PDA

View Full Version : Stadion National cu pista sau fara ?



Pages : 1 [2]

rob_din
23rd September 2008, 13:54
nu stiu ce sa zic, normal ar fi un business o astfel de sala dar la noi nimic nu e cum ar trebui sa fie.

Nu cred ca din evenimente sportive ar scoate multi bani la noi, iar cate concerte de top trebuie sa faci pentru a recupera investitia? Fiindca altceva nu vad ce-ar putea aduce bani

mihai_alex
25th September 2008, 15:44
Recomandari tehnice si cerinte pentru constructia si modernizarea stadioanelor de fotbal:
http://www.fifa.com/mm/document/tournament/competition/football_stadiums_technical_recommendations_and_re quirements_en_8211.pdf
http://www.svenskfotboll.se/files/%7B07BCAD38-1ED9-4CC4-86D7-E45400BE8F71%7D.pdf

soreen
25th September 2008, 21:39
mai bine faceti unul cu *****...ca asa poate mai vine lumea la meciuri

Nightwish
26th September 2008, 11:36
mai bine faceti unul cu *****...ca asa poate mai vine lumea la meciuri

Foarte tare :happy:happy

mihai_alex
1st October 2008, 10:29
http://www.gsp.ro/stire/o-sa-fie-si-pista-la-noul-stadion-lia-manoliu-100758.html

O să fie și pistă la noul stadion "Lia Manoliu!"

Primarul Sorin Oprescu garantează că vor exista culoare de atletism pe noul Stadion Național. Nebunie mare la Primăria Capitalei. Lume multă pe holurile instituției de lîngă Parcul Cișmigiu. La etajul 1 este biroul primarului general. Degajat, îmbrăcat elegant, la costum și cravată, Oprescu vine la întîlnirea cu Gazeta. "Îmi face o deosebită plăcere să vorbesc despre sport!", a început să Oprescu. Subiectul abordat este Stadionul Național, o arenă în plină reconstrucție, dar care în noul proiect nu este prevăzută cu pistă de atletism. România a devenit astfel singura țară din Uniunea Europeană care nu dispune de o arenă națională multifuncțională.

- Domnule primar, sînt nereguli la stadionul "Lia Manoliu"?
- Da. Este vorba despre o întîrziere de cîteva luni, de faptul că finanțarea făcută de stat nu a fost coerentă, de cîteva bîlbe date prin 2007, de niște bani pentru organizarea de șantier. E bine că măcar gazonului i s-au găsit alte destinații și că a fost salvat mecanismul de drenaj al stadionului.

- Va avea sau nu pistă de atletism?
- Proiectul inițial nu prevede culoare pentru atletism. Eu vreau să se termine cît mai repede construcția, dar un stadion care se respectă are și pistă. A venit la mine un zăpăcit care să-mi spună să nu schimbăm nimic. Nu se poate așa ceva! Vă garantez că pista va exista indiferent cine vine să-mi spună să nu o fac!

Modificare de proiect
Consilierii din Primăria Capitalei au fost puși la muncă de Sorin Oprescu. Aceștia trebuie să analizeze implicațiile schimbării proiectului inițial al Stadionului Național, pentru ca arena să fie prevăzută și cu culoare pentru atletism. "O schimbare de proiect va costa inclusiv în faza de schiță. Cheltuielile se pot ridica și la un milion de euro, dar tot sîntem în cîștig pentru că realizarea unei arene separate pentru atletism înseamnă cel puțin 20-30 de milioane de euro", a declarat un angajat din cabinetul lui Oprescu. "Oricum, nici nu s-a identificat un loc în Capitală pentru ridicarea stadionului de atletism", a adăugat acesta.

Constructorul neagă
"Nu cunosc să se fi discutat la modul serios despre o posibilă modificare a proiectului inițial privind Stadionul 'Lia Manoliu'", a decarat ieri Romeo Boțocan, directorul executiv al Max Bogl România, constructorul noii arene bucureștene. Acesta susține că nu au existat încă negocieri între beneficiar, respectiv Primăria Bucureștiului, și constructor. "Este doar la nivel de idee. Nu s-a luat în calcul niciodată această variantă", a precizat Boțocan, adăugînd că o asemenea modificare de proiect presupune și o întîrziere a datei de finalizare a lucrărilor, care este aprilie 2010.

"Nu sînt un împătimit al fotbalului și nu ajung la excese, dar mă uit la meciurile din Liga întîi și la meciurile echipei naționale"
Sorin Oprescu, primarul Capitalei

114 milioane de euro este valoarea totală a investiției privind construirea noului Stadion Naționale

54.800 de locuri va avea noua arenă bucureșteană

rhadookoo5
1st October 2008, 10:39
Proiectul inițial nu prevede culoare pentru atletism. Eu vreau să se termine cît mai repede construcția, dar un stadion care se respectă are și pistă. A venit la mine un zăpăcit care să-mi spună să nu schimbăm nimic. Nu se poate așa ceva! Vă garantez că pista va exista indiferent cine vine să-mi spună să nu o fac!

Deci domnul Oprescu crede ca Alianz Arena, Emirates, Da Luz, Old Trafford, Wembley nu sunt stadioane bune.

mihai_alex
1st October 2008, 10:55
Se uita dansul la LIGA 1 cum ma uit eu la sumo,dar daca stadionul e cu pista,mie imi pare bine.
A venit la mine un zăpăcit care să-mi spună să nu schimbăm nimic. Nu se poate așa ceva! Vă garantez că pista va exista indiferent cine vine să-mi spună să nu o fac!
Zapacitul e sandu:lol:

rob_din
1st October 2008, 11:17
Deci domnul Oprescu crede ca Alianz Arena, Emirates, Da Luz, Old Trafford, Wembley nu sunt stadioane bune.

Alea nu sunt Stadioane Nationale ci sunt stadioane de club (mai putin Wembley care asa cum am mai spus are pista retractabila)

Bravo Oprescu, nu te lasa! Zapaceste-l pe zapacit

4star
1st October 2008, 11:43
Deci domnul Oprescu crede ca Alianz Arena, Emirates, Da Luz, Old Trafford, Wembley nu sunt stadioane bune.

