:45
da, nici eu nu sunt de acord cu drop. incearca totusi sa joci :)

AxinTe
26th October 2008, 23:58
mai bine joci desi nu pui prea mult suflet.. macar nu ne strici si noua distractia :> si totusi, cine stie de unde sare iepurele?

Irimus
27th October 2008, 00:35
nu o sa joc.echipa asta nu are nimic in comun cu ce as fii draftat eu si in plus e ingrozitor de slaba.daca vreti puneti-mi jucatorii inapoi ca sa fie mai cinstit si sa nu-i ia cineva care s-a miscat mai repede de la waiver.nici macar nu am avut pre-draft ranking sa-mi aleg jucatorii calumea macar in primele 4-5 runde.nici nu concepeam sa nu fiu la draft.

cgrecu
27th October 2008, 00:55
shtiu ca nu e foarte relevant, dar eu mi-am facut un mic programel care analizeaza rezultatele la draft (folosind predictziile Yahoo pentru sezonul viitor, adunind statisticile pentru fiecare echipa) si echipa ta (#8) e considerata a 4-a ca valoare. Chiar daca nu itzi place foarte mult, e posibil sa fie o echipa foarte competitiva. Eshti #2 la FT, #4 la Steals si #4 la points, si in rest pe la mijloc si la nici o categorie nu eshti sub #10. In plus, eshti doar la 3 puncte de echipe de pe locul 2.

Evident, predictziile se vor adeveri in mai mare sau mai mica masura, accidentarile si transferurile vor schimba mult clasamentul etc. Dar una peste alta nu stai nici pe departe asha cum crezi.

Irimus
27th October 2008, 01:23
nesterovic, gibson, mcdyes,webster(accidentat cateva luni), marcus williams, perkins, kenyon martin=ZERO.in plus nu pot sa joc pt ca nu l-am prins pe Marbury. :) (glumesc).in fine, cu echipa mea procedati cum considerati ca e mai convenabil pt ca jocul vostru sa nu aiba de suferit.

poate mai incolo o sa incerc sa fac niste tradeuri care sa ma ajute pt sezonul urmator(daca se joaca cu keeper) insa eu cu echipa asta nu se pune problema sa particip.

Loved
27th October 2008, 01:34
Nici eu nu am putut ajunge la ora potrivita acasa si am o echipa de cacao. cgreccu pe ce loc sunt? =)))) M am pus deja sa fac transferuri .. cine da un C? :)

caseta
27th October 2008, 01:44
pai am dat drop in ideea ca poate o sa va folositit voi de ei

deci ai dat drop DUPA ce ti-am zis si pe yahoo si pe OLS ca nu e o idee buna. si in mod sigur stii ca nici tie nu ti-ar conveni sa faca cineva asta daca tu inca ai juca. cu alte cuvinte te-ai gindit sa ne futi si noua distractia daca tu ai pierdut draftu ....

Loved
27th October 2008, 01:53
ziceti ce faceti cu jucatorii lu irimus ca sa stiu sa nu imi implic jucatorii in drop-uri aiurea ....

Loved
27th October 2008, 01:55
daca nu ii veti da jucatorii inapoi propun sa se ia programul lui cgrecu si sa draftam jucatorii lui iirimus in ordine inversa fatza de valoarea indicata de prog lui c grecu .. scuze pt post consecutiv,

cgrecu
27th October 2008, 05:02
cel mai bine e sa lasam jucatorii pe waiver ca irimush sa ii ia inapoi cind expira perioada de wait. In caz ca nu ii ia inapoi, stabilim regula sa nu ne atingem de ei pina la final, in caz ca nu se pot deactiva cumva de comisar ...

Loved
27th October 2008, 05:13
de acord sa nu ne atingem de ei tot sezonul daca nu ii vrea inapoi, astept o decizie in acest sens .... ca sa pot da cancel la add-uri.

Irimus
27th October 2008, 08:04
poate comisarul sa mi-i puna inapoi in echipa din cate stiu eu.

AxinTe
27th October 2008, 08:39
nesterovic, gibson, mcdyes,webster(accidentat cateva luni), marcus williams, perkins, kenyon martin=ZERO.in plus nu pot sa joc pt ca nu l-am prins pe Marbury. :) (glumesc).in fine, cu echipa mea procedati cum considerati ca e mai convenabil pt ca jocul vostru sa nu aiba de suferit.

poate mai incolo o sa incerc sa fac niste tradeuri care sa ma ajute pt sezonul urmator(daca se joaca cu keeper) insa eu cu echipa asta nu se pune problema sa particip.

marbury a fost dorit de toata lumea.. am avut mare, mare noroc ca l-am prins :happy

Sharkie
27th October 2008, 10:45
Exact, ori ii pune caseta jucatorii inapoi in echipa, ori "se sterg".

Irimus
27th October 2008, 16:04
puneti-mi jucatorii inapoi.o sa imi fac echipa insa nu o sa fiu activ.fac asta din respect pt jucatori precum profestu sau magicul sau busta care s-au tinut pana la capat in fiecare an.

Irimus
27th October 2008, 16:30
Cine are echipa J-unit? Are 2 jucatori de viitor care nu cred ca o sa fie grozavi(ca stas) anul asta Mayo si Beasley.Ma intereseaza.Il isptiesc cu Dirk Nowitzki. :)

Busta
27th October 2008, 17:09
multzumim Irimus ... vezi cum merge treaba poate dupa cateva sapt vezi ca echipa merge mai bine decat credeai si fie ai sanse la locuri fruntase fie faci tradeuri care sa te aduca la o echipa mai aproape de ce tzi-ai fi dorit de la draft

Irimus
27th October 2008, 18:51
o sa fac trade-uri in perspectiva.sincer nu cred ca am o echipa cu care ma pot bate la top 5.primele pick-uri(butler,carter, dirk, rudy gay)sunt ok insa in ultimele pick-uri sunt plin de umpluturi.

cgrecu
27th October 2008, 20:23
chiar crezi ca mayo sau beasley vor fi mai buni ca nowitzki in urmatorii 2-3 ani? Am mari dubii ...

Irimus
27th October 2008, 20:25
nu.dar mayo+beasley s-ar putea sa fie mai buni in 2-3 ani impreuna la stats.oricum nu am zis ca as face direct trade-ul insa in idee cei doi imi fac cu ochiul..

caseta
28th October 2008, 00:54
cgrecule, ia posteaza si tu aici ce ti-a iesit din calculele tale - care e ordinea valorica a echipelor ?!

cgrecu
28th October 2008, 05:09
pai nu cred ca are rost - sistemul are un flaw mare, mai exact calculeaza ca si cum totzi jucatorii ar juca toate meciurile. Evident, chestia asta nu se va intimpla, si teoretic echipele care au stateri mai valoroshi decit media si rezervele de kko vor fi mai jos in clasamentul meu decit in realitate.

Singura chestie care pare certa e ca echipa #15 e de departe cea mai slaba, probabil datorita faptului ca jumate din roster sunt rookies ... :)

Sharkie
28th October 2008, 10:44
si primul cine e ?

