PDA

View Full Version : Zidul Alb-rosu



Leo
13th September 2008, 08:06
Ne vom opri asupra fundasilor de legenda

ANII '60
ION NUNWEILLER
''Fundas exceptional ''


Nascut la Piatra Neamt , pe 9 ianuarie 1936, la 14 ani era deja legitimat la Progresul Bucuresti. In 1951 ajungea in curtea lui DINAMO .Aici si debuta in Divizia A, in meciul cu DINAMO Brasov castigat cu 2-1 de pe 12 august 1956 .A activat la DINAMO pana in 1972, cu doua perioade de intrerupere. Inzestrat cu calitati deosebite, Nelu Nunweiller a reprezentat tipul fundasului luptator , cu un excelent joc de cap, ambitios si tenace .
A fost unul dintre cei mai puternici fundasi ai apararii dinamoviste si ai echipei nationale. Dupa ce si-a incheiat cariera de jucator , Nunweiller a preluat banca tehnica a clubului din Stefan cel Mare , cu care a castigat campionatul in 1973 si 1977 .


,,Nunweiller a fost un jucator exceptional , foarte bun coleg , un caracter deosebit . A fost fundasul care se lupta cu adversarul pt fiecare balon , ambitios si foarte talentat. M -am inteles foarte bine cu el , am petrecut impreuna o perioada frumoasa la DINAMO '' l-a caracterizat fostul sau coleg Florin Cheran .

Leo
13th September 2008, 08:33
ANII '70
CORNEL DINU
Jucatorul recordurilor


Dinu s-a nascut pe 2 august 1948 la Targoviste , iar prima legitimare la un club de fotbal a avut loc in 1963 la Metalul Targoviste . Din 1966 , Cornel Dinu a ajuns la DINAMO unde a debutatin Divizia A pe 25 septembrie intr-un meci cu Steagul Rosu , pierdut de DINAMO cu 1-0 .
Cariera ,,Procurorului'' este plina de realizari: 6 titluri de campion ,2 Cupe ale Romaniei . De 3 ori a fost desemnat cel mai bun fotbalist (1970 , 1972 , 1974). A fost primul jucator roman care a adunat peste 400 de meciuri in prima divizie , ajungand la cota de 454 de meciuri , marcand 53 de goluri . A participat la Campionatul Mondial din Mexic '70 si la Campionatul European din 1972 .

Dupa ce a renuntat sa mai practice sportul rege , Dinu a avut un traseu impresionant si in cariera de antrenor . In 1983 , DINAMO s-a calificat in semifinalele Cupei Campionilor Europeni , cu Dinu antrenor secund . In 1996 a preluat conducerea clubului in calitate de presedinte , pt ca ulterior sa opteze pt conducerea tehnica a echipei , reusind in sezonul 1999/2000sa castige atat campionatul cat si Cupa , iar in 2001 Cupa .



'' Cornel Dinu a fost un fotbalist formidabil , cu un joc spectaculos si cu o rezistenta nemaiintalnita la nici un fotbalist din ziua de astazi . Dinu era jucatorul care pe langa a juca fotbal a preferat sa mai faca si carte . Cornel Dinu avea un joc deosebit , era fotbalistul care nu statea doar pe postul lui , inainte si la mijloc , dar si in atac .
MISTER a fost unul dintre cei mai buni fotbalisti pe care i-a avut sportul romanesc '' crede presedintele LPF , Dumitru Dragomir .

Leo
13th September 2008, 08:47
AUGUSTIN DELEANU
Jucator de baza si in ''nationala ''


Deleanu s-a nascut la Magurele , intr-o zi istorica :23 august 1944 . A jucat mai intai la ASA Bucursti , acolo unde s-a si legitimat din 1960 .
In perioada 1969-1976 a jucat pt echipa dinamovista , cu care a reusit sa castige trei titluri . Deleanu s-a remarcat printr-o excelenta de joc , cu viteza de executie si combativitate . A facut parte de 25 de ori din prima reprezentativa , fiind component al echipei nationale care s-a si calificat in sferturile de finala ale Campionatului European din 1972 .
A strans peste 325 de selectii in prima divizie , unde a reusit sa marcheze 18 goluri .
Dupa ce a renuntat la fotbal , Deleanu a fost arbitru divizionar (1978/1982), iar in 1985 a fost vicepresedinte la Victoria Bucuresti .

Leo
13th September 2008, 08:56
GABRIEL SANDU
4 Titluri cu DINAMO


Bucurestean get-beget , nascut pe 7 noiembrie 1952 , Sandu a inceput fotbalul la Metalul Bucuresti . In 1970 a fost adus la DINAMO unde pana in 1979 a cucerit 4 titluri de de campion .
A fost un fundas central cu o tehnica buna foarte buna , mobil, un foarte bun jucator la jocul aerian .
A jucat 211 de meciuri in prima divizie , reusind sa inscrie de 4 ori .
In 1998 a incetat din viata .

Leo
13th September 2008, 09:13
ANII '80
IOAN ANDONE
Crescut la scoala Corvinul


S-a nascut pe 15 martie 1960 , la Spalana jud Alba . Primii pasi in fotbal i-a facut la Corvinul Hunedoara , echipa cu care a debutat in prima divizie pe 7 martie 1979 , in meciul cu Sportul Studentesc. In anul 1983 s-a transferat la DINAMO , cu care si-a inscris in parlament doua eventuri si o Cupa . Andone a evoluat la turneul final al Campionatului European Franta 1984 si la Coppa del Mondo Italia 1990 .
A jucat in peste 250 de meciuri in Divizia A , unde a inscris de 35 de ori. Dupa ce a plecat de la DINAMO , Andone si-a terminat cariera de jucator in strainatate la Herenveen . Din 1993 a devenit antrenor .

