PDA

View Full Version : Danut Coman in dialog cu suporterii lui FC Arges



Tudose
7th June 2004, 10:36
Capitanul echipei FC Arges, portarul Danut Coman, a avut amabilitatea de a
accepta un dialog cu suporterii echipei prin intermediul forumului.

Subiectul de fata va fi deschis pana miercuri, timp in care puteti adresa aici
intrebari, urmand ca Dani sa raspunda in limita timpului disponibil.

Rugamintea noastra este de a ne axa pe probleme legate de echipa si de evolutia
acesteia din teren, acolo unde interlocutorul nostru poate raspunde cel mai
bine.

Danut Dumitru Coman

Data nasterii - 28 martie 1979
Înăltime / Greutate - 1,80 metri / 74 kilograme
Debut în Divizia A - 1 martie 1997, Petrolul – FC Arges 1-1
Postul pe care joacă - portar

Performante
- campion national de juniori - 1992, 1995, 1997
- component al nationalei de juniori - 35 meciuri
- component al nationalei de tineret - 25 meciuri
- component al nationalei de seniori -

Alte cluburi - Rocar Bucuresti

Tudose
7th June 2004, 10:37
FC Arges a inceput in forta campionatul trecut, ajungand la un moment dat pe
locul al doilea. Sfarsitul turului si inceputul returului au insemnat o cadere
libera, urmata apoi de o spectaculoasa revenire in final.
Care sunt cauzele acestei evolutii contradictorii? De ce a cazut echipa la un
moment dat si ce s-a schimbat apoi in interiorul ei pentru a reusi revirimentul?

sorinl
7th June 2004, 10:39
tudose,am noutati "fierbinti" legate de coman,dar poate le va dezvalui singur...

DComan
7th June 2004, 11:00
Daca as sti ce-nseamna "fierbinti" pentru tine poate as putea sa fac dezvaluiri.Poti sa detaliezi?

sorinl
7th June 2004, 11:05
Daca as sti ce-nseamna "fierbinti" pentru tine poate as putea sa fac dezvaluiri.Poti sa detaliezi?


discutii cu o echipa israeliana de prima liga...

DComan
7th June 2004, 11:21
discutii intre cluburi si jucatori sunt tot timpul.devin "fierbinti" abia cand apare problema semnaturilor.si nu e cazul deocamdata

ultravioletu
7th June 2004, 11:22
Am si eu noutati fierbinti despre Oli Kahn: cica toamna trecuta a baut la o crama o bardaca de "gluhwein" (vin fiert, deci fierbinte), iar acu vreo catava zile, in cantonament, a mancat carnati nemtesti, evident, tot fierbinti.

:p

Acuma serios vorbind, am si eu o intrebare. Care este atmosfera din lot? Jucatorii privesc aceasta echipa ca pe o etapa, cat mai scurta cu putiinta, inainte de a jucat pentru echipe din Bucuresti, sau sunt dornici de a face ceva si pentru FC Arges inainte de saltul spre o echipa performanta (de ce nu? din strainatate).

In principiu, inteleg perfect dorinta tuturor jucatorilor de a castiga bani mai multi, de a avea contracte mai mari, masini mai nervoase, gagici mai siliiconate etcaetera etcaetera. In plus, inteleg perfect ca transferuri vor exista cat va fi fotbalul. Insa nu pot sa nu remarc "decaderea" din ultimii ani. Daca Jean Vladoiu (in '91), Jean Barbu, Schumi, chiar si Mutu au plecat dupa ce au avut o cariera "implinita" la Arges, in ultimii ani aproape singurele realizari ale lui Adi Iordache, Rica Neaga sau Dica au fost ca s-au transferat.

sorinl
7th June 2004, 11:34
discutii intre cluburi si jucatori sunt tot timpul.devin "fierbinti" abia cand apare problema semnaturilor.si nu e cazul deocamdata

site-ul israelian one spune ca "antrenorul gutman s-a intors incantat de evolutia portarului danut coman de la echipa romana arges si va face tot posibilul pentru a-l transfera" nu dau numele echipei israeliene,pentru ca si asa nu spune multe ...
pot doar sa spun ca au evoluat acolo calafeteanu,scanteie si samir zanfir...

DComan
7th June 2004, 11:52
nu sunt in masura sa raspund referitor la intrebarea pusa de ultravioletu.cred ca este o problema de personalitate.depinde ce-nseamna FC Arges pentru fiecare.si uneori chiar nu-i vorba numai de bani.

