PDA

View Full Version : Caz unicat in Europa ! ! !



SAMM
16th September 2008, 09:54
Steaua a strîns 57 de puncte în competițiile europene începînd din 2003, aproape tot atîtea cîte au cîștigat restul formațiilor românești, care au adunat împreună 70 de puncte. Aceasta înseamnă o contribuție de 45% la punctajul României, procentaj cu care Steaua se află detașat pe primul loc într-un top al aportului formațiilor din țările aflate pe primele poziții în clasamentul UEFA. Trupa din Ghencea este urmată de PSV Eindhoven, care a adus 34% din punctele Olandei, și de Benfica, cu o contribuția de 30% la coeficientul Portugaliei.

Aportul celor mai bune echipe din fiecare țară la coeficientul UEFA
Steaua (România) 44,9%
PSV Eindhoven (Olanda) 33,7%
Benfica (Portugalia) 30,2%
ȚSKA Moscova (Rusia) 28,9%
AC Milan (Italia) 23,1%
Bayern (Germania) 21,6%
Lyon (Franța) 21,1%
Liverpool (Anglia) 18%
Barcelona (Spania) 16,4%

Fără Steaua eram pe 18!
Dacă Steaua nu ar fi strîns nici un punct în ultimii 5 ani în Europa, România ar fi avut un coeficient de 22,6, cu care s-ar fi situat pe poziția 18 în clasamentul UEFA! În această situație, CFR Cluj ar fi jucat două tururi preliminare pentru a ajunge în grupele Ligii, iar Steaua ar fi jucat în Cupa UEFA, unde mai aveam doar două participante: Unirea Urziceni și Rapid.


Sa multumim Stelei ! ! !
Bravo baieti forta campionii

mihai_alex
16th September 2008, 10:10
57 de pcte nu e nici pe-aproape de 70
Deci daca nu era steaua,tot steaua se califica in cupele europene?cum vine asta?:mda:
Daca nu era steaua era alta echipa,ca acele puncte facute de restul echipelor a fost impartite la acelasi numar,desi steaua nu mai e,culmea.
Steaua are acelasi merit ca si celelalte echipe,de ce sa le multumesc?ca doar nu au jucat pt tara,sau pt coeficient,au jucat pt ei!!

Hard
16th September 2008, 10:11
nu ma, daca Steaua nu ar fi jucat in Europa in ultimii 5 ani ... citeste mai bine ...

mihai_alex
16th September 2008, 10:18
Citeste tu mai bine,ca au scos punctele stelei din total,si au lasat punctele celorlalte impartite la un loc in plus liber.
Si tu vorbesti de bagat?atunci vezi-ti si tu de steaua ta,si nu te mai baga in seama atata la Otelul,sa fim chit.

Hard
16th September 2008, 10:25
manevre comuniste ... ;) oricum , otelul nu a adus niciun punct.
eu nu mai postez pe otelul demult ...

mihai_alex
16th September 2008, 10:29
De fapt a adus 1 pct din totalul de 40.599:D

Snake_21
16th September 2008, 10:38
Nu cere nimeni la nimeni sa multumeasca :P articolul doar demonstreaza ca Steaua a adus majoritatea punctelor pentru Romania in competitiile intercluburi in ultimi 5 ani;)
P.S: Ca suporter stelist pot sa ma bucur cat vreau si sa multumesc personal Stelei pentru performanta altii daca nu vor nu ii obliga nimeni ;)

mihai_alex
16th September 2008, 10:44
Nu cere nimeni la nimeni sa multumeasca :P articolul doar demonstreaza ca Steaua a adus majoritatea punctelor pentru Romania in competitiile intercluburi in ultimi 5 ani;)
P.S: Ca suporter stelist pot sa ma bucur cat vreau si sa multumesc personal Stelei pentru performanta altii daca nu vor nu ii obliga nimeni ;)
:confused:

http://www3.gsp.ro/usr/thumbs/thumb_299_x_0_527-67556-steau.jpg

Bancaru
16th September 2008, 10:49
In alte tari raportul este echilibrat, sau mai echilibrat. Mie asta imi da de gandit si imi spune ceva. Faptul ca Steaua a adus cele mai multe puncte, ce sa spun? e bine, dar chiar si acum a fost impinsa de la spate. Eu nu spun ca in Europa a ajutat cineva aceasta echipa, punctele le-au adunat prin munca lor, dar aici s-a "tras" mult ca Steaua sa ajunga acolo. Cu orice pret. Si atunci, in momentul in care an de an "te lupti" sa fii in Europa, cum naiba sa nu aduni? Steaua a fost constanta (ca la fizica) iar cele care au fluctuat au fost multe - Dinamo, Rapid, Otelul, Timisoara, National, Brasov, Gloria, CFR, etc. Ia sa vedem imediat dupa Steaua cine este. Pun pariu ca Dinamo si Rapid. Concluziil...

Snake_21
16th September 2008, 10:51
@mihai_alex: Man multumesc ziaristi acolo, cu ce te deranjeaza?:thinkso:
@bancaru: Faza e ca nimeni nu a zis ca nu au strans si el ;)

Si in plus ce mare tam tam e doar un articol daca la tine mihai scria de Otelul:P un articol asa nu l puneai pe forum nu? :P Iti era rusine cu el sau la tine bancare la fel daca National (Progresul) facea performantele astea te suparai daca se publica un asemenea articol despre ei nu?:P

mihai_alex
16th September 2008, 10:58
In alte tari raportul este echilibrat, sau mai echilibrat. Mie asta imi da de gandit si imi spune ceva. Faptul ca Steaua a adus cele mai multe puncte, ce sa spun? e bine, dar chiar si acum a fost impinsa de la spate. Eu nu spun ca in Europa a ajutat cineva aceasta echipa, punctele le-au adunat prin munca lor, dar aici s-a "tras" mult ca Steaua sa ajunga acolo. Cu orice pret. Si atunci, in momentul in care an de an "te lupti" sa fii in Europa, cum naiba sa nu aduni? Steaua a fost constanta (ca la fizica) iar cele care au fluctuat au fost multe - Dinamo, Rapid, Otelul, Timisoara, National, Brasov, Gloria, CFR, etc. Ia sa vedem imediat dupa Steaua cine este. Pun pariu ca Dinamo si Rapid. Concluziil...

Cîte puncte au adus formațiile românești,in perioada 2003-2008:
Steaua 44,9%
Rapid 27,5%
Dinamo 24,8%
Oțelul 2,4%
CFR Cluj 0,4%
Fiecare a muncit pt ei insisi,nu pentru tara,sau pt coeficientul asta stupid,care cred ca in nici o tara din Europa nu se discuta nici jumatate din cat se face la noi.


@mihai_alex: Man multumesc ziaristi acolo, cu ce te deranjeaza?:thinkso:
@bancaru: Faza e ca nimeni nu a zis ca nu au strans si el ;)

Si in plus ce mare tam tam e doar un articol daca la tine mihai scria de Otelu un articol asa nu l puneai pe forum nu? :P Iti era rusine cu el sau la tine bancare la fel daca National (Progresul) facea performantele astea te suparai daca se publica un asemenea articol despre ei nu?:P

Eu nu deschid topicuri,cat despre Otelul,ma mandresc si cu cat am facut,mai ales ca suntem prima echipa din provincie,nu doar in ult 5,ci si 10 ani.