John
28th October 2008, 15:54
Cine are echipa J-unit? Are 2 jucatori de viitor care nu cred ca o sa fie grozavi(ca stas) anul asta Mayo si Beasley.Ma intereseaza.Il isptiesc cu Dirk Nowitzki. :)

nu vreau sa renunt la ei ...deocamdata , sa vedem cum joaca

AxinTe
28th October 2008, 18:20
am si eu o simpla intrebare(e primul meu fantasy): Trebuie sa schimb starterii in fiecare zi cu cei care au meciuri? sau se puncteaza pe saptamana ?

Busta
28th October 2008, 18:57
zilnic starterii tre sa fie in line-up ... daca un jucator joaca in acea zi/seara si la tine e pe banca nu tzi se va puncta evolutzia lui in meci ...

AxinTe
28th October 2008, 19:40
Multumesc.

Irimus
6th November 2008, 20:48
Vreau sa fac publica o oferta de trade care a sosit astazi pe adresa mea din parte echipei G-Unit

Iguodala (10 ppg si 38% fg) + magnificul Ben Wallace

pt(tineti-va bine)

Dirk Nowitkzi si Caron Butler

Fara suparare dar cand oferi un trade atat de imbecil (nu exista nici O SINGURA categorie la care el sa nu iasa clar in castig), nu numai ca ma insulti pe mine...dar ii insulti pe toti cei care participa in aceasta liga pt ca ai impresia ca sunt atat de cretini incat sa valideze(ziceam ca eu sunt prost si il accept) un trade atat de stupid.

cgrecu
6th November 2008, 21:15
you're missing the point ... ben wallace e great sa il ai ca si keeper, are un viitor maretz :)

Irimus
6th November 2008, 21:20
^corect.oricum tu te-ai aranjat pe viitor...lumea a uitat ca daca jucam cu keeper ellis si arenas sunt grozavi.. ;)

John
6th November 2008, 21:29
Fara suparare dar cand oferi un trade atat de imbecil (nu exista nici O SINGURA categorie la care el sa nu iasa clar in castig), nu numai ca ma insulti pe mine...dar ii insulti pe toti cei care participa in aceasta liga pt ca ai impresia ca sunt atat de cretini incat sa valideze(ziceam ca eu sunt prost si il accept) un trade atat de stupid.

eu ce aveam de castigat daca acceptam alea circa 5 oferte de la tine pt Tony Parker si Iguodala in care ii ofereai la schimb pe Barbosa si Jason Terry ?

Irimus
6th November 2008, 21:34
eu ce aveam de castigat daca acceptam alea circa 5 oferte de la tine pt Tony Parker si Iguodala in care ii ofereai la schimb pe Barbosa si Jason Terry ?

momentan terry e muuult peste iguodala la fantasy..iar barbosa pt parker nu am oferit niciodata 1 la 1.oricum trade-ul oferit de tine depaseste limita prostiei si limita bunului simt.ti-am zis..nu numai ca m-ai luat pe mine de prost...dar i-ai luat pe TOTI de prosti crezand ca ar accepta un asemenea trade.

John
6th November 2008, 21:46
momentan terry e muuult peste iguodala la fantasy..iar barbosa pt parker nu am oferit niciodata 1 la 1.oricum trade-ul oferit de tine depaseste limita prostiei si limita bunului simt.ti-am zis..nu numai ca m-ai luat pe mine de prost...dar i-ai luat pe TOTI de prosti crezand ca ar accepta un asemenea trade.

eu zic sa te calmezi ... e doar un joc
chiar nu am vrut sa jignesc pe nimeni ... puteai sa iei trade'u ca pe un raspuns la ofertele de la tine ... poate unul funny

Irimus
6th November 2008, 21:57
eu zic sa te calmezi ... e doar un joc
chiar nu am vrut sa jignesc pe nimeni ... puteai sa iei trade'u ca pe un raspuns la ofertele de la tine ... poate unul funny

nu am gasit nimic funny..oricum in fine ..nu am de ce sa ma calmez pt ca sunt foarte calm :)

cgrecu
7th November 2008, 04:08
din moment ce nu e deloc clar ce se intimpla cu keepers-ii, m-am decis sa draftez ca si cum am juca doar anul asta. Dar ai dreptate, nu m-am gindit la chestia asta, dar pot fi foarte valabili in cazul in care jucam cu keepers. Din pacate marion probabil se va duce de ripa in 1-2 ani, de cind a plecat de linga nash nu mai face mare lucru - cit de idiot a fost sa ceara trade. E rau sa nu itzi shtii valoarea ... Daca raminea la phoenix, ar fi primit contract baban in 2009, asha daca continua in ritmul asta o sa fie fericit sa primeasca MLE ... :)

caseta
7th November 2008, 14:15
1. marion a avut stats super tari si fara nash (check it)

2. de la suns nu primea nici un contract "super baban". suns au vindut o caruta de 1st round picks de cind a luat sarver echipa asa ca daca nu erau dispusi sa plateasca 2-3 mil/an pt lottery picks .... nu primea marion nimic de la ei. cred ca ii ofereau MLE cel mult.

cgrecu
7th November 2008, 21:25
pai nu de la suns neaparat, dar de la alta echipa care ar fi mushcat daca marion inca avea 18/10 si 50% de pe teren. Marion a avut cei mai buni ani la Phoenix, nu zic ca inainte de aia ar fi fost un nobody. Dar in momentul prezent, practic la aceeashi virsta si nivel de skills, fitness etc, performantzele de la Phoenix de acum 9 luni sunt net superioare de performatzele de la miami.

Irimus
7th November 2008, 21:53
Io tot nu inteleg cu keeperii cum o sa fie.Nu inteleg cati o sa pastram...exista limita?poti sa pastrezi mai multi?poti sa pastrezi mai putini?

Zabriskie
7th November 2008, 21:58
pai a setat comishul cand a creat liga. e simplu, pastrezi cativa jucatori (nr fix) din echipa si la anul draftul o sa fie fara keeperii setati de fiecare. e un fel de fantasy pe termen lung :P

cgrecu
8th November 2008, 01:21
intrebarea e citzi potzi pastra.

caseta
8th November 2008, 02:30
pai nu de la suns neaparat, dar de la alta echipa care ar fi mushcat daca marion inca avea 18/10 si 50% de pe teren. Marion a avut cei mai buni ani la Phoenix, nu zic ca inainte de aia ar fi fost un nobody. Dar in momentul prezent, practic la aceeashi virsta si nivel de skills, fitness etc, performantzele de la Phoenix de acum 9 luni sunt net superioare de performatzele de la miami.

da unde a jucat marion inainte de phoenix ?
i mean other than UNLV si Clarksville High School.

hint: daca te uiti la pagina de career stats pe nba.com (http://www.nba.com/playerfile/shawn_marion/career_stats.html) sa nu te lasi pacalit: PHO si PHX sunt de fapt aceeasi echipa. ;)

Irimus
8th November 2008, 03:37
io zic sa-mi dati ban pt ca am intrecut orice masura..asa sugera unu pe care il cheama "M il iubeste pe W" si care ii lua aparea lui plugaru care imi trimitea bezele...

Loved
8th November 2008, 03:38
nu se ia nici o masura pe liga de fantasy in privinta numelor? deci putem sa ne punem orice fel de nume cu orice fel de referiri la orice fel de rude in orice fel de stadiu al vietii?

Irimus
8th November 2008, 03:42
ba da! am un nume indecent la echipa (provenit din apucaturile de homosexual ale lui plugaru) !propun sa evoluez fara spectatori urmatoarele 2 etape! la o adica , daca urc mai mult in clasament puteti sa dati cu o bricheta si sa imi dati si o depunctare.

caseta
8th November 2008, 07:08
ce dreq, ati vrut sa fiu comisar ca sa pazesc copiii la gradinita ?
terminati cu timpeniile.

irimus si plugaru nu se suporta reciproc. asta stim. s-a notat, s-a luat la cunostinta, toata lumea e informata. acum hai sa incercam sa ne jucam civilizat.

irimuse, schimba te rog numele echipei si mai ales smack-talk-ul.
thx

si incercati si voi sa va evitati. nu mai faceti referire unul la altul, nu va mai adresati direct unul altuia si daca celalat face asta incercati si voi sa ignorati si sa mergeti mai departe.

multumesc de intelegere.
semnat:
arnold schwarzenegger aka politist de gradinita
:P :D

Irimus
8th November 2008, 10:14
caseta, te rog sa citesti toate mesajele de pe "forumul" ligii sa vezi cine a inceput.dar te rog mult sa faci asta.

Irimus
8th November 2008, 14:01
Revenind la fantasy, doresc sa-l dau pe Mo Williams ,Carter sau Terry pt un big man cu Y! ranking apropiat.

caseta
8th November 2008, 14:30
caseta, te rog sa citesti toate mesajele de pe "forumul" ligii sa vezi cine a inceput.dar te rog mult sa faci asta.

am citit (cu mare surprindere) mesajele de pe forumul ligii cind am vazut ca discutia s-a varsat in aici pe forum, ca sincer sa fiu nu citesc f des forumul ligii.

indiferent cine a inceput rugamintea mea la voi (si restul lumii) e ca chiar daca cineva posteaza ceva despre voi sa walk away from it. just be the bigger man.

Profetu
8th November 2008, 17:55
Caseta, lasa-l mah sa patreze numele echipei ... eu nu am nimic cu homosexualii si nu i-au asta ca pe o jignire ...

Sunt foarte curios sa aflu, insa, parerea lui Irimus despre homosexuali ...

real23
8th November 2008, 21:50
Am facut un trade cu m loves w, pot sa stiu si eu cand se finalizeaza...? Il am in asteptare de alaltaieri.

AxinTe
8th November 2008, 22:26
Note: This trade will be reflected on the lineup for Monday, Nov 10.

banuiesc..

real23
8th November 2008, 22:43
Asta am vazut si eu dar ma gandeam ca trebuie sa dea comissionerul accept.

Irimus
4th December 2008, 01:11
Caut un PF/C de valoare insa nu chiar all-star (ceva de genu aldridge, okafor,horford).pot sa ofer la categoria points, terry sau vince carter.

cristane
10th December 2008, 18:13
Caut un PF/C de valoare insa nu chiar all-star (ceva de genu aldridge, okafor,horford).pot sa ofer la categoria points, terry sau vince carter.

Il vrei pe Okur la schimb cu Carter?

Irimus
11th December 2008, 01:51
^nici chiar asa :)

cgrecu
13th December 2008, 19:40
am steals de dat, vreau FG%, nimeni din echipa mea nu e untradeable si sunt dispus la orice combinatzii.

Irimus
14th December 2008, 03:33
^ ma intereseaza biendris si poate chiar si marion.

cgrecu
14th December 2008, 04:43
pai fa-mi oferta, biedrins are FG% foarte bun, deci nu shtiu daca ai ce oferi (scopul meu e sa urc la FG%) - daca ai vreo idee trimite-mi propuneri. Probabil va fi mai ushor sa gaseshti o varianta axata pe marion decit pe biedrins, fiindca nu vad pe nimeni in echipa ta cu FG% superior lui biedrins (considerins si numarul de aruncari pe meci).

Irimus
7th January 2009, 00:38
caut: rebounds,blocks,assists. pt cei care vor o echipa puternica pt viitor, ofer: rudy gay(20/5 sez asta),dj ausugtin(12/5 sez asta) ;)

Irimus
7th January 2009, 01:13
cgcrecu am anulat trade-ul trimis pt ca era nu era fair(pt tine)

Irimus
17th February 2009, 22:36
cati jucatori vom pastra din actualele echipe pt sezonul viitor? caseta ar trebuii sa stie.

caseta
18th February 2009, 12:04
cati jucatori vom pastra din actualele echipe pt sezonul viitor? caseta ar trebuii sa stie.

5 ? 6? 7?
nu cred ca e nimic stabilit, cred ca se stabileste la finalul sezonului.
io zic sa va dati cu parerea.

Sharkie
18th February 2009, 13:05
5 daca nu e prestabilit

John
18th February 2009, 13:38
6 ... sau cum vreti voi

AxinTe
18th February 2009, 13:44
5 e ok.

Irimus
18th February 2009, 16:44
io zic 6.

Irimus
18th February 2009, 16:45
5 ? 6? 7?
nu cred ca e nimic stabilit, cred ca se stabileste la finalul sezonului.
io zic sa va dati cu parerea.
ar trebui sa fie deja stabilit .ideea e ca trebuie sa stii cum sa faci tradeuri de pe acuma in vederea noului sezon....daca nu e stabilit eu zic in maxim 2 saptamani sa decidem si sa ramana batut in cuie.eu propun 6.

Magicul
18th February 2009, 16:53
si eu tot 6 propun...

Busta
18th February 2009, 20:09
6 suna f bine si pt mine

AxinTe
18th February 2009, 20:19
si jucatorii celor care renunta la echipe devin "draftabili" sez. urmator?

Irimus
18th February 2009, 21:22
^da.adica asa cred.

