PDA

View Full Version : Radu Voina noul antrenor al nationalei feminine!



rob_din
9th September 2008, 18:12
Lovitură de teatru! Deși Comitetul Director al FRH a înaintat doar două nume pentru noul cuplu de antrenori la naționala feminină, în speță Radu Voina și Mariana Târcă, președintele FRH, Cristian Gațu, a răsturnat toate calculele. Șeful federației l-a propus pe suedezul Thomas Ryde, care a fost numit apoi prin votul majorității membruilor CA ca înlocuitor al lui Tadici. Doar patru au fost împotrivă: Gheorghe Tadici, Constantin Cazacu, Seviștean Popa și Teodor Rad.

Thomas Ryde a antrenat ultima dată pe Viborg (Danemarca), echipă cu care a câștigat în 2007 Liga Campionilor (în formație cu extrema Cristina Vărzaru). Ryde are mandat până după turneul final al CE 2008, care va avea loc în Macedonia, el urmând să prinmească un salariu lunar de 6000 de euro! „Este o palmă dată întregului colectiv de antrenori români. Pe Ryde l-am bătut de două ori cu Oltchim în grupele Ligii Campionilor. Voi vorbi cu toți antrenorii români să nu-l sprijine pe Ryde”, i-a anunțat Gheorghe Tadici pe ceilalți membri ai CA. Reacția fostului selecționer i-a înflamatpe ceilalți membri, cel mai vehement fiind Charles Janho. Ryde va avea un secund român, numit de Comitetul Director.



Tadici ca de obicei penibil.

Sorin Blaj
9th September 2008, 18:52
Sper sa accepte.

Tadici? In nota obisnuita.

YoYoyOi
9th September 2008, 19:06
io l-as da naibii afara pe nenorocitul ala. Pana la urma ce pozitie are animalul de poate sa voteze si sa impuna ce-i debiteaza neuronul lui lesinat?

Sorin Blaj
9th September 2008, 19:19
Asta va fi urmatorul pas facut de Federatie, daca vrea sa aiba liniste.

rob_din
9th September 2008, 19:54
Președintele Federației Române de Handbal, Cristian Gațu, recunoaște că suedezul Ryde nu a reprezentat prima opțiune pentru oficialii FRH și spune că s-au purtat negocieri și cu Anja Andersen și Olivier Krumbholz.

"După propunerile Comitetului Director au rămas domnul Voina și doamna Târcă. N-am lansat-o până acum pentru că se strică toată căruța. S-a luat legătura cu trei antrenori din străinătate: Anja Andersen care era dispusă să vină, dar a cerut învoire de la HK Copenhaga și i se dă voie abia din vara anului viitor, domnul Olivier Krumbholz, care este bolnav și mai are un an de contract cu federația franceză și cu Thomas Ryde fost antrenor la Viborg, care a fost de acord. Este suedez, a antrenat Viborg, iar acum are o firmă de asistență handbalistică având autorizație de expert în handbal atât de la federația internațională cât și cea europeană", a spus Gațu.

Sorin Blaj
9th September 2008, 20:06
Pacat ca nu a venit Anja. Era ce mai potrivita.

resita
9th September 2008, 20:24
Pacat ca nu a venit Anja. Era ce mai potrivita.

era cea mai potrivita dar si cea mai impulsiva. daca se supara asta pleaca in timpul meciului :happy:happy

El Pistolero
9th September 2008, 22:12
spun si eu ca tadici :o sa ne ducem rau de tot in jos
sper sa nu am dreptate,dar...

rob_din
9th September 2008, 22:32
spun si eu ca tadici :o sa ne ducem rau de tot in jos
sper sa nu am dreptate,dar...

Daca ai ajuns sa citezi un individ precum Tadici e de rau.

Sorin Blaj
9th September 2008, 23:28
era cea mai potrivita dar si cea mai impulsiva. daca se supara asta pleaca in timpul meciului :happy:happy

Eu as fi riscat. La ce generatie avem, e pacat sa nu realizam o performanta mare.

mikeyy
10th September 2008, 00:19
Am si eu o intrebare: nu vi se pare 6000 de euro putin pt functia de antrenor coordonator.....Nu stiu de ce ma asteptam sa fie suma mai mare.
De asemenea care a fost motivul pt care a plecat de la Viborg brusc?
Nu stiu de ce nu prea am incredere......nu prea ma convinge.

Referitor la Anja Andersen..ieri au fost invitati Muller si presedintele de la Rulmentul la o emisiune locala brasoveana si au zis faptul ca nu FRH i-a propus lui Andersen sa vina ci Andersen imediat cum a aflat ca Tadici nu mai e selectioner, s-a oferit sa vina in Romania pt ca ea crede ca echipa Romaniei e una de valoare.