Snake_21
16th September 2008, 11:03
@mihai: Nu am facuto intentionat am tastat repede:P si d aia am scris Otelu :P;) Dar te suparai daca deschidea cineva un topic asemanator pe Otelul ?
P.S: In fine putem sa o dam in balarii pana maine :D tu cu parerea ta eu cu a mea ;) :D si cu asta basta;)

Bancaru
16th September 2008, 11:30
Dar eu nu m-am suparat deloc. Foarte bine. Vorba poetului: CU ATAT MAI BINE TARII/ SI LUI (LOR) CU ATAT MAI BINE. V. Alexandri.
Eu am remarcat ca in tarile cu campionate puternice si foarte puternice coeficientii sunt mai impartiti. La noi sunt aglomerati. Pun pariu ca in viitorul cincinal nu va mai fi asa, desi se vor concentra pe Steaua, Dinamo, Rapid si Cluj. Dar iata ca apar Poli, Vaslui sau Unirea Urziceni. Desi nu cred ca ultimele doua vor rupe gura targului, e un inceput. Le trebuie si experienta in meciuri tari. E alta mentalitate.

Tyler Durden
16th September 2008, 11:33
Mama ce m-am speriat cand am vazut titlul acestui thread, am crezut ca iar a nascut vreo gaina valaha pui vii.

4star
16th September 2008, 11:51
Eu nu spun ca in Europa a ajutat cineva aceasta echipa, punctele le-au adunat prin munca lor, dar aici s-a "tras" mult ca Steaua sa ajunga acolo. Cu orice pret. Si atunci, in momentul in care an de an "te lupti" sa fii in Europa, cum naiba sa nu aduni?

Putea sa "se lupte" in zadar in campionat daca de fiecare data iesea dupa primul tur jucat si atunci, normal ca nu s-ar fi adunat punctele astea.
In plus, asa cum spui, a existat constanta in performanta la Steaua spre deosebire (din pacate) de celelalte echipe. Sa vedem anul asta ce va iesi...

Marius
16th September 2008, 11:55
Cu alte cuvinte, Steaua e cea mai tare din parcarea asta neasfaltata, neluminata si fara paznici, numita Romania :D

4star
16th September 2008, 11:59
Da...dar e unicat in europa.

JJ
16th September 2008, 12:20
E vorba de fapt de campionatul nostru cam diluat, cel putin pe plan extern, si de evolutia unicat a coeficientului din urma cu 2-3 ani.
In afara de Steaua, Rapid si Dinamo, restul echipelor au participat rar in cupele europene si nici nu prea au luat puncte (parca doar National a trecut acum cativa ani de turul 1).
Evolutie inseamna de fapt scaderea acestui procentaj (Apropo, toate 3 sunt ca procent din coeficientul de tara peste Milan sau Liverpool), respectiv nu performante mai scazute ale Stelei, ci performante si din partea Vaslui, Unirea, CFR. Ca peste 3 ani cand ajunge Gaz Metan in UEFA si pica cu Spartak Moscova sa i se para usor (Cum li se pare acum debutantelor Nijmegen sau Wolfsburg care joaca cu Dinamo si Rapid).

Bancaru
16th September 2008, 13:28
Mama ce m-am speriat cand am vazut titlul acestui thread, am crezut ca iar a nascut vreo gaina valaha pui vii.

Adevarul e ca titlul e putin cam bombastic. Daca te uiti bine e unic in Europa.
Pana una alta sa ii veedm pe Cluj cate aduna si maine Steaua. Cine pe cine aduna de pe jos. Se lasa cu KO.

Sergiu
16th September 2008, 15:07
Mama da multe aberatii mai vad. Auzi unicat.
Pai din ce am vazut acolo au fost luate doar tari cu multe echipe in cupele europene, pe cand Romania in principiu a avut doar 3 echipe. De exemplu PSV sau Milan au luat puncte mult mai multe ca Steaua, dar procentajul e mai mic pentru ca aveau 6 sau mai multe echipe prezente.

Iar daca mergem in cealalta extrema sa luam Malta unde au doar 3 reprezentante in cupele europene Birkirkara a obtinut 60% din punctele Maltei, si sunt ferm convins ca pe la tarile ce nu prea au obtinut puncte mai exista astfel de cazuri.