Busta
18th February 2009, 21:45
asta e un subiect destul de delicat ... ca atunci draft positionul o sa fie f important... una e sa fi printre primii si mai iei inca un top player si alta e sa fi ultimul cand se ajunge iar la role players .... clar unii o sa aiba un avantaj .... sa speram ca nu renuntza nimeni ... sub mine mai sunt doi jucatori dar eu personal nu m-am lasat desi sunt asa prost clasat

Irimus
19th February 2009, 00:26
^ eu propun ca pozitia din draft sa fie aleasa aleator.total aleator si sa nu aiba nici o legatura cu locul din clasament.

caseta
19th February 2009, 00:36
eu am inceput sezonul pe ultimul loc si am stat vreo luna juma sau 2 luni pe unul din ultimele 2-3 locuri. n-am crezut ca mai am sanse, mai ales cind l-am pierdut pe elton brand. dupa aia am urcat incet incet, deci se poate.

caseta
19th February 2009, 13:34
bynum accidentat - gasol ar trebui sa aiba stats mult mai bune
salmons transferat - francisco garcia ar trebui sa aiba mai multe FGA si probabil sa devina starter
gooden si nocioni transferati - mai multe minute pt tyrus si poate si ceva mai multe FGA. mai multe FGA l-ar tine probabil si mai motivat pt reb si blk
mcgrady e out for season - mai multe minute si FGA pt von wafer
bosh accidentat - mai multe minute pt joey graham
oden accidentat - mai multe minute pt vanilla godzilla

acum daca nu mi se lovea(u) elton brand (si manu - sper sa nu stea mult pe bara cu glezna aia) as fi avut ceva sanse. oh well ...

Irimus
8th March 2009, 14:11
Ma intereseaza Josh Smith si/sau Biendris.Rog posesorul sa se uite peste echipa mea.

Irimus
8th March 2009, 18:08
tocmai am vazut o mare prostie pe care am facut-o:
am vrut sa propun kirk+milsap pt billups si l-am selectat pe terry in loc de kirk iar ownerul lui billups a acceptat.as putea sa anulez cumva trade-ul intr-u cat nu am dorit sa propun asa ceva si a fost o simpla greseala?daca nu se poate face nimic atunci imi asum greseala.multumesc

Irimus
8th March 2009, 20:20
tocmai am vazut o mare prostie pe care am facut-o:
am vrut sa propun kirk+milsap pt billups si l-am selectat pe terry in loc de kirk iar ownerul lui billups a acceptat.as putea sa anulez cumva trade-ul intr-u cat nu am dorit sa propun asa ceva si a fost o simpla greseala?daca nu se poate face nimic atunci imi asum greseala.multumesc

nu vreau sa mai cauzez probleme si neintelegeri.lasa-ti tradeul sa se realizeze.greseala mea ca nu am cascat bine ochii. :ok:

AxinTe
8th March 2009, 22:18
tocmai am vazut o mare prostie pe care am facut-o:
am vrut sa propun kirk+milsap pt billups si l-am selectat pe terry in loc de kirk iar ownerul lui billups a acceptat.as putea sa anulez cumva trade-ul intr-u cat nu am dorit sa propun asa ceva si a fost o simpla greseala?daca nu se poate face nimic atunci imi asum greseala.multumesc

Am dat vote against trade. Eu sunt ownerul lui billups, recunosc ca si eu am fost foarte mirat cand am vazut trade-ul, am crezut ca te-a suparat vreunul dintre jucatori foarte rau de ai propus trade-ul ala.. :)

Mike^
9th March 2009, 01:05
Cand incepe sezonul nou? Odata cu terminarea sezonului NBA? Ca acuma am vazut threadul asta si chiar aveam chef sa ma bag si eu...

Sharkie
9th March 2009, 01:20
octombrie

Irimus
9th March 2009, 22:45
Am dat vote against trade. Eu sunt ownerul lui billups, recunosc ca si eu am fost foarte mirat cand am vazut trade-ul, am crezut ca te-a suparat vreunul dintre jucatori foarte rau de ai propus trade-ul ala.. :)

mersi pt intelegere.intr-adevar trade-ul este dezechilibrat rau...putem insa sa discutam ceva mai realist daca vrei.

AxinTe
11th March 2009, 13:48
wtf? s-a facut trade-ul desi am dat vote against trade?

John
11th March 2009, 14:59
wtf? s-a facut trade-ul desi am dat vote against trade?

trebuiau mai multe voturi ?!

Irimus
11th March 2009, 15:35
wtf? s-a facut trade-ul desi am dat vote against trade?
pai caseta cred ca nu are acces zilele astea la net deci nu l-a putut bloca.am facut oferta invers sa facem trade-ul inapoi daca esti de acord.:)

AxinTe
11th March 2009, 15:48
am dat accept. m-ar interesa doar gay de la tine.. fa-mi o oferta pt yao si vedem.

Irimus
11th March 2009, 20:30
am dat accept. m-ar interesa doar gay de la tine.. fa-mi o oferta pt yao si vedem.

intra pe mine pe mess id: irimusy sa discutam un trade pt Yao.desi Gay are super potential pt Yao sunt dispus sa-l dau. ;) te astept la discutii.

AxinTe
29th June 2009, 12:08
cum si cand alegem keeperii ?

Irimus
29th June 2009, 20:17
^ar cam fi timpul.
keeperii ei sunt:
1.Dirk
2.Durant
3.Yao
4.Butler
5.Mo Williams
6.Terry

AxinTe
29th June 2009, 20:25
Ai mei:

1. Westbrook
2. Billups
3. LeBron
4. Gay
5. Murphy
6. Hamilton/JO'neal/Maggette , inca nu sunt decis, astept sa vad trade-uri..

Busta
29th June 2009, 20:56
cred ca o sa ne alegem keeperii abia cand se deschide noul sezon de yahoo fantasy nba
*edit" ai mei probabil vor fi :
1 Bosh
2 Calderon
3 Ginobili
4 Lee
5 Okafor
6 Redd

Irimus
30th June 2009, 00:37
sunteti de acord sa fixam un deadline pana la care pot interveni modificari in randul keeperilor? de ex: 1 septembrie.Nu de alta, dar ti-l alegi naibii pe Joe Johnson de ex si-si rupe picioru in vara jucand sotron....

caseta
30th June 2009, 02:31
cred ca keepers se stabilesc atunci cind se face liga noua.
nu cred ca putem noi decide, ci yahoo. iar inscrierile pt basketball fantasy, din cite stiu, incep prin septembrie-octombrie.

neaorin
1st July 2009, 11:38
mai e vreun loc liber pentru sezonul urmator?

obye
2nd July 2009, 14:21
si eu m-as baga !

Irimus
2nd July 2009, 15:21
si eu m-as baga !

"din pacate" nu mai sunt locuri.

cgrecu
13th August 2009, 05:03
^ eu propun ca pozitia din draft sa fie aleasa aleator.total aleator si sa nu aiba nici o legatura cu locul din clasament.

normal ar fi sa fie invers ordinii de la draft din sezonul 1
cei care au ales repede in 2008 au avut un avantaj masiv, una e sa pleci cu lebron #1, si alta cu josh smith sau elton brand ...

cgrecu
13th August 2009, 05:04
Ma intereseaza Josh Smith si/sau Biendris.Rog posesorul sa se uite peste echipa mea.

cam tirziu, eh?
daca avem ocazia sa facem trades inainte de alege keepers (putin probabil), poate facem ceva aici.