Tudose
7th June 2004, 11:57
Atunci, te rog sa raspunzi la intrebarea pusa de ultravioletu in numele tau personal. Ce insemna FC Arges pentru tine? Ce satisfactii iti aduce echipa pe plan profesional si sentimental? (lasand la o parte aspectul material, a carui importanta nu o neg).

ultravioletu
7th June 2004, 12:29
si uneori chiar nu-i vorba numai de bani.
Exact. Asta voiam sa aduc in discutie. O atmosfera prosta (stress, lipsa de comunicare, suspiciuni, contre pe la spate etc.) poate determina un jucator sa plece chiar daca are contract bun. Eu as dori sa stiu (desi poate imi este teama de adevarul gol golut) daca acolo exista o altfel de atmosfera, o emulatie, care sa faca jucatorii sa-si doreasca sa stea macar cateva sezoane, chiar daca banii nu sunt asa de multi cum si-ar dori fiecare.

Eu personal de exemplu, atunci cand eram in Bucuresti, am plecat de la o agentie de publicitate la alta firma unde castigam mai putin pe luna. Atmosfera in schimb era alta. De la stresul zilnic de care aveam parte din plin acolo (orice greseala care ajungea la tipografie costa firma cateva mii de dolari, mai mult decat castigam eu intr-un an; am facut cateva, si, desi nu le-am platit din buzunarul meu, presiunea psihologica a fost destul de mare) am ajuns intr-o echipa in care m-am simtit mult mai bine, si de unde seara ma intorceam mult mai linistit acasa.

Dac-as fi fotbalist, as prefera sa joc pe bani mai putini (dar macar platiti la timp) cu un antrenor ca Andone, decat pe prime duble (atunci cand se platesc), injurat si palmuit de Halagian si la discretia toanelor unui patron ca Ioan Nicolae.

Marinaru_83
7th June 2004, 14:07
Sal.....o intrebare pentru Danut....dupa parerea ta evolutia proasta a echipei in campionat se datoreaza jucatorilor sau antrenorului
p.s.fara linguseli dupa parerea mea si a mai multor suporteri esti cel mai valoros jucator din lot

DComan
7th June 2004, 15:14
Cred ca spectaculos e prea mult spus.Mai degraba cred ca evolutia echipei a fost una fireasca avand in vedere ca s-a facut o infuzie de jucatori tineri si destul de neexperimentati .Pe de alta parte lipsa de omogenitate a fost un alt factor,foarte important,ce a dus la caderea libera de care aminteai.
Revirimentul finalului de campionat se datoreaza atat daruirii cu care toti,de la rezerve la antrenori,ne-am dedicat cauzei cat si spectrului,apropiat si sumbru,al diviziei B.
De ce sa nu recunosc cu sinceritate -teama de B a fost destul de puternica transformandu-se in motivatie.
Ne meritam locul in A si o sa luptam intotdeauna pentru mai mult.

DComan
7th June 2004, 15:15
Raspunsul a fost pentru primele intrebari.Cu scuzele pentru intarziere atasate.

Tudose
7th June 2004, 15:34
Opinia mea la acest final de campionat este ca, pastrand actualul lot si cu seriozitate si munca am putea face o figura foarte frumoasa in sezonul viitor. Am remarcat prestatiile foarte bune ale lui Marius Radu si Mircea Stan, cresterea in exprimare a lui Prepelita si Emil Dica, daruirea lui Baicu (foarte muncitor, dar mai slab la capitolul tehnica individuala), zbaterea lui Tanasa (din pacate, cu multe ratari in continuare).

Cum comentezi perspectiva campionatului 2004/2005? Putem sa evitam orice emotii, dupa 3 ani cand lucrurile au mers mai greu? Dintre colegii tai, de la care astepti un salt deosebit?

Floryn007
7th June 2004, 17:24
:ok: Salut Dani.Sunt unul dintre membri fondatori al grupului Ultras-Viola si managerulul canalului de undernet #Ultras-Viola unde te invit sa discuti cu suporterii lui FCArges..daca ai timp de mirc :)
Si vreau sa intreb ce parere ai despre Ultras-Viola si Vulturii Violeti si ce crezi ca ar trebui facut ca Argesul sa aiba o galerie mai buna!

ultravioletcanada
7th June 2004, 17:42
Salut Dani.
Ma numesc Radu, si sint webmaster-ul site-ului www.fcarges.net. Uite ce e-mail-uri am primit ieri si azi de la cineva din Israel:

mail-ul original*****************
From: Dudu Azaria [mailto:dudu@hbs.co.il]
Sent: Sunday, June 06, 2004 5:22 PM
To: radu@fcarges.net
Subject: hello

My name is Dudu, and I', a fan of Hapoel Beer Sheva,
I wander what can you tell me about danut coman your goal keeper who
will play in Beer Sheva (Israel first dev) next season

Thanks a lot
Dudu
*******************
raspunsul meu*******************
From: radu [mailto:radu@fcarges.net]
Sent: Monday, June 07, 2004 2:07 AM
To: 'Dudu Azaria'
Subject: RE: hello

Hello!

Until now, I don't know anything about a transfer of Coman to Israel. If
it's true, you are lucky, because Coman it's an excellent goalkeeper.
I will ask and I let you know if I find something about this transfer.

