PDA

View Full Version : Revine Lance Armstrong in ciclismul profesionist?



dumy84
9th September 2008, 01:53
De sapte ori castigor al Turului Frantei, ciclistul american Lance Armstrong intentioneaza sa revina in elita profesionista in 2009 alaturi de echipa Astana, pentru a-si adauga in palmares un al optulea tricoul galben la Paris, informeaza revista Velonews, citata de cotidianul L'Equipe.

Mai multe amanunte: http://www.onlinesport.ro/stiri/sporturi/ciclism/37784/armstrong-ar-putea-reveni-in-ciclismul-profesionist.htm

utd4ever
9th September 2008, 02:49
Socanta stire, cel putin pentru mine. Ca fan al lui Armstrong in timpul celor 7 tururi castigate, dar si ca om care realizeaza cat de cat mecanismele ascunse ale sportului, mi-ar displacea o astfel de revenire, cu atat mai mult cu cat Armstrong ar concura pentru Astana. De intamplat chiar nu stiu ce se va intampla, au mai fost zvonuri anul trecut parca, insa din acestea minore, simple supozitii, acum pare ceva mai serios...

rob_din
9th September 2008, 03:11
Daca chiar vrea sa revina cred ca si-a cam pierdut mintile.

rob_din
9th September 2008, 07:47
Totusi o confirmare este faptul ca Armstrong a cerut in vara sa fie reintrodus in programul de controale antidoping neanuntate al agentiei americane antidoping, acest lucru este necesar cu 6 luni inainte ca ciclistul sa poate reintra in competitii.

EDIT: Astana a negat informatia precizand ca desi ar fi incantati sa-l aiba in echipa pe Armstrong deocamdata nu au fost contactati de acesta

Sifodias
9th September 2008, 10:57
Va marturisesc ca m-a dat pe spate stirea!!!!Sunt sigur ca daca americanul v-a reveni,industria substantelor interzise din spatele lui se va pune in miscare si il va propulsa din nou in lupta pentru le tour.Credeam ca scapasem,credeam ca suntem pe drumul cel bun,credeam ca sportul asta o sa se curete incet,insa daca revine armstrong,iluziile noastre se cam risipesc.

rob_din
10th September 2008, 08:20
Armstrong a anuntat oficial ca revine si nici mai mult nici mai putin vrea a 8-lea Tur. Eu daca as fi organizatorul competitiei n-as invita nici mort Astana la anul cu toate riscurile. Oricum e clar ca s-a mai descoperit vreo substanta prin laboratoarele americane.

rob_din
10th September 2008, 08:27
El spune ca revine pentru a atrage atentia in lupta impotriva cancerului si pentru a castiga al 8-lea Tur. Sigur fiindca nu poate atrage atentia decat castigand, cata ipocrizie

Marius
10th September 2008, 08:42
A declarat el ca revine sau sunt doar speculatiile de presa?

un link ceva?

rob_din
10th September 2008, 08:46
A declarat el ca revine sau sunt doar speculatiile de presa?

un link ceva?

A dat comunicat oficial, uita-te si tu pe toate siteurile de sport (si nu numai)

Uite in lequipe
http://www.lequipe.fr/Cyclisme/breves2008/20080909_231052_armstrong-sort-de-sa-retraite_Dev.html

Marius
10th September 2008, 09:40
Oare ce l-a apucat? Chiar asa sa nu mai aiba bani?

Oricum, in TdF nu cred ca-l primesc, sau daca l-ar primi, la presiunea media, l-ar inhata la cea mai mica suspiciune...

dumy84
10th September 2008, 11:02
De acum este sigur. LANCE ARMSTRONG REVINE IN 2009 IN CICLISM. A declarat-o chiar el intr-o conferinta de presa: http://www.onlinesport.ro/stiri/sporturi/ciclism/37830/lance-armstrong-si-a-anuntat-revenirea-in-ciclism.htm

Marius
10th September 2008, 11:05
Mda, am vazut si eu... miscare proasta... parca isi doreste sa-l prinda dopat :(:(:(

useroarecare
10th September 2008, 12:20
Armstrong a anuntat oficial ca revine si nici mai mult nici mai putin vrea a 8-lea Tur. Eu daca as fi organizatorul competitiei n-as invita nici mort Astana la anul cu toate riscurile. Oricum e clar ca s-a mai descoperit vreo substanta prin laboratoarele americane.