John
13th August 2009, 13:50
normal ar fi sa fie invers ordinii de la draft din sezonul 1
cei care au ales repede in 2008 au avut un avantaj masiv, una e sa pleci cu lebron #1, si alta cu josh smith sau elton brand ...

asa ma gandeam si eu

Loved
13th August 2009, 18:42
acuma nu ca am fost io pe 12 da o varianta ar fi si sa se aleaga in ordinea inversa clasamentului, pt ca unu cu echipa buna care mai trage si acum printre primii ... nu-l opreste nici dracu. ar fi mai real asa.

Irimus
13th August 2009, 20:52
normal ar fi sa fie invers ordinii de la draft din sezonul 1
cei care au ales repede in 2008 au avut un avantaj masiv, una e sa pleci cu lebron #1, si alta cu josh smith sau elton brand ...
ba nu e normal deloc.de ce sa fie "rasplatiti" cei care nu si-au facut echipa si au tank-uit? ordine aleeatoare e optiunea mea.are totusi cineva idee, cand va avea loc draftul alegerea keeperilor?

John
13th August 2009, 22:28
ba nu e normal deloc.de ce sa fie "rasplatiti" cei care nu si-au facut echipa si au tank-uit? ordine aleeatoare e optiunea mea

cred ca nu ai inteles

cgrecu
14th August 2009, 08:28
e vorba de ordinea draftului din 2008, in 2009 cine a ales primul in 2008 ar trebui sa fie ultimul in 2009 samd
n-are legatura cu clasamentul, doar cu draftul.

caseta
14th August 2009, 15:05
normal ar fi sa fie invers ordinii de la draft din sezonul 1
cei care au ales repede in 2008 au avut un avantaj masiv, una e sa pleci cu lebron #1, si alta cu josh smith sau elton brand ...

i couldn't agree more
:D

Loved
15th August 2009, 04:25
si aia care au ales la mijloc o sa aleaga tot la mijloc si la anu si forever, niciodata nu vor avea sansa sa ia un john wall, un jeremy tyler. pt echilibru propun ca ultimii clasati sa traga primii. tankingul exista si in nba si la o adica tankingul poate fi pedepsit

cgrecu
15th August 2009, 21:56
i couldn't agree more
:D

n-am zis elton brand din intimplare :)

cgrecu
15th August 2009, 22:00
si aia care au ales la mijloc o sa aleaga tot la mijloc si la anu si forever, niciodata nu vor avea sansa sa ia un john wall, un jeremy tyler. pt echilibru propun ca ultimii clasati sa traga primii. tankingul exista si in nba si la o adica tankingul poate fi pedepsit

din pacate nu poate fi pedepsit, pentru ca atlfe propunerea ta ar fi cea mai interesanta, pentru ca mai echilibreaza putin situatia.

oricum, nu uita ca indiferent cum se alege, sansele sa prinzi un jucator mai bun decit top 6 sunt mici. Anul asta poate griffin sa aiba ceva potential, restul sunt in general jucatori clasati 100+, nici pe departe game changer.

John
17th August 2009, 00:11
da cine o sa hotarasca ? yahoo sau caseta ?

cgrecu
17th August 2009, 21:30
ideal ar fi sa hotarim de comun acord ... :)

Busta
17th August 2009, 21:58
eu votez tot pentru random

s-au facut destule tradeuri pt a nu mai conta atat de mult cine a ales primul....
iar ordinea inversa a clasarii e o porcarie ... ar trebui premiat faptul ca joci si esti activ si nu sa primesti primul pick ca n-ai facut nimic tot sezonul ...

AxinTe
18th August 2009, 01:14
same here.. random draft. Oricum vor fi luati in prima runda doar first picks din draft si ceva role players cu potential.

cgrecu
18th August 2009, 21:37
s-au facut destule tradeuri pt a nu mai conta atat de mult cine a ales primul....


n-are legatura - important e ca cei care au ales primii au avut un avantaj, in particular primii 3. Cei care au ales ultimii au fost dezavantajati.

evident, nimic nu poate compensa ca in loc de lebron ai ales chris bosh, dar daca se alege in mod invers, o mica parte din avantaj este eliminata.


cit despre cealalta propunere, are avantajul ca echilibreaza liga. Da, nu e complet ok sa favorizezi pe cei slabi, mai ales daca au abandonat echipa.
Pe de alta parte, daca cei slabi nu sunt ajutati putin sa creasca, sansele sunt ca dupa 1 luna vor abandona complet lupta, si daca scade numarul de echipa active, nu va mai fi la fel. Mai multe echipa e mai interesant imo.

Busta
20th August 2009, 01:08
si urmatorul an ce facem .. sau inca un an dupa ala ... ca nu vreau nici la mijloc sa fiu de fiecare data ... d-aia eu votez pt random ... urmatoarea optziune ar fi invers clasarii din sezonul precedent

Loved
20th August 2009, 13:52
Pe de alta parte, daca cei slabi nu sunt ajutati putin sa creasca, sansele sunt ca dupa 1 luna vor abandona complet lupta, si daca scade numarul de echipa active, nu va mai fi la fel. Mai multe echipa e mai interesant imo.

exact, singura cale sa ii incurajezi pe cei mai slabi e sa le dai pickuri. oricum ei nu vor rasturna clasamentul, pt ca tot ala care se pricepe si ia FA buni va castiga ... :)

Razvan P
21st August 2009, 17:19
Eu optez pentru random. Sigur nu am norocul sa ies primul, dar oricum lebron si kobe vor fi pastrati asa ca mare branza nu se castiga.

Intrebarea mea e : ce facem cu cei care au renuntat la echipa (daca a renuntat careva) ? Primeste un nou-manager toata echipa lui, primim un manager care va face 6 pick-uri preliminare (inclusiv din jucatorii echipei abandonate) sau blocam echipa si ramanem ceilalti ? Daca blocam echipa si nu vine nici un nou manager punem toti jucatorii lui ca si FA (deja ca si pick-uri vor aparea jucatori foarte interesanti) sau raman jucatorii in echipa blocata (ar fi pacat sa blocam 5-6 jucatori adevarati, si intrebarea e pana cand blocam acesti jucatori) ?
Sau pur si simplu asteptam si yahoo ne va da solutiile pentru aceasta problema :D

cristane
24th August 2009, 16:59
Exista vreun deadline pentru keeperi?

Bogeyman
24th August 2009, 17:40
Eu optez pentru random. Sigur nu am norocul sa ies primul, dar oricum lebron si kobe vor fi pastrati asa ca mare branza nu se castiga.

