PDA

View Full Version : Care credeti...



rudygay
8th September 2008, 20:19
ca vor fi echipele din Conferinta de West(se stie ca este cea mai valoroasa)care vor ajunge in Playoff in sezonul 2008-2009?

Predictiile mele sunt:

1.Spurs
2.LaKers
3.Dallas
4.New Orleans
5.Houston(o canditata clara la titlu in sezonul acesta)
6.Phoenix
7.Utah
8.Clippers(au facut achizitii bune si au un Superstar in devenire:Al Thornton)

Irimus
8th September 2008, 22:46
ca vor fi echipele din Conferinta de West(se stie ca este cea mai valoroasa)care vor ajunge in Playoff in sezonul 2008-2009?


de ce se stie?pt ca o spui tu?pt ca, campioana e din est? pt ca rose si beasley au fost draftati de echipe din est?

nu vad logica creeri unui thread doar pt o conferinta....dar in fine...

1.lakers
2.houston
3.new orleans
4.mavericks
5.spurs
6.jazz
7.suns
8.nuggets-blazers

est:

1.boston
2.pistons
3.magic
4.sixers
5.cavaliers
6.wizards
7.miami(in ideea ca maestrul flopper e recuperat,altfel nu au nici o sansa)
8.raptors-bobcats

rudygay
9th September 2008, 00:16
"pt ca rose si beasley au fost draftati de echipe din est?"

Normal ca beasley si rose au fost draftati de echipe din Est deoarece Bulls si Miami au castigat primele 2 drafturi la Loterie.In fiecare an echipele cele mai slabe dintr-un sezon vor avea primele sanse la draft indiferent din ce conferinta sunt.

"de ce se stie?pt ca o spui tu?"

Nu o spun eu,o spun analisti care se pricep la baschet,gen:Kenny Smith,Doug Collins,Kevin Harlan etc ..compara sezonul trecut sa vezi ce diferenta URIASA este intre echipele din est si west... ma refer la clasificarea de la sfarsitul sezonului.Un mic exemplu:in West Sacramento a terminat pe locul 11,daca era in est,era in playoff.


"pt ca, campioana e din est"

M-am referit la o intreaga conferinta,nu la o singura echipa.

Boston a meritat sa castige,dar de departe este cea mai plictisitoare echipa de vizionat,pur si simplu iti oboseste ochiul

Bogeyman
9th September 2008, 10:34
1.lakers
2.houston
3.new orleans
4.mavericks
5.spurs
6.jazz
7.suns
8.nuggets-blazers


din cate stiu eu e imposibil...trebuie sa o urci pe Utah pe 4

parerea mea
vest:
lakers
rockets
jazz
hornets
spurs
suns
clippers
mavs

est:
celtics
detroit
76ers
magic
cavs
raptors
7-8: wizards/bobcats/bucks/pacers/heat

Gontel
9th September 2008, 11:01
Maggot, acum ceva timp ii vedeai pe Bucks in primele 5-8, acum ai scazut la 7-8, incet-incet iti dai si tu seama ca nu au sanse.

caseta
9th September 2008, 11:20
nu cred ca celtics vor avea cele mai multe W din est sezonul asta.
nu cred ca vor putea replica intensitatea de sezonul trecut. nu stiu daca kg va fi la fel de intens. e posibil, dar totusi dupa ce a luat titlul care l-a obsedat atita vreme s-ar putea sa fie mai putin intens. nu stiu daca ray ray va mai juca la fel de motivat. nu cred ca va avea un big drop-off, dar cind lipseste hunger-ul iti pierzi "the edge". iar pe pierce ma astept sa il vad luind-o pe aratura. acum cu un titlu si un finals mvp, deja s-a declarat mai bun decit kobe si probabil se viseaza mvp. si role-players vor fi mai putin motivati acum ca au luat titlul.

cam toti care au luat titlul spun ca e mai greu sa il pastrezi decit sa il iei. celtics au prins anul trecut un fel de "perfect storm", dar cred ca la ei exista cel mai mare risc de drop-off dintre echipele care nu si-au schimbat prea mult roster-ul. ar putea termina cu 10 W mai putin decit sezonul trecut.

Bogeyman
9th September 2008, 14:58
Maggot, acum ceva timp ii vedeai pe Bucks in primele 5-8, acum ai scazut la 7-8, incet-incet iti dai si tu seama ca nu au sanse.

"acum sa-l dam pe charlie pt un defensive PF si o sa ne batem pt locurile 5-8"
asta am zis...imi dau seama ca momentan nu am ce spera mai mult decat pt locul 7 (cam greu) sau 8 (posibil)

insa daca il dam pe charlie V plus alte piese pt un PF bun nu vad care e problema...
si nu cred ca o sa treaca craciunul si o sa-l vedem pe Redd plecat, iar asta inseamna sa vina un jucator bun

redd + charlie V pt Kenyon Martin + JR Smith
dar nu cred ca denver ar accepta insa trade-ul ar merge
http://games.espn.go.com/nba/features/traderesult?players=692~2792~515~2444&teams=7~7~15~15&te=&cash=

rudygay
9th September 2008, 16:08
In formula actuala, Bucks, nu are nici o sansa sa prinda playoff-ul.Rezervele lor mi se par cele mai slabe din est.Parerea mea e ca ar trebui sa te resemnezi Maggot...si sa nu uit Bobcats si Bulls sunt peste Bucks d.p.d.v personal.Pur si simplu nu vad cu cine s-ar putea crea un viitor pt.Bucks,nici acum,nici intr-un viitor apropiat.

Irimus
9th September 2008, 16:18
din cate stiu eu e imposibil...trebuie sa o urci pe Utah pe 4

parerea mea
vest:
lakers
rockets
jazz
hornets
spurs
suns
clippers
mavs

est:
celtics
detroit
76ers
magic
cavs
raptors
7-8: wizards/bobcats/bucks/pacers/heat
da da, ai dreptate...ma gandeam insa mai mult la numarul de W decat la clasamentul propriu-zis

iar in est, DA o sa fie o lupta extrem de dura pt playoff...toate echipele care au prins playofull anul trecut au sanse reale insa se adauga si Miami, Bucks si Bobcats(cred ca Pacers nu au fata de playoff.)

Irimus
9th September 2008, 16:47
In formula actuala, Bucks, nu are nici o sansa sa prinda playoff-ul.Rezervele lor mi se par cele mai slabe din west.
evident, Bucks NU evolueaza in conferinta de vest....

rudygay
9th September 2008, 16:50
Am remediat greseala:headbang:

Bogeyman
9th September 2008, 17:15
da da, ai dreptate...ma gandeam insa mai mult la numarul de W decat la clasamentul propriu-zis

iar in est, DA o sa fie o lupta extrem de dura pt playoff...toate echipele care au prins playofull anul trecut au sanse reale insa se adauga si Miami, Bucks si Bobcats(cred ca Pacers nu au fata de playoff.)

nu-i subestima...ceva ma face sa cred ca nu au terminat mutarile
si sa nu uitam ca Rasho nu a ratat in nici un sezon playofful...si mi se pare ca nici TJ Ford :-s