Vezi d-aia nu o să ajungi tu niciodată organizator. Eu unul aș băga mâna în foc că printre artizanii revenirii lui Armstrong se află și oficiali francezi ai TDF.
Turul o luase serios la vale în materie de interes, s-a văzut cu ochiul liber pe Alpe D'Huez (considerabil mai puțini spectatori). Mai puțin interes, mai puțini bani, e simplu. A fost o imensă greșeală lăsarea lui Contador pe dinafară anul ăsta din punct de vedere financiar. Eram sigur că mai devreme sau mai târziu se va face un compromis major. Nu mă gândeam însă la Armstrong.

P.S. Basso a semnat cu Liquigas pentru 2009, iar în ianuarie îi expiră suspendarea lui Landis, așadar : Dopați din toate colțurile, uniți-vă ! 2009 e anul vostru !

rob_din
10th September 2008, 12:35
Vezi d-aia nu o să ajungi tu niciodată organizator. Eu unul aș băga mâna în foc că printre artizanii revenirii lui Armstrong se află și oficiali francezi ai TDF.
Turul o luase serios la vale în materie de interes, s-a văzut cu ochiul liber pe Alpe D'Huez (considerabil mai puțini spectatori). Mai puțin interes, mai puțini bani, e simplu. A fost o imensă greșeală lăsarea lui Contador pe dinafară anul ăsta din punct de vedere financiar. Eram sigur că mai devreme sau mai târziu se va face un compromis major. Nu mă gândeam însă la Armstrong.

P.S. Basso a semnat cu Liquigas pentru 2009, iar în ianuarie îi expiră suspendarea lui Landis, așadar : Dopați din toate colțurile, uniți-vă ! 2009 e anul vostru !

Daca Astana va participa la Turul 2009 nu ma mai intereseaza aceasta competitie, ramasese ultima cu credibilitate in ochii mei

rob_din
10th September 2008, 14:27
Preudhomme a anuntat ca Armstromg va participa la Tur daca va respecta normele anti-doping. Nu s-a referit insa si la o eventuala prezenta a americanului cu Astana

dumy84
10th September 2008, 15:01
Este clar ca pana la urma Astana va primi unda verde. Probabil ca undeva prin toamna organizatorii Marii Bucle vor sustine o conferinta de presa prin care sa anunte ridicarea embargoului pentru echipa kazaha cu sediul in Luxemburg. Parca vad echipa pentru LeTour: Armstrong, Contador, Leipheimer, Kloden, Rubiera, Noval...

P.S. Si ca tacamul sa fie complet, iata o noua stire bomba. Revine si Floyd Landis in 2009 la echipa Health Net-Maxxis. Hai ca incet, incet se reface plutonul glorios din anii 90. Cineva sa-i sune si pe Ullrich, Mancebo, Sevilla, de ce nu chiar si Virenque, Zuelle sau Heras. Ar fi ceva extraordinar, iar ciclismul ar deveni un fel de 'cursa de viteza pe traseu montan'. (Ultimele doua fraze trebuie privite sub semnul ghilimelelor de rigoare)

rob_din
10th September 2008, 15:09
Daca Astana va fi reprimita in Tur inseamna ca si francezii au renuntat la lupta antidoping in favoarea banilor

Lordul
10th September 2008, 17:13
da Armstrong se-ntoarce !

Zabriskie
10th September 2008, 18:09
Daca se intoarce o sa fiu cel mai infocat suporter al lui Contador de pe planeta. Doctori din toata Spania, uniti-va!

rob_din
10th September 2008, 19:04
Daca se intoarce o sa fiu cel mai infocat suporter al lui Contador de pe planeta. Doctori din toata Spania, uniti-va!

