PDA

View Full Version : Ingerii Portii



Leo
13th September 2008, 10:45
Ne vom ocupa de cei mai valorosi portari de-a lungul timpului .

Leo
18th October 2008, 14:15
De-a lungul anilor, Dinamo a avut tot timpul portari valoroși, care nu s-au remarcat doar în Ștefan cel Mare ci și la echipa națională. Numele lor vor rămane tot timpul în memoria adevăraților fani dinamoviști care i-au văzut evoluand sau care doar au auzit de ei.

Leo
18th October 2008, 14:18
Gheorghe Lăzăreanu
S-a lăsat de fotbal la 24 de ani


S-a născut pe 6 mai 1924, în localitatea Gherla. De la 13 ani a jucat fotbal, dar și polo și hochei, la Mureșul Targu Mureș. În 1940, Lăzăreanu s-a mutat la Timișoara, unde a jucat pană în 1946, cand a venit la București, la Ciocanul, de unde, în 1947, a trecut la A.S.A, iar din vara lui 1948 a ajuns la Dinamo. După 1949, a părăsit fotbalul de performanță. Cu toate că s-a retras la nici 25 ani, preferand să lucreze în construcții, a fost considerat unul dintre cei mai buni și talentați portari români. A apărat de 50 de ori în prima divizie și de 4 ori în echipa națională.

Leo
18th October 2008, 14:19
Florea Birtașu
Portarul începuturilor


În anii '50, poarta dinamovistă a fost apărată timp de trei sezoane de Florea Birtașu. În istoria clubului alb-roșu, el a fost al doilea nume mare de goal-keeper rămas în memoria suporterilor, după Lăzăreanu. A strans în total 96 de meciuri în prima divizie, de-a lungul timpului mai evoluand la Flacăra București și Progresul București. Retragerea din fotbal și-a făcut-o însă în Divizia B la CFR Roșiori.

Leo
18th October 2008, 14:22
Ilie Datcu


Ilie Datcu s-a născut la Mediaș (20.07.1937), dar a făcut carieră în țară, la Dinamo, unde a ajuns la începutul anilor '60. A evoluat în tricoul alb-roșu 8 sezoane consecutive, adunand 166 de meciuri în prima divizie, înainte de a părăsi Dinamo și țara, pentru a evolua în Turcia, la Fenerbahce Istanbul. Pînă la 37 de ani, cînd s-a retras de la Fenerbahce, a strans și 22 de partide în cupele europene. În anii '60, Datcu avea la Dinamo un concurent valoros, pe Ioan Uțu, cu care făcea adesea rocadă în poartă. "Ilie Datcu a fost un portar foarte bun, un băiat serios care dădea multă încredere echipei. A fost un portat de bază, care ne ajuta tot timpul. Atît la Dinamo, cît și la echipa națională a fost un coleg și portar excepțional", și-a amintit Ion Pîrcălab.

Leo
18th October 2008, 14:23
Narcis Coman
Cel mai bun fotbalist român în 1978


S-a născut pe 5 noiembrie 1946, la Giurgiu. A fost legitimat în 1961, la Olimpia Giurgiu, iar din 1964 s-a transferat la Oltenița. A ajuns apoi la UTA, iar pe 26 septembrie 1965 a debutat în Divizia A, în meciul Știința Craiova - UTA 2-0. A apărat de-a lungul vremii la FC Argeș, Dinamo, Dunărea Giurgiu, Steaua, FCM Bacău și CS Tîrgoviște. A fost declarat cel mai bun fotbalist român, în anul 1978!

"M-am apucat de fotbal la 13 ani și la 19 ani am debutat în prima divizie. Am fost nebun după fotbal, pot spune că acest sport a fost viața mea. Cariera mea a fost una extraordinară. Cand intram pe stadion era o atmosferă incendiară, aveam sentimentul că se prăbușeau tribunele pe noi. Era un adevărat spectacol, totul a fost extraordinar!", a spus Coman despre perioada petrecută la Dinamo.

Leo
18th October 2008, 14:25
Mircea Constantinescu
Trei titluri cu Dinamo


Născut pe 25.02. 1945, a jucat pentru prima dată fotbal la Tecuci și apoi la Politehnica Iași. A urmat o perioadă frumoasă la Dinamo, în intervalul 1970-1976, unde a cucerit trei titluri. CEi care l-au văzut jucand povestesc că era un portar talentant, cu o detentă extraordinară și cu o priză foarte bună de balon. A evoluat peste 307 jocuri în prima divizie și doar de două ori la echipa națională. După ce a renunțat la fotbal, a devenit arbitru, făcand parte din lotul de elită. "Un portar cu calități foarte bune, care și-a făcut foarte bine meseria în poarta clubului Dinamo. A fost unul dintre cei mai mari portari ai acestui club și merită toată recunoștința din partea noastră. Ca orice portar au mai existat și momente mai slabe, dar întotdeauna a fost aplaudat de publicul venit la stadion", a vorbit cu plăcere despre Mircea Constantinescu, unul dintre jucătorii cu care a evoluat la Dinamo, Florin Cheran.

