PDA

View Full Version : U.S. impressions



DJ Klaus
4th June 2004, 17:51
Salut dragilor ! Este prima mea zi aici si abia m-am trezit dupa o aterizare cu emotii ! Voi reveni cu impresii /hello

inter
4th June 2004, 18:06
:D :D , era vreun mujahedin pe pista ? :D

bog_tom
4th June 2004, 20:43
Salut dragilor ! Este prima mea zi aici si abia m-am trezit dupa o aterizare cu emotii ! Voi reveni cu impresii /hello
de abia asteptam !

bine ai revenit pe forum :ok:

Vadim
4th June 2004, 21:25
Revino cu detalii. Ai deja net acasa?

Utilizator
4th June 2004, 22:47
Salve Klaus, bine ai revenit :)

bog_tom
4th June 2004, 23:20
probabil ca vrea sa ne tina in tensiune :D

bog_tom
4th June 2004, 23:31
pana una-alta iti trimit niste poze cu dedicatie (party live) TM 4 iunie 2004 :ok:

Sergio
5th June 2004, 00:24
Faine pozele, Bogdane! Unde s-a tinut, intr-o garsoniera? :evil:

bog_tom
5th June 2004, 00:28
Faine pozele, Bogdane! Unde s-a tinut, intr-o garsoniera? :evil:
ei na... la sediul firmei :D

suntem in toi !

Sergio
5th June 2004, 00:56
Mda, sa zicem... Vezi ca thread-ul asta e dedicat lui Klaus si s-ar putea sa iei ban pt postari off-topic. :happy

bog_tom
5th June 2004, 01:37
Mda, sa zicem... Vezi ca thread-ul asta e dedicat lui Klaus si s-ar putea sa iei ban pt postari off-topic. :happy
o sa ma ierte vasea, nu-i asa ?

PS. a fost prea mult show (am facut si vreo 2 Gb de inregistrari video) :ok:

DJ Klaus
5th June 2004, 05:53
Hello !
Mai ce sa zic.. sunt multe si nici nu stiu cu ce sa incep ! Nu am net acasa dar asta nu e o probblema ! E vreo 15 $ pe luna prin dial-up si 35 prin cablu , amandoua cu trefic nelimitat ! Uite am gasit o oferta de PC la 350 $ un celeron la 2,7 G cu 256 ram, 40 hard , monitor de 19 + imprimanta !
Ideea e ca apartamentul inchiriat de mine este foarte mare , mai mare decat imi inchipuiam dar este nemobilat si pana nu-l mobilez (adica vreo 3 zile) o sa stau la un prieten foarte bun care are si net ! Dupa aceea sper sa-*mi pun si eu !
Ce sa zic , totul este supradimensionat ! Mancarea este din greu si foarte ieftina (mai ieftina ca in Ro) si foarte gustoasa ! Am mancat asta seara (acum fiind 10.50 PM) Buffalo Wings niste aripioare ! Langa noi e un complex sportiv la vreo 15 minute de mers pe jos unde poti intra pe baza de legitimatie fara sa platesti nimic ! iar in jurul cartierului e foarte multe verdeata cu veverite prin copaci si iepuri prin iarba de parca ai locui intr-o rezervatie De legitimatie faci rost daca ai prieteni :D Complexul are piscina , terenuri de tenis , sala de forta si altele ! Surpiza mare a fost ca am vazut strazi cu gropi si asfalt prost ca in Ro ! Ce-i drept portiuni mici ! deocamdata cam asta e ... prima zi ! Maine mai vizitez si va mai spun ! :)

PS Pot sa spun cu mana pe inima ca nu am de ce sa-ti fie dor de casa !

DJ Klaus
5th June 2004, 06:11
Bogdanele dedicatia dedicatie ...dar nu vad un prim plan cu Delia :p

ricky
5th June 2004, 06:56
De la KLAUS cetire : "Surpiza mare a fost ca am vazut strazi cu gropi si asfalt prost ca in Ro !" :evil:

KLAUS, fiecaruia plecat din tara i se intimpla acelasi lucru !
Mai intii esti fascinat de ceea ce vezi, iar apoi incepi sa cauti gropile ! :evil:
Abia mai tirziu, dar...destul de vreme sosesc si remarcile "ce prosti E astia!" :evil:

Pe oriunde te vei afla, iti doresc NUMAI BINE !

P.S. Atentie la WINGS-i ! Sint dati cu un "praf" de gust care te fac sa-i maninci in nestire ! Mai fa o pauza si bea un BUD... :evil:

DJ Klaus
5th June 2004, 07:02
Ricky mi-ai adus aminte de bere ! Deci intr-o zi jumate cred ca am baut peste 10 beri de 0.33 ! Berea este extrem de ieftina ! Am dat pe 18 beri numai 10 $ si le-am cumparat din bar ca nu aveam un liquer shop in zona ! Asa ca este si patria berii :bere:

Vadim
5th June 2004, 12:41
Are dreptate Ricky, la inceput totul e roz, apoi cind incepi sa muncesti si sa cunosti lumea perceptia se poate schimba. Daca nu se schimba, inseamna ca poti sta afara si iti va fi usor. Detalii despre aterizarea cu peripetii?

DJ Klaus
5th June 2004, 14:26
Pai cu zborul a fost ok din Bucuresti pana in Viena a fost ok ! A durat doar o ora si un sfert si nu prea ai timp sa mananci nimic chiar daca ti-e foame pt ca nu ai timp sa ti se aseze mancarea si risti sa dai pe afara la aterizare ! Stewarzii romani au fost cam acri ! Aterizarea in Vienna ok iar aeroportul din Vienna destul de frumusel dar nu a excelat cu nimic ! Foarte scumpe duty-free-urile si mi s-au parut destul de dezorganizati si nesimtiti austriecii pe langa faptul ca avionul spre Washington a decolat cu o intarziere de o ora ! Zborul spre Washington a fost super , un Airbus luxos, gigant, nici nu ziceai ca esti in avion ! Ce m-a surprins a fost faptul ca in timpul zborului au bagat filme dar dublate in franceza :o: iar in avion nu erau decat americani,cativa nemti si cativa indieni ! Aterizarea a fost anuntata in 10 min si a durat de fapt vreo 30 min! Nu a gasit probabil un culoar de aterizare si s-a tot invartit in cerc , mai prindea niste goluri mari de aer sau cativa curenti si pierdea brusc din altitudine de ziceai ca sta sa pice plus ca ti se infundau urechile ca la balamuc ! Era o senzatie ca intr-un Montagne Russe , mie mi-a placut dar erau persoane carora li s-a facut rau si trebuie sa recunosc ca atunci cand am vazut ca dureaza cam mult si ca se ingrosa gluma atunci am inceput si eu sa ma intreb "what the hell is going on ?" Dar totul a fost ek pana la urma desi austriecii mi s-au parut lipsiti de profesionalism ! Zborul a fost cu Austrian Airlines !

bapsy
5th June 2004, 15:58
Faza cu austriecii nu ma mira de loc. Am avut si eu in ultimul timp legatura cu ei si nu e deloc usor. Regula generala : "Austriecii nu se tin de reguli" (mi-a spus-o chiar un austriac). Dezorganizare totala. Bine de ei ca-si permit...

bog_tom
5th June 2004, 17:09
teoretic mai rau decat in tara nu are cum sa fie (ma refer la partea materiala) si ramane de lamurit partea sentimentala - faptul ca esti departe de familie, ca iti lipsesc prietenii samd. Banii ar putea sa compenseze acest aspect - in ideea ca iti vei permite sa faci o vizita in Romania in concedii bineinteles si iti vei umple timpul cu alte calatorii, distractii samd

eu as fi mers pe KLM (asa cum am mai discutat noi) - oricum e un drum lung din Europa pana peste ocean. Cel putin mie mi se infundau urechile nonstop (era si dureros) pana in Frankfurt (cu escala in Viena) chiar daca drumul a fost f. scurt. Ce sa mai vorbim de o calatorie de 10 h. Macar s-a terminat cu bine si prea curand presupun ca nu o sa ajungi in tara...

nu iti faci un weblog pt noi ?


Bogdanele dedicatia dedicatie ...dar nu vad un prim plan cu Delia :p
sergio e vinovat aici :D

DJ Klaus
5th June 2004, 17:41
nu iti faci un weblog pt noi ?
poti fi mai specific ? iti dai seama ca acum nu duc dorul nimanui asa ca e prea scurt timpul de a spune mai multe ! O sa fac si poze atunci cand voi cumpara un aparat foto digital !

Sergio ... esti gelos ? asa pari ... si posesiv :evil:

Sergio
5th June 2004, 22:33
Sergio ... esti gelos ? asa pari ... si posesiv :evil:
Shit, m-am dat de gol! :drak:
De unde pana unde va vin ideile astea? V-a spus ceva Delia si eu nu stiu? :cool:

Dorin
6th June 2004, 00:41
Eu stau in Suedia dar in 99 am fost o saptamana la Washington. Ziua te impresioneaza centrul cu monumente si parcuri dar seara si noaptea e sinistru prin cat de pustiu este tot acolo.In schimb Georgetown...!!!!!! Acolo viata de noapte. Chiar daca in sistem american. Oricum ai ajuns chiar cind a murit Reagan asa ca ai ce sa vezi parade si ceremonii pe acolo (daca iti arde de asa ceva) . :yeah: Dorin

Vadim
20th June 2004, 00:04
Ti-ai luat computer si net? Ceva new impressions?