:happy:happy:happy, nici toti uniti nu fac cat un laborator american

utd4ever
10th September 2008, 23:01
Oricum va castiga Cadel Evans :happy

dumy84
11th September 2008, 00:27
Oricum va castiga Cadel Evans :happy

Turul Down Under ? :D Cadel a avut sansa vietii lui anul asta. In 2009 deja s-a anuntat lupul cel mare, care va inghiti toata galaxia de vedete. Ma gandesc deja la un scenariu: Contador sa fie pus in slujba lui Lance si sa-i care bidoane la fel cum a patit acel Victor Hugo Pena prin 2003. Armstrong e in stare de asa ceva.

free2tedy
12th September 2008, 02:03
El spune ca revine pentru a atrage atentia in lupta impotriva cancerului si pentru a castiga al 8-lea Tur. Sigur fiindca nu poate atrage atentia decat castigand, cata ipocrizie

Esti putin cam carcotas , eu zic ca merita apreciat faptul ca se lupta sa atraga atentia si fonduri pentru fundatia sa. Si faptul ca doreste sa castige al 8-lea tricou galben nu mi se pare iesit din comun , sa inteleg ca ar trebui sa participe la TDF doar ca sa faca figuratie in calitate de septuplu castigator?
Metoda prin care incearca sa revina este cea care intra in discutie chiar daca el asigura transparenta totala si disponibilitate 100% pentru controalele anti-doping.
Si mi se pare o mare greseala , dar poate sunt eu cu capul si sunt subiectiv , faptul ca se compara echipa Astana cu Vinokurov si echipa Astana post Vinokurov la care din cate stiu (poate ca ceea ce spun este eronat pentru ca n-am stat sa verific si spun din ceea ce imi aduc aminte) s-a schimbat stafful , venind la acestia o parte din fosta echipa Discovery in frunte cu directorul lui Lance , Johan Bruyneel. Nu ca astia ar fi niste ingeri , dar este totusi o diferenta intre cele doua perioade.

Faptul ca Landis revine mi se pare chiar nesimtire :rosu: , dupa ce l-au prins burdusit pana peste cap(probabil de la cele 100 de sticle de whisky in care si-a inecat amarul esecului , sa nu credeti altceva :)).

Legat de revenirea lui Lance , citeam pe Eurosport.com un interviu al directorului de la Garmin care m-a amuzat pentru ca il ridica in slavi pe Vande Velde si ca locul 5 obtinut anul asta nu s-a datorat celor absenti ci calitatilor rutierului sau. Intradevar ii dau dreptate , din cauza lui Vande Velde s-a intamplat totul ca daca erau si Contador si Leipheimer termina pe 7 si ca nu era mare diferenta de 2 pozitii :).

Nu stiu unde am citit dar cica ar exista o mica sansa ca datorita lui Lance sa revina si eternul numar 2 , chiar el in persoana , Jan Ullrich. Suspectez ca motiv , evident in gluma , ca daca toti vor sa revina de ce sa nu faca si el parte din distractie , ce , numai ei sa o faca , de parca el nu ar putea :happy.

Mai ramane cineva sa vorbeasca cu Sevilla iar Paco Mancebo sa se transfere la o echipa din Main Tour.:):):)

Asa ca la anul pot sa spun cu bucurie ca (virgula) Cadel nu va mai prinde Top5 , asta pentru ca imi este foarte antipatic cu stilul si fata lui de australian :P. Degeaba l-au luat astia de la Silence pe Kohl , care preconizez ca va fi un nou Rasmussen , ia inca vreo 2-3 tricouri cu bule rosii si apoi capata forte nebanuite.....restul povestii il stiti si voi.

EDIT: Si mi-am mai adus aminte de unu , cineva din Main Tour sa il transfere pe Tyler Hamilton , greu de uitat omul care a mers cu clavicula rupta si care a abandonat un an mai tarziu dupa serioase dureri in urma unei cazaturi precum si datorita mortii cainelui sau :):).

ricochet4
12th September 2008, 02:40
Daca Astana va participa la Turul 2009 nu ma mai intereseaza aceasta competitie, ramasese ultima cu credibilitate in ochii mei
La tine nimeni nu are credibilitate. Tu vezi conspiratii peste tot.

ricochet4
12th September 2008, 02:42
Hai ca incet, incet se reface plutonul glorios din anii 90. Cineva sa-i sune si pe Ullrich, Mancebo, Sevilla, de ce nu chiar si Virenque, Zuelle sau Heras. Ar fi ceva extraordinar, iar ciclismul ar deveni un fel de 'cursa de viteza pe traseu montan'. (Ultimele doua fraze trebuie privite sub semnul ghilimelelor de rigoare)

Pacat ca nu pot sa-i sune si pe Pantani si Jimenez. Nu ca nu ar veni.

