PDA

View Full Version : 2008-2009 awards



nba28
14th September 2008, 16:01
Cine credeti ca vor fi laureatii sezonului la finalul acestuia:

eu merg pe urmatoarele nume:
MVP-kobe\lebron
MIP-al thornton\devin harris
ROY-michael beasley\jerryd bayless
DOY-dwight howard\kevin garnett
6th man-jr smith\leandro barbosa
COY-maurice cheeks\nate mcmillan

Irimus
14th September 2008, 18:21
lebron
felton(eu zic ca il face brown pg de top)
beasley
artest
lou wiliams
phil jackson

rudygay
14th September 2008, 18:21
E foarte greu de prezis in acest moment,topicul ar fi mult mai binevenit cred dupa ALL Star Game,dar sa incercam:

lebron\wade\CP3
Lamarcus Aldridge\Ronnie Brewer
beasley
artest\Camby
jr smith
Rick Adelman

nba28
14th September 2008, 18:30
da si jackson poate iesi COY dar daca lakers nu vor avea cele mai multe victorii nu cred ca va iesi.......sunt asteptari mari de la echipa sa....deaia nu lam ales

cgrecu
14th September 2008, 21:38
MVP-chris paul
MIP-bynum
ROY-oden
DOY-kevin garnett
6th man-ginobili
COY-adelman

Bogeyman
14th September 2008, 22:24
MVP-paul/james
ROY-Love/Mayo
MIP-Bogut
DPOY-posibil kobe
6th-lou williams
COY-cheeks

nba28
15th September 2008, 06:15
MVP-paul/james
ROY-Love/Mayo
MIP-Bogut
DPOY-posibil kobe
6th-lou williams
COY-cheeks

maggot am vazut o poza in care parca criticai apararea lui kobe

Bogeyman
15th September 2008, 08:58
maggot am vazut o poza in care parca criticai apararea lui kobe

da si?...daca l-am dat ca winner nu inseamna ca eu cred ca e bun...dar e apreciat de expertii aia NBA :headbang:
deci nu m-as mira sa-l vad luand acest premiu
dar daca ma gandesc mai bine cred ca Artest o sa ia...mai ales daca Houston termina in fata lakersilor
deci cred ca va fi lupta intre kobe si ron ron

Kobe24
15th September 2008, 10:01
da si?...daca l-am dat ca winner nu inseamna ca eu cred ca e bun...dar e apreciat de expertii aia NBA :headbang:
deci nu m-as mira sa-l vad luand acest premiu
dar daca ma gandesc mai bine cred ca Artest o sa ia...mai ales daca Houston termina in fata lakersilor
deci cred ca va fi lupta intre kobe si ron ron

poate ca expertii aia se pricep mai bine ca tine(chiar daca unii nu prea inteleg mare lucru).
http://www.youtube.com/watch?v=yFQOid1ERSc
da la 4:35 aici.
http://www.youtube.com/watch?v=ver7OaentQk&feature=related
capacele si interceptiile nu sunt neaparat un argument.
dar nu o sa ia DPOY pentru ca are nevoie de energie si in atac, deci nu poate juca D ca in clipurile alea tot meciu, asa cum a facut la olimpiada

Irimus
15th September 2008, 11:36
Kobe e un aparator excelent.No doubt about that.Dar nu e la nivelul lui Artest/Bowen pt ca fiind numarul 1 si in ofensiva are nevoie de energie si pt atac.Parerea mea...

nba28
15th September 2008, 11:56
E foarte greu de prezis in acest moment,topicul ar fi mult mai binevenit cred dupa ALL Star Game,dar sa incercam:

lebron\wade\CP3
Lamarcus Aldridge\Ronnie Brewer
beasley
artest\Camby
jr smith
Rick Adelman

parerea ta si o respect dar dupa parerea mea nare cum wade sa ia mvp avand in vedere ca heat o sa aiba probleme sa ajunga in playoff

nba28
15th September 2008, 12:36
si referitor la nba am facut incepand din 2000 o statistica:

2000-2001 mvp Iverson philadelphia 56-26 locul 1 est +divizie
2001-2002 duncan spurs 58-24 locul 2 west +divizie
2002-2003 duncan spurs 60-22 locul 1 west si nba +divizie
2003-2004 garnett t'wolvez 58-24 locul 1 west +divizie
2004-2005 nash suns 62-20 locul 1 west,nba +divizie
2005-2006 nash suns 54-28 locul 3 west +divizie(nr.2 seed pt castigarea diviziei)
2006-2007 nowitzki dallas 67-15 locul 1west,nba +divizie
2007-2008 kobe lakers 57-25 locul 1 west +divizie

din aceste statistici putem vedea mai multe lucruri:
1.In afara de sezonul 2000-2001 TOTi castigatorii mvp-ului au fost la echipe din west-motivul simplu westul e mult mai competitiv
2.Echipele lor au fost pe podium cel putin in conferinta lor(castigand toate divizia lor)iar cu exceptia a doua sezoane chiar pe primul loc
3.Echipele au avut record de cel putin 54 wins

prin lucrul acesta vreau sa spun ca va fi greu(daca nu imposibil)ca lebron si mai ales wade sa iasa mvp(lebron poate daca castiga cavs 50-52 meciuri si are statsuri bune
dar nu garantat)

daca am gresit undeva la statistici va rog sa ma corectati

cgrecu
15th September 2008, 20:12
o mare parte a ziarishtilor care voteaza au ca si criteriu 50 victorii, cu alte cuvinte e foarte greu sa cishtigi MVP la o echipa in jur de .500. De-aia nici nu a cishtigat lebron anul trecut, cind a avut un sezon extraordinar statistic, cu mult peste oricare alt jucator. Anul asta va fi o lupta intre lebron si cp3 - foarte putzin probabil sa iasa altcineva (poate howard daca orlando joaca peste asteptari).

rudygay
15th September 2008, 20:42
Modul si criteriile in care se acorda titlul de MVP este de cele mai multe ori de Rahat.

MVP-ul ar trebui acordat jucatorului ,parerea mea,doar din punct de vedere statistic si nu daca jucatorul respectiv ajunge s-au nu in playoff cu echipa,s-au sa aibe nu stiu cate victori

KingMJames
15th September 2008, 21:41
nu exagera cu cratima acum.:no:

caseta
16th September 2008, 01:34
Modul si criteriile in care se acorda titlul de MVP este de cele mai multe ori de Rahat.

MVP-ul ar trebui acordat jucatorului ,parerea mea,doar din punct de vedere statistic si nu daca jucatorul respectiv ajunge sau nu in playoff cu echipa, sau sa aibe nu stiu cate victori

stats nu sunt 100% relevante. daca era doar dupa stats, nash nu lua niciodata mvp-ul, ori basketul e un sport de echipa, in timp ce stats sunt individuale. si, cel putin deocamdata, nu exista stats care sa reflecte complet contributiile unui jucator. de ex in cazul lui rodman, fara care bulls nu ar fi luat al 2-lea 3peat, daca te uiti la boxscore nu vezi nimic in afara de rebounds. nu vezi defense, nu vezi modul in care isi enerva adversarii pt a-i face sa comita greseli, nu vezi cum aruncindu-se dupa vreo minge cu riscul de a-si crapa capatina aia tembela energiza publicul care la rindul lui energiza echipa.

compromisul cu "cel mai bun jucator al echipei cu cele mai multe W" e exact asta: un compromis. e relativ flexibil pt ca nu trebuie neaparat ca echipa sa aiba most W (vezi chiar kobe sezonu trecut), dar cel care cistiga trebuie sa fie perceput ca leaderul indiscutabil al echipei si cel mai bun jucator al ei, iar numarul mare de W e o cerinta pt a arata ca in afara de faptul ca produce stats foarte bune, jucatorul respectiv e in stare sa isi conduca echipa la victorie.

Kobe24
16th September 2008, 11:04
Modul si criteriile in care se acorda titlul de MVP este de cele mai multe ori de Rahat.