Asa ca unicat nu este.

eventHorizon
16th September 2008, 15:57
Steaua are acelasi merit ca si celelalte echipe,de ce sa le multumesc?ca doar nu au jucat pt tara,sau pt coeficient,au jucat pt ei!!

OMG!
Tu intai trebuie sa-i multumesti invatatoarei ca ai trecut clasa intai.
Stii, procesul asta de strangere a punctelor e bazat pe meciuri disputate in cupele europene. Una fara alta nu se poate cand e vorba de coeficienti si ierarhii.
Daca Steaua a strans, chit si fara dorinta expresa de a crea avantaje ulterioare Romaniei, destule puncte incat sa ne aduca acum pe un loc 7, atunci merita cel putin un minim respect si ,,un multumesc" din partea celorlalte echipe.
E la fel ca munca unui roman intr-o tara straina. El munceste acolo pentru bani si in interesul lui, iar cand se intoarce in tara inevitabil ajuta PIB-ul tarii introducand valuta noua in sistemul monetar. A vrut el sa ajute economia tarii? Pe dracu,a muncit cum a stiut el mai bine si mai folositor pentru familia lui.

Da, stai linistit, o sa inveti despre astea la liceu. Doamne ajuta!




Iar daca mergem in cealalta extrema sa luam Malta unde au doar 3 reprezentante in cupele europene Birkirkara a obtinut 60% din punctele Maltei, si sunt ferm convins ca pe la tarile ce nu prea au obtinut puncte mai exista astfel de cazuri.

Asa ca unicat nu este.

Asa e, nu e unicat, si nu fiindca exista si alte echipe din alte tari cu procente mai mari, ci fiindca n-are relevanta cu subiectul dezbatut in articol.
Faptul ca Steaua a adus 45% din punctele Romaniei e o perfomanta NOTABILA tinand cont totusi ca tara noastra conteaza in Europa, fata de tarile cu acelasi numar de echipe in competitiile europene.

Desigur, explicatii de prisos pentru unii ce nu pot vedea evidentul nici daca ii loveste intre ochi.

Nico21
16th September 2008, 16:03
Dar haideti sa ne amintim si prin ce metode a ajuns Steaua in cupele europene in ultimii 5 ani...

mihai_alex
16th September 2008, 16:09
OMG!
Tu intai trebuie sa-i multumesti invatatoarei ca ai trecut clasa intai.
Stii, procesul asta de strangere a punctelor e bazat pe meciuri disputate in cupele europene. Una fara alta nu se poate cand e vorba de coeficienti si ierarhii.
Daca Steaua a strans, chit si fara dorinta expresa de a crea avantaje ulterioare Romaniei, destule puncte incat sa ne aduca acum pe un loc 7, atunci merita cel putin un minim respect si ,,un multumesc" din partea celorlalte echipe.
E la fel ca munca unui roman intr-o tara straina. El munceste acolo pentru bani si in interesul lui, iar cand se intoarce in tara inevitabil ajuta PIB-ul tarii introducand valuta noua in sistemul monetar. A vrut el sa ajute economia tarii? Pe dracu,a muncit cum a stiut el mai bine si mai folositor pentru familia lui.

Da, stai linistit, o sa inveti despre astea la liceu. Doamne ajuta!


Nu stiu cu ce m-a ajutat pe mine steaua ca sa-i multumesc,sau sa-i arat respect.Pe mine nu ma incalzesc cu absolut nimic punctele adunate de ei.
Eu sper sa inveti sa nu mai fii atat de *******,dar cine sa te mai invete pe tine asta?ma mir cum de te-au lasat parintii sa iesi din casa.

eventHorizon
16th September 2008, 16:23
Nu stiu cu ce m-a ajutat pe mine steaua ca sa-i multumesc,sau sa-i arat respect.Pe mine nu ma incalzesc cu absolut nimic punctele adunate de ei.
Eu sper sa inveti sa nu mai fii atat de *******,dar cine sa te mai invete pe tine asta?ma mir cum de te-au lasat parintii sa iesi din casa.