De altfel chiar spune ca nu e un impatimit si se uita chiar la meciurile din liga intai si la meciurile nationalei... de unde sa vada el stadioane adevarate?

nr.zece
1st October 2008, 12:49
lasa ca mai sunt stadioane cu pista de atletism in tara asta, in schimb un stadion de fotbal de 5 stele nu este ...

daca tot iubesc atletismul atat de ce nu fac concursurile la pitesti, craiova, timisoara, stefan cel mare......
e populism ieftin asta cu pista
are atletismul la noi atatia fani de le trebuie stadion de 40 000 de locuri?
toate stadioanele mentionate nu folosesc pistele decat pentru antrenamente, daca ar organiza concursuri pe ele ar mai aduce un ban sa le si intretina
asa le intretin tot cluburile si sunt nefolosite

rob_din
1st October 2008, 12:53
Oprescu are dreptate, trebui sa fii zapacit rau ca sa sustii Stadion National fara pista. Dar zapacit rau de tot

Nightwish
1st October 2008, 13:07
Oprescu are dreptate, trebui sa fii zapacit rau ca sa sustii Stadion National fara pista. Dar zapacit rau de tot

Ne lasi o data cu pista ta? :angry: In 7 pagini ne-ai spus de 20 de ori ca tu vrei pista, ca restul care nu vrem pista pe Lia Manoliu suntem nu stiu cum... Tu chiar nu intelegi ca altcineva poate avea o opinie diferita de a ta, fara sa fie " zapacit"?

mihai_alex
1st October 2008, 13:22
Cand or sa termine stadionul n-o sa mai fie de categoria a 5-a,ci a 4-a,pt ca numarul de locuri necesar pentru aceasta distinctie va creste de la 50.000 la 70.000.

miril
1st October 2008, 15:53
Ne lasi o data cu pista ta? :angry: In 7 pagini ne-ai spus de 20 de ori ca tu vrei pista, ca restul care nu vrem pista pe Lia Manoliu suntem nu stiu cum... Tu chiar nu intelegi ca altcineva poate avea o opinie diferita de a ta, fara sa fie " zapacit"?

Nu inteleg, care-i problema cu argumentul...zapacit. Vad ca argumentul tau si nu numai nu-i mai putin...inzapacitor (sic) decat al lui _din. Noroc ca Rob, nu-i "singur impotriva tuturor" sau voi "restul nu intelegeti ca altcineva poate avea o opinie diferita decat a majoritatii?". De multa vreme n-am mai intalnit atata rezistenta la...atletism ca pe acest topic. Atletismul care exista ca sport inca de pe vremea olimpismului antic, atletismul care este sportul rege al olimpiadelor, sportul care trebuie practicat de po****tia unui neam sanatos la...minte si suflet. Si care-i obiectul...obiectiei? "Cu pista sau fara". Cred ca multi din bunicii unor forumisti de aici s-ar inrosi de ne-rusinea nepotilor care cred ca exista doar un singur sport, ala care a adus gradul de marlanie in tribuna la rang de comportament normal, acceptabil, si care, in opinia lor, are drept nemijlocit la prioritate. Acei bunici i-au vazut pe Zatopek sau Balas, si umpleau tribunele "23-ului" sau Republicii cu miile, de aia s-ar inrosi, de obtuzitatea urmasilor de a ignora dreptul atletismului de a exista fara sa ceara voie poporulului orbit de atata fotbal imbecalizant. Stadionul National a avut pista de atletism cand s-a construit, deci cel nou trebuie sa aibe pista de atletism, ca asa-i drept si, mai ales, sanatos, indiferent de parerea chibitilor. Poate ca acea pista asa de mult contestata aici va impiedica gloata gregara sa mai arunce cu fumigene, torte si alte mijloace specifice...civilizatiei specatorului de tip nou sau poate ca nu. Oricum, fiecare are dreptul la optiune iar optiunea mea este cu...pista. OK?

SS_Lazio
1st October 2008, 16:06
nu e greu sa-ti dai seama de ce a inceput campania "pro-pista" a jegului imputit de oprescu impreuna cu trustul lui felix (vezi tolontan), vor sa demonstreze ei ce nenorocit a fost Videanu si sa-si faca campanie electorala pe marginea acestui subiect .. din pacate pt ei o sa aibe exact efectul invers.

miril
1st October 2008, 16:13
Indiferent de sforile care se trag si motivele personale ale unor politiceni de a merge pe acesta...pista, un lucru este clar, Stadionul cand s-a construit initial avea pista de atletism, deci acesta pista trebuie sa fie redata atletismului, fie pe acelasi stadion cu fotbalul sau pe un stadion separat si cum nu sunt bani decat pentru spalat negreala de pe ei, s-a decis in varianta prima.

Elphax
1st October 2008, 17:23
trebuie sa se respecte proiectul initial - stadion de fotbal de 5 stele si alta arena de capacitate mai mica pt atletism

nu trebuie stadion olimpic de 70.000 de locuri pentru ca nu este nevoie de asa ceva!

daca abia se umple stadionul la meciurile importante de fotbal cum o sa se umple la nationalele de atletism? sa fim seriosi, pentru asta sunt de ajuns 10.000 de locuri

useroarecare
2nd October 2008, 09:42
nu e greu sa-ti dai seama de ce a inceput campania "pro-pista" a jegului imputit de oprescu impreuna cu trustul lui felix (vezi tolontan), vor sa demonstreze ei ce nenorocit a fost Videanu si sa-si faca campanie electorala pe marginea acestui subiect .. din pacate pt ei o sa aibe exact efectul invers.

:happy:happy:happy

De când mama m-a făcut, o inepție social-politică mai mare n-am citit.
În primul rând, nimeni nu ia niciodată o măsură nepo****ră în campanie electorală, în al doilea cei interesați de pista mă-sii de stadion, ce să vezi, nu se prea duc la vot, iar în al treilea, anul ăsta avem vot uninominal, fără liste de partid :no:

And of record : O campanie negativă împotriva lui Videanu nu aduce la nimic bun, nu de alta, dar nimeni nu e intersat de Videanu, toată lumea știe de bordurile lui Videanu și că a făcut un rahat în București. A mințit cât a putut vorbind de 2 stadioane moderne când primăria abia are bani de unul singur.
În caz că nu există bani decât pentru un stadion național, atunci evident el trebuie făcut cu pistă.

rob_din
2nd October 2008, 10:45
nu e greu sa-ti dai seama de ce a inceput campania "pro-pista" a jegului imputit de oprescu impreuna cu trustul lui felix (vezi tolontan), vor sa demonstreze ei ce nenorocit a fost Videanu si sa-si faca campanie electorala pe marginea acestui subiect .. din pacate pt ei o sa aibe exact efectul invers.

