PDA

View Full Version : Avem tinere talente



mariusc
7th June 2004, 14:40
Viitorul suna bine.

"George NEGURĂ - cel mai promiţător talent, după Ţălnar, din fotbalul albaiulian

Despre George Negură a început să se vor­bească încă de acum doi ani, juniorul le­gitimat la Minaur Zlatna fiind considerat de Viorel Măluşel un "diamant" deosebit. Pre­moniţiile preşedintelui unirist sunt confir­mate de precocitatea puştiului, care la 14 ani şi 9 luni a debutat într-un meci oficial al seniorilor, în întâlnirea din Cupa României dintre CF Cugir şi Minaur Zlatna (toamna anului 2002), iar la 15 ani şi 4 luni a cunoscut botezul Diviziei B, în partida CFR Cluj - Minaur 2-0 (10 mai 2003). "Trebuie să avem grijă ca de ochii din cap de acest copil, cel mai bun produs al fotbalului albaiulian din ultimul deceniu. Jucător de rasă, care încântă efectiv. Dacă este atent poate călca pe urmele lui Balaci, Hagi sau Mutu", spunea Măluşel. Conştient de "comoara" din propria ogradă, clubul a întocmit un contract valabil până în 2007, primii bani câştigaţi fiind 5 milioane (la 13 ani), urmând ca în fiecare an contractul să crească cu câte 5 milioane de lei.

•Descoperit din întâmplare

George a împlinit în 16 ianuarie 16 ani şi a adunat deja 12 pre­zenţe în eşalonul secund, toate în tricoul formaţiei de pe Ampoi. Component de bază al lotului naţional antrenat de Florin Cheran, "Piticul" - cum este poreclit de colegii de generaţie, a atras atenţia încă de la primele trialuri, fiind considerat de către specialişti unul dintre vârfurile reprezentativei tricolore alături de olteanul Ganea (Şc. de fotbal "Gică Popescu"). A ajuns la fotbal din întâmplare, la nici 7 ani. "Mă jucam pe stadionul Mecanica şi dl. Burghelea m-a chemat pe teren pentru a completa o echipă. Ulterior s-a ocupat de mine nea Iuliu Chira", povesteşte George. Pentru Minaur a jucat la toate categoriile de vârstă posibile, susţinând chiar 4 meciuri într-o săptămână. "Sâmbăta la '88, iar duminica intram la republicani, care erau cu trei ani mai mari decât mine". Recesiunea fotbalului de pe Ampoi din ultimii doi ani l-a afectat şi pe talentatul jucător. "Sim­ţeam că nu se mai ocupă de mine ca altă dată şi mă temeam de plafonare. Nu aveam cum să cresc jucând doar la copii şi juniori", a spus George, care în 2003 a fost desemnat cel mai tehnic jucător în urma unui turneu internaţional al României la Oradea, când a marcat 5 goluri.

•Accidentat grav în Turcia

În decembrie 2003, în timpul întâlnirii amicale Turcia - România, în minutul 7 albaiulianul a suferit o gravă accidentare la genunchiul piciorului drept, fiind nevoit să suporte o operaţie. "A intrat criminal portarul advers. Şi acum mă cuprind fiorii când îmi amintesc faza", perioada de recuperare durând 6 săptămâni. A fost şi în centrul unui scandal între Alba Iulia şi Mediaş, Gaz Metan încercând să-l racoleze pe junele fotbalist. "Efectiv m-au bulversat, dar în tot răul e şi un bine, astfel s-a sfârşit calvarul şi am ajuns la Unirea", conchide Negură, care simpatizează pe Dinamo şi îi are drept idoli pe Hagi, Zidane şi Ovidiu Maier. "Calităţile mele sunt tehnica, clarviziunea în joc, plăcerea de a juca fotbal, iar postul favorit cel de mijlocaş coordonator. Momentan sunt prea firav, la o înălţime de 1,71 am numai 60 de kilograme", afirmă Negură. "Mi-ar plăcea să calc pe urmele lui Keşeru, să joc un timp în Divizia A şi apoi să plec în străinătate, dar e nevoie de răbdare şi seriozitate", şi-a structurat George aspiraţiile. "Este foarte talentat, cu o tehnică excelentă. Se vede asta imediat când pune piciorul pe minge, bidextru, şut bun, personalitate. Cel mai bun randament îl dă în spatele vârfurilor. Greul de abia acum începe, pentru că se aşteaptă enorm să-şi confirme talentul", l-a caracterizat antrenorul Ştefan Fogoroşi, cel care l-a promovat în echipa mare a Zlatnei.
Dan HENEGAR"

Articol preluat din Unirea - http://unirea.3x.ro/sport.html

P.S.:
Ii rog si pe cei care mai pun citate pe forum sa puna si sursa.

P.S.2:
Nu fac reclama la ziarul Unirea, n-am nici o legatura cu el. Insa doar ziare locale avem online: Unirea (http://unirea.3x.ro/) si Accent pe Alba (http://www.accentpealba.tk/). Sa te apuci sa scrii de mana o stire dintr-un ziar nu-i prea placut, insa e usor sa dai copy & paste.

P.S.3:
As vrea ca in acest thread sa fie mentionate tinerele promisiuni ale fotbalului albaiulian sau pe cine dintre tinerii fotbalisti ati remarcat.

______________
Fair-Play, Please!

MaPaX
7th June 2004, 16:12
Astia de la ziarul Unirea au alt domeniu :) www.ziarulunirea.ro (http://www.ziarulunirea.ro)

Am citit inainte sa postezi tu asta si este foarte bun acest tanar! Si este foarte buna si ideea ta cu acest topic si sper sa mai avem tinere talente!

ADelPiero
7th June 2004, 16:28
cum ar fi : JE :cool: ... am glumit ... dar cine stie :)
oricum George a fost coleg cu mine ;)

unirea
7th June 2004, 23:08
poate Andrei Zagrean s-ar putea sa ajunga si el mare atacant!dar mai are de lucrat!
are 18 ani si a jucat la zlatna!acum se antreneaza la UNIREA! mult succes tutoror CELOR CARE AU VOINTA!
FORTZA UNIREA

ADelPiero
8th June 2004, 00:36
Andrei a fost coleg la scoala cu mine ;) si la football. .... dar nu am jucat nici un meci cu el...

V25
8th June 2004, 14:32
ADelPiero........ GO, GO, GO! Dar faci cum ne-am inteles, fara chiul si de-astea ..;) Best regards! :P

HaoTic
9th June 2004, 09:51
AdelPiero baiat serios. Cred ca Unirea nu sta nici in Maier, nici in Miclea, in nici unul din titulari. Totdeauna se vor gasi altii, poate mai talentati, mai tineri, cu vointa mai mare de afirmare. Totul este sa aiba cine-i vedea si promova.

V25
10th June 2004, 18:02
E tanar, e talentat si e al nostru. Deocamdata. N-am stiut unde sa postez...asa ca scriu aici
Voiam sa va spun doar ca Tibi Moldovan si-a luat de pe suflet inchisoarea, fata din Sebes avand 59 de zile de spitalizare si daca erau 60, altfel stateau lucrurile. Dar recuperarea dupa operatie mai dureaza, am inteles ca nu joaca nici in urmatorul tur. Prea pacat de el...

HaoTic
11th June 2004, 09:28
Daca Malusel era inspirat si-l vindea in iarna la 300000$, astazi erau acoperite o buna parte din datorii. Dar trebuie sa recunosc ca si eu am sustinut nevanzarea lui.

ADelPiero
11th June 2004, 09:46
:evil: eu am zis ... daca ramane, sigur o sa pateasca ceva... si nu`l mai vindem :)

unirea
11th June 2004, 11:23
Am O Dedicatie Speciala Pentru Molovan : "lasaneeeeee Lasaneeeeeee"

mariusc
11th June 2004, 14:29
Si eu am fost impotriva vanzarii lui Tibor Moldovan... acum e la noi, sa speram ca isi va reveni si ca va avea si evolutii f. bune...

Oricum, timpul in care sta si nu joaca ori il va darama, ori il va face mai puternic... iar noi trebuie sa-l sprijinim fiindca are nevoie si de sprijinul nostru...

Si mi-e o ciuda de greseala pe care a facut-o la manie... in dragoste si in razboi totul e posibil... incet, incet incepe lumea sa-l ierte pt. ce a facut... sa speram ca a invatat si el ceva...

______________
Fair-Play, Please!

unirea
11th June 2004, 14:58
eu cred inca in RARES OPREA!
e talentat baiatu'

FreeMinds
11th June 2004, 15:35
Si mi-e o ciuda de greseala pe care a facut-o la manie... in dragoste si in razboi totul e posibil... incet, incet incepe lumea sa-l ierte pt. ce a facut... sa speram ca a invatat si el ceva...


cam greu de uitat suntem oameni sau animale???

unirea
11th June 2004, 23:56
nu isi mai revine niciodata moldovan! pt ca nu are caracter!

ADelPiero
26th July 2004, 15:50
in turneul din Austria s`a insistat mult pe Minea si Mitrofan ...
primul a lasat mult de dorit... in schimb, al doilea cu multa munca si seriozitate poate face treaba buna :ok:

MaPaX
26th July 2004, 22:30
Dupa Paleacu de Mitrofan imi place foarte mult cum joaca si avand in vedere ca a jucat doar doua meciuri in ultimele 2 etapa ale sezonului trecut marcand 2 goluri si provocand un penalti zic ca este destul de bun si este pe drumul cel bun! :ok:

ADelPiero
26th July 2004, 23:16
George Negura, un alt tanar super talentat, capitan la lotul national de juniori , am inteles ca a fost vandut pe nimic la Fc National :(

ADelPiero
24th March 2005, 02:04
Portarul unirist Mihai Mincă ar putea fi convocat pentru reprezentativa de tineret

Tânărul goalkeeper albaiulian Mihai Mincă este în faţa unei pre­miere deosebite pentru clubul din Ceta­tea Marii Uniri, convocarea la lotul naţio­nal de tineret. Cum portarul Huţan (Şeriff Tiraspol) acuză unele probleme de sănă­tate, reprezentanţii FRF au demarat pre­pa­rativele pentru chemarea la lot a jucă­torului de la FC Unirea, în perspectiva în­tâlnirii de marţea viitoare, din Macedonia. Astfel, Mincă a fost solicitat să-şi trimită în timp util paşaportul la Bucureşti, pen­tru a-i fi procurată viza. "M-a căutat Florin Tene pentru a-l pregăti pe tânărul jucător în vederea solicitării în caz de nevoie. E şansa lui Mincă o asemenea convocare. Deocamdată Mihai stă în aşteptare, dar în câteva zile ar fi posibil să plece la reprezentativa de tineret", a declarat antrenorul Alin Artimon.

"Nu mă entuziasmez încă, aştept convocarea. Oricum, e o onoare şi un pas extrem de important al ca­rierei, să ajung să îmbrac tricoul tricolor", a punctat Mincă.

ADelPiero
31st July 2006, 00:48
http://www.ziarulunirea.ro/lasc.jpg
Portarul albaiulian Mihai Lasc, care a împlinit 18 ani în luna februarie, este considerat un goalkeeper talentat şi promiţător, care-i poate căl­ca în curând pe urme actualului rapidist Mihai Mincă. După ce a cunoscut botezul Diviziei A, într-o partidă din campionatul 2004-2005, la Constanţa, când a jucat ultimele patru minute, în sezonul pre­cedent a fost cooptat în efectivul primei echipe, ca şi al treilea portar, fără a fi introdus în teren.

În această perioadă însă, Lasc a devenit un adevărat "caz", FC Unirea căutând cu insistenţă un portar, "telenovela" cuprinzând şi episodul renunţării la Unchiaş, şi apoi al rechemării acestuia la pregătire. În timp ce tânărul jucător se antrenează cu echipa de juniori, la Alba Iulia au ajuns Pârvu, Pascal sau D. Stanciu (care au şi plecat) şi mai nou Căt. Popescu (Şcoala de fotbal "Nicolae Dobrin").

Situaţia este cel puţin curioasă, pentru că la debutul antrenamentelor conduse de Zamfir, Lasc s-a prezentat, dar apoi a dispărut o săptămână, fiind amendat cu 500 de euro. Surse apropiate clubului susţin că jucătorul a solicitat transferul la o altă echipă, a fost refuzat şi din acest motiv s-a supărat şi nu a mai revenit la formaţia de seniori.

"N-am vrut să mai merg la prima echipă şi aşa o să procedez până la vară când mi se încheie contractul. Sunt în ultimul an la liceu şi prefer să mă ocup de şcoală. Sunt deranjat că n-am primit mai multă încredere. Câtă vreme se vorbea de Opric, Pascal sau Pîrvu era cert că eram în plus. M-au chemat înapoi, dar n-am mai vrut, pentru că am suferit mult din cauza atitudinii celor din club. M-am simţit marginalizat. Îmi dau cuvântul de onoare că n-am fost la antrenamentele altor echipe. Acea perioadă când am lipsit am petrecut-o la Felix şi la Oradea, unde este sora mea studentă. I-am şi spus acest lucru antrenorului Adrian Bicheşi", a declarat supărat Mihai Lasc.

Pe de altă parte, oficialii Unirii susţin cu totul altceva. "Mie mi s-a transmis că Lasc a fost în probe de joc la FC Bihor şi Liberty Oradea. Normal că n-am acceptat să-l cedăm gratis, chiar dacă părinţii au insistat destul de mult. La fel am procedat şi cu Zăgrean, pentru că politica noastră este să creştem jucătorii localnici. Lasc se joacă cu focul, dar dacă nu doreşte să revină la prima echipă nu-l putem obliga. Oricum este obligat la încheierea junioratului să semneze un nou contract pe trei ani cu FC Unirea, conform regulamentelor în vigoare", a declarat Marian Sarmeş, preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Unirea.

Unirea