MVP-ul ar trebui acordat jucatorului ,parerea mea,doar din punct de vedere statistic si nu daca jucatorul respectiv ajunge s-au nu in playoff cu echipa,s-au sa aibe nu stiu cate victori

off-topic
wow,just wow.
daca se intampla o singura data, exista scuza greselii, dar asa...
ar trebui sa se bage un sistem de penalizare pentru greseli de genul asta:rosu:
on topic
daca mai progreseaza un pic, probabil al jefferson ar putea fi favorit pentru mvp.
de fapt anul trecut jefferson ar fi trebuit sa fie inaintea lui garnett(de departe).:rolleyes:

Lover
16th September 2008, 12:42
asa s`ar putea ca jucatorii sa joace pentru ei si nu pentru echipa, nu ar face deloc bine baschetului cu siguranta :P

Raptor
16th September 2008, 16:52
Corect^^^

rudygay
16th September 2008, 17:35
Corect,dar tot statisticile primeaza in procent de 85-90%.

De fiecare data un MVP a EXCELAT la cel putin una dintre cele 4 statistici importante(ppg,apg,rpg,bpg)fata de ceilalti jucatori din liga.

Stats nu sunt individuale,sunt in aproape egala masura si pt respectivul si pt echipa

rudygay
16th September 2008, 17:54
off-topic
wow,just wow.
daca se intampla o singura data, exista scuza greselii, dar asa...
ar trebui sa se bage un sistem de penalizare pentru greseli de genul asta:rosu:
.:rolleyes:

Cate etape sunt eliminat?...apropo,cred esti idolul meu.

Ramane sa mai meditez putin asupra acestui cartonas grosolan:)

Iti urez succes in legatura cu sistemul de penalizare.Anunta-ma cand trece de Camera Deputatilor

Irimus
16th September 2008, 18:37
Modul si criteriile in care se acorda titlul de MVP este de cele mai multe ori de Rahat.

MVP-ul ar trebui acordat jucatorului ,parerea mea,doar din punct de vedere statistic si nu daca jucatorul respectiv ajunge s-au nu in playoff cu echipa,s-au sa aibe nu stiu cate victori

pe bune?chiar ai putut sa zici asa ceva? :headbang: in cazul asta All Jeferson trebuia sa fie Mvp. :headbang:

rudygay
16th September 2008, 19:25
pe bune?chiar ai putut sa zici asa ceva? :headbang: in cazul asta All Jeferson trebuia sa fie Mvp. :headbang:

E parerea ta ca trebui sa fie,dar nu are cum in conditiile in care mai are de lucrat in defensiva,iar in ofensiva trebuie sa lucreze la mid-range shooting.

Sunt foarte increzator ca va deveni MVP in maxim 3-4 ani cand si echipa lui va creste dpdv valoric..numai asa,din pacate,se poate:D

nba28
16th September 2008, 20:00
jefferson la minnesota nu cred ca ara sanse mai deloc sa devina mvp.......dar sa vedem echipa se poate imbunatati in viitor

cgrecu
16th September 2008, 20:15
jefferson nu cred ca va fi niciodata mvp. Imi pare rau ca trebuie sa zic asta, pentru ca a fost principalul meu contributor in fantasy league anul trecut. Dar, defensiv e considerat slab si joaca la o echipa de kkt care cel putzin o vreme va ramine de kkt (daca nici garnett nu a reushit mare brinza, nu prea il vad pe jefferson sa schimbe ceva). E drept ca jucatori care nu au excelat defensiv (nash, nowitzki) au cishtigat MVP, dar echipele lor au avut performantze exceptionale in sezoanele alea.

Anyway, deocamdata sa ajunga big Al la all-star game, si dupa aia potzi vorbi de MVP :)

Irimus
16th September 2008, 23:36
E parerea ta ca trebui sa fie,

=)) nu e parerea mea..e parerea ta.faceam misto de faptul ca ai zis ca mvp-ul ar trebui acordat dupa staturi..si ti l-am dat exemplu pe al jefferson care a avut staturi de excepetie la o echipa care a castigsat 20 de meciuri.ala e mvp?