Intrebarea mea e : ce facem cu cei care au renuntat la echipa (daca a renuntat careva) ? Primeste un nou-manager toata echipa lui, primim un manager care va face 6 pick-uri preliminare (inclusiv din jucatorii echipei abandonate) sau blocam echipa si ramanem ceilalti ? Daca blocam echipa si nu vine nici un nou manager punem toti jucatorii lui ca si FA (deja ca si pick-uri vor aparea jucatori foarte interesanti) sau raman jucatorii in echipa blocata (ar fi pacat sa blocam 5-6 jucatori adevarati, si intrebarea e pana cand blocam acesti jucatori) ?
Sau pur si simplu asteptam si yahoo ne va da solutiile pentru aceasta problema :D

daca renunta careva la echipa as vrea sa o preiau eu

Irimus
9th September 2009, 23:54
Caseta, nu poti verifica care e treaba cu keeperi?Cand ii alegem ,cum ii alegem etc

caseta
10th September 2009, 04:09
tocmai am creat liga.
teoretic toti cei care au jucat anu trecut tre sa fi primit un email.
vedem cine se baga si din cite vad mai putem adauga echipe.

se pare ca keepers tre sa ii pun eu manual (that fuckin sucks, mai bine faceam de anu trecut liga pe ESPN, ca poate softu lor e mai bun decit al yahoo) in draft settings. de fapt ce se intimpla e ca eu bag manual rezultatele primelor 6 runde de draft.
care se inscrie sa-mi zica si care sunt cei 6 keepers.
daca nu mai stiti pe cine ati avut in echipa la finalul sezonului trecut, here: http://archive.fantasysports.yahoo.com/nba/2008/52224
si sa nu va prind ca mi-i dati toti keeperi pe lebron si dwight, pt ca chiar voi verifica daca keeperii respectivi au fost la voi in echipa :D
(implicit inseamna ca yahoo nu face un checking - did i mention that their soft sux ?)

consecinta faptului ca tre sa ii pun eu manual pe keepers e ca NU POT SA FAC DRAFTU RANDOM - again, yahoo's soft SUX. asta inseamna ca va trebui sa stabilim cumva noi ordinea draftului si sa o bag eu manual. (cit se plateste jobu asta de comisar ?! :P)

restul setarilor ramin la fel, numai ca as prefera sa o facem head2head in loc de rotiserie (nu sunt sigur ca se poate, dar sper ca se poate inainte de draft or so sa schimbam sistemul de joc).

provizoriu draftul e pus pt duminica 4 oct la ora 8pm. eu sunt in mod normal adeptul draftului cit mai spre nov, dar cum o sa avem keepers si deja ma plictisesc, as propune sa facem draftul chiar mai devreme.



daca iar vreti rotiserie, tinind cont de faptul ca anu trecut nu prea au fost trades si in timpul sezonului nu a luat mult timp managementul ligii si echipei, as vrea o liga h2h pe ESPN.
si pt liga asta facem draftul spre finalul lui oct.

cgrecu
10th September 2009, 07:55
eu prefer rotiserie, si particip si la un h2h in paralel. chestia cu keepers manuali e complet stupida intr-adevar, dar una pest alta, liga yahoo mi se pare cea mai buna.
lista de keepers pentru echipa mea:
1.kobe
2. josh smith
3. monta ellis
4. andres biedrins
5. jason kidd
6. marcus camby

teoretic, in conditiile astea, inca am putea face trades pina la draft, din moment ce totul e manual. Am putea folosi forumul ols pentru a tine evidenta lor.

Busta
10th September 2009, 08:53
cei 6 ai mei:
1 Bosh
2 Calderon
3 Ginobili
4 Lee
5 Okafor
6 Redd
pentru ordinea la draft propun ordinea inversa clasarii din sezonul trecut daca random nu se poate.

za_horse
10th September 2009, 10:49
maxim 6 cai:
1 Andrea Bargnani
2 Ray Allen
3 Kevin Martin
4 Chris Kaman
5 Rasheed Wallace
6 Jameer Nelson

La draft order am vazut urmatorul mesaj: Draft Order changed from 'custom' to 'random' deci cel putin teoretic ai reusit sa treci pe random, ceea ce e ok ;)
Pentru mine e ok si H2H si Rotiserie - patiserie - posta - telefon - telegraf - radio.

Razvan P
10th September 2009, 11:24
outsiderii

1 Danny Granger
2 Paul Pierce
3 Elton Brand
4 Amar'e Stoudemire
5 Steve Nash
6 Rashard Lewis

Personal, vreau rotiserie.

real23
10th September 2009, 11:28
Keeperii mei: (echipa Redemption)
1. Antawn Jamison
2. Baron Davis
3. Jeff Green
4. Delonte West
5. Travis Outlaw
6. Zydrunas Ilgauskas

caseta
10th September 2009, 11:37
eu prefer rotiserie, si particip si la un h2h in paralel. chestia cu keepers manuali e complet stupida intr-adevar, dar una pest alta, liga yahoo mi se pare cea mai buna.
lista de keepers pentru echipa mea:
1.kobe
2. josh smith
3. monta ellis
4. andres biedrins
5. jason kidd
6. marcus camby

teoretic, in conditiile astea, inca am putea face trades pina la draft, din moment ce totul e manual. Am putea folosi forumul ols pentru a tine evidenta lor.

mdea, se pare ca degeaba m-am apucat eu si am bagat keepers pt mine aseara, ca atunci cind s-a mai bagat o echipa in liga toate setarile de keepers au fost pierdute. de aia e iar draftu pe random.

FUCK! YOU! YAHOO!

cristane
10th September 2009, 11:45
Eu as prefera H2H, dar daca decideti sa fie rotisserie, nu ma deranjeaza prea tare :) O sa revin spre seara cu lista mea de keeperi.

AxinTe
10th September 2009, 12:19
mai putem face o treaba, ca la live draft fiecare sa isi aleaga keeperii in primele 6 pick-uri.. dar asta ar inseamna sa mergi pe increderea celor din liga.

anyway, my keepers:

1. LeBron
2. Billups
3. Westbrook
4. Murphy
5. Gay
6. Hamilton

Loved
10th September 2009, 16:52
putem sa transferam pickuri pt jucatori si invers?

caseta
10th September 2009, 16:57
liga espn cu h2h:
http://games.espn.go.com/fba/leagueoffice?leagueId=4509

am putea sa incercam un auction draft pe espn. mi s-ar parea mai tare decit live draft cu random positioning.

@loved - cred ca poti sa tratezi asta cu cineva si sa ii spui la mom draftului pe cine sa drafteze pt tine si practic faci trade dupa draft. din cite stiu nu cred ca softul yahoo permite asa ceva - ar insemna ca cineva sa aiba 2 sau mai multe picks pe runda si ordinea sa fie si ea afectata.

cristane
10th September 2009, 17:52
liga espn cu h2h:
http://games.espn.go.com/fba/leagueoffice?leagueId=4509

am putea sa incercam un auction draft pe espn. mi s-ar parea mai tare decit live draft cu random positioning.



Auction drafts rock :yeah: Sint intr-o liga auction de baseball, e clar cea mai interesanta liga in care am jucat vreodata :D

caseta
10th September 2009, 18:05
feel free to join, then !!!

cristane
10th September 2009, 19:12
Yep, I will :) Nu pot de la munca, imi sint blocate site-urile de games, fantasy games etc. :( Si keeperii pt cealalta liga ii trimit tot diseara cind ajung acasa.

