PDA

View Full Version : Cupa Mondiala de combinata nordica 2008/2009



ducus
15th September 2008, 21:53
Cine credeti ca va castiga globul de cristal in noul sezon, odata cu retragerea marelui Hannu Manninen? Tot Ronny Ackermann sau Petter Tande, Jason Lamy Chapuis, Anssi Koivuranta sau Daito Takahashi, sau americanul Bill Demong?
Dar Ronny Heer si David Kreiner au vreo sansa sa urce pe podium? Heer a castigat MP de la Einsiedeln, Elvetia, de pe 1 august.
Iata si calendarul Cupei Mondiale 2008/2009:
http://www.fis-ski.com/data/document/wc_calendar_nc0809.pdf
Ca o noutate observam ca au fost anulate cursele de sprint de 15 km, ramanand doar probe de 10 km. Mai avem si 3 probe pe echipe (stafeta de 4x5km), una din ele in cadrul Campionatelor Nordice. De asemenea doar o proba de start in bloc in afara celei de la Campionatele Nordice

utd4ever
15th September 2008, 22:21
De 10 km ? Nu erau de 7.5 ?

Cred ca i s-a cam dus vremea si lui Ackerman ... oricum va fi o lupta foarte stransa. As miza mai degraba pe un fondist, poate Magnus Moan daca e in forma..

rob_din
15th September 2008, 22:26
Da in goana dupa audienta TV FIS-ul a modificat complet acest sport eliminand probele de sprint si individualul (7.5km respectiv de 15km) optand ca aproape toate etapele sa consiste dintr-o saritura si schi fond pe 10km. Mie mi se pare o prostie calendarul devenind extrem de plictisitor. Si asa era una din disciplinele de iarna cele mai neurmarite cred acum FIS-ul a pus capac


Mie nu-mi place deloc pe ce drum o apuca probele de iarna (schi fond, combinata, biatlon), o sa ajunga FIS-ul si IBU sa bage numai probe de 1km in disperarea dupa bani. Totusi proba de 15km este o proba istorica, cum naiba s-o elinmini asa cu una cu doua.

ducus
15th September 2008, 23:16
Da in goana dupa audienta TV FIS-ul a modificat complet acest sport eliminand probele de sprint si individualul (7.5km respectiv de 15km) optand ca aproape toate etapele sa consiste dintr-o saritura si schi fond pe 10km. Mie mi se pare o prostie calendarul devenind extrem de plictisitor. Si asa era una din disciplinele de iarna cele mai neurmarite cred acum FIS-ul a pus capac


Mie nu-mi place deloc pe ce drum o apuca probele de iarna (schi fond, combinata, biatlon), o sa ajunga FIS-ul si IBU sa bage numai probe de 1km in disperarea dupa bani. Totusi proba de 15km este o proba istorica, cum naiba s-o elinmini asa cu una cu doua.
Pai nu va fi eliminata, va ramane doar la JO de la Vancouver. Si poate, cine stie, o s-o bage iar in sezonul 2009/2010. Or fi facut schimbare pentru dinamizarea competitiei, sau poate s-au gandit la saritori care majoritatea nu erau buni la schiul fond.
Mie nu mi se parea nici o diferenta intre probele de sprint si cele normale, adica oricum sportivii plecau in cursa in functie de rezultatul sariturilor. Totusi, imi pare rau de micsorarea probelor de start in bloc.
Tot Ackermann va castiga in opinia mea, iar Hasseney sau Chappuis daca vor fi in forma se vor clasa pe 2-3, poate si Koivuranta si Bill Demong.
Imi pare rau de retragerea prematura a lui Manninen, fara el acest sport nu va mai fi la fel. Are doar 30 de ani si putea sa prinda fara probleme JO de la Vancouver dar cred ca s-a retras fiindca era demoralizat dupa cel mai slab sezon al lui din Cupa Mondiala. Sa conduci patru ani la rand si apoi sa ajungi pe locul 13 dintr-o data a fost un soc pentru el.
Oricum si premiile sunt foarte mici, locul 1 12000 franci elvetieni (~1400 de euro), prea putini pentru o competitie atat de solicitanta.

rob_din
16th September 2008, 00:02
Prin aceasta schimbare cei care erau mai buni la sarituri nu mai au nici o sansa. Nu numai ca a fost eliminata proba cu 2 sarituri unde puteau face diferenta dar a fost si marita distanta la schi fond fata de vechea proba de sprint.

ducus
16th September 2008, 00:21
Prin aceasta schimbare cei care erau mai buni la sarituri nu mai au nici o sansa. Nu numai ca a fost eliminata proba cu 2 sarituri unde puteau face diferenta dar a fost si marita distanta la schi fond fata de vechea proba de sprint.
De ce nu? Ba dimpotriva! Pai stii cat de mari erau diferentele la plecare in proba de sprint 7.5 km ca urmare a sariturilor? Al doilea pleca la 17-18 secunde iar al treilea la aproape 2 minute! Iar un asemenea dezavantaj putini schiori il puteau recupera (Manninen si Ackermann), tocmai datorita distantei prea scurte de 7.5 km! E altceva cand ai o distanta masi mare de parcurs la dispozitie, ai automat si timp mai mult pentru a-i ajunge pe cei din fata! Plus ca acum, fiindca va f doar o singura saritura, vor fi automat si intervalele de plecare in cursa mai mici! Aici se va vedea dinamizarea competitiei, nu ca inainte cand stiam 90% cine va castiga si ca Maninnen sau Ackermann nu mai pot fi ajunsi!

rob_din
16th September 2008, 08:08
De ce nu? Ba dimpotriva! Pai stii cat de mari erau diferentele la plecare in proba de sprint 7.5 km ca urmare a sariturilor? Al doilea pleca la 17-18 secunde iar al treilea la aproape 2 minute! Iar un asemenea dezavantaj putini schiori il puteau recupera (Manninen si Ackermann), tocmai datorita distantei prea scurte de 7.5 km! E altceva cand ai o distanta masi mare de parcurs la dispozitie, ai automat si timp mai mult pentru a-i ajunge pe cei din fata! Plus ca acum, fiindca va f doar o singura saritura, vor fi automat si intervalele de plecare in cursa mai mici! Aici se va vedea dinamizarea competitiei, nu ca inainte cand stiam 90% cine va castiga si ca Maninnen sau Ackermann nu mai pot fi ajunsi!