Q.e.d. :rolleyes:

Nico21
16th September 2008, 16:26
Nu stiu cu ce m-a ajutat pe mine steaua ca sa-i multumesc,sau sa-i arat respect.Pe mine nu ma incalzesc cu absolut nimic punctele adunate de ei.
Eu sper sa inveti sa nu mai fii atat de *******,dar cine sa te mai invete pe tine asta?ma mir cum de te-au lasat parintii sa iesi din casa.



Trebuie sa le multumesti...nu stai in casele construite de ei ?:):):)

mihai_alex
16th September 2008, 16:26
Q.e.d. :rolleyes:

Acelasi lucru se aplica si la tine,*******ule.

Trebuie sa le multumesti...nu stai in casele construite de ei ?:):):)

Da-ti o palma din partea mea.

Nico21
16th September 2008, 16:29
Acelasi lucru se aplica si la tine,*******ule.


Da-ti o palma din partea mea.


:D:D:D:D...Hihihi...credeam ca stai la bloc...

mihai_alex
16th September 2008, 16:34
Tu crezi cam multe pt un gogoman.
N-as avea incredere in judecata ta daca as fi in locul tau.

Nico21
16th September 2008, 16:38
Hihihi...deci dupa ce duci vaca la pascut,te apuci de navighat pe net la conacul de la Manjina ?:D:D:D

Sergio_D
16th September 2008, 16:39
Acelasi lucru se aplica si la tine,*******ule.


Da-ti o palma din partea mea.

Mai dar periculos mai esti... ai face bine daca te-ai potoli si daca ai reflecta putin inainte sa mai scrii ceva pe aici. Cu jignirile n-ajungi nicaieri. De fapt, ajungi, dar doar acolo unde n-ai vrea sa fii.

paul30
16th September 2008, 16:49
Bai stelistilor, daca nu ar fi fost luati cu arcanul la steaua si dinamo toti jucatorii de valoare din tara alte echipe ar fi castigat campinatul, cupa sau un loc in europene si ar fi scos punctele pentru care se pare ca trebuie sa fi recunaoscatori. Ati distrus fotbalul intern cu aranjamentele si magariile pe care le-am inghitit toti in timpul lui Ceausescu si acum aveti tupeul de a va lauda cu asta? Mi-ar fi rusine in locul vostru. Cu ce va mai laudati? Cu manifestarile multidinare de oda parintelui iubit cele mai numeroase din tara? Cati din jucatorii valorosi de la steaua si dinamo din epoca odiosului sunt nascuti in Bucuresti?

SS_Lazio
16th September 2008, 16:50
prietene e vorba de ultimii 5 ani..nu de acum 20

Sergio_D
16th September 2008, 16:51
Nea Paul, stai bre ca alea s-au intamplat cu vreo 20 de ani in urma, aici se discuta despre punctele aduse de echipele romanesti in ultimii 5 - 10 ani. :D

Edit: e, uite, cum zice si SS Lazio.

Ted
16th September 2008, 16:56
Bai stelistilor, daca nu ar fi fost luati cu arcanul la steaua si dinamo toti jucatorii de valoare din tara alte echipe ar fi castigat campinatul, cupa sau un loc in europene si ar fi scos punctele pentru care se pare ca trebuie sa fi recunaoscatori. Ati distrus fotbalul intern cu aranjamentele si magariile pe care le-am inghitit toti in timpul lui Ceausescu si acum aveti tupeul de a va lauda cu asta? Mi-ar fi rusine in locul vostru. Cu ce va mai laudati? Cu manifestarile multidinare de oda parintelui iubit cele mai numeroase din tara? Cati din jucatorii valorosi de la steaua si dinamo din epoca odiosului sunt nascuti in Bucuresti?
s-a trezit si nea Ion :groggy: ... culca-te la loc!:D

dede
16th September 2008, 21:29
pana una alta... maine mai aducem 2 pct :drak:

Vladek
16th September 2008, 23:29
Pana una alta ... CFR-ul e pe punctul sa reuseasca la prima participare ceea ce noi cred ca n-am reusit niciodata : castiga acasa la o echipa italiana. Si nu la orice echipa, ci la Roma. Bravo lor, au batut 100% meritat.

