PDA

View Full Version : Steliana Nistor



Pages : [1] 2

mikeyy
15th September 2008, 00:57
STELIANA NISTOR

http://i289.photobucket.com/albums/ll231/rumanito/all%20around%20gym/nistor_allarround15august.jpg

PALMARES:

2004:
- campioana europeana absoluta - juniori
- campioana europeana la sol - juniori
- vice-campioana europeana cu echipa - juniori
- vice-campioana europeana la sarituri - juniori
- campioana nationala absoluta - juniori

2006:
- vice-campioana europeana cu echipa - Volos

2007:
- vice-campioana mondiala absoluta - Stuttgart
- vice-campioana mondiala la barna - Stuttgart
- vice-campioana europeana la paralele - Amsterdam
- bronz cu echipa la mondiale - Stuttgart
- bronz la barna la europene - Amsterdam

2008:
- campioana europeana cu echipa - Clermont-Ferrand
- vice-campioana europeana la paralele - Clermont-Ferrand
- bronz olimpic cu echipa - Beijing
- campioana nationala absoluta -Ploiesti

Steliana Nistor - cariera ei din ultimii 6 ani : click aici (http://fangymnastics.com/?p=41)

monalexa
15th September 2008, 11:50
La Multi Ani Stela !!! Multă sănătate îți doresc, să fii fericită si iubita !
Pentru fanii Stelianei avem un cadou :) Am creat aseară un blog dedicat Stelianei http://steliananistor.wordpress.com/ care sper sa va placa. Sunt doar doua articole asa de inceput ca ne-am trezit cam tarziu (eu si Mihai Cimpoeru) dar sper sa mearga si sa va satisfacem poftele de a afla lucruri interesante despre Steliana.

ioanavol
15th September 2008, 11:56
Si din partea mea LA MULTI ANI Stelianei! Numai bine, sanatate, bucurii si sa stii ca vei ramane mereu in sufletul nostru! Esti o gimnasta adevarata si un om deosebit!

felicitari pt initiativa, Monica si Mihai! Foarte frumos, imi place mult:)

monalexa
15th September 2008, 12:38
Si din partea mea LA MULTI ANI Stelianei! Numai bine, sanatate, bucurii si sa stii ca vei ramane mereu in sufletul nostru! Esti o gimnasta adevarata si un om deosebit!

felicitari pt initiativa, Monica si Mihai! Foarte frumos, imi place mult:)

Multumim :). Sper ca e ok ca v-am linkuit la Biografie pt ca articolul vostru e foarte frumos si scris cu multa grija iar eu azi noapte la 1 jumate nu prea aveam mintea limpede cand am scris biografia:). In plus, cred ca ar fii frumos sa ne ajutam reciproc pentru ca asa o sa avem mai multe sanse sa promovam gimnastica romaneasca

ioanavol
15th September 2008, 12:54
bineinteles, dupa cum am zis, contati pe noi:) va ajutam cum putem (si daca e cazul va cerem si noi ajutorul:P)

monalexa
15th September 2008, 13:06
bineinteles, dupa cum am zis, contati pe noi:) va ajutam cum putem (si daca e cazul va cerem si noi ajutorul:P)

De asta suntem aici :)

Mihai Cinpoeru
15th September 2008, 13:14
La multi ani, Stela!

Chiar a iesit mai mult decat ma asteptam de la blog, tinand cont ca ne-am apucat tarziu de tot.
Noroc cu monalexa, ca eu a trebuit sa ies destul de devreme.

Se pregatesc si alte surprize, sa vedem acum ce iese:D

mikeyy
15th September 2008, 13:27
Felicitari pt blog /hello Ce repede v-ati mobilizat! :)
Vom colabora cu siguranta!!!

La multi Steliana!!!!!

Anisia
15th September 2008, 13:52
La multi ani, Steliana!:)

mikeyy
15th September 2008, 16:07
Turnenmanon de pe GW a realizat un super wall pt Stela de ziua ei :yes:

http://img146.imageshack.us/img146/9358/lamultianistelafn4.png

anna.09
15th September 2008, 16:20
La multi ani Stela! Multa sanatate si noroc!

monalexa
15th September 2008, 16:36
foarte frumos wallpaperul

miafangina
15th September 2008, 18:44
La Multi Ani Stela !!! Multă sănătate îți doresc, să fii fericită si iubita !
Pentru fanii Stelianei avem un cadou :) Am creat aseară un blog dedicat Stelianei http://steliananistor.wordpress.com/ care sper sa va placa. Sunt doar doua articole asa de inceput ca ne-am trezit cam tarziu (eu si Mihai Cimpoeru) dar sper sa mearga si sa va satisfacem poftele de a afla lucruri interesante despre Steliana.

Ziua de astazi a inceput cu ploaie si frig,dar mi-ati inseninat-o voi,astfel incit a devenit ca o zi de primavara,cu atitea lucruri noi si frumoase .:)

Va multumesc si va felicit,am vizitat deja blogul,mi-a placut si voi reveni.

Felicitari Mikeyy pentru ca ai deschis thread-ul Stelianei chiar de ziua ei,merita din plin!

Mihai Cinpoeru
15th September 2008, 19:05
Ma bucur sa aud asta:)

Ar fi frumos sa putem face asta in fiecare zi, in schimb e destul de greu sa gasesti informatii.
Te stradui, iei un interviu ceva, dar stiri noi nu apar zilnic, din pacate...:P

AuriB
15th September 2008, 19:16
La multi ani Stela!:floricica:
Felicitari pentru toata activitatea ta sportiva,multumim pt. momentele pline de bucurie pe care le-ai adus iubitorilor gimnasticii.
Multa sanatate bucurii si tot ceea ce tu iti doresti.


Felicitari pentru blog si multumesc.

miafangina
15th September 2008, 19:25
Ma bucur sa aud asta:)

Ar fi frumos sa putem face asta in fiecare zi, in schimb e destul de greu sa gasesti informatii.
Te stradui, iei un interviu ceva, dar stiri noi nu apar zilnic, din pacate...:P

Bineinteles ca mi-as dori sa stiu multe,chiar cele mai banale lucruri despre gimnaste,dar sunt constienta ca nu se poate si nici n-ar fi sanatos pentru ele sa stam tot timpul pe capul lor,important e sa avem vesti din cind in cind.
Intre timp,ce placut e sa ne uitam la poze si filmulete si sa vorbim despre gimnastica!

Maxmold
15th September 2008, 19:31
La Mult Ani Steluta! Multa sănătate și succes continua pentru gimnastica!

cata10
15th September 2008, 19:37
La multi ani, Stela Nistor! Sa ne traiesti!
Sa ai mereu succes in tot ceea ce faci si sa nu uiti ca pentru iubitorii gimnasticii esti o mare campiona si, daca se mai poate, la anul sa fii tot in lotul olimpic!
Sa fii sanatoasa si fericita! Tot binele din lume!

violetta76
15th September 2008, 19:40
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/steliana-nistor-a-facut-chef-3185316

Anunta pe 1 octombrie daca continua!

mikeyy
15th September 2008, 19:43
Multumim Vio pt articol!
Vad ca articolul nu e semnat de Mirela Basescu....:o:
Sper ca pe 1 octombrie sa aflam doar vesti bune!!!!!!!!!

cata10
15th September 2008, 19:43
Pentru fanii Stelianei avem un cadou :) Am creat aseară un blog dedicat Stelianei http://steliananistor.wordpress.com/ care sper sa va placa. Sunt doar doua articole asa de inceput ca ne-am trezit cam tarziu (eu si Mihai Cimpoeru) dar sper sa mearga si sa va satisfacem poftele de a afla lucruri interesante despre Steliana.

Bravo! Ati facut o treaba excelenta!:floricica:
Stela merita un asa cadou de ziua ei!

violetta76
15th September 2008, 19:45
Multumim Vio pt articol!
Vad ca articolul nu e semnat de Mirela Basescu....:o:
Sper ca pe 1 octombrie sa aflam doar vesti bune!!!!!!!!!

e ziarist la Sibianul

mikeyy
15th September 2008, 19:47
e ziarist la Sibianul

Aha, nu am stiu..ms de info.
Asta inseamna ca putem avea incredere in cele scrise.

violetta76
15th September 2008, 19:57
Tot Dragos Popescu e cel care a facut articolul cu garsoniera ei. ati vazut video de atunci?
http://www.sibianulonline.ro/galerie/sport/video-garsoniera-in-chirie-pentru-steliana-3042563#video

violetta76
15th September 2008, 19:59
Oare primarul si-a dat seama ca a zis adresa ei integral? Imi place numarul apartamentului: 13!

mikeyy
15th September 2008, 20:06
Oare primarul si-a dat seama ca a zis adresa ei integral? Imi place numarul apartamentului: 13!

13 va fi cu noroc in cazul Stelianei :)

mikeyy
15th September 2008, 20:08
Cine mai vrea sa scrie un mesaj pt Stela...il rog sa o faca ori aici pe forum, ori pe blog (http://fangymnastics.com/?p=42).
Mai tarziu as vrea sa-i trimit toate mesajele..pana la 12 noaptea ca sa nu treaca ziua ei. Mai aveti cateva ore :D

Mihai Cinpoeru
15th September 2008, 21:01
La multi ani, Stela!

Ne dorim sa te vedem in continuare evoluand, insa meriti tot ce e mai bun pentru tine, pentru familia ta si pentru toti cei dragi.

Trebuie sa te respecti pe tine, sanatatea ta, si sa iei decizia care stii ca este mai buna pentru tine. Desi, mi-ar fi dor sa te vad din nou evoluand, cu privirea hotarata, motivata si cu dorinta fantastica de victorie.

Felicitari pentru cariera ta superba, eu unul sper ca nu se incheie aici.

Multa bafta in continuare!

Mihai Cinpoeru

Asta l-am postat si pe blogul de pe wordpress.

Sper sa aflam intr-adevar vesti bune pe 1 octombrie, tinand cont ca atunci decid si Stela si Marian Dragulescu daca raman sau renunta, desi in cazul lui Marian sperantele sunt destul de mici.

Sanatatea este insa prioritara, asa trebuie sa fie.

mikeyy
16th September 2008, 00:33
I-am trimis Stelianei toate mesajele!!!
Va multumesc!

Cata_RB
16th September 2008, 15:13
Noi iti multumim! :)

miafangina
16th September 2008, 16:48
Noi iti multumim! :)

Asa este,fara voi mesajele mele n-ar putea ajunge la Stela si la celelalte fete si baieti de la gimnastica.
Multumesc,deci.:)

Anisia
17th September 2008, 16:38
Am citit intr-un ziar ca Steliana se va retrage. Pe de-o parte imi pare rau, dar in acelasi timp este vorba de sanatatea ei. Sper sa aiba succes in ce va face in continuare.

Mihai Cinpoeru
17th September 2008, 17:51
Ar fi pacat, dar sanatatea e cea mai importanta.

monalexa
17th September 2008, 18:54
Eu nu concep gimnastica în următorii ani fără Stela :(. Deși știu că dacă s-ar retrage ar fii din motive bine întemeiate refuz să cred că o să se întâmple asta :(( Concursurile n-o să mai fie la fel fără ea....

mariusvl
17th September 2008, 21:29
Steliana Nistor se retrage!

La doar o zi dupa ce a implinit varsta de 19 ani, gimnasta Steliana Nistor, aflata in prezent, acasa, la Sibiu, a dezvaluit pentru Libertatea ca nu se va mai intoarce la Deva pentru a-si continua activitatea in sportul de performanta.

'M-am decis sa ma retrag din gimnastica. Nu ma voi mai intoarce la Deva. In zilele urmatoare voi veni la Bucuresti pentru a-mi depune actele pentru obtinerea rentei viagere. Nu am apucat sa vorbesc deocamdata cu antrenorul Nicolae Forminte, dar il voi anunta de hotararea pe care am luat-o', a precizat Steliana, care pe data de 1 octombrie va fi prezenta la deschiderea anului scolar universitar, ea fiind studenta in anul intai la Facultatea de Sport din Sibiu.

'Este un nou inceput. Am petrecut ani frumosi in gimnastica, dar din cauza problemelor de sanatate nu mai pot merge mai departe', a mai spus Steliana Nistor, care la Olimpiada de la Beijing a cucerit, cu echipa, medalia de bronz.

Isi mobileaza apartamentul

La putin timp dupa revenirea de la Beijing, Steliana a primit din partea Primariei orasului Sibiu un apartament. 'Sunt fericita ca am propria mea locuinta. Am inceput deja sa-mi cumpar o serie de lucruri, dar va mai trece ceva vreme pana cand imi voi amenaja casa', a declarat Nistor.


Multa sanatate Stela si mult succes in viata!

axel rom
17th September 2008, 21:56
ce urat imi pare raw ... a facut ce trebuia asta e ... oricum la concursurile pe echipe cand o sa vina romania la paralele nu cred ca o sa am curaju sa ma uit

Cata_RB
17th September 2008, 22:11
Totusi in Prosport tot la o zi dupa ziua ei de nastere spunea ca deocamdata nu a hotarat nimic...eu inca mai sper!

mikeyy
17th September 2008, 22:16
E vorba de Libertatea....eu nu as prea crede ce se scrie aici...au obiceiul de a rastalmaci cuvintele pt a scoate senzationalul in fata. Sa nu uitam ca tot acest ziar a scris ca Stela vrea sa i se compuna manele pt sol, iar cand Stela a fost intrebata de Nicole la concursul din UK, a zis ca ea defapt a spus cu totul altcumva pt Libertatea....deci eu astept sa apara un articol in prosport, in care am incredere.
In plus nu vi se pare ciudat ca Stela anunta presa intai si nu pe Forminte???

Daca pana la urma se va retrage, asta e decizia ei...foarte bine face ca se retrage tinand cont de problemele de santate...mi-as dori din tot sufletul sa continue dar sanatatea e mult mai importanta.

@Axel: oricum Stela nu continua mai mult de 1-2 ani....tot ramanem fara exercitiul ei la paralele la un moment dat...si cu Stela si fara Stela trebuie pus accentul fff mult la acest aparat.

Cata_RB
17th September 2008, 23:08
Asa-i, si pe mine m-a uimit ca ar anunta intai in presa si abia apoi pe Forminte...mi-e greu sa cred chestia asta.

miafangina
18th September 2008, 00:01
Asa este,si eu sunt de acord cu voi,cine stie ce a spus Stela si ce au inteles/scris ziaristii.

Nu pot sa cred ca spune 1 octombrie si apoi da declaratii pentru Libertatea,dupa numai o zi,nu-i sta in caracter sa faca asta.

axel rom
18th September 2008, 09:51
@Axel: oricum Stela nu continua mai mult de 1-2 ani....tot ramanem fara exercitiul ei la paralele la un moment dat...si cu Stela si fara Stela trebuie pus accentul fff mult la acest aparat.

stiu dar ma gandeam ca poate pana la olimpiada or mai aparea vreo 2-3 gimnaste mai bune era sa zic cu note peste 15 da nus cum o sa fie cu codu de punctaj nou... si stela sa mai incerce daca ii permite sanatatea sa mai ajute pana la mondialele de la anu nimic mai mult

mikeyy
18th September 2008, 11:46
stiu dar ma gandeam ca poate pana la olimpiada or mai aparea vreo 2-3 gimnaste mai bune era sa zic cu note peste 15 da nus cum o sa fie cu codu de punctaj nou... si stela sa mai incerce daca ii permite sanatatea sa mai ajute pana la mondialele de la anu nimic mai mult

La anul, atat europenele cat si mondialele vor fi concursuri fara finala pe echipe...doar din 2010 va fi si finala pe echipe

venera
18th September 2008, 12:59
stiu dar ma gandeam ca poate pana la olimpiada or mai aparea vreo 2-3 gimnaste mai bune era sa zic cu note peste 15 da nus cum o sa fie cu codu de punctaj nou... si stela sa mai incerce daca ii permite sanatatea sa mai ajute pana la mondialele de la anu nimic mai mult

Parerea mea este ca Cerasela este singura care poate urca la acest aparat, face cu multa usurinta si frumos paralelul, nu stiu daca tehnic va ajunge la nivelul Stelianei dar cel putin dintre fetele de acum ea are si cred ca va face paralele frumoase.

blue_ray
19th September 2008, 03:05
Steliana a avut mare ghinion cu durerile de spate in acest an, tocmai cand ar fi fost ideal sa fie in forma fizica buna. La Beijing a facut cat a putut si totusi, in ciuda faptului ca a dat totul, cred ca este si ea dezamagita, nu de prestatia ei, ci pur si simplu pentru ca unele lucruri care nu depindeau de ea au mers cum nu se putea mai rau. :(

Ar fi excelent sa poata continua (fara dureri de spate) si sa aiba o perioada lunga lipsita de accidentari, pentru ca medaliile o asteapta in continuare. ;)

Mihai Cinpoeru
19th September 2008, 23:33
Nu putem crede ce scrie Libertatea cat timp ea a spus clar ca in 1 octombrie anunta.
Libertatea e un fel de cancan, poate chiar mai rau... O certitudine vom avea pe 1 octombrie. Eu sper sa fie decizia pe care o asteptam cu totii, sa ramana in gimnastica.:)

mikeyy
24th September 2008, 21:02
La stirile sportive de pe TVR1 a fost un scurt reportaj despre Steliana, iar aceasta a declarat ca se retrage oficial din activitate si ca de acum se va axa pe facultate.
Motivele retragerii au fost problemele de sanatate, in principal problemele de la spate.

Imi pare rau ca s-a retras :( dar e mai bine asa pentru ea, caci sanatatea e mai importanta decat orice pe lume!

rob_din
24th September 2008, 21:46
La stirile sportive de pe TVR1 a fost un scurt reportaj despre Steliana, iar aceasta a declarat ca se retrage oficial din activitate si ca de acum se va axa pe facultate.
Motivele retragerii au fost problemele de sanatate, in principal problemele de la spate.

Imi pare rau ca s-a retras :( dar e mai bine asa pentru ea, caci sanatatea e mai importanta decat orice pe lume!