Sentient7
10th September 2008, 03:29
probabil ca e solutia cea mai proasta dintre cele trei variante care conteaza.probabil Krumbholz ar fi fost un psiholog mai bun si Andersen o antrenoare mai buna.solutia este oricum extraordinara comparativ cu variantele Tarca/Voina,care oricum se pare ca au fost doar momeli.
Tadici este un munte de invidie acum,din ce calitate va vorbi el cu antrenorii romani sa nu colaboreze cu antrenorul suedez?pun pariu ca nimeni nu-l suporta pe acest ratat.ce gandire,daca l-a batut de doua ori ce dovedeste asta?cate trofee internationale are Tadici si cate suedezul?nu o sa scapam de gunoiul asta decat cand intra in mormant.
acum sa va pregatiti de selectie adevarata,facuta in functie de valoare,nu de primele de joc si de cluburile jucatoarelor.sa speram ca interesele nu il vor da la o parte.este si ultima sansa a lui Gatu sa demonstreze ca nu este o planta.el trebuie sa fie catalizatorul dintre antrenor si conducatorii si antrenorii de cluburi.
daca varianta nu merge,desi m-as mira,din vara se poate aduce Anja Andersen.

edit:salariul de 6000 de euro mi se pare ridicol.

rob_din
10th September 2008, 08:29
Am si eu o intrebare: nu vi se pare 6000 de euro putin pt functia de antrenor coordonator.....Nu stiu de ce ma asteptam sa fie suma mai mare.
De asemenea care a fost motivul pt care a plecat de la Viborg brusc?
Nu stiu de ce nu prea am incredere......nu prea ma convinge.

Referitor la Anja Andersen..ieri au fost invitati Muller si presedintele de la Rulmentul la o emisiune locala brasoveana si au zis faptul ca nu FRH i-a propus lui Andersen sa vina ci Andersen imediat cum a aflat ca Tadici nu mai e selectioner, s-a oferit sa vina in Romania pt ca ea crede ca echipa Romaniei e una de valoare.

Spune ca a plecat de la Viborg fiindca cei doi copii nu se acomodau in Danemarca, subtirica scuza.

Eu cred ca si FRH si Ryde au fost de acord sa incerce cateva luni sa vada ce iese, de aceea si salariul mic (cam o cincime din cat are marea prezentatoare Esca ca sa ne intelegem). Sau poate ia si alti bani de la vreun sponsor, nu stiu

Iaco
10th September 2008, 08:48
Rationamentul e simplu...Daca acest Ryde cu o echipa voloroasa(Viborg) a reusit sa castige CL inseamna ca stie ce face si ca e antrenor bun...Tadici cu 2 echipe valoroase(Oltchim si Nationala) nu a reusit nimic...si-a luat-o in freza si de la echipe mai slab cotate:D:D:D

Alegere buna...nu conta numele antrenorului strain...acestia vin ca o pagina noua nestiind scandalurile si jocurile de culise din handbalul romanesc....sa speram ca nu il va trage in jos! si va reusi in primul rand sa imprime un moral si o filozofie de joc diferita fata de aceea de acum care in diferite ocazii s-a aratat falimentara!

Sorin Blaj
10th September 2008, 14:15
Cica Ryde nu mai vine:


Tomas Ryde a renuntat la nationala de handbal feminin a Romaniei
de Victor Cozmei HotNews.ro
Miercuri, 10 septembrie 2008, 13:45 Ultima ora


Succesor al lui Gheorghe Tadici, fostul tehnician al lui Viborg, Tomas Ryde a renuntat la nationala de handbal feminin a Romaniei, scrie gsp.

Anuntul a fost facut de catre Cristian Gatu, presedintele FRH.

Sorin Blaj
10th September 2008, 14:17
Ryde: "Nu pot prelua echipa națională a României"


Antrenorul suedez Tomas Ryde a anuntat in exclusivitate la GSPTV ca nu va mai prelua echipa nationala de handbal a Romaniei, invocind o restrictie din partea sefului firmei de consultanta la care lucreaza:

"Am fost contactat de domnul Gatu, care mi-a propus sa preiau echipa nationala, dar directorul firmei de consultanta unde lucrez nu e de acord ca eu sa vin in Romania. Nu exista cale de intoarcere din partea sefului meu, a fost o decizie finala. A avut loc o intalnire azi dimineata in care s-a discutat situatia mea. Sint trist ca nu pot prelua nationala Romaniei, de aceea ii spun domnului Gatu ca trebuie sa-si caute un antrenor care sa poate prelua responsabilitatea conducerii Romaniei catre Campionatul European. Nu a existat nici o problema din partea familiei, ei ar fi fost incantati ca eu sa incerc aceasta experienta, dar din pacate nu se poate", a spus tehnicianul suedez la GSPTV PLUS.