Alo, se aude baieti ? Dupa cum se vede, poti sa te duci in CL si cu alte scopuri decat bifatul condicii de prezenta.

dede
16th September 2008, 23:35
vedem noi maine ;)

Adi Da Samraj
16th September 2008, 23:37
am votat : DA, performantele din ultimii ani si palmaresul spun asta

Liviu
16th September 2008, 23:54
Asta o stiam cu totii si cifrele nu mint. Steaua este si va ramane pentru mult timp locomotiva fotbalului romanesc. Unii mai scot capul si mai scot niste rezultate foarte bune (bravo CFR pt meciul de aseara !) dar la performantele Stelei si la constanta sa in Europa e foarte greu sa ajungi. Nu vorbesc de anii 80 ci de ce am facut in ultimii 5 ani.

Bai stelistilor, daca nu ar fi fost luati cu arcanul la steaua si dinamo toti jucatorii de valoare din tara alte echipe ar fi castigat campinatul, cupa sau un loc in europene si ar fi scos punctele pentru care se pare ca trebuie sa fi recunaoscatori. Cati din jucatorii valorosi de la steaua si dinamo din epoca odiosului sunt nascuti in Bucuresti?
Si acum ce ai vrea, sa fi fost un fel de Bilbao ? Citeste-ti semnatura si mai reflecteaza.

"Nu este adevarat ca jucatorii erau adusi cu forta la Steaua si Dinamo inainte de Revolutie ! Cine face afirmatii de acest gen nu poate fi decat o jigodie. Fotbalistii acelor vremuri au mai spus-o, toti isi doreau sa joace la marile echipe din capitala si nimeni nu a fost luat cu arcanul" - un fost jucator al Stelei 86, venit de la Galati. :rolleyes:

VILLARREAL
21st October 2008, 14:23
Steaua a strîns 57 de puncte în competițiile europene începînd din 2003, aproape tot atîtea cîte au cîștigat restul formațiilor românești, care au adunat împreună 70 de puncte. Aceasta înseamnă o contribuție de 45% la punctajul României, procentaj cu care Steaua se află detașat pe primul loc într-un top al aportului formațiilor din țările aflate pe primele poziții în clasamentul UEFA. Trupa din Ghencea este urmată de PSV Eindhoven, care a adus 34% din punctele Olandei, și de Benfica, cu o contribuția de 30% la coeficientul Portugaliei.

Aportul celor mai bune echipe din fiecare țară la coeficientul UEFA
Steaua (România) 44,9%
PSV Eindhoven (Olanda) 33,7%
Benfica (Portugalia) 30,2%
ȚSKA Moscova (Rusia) 28,9%
AC Milan (Italia) 23,1%
Bayern (Germania) 21,6%
Lyon (Franța) 21,1%
Liverpool (Anglia) 18%
Barcelona (Spania) 16,4%

Fără Steaua eram pe 18!
Dacă Steaua nu ar fi strîns nici un punct în ultimii 5 ani în Europa, România ar fi avut un coeficient de 22,6, cu care s-ar fi situat pe poziția 18 în clasamentul UEFA! În această situație, CFR Cluj ar fi jucat două tururi preliminare pentru a ajunge în grupele Ligii, iar Steaua ar fi jucat în Cupa UEFA, unde mai aveam doar două participante: Unirea Urziceni și Rapid.


Sa multumim Stelei ! ! !
Bravo baieti forta campionii
vrei sa spui dinamo si rapid