Din ciclul "ca la noi la nimeni". Macar atata speram sa aduca Forminte diferit, 2cicluri olimpice de sportiva. O sa vedeti ca nici Izbasa nu va continua mai mult de un an. Or fi si probleme de sanatate (de parca Tweedle nu le are si face 3 cicluri) dar sunt altele explicatiile, putem deschide un topic separat pentru asta. Un exemplu: suprasolicitarea de la varsta prea mici, daca nu se schimba mentalitatea antrenorilor de la copii si juniori nu vom ajunge nicaieri

mikeyy
24th September 2008, 22:43
Inteleg ceea ce spui tu Rob, dar cand e vorba de atat de multe probleme de sanatate ( cum e cazul Stelianei), cand e nevoie sa apelezi la 7 infiltratii pt a concura, cand e nevoie sa te bandajezi pe 50% din corp....mie unul mi se pare ca a luat cea mai buna decizie posibila.
In asemenea cazuri decizia ii apartine in totalitate gimnastei..Forminte poate doar sa-i de un sfat si sa o sustina in ceea ce va alege.
Bineinteles ca exista cazuri precum tweddle, Memmel,Zamo..dar fiecare e pe cont propriu si isi asuma riscurile.

Pai Forminte e de apreciat oricum..din 6 gimnaste olimpice a reusit cu 5 sa mearga mai departe. Daca Sandra va merge pana la Londra sau nu, doar timpul va decide....cu siguranta va mai merge 1 an si apoi vom vedea ce va decide. Dar in afara de ea sunt Gabita si Ana( gimnaste cu potential), care au sanse mari sa prinda Londra 2012.

Cata_RB
24th September 2008, 23:27
Ooooof, ce rau imi pare :( :( :( Nici nu imi pot imagina gimnastica fara Stela, imi place atat de mult... Dar toate au un sfarsit si trebuie sa nu uitam ca de multa vreme nu a mai fost la noi o gimnasta cu atatea probleme ca ea care sa fi strans din dinti an dupa an. Acum cu pauza asta mai lunga cand nu a durut-o nimic a vazut si ea cat de chinuitoare erau durerile de spate, de genunchi. Ar fi fost si mai greu ca pana acum sa se reapuce.

Un om deosebit si o mare gimnasta, mult mai mare decat au lasat-o accidentarile si ghinionul sa arate!

ioanavol
25th September 2008, 00:17
Echipa nationala fara Stela:( ce ciudat o sa-mi para...

Dar trebuie sa reusim sa avem o echipa valoroasa si fara sa ne bazam pe Stela, care facea 3 zile complete fara sa se planga...mult, mult succes Stela pe mai departe!! Sper sa ramai implicata in gimnastica, eu cred ca ai fi o antrenoare foarte buna de copii!!

Cata_RB
25th September 2008, 02:12
Incep articolele: http://www.gsp.ro/stire/steliana-nistor-nu-ma-intorc-la-deva-99712.html
Pare hotarata Stela si oricat de rau mi-ar parea o inteleg. Problemele ei nu mai sunt demult trecatoare, iar cronicizarea lor ii pune in pericol mare sanatatea nu doar acum, ci mai ales peste ani.
Nu pot sa nu remarc, doar 5 medalii europene si mondiale pentru asa o gimnasta...
Multa sanatate si succes pe noul drum! :floricica:

mikeyy
25th September 2008, 02:26
Frumos articolul...si mai mult imi place faptul ca Lucian Sandu a spus cateva cuvinte. Se vedea ca cei 2 se inteleg foarte bine si ca era o relatie extraordinara: antrenor-gimnast!

M-am atasat f mult de aceasta generatie..poate si din cauza ca in ultmul an de zile m-am implicat foarte mult si astfel am prins drag. Nu imi inchipui cum va fi un concurs de gimnastica fara Steliana...in ultimii 2 ani ea chiar a mers la foarte multe concursuri.

Chiar daca nu a luat nicio medalie de aur, ea este o campioana in sufletele multor persoane si este cu siguranta cea mai indragita gimnasta din actuala generatie!

Cuvintele ei spun multe despre actualul sistem din Romania:
Eram mai mică și mă lăsam condusă de antrenori. Ei au tras de mine. Am pierdut foarte mult timp. Am stat și accidentarea s-a agravat

Sanatatea e mult mai importanta, dar cu siguranta va regreta ca s-a retras.....asa patesc toate gimnastele. Dupa 14 ani de gimnastica nu se poate uita asa usor viata din sala de antrenament. Imi pare nespus de rau ca aceasta gimnasta nu a avut norocul pe care-l merita !

rob_din
25th September 2008, 10:04
Pentru talentul ei cariera Stelianei este un esec

mikeyy
25th September 2008, 13:07
http://www3.gsp.ro//usr/imagini/536-70364-1.jpg

http://www3.gsp.ro/zoom/99712/536-70366-3.jpg

http://www3.gsp.ro//usr/imagini/536-70367-4.jpg

http://www3.gsp.ro//usr/imagini/536-70368-5.jpg

http://www3.gsp.ro//usr/imagini/536-70369-6.jpg

mikeyy
25th September 2008, 13:11
Declaratia lui Apolzan referitor la retragerea Stelianei Nistor: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/apolzan-nistor-va-spune-adio-gimnasticii-3225756

Cata_RB
25th September 2008, 15:08
Lucian Sandu cam are dreptate, pentru Stela ar fi foarte greu sa revina daca se va razgandi mai incolo. Varsta, conformatia ei corporala si problemele pe care le are cu tenul ma duc cu gandul la un usor dezechilibru hormonal, destul de des intalnit, care ii da o predispozitie spre ingrasare.

monalexa
25th September 2008, 15:43
Am aflat si eu aseara ca Stela e decisa sa se retraga si nu cred ca ar mai putea s-o convinga nimic. A suportat multe in cariera ei de sportiv si nu cred ca e usor sa te antrenezi sa sa concurezi tot timpul cu dureri mari. Ea acum se bucura de libertatea pe care n-a avut-o la Deva si vrea si ea o pauza in care sa se ocupe de sanatatea ei si de facultatea care o sa inceapa in scurt timp. O inteleg dar nu pot sa nu fiu trista ca n-o s-o mai vad si n-o sa-i mai pot tine pumnii in competitii .

monalexa
25th September 2008, 18:56
Am pus pe fan site-ul Stelianei un link catre un filmulet upload-at de mine cu toate exercitiile ei de la competitia AA, Beijing -> http://steliananistor.wordpress.com/2008/09/25/steliana-nistor-aa-beijing/

mikeyy
25th September 2008, 19:17
Super montajul cu toate cele 4 evolutii ale Stelianei!!!! Felicitari:ok:

monalexa
25th September 2008, 19:45
Mersi:) E primul filmulet facut de mine. Cand m-am apucat habar n-aveam ce program sa folosesc...pana la urma am vazut ca se poate cu Nero Viewer(parca asta era) dar din pacate n-am licenta pe el si n-am putut salva la calitate maxima

miafangina
25th September 2008, 23:04
N-as putea sa spun ca m-a luat prin surprindere vestea,ma cam asteptam la asta,mai ales dupa problemele de sanatate de la olimpiada;desigur,o parte din inima mea plinge,mi-as fi dorit s-o mai vad pe Stela in concursuri,dar nici intr-un caz nu mi-am mai dorit ca ea sa suporte dureri cumplite si fara sfirsit,deci ma bucur pentru ea ca s-a linistit.

Totusi,mie Stela mi s-a parut trista si asa pare si in poze,mai ales in prima,in care isi priveste palmele,si chiar si in cea cu pisicuta.Poate ca trebuie sa mai treaca un pic de timp,sa se poate detasa de emotii,nu cred ca-i usor sa iei decizii de felul acesta.

Am mai remarcat sinceritatea dezarmanta a Stelianei:"daca nu faceam gimnastica poate nu terminam nici opt clase"sau remarca de la sfirsit,ceva de genul ca va trebui sa traiasca ca un adult cu gindire de copil-eu de-aici am inteles ca nu este pregatita pentru viata "de-afara" .Sper ca schimbarea sa nu o dea peste cap,Stela este o fata inteligenta si cu mult bun-simt,cu un pic de indrumare si sprijin se va adapta bine la noul mod de viata.

Mult succes in viata,Stela!

monalexa
6th October 2008, 13:10
Am gasit video-ul acesta http://www.gsptv.ro/viewVideo1.php?video_id=7175 care se pare ca a fost pus in 4 octombrie. Ati auzit careva stirea asta? Steliana e tot indecisa?

Cata_RB
6th October 2008, 13:35
Mersi Mona, eu nu in vazusem :)
Sper sa primeze dorul de paralele :D Sa mai incerce acum sa vada daca se mai poate decat sa ii para rau mai incolo cand va fi mult mai greu sau chiar imposibil sa revina. Cum la anul vor fi doar campionate individuale, cred ca federatia va accepta ca ea sa faca doar un aparat sau doua.

ducus
6th October 2008, 23:14
Din pacate vestea e adevarata :( Oare cu cine o sa participam la Londra, peste 4 ani? Viitorul nu suna bine...

mikeyy
6th October 2008, 23:23
Din pacate vestea e adevarata :( Oare cu cine o sa participam la Londra, peste 4 ani? Viitorul nu suna bine...

Oricum Steliana nu ramanea pana in 2012..era imposibil...
Pt 2012 avem gimnaste, nu-i nicio problema...important e sa fie sanatoase!

Mihai Cinpoeru
20th October 2008, 16:40
Da, din pacate Stela se retrage, dar in tot timpul in care a concurat a oferit mult gimnasticii si fanilor gimnasticii romanesti.

praf_de_stele
20th October 2008, 18:30
pacat...o mare pierdere pt echipa pe viitor :(

mikeyy
11th December 2008, 00:43
Stela Nistor a fost declarata sportivul anul in judetul Sibiu:


Medaliata cu bronz la JO de la Beijing in competitia pe echipe, gimnasta Steliana Nistor a fost desemnata de catre DJS Sibiu cea mai buna sportiva a anului, urmand sa fie premiata in cadrul unei ceremonii programata pentru data de 12 decembrie. In urma unor afectiuni destul de grave ale coloanei vertebrale, care i-au cauzat mari dureri in timpul JO, Steliana a decis sa se retraga din activitatea competitionala. Ca urmare, s-a intors la Sibiu, unde locuieste cu chirie intr-o garsoniera oferita de primaria municipiului si este studenta in anul I la Facultatea de Stiinte, specializarea Educatie Fizica si Sport. La numai 19 ani, Steliana are in palmares un titlu de campioana europeana absoluta la junioare (2004), un titlu continental cu echipa, in 2008, argint la paralele (2007 si 2008) si bronz la barna (2007), la Europene, argint la individual compus (2007) si bronz la barna si pe echipe (2007), la Mondiale. (C.V.)

Ziua.ro


Ma bucur ca mai citesc noutati despre Steliana! :)

monalexa
11th December 2008, 16:51
Vreau sa-i iau un interviu Stelianei, si m-am gandit sa va dau ocazia sa formulati voi intrebarile la care ati vrea sa aflati raspuns de la ea. Pentru cei interesati, lasati un comment pe blog ( http://steliananistor.wordpress.com/2008/12/11/acum-ai-sansa-sa-pui-tu-intrebarile ) cu intrebarile voastre pentru ea

Cata_RB
13th December 2008, 15:35
Cateva detalii in plus despre premiul Stelei: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/nistor-sportiva-anului-la-sibiu-3656984

Cata_RB
22nd December 2008, 12:25
Stela in Prosport: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/chinuri-dublate-3676322 Ii multumesc doamnei Basescu, mie cel putin mi-a facut un cadou superb, ca tot e perioada sarbatorilor, cu acest articol! Pacat ca vestile despre starea ei de sanatate nu sunt prea bune, dar ma bucur enorm pentru initiativa :D
Ce frumos vorbeste despre gimnastica, mi-au dat lacrimile cand am citit ce spunea, cat de dor ii este. Daca mai era nevoie, Stela dovedeste inca o data ca este un om extraordinar si ca a renuntat la gimnastica nu din "fite" sau "lene", cum au acuzat unii, ci din cauza durerilor insuportabile.

@Mona: apropo de interviul pe care i-l vei lua Stelei si de ceea ce spunea aici...mi-a mai venit o idee. Daca poti te rog transmite-i ca noi, fanii, nu am uitat-o si nu o vom uita, chiar daca oficialitatile dau impresia asta. Poate chiar sa intre pe forum sa mai stea de vorba cu noi din cand in cand, daca va putea, ca noua ne e rusine sa o deranjam :D

Maxmold
22nd December 2008, 13:16
@Mona: apropo de interviul pe care i-l vei lua Stelei si de ceea ce spunea aici...mi-a mai venit o idee. Daca poti te rog transmite-i ca noi, fanii, nu am uitat-o si nu o vom uita, chiar daca oficialitatile dau impresia asta. Poate chiar sa intre pe forum sa mai stea de vorba cu noi din cand in cand, daca va putea, ca noua ne e rusine sa o deranjam :D

DA, ideea foarte buna!!! :bere: :great:

Mihai Cinpoeru
22nd December 2008, 20:33
Da, e frumos sa avem vesti despre Stela, desi mi-as fi dorit sa fie unele mai bune...Stela e intr-adevar o persoana deosebita, si cu siguranta si-ar fi dorit mult sa poata continua.

mesteritza
21st January 2009, 13:50
zilele astea sunt mai mult pe forumul de patinaj dar am niste poze dragute cu Stela :D

miafangina
21st January 2009, 18:07
Chiar că sunt drăguțe.
Mă bucur așa mult s-o văd pe Stela zîmbind și simțindu-se bine!

praf_de_stele
21st January 2009, 19:31
se pare ca se intelege bine cu americancele :P

mesteritza
21st January 2009, 19:41
pai pozele le-am luat de pe facebook, contul Nastiei:D care(daca te iei dupa pozele care le are) pare ca se intelege mai bine cu Stela decat cu Shawn.

praf_de_stele
21st January 2009, 19:46
nu m`as mira...nastia si shawn, desi sunt colege, sunt si mari rivale :P poate ca`n realitate nu sunt asa bune prietene...zic si eu, imi dau cu parerea :D

mikeyy
21st January 2009, 19:52
V-am zis ca Alicia Sacramone nu este cum pare ci foarte prietenoasa! :)
Frumoase pozele...mai ales ca sunt cu Stela!

Tess_AN
21st January 2009, 21:07
pai pozele le-am luat de pe facebook, contul Nastiei:D care(daca te iei dupa pozele care le are) pare ca se intelege mai bine cu Stela decat cu Shawn.
Voi credeti ca vedetele (sportivi sau alte domenii) au timp si sunt ei/ele insusi/insale care scriu si organizeaza web site-uri personale, face book, link-net-uri, blog-uri si alte pagini de felul asta? Mie imi vine greu sa cred ca au timp liber pentru chestii personale... de "cultul personalitatii" lor cred ca se ocupa altcineva... Nu vreau sa spun prin asta ca Liukin si Johnson ar fi prietene. Parerea mea e din contra.

V-am zis ca Alicia Sacramone nu este cum pare ci foarte prietenoasa! :)
Da, Mihai. Am discutat anul trecut cand unii o acuzau pe Sacramone ca e increzuta si s-a uitat urat la Johnson cand a luat titlul la sol cu toate ca pareau prietene. S-au pus si niste poze atunci cu ea si fetele noastre... Si cineva a zis ca ea e singura care mai vorbeste si e mai "umana" dintre americance...

Tess_AN
22nd January 2009, 21:30
Mihaela, am uitat sa iti multumesc pentru poze. Sunt dragute si "iesite din sablon" - adica o vedem pe Stela si in alta postura decat pe aparatele de gimnastica.

Am gasit articolul acesta, nu stiu cand a aparut dar oricum recent. Nu auzisem (daca intr-adevar Steliana a declarat asta) ca vrea sa se faca antrenoare. http://www.sibiu100.ro/index.php?page=articol&sursa=articole&id=343&titlu=Ve%C5%A3i%20auzi%20sigur%20de%20antrenoarea% 20Steliana%20Nistor

In alta oridine de idei, daca Steliana citeste (ca poate acum are mai mult timp si legat de interviul dat ca lumea te uita dupa ce te retragi care a fost postat aici cu o luna-n urma) vreau sa-i doresc BAFTA! in prima ei sesiune din viata de studenta!
Si daca ne citeste, mi-ar face placere sa ni se alature si sa mai si scrie din cand in cand....

mesteritza
3rd February 2009, 10:26
http://www.revistavip.net/RevistaVIP/Campioana_europeana_Steliana_Nistor_n-are_bani_sa_se_trateze_in_Canada/31/ Inca o data federatia...analizeaza...

LuisaGym
3rd February 2009, 12:45
O mare magarie ca federatia nu o ajuta. Noi o putem ajuta cu ceva? As putea sa particip la donatii dar nu stiu cand si cum. Stela ar trebui sa-si deschida un cont. Sunt sigura ca daca e postat aici, triple full ori mai stiu eu unde va fi ajutata.
Nu e timp de gasit vinovati (cum/unde/cand s-a accidentat) ar trebui sa merga sa-si rezolve problemele la mana si la spate.

Cata_RB
3rd February 2009, 15:02
Vai, nu-mi vine sa cred... Ma doare sufletul ca pentru Stela nu se intrevede o rezolvare, sa fie si ea fericita. Doamne cat ghinion si cate probleme poate sa aiba fata asta! Ea a dat absolut tot ce a putut pentru gimnastica, iar gimnastica nu a rasplatit-o cu medalii pe masura talentului si a muncii in timpul carierei, si acum...:(

monalexa
3rd February 2009, 15:57
O mare magarie ca federatia nu o ajuta. Noi o putem ajuta cu ceva? As putea sa particip la donatii dar nu stiu cand si cum. Stela ar trebui sa-si deschida un cont. Sunt sigura ca daca e postat aici, triple full ori mai stiu eu unde va fi ajutata.
Nu e timp de gasit vinovati (cum/unde/cand s-a accidentat) ar trebui sa merga sa-si rezolve problemele la mana si la spate.