AxinTe
10th September 2009, 19:27
cum dau join ?!

cgrecu
10th September 2009, 21:35
cum dau join ?!

aceeasi problema si aici

cristane
10th September 2009, 21:51
Romanian Knicks, campionii editiei 2009, au decis cei 6 keeperi pentru noul sezon:
- Chris Paul
- Mehmet Okur
- Brook Lopez
- Al Harrington
- Boris Diaw
- Ronnie Brewer

cristane
10th September 2009, 21:58
cum dau join ?!

Cred ca trebuie sa fim invitati, nu gasesc nici eu vreo optiune de join.
@caseta, ai optiunea de invite members? daca da, propun ca toti cei interesati sa-i dea lui @caseta un PM cu emailul :D

caseta
11th September 2009, 00:34
Cred ca trebuie sa fim invitati, nu gasesc nici eu vreo optiune de join.
@caseta, ai optiunea de invite members? daca da, propun ca toti cei interesati sa-i dea lui @caseta un PM cu emailul :D

cred ca asa e, tre sa imi dati mailurile voastre ca sa va dau invite.

AxinTe
11th September 2009, 00:35
axin7e@gmail.com

John
11th September 2009, 01:17
G-Unit :

1.Tony Parker
2.O.J. Mayo
3.Andre Iguodala
4.Ron Artest
5.Nene Hilario
6.Andrew Bynum

Irimus
11th September 2009, 10:25
irimusy@yahoo.com ->pt invitatie

keeperii mei

Butler
Durant
Dirk
Terry
Mo Williams
Oden


(stupid Yao!!!)

real23
11th September 2009, 11:26
real23_ro@yahoo.com

caseta
11th September 2009, 12:50
11 inscrisi pina acum pe yahoo.
o sa mai las sa treaca citeva zile poate se mai baga careva. pt ca daca ma apuc sa fac setarile manual si dupa aia se mai baga unu si tre sa o iau de la capat, o sa-l urasc with the burning fire of a thousand suns.

Sharkie
11th September 2009, 13:09
Chiparosii mei - Gina Wilds

1. Dwyane Wade
2. Carlos Boozer
3. Derick Rose
4. Josh Howard
5. LaMarcus Aldridge
6. Chris Andersen

iar despre tipul ligii, prefer H2H.

Irimus
11th September 2009, 13:22
eu prefer rotiserie la yahoo.sa mergem cum am inceput cu liga asta.cine vrea h2h are alternativa ligii creata de caseta pe espn.

caseta
11th September 2009, 13:29
daca renunta careva la echipa as vrea sa o preiau eu

nu cred ca vor juca toti, asa ca e foarte posibil sa gasesti o echipa. si chiar daca nu, se pare ca se pot adauga echipe. doar ca ar insemna sa pornesti cu o echipa mai slaba (restul ar avea 6 keepers, tu ai drafta 6 oameni la rind dintre cei ramasi - iar apoi continua draftul unu cite unu)

cristane
11th September 2009, 13:42
doar ca ar insemna sa pornesti cu o echipa mai slaba (restul ar avea 6 keepers, tu ai drafta 6 oameni la rind dintre cei ramasi - iar apoi continua draftul unu cite unu)

Am putea face cum se face si in realitate cind apare o echipa noua, adica expansion draft :D Fiecare dintre noi sa isi aleaga unul din keeperi la care ar fi dispus sa renunte, iar noul venit sa isi aleaga keeperii dintre acestia :) Complicat, stiu, dar ar fi interesant si n-ar mai fi handicapul asa de mare pt noul venit :D

Liga de pe ESPN e Auction, da? E si cu salarii, salary cap, and everything? Nu am apucat sa verific setarile si de la munca nu imi merge :groggy:

caseta
11th September 2009, 19:32
Am putea face cum se face si in realitate cind apare o echipa noua, adica expansion draft :D Fiecare dintre noi sa isi aleaga unul din keeperi la care ar fi dispus sa renunte, iar noul venit sa isi aleaga keeperii dintre acestia :) Complicat, stiu, dar ar fi interesant si n-ar mai fi handicapul asa de mare pt noul venit :D

Liga de pe ESPN e Auction, da? E si cu salarii, salary cap, and everything? Nu am apucat sa verific setarile si de la munca nu imi merge :groggy:

sincer sa-ti zic, habar nu am.
o sa ma mai uit la setari in weekend, sa vad exact ce stie espn fata de yahoo

cgrecu
12th September 2009, 03:27
teoretic am putea preda o echpa abandonata unui nou venit
ar trebui dat manual drop la toti jucatorii din echipa respectiva, si noul venit isi alege 6 keepers si restul jucatorilor merg in lista comuna.

Magicul
12th September 2009, 11:37
adresa de email pt liga pe espn... gabrieltimnea@yahoo.com
keeperii pt liga pe yahoo:
deron williams
devin harris
joe johnson
al jefferson
charlie villanueva
luis scola

caseta
12th September 2009, 13:51
ar trebui sa stabilim deja data si ora draftului pt cele 2 ligi. sunt sigur ca se poate gasi o data la care sa fie toata lumea online - chiar nu cred ca sunt printre noi numai presedinti si james bonzi care tre sa salveze lumea fix cind are loc draftul. mai ales pt espn unde va fi cu bidding, banuiesc ca cine nu e online risca sa ramina numai cu desculti.

so ... ar cam trebui sa spuna fiecare cind e disponibil in perdioada in care vor fi cele 2 drafturi. ideea ar fi sa facem draftul pe yahoo la sf lui sept/inceputul lui oct iar pe espn spre finalul lui oct. de obicei prefer finalul lui oct pt draft pt a nu alege in prima runda vreun jucator care se buseste pt tot sezonul in vreun meci de pre-season (cum s-a busit nene in primul meci din sezon acum vreo 2 ani). insa la yahoo avem deja 6 keepers, asa ca nu draftam cine stie ce superstar. si vom avea mai mult timp de trades & stuff.

ora draftului as pune-o la 8pm ora ro.

asa ca astept sa-mi spuneti fiecare cind sunteti sau cind nu sunteti disp. eu de ex nu pot pe 6 oct, 26 sept si weekendu 23-25 oct. in rest i can probably move stuff around incit sa fiu la comp 2h intr-o seara.

nba28
12th September 2009, 14:08
eu nu fac parte din liga de pe yahoo dar as dori sa fac in liga de pe espn daca se poate desigur

mailul meu e alex.maniu@yahoo.com

cu referire la draft,dupa 20 oct sunt disponibil daca nu intervine ceva deci din partea mea nu sunt probleme

cristane
12th September 2009, 16:44
Eu inca nu stiu sigur, dar intre 26 septembrie - 14 octombrie s-ar putea sa fiu plecat din tara, deci n-am nicio idee daca voi putea sau nu sa ajung la draft. Dupa 14 octombrie, sint disponibil oricind.

caseta
12th September 2009, 18:33
eu nu fac parte din liga de pe yahoo dar as dori sa fac in liga de pe espn daca se poate desigur

mailul meu e alex.maniu@yahoo.com

cu referire la draft,dupa 20 oct sunt disponibil daca nu intervine ceva deci din partea mea nu sunt probleme

deocamdata daca nu ma insel sunt 2 echipe pe yahoo care nu s-au reinscris, asa ca ar putea fi disponibile. bogeyman vrea una din ele, o poti lua tu pe cealalta.