Vezi ca te contrazici singur si nu-ti dai seama, tocmai ca proba de 7.5 km mai dadea o sansa saritorilor buni, dar daca o lungesti la 10km automat cresc sansele pentru fondisti. Acum depinde si cum se vor calcula diferentele dupa sarituri

ducus
16th September 2008, 23:01
Vezi ca te contrazici singur si nu-ti dai seama, tocmai ca proba de 7.5 km mai dadea o sansa saritorilor buni, dar daca o lungesti la 10km automat cresc sansele pentru fondisti. Acum depinde si cum se vor calcula diferentele dupa sarituri
Oricum aia care erau saritori buni erau slabi la proba de fond. Aici in combinata nordica e cam strans numarul sportivilor cu sanse reale la podium, mai ales acum dupa retragerea lui Manninen, Ackermann ii va lua pe toti la distanta de 200-300 de puncte, cum a facut Lukas Bauer la cross-country. Chappuis si Koivuranta au viitor, dar deocamdata sunt prea necopti. Doar Bill Demong, Petter Tande si Hasseney ar putea sa-i faca probleme lui Ackermann.

ducus
8th November 2008, 16:41
Fratilor mai stie cineva cum se dau bonificatiile in combinata? Am cautat pe site-ul oficial in noul regulament si nu am gasit nimic...Cum se face diferentierea pentru proba de fond?

rob_din
8th November 2008, 18:19
www.fis-ski.com/data/document/wc-nc-rules-e.pdf

Asta e regulamentul dar nu zice nimic de cum se stabileste diferenta la schi

ducus
8th November 2008, 19:03
Gasisem pe wikipedia ca la sarituri fiecare punct diferenta se cuantifica la proba pe echipe ca 1 secunda penalizare. Inainte era 1.5 secunde. Uitandu-ma insa la prima cursa de 15 km din sezonul trecut, vad ca fiecare punct diferenta de castigatorul la sarituri valoreaza 4 secunde penalizare la cursa de schi.
Takahashi a avut 269,8 puncte, iar Denifl, locul 2 avea 264 puncte si a plecat in cursa la 23 de secunde dupa el. Georg Hettich avea cu 45 de puncte mai putin ca Takahashi si ca urmare a plecat la 3 minute in spate. (45x4). Acum ramane de vazut daca in noul sezon se va schimba acest sistem, mai ales ca au fost eliminate cursele de 15 km si sprintul de 7.5km.
De fapt, daca stam sa ne gandim, pana la urma Gundersenul de 10 km este tot un fel de sprint, fiindca cei aflati la anume distanta de locul 1 vor trebui sa "sprinteze" sa-l prinda din urma :P

TheMentalist
8th November 2008, 20:00
Deci in sezonul acesta vor fi toate cursele de 10 km si doar una de start in bloc?:|

ducus
8th November 2008, 20:38
Am dat calendarul mai sus, de ce mai intrebi?

rob_din
8th November 2008, 20:43
Am dat calendarul mai sus, de ce mai intrebi?

Pentru ca probabil nici lui nu-i vine sa creada o asemnea prostie. Ce plictiseala

ducus
8th November 2008, 22:36
Pentru ca probabil nici lui nu-i vine sa creada o asemnea prostie. Ce plictiseala
Nu stiu de ce tot sustii tu ca e o prostie schimbarea calendarului! E clar ca dupa retragerea lui Manninen au vrut sa dinamizeze competitia si sa dea tuturor sportivilor sanse egale! Stiau ca tot Ackermann e favorit, deci au vrut sa echilibreze balanta pentru toata lumea, sa aiba si ceilalti sansa sa castige. Iti reamintesc ca inainte de 2001 era aproximativ la fel calendarul, deci totusi, la 7-8 ani trebuie facute anumite schimbari, nu? De la ultimele schimbari Manninen a inceput sa castige cele 4 titluri consecutiv, si probabil ar fi castigat si anul trecut daca nu era gripat.
Poate aceasta schimbare va fi doar sezonul asta, de proba.

rob_din
8th November 2008, 23:45
Nu poti baga aceasi proba de fiecare data, anul trecut era o alternanta normala intre sprint si individual. Asta se putea acum 20 de ani, gandeste-te cum ar fi biatlonul ca samabata-duminica dupa sambata-duminica sa n-ai decat sprint, sau schiul alpin sa fie cu slalom tot sezonul

Au luat masura fiindca in capul lor cred ca proba de 15km plictisea lumea si n-aveau audienta nu pentru a da sanse egale tuturor. Or sa se convinga ca n-are nici un succes asa cum n-au avut succes nici probele cu start in bloc sau aceea cu start in acelasi timp in sistem "uragan". Ei tot incearca dar trebuie sa-si dea seama ca aceasta disciplina nu va avea niciodata succesul altor discipline FIS

ducus
9th November 2008, 00:01
Nu poti baga aceasi proba de fiecare data, anul trecut era o alternanta normala intre sprint si individual. Asta se putea acum 20 de ani, gandeste-te cum ar fi biatlonul ca samabata-duminica dupa sambata-duminica sa n-ai decat sprint, sau schiul alpin sa fie cu slalom tot sezonul

Au luat masura fiindca in capul lor cred ca proba de 15km plictisea lumea si n-aveau audienta nu pentru a da sanse egale tuturor. Or sa se convinga ca n-are nici un succes asa cum n-au avut succes nici probele cu start in bloc sau aceea cu start in acelasi timp in sistem "uragan". Ei tot incearca dar trebuie sa-si dea seama ca aceasta disciplina nu va avea niciodata succesul altor discipline FIS
Pai da, dar gandeste-te ca nu doar proba de fond face diferenta, ci si sariturile, care se fac in continuare pe trambuline de lungimi diferite! Iar sariturile influenteaza startul, diferenta intre sportivi! Niciodata n-o sa fie probe asememanatoare, adica sa plece sportivii la aceeasi distanta, vor fi si la 4-5 secunde, dar si la 40 de secunde unul de altul. Distanta probei nu conteaza atat de mult, ci cat de bun e sportivul la recuperare. Sa fim seriosi, cine ramanea in urma la 7.5 km si la 15 km ramane la fel si-n proba de 10 km!
S-au gandit si la spectacol si audienta cum zici tu, dar si la sportivi, poate s-or fi plans unii ca e prea solicitanta proba de 15 km si ca nu fac fata. Au ales o cale "de mijloc": nici prea scurta de 7.5 km, dar nici prea lunga, de 15 km.
Cum, am zis, o schimbare trebuia oricum facuta, mai devreme sau mai tarziu, si alta schimbare nu aveau! Ce-ar fi putut sa faca?

