PDA

View Full Version : Sunteti de acord cu fuziunea dintre Apulum si Ceahlaul



FreeMinds
4th June 2004, 19:27
Preşedintele Ceahlăului, Gheorghe Ştefan, a declarat că ar dori să realizeze o fuziune cu Apulum Alba Iulia, pentru ca echipa din Piatra Nemţ să evolueze şi īn sezonul viitor īn Divizia A, anunţă Mediafax. Ştefan a recunoscut că la scurt timp după meciul de ieri cu Dinamo, 0-0, l-a contactat telefonic pe Emanoil Savin, preşedintele Consiliului de Administraţie al lui Apulum

unirea
5th June 2004, 00:31
tot ce e rau vine de la savin! Nu pot sa cred ca ne face una ca asta! cand il vad il scuip in fata! LUPTA UNIREA LUPTA UNIREA LUPTA!

FreeMinds
5th June 2004, 00:35
ma talharul ala numa agita apele degeaba Unirea Alba-iulia aicia ramane pe veci
hai unirea dale gol !!!!

FreeMinds
5th June 2004, 12:16
- Domnule Ştefan, după 11 ani de Divizia A, Ceahlăul a retrogradat īn liga secundă. Vă īmpăcaţi cu soarta?
- Nu, cum să mă dau bătut? Am vorbit şi joi seară, şi vineri dimineaţă cu domnul Savin, finanţatorul lui Apulum, şi dacă voi cīştiga Primăria oraşului Piatra Neamţ, Ceahlăul va rămīne īn Divizia A! Este o promisiune a lui Gheorghe Ştefan!

- Cum va fi posibil?
- Voi plăti banii ardelenilor pentru tot ce-au investit ei īn echipă īn sezonul abia īncheiat, e posibil şi ca unii dintre jucătorii lui Apulum să ajungă sub Pietricica, iar Alba Iulia se poate retrage din Divizia A şi să joace īn locul nostru īn eşalonul secund, urmīnd ca noi să rămīnem īn prima ligă. Nu va fi fuziune, iar ce īncercăm noi să facem este permis de FRF. Totul se face, v-am zis, dacă ies primar.




- Aţi promis că veţi face dezvăluiri şi veţi spune ce personaj din Federaţie v-a anunţat printr-un mesaj telefonic că echipa dumneavoastră va retrograda.
- Vorbim de luni īncolo, după alegeri. Cea mai mare vină īn privinţa acestei contraperformanţe ne aparţine. Şi eu sīnt īn culpă, īntrucīt n-am fost mai aproape de jucători. Şi arbitrajele ne-au defavorizat īn proporţie de 5 la sută, procente care s-au dovedit decisive.






REACŢII APULUM

Savin: "Discut cu Ştefan"
Măluşel: "Nu vindem"

Finanţatorul lui Apulum a recunoscut negocierile cu Ceahlăul, dar preşedintele clubului neagă vehement varianta cedării locului

Dan Brie, Horaţiu Sima

"Am purtat tot timpul discuţii cu preşedintele Ştefan īn privinţa cedării locului. Pentru a finaliza tranzacţia, trebuie să aşteptăm pīnă duminică seară, cīnd se află rezultatele parţiale ale alegerilor, şi se va şti dacă Ştefan a ieşit primar din primul tur. Doar dacă va ajunge primar, vom discuta amănuntele afacerii", a declarat ieri finanţatorul lui Apulum, Emanoil Savin.

Preşedintele executiv al clubului ardelean, Viorel Măluşel, l-a contrazis pe Savin. "Păi, sīntem nebuni? Ne-am zbătut atīta cu licenţa şi cu plata datoriilor ca să ne vindem locul ori să fuzionăm? Sīnt aiureli, scoase de indivizi care vor să-şi facă imagine electorală. S-a vorbit că vom fuziona cu Oradea, apoi cu Jiul, UTA şi, apoi, că ne vindem locul lui Pinalti. Nu vindem şi nu fuzionăm, să fie clar!", a spus Măluşel. Preşedintele lui Apulum a adăugat că, īn afară de sponsori, īn campionatul viitor se va baza pe sprijinul autorităţilor locale.


Locic vrea să aducă UTA īn "A"

Viorel Măluşel a recunoscut că există propuneri de cedare a locului. Īn afară de Ceahlăul, se pare că īn ultimele zile şi UTA se interesează de o astfel de tranzacţie. Omul de afaceri Marius Locic, care intenţionează să preia pe 8 iunie UTA, a declarat că nu concepe să patroneze o echipă aflată īn divizia secundă şi a lăsat să se īnţeleagă faptul că a demarat negocieri cu Apulum şi cu Sportul Studenţesc.