Sorin Blaj
10th September 2008, 14:21
Gațu: "Sînt foarte dezamăgit că Ryde nu va mai veni"


Președintele FRH, Cristian Gațu, a aflat în direct la GSPTV faptul că tehnicianul suedez Tomas Ryde nu poate prelua echipa națională a României. Șeful handbalului românesc și-a exprimat regretul, sperînd totuși la aducerea unui tehnician care să imprime o nouă mentalitate la selecționata feminină:

"Sint foarte dezamagit ca nu va mai veni Ryde. Era nevoie de un soc. Repet, generatia aceasta, care e efectiv de aur, nu a reusit sa ia un aur niciodata. Au fost trei socuri pina acum, ratarea locului I la CM, din Rusia, eliminarea de la CE din Franta si ratarea podiumului olimpic, dar fetele au suportat cu stoicism. socurile. Riscam ca aceasta situatie sa se generalizeze.

Nu a fost nici o problema legata de contract, ci tot jobul lui a fost cauza principala invocata, pentru care nu ar putea veni in Romania. I-am propus un contract pe 4 ani, a spus ca e mult, dar ca se mai gandeste. Apoi i-am zis sa vina pina la CE.

Eu voi continua sa caut un tehnician din strainatate. Din toate propunerile inaintate Comitetului director s-au oprit doua nume: Mariana Tirca si Radu Voina. Voi continua discutiile cu ei, dar si cu antrenori straini, pentru ca trebuie sa avem un soc", a anunțat Gațu la GSPTV PLUS.

rob_din
10th September 2008, 14:29
Ryde: "Nu pot prelua echipa națională a României"


Antrenorul suedez Tomas Ryde a anuntat in exclusivitate la GSPTV ca nu va mai prelua echipa nationala de handbal a Romaniei, invocind o restrictie din partea sefului firmei de consultanta la care lucreaza:

"Am fost contactat de domnul Gatu, care mi-a propus sa preiau echipa nationala, dar directorul firmei de consultanta unde lucrez nu e de acord ca eu sa vin in Romania. Nu exista cale de intoarcere din partea sefului meu, a fost o decizie finala. A avut loc o intalnire azi dimineata in care s-a discutat situatia mea. Sint trist ca nu pot prelua nationala Romaniei, de aceea ii spun domnului Gatu ca trebuie sa-si caute un antrenor care sa poate prelua responsabilitatea conducerii Romaniei catre Campionatul European. Nu a existat nici o problema din partea familiei, ei ar fi fost incantati ca eu sa incerc aceasta experienta, dar din pacate nu se poate", a spus tehnicianul suedez la GSPTV PLUS.



Asta-i mai neserios decat Andersen?

mikeyy
10th September 2008, 14:46
Daca nu era sigur ca vine de ce au mai anuntat si au dat declaratii ca vine........e o mare ameteala in federatia aia :(

rob_din
10th September 2008, 14:52
Daca nu era sigur ca vine de ce au mai anuntat si au dat declaratii ca vine........e o mare ameteala in federatia aia :(

Sa nu dam vina automat pe FRH, nu poti anunta numirea unui nou antrenor doar cand acesta semneaza contractul, se anunta si cand exista o intelegere verbala.

Eu stiu ca Ryde si-a data cordul pentru a deveni antrenorul nationalei

resita
10th September 2008, 16:23
iar a muscat-o gatu :happy:happy:happy

Sorin Blaj
10th September 2008, 17:14
Vine Mariana Tarca. Cel putin Tadici ii facea lobby astazi. :)

resita
10th September 2008, 21:04
Vine Mariana Tarca. Cel putin Tadici ii facea lobby astazi. :)

nu :(:(:(

oricine dar nu ea

Sentient7
11th September 2008, 01:06
mda,deci daca Gatu nu reuseste sa-i convinga pe niciunul dintre cei trei mari,o solutie cu Voina sau cu Tarca va fi un mic dezastru...

Mario Di Lazi
11th September 2008, 07:53
e pe naiba :D
pe ăsta nu-l lăsat nevasta în România și a dat repede vina pe șeful lui :D

rob_din
16th September 2008, 17:09
Sper ca Romania sa fie ciuca batailor la Europene sa scapam de Gatu si Compania. Nu se lasa pana nu distruge complet handbalul feminin

Sentient7
17th September 2008, 05:40
foarte fain...astept sa-l care pe fiu-su si la nationala feminina,ca la masculin m-a innebunit cu el.ala saracu' n-are nicio calitate in afara ca e sotul lui Lecusanu...

Sorin Blaj
17th September 2008, 11:46
Radu Voina? Textul in gand.

Dani_handbal
15th July 2009, 15:28
acest antrenor Radu Voina este un antrenor bun dar trebuie sa organizeze jocul echipei Romaniei si sa antreneze cat de bine poate.................