TheMentalist
9th November 2008, 14:58
Este o mare prostie calendarul din aceasta an. Au scos probele de sprint, gundersen si uragan si le-au inlocuit numai cu probe de 10 km...este o mare tampenie!

rob_din
9th November 2008, 15:08
Se va convinge si FIS-ul si se va convinge si ducus

ducus
9th November 2008, 16:24
Bine. A fost bine anul trecut ca Ackermann a terminat la 200 de puncte de Petter Tande, chiar daca nu a concurat in unele etape? O sa vedeti daca si anul asta va termina la fel. Vor sa-i faca la fel cum i-au facut lui Schumi, sa schimbe regulamentul ca sa-i puna bete-n roate!
Oricum, cred ca dintre cei experimentati, doar Bieler, Demong, Hasseney si Moan ii pot pune probleme.

ducus
28th November 2008, 17:51
Maine incepe prima etapa a Cupei Mondiale de combinata nordica editia 2008/2009, la Kuusamo.
Vor lua startul in antrenamente 58 de sportivi, in ordinea inversa a clasamentului Cupei Mondiale de anul trecut, asta inseamna ca Ackermann va pleca ultimul.
Programul:
http://www.fis-ski.com/pdf/2009/NK/4123/2009NK4123PROG.pdf
Asadar, cine credeti ca va castiga aceasta etapa? Poate Ackermann sa castige ambele curse, de sambata si duminica? Ce sanse au Petter Tande, Chapuis, Takahashi si Koivuranta? De anul acesta se va efectua o singura saritura pentru departajarea la startul in proba de 10 km schi fond.

TheMentalist
28th November 2008, 20:07
Programul de maine, live pe Eurosport:
12:00 Mansa de sarituri
15:00 Sprintul de 10 km

ducus
29th November 2008, 13:10
Vantul de la Kuusamo le pune probleme si saritorilor de azi, ultimilor 5 in special, dar si primilor 9 care au sarit, acestia fiind nevoiti sa repete saritura. :(

ducus
29th November 2008, 13:29
Doar primii 35 se califica in cursa de schi fond, astfel ca Moan, Hasseney, Spillane, Tallus, Bill Demong, Kircheisen nu se califica.
Primul va pleca Janne Rynannen, urmat de Anssi Koivurante, Takahashi, Ackermann si David Zauner. Apoi Bieler, Denifl si Churavy. Tino Edelman de-abia al 14-lea, iar Chappuis al 15-lea, nici o sansa pentru ei sa prinda podiumul.
Vom vedea cum se vor descurca in aceasta cursa sprinterii, daca aceasta proba ii va ridica sau ii va cobori in clasament fata de anul trecut.

ducus
29th November 2008, 15:32
Dupa 4 km Koivuranta si Ackermann sunt la ~30 de secunde de Rynnannen, iar Bieler si Takahashi la 50 sec. Hettich la 1min13sec.
Gruber la 1min.30sec. pe locul 18.

rob_din
29th November 2008, 15:50
Fara Manninen, fara Gottwald si cu norvegienii iesiti din forma acest sezon va fi unul relaxant pentru Ackermann

ducus
29th November 2008, 15:55
Da, a si castigat, la 9.8 sec. in fata lui Rynnanen si la 26 sec. in fata lui Koivuranta. Ultimul intrat in puncte e David Zauner. Chappuis dezamagitor, doar al 24-lea. Sa vedem daca tot Ackermann va castiga si maine.

ducus
30th November 2008, 13:26
Pleca primul Takahashi, apoi Rinannen si Koivuranta. Moan la 2min54. si Ackermann la peste 3 minute :( Cursa foarte foarte grea. Haseney la +4min.33sec.
Aici poate fi sansa lui Chappuis.
Se vede ca cei mai afectati sunt sprinterii cu aceasta unica saritura. La a doua ar mai fi putut recupera, insa asa ecartul in proba de fond e foarte mare. Dar poate asa se va dinamiza competitia si vom vedea si surprize, figuri noi, sportivi mai iuti de picior. Tinerii au sansa sa se afirme fiindca "veteranii" si-au cam iesit din forma.

ducus
30th November 2008, 15:48
Koivuranta, Rynnanen, Takahashi, Denifl, Chapuis, Tallus, aceasta e ordinea cu 4 km inainte de finalul cursei de schi fond. Bieler de-abia pe 10, la 2min.3sec.

ducus
30th November 2008, 16:06
Final, castiga Koivuranta, urmat la 48.6 de Rynnanen, apoi Takahashi la +1min1sec. Urmeaza Moan, Edelman, Denifl, Chappuis, Tallus, Kobayashi. Bieler de-abia pe 11, Spillane pe 14. Ultimul intra in puncte Rydzek la +4min35sec.! Hettich termina la limita, pe
24 iar Kircheisen pe 29. Hasseney pe 20, urmat de Gruber. Petter Tande, vicecampionul de anul trecut, de-abia pe 18.
Cum am mai zis, iata ca sportivii care erau buni la sprint au pierdut mult astazi, atat la sarituri cat si la partea de fond.

ducus
6th December 2008, 17:39
Cursa de astazi a fost castigata de Magnus Moan, urmat de Chappuis si Koivuranta. Ackermann pe 4.
Clasament overall:
1. Anssi Koivuranta 220p.
2. Janne Rynnannen 174p.
3. Ronny Ackermann 167p.
4. Magnus Moan 156p.
5. J. L. Chappuis 123p.
6. Daito Takahashi 109p.
Koivuranta a luat un avans de aproape 50 de puncte.
Maine urmeaza o noua etapa de Gundersen la Trondheim HS 131/10KM. Cine credeti ca va castiga? Va putea Ackermann sa-l ajunga pe Koivuranta in etapele urmatoare? Petter Tande mai are vreo sansa la podium?

rob_din
6th December 2008, 17:44
De spus ca cele 2 probe de satamana viitoare de la Liberec au fost anulate din cauza lipsei zapezii

ducus
6th December 2008, 19:01
De spus ca cele 2 probe de satamana viitoare de la Liberec au fost anulate din cauza lipsei zapezii
:( Pacat! Si nu puteau s-o reprogrameze in alta parte sau sa faca pista din zapada artificiala?

rob_din
6th December 2008, 19:16
:( Pacat! Si nu puteau s-o reprogrameze in alta parte sau sa faca pista din zapada artificiala?

