PDA

View Full Version : Portugalia



MaPaX
4th June 2004, 21:47
EURO 2004: Prezentare Portugalia
Pana la primul fluier al Euro 2004 mai sunt mai putin de doua saptamani. Incepand de astazi, Ziarul va va prezenta tot ce trebuie sa stiti despre turneul final care va avea loc in Portugalia, si vom incepe cu echipele participante.

PORTUGALIA „BRAZILIENII“ DE LA EURO

Timp de multi ani, portughezii au fost considerati brazilienii Europei. Daca vor reusi sa isi puna in valoare talentul si tehnica desavarsita, ei vor avea sansa de a-si arata noul stil de samba chiar in propria curte, sub ochii vigilenti ai antrenorului lor brazilian, Luiz Felipe Scolari.

Avand o generatie de fotbalisti extrem de talentata, echipa lui Scolari va trebui acum sa faca ceea ce Brazilia a reusit atat de bine: sa-si transforme indubitabilul potential in trofee. La Cupa Mondiala din 2002, portughezii au fost eliminati dintr-o grupa din care au mers mai departe Coreea de Sud si SUA. Dar, luand exemplul coreenilor, Portugalia spera sa transforme avantajul terenului propriu in primul semn al gloriei europene.

GENERATII

Actuala echipa a Portugaliei este un amestec irezistibil de tinerete si experienta. Desi Euro 2004 ar putea reprezenta cantecul ei de lebada, Scolari se poate baza pe acea „generatie de aur“ de jucatori pe care a descoperit-o Carlos Queiroz, la sfarsitul anilor ‘80. Aceasta generatie a fost foarte aproape de a castiga ceva la Euro 2000, dar Portugalia a pierdut la limita semifinala cu viitoarea castigatoare, Franta.

In Luis Figo, portughezii au un conducator de joc de clasa mondiala, care este capabil sa faca orice atunci cand are mingea la picior. Dar, cu Figo, Joăo Pinto si Rui Costa aproape de finalul carierei lor, adevaratul interes in Portugalia il reprezinta vedetele din noua generatie „de platina“.

Cristiano Ronaldo, de la Manchester United, este liderul acestei noi generatii de fotbalisti, dar Hélder Postiga, Hugo Viana, Simăo Sabrosa, Tiago Mendes si Ricardo Quaresma ofera portughezilor o alternativa formidabila atunci cand vechea garda nu reuseste sa isi faca ceea ce isi propune.

INTREBARI
Dupa ce le-a oferit tinerilor sansa de a straluci la nivel de juniori si tineret, Scolari i-a incorporat, usor-usor, in echipa sa in 2003, in vederea Campionatului European. Fara indoiala ca el va incerca sa combine exuberanta tinereasca si inspiratia individuala cu impresionantul, din punct de vedere fizic si tehnic, Luis Figo.

Marea intrebare este aceea daca antrenorul va reusi sa combine cele doua generatii si sa produca o echipa capabila sa invinga marile favorite, precum Franta sau Italia. Scolari, care a condus Brazilia catre titlul mondial in 2002, pare sa creada ca este posibil. Mai ales ca, la doar o zi dupa ce a preluat nationala portugheza, a anuntat ca intentioneaza sa castige Euro 2004.

LOTUL
Portari: Ricardo (Sporting), Quim (Braga), Moreira (Benfica); fundasi: Jorge Andrade (La Coruńa), Fernando Couto (Lazio), Miguel (Benfica), Ricardo Carvalho, Paulo Ferreira, Nuno Valente (toti Porto), Rui Jorge, Beto (ambii Sporting); mijlocasi: Tiago, Petit (ambii Benfica), Costinha, Deco, Maniche (toti Porto), Rui Costa (Milan), Luís Figo (Real Madrid); atacati: Pauleta (PSG), Cristiano Ronaldo (Man Utd), Simăo Sabrosa, Nuno Gomes (ambii Benfica), Hélder Postiga (Tottenham).