DJ Klaus
26th June 2004, 09:15
Voi reveni cu noutati multe si proaspete ! timp sa am ca mai si munceste omul ! Si aici cand muncesti pai muncesti ! dar o si faci de placere cand vezi ca ti se umple contul ! Asa ca stati pe aproape ! revin dupa o scurta pauza publicitara ! /hello

DJ Klaus
29th July 2004, 08:23
I'm back ! Cam lunga pauza publicitara :) ! Nici nus tiu cu ce sa incep ! Ideea e ca s-au scurs aprope 2 luni de cand sunt in state si parca sunt aici de o viata ! Nu ma asteptam sa ma simt asa bine de la inceput mai ales ca toti ma "avertizau" ca o sa-mi fie foarte greu la inceput si ca o sa te simti stingher, al nimanui, fara prieteni, fara sa ai un locsor in care sa te retragi asa cand ai kef sa fii singur . In fine toti imi prezentau America cu totul altfel de cat o vad eu.
Eu am fost placut surprins imediat ce am calcat pe pamant american . Poate o sa par nepatriot sau unii o sa zica "uiet mah deja a uitat de unde a plecat si se da mare"... ideea e ca imediat ce am coborat din avion soi am simtit pamantul sub picioare am avut un sentiment de ..bine, de libertate de parca in sfarsit ma intorsesem acolo unde-mi era locul . Stiu ca pare exagerat ceea ce spun si de fapt e prima oara cand sunt aici dar asa am simtit , sincer. Nu stiu alti romani care au venit aici pt prima oara daca au simtit la fel !

Oricum sistemul in sine e unul simplu dar daca il cunosti. eu am avut norocul sa am aici un amic foarte bun care e de vreo 5 ani stabilit in USA si m-a dus de colo- colo si mi-a inchiriat si o casa! Adica trebuie sa te duci prima oara sa-ti wscoti acel Social Security number un fel de Cod numeric personal fara de care nu te poti angaja sau deschide cont in banca! In fine formalitati sunt cateva dar doar la inceput dupa aia nu te mai doare capul toata viata!

Surpriza oarecum neplacuta a fost cu limba engleza care nu degeaba e numita aici limba americana! Pur si simplu la inceput nu intelegeam decat cateva cuvinte iar eu vorbesc engleza fluent ! Eu puteam sa ma fac inteles dar eu nu prea puteam intelege. Oricum s-a mai ameliorat treba asta pt ca acum inteleg in ptoportie de 70 % ce vorbesc ei . E practic un exercitiu al urechii ce trebuie formata pt un "alt sound". Am ascultat radio si TV la greu dupa care am trecut la ascultat radio vorbit de negri care e alta limba )ma rog .. nu chiar) Dar tot nu era suficient pt ca la radio si tv vorbesc clar , literar nu ca pe strada! Mda ... cam asta e cu limba !
Ma opresc aici pt ca e foarte tarziu . promit sa revin aproape in fiecare seara daca nu va plictisesc :) Oricum multumesc lui Dorin ca mi-a reamintit :ok:

bog_tom
29th July 2004, 23:49
e bine ca ai acest sentiment de libertate si sincer iti doresc sa simti la fel (de bine sper) si in continuare :ok:

in legatura cu limba... e normal sa ai senzatia ca nu stii cand auzi americana vorbita fluent si mai ales de "bastinasi". ce sa mai vorbesc de slang-ul negrilor si de faptul ca cei care au venit de afara (mai ales arabii, chinezii, samd) vorbesc destul de incorect engleza ... e f. bine sa iti "obisnuiesti" urechea cu engleza vorbita la TV si la radio si cred ca in curand o sa vobesti la fel de bine cu cei de acolo !

recent un prieten care e de 9 luni in Canada (ac. mancare de peste ca in SUA) imi spunea ca stie acum mai putina engleza (sau mai bine spus mai putin corect) decat stia cand a ajuns in Canada si asta datorita faptului ca persoanele din jurul lui nu vobesc corect limba si pt ca mai este inconjurat de romani...

Dorin
30th July 2004, 10:05
Atata timp cit ai mintea si inima deschisa nu o sa ai nici o problema de adaptare nicaieri. Americanii ( ca de fapt toti vesticii) au parerea ca tara lor este " The Best", si te cam poate irita necunstinta si indolenta referitoare la restul lumii.Dar daca faci abstractie de asta (ca tot nu-i poti schimba..) poti sa vezi ca sint deschisi, veseli si prietenosi. America din filme e cu totul altceva.
Iar cu limba problema la inceput este cind intrii intr-o discutie si nu stii despre ce se vorbeste.Esti de la inceput si poti alege chiar subiectul , no problem!
Si trebuie sa folosesti expresiile si sa nu traduci din romana. Si roaga-i sa repete ca si cum nu ai auzit si este si asta OK.Ca si ei au probleme cu toate dialectele locale. Doar sa vezi cum e in Suedia cu cei din sud sau din nord....
Altfel numai de bine!
PS Cum e in Georgetown?
Dorin

Vadim
1st August 2004, 16:10
In Georgetown e frumos, dar cred ca Klaus e in alta parte :)

bog_tom
13th September 2004, 17:30
Cu mici exceptii, soferii de taxi din New York sunt oameni cinstiti si nu isi jecmanesc clientii, chiar daca acestia sunt orbi, remarca in numarul sau de sambata publicatia Daily News, care a pus la cale o operatiune pentru demascarea taximetristilor lacomi si necinstiti. Noua dintre cei cei zece soferi care au fost supusi acestui adevarat test de onestitate au trecut cu nota maxima examenul sustinut, iar unul singur, un roman, s-a facut de ras si risca sa ramana acum si fara autorizatia de taximetrist. Cu ajutorul unei oarbe, activista pentru apararea drepturilor nevazatorilor, publicatia new-yorkeza a demarat o ancheta fara precedent.

Insotita de cainele sau labrador, Rose Marie McCaffery a oprit zece taxiuri, le-a spus soferilor ca este oarba si i-a rugat pe acestia sa o duca pe o distanta care, de fiecare data, depasea cu foarte putin un tarif de trei dolari. In momentul in care ajungea la destinatie, femeia, in varsta de 58 de ani, ii spunea taximetristului ca ii da o bancnota de cinci dolari si il indemna, multumindu-i, sa pastreze restul. In realitate, McCaffery oferea soferului o bancnota de 20 de dolari, prefacandu-se ca nu stie ce face.

Noua dintre cei zece soferi supusi acestui test - intre care americani, dar si imigranti din Pakistan, Bangladesh si Haiti - i-au atras atentia femeii asupra greselii facute, inapoindu-i cei 20 de dolari. Chestionati apoi de reporteri, ei au declarat ca nici un moment nu si-au pus problema sa fure o persoana, chiar daca aceasta este oarba.

Exceptia a constituit-o un imigrant roman, Stefan Huiu, in varsta de 45 de ani, care a luat cei 20 de dolari, fara sa-i spuna femeii ca a gresit valoarea bancnotei, scrie Daily News. Intrebat de reporteri in privinta gestului sau, taximetristul s-a jurat ca nu a realizat greseala comisa. El a spus ca, foarte probabil, a fost neatent, din cauza ca un alt client s-a urcat in taxi imediat dupa ce femeia a coborat. "Sunt ortodox si nu as face asa ceva unei persoane oarbe", s-a aparat Huiu, care pana zilele trecute avea un "dosar" nepatat. Autoritatile locale pentru taximetrie au calificat drept "josnica" incercarea oricarui sofer de a fura o persoana oarba.

Ele au reamintit ca, in cazul in care un client este facturat cu mai mult de 10 dolari decat suma reala, gestul e considerat un delict pedepsit cu retragerea automata a autorizatiei de taximetrie.

(c) Adevarul - 13 septembrie 2004

Adrian
13th September 2004, 19:05
Bog_Tom, scosesi threadul asta de la naftalina cu povestioara ta si asa l-am vazut si eu.
Eu sunt de 2 ani in America si ma regasesc in totalitate in cele spuse de Klaus. Singurul meu dinte e impotriva personalului din administratie, care cand sunt pusi intr-o situatie catusi de putin scoasa din tipar, habar n-au ce sa faca. Sunt niste robotei care nu stiu sa faca decat exact ce au ei in nomenclator. In Romania cu o ciocolata o secretara iti rezolva orice problema. Aici as da si doua, dar n-am cui, ca ii vad saracii ca ei ar vrea sa te ajute, dar nu-i duce capul.

Vadim
13th September 2004, 19:09
De la prea multi hamburgheri si CNN.

bog_tom
14th September 2004, 09:28
@Adrian : de aceea au ajuns ei unde au ajuns :)

societate perfecta nu exista... nici chiar in Romania care este a 2-a tara a tuturor posibilitatilor :D

PS. daca iti dau 2 exemple de ce mi s-a intamplat aici, instant iti piere cheful de Romania !

Adrian
14th September 2004, 17:30
Nu ma refeream la societate in general. Explicatia e simpla: sunt superspecializati, de-au ajuns ca niste robotei. Iar personalul din administratie are IQ exact cat le trebuie ca sa isi faca treaba. In Romania majoritatea secretarelor pe care le-am intalnit erau ingineri, etc, oameni destepti care nu-si gasisera job pe masura nivelului lor. Din cauza asta ii duce capul sa se adapteze unei situatii noi.
Cat despre situatii mioritice...sunt eu destul, n-am nevoie de altele noi. Cea mai proaspata e cum mi se frange acum sufletelul de ce se petrece cu Stiinta mea:)

bog_tom
14th September 2004, 18:23
parerea mea e ca profesional e f. bine si cu specializarea asta dar in sit. noi sa poti sa adaptezi...

offtopic relativ la Stiinta: acolo este/va fi intotdeauna o nebuloasa ....

GoPens
14th September 2004, 19:17
Sunt niste robotei care nu stiu sa faca decat exact ce au ei in nomenclator. In Romania cu o ciocolata o secretara iti rezolva orice problema. Aici as da si doua, dar n-am cui, ca ii vad saracii ca ei ar vrea sa te ajute, dar nu-i duce capul.


si e bine asa. te-nteleg ca om ca ai probleme si le vrei rezolvate, dar exact mentalitatea "cu ciocolata" a contribuit semnificativ la faptul ca suntem acolo unde suntem si nu mai departe.

si cei care credeti ca americanii sunt birocrati, well, n-ati fost in Germania unde functionarul de stat are o aura de sfint.