Este ultimul avertisment, daca nu te potolesti o s-o patesti. Ori iti exprimi ideile civilizat, ori poti sa te duci pe stadion sa arunci brichete. Aici e buba, cu pista de atletism cum mai aruncati voi huliganii scaunele in teren?

rob_din
2nd October 2008, 10:46
Mircea Sandu vede noul stadion "Lia Manoliu" ca pe un complex comercial, cu restaurante și cazinouri

Există o șansă ca noul stadion "Lia Manoliu", ale cărui lucrări de construcție au demarat în acest an, să nu fie unul exclusiv pentru fotbal. Primarul Sorin Oprescu a declarat că va modifica proiectul inițial al arenei pentru a i se adăuga și pista de atletism, existentă pe vechiul stadion.

Federația Română de Fotbal nu a primit însă bucuroasă noile planuri. Mircea Sandu, cel care a cerut eliminarea culoarelor de alergare, a declarat ieri că se duce o campanie de reconstruire a unui stadion din anii '50. "Mărășescu vrea să se construiască un stadion cu gradene, fără nocturnă și neacoperit, ca pe vremuri". Șeful FRF a precizat că pentru a găzdui finale de Cupe Europene, arena trebuie să îndeplinească unele condiții. "O să-i explic primarului Oprescu că stadionul trebuie să devină un complex cu spații comerciale rentabile, cu restaurante și cazinouri".

" Trebuie să facem lucruri de calitate, durabile, care să folosească întregului sport românesc"
Gabriela Szabo, atletă

"Cînd a fost demolat stadionul, mi s-a frînt inima. Acolo m-am format ca atletă, acolo am făcut performanță"
Ionela Tîrlea, atletă

"Pista de alergare trebuie să existe în cazul în care s-a renunțat la stadionul de atletism"



Barvo Mirciulica, eu l-as face si cu un club unde sa gasesti prostituate, nu de alta dar poate au nevoie federalii sa se descarce nervos in timpul derbiului cu Faroe

miril
2nd October 2008, 12:01
Mircea Sandu:

"O să-i explic primarului Oprescu că stadionul trebuie să devină un complex cu spații comerciale rentabile, cu restaurante și cazinouri".

Mai ales cazinouri. Pentru Piti si Mitica. Marlania la ea acasa, cu alte cuvinte. Acasa, adica in Romanica noastra cea de toate zilele.

SS_Lazio
2nd October 2008, 12:04
:happy:happy:happy

De când mama m-a făcut, o inepție social-politică mai mare n-am citit.
În primul rând, nimeni nu ia niciodată o măsură nepo****ră în campanie electorală, în al doilea cei interesați de pista mă-sii de stadion, ce să vezi, nu se prea duc la vot, iar în al treilea, anul ăsta avem vot uninominal, fără liste de partid :no:

And of record : O campanie negativă împotriva lui Videanu nu aduce la nimic bun, nu de alta, dar nimeni nu e intersat de Videanu, toată lumea știe de bordurile lui Videanu și că a făcut un rahat în București. A mințit cât a putut vorbind de 2 stadioane moderne când primăria abia are bani de unul singur.
În caz că nu există bani decât pentru un stadion național, atunci evident el trebuie făcut cu pistă.

ca sa faci pista scoti tot atatia bani pt 2 stadioane...

nu face tolontan campanie electorala pt felix si psd ? atunci asta ce e

http://www.gsp.ro/stire/ruina-ca-noua-100983.html


Este ultimul avertisment, daca nu te potolesti o s-o patesti. Ori iti exprimi ideile civilizat, ori poti sa te duci pe stadion sa arunci brichete. Aici e buba, cu pista de atletism cum mai aruncati voi huliganii scaunele in teren?

tu erai ala de tot repeta asta cu brichetele :happy:happy

miril
2nd October 2008, 12:40
nu face tolontan campanie electorala pt felix si psd ? atunci asta ce e

http://www.gsp.ro/stire/ruina-ca-noua-100983.html

Propaganda pentru PNL?

useroarecare
2nd October 2008, 12:46
Ba mai mult decât campanie pentru PNL , e un articol negativ la adresa PSD-ului.
De aici reiese că guvernul PSD e unul mincinos și incapabil în timp ce cel liberal e unul care tace și face.

Și cum adică 2 stadioane te costă cât un stadion cu pistă ?!?

SS_Lazio
2nd October 2008, 12:52
adica ca sa faci pista trebuie sa modifici tot proiectul si tot designu stadionului, si trebuie marit de la 55.000 pe la vreo 70.000

useroarecare
2nd October 2008, 13:05
Asta de unde ai mai scos-o ?
La fel de bine cum poate exista un stadion cu 55 de mii de locuri fără pistă, poate exista și unul de 55 de mii cu pistă.
Iar povestea cu modificarea schițelor inițiale ocum e o minciună sfruntată. Față de acum câteva luni singurul lucru care s-a schimbat e că ministerul transporturilor care deține terenul unde urma să fie construită arena de atletism (sper să nu greșesc) a zis, hodoronc-tronc, că cică nu mai vrea să-l doneze, iar primăria pe cale de consecință a zis că n-are bani să cumpere mii de metri pătrați la prețurile din București.
Sigur o poveste cusută cu ață albă. Ca și când noi am fi atât de proști, să credem că ministerul ar fi o instituție de stat obiectivă care are în vedere interesele poporului și nu o instituție condusă de niște oameni cu niște interese mercantile.
Probabil că firma care realizează proiectul de fezabilitate a sponsorizat din greu diverse campanii electorale, de-a lungul timpului, de face acum 2 proiecte pentru aceeași zonă.