@ RudyGay

intr-adevar Bucks nu au rezerve "de clasa" insa Elson nu a fost apreciat in SA degeaba, Charlie Bell daca isi regaseste shooting stroke-ul iti poate da 10 ppg, Sessions o sa fie rezerva deci nu sunt probleme cu PG-ul, Gadzuric aduce energy, Malik Allen e un jucator pe care te poti baza sa vina off the bench...
daca il pastram pe damon jones nu avem probleme cu aruncarile de 3 iar Alexander e o necunoscuta momentan dar nu i-a "blow everybody away" degeaba pe toti pe unde a fost in pregatire inainte de draft...deci the boy has some skills


marea problema la bucks e Redd...daca nu se trezeste si o sa fie la fel de selfish o sa iasa rau...cred ca RJ l-ar omora (sper)
de aceea cred ca nu-l v-a apuca Craciunul pe Redd in Milwaukee...oricum n-o sa ne lipseasca defense-ul, rebounding, passing si leadership-ul pe care le aduce :rolleyes:

oricum eu imi pun mai multe sperante pt sezonul 09-10
Bogut, RJ, Sessions, un PF gen Reggie Evans, un sg bun in aparare care da de 3 (terry,raja bell) si cu ridnour, alexander off the bench :bere:
eu l-as da chiar azi pe redd pt terry si stackhouse dar e evident ca dallas nu accepta trade-ul

rudygay
9th September 2008, 17:34
Maggot "intr-adevar Bucks nu au rezerve "de clasa" insa Elson nu a fost apreciat in SA degeaba, Charlie Bell daca isi regaseste shooting stroke-ul iti poate da 10 ppg, Sessions o sa fie rezerva deci nu sunt probleme cu PG-ul, Gadzuric aduce energy, Malik Allen e un jucator pe care te poti baza sa vina off the bench...
daca il pastram pe damon jones nu avem probleme cu aruncarile de 3 iar Alexander e o necunoscuta momentan dar nu i-a "blow everybody away" degeaba pe toti pe unde a fost in pregatire inainte de draft...deci the boy has some skills"


Problema la cei enumerati de tine este ca nu sunt CONSTANTZI,nu te poti baza pe ei in fiecare meci,sunt o LOTERIE

caseta
9th September 2008, 18:45
bucks au experienta la loterie
;)

Busta
9th September 2008, 19:14
(cred ca Pacers nu au fata de playoff.)

cred ca pacers au chiar cea mai slaba echipa din NBA in acest moment ... inafara de 3 pg decentzi ( tinsley jarrett jack si tj ford ) dunleavy jr si granger echipa e f slaba ... chiar si jucatorii enumeratzi mai sus sunt slabi ... granger si dunleavy au avut un sezon bun anu trecut ca nu avea cine juca si in basket tre sa dea cineva puncte si sa faca recuperari dar echipa e f slaba ... un front court dezastruos , nesterovic si troy murphy sunt lentzi si extrem de slabi in defensiva ( nu ca in ofensiva ar sta mai bine )

practic inafara de pozitzia de pg nici o alta pozitzie nu e acoperita klumea
echipa de anu asta a indianei cred ca nu s-ar descurca nici in D-League

rudygay
9th September 2008, 20:03
cred ca pacers au chiar cea mai slaba echipa din NBA in acest moment ... inafara de 3 pg decentzi ( tinsley jarrett jack si tj ford ) dunleavy jr si granger echipa e f slaba ... chiar si jucatorii enumeratzi mai sus sunt slabi ... granger si dunleavy au avut un sezon bun anu trecut ca nu avea cine juca si in basket tre sa dea cineva puncte si sa faca recuperari dar echipa e f slaba ... un front court dezastruos , nesterovic si troy murphy sunt lentzi si extrem de slabi in defensiva ( nu ca in ofensiva ar sta mai bine )

practic inafara de pozitzia de pg nici o alta pozitzie nu e acoperita klumea
echipa de anu asta a indianei cred ca nu s-ar descurca nici in D-League

Trist,dar adevarat!

Irimus
9th September 2008, 23:11
cred ca pacers au chiar cea mai slaba echipa din NBA in acest moment

exagerezi.wolves, sonics,knicks si grzillies au echipe mai slabe...

Bogeyman
9th September 2008, 23:47
exagerezi.wolves, sonics,knicks si grzillies au echipe mai slabe...

da...Granger e unul dintre cei mai underrated jucatori

de departe cea mai slaba e knicks

caseta
10th September 2008, 02:59
indiana nu are fata de playoff, dar e peste knicks, grizzlies si inca 1-2-3 echipe.
cea mai praf in momentul asta s-ar putea sa fie ..... NETS. acum e echipa lui vince carter :happy
sa vezi acum leadership la el .... daca nu o lipsi macar 25 de meciuri cu "accidentari" ....

hai sa vedem rosteru lu nets:
- carter (has no heart)
- devin harris (decent si mult flopping + mecla de sobolan)
- bobby simmons (got paid, stopped caring)
- stromile swift (prin comparatie cu el, carter pare ca joaca cu intensitatea lui zo)
- van horn (practic retras)

in plus mai sunt citiva (gen boone, sean williams, dooling, najera) care joaca serios, dar nu sunt suficient de buni pt a face diferenta, un PG de 50 de ani (armstrong) si un chinez mai batrin decit scrie in buletin.

mda .... nets sunt cea mai praf echipa din nba. cu putina sansa, de ex daca se accidenteaza carter (pe bune sau nu) pt mai multe meciuri, ar fi in stare sa cistige sub 10 meciuri.


knicks macar stau mai bine in materie de talent, chiar daca talentul respectiv e atasat de jucatori prosti, lenesi sau pur si simplu buni de looney farm.


dupa mine cine va prinde playoffs (no specific order):

west:
hornets
houston
lakers
jazz
spurs
blazers
mavs
suns

east:
sixers
celtics
pistons
cavs
heat
wizards
raptors
magic

normal, ca talent per echipa, bulls ar trebui sa fie in playoff, poate in locul lui heat care nu au pg si nu au C, dar bulls ca organizatie sunt cam praf si nu stiu daca vinnie del negro va scoate din ei mai mult decit a scos clovnu de boylan

rudygay
10th September 2008, 16:56
exagerezi.wolves, sonics,knicks si grzillies au echipe mai slabe...

Pacers,in nici un caz nu este mai buna ca wolves...chiar cred ca wolves

are o sansa,mica ce-i adevarat,dar exista de a prinde playoff-ul in acest sezon.

Mike Miller cred ca se va integra perfect in sistemul de joc al lui wolves,aducand si multa experienta jucatorilor mai tineri. Au o echipa tanara si valoroasa..par extrem de motivati pt sezonul acesta.

Au un viitor garantat de a prinde playoff-ul pt urmatori 4-5 ani daca raman impreuna,si aici ma refer la :Randy Foye,Rashad McCants,Big ALL,Ryan Gomes,
Kevin Love,Sebastian Telfair si Craig Smith

Irimus
10th September 2008, 18:32
cea mai praf in momentul asta s-ar putea sa fie ..... NETS. acum e echipa lui vince carter :happy
sa vezi acum leadership la el .... daca nu o lipsi macar 25 de meciuri cu "accidentari" ....

hai sa vedem rosteru lu nets:
- carter (has no heart)
- devin harris (decent si mult flopping + mecla de sobolan)
- bobby simmons (got paid, stopped caring)
- stromile swift (prin comparatie cu el, carter pare ca joaca cu intensitatea lui zo)
- van horn (practic retras)



harris
carter
simmons
Yi
brook lopez-care pana cu 2-3 zile inainte draft era dat ca 3rd pick

=>parerea mea e ca echipa asta nu e slaba deloc..totul tine de motivatia lui carter

caseta
10th September 2008, 19:25
1. simmons si yi sunt praf

2. love, nu lopez, era dat ca posibil #3
;)

Irimus
10th September 2008, 19:50
1. simmons si yi sunt praf

2. love, nu lopez, era dat ca posibil #3
;)

1.vezi ca nu stii? brook lopez era dat ca 3rd pick ;) (e ala care mai are un frate cotat ceva mai slab care a ajuns parca la Suns). love nu a fost niciodata vazut mai sus de primele 6-7 pozitii(si totusi McHale a vazut ceva la el...).