Adi Da Samraj
12th September 2008, 05:01
atunci sa revina si Robertito Heras , Beer Ulrich , Pink Floyd Landis , Chicken Rasmussen , Ivanov Basso , Patrick Swayze Sinkewitz , Alexandrion Vinokurov , Manuela Beltran , Cico Ricco :happy

:thinkso: am uitat pe cineva ?

rob_din
12th September 2008, 07:09
La tine nimeni nu are credibilitate. Tu vezi conspiratii peste tot.

Poate vrei sa si explici. Cum naiba sa aiba Astana credibilitate cand a fost dovedita drept o echipa industriala de dopaj, iar Armstrong a fost dovedit dopat cu EPO?

rob_din
12th September 2008, 07:10
Esti putin cam carcotas , eu zic ca merita apreciat faptul ca se lupta sa atraga atentia si fonduri pentru fundatia sa.

Acum depinde, pentru unii Armstrong de fapt pateaza lupta impotriva cancerului. Oriucm poate atrage atentia si in alt mod nu nenorocind inca o data acest sport si Turul

dumy84
12th September 2008, 10:42
atunci sa revina si Robertito Heras , Beer Ulrich , Pink Floyd Landis , Chicken Rasmussen , Ivanov Basso , Patrick Swayze Sinkewitz , Alexandrion Vinokurov , Manuela Beltran , Cico Ricco :happy

:thinkso: am uitat pe cineva ?

Ar mai fi cativa 'pestisori' de rechemat: Raimondas Rumsas (ca tot e moda lituanienilor), Dario Frigo, Santiago Perez si Sella. Sa fie eliberat Sella pentru a reveni pe 'motocicleta', cu siguranta ar face tripla prin Alpi si Pirinei. :D

ricochet4
12th September 2008, 11:25
Rumsas numai daca vine cu nevasta, ca tot impreuna au lucrat.

clausisme
12th September 2008, 11:54
Frate ... cea mai proasta idee a lui Lance . Nu mai are nimic de castigat dar are multe de pierdut . Toata lumea spune ca s-a dopat si cu siguranta a facut-o, iar acum se intoarce?De ce batrane de ce ?

jesus supremu
12th September 2008, 12:26
deci sa recapitulam: phelps ia 8 medalii de aur cu 7 recorduri mondiale intr-o saptamana, jamaica pare ca a fost vecina cu chernobalul si se preconizeaza un record la suta de 9,5s, nadal alearga la fel pe zgura, iarba si hard iar acum revine si tata lance.Hmm:rolleyes:!? Copii cred ca s-au inventat niste sucuri racoritoare noi de alea sugar free:D

free2tedy
13th September 2008, 00:50
Acum depinde, pentru unii Armstrong de fapt pateaza lupta impotriva cancerului. Oriucm poate atrage atentia si in alt mod nu nenorocind inca o data acest sport si Turul

Mi se pare cam deplasata treaba , daca nu ar fi avut cancer mai zic.... dar vorba lui ricochet4 , la tine nimeni nu are credibilitate.

Totul e o conspiratie , toate zvonurile ca Lance revine si ca n-au mai avut nici un scandal de dopaj in echipa favorizeaza reprimirea in 2009 in TDF pentru ca apoi culmea , le vor pregatii o surpriza celor de la ASO , il vor scoate pe Leipheimer din echipa , pe Contador nu ca e spaniol , va disparea Bruyneel si il vor aduce pe ala dinainte impreuna cu Vinokourov si Kashechkin si vor reface Dream Team-ul , nu-i asa :):)?

Vedeti ca in continuare il uitati pe Tyler Hamilton , cum naiba sa il omiteti pe omul prins dopat la Olimpiada dar care a ramas cu medalia de aur din cauza unor vicii de procedura si care mai apoi a fost prins si in Vuelta la fel cu transfuzii de sange , dar culmea ca de data asta a fost suspendat.

rob_din
24th September 2008, 17:56
E oficial: Armstrong revine la echipa fanion a dopingului Astana. In acelasi timp Contador mai mult ca sigur va parasi aceasta echipa

dumy84
25th September 2008, 12:20
Cu siguranta Contador va pleca. A declarat luni in AS ca nu agreeaza venirea lui Lance si ca el vrea sa fie singurul lider al echipei.