All the best,
Radu
****************************
raspunsul lui**************
HI again
As I know the contract between hem and the club is dona, now Beer Sheva
and Arges have to close .

What can you tell me about him ?
What he's good points what are he's weakness ?
What can you tell about he's carrier?

Thanks a lot
Dudu
***********************
Deci, el spune ca totul e gata. Tu ai ceva de spus in legatura cu acest subiect?

DComan
7th June 2004, 17:46
Sal.....o intrebare pentru Danut....dupa parerea ta evolutia proasta a echipei in campionat se datoreaza jucatorilor sau antrenorului
p.s.fara linguseli dupa parerea mea si a mai multor suporteri esti cel mai valoros jucator din lot
..

DComan
7th June 2004, 17:53
..
Multumesc pentru aprecieri.Sunt multi oameni valorosi in lot.Am spus si mai devreme -poate ca nu s-au remarcat din cauza lipsei de omogenitate.Am incredere in coechipierii mei.Cat despre vinovati...intr-o astfel de problema complexa sunt multi factori implicati.Si vina este impartita.La fel cum este si revenirea.

mady
7th June 2004, 22:21
Salut mey Dany ... Chiar dak sunt fata asta nu ma retzine sa tin cu F.C.Arges.. mai ales knd avem un portar atat de frumos:)Probabil k deja te`ai plictisit de toate complimentele primite de la fete, dar d c sa nu recunoastem....hmmm eshti o bomboana ... si mai placut e faptul k shti sa`ti faci meseria.. se vede k iubesti ceea ce faci.. eshti un ffff bun portar.Nu prea is yo la curent cu toate stirile de la F.C.Arges... nu shtiu kr pleaca , kr vine...dar de tine shtiu.. k ai km vrea sa paraseshti echipa..adev????Mey.. nu`s yo in masura sa te rog asta.. dar chiar nu vreau sa pleci de la F.C.Arges... nici yo..nici prietenii mey din gruparea Ultras-Viola.In aceasta grupare(de care sigur ai auzit..cei tineri care stau la peluza si dupa parerea mea sunt cei mai fanatici suporteri) sunt mai multe fete... kr vor sa`ti infiinteze un fan club ..asta doar in cazul in kr nu pleci....te rugam nu pleeeeecaaa!!!Te iubim.... serios.. doar ai auzit...de cate ori scandam noi..:"dany coman nu uita la pitesti e casa ta" si "dany coman din pitesti , tu sa nu ne parasesti!"... hmm.. km atat pt azi..... ink ceva.. dak nu crezi k is fata.. verifik la nr. asta : 0744709280...:))pa... nu uita... te vrem incontinuare la pitesti!!!!!!!!!!!!!!!

ultravioletcanada
8th June 2004, 00:07
ink ceva.. dak nu crezi k is fata.. verifik la nr. asta : 0744709280...:))pa... nu uita... te vrem incontinuare la pitesti!!!!!!!!!!!!!!!
bre, sa nu va apucati voi bagabontii sa verificati :evil: lasati-l pe Dani :drak:
deci Dani, apropo de e-mail-urile de mai sus sa inteleg ca nu ai nimic de comentat? :mda:

sorinl
8th June 2004, 08:29
bre, sa nu va apucati voi bagabontii sa verificati :evil: lasati-l pe Dani :drak:
deci Dani, apropo de e-mail-urile de mai sus sa inteleg ca nu ai nimic de comentat? :mda:

asa cum am spus si eu ieri,antrenorul lui hapoel beer sheva a anuntat ca a ajuns la o intelegere cu danut coman pentru un imprumut pe un an de zile cu optia de achizitionare.problema este ca antrenorul e in opozitie cu propietarul clubului,care a apucat sa legitimeze un portar israelian.ca atare,situatia e confuza,asa ca presupun ca nici coman nu poate sti mai multe acum.

DComan
8th June 2004, 11:02
Salut mey Dany ... Chiar dak sunt fata asta nu ma retzine sa tin cu F.C.Arges.. mai ales knd avem un portar atat de frumos:)Probabil k deja te`ai plictisit de toate complimentele primite de la fete, dar d c sa nu recunoastem....hmmm eshti o bomboana ... si mai placut e faptul k shti sa`ti faci meseria.. se vede k iubesti ceea ce faci.. eshti un ffff bun portar.Nu prea is yo la curent cu toate stirile de la F.C.Arges... nu shtiu kr pleaca , kr vine...dar de tine shtiu.. k ai km vrea sa paraseshti echipa..adev????Mey.. nu`s yo in masura sa te rog asta.. dar chiar nu vreau sa pleci de la F.C.Arges... nici yo..nici prietenii mey din gruparea Ultras-Viola.In aceasta grupare(de care sigur ai auzit..cei tineri care stau la peluza si dupa parerea mea sunt cei mai fanatici suporteri) sunt mai multe fete... kr vor sa`ti infiinteze un fan club ..asta doar in cazul in kr nu pleci....te rugam nu pleeeeecaaa!!!Te iubim.... serios.. doar ai auzit...de cate ori scandam noi..:"dany coman nu uita la pitesti e casa ta" si "dany coman din pitesti , tu sa nu ne parasesti!"... hmm.. km atat pt azi..... ink ceva.. dak nu crezi k is fata.. verifik la nr. asta : 0744709280...:))pa... nu uita... te vrem incontinuare la pitesti!!!!!!!!!!!!!!!