2.Yi nu e praf.problema lui a fost ca nu a vrut sa joace pt Bucks si ca a fost(fiind chinez) prea over-hyped.nu a rupt gura targului ca rookie dar eu zic ca o sa fie un jucator bun

Bogeyman
10th September 2008, 21:15
1.vezi ca nu stii? brook lopez era dat ca 3rd pick ;) (e ala care mai are un frate cotat ceva mai slab care a ajuns parca la Suns). love nu a fost niciodata vazut mai sus de primele 6-7 pozitii(si totusi McHale a vazut ceva la el...).

2.Yi nu e praf.problema lui a fost ca nu a vrut sa joace pt Bucks si ca a fost(fiind chinez) prea over-hyped.nu a rupt gura targului ca rookie dar eu zic ca o sa fie un jucator bun

1. irimus are dreptate...lopez era dat 3rd...sunt 100% sigur

2. doar simmons e praf...Yi nu era bagat in seama
citeam un articol pe bucks.com si ziaristul zicea:
"Yi was running the pick and pop but Mo wasn't even looking at him, he was totally ignored." si asa a fost...am vazut multe meciuri si exact asta se intampla

cgrecu
11th September 2008, 02:43
rankings:

West:
1. Lakers (daca bynum joaca la fel ca anul trecut, vor fi una din cele mai bune echipe din istorie probabil)
2. Houston (personal cred ca artest va face diferentza, chiar daca o sa aibe probleme sa ii distribuie pe tmac, battier si artest, care tehnic sunt totzi 3 SF)
3. NO (locul 2 in divizie, dar record mai bun ca utah)
4. Utah (no contest - vor defila in divizie)
5. Portland (prea tineri sa fie concurent serios pentru utah, dar daca oden e asha de bun cum i s-a facut reclama, pot fi o mare surpriza)
6. Phoenix (mai mult pentru ca sunt fan ...)
7. SA (prea batrini, manu cine shtie cit va lipsi)
8. Dallas (daca kidd mai tzine inca un an)

East
1. Boston (in mare au aceeashi echipa)
2. Detroit (ditto)
3. Toronto (#2 in divizie, dar record mai bun decit 76ers)
4. Wizards (la limita peste orlando - va fi interesant de vazut ce efect are arenas asupra lui butler, care era cam the go-to man sesonul trecut, dar si in defensiva)
5. Philadelphia (record mai bun decit orlando si wizards, dar #3 in divize)
6. Cleveland
7. Orlando
8. Miami (daca wade rezista un sezon intreg - la olimpiada a parut excelent dpdv fizic, deci sanse sunt)

cit despre cele mai slabe echipe, in vest memphis, minesotta, seattle si sacramento, in est NYK vor fi cei mai slabi de departe, restul vor fi echilibratzi. Bobcats, Atlanta, NJ, Chicago si Milwaukee o sa fie la limita playoff-ului, probabil cu sanse pina spre final. Indiana e putzin in spatele lor, si vor avea probleme pentru ca majoritatea celorlalte echipe au crescut, si ei au dat inapoi. TJ nu e chiar asha mare upgrade peste Tinsley, si are cam la fel de multe probleme de sanatate.

Lopez a aparut la #3 in unele mock-drafturi, dar cel mai adesea l-am vazut pe mayo. Oricum, dupa 1-2 nu prea a existat nici un conses, iar Lopez la #10 a fost considerat steal.

Cit despre Yi, chiar azi am citit ceva despre el , ziceau ca avut probleme cu oboseala foarte repede in sezon, si practic sanse mari sunt sa se repete povestea si anul asta, pentru ca a stat toata vara cu echipa olimpica. Pe hirtie NJ au o echipe interesanta, si probabil vor juca spectaculos, dar au prea multe gauri, practic nu au nimic "proven" in front-court, lopez, Yi si restul o sa fie in mare dificultate in Atlantic, unde joaca Garnett, Bosh, O'Neal, Brand etc ...

kb24
11th September 2008, 11:25
sessions asta va deveni un PG valoros..........imi amintesc ce a facut sezonu trecut pe final...game winner intru meci si in ultimul meci din sezon 20 de puncte 8 recuperari 24 ASSISTS

kb24
11th September 2008, 11:30
predictii WEST:
1.Lakers
2.Rockets
3.Hornets
4.Jazz
5.Spurs
6.Suns
7.Blazers
8.Mavericks

AI si Melo nu prind playoffu

EAST

1.Celtics
2.Pistons
3.Magic
4.76 ers
5.Cavs
6.Raptors
7.Bucks
8.Wizards

D Wade nu prinde playoffu

la draft castiga loteria okc si il selecteaza pe ricky rubio

kb24
11th September 2008, 12:05
va fi interesant la anul ca probabil se va inregistra la draft si kenny george.....cel mai inalt jucator din istorie in colegiu care se afla la ultimul an si are 2'35 m...sa vedem daca va fi selectat de vreo echipa

Bogeyman
11th September 2008, 13:53
va fi interesant la anul ca probabil se va inregistra la draft si kenny george.....cel mai inalt jucator din istorie in colegiu care se afla la ultimul an si are 2'35 m...sa vedem daca va fi selectat de vreo echipa

wow

Irimus
11th September 2008, 15:39
3. Toronto (#2 in divizie, dar record mai bun decit 76ers)
.......................
5. Philadelphia (record mai bun decit orlando si wizards, dar #3 in divize)

s-a deshis sezonul la subiectivisme :yeah:

rudygay
11th September 2008, 16:22
In west cei mai multi din cat observ merg pe mana lu Portland in detrimentul celor de la Clippers de a atinge playoff-ul,dar eu unul ma indoiesc ca Portland au o echipa mai buna decat Clippers.

Daca Jerryd Bayless nu se va dovedi un bun backup pt Steve Blake,iar Oden nu va fi jucatorul la care se asteapta majoritatea,nu vor prinde playoff-ul.

In fine pt locul 8 in west cred ca se vor bate Clippers,Portland si Mavs(Dirk,Terry si Josh W.sunt singuri jucatori care pot inscrie constant pt ei)

cgrecu
11th September 2008, 16:23
probabil ca sunt subiectiv, in final totul depinde de JO - daca revine la forma de MVP candidate de acum 3-4 ani, un front-court JO/Bosh cu Calderon conducing atacul va fi foarte greu de oprit de multe echipe. Daca il consideri pe O'Neal ca fiind "washed out", atunci evident toronto nu vor fi la fel de competitivi. Nu uita ca Brand, care e si el juca la nivel de MVP acum 2 ani, il va inlocui practic pe young. Successul de anul trecut la philadelphia s-a datorat in primul rind lui young si miller, care au jucat exceptzional in a 2-a parte a sezonului. Din pacate Young e mai potrivit la PF decit ls SF, asha ca probabil va primi mult mai putzine minute (teoretic). Evident, ca fan philadelphia, probabil ca mizezi pe williams sa aiba un break-out year si sa devina un ben gordon/monte ellis care are 20ppg, miller sa egaleze performantza de anul trecut (cind a avut practic career year) si igoudala sa faca pasul catre all-star. Dar, la fel de bine se poate intimpla ca miller sa inceapa sa ishi arate virsta, willliams sa nu faca fatza defensiv daca joaca multe minute, igoudala sa faca un pas inapoi (anul trecut a fost contract year) samd.