,,A fost un baiat deosebit , un colegcare m-a ajutat tot timpul cand am avut nevoie . Andone era un jucator dur , in sensul bun al cuvantului , pt ca isi dorea foarte mult victoria, in meciurile foarte importante . Cand am venit eu la DINAMO , Andone a fost unul dintre cei mai buni prieteni ai mei '' si-a reamintit fostul sau coleg Cezar Zamfir .

Leo
13th September 2008, 09:28
MIRCEA REDNIC
Campion ca jucator si ca antrenor


Tot la scoala Corvinul s-a format si Rednic . Hunedorean , nascut pe 9 aprilie 1962 , el s-a legitimat in 1976 la Corvinul echipa cu care a promovatin Divizia A in 1980 , in meciul impotriva celor de la ASA TG Mures , scor 4-1 .
A fost transferat la DINAMO in 1983 unde a cucerit 2 titluri de campion , trei Cupe , a reusit sa ajunga in semifinalele CCE , dar si in semifinalele Cupei Cupelor.
A decis sa paraseasca Romania cand s-a transferat la Bursaspor in 1991 . A mai jucat la Standard Liege si Saint Truiden W.
Rednic a reprezentat tipul fundasului modern , cu calitati fizice deosebite si cu un deosebit simt al anticipatiei .
A jucat 391 de meciuri in prima divizie , reusind sa inscrie 29 de goluri .
Din 2000 si-a inceput cariera de antrenor si a castigat un titlu cu DINAMO din aceasta postura .

Leo
13th September 2008, 09:43
MICHAEL KLEIN
Disparut dramatic


O alta valoare data de Corvinul . S-a nascut la Amnas pe 10 octombrie 1959 . A fost legitimat la Corvinul Hunedoara in 1973 , apoi in 1978 s-a transferat la Aurul Brad . Din 1989 a ajuns la DINAMO unde si-a trecut in palmares eventul .
Klein a fost un fotbalist completin egala masura aparator pe partea stanga , dar si un bun coordonator de joc .A participat impreuna cu echipa nationala a Romaniei la Euro 1984 si la Campionatul Mondial din 1990.
A parasit gruparea alb-rosie pt un transfer in strainatate la Bayer Uerdingen . La 34 de ani a suferit un accident vascular care i-a pus capat zilelor , pe 2 septembrie 1993 . A jucat in peste 320 de meciuri in prima divizie , marcand 36 de goluri .

,, A fost un coleg extraordinar , un caracter deosebit , care ne incuraja in momentele noastre grele . M-am inteles foarte bine cu el . Dupa parerea mea a fost unul dintre cei mai buni fundasi pe care i-a avut Romania '' si-a reamintit fostul sau coleg Daniel Lupu .

Leo
13th September 2008, 10:03
ANII '90
TIBOR SELYMES
,,AM FOST CAINE ROSU ''


S-a nascut in Harghita , pe 14 mai 1970 . A fost legitimat prima oara in 1983 la CSS TG Secuiesc. In 1991 a ajuns
la DINAMO , unde a castigatun titlu si o Cupa . Din 1993 a ajuns la Standard Liege .
Cu o viteza de invidiat , la inceputul carierei sale a evoluat extrema , pt ca in timp sa fie retras fundas stanga , post pe care s-a consacrat in fotbal .
A jucat in 147 de meciuri in Divizia A , reusind sa inscrie 9 goluri .

,, Am petrecut la DINAMO o perioada frumoasa din viata mea , m-am bucurat la victorii si am fost trist cand pierdeam . Cat timp am jucat la DINAMO , m-am simtit foarte bine si nu o sa regret niciodata . Am castigat un titlu de campion dar si o Cupa ! Pot spune ca am fost << caine rosu >> '' , si-a reamintit Selymes .

Leo
13th September 2008, 10:14
GHEORGHE MIHALI
O parte de viata in vestiarul alb-rosu


Nascut la Baia Borsa , pe 9 decembrie 1965 , a inceput sa joace fotbal in echipa natala , la Minerul . In 1991 vine la DINAMO pt un an , cu care cucereste titlul de campion in 1992 . Pleaca in Franta intre 1995/ 1998 , dupa care se intoarce la DINAMO si cucereste eventul in 2000.
Jucator de mare angajament , Mihali a fost apreciat pt darzenia sa . A jucat 365 de meciuri pe prima scena fotbalistica , reusind 20 de goluri .

,, DINAMO m-a scos in lume . Am jucat sapte ani la DINAMO , pe care nu ii pot uita niciodata . Am fost capitanul echipei aproape cinci ani . Pot spune ca mi-am lasat o parte din viata in vestiar ! '' a spus Mihali .

Leo
13th September 2008, 10:24
COSMIN CONTRA
Evolueaza cu sufletul


S-a nascut pe 15 decembrie 1975 la Timisoara .A debutat in prima divizie in 26 februarie 1996 in Poli - UTA (1-0). A ajuns la DINAMO la inceputul anului 1996 pt ca in 1999 sa se transfere in Spania .
Contra , un fundas dreapta ofensiv , cu o forta de patrundere extraordinara si cu o tehnica foarte buna a deposedarii s-a remarcatatat in Romania cat si in Spania .

,, Am jucat cu Cosmin foarte multe meciuri importante . Tot timpul era o atmosfera foarte buna in cadrul echipei. Cosmin este un fundas cu o forta incredibila , cu o tehnica de deposedare a adversarului impresionanta . Cosmin este fotbalistul care evolueaza cu sufletul ! '' a spus fostul coleg Florin Prunea .