Multumesc pentru complimente.M-am cam fastacit ce-i drept.Cum poate cineva sa-si dezamageasca fanii si mai ales fanele?Si cum as putea sa uit ca Pitestiul e casa mea cand in timpul meciurilor va aud scandarile si va simt aproape?
Va multumesc ca ne sunteti aproape.

DComan
8th June 2004, 11:09
bre, sa nu va apucati voi bagabontii sa verificati :evil: lasati-l pe Dani :drak:
deci Dani, apropo de e-mail-urile de mai sus sa inteleg ca nu ai nimic de comentat? :mda:

Am un raspuns si pentru e-mailurile de mai sus.Nu toate zvonurile devin realitate si stiti si voi ca nu de putine ori presa si fanii s-au grabit sa "faca transferuri".Astazi pot sa va spun mai multe decat ieri.Este adevarat ca pe adresa clubului a venit o oferta si ca au existat si cateva discutii de principiu.Dar doar la atat s-au redus.La simple discutii de principiu.

DComan
8th June 2004, 11:18
:ok: Salut Dani.Sunt unul dintre membri fondatori al grupului Ultras-Viola si mangerulul canalului de undernet #Ultras-Viola unde te invit sa discuti cu suporterii lui FCArges..daca ai timp de mirc :)
Si vreau sa intreb si eu ce parere ai despre Ultras-Viola si Vulturii Violeti si ce crezi ca ar trebui facut ca Argesu sa aiva o galerie mai buna!

Ca o echipa ca Argesul are fani nu-i de mirare. La Pitesti exista traditie si oameni patimasi. Nu trebuie s-o spun eu pentru ca o stim cu totii si suporteri si jucatori: publicul si sprijinul moral al acestuia fac uneori mult mai mult decat un om in plus pe teren.
Galeria e oglinda echipei. N-a fost cea mai buna galerie? Dar ce-am facut noi pentru fani in ultimul timp sa meritam mai mult?! Cu siguranta ei au facut mult mai mult pentru noi. Ne-au fost alaturi pana si atunci cand am jucat rusinos.
Le multumesc suporterilor. In numele meu si al colegilor mei. Si le promit ca-n sezonul ce urmeaza nu numai ca nu-i vom mai dezamagi dar ii vom face sa se mandreasca cu echipa la care tin.
Avem nevoie de galerie. Si de spectacolul pe care aceasta poate sa-l ofere in Trivale.

DComan
8th June 2004, 11:30
Atunci, te rog sa raspunzi la intrebarea pusa de ultravioletu in numele tau personal. Ce insemna FC Arges pentru tine? Ce satisfactii iti aduce echipa pe plan profesional si sentimental? (lasand la o parte aspectul material, a carui importanta nu o neg).

Nu vreau sa para ca ma folosesc de cuvinte mari.Pentru mine FC Arges este copilaria si tineretea mea.Aici am inceput fotbalul si, exceptand sezonul de la Rocar,tot aici m-am implinit ca jucator.Daca astazi unii ma vad ca fiind un jucator de baza al echipei asta se datoreaza si Argesului.Chiar daca unii dintre voi se indoiesc de emulatia de la nivelul echipei ea chiar exista.De la fiecare coechipier ai ceva de invatat.De la fiecare antrenor inveti si furi cate ceva.Argesul are traditie in fotbal.Si asta se vede.
Pitestiul e casa mea.Si FC Arges inseamna mult pentru mine.Nu o gara prin care trec.

Tudose
8th June 2004, 11:46
Dani, se stie ca ai avut destul ghinion in ceea ce priveste accidentarile. Esti totusi un portar tanar la 25 de ani, cunoscut fiind ca acest post necesita jucatori cu experienta si este unul cheie in cadrul echipei.
Care crezi ca sunt sansele tale de a urca si mai mult in valoare si de a ajunge la echipa nationala, asa cum de exemplu a facut-o fostul tau coleg Vintila? Poate fi FC Arges o rampa de lansare si pentru nationala Romaniei? (In paranteza fie spus, lasand pe plan secund avantajele materiale pe care le-ai fi putut obtine in Israel, cred ca acolo ar fi fost mult mai greu sa te afirmi in acest sens, fiind departe de ochii selectionerului, ai publicului si ai presei. Oricum, eu ma bucur ca ramane la Pitesti un fotbalist valoros si atasat de echipa.)