Asha ca da, sunt subiectiv, just like you are ... :)

cgrecu
11th September 2008, 16:27
portland e ridicol ce talent au - singura problema e ca principalii lor jucatori au avut (au) probleme destul de serioase de sanatate. Roy a abut deja vreo 4 operatzii la genunchi, aldridge are cu inima, oden a avut cea mai serioasa operatzie la genunchi care pina recent semnifica sfirshitul carierei etc. Daca au noroc si se tzin sanatoshi, in 3 ani echipa asta va fi incredibila. Evident, depinde si de cit de dispus e Allen sa bage mina in punga (ca bani ar avea ...), pentru ca multzi din jucatorii lor vor cere salarii foarte mari in 2-3 ani. Dar pe hirtie o echipa cu bayless/roy/outlaw/aldridge/oden backed up de fernandez, webster, frye si jones va fi #1 in vest poate chiar in sezonul 2010.

rudygay
11th September 2008, 16:34
Problema celor de la Raptors:they have a bad rotations.Singurele rezerve care pot aduce puncte mai importante sunt kapono si Andreea,dar Andreea e ceva de genul:2-3 meciuri bune,5-6 ca si inexistent

kb24
11th September 2008, 16:53
portland clar e o echipa de playoff anul asta......o sa fie fain pe 28 octombrie meciul de deschidere vs lakers...........sper ca lakers sa nu dea de ei in playoff pt ca nush din ce motiv nu pot castiga la rose garden si sezonul trecut au pierdut ambele meciuri acolo

Bogeyman
11th September 2008, 17:23
portland clar e o echipa de playoff anul asta......o sa fie fain pe 28 octombrie meciul de deschidere vs lakers...........sper ca lakers sa nu dea de ei in playoff pt ca nush din ce motiv nu pot castiga la rose garden si sezonul trecut au pierdut ambele meciuri acolo

argumenteaza...te provoc

Irimus
11th September 2008, 17:35
Nu uita ca Brand, care e si el juca la nivel de MVP acum 2 ani, il va inlocui practic pe young.

mai bine nu-ti da cu parerea despre alta echipa daca nu stii

young a jucat pf anul trecut pt ca phila nu avea un pf adevarat..anul asta young va juca acolo unde trebuie adica sf, iar iguodala va juca sg=> brand il va inlocui pe willie green ;)

kb24
11th September 2008, 17:39
pai in primul rand brandon roy e un all-star,au poate cel mai bun PG din draft (bayless care dupa parerea e mai bun ca rose)nr.1 in draft sezonul trecut oden plus lamarcus aldrige care poate deveni all star sezonu asta...........plus travis putlaw care si el este un jucator bun
banca valoroasa steve blake,fernandez, przybilla,channing frye si inca cativa mai slab cotati care probabil nu vor prinde minute ce mai vrei mai mult
cine sa-i ia locu nuggets lau dat pe cel mai bun jucator defenisv al lor warriors joaca fara monta ellis destule meciuri clippers au vro 8 jucatori noi si nu au chemistry

rudygay
11th September 2008, 17:47
(bayless care dupa parerea e mai bun ca rose)


pai de unde sti tu daca nici unul nu are vreun meci in picioare in NBA.

NBA is NOT NCAA ,trust ME

kb24
11th September 2008, 17:47
dupa parcursul in summer league

kb24
11th September 2008, 17:48
rose are si cva probleme cu genunchii

Irimus
11th September 2008, 18:06
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL... bayless > rose? habar nu ai ce vorbesti. dupa parcursul din summer legue?pai anul trecut nate robinson a fost mvp in summer league si la ce folos?tot un marginal scrub ramane

kb24
11th September 2008, 18:18
vom vedea miam exprimat doar parerea nu am spus ca e clar mai bun

cgrecu
11th September 2008, 19:58
Problema celor de la Raptors:they have a bad rotations.Singurele rezerve care pot aduce puncte mai importante sunt kapono si Andreea,dar Andreea e ceva de genul:2-3 meciuri bune,5-6 ca si inexistent

de acord - dar una peste alta nici Boston nu a avut cine shtie ce bench in prima jumatate a sezonului, si tot au dominat categoric. Parerea mea e ca JO e cheia, pentru ca TO au avut mereu o echipe foarte buna ofensiv, dar slaba in interior defense si rebounding, iar daca O'Neal e sanatos, este exact ce lipseshte. Ca fan toronto, evident ca mizez pe andreea bargnani sa faca un mare salt inainte, vara asta a dedicat-o toata la antrenamente si se in principiu veshtile sunt bune. Plus ca va fi mult mai putzin focus pe el, si lipsa de presiune ajuta mereu un jucator tinar.

eu nu neg ca sunt mai multzi cei care cred ca philly va ieshi inainte lui toronto, dar vei gasi destui care sa prognozeze invers. Chiar in dimineatza asta, pe Hoopsworld (http://http://www.hoopsworld.com/Story.asp?story_id=9965) (http://http://www.hoopsworld.com/Story.asp?story_id=9965) a aparut un preview, si 2 din cei 5 ziarishti au mers pe mina lu Raptors.

ar fi culmea ca un die-hard fan ca si mine sa nu iau partea lor ... :)

cgrecu
11th September 2008, 20:01
mai bine nu-ti da cu parerea despre alta echipa daca nu stii

young a jucat pf anul trecut pt ca phila nu avea un pf adevarat..anul asta young va juca acolo unde trebuie adica sf, iar iguodala va juca sg=> brand il va inlocui pe willie green ;)

young nu arunca bine de la distantza, si are un stil bataios care l-a facut foarte potrivit pentru pozitzia de PF, deshi e undersized. Am auzit de varianta cu Igoudala la SG, dar asta va merge doar daca a invatzat sa arunce de la 3pt, altfel cu miller, igoudala, young, brand si dalembert, practic nu au pe nimeni sa stea pe perimetru. E adevarat ca atletic si defensiv ar fi formidabili, dar in ofensiva va fi destul de greu sa marcheze ...

rudygay
11th September 2008, 20:24
de acord - dar una peste alta nici Boston nu a avut cine shtie ce bench in prima jumatate a sezonului, si tot au dominat categoric. Parerea mea e ca JO e cheia, pentru ca TO au avut mereu o echipe foarte buna ofensiv, dar slaba in interior defense si rebounding, iar daca O'Neal e sanatos, este exact ce lipseshte. Ca fan toronto, evident ca mizez pe andreea bargnani sa faca un mare salt inainte, vara asta a dedicat-o toata la antrenamente si se in principiu veshtile sunt bune. Plus ca va fi mult mai putzin focus pe el, si lipsa de presiune ajuta mereu un jucator tinar.

eu nu neg ca sunt mai multzi cei care cred ca philly va ieshi inainte lui toronto, dar vei gasi destui care sa prognozeze invers. Chiar in dimineatza asta, pe Hoopsworld (http://http://www.hoopsworld.com/Story.asp?story_id=9965) (http://http://www.hoopsworld.com/Story.asp?story_id=9965) a aparut un preview, si 2 din cei 5 ziarishti au mers pe mina lu Raptors.