Iti dai seama ca daca o putea o faceau. Probabil au sperat ca se rezolva pana in ultimul moment

ducus
7th December 2008, 19:50
O noua victorie a lui Annsi Koivuranta, care ii consolideaza pozitia de lider in clasament. Pe 2 a fost Kircheisen, iar apoi Chappuis si Denifl.
1. Anssi Koivuranta 320p.
2. Magnus Moan 196p.
3. Ronny Ackermann 193p.
4. Janne Ryynannen 185p.
5. J.L. Chappuis 183p.
Petter Tande e de-abia al 26-lea, cu doar 39 de puncte. Nu cred ca mai are vreo sansa la podium in acest sezon, dar sa vedem, Cupa Mondiala e de-abia la inceput si poate prinde TOP 10 cu putin noroc.
Takahashi e pe 7, la egalitate de puncte cu Kircheisen (119p.)
Practic, daca decizia amanarii etapei de la Liberec ramane definitiva, mai avem inca 10 etape de Cupa Mondiala din acest sezon.
La Ramsau e cea mai scurta trambulina din cupa mondiala, care zic eu ca poate face diferenta pentru titlu.

rob_din
7th December 2008, 20:11
Slab Ackermann dupa victoria de la debut

ducus
7th December 2008, 20:19
Slab Ackermann dupa victoria de la debut
E un sportiv care poate reveni oricand. Nici anul trecut n-a castigat chiar toate etapele.
Eu de-abia astept campionatele nordice, am impresia ca acolo inca se mai organizeaza sprintul si proba de fond de 15km. E din pacate singura ocazie de a mai vedea in acest sezon probele eliminate de FIS din cupa mondiala :(

rob_din
7th December 2008, 20:32
E un sportiv care poate reveni oricand. Nici anul trecut n-a castigat chiar toate etapele.
Eu de-abia astept campionatele nordice, am impresia ca acolo inca se mai organizeaza sprintul si proba de fond de 15km. E din pacate singura ocazie de a mai vedea in acest sezon probele eliminate de FIS din cupa mondiala :(

Vor fi 4 probe de combinata la CM

ducus
7th December 2008, 20:39
Din pacate acum am vazut pe site-ul oficial ca nu vom avea nici sprintul de 7.5 km si nici proba de 15 km :(
http://www.liberec2009.com/_data/files/File/Timetable_2008_24_09.pdf
Va fi un mass start, o proba pe echipe si doua probe de Gundersen sarituri+10 kilometri.
Se pare ca celelalte raman doar discipline olimpice.

ducus
9th December 2008, 18:15
Da, din pacate FIS a confirmat ca etapa de combinata nordica din 13-14 decembrie a fost anulata definitiv. :( Deci 2 saptamani de pauza.

ducus
19th December 2008, 21:19
Urmeaza intre 21-23 decembrie etapa de la Ramsau. Ordinea saritorilor in etapa de maine va fi urmatoarea:
http://www.fis-ski.com/pdf/2009/NK/4105/2009NK4105SL.pdf
Deci, in ordinea inversa a clasamentului la zi a Cupei Mondiale, asta insemnand ca Anssi Koivuranta va sari ultimul.
Ora de incepere: 13:45, ora Romaniei.
Sa speram ca vom vedea de aceasta data atat sariturile LIVE cat si cursa de fond.

rob_din
20th December 2008, 14:47
Denifl a castigat sariturile, Ackermann din nou dezastruos. Koivuranta locul 29

ducus
20th December 2008, 15:38
Da. Din pacate nici de aceasta data Eurosport nu a transmis LIVE sariturile de la combinata nordica, se pare ca anul asta nu dau asa mare importanta transmisiunilor de combinata :( Bine ca macar vom putea vedea cursa.
http://www.fis-ski.com/pdf/2009/NK/4105/2009NK4105SLCC.pdf
Ordinea plecarii, cu Ackermann la 3min24sec. Au vrut spectaculozitate prin schimbarea formatului Cupei Mondiale, si iata ca au reusit sa-i "ingroape" pe primii 10 din sezonul trecut. Rar s-a intamplat ca Ackermann sa plece cu un asemenea handicap :( Mai mult de 2 minute zic ca n-are cum sa recupereze pe cei 10 km, sigur se va plasa in primii 30 dar cam atat :(
E sansa lui Kircheisen la 1 min4sec. sa-i depaseasca pe cei din fata, dar si Koivuranta poate castiga la 1min.56 avand in vedere adversarii pe care-i are de depasit.
Spillane, unul din cei mai buni sprinteri, pleaca ultimul, la 5min.52 secunde.
Ai avut dreptate rob_din ca FIS o sa strice si combinata cu noile regulamente...parca vad ca o sa castige de acum inainte fondisti mediocri pe baza sariturilor bune :(

rob_din
20th December 2008, 16:29
Nu ca vreau sa ma laud dar am prezis bine ca acest sport va deveni plictisitor. Dar nu-i numai vina FIS. Ghinionul e ca s-au retras cativa sportivi de top (Manninen, Gottwald) iar Ackermann e intr-o forma foarte slaba la sarituri

ducus
20th December 2008, 17:01
La jumatatea cursei Demong la 23 sec. in fata lui Denifl. Apoi la 59 sec Kircheisen si la 1 minut Lacroix. Asdikainen pe 9, la 1min.20sec. Koivuranta de-abia pe 21. :( Magnus Moan de-abia pe 32.

rob_din
20th December 2008, 17:24
Victorie Bill Demong in fata lui Bjoen Kircheisen

ducus
20th December 2008, 17:30
Mda. Ce sa zic...cea mai scurta trambulina din Cupa Mondiala, si a iesit o harababura. In primii 30 oameni de care nici n-am auzit...Minato pe 12, apoi Druml, Kokslien pe 15, etc. Chiar nu inteleg decizia lui Ronny de a abandona, cand avea doar 3 min si ceva si avea sansa sa intre in primii 30 la cat de bun e la fond...Spillane cu toate astea a terminat cursa, tot pe ultimul loc, la aproape 6 minute.
Umbla vorba prin targ ca mai multi sportivi, in frunte cu Ackermann nu sunt de acord cu aceasta schimbare radicala a regulamentului, simtindu-se dezavantajati. :( Sa vedem ce va iesi pana la campionatele nordice, poate acolo isi mai revine neamtul.
Dar dupa cum merg lucrurile pana acum, batalia la titlu se va duce intre Koivuranta si Demong si Ackermann (doar daca va avea sarituri bune).