Bogeyman
17th September 2008, 18:05
=)) nu e parerea mea..e parerea ta.faceam misto de faptul ca ai zis ca mvp-ul ar trebui acordat dupa staturi..si ti l-am dat exemplu pe al jefferson care a avut staturi de excepetie la o echipa care a castigsat 20 de meciuri.ala e mvp?

da...e mvp...mvp-ul echipei :rolleyes:

nba28
17th September 2008, 18:45
eu as pune pariu ca mvp-ul va veni din west si as vrea tare mult sa iasa CP3 pentru ca merita mult premiul.........zic ca va veni din west pt. ca cu exceptia lui iverson in 2001 si a lui MJ(6 ori) na mai fost vreun catigator de vro 23 de ani din est

nba28
17th September 2008, 18:46
si chiar daca lebron are potential cu cleveland sa iasa mvp ma tem ca mai mult de mvp nu va putea fi cu aceasta echipa.....sincer nu vad pe cleveland castigand vreun titlu in viitorul apropiat

cgrecu
17th September 2008, 19:48
daca lebron repeta sezonul de anul trecut, va fi favorit. cleveland sunt clar mai buni anul asta, mo williams >>> gibson. Si draft pickul lor (jj hickson) are sanse sa fie foarte bun. Daca ajung la 50 victorii, lebron va fi MVP imo.

nba28
17th September 2008, 20:07
sa stii ca e destul de strans....pt.ca hornets sau intarit deasemena cu posey si daca fac ca anul trecut 55-57 w in WEST se joaca strans intre CP3 si Lebron

cgrecu
18th September 2008, 03:56
eu ash merge pe chris paul, am o slabiciune pentru point guards care joaca team-first (nash, paul etc). Imi vine greu sa admit, dar anul trecut paul a fost clar si fara echivoc peste nash. Dar e greu, ca si lebron e absolut senzational. Cred ca daca ar trebui sa votez ash da cu banu, nu vad cum potzi decide intre cei 2.

Bogeyman
18th September 2008, 14:22
va fi egalitate

rudygay
18th September 2008, 15:03
ti l-am dat exemplu pe al jefferson care a avut staturi de excepetie la o echipa care a castigsat 20 de meciuri.ala e mvp?

A avut stats-uri foarte bune,nu de exceptie.

De exceptie ar fi insemnat 25-26 ppg si intre 12-14rpg

Stiu ca te-ai referit dpdv statistic,iar eu ti-am explicat tot din dpdv statistic de ce nu poate fi luat macar in considerare pt "mvp"

cgrecu
18th September 2008, 20:11
howard >> jefferson aproape in toate categoriile, plus echipa lui a avut 50 victorii. Jefferson nici macar nu a prins all-star, mai e mult pina sa inceapa sa fie considerat mvp candidate.

John
18th September 2008, 20:26
Top 20 centers in the NBA :

1.Dwight Howard, Orlando
2.Yao Ming, Houston
3.Andrew Bynum, Lakers
....
http://www.sportsline.com/nba/story/10977659


Top 20 power forwards :

1.Tim Duncan, San Antonio
2.Amare Stoudemire, Phoenix
3.Kevin Garnett, Boston
....
http://www.sportsline.com/nba/story/10982501

rudygay
18th September 2008, 20:32
Amare Stoudemire ar trebui sa fie NO 1

Raptor
19th September 2008, 00:12
Asa e. Coward are 0 (zero) low post game, cel putin ofensiv.

caseta
19th September 2008, 11:54
Amare Stoudemire ar trebui sa fie NO 1

la ce ? la PF ? duncan inca e mai bun decit el pt ca duncan contribuie si on D. amare e de multe ori lost on D, daca il urmaresti o sa vezi ca nu joaca help D cum ar trebui. la cit de atletic e, ar putea fi un excelent help defender. oricit e nash acuzat ca e slab defender, interior D e muuuuult mai importanta decit perimeter D si daca amare ar fi fost un bun defender sansele lui suns la titlu ar fi fost mult mai mari.

in ultimii 20 de ani nu pot sa gasesc vreo campioana care nu a avut strong interior D, doar perimeter D. cel mai aproape ar fi bulls, dar la ei rodman se apara la PF/C advers si, la vremea aia, era printre foarte putinii capabili sa se apere 1-1 la shaq.