Vadim
14th September 2004, 19:38
In Germania e cel mai misto. Urasc sa merg cu "ciocolata"... :mda:

bog_tom
16th September 2004, 10:27
Americanii risca sa se ingroape sub credite

Cand pretul petrolului a depasit 40 de dolari pe baril, expertii au calmat piata, spunand ca America de astazi, bazata mai mult pe servicii, este mult mai putin sensibila la aceasta materie prima. Primul motiv de ingrijorare vine acum din zona altei materii prime: banii. Din 1973 in 2003, de fapt, cantitatea de petrol si gaz necesara pentru a crea un dolar de produs intern brut a scazut la jumatate. Modificarile structurale din economie au permis absorbirea cresterii de pret la petrol. Acestea sunt vestile bune. Cele rele vin din alte modificari structurale – trecerea bugetului federal de la surplus la deficit, predilectia pentru consum in defavoarea economisirii si cresterea preturilor caselor intr-un ritm mai rapid decat veniturile – care au crescut dependenta economiei americane de un alt fel de combustibil: creditul. Drept rezultat, America poate fi mult mai vulnerabila la orice crestere a pretului banilor, in comparatie cu pretul petrolului. Daca dobanda ipotecara ar creste de la 5,4% astazi la 7,5% anul viitor, familiile americane s-ar vedea cu spatele la zid. "Este mai bine sa te culci flamand decat cu datorii mai mari", asa cum a scris Benjamin Franklin in Poor Richard's Almanac. Ei bine, in anii din urma, consumatorii americani, companiile si guvernele au ignorat aver-tismentul. Din 1988 pana in 2000, raportul intre datorii si produsul intern brut a ramas constant, 1,8 la 1. Recent, insa, creditul s-a umflat precum stomacul unui competitor la un concurs de mancat hot-dog. De la inceputul anului 2001 pana la sfarsitul lui 2003, economia americana a castigat 1.317 miliarde de dolari la PIB si 4.200 de miliarde la soldul creditelor. Ceea ce inseamna ca orice nou dolar la PIB s-a tradus in 3,19 dolari de datorie. Astazi, pentru prima oara, raportul datorie/PIB este de peste doi la unu.


Iluzia creditelor simple de achitat

Simpla existenta a unei datorii foarte mari n-ar trebui sa fie o sursa de panica. Ea poate fi tradusa in crestere economica: imprumutam pentru a putea cheltui si investi si, deci, pentru a creste economia. "Cand ratele dobanzilor sunt reduse, oamenii acumuleaza mai multe datorii, pentru ca este ieftin" spune J. Bradford DeLong, economist la Universitatea din California. Mai mult chiar, asa cum oricine care a folosit vreodata un model de calcul al creditului ipotecar stie, dobanzile reduse fac sa para usor de administrat niveluri mult mai ridicate ale datoriei. Iata un exemplu: in 1997, cand datoria nationala totala era de 5.400 miliarde de dolari, Washington-ul a platit 356 miliarde de dolari drept dobanda. In 2003, cand datoria totala a crescut la 6.800 de miliarde, nota de plata pentru Unchiul Sam a scazut la 318 miliarde de dolari. Mediul cu dobanzi extrem de reduse creat de Alan Greenspan, presedintele Bancii Centrale americane, a schimbat fundamental efectul lacomiei guvernamentale. Insa apetitul economiei pentru a finanta pe credit aproape orice, de la case la proiecte militare, prezinta unele riscuri. Daca veniturile nu mai cresc, consumatorii ar putea avea mari probleme sa faca fata platii creditelor. "Imprumuturile catre po****tie au crescut mult mai rapid decat cele pentru firme", observa Benjamin Friedman, economist la Harvard. O economie inecata in credit este, de asemenea, mult mai vulnerabila la cresterea iminenta a ratei dobanzii. Intr-o perioada in care prudenta ar trebui sa dicteze oprirea indatorarii, americanii s-au grabit sa-si asume mai multe riscuri. Clientii – mai ales cumparatorii de case – nu au reactionat la recentele cresteri de dobanda, continuand sa se imprumute. In primul trimestru din 2004, creditul a crescut cu 8,6%, dublu fata de rata de crestere a economiei. Consumatorii, ale caror carti de credit sunt purtatoare de dobanda fluctuanta, vor fi nevoiti sa cheltuiasca mai multi dolari pentru serviciul datoriei, deci vor avea mai putini bani pentru alte scopuri – bunuri de folosinta indelungata. Daca banii devin mai scumpi, cheltuielile si consumul vor trebui reduse, ceea ce ar putea opri cresterea economica. Un grad ridicat de indatorare inseamna si ca America este mult mai sensibila la socurile externe. "Cu cat datoria este mai mare, cu atat se reduce marja de eroare", spune Austan Goolsbee, economist la Universitatea din Chicago. Companiile fara datorii pot suporta usor cateva trimestre cu rezultate sub asteptari; cele indatorate vor descoperi ca un singur trimestru nefavorabil poate insemna dezastru. Aceeasi teorie se aplica si consumatorilor. Tot felul de riscuri, inspaimantatoare chiar in vremuri linistite – o alta crestere a pretului combustibililor, o evolutie negativa pe piata imobiliara, pierderea locurilor de munca, cresterea inflatiei – devin adevarate cosmaruri in conditiile acumularii de datorii. Asadar, consumatorul american, atunci cand merge la culcare, cu burta plina si plin de datorii, "ar trebui sa fie macar putin ingrijorat", dupa cum crede Austan Goolsbee.

(c) Capital - 16 septembrie 2004

DJ Klaus
16th September 2004, 18:24
Bodanele.... That's bullshit ! (cum zic americanii) Nu zic ca datele n-or fi reale dar aici nu se simte mai tata deloc. Foarte multi au case cu piscina , 2-3 masini dintre care una sport si barca cu motor. Cei care sunt saraci sunt drogatii , alcoolicii (cea mai mare problema a Americii) si negrii care nu vor sa munceasca ci vor sa fure. Cei care nu au casa cu piscina stau intr-un town-house si isi baga banii in afaceri imobiliare si au in cont cam 500.000 $ (din afaceri imobiliare) dar tot au 2-3 masini. Mancarea are acelasi pret ca in Romania. Exact acelasi pret. Care sunt salariile americanilor si care sunt ale Romanilor? Deci... americanul mananca 50 de hamburgeri intr-o zi ca asa are el kef si ca asa se simte bine. Nu are nici un complex fata de nimeni indiferent ca este gras, scund, are mustati pe spate sau mai stiu eu pe unde. Isi traieste viata din plin.

Ref. la chestia cu administratia , Adriane, sa stii ca de curand m-am intalnit cu o problema care iesea putin din normalitatea sistemului lor. Nu a trebuit sa dau nimic evident ,ca aici chiar daca le intinzi o ciocolata...se uita la tine ca la un extraterestru si nu inteleg ce vrei de fapt sau ce intentii ai. Cum adica sa le dai spaga o ciocolata cand o ciocolata e 50 centi sau maxim 1 $. Revenind la problema cu administratia... am intrebat-o pe tipa cum are de gand sa rezolve situatia. Mi-a raspuns sa astept putin ca intreaba un coleg.
Acel coleg a venit la biroul ei , evident nici el nu stia, si apoi a zis ca intreaba alt coleg... In final au rezolvat-o. Concluzia: O problema pe care de obicei o rezolva in 5 minute ... daca este iesita din tipar... o rezolva cam intr-o ora dar te rezolva. Problema nu e ca ai pierdut banii pe ciocolata sau pe cafea asa cum faci in Romania... ci ai pierdut timpul, timpul care costa atat de multi bani aici in America.

GoPens
16th September 2004, 18:55
on average fiecare familie are cca 3500$ datorii.
or fi avind case si masini, dar de fapt sunt ale bancii.
merge deoarece capeti mortgage mult mai usor ca in europa. dar in acelasi timp procentajul creditelor pe care banca nu le mai vede platite inapoi e mult mai ridicata ca in europa (tocmai din cauza ca e mult mai usor sa primesti un mortgage).

atita timp cit familiile pot finanta dobinda la datorii, chestia merge. dar cind ramai fara job treaba se complica repede.
in general in vest ti se face foarte usor sa consumi, chiar daca nu prea ai bani.

Vadim
16th September 2004, 19:04
"Ciocolata" era un corespondent elegant pentru spaga. :)

bog_tom
17th September 2004, 09:55
Klaus a uitat deja cum se procedeaza pe aici :)

ady_azzuro
17th September 2004, 12:04
Spre America am si eu de gand sa ma duc, dar intai trebuie sa termin High School(mai am un an) si dupa aceea ma duc la Universitate. Inca nu mi-am ales o locatie anume, dar sunt in cautari. :D

bog_tom
17th September 2004, 12:12
asa si ? ce impresii ai despre USA ?

Adrian
18th September 2004, 19:53
Eu imi termin PhD in Indiana acuma si ma uit si eu in jur sa vad in ce parte o apuc...
Variantele ar fi Atlanta si Baltimore, asta pentru ca acolo am prieteni dintre orasele de pe coasta...ca m-am saturat de cefe rosii....

Vadim
18th September 2004, 22:02
Si Klaus e in Baltimore.

ady_azzuro
19th September 2004, 19:04
asa si ? ce impresii ai despre USA ?
Droguri, alcool, femei, distractie...tie de ajuns? :D

DJ Klaus
20th September 2004, 05:59
Eu imi termin PhD in Indiana acuma si ma uit si eu in jur sa vad in ce parte o apuc...
Variantele ar fi Atlanta si Baltimore, asta pentru ca acolo am prieteni dintre orasele de pe coasta...ca m-am saturat de cefe rosii....

RedNeck sunt peste tot, inclusiv in Baltimore! Eu m-as muta in Detroit !

bog_tom
20th September 2004, 09:42
Droguri, alcool, femei, distractie...tie de ajuns? :D
atunci de ce sa te mai duci in SUA ?!? pe astea le poti avea si in Romania la tarife mai bune !