rob_din
20th December 2008, 17:48
garantez ca la anul se schimba regulamentul, asa cum s-a intamplat si la biatlon

ducus
20th December 2008, 19:44
garantez ca la anul se schimba regulamentul, asa cum s-a intamplat si la biatlon
Te referi doar la punctaj? Ca altceva nu s-a schimbat la biatlon...:thinkso: Eu nu vad alta schimbare in combinata decat reintroducerea probelor de sprint scoase, chiar daca s-ar mentine o singura saritura.
Sistemul de punctaj schimbat nu i-ar ajuta cu nimic pe sprinteri din moment ce li s-a luat proba si dubla mansa de sarituri.
Poate doar la valoarea sariturii sa mai modifice ceva, si fiecare metru mai putin decat castigatorul sa nu mai fie penalizat cu 4 secunde, ci cu 3 sau 2. Dar nu cred ca vor face ei asa ceva, fiindca atunci s-ar ajunge la distante prea stranse de plecare.
Desigur ca ar mai putea sa bage din nou si probele cu start in bloc, macar 4-5 pe sezon. Alte idei noi chiar nu vad.

rob_din
20th December 2008, 19:50
In biatlon, la cererea federatiilor mici, s-a renuntat la acel sistem care permitea multor tari sa vina doar cu un singur sportiv. S-a desfiintat sistemul cu IBU points.

In combinata se va reveni la cele doua distante: 7.5 km si 15 km. Sunt sigur

ducus
20th December 2008, 20:11
Si eu sunt sigur. :) Mai ales ca si pana in 2000 au fost sezoane fara sprint, sau doar cu o etapa de sprint/sezon. Era epoca in care Samppa Lajunen domina combinata si in care concurau doar 15 sportivi. Sprintul a fost disciplina olimpica de-abia la Salt Lake City in 2002, dupa care a fost introdus in aproape fiecare etapa a sezoanelor urmatoare. Mass-start n-am prea vazut in ultimii ani. :(
Poate schimbarile de anul asta ii vor face pe multi sa renunte sa mai concureze, si vom avea din nou pana in 20 de sportivi care participa constant. Nici nu vreau sa ma gandesc cine va ajunge sa castige la Vancouver in ritmul asta...
Marele Lajunen s-a retras in plina glorie la doar 25 de ani, si sunt foarte putini cei care mai concureaza dupa 30 de ani. Nici Manninen n-a apucat, doar Gottwald si acum Ackermann.
Ce vremuri...Gottwald, Manninen, Lajunen, Todd Lodwick, Ole Morten Gresli ehei....vremuri de povestit copiiilor :P

rob_din
20th December 2008, 20:42
Bjarte Engen Vik, pe acesta l-au uitat. Oricum dintotdeauna combiana nordica a fost "sora vitrega" a celorlalte sporturi de iarna, niciodata n-a cunoscut cu adevarat po****ritatea de care s-au bucurat celelalte

ducus
21st December 2008, 17:05
Cu 2,5 km inainte de final, Koivuranta conduce, urmat la nici 1 secunda de Kircheisen, Demong si Chappuis. Ackermann de-abia pe 19, la 1min23sec. Urmeaza sprintul final pe ultimii kilometri.

ducus
21st December 2008, 17:13
Kircheisen, Demong, Chappuis, Klapfer, Moan, Kokslien, Tande. Haseney de-abia pe 11, urmat de Scmid si Churavy. Ackermann pe 13 foto-finish cu Lacroix. Gruber pe 19. Bieler pe 22, Spillane pe 27, iar ultimul intra in puncte slovenul Mitja Oranic.
Lupta la titlu se relanseaza. Oare ce ne mai asteapta in etapele urmatoare?
Astazi sariturile au fost anulate din cauza vremii, iar startul la fond s-a dat dupa o lista pe care n-o inteleg. :( Pacat, iar au intervenit organizatorii sa-i bage strambe lui Ronny si Koivuranta...

ducus
22nd December 2008, 19:23
Clasament:
1. Anssi Koivuranta 383p.
2. Bjoern Kircheisen 299p.
3. Bill Demong 290p.
4. Magnus Moan 251p.
5. Jason Lamy Chappuis 243p.
6. Ronny Ackermann 209p.
Urmatoarea etapa: 27-28.12.2008, Oberhof, HS 140/10KM
Site oficial:
http://www.weltcup-oberhof.de
Credeti ca de aceasta data vom putea urmari LIVE atat sariturile cat si cursele de fond? Isi va reveni oare Ackermann? Va invinge experienta pe tinerete? Hasseney mai are vreo sansa? Dar Petter Tande, vicecampionul sezonului trecut?

ducus
27th December 2008, 14:10
In cursa de fond Koivuranta va pleca primul, urmat de Chappuis la 12 sec., Maslenikov la 31 sec. si Taihei Kato la 37sec. Din pacate Ronny Ackermann nu participa, stie cineva de ce? :( Al patrulea va pleca americanul Todd Lodwick, si el un veteran al Cupi Mondiale, la 52 sec., urmat de David Zauner la 58 sec. si Magnus Moan la 59sec. Petter Tande de-abia la 1min15sec. iar Denifl la 1min14sec. Hasseney, Tallus, Rynnanen si Georg Hettich sunt la peste 2 minute.
Daito Takahashi pleaca, incredibil, ultimul, la 5min54sec!. :(

ducus
27th December 2008, 15:48
Incredibil! Dupa 6,3 km Koivuranta incepe sa piarda diferenta fata de urmaritori, fiind acum la doar 8.6 secunde in fata lui Moan si 9,5 sec. in fata lui Lodwick. Nu rezista acest Anssi Koivuranta, dupa ce plecase primul si era la 3,8 km la 20 de secunde in fata lui Chappuis si la 30 sec. in fata lui Moan!
Pierderea de 20 sec pe doar 2,5 km! Nu are forta pe care o avea Manninen, si desi a plecat primul este ajuns la jumatatea cursei! :( Nu e asa cum ma asteptam...
Dar poate ca lupta la titlu se va relansa daca nu va castiga astazi.

rob_din
27th December 2008, 15:58
Victorie Magnus Moan care mai recupereaza ceva la general.

ducus
27th December 2008, 15:59
Moan, Koivuranta si Lodwick termina aproape la FF, intr-o secunda, urmati de Chappuis la 37 sec. si apoi Demong, Kircheisen si Spillane. Maslenikov de-abia pe 18, Churavy pe 20, Georg Hettich pe 28. Hasseney pe 25.
Incredibila revenire in competitie a americanului Todd Lodwick dupa 1 an de absenta...E singurul veteran care l-a mai prins pe marele Samppa Lajunen prin anii 2000.