Constantinescu avea un rival extrem de valoros la Dinamo, pe Iosif Cavai (01.01.1951), care a îmbrăcat tricoul alb-roșu în aceeași perioadă. În prima divizie, Cavai a apărat în peste 370 de meciuri, fiind unul dintre cei mai experimentați portari ai clubului din Șoseaua Ștefan cel Mare.

Leo
18th October 2008, 14:27
Dumitru Moraru
8 ani la Dinamo


A început fotbalul în 1966 la Metalul București, pe cînd avea 10 ani, iar în anul 1974, s-a transferat la Steaua, debutand în prima divizie pe 25 august 1974, într-un meci cu Dinamo, încheiat cu victoria "cainilor"! A evoluat la Steaua pană în 1978, de acolo ajungînd la Sportul Studențesc, din 1981 oprindu-se la Dinamo. Timp de 8 ani viața sa s-a legat de echipa din Ștefan cel Mare. Portar talentat, cu un dezvoltat simț al plasamentului, cu o excelentă priză de balon, Moraru și-a înscris în palmares 5 titluri, 3 cu Dinamo și 2 cu Steaua, precum și trei cupe, 2 cu Dinamo și 1 cu Steaua. După ce s-a retras, a activat ca antrenor cu portarii la echipa națională, la Dinamo și la FC Național.

Coleg la Dinamo cu Moraru, Ilie Balaci a vorbit cu plăcere despre portarul dinamovist. "Dumitru Moraru, un portar extraordinar, un coleg minunat. Îl cunosc pe Moraru înainte de a juca la Dinamo, îl cunosc de cînd avea 17 ani, am jucat împreună la juniori. L-am propus pe Mitică Moraru și la Craiova, dar nu a fost să fie", a spus Balaci.

Leo
18th October 2008, 14:30
Bogdan Stelea
Crescut în Ștefan cel Mare


Este un produs 100% al centrului de fotbal Dinamo, unde a jucat de la copii pînă la seniori. Născut în 05.12, 1967, A debutat în Divizia A, pe 20 noiembrie 1986, la meciul Dinamo-Oțelul 2-0. Cea mai bună evoluție la Dinamo a avut-o între 1989-1990, cand a cîștigat cupa și campionatul și s-a calificat în semifinalele Cupei Cupelor. Poreclit "Arnold", Stelea este portarul intervențiilor acrobatice, grație cărora și-a salvat de multe ori echipa. Din 1991, și-a început periplul internațional, iar în sezonul 2004-2005 s-a întors la Dinamo.

"Unul dintre cei mai buni portari ai clubului Dinamo, dar și ai echipei naționale. A fost un portar care a avut intervenții foarte bune, cu multă priză de balon. Ca orice portar a mai și gafat, dar intervențiile sale au rămas în memoria tuturor iubitorilor fotbalului. Stelea sau Arnold cum i se mai spune, face o figură frumoasă chiar și acum la Unirea Urziceni", a spus Ionuț Lupescu despre fostul său coleg de la Dinamo.

Leo
18th October 2008, 14:31
Florin Tene
Un titlu cu alb-roșii


Alt portar crescut de Dinamo a fost Florin Tene (născut în 10.11.1968), care a debutat în prima divizie pe 18 iunie 1987 într-un meci cu Sportul Studențesc, pierdut de Dinamo cu 5-4. A fost trimis apoi la "satelitul" Flacăra Moreni. A apărat pentru Dinamo, dar și pentru Gloria Bistrița în sezonul 1995-1996. După ce o perioadă a evoluat în străinătate, a revenit în România, mai întai la Rocar și FC Argeș, apoi la Dinamo. Cu formația din Ștefan cel Mare a cucerit un titlu. A apărat pînă în 2001 de 275 de ori în prima divizie și de 10 ori în Turcia.

Leo
18th October 2008, 14:33
Florin Prunea
Colegul și rivalul lui Stelea


Școala de portari dinamovistă a mai dat un nume mare: Florin Prunea. Născut pe 8 august 1968, și-a început cariera fotbalistică la 11 ani. A fost component al lotului național de juniori UEFA 1987. A debutat cu stangul în Divizia A, la meciul Dinamo - Sportul Studențesc 0-5, pe 31 mai 1986. La clubul la care a crescut, Dinamo, a caștigat o singură Cupă a României. După ce a părăsit formația roș-albă, Prunea a preferat să apere peste hotare, dar s-a întors la Dinamo la finele anului 2000.

"Am petrecut la Dinamo o perioadă foarte lungă și în același timp foarte frumoasă. Acolo m-am format ca jucător și tot acolo am debutat în prima divizie. N-am vrut niciodată să plec de la Dinamo, chiar dacă aveam oferte foarte tentante de la alte echipe mai puternice din campionat. Nu puteam să le întorc spatele oamenilor care m-au crescut. A fost o perioada din viața mea de care îmi voi aduce aminte tot timpul cu plăcere", a mărturisit Prunea.

necon
5th August 2010, 23:16
ca sa dai gol nu trebuie sa fi inginer, mai degraba designer