resita
25th September 2008, 21:55
E oficial: Armstrong revine la echipa fanion a dopingului Astana. In acelasi timp Contador mai mult ca sigur va parasi aceasta echipa

deci la anul iar avem o tentativa de tur

asa cum a mai spus cineva pe aici, bine ar fi sa nu-i invite in tur :drak:

utd4ever
26th September 2008, 14:25
Ce sa-i invite ? Ca nu e vorba de invitat, Astana face parte din ProTour .. poate doar daca fac ca anul acesta, insa mai mult ca sigur asta nu se va intampla, a fost o declaratie a unui oficial mai demult in care a spus ca daca Astana nu va mai avea pana atunci probleme de doping, va fi primita fara probleme in TdF 2009 .. o data cu revenirea lui Armstrong e clar ca ii vor primi, americanul aduce multa po****ritate turului ...

rob_din
26th September 2008, 16:01
Ce sa-i invite ? Ca nu e vorba de invitat, Astana face parte din ProTour .. poate doar daca fac ca anul acesta, insa mai mult ca sigur asta nu se va intampla, a fost o declaratie a unui oficial mai demult in care a spus ca daca Astana nu va mai avea pana atunci probleme de doping, va fi primita fara probleme in TdF 2009 .. o data cu revenirea lui Armstrong e clar ca ii vor primi, americanul aduce multa po****ritate turului ...

Deja s-a ajuns la o ontelegere intr UCI si ASO, Turul va face parte din Protour deci clar Astana va participa. Din pacate

World Expert
26th September 2008, 23:26
Tin sa precizez ca revenirea lui Armstrong mi se pare interesanta.Pe o parte este negativa, deoarece un campion se retrage in glorie,ceea ce a si facut. Revenind, isi strica nimbul invincibilitatii, iar multi critici n-o sa-l lase in pace,pana nu vor aduce dovezi ca se dopeaza.Pentru Tur este o idee buna, deoarece in ultima editie ne-a aratat o organizare catastrofala, o echipa intreaga cu probleme (Astana) a fost suspendata, iar tocmai acolo revine si americanul..


Eu personal cred ca s-a dopat, dar nu atat de grav incat sa ii fie stirbita imaginea de erou.Dar cu revenirea lui nu-si va crea prieteni in plus, ci si mai multi critici.

dumy84
26th September 2008, 23:51
Eu personal cred ca s-a dopat, dar nu atat de grav incat sa ii fie stirbita imaginea de erou.

Stii cum sta treaba cu eroii la americani: daca un Hitler sau Stalin s-ar fi nascut la ei, cu siguranta ar fi fost la randul lor eroi, indiferent de numarul crimelor comise. Circ si paine sa fie...cam asta e deviza americanilor.

Cat despre doping, aici nu prea e lor de 'mai grav' sau 'mai putin grav'.

rob_din
27th September 2008, 00:42
Tin sa precizez ca revenirea lui Armstrong mi se pare interesanta.Pe o parte este negativa, deoarece un campion se retrage in glorie,ceea ce a si facut. Revenind, isi strica nimbul invincibilitatii, iar multi critici n-o sa-l lase in pace,pana nu vor aduce dovezi ca se dopeaza.Pentru Tur este o idee buna, deoarece in ultima editie ne-a aratat o organizare catastrofala, o echipa intreaga cu probleme (Astana) a fost suspendata, iar tocmai acolo revine si americanul..


Eu personal cred ca s-a dopat, dar nu atat de grav incat sa ii fie stirbita imaginea de erou.Dar cu revenirea lui nu-si va crea prieteni in plus, ci si mai multi critici.

Asta e o contradictie, erou dopat?.

nubreed
4th October 2008, 21:54
nu-i inteleg pe oamenii astia...trebuie sa-si gaseasca o preocupare dupa ce se retrag din sportu care i-a consacrat si care i-a facut celebri , in primul ran e aproape imposibil sa revii la acelasi nivel dupa 3 ani de la retragere si la o asemenea varsta...sau poate domnu Armstrong stie mai multe...acu aflu stupefiat k mai revin si Vinokourov , Landis sau k Ullrich si Boogerd se gandesc si ei la o reintoarcere in activitate...sa fim seriosi; Am tinut cu Ullrich cat timp am urmarit ciclism dar totusi mi se pare o idee proasta sa revine mai ales dupa ce a fost prins dopat , k altfel f batran nu ar fi -33 de ani , CIppolini pana la 40 parca a pedalat. Oricum dupa atatea dezamagiri , si atatia ciclisti importanti prinsi dopati sportul asta nu prea mai are nici un farmec , pe mine sincer m-a scarbit si nush dak o sa-si revina vreodata :( P.S. : asteptam revenirile lui Olano , Virenque sau Julich parca si M SChumacher zicea k vrea sa revina....poate revine si hagi sa nu ne mai facem de ras gen meciu cu lituania :))