Floryn007
8th June 2004, 11:50
:yeah: Ultras-ViolaSal din nou.Mersi dani ca mi-ai raspuns ..dar as vrea dak se poate sa raspunzi mai detaliat la intrebarea asta: Ce parere ai despre cele 2 grupuri Ultras-Viola si Vulturii Violeti ? Ca trebuie sa stii ceva despre ei..dak nu te informam noi :)

DComan
8th June 2004, 11:58
Opinia mea la acest final de campionat este ca, pastrand actualul lot si cu seriozitate si munca am putea face o figura foarte frumoasa in sezonul viitor. Am remarcat prestatiile foarte bune ale lui Marius Radu si Mircea Stan, cresterea in exprimare a lui Prepelita si Emil Dica, daruirea lui Baicu (foarte muncitor, dar mai slab la capitolul tehnica individuala), zbaterea lui Tanasa (din pacate, cu multe ratari in continuare).

Cum comentezi perspectiva campionatului 2004/2005? Putem sa evitam orice emotii, dupa 3 ani cand lucrurile au mers mai greu? Dintre colegii tai, de la care astepti un salt deosebit?

Ca medie de varsta FC Arges e totusi o echipa tanara.
Vorbeam ieri de infuzia de jucatori tineri. S-au acomodat,echipa s-a omogenizat. Pe de alta parte are si stalpii ei. "Batranii"as zice. Pe care cine nu-i are sa si-i cumpere. Unul dintre ei e Marius Radu. Om de baza al echipei si, dupa parerea mea, nu neavizata, cel mai bun in segmentul aparare. Cu el in aparare poarta mea se simte mult mai sigura.
Tanasa cu siguranta campionatul viitor se va inscrie in cursa pentru gheata de goalgetter. Toate ratarile ultimelor etape se vor fructifica.
Saltul deosebit cred ca va fi al lui Prepelita.Deosebit prin amploare dar nu neasteptat. E tanar. Si are mentalitate de invingator. Pentru el Europa e mult mai aproape...
Dupa ani destul de grei campionatul 04/05 pare unul linistit. Si sper ca niciodata de acum inainte 04/05,05/06,06/07 etc sa nu ne mai intalnim cu locurile din jumatate inferioara a clasamentului.
S-a muncit mult la acest sfarsit de sezon. Si se poate. Coechipierii mei au dovedit ca au atat un tonus de invidiat cat si un psihic puternic. Daca am reusit in momente grele sa facem asta, oare nu vom putea sa ne aratam calitatile de sportivi adevarati inca din startul campionatului urmator? O sa jucam fiecare meci ca pe unul decisiv. Si nu va vom mai face sa va rusinati de noi.

DComan
8th June 2004, 12:39
Dani, se stie ca ai avut destul ghinion in ceea ce priveste accidentarile. Esti totusi un portar tanar la 25 de ani, cunoscut fiind ca acest post necesita jucatori cu experienta si este unul cheie in cadrul echipei.
Care crezi ca sunt sansele tale de a urca si mai mult in valoare si de a ajunge la echipa nationala, asa cum de exemplu a facut-o fostul tau coleg Vintila? Poate fi FC Arges o rampa de lansare si pentru nationala Romaniei? (In paranteza fie spus, lasand pe plan secund avantajele materiale pe care le-ai fi putut obtine in Israel, cred ca acolo ar fi fost mult mai greu sa te afirmi in acest sens, fiind departe de ochii selectionerului, ai publicului si ai presei. Oricum, eu ma bucur ca ramane la Pitesti un fotbalist valoros si atasat de echipa.)
Ma feresc sa spun ghinion.La fel cum ma feresc sa spun noroc.Poate ca acum dupa atatea accidentari mi-e mult mai la indemana sa vorbesc de incercari.Dar asta e un capitol aparte al vietii mele.
Tu spui ca-i un post cheie.Poate ca asta-i si raspunsul.Dar ce pot eu sa-ti spun este ca fiecare meci pe care-l am in picioare si fiecare antrenament pe care-l fac sunt pasi mici pe care-i fac,cu speranta si dorinta,spre echipa nationala.
E foarte greu.Prin tot ce fac nu caut decat sa adaug un plus de valoare formatiei mele de portar.
Romania nu a dus niciodata lipsa de portari valorosi.Si foarte talentati.E adevarat ca poate FC Arges nu-i tocmai o rampa de lansare spre echipa nationala.Dar nu tot in curtea Argesului eram cand am fost selectionat la loturile de juniori si de tineret?Poate ca tot accidentarile mele dese au intrerupt acest fir al selectionarilor.Pentru ca ultima a fost una destul de trista.La meciul cu Italia cand chiar in prima seara de cantonament semnele ca rinichiul meu era fisurat au devenit elocvente.
Accidentarile sunt de domeniul trecutului.Viitorul e cuvantul cheie pentru cariera mea.
Cu viitorul in fata cine nu-si doreste ca macar o data in viata sa asculte imnul cu mana pe inima?