Sergio
21st September 2004, 23:35
Da tu de unde stii, mancati-as?! Te stiam om linistit. :happy

vasile314tzurka
22nd September 2004, 07:17
minca-ti-as... asta una.
nu stii ca pisica blinda suge la doua oi? asta e a doua:)

bog_tom
22nd September 2004, 08:32
Da tu de unde stii, mancati-as?! Te stiam om linistit. :happy
nu stiti ca se pot afla multe... din presa ? :D si daca tot a venit vorba de presa:


Studentii care lucreaza in SUA au cistigat 18.000.000

Mii de tineri romani obtin contracte legale de munca in Statele Unite, pe timpul vacantei de vara
Anual, mii de tineri pleaca legal la munca in Statele Unite. Numai in 2003, prin interme-diul programelor de genul “Summer Work&Travel”, au ajuns in SUA aproximativ 6.000 de studenti romani. Cei mai multi lucreaza patru luni in hoteluri sau restaurante. Un calcul sumar arata ca, datorita lor, in Romania intra anual cel putin 18 milioane de dolari.
In 2003 au aplicat pentru programul “Summer Work&Travel” 10.000 de studenti, din care 6.000 au primit vize pentru munca si calatorie (J1) in SUA, iar aproape 90a s-au intors in tara la expirarea acesteia. In prezent, zece firme din Cluj-Napoca se ocupa de intermedierea obtinerii acestor slujbe, una dintre ele adresindu-se chiar si studentilor din Constanta. Primii intermediari au aparut la Cluj-Napoca in 1997, fiind vorba atunci de un reprezentant al unei firme din Ungaria. Aplicantii trebuie sa plateasca in jur de 1.500 de dolari, suma care include comisioanele si biletul de avion. Lucrul cel mai important e ca, in momentul in care pleaca din Romania, studentii stiu deja unde si ce vor munci.
Odata ajuns in SUA, fiecare dintre ei primeste un “social security card”, actul care ii confera dreptul de a munci legal in SUA.

Studenti romani, sefi peste americani

Primul lucru care te frapeaza odata ajuns in America, spun tinerii care s-au intors de acolo, este respectul de care se bucura angajatii, indiferent de locul de munca sau tara de origine. Daca angajatorul este multumit, studentul este imediat avansat. Asa a reusit Liviu Floroaie, absolvent al Facultatii de Studii Economice din cadrul Universitatii “Babes-Bolyai” din Cluj-Napoca, sa fie sef peste doi americani. El avea un buget si libertatea de a-l cheltui cum doreste pentru organizarea unor petreceri cu specific romanesc. Un caz asemanator este si cel al colegei lui, Florina Ducu, care, la a doua intilnire cu angajatorul, a preluat atributii organizatorice, ocupindu-se de toti nou-angajatii, indiferent daca erau americani, mexicani sau est-europeni. Ionut Ghise, absolvent al aceleiasi facultati, a lucrat la Disneyland si a ramas impresionat de faptul ca firmele tin foarte mult la eticheta si imagine. El spune ca a facut un fel de curs de pregatire de doua saptamini pentru a sti cum se prepara popcornul sau la ce temperatura trebuie pastrat un hot-dog. Dar, poate, cel mai mult l-a impresionat faptul ca acolo pauza era pauza. Exista chiar un angajat care avea ca sarcina sa-si anunte colegii ca trebuie sa isi ia pauza. Liviu Floroaie ne-a spus ca marele lux pe care si l-a permis a fost o vacanta in Hawaii si vizitarea statului California pe banii companiei careia ii facea lobby. Cu ce a cistigat in SUA, Liviu a cumparat un teren, Florina si-a achizitionat o garsoniera in Alba, iar cei mai multi au investit in camere foto, haine si in spectacole pe care altfel nu ar fi avut ocazia sa le vada.

Socoteala de acasa

Studentii plecati prin programul “Summer Work&Travel” lucreaza prin hoteluri, restaurante, statiuni etc. Ospatarii sint cel mai slab platiti (2,5 dolari/ora), plecindu-se de la premisa ca isi tripleaza salariul din bacsis. In general, salariul oferit este de 6-7 dolari/ora, iar un job presupune 40 de ore saptaminal, deci un cistig estimativ de 1.120 de dolari pe luna. Adica aproape de 14 ori salariul minim net pe ecomomie din Romania. Presupunind ca fiecare dintre cei 6.000 de studenti care au muncit timp de patru luni in SUA, vara trecuta, s-a intors cu minimum 3.000 dolari, rezulta ca datorita lor au intrat in Romania cel putin 18 milioane de dolari.

“M-am gindit sa ramin cind am vazut ce mi se ofera ca absolvent in Romania”

Cosmin C. a fost de doua ori la munca in SUA, in vremea studentiei si ultima data, in anul 2002, a ramas acolo. “M-am gindit sa ramin atunci cind m-am intors in Romania. Am vazut diferenta, am vazut ceea ce mi se ofera, ca absolvent, in tara si m-am decis. Nu imi puteam permite sa locuiesc intr-un oras mare din Romania si nu puteam accepta sa obtin o slujba buna dind plicul”, ne-a declarat el. Acum lucreaza ca tehnician intr-o cladire, in statul Texas, si cistiga aproximativ 1.500 de dolari pe luna. “In Romania as fi facut maximum 200 de dolari pentru un job obtinut cu pile”, sustine el. Fiind deja “veteran” in SUA, Cosmin C. isi face planuri. “Varianta optimista ar fi sa demarez o afacere, impreuna cu un asociat, un amic cu care locuiesc. Vrem sa renovam case, deja am inceput pe la diferite cunostinte”, a adaugat Cosmin.

(c) Evenimentul zilei - 22 septembrie 2004

DJ Klaus
27th September 2004, 16:04
Ieri mi-a fost dat sa traiesc un eveniment inedit, pur american, fara voia mea.
Eram in masina , pe autostrada , in drum spre servici . La un moment dat vad ca autostrada devine brusc goala in ambele sensuri si o multime de masini trase pe dreapta, pe banda de urgenta. Ma intreb si eu ca romanu' "Ce am gresit ?" Raspunsul vine pe autostrada din sens opus: O coloana de peste 100 de politisti pe motociclete cu farurile aprinse mergeau pe ultima banda. In spate intr-un jeep militar decapotabil un militar care se tinea de un tun gata sa traga, imediat in spate un Hammer ce parea blindat, dupa Hammer.... potopul! Peste 1000 de motociclete Harley Davidson ocupau aceeasi banda si formau un sir pe distanta a mai bine de 6 mile (peste 10 km) . In acel moment toti din masini incepeau sa le faca cu mana iar "barbosii" raspundeau prietenosi intorcand salutul si faceau si ei cu mana. Toti faceau poze sau filmau evenimentul. Nimanui nu-i pasa ca mai trebuie sa ajunga la o destinatie sau altii la servici... toti erau fascinati , fermecati. Am fost si eu fascinat. Si mai mult decat o simpla fascinatie a fost sentimentul pe care l-am avut. Un sentiment greu de explicat in cuvinte, eram foarte emotionat, faceam ca un nebun cu mana la toata coloana aia si toti raspundeau veseli si mandri de motocicleta lor. Aveam un sentiment de liberatate pe care nu-l mai simtisem niciodata , simteam ca mi se umple pieptul de aer curat si ca de-abia incpeam sa traiesc cu advarat si parca abia acum incepeam sa inteleg ce norocos sunt ca am ajuns aici. La un moment dat ... nu stiu de unde dracu au inceput foarte multi sa scoata steaguri americane din masinile oprite si sa-l fluture in semn de respect si mandrie. Steaguri mari si mici , steaguri cu "God bless AMERICA" . A fost incredibil . coloana nu se terminasem dar eu am plecat pt ca intarziam la servici. Toata ziua a fost frumoasa si acel eveniment m-a facut sa ma simt "Proud to be an american" ! Primul lucru la care m-am gandit apoi a fost sa va povestesc voua :)

bog_tom
27th September 2004, 16:12
fain ! crezi ca daca trece o coloana de motociclisti pe aici nu simti ca esti liber ? :D

in alta ordine de idei:

Piata locurilor de munca in IT in SUA inregistreaza pierderi

Americanii au dificultati in a gasi locuri de munca in domeniul IT, conform unui nou studiu asupra fortei de munca pentru IT. Studiul, realizat de Center for Urban Economic Development din cadrul Universitatii din Illinois situata in Chicago, arata ca pe piata locurilor de munca in IT competitia este stransa, fiind mai multe persoane disponibile sa munceasca decat locuri de munca, in majoritatea zonelor din SUA. Nik Theodore, directorul centrului si co-autor al studiului, a oferit cateva motive care explica aceasta situatie. El a precizat ca multi angajati sunt sceptici in ceea ce priveste refacea economica a natiunii de la ultima perioada de decadere si ca pierderile slujbelor in SUA in IT se datoreaza outsourcing-ului offshore. Studiul arata de asemenea ca marile companii prefera sa utilizeze pachete software off-the-shelf, decat sa angajeze personal care sa proiecteze si sa realizeze aplicatiile necesare pentru business, a explicat el."Este important sa recunoastem ca, desi, economia s-a refacut, in IT continua pierderile de slujbe," a declarat Theodore.

Angajatii din IT (inclusi in trei categorii: realizare de software; furnizorii de servicii Internet, portaluri Web si procesare de date si proiectare de sisteme) insumau 2,1 milioane in luna martie din 2001. In aprile 2004, numarul era de 1,7 milioane, conform studiului.

(c) ComputerWorld - 27 septembrie 2004

DJ Klaus
27th September 2004, 16:16
hai ma ce dracu ai inceput sa dai si tu copy/paste ! Ce ma ...beep... pe mine grija de articolle scrise in nu stiu ce revista. Toate informatiile care vin in tara despre America sunt FALSE ! In plus de asta eu nu dau cu copy/paste ci exprim realitatile traite de mine aici . Nu ma exprim in artilcole. De-asta am si creat threadul .