Bottom line e că dacă se va construi un singur stadion (să dea Dumnezeu să-l vedem și p-ăsta făcut), atunci trebuie pistă.
Evident dezideratul meu și al tuturor celor de pe forum e să avem cât mai multe stadioane atât cu pistă cât și fără. Să vedem CE sau CM de atletism la București, dar și meciuri de fotbal în condiții asemănătoare cu stadioanele din Anglia.

mihai_alex
2nd October 2008, 13:28
adica ca sa faci pista trebuie sa modifici tot proiectul si tot designu stadionului, si trebuie marit de la 55.000 pe la vreo 70.000

Imi place logica ta:mda:,o noua schita a stadionului va costa in jurul a 1 mil de euro,dar cine-a zis ca se va mari capacitatea? tot aceeasi va ramane,de 50-55 k locuri.

SS_Lazio
2nd October 2008, 13:35
Imi place logica ta:mda:,o noua schita a stadionului va costa in jurul a 1 mil de euro,dar cine-a zis ca se va mari capacitatea? tot aceeasi va ramane,de 50-55 k locuri.

si mie imi place logica ta, nu m-am referit la proiect...designul care va include pista va fi mult mai costisitor .

capacitatea? gaseste-mi un stadion olimpic de 55.000 locuri care sa fie acoperit, dar dupa cum zicea M Sandu derbedeii care vor sa deturneze proiectu vor sa-l faca fara acoperire .

mihai_alex
2nd October 2008, 14:12
In ce sens va fi mai costisitor?argumenteaza!
Un stadion cu pista nu este un stadion olimpic,stadioanele olimpice sunt cele care au gazduit olimpiade.
Sunt multe stadioane cu pista de 50 de mii de locuri acoperite,2 exemple care imi vin in minte ar fi stadioanele nationale ale Austriei,si Scotiei.

SS_Lazio
2nd October 2008, 14:22
stadion olimpic inseamna stadion cu pista nu neaparat stadion care a gazduit olimpiade...

"The term "Olympic Stadium" may also be used to describe any stadia that contain an athletic track with the official measures adopted by the IAAF and IOC"

ai dreptate in privinta cealalta, doar ca tarile respective au doar cate un stadion "Olimpic" si vreo cel putin 20 speciale pt fotbal...

mihai_alex
2nd October 2008, 14:36
Nu inteleg cu ce va ajuta pe voi daca se face un stadion fara pista?mie mi se pare firesc ca stadionul national sa deserveasca un numar mai mare de sporturi,nu doar fotbalul,sau poate si rugby-ul.
De ce sunteti asa inversunati impotriva unui astfel de stadion?stati linistiti ca se vor construi si stadioane noi fara pista in viitor,dar acelea vor deservi cluburile.

Inca nu mi-ai spus de ce e mai scump un stadion cu pista decat unul fara,sa zic ca problema ar fi una de ordin imobiliar,dar din moment ce terenul este acelasi pe care se gasea fostul stadion nu poate influenta cu nimic costul.Vor fi aceleasi cantitati de materiale,pt ca va fi acelasi numar de locuri,iar noul proiect va fi unul care sa intre in limita unui anumit buget,si nu poti sa spui ca va avea un cost mai mare decat proiectul initial.

Nightwish
2nd October 2008, 14:59
mihai_alex, eu prefer stadioanele fara pista pentru ca presiunea publicului asupra jucatorilor este mai mare, jucatorii sunt mai aproape de spectatori... Referitor la costuri, e normal ca unul fara pista sa fie ceva mai ieftin decat altul cu pista, este normal, pista costa si ea ceva, din cate stiu este chiar un cost semnificativ...
Dupa cum spuneam, as prefera ca noul stadion national sa nu aiba pista, insa pana la urma important este sa se apuce de construit, cu sau fara pista, avem nevoie de acest stadion...

SS_Lazio
2nd October 2008, 15:05
simplu, pt ca stadioanele cu pista nu sunt pt fotbal, rugby etc. ci doar pt atletism, atmosfera si vizioarea meciului au de suferit enorm din cauza pistei, uita-te spre exemplu in Italia, Juventus cea mai titrata echipa din Italia e la coada clasamentului cand vine vorba de nr de spectatori.

Sa stam linistiti ? de ce sa nu stea cei de la atletism linistiti daca tot se vor face atatea facilitati sportive in viitor :)

Un stadion cu pista e mai costisitor in primul rand din cauza pistei, iar in al doilea rand din cauza volumului stadionului care e mai mare, nu poti compara un lighean cu un stadion compact . M Sanndu a specificat ca de pista depinde gazduirea Cupei Uefa din 2012 pt ca finalele de cupe europene se vor desfasura exclusiv pe stadioane fara pista . Concret nu exista nici un argument valid pt construirea pistei,

mihai_alex
2nd October 2008, 15:13
mihai_alex, eu prefer stadioanele fara pista pentru ca presiunea publicului asupra jucatorilor este mai mare, jucatorii sunt mai aproape de spectatori... Referitor la costuri, e normal ca unul fara pista sa fie ceva mai ieftin decat altul cu pista, este normal, pista costa si ea ceva, din cate stiu este chiar un cost semnificativ...
Dupa cum spuneam, as prefera ca noul stadion national sa nu aiba pista, insa pana la urma important este sa se apuce de construit, cu sau fara pista, avem nevoie de acest stadion...

Uite ca tricolorii au avut rezultate si pe un stadion mic cu pista si neacoperit,imagineaza-ti ce atmosfera si presiune ar fi pe un stadion mare acoperit,desi cu pista.
Si pana la urma sa iau exemplul Clujului,in meciul cu Lituania i-a ajutat cu ceva faptul ca tribunele sunt aproape de teren?
Nu este un argument favorabil sustinatorilor stadioanelor fara pista.
Faptul ca doriti stadion fara pista e din motive pur estetice si poate pentru o vizionare mai buna a meciului,dar din moment ce majoritatea dintre voi nu vor fi spectatori pe acest stadion cade si argumentul asta.
Pana la urma ai dreptate,cu sau fara pista(preferabil cu) e important sa se construiasca un stadion.

pt sslazio,nu e niciun volum mai mare la tribune.

O pista nu poate costa mai mult de 2 mil de euro,si nu ma refer doar la costul suprafetei din tartan.