@cristane - pe unde te duci n-au net ? :P

nba28
12th September 2009, 18:47
deocamdata daca nu ma insel sunt 2 echipe pe yahoo care nu s-au reinscris, asa ca ar putea fi disponibile. bogeyman vrea una din ele, o poti lua tu pe cealalta.



nunu ....eu am alta liga pe yahoo,daca vrea cineva al 2 lea loc e al lui
eu doresc un loc in liga de pe espn daca se poate

dar daca totusi ramane si locul de pe yahoo disponibil si nu il revendica nimeni pot sa preiau eu echipa,nu ma deranjeaza:)

Magicul
13th September 2009, 02:32
mi-e greu sa spun acum ce porgram voi avea peste o luna...dar ce pot sa spun cu certitudine este ca lucrez de noapte..intru de la 23:00.. si in caz ca ma voi nimeri pe tura fix in ziua cu draftul l-as prefera cam cu o ora mai devreme.. adik undeva in jur de 19.. pt a nu pleca din mijlocul lui..

Ryder
13th September 2009, 20:25
Daca ramane un loc disponibil in liga yahoo as vrea sa ma inscriu eu, am jucat si anul trecut insa intr`o alta liga. Ownerul ligii sa`mi lase un PM daca cumva ramne acest loc disponibil.

Multumesc.

Bogeyman
13th September 2009, 22:39
deocamdata daca nu ma insel sunt 2 echipe pe yahoo care nu s-au reinscris, asa ca ar putea fi disponibile. bogeyman vrea una din ele, o poti lua tu pe cealalta.

@cristane - pe unde te duci n-au net ? :P

eu sunt dispus si sa incep cu echipa noua :D

sa-mi spui doar cand e draftul deoarece o sa stau probabil in camin si trebuie sa-mi rezolv cu netul mai intai

iar daca pot prelua una din cele 2 echipe trimite-mi te rog un PM si spune-mi cum se poate face asta

mersi

caseta
14th September 2009, 03:03
pai in realitate pe yahoo liga nu e o continuare a ligii de anul trecut. sunt complet independente - de aia si trebuie sa bag eu de mina keepers. asa ca "preluarea" echipei consta doar in a te inscrie in liga noua si a alege una dintre cele 2 echipe ramase si a-ti alege 6 keepers.

daca nimeni nu ia cele 2 echipe sau una ramine aiurea nu avem ce face decit sa lasam jucatorii pt draft. daca mai e careva care vrea o echipa, tu fiind primul care s-a anuntat, o sa ai de ales. adevarat ca probabil cele 2 echipe ramase vor fi slabe, insa sunt 2 chestii:

1. daca echipa pare slaba la inceput nu inseamna nimic. eu am ales in draft pe poz 10 sau mai tirziu si primul pick (brand) s-a busit, dar am terminat pe #2

2. as propune ca in cazul in care ambele echipe sunt date, cei 2 care le-au preluat sa aleaga primii in draft (care a preluat echipa mai slaba primul), iar ordinea pt restul sa fie stabilita aleatoriu.

insa daca e preluata doar o echipa, atunci ordinea sa fie aleatorie pt toti pt ca in joc ar putea fi jucatori buni.

apropo, rosterele celor 2 echipe ne preluate sunt:


****************************

ok, disregard ce e mai sus (relativ).
intre timp vad ca s-a mai inscris cineva, asa ca a ramas o singura echipa: "run and gun". a apartinut userului rudygay de pe forum, care vad ca n-a mai fost activ din feb 2009, deci banuiesc ca nu va mai juca fantasy.

in cazul asta bogey man echipa e a ta.
rosterul:

Rafer Alston
Carmelo Anthony
Brandon Bass
Josh Boone
Wilson Chandler
Jamal Crawford
Tim Duncan
Eric Gordon
Spencer Hawes
Al Horford
Jarrett Jack
JaVale McGee
Nate Robinson
J.R. Smith
Al Thornton

alege 6 keepers.
desi a fost penultimul, rosterul nu pare prea bad.
nu stiu daca ar fi corect sa iti dam prima alegere in draft. (ceilalti ce zic ?)

daca mai vrea cineva sa se inscrie, atunci o poate face, insa asta inseamna ca:

1. va alege practic singur in primele 6 runde
2. va fi primul la picks si in runda 7 (ultimul in 8, primul in 9 si tot asa)
3. nu va avea prea multi all stars de ales (if any) si va pleca cu un dezavantaj (again, see mai sus, nu e obligatoriu ca asta sa insemne ca nu poate sa se bata pt primul loc).
4. daca sunt mai multi care iau echipe noi, atunci vor fi primii in draft (stabilim aleator ordinea intre ei, apoi tot aleator ordinea intre ceilalti)
5. daca se mai inscriu multi in afara de cei 15 din liga veche va trebui sa schimbam putin rosterul pt ca altfel ramin prea putini jucatori. eventual sa reducem nr de keepers la 5 sau chiar 4.

intre timp bogeyman iti voi trimite o invitatie pt liga yahoo.

cine altcineva vrea invitatii (echipe noi, in conditiile de mai sus, sa-mi zica si ii trimit un PM)

cgrecu
14th September 2009, 04:06
atita timp cit e simbata/duminica, nu am preferinta la zi/ora draft

Bogeyman
14th September 2009, 09:54
in cazul asta bogey man echipa e a ta.
rosterul:

Rafer Alston
Carmelo Anthony
Brandon Bass
Josh Boone
Wilson Chandler
Jamal Crawford
Tim Duncan
Eric Gordon
Spencer Hawes
Al Horford
Jarrett Jack
JaVale McGee
Nate Robinson
J.R. Smith
Al Thornton


super...mersi

ii voi pastra pe Duncan, Anthony, Eric Gordon, Horford, Hawes, Chandler

Irimus
14th September 2009, 12:14
am o propunere/intrebare...putem face tradeuri pana la inceperea draftului?

caseta
14th September 2009, 13:39
am o propunere/intrebare...putem face tradeuri pana la inceperea draftului?

poti sa le discuti, dar sa le faci propriu zis, nu prea ai cum, pt ca nu ai jucatori in echipa. dar le poti discuta si le faci imediat dupa draft.

daca chiar vreti sa faceti un trade - de ex cineva vrea neaparat un jucator pe care tu nu-l vei pastra si e dispus sa-ti dea un jucator pe care tu-l bag intre cei 6 keepers, atunci imi ziceti mie care e trade-ul si care sunt noii keepers.

speaking of which, daca mai intra careva in liga, as zice sa raminem doar cu 5 keepers. so start thinking about that.

Irimus
14th September 2009, 17:22
eu sincer sunt impotriva.am facut anul trecut niste trade-uri in ideea ca raman 6 keeperi....