ar fi culmea ca un die-hard fan ca si mine sa nu iau partea lor ... :)

Sper sa ai dreptate.TO esti echipa mea de"suflet" din Est..numai sezonul trecut am urmarit vreo 55-60 de meciuri ale lor din sezonul regulat.Eu,unul, nu sunt fericit cu acest trade...inca mai suspin dupa T.J Ford care avea atatea abilitati in teren:good mid-range shooter,bun pasator,avea o viteza ametitoare (cel mai rapid din NBA..parerea mea)cu care atragea multi oameni dupa el scotand open shoot-uri clare pt ParKer,Delfino,Kapono si Bosh(pacat de acel "capac" monstruos facut asupra lui de Al Horford) ....mai bine il pastrau si se concentrau pe Andreea(cred ca sti ca Andreea avea mari probleme cu shooting-ul mai ales cand nu era in primul 5 de start)si Kris Humphries .Calderon este mult mai greoi si de multe ori mi se pare indecis...si cand ma gandesc ca bacKup-ul lui este acest Roko Ukic....OMG!!

Bogeyman
11th September 2008, 21:19
dupa parcursul in summer league

daca te iei dupa asta inseamna ca Oden va fi varza

cgrecu
12th September 2008, 02:45
summer league e asha de irelevant, potzi da exemple sa umpli o pagina ... mi-aduc aminte si acum de belinelli, care dupa ce a avut citeva meciuri senzatzionale era dat ca titular la GSW de fanii inraitzi ... General vorbind, summer league e friendly pentru guards si small forwards, totzi jucatorii sunt egoishti si incearca sa arate cit de buni sunt.

cit despre TJ, tot respectul pentru abilitatzile fizice, din pacate viteza fara control e cam useless ... problema principala cu TJ e ca dupa accidentarea din iarna, a devenit un alt jucator. Cred ca ii va fi foarte greu sa treaca peste bariera psihologica a faptului ca in orice moment o cadere mai nasoala il poate lasa paralizat. Chestia asta o sa il faca mult mai temator cind ataca panoul. Tinind cont si ca era clar ca nu se poate continua cu amindoi (dupa circul facut de TJ la revenirea in echipa), si ca TJ poate in orice moment sa se retraga, decizia de a il pastra pe Calderon a fost destul de simpla.

Calderon nu e greoi deloc (poate comparativ cu Ford e, dar nu fatza de media NBA-ului), si ce pierde la viteza, compenseaza la inteligentza si control. Ca sa nu mai zic ca arunca foarte bine la cos. Nu uita ca anul trecut, cea mai buna perioada toronto a avut-o dupa ce Ford s-a accidentat, vreo 2 luni au mers excelent, inclusiv victorii in deplasare la SA, NO si Houston (toate 3 intr-o saptamina ...). Iar backup lui calderon in perioada aia era dereck martin (...), asha ca cit de slab sa fie ukic, tot e un improvement. Iar in caz ca ukic si solomon nu fac fatza, oricin se poate face un trade la deadline pentru un jucator gen brevin knight sa zicem, care sa fie capabil sa joace 10 minute competente.

Iar Andreea Bargnani, nu shtiu cit de cunoscut e faptul ca anul trecut a avut probleme cu respiratzia datorita unei deviatzii de sept combinata cu ceva polipi crescutzi anormal. Din cauza asta obosea foarte repede, si nu shtiu daca ai remarcat, dar majoritatea aruncarilor lui erau "short", care de regula e semn de oboseala. Evident, asta e doar o parte din problema, realitatea ramine ca andreea inca nu shtiu sa joace la C, nu are nici macar un "move" pe care sa se poata baza. Dar calitatzile lui fizice ramin impresionante, sunt rari jucatoria sha inaltzi care sa aiba mobilitatea lui (ca sa nu mai zic de range) - daca pune osul si e dispus sa invetze, inca e timp suficient sa devina un jucator de top (nu uita ca are doar 22 de ani). In vara asta s-a operat, si s-a antrenat aproape 2 luni exclusiv cu scopul de a invatza sa joace sub panou, iar parerea mea (dar e drept ca pina si fanii inraitzi sunt impartiti) e ca va avea un seson foarte bun, si va juca majoritatea minutelor ca si backup la PF si C pentru O'Neal si Bosh, ma ashtept la numere gen 13 and 6 si poate ~1block per game.

kb24
12th September 2008, 07:44
argumenteaza...te provoc

sincer mie nici numi pasa cine e mai bun bayless sau rose,daca oden e bun sau nu,daca se califica portland in playoff sau nu.......dupa parera mea e o echipa talentata care are loc in playoff anul acesta dar oricum probabil vor fi eliminati in first round

Raptor
12th September 2008, 13:02
Si te bazezi pe lipsa de experienta cand zici asta, nu?

kb24
12th September 2008, 14:11
ma la toti eu tin cu lakers asa ca ma doare-n cur de restul echipelor.......pe orice prindem ii batem numa cu boston putem avea probleme

Raptor
12th September 2008, 14:41
Putem avea... in sensu ca pierdeti finala... in mod rusinos... probleme de genu asta, nu?

caseta
12th September 2008, 15:01
ma la toti eu tin cu lakers asa ca ma doare-n cur de restul echipelor.......pe orice prindem ii batem numa cu boston putem avea probleme

nu mai bine te duci tu sa postezi pe forumurile de folbal ?
afirmatii de genu asta isi au mai curind locul acolo decit la basket.

apropo, ca sa stim si noi ce fata ai, la ce pagina de pe cocalari.com iti gasim mecla ? ejti cumva ala care face baie cu prietenu si ratustele ? sau vreunu din aia care isi fac poze cind stau pe buda ? hai, baga un link, nu fii sfios.

cgrecu
12th September 2008, 20:08
lakers pe hirtie vor avea cea mai buna echipa - si majoritatea ii vor da ca favoritzi. Dar nu uita ca in baschet orice se poate intimpla, daca kobe ishi rupe mina si lipseshte 2-3 luni, lakers nu prind playofful, pentru ca in back-court nu au nimic capabil sa joace 38 minute la sg.

Iar NO and Houston sunt foarte aproape de Lakers, si proabil va fi o cursa la limita pentru #1 in conferintza, daca artest se integreaza bine in echipa, houston vor avea poate cea mai buna aparare din istoria ligii ... Oricum, parerea mea e ca accidentarile vor dicta campioana in conferintza anul asta, pentru ca e foarte echilibrat la virf in vest.

Lover
12th September 2008, 21:11
depinde si care se concentreaza mai mult pe sezonul regulat. unii s`ar putea sa o lase mai moale pe final pentru playoff.
din pacate Spurs nu prea are sanse sezonul asta, cel putin asa mi se pare.
ce mai face Ginobili ?!, ca am ramas in urma cu stirile

Busta
12th September 2008, 21:32
TJ nu e chiar asha mare upgrade peste Tinsley, si are cam la fel de multe probleme de sanatate.

din cate am intzeles Bird incearca sa scape de Tinsley dupa toate incidentele pe care le-a avut ( iarba si impuscaturi )

dar Pacers au nevoie de un Big Man care sa stie ceva ofensiv ... lucru care se gaseste destul de greu in nba si pe bani multzi ...