Asa e. Coward are 0 (zero) low post game, cel putin ofensiv.

nu e chiar zero si inca lucreaza la el. tine cont de steve nash, de faptul ca suns jucau mult mai rapid decit magic (deci aveau mai multe posesii pe meci) si o sa vezi ca diferenta de stats (ppg) intre amare si howard nu mai e asa de mare. amare are mid range J si e clar mai skilled ofensiv, dar daca as avea de ales, tinind cont si de D, l-as alege pe howard inaintea lui amare. si imi place amare mult de tot.

Razvan P
19th September 2008, 12:02
pe langa faptul ca Duncan e peste Amare, eu cred ca si KG e peste Amare (in momentul asta)

KingMJames
19th September 2008, 16:06
de acord.are J mai bun,isi creeaza ocazia sa arunce mai bine,are miscari low post mai bune,D e mai bun si e chiar si un pasator mai bun (nu ca acest aspect este unul fundamental in jocul lui kg,dar este mai bun decat la amare).

cgrecu
19th September 2008, 16:12
amare e spectaculos, si ofensiv e poate cel mai bun PF din liga in momentul asta (poate doar duncan si nowitzki sa fie peste el). Dar in aparare stoudemire e departe de nivelul duncan/garnett, si daca iei tot in considerare, nu ai cum sa il pui peste cei 2. Eu nu l-ash fi pus nici macar in top 3, dupa mine duncan/garnett/nowitzki sunt top 3.

Howard are ceva low post game si a crescut mult in directzia asta, dar e foarte weak pe jump-shot. Daca e aparat de cineva care e solid in low-post defense (wallace de exemplu), devine foarte greu sa domine jocul, mai ales ca arunca si foarte slab de la linie. Din pacate, nu prea mai sunt centri super-capabili in liga, asha ca daca il excluzi pe duncan (care joaca centru de-facto), doar yao ii poate disputa lui howard dreptul la #1. Dar Yao e mereu accidentat, nu e nici pe departe asha durabil ca si howard, poate daca ar fi in stare sa joace un sezon intreg ar fi mai echilibrat intre cei 3.

Si daca tot a venit vorba de top, mi se pare exagerat ca bynum e pe 3, deocamdata a avut 2 luni in care a jucat bine in cariera lui, si vine dupa o accidentare serioasa. Poate dupa sezonul asta - dar acum e prematur. Bine ca nu l-au pus pe Oden #3 ... :)

Bogeyman
19th September 2008, 16:21
Top 20 centers in the NBA :

1.Dwight Howard, Orlando
2.Yao Ming, Houston
3.Andrew Bynum, Lakers
....
http://www.sportsline.com/nba/story/10977659


Top 20 power forwards :

1.Tim Duncan, San Antonio
2.Amare Stoudemire, Phoenix
3.Kevin Garnett, Boston
....
http://www.sportsline.com/nba/story/10982501

niste clasamente idioate...nu-mi vine sa cred...ce dracu a facut Bynum sa fie pe 3?...a jucat 35 de meciuri...alaturi de Oden is cei mai overrated

iar sa zica careva ca Amare e peste Duncan?...sa se impuste ACUM...
nu o sa mai fie in istorie un PF mai eficient ca Duncan...pune-t pe amare sa joace intr-un sistem ca la Spurs si ajunge pe bench

rudygay
19th September 2008, 16:47
pune-t pe amare sa joace intr-un sistem ca la Spurs si ajunge pe bench

hai sa nu exageram..sunt constient ca Kevin Garnett si Duncan(si nu numai)sunt mai buni pe plan defensiv ca Amare,dar pe plan ofensiv este cel mai bun(mai ales de cand a devenit a deadly mid-range shooter) si aici ma refer in special la sezonul trecut.

nba28
19th September 2008, 18:04
Before February's cruel injury, Bynum lit the galaxy ablaze. The numbers were unspeakable for a 20-year-old: a double-double with two blocks in less than 30 minutes of work. If he's still learning the game and finding his body, the rest of the league is in immense trouble.

Again: what Bynum did last season in 35 games ... no one saw that coming so quickly. Look how his age-20 season compares to these recent young behemoths at the same age.