Luiza, o sa ii propun Stelianei sa isi deschida un cont daca nu are deja si sunt sigura ca vom putea si noi sa ajutam macar cu cate putin. E pacat ca se ajunge la lucruri din astea... mari sportivi sa fie nevoiti sa ceara bani pentru tratamente si cu toate astea sa nu fie ajutati. Sper sa gasim o cale ca Stela sa se faca bine.

Cata_RB
3rd February 2009, 17:24
E groaznic... Oana Petrovski tot intr-o situatie de genul asta a fost si multa lume a acuzat-o pentru procesul ala, dar cand federatia iti intoarce brusc spatele, trebuie sa faci ceva.
Mona, cand o sa ii luati interviul ala sau cand mai vorbesti cu ea, te rog transmite-i ca toti o iubim si o respectam, sa-si aminteasca lucrul asta cand se simte singura.

niagara64
3rd February 2009, 18:35
O solutie pentru Steliana ar fi sa vina in Canada sa lucreze la o sala (ar avea work-permit si asigurarea medicala iar ulterior poate rezidenta ) .In felul acesta nu ar mai avea problema cu costurile tratamentului .

monalexa
3rd February 2009, 19:39
O solutie pentru Steliana ar fi sa vina in Canada sa lucreze la o sala (ar avea work-permit si asigurarea medicala iar ulterior poate rezidenta ) .In felul acesta nu ar mai avea problema cu costurile tratamentului .

Ar fii chiar culmea sa se angajeze in Canada numai pentru asigurarea medicala :D

niagara64
3rd February 2009, 20:22
Ar fii chiar culmea sa se angajeze in Canada numai pentru asigurarea medicala :D

Daca opertatia costa spre 100.000 de dolari ? Si daca federatia nu ii ofera bani astia ? Medicina e scumpa si poate da ,merita !Sanatatea merita !

Tess_AN
3rd February 2009, 22:00
Ar fii chiar culmea sa se angajeze in Canada numai pentru asigurarea medicala :D
Culmea ar fi sa stea si sa nu faca nimic pentru sanatatea ei si sa astepte sa se agraveze (sa evolueze necroza la mana) pana la stadiul ca nu poate fi tratata. Doamne fereste! Trebuie sa faca ceva. (pentru cine vrea sa caute in dictionaul medical amanunte)

Oricum declaratiile sunt vorbe goale. Sa zica cineva: Du-te la Spitalul cutare, la doctorul cutare si sa aiba o recomandare. Daca nu obtine asta in tara, normal mi se pare sa mearga in strainatate. In momentul in care are recomandarea medicului de operatie sau tratament undeva, sunt convinsa ca vor sari multi (noi toti in primul rand) sa puna banul. Dar trebuie sa stie ce si unde va face.

Niagara zice si ea ceva... cu viza de munca in Canada ai si asigurare medicala. Cristina Bontas a mers in Canada cu viza de munca mai intai... S-ar putea vorbi si cu Cristina sa ii ofere o slujba la clubul ei pentru Steliana... Daca in Canada trebuie facut tratamentul si Stela vrea... Cristina Bontas nu ma stie pe mine dar am fost la ea la club cand a fost Catalina Ponor. Nu mi-e greu sa merg sa vorbesc cu Cristina despre asta, Hamilton-ul e relativ aproape. Dar ar trebui cineva sa ia legatura cu Stela mai intai sa spuna ea ce vrea.

Daca Stela nu citeste, cei ce aveti contact info de la ea, comunicatii toate variantele, sa aleaga si sa vedem ce si cum putem face.

monalexa
3rd February 2009, 22:15
Daca opertatia costa spre 100.000 de dolari ? Si daca federatia nu ii ofera bani astia ? Medicina e scumpa si poate da ,merita !Sanatatea merita !

Da, sanatatea merita dar cred ca se pot gasi si alte solutii pentru a strange acei bani. Stela acum se bucura ca si-a regasit familia, in plus este studenta in anul I; ca sa plece acum din tara ar fii un prea mare sacrificiu pentru ea.

EDIT: Tess, eu voi incerca sa aflu ceva mai exact despre situatia Stelianei si o sa-i transmit si urarile voastre.

karynna24
3rd February 2009, 22:17
Situatia Stelianei arata clar ca in Romania (in sportul romanesc-gimnastica) esti bun doar daca aduci medalii si titluri...:rosu::headbang: Cand este vorba de ajutorarea unor sportivi in dificultate(plata macar partiala a unui tratament,operatii)...PAS..descurca-te singur!!!! RUSINE!!!:rosu:

mikeyy
3rd February 2009, 22:22
Oare chiar nu exista o clinica in Europa unde sa se poata trata....daca ar fi in Europa poate i-ar fi mai usor.
Imi pare rau ca s-a ajuns la aceasta situatie....problema ei e asemanatoare cu cea a lui Jade Barbosa...si Jade tot de necroza la mana a suferit (sau inca sufera).

Sper din tot sufletul ca Belu si Bitang sa o ajute in continuare si ceea ce e mai important e sa se gaseasca o solutie optima si rapida.

LuisaGym
3rd February 2009, 23:24
Am o idee da' s-ar putea sa fie naiva. Ideea e: contactam federatia olandeza/italiana/germana etc.. de gimnastica, explicam problema, impresionam oamenii, avem acces la un medic specialist (pe care il platim: cheta, teledon, campanie in presa ). E Steliana Nistor la urma urmei.

Eu tin minte ca Forminte s-a dus la clinica in Milano cu fetele de la lot. A mers si Steliana? Daca nu, oare nu poate merge si dansa pt un diagnostic?

Tess_AN
3rd February 2009, 23:30
Luiza, ideea ta, nu stiu daca e naiva sau nu, dar mie mi se pare buna. Doar ca trebuie contactata Steliana mai intai si sa vedem ce vrea ea, ce parere are. Si putem incerca. Sunt convinsa ca Stela are admiratori peste tot in lume. Mai e si GW si forumul de acolo. Cum ziceam, cine are posibilitatea sa vorbeasca cu Steliana si faca comunicarea catre ea si dinspre ea spre noi daca nu intra ea pe forum...

LuisaGym
3rd February 2009, 23:36
M-am gandit ca mai intai poate fi tatonat terenul fara a da numele Stelei. Adica sa intrebam daca exista posibilitatea de a avea acces la un medic specialist pt gimnaste / sport contra cost. Pentru ca nimeni nu poate vorbi in numele ei fara ca ea sa stie si sa fie deacord.
E mai putin obisnuit pt sistemul medical de aici, dar eu am avut nevoie recent de un sfat medical pt o persoana din Romania si am avut surpriza ca oamenii din Olanda sa fie mai saritori decat cei de-acasa.

niagara64
6th February 2009, 04:33
Uitandu-ma in Gazeta sporturilor dupa un articol , am dat scrol in jos si am dat peste un clasament din 2007 cu Steliana in frunte .Alaturi o poza cu ea iar la mana stanga o atela de protectie .Aceasi mana la acre are acum probleme si de care Forminte spune ca nu stie cand s-a accidentat .Cu cine se antrena in 2007 oare ?

monalexa
6th February 2009, 17:56
Uitandu-ma in Gazeta sporturilor dupa un articol , am dat scrol in jos si am dat peste un clasament din 2007 cu Steliana in frunte .Alaturi o poza cu ea iar la mana stanga o atela de protectie .Aceasi mana la acre are acum probleme si de care Forminte spune ca nu stie cand s-a accidentat .Cu cine se antrena in 2007 oare ?

Din cate imi amintesc Forminte spunea de durerile Stelianei la spate.... ca a venit la lotul de senioare cu ele, nu de accidentarea la mana... Poate nu mai retin eu corect... don't shoot me :D

LuisaGym
6th February 2009, 18:04
La urma urmei ce conteaza cine e 'vinovatul'? Ceea ce e cel mai important e ca Steliana sa se trateze. Mai sunt ceva noutati legat de aspectul asta?

monalexa
6th February 2009, 22:46
Da, am eu ceva noutati :) Am vorbit cu Stela si i-am transmis toate mesajele voastre. Sa stiti ca se bucura foarte mult sa stie ca ii sunteti alaturi si va multumeste pentru sprijin. I-am zis de forum dar din pacate ea nu are internet acasa inca si nu poate intra foarte des insa sa speram ca va putea in curand :).
Referitor la operatia care trebuie in Canada la incheietura mainii, a spus ca trebuie sa vorbeasca prima data cu doctorul sa vada exact ce pasi trebuie sa urmeze si de ce va avea nevoie si inca mai asteapta un raspuns pozitiv din partea federatiei. I-am spus ca daca va avea nevoie poate conta pe noi ca o sa facem tot ce putem sa o ajutam :). Va astept si cu alte intrebari, daca e nevoie :-P

monalexa
7th February 2009, 00:03
Am publicat în sfârșit și interviul mult așteptat :). Îl găsiți aici http://steliananistor.wordpress.com/2009/02/06/interviu-cu-stela/

praf_de_stele
7th February 2009, 00:15
wow...multumim mult :floricica: foarte frumos :)
mi`a placut raspunsul la intrebarea "care este gimnasta favorita?"..."eu insami" :)

Cata_RB
7th February 2009, 00:28
Iuhuuuuu /hello Multumim, Mona! :floricica:
Pare mult mai vesela Stela decat am vazut-o in Prosport si ma bucur, sper asa sa fie. Nu pot sa nu remarc atitudinea ei, desi stim cu totii cate ghinioane a avut ea apreciaza sansa pe care a avut-o ca gimnasta si se considera o norocoasa. Ce m-a surprins oarecum neplacut...e ca fetele de la Deva par s-o fi uitat, mai spunea intr-un interviu ca a fost mirata ca nu au incercat sa o convinga sa continue. In fine, ele stiu cel mai bine cum e situatia.
Bafta, Stela, si iti doresc sa fii fericita! :)

monalexa
7th February 2009, 00:29
mi`a placut raspunsul la intrebarea "care este gimnasta favorita?"..."eu insami" :)

Da, unii ar interpreta acest raspuns ca un act de "(ne)modestie" insa si mie mi se pare un raspuns foarte bun. Doar ea stie cat a luptat sa devina ce este si prin cate a trecut si cate dureri a suportat si totusi a ajuns la aceste performante. Pupici pt Steluta!

myrab3la_19
7th February 2009, 00:33
Multumim Alexa!Daca toti ziaristi ar pune astfel de intrebari as fi fericita!!!:) Ma bucur ca ii merge cat de cat bine si ca si-a facut prieteni si prieten...sper sa fie cineva special pentru ca fata asta este deosebita!

AuriB
7th February 2009, 00:41
Multumesc mult Mona! ai facut un lucru excelent,foarte frumos interviul:ok:

monalexa
7th February 2009, 00:54
Multumesc mult Mona! ai facut un lucru excelent,foarte frumos interviul:ok:

Multumesc mult de aprecieri tuturor. Era si cazul sa termin interviul dupa atata timp:P. In plus m-ati ajutat si voi cu intrebarile:)

LuisaGym
7th February 2009, 02:04
Multumesc pentru interviu. Sa stiti ca m-am interesat de preturi (orientativ) pt interventii medicale in Olanda. Pt ortopedie sunt intre 1000-12.000 EUR. Operatiile sunt in general peste 10.000. De fapt cam tot ce tine de chirurgie este peste 10.000. O investigatie (tomograf, etc) cam 1-2 mii. In principiu un spital poate admite pacienti straini cu conditia ca acestia sa plateasca serviciile.

Mie mi se pare cel putin interesant ca nu a tinut legatura cu fetele de la lot. Cu unele are o istorie foarte lunga de stat impreuna in Deva si mers impreuna la concursuri.
Cine a stat la camin prin facultate sau liceu stie despre ce vorbesc.

niagara64
7th February 2009, 02:28
Am publicat în sfârșit și interviul mult așteptat :). Îl găsiți aici http://steliananistor.wordpress.com/2009/02/06/interviu-cu-stela/

Felicitari pentru interviu ...Oare nu ai putea face si cu cei de la lot (fete si de ce nu baieti )interviuri ? Cred ca readucerea lor in fata publicului cu mici lucruri din viata personala ,cu ce-si doresc ei sa spuna despre ei ...Asta i-ar aduce mai aproape si lumea ar intelege viata lor asa cum este ea.

monalexa
7th February 2009, 02:55
Felicitari pentru interviu ...Oare nu ai putea face si cu cei de la lot (fete si de ce nu baieti )interviuri ? Cred ca readucerea lor in fata publicului cu mici lucruri din viata personala ,cu ce-si doresc ei sa spuna despre ei ...Asta i-ar aduce mai aproape si lumea ar intelege viata lor asa cum este ea.

Da, ar fii frumos, mie mi-ar placea desi nu prea le am eu cu scrisul dar pt gym fac orice:D, insa nu am cum sa-i contactez :(. Si presa sportiva nu isi da interesul.:evil:

mikeyy
7th February 2009, 02:58
Felicitari Mona :yeah: Ti-a iesit super fain interviul. Mi-a placut mult cum l-ai structurat!:ok:

@Niagara: ca sa faci interviuri cu cei care se afla in activitate trebuie sa ai acordul antrenorilor, altfel nu ai voie sa le faci publice. Stiu din proprie experienta.

niagara64
7th February 2009, 03:06
Felicitari Mona :yeah: Ti-a iesit super fain interviul. Mi-a placut mult cum l-ai structurat!:ok:

@Niagara: ca sa faci interviuri cu cei care se afla in activitate trebuie sa ai acordul antrenorilor, altfel nu ai voie sa le faci publice. Stiu din proprie experienta.

Adica si la asta a avut aprobare de la Nae Pascu ?!M-as mira !:lol:
http://www.libertatea.ro/stire/alin-jivan-s-a-pocait-228812.html

mikeyy
7th February 2009, 03:10
Adica si la asta a avut aprobare de la Nae Pascu ?!M-as mira !:lol:
http://www.libertatea.ro/stire/alin-jivan-s-a-pocait-228812.html

Bineinteles...uita-te cine semneaza articolul.
Putin offtopic: nu ma pot abtine sa spun ca la articolul despre Alin au bagat si un paragraf cu fotbal....am alergie cand se combina gimnastica cu fotbalul :D
Oricum nu consider ca trebuia sa se faca un articol pe tema asta, nu conteaza ce religie ai cand practici gimnastica...dar e Libertatea :groggy:

ioanavol
7th February 2009, 12:17
Felicitari, Mona :) si mie mi-a placut mult de tot articolul!

cata10
7th February 2009, 13:26
Am publicat în sfârșit și interviul mult așteptat :). Îl găsiți aici http://steliananistor.wordpress.com/2009/02/06/interviu-cu-stela/

Multumim mult pentru articol, Mona! Sper din tot sufletul ca Stela isi va rezolva toate problemele medicale, caci cei mai important, in definitiv, decat sanatatea. De asemenea ii mai doresc sa termine facultatea cu bine si sa ramana aproape de gimnastica, caci fara indoiala gimnastica e mare parte din universul ei, atat timp cat a facut atatea sacrificii pentru acest sport!

crisloregym
7th February 2009, 20:52
Mona, felicitari pentru interviu:)

Imi place:P...si sa dea Dumnezeu sa reusim sa facem si noi unul cat mai curand:D...as fi curioasa cum e senzatia:D.

Tess_AN
8th February 2009, 11:33
Da, am eu ceva noutati :) Am vorbit cu Stela si i-am transmis toate mesajele voastre. Sa stiti ca se bucura foarte mult sa stie ca ii sunteti alaturi si va multumeste pentru sprijin. I-am zis de forum dar din pacate ea nu are internet acasa inca si nu poate intra foarte des insa sa speram ca va putea in curand :).
Referitor la operatia care trebuie in Canada la incheietura mainii, a spus ca trebuie sa vorbeasca prima data cu doctorul sa vada exact ce pasi trebuie sa urmeze si de ce va avea nevoie si inca mai asteapta un raspuns pozitiv din partea federatiei. I-am spus ca daca va avea nevoie poate conta pe noi ca o sa facem tot ce putem sa o ajutam :). Va astept si cu alte intrebari, daca e nevoie :-P
Multumim Mona si pentru interviu si pentru intermedierea mesajelor catre si de la Stela.
O intrebare: ai putea sa ne spui (daca se stie si Stela vrea sa faca public) diagnosticul? necroza nu e complet... exista mai multe feluri de necroza... Adica asta ar ajuta in a cauta - cum zicea si Luiza in a vorbi de eventuala posibilitate de tratament - daca e nevoie sau nu de operatie, etc.

@Luiza: multumim ca te-ai interesat de preturi pe acolo... cam astea-s scorurile cam peste tot... Cred ca ziua de spitalizare la vreo 12 sute (1200) se adauga la sumele mentionate de tine.

Si inca o intrebare: ce internet exista in Sibiu in zona in care locuieste Steliana (cablu, voice over IP, dial up)?

monalexa
8th February 2009, 13:59
Multumim Mona si pentru interviu si pentru intermedierea mesajelor catre si de la Stela.
O intrebare: ai putea sa ne spui (daca se stie si Stela vrea sa faca public) diagnosticul? necroza nu e complet... exista mai multe feluri de necroza... Adica asta ar ajuta in a cauta - cum zicea si Luiza in a vorbi de eventuala posibilitate de tratament - daca e nevoie sau nu de operatie, etc.

@Luiza: multumim ca te-ai interesat de preturi pe acolo... cam astea-s scorurile cam peste tot... Cred ca ziua de spitalizare la vreo 12 sute (1200) se adauga la sumele mentionate de tine.

Si inca o intrebare: ce internet exista in Sibiu in zona in care locuieste Steliana (cablu, voice over IP, dial up)?

Steluta a spus ca vorbeste cu medicul ei sa vada care e cea mai buna solutie pentru ea... unde sa faca operatia, ce presupune si cam cat o va costa. Deocamdata nu stie nici ea prea multe detalii... in plus nu cred ca putem noi decide la ce clinica sau in ce tara sa o trimitem, cu siguranta ca medicii ii vor da varianta cea mai buna.
Referitor la internet... exista sigur si cablu si dial up in Sibiu. De ce intrebi?

Tess_AN
8th February 2009, 20:06
Referitor la internet... exista sigur si cablu si dial up in Sibiu. De ce intrebi?
Cat costa abonamentul pe un an de zile?

monalexa
8th February 2009, 21:24
Cat costa abonamentul pe un an de zile?