Irimus
13th September 2008, 02:42
pe orice prindem ii batem numa cu boston putem avea probleme

promiti ca daca va bate phila anul asta intr-un meci din sezonul regulat te retragi de pe forum?

rudygay
13th September 2008, 08:48
ma la toti eu tin cu lakers asa ca ma doare-n cur de restul echipelor.......pe orice prindem ii batem numa cu boston putem avea probleme

Daca se vor intalni in playoff cu Houston (cu conditia sa ramana toate piesele importante sanatoase...cu toti stim ca Houston in ultimi anii au fost urmariti de accidentari,mai ales in playoff) LaKers nu vor trece de Houston .

MarK my words !!!

cgrecu
13th September 2008, 09:12
din cate am intzeles Bird incearca sa scape de Tinsley dupa toate incidentele pe care le-a avut ( iarba si impuscaturi )

yeah ... good luck with that ... :)


dar Pacers au nevoie de un Big Man care sa stie ceva ofensiv ... lucru care se gaseste destul de greu in nba si pe bani multzi ...
pacers au nevoie de multe ... dar in primul rind au nevoie de un superstar. TJ, Granger, chiar si Dunleavy sunt competentzi, dar nici unul nu e nici macar in discutzie pentru all-star. E greu in NBA fara un "franchise" player, Chicago au avut ceva success, dar au compensat lipsa printr-o aparare feroce, iar Indiana nu prea ii vad sa exceleze la capitolul asta.

cgrecu
13th September 2008, 09:15
Daca se vor intalni in playoff cu Houston (cu conditia sa ramana toate piesele importante sanatoase...cu toti stim ca Houston in ultimi anii au fost urmariti de accidentari,mai ales in playoff) LaKers nu vor trece de Houston .

MarK my words !!!

fara discutzie o serie lakers - houstons ar fi extrem de echilibrata. Daca ambele echipe sunt in efectiv complet, probabil ca cine are home-court va cishtiga. Oricum, un lucru e cert, Lakers e noua Phoenix, cea mai atractiva echipa de urmarit la tv :)

real23
13th September 2008, 09:38
Lakers e noua Phoenix, cea mai atractiva echipa de urmarit la tv :)

Asta pentru tine poate. Pentru mine cel mai spectaculos matchup este Denver vs Phoenix, oricand as urmari un meci intre aceste 2 echipe.
PS: ma plictiseste enorm stilul de joc al lui gasol

rudygay
13th September 2008, 09:52
Asta pentru tine poate. Pentru mine cel mai spectaculos matchup este Denver vs Phoenix

Denver,daca ramane in formula asta pana la finele sezonului se vor bate pt locul 10-12 in west.Anul trecut a fost una din echipele cu cea mai slaba defensiva,iar prin plecarea lui Camby in aceasta vara au ramas si fara Unicul player defensiv de valoare din echipa.Si postul de PG este unul alarmant.No hope for this season in Denver

rudygay
13th September 2008, 10:01
Oricum, un lucru e cert, Lakers e noua Phoenix, cea mai atractiva echipa de urmarit la tv :)

Nu prea cred asta deoarece Lakers sunt mai mult o echipa de Half-court decat running team.Raman la parerea ca Phoenix si Houston vor fi cele mai atractive de urmarit.Acum,logic,fiecare are parerea lui care trebuie respectata

Kobe24
13th September 2008, 12:22
Nu prea cred asta deoarece Lakers sunt mai mult o echipa de Half-court decat running team.Raman la parerea ca Phoenix si Houston vor fi cele mai atractive de urmarit.Acum,logic,fiecare are parerea lui care trebuie respectata

cu bynum si gasol vor juca mai mult half-court, dar nu pentru stilul de joc sunt ei cei mai urmariti.
1. au traditia de partea lor
2. sunt din LA
3. il au pe kobe in echipa care are o gramada de fani.
4. Chiar daca acum nu mai arunca la fel de mult ca acum 2 ani, kobe poate avea cateva meciuri de 50+ sau chiar 60, si asta atrage si mai multi fani.
5. Sunt o echipa valoroasa. Au prins finala anul trecut, au avut cel mai bun record din Conferinta de Vest. Nu sunt multi care vor sa vada o echipa care castiga 20 de meciuri pe an. In plus, anul acesta sunt considerati principalii favoriti la titlu.

Daca ar juca run&gun(in loc de bynum gasol sa fie paul si stoudemire) poate ca ar fi fost si mai urmariti, dar si fara sistemu asta o echipa poate face audienta;)

Irimus
13th September 2008, 13:05
Oricum, un lucru e cert, Lakers e noua Phoenix, cea mai atractiva echipa de urmarit la tv :)
absolut gresit.nu neg ca sunt cea mai buna echipa (pe hartie) dupa Boston insa vor juca half-court-style deci nu sunt ultra spectaculosi....

cgrecu
13th September 2008, 21:00
denver vor fi destul de slabi si probabil o sa fie scandal acolo, iar phoenix cu shaq si cu un potential starting lineup in care doar amare are sub 30 ani vor scadea ritmul de joc. GSW nu mai e ce a fost fara baron si ellis.

Lakers vor alerga destul de mult, pentru ca sunt foarte rapizi la toate pozitziile mai putzin pg, si bynum daca joaca centru nu prea cred sa fie un element principal in atac. Daca vrei sa joci masiv half-court, atunci itzi cam trebuie un post player solid, si nu il vad pe bynum in rolul ala.

Lakers au fost a 4-a echipa din liga anul trecut dupa puncte marcate, si #2 la pace dupa hollinger, practic una din cele mai rapide echipe. Si asta in conditziile in care au jucat o treime de sezon cu bynum si o treime cu gasol. Nu vad de ce ar schimba anul asta, nu e imposibil, dar e putzin probabil.

Probabil ca denver for fi si mai rapizi si vor alerga si mai mult si fara camby for primi 120 ppg, asha ca si ei vor ramine fun to watch. Dar cum iverson i se termina contractul, e posibil sa iasa scandal .

caseta
14th September 2008, 02:21
sezonul asta miami ar putea fi una dintre cele mai spectaculoase echipe din liga. wade, marion si beasley sunt atletici si cum nu au un C bun ar putea fi fortati sa joace small mult timp. small = fast = run & gun. alley-oops galore.

thekobe
14th September 2008, 02:57
sezonul asta miami ar putea fi una dintre cele mai spectaculoase echipe din liga. wade, marion si beasley sunt atletici si cum nu au un C bun ar putea fi fortati sa joace small mult timp. small = fast = run & gun. alley-oops galore.
= lottery

Irimus
14th September 2008, 03:40
= lottery

amen :D

Bogeyman
14th September 2008, 10:58
si cine o sa fie distribuitorul???...chris quinn? =))

rudygay
14th September 2008, 11:42
si cine o sa fie distribuitorul???...chris quinn? =))

Gresit,o sa fie Marcus Banks=))

Serios,cred ca vom vedea destule faze spectaculoase la Miami,special intre Wade si The Matrix.Interesant e de urmarit cum se va intregra Michael Beasley.

Daca Michael Beasley nu va reusi intre 14-18 ppg,Miami nu vor simti nici in acest sezon atmosfera de playoff.