Vadim
27th September 2004, 16:28
Am vazut cititi recent un articol legat de IT pe Cnn.com. 400.000 de locuri de munca s-au dizolvat in SUA pe segmentul IT, mai ales din cauza "exportului" fortei de munca spre tarile mai ieftine ale Europei de Est.

bog_tom
27th September 2004, 16:32
mi se pare normal. outsourcing-ul da o alta dimensiune IT-ului sau macar segmentului de dezvoltare de software. tari ca si India, Pakistan dar si tari din Europa printre care si Romania sunt un potential extraordinar pt. astfel de activitati mai ales din cauza mainii de lucru ieftine.

Vadim
27th September 2004, 16:49
Normal, aici un programator la 1000$ (si fara impozit) iti pupa mina. Afara la 6000$ se uita strimb la tine, plus ca cei nu stiu cite facilitati suplimentare.

Adrian
28th September 2004, 21:34
Am condus ieri 8 ore ca sa-i vad pe Chicago Cubs contra "rosiilor" de la Cincinnati. A fost primul meci de baseball la care am fost. Atmosfera nu a fost nici pe departe ca la un meci de fotbal de acasa; astia parca erau la serbare campeneasca beau bere, mancau hotdogi si vata de zahar (toate la pret de cel putin 5 ori mai mare decat normal). Au fost 33,890 de spectatori si echipa joaca in fiecare zi (uneori au si 2 meciuri pe zi). La un calcul sumar, numai din bere faceau 5 milioane profit pe seara....
Meciul a fost misto :4 homerun-uri, 2 bate rupte:) si un scor "de maidan" cum s-ar zice pe la noi :12-5. Acum sunt la servici si am capul cat o banita (am condus toata noaptea).

bog_tom
28th September 2004, 22:54
homerun-uri, bate rupte, samd ... dar ce a fost acolo ? mineriada ? :D

Vadim
28th September 2004, 23:20
Lasa, bog_tom ca o sa te vad si pe tine la bere pe stadion, privind la fotbal american sau baseball. :)

bog_tom
29th September 2004, 10:29
n-are importanta la ce o sa merg ... chiar si la inot sincron sau talere ! mie imi plac toate sporturile cu conditia sa le inteleg (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=2476) :D

PS. poate ma aude si cocomic si imi da mai multe amanunte (de data asta scrise ...)

dlgicu
29th September 2004, 20:56
Adrian, si tu cu cine tineai, cu Chicago?
Eu locuiesc in Boston, asa ca nu am cum sa fiu cu altii decat cu "sosetele rosii", mai ales ca stau doar la 15 minute walking distance de celebrul "Fenway Park"; cu toate acestea inca nu am fost sa vad pe viu nici un meci din acest sport, "America's favourite pastime"... oricum aici se joaca deja de aproape 150 de meciuri consecutive cu casa inchisa, asa ca trebuie sa iti rezervi din timp bilete sau sa stai la coada cu trei ore inainte sa vezi daca au mai ramas cateva disparate si, evident, prost plasate. Am vazut in schimb la TV mai mult de jumatate din meciuri pe sezonul asta, si se apropie play-off-ul!

ady_azzuro
30th September 2004, 10:09
atunci de ce sa te mai duci in SUA ?!? pe astea le poti avea si in Romania la tarife mai bune !
Eu nu ma duc pt asta in u.s., ma duc doar sa fac o universitate si dupa aia sa-mi gasesc un job. Dar pana atunci mai e si am de terminat un high school. ;)
Romania nu cred ca se compara cu america la disctractii. Cand o sa ajung acolo am sa va povestesc. :drak:

bog_tom
30th September 2004, 12:28
"Romania nu cred ca se compara cu america la disctractii" ?!? se vede ca nu prea ai stat prin Romania :D

Adrian
30th September 2004, 19:27
Romania nu cred ca se compara cu america la disctractii. Cand o sa ajung acolo am sa va povestesc. :drak:

Intr-adevar, aici se trage discul mai greu:)

ady_azzuro
30th September 2004, 19:46
Serios? :evil:

DJ Klaus
1st October 2004, 06:09
really ? Eu it sugerez sa faci un "Kuweit impressions" poate se strange lume pe acolo .

rasheedkpenny
1st October 2004, 09:33
Vad ca deja Klaus s-a dat pe Fotbal american, are avatar cu Baltimore Ravens... "www.baltimoreravens.com" :)
Stiti de unde vine denumirea de Ravens? :) De la poezia lui E.A. Poe.... doar omul era din Baltimore!

DJ Klaus
7th October 2004, 13:17
Iata si ceva "impressions" vizuale :)

Aterizarea
prin port in downtown
ESPN Zone un club in care poti sa vezi meciuri in direct,sa te intalnesti cu vedete de sport ,sa bei sau sa te joci pe jocuri electronice 3D
O autostrada fotografiata din masina in care rasare orasul dimineata iar in stanga stadionul de fotbal
Un gratar alaturi de prieteni adevarati (romani).

bog_tom
7th October 2004, 17:43
faine poze... multa bafta in continuare !

rasheedkpenny
7th October 2004, 18:02
Daca mai ai si alte poze mai posteaza-le aici... e interesant!

ady_azzuro
8th October 2004, 23:15
really ? Eu it sugerez sa faci un "Kuweit impressions" poate se strange lume pe acolo .
Alea le-am postat dar se pare ca nu prea ai avut acces la ele. Aici se castiga mai bine ca oriunde, dar totusi nu vreau sa ma stabilesc aici. ;)

DJ Klaus
26th October 2004, 07:33
Kerry vs Bush ! O intrebare de care nu prea se tine cont. O campanie electorala inexistenta, invizibila ochiului si in prea mare liniste. As zice ca parca americanilor nu le pasa de politica. Cine e Bush ? Cine e Kerry ? nu conteaza ..unul dintre ei va fi presedinte. Nimeni nu vorbeste de politica. Toti se intreaba cat mai are de gand sa creasca pretul benzinei care a ajuns la 2 dolari pe baril (1 b = 3.8 litri). Pretul nu e unul astronomic.... avad in vedere ca e mai ieftin ca in Rom si mai ales ca a mai atins cota asta acum vreo 6 luni. Dar ei vad in asta o problema ! O problema mai mare decat alegerile. Nu realizeaza ca pericolul nu vine de la pretul benzinei ...ci de la faptul ca un presedinte care a condus tara de pe terenul de golf si din vacante este la un pas de a fi reales. Cine este Kerry ? Este tipul cu nasul mare , antipatic si care nu stie sa vorbeasca poporului... iti vor spune americanii. Si totusi... multi gandesc ca totusi mai bine el decat Bush.
Cu toate asta fiecare zi incepe la fel ... se duc cuminti la servici , isi alimenteaza masinile vechi de 25 de ani care consuma mai mult decat o dacie proasta si se cauta de centi in buzunar ca sa nu mai schimbe inca o hartie de ..... 1 dolar.

rasheedkpenny
26th October 2004, 09:34
Sa intelegem ca te-ai trezit cu fata la perna in ziua (azi...) cand ai scris mesajul asta? Ce te-a dezgustat asa de tare de ai ajuns la asemenea concluzii???

vasile314tzurka
26th October 2004, 10:06
dictionarul... "I'll be judge, I'll be jury," Said cunning old Fury...

Adrian
27th October 2004, 19:47
[QUOTE=dlgicu] Eu locuiesc in Boston, asa ca nu am cum sa fiu cu altii decat cu "sosetele rosii"/QUOTE]

Se pare ca ai ati avut parte de mai mult decat te asteptai. Bravo lor! Ca orice Cubs fan, ii urasc pe cei din St Louis.

DJ Klaus
1st November 2004, 08:56
Sunt cu bog tom la telefon ! Bogdanele baga ceva impressions :D

bog_tom
1st November 2004, 09:28
merge bine legatura telefonica :D o sa revin cu impresii la ore mai normale... :D

bog_tom
5th November 2004, 04:37
Mircea Cartarescu - 4 mai 2004

Acum doi ani am fost invitat la un festival de poezie in Luxemburg.
Acolo am locuit in tot soiul de castelute si orangerii si-am fost indopati pana la refuz cu somon, caviar si creveti. Totul era excesiv de opulent, respira acea prosperitate de film glamoros care pana la urma devine indecenta. Am fost cu atat mai mirat cand, la sedinta de deschidere a festivalului, directorul manifestarii a tinut un discurs in termeni pe care-i stiam cat se poate de bine. Am aflat din nou ceea ce mi se spusese si in tara de-atatea ori: cat de putred e capitalismul, ce rau e in societatile consumiste, cum se alieneaza omul in lumea occidentala. Am mai aflat ca fortele revolutionare salasluiesc azi mai ales in lumea a treia, si mai cu seama in tarile arabe. Mai presus de orice, am aflat ce imperiu criminal e America si mi s-a fluturat prin fata si o scrisoare de protest, in numele poeziei si al libertatii umane, impotriva interventiilor americane in Afganistan si Irak, pe care ni s-a cerut s-o semnam in corpore. S-au citit apoi poezii. Mai toate cu acelasi profil. Invitatii erau mai cu seama din randul „fortelor revolutionare“. Dar pana la urma tot America s-a dovedit cea mai tare din parcare: o poeta new-yorkeza i-a uimit (cred) pana si pe magrebieni urland literalmente un poem in care America era mereu numita „rogue state“ (stat talharesc). Apoi s-a luat pauza si ni s-au adus din nou frumoase tarte cu caviar...

Prima mea calatorie dupa revolutie a fost in Statele Unite. Timp de trei luni am strabatut tinutul dintre cele doua oceane, am vazut buna parte din marile orase, am vizitat cateva campusuri universitare, am fost prin muzee, biblioteci si librarii. Am incercat sa fac abstractie de marele mit american cu care noi toti am trait sub comunism atatea zeci de ani. Am vrut sa vad totul cu ochii mei si sa judec cu mintea mea. Am intalnit o lume extraordinar de diversa, imposibil de redus la cateva clisee pozitive sau negative. Dar atunci mi s-a parut, fara nici o-ndoiala, una dintre cele mai bune si mai frumoase lumi construite vreodata de om. Nu am intalnit acolo acel „comunism la varf“ despre care a vorbit cineva, nici puerilismul, nici „lipsa de radacini“, nici incultura, nici macar obezitatea pe care-ar produce-o hrana de la fast-foods. M-am intors din Statele Unite incantat si fericit, mai mult, mandru ca oamenii au putut cladi o asemenea societate.