DComan
8th June 2004, 12:50
:yeah: Ultras-ViolaSal din nou.Mersi dani ca mi-ai raspuns ..dar as vrea dak se poate sa raspunzi mai detaliat la intrebarea asta: Ce parere ai despre cele 2 grupuri Ultras-Viola si Vulturii Violeti ? Ca trebuie sa stii ceva despre ei..dak nu te informam noi :)
Sincer as prefera sa-mi spui tu mai pe indelete despre ce-i vorba.Si daca parerea mea iti este de ajutor,cu multa placere.Prefer sa nu vorbesc despre lucruri pe care nu le cunosc foarte bine.Astept mai multe informatii de la tine.Multumesc pentru intelegere.

Tudose
8th June 2004, 13:10
In acest campionat, cand ai fost accidentat locul in poarta Argesului a fost luat de Florentin Radulescu. L-am auzit pe antrenorul Moldovan adresand cuvinte de lauda spiritului de colegialitate de care ati dat amandoi dovada in momentele respective. Iar Radulescu a facut si el meciuri bune.
Dincolo de aprecierile "Comisarului", cum caracterizezi tu relatia si concurenta cu al doilea portar din lot?

DComan
8th June 2004, 16:22
In acest campionat, cand ai fost accidentat locul in poarta Argesului a fost luat de Florentin Radulescu. L-am auzit pe antrenorul Moldovan adresand cuvinte de lauda spiritului de colegialitate de care ati dat amandoi dovada in momentele respective. Iar Radulescu a facut si el meciuri bune.
Dincolo de aprecierile "Comisarului", cum caracterizezi tu relatia si concurenta cu al doilea portar din lot?
Florentin Radulescu este si un bun portar si un bun coechipier.In opinia mea termenul de "al doilea portar" nu exista.Si eu si el suntem portari la FC Arges.Fiecare dintre noi apara buturile lui FC Arges cu aceeasi daruire.
Este un camarad de nadejde si stiu ca intre noi nu au avut niciodata loc invidia sau suspiciunea.
Concurenta nu face decat sa ne stimuleze,si pe unul si pe celalalt,sa aratam tot ce-i mai bun din noi.Concurenta naste performanta.Si doar pentru performanta am ales sa facem "meseria" asta.

ultravioletcanada
8th June 2004, 17:29
Am un raspuns si pentru e-mailurile de mai sus.Nu toate zvonurile devin realitate si stiti si voi ca nu de putine ori presa si fanii s-au grabit sa "faca transferuri".Astazi pot sa va spun mai multe decat ieri.Este adevarat ca pe adresa clubului a venit o oferta si ca au existat si cateva discutii de principiu.Dar doar la atat s-au redus.La simple discutii de principiu.
Mersi de raspuns. Sincer sa fiu, Israel nu mi se pare a fi o destinatie tocmai stralucita :rolleyes:

Floryn007
8th June 2004, 17:43
OK Dani. o sa-ti explic.Vulturii Violeti..sunt galeria cea veche..mai au ft putini membri dintre care peste 70 % sunt de varsta a treia.Stii ft bine ca dupa meci..in speciala in deplasare cand Argesu` castiga..voi jucatori si conducatorii..le da'ti bani..si banii astia..on loc sa pregateasca meciul urmator..ei ii beau si sefi isi mai baga in buzunar cate ceva..Acesta este unu dintre motivele din care s-a infiintat Ultras-Viola..o galerie formata numai din tineri majoritatea elevi dornici sa se afirme..noi vrem ca si FCArges sa sa fie sustiunta de o galerie numeroasa..si sa faca spectacol..ceea ce la Pitesti cu Vulturii Violeti nu prea s-a vazut.Poate o sa te mirii..dar Ultras-Viola s-a format prin Internet..prin mirc mai bine zis..pe canalul #Ultras-Viola.In timpul acestui campionat..multe etape am stat separati de Vulturii Violeti..dar ne-am si unit cu ei in momentele grele pt binele lui FCArges...si nu stiu dak ai observat..dar in ultimele 6-7 etape Argesu a avaut o galerie mult mai numeroasa..dar tot nu este ceea ce vrem.In deplasarea de la Brasov..am pus toti bani ca s'a pregatim meciu cu rapid..trebuia sa vina cineva la brasov cu niste fumigene dar nu a venit..dupa meci..liderii de la vulturii..au primit bani de la echipa..si in loc sa ii pastreze pt meci ei au cinstit galeria si si-au tras si ei ceva..cheltuind banii pt rapid..asta este numai un exemplu..dak vrei iti pot spune ft multe..stiu totul despre galerie..Acum spune si tu ce parere ai

sorinl
8th June 2004, 18:25
Mersi de raspuns. Sincer sa fiu, Israel nu mi se pare a fi o destinatie tocmai stralucita :rolleyes:


in israel-doar macabi haifa merita,e europa si ca buget,conditii,lot.
in nici un caz beer sheva

Tudose
8th June 2004, 21:10
Eu am urmarit, pe stadion sau la televizor, aproape toate partidele Argesului din acest sezon. Personal, mi-a placut prestatia lui Dani din meciurile cu Steaua in Trivale (ramasi in inferioritate dupa eliminarea lui Crivac a trebuit sa ne aparam si a fost omul de baza), cu Nationalul in Cotroceni (a avut cateva parade la 0-1, pentru ca apoi Marincau sa egaleze) si Craiova (a inchis poarta, beneficiind si de aportul apararii). De asemenea, de mentionat si meciul de la Timisoara, pierdut ce e drept, dar in care a aparat minute bune accidentat.