SS_Lazio
2nd October 2008, 15:22
Cate rezultate au avut tricolorii pe stadionul ala ? Unul si ala la intamplare cand turna cu galeata si crivatul impingea mingea la aia in teren...:happy:happy

Majoritatea dintre noi nu vor merge pe acel stadion, dar majoritatea dintre voi vor merge sa vada competitiile de atletism, e corect nu ? Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta eu nu cred ca doreste cineva sa vada un meci de fotbal in conditii execrabile...cei care vin pt fotbal pe stadion sunt infinit mai multi decat cei care vin pt atletism.


Cum sa nu fie volum mai mare prietene, e terenul de fotbal plus pista + inca vreo cativa m pana la tribune, sfidezi legile fizicii. :)

mihai_alex
2nd October 2008, 15:33
Haha,pai nu e niciun volum mai mare la tribune,unde se folosesc materiale de constructie,intre tribune nu e decat gazonul si pista.
La Constanta am castigat cu Cehia si Olanda dintre echipele importante si nu am pierdut niciun meci acolo in era piturca, nu ca as folosi acest lucru ca argument in favoarea pistei,ci doar ca nu are legatura cu rezultatele sau cu jocul unei echipe tipul de stadion.

rob_din
2nd October 2008, 15:35
Trebuie sa fi dus rau de tot ca sa pui un rezultat pe seama prezentei sau absentei pistei.

SS_Lazio
2nd October 2008, 15:43
Haha,pai nu e niciun volum mai mare la tribune,unde se folosesc materiale de constructie,intre tribune nu e decat gazonul si pista.
La Constanta am castigat cu Cehia si Olanda dintre echipele importante si nu am pierdut niciun meci acolo in era piturca, nu ca as folosi acest lucru ca argument in favoarea pistei,ci doar ca nu are legatura cu rezultatele sau cu jocul unei echipe tipul de stadion.

cum sa nu fie volum mai mare frate daca spatiul pe care il inconjoara tribunele se mareste considerabil ? :groggy:

Aici nu e vorba ca pista ar influenta rezultatele echipei de fotbal, e vorba de spectatori, pentru ei se construieste stadionul si din banii lor.

mihai_alex
2nd October 2008, 16:10
Cum sa-ti explic tie,ca perimetru se mareste,dar ca volum nu.Va fi acelasi numar de locuri,nu?tribunele se vor distanta fata de teren,prin urmare se va mari perimetrul,dar inaltimea tribunelor va scadea in mod invers proportional,si aici se face diferenta,scazandu-se inaltimea volumul tribunelor tinde sa ramana acelasi.
Tipul de stadion nu influenteaza costul decat in foarte mica masura,asta doar daca utilitatile si facilitatile sunt aceleasi in ambele cazuri,singura diferenta fiind facuta de pista,si design(semnatura arhitectului).

miril
2nd October 2008, 16:35
Aici nu e vorba ca pista ar influenta rezultatele echipei de fotbal, e vorba de spectatori, pentru ei se construieste stadionul si din banii lor.

Corect! Si unii din ei vor pista si unii nu. Dar cum stadionul National avea pista de atletism este corect ca modernizarea lui sa includa si o pista de atletism. Sincer, nu mi-ar displacea sa se construiasca un stadion separat, numai pentru atletism dar daca nu se va face atunci concluzia-i simpla si solutia-i unica si dreapta, stadion National cu pista de atletism.

useroarecare
2nd October 2008, 17:12
Un stadion cu pista e mai costisitor in primul rand din cauza pistei, iar in al doilea rand din cauza volumului stadionului care e mai mare, nu poti compara un lighean cu un stadion compact . M Sanndu a specificat ca de pista depinde gazduirea Cupei Uefa din 2012 pt ca finalele de cupe europene se vor desfasura exclusiv pe stadioane fara pista . Concret nu exista nici un argument valid pt construirea pistei,

Ai o obsesie cu rahatul de CUPA UEFA, de parcă ar sta până și acceleratorul de particule în ea. E un rahat de finală organizată în fiecare an, în care au jucat echipe de mâna a doua precum Zenit, Rangers, Espanyol, CSKA, Sporting, Boro și lista poate continua.
Dă-o dracu de finală, mai bine zi drept că pe tine te enervează plicticoșii aia de aleargă de bezmetici pe pistă, iar tu vrei doar să-l vezi pe Mutu cum dă în bășică de mai aproape.

rob_din
2nd October 2008, 17:24
Ai o obsesie cu rahatul de CUPA UEFA, de parcă ar sta până și acceleratorul de particule în ea. E un rahat de finală organizată în fiecare an, în care au jucat echipe de mâna a doua precum Zenit, Rangers, Espanyol, CSKA, Sporting, Boro și lista poate continua.
Dă-o dracu de finală, mai bine zi drept că pe tine te enervează plicticoșii aia de aleargă de bezmetici pe pistă, iar tu vrei doar să-l vezi pe Mutu cum dă în bășică de mai aproape.

Super tare postul :)

rob_din
2nd October 2008, 17:26
Corect! Si unii din ei vor pista si unii nu. Dar cum stadionul National avea pista de atletism este corect ca modernizarea lui sa includa si o pista de atletism. Sincer, nu mi-ar displacea sa se construiasca un stadion separat, numai pentru atletism dar daca nu se va face atunci concluzia-i simpla si solutia-i unica si dreapta, stadion National cu pista de atletism.


Eu nu vreau varianta asta, sa se faca intai ala de atletism si dupa aia mi-e indiferent ca isi fac si unul de fotbal. Stadionul National trebuie sa aiba pista, astia sunt in stare sa faca un stadion de 2000 de locuri si sa zica ca au facut unul de atletism

Nightwish
2nd October 2008, 17:35
Eu nu vreau varianta asta, sa se faca intai ala de atletism si dupa aia mi-e indiferent ca isi fac si unul de fotbal. Stadionul National trebuie sa aiba pista, astia sunt in stare sa faca un stadion de 2000 de locuri si sa zica ca au facut unul de atletism

Ar fi nevoie de unul mai mare? :rolleyes: Crezi ca atletismul ar aduce 2000 de spectatori in tribune? Eu nu cred...

mihai_alex
2nd October 2008, 17:49
Degeaba discutam sau ne confruntam pe-aici,pentru ca opiniile noastre nu vor schimba in nici un fel decizia lui Oprescu.
Cel mai bine ar fi fost sa se construiasca un stadion mare pentru fotbal,si unul de 10000 de locuri pentru atletism,dar din moment ce nu este posibil,ma multumesc si cu unul mare destinat ambelor categorii.Orice se va decide, pista nu trebuie sa lipseasca din proiectul final.