La-ntoarcerea din tara insa, doi distinsi intelectuali romani s-au straduit, o noapte-ntreaga, sa ma convinga ca n-am vazut bine, ca am umblat peste tot in America avand ochii larg inchisi. Atunci am fost teribil de socat auzind ca pamantul pelerinilor si-al parintilor fondatori e, de fapt, „cea mai nedemocratica tara din lume“. Cum? Mai nedemocratica decat Cuba? Decat Coreea de Nord? Da, chiar asa. Si, pe masura ce whisky-ul isi cobora nivelul in sticla, America se zugravea tot mai monstruoasa. O dominatie a banului, a fortei militare brutale… Rasista, sexista… Distrugatoare a adevaratei culturi… Am facut in acea noapte greseala sa ma angajez in discutie. Inca nu stiam ca nu poti discuta cu oameni care deja cunosc adevarul absolut. M-am simtit adanc ranit in credintele mele si mai ales descumpanit: daca era chiar asa? Daca seductia superficiala si perfida a Americii (un fel de „Matrix“ sau de opiu pentru popor) imi anesteziase simtul critic? Mi-am revazut infrigurat lecturile si amintirile. Am recitit revistele cu dezbaterile din lumea americana… In ciuda avertismentelor vigilente ale celor doi, dragostea mea pentru aceasta lume – deloc ideala, asa cum s-ar fi vrut comunismul, dar in care eu am trait cateva luni experienta unei adevarate bucurii – a supravietuit. Si supravietuieste mai departe.

De-atunci, am suportat mai usor socurile succesive, tot mai intetite. Sa fii azi antiamerican e foarte „trendy“, chiar si-n Statele Unite. Eram la Berlin cand au cazut turnurile gemene. A doua zi, mii de oameni au iesit in strada nu in semn de protest impotriva terorismului international, ci contra militarismului american. O carte ca „Macdonaldizarea societatii“ „demonstreaza“ foarte serios ca restaurantele McDonalds, simbolurile Americii, sunt urmasele directe ale sistemului de incinerare a cadavrelor de la Auschwitz. Mi-am pastrat la urma exemplul cel mai simpatic. Un tanar antiglobalist protesta intr-o scrisoare, in „Dilema“, impotriva consumismului din lumea noastra alienata si povestea ca un prieten elvetian venit in Romania cumparase de-aici un sapun „Primavara“. Dar de ce, il intrebase junele, caci doar ai la tine acasa sute de feluri de sapunuri produse de marile firme. „Pentru ca miroase altfel!“, ii raspunsese elvetianul. Intr-adevar, mizeria miroase altfel, poate chiar fascinant pentru cel trait intr-o plicticoasa prosperitate.

Nu sunt analist politic, sunt un simplu muritor. In judecatile mele ma ghidez dupa ceea ce vad cu ochii mei. Incerc sa filtrez informatiile care vin catre mine si sa nu ma las mani****t sau sedus. Este, fireste, extrem de greu. Poate ca vreodata mi se vor deschide ochii si voi fi de acord cu poeta americana care vede-n tara ei un stat talharesc. Deocamdata insa, nici macar politica lui George Bush n-a reusit sa altereze splendoarea tomnatica a Americii mele, amintirile mele din Iowa City si San Francisco si New Orleans, alergarea mea de Forrest Gump prin peisaje ce nu erau de pe lumea aceasta.

(c) Jurnalul national - 4 mai 2004

bog_tom
10th November 2004, 07:23
sa presupunem (prin absurd) ca acceptati prima slujba in SUA si mai aveti "pe langa" si o sotie care este - la randul ei - angajata. iata ce formular trebuie completat: W4 :D

si mai aruncati un ochi in instructiunile de completare (http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/i1040.pdf) !

oare cum completeaza un american de rand asa ceva ? iti trebuie cel putin 2 facultati dintre care una sa fie Oxford cu specializarea financiar :evil:

bog_tom
11th November 2004, 05:08
O chestie ce mi-a placut in New York; am auzit de ea si am vrut sa vad daca asa e. E vorba de proiectul Public Internet Project (http://www.publicinternetproject.org) un proiect ce permite oricarei persoane ce are un computer (laptop) sa intre pe net prin conexiune wireless.

Asadar intr-o zi cu soare (dar racoroasa), am luat laptop-ul si m-am "uschit" in Bryant Park (http://www.bryantpark.org) care in ciuda faptului ca nu ocupa o suprafata mare (lungime de 1 bulevard si latime de 2 strazi), e foarte activ fiind situat in "buricul" Manhattan-ului. E pozitionat intre 5th Avenue (cea mai scumpa strada din lume) - 6th Avenue si 40th-42th Street.

Am deschis masinaria, am dat un search pe wirelees si ce sa vezi ? Vreo 7 retele ce iti permiteau acces la net. eu am folosit-o pe cea a parcului (stiam ca e gratis) si imi era teama ca o sa mearga cu merge dialup-ul in Romania. si ce sa vezi ? Conexiunea s-a facut la 11Mb/sec iar la download XP-ul arata 80kb/s ... Am ramas impresionat si drept urmare am inlemnit timp de 3 1/2 h de mi-a inghetat mana pe mouse ....

Asta in timp ce langa mine erau niste negri musculosi ce au tras un videoclip, mai era unul (la fel de negru) ce prezenta o emisiune si dansa in timp ce vorbea la microfon si am mai observat un alb la costum ce era complet intins pe iarba si privea cerul.... Cine stie la ce se gandea... poate la forumul nostru :D

Orasul e impanzit de astfel de retele (unele si gratuite) si ma gandesc ca intr-un viitor apropiat o sa aud de asa ceva si in Romania...

grig_jr
12th November 2004, 09:56
nu stiu daca e threadul potrivit, dar here goes:

http://www.freedomunderground.org/memoryho...ntagon.php#Main

bog_tom
13th November 2004, 03:26
astazi a fost o vreme inchisa in NY; a plouat marunt si a fost rece.... cred ca o temperatura de 10 grade C (poate si mai putin ca inca nu m-am obisnuit cu sist. Fahrenheit :D ). ora 14:30 sau 2:30PM (cum se "zice" pe aici :)). tocmai ieseam din Information Center-ul din Time Square (adica in buricul NY-ului) cand ce credeti ca vad ?

un individ la vreo 32-34 de ani cu cizme si palarie de cowboy. pana aici totul normal numai ca in rest avea pe el doar una (cred ca am vazut bine) bucata chiloti. numai cand ma uitam la el mi se facea pielea gaina de frig si nu de altceva... :D

si nu era nici Halloween adica Los Dias De Los Muertos ... cred ca am uitat sa va povestesc ca in seara de H. am vazut in metrou printr-o statie tot din Manhattan unul la fel de "gros" imbracat dar macar avea pe piele desenat un costum de Superman :D

precizez ca ambele specimene se simteau in largul lor ceea ce m-a socat un pic dupa care am revenit la normalul cotidian .... :cool:

Maximus
13th November 2004, 08:42
Orasul e impanzit de astfel de retele (unele si gratuite) si ma gandesc ca intr-un viitor apropiat o sa aud de asa ceva si in Romania...

S-a facut la ASE - Facultatea de Cibernetica momentan. Au retele la senat si in nu stiu ce aula. Cind eram eu student aveam 386 si invatam Cobol in primul an :)

bog_tom
13th November 2004, 08:48
da, am anuntat si eu acum 2 zile pe forum. ca coincidenta anuntul a aparut imediat ce am scris impresiile de mai sus :) vezi Primul hot-spot public intr-o universitate din Romania (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=5182)

PS. eu cand eram la facultate stateam pe net la centrul profesorilor si aveam o viteza de 100-200 bytes ...

bog_tom
15th November 2004, 19:52
ca sa mai destindem atmosfera pe forum, haideti sa va zic cum ii cheama pe sefii colegului meu de apartament caci are 2 job-uri part-time (nu e o gluma)... cei sub 18 ani mai bine sa citeasca pe litere !

Joseph Osuji (asta nu e japonez asa cum pare ci... negru)
Stephen Offut (asta e alb in toata regula asa cum ne indica si numele... )

repet: e pe bune ! nu stiu cum de a dat peste ei... sau ei peste el :D

ady_azzuro
15th November 2004, 20:13
:lol: ce coincidenta...esti sigur ca nu bagi in ele? :D

bog_tom
15th November 2004, 20:35
sunt f. serios. am ras si eu 30 de minute cand am auzit. mi-am zis: uite dom'ne ce coincidenta ... amandoi cu nume haioase pt cei care stiu lb romana (chiar daca folosesc si perfectul simplu...)

bog_tom
23rd November 2004, 08:02
hai sa va mai povestesc ceva de pe aici: astazi am fost zapacit de tot si din cauza asta am pierdut toata ziua prin metrou.

la ora 13 trebuia sa fiu la banca (la statia Prince Street din Manhattan) ca sa deschid un cont. ma inarmez eu cu tot ce trebuie (acte doveditoare de adresa, pasaport, SSN) si ma sui in metroul Q optimist in ciuda faptului ca vremea nu era tocmai frumoasa. dupa ce trec podul ajung in statia Canal Street unde trebuia sa schimb metroul si sa iau R-ul dar eu adormit cum eram la ora 13 am luat N-ul. de fapt nu am stiut pana cand nu m-am urcat in el... cand mi-am dat seama am verificat imediat enorma harta a MTA-ului (http://www.mta.nyc.ny.us/nyct/maps/submap.htm) si am constatat ca si N-ul trece prin Prince Street dar ... nu opreste caci are regim de express in Manhattan. asa ca am mai mers aiurea inca 2 statii locale pana in statia 14 Street dupa care am luat in sens invers R-ul ca intr-un final sa ajung la banca.