ducus
27th December 2008, 17:18
Clasament dupa etapa de astazi:
1. Anssi Koivuranta 443p.
2. Magnus Moan 351p.
3. Bjoern Kircheisen 339p.
4. Bill Demong 335p.
5. Jason Lamy Chappuis 293p.
6. Wilhelm Denifl 212p.
7. Ronny Ackermann 209p.
Dupa parerea mea in acest moment Ackermann a iesit din carti, chiar daca il despart de Koivuranta mai putin de 200p. Neamtul a cazut de pe 6 pe 8, in timp ce Moan a urcat pe 2. Lupta pentru titlu se va da intre Koivuranta, Moan, Kircheisen si Demong. Chappuis dupa cum l-am vazut astazi n-are sanse cel putin la fond. Sa vedem cum se va descurca maine la noua proba de sarituri.

rob_din
27th December 2008, 18:32
Ackermann are probleme sa sanatate, s-ar putea sa mai lipseasca la etape

ducus
28th December 2008, 14:56
In cursa de fond de astazi primul va pleca David Zauner, urmat la 1min.1sec. de Koivuranta si la 1min.14sec. de Todd Lodwick. Lamy Chappuis al 7-lea la 1min.21sec. iar Moan de-abia al 33-lea, la 2min.36sec. Kircheisen pe 34, Petter Tande pe 35 iar Goerg Hettich al 38-lea la 2min53sec. Haseney al 43-lea, la 3min.8sec.
Elvetianul Tommy Schmid la 3min36sec. de-abia al 53-lea.
Cat de mult va putea sa recupereze Moan? Poate intra in primii 10 la final? Dar Chappuis va tine ritmul?

ducus
28th December 2008, 16:49
Castiga Koivuranta, urmat de Lodwick la 6.9 sec. si Chappuis pe 3, la 14.8 sec. Pe locul 4 e Jan Scmid la 40.5 sec. Moan pe 5, urmat de Edelman si Stecher. . Gruber pe 12, Tallus pe 13, Zauner de-abia pe 14 dupa ce plecase primul. :( Kircheisen pe 21.

rob_din
28th December 2008, 16:54
Koivuranta pare marele favorit la castigarea Cupei Mondiale

ducus
4th January 2009, 16:39
Ce s-a intamplat cu Chappuis de nu a participat la cursa de fond, dupa ce se calificase al 7-lea, la 46 de secunde in spatele lui Koivuranta?
Acum clasamentul overall este:
1. Koivuranta 543p.
2. Moan 396p.
3. Bill Demong 367p.
4. Chappuis 353p.
5. Kircheisen 349p.

rob_din
4th January 2009, 17:41
Chappuis a resimtit dureri la spate dupa saritura si a preferat sa nu riste

ducus
11th January 2009, 12:49
Koivuranta abandoneaza cursa de mass-start de ieri si nu primeste nici 1 punct, dar totusi ramane lider cu 643p., urmat de Kircheisen 509p. si Bill Demong 497p.
Pe 4 e Magnus Moan 456p. iar pe 5 Chappuis cu 353p.
Asatzi are loc Gundersenul HS134/10KM tot la Val di Fieme, unde se vor desfasura Campionatele Nordice din 2013.
Inca pozitia finalndezului nu e amenintata, dar daca va mai rata etape, ar putea pierde primul loc, in functie si de rezultatele celorlalti. Doar Moan si Demong s-ar putea bate cu el de la egal la egal la partea de fond, Kircheisen fiind slab.

ducus
12th January 2009, 19:17
Clasament:
1. Koivuranta 643p.
2. Moan 556p.
3. Demong 515p.
4. Kircheisen 509p.
Asadar Magnus Moan se apropie la mai putin de 100 de puncte de Koivuranta care nu a participat in aceste 2 etape. Kircheisen coboara pe 4 iar Demong urca pe 3. Lupta stransa.
Urmatoarea etapa: 16-17 ianuarie, doua probe de Gundersen HS140/10KM repetitia generala pentru JO de la ancouver pe aceeasi partie. Cine credeti ca va castiga?

miafangina
12th January 2009, 22:29
Ieri am reusit sa vad doar sariturile pentru combinata.Puteti sa-mi spuneti cine a cistigat?
A reusit Ackerman sa-si fructifice saritura foarte buna?
Pe situl Eurosport nu gasesc sectiunea de combinata nordica si in alta parte nu stiu sa caut.
Multumesc.

rob_din
12th January 2009, 22:56
Moan a castigat, Ackermann doar pe 5. Vad ca si-a revenit la sarituri dar datorita intreruperii antrenamentelor a cedat la fond. Dar la mondiale cred ca va lua toate medaliile de aur

miafangina
12th January 2009, 23:08
Moan a castigat, Ackermann doar pe 5. Vad ca si-a revenit la sarituri dar datorita intreruperii antrenamentelor a cedat la fond. Dar la mondiale cred ca va lua toate medaliile de aur

Multumesc.:)
E o surpriza pentru mine,nu credeam ca norvegianul poate trage asa tare doua zile la rind.Bravo lui!
N-as vrea sa cistige Ackermann toate medaliile de aur si nici nu cred ca se va-ntimpla.Te bazezi pe faptul ca,nemaiavind sanse prea mari in cupa mondiala,se va pregati mai bine pentru campionate?
Eu tin cu finlandezii si cu norvegienii,dar nu ma supar daca va fi altfel,toti trag din greu si cine-i mai bun merita victoria.

rob_din
12th January 2009, 23:15
Multumesc.:)
E o surpriza pentru mine,nu credeam ca norvegianul poate trage asa tare doua zile la rind.Bravo lui!
N-as vrea sa cistige Ackermann toate medaliile de aur si nici nu cred ca se va-ntimpla.Te bazezi pe faptul ca,nemaiavind sanse prea mari in cupa mondiala,se va pregati mai bine pentru campionate?
Eu tin cu finlandezii si cu norvegienii,dar nu ma supar daca va fi altfel,toti trag din greu si cine-i mai bun merita victoria.