Asta nu stiu... cred ca in jur de 400-500 Roni :confused:

mikeyy
8th February 2009, 21:46
Am intrebat pe cineva care e din Sibiu si acea persoana plateste 9 euro/luna.
La Stela cred ca e problema ca inca nu i-au pus net, blocul fiind nou, s-a mutat de curand in el si inca nu au venit cei cu internetul.

Maxmold
9th February 2009, 23:24
Mulțumesc foarte mult, Mona!!! SUPER interviu!

tsupi
10th February 2009, 00:45
Sanatate Stelianei. Sper sa aiba sprijinul federatiei si sa gaseasca solutia cea mai buna pentru tratament.

Cata_RB
10th February 2009, 01:32
Am avut surpriza sa gasesc pe Triplefull un articol nou-nout, deja tradus, pe care nu-l descoperisem: http://www.adevarul.ro/articole/steliana-nistor-viata-dupa-gimnastica.html Sunt innebunita dupa animalele mici si pufoase si iepurila ala e super dulce! :D
E deja al doilea articol, dupa interviul Monei, in care Stela e mult mai vesela decat era in interviul-video de la Prosport. Chiar ma durea sufletul sa fie situatia asa gri cum o intuisem atunci, dar se pare ca dincolo de problemele medicale se bucura de noua viata si si-a facut noi prieteni.

mikeyy
10th February 2009, 01:38
Foarte frumos articolul, multumesc Cata!;)
Ma bucur ca si-a facut multi prieteni, ca se intelege bine cu cei de la facultate si ca usor usor se obisnuieste cu noua ei viata.
Sper sa se rezolve si problemele de sanatate ca sa se poata bucura din plin de noua ei viata!
Merita tot binele din lume!!!!


Pentru Natioanelele din Buzau, tre sa aflam din timp daca va fi si ea prezenta si poate ii facem un cadou...sa aiba ceva si din partea noastra!. Ce ziceti?

Tess_AN
10th February 2009, 05:45
Multumim - din nou Cata! - pentru "revista presei".
Articolul are un aer optimist si as vrea ca realitatea sa fie cea ce citesc nu ce am vazut in filmuletul de la ProSport. Mona poate stie mai bine daca a intalnit-o sau vorbit direct la telefon... @Mihai - vorbim pe privat. Pana la Nationale mai e mult... Stie cineva daca Stela merge la CE, la Milano? Ar trebui sa fie comentator la tv daca frg se tine de cuvant...

LuisaGym
10th February 2009, 11:34
Un sumar al articolelor aparute in ultima perioada despre Stela pe triple full. Pozele sunt dragute.

http://triplefull.blogspot.com/2009/02/steliana-nistor-turns-down-american.html

Mihai Cinpoeru
10th February 2009, 20:44
Sa speram ca Stela se va face bine cu sanatatea in cat mai scurt timp. Nu e normal ca dupa tot ce a facut pentru sportul romanesc, implicit Romania, sa nu o ajute nimeni. Dupa cum a spus si ea, nu a muncit ca sa se trateze.

Ma bucur ca s-a acomodat bine acolo, si-a gasit multi prieteni si sper sa fie cat mai fericita si sanatoasa in continuare.

Edit: Aoleu, era sa uit. Chiar daca ti-am spus si pe privat, felicitari Mona pentru interviu! Excelent realizat.

Tess_AN
18th February 2009, 05:53
Cautand pe net, am gasit acest articol in libertatea din august 2008 despre Adriana Pop care spune ca o apreciaza foarte mult pe Steliana Nistor si ca i-ar fi placut sa se ocupe de coregrafia solului Stelianei... Oare cu sol coregrafiat de Adriana.... Aici e articolul: http://www.libertatea.ro/stire/coregrafa-lumii-211823.html

anna.09
18th February 2009, 11:13
Are dreptate....cu o coregrafie mai inspirata...cine stie....a pierdut mult Stela din cauza coregrafiei

Tess_AN
18th February 2009, 17:32
Are dreptate....cu o coregrafie mai inspirata...cine stie....a pierdut mult Stela din cauza coregrafiei
Steliana a fost o gimnasta extraordinar de talentata si ambitioasa si tot pe atat de ghinionista. Daca nu avea problemele de sanatate, daca era nascuta cu un an inainte (si prindea JO 2004 sau daca nu se schimba limita de varsta), daca nu ar fi fost sacrificata pentru echipa, daca ar fi lucrat cu Adriana (eu am incredere ca Adriana a vazut potential in Stela la sol ca altfel nu s-ar fi oferit sa lucreze cu ea...) daca ar fi fost... foarte multi daca si toti in defavoarea ei. Pacat. Sa speram ca de acum incolo sa aiba mai mult noroc si sanatate in viata!

LuisaGym
18th February 2009, 18:21
Da, a avut multe ghinioane:

- in 2004 cand era in forma buna era inca junioara. La CE a luat cea mai mare nota la idividual compus (senioare si junioare) si ar fi putut face o figura frumoasa la olimpiada
- s-a accidentat in 2005 in primul ei an de seniorat si a stat pe tusa tot anul
- cand a avut sansa sa ia o medalie AA la europene in 2008 nu s-a tinut concurs AA

Dar o sa-mi permit sa spun ca a avut si noroc

- a luat argint in 2007 la barna, daca Li Shanshan nu cadea ar fi luat cel mult bronz
- in 2007 intreaga echipa a avut bafta de a lua bronzul pt ca Kramarenko a facut o mare prostie
- in 2008 la olimpiada intrega echipa a avut bafta de la lua bronzul pt ca rusoaicele au ratat sol si barna

Apoi mai sunt si chestii care nu tin neaparat de noroc: a ratat barna la CE in 2008 pierzand una din putinele ei sanse de a lua o medalie individuala de aur ca senioara. Norocul si-l mai face omul si singur. Si nimeni nu a impiedicat-o sa-si imbunatateasca forma la sol (picioare departate si indoite...) la sarituri (idem), la paralele (idem), la barna (genunchi indoiti, ezitari, pirueta nu i-a "stat" decat de foooarte putine ori).

(Stiu ca ratarile fac parte din concurs dar as fi preferat sa stiu ca puteau lua medalie indiferent daca rusoaicele le-o faceau cadou sau nu.)

Va rog sa-mi sariti in cap daca simtiti nevoia.

Tess_AN
18th February 2009, 18:28
Luisa, cand te tai la un deget e greu sa-l tii drept... dar cand coloana vertebrala iti este ca si intepata de ace... in fine nu vreau sa incepem o polemica pe tema coate indoite...
Si daca e sa fii dreapta, de ce nu spui ca merita aur individual la paralele la CE 2008 si a fost furata de arbitre?

Nu incerc sa schimb parerea nimanui, pentru mine Steliana Nistor este o gimnasta extraordinara si sunt convinsa ca in alte conditii externe (independente de ea) ar fi facut mult mai mult. Si asa eu consider ca a facut mult mai mult decat orice alta gimnasta romanca - in ceea ce priveste "ce a facut cu mana ei", munca si ambitie, daruire si sacrificiu pentru echipa.

mikeyy
18th February 2009, 18:38
- in 2007 intreaga echipa a avut bafta de a lua bronzul pt ca Kramarenko a facut o mare prostie
- in 2008 la olimpiada intrega echipa a avut bafta de la lua bronzul pt ca rusoaicele au ratat sol si barna


Iti dau dreptate pt 2007, pt ca fara acea nota zero nu castigam.. in schimb pt anul 2008 te contrazic...noi am castigat pe drept medalia la JO..am fost mult mai bine pregatiti moral decat Rusia.
Noi am facut concurs curat, in schimb ei au avut ratari aproape in toate zilele de concurs...si asta nu e ghinion.
Ezhova ratase la barna si in calificari...a ratat apoi si in finala pe echipe...si vorbim de Ezhova care are o experienta in spate....
Pavlova la fel..a ratat la barna..la sol a aterizat in afara liniilor, la sarituri stresul si-a spus cuvantul si nu a fost atenta la culoarea becului.
Toate astea fac parte din pregatire...iar noi am fost mai bine pregatiti si am castigat pe drept :ok:
Sa nu mai vb de Europene unde le-am batut folosind rezerva, caci Cera se accidentase.

LuisaGym
18th February 2009, 18:46
Da asa este, sunt deacord cu ce-ai enumerat mai sus "munca si ambitie, daruire si sacrificiu pentru echipa". Eu am apreciat-o sincer pe Steliana pentru cele enumerate dar nu mi-a placut ca gimnasta. (In special barna la CE 2007 si la mondiale in 2007). Nu am mentionat paralelul de la CE pentru ca nu mi-a fost clar daca a fost furata sau nu. Insa eu una nu m-am "innebunit" dupa paralelul Stelianei (na, fiecare cu gustul lui). Nu-mi aduc aminte ea de ce nu s-a calificat in finala de la barna la JO?

mikeyy
18th February 2009, 18:48
Nu s-a calificat pt ca au taxat-o rau de tot la nota de plecare :( Nu a ratat, insa nu i-au dat cateva combinatii!

Cata_RB
18th February 2009, 19:19
Cu 2007 si nota 0 sunt de acord...dar in rest nu cred ca e corect sa spunem ca medaliile s-au castigat pentru ca au ratat altii. Daca o luam asa, pana in 2004 Romania pe asta s-a bazat, exercitii valoroase si foarte multa siguranta, in timp ce adversarele mereu ratau, nu aveau aceeasi constanta. Asta inseamna ca nu am meritat mai nimic?
Luiza, nu uita ca Stela a fost campioana europeana la juniori la sol. Avea un sol greu, chiar dragut. Si daca nu ma insel, si o tinuta mai corecta. De fapt ea si in 2008 avea o acrobatica grea si valoroasa la sol, insa la tinuta e vorba de fineturi si de o solicitare mai puternica a organismului. Si un om obisnuit vede ca e mai usor sa ridice un picior daca triseaza putin din genunchi si varfuri. Iar cand e vorba de tot ce presupune gimnastica... Stela a reusit sa progreseze, dar durerile sacaitoare si permanente nu au lasat-o sa finiseze si sa urce si mai mult. Stiu pe cineva cu un inceput de problema la vertebre, probabil aproape nimic in comparatie cu ce are Stela doar la spate, si persoana respectiva nu poate sta nici intinsa, nici pe scaun, nici in orice alta pozitie fara sa resimta dureri.
Cat despre notele ei la barna la JO...nu am sa inteleg vreodata de ce le-a primit, desi am mai discutat cu voi la vremea respectiva. Exercitii de la curate in sus, fara ratari, fara dezechilibrari majore / foarte multe, cu fluiditate. Nu inteleg care a fost problema la legari. Am vazut exercitii de-ale ei cu mai multe probleme dar notate cu mult peste. Va ramane un mister pentru mine :D

LuisaGym
18th February 2009, 19:37
Iti dau dreptate pt 2007, pt ca fara acea nota zero nu castigam.. in schimb pt anul 2008 te contrazic...noi am castigat pe drept medalia la JO..am fost mult mai bine pregatiti moral decat Rusia.
Noi am facut concurs curat, in schimb ei au avut ratari aproape in toate zilele de concurs...si asta nu e ghinion.
Ezhova ratase la barna si in calificari...a ratat apoi si in finala pe echipe...si vorbim de Ezhova care are o experienta in spate....


O mica precizare: in calificari Rusia a fost peste noi la absolut toate aparatele cu tot cu ratari. Culmea e ca echipa Rusiei a reusit sa recuperat mult dupa CE. Daca noi aveam ghinionul ca Rusia sa nu rateze in finala (ori sa rateze la fel de putin ca in calificari) ce crezi ca se intampla? :D
Si in echipa SUA s-a ratat de 2 ori si cu toate astea nu s-a pus problema ca ar putea cadea pe 3.

mikeyy
18th February 2009, 19:51
O mica precizare: in calificari Rusia a fost peste noi la absolut toate aparatele cu tot cu ratari. Culmea e ca echipa Rusiei a reusit sa recuperat mult dupa CE. Daca noi aveam ghinionul ca Rusia sa nu rateze in finala (ori sa rateze la fel de putin ca in calificari) ce crezi ca se intampla? :D
Si in echipa SUA s-a ratat de 2 ori si cu toate astea nu s-a pus problema ca ar putea cadea pe 3.

In calificari arbitrajul a fost diferit...daca nu ma insel au fost si comisii diferite de arbitraj.
Ne-au taxat rau de tot pe noi...am fost dezavantajati de faptul ca am fost in prima subdiviziune.
Numai cand imi amintesc ca lui Gabi i-au dat 7.3 la executie pe exercitiu fara ratare la paralele...de unde i-au scazut 2.7 puncte numai ei stiu.:angry:

niagara64
18th February 2009, 20:03
Adevarul este ca indiferent cat tinem la Stela este evident ca a avut mari probleme de tinuta .Iar ele pleaca de undeva de la munca de la 7-8 ani cand nu a fost "crescuta" cum trebuie >Am mai spus Tinuta in gimnastica este un proces care incepe de mica si se munceste incontinuuu .E nevoie de un ochi care sa stea in permanenta pe gimnasta sa vada la timp orice relaxare .
Dar cati coregrafi mai sunt pe la cluburi ca pe vremuri ? Cate ore de bara si coregrafie se mai fac pe saptamana ?

LuisaGym
19th February 2009, 00:04
Cat despre notele ei la barna la JO...nu am sa inteleg vreodata de ce le-a primit, desi am mai discutat cu voi la vremea respectiva. Exercitii de la curate in sus, fara ratari, fara dezechilibrari majore / foarte multe, cu fluiditate. Nu inteleg care a fost problema la legari. Am vazut exercitii de-ale ei cu mai multe probleme dar notate cu mult peste. Va ramane un mister pentru mine :D

Stela in preliminarii

http://www.youtube.com/watch?v=GtYi7isFg4k

Eu vad aici 2 dezechilibrari majore + mici ezitari. Vreau sa va intreb unde gasesc discutiile de pe forum de la olimpiada? Multumesc.

mikeyy
19th February 2009, 00:19
Stela a avut in calificari dezechilibrarea aia mare la 360..cred ca e dezechilibrare de -0.5. Cred ca nu a primit combinatia la flic-ul calare si nu a primiti nici pirueta. Iar coborarea a aterizat-o foarte jos...inca - 0.3 acolo (cred).

Luiza: threadurile despre Jo le gasesti aici: http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=411

Cata_RB
19th February 2009, 00:26
Scuze, ma refeream mai mult la barna din finala pe echipe. Dar chiar si la cea din calificari...eu chiar nu vad vreo legare sub semnul intrebarii. Pirueta sigur e cu probleme, dar dezechilibrarea de la inceput cred ca face cam cat a pierdut la mondiale in 2007 la coborare cu un exercitiu foarte asemanator. Atunci a luat 15.900, nu pot sa inteleg unde sunt 850 de miimi?! Iar la echipe a luat 15.150 - http://www.youtube.com/watch?v=XV868xoZcUk Iarasi pirueta, 2 foarte mici dezechilibrari din corp, dar nu a miscat piciorul si nici nu a depasit 2 secunde [astea stiam ca sunt conditiile pentru legare].

Pentru JO a fost o sectiune speciala, gasesti aici arhiva de atunci: http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=411 :)

mikeyy
19th February 2009, 00:31
Cata mai trebuie sa luam in calcul faptul ca si-a usurat coborarea...ii lipseste un flic, sa te uiti atent. Nota de plecare oricum a fost mai mica decat de obicei.
Vlad a explicat parca de ce nu primea combinatia la flic-ul calare, dar nu mai tin minte motivul....

LuisaGym
19th February 2009, 00:43
Merci pentru link.

mikeyy
5th March 2009, 22:36
Melodia Stelianei de la sol din 2008: http://www.mediafire.com/download.php?zjjtqinao4w

ioanavol
6th March 2009, 12:46
Un nou articol in Jurnalul (multumesc Nicole pentru ca mi l-ai mentionat)

http://www.jurnalul.ro/articole/145660/gimnastica--steliana-nistor:-nu-sunt-saraca!

monalexa
6th March 2009, 12:50
Melodia Stelianei de la sol din 2008: http://www.mediafire.com/download.php?zjjtqinao4w

Stelutza a avut o melodie foarte frumoasa. Multumim Mihai!!!

EDIT:Ma bucur ca Stela a clarificat in presa situatia cu donatiile. Sper sa se faca bine cat mai repede.

Maxmold
6th March 2009, 16:49
Mersi frumos, Mihai pentru link "melodia" Stelianei de la sol!!! :ok: :rolleyes:

Cata_RB
7th March 2009, 19:57
Am vazut-o pe Stela la televizor, era in sala azi la Cupa Davis [care se tine la Sibiu] :) Ma mir ca au gasit-o in public, Alina Alexoi era printre comentatori si probabil ea a vandut un pont.

praf_de_stele
7th March 2009, 19:59
da, am vazut`o si eu ieri...ce frumoasa era :D au luat`o in cadru de multe ori :P

Tess_AN
7th March 2009, 20:09
Am vazut-o pe Stela la televizor, era in sala azi la Cupa Davis [care se tine la Sibiu] :) Ma mir ca au gasit-o in public, Alina Alexoi era printre comentatori si probabil ea a vandut un pont.
Cata, parca ziceai ca vrei sa mergi la Cupa Devis... te intalneai si cu Stela daca ajungeai...

mikeyy
7th March 2009, 20:17
Da si eu am vazut-o azi pe Stela la tv la Cupa Davis.