rob_din
13th October 2008, 16:16
Organizatorii Turului Italiei au anuntat cu mare tam-tam prezenta lui Armstrong anul viitor. Asta ori vrea sa se faca de ras ori dispune de noi descoperiiri in materie de doping. Altfel nu-mi explic, in anii "de glorie" participa la cateva curse acum parca vrea sa participe la toate

rob_din
15th October 2008, 10:49
Se pare ca LA nu e foarte decis sa participe la Turul Frantei.

miril
15th October 2008, 16:43
Se pare ca LA nu e foarte decis sa participe la Turul Frantei.

Stie el de ce.

Elphax
4th December 2008, 14:56
directorul LeTour Christian Prudhomme a confirmat prezenta lui Lance la start in 4 iulie 2009 !

Cneazul
27th January 2009, 21:47
Succes Lance in le tour:)

Mario Di Lazi
31st January 2009, 15:06
Armstrong este la Astana ?

Astana cu Contador nu a fost primita in Turul Frantei ... Astana cu Armstrong este primita in Turul Frantei ?

deja miroase a "dopaj" :D

dumy84
31st January 2009, 18:31
Inca nu se stie daca va fi primita. Publicul european si in special cel francez este reticent la posibilitatea revenirii lui Lance in Marea Bucla.

rob_din
31st January 2009, 19:14
Daca te uiti pe coperta ultimului numar din Velomagazine afli raspunsul. Ce crezi ca franacezii sunt prosti sa nu obtina banii de pe urma revenirii lui Armstrong. Oricum Astana ar fi fost primita anul asta si daca nu revenea Armstrong

resita
24th March 2009, 13:43
Lance Armstrong, cata suferinta/ Texanul aproape de o noua retragere

A revenit in lumea ciclismului, la 37 de ani, dupa o pauza de cateva sezoane, dar este foarte probabil sa se retraga dupa numai doua luni de la revenirea in sa. Lance Armstrong a cazut destul de urat in timpul Turului Castilla y Leon, iar prezenta sa la Tururile Italiei si Frantei este intr-o incertitudine totala.

http://www.youtube.com/watch?v=Y3-5gS7YbOM&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=Lwp-pMayE0k&feature=player_embedded

Sorin Blaj
24th March 2009, 16:08
Fractura de clavicula.

EdySan123
24th March 2009, 23:46
fara nici un comentariu o sa revina, chiar daca e grav

Sorin Blaj
25th March 2009, 00:51
Bruyneel anunta deja ca Lance nu va lipsi nici de la Il Giro, nici de la Le Tour. Probabil e vorba de o luxatie, nu de o fractura.

Radu
26th March 2009, 11:01
Bruyneel anunta deja ca Lance nu va lipsi nici de la Il Giro, nici de la Le Tour. Probabil e vorba de o luxatie, nu de o fractura.

Eu din ce am citit,Amstrong a fost operat si va lipsi din Giro.Ii va trebui 2 luni de pauza ca sa se refaca complet.

Sorin Blaj
8th April 2009, 13:18
Pana la urma, este posibil sa participe: http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/other_sports/cycling/7988792.stm

campuscodi
9th April 2009, 22:51
http://edition.cnn.com/2009/SPORT/04/09/armstrong.row/index.html

haha ca l-au prins cu acul in fundulet :)))

Sorin Blaj
10th April 2009, 00:29
Tu ai si citit ce scrie acolo, iar daca ai citit, ai si priceput?

Sorin Blaj
10th April 2009, 02:34
Lance Armstrong: "Nu am ocolit nici un control antidoping"
de Mitică Docan08.04.2009 - 14:451 comentarii


Agenția Franceză de Luptă împotriva Dopajului (AFLD) a anunțat că a trimis un raport Uniunii Cicliste Internaționale (UCI) în legătură cu atitudinea pe care americanul Lance Armstrong a avut-o vizavi de un comisar menit să conducă un control antidoping inopinat. Rutierul de la Astana a dezmințit acuzațiile și a explicat circumstanțele incidentului

Într-o declarație de presă, americanul Lance Armstrong s-a declarat "contrariat" de modul în care forul francez a interpretat faptele., acuzînd Hexagonul de o nouă "vînătoare de vrăjitoare".