Elphax
2nd October 2008, 17:56
cred ca sustinatorii 'pistei' pleaca de la o premisa gresita !

de fapt de ce s-a construit in bucuresti un Stadion NATIONAL? - Ca sa tina PCR acolo Marea Adunare Nationala , sa aduca 100.000 de oameni si sa faca spectacole de culoare pentru a proslavi conducatorul iubit - de accea era la fix un stadion mare larg, cu pista de atletism, pe care sa incapa cat mai multa lume si sa arate cat mai bine 'coregrafiile' respective. da, a fost bun si pentru meciurile de fotbal ale nationalei care adunau 60-70.000 de oameni si pentru competitii de atletism - nationale, balcanice etc. care adunau cateva mii de oameni care mureau de plictiseala in timpul comunismului

in ziua de azi nu avem de nevoie de un astfel de stadion national/olimpic, poate peste 10 ani da.
in schimb avem nevoie de un stadion DE FOTBAL de calitate - oricum este singura varianta profitabila dpdv financiar !

mihai_alex
2nd October 2008, 18:15
De fapt stadionul a fost construit pentru Festivalul mondial al tineretului si studentilor.In 1953 nu cred ca existau manifestari megalomane de slavire a partidului,sau al dictatorului.
Se poate juca fotbal si pe stadioane cu pista,competitiile atletice nu se pot disputa pe stadioane fara,asa ca aleg prima varianta,oricat de mult ati contesta asta.

rob_din
2nd October 2008, 18:55
cred ca sustinatorii 'pistei' pleaca de la o premisa gresita !

de fapt de ce s-a construit in bucuresti un Stadion NATIONAL? - Ca sa tina PCR acolo Marea Adunare Nationala , sa aduca 100.000 de oameni si sa faca spectacole de culoare pentru a proslavi conducatorul iubit - de accea era la fix un stadion mare larg, cu pista de atletism, pe care sa incapa cat mai multa lume si sa arate cat mai bine 'coregrafiile' respective. da, a fost bun si pentru meciurile de fotbal ale nationalei care adunau 60-70.000 de oameni si pentru competitii de atletism - nationale, balcanice etc. care adunau cateva mii de oameni care mureau de plictiseala in timpul comunismului

in ziua de azi nu avem de nevoie de un astfel de stadion national/olimpic, poate peste 10 ani da.
in schimb avem nevoie de un stadion DE FOTBAL de calitate - oricum este singura varianta profitabila dpdv financiar !


Esti intr-o eroare de la un capat la altul. Stadionul s-a construit mult inainte de spectacolele lui Ceausescu. Mai informeaza-te. Si de bine, de rau a gazduit singura manifestare sportiva cu adevarat importanta care a avut loc in Romania-Universiada

rob_din
2nd October 2008, 18:56
Ar fi nevoie de unul mai mare? :rolleyes: Crezi ca atletismul ar aduce 2000 de spectatori in tribune? Eu nu cred...

Stai linistit fiindca echipa nationala de fotbal oricum n-aduce 60000 la Bucuresti

SS_Lazio
2nd October 2008, 19:00
Echipa nationala nu aduce 60.000 aduce 40.000 maxim sa zicem, dar fata de 1000 cati vin la atletism e distanta lunga :)

mihai_alex
2nd October 2008, 19:12
Trebuie sa ne gandim si la nevoile sportului si al sportivilor nu doar al spectatorilor.
Daca majoritatea dintre acestia nu considera ca atletismul este important nu inseamna ca asa este si corect.

rob_din
2nd October 2008, 20:11
Echipa nationala nu aduce 60.000 aduce 40.000 maxim sa zicem, dar fata de 1000 cati vin la atletism e distanta lunga :)

40000 la Romania-Austria sau Romania-Faroe? Poate in visele erotice ale lui Mutu. Doar un meci cu o mare echipa poate aduce spectatori, in rest bucurestenii nu sunt interesati de Mutulica si Pitilica. Sorry

miril
2nd October 2008, 20:59
cred ca sustinatorii 'pistei' pleaca de la o premisa gresita !

de fapt de ce s-a construit in bucuresti un Stadion NATIONAL? - Ca sa tina PCR acolo Marea Adunare Nationala , sa aduca 100.000 de oameni si sa faca spectacole de culoare pentru a proslavi conducatorul iubit - de accea era la fix un stadion mare larg, cu pista de atletism, pe care sa incapa cat mai multa lume si sa arate cat mai bine 'coregrafiile' respective. da, a fost bun si pentru meciurile de fotbal ale nationalei care adunau 60-70.000 de oameni si pentru competitii de atletism - nationale, balcanice etc. care adunau cateva mii de oameni care mureau de plictiseala in timpul comunismului!

Nu stii istoria stadionului, se vede! Stadionul s-a construit in 1953 si a gazduit Festivalul Mondial al Tineretului, la inaugurare. In anii 50 oamenii veneau cu miile la stadion sa vada concursuri de atletism cu mari vedete mondiale ale vremii, Emil Zatopek, Vladimir Kutz sau Iolanda Balas. Lumea atunci era mai civilizata si genuin interesata de sport, atletismul fiind un sport foarte iubit. Concluzia, stadion National cu pista.

rob_din
2nd October 2008, 22:32
Dupa aceasta saptamana de fotbal eu zic ca trebuie vreo 5 stadioane exclusive pentru acest sport. Si doamne-ajuta sa gazduim finala Cupei UEFA. Pacat ca anul asta se desfiinteaza

moty
2nd October 2008, 22:34
Ce se desfiinteaza?

rob_din
2nd October 2008, 22:37
Ce se desfiinteaza?

Cupa UEFA. Asa ca Sandu ar trebui sa ne spuna ca vrea finala Europa League

moty
2nd October 2008, 22:52
Isi schimba formatul, nu se desfiinteaza..

rob_din
2nd October 2008, 23:02
Isi schimba formatul, nu se desfiinteaza..