Şi Petrolul e interesată

Deşi oficial nu şi-a manifestat intenţia preluării locului lui Apulum din Divizia A, şi clubul Petrolul este interesat de poziţia grupării din Alba Iulia. Totul depinde de rezultatul alegerilor locale, fiind posibil ca FSLI Petrom să-şi retragă sprijinul financiar. "Nu ne interesează să rămīnem īn Divizia A. Mai bine facem echipă īn liga secundă", a apreciat ieri Florin Bercea, vicepreşedintele Consiliului de Administraţie al ploieştenilor.


700.000 de dolari ar urma să investească Gheorghe Ştefan pentru a prelua locul lui Apulum din Divizia A, īn preţul tranzacţiei intrīnd şi cedarea a trei fotbalişti: Tibor Moldovan, Găldean şi Paleacu

cum apar hienele :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :jerk:

FreeMinds
5th June 2004, 12:51
“Ceahlăul a avut un preşedinte rīios”

Giovani a sărit la gītul lui Gheorghe Ştefan: “Ca preşedinte, e greu să fii cinstit īntr-o lume de hoţi. Īmi pare rău de Petrolul. Multă lume ar fi dorit să pice Ceahlăul, pentru că a avut un preşedinte rīios, care ne-a plictisit prin apariţiile televizate. Lumea se plictisise de Ceahlăul. Blaturi - de fapt, sīnt cīteva cluburi care poartă cīte o tinichea īn spate şi e greu să se debaraseze de ea. Eu n-am dorit să port această tinichea”, a īncheiat Giovani.

Hee Hee :evil:

Catalanul
5th June 2004, 13:00
nu sunt de acord
sper ca apullum sa ramana in A cati mai multi ani alaturi de noi :yeah:
mai bine ardealul si banatul in A decat moldova

unirea
5th June 2004, 13:46
sa speram ca DOMNUL MALUSEL se va tine de cuvant si nu va vinde locul!
AFARA CU SAVIN! AFARA AFARA AFARA! DACA NU IUBESTE FOTBALUL SI VREA SA OMOARE ORASUL ALBA IULIA POATE SA PLECE PT CA NU VA REUSI! LUPTA UNIREA

ADelPiero
5th June 2004, 14:28
Domnul Malusel este om serios ... si nu va accepta nici o propunere !!

FreeMinds
5th June 2004, 16:04
Gheorghe Ştefan si Savin doi oameni fara onoare ....i intereseaza doar banii
Pinalti vrea doar campanie electorala
Savin vrea doar bani

Huuuuu Huuuuuu :rosu:

Apulum Unirea Alba-Iulia nu este de vanzare taraturilor!!!!!!!!!!

tot respectul pentru domnul Viorel Măluşel /hello

hai Unirea da-le gol da-le gol da-le gol

unirea
6th June 2004, 04:12
Nu Vindem Nimic !nici Un Loc !ar Fii Cel Mai Urat Lucru!
Mai Bine Sa Vinda Jucatori!ca Doar Mai Sunt Si Altii!
Imi Pare Rau Dar Ce Sa Ii Faci? Oricum Avem Multi "batrani"
Mai Intinerim Echipa!poate Vom Gasi Tinere Talente!ca Decat Vashko Mai Bine Rares Oprea Sau Mitrofan! De La Anul Cred Ca Vom Avea Mai Multa Viteza In Joc! Macar Sa Ramana Paleacu Sau Maier! Macar Atat!:(

fia
7th June 2004, 08:24
NU sunt deacord in general cu aceste "fuziuni", si in plus am un respect petnru Apulum si o antipatie pentru Ceahlaul. Nu stiu ce iese din combinatia lor....

HaoTic
7th June 2004, 09:14
Savin nu poate vinde singur. Miercuri este Adunarea Generala a membrilor fondatori. In comunicatul de azi din ziarul Unirea, Primaria Alba Iulia foloseste termenul "oneros" privind eventuala vanzare a locului. Ma gandesc si ca Bergenbier nu s-a bagat de-a proasta in sponsorizarea echipei. Doar nu o sa faca reclama unei echipe de divizia B, care nu va fi televizata. Savin si Malusel normal ca vor sa-si recupereze banii bagati. De aceea adopta tactica unul hais si altul cea, diversiune pentru forta autoritatile locale, eventualii sponsori, finantarori sa intervina. Rezultatul deocamdata - Adunarea Generala a membrilor fondatori.

sscalin
7th June 2004, 11:13
"Sa fie clar UNIREA NU ESTE DE VANZARE" au fost vorbele lui Hava la aflarea zvonurilor. Ii voi da in judecata daca au facut asa ceva. HAVA o sa tina echipa in divizia A. Mai trebuie sa rezistam in divizia A inca un an ca dupa aceea o sa avem un sponsor mare dupa cum am inteles. Este vorba de ROSIA MONTANA GOLD CORPORATION care odata ce vor incepe lucrarile vor baga bani in UNIREA!!!