Daca sare cum a sarit ieri nu-l bate nimeni pe Ackermann. El deja si-a luat acea pauza pentru a se pregati special pentru Mondiale. A vazut ca nu-i ies sariturile si s-a antrenat special pentru asta. Rezultatul s-a vazut ieri.

ducus
17th January 2009, 21:46
Ce pacat ca iarasi nu participa Ackermann... :( Din pacate e sezon compromis pentru el in Cupa Mondiala, ar fi pututu sa testeze trambulina de la Vancouver cu 1 an inaintea JO. Nici Cristoph Bieler nu participa :( Mario Stecher saritura fantastica, 136,5m.
Koivurantaaaaaa! Fantastic! Sare 140m. si pleaca primul!

rob_din
17th January 2009, 22:16
Are tot timpul s-o testeze la anul, Ackermann stie ca nu mai are sanse la CM si se pregateste pentru Campionatele Mondiale

miafangina
18th January 2009, 02:05
Baieti,ceva rezultate se poate?sunt la serviciu si n-am vazut.Multumesc.

ducus
18th January 2009, 23:15
Clasament:
1. Koivuranta 773p.
2. Moan 701p.
3. Demong 675p.
4. Kircheisen 649p.
5. Lamy Chappuis 429p.
Urmatoarea etapa: 31.01.-01.02 Chaux-Neuve (FRA) Gundersen HS100/10KM.

ducus
31st January 2009, 23:12
Magnus Moan castiga etapa de astazi, urmat de Koivuranta, iar clasamentul general e:
1. Koivuranta 853p.
2. Moan 801p.
3. Kircheisen 709p.
4. Bill Demong 675p.
5. Jason Lamy Chappuis 461p.
Primii 4 se distanteaza de Chappuis, care nu cred ca va mai prinde nici macar locul 4. Sa vedem ce vor face in a doua proba de Gundersen de maine.

miafangina
1st February 2009, 19:41
Azi a cistigat Ansi,Moan a venit tare dar a prins doar locul trei.
Ati vazut faza stupida cu austriacul care a gresit traseul?n-am mai vazut asa ceva,pacat,poate avea sanse la podium,dupa ce a dus trena aproape toata cursa.

rob_din
1st February 2009, 20:23
He he la ciclism, a gresit unul de si-a dat seama dupa jumatate de ora

miafangina
1st February 2009, 20:50
He he la ciclism, a gresit unul de si-a dat seama dupa jumatate de ora

Serios?!Si l-au lasat,nu erau oficiali sa-l indrume?

Aici n-am vazut faza de la inceput,doar ca la un moment dat l-au aratat incilcit intr-o plasa de pe margine .

rob_din
1st February 2009, 21:19
Era pe coborare si n-a resuit nimeni sa se tina dupa el. Si mai si conducea cursa pe deasupra

ducus
6th February 2009, 09:46
Maine incepe la Seefeld o noua etapa de Cupa Mondiala, care va inlocui etapa de la Liberec. Ar fi trebuit sa se desfasoare si o proba de stafeta, dar a fost anulata si inlocuita cu Gundersen HS100/10KM.
Iarasi avem o trambulina scurta, sa vedem daca sariturile vor fi prea lungi pentru a da un avans considerabil la proba de fond.
Daca schiorii din schi fond au la dispozitie o saptamana libera inaintea Campionatelor Nordice, nu la fel se intampla cu schiorii combinatei nordice care au in acest week-end o noua etapa de cupa mondiala.
Saptamana viitoare va urma o etapa si mai solicitanta, la Klingenthal, cu Gundersen HS140/10KM.

ducus
7th February 2009, 22:36
Astazi a castigat Mario Stecher, urmat de Lukas Klapfer si Jan Schmid. Hoivuranta de-abia al 13-lea, iar Ronny Ackermann pe 8.
Clasament:
1. Koivuranta 973p.
2. Moan 890p.
3. Kircheisen 790p.
4. Demong 675p.
5. Lamy Chappuis 511p.
........................................
12. Ronny Ackermann 316p.

ducus
10th February 2009, 08:30
Clasament:
1. Koivuranta 1033p.
2. Moan 990p.
3. Kircheisen 790p.
4. Demong 675p.
5. Stecher 575p.
Lucrurile par a fi clare, Koivuranta e noul castigator al Cupei Mondiale. Doar Moan l-ar mai putea ajunge, printr-un miracol. Chappuis nu confirma nici in acest sezon, fiind de-abia pe 6, se vede ca scoaterea probelor de sprint l-a afectat si pe el, pe Gruber, Bieler, Spillane sau Hasseney.
Zic ca asta ar trebui sa le dea de gandit organizatorilor si sa se revina la vechiul calendar, si cu probe de sprint si macar 4 probe de start in bloc. Nici de stafeta n-am avut parte in acest sezon premergator olimpiadei, poate la anu' :D

rob_din
10th February 2009, 08:56
ducus, iar nu te inteleg. cum adica prin miracol? e de ajuns ca moan sa castige urmatoarele 2 etape si ori este la 3 puncte de lider (daca Koivuranta iese pe 2) ori este chiar lider (daca koivuranta e mai jos)

ducus
10th February 2009, 09:29
Pai teoretic Moan ar mai avea sanse, dar tinand cont ca in aces sezon a castigat doar de 6 ori...nu stiu daca va mai avea benzina pana la final, mai ales dupa Campionatele Nordice care sunt si ele solicitante.
Eu chiar m-as bucura pentru el, fiindca e cel mai bun fondist de combinata din ultimii ani, alaturi de Manninen, care s-a retras prematur. Dar cand il vad pe Koivuranta ca pleaca in unele curse in spate, si vine apoi incet-incet din urma, imi dau seama ca si acest finlandez va calca pe urmele lui Manninen.

rob_din
10th February 2009, 14:21
Pai avand in vedere ca a obtinut cele 6 victorii in ultima perioada mai curand Koivuranta a ramas fara benzina

ducus
10th February 2009, 15:18
Oricum, au mai ramas 3 etape de Cupa Mondiala, adica 6 curse, in care maximum de puncte care pot fi obtinute sunt 600.
Daca Koivuranta castiga cel putin 3 etape, deja castiga, in celelate se poate clasa si pe locul 2.
Sa vedem si ce ne va rezerva vremea, daca va mai fi anulata vreo etapa. Pe Kircheisen il scot clar de la socoteala.
As fi avut mai multe sperante de la Todd Lodwick, revenise spectaculos dupa 2 ani, insa de-abia in a 3-a 4-a etapa din acest sezon. Prea tarziu pentru a-l ajunge pe Koivuranta.
Oricum, daca Ackermann se retrage la sfarsitul acestui sezon, Koivuranta chiar nu va mai avea concurent, Sa nu uitam ca si Ackermann i-a pus bete-n roate in etapele de la inceput.
Parca nu mai e asa de atractiv ca pe vremuri, Manninen ma tinea pur si simplu cu sufletul la gura, cand se distanta cursa dupa cursa si imi era teama ca nu cumva sa fie ajuns.:(
Daca nu vor reintroduce sprintul si startul in bloc, FIS va pierde mult in aceasta competitie. A fost un exeriment esuat.