Poti sa-i zici cum vrei, de la anul nu mai exista Cupa UEFA

mihai_alex
2nd October 2008, 23:04
Isi schimba numele atata tot,dar cupa tot aia ramane,ca-si schimba formatul,asta se intampla si in liga campionilor,unde e chiar mai drastica schimbarea.

rob_din
2nd October 2008, 23:08
Ma contraziceti doar de dragul de a contrazice? Mai exista sau nu Cupa UEFA la anul, poate sunt prost informat.

Acum o sa veniti sa-mi spuneti ca exista si Cupa Campionilor, nu?

mihai_alex
2nd October 2008, 23:14
Te contrazic pentru ca nu ai dreptate,pana si trofeul va fi acelasi.
Nu se va mai numi cupa UEFA,dar tot aceeasi competitie ramane.
Cupa oraselor targuri,sau Fairs cup a devenit UEFA cup,acum devine Europe League,dar a fost si a ramas aceasi competitie de la infiintare.

SS_Lazio
2nd October 2008, 23:15
Da mai exista Cupa Uefa, Cupa Uefa este desemnata cu codul C3 la Uefa , Liga Campionilor cu C1 si Cupa Cupelor care s-a desfiintat era C2.... asadar Cupa Europa League ramane C3 deci nu se desfiinteaza nimic

http://www.footballdatabase.eu/football.competition.(c3)-coupe-uefa.europe.2008-2009.1er-tour.0.en.html



Acum o sa veniti sa-mi spuneti ca exista si Cupa Campionilor, nu?

logic ca exista

tzefereu
8th October 2008, 16:59
La Constanta am castigat cu Cehia si Olanda dintre echipele importante si nu am pierdut niciun meci acolo in era piturca, nu ca as folosi acest lucru ca argument in favoarea pistei,ci doar ca nu are legatura cu rezultatele sau cu jocul unei echipe tipul de stadion.
si te poti mandri prin faptul ca i-am batut pe un gazon pe care Ribery va parea la meciul cu Franta mai "inalt" in anumite parti ale terenului?

Roddicted
8th October 2008, 20:25
si te poti mandri prin faptul ca i-am batut pe un gazon pe care Ribery va parea la meciul cu Franta mai "inalt" in anumite parti ale terenului?

Daca terenul prost ne avantajeaza de ce ar trebui sa ne fie rusine?Nu uita ce a facut Chelsea acum 2-3 ani cu Barca in UCL

ady18 sibiu
8th October 2008, 20:44
La Constanta am castigat cu Cehia si Olanda dintre echipele importante si nu am pierdut niciun meci acolo in era piturca, nu ca as folosi acest lucru ca argument in favoarea pistei,ci doar ca nu are legatura cu rezultatele sau cu jocul unei echipe tipul de stadion.

dar cine a spus ca are vreo legatura tipul de stadion cu jocul echipei, e vorba de vizibilitatea mult mai proasta pe care o ai pe un stadion cu pista (tin minte cand am fost la craiova, la romania-bosnia, am stat in peluza opusa galerie. ambele goluri, dupa cum stiti, s-au inscris la poarta de la galerie, in dreapta la tv. imi dadeam seama ca se inscriau goluri numai dupa bucuria celorlalti din tribune si pt ca alergau jucatorii intr-un colt al terenului. in afara de lobont in repriza a 2-a n-am reusit sa vad nici un jucator la fata. frumoase amintiri de pe "lighianul" echipei mele favorite.) dupa ce ca am "mostenit" o groaza de astfel de lighiane, tre' sa construim altele noi tot la fel.

si pentru ce? asta e ca la sibiu. au "ciopartit" sala transilvania in ideea de a mari suprafata de joc pt. meciuri de handbal internationale. dar in sibiu nu exista echipa pt acest sport (deci nu joaca nimeni in cupele europene) iar in eventualitatea organizarii vreunui campionat european de catre tara noastra nu cred ca poate fi aleasa o sala de 1800 de locuri oricate facilitati ar avea. si-atunci la ce naiba au micsorat capacitatea salii?

eu zic ca daca tot facem stadion "national" sau olipmpic, cum vreti, sa nu aiba doar pista, sa fie omologat si pentru crichet, golf, tenis de camp... cum de n-au sarit ce-i de la federatia romana de automobilism sa faca si-un circuit in interiorul "colosului" de stadion pe care-l ridicam... pana una alta, pe hartie...

miril
8th October 2008, 21:00
eu zic ca daca tot facem stadion "national" sau olipmpic, cum vreti, sa nu aiba doar pista, sa fie omologat si pentru crichet, golf, tenis de camp... cum de n-au sarit ce-i de la federatia romana de automobilism sa faca si-un circuit in interiorul "colosului" de stadion pe care-l ridicam... pana una alta, pe hartie...

Cam cand tu aveai vreo -20 de ani, eu mergeam pe "23" si vedeam cuplajele bucurestene si jocurile echipei nationale fara probleme. Probabil ca pe atunici noi aveam vedenii, bag seama. Oricum, nu se scuipa, nu se arunca cu faclii, monezi sau...stiti voi ce, si alte activitati independente de pista, dar dependente de gradul de educatie si civilizatie a publicului entuziast. Nu stiu daca astazi pista ar fi cu...obstacole nu de la 110 metri sau 3000 ci pentru a stavili entuziasmul flegma-tic al tribunelor dar aropierea publicului dambovitean de jucatori imi da fiori caci printre ei se gasesc si adversarii nostrii. In rest, asa este, pe "23" nu vedeai picior de Nick Faldo, Greg Norman, Björn Borg sau alte specimene asemanatoare, dar am putut vedea recordul mondial al Anisoarei Cusmir la lungime in uralele miilor de necunoscatori de atletism, pentru simplu motiv ca acest stadion a fost construit cu gazon, pentru fotbal, nu si pentru golf, si cu pista, pentru atletism si nu pentru speedway. Simplu, nu? Atunci daca tot am daramat sa construim altul mai frumos si cu...pista jos. Intre timp, pana fac astia constructia, poate invatam ca fotbalul este un sport care face animalul din noi, pe cand atletismul il scoate din noi. Definitiv. Cam atat. Deocamdata.

tzefereu
9th October 2008, 12:38
cica a aparut primul strat de beton
Lia Manoliu (http://www.realitatea.net/video_492186_la-noul-stadion-national-se-lucreaza-de-zor_362301.html)

andreidaniel
9th October 2008, 12:51
In articol scrie ca stadionul nu o sa aiba pista. O veste minunata :yeah:

mihai_alex
9th October 2008, 13:04
si te poti mandri prin faptul ca i-am batut pe un gazon pe care Ribery va parea la meciul cu Franta mai "inalt" in anumite parti ale terenului?