PROGRAMUL MECIURILOR PORTUGALIEI
12 iunie, ora 19.00
Portugalia – Grecia
16 iunie, ora 21.45
Portugalia – Rusia
20 iunie, ora 21.45
Portugalia – Spania

fia
5th June 2004, 08:18
Eu cred ca va conta mult faptul ca sunt gazde. Publicul si celalalte aspecte. Sunt sigur ca vor trece de grupe si de ce nu chiar mai mult.

baubau
5th June 2004, 08:52
Daca Scolari il v-a selectiona siintroduce in joc si pe C.Ronaldo am sa-i sustin si eu :D

alejandro
10th June 2004, 18:51
Una din ultimele sanse ale lui Figo sa realizeze ceva cu echipa nationala!

Triphat
11th June 2004, 14:04
dap.. cred ca portugalia va face fatza... au o echipa super buna daca te uitzi la jucatori precum deco, c.ronaldo, figo care totzi trei pot controla un joc.

corinutza_88
12th June 2004, 12:06
sunt pe locul secund in preferintele mele si cred ca sunt si favoritii!!!!!

Catalanul
12th June 2004, 21:26
favoriti sunt mai tot timpul dar totdeauna dezamagesc

FreeMinds
13th June 2004, 20:58
vai ce dezamagire din partea portugaliei ...ei au vrut dat nu au putut :)

unirea
14th June 2004, 12:31
Portugalia e varza!!!!!! :)

MaPaX
15th June 2004, 01:21
Desi Portugalia a pierdut in primul meci, Figo se gandeste la Finala.
Luis Figo, vedeta echipei Portugaliei, a declarat ca, personal, si-ar dori sa intalneasca si Franta la Euro 2004, dar ca ar prefera ca acest meci sa insemne chiar finala competitiei, informeaza agentia Rompres. "Dacă ar fi să joc împotriva Franţei şi a lui Zidane, atunci aş prefera ca acest lucru să se întâmple în finală. Dar, în acest caz, eu nu aş avea nici un resentiment după semifinala de la Euro 2000. Nu putem trăi mereu în trecut", a explicat Figo.

alejandro
18th June 2004, 16:10
Sa vedem daca reusesc sa treaca de Spania,desi nu prea cred ca merita....

Catalanul
30th June 2004, 23:49
deocamdata figo a avut dreptate, portugalia a ajuns in finala :mad:
sper sa o piarda ca au ajuns aici doar cu noroc, nu prin jocul pe care l-au practicat
au ajuns in finala pentru ca i-au ajutat arbitrii :rosu: :rosu: :rosu:

MaPaX
1st July 2004, 00:13
:happy spune-mi tu o echipa care n-a fost ajutata de arbitrii.
Ai ciuda pur si simplu pe Portugalia
:rosu: HAI POLI

Abia astept sa vad cum va castiga finala in data de 4 iulie 2004, nationala PORTUGALIEI!

alejandro
1st July 2004, 18:03
Singura echipa care merita cu adevarat sa castige e C E H I A!!!!

Catalanul
1st July 2004, 18:15
:happy spune-mi tu o echipa care n-a fost ajutata de arbitrii.

pot sa-ti spun mai multe, nu numai una, dar cum tu mi-ai cerut numai un exemplu o sa-ti dau unu: CEHIA :cool:

alejandro
1st July 2004, 18:39
Nici eu nu-mi aduc aminte sa fi primit Cehia ceva de la arbitri!:)

Catalanul
5th July 2004, 00:46
ce bine imi pare ca au pierdut finala (mai ales acasa, in fata propiilor suporteri :evil: :drak: )
asa le trebuie pentru ca au ajuns in finala cu ajutorul arbitrilor :rosu:
:degete: PORTUGALIA :degete:

corinutza_88
5th July 2004, 10:09
rusine portugalia!!!
rusine !
ala a fost fotbal pe care l-ati jucat aseara?
sa va bata grecii???
n-as putea!!! si acasa la voi!
INCA O DATA BRAVO GRECIA!