Cata_RB
7th March 2009, 20:43
Ehe, da, Tess, as fi vrut, mai ales daca juca si Andrei Pavel. Insa asa nu mai eram prea convinsa si oricum au pus in vanzare doar 300 de bilete [din 2000 de locuri cat are sala] si s-au dat in 30 de minute...in conditii cam suspecte, cica, pentru ca nu s-a facut coada si NU s-a anuntat ca se pun in vanzare! Mai exact, ar fi trebuit sa le dea miercuri si le-au dat marti dimineata. Intrebati rand pe rand de ce, federatia, organizatorii, cei de la sala au pasat intrebarea mai departe, iar raspunsul celor care au vandut efectiv a fost halucinant: nu s-au gandit sa anunte ca se vand bilete... :groggy: Ce sa mai zici :rosu:

Eu ieri nu am vazut-o, e drept ca nu m-am uitat foarte atent. Doar azi din prim-plan foarte apropiat, cred ca cei care stiu cine e Steliana Nistor dar nu sunt neaparat pasionati de gimnastica au avut probleme in a o recunoaste, era foarte de aproape.

monalexa
7th March 2009, 22:36
Vad ca aproape totii fani gimnasticii urmaresc si tenis :) Si eu am vazut-o azi pe Stelutza la tv, probabil ca o vom vedea si maine. Apropo, felicitari Marius si Horea - au facut un meci frumos! Sa speram ca si maine la simplu va iesi bine pentru Romania:ok:

crisloregym
7th March 2009, 23:16
Chiar am uitat azi de Cupa Davis:( Oricum nu as fi avut cad sa ma uit, dar macar sa stiu si eu cine joaca...deee, doar ma leaga mai mult copilaria de tenis decat de gimnastica:D

Sorin Blaj
10th March 2009, 00:59
Steliana Nistor, declaratie soc: Cu Belu si Bitang eram campioana olimpica.

mikeyy
10th March 2009, 01:01
Unde a dat aceasta declaratie?

Sorin Blaj
10th March 2009, 02:47
Pe GSP TV.

De fapt citau articolul din Libertatea: http://www.libertatea.ro/stire/dau-federatia-in-judecata-232479.html

myrab3la_19
10th March 2009, 11:02
Nu imi vine sa iau in serios articolul...sunt multe prostii spuse acolo.Pai subiectul principal de cateva saptamani este ca Steliana are probleme de sanatate ,cum sa mai continue ea doar ca ii zicea Forminte???
Urasc ziarul asta...tocmai cand lucrurile sunt bune si frumoase apare un interviu din asta cu intrebari de scandal si-mi strica toata dispozitia!

monalexa
10th March 2009, 11:32
Wow ce de acuzatii! Prefer sa nu comentez nimic pana nu stiu mai multe... o sa vedem ce articole mai apar, ca probabil acesta din libertatea o sa mai traga dupa el si altele. Cred ca o sa fie mai multe replici de-acum inainte. Pacat ca se ajunge aici... dar daca e adevarat ce s-a scris nu e de bine :(

LuisaGym
10th March 2009, 11:47
Eu tare sper pentru binele Stelianei ca articolul este o inventie a unui jurnalist. Altfel va fi foaaaarte groasa pt dansa. (Nu stiu cum dar am o presimtire ca ea a declarat unele dintre lucruri.)

mikeyy
10th March 2009, 12:10
Parerea mea e ca Steliana a fost influentata si imi pare rau daca s-a intamplat asa ceva. Un sambure de adevar exista, dar cu siguranta s-a umblat la redactarea raspunsurilor astfel incat sa fie "senzationale" [cat urasc acest cuvant]....nu o vad pe Stela raspunzand in asa mod. O stim cu totii ca raspunde mai greoi, scurt si la obiect.

In rest nu comentez...e Libertatea si asta spune tot. O sa aflam cu siguranta daca Stela chiar a declarat asa ceva.
Mona daca mai vb cu ea , te rog frumos sa o intrebi daca a zis asa ceva.
Daca Stela nu a declarat astea...ar trebui sa dea o dezmintire la ziar, pt ca ii strica imaginea.
In plus gimnastica romaneasca nu are nevoie de scandal inaintea europenelor!

anna.09
10th March 2009, 12:15
Intr-adevar nu se merita comentat nimic din Libertatea, dar probabil ca un sambure de adevar exista. Favoritismele au existat de cand lumea...si pe vremea lui Belu sunt sigura...si sunt convinsa ca intotdeuna s-au luat si decizii gresite in ceea ce priveste pregatirea sportivelor si nu neaparat din cauza favoritismelor...Dar mi se pare ciudat...pt ca Forminte tot timpul a vorbit f frumos de Stela..si intotdeauna a afirmat ca este extrem de talentata...pe de alta parte si relatia cu Sandra este un pic prea prieteneasca....
Acum sa asteptam si dezmintirile....sigur vor veni...

mikeyy
10th March 2009, 12:30
Faptul ca Forminte o prefera pe Sandra este intr-adevar vizibil, nu este o noutate.....dar asta nu e ceva iesit din comun....asta cu favoritisme exista in orice domeniu (asa cum zicea si Oana).

Despre Federatie poate sa declare tot ce doreste...chiar imi doresc sa spuna despre ei. Insa nu mi se pare fair--play sa te iei de antrenor si de colege...aia e viata lor de "familie" de la Deva, nu trebuie sa apara in ziare asa ceva, mai ales dupa 6 luni de la retragere.
Dar e Libertatea si imi pare rau ca Stela s-a lasat prinsa in aceasta capcana.

rob_din
10th March 2009, 12:30
cu belu si bitang nici nu mai ajungea la JO la ce probleme de sanatate avea. o terminau aia. daca a zis asta e o nesimtita, imi pare rau dar asta e adevarul. repet, daca asta a spus, avand in vedere in ce ziar apare am dubii

ancaqwe
10th March 2009, 12:35
No comment... Cum zice si Mihai, se vede ca Forminte are o relatie mai speciala cu Sandra. Dar nu mi s-a parut niciodata ca le neglijeaza pe celelalte fete
Si mie mi se pare urat sa dea in colege - Ana, Cerasela, Gabriela, Aca etc erau toate accidentate
Si nu sunt de acord cu fortarea fetelor care nu vor sa munceasca
Dar tare nu imi vine a crede ca sunt vorbele Stelianei...
Ciudate toate vestile astea din ultimul timp

LuisaGym
10th March 2009, 12:39
Da asa este: Forminte a vorbit intotdeauna frumos despre Steliana. Am observat insa de multe ori la Forminte o oarecare dezamagire in ceea ce o priveste pe Stela. Vedeti reactia lui la EURO 2007 dupa ce Stela a gresit a mia oara la sol ratand medalia. Sunt convinsa ca exista favoritism in gimnastica. Pentru ca daca investesti ore, ore si iar ore intr-o gimnasta care rateaza, rateaza, rateaza probabil intervine o stare de lehamite. Mi se pare normal sa acorzi mai mult timp unei gimnaste care poate lua o medalie, care poate straluci (ca Sandra) si mai putin timp unei gimnaste cu probleme de tinuta, cu mare probabilitate de ratare si cu vesnice probleme de sanatate. Cam de cate ori a ratat Stela la barna la concursuri? Cam de cate ori a ratat Sandra?

Eu sper taare mult sa nu fie adevarat ce e in articol. Pt ca daca tineti voi minte donatia pt Stela s-a facut cu acordul ei. Daca vii pe urma si spui: vezi ca eu am 62.000 EUR si un miliard jumate de lei si nu sunt saraca si nu am nevoie de donatie atunci impresia pe care o face e una foarte proasta. Eu una m-am simtit foarte aiurea cand am dat sfoara in tara ca exista o donatie pt Stela si au donat prieteni de-ai mai bani pt dansa ca apoi sa trebuiasca sa explic de ce nu mai merge donatia. Ori ai nevoie, ori nu! In fine, nu m-a pus nimeni sa donez, nici sa fac nimic, cred ca nici nu e frumos sa comentez despre asta. Ma bucur sa vad ca starea ei de sanatate e buna si ca medicii i-au spus ca mana se va reface in timp.

rob_din
10th March 2009, 12:40
Este influentata de cineva sa faca ce-a facut in ultimile saptamani. Ea era foarte rezervata, nu stiu ce-a apucat-o

mikeyy
10th March 2009, 12:43
Luiza..chiar nu are rost sa facem acum bilantul ratarilor Stelianei...sunt de domeniul trecutului, trebuie sa ramanem cu amintirile frumoase de la concursuri. Acum si tu faci comparatie intre Stela si Sandra....nu e cazul!

mikeyy
10th March 2009, 12:45
Este influentata de cineva sa faca ce-a facut in ultimile saptamani. Ea era foarte rezervata, nu stiu ce-a apucat-o

Clar influentata de cineva....asta nu e modul de raspuns al Stelianei.
Cineva se foloseste de ea ca sa obtina anumite lucruri: nu stiu daca e vorba de cineva din gimnastica sau daca e de cineva de la ziar.

LuisaGym
10th March 2009, 12:47
Luiza..chiar nu are rost sa facem acum bilantul ratarilor Stelianei...sunt de domeniul trecutului, trebuie sa ramanem cu amintirile frumoase de la concursuri. Acum si tu faci comparatie intre Stela si Sandra....nu e cazul!

Vroiam numai sa-mi explic mie "cu voce tare" de ce ar fi fost Sandra favorizata mai mult (?). Daca te deranjeza propozitia aia poti sa o stergi, mie mi-i indiferent. Mi-am exprimat numai o opinie pt ca binenteles eu nu ghicesc gandurile lui Forminte si nici nu stiu ce s-a intamplat la lot.

In ceea ce priveste influentarea Stelianei: Stela are mai mult de 18 ani, e suficient de matura sa stie ce sa declare sau nu. Ea nu are nici un motiv legal pt a da federatia in judecata si din cate inteleg nu are un avocat. Daca avea avocat stia ce sa declare presei. Eu cred ca e foarte dezamagita la incheierea carierei, cred ca si-ar fi dorit mai multe rezultate, cred ca e suparata din cauza problemelor de sanatate. Declaratiile in presa sunt niste rabufniri ale starii de nemultumire.

Promit sa ma abtin de la comentarii. Dar nu stiu daca voi reusi :)

anna.09
10th March 2009, 12:49
Eu una aper ca aceasta declaratie sa nu aibe ceva legaturi cu apropierea ai subita de Bitang si Belu....asta mi s-ar parea mai grav decat declaratia in sine.

mikeyy
10th March 2009, 12:50
Vroiam numai sa-mi explic mie "cu voce tare" de ce ar fi fost Sandra favorizata mai mult (?). Daca te deranjeza propozitia aia poti sa o stergi, mie mi-i indiferent. Mi-am exprimat numai o opinie pt ca binenteles eu nu ghicesc gandurile lui Forminte si nici nu stiu ce s-a intamplat la lot.

Nu ma deranjeaza cu nimic, stai linistita ;)
Insa nu cred ca exista un criteriu pt care Forminte face diferenta. Cei care au fost la Ploiesti in vara au vazut si cum s-a comportat cu Dana in comparatie cu Aca..la o faza similiara in timpul incalzirii. Dar prefer sa nu intru in detalii....pt ca favoritisme exista, e imposibil sa eviti asta.

mikeyy
10th March 2009, 12:51
Eu una aper ca aceasta declaratie sa nu aibe ceva legaturi cu apropierea ai subita de Bitang si Belu....asta mi s-ar parea mai grav decat declaratia in sine.

Oana esti pe ac unda ca mine..atat zic!
Care ziarist sta tot timul cu B&B, cine a convins-o pe Stela sa renunte la donatii si care ziarist a scris articolul? E un lant...dar poate sunt eu paranoic :D

De asta am zis ca nu stiu cine va avea de castigat de pe urma acestui scandal: cineva din gym sau din presa....sau poate ambii .

myrab3la_19
10th March 2009, 12:58
Imi amintesc ca dupa solul Stelianei la individual in 2007 Forminte a imbratisat-o cu aceeiasi bucurie pe ea ca si pe Sandra anul trecut. Aparatul forte al Sandrei este solul pe care il lucreaza cu Forminte poate de aici legatura mai apropiata ...asa cum Stela are alta relatie cu Lucian Sandu ,de la paralele, fata de Sandra.In fine...asa cum spuneati nu de scandal aveam nevoie.Romania nu era capabila de mai mult la Beijing asta e clar si ma mir ca Stela ar spune asta stiind clar in ce stare de sanatate se aflau ea si colegele ei.
Si m-am saturat si de comparatia cu Rusia si faptul ca daca nu ratau castigam...ratarea face parte din concurs,nici Stela nu lua argint in 2007 la AA daca nu cadea Liukin de pe barna si exemple sunt destule.Ce n-ar da rusii sa fi fost ei aia mai slabi dar sa fi luat totusi bronzul in fata Romaniei.Numai noi putem gandi asa..uitati-va la americani ce isi ridica in slavi gimnasti chiar si pe cei mai slabi dintre ei..ce pretentii sa avem de la altii daca noi ne consideram favorizatii soartei in loc sa ne apreciem munca si taria chiar si in plan psihic.

LuisaGym
10th March 2009, 13:09
Oana esti pe ac unda ca mine..atat zic!
Care ziarist sta tot timul cu B&B, cine a convins-o pe Stela sa renunte la donatii si care ziarist a scris articolul? E un lant...dar poate sunt eu paranoic :D

De asta am zis ca nu stiu cine va avea de castigat de pe urma acestui scandal: cineva din gym sau din presa....sau poate ambii .

Eu una sincer cred ca e o furtuna intr-un pahar cu apa. Sunt doar speculatii din presa, lucruri senzationale, etc... Nu se va intampla nimic serios. Vor raspunde Forminte si Stoica niste lucruri in presa vor mai fi 1-2 articole si toate se vor uita. Stela nu are avocat pt a da in judecata Federatia. Daca avea avocat stia ce sa declare si nu se apuca sa se contrazica singura in articole din reviste de scandal. A renuntat la donatii pentru ca NU avea nevoie de donatii. Ea nu avea de ce sa mearga in Canada, in primul rand ea nu avea la cine sa mearga in Canada. Ii spusese cineva ca o fi, o pati, exista un medic, si s-a facut din chestia asta ceva serios. Nu s-a stiut niciodata ceva exact ca de exemplu: locul, numele medicului, costul tratamentului.

Spune singura in articol ca tratamentul pe care il urmeaza in Romania incepe sa dea rezultate.

Belu si Bitang vor declara ca ei sunt convinsi ca Forminte face treaba buna la lot, Stoica ii va inchide gura Stelianei, Forminte se va arata dezamagit, iar Stela va avea de pierdut din toata afacerea asta.

anna.09
10th March 2009, 13:13
Belu si Bitang vor declara ca ei sunt convinsi ca Forminte face treaba buna la lot, Stoica ii va inchide gura Stelianei, Forminte se va arata dezamagit, iar Stela va avea de pierdut din toata afacerea asta.

Corect!

rob_din
10th March 2009, 13:15
Eu cred ca inca cei doi incearca sa se reintoarca la lot. O folosesc pe Nistor drept care de tun. Sa vedeti ce urmeaza daca nu sunt rezultate la Europene

mikeyy
10th March 2009, 13:15
Intr-adevar..Stela va avea de pierdut din toata aceasta poveste si imi pare tare rau pt asta :(
Nici nu vreau sa ma gandesc cum vor reactiona cei din strainatate...insa sper sa reactioneze ca noi, sa nu creada ce s-a scris..si sa-si dea seama ce ziar e Libertatea

LuisaGym
10th March 2009, 13:17
Imi amintesc ca dupa solul Stelianei la individual in 2007 Forminte a imbratisat-o cu aceeiasi bucurie pe ea ca si pe Sandra anul trecut. Aparatul forte al Sandrei este solul pe care il lucreaza cu Forminte poate de aici legatura mai apropiata ...asa cum Stela are alta relatie cu Lucian Sandu ,de la paralele, fata de Sandra.In fine...asa cum spuneati nu de scandal aveam nevoie.Romania nu era capabila de mai mult la Beijing asta e clar si ma mir ca Stela ar spune asta stiind clar in ce stare de sanatate se aflau ea si colegele ei.
Si m-am saturat si de comparatia cu Rusia si faptul ca daca nu ratau castigam...ratarea face parte din concurs,nici Stela nu lua argint in 2007 la AA daca nu cadea Liukin de pe barna si exemple sunt destule.Ce n-ar da rusii sa fi fost ei aia mai slabi dar sa fi luat totusi bronzul in fata Romaniei.Numai noi putem gandi asa..uitati-va la americani ce isi ridica in slavi gimnasti chiar si pe cei mai slabi dintre ei..ce pretentii sa avem de la altii daca noi ne consideram favorizatii soartei in loc sa ne apreciem munca si taria chiar si in plan psihic.

http://www.youtube.com/watch?v=npvsAKkGooE

Asta e solul Stelianei in finala de la sol. Secunda 1:04-1:05. Forminte e undeva departe dar se vede in partea dreapta. Stela greseste aterizarea iar Forminte se intoarce si pleaca. Poate gasim un fimulet in care Forminte sa fie luat in prim plan. Eu am fost in sala si de aia mi-a ramas in memorie dezamagirea clara de pe fata lui Forminte. Va spun sigur, omul ala a fost foarte dezamagit in momentul ala. O fi fost si nervos pt ca Sandra tocmai se accidentase la barna iar Stela se bataise ingrozitor in finala de la barna.

ancaqwe
10th March 2009, 13:23
Orice e in spatele povestii imi pare foarte rau de Stela... Ea are nevoie de ajutor acum, de cineva care sa o ghideze, nu sa se profite de ea...
Parca Belu declarase ca nu mai vrea sa antreneze... A fost un articol de curand.
Eu sper totusi sa nu fie ei, sa nu imi pierd respectul pe care inca il mai am...

LuisaGym
10th March 2009, 13:26
Belu si Bitang nu au nevoie de un scandal pt a se intoarce la lot. Impresia mea e ca daca vor sa se intoarca se pot intoarce oricand. Lui Belu i-a fost oferit postul de antrenor al nationalei Chinei. Daca omul asta vrea sa antreneze se poate duce oriunde, oricand.

rob_din
10th March 2009, 13:33
Nu poate sa se intoarca oricum, fiindca Federatia il sustine pe Forminte. Facand scandal forteaza mana Federatiei. Belu nu se duce sa antreneze decat unde stie ca va avea rezultate, adica Rusia, SUA, China. Poveste cu China n-a fost niciodata oficiala, au fost barfe raspandite probabil tot de el pentru a arata ca se bate planeta sa-l aiba antrenor. Nici una din cele 3 Federatii nu i-au propus sa devina antrenorul loturilor respective

anna.09
10th March 2009, 13:33
El nu vrea sa antreneze oriunde si oricand....ar fi putut sa o faca de nenumarate ori dar nu a vrut.
Eu nu cred ca el vrea sa se intorca la lot, poate ea....sau poate vor sa mai faca un lot la Bucuresti sau asa ceva...la urma urmei poate iese si ceva bun din asta.