Ameeen!!!

caseta
14th September 2008, 11:49
si cine o sa fie distribuitorul???...chris quinn? =))

wade e mai mult decit capabil sa joace PG in caz de nevoie (a si jucat in primul an in NBA), si oricum si ca SG tot el are mingea cel mai mult timp si e treaba lui sa creeze si pt ceilalti. el e playmaker-ul. ideea ca miami are nevoie de un PG e la fel de gresita ca si cea ca cleveland are nevoie de PG. lebron a avut succes cind boobie a jucat PG si tot ce a trebuit sa faca a fost sa hit the open 3p shot.

cind ai un wade sau lebron in echipa care au court vision excelent si pot crea pt ceilalti, la PG iti tre spot-up shooter bun care sa fie in stare sa joace si ceva D. de asta am zis mereu ca unul ca hinrich s-ar potrivi perfect linga un lebron sau wade, dar cind e el nevoit sa fie playmaker e praf si pierde mingi si fute atacuri cacalau.


de fapt in momentul asta miami sunt oarescum construiti PE MODELUL lui bulls. am scris cu caps ca sa nu sariti ca am zis ca sunt la fel de buni. exista un SG de elita, un SF foarte bun in defense (pippen era f bun si ofensiv, marion mai putin) si un PF bun la doar o faza a jocului (offense, in timp ce rodman era doar defense/rebounds. in plus beasley e doar rookie). chicago il avea pe ron harper la PG, si ron nu era cine stie ce PG - dar baga open shots si juca D. iar la C era luc longley, care ma scotea din minti uneori cu cit de greoi era si cit de white juca.

miami poate evident ajunge din nou in loterie. si probabil ca vara viitoare pt marion urmeaza un S&T. dar cu cap space si cu wade si beasley in echipa, viitorul nu arata rau.

Irimus
14th September 2008, 11:51
east:
sixers
celtics
pistons
cavs
heat
wizards
raptors
magic



caseta asa mult ii apreciezi pe Sixers? :D

rudygay
14th September 2008, 12:39
caseta asa mult ii apreciezi pe Sixers? :D

In post a mentionat"no specific order":sleep:

Dar de ce e de mirare,chiar s-ar putea sa termine pe primul loc ,daca Brand revine la forma maxima,daca IGGY incearca sa-si depaseasca condiatia de Star si sa devina All-Star,daca Louis Williams isi continua ascensiunea + ca au dupa parerea mea cei mai buni role-players din est:

Rush-bun aruncator

Green-idem

Evans si Ratliff -foarte buni pe plan defensiv

Bogeyman
14th September 2008, 14:50
stiam caseta ca e wade...
DAR...cat crezi ca wade va "give up his own shot?"
ca si Mo a avut anul trecut 6 apg si toti au sarit ca ce selfish ca are 6 apg dar defapt erau singurele pase pe care le dadea tot meciu...

rudygay
14th September 2008, 18:16
DAR...cat crezi ca wade va "give up his own shot?"


Wade poate sa faca de TOATE in ofensiva,in special sa-si creeze propria aruncare fara sa-si neglijeze colegii,his crossovers are 2 SWEET!!

Hai sa nu incercam sa-l comparam cu Mo,e prea Valoros pe langa el

off topic:Flash is the Greatest in mid-air collision scorer EVER

cgrecu
14th September 2008, 21:43
da, si miami vor juca specataculos - e singura lor sansa, sa alerge cit pot de tare ...
cheia la ei e beasley si wade (daca ramine neaccidentat). Beasley va trebui sa joace bine consistent ca sa aiba o sansa, pentru ca estul e mult mai puternic anul asta.

caseta
15th September 2008, 00:54
caseta asa mult ii apreciezi pe Sixers? :D

cum a zis si rudy, am mentionat "no specific order", dar nu m-ar mira sa termine pe 1 in east. cu cine se bat ? (ATENTIE: nr 1 in east ca nr de W nu inseamna ca acord echipei respective cele mai mari sanse la finala)

* boston care, in afara de garnett, vor fi muuuult mai putin motivati. pierce ma astept sa fie si mai egoist. si chiar garnett s-ar putea sa fie mai putin intens acum ca a luat titlul la care visa.

* pistons care sunt in cadere de 2-3 ani. chiar daca au tot ajuns in ECF, a fost pt ca saunders, ca de obicei, a produs sezoane bune (si playoffs proaste) si au avut "culoar" datorita seed-ului bun. insa de fiecare data cum au dat de vreo echipa mai solida, au pierdut. sezonul asta cu antrenor nou si cu echipa mai batrina s-ar putea sa nu mai aiba nici sezon asa bun si cu atit mai putin sa prinda ECF.

* cavs la care chiar si cu mo la PG au probleme serioase. tot nu au SG ca lumea, au pierdut din size cind l-au dat pe gooden, ben wallace e terminat, Z e si el din ce in ce mai batrin si mai imobil. acum in afara de SG le lipsese si bench. au ramas cu boobie pe bench si cam atit. cu D si lebron jucind tare pot prinde finala, dar nu cred ca vor avea nr mare de W in sezon.

* magic ar putea ridica si ei pretentii la nr 1 in east dar tot nu au PG ca lumea, nu au SG, au 2 SF in loc de SF si PF si au in continuare un GM retard. ar trebui ca howard sa mai faca un leap ca valoare pt ca ei sa termine cu cele mai multe W in east, sau ca GM-ul sa faca un trade superb. howard probabil ca va fi mai bun, dar nu ma astept ca otis smith sa faca vreun trade bun.

caseta
15th September 2008, 01:02
stiam caseta ca e wade...
DAR...cat crezi ca wade va "give up his own shot?"
ca si Mo a avut anul trecut 6 apg si toti au sarit ca ce selfish ca are 6 apg dar defapt erau singurele pase pe care le dadea tot meciu...

wade nu a fost NICIODATA acuzat ca e egoist. sau poate doar de vreun orb. nu o sa iti dau ca argument nr de assists, pt ca si marbury avea spre 10 ast per game, dar era un kkt egoist. o sa iti zic sa vezi niste meciuri cu el, sa vezi cum daca e om liber il gaseste. este FOARTE altruist in joc. punctele si le marcheaza in general fie atunci cind i se ofera ocazia de catre adversari (e lasat sa joace 1-1 cu un defender mai slab, e lasat liber la semi in ideea ca nu baga J) fie atunci cind e nevoie sa ia meciul pe cont propriu (asa cum fac superstarurile pe final de meci cind meciul e strins).

apropo de asta tin minte cit am putut sa il injur pe cretinu de 'toine ca rata wide open shots pe care i le crea wade. si rata inelul cu totul, uneori era airball. la un moment dat nu intelegeam de ce wade ii mai dadea pasa, ca erau sanse mai mari sa marcheze daca dadea wade hook shot de la jumatea terenului decit daca ii dadea mingea lu' 'toine.

rudygay
15th September 2008, 08:45
* magic ar putea ridica si ei pretentii la nr 1 in east dar tot nu au PG ca lumea, nu au SG, au 2 SF in loc de SF si PF si au in continuare un GM retard. ar trebui ca howard sa mai faca un leap ca valoare pt ca ei sa termine cu cele mai multe W in east, sau ca GM-ul sa faca un trade superb. howard probabil ca va fi mai bun, dar nu ma astept ca otis smith sa faca vreun trade bun.