acolo alta poveste... toate bune si frumoase, tipa de acolo accepta actele, face copiile dar cand sa deschida contul ... surpriza: uitasem banii acasa (de fapt nici nu m-am gandit la bani .... ca sa nu mai zica cineva ca sunt materialist :D ) deci se impunea un drum acasa.

zis si facut: ma sui in R, schimb la Canal Street si iau Q-ul, trec podul si ma ia somnul. fapt ciudat: aici se doarme in metrou la greu din cauza distantelor mari si cred ca si a diferentelor de temperatura pentru ca e destul de placut in metrou. m-am adaptat si eu f. bine si am intrat pe taramul viselor. la un mom. dat m-am trezit dar mai aveam vreo 5 statii pana acasa asa ca am adormit la loc. nu stiu de ce am fost asa somnoros ca azi noapte m-am uitat "doar" la 3 filme (printre care si Man on fire (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=165177&postcount=87) :D). cand m-am trezit trecusem cu 2 statii de locul unde trebuia sa ajung si am mai pierdut 30 min ca sa ajung la Avenue H (the final destination) dupa care am facut cale intoarsa pana la banca si abia la ora 18 operatiunea "Contul" era terminata :cool:

grig_jr
23rd November 2004, 11:40
parca ar fi un episode din 'friends'. sigur ai fost singur in aventura asta?

bog_tom
23rd November 2004, 16:24
nu cred ca as fi adormit daca nu eram singur in metrou :D

bog_tom
26th November 2004, 04:04
25 noiembrie ...2004

O zi frumoasa in NY: la pranz cam 15 grade C dar acum s-a racorit si bate vantul destul de tare..

O zi importanta pentru americani: Thanksgivingday Day ! ceea ce inseamna ... curcani la cina :D Aceasta zi se aseamana f mult cu Craciunul nostru pentru ca se "reintregeste" familia. Se zice ca de TD petreci in familie iar la Craciun mergi la socrii :) Nu m-am mirat cand am auzit ca Bush al mic a dat drumul la un curcan si l-a scapat de la bucatarie si ca ieri mai multi tineri imbracati in curcani au protestat in Times Square :D

O zi importanta si din prisma paradei Macy's (http://www.macys.com/campaign/parade/index.jsp?bhcp=1) (un binecunoscut lant de magazine din US) care a devenit un obicei odata cu anul 1924 (informatii mai multe pe site-ul oficial al paradei). Am participat si eu (nu m-am dus de la ora 8 ca azi noapte am avut o sarcina de indeplinit - am stat la panda pana la 1 AM ca sa vad cand o sa se inscrie al 6000-lea membru pe forumul OLS ...). Multa politie, elicoptere, strazi blocate pe langa Broadway, oameni de toate natiile si mult fum de la tonetele de pe strada (e caracteristic Manhattan-ului).

Au defilat timp de 4 ore multe din simbolurile Americii: Statuia Libertatii, Kermit & Muppets familly, Uncle Ben, Garfield, Santa Klaus, Coca Cola, NFL, NBA, samd. Ce m-a distrat ca pe o masina de politie erau cocotate cam 15 persoane si nimeni nu s-a luat de ei... ma ? ce s-ar fi intamplat in Romania intr-o astfel de situatie :evil: Cand s-a terminat parada eram chiar in mijlocul strazii in buricul NY-ului (in Times Square). Am vazut si soldati din US Army ce pozau cu po****tia si toata lumea era bucuroasa.

Ce imi place la NY este faptul ca tot timpul se petrece cate ceva fiind foarte mare. Acum 2 zile am pierdut un concert gratuit cu U2 (au lansat un album nou) langa Brooklyn Bridge.

E 9:03 PM si s-a terminat pauza publicitara... ma intorc la Spiderman ca ruleaza pe Fox TV :ok:

grig_jr
26th November 2004, 09:26
ai invatat pana la urma sa transformi din Farenheit in Celsius :)) ?!

bog_tom
26th November 2004, 10:00
nu dar fac conversia cu Google-ul :D

grig_jr
26th November 2004, 10:09
:happy :happy :happy :happy :happy
hai sa iti explic o chestie:

Celsius = (Fahrenheit - 32) * 5/9
Fahrenheit = Celsius * 9/5 + 32


mkay?

hai sa facem un execritiu: cat fac 15 grade celsius? bog_tom, vrei sa vii la tabla?

bog_tom
26th November 2004, 10:10
la uncie te pricepi ? dar la picioare ? :D

grig_jr
26th November 2004, 10:11
ma pricep ca doara am net. si google, nu? /hello

bog_tom
26th November 2004, 10:13
normal. bun si google-ul asta la ceva :D

nu ma bag la conversii ca nu are nici un rost... le iau ca atare: oz, lb, feet, ...

grig_jr
26th November 2004, 10:19
cu astea o sa te obisnuiesti. eu cu o singura masura am probleme: miles per gallon. cum **** mea calculeaza astia consumu asa. mi se pare stupid: cate mile faci cu un galon! aici chiar ca 'the european way' mi se pare mai logic !

bog_tom
26th November 2004, 10:21
nu isi bat ei capu' cu asta... marca banu' la "gas station" si se cara :D

grig_jr
26th November 2004, 10:26
scuza-ma ca te intreb, io acuma imi dau seama: cat e ceasu la tine? nu ar trebui sa dormi :P

bog_tom
26th November 2004, 10:34
3:34 AM... so what ?

nu stii ca sunt frate geaman cu cocomic ? :evil:

grig_jr
26th November 2004, 10:36
3:34am,... fata de coco esti mic copil. stai sa vezi posturi de la el la 6,7 diminteata. and i don't mean ca s-a trezit devreme ca sa posteze :P

bog_tom
26th November 2004, 10:44
si eu cred la fel... e bun sa stea de 6 pe forum; poate il punem in legatura cu Vadim :D

bog_tom
26th November 2004, 13:33
3:34am,... fata de coco esti mic copil. stai sa vezi posturi de la el la 6,7 diminteata. and i don't mean ca s-a trezit devreme ca sa posteze :P
acum e 6:33 AM ... mai stau ?

PS. si asa nu imi e somn :cool:

bog_tom
29th November 2004, 16:50
28 noiembrie 2004

O zi importanta pentru Romania. O zi plina de sperante. O zi in care trebuia sa se desfasoare primul forum meeting al loteristilor din NY :ok:

M-am trezit cu ceasul la ora 11 AM si asta pentru ca stabilisem ca ora de intalnire cu ceilalti forumisti ora 1 PM (la consulat). Vreme mizerabila afara: frig si ploaie marunta. In tara votarea incepuse de cateva ore bune; la fel si meciul de fotbal dintre Poli si Steaua :) Mi-am luat inima in dinti si am plecat spre consulat. Am mers 1h cu metroul dupa care am mai mers pe jos cateva strazi (20 min) pana am descoperit consulatul Romaniei din New York. O cladire frumoasa pe exterior si simpla pe interior. Era ceva coada la voatare - in jur de 15 persoane. Toata lumea emotionata si entuziasta mai ales tinerii. Lume venita nu numai din NY ci si din orasele/statele invecinate (New Jersey). Am stat cam 25 de min la coada dupa care ... DA, am votat :D

"Descarcati" de aceasta grija, am mers cu ceilalti loteristi intr-un local din apropiere unde am tinut un "mic" si cuminte forum meeting. A fost o intalnire placuta ce a tinut cam 2h si ne-am despartit cu promisiunea ca ne vom reintalni in wk urmator. Cand am iesit din local, nu mica mi-a fost mirarea cand am observat ca era o coada mult mai mare la votare (poza de mai jos). M-am bucurat pentru ca stiam ca aproape toti (daca nu chiar toti cei de aici) voteaza schimbarea. Bucuria mea a fost scurta pentru ca la ora 10 PM cand am ajuns acasa am aflat rezultatele de la exitpoll :headbang:

daca tot suntem la capitolul alegeri, sa vedeti ce intamplare mi-a povestit si verisoara mea de la alegerile din Bucuresti: am mers la vot undeva in cartier si la rand, in spatele meu era o d-na de vreo 70 de ani. un tip de vreo 33 de ani a trecut pe langa batrana, pe langa mine si s-a dus in fata la o femeie cu un copil care erau familia lui si care ii tinusera randul. numai ca batrana nu stia ca cineva ii tinuse randul in fata, asa ca l-a atentionat ca a trecut in fata ei. el s-a intors catre ea si i-a spus ca intra, ca e cu copilul, ca ea a votat vreo 70 de ani, nu mai are mult de trait, asa ca sa taca din gura. m-a terminat chestia asta. i-am zis aluia ca nu e frumos ce i-a zis cucoanei. a intervenit sotia tipului care nu intelegea de ce exista schimbul de replici. au barfit-o putin pe batrana, au intrat si au votat si asta a fost tot.

in acel moment am inteles ca nu se va schimba absolut nimic.

... am pus stampilele si am plecat naiba de acolo.

grig_jr
29th November 2004, 16:54
@bog_tom: +0.7 EV , okay?

bog_tom
29th November 2004, 17:02
daca spui tu ... depinde de lentile si de soare :D

grig_jr
29th November 2004, 17:04
pei ma refeream strict la pozele de mai sus. era cam inorat,nu?
oricum e naspa pe lcd-u ala mic sa iti dai seama cum a iesit poza

bog_tom
29th November 2004, 17:09
au fost facute cu un Powershot A40 ... nici nu le-am mai prelucrat

grig_jr
29th November 2004, 17:14
ai dormit, stiam eu !
azi ce sarbatoare mai e? :P

bog_tom
29th November 2004, 17:17
tre' sa ies din casa si sa ma interesez ... :D

grig_jr
29th November 2004, 17:21
fuga, fugutza ca poate prinzi vreo reducere pe undeva !!! :P
nu e sezon?

bog_tom
29th November 2004, 17:26
din fericire nu sunt pasionat de shopping ca femeile :evil:

--------------------------------------

Strazile orasului Chicago vor fi supravegheate in permanenta de un sistem "Big Brother", dotat cu 2.000 de camere de supraveghere de inalta definitie.