So, at age 20, Bynum was a better scorer, rebounder and shotblocker than every notable recent big man who was in the league by age 20 ... including Dwight Freaking Howard. And it can be argued Bynum's body was behind Howard and Jefferson at this point -- both those fellows came into the lig built like oxen. Bynum had baby fat and intsy calves last October when he started this mess.

intradevar a jucat putin sezonul trecut(35 meciuri)dar in 28 min statsurile sale sunt remarcabile.....are doar 20 ani nu putea face mare lucru in cariera inca dar daca ma uit la alti centri din clasament consider ca ar fi in top 5 orice sar spune

nba28
19th September 2008, 18:08
http://www.blogsmithmedia.com/nba.fanhouse.com/media/2008/09/bynumgraph-tz-425.jpg

cgrecu
19th September 2008, 20:28
cred ca ai pierdut esentza din articolul ala, cheia era "la 20 ani". Topul respectiv evalueaza centrii din nba la momentul prezent. Daca ar trebui sa alegi pentru sezonul asta un centru (si faci abstractzie de virsta), pe cine preferi Marcus Camby sau Bynum? samd. Camby a avut mai multe puncte, recuperari, blocks, assists si steals decit Bynum + mai bun aparator.

Nu uita ca Bynum joaca la LA, unde kobe si odom atrag toata atentzia - chestie care ii da ocazia sa aiba multe recuperari si put-backs. Nimeni nu zice ca sky is not the limit pentru bynum, dar e absurd sa zici ca bynum e al 3-lea centru ca valoare in liga in momentul asta. Si cine a scris articolul ala sa se uite la numerele lui horford, care (exceptind blocks), sunt aproape la fel de mari, si horford era rookie si a avut aproape double-double pe tot sezonul, nu doar pe primele 2 luni.

nba28
19th September 2008, 20:46
ppg camby a avut mai putine si sa nu uitam ca joaca cu 10 min mai mult....in plus bynum nici macar na fost titluar la inceputul sez.trecut si am zis ca e in top 5 nu pe podium.....si vorbind de horford are baiatu 22 de ani si a debutat dupa vro 3 sezoane in colegiu pe cand bynum a intrat la 17 ani....si fi sigur ca si bynum avea double-double tot sezonul daca nu se accidenta pt.ca juca din ce in ce mai bine

nba28
19th September 2008, 20:56
si horford joaca la atl si nu la lakers.......sa zicem de ex. un al jefferson daca juca la o echipa de top avea 21-10 nici vorba e un jucator bun intr-o echipa slaba....asa ca atunci cand comparati jucatorii uitativa si la echipe....pai bynum de juca la atl crdeti ca nu avea statsuri mai bune?

rudygay
19th September 2008, 21:15
sa zicem de ex. un al jefferson daca juca la o echipa de top avea 21-10 nici vorba e un jucator bun intr-o echipa slaba

Daca juca la o echipa mai buna avea statistici mai bune(cel putin ppg)

All Jefferson a muncit mult pt acele puncte,se lupta din greu in caciula,nu avea om care sa-i dea mingea servita,ceea ce nu pot sa zic despre Bynum,Howard,
Chandler,Amare

John
19th September 2008, 23:04
cred ca ai pierdut esentza din articolul ala, cheia era "la 20 ani". Topul respectiv evalueaza centrii din nba la momentul prezent. Daca ar trebui sa alegi pentru sezonul asta un centru (si faci abstractzie de virsta), pe cine preferi Marcus Camby sau Bynum? samd. Camby a avut mai multe puncte, recuperari, blocks, assists si steals decit Bynum + mai bun aparator.


nu prea e la prezent, in articol sccrie :
Here are the top 20 centers in the NBA, based on players' projected impact on the 2008-09 season

John
19th September 2008, 23:11
a mai aparut inca o categorie la top :

Top 20 small forwards :

1.LeBron James, Cleveland
2.Carmelo Anthony, Denver
3.Paul Pierce, Boston
4.Ron Artest, Houston
5.Richard Jefferson, Milwaukee
......
http://www.sportsline.com/nba/story/10984434

caseta
20th September 2008, 01:34
si horford joaca la atl si nu la lakers.......sa zicem de ex. un al jefferson daca juca la o echipa de top avea 21-10 nici vorba e un jucator bun intr-o echipa slaba....asa ca atunci cand comparati jucatorii uitativa si la echipe....pai bynum de juca la atl crdeti ca nu avea statsuri mai bune?

daca juca la hawks nu avea stats mai bune. nu cind jj si josh smith iau majoritatea FGA. jefferson e caz clar de good player on a bad team. intr-o echipa buna nu ar avea aceleasi stats. de fapt, hawks SUNT o echipa mai buna decit wolves.

si daca vrei exemplu clar si recent de jucatori ale caror stats scad cind ajung on a good team - celtics. garnett, ray ray si pierce, toti au avut stats mai slabe.

