PDA

View Full Version : Germania



MaPaX
4th June 2004, 22:19
Lotul nationalei Germaniei pentru EURO 2004:

Portari:
1-Oliver Kahn (Bayern Munich)
12-Jens Lehmann (Arsenal)
23-Timo Hildebrand (Stuttgart)

Fundasi:
6-Frank Baumann (Werder Bremen)
3-Arne Friedrich (Hertha Berlin)
2-Andreas Hinkel (Stuttgart)
21-Philipp Lahm (Stuttgart)
5-Jens Nowotny (Bayer Leverkusen)
4-Christian Wörns (Borussia Dortmund)
17-Christian Ziege (Tottenham Hotspur)

Mijlocasi:
7-Bastian Schweinsteiger (Bayern Munich)
8-Dietmar Hamann (Liverpool)
13-Michael Ballack (Bayern Munich)
15-Sebastian Kehl (Borussia Dortmund)
16-Jens Jeremies (Bayern Munich)
18-Fabian Ernst (Werder Bremen)
19-Bernd Schneider (Bayer Leverkusen)
22-Torsten Frings (Borussia Dortmund)

Atacanti:
9-Fredi Bobic (Hertha Berlin)
10-Kevin Kuranyi (Stuttgart)
11-Miroslav Klose (Kaiserslautern)
14-Thomas Bradric (Hannover)
20-Lukas Podolski (Köln)

fia
5th June 2004, 08:22
Daca joaca la fel ca si cu Romania, nu ii vad bine :)

MaPaX
5th June 2004, 12:33
Amical in 2 iunie: Elvetia [0 - 2] Germania 61' [0 - 1] Kevin Kuranyi 84' [0 - 2] Kevin Kuranyi

iulian
25th June 2004, 12:17
Selectionerul german Voller a demisionat ieri dimineata. Secundul Michael Skibbe îsi va parasi, de asemenea, functia. Cotidianul „Bild“ considera ca Rudi Voller plateste pentru greselile echipei. Potrivit aceluiasi cotidian, viitorul selectioner va fi fostul antrenor al echipei Bayern Munchen, Ottmar Hitzfeld

ricky
26th June 2004, 09:14
Saptamina trecuta, postul local de radio anunta ca echipa GERMANIEI si-a ales imnul neoficial : versuri pe melodia "Dragostea din tei "- O-ZONE !
Miercuri, 23.06.04, urma ca acest CD se fie pus in vinzare !
Ii zic sotiei : " sa vezi cum vine NATIONALA lui " RUUDI VÖÖÖLLER- NUMAR, NUMAR 1 !" acasa, in ritm de O-ZONE ! "

La naiba ! Macar daca apucam sa cumpar CD-ul !!! :drak:

bapsy
26th June 2004, 10:50
Dupa amicalul Romania – Germania mi-a scris un prieten neamt un mail, care mi-a placut la nebunie. Acuma, ca s-a terminat cum s-a terminat pentru Germania la Euro 2004, mi-am amintit de acel mail, si m-am gandit sa va traduc si voua un scurt citat (sper sa nu se supere :) ):

“…
Stii ca defapt pentru mine fotbalul este prea plictisitor, dar cand pierde nationala Germaniei cu 5:1 mi se pare destul de distractiv. La urma urmei moneda germana si fotbalul erau odata baza pentru mandria nationala a nemtilor. Si acuma cu ce-am mai ramas?
... “

ricky
26th June 2004, 12:32
Colegii mei de munca m-au felicitat in ziua cind RO a invins GERM !
Acum, nici macar n-au amintit de fotbal cind au facut 1-1 cu rivalii din TARA LALELELOR !
Dupa eliminare, au facut putin mishto de fotbalul german...si-atit !

In urma cu ani de zile, cind GERM a cistigat titlul european NICI UN COLEG N-A VORBIT NIMIC DE FOTBAL !
A doua zi, am indraznit sa-l intreb pe unul, mare pasionat de sport : "cum e posibil ?" (si i-am povestit de serile noastre americane )
Mi-a raspuns simplu : "vei intelege cindva ca mai importanta decit o victorie sportiva e un loc de munca si sa ai ce pune pe masa familiei, sa poti sa-ti petreci concediile pe unde vrei si cum vrei !"

Si-acum...am inteles ! :ok:
Daca in ziua in care joaca echipa NATIONALA am antrenament ATUNCI ma duc sa ma distrez ! O fac pentru mine si sanatatea mea !

aclambiron
27th June 2004, 03:32
Mi-a raspuns simplu : "vei intelege cindva ca mai importanta decit o victorie sportiva e un loc de munca si sa ai ce pune pe masa familiei, sa poti sa-ti petreci concediile pe unde vrei si cum vrei !"
Da,in principiu asa e,doar ca daca nu ai un loc de munca (sau ai) si nu ai ce sa pui pe masa,singura bucurie ramane sportul.Romanul gandeste asa:n-am ce sa mananc maine dar ce mai conteaza?!Astazi a castigat Romania si sunt fericit!

ricky
27th June 2004, 07:48
RA, cred ca ai auzit si tu vorba : " in tarile unde nivelul de trai este scazut acolo creste nationalismul !"
N-ar fi nimic rau in asta daca...victoriile noastre (fie ele si sportive) sint tot mai putine si rare la numar !

Catalanul
29th June 2004, 21:59
nemtii au plecat acasa si de aceasta data fara sa castige vreun meci
Germanii nu au mai castigat un meci in cadrul europenelor din 1996 cand a castigat finala in fata cehiei cu scorul de 2-1
de atunci palmaresul nemtilor la europene este urmatorul:
Victorii - 0 :D
Egaluri - 3 :evil:
Infrangeri - 3 :yeah:

ricky
1st July 2004, 18:12
HITZFELD A REFUZAT NATIONALA !

Fostul antrenor al lui B.MÜNCHEN a refuzat NATIONALA ! Si pentru 4 mil. EURO cit ar fi primit !
Cum am mai spus : e prost ala de o ia !
Jucatorii N-AU VALOARE !
BUNDESLIGA, cu mici exceptii, e o adunatura de straini de mina a doua ! :ok: