PDA

View Full Version : Ne vom... desfiinta ?



ADelPiero
5th June 2004, 23:32
După un campionat de vis, formaţia albaiuliană este copleşită de un viitor sumbru

Nici nu s-au stins ecourile unei stagiuni superbe a fotbalului al­ba­iulian, cu o echipă, FC Unirea, ce efectiv a entuziasmat în bătălia cu protipendada autohtonă, că au şi apărut grijile pentru formaţia din Cetatea Marii Uniri. Chiar dacă a depăşit un hop important, prin obţi­nerea licenţei, pentru Alba problemele sunt în continuare acute, ma­jo­ritatea jucătorilor de bază fiind pe picior de plecare. Paleacu este aproape sigur transferat la Dinamo, de asemenea, ieri dimineaţă D. Miclea şi Ov. Maier au fost prezenţi în "Gruia" pentru a discuta even­tualitatea înrolării sub comanda lui Şunda! În plus, Fl. Cotora (FC Sibiu, CFR Cluj), C. Bar (CFR Cluj), Găldean (prima ligă în Israel sau FC Braşov), Iurişniţi (CFR Cluj şi Dinamo) sunt alţi echipieri reprezentativi ai "alb/negrilor" care ar putea părăsi în această vară echipa albaiuliană. Descinderea celor doi fotbalişti la tratative, lucru anormal, ambii fiind sub contract cu Unirea, a fost comentată diferit de diriguitorii clubului. "Le-am spus jucătorilor că au acceptul să tra­teze cu echipele care-i doresc, dar, în cele din urmă, noi condu­ce­rea vom lua hotărârea. Maier şi Miclea nu vor fi amendaţi. Bine­în­ţeles că avem un plafon de la care plecăm cu negocierile şi nu-i ce­dăm chiar pe gratis, deşi în cazul unei oferte favorabilă pentru club, aş fi nebun să nu-i dau. În iarnă am ţinut la preţ când a fost dis­cuţia cu plecarea lui Moldovan la Dinamo şi am adus bani de acasă pentru echipă. Gândim strategia despărţirii de anumiţi jucători şi în funcţie de ce vom putea transfera. Cu CFR Cluj n-am stabilit nimic con­cret. Există mai multe variante: cedarea la pachet, eventual schim­buri de jucători, însă sub 50.000 $ pentru fiecare nu coborâm", a declarat Emanoil Savin. O opinie total diferită, chiar antagonică are, în schimb, preşedintele exe­cutiv Viorel Măluşel. "În primul rând a greşit clubul respectiv, jucătorii sunt sub contract până în 2005. Sub nici o formă CFR Cluj n-avea voie să discute cu fotbaliştii, chiar mă gândesc să-i reclam pe feroviari la Ligă şi la Federaţie. Nu ştiu dacă-i sancţionăm pe jucătorii respectivi, deşi aşteptam o altă ţinută de la Maier şi Miclea, măcar să ne comunice ce intenţionează să fa­că. Nimeni nu pleacă cum vrea de la Unirea. Pentru Şunda le dau drumul dacă plăteşte câte 500.000 $ pentru fiecare". :headbang:

Catalanul
5th June 2004, 23:36
sper sa nu va desfiintati
si daca doamne fereste, se va intampla acest lucru, sper ca jucatorii (mai ales banatenii) sa se intaoarca la echipa lor de suflet POLI TIMISOARA

ADelPiero
5th June 2004, 23:40
mai degraba ... merg la Sunda .. inapoi...
orice se poate intampla :ciocan:

unirea
6th June 2004, 02:45
:(

FreeMinds
6th June 2004, 17:08
nu este chiar sfarsitul lumii or sa plece uni or sa vina alti (sa speram ca la fel de buni )

Apulum Unirea Alba-Iulia ramane ce a fost si chiar mai mult (sa speram) :)

/hello /hello /hello /hello