Raptor
20th September 2008, 02:00
Si au castigat titlul...

cgrecu
20th September 2008, 03:02
plus ca nu a zis nimeni ca horford joaca la lakers :)
horford la atl si bynum la lakers au avut roluri similare, ambii erau a 4-a sau a 5-a optziune in atac, majoritatea punctelor le fac prin put-backs pe aruncari ratate de kobe sau jj. Nu vreau sa crezi ca am ceva cu bynum, si eu il vad ca un top 3 centru in 2-3 ani (howard, oden, bynum - par a fi centrii valoroshi ai urmatorii decade). Dar acum (sau chiar sezonul urmator), nu il vad pe bynum in top 5. Ash fi multzumit sa ishi mentzina productzia de anul trecut, dar ma indoiesc, pentru ca gasol o sa ii manince din recuperari (si automat din puncte) si din blocks. Mai degraba il vad pe oden sa aiba un sezon mai bun decit pe bynum.

In opinia mea, sunt destui centri experimentzatzi ca si camby, kaman, chandler, ilgaskas, chiar is okur sau dalembert care vor avea un sezon mai bun decit bynum. Kaman a avut un sezon monstru anul trecut, dar e posibil sa scada statistic daca camby ramine in LA (putzin probabil zic eu). Chiar si pe Haywood l-as lua inaintea lui Bynum (pentru un sezon), ca sa nu mai zic de Jermaine O'Neal (daca e sanatos un sezon intreg).

Bynum are un viitor mare daca ramine sanatos, dar mai e pina ajunge in top 5.

Nan
20th September 2008, 10:59
plus ca nu a zis nimeni ca horford joaca la lakers :)
horford la atl si bynum la lakers au avut roluri similare, ambii erau a 4-a sau a 5-a optziune in atac, majoritatea punctelor le fac prin put-backs pe aruncari ratate de kobe sau jj. Nu vreau sa crezi ca am ceva cu bynum, si eu il vad ca un top 3 centru in 2-3 ani (howard, oden, bynum - par a fi centrii valoroshi ai urmatorii decade). Dar acum (sau chiar sezonul urmator), nu il vad pe bynum in top 5. Ash fi multzumit sa ishi mentzina productzia de anul trecut, dar ma indoiesc, pentru ca gasol o sa ii manince din recuperari (si automat din puncte) si din blocks. Mai degraba il vad pe oden sa aiba un sezon mai bun decit pe bynum.

In opinia mea, sunt destui centri experimentzatzi ca si camby, kaman, chandler, ilgaskas, chiar is okur sau dalembert care vor avea un sezon mai bun decit bynum. Kaman a avut un sezon monstru anul trecut, dar e posibil sa scada statistic daca camby ramine in LA (putzin probabil zic eu). Chiar si pe Haywood l-as lua inaintea lui Bynum (pentru un sezon), ca sa nu mai zic de Jermaine O'Neal (daca e sanatos un sezon intreg).

Bynum are un viitor mare daca ramine sanatos, dar mai e pina ajunge in top 5.

Sunt de acord cu tine . Dar Haywood ? Sa nu exageram . Chiar pt un sezon cum zici tu ... nu cred ca o sa fie nici apropiate statisticile lor .

Irimus
20th September 2008, 16:30
Bynum e bun.Fara diuscutie. Insa este, datorita faptului ca joaca la Lakers,cel mai oerrated jucator din Nba.De departe...

Bogeyman
20th September 2008, 16:54
Bynum e bun.Fara diuscutie. Insa este, datorita faptului ca joaca la Lakers,cel mai oerrated jucator din Nba.De departe...

:ok:

cgrecu
20th September 2008, 18:05
complet de acord - anul trecut gasol nu cred ca era in top 10, si acum e parca #4 la PF ...