V25
7th June 2004, 11:21
Ma asteptam la Gold Corporation. De fapt, speram... Am auzit si contre, dar e prematur sa vorbim despre asta. Eh, azi dimineata s-a zis pe Radio Star numele "surprizei" care, inca nu am inteles de ce si cum mai exact, vrea sa ajute Alba Iulia. "Zvonul" va fi nominalizat daca se prezinta azi la noi in oras, unde este asteptat. Mai bine nu fac valuri de acum. Keep in touch!

sorinl
7th June 2004, 11:29
nu sant de acord cu o asemenea fuziune.nu ar face decat sa creasca antipatia-inutila si ilogica,dealtfel,dar existenta-fata de ceahlaul.si daca anul asta nu-s sigur ca ne-a bagat altcineva in b decat noi singuri,la anul sigur se vor gasi binevoitori.
ceahlaul trebuie sa petreaca un an in b,si sa se intoarca de acolo o echipa noua,fara tarele legate de cumparari de locuri si alte prostii de astea.
n-avem nevoie de locul celor din alba iulia,si l-au castigat corect,sa ramana in a cat ii vor tine puterile

V25
7th June 2004, 12:40
Dupa ultimele informatii, Savin a ajuns primar la Busteni. Acol` sa stea si sa-si vanda Alexandros-ul daca tot vrea sa vanda ceva si sa se ingroape de de bani!!! Si fie-sa aia ocosa sa se combine cu Moldovan, ca tot au fost vazuti impreuna :)) I`m happy!!!

FreeMinds
7th June 2004, 14:25
se pare ca apele sau linistit ,asa trebuiau sa ramana de la inceput dar uni oameni sunt prea "romani" :)
numai bine !

sscalin
7th June 2004, 16:03
Putem avea incredere in el sau este Savin 2?
Te rog daca mai afli ceva spune-ne ca suntem disperati. Orice veste este bine venita
Asteptam vesti de la tine

bill
7th June 2004, 16:13
Ma asteptam la Gold Corporation. De fapt, speram... Am auzit si contre, dar e prematur sa vorbim despre asta. Eh, azi dimineata s-a zis pe Radio Star numele "surprizei" care, inca nu am inteles de ce si cum mai exact, vrea sa ajute Alba Iulia. "Zvonul" va fi nominalizat daca se prezinta azi la noi in oras, unde este asteptat. Mai bine nu fac valuri de acum. Keep in touch!

nu ne poti spune despre cine sau ce este vorba? chiar daca nu s-a materializat inca macar speram

mariusc
7th June 2004, 16:18
Putem avea incredere in el sau este Savin 2?
Te rog daca mai afli ceva spune-ne ca suntem disperati. Orice veste este bine venita
Asteptam vesti de la tine

V25 este un personaj misterios care lucreaza in presa locala si, spre deosebire de Savin, este un suporter adevarat :)
In legatura cu stirile, cred ca va mai trebui sa asteptam o zi, doua pana sa avem noutati... (pana se mai linistesc si apele cu alegerile). Si eu sunt curios in legatura cu zvonul :)

______________
Fair-Play, Please!

MaPaX
7th June 2004, 17:17
Putem avea incredere in V25!
Lucreaza la Informatia de Alba :ok: si ne aduce stirile, exact cum afla(citim azi pe forum, iar ceilalti citesc maine in ziar :) )

Si ca sa nu deviem de la subiect :P
Miercuri, 9 iunie, la ora 15.00
Adunarea Generală Extraordinară a FC Apulum Unirea Alba Iulia!
Luānd act de planurile oneroase ale anumitor conducători ai clu­bu­lui de a fuziona prin absorbţie cu Ceahlăul Piatra Neamţ, sau alte echipe (adică vānzarea locului īn Divizia A), Primăria municipiului Alba Iulia, īn calitate de principal susţinător financiar al formaţiei uni­riste, īmpreună cu membrii Adunării Generale ai FC Apulum Unirea Alba Iulia, īn baza art. 10 din Statut, convoacă Adunarea Generală Extraordinară miercuri, 9 iunie, ora 15.00, īn sala Fundaţiei PAEM din Alba Iulia. Vor fi luate īn discuţie organigrama FC Apulum Unirea Alba Iulia, īn baza ultimelor cerinţe ale manualului UEFA privind li­cenţierea cluburilor, alte probleme organizatorice şi de strategie, res­tanţele către jucători, precum şi proiectul de buget pentru cam­pionatul 2004/2005. (Grupul de iniţiativă al membrilor fondatori, conform Legii)

ADelPiero
7th June 2004, 17:21
s`ar putea sa ramana Savin... presedinte onorific :evil:
ceea ce a declarat .. a fost un "blat" facut cu Stefan .. sa`l ajute pe molovean sa iasa primar :D