Deja visez...am luat-o razna:)

myrab3la_19
10th March 2009, 13:53
http://www.youtube.com/watch?v=npvsAKkGooE

Asta e solul Stelianei in finala de la sol. Secunda 1:04-1:05. Forminte e undeva departe dar se vede in partea dreapta. Stela greseste aterizarea iar Forminte se intoarce si pleaca. Poate gasim un fimulet in care Forminte sa fie luat in prim plan. Eu am fost in sala si de aia mi-a ramas in memorie dezamagirea clara de pe fata lui Forminte. Va spun sigur, omul ala a fost foarte dezamagit in momentul ala. O fi fost si nervos pt ca Sandra tocmai se accidentase la barna iar Stela se bataise ingrozitor in finala de la barna.

Eu vorbesc de Sttutgart 2007 individual compus...ultimul aparat solul cand Stela a luat argintul
adica: http://www.youtube.com/watch?v=MxBywaa-TIs la 1.57

21mai
10th March 2009, 14:55
cred ca stela nu s a exprimat tocmai corect in afirmatiile sale iar idiotii de la libertatea au prelucrat spusele ei! ce a iesit ati vazut si voi!

http://www.gsp.ro/gsp-special/superreportaje/steliana-nistor-nu-ma-intorc-la-deva-99712.html si aici are stela niste afirmatii ca ciudate, ca sa nu le zic dure!!!

06/03/2009
de Vlad Ionescu

Deși s-a retras din activitatea competițională după JO de la Beijing, Steliana Nistor continuă să aibă probleme de sănătate. Fosta gimnastă a vrut să se opereze în Canada, însă a fost convinsă de Mariana Bitang și de Octavian Bellu să se trateze în țară.

Steliana are dureri mari la mâna stângă, fiind diagnosticată cu necroză, o boală specifică sportivilor de performanță. Cum tratamentele nu și-au făcut efectul, ea a luat în calcul și varianta unei operații în Canada, iar fanii ei din întreaga lume au început să adune bani ca să o ajute. În țară i-au fost alături Mariana Bitang și Octavian Bellu, prin intermediul cărora a ajuns la doctorul Cătălin Cârstoiu, de la Spitalul Universitar. Acesta i-a spus că nu are nevoie de operație, iar Bitang și Bellu au convins-o să se trateze în țară. “Am început să mă obișnuiesc cu durerea. Fac kinetoterapie, dar poate dura încă un an până la ameliorare”, spune fosta medaliată olimpică, mondială și europeană, care în prezent este studentă la Educație Fizică, în Sibiul natal. Până luni, prin intermediul site-ului steliana-nistor.net, se strânseseră 579,55 de euro, însă sportiva le-a cerut administratorilor să oprească colectarea de fonduri și să dea banii înapoi.


deci articolul din libertatea este o facatura daca luam in considerare ce a afirmat aici

Prejudiciu de imagine
Cazul ei a ajuns în paginile ziarelor, însă Steliana este nemulțumită că vorbele i-au fost răstălmăcite, iar imaginea ei are de suferit. “Am decis să nu mai dau interviuri, pentru că s-au spus multe neadevăruri, că am cerut bani de la fani sau de la gimnasta chineză Cheng Fei. S-a scris că nu am bani de facultate, când eu am intrat la fără plată. Am rentă viageră, chiar dacă banii nu au venit încă, locuiesc într-un apartament primit după Olimpiadă de la autoritățile din Sibiu și nu trăiesc în sărăcie, cum s-a lăsat să se înțeleagă”, a spus Steliana Nistor.
jurnalul national

niagara64
10th March 2009, 16:40
Rob iara ii pui in carca lui Bellu ce nici n-a gandit cred .Crezi ca un nume ca el are nevoie de Stela ptr a obtine conducerea lotului ?Asta daca si-ar dori .
Pe de alta parte ce spune Steliana cred ca e adevarat .Ca o vor demola mai mari din gimnastica romaneasca , e alta poveste. A vorbit fara sa fie sfatuita de cineva .Probabil i s-a umplut paharul si a dat pe afara .Nu este inteleapta si nu a facut-o inteligent .Dar nu cred ca e minciuna tot ce zice .
Nu uitati ca adevaratul antrenor isi face munca in sala nu la concursuri .Si daca el nu acorda in sala (acolo unde nu aveti cum sa vedeti ce se intampla ) atentia cuvenita si efortul pentru a pune in valaoare o sportiva ,degeaba se manifesta la un concurs .

venera
10th March 2009, 16:43
Nu uitati ca adevaratul antrenor isi face munca in sala nu la concursuri .Si daca el nu acorda in sala (acolo unde nu aveti cum sa vedeti ce se intampla ) atentia cuvenita si efortul pentru a pune in valaoare o sportiva ,degeaba se manifesta la un concurs .[/QUOTE]

Asta este foooarte adevarat...

rob_din
10th March 2009, 16:45
Da, are nevoie de Nistor. Atata timp cat FRG-ul nu-l da afara pe Forminte NU poate reveni.
Nistor e geloasa pe succesele lui Izbasa si e usor de mani****t. Vrea sa gaseasca scuze pentru faptul ca si-a semiratat cariera si a gasit tapul ispasitor. La talentul ei rezultatele de la senioare au fost o mare dezamagire fara indoiala.

niagara64
10th March 2009, 17:15
Da, are nevoie de Nistor. Atata timp cat FRG-ul nu-l da afara pe Forminte NU poate reveni.
Nistor e geloasa pe succesele lui Izbasa si e usor de mani****t. Vrea sa gaseasca scuze pentru faptul ca si-a semiratat cariera si a gasit tapul ispasitor. La talentul ei rezultatele de la senioare au fost o mare dezamagire fara indoiala.

Esti pe langa adevar .Dar nu-i prima oara...

mikeyy
10th March 2009, 17:36
@21mai: te rog ai grija ce articole pui...ai postat acel articol din GSP de acum multe luni de zile, acela a mai fost postat la vremea respectiva...sa nu ne incurcam.
De asemenea ai grija cu mesajele consecutive...chiar daca nu ai mai intrat de luni de zile, nu cred ca ai uitat ce mi-ai promis in legatura mesajele consecutive.
Multumesc!

LuisaGym
10th March 2009, 18:00
Au mai fost nenumarate scandaluri in gimnastica care nu s-au soldat cu darea afara a antrenorilor. Pot sa enumerez multe: Marinescu, Petrovschi, Ponor, Leonida, Eremia. Si cate multe alte nemultumiri ale gimnastelor or mai fi fost.
Singura data cand un antrenor a fost inlaturat de la lot a fost in 1981 cand echipa nationala nu a luat nici o medalie la mondiale. Antrenor era ... Belu.
In general antrenorii au plecat singuri in alte tari straine (Karoly) ori au fost inlaturati finut de la lot (Goreac). Mie mi se pare ca Belu si Bitang au plecat pt ca nu se mai puteau adapta la gimnastele dupa 2000 (Ponor, etc) care nu se acomodau la inchisoarea de la Deva si pt ca au simtit ca nu prea mai aveau gimnaste la cluburi cu care sa lucreze. Poate au preferat sa plece in anii de glorie decat sa se chinuie ca Forminte sa adune o mana de gimnaste la lot. Daca stiti voi altceva sa-mi ziceti si mie ca eu nu-mi amintesc exact cum au plecat cei doi de la lot.

Asta cu Nistor e doar unul din scandalurile din gimnastica. Vor mai fi multe. In general gimnastele care au avut asteptari mari de la gimnastica au avut rabufniri in presa dupa ce-au incheiat cariera: Marinescu, Petrovschi etc...
Cele care au fost multumite au avut alta atitudine si poate pt ca au realizat ca au mai mult de castigat daca nu se apuca sa improaste cu noroi. Eu nu am auzit comentarii de la Amanar, Gogean, Milo, etc..

mikeyy
10th March 2009, 19:06
Tocmai a fost un reportaj cu Steliana pe Prima Tv. I-au luat un scurt interviu.
A spus de problemele de santate pe care le are (la mana, spate, genunchi) si a acuzat Federatia de faptul ca nu vor sa o ajute si ca vrea sa-i dea in judecata.
In rest nu a zis nimic de Forminte sau de Sandra...

LuisaGym
10th March 2009, 19:14
Eu sper mult ca Stela sa nu fi declarat nimic despre Forminte si Sandra pt Libertatea. Exista posibilitatea ca articolul sa fie "comandat" de federatie pt a o intimida pe Stela pt a o face sa arate ridicol inaintea unui eventual proces. Stela nu va castiga absolut nimic din scandal/proces/declaratii in presa. Va avea un avocat care-i va toca banii si timpul. Poate sunt eu pesimista dar vad ca istoria se repeta. In fine, e interesant, va curge ceva cerneala pe tema gimnasticii si macar tot va iesi ceva pozitiv din afacerea asta.

mikeyy
10th March 2009, 20:20
Sa urmariti pe la tv..s-ar putea sa fie emisiune pt acest subiect. Dar nu stiu prea multe amanunte

rob_din
10th March 2009, 20:25
Eu sper mult ca Stela sa nu fi declarat nimic despre Forminte si Sandra pt Libertatea. Exista posibilitatea ca articolul sa fie "comandat" de federatie pt a o intimida pe Stela pt a o face sa arate ridicol inaintea unui eventual proces. Stela nu va castiga absolut nimic din scandal/proces/declaratii in presa. Va avea un avocat care-i va toca banii si timpul. Poate sunt eu pesimista dar vad ca istoria se repeta. In fine, e interesant, va curge ceva cerneala pe tema gimnasticii si macar tot va iesi ceva pozitiv din afacerea asta.

Vorbesti serios? Cum sa comanzi un interviu? Fiindca n-am auzit-o pe Nistor sa nege ca ar fi dat interviul

Intr-adevar Nistor cred ca se pregateste de un proces, desi nu inteleg care ar fi motivul.

myrab3la_19
10th March 2009, 20:55
Da tocmai a fost la Tvr un reportaj,se pare ca tot ce a declarat e adevarat...m-a dezamagit! Din punctul meu de vedere si-a stricat reputatia.Are dreptate doar in ceea ce priveste federatia dar sa-ti acuzi antrenorul ca a contribuit la rivalitatea dintre tine si o fosta colega sau ca nu te-a pus destul in valoare e cam mult! Acuzatii grave au fost cele aduse de Petrovschi care si acum are saraca probleme dar nu te poti supara tu pe Formite ca l-ai sunat si nu a raspuns cu acelasi entuziasm cu care a raspuns Bitang cererilor ei.Forminte are o treaba de indeplinit ,pregateste niste Campionate Europene .Inca o ocazie pentru cei care nu-l inghit pe Forminte sa-l scoata intr-o lumina proasta.Stela mi se pare ca a actionat ca un copil ,invidios!

niagara64
10th March 2009, 21:18
Da tocmai a fost la Tvr un reportaj,se pare ca tot ce a declarat e adevarat...m-a dezamagit! Din punctul meu de vedere si-a stricat reputatia.Are dreptate doar in ceea ce priveste federatia dar sa-ti acuzi antrenorul ca a contribuit la rivalitatea dintre tine si o fosta colega sau ca nu te-a pus destul in valoare e cam mult! Acuzatii grave au fost cele aduse de Petrovschi care si acum are saraca probleme dar nu te poti supara tu pe Formite ca l-ai sunat si nu a raspuns cu acelasi entuziasm cu care a raspuns Bitang cererilor ei.Forminte are o treaba de indeplinit ,pregateste niste Campionate Europene .Inca o ocazie pentru cei care nu-l inghit pe Forminte sa-l scoata intr-o lumina proasta.Stela mi se pare ca a actionat ca un copil ,invidios!

Si daca este adevarat ? Daca asta se intampla la lot ? Dam deja cu pietre ? Oricum ii va fi greu sa dovedeasca favoritismele .Ma tem ca e o lupta inegala aici ...

rob_din
10th March 2009, 21:31
Ce favoritisme? A fost impiedicata sa participe la competitii? A fost pusa sa se antreneze accidentata? A fost data afara din lot? Nu inteleg.

Mi-ar fi si jena in locul ei la cat a fost ajutata de Forminte sa revina dupa accidentarea grava de care a suferit. Vazand ce caracter are ma bucur ca n-a reusit sa ia nici un aur la senioare.

Clar in spatele ei stau cei doi, acum pun bete in roate in speranta ca strica atmosfera inainte de Europene.

LuisaGym
10th March 2009, 21:37
Povestea asta e foarte urata. Sunt deacord cu tot ce-a zis Robert mai sus. Daca Stela avea de demonstrat/aratat ceva avea posibilitatea sa o faca in sala de concurs.
Forminte nu i-a luat niciodata locul din calificare sa i-l dea altei gimnaste de la lot cum se facea pe vremea lui Belu + Bitang. A avut sansa sa concureze, a concurat si-a luat/pierdut medalii pe mana ei. Din punctul meu de vedere aduce un mare prejudiciu echipei nationale sa vina cu scandalul asta pueril inainte de europene.

myrab3la_19
10th March 2009, 21:38
Si daca este adevarat ? Daca asta se intampla la lot ? Dam deja cu pietre ? Oricum ii va fi greu sa dovedeasca favoritismele .Ma tem ca e o lupta inegala aici ...

Daca i s-ar acorda Sandrei un loc in echipa desi nu-l merita sau ar fi scutita de antrenamente in mod nejustificat asta as numi favoritism dar Steliana se refera la altceva.Forminte e om pana la urma ,nu-l pot acuza ca vorbeste cu una mai frumos decat cu alta ,poate una raspunde intr-un fel la indicatile si efortul lui si alta in alt fel.Ea singura spune "din pacate existau invidii intre noi" ,intre noi adica reciproc ,adica si ea isi invidia colegele deci exista o invidie(probabil ce a facut-o sa vorbeasca) la adresa Sandrei.De ce nu vorbeste de alta care nu are mai multe reusite in cariera decat ea,mi-e greu sa cred ca Forminte le dadea chiar pe toate la o parte. Daca v-ati simtit vizata de comentariul meu si sunteti dintre cei nemultumiti de Forminte ,e dreptul dumneavoastra dar eu nu m-as baza pe spusele unui copil.
Daca se va dovedi ca intr-adevar se fac favoritisme asa cum am mentionat eu mai sus ,da accept ca e o gresala grava din partea lui!


@Luiza:subscriu

ancaqwe
10th March 2009, 21:39
Eu nu prea inteleg exact ce acuze sunt
1) Forminte s-a ocupat mai mult de Sandra decat de celelalte fete => celelalte fete nu au fost la un nivel mai inalt din cauza lui Forminte pt ca nu le-a antrenat
Presupun ca aceeasi acuzatie se extinde si la restul stafului tehnic
(aici personal eu cred ca Sandra s-a antrenat mai mult la sol decat celalalte fete, tragic ar fi daca si celelalte ar fi vrut sa se antreneze si au fost refuzate)
2) Sandra are o relatie mai buna cu Forminte - asta nu e de negat
Nici nu stiu daca asta e acuzatie sau nu - toti au avut preferate in timp, totul este sa acorde acelasi suport si celorlalte gimnaste
Nefacand-o, orice antrenor isi taie singur craca de sub picioare (parerea mea)
3) Forminte nu a ajutat-o pe Stela in antrenamente si in afara (sustinere morala, etc)
Asta ar fi grav
4) Forminte i-a zis Stelei sa se retraga, ea ar fi vrut sa continue
Aici e ceva contradictoriu - considerand interviurile anterioare
5) Fetele nu sunt prietene si e invidie mare intre ele
Noul colectiv tehnic a esuat dpdv pedagogic?

De aici lucrul cel mai grav ar fi refuzul de a antrena pe altcineva in afara de Sandra. Si asta e cam grav - plus ca inseamna ca renunta de buna voie la orice performanta

mikeyy
10th March 2009, 21:39
Ce favoritisme? A fost impiedicata sa participe la competitii? A fost pusa sa se antreneze accidentata? A fost data afara din lot? Nu inteleg.

Mi-ar fi si jena in locul ei la cat a fost ajutata de Forminte sa revina dupa accidentarea grava de care a suferit. Vazand ce caracter are ma bucur ca n-a reusit sa ia nici un aur la senioare.

Clar in spatele ei stau cei doi, acum pun bete in roate in speranta ca strica atmosfera inainte de Europene.

Robert..daca ai incredere in ce iti zic eu acum ar fi bine: Stela a fost influentata. Nu pot spune mai multe.
Saraca nu isi da seama ce face si in ce s-a bagat :(


Imi pare ca s-a bagat in asa ceva. Noi nu avem de unde sa stim cum era cu adevarat situatia la lot...daca existau tensiuni sau nu. In concursuri s-au comportat ca o adevarata echipa, nu li se poate reprosa nimic.
Din pacate gimnastele cand se lasa de sport si dau piept cu adevarata lume de afara devin dezorientate, nu stiu sa faca fata situatiilor de zi cu zi.
Inainte toate interviurile le facea cu acordul lui Forminte...acum declara in stanga si in dreapta fara sa intrebe cine o suna.
De la o zi la alta isi schimba parerea si deciziile ( exemplu cu donatiile)

Stela e total ametita in acest moment, e usor de influentat.

niagara64
10th March 2009, 21:43
Ce favoritisme? A fost impiedicata sa participe la competitii? A fost pusa sa se antreneze accidentata? A fost data afara din lot? Nu inteleg.

Mi-ar fi si jena in locul ei la cat a fost ajutata de Forminte sa revina dupa accidentarea grava de care a suferit. Vazand ce caracter are ma bucur ca n-a reusit sa ia nici un aur la senioare.

Clar in spatele ei stau cei doi, acum pun bete in roate in speranta ca strica atmosfera inainte de Europene.