Bogeyman
20th September 2008, 19:00
complet de acord - anul trecut gasol nu cred ca era in top 10, si acum e parca #4 la PF ...

e vorba de lakers...cred ca trebuie sa ne obisnuim cu astfel de tampenii...sau chiar sa le ignoram total

nba28
20th September 2008, 19:21
de fapt e pe 7 dar tot overrated ii

Zabriskie
20th September 2008, 22:32
ma distreaza la culme chestiile astea cu overrated si usurinta cu care se arunca la diversi jucatori care au ajuns in varf, acum cateva luni parca se discuta la un filmulet despre cat de ridicat este nivelul si despre cat de capabili sunt jucatorii, ori acum gasol sau amare sunt overrated pt ca sunt vreo 3 insi mai buni ca ei in toata lumea :D

KingMJames
21st September 2008, 01:21
fals...despre amare nu s-a zis ca e overrated.ci doar ca nu este mai bun overall ca duncan si kg.atat.

ps.cel putin asta garantez pt mine si pt cativa care nu au spus si nu ar spune ineptia asta :P

caseta
21st September 2008, 03:19
ma distreaza la culme chestiile astea cu overrated si usurinta cu care se arunca la diversi jucatori care au ajuns in varf, acum cateva luni parca se discuta la un filmulet despre cat de ridicat este nivelul si despre cat de capabili sunt jucatorii, ori acum gasol sau amare sunt overrated pt ca sunt vreo 3 insi mai buni ca ei in toata lumea :D

poti sa fii foarte bun si tot sa fii overrated. de ex kobe, cind cineva spune ca e la fel de bun ca jordan sau chiar mai bun inseamna ca il overrate. de fapt cine spune ca e chiar mai bun nu e doar nebun si prost, ci comite si o blasfemie :P

SicaKB24
21st September 2008, 19:28
si horford joaca la atl si nu la lakers.......sa zicem de ex. un al jefferson daca juca la o echipa de top avea 21-10 nici vorba e un jucator bun intr-o echipa slaba....asa ca atunci cand comparati jucatorii uitativa si la echipe....pai bynum de juca la atl crdeti ca nu avea statsuri mai bune?

vad ca puneti accent prea mult pe statistici ... ma rog ... si eu ca fan Lakers , nu cred ca despre Bynum se poate spune ca e in top 3 Centers INCA , dar Drew este prezent in acel top doar pentru faptul ca ar putea ajunge un Centru calumea in NBA (gen old school) , tanar , de perspectiva , joaca destul de bine , este antrenat de o legenda , are coechipieri capabili sa-l joace ... si asa mai departe. NBA-ul sufera la capitolul pivoti ... oricum daca Howard a ajuns "the best center" ... nici Bynum nu e foarte deaprte ... ;)

nba28
21st September 2008, 20:01
howard e bun pt. ca e si rezistent....a jucat toate meciurile in cele 4 sezone in care a jucat.el practic a fost titluar din primul meci la magic si joaca f multe minute....mare lucru sa nu ratezi vreun meci 4 ani in conditiile care joci cam 36 min pe meci cat joaca el in medie

cgrecu
21st September 2008, 20:20
nu cred ca in asta consta valoarea lui ... dar de rezistent e rezistent, mai ales ca joaca foarte fizic si se impinge sub panou cu cei mai puternici jucatori din echipele adverse.

Bogeyman
21st September 2008, 20:55
in fine...ati vazut ca DJ Mbenga joaca in nationala Belgiei? =)))
e si jucator de nationala =)))
si sa-l mai vorbiti careva de rau...

caseta
22nd September 2008, 00:58
nu te lua de DJ ca ai probleme cu raptor.
:D

Raptor
22nd September 2008, 01:19
Mbenga i-a pus capac lu' Kobe pe dunk... mai vedem noi cine nu e smecher... :nah:

http://www.youtube.com/watch?v=ZBaBcjHs3hA

IESIIIIIIIIIIIII^^^^ :D

Bogeyman
22nd September 2008, 14:09
dar se pare ca DJ e un bun shot blocker

Raptor
22nd September 2008, 19:04
Sau nu...

http://www.youtube.com/watch?v=uhZMYsncejU