De ce-mi pui cuvinte in gura?mi-e rusine ca se joaca la Constanta,dar nu e dupa mine.Oricum,in meciurile alea au jucat 2 echipe pe acel gazon,nu doar 1.

dar cine a spus ca are vreo legatura tipul de stadion cu jocul echipei, e vorba de vizibilitatea mult mai proasta pe care o ai pe un stadion cu pista (tin minte cand am fost la craiova, la romania-bosnia, am stat in peluza opusa galerie. ambele goluri, dupa cum stiti, s-au inscris la poarta de la galerie, in dreapta la tv. imi dadeam seama ca se inscriau goluri numai dupa bucuria celorlalti din tribune si pt ca alergau jucatorii intr-un colt al terenului. in afara de lobont in repriza a 2-a n-am reusit sa vad nici un jucator la fata. frumoase amintiri de pe "lighianul" echipei mele favorite.) dupa ce ca am "mostenit" o groaza de astfel de lighiane, tre' sa construim altele noi tot la fel.

si pentru ce? asta e ca la sibiu. au "ciopartit" sala transilvania in ideea de a mari suprafata de joc pt. meciuri de handbal internationale. dar in sibiu nu exista echipa pt acest sport (deci nu joaca nimeni in cupele europene) iar in eventualitatea organizarii vreunui campionat european de catre tara noastra nu cred ca poate fi aleasa o sala de 1800 de locuri oricate facilitati ar avea. si-atunci la ce naiba au micsorat capacitatea salii?

eu zic ca daca tot facem stadion "national" sau olipmpic, cum vreti, sa nu aiba doar pista, sa fie omologat si pentru crichet, golf, tenis de camp... cum de n-au sarit ce-i de la federatia romana de automobilism sa faca si-un circuit in interiorul "colosului" de stadion pe care-l ridicam... pana una alta, pe hartie...

Daca nu stii la ce ma refeream de ce vorbesti?cauta in urma,ma refeream strict la atmosfera,si influenta ei asupra jocului.

rob_din
13th October 2008, 11:35
Oprescu e un mafiot ca toti ceilalti. Rusine.

Nightwish
13th October 2008, 11:57
Era culmea ca proiectul existent, care a costat o gramada de bani, sa fie refacut pentru ca anumite persoane, in loc sa-si exprime parerea la momentul potrivit, s-au trezit abia acum ca le trebuie pista...

miril
13th October 2008, 12:12
Era culmea ca proiectul existent, care a costat o gramada de bani, sa fie refacut pentru ca anumite persoane, in loc sa-si exprime parerea la momentul potrivit, s-au trezit abia acum ca le trebuie pista...

Care anumite persoane? Se procedeaza cu acest proiect cam cum se procedeaza cu retrocedarile caselor nationalizate. Adica, nu se face restitutio ad integrum, ca sa nu zic ca nu se retrocedeaza in majoritatea cazurilor. Ca sa se inteleaga mai bine, se darama un stadion national cu pista de atletism si se construieste inapoi unul fara? Numai la noi in Romania oamenii pot gandi ca asa ceva este normal "si ca anumite persoane nu si-au exprimat parerea la momentul potrivit". Lucru-i clar, nu poti sa distrugi un proiect de interes national si sa-l inlocuiesti cu un altul trunchiat, in care una din parti, iese in pierdere, ca "unor anumite persoane" li se pare ca totul se invarteste in jurul fotbalului. Vai de natiunea care nu-si respecta eroii adevarati, nu aia din carton, care baga autobaza si ne fac de ras prin comportament nedemn in teren si in tribune.

SS_Lazio
13th October 2008, 16:31
ce bine ca s-a renuntat la pista, sa moara atletii ca miril de ciuda :drak:

miril
13th October 2008, 19:26
Atletii nu mor ca fac miscare :dance::dance:. Despre ceilalti nu bag mana-n foc :drak:.

mihai_alex
7th November 2008, 23:19
Sandu: Noul stadion din complexul Lia Manoliu nu va avea pista de atletism
Președintele Federației Române de Fotbal (FRF), Mircea Sandu, a declarat, vineri, că stadionul care se va construi în complexul sportiv Lia Manoliu nu va avea o pistă de atletism, arena fiind destinată în exclusivitate fotbalului.
http://www.romaniansoccer.ro/ewcms/uploads/modules/news/5265/__noul_lia_manoliu.jpg
"Nu va fi pistă la stadion, va rămâne o arenă de fotbal. Primarul Sorin Oprescu a avut o întreverdere cu președintele federației de atletism și dacă se găsesc soluții juridice Primăria va construi la Stadionul Tineretului o arenă de atletism", a declarat Sandu, la aniversarea a 40 de ani de la înființarea Fedrației Române de Judo.

Oficialul FRF a precizat că președintele UEFA, Michel Platini, va veni în România săptămâna viitoare pentru o întâlnire de afaceri, dar și pentru a discuta despre posibilitatea ca Bucureștiul să găzduiască finala Cupei UEFA din 2012. "Săptămâna viitoare va veni și domnul Platini pentru o întâlnire de afaceri, dar și pentru a discuta despre politica generală a fotbalului. Avem șanse mari să găzduim finala Cupei UEFA din 2012. S-a amânat decizia prin care se desemnează orașul gazdă și avem toate spranțele că vom fi aleși în 2012", a mai spus Sandu.

ady18 sibiu
4th March 2009, 21:02
cum mai merg lucrarile la stadion? ne mai arata cineva niste poze mai recente?

resita
14th July 2010, 21:43
chiar, ce se mai aude de acest proiect?

SORENSEN
14th July 2010, 23:44
la stadionul Tineretului se lucreaza din ce am vazut recent la tribuna principala... cred pista de atletism e deja facuta si functionala...

calatorii
24th January 2013, 13:12
Daca vrea sa se tina JO 2020 ar trebui facuta pista sau alt stadion cu pista, altfel nu are cum, imposibil, ar trebui sa gandeasca si sa treaca la fapte nu sa tina banii in buzunar ;)