Poate nu a ales calea cea mai buna de a spune lucrurile Stela dar hai sa incercam sa vedem si dincolo de usile de la Deva ce se intampla .Poate are dreptate . Oricum ,acum la Deva sunt probleme reale (favoritismele nu sunt ceea ce spui tu Rob , sunt altele mult mai dificil de vazut de catre un neprofesionist ).
Dand cu pietre in Stela fiindca a indraznit sa spuna ceva nu se rezolva problema .

myrab3la_19
10th March 2009, 21:49
Robert..daca ai incredere in ce iti zic eu acum ar fi bine: Stela a fost influentata. Nu pot spune mai multe.
Saraca nu isi da seama ce face si in ce s-a bagat :(


Imi pare ca s-a bagat in asa ceva. Noi nu avem de unde sa stim cum era cu adevarat situatia la lot...daca existau tensiuni sau nu. In concursuri s-au comportat ca o adevarata echipa, nu li se poate reprosa nimic.
Din pacate gimnastele cand se lasa de sport si dau piept cu adevarata lume de afara devin dezorientate, nu stiu sa faca fata situatiilor de zi cu zi.
Inainte toate interviurile le facea cu acordul lui Forminte...acum declara in stanga si in dreapta ara sa intrebe cine o suna.
De la o zi la alta isi schimba parerea si deciziile.

Stela e total ametita in acest moment, e usor de influentat.

Mikey daca e vorba de vreun jurnalist nici nu te gandi sa nu-i spui numele pentru ca nu merita protejat ,din contra sa stim si noi pe cine luam in serios si pe cine nu!

@Niagara: in spatele usilor de la Deva se intampla multe pe care nu le stim sau intelegem dar asta era si inainte si eu cred ca ce era inainte era mai grav.Ce aveti de spus despre favoritismele pe care le facea Belu cand retragea o gimnasta din finala si baga alta mai docila si cu sanse la medalii?Asta era grav...era o munca de ani de zile calcata in picioare!Si nu era nici comunism ,nu dicta nimeni ce si cum sa se faca decat un singur om!!!

mikeyy
10th March 2009, 21:50
Mikey daca e vorba de vreun jurnalist nici nu te gandi sa nu-i spui numele pentru ca nu merita protejat ,din contra sa stim si noi pe cine luam in serios si pe cine nu!

Nu nu este ziarist.
Inca nu stiu exact cum e si de aceea ma abtin pana sunt sigur...nu vreau sa spun fara sa fiu 100% sigur.

Ramonica
10th March 2009, 21:54
Eu sper mult ca Stela sa nu fi declarat nimic despre Forminte si Sandra pt Libertatea. Exista posibilitatea ca articolul sa fie "comandat" de federatie pt a o intimida pe Stela pt a o face sa arate ridicol inaintea unui eventual proces. Stela nu va castiga absolut nimic din scandal/proces/declaratii in presa. Va avea un avocat care-i va toca banii si timpul. Poate sunt eu pesimista dar vad ca istoria se repeta. In fine, e interesant, va curge ceva cerneala pe tema gimnasticii si macar tot va iesi ceva pozitiv din afacerea asta.

din pacate dupa cite un scandal sint tot mai putini copii care vin in salile de gimnastica:headbang: care si asa nu sint suficient de pline:(, daca as putea sa va spun citi copii am avut noi la selectie anul trecut ( an cu olimpiada ) nu ai crede:no:

rob_din
10th March 2009, 21:56
Robert..daca ai incredere in ce iti zic eu acum ar fi bine: Stela a fost influentata. Nu pot spune mai multe.
Saraca nu isi da seama ce face si in ce s-a bagat :(


Imi pare ca s-a bagat in asa ceva. Noi nu avem de unde sa stim cum era cu adevarat situatia la lot...daca existau tensiuni sau nu. In concursuri s-au comportat ca o adevarata echipa, nu li se poate reprosa nimic.
Din pacate gimnastele cand se lasa de sport si dau piept cu adevarata lume de afara devin dezorientate, nu stiu sa faca fata situatiilor de zi cu zi.
Inainte toate interviurile le facea cu acordul lui Forminte...acum declara in stanga si in dreapta fara sa intrebe cine o suna.
De la o zi la alta isi schimba parerea si deciziile ( exemplu cu donatiile)

Stela e total ametita in acest moment, e usor de influentat.


Nistor este vaccinata si majora, ca sa zic asa. Influentata sau nu, nici nu ma mai intereseaza (daca stii ceva ce noi nu stim spune-ne, nu ne tine in tensiune:). Declaratiile sunt al ei si le-a asumat, iar din punctul meu de vedere poate sa se ia de mana cu Ponor si sa ne lase in pace.

Insa revin si eu cu intrebarea mea: de fapt de ce este nemultumita?

LuisaGym
10th March 2009, 22:01
@ Mihai: sta in caracterul unei persoane sa se lase influentata sau nu. Nu cred ca Stela a fost invatata sau sfatuita sa minta. Cel mult a fost incurajata sa spuna cu voce tare ce gandea. Nu pot sa cred ca se poate apuca sa debiteze prostii despre antrenor si lot cu 2 -3 saptamani inainte de europene. Nu pot sa cred ca este deacord sa se organizeze o donatie pt ea ba mai si trimite scrisoare de multumire la fani pt ca apoi sa ceara sec oprirea donatiilor fara nici o explicatie si facand declaratii in presa ce ea nu e saraca, are 68.000 EUR si 1.5 miliarde de lei vechi! Sunt lucruri care NU se fac daca stai si te gandesti un pic.

Eu raman la concluzia ca e un copil care nu gandeste prea mult, e afectata de problemele de sanatate, e suparata ca si-a terminat cariera fara sa aiba rezultatele pe care si le-ar fi dorit.

mikeyy
10th March 2009, 22:02
din pacate dupa cite un scandal sint tot mai putini copii care vin in salile de gimnastica:headbang: care si asa nu sint suficient de pline:(, daca as putea sa va spun citi copii am avut noi la selectie anul trecut ( an cu olimpiada ) nu ai crede:no:

Asa este...situatia din gimnastica si asa este critica, nu mai e nevoie si de scandaluri. Daca s-ar rezolva ceva cu aceste scandaluri, as intelege...insa nu se rezolva nimic ci dimpotriva, dauneaza gimnasticii si mai mult.

mikeyy
10th March 2009, 22:07
Eu raman la concluzia ca e un copil care nu gandeste prea mult, e afectata de problemele de sanatate, e suparata ca si-a terminat cariera fara sa aiba rezultatele pe care si le-ar fi dorit.

Intrebarea mea e: unde e familia ei in aceste momente? De ce nu o sprijina nimeni, de ce nu o sfatuiesc de bine.
Are nevoie sa-i fie cineva alaturi care sa o tempereze si sa o sfatuiasca ca nu este bine ce face, pt ca nu rezolva nimic...isi face mai mult rau, isi strica imaginea.

niagara64
10th March 2009, 22:13
din pacate dupa cite un scandal sint tot mai putini copii care vin in salile de gimnastica:headbang: care si asa nu sint suficient de pline:(, daca as putea sa va spun citi copii am avut noi la selectie anul trecut ( an cu olimpiada ) nu ai crede:no:

Da ,asta este cel mai trist . A fost o uimire sa vad cati copii practica gimnastica aici .Toata saptamana trecuta se concura pentru junioare pe cate doua randuri de aparate la Montreal .
Dar ca sa fim cinstiti cu Stela , trebuie sa admitem ca un adevar exista in ce spune ea .Am vrut sa scriu mai multe dar sincer ,ma doare cat de usor o acuzati pe ea si-l ridicati in slavi pe Forminte .Nici macar nu va ganditi ca poate a spus adevarul .

Ramonica
10th March 2009, 22:14
eu am mai spus.... cint se opresc din gimnastica fetele au o virsta biologica, o experienta (mai mult sau mai putin) de concurs, au colindat lumea mergind la competitii, DAR NU au aceeasi virsta din punct de vedere social , in viata normala de zi cu zi au nevoie de cineva da le indrume pt. o perioada.
Stela s-a mutat direct singura si zburda acum dupa plac... poate nu intr-o directie buna.... dar daca nu are pe nimeni mai in virsta care sa o sfatuiasca?!

LuisaGym
10th March 2009, 22:14
Intrebarea mea e: unde e familia ei in aceste momente? De ce nu o sprijina nimeni, de ce nu o sfatuiesc de bine.
Are nevoie sa-i fie cineva alaturi care sa o tempereze si sa o sfatuiasca ca nu este bine ce face, pt ca nu rezolva nimic...isi face mai mult rau, isi strica imaginea.

Poate ca nici familia ei nu stie mai bine. Parintii ei sunt divortati. In plus ea nu are o legatura foarte puternica cu familia pt ca a plecat in familie la o varsta foarte mica. Nu cred ca e invatata sa se bazeze pe familie pt ca nu a avut multe ocazii. Lucrurile legate de viata sunt foarte grele. Odata iesita din lot nu mai are o armata de oameni care sa aiba grija de ea 24/7 sa-i spuna ce sa declare la presa. N-o fi fost degeaba rezervata in toti anii cat a fost la lot. Sa va spun sincer si sper sa nu-mi sariti in cap pe mine nu ma mira ca s-a ajuns aici.

mikeyy
10th March 2009, 22:20
Am vrut sa scriu mai multe dar sincer ,ma doare cat de usor o acuzati pe ea si-l ridicati in slavi pe Forminte .Nici macar nu va ganditi ca poate a spus adevarul .

Niagara daca stii mai multe si poti sa le spui, chiar ar fi bine sa o faci.
Oarecum stiu la ce te referi.

ancaqwe
10th March 2009, 22:26
Da ,asta este cel mai trist . A fost o uimire sa vad cati copii practica gimnastica aici .Toata saptamana trecuta se concura pentru junioare pe cate doua randuri de aparate la Montreal .
Dar ca sa fim cinstiti cu Stela , trebuie sa admitem ca un adevar exista in ce spune ea .Am vrut sa scriu mai multe dar sincer ,ma doare cat de usor o acuzati pe ea si-l ridicati in slavi pe Forminte .Nici macar nu va ganditi ca poate a spus adevarul .

Eu chiar as vrea sa aud si parerea ta
Sincer cred ca exista gimnaste cu care un antrenor (nu neaparat Forminte) se intelege mai bine sau nu.
Stiu ca si Sandra declara ca la Onesti nu se intelegea deloc cu antrenorul...
Si asta e normal, din cauza asta ar fi mai bun un sistem descentralizat - sa poata sa isi gaseasca fiecare antrenorul potrivit.
(eu stiu ca am avut la un proiect un student pe care imi venea sa il sugrum :D ii repetam de 10 ori acelasi lucru, ii ziceam sa noteze - si a 2-a zi venea cu aceeasi problema - si facea "aaa daaaa", dar a treia zi iar uita si tot asa 2 saptamani. Poate cu altcineva s-ar fi inteles :D noroc ca nu lucrez in invatamant)

Dar de aici pana la a se ajunge ca un antrenor sa se inteleaga cu o singura gimnasta e cale lunga si nu e de inteles. Daca e adevarat...
Din barfe etc am inteles ca si atunci cand erau antrenori Belu si Bitang se intampla la fel - fetele care se intelegeau cu ei, si fetele care nu se intelegeau.
Insa eu zic ca un antrenor trebuie sa incerce sa acorde aceleasi sfaturi si suport tehnic si moral... Mai departe nu sunt roboti

rob_din
10th March 2009, 22:30
Intrebarea mea e: unde e familia ei in aceste momente? De ce nu o sprijina nimeni, de ce nu o sfatuiesc de bine.
Are nevoie sa-i fie cineva alaturi care sa o tempereze si sa o sfatuiasca ca nu este bine ce face, pt ca nu rezolva nimic...isi face mai mult rau, isi strica imaginea.

Mama ei e o profitoare, asa ca cred ca mai curand o incurajeaza

mikeyy
10th March 2009, 22:32
Mama ei e o profitoare, asa ca cred ca mai curand o incurajeaza

Robert nu ai de unde sa stii asta....nu trebuie sa spui asa, pt ca poti gresi.

rob_din
10th March 2009, 22:34
E cum sa nu, toata lumea stie asta. N-ati vazut emisiunea de la Realitatea cu gimnastele dupa Europene. Se purta cu Nistor de parca ar fi fost o straina. Mai avea putin si o lua la palme fiindca ratase la nu stiu ce aparat. Probabil nu-i audsese destui bani sa-i manance ea.

mikeyy
10th March 2009, 22:39
Robert...Stela s-ar putea sa citeasca.....:(

niagara64
10th March 2009, 22:40
E cum sa nu, toata lumea stie asta. N-ati vazut emisiunea de la Realitatea cu gimnastele dupa Europene. Se purta cu Nistor de parca ar fi fost o straina. Mai avea putin si o lua la palme fiindca ratase la nu stiu ce aparat. Probabil nu-i audsese destui bani sa-i manance ea.

Nu stiu mai nimic despre mama ei dar cred ca nu ai dreptul de a vorbi asa despre o femeie pe care nu o cunosti personal ..Cred ca expresia "toata lumea" se refera la radio-sant ,nu? Sau pe ce iti bazezi informatiile ?

LuisaGym
10th March 2009, 23:37
Indiferent de ce discutam noi aici raul e facut deja. Steliana a facut o mare prostie si si-a stricat imaginea. Nu e nici prima nici ultima gimnasta care face lucrul asta.
E ridicol sa acuze antrenorul de favoritisme. Sandra are un exercitiu bun la sol in rest la paralele, sarituri si barna nu prea. Stela a avut exercitii bine puse la punct la paralele si la barna. A depins de ea sa fructifice munca antrenorilor. Antrenorul nu se poate urca pe barna pt ea. Si cam atat la subiectul Nistor pt mine.

niagara64
11th March 2009, 00:24
Indiferent de ce discutam noi aici raul e facut deja. Steliana a facut o mare prostie si si-a stricat imaginea. Nu e nici prima nici ultima gimnasta care face lucrul asta.
E ridicol sa acuze antrenorul de favoritisme. Sandra are un exercitiu bun la sol in rest la paralele, sarituri si barna nu prea. Stela a avut exercitii bine puse la punct la paralele si la barna. A depins de ea sa fructifice munca antrenorilor. Antrenorul nu se poate urca pe barna pt ea. Si cam atat la subiectul Nistor pt mine.

Nu prea este asa ...Ca daca tu muncesti ca tampitul singur in sala in timp in jurul alteia cu mai putine calitati si talent roiesc mai multi ,sa-i faca coregrafie ,sa-i aranjeze muzica ,sa o puna in valoare...etc ,nu prea iti cade bine .Iar ce a spus ea ca nu s-a muncit asa cum trebuia nu numai cu ea ci cu intrraga echipa ,iarasi nu e departe de adevar .
Nu se urca antrenorul in locul tau pe aparat dar nici nu te lasa sa te antrenezi singur ...Stie cum sa te pregateasca un antrenor bun nu doar sa dea declarati in presa .
Ce " minciuni " a mai spus ? Ca am avut noroc de ratarile rusilor ? Pai asta nu e minciuna ,asta e purul adevar .
Ma uitam pe solul postat mai devreme al lui Steliana ...unde este coregrafia de care ar fi trebuit sa beneficieze asemenea acrobatica .Unde sunt orele de coregrafie ?
Nu ne putem face ca nu exista probleme acolo .Exista si trebuiesc spuse .
Daca le astupam gura fetelor de fiecare data cand incearca sa spuna ceva raul va fi si mai mare .
Si sa nu va intrebati de ce nu vorbes cat sunt la lot fiindca asta ar fi practic imposibil .

rob_din
11th March 2009, 00:34
Robert...Stela s-ar putea sa citeasca.....:(

Ar fi foarte bine, si noi am fost nevoiti sa-i citim declaratiile. De parca ea nu stie. Mama ei i-a creat mereu probleme

Dar nu-i rostul sa vorbim aici acum despre problemele ei familiale. Chiar daca si acestea au un rol in aceasta atitudine dezamagitoare pe care o afiseaza acum

crisloregym
11th March 2009, 00:51
Din pacate, ceea ce a spus Stela nu mi se pare, personal, departe de adevar.

Eu chiar am senzatia ca fetele nu au fost puse in valoare si nu pot sa inteleg cat de ghinionist poti sa fii ca sa ti se accidenteze TOATE gimanstele in doi ani, unele si de doua-trei ori!!!

Gabi si Anamaria erau la varsta optima la JO, ma indoiesc ca vor mai prinde o forma la fel de buna de acum inainte...din punct de vedere fizic.
Cerasela s-a antrenat aiurea pe barna cand ea mergea aproape schiopatand la nationale...pentru speranta JO...
pur si simplu nu pricep; nu vreau sa supar pe nimeni, insa toate astea mi se par ciudate:(

niagara64
11th March 2009, 01:04
Ar fi foarte bine, si noi am fost nevoiti sa-i citim declaratiile. De parca ea nu stie. Mama ei i-a creat mereu probleme

Dar nu-i rostul sa vorbim aici acum despre problemele ei familiale. Chiar daca si acestea au un rol in aceasta atitudine dezamagitoare pe care o afiseaza acum

Ti-ai pus macar o clipa problema ca Steliana sa fi spus doar adevarul? Iti dai seama prin ce trece ? Sa fi victima si fi tot tu pusa la zid ? Pentru ca ai incercat sa spui adevarul ?
Iti dai seama cum se simte ea ?
Macar o clipa ganditi-va ca ce a spus este adevarat ... Si sa se ridice alti sa te certe ca nu "faci frumos " ca trebuie sa taci ca nu " da bine" ...

LuisaGym
11th March 2009, 01:04
Ma scuzati ca ma repet:

- Steliana a avut exercitii la paralele si la barna cu care putea medalia la orice competitie cu conditia sa le faca. Nu a avut sol si sarituri. Sol pentru ca nu a putut. Cat timp poti investi intr-o gimnasta care mereu rateaza? Mai sunt si alte gimnaste care au potential mai mere la sol: Tamarjan + Sandra. Dupa cum bine stiti dintr-o tara se califica 2 intr-o finala. Nu vad de ce ar fi trebuit Forminte sa traga de Stela cand avea gimnaste care erau mai talentate la sol ca ea.
- Sandra are exercitiu competitiv la sol. ATAT. La barna exercitul ei nu spune nimic, e fara personalitate. La paralele nu are, la sarituri la fel.