Jameer Nelson,este un PG destul de bunicel(nu chiar de top),dar mi se pare ca a

facut o treaba destul de buna pt Orlando(special in palyoff)si cu siguranta va creste in continuare(cred ca sezonul acesta va reusi intre 14-16 ppg and 5-7 apg),iar in ceea ce priveste pozitia de SG ,nici nu cred ca au neaparat nevoie sa fie de top,Keith Bogans si mai nou Mickael Pietrus pot lovi destul de bine de la 3 point line,iar Pietrus is a good defensive player.Eu mai mult m-am enervat pe Van Gundy ca nu l-a folosit indeajuns pe J.J. Redick(chiar mi se pare un tanar cu potential care poate fi urmasul lui Peja Stojakovic)

nba28
15th September 2008, 19:10
Despre Redick am aceeasi parere dar din pacate la orlando nu cred va juca mai deloc.Probabil minutele vor fi impartite echilibrat intre pietrus si bogans iar redick si rookie-ul
courtney lee vor fi retinuti mai mult pe banca(poate trimisi in d-league o perioada).Oricum orlando e o echipa serioasa la home court advantage in playoff

caseta
15th September 2008, 19:12
Eu mai mult m-am enervat pe Van Gundy ca nu l-a folosit indeajuns pe J.J. Redick(chiar mi se pare un tanar cu potential care poate fi urmasul lui Peja Stojakovic)

daca era un american care spunea asta, as fi zis ca e vreun redneck care are "orbu albilor" si care cum vede vreun jucator alb care e cit de cit decent, gata, il si vede pe urmatorul larry bird. mai ales daca ala a si facut cite ceva prin colegiu.

dar in conditiile astea nu-mi explic ce-ti place tie la reddick. adevarul e ca reddick e PRAF !!! muci !!! bun shooter, dar atit. nu a aratat ca ar merita sa joace inaintea lui jameer nelson sau arroyo. nu e bun ca PG, nu are handle, nu are court vision, si e o mare gaura on D.

peja macar compenseaza cu faptul ca are size, e mult mai bun dpdv ofensiv si pozitia lui nu ii cere sa aiba handles.

rudygay
15th September 2008, 20:02
J.J. Redick juca SG din cate stiu eu,dar are mai putina importanta asta.Van Gundy stiu ca il folosea mai mult in sfertul 4 cand aveau nevoie sa recupereze niste puncte si chiar reusea sa ajute .Motivul principal pt care cred ca nu este folosit mai mult e ca dpdv defensiv e chiar PRAF!!

In procentaj de 85% sunt de acord cu tine rautaciosule

You have no Love for the White Boys(incerc si eu sa glumesc):drak:

Irimus
16th September 2008, 15:12
JJ Redick este un jucator absolut mega slab.E mic, slab, neatletic, nu se poate apara, nu poate patrunde si mai grav....spre deoesebire de jucatori de acelasi profil gen Korver/Kapono(care au cat de cat un pic de size, adica au cam 6'7) Reddick arunca infiorator de rau.El a fost adus ca 3pt shooter si a marcat doar 17 cosuri de 3 anul trecut....

caseta
16th September 2008, 15:59
J.J. Redick juca SG din cate stiu eu,dar are mai putina importanta asta.Van Gundy stiu ca il folosea mai mult in sfertul 4 cand aveau nevoie sa recupereze niste puncte si chiar reusea sa ajute .Motivul principal pt care cred ca nu este folosit mai mult e ca dpdv defensiv e chiar PRAF!!

In procentaj de 85% sunt de acord cu tine rautaciosule

You have no Love for the White Boys(incerc si eu sa glumesc):drak:

not quite.
imi placea stockton, imi place kidd chiar si acum (e pe jumate alb parca), imi placea kukoc, imi placea majerle, imi placea jason williams cind era mai tinar, imi placea sabonis, imi placea kerr, evident imi place nash si mai sunt si altii care acum imi scapa.

nu-mi place insa cind fanii albi fac dintr-un jucator decent un superstar (in mintea lor, evident) doar pt ca e alb.

Raptor
16th September 2008, 16:52
Oricum, Redick a avut 26.8 ppg parca in ultimul sezon jucat... ceea ce nu e tocmai usor...

Dar vorba aia... defensiv e ca si inexistent. Zicea parca Steve Kerr mai demult (sau Steven A Smith) ca in locul lui Peja Stojakovic ar fi putut lu o catapulta pentru ca in defensiva ar fi facut cam acelasi lucru si el si catapulta.

caseta
17th September 2008, 03:13
Oricum, Redick a avut 26.8 ppg parca in ultimul sezon jucat... ceea ce nu e tocmai usor...

banuiesc ca te referi la colegiu. ca in nba ...

Raptor
17th September 2008, 18:07
Da, clar. Oricum, 27 de ppg ar trebui sa demonstreze destul de multe (ca potential ofensiv cel putin).

cgrecu
17th September 2008, 19:45
in colegiu e altfel, jucatorii nu sunt asha atletici si puternici, si ai mai mult timp sa arunci. In nba e foarte greu sa te afirmi daca nu eshti si undersized si lent. Morrison e alt exemplu de jucator care era big time scorer in college, dar deocamdata nu prea a relizat nimic in nba.

nba28
17th September 2008, 20:03
morrison totusi e mare lucru ca joaca in nba suferind de diabet

nba28
17th September 2008, 20:10
pacat de arenas care s-a operat la genunchi si va lipsi 1 luna si cva din sezoonul regulat

Irimus
17th September 2008, 22:41
De fapt o sa lipseasca minim pana in Decembrie,dar nu e mare branza,decat a suferit si el vreo 3 operatii serioase la genunghi in ultimul an...oricum e bine pt wizards ca l-au semnat pe 6 ani pt o suma modica de 111 milioane de dolari

caseta
17th September 2008, 23:21
meh

artroscopica nu e serioasa. multi au asta pt a curata cartilagiu sau diverse ...


Arenas had a "moderate amount of debris" removed from the knee after experiencing swelling and discomfort during his rehabilitation.

adica exact asta a avut si arenas.


The doctor who performed the operation Wednesday said debris buildup is common in Arenas' type of injury, and that an MRI showed the knee to be structurally sound.

asta conteaza. asta si ca arenas sa nu se mai grabeasca. se pare ca e mai bine sa lipseasca o perioada mare imediat dupa operatie ... long term 2 ani pierduti dupa operatie pot prelungi cariera cu 4-5 ani ...

in plus recent tot mai multi revin cu succes dupa diverse operatii la genunchi. e clar ca medicina a facut progrese mari in materie de accidentari sportive.

Raptor
18th September 2008, 00:55
Poate il declara si pe Arenas ca si "career ending injury" (ca pe Darius Miles) si isi iau oamenii cele 111 mil inapoi.

cgrecu
18th September 2008, 04:01
in sine operatzia nu e seriosa, dar ridica semne de intrebare pentru ca e a 2-a oara cind arenas are probleme sa revina. Prima oara a zis ca a fortzat, dar a 2-a oara a luat-o incet, si tot a avut probleme. Tinind cont de stilul lui de joc bazat mult pe viteza si dribling, un genunchi care opereaza la sub 100% poate sa il afecteze foarte mult. Mai ales ca se pare ca nici macar nu terminase perioada de reabilitare dupa accidentarea precedenta.

In orice caz, va fi foarte greu de plasat in fantasy league, pentru ca e destul de vag cit va lipsi (in decembrie revine la antrenament, sau revine pe teren?)

Bogeyman
18th September 2008, 14:20
wizzards fara arenas >>>wizzards cu arenas

rudygay
18th September 2008, 14:40
in decembrie revine la antrenament, sau revine pe teren?

Gilbert Arenas confirmed Wednesday that he underwent a surgical procedure this morning that "cleaned out some debris" in his left knee and won't be ready to play for the Wizards until early December

cgrecu
18th September 2008, 20:15
aha