Il rog sa faca un comentariu referitor la cea mai reusita si la cea mai slaba partida a sa in acest an. De asemenea, cel mai bun si cel mai slab meci al echipei, din punctul de vedere al celui care le-a trait pe toate, din teren sau de pe margine.

sorinl
9th June 2004, 11:52
dupa cum scrie site-ul israelian one,oferta facuta de hapoel beer sheva clubului pitestean a fost de 30,000 de dolari pentru imprumutul lui Danut Coman pana la finalul sezonului 2004-2005.oferta a fost respinsa si se pare ca acum afacerea nu mai e de actualitate.

DComan
9th June 2004, 13:29
meci..liderii de la vulturii..au primit bani de la echipa..si in loc sa ii pastreze pt meci ei au cinstit galeria si si-au tras si ei ceva..cheltuind banii pt rapid..asta este numai un exemplu..dak vrei iti pot spune ft multe..stiu totul despre galerie..Acum spune si tu ce parere ai

Mi-este destul de greu sa-ti spun acum ceva despre problemele pe care le-ai amintit mai sus.Pentru ca nu este cinstit sa judec eu lucruri pe care nu le cunosc.Se pare ca ai dreptate sau ca nici un membru al ,sa-i zicem,celeilalte aripi a galeriei nu este interesat de acest forum atata timp cat nimeni nu a a avut replica le ce ai spus tu.
Tot ce pot sa-ti promit este ca te poti baza pe sprijinul meu viitor.Spune-mi ,te rog,numele tau si vino pe 21.06 la stadion.O sa-mi relatezi atunci mai multe si voi face tot ce-mi sta in putinta sa avem si noi la Pitesti o galerie adevarata.

Tudose
9th June 2004, 15:15
Urmarind evolutia echipei in acest sezon, am observat urmatoarele probleme majore:

1) Numarul mare de greseli individuale care au dus la pierderea de puncte pretioase: la Ploiesti Dragos Radu a comis un fault inutil in careu si din penalty-ul rezultat s-a marcat unicul gol al meciului; la Bacau, Marincau a gresit copilareste; cu Rapid, in deplasare, a gresit din nou Dragos Radu si am pierdut cu 1-0; in Stefan cel Mare, un gest inconstient al aceluiasi Marincau ne-a lasat in 10 oameni si apoi s-a rupt totul.
2) Nu am stiut sa pastram rezultate favorabile, mai ales in tur, de multe ori am condus si am pierdut sau am fost egalati (acasa cu Poli AEK, Bistrita, Oradea, Bacau).
3) Numeroase goluri decisive primite in final de meci (acasa cu Poli AEK, la Timisoara, acasa cu Bistrita). Echipa a lasat impresia ca se multumeste cu putin, s-a retras in aparare si a platit. In schimb, de exemplu la Craiova a fost o aparare mai avansata si mai agresiva, am obtinut un egal meritat, trecand foarte aproape chiar de victorie.

Care sunt cauzele acestor carente? Pregatirea individuala? Tactica de joc, care a impus retragerea? Neputinta si lipsa de ambitie?

Eu am convingerea ca se putea obtine mai mult in situatiile amintite. Chiar si in Cotroceni, unde am smuls un punct, am trait cu ideea ca puteam invinge. Le este oare teama jucatorilor sa doreasca si sa incerce mai mult?

Cum comentezi cele de mai sus?

DComan
9th June 2004, 16:15
Eu am urmarit, pe stadion sau la televizor, aproape toate partidele Argesului din acest sezon. Personal, mi-a placut prestatia lui Dani din meciurile cu Steaua in Trivale (ramasi in inferioritate dupa eliminarea lui Crivac a trebuit sa ne aparam si a fost omul de baza), cu Nationalul in Cotroceni (a avut cateva parade la 0-1, pentru ca apoi Marincau sa egaleze) si Craiova (a inchis poarta, beneficiind si de aportul apararii). De asemenea, de mentionat si meciul de la Timisoara, pierdut ce e drept, dar in care a aparat minute bune accidentat.