Cine e cea avantajata aici? Stela cu 2 ori Sandra cu 1? Forminte nu e singurul antrenor de la lot. Mai sunt si altii. A tinut strict de Steliana sa NU rateze si sa ia medalii. Daca ea avea acum acele medalii pe care nu le rata nu cred ca se trezea sa declare prostii prin reviste de scandal.

Nu se accidenteaza gimnaste numai in Romania. La toate loturile nationale au fost multe accidentari. Nu ar trebui sa fie surprinzator tinand cont de vechiul cod de punctaj. Pe fete nu le obliga nimeni sa se antreneze si sa stea la lot. Ele pot pleca acasa exact atunci cand doresc. Vedeti exemplul Andreei Acatrinei.

Sa presupunem acum ca tot ce declara Stela e adevarat. Chiar si-asa ideea de a merge la o revista de scandal si de a te vaicari de invidia colegelor si de faptul ca antrenorul a placut-o mai mult pe Sandra e sub orice critica. Mai ales inainte de Europene.

niagara64
11th March 2009, 01:17
Ma retrag din discutia asta pentru ca nu-mi place .Sa nu va mirati daca lucrurile vor merge in continuare prost in gimnastica feminina . Atat timp cat nu suntem in stare sa vedem adevarul ... Exista o forma de chinuire in gimnastica mai fina decat bataia sau jignirea . Neglijenta ,indiferenta au rezultate mai "bune" decat orice altceva .Munca in "asalt " ,nefundamentata stiintific duce la tipul de accidentari de care are parte echipa Romaniei in ultimi ani . Una este sa ai o entorsa alta fractura de stress . Sunt multe de zis dar cum am zis .Ma retrag nu-mi plac vanatorile de vrajitoare .Si nici punerile la zid .

Sorin Blaj
11th March 2009, 01:39
Nu stiu care este adevarul in ceea ce spune Stela, doar ea il stie, dar partea asta am trait-o si noi, in direct, si stim ca este adevarata:

Păi, după Jocurile Olimpice din China, domnul Forminte a spus că echipa merita locul trei. Eu cred că am ocupat acest loc cu mult noroc. Dacă rusoaicele nu greșeau, ele erau cele care urcau pe podium. Echipa noastră nu s-a pregătit îndeajuns de bine. Dacă fetele ar fi muncit mai mult, ne băteam de la egal la egal cu echipa Chinei pentru primul loc.

Sorin Blaj
11th March 2009, 01:45
Cine isi mai aduce aminte de declaratia lui Forminte, dupa finala pe echipe:

„Suntem fericiți cu această a doua medalie de bronz deoarece nu puteam face mai mult. Să nu uităm că aceste gimnaste au pornit la drum în urmă cu trei ani. Atunci, România nu avea echipă națională, ceea ce nu era valabil în cazul Chinei sau al Statelor Unite, care la Beijing au prezentat fete care au mai prins o olimpiadă”, a declarat antrenorul Nicolae Forminte.

La care Olimpiada (Jocuri Olimpice) se referea Forminte in cazul chinezoaicelor, la cea (cele) de la gradinita? :)

mikeyy
11th March 2009, 02:08
La care Olimpiada (Jocuri Olimpice) se referea Forminte in cazul chinezoaicelor, la cea (cele) de la gradinita? :)

Se referea la Cheng Fei, care a participat si la Atena 2004.

Tess_AN
11th March 2009, 03:03
Steliana a avut exercitii la paralele si la barna cu care putea medalia la orice competitie cu conditia sa le faca. Nu a avut sol si sarituri. Sol pentru ca nu a putut. Cat timp poti investi intr-o gimnasta care mereu rateaza? Sandra are exercitiu competitiv la sol. ATAT. La barna exercitul ei nu spune nimic, e fara personalitate. La paralele nu are, la sarituri la fel.

Cine e cea avantajata aici? Stela cu 2 ori Sandra cu 1?
Nu se accidenteaza gimnaste numai in Romania. La toate loturile nationale au fost multe accidentari. Nu ar trebui sa fie surprinzator tinand cont de vechiul cod de punctaj. Pe fete nu le obliga nimeni sa se antreneze si sa stea la lot.
Strict la continutul citatului de mai sus:

1. Fara Steliana Nistor in echipa, Romania nu era pe podium nici la Olimpiada, nici la Mondiale si nici aur nu lua la Europene.

2. Stela a facut 4 aparate in conditiile in care avea probleme de sanatate, dureri in conditiile in care altcineva ar fi renuntat sau ar fi facut un aparat.

3. Cand esti bun la 2 aparate si lucrezi doar la doua aparate, nu mai ratezi mereu, dar daca te sacrifici sa lucrezi cu dureri la 4 aparate si faci la fiecare concurs 8 executii pentru echipa in conditiile in care te doare spatele, mana, etc... nu stiu cum mai arata evolutia numarul 9 sau 10 din finala pe aparate. Steliana ar fi avut rezultate mult mai bune daca se antrena doar la un singur aparat sau la doua. Dar atunci nu mai aveam echipa Romaniei pe podium ... Nu am zis ca a obligat-o cineva sa faca 4 aparate sau ca s-a sacrificat singura pentru ca nu stiu si nu imi place sa "consum cerneala doar sa ma aud vorbind".
Adevarul e ca e mai usor sa obtii rezultate notabile, recorduri cand faci doar alergare viteza decat triatlon sau probe combinate.

4. Steliana Nistor a fost campioana europeana de junioare la sol... asta cred ca spune ceva despre ce putea face la sol. Si am citit ca Adriana Pop a declarat in 2008 inainte de JO ca i-ar placea sa ii coregrafieze solul Stelianei. Nu cred ca Adriana ar fi declarat asta pentru cineva care nu putea face sol.

5. Daca cineva e bun la muzica - de exemplu nu inseamna ca trebuie sa i se sara in cap pentru abilitatile de a discuta politica. Daca nu de alta pentru ca, nici pe politicieni nu ii judeca nimeni dupa talentul lor muzical.

Daca place sau nu ce declara sau cum se poarta omul Steliana Nistor e una si sa fie improscata cu noroi gimnasta Steliana Nistor care a tinut echipa Romaniei pe podium 4 ani de zile e alta.

Ma repet, comentariul meu e strict la citat - la citat nu la cine l-a scris - daca e necesara precizarea.

rob_din
11th March 2009, 09:34
Echipa Romaniei a fost tinuta pe podium de toate gimnastele nu de Steliana Nistor. Iar asta nu-i da dreptul sa-si atace antrenorul si colegele.

21mai
11th March 2009, 09:36
Echipa Romaniei a fost tinuta pe podium de toate gimnastele nu de Steliana Nistor. Iar asta nu-i da dreptul sa-si atace antrenorul si colegele.

dar stela a facut punctajul la paralele, la europene se va vedea din plin lipsa ei la acest aparat, nu exista nici o sportiva la ora actuala care sa poata face un exercitiu de valoarea celui executat de ea

http://www.libertatea.ro/stire/trata...os-232631.html sper sa nu ma repet a aparut azi in libertatea

rob_din
11th March 2009, 09:46
Pune si tu toate linkurile astea intr-un singur post, risti sa-ti fie sterse mesajele

21mai
11th March 2009, 10:20
cred ca STELA face acele declaratii referitoare la medalia de aur la individual compus cu conditia sa fi fost antrenata de belu si bitang doar pentru ca se simte frustrata, acum cand are nevoie de ajutor si de bani pentru operatie nu este ajutata decat de cei doi in schimb cat a fost in activitate toata lumea stia sa o laude, sa traga de ea sa continue gimnastica!!abia la nevoie se vad adevaratii prieteni!
Forminte e doar un papitoi laudaros ( va aduceti aminte cand zicea ca i a imbunatatit exercitiul sandrei la paralele inainte de nationale parca si cand colo n a avut nimic in plus fata de ce stiam si ce vazusem) si intr adevar am luat medalia de bronz la Jocurile Olipice pe ghinionul si lipsa de autocontrol a rusoaicelor, nu pe exercitiile noastre, a cARor valoare era mai mica decat a rusoaicelor!!!
Din punctul meu de vedere belu si bitang pot sa ramana pe functiile pe care sunt, insa forminte ar fi mai bine sa si ia talpasita de la lot, ca nu face altceva decat sa se laude, sa le chinuie pe fete de se accidenteaza mai repede si mai rau decat la razboi si sa gaseasca ereu drept scuza pentru contraperformante accidentarile fetelor!!!!!!!!!

LuisaGym
11th March 2009, 11:25
Nu-i nevoie de precizare, fiecare are opinia lui pro sau contra.

Cu siguranta am exagerat in aprecierile mele in ceea ce priveste ce-ar fi putut face sau nu Steliana la sol. De fapt nimeni nu poate sti ce-ar fi putut face Stela la sol. Nici ea si nici antrenorul nu au de unde sti pentru ca una e "pututul" si una e "facutul". Sunt enorm de multe exemple de gimnaste care au stralucit ca junioare dar au avut cariere mai putin stralucite ca senioare ( Florica Leonida, Vanda Hadarean, Sabina Cojocar, Alina Stanculescu, Alexandra Marinescu). Faptul ca Stela a fost extraordinara ca junioara nu garanta o cariera de succes ca senioara cu sau fara accidentarea din 2005. Dar eu sigur am gresit in aprecierile mele in ceea ce priveste solul (si altele) aste e foarte clar.

Adevarat: Steliana a fost un excelent om de echipa si sper ca toata lumea o apreciaza pt asta. Sper ca si ea este mandra de chestia asta. Si mai sper sincer ca faza asta in care e acuma in care improasca cu noroi fetele din echipa in care a lucrat sa fie una trecatoare. Una e cand ma trezesc eu sa comentez prostii pe forum (se intampla des :D) si spun ca echipa nu merita bronzul la olimpiada si una e cand merge gimnasta care a tras cel mai mult pt echipa si declara lucrul asta in presa.

Adevarat: probabil Stela ar fi avut mai multe rezultate daca ar fi fost lasata sa se specializeze. Cu toate astea pe Stela nu a drenajat-o sa fie o gimnasta de individual compus, sa ia argintul la mondiale si sa-si doreasca aurul la idividual compus la Olimpiada. In plus toate gimnastele de la lot lucreaza mai bine sau mai prost la 4 aparate inclusiv Izbasa.

In ceea ce-l priveste pe Forminte: e un antrenor care are partile lui bune si rele. In momentul de fata el antreneaza echipa Romaniei. Daca el pleca acum de la lot cine vine sa antreneze? Ca Belu si Bitang nu mai vin.

mikeyy
11th March 2009, 11:30
@21mai: ai grija te rog unde pui linkuri..verifica daca se potrivesc cu thread-ul, ai grija cand iti stergi/editezi un mesaj.....ti-ai ametit cu totul mesajele.

Mihaela P
11th March 2009, 11:58
Vad ca a dezamagit multa lume ... Recunosc ca eu una sunt dezamagita si i-am si spus Stelianei ca de multe ori lucrurile se rezolva mai bine cu o vorba buna. Depinde foarte mult cum spui un anumit lucru.
Ca are probleme de sanatate este una, dar ce rezolva daca in contextul acesta ataca fostele colege si antrenorul? Forminte nu ar fi vrut sa castige echipa sa cat mai multe medalii si sa aiba o carte de vizita valoroasa?
Multe as avea de zis, unele lucruri deja le-ati comentat aici, altele au fost scrise in comentariile articolului. Nu stiu daca e cazul sa mai revin.
Oricum, cine a sfatuit-o sper sa-i fie alaturi si in continuare pentru ca si putinii prieteni pe care ii mai avea este posibil sa si-i piarda.

anna.09
11th March 2009, 11:59
Sunt un pic sadica...dar cu toate discutiile astea mi-am amintit de un filmulet, care mai demult mi s-a parut neinspirat...dar acum ma gandesc...poate autorul stia/banuia el ceva...
http://www.youtube.com/watch?v=XTkhDedUwiA
Eu il vazusem mai demult dar cred ca atunci era postat de altcineva....contul asta pare sa fie al cuiva care are ceva legaturi cu Stela, toate filmuletele au legatura cu ea, unul dinte ele se numeste chiar "momente din succesele mele". O fi tot fratele ei?

mikeyy
11th March 2009, 12:35
Si eu stiam montajul ala demult...dar autorul acelui montaj nu e cel care l-a postat acum, altcineva il facuse parca.

Robbert_ro
11th March 2009, 14:05
de ce sa fim dezamagiti de stela? ca spune adevaru'?
bvo ei...nu stiu cum sa va spun dar nu sunt deloc surprins de declaratiile ei, ma asteptam la asa ceva.

p.s. uhm...rob, cred ca te plictisesti cam tare si ar cam fii cazu' sa iti dai si tu seama la ce nivel esti

ancaqwe
11th March 2009, 14:08
Eu nu stiu daca e adevarat sau nu, ar fi foarte foarte grav ca un grup de antrenori sa nu dea atentie decat unei singure gimnaste... Si inca o data zic, si-ar taia singuri craca de sub picioare etc

Legat de coregrafie - coregrafia exercitiului Sandrei nu a fost facuta de Valeriu Puia? (sper ca nu am gresit numele)
La fel ca si al celorlalte fete. Ca al Sandrei a fost de departe cel mai reusit e altceva...
Si cine face coregrafia - e decis de antrenor sau de federatie? Adica Adriana Pop putea fi chemata de catre Forminte?
Probabil ca Forminte decide cine sa aiba un sol nou sau nu... Tot el aproba noul sol?
Mie sincer mi-ar placea sa se schimbe coregraful... Aca avea atata potential la sol si numai cand auzeam muzica imi venea sa fug. Desi au fost si niste coregrafii f reusite
Nu stiu daca neaparat Adriana Pop, are foarte multe soluri facute in fiecare an
Mie imi plac in schimb solurile junioarelor :) Cine era coregraf la Onesti cand Sandra si Stela erau acolo?

A - si inca ceva - mi se pare ca Stela are toata dreptatea din lume sa acuze federatia ca nu o ajuta cu problemele medicale. In mod normal dupa mine federatia ar trebui sa se implice si in adaptarea la viata de dupa retragere, sa ajute gimnastele, sa le indrume, d'apai cand au si probleme medicale...

In schimb - partea cu comentariul e cam hilara - pe langa faptul ca nu a fost nici un campionat national la tv de la retragerea Stelei, chestia asta cu pilele etc nu sta deloc in picioare

Sorin Blaj
11th March 2009, 14:18
@21mai: ai grija te rog unde pui linkuri..verifica daca se potrivesc cu thread-ul, ai grija cand iti stergi/editezi un mesaj.....ti-ai ametit cu totul mesajele.

Care link nu se potrivea cu threadul si ce mesaj nu s-a inteles?

anna.09
11th March 2009, 14:57
Mie sincer mi-ar placea sa se schimbe coregraful...


Si mie....de mult prea multa vreme sufera solurile fetelor...pe multe dintre ele nici nu-ti vine sa crezi ca le-a vazut vreun coregraf.

Si da treaba cu, comentatul e aiurea...ar trebui sa se mai si priceapa...ori la comunicare nu sta deloc bine:no:

LuisaGym
11th March 2009, 15:01
Mie sincer mi-ar placea sa se schimbe coregraful... Aca avea atata potential la sol si numai cand auzeam muzica imi venea sa fug. Desi au fost si niste coregrafii f reusite


E o ideea si asta. Sa-l dea afara pe Puia Valer. Doar a coregrafiat solul care a luat aur la Beijing si care a avut cea mai buna coregrafie din lume. Tin minte cum Nadia spunea dupa solul Sandrei ca Puia Valer va avea foarte mare cautare fiindca a reusit sa faca un sol care sa i se potriveasca Sandrei atat de bine. Sunt sigura ca sunt multe federatii care vor fi fericite sa-l angajeze.

E drept solurile celorlalte fete sunt plictisitoare. E surprinzator faptul ca merg cu aceeasi muzica la sol la toate concursurile. Sa tinem totusi cont de faptul ca pe vechiul cod solurile erau cam uratele pt ca aveau prea multa acrobatica. Eu soluri frumoase n-am vazut in ultimii 4 ani decat la echipa Chinei si la Sandra.
Nici Johnson nu a avut soluri frumoase si-a fost campioana mondiala la sol.
EDIT : solul Larisei Iordache e superb, dar acolo e si talent cu carul.

praf_de_stele
11th March 2009, 17:16
apropo de exercitii frumoase la sol...ai dreptate, luiza...sandra si jiang yuyuan, din punctul meu de vedere, au avut cele mai spectaculoase exercitii...te fac sa te ridici in picioare si sa aplauzi, oriunde ai fi :P pur si simplu imi redau buna dispozitie de cate ori le vad :) si de atunci am inceput s`o simpatizez foarte mult pe jiang...e atat de frumusica si simpatica
ma declar oficial admiratoare a chinezoaicei :D

rob_din
11th March 2009, 17:19
de ce sa fim dezamagiti de stela? ca spune adevaru'?
bvo ei...nu stiu cum sa va spun dar nu sunt deloc surprins de declaratiile ei, ma asteptam la asa ceva.

p.s. uhm...rob, cred ca te plictisesti cam tare si ar cam fii cazu' sa iti dai si tu seama la ce nivel esti

Mai intreb o data, poate plictisindu-te imi raspunzi tu: care adevar? Fiindca de fapt Nistor n-a spus nimic, doar a proferat acuzatii la adresa colegelor si a lui Forminte.

mikeyy
11th March 2009, 19:41
Care link nu se potrivea cu threadul si ce mesaj nu s-a inteles?

Pai a avut vreo 3 mesaje in care a postat acelasi link,a pus o stire despre alta gimnasta aici, dupa care a mai avut vreo 1-2 mesaje pe care si le-a sters singura....mai era putin si era o pagina de forum doar cu postarile ei. Am rezolvat problemele si de asta am scris acel mesaj ca sa stie ce s-a intamplat cand va intra. O stiu ca e putin dezorganizata in modul in care posteaza.