Ciclistul de 37 de ani a explicat cum s-au întîmplat lucrurile: "Este vorba despre un al 24-lea test antidoping pe care eu l-am susținut în timp ce mă antrenam în sudul Franței la începutul lunii martie. Testul a inclus o probă de sînge, una de urină și prelevarea unei cantități substanțiale din părul meu , iar rezultatele s-au dovedit ulterior negative. Iată cum s-a întîmplat: după o zi lungă de antrenament am observat că sînt urmărit de un tip pînă acasă".

Lance era însoțit de directorul sportiv al celor de la Astana, belgianul Johan Bruyneel, în momentul în care comisarul AFLD s-a apropiat și a explicat motivul pentru care îi abordase pe cei doi. "I-am cerut dovezi ale autorității sale, ca să fim siguri că nu e doar un francez care vrea probe de urină și de sînge de la mine. M-am uitat pe actele lui, care nu erau prea clare și am decis să telefonăm la UCI pentru a avea confirmarea".

Argumentul pe care s-a construit raportul AFLD s-a întîmplat în acest moment al povestirii. Pierre Bordry , președintele AFLD, l-a acuzat pe rutier că ar fi încercat să întîrzie cît mai mult testul. Cum răspunde Armstrong? "Cît am așteptat răspunsul celor de la UCI, am întrebat dacă e ok să fac un duș. Nu am încercat să driblez sau să întărzii controlul. Imediat cum a venit confirmarea din partea UCI, am dat probele cerute. E incredibil cum am fost testat de 24 de ori fără incidente și singura oară cînd dau teste în Franța totul sare în aer".

Johan Bruyneel a susținut declarațiile rutierului său. "Eu i-am cerut comisarului răbdare, ca să verificăm că totul e în regulă și bine reglat". În același timp, belgianul alături de care Lance a cîștigat 7 Tururi ale Franței a explicat că este necesară o pauză pentru prelevarea sîngelui unui rutier abia întors de la antrenament. "Am sunat la UCI pentru a vorbi cu Pat McQuaid și el mi-a dat-o la telefon pe Anne Gripper, cea care este responsabilă cu antidopingul. După aceea, totul a fost în regulă".

Raportul trimis de AFLD către UCI ar putea să constituie o probă suficientă pentru suspendarea lui Lance Armstrong, în condițiile în care se constată că legile antidoping sînt încălcate.


Sursa: http://www.gazetasporturilor.ro/sporturi/ciclism/scandal-la-astana-lance-armstrong-nu-am-ocolit-nici-un-control-antidoping-132799.html

rob_din
10th April 2009, 22:13
Daca regulile se aplica va fi suspendat. Dar nu se vor aplica

ricochet4
11th April 2009, 20:14
Ce sport umilitor. Pe cuvant, nu stiu de ce mai continua. Are 7 tururi, are bani, are faima. Practic, nu ai intimitate. Am citit si cele 2 carti ale lui si spunea in ce conditii veneau sa ii ceara teste.

Sorin Blaj
25th April 2009, 16:22
Armstrong a inceput antrenamentele pentru a participa la Turul Italiei.

Radu
25th April 2009, 16:26
O sa fie foarte interesant turul frantei de anul acesta:Contador,Amstrong,Schlek,Valverde.

Sorin Blaj
25th April 2009, 16:38
Contador este cel mai increzator in victorie. Cel putin din declaratiile date pana acum.

Cneazul
25th April 2009, 20:16
Contador este cel mai increzator in victorie. Cel putin din declaratiile date pana acum.

dar tot Lance va iesi invingator:)

laurentiu46
26th April 2009, 00:45
La cum zboara Contador pe bicicleta atat pe munte cat si la contratimp,nu prea il vad pe Lance sa-l invinga.
S-au dus vremurile alea cand ii batea el pe toti.;)
Nici in Giro nu cred ca va face figura de podium,mai ales ca fractura aia de clavicula i-a dat peste cap pregatirea. Poate il ajuta pe Leipheimer sa castige.:rolleyes:

MP
31st May 2009, 22:11
o sa fie interesant daca se bate Contador cu Armstrong,insa da contador pare mai puternic dar nu are experienta lui Lance,ai vazut ce a facut Contador in Paris-Nice ;)