Il rog sa faca un comentariu referitor la cea mai reusita si la cea mai slaba partida a sa in acest an. De asemenea, cel mai bun si cel mai slab meci al echipei, din punctul de vedere al celui care le-a trait pe toate, din teren sau de pe margine.
Multi sunt factorii care pot da calificativul de "cel mai" unui meci.Fie cel mai bun,fie cel mai slab.Daca fotbalul nu era pe goluri si era ca la patinaj artistic cu note pentru artistic si tehnic...mult ar fi fost de discutat.
Nefiind asa o sa fac doar o clasificare a meciurilor bune,in opinia mea,pe care echipa le-a sustinut in acest an.Cu Steaua si Dinamo in tur si meciul cu Craiova.Tot pe lista meciurilor bune l-as trece si pe cel cu Bacaul.Care,este adevarat,a avut alta miza si astfel valoarea lui a crescut.
Cea mai slaba partida?Este rusinos dar au fost multe partide foarte slabe.Mijlocul campionatului s-a caracterizat prin astfel de meciuri.Si punctul culminant a fost ultimul meci ,cel cu Rapidul.Poate ca pe fondul relaxarii,dupa o perioada extrem de tensionata,poate ca stiind ca rezultatul nu mai conteaza,poate ca aproape de vacanta...Cert este ca nu ne-am regasit si ca gafele au fost una dupa alta.Si acest meci a fost si cel mai prost meci al meu (ca ma rugai sa spun si asta).Mi-asum greselile din aceasta partida si-mi cer scuze fata de cei pe care i-am dezamagit.Cu totii gresim din cand in cand.
Cat despre cel mai bun meci al meu ii las pe cei care urmaresc evolutia lui FC Arges sa aprecieze.

DComan
9th June 2004, 19:27
Urmarind evolutia echipei in acest sezon, am observat urmatoarele probleme majore:

1) Numarul mare de greseli individuale care au dus la pierderea de puncte pretioase: la Ploiesti Dragos Radu a comis un fault inutil in careu si din penalty-ul rezultat s-a marcat unicul gol al meciului; la Bacau, Marincau a gresit copilareste; cu Rapid, in deplasare, a gresit din nou Dragos Radu si am pierdut cu 1-0; in Stefan cel Mare, un gest inconstient al aceluiasi Marincau ne-a lasat in 10 oameni si apoi s-a rupt totul.
2) Nu am stiut sa pastram rezultate favorabile, mai ales in tur, de multe ori am condus si am pierdut sau am fost egalati (acasa cu Poli AEK, Bistrita, Oradea, Bacau).
3) Numeroase goluri decisive primite in final de meci (acasa cu Poli AEK, la Timisoara, acasa cu Bistrita). Echipa a lasat impresia ca se multumeste cu putin, s-a retras in aparare si a platit. In schimb, de exemplu la Craiova a fost o aparare mai avansata si mai agresiva, am obtinut un egal meritat, trecand foarte aproape chiar de victorie.

Care sunt cauzele acestor carente? Pregatirea individuala? Tactica de joc, care a impus retragerea? Neputinta si lipsa de ambitie?

Eu am convingerea ca se putea obtine mai mult in situatiile amintite. Chiar si in Cotroceni, unde am smuls un punct, am trait cu ideea ca puteam invinge. Le este oare teama jucatorilor sa doreasca si sa incerce mai mult?

Cum comentezi cele de mai sus?


Este adevarat ca au existat foarte multe greseli individuale.Dar atata timp cat fotbalul este un sport de echipa ,greselile au fost ale noastre.Echipa a pierdut.
Nu cred ca pregatirea individuala este problema.Spuneam ieri de lipsa de omogenitate care a caracterizat echipa la mijlocul campionatului.Cred ca aceasta a fost reala problema.Iar greselile individuale pe care le-ai enumerat au fost si rodul tineretii.
Neputinta e mult spus.Lipsa de ambitie - DA!Cand nu tragi la titlu,cand obiectivul tau devine evitarea retrogradarii e foarte usor sa uiti de ambitie.Si cand e greu ti-e teama.
Cu totii am dorit mai mult.Si aici nu incape discutie ca unii doar trec pe la FC Arges in drum spre alte echipe.Pentru ca e clar ca nu vine nimeni sa achizitioneze jucatori de la o echipa in deriva.
Dar dorinta nu e suficienta.Cu toate ca se zice sa ai grija ce-ti doresti ca poate ti se intampla.
Anul acesta nu doar ne vom dori ci vom trage mult mai mult.La sfarsitul campionatului urmator nu vom mai avea in vocabular cuvinte ca:greseli majore,jumatatea clasamentului(inferioara,bineinteles)retrogradare, teama,neputinta...
Cu voi,suporterii,alaturi vom fi o echipa mai puternica!

Tudose
9th June 2004, 20:19
Asa cum spuneam, miercuri seara acest subiect se inchide, Danut Coman urmand sa plece in vacanta.
Ii multumim pentru prezenta alaturi de suporterii Argesului si il asteptam si cu alta ocazie.