miafangina
10th February 2009, 18:37
Si eu cred ca mai mari sanse are norvegianul,cu toate ca-mi plac amindoi in egala masura.
Depinde de multi factori,sper sa fie pe-aproape pina la sfirsit,sa fie interesant finalul.

rob_din
14th February 2009, 16:57
Koivuranta pe 1, Moan pe 2 in prima proba de la Kligenthal

ducus
28th February 2009, 16:40
Moan urca pe 2 in clasamentul cupei mondiale, la doar 49 de puncte in spatele lui Koivuranta1 Incredibil1 Avand in vedere evolutia f.slaba a finlandezului la acest CM, credeti ca poate pierde globul de cristal in favoarea lui Moan?
Pe 3 e Kircheisen cu 840p. iar pe 4 Bill Demong cu 820p.
Au mai ramas doar 4 curse din cupa mondiala, la Lahti si Vikersund.

ducus
7th March 2009, 10:42
Ieri in prima proba de la Lahti a castigat Demong, urmat de Koivuranta, Chappuis si Moan.
Astfel, in clasamentul cupei mondiale diferenta dintre Koivuranta si Moan e de 79 de puncte in favoarea finlandezului. Pe 3 Demong cu 920p., urmat de Kircheisen 880p. si Chappuis 671p.
Interesanta si lupta finala pentru locul 3 intre Kircheisen si Demong, francezul Chappuis fiind departe.
Pavel Churavy incheie top 10 cu 426p. Gruber pe 9, Bieler pe 13, iar David Zauner, cel mai bun saritor, de-abia pe 46. :(
Ackermann pe 16 iar Todd Lodwick pe 22. Cei doi nu participa la Lahti iar sezonul s-a cam incheiat pentru ei.
Spillane pe 20, Tande pe 24.
Subliniez inca o data ca sprinterii au avut cel mai mult de suferit datorita regulamentului, in afara de Moan, care e cel mai bun fondist si se bate pentru globul de cristal, si Chappuis care a avut cateva etape reusite.
Pacat ca au lasat ziua de duminica libera, puteau pune un mass start sau o stafeta. :(

rob_din
7th March 2009, 16:56
Victorie incredibila la photo finish pentru Moan in fata lui Koivuranta intr-o cursa extraordinara de urmarire a norvegianului. Au mai ramas 59 de puncte. Totul se decide la Vikersund

rob_din
7th March 2009, 17:00
Finlandezii au cerut revederea photo finishului, asa ca victoria lui Moan nu este oficiala inca

ducus
7th March 2009, 17:01
Teoretic Koivuranta poate termina in ambele curse ramase si pe locurile 6-7 si tot castiga, daca Moan se va clasa sub el. Ceea ce nu cred. Norvegianul a fost mereu la final in primii 5-6. Totusi, nu prea are sanse, doar intr-o zi proasta a lui Koivuranta. Nu inteleg de ce Demong n-a vrut sa castige. Putea s-o faca si sa mai complice lucrurile pana in ultima etapa...prietenie americano-finalndeza? :D

rob_din
7th March 2009, 17:10
O fi fost obosit Demong. Oricum fenomenala cursa lui Moan.

rob_din
7th March 2009, 17:36
http://www1.nrk.no/nett-tv/sport/spill/verdi/93192

Finalul cursei de azi

ducus
8th March 2009, 12:13
E clara treaba in clasament:
1. Koivuranta 1329p.
2. Moan 1270
3. Bill Demong 980p.
4. Bjoern Kircheisen 896p.
5. Chappuis 711p.
Ultimele 2 curse vor decide castigatorul globului de cristal al sezonului 2008/2009.

rob_din
14th March 2009, 15:19
Ansi Koivuranta a castigat prima cursa de la Vikersund si totodata Cupa Mondiala. Ma rog Moan mai are sanse pur teoretice

ducus
19th March 2009, 11:47
Koivuranta castiga, iar Moan il secondeaza, cea mai buna clasare a norvegianului in cupa mondiala.
In rest austriecii: Stecher pe 6, cea mai buna clasare din ultimii 10 ani.
Gruber pe 9, a doua cea mai buna clasare a lui in cupa mondiala, dupa locul 4 de anul trecut.
Biler pe 13, cea mai slaba clasare din ultimii 6 ani, in 2003 a terminat tot pe aceasta pozitie.
Pe 14 il secondeaza Lukas Klapfer, tanarul de doar 23 de ani, viitoarea speranta a echipei austriece. De asemenea cea mai buna performanta de cand evolueaza in cupa mondiala.
Denifl pe 17, aceeasi pozitie ca anul trecut. Marco Pichlmayer pe 36, un tanar de 21 de ani, la cea mai buna clasare in cupa mondiala.
Debutantul Tobias Kamerlander pe 41.
Tomas Druml pe 43.
Kreiner si Zauner pe 47-48. :( Dezamagitor mai ales Zauner, care e cel mai bun saritor din combinata la ora actuala, mereu a pornit la fond de pe primele locuri, dar a fost "inghitit" de pluton. :(
Si ar mai fi Weiss si Hauser, "lanternele rosii" ale clasamentului.
Nemtii cu 2 oameni in top 10, Kircheisen pe 4 si Edelmann pe 8, foarte buni in acest sezon.
Frenzel pe 11 poate fi si el o solutie pentru stafeta. Ackermann si Hasseney pe 19-20, dezamagitori, mai ales Ronnie, de la care toata lumea se astepta la un nou glob de cristal. :( Hasseney la fel, bun fondist dar sta prost la sarituri care l-au tras in jos.
Apoi Rydzek undeva pe 33, iar "veteranul" Hettich pe 38, cea mai slaba clasare a lui in cupa mondiala de 8 ani de cand concureaza :( Nu cred ca mai e o solutie pentru stafeta si echipa nemtilor. Poate se va retrage.
Tom Beetz pe 45, un tanar de doar 22 de ani pare a fi inlocuitorul celor 2 veterani.
Japonezii dezamagitori in acest sezon, Kobayashi doar locul 18 :( iar Takahashi aproape invizibil locul 26. Se pare ca inca nu si-a revenit complet dupa accidentul de acum 2 ani cand era sa moara.
Norvegienii cu Moan pe 2 si Schmid suprinzator pe 7! Petter Tande cade pe 16 din pacate. Cehul Churavy pe 10, cea mai buna clasare a lui.