Desi orasul Chicago se poate lauda cu o multime de zgarie-nori, cladirea 911 are doar patru etaje. A fost proiectata asa pentru a rezista la cele mai necrutatoare cataclisme: tornade, furtuni, cutremure sau atentate teroriste. Vazuta din afara, nu impresioneaza cu nimic....

http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=1142381

bog_tom
29th November 2004, 22:15
niste poze ca sa va mai "delectati" cu cateva instantanee de ieri din NY... :cool:

grig_jr
29th November 2004, 22:23
niste poze ca sa va mai "delectati" cu cateva instantanee de ieri din NY... :cool:

sux to be me

sau macar

sux not to be you

sau macar

sux not to bo where u r !!!

bog_tom
6th December 2004, 05:13
sambata am fost prin Manhattan Mall ...
ce mi-au vazut ochii pe acolo ? un articol de imbracaminte la 7$ "made in ... Romania" :)

ce mi-au auzit urechile ? o melodie care e la moda pe aici "Drop it like's hot" (http://nsv.stream.aol.com/uvox?cachefile=/aol/us/aolmusic/artists/wmg/snoopdog/snoopdogg_dropitlikeitshot_mn48fs_120.nsv) (CTRL+L in Winamp 5.x) :ok:

Accelerate you life (http://www.navy.com) :yeah:

rasheedkpenny
6th December 2004, 09:47
Sa intelegem ca ne incurajezi sa mergem in armata? :)

bog_tom
6th December 2004, 19:53
de ce nu ? daca va plictisiti ... si veti avea si imunitate diplomatica "la greu" :drak:

bog_tom
13th December 2004, 04:56
azi 12 decembrie iar am fost la votare... de data asta cu sperante mai mari.

ora 3 PM (ora 10 - ora Romaniei) - consulatul Romaniei din New York: coada de vreo 40 de persoane, destul de multi tineri dar si persoane mai in varsta. ce este clar e ca marea majoritate (chiar peste 70-80% au votat cu Basescu). BBC-ul a anuntat la buletinul de la ora 9 PM (ora Romaniei) ca nu e asa mare agitatie fata de cati romani sunt in SUA dar totusi... multi care au venit aflasera de rezultatele de la exitpoll si erau destul de entuziasti !

de data asta ne-au pus sa semnam o declaratie ca nu mai votam in alta parte; eu am scapat si cand am ? de ce nu trebuie sa semnez si eu mi-a zis un mosuletz din comisie ca numai cei care au probleme cu pasaportul samd ... eram in aceeasi situatie cu restul ... nu am mai insitat pt ca aveam senzatia ca vorbesc cu un chinez :D

dupa o alta intalnire cu forumistii loteristi, am luat metroul si m-am indreptat spre casa ca sa vad ultimele sondaje de opinie. pe drum am constatat ca mosulica nu mi-a stampilat pasaportul ceea ce imi dadea posibilitatea sa mai votez o data ... cu autobuzul :evil:

PS. nu pot decat sa sper ca rezultatul final o sa depinde de ceea ce a votat diaspora :cool:

grig_jr
13th December 2004, 12:05
@bog_tom: gresit ! va depinde de mine !!! ultimul care am votat aseara !!! :P inca o data multumiri lui coco ! :P

si bog: vrem poze niuiorcheze !

bog_tom
13th December 2004, 20:24
da, grig.. votul tau a contat :ok:

o sa revin si cu poze de la turul 2 si nu numai.... dar pana atunci sa va povestesc altceva: aseara am coborat la un restaurant chinezesc la parterul cladirii unde stau; fac comanda si astept. intre timp ii vad pe chinezi ca incep sa se agite si si iasa pe rand cu galetile cu apa ! era un incendiu la o spalatorie de langa noi. au sunat la pompieri si in 2 minute (poate chiar mai putin - nu exagerez) au venit 2 masini de pompieri (la putin timp au mai venit inca 2) si au intervenit prompt pt stingerea incendiului. a fost o actiunea spectaculoasa ca in filmele americane; sa nu uitam de respectul pe care l-au castigat pompierii (si NYPD-ul) din NY (si nu numai) dupa sacrificiul lor din timpul evenimentelor de la 11 septembrie 2001 :ok:

bog_tom
14th December 2004, 19:19
ieri am fost pentru prima oara in Empire State Building (pentru un interviu) la etajul 58. am gasit cu greu lifturile pentru etajele 50-60 (noroc cu marcajele de la parter) pentru ca acestea sunt impartite pe etaje. pana sa ajung la etajul 58 mi s-au infundat urechile de 2x de parca eram la Panoramic :D

eram tare curios cum se vede NY-ul din ESB dar din hol nu ai vedere. am avut totusi ocazia sa vad o astfel de panorama din sediul firmei unde am avut interviul si trebuie sa recunosc ca m-a impresionat ! nu am putut sa fac poze pentru ca nu am avut aparat cu mine dar vineri cand merg din nou poate prind ceva imagini :)

la intoarcere am luat (ca de obicei) metroul ... un fapt interesant: seful trenului anunta - in afara de numele statiei urmatoare - obiectivele turistice care se pot vedea pe langa fiecare statie (interesanta si libertatea asta de exprimare...) ma si gandeam: urmeaza statia Piata Iancului cu peronul pe partea dreapta; aici puteti merge in piata, puteti lua o teapa daca schimbati niste valuta, samd :evil:

bog_tom
16th December 2004, 07:14
noaptea prin Times Square :rolleyes:

bog_tom
16th December 2004, 07:24
Bryant Park si New York Central Public Library (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=157824&postcount=81) (ziua/noaptea)

bog_tom
16th December 2004, 07:26
12 decembrie 2004 - alegeri presedinte - consulatul Romaniei din New York

bog_tom
25th December 2004, 21:44
"iaca" niste poze cu atmosfera de iarna din NY http://www.phpbb.ro/images/smiles/icon_smile.gif

IMG_1953.JPG - la Radio City - un loc unde concerteaza artisti de renume
IMG_1963.JPG - patinatori, beculetze si Rockefeller Center (1)
IMG_1967.JPG - patinatori, beculetze si Rockefeller Center (2)
IMG_1969.JPG - catedrala St Patrick (arata mai bine in realitate decat in poza)
IMG_1975.JPG - spectacol de lumini pe o cladire de langa Rockefeller Center

bog_tom
25th December 2004, 21:47
sarbatorile de iarna reflectate in vitrinele NY-ului (personajele din imagini se miscau) http://www.phpbb.ro/images/smiles/icon_wink.gif

bog_tom
1st January 2005, 04:42
prima noapte de revelin din USA... mult pe net si pe Skype si pe YM dar emitem si pe radio in Romania muzica romaneasca si sarbeasca :yeah:

PS. atentie la ce apare in poza in partea dreapta :ok:

bog_tom
1st January 2005, 04:45
iata si mascota noastra :D


ce nota ii dati ? se gudura pe langa mouse :drak:

grig_jr
2nd January 2005, 15:04
bog_tom=putoare !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bog_tom
2nd January 2005, 19:09
se vede ca nu ai baut "Colt 45" ... altfel nu ai fi comentat :drak:

bog_tom
4th January 2005, 00:13
mister la 11 septembrie ?

http://www.policestate21.com/911trailer.html
http://www.policestate21.com/911explosion.html

bog_tom
4th January 2005, 05:37
incepand cu 3 ianuarie 2005, sedintele curtii supreme din New Jersey vor fi transmise live pe Internet.

http://www.judiciary.state.nj.us/webcast/

costul estimativ al dotarii pentru aceasta operatiune: 47000$. e mult ? e putin ? e eficient ?

PS. oare in cat timp vom vedea live pe net sedinta CSJ privind recursul lui Cozma ?

desdemona
4th January 2005, 06:06
Stai ca noi suntem in faza aia cu "redarea" independentei justitiei :sleep:

realmadrid.com
4th January 2005, 13:52
niste poze ca sa va mai "delectati" cu cateva instantanee de ieri din NY... :cool:

Bog_tom, in prima poza, cladirea pe care scrie "MetLife", nu este fosta cladire PanAm ???, care stiu ca acum a dat faliment....

Dorin
4th January 2005, 19:26
incepand cu 3 ianuarie 2005, sedintele curtii supreme din New Jersey vor fi transmise live pe Internet.

http://www.judiciary.state.nj.us/webcast/

costul estimativ al dotarii pentru aceasta operatiune: 47000$. e mult ? e putin ? e eficient ?

PS. oare in cat timp vom vedea live pe net sedinta CSJ privind recursul lui Cozma ?
E incredibil. Mai ales pentru Suedia in care nu aflii numele nici macar la condamnati pe viata( cu mici exceptii...)
M-am distrat un pic!
:yeah: Dorin

bog_tom
5th January 2005, 00:09
Bog_tom, in prima poza, cladirea pe care scrie "MetLife", nu este fosta cladire PanAm ???, care stiu ca acum a dat faliment....
asa este - http://www.wirednewyork.com/metlife.htm

mai multe imagini cu zgarie nori: http://www.wirednewyork.com/skyscrapers/

bog_tom
5th January 2005, 23:58
am aflat si eu abia acum ca Bajaga au avut concert in SUA... nu stiu cum de l-am scapat :headbang:

http://www.bajaga.com/new/sam_index.htm

Adrian
6th January 2005, 22:35
Daca nu ai facut-o inca, iti recomand sa mergi la un meci. Orice sport, dar preferabil unul de baseball. Yankees merg bine, ai ce vedea. Dar ai sa fii uimit de atmosfera si de relaxarea suporterilor, mai ales daca obisnuiai sa mergi pe stadione acasa.

bog_tom
6th January 2005, 22:45
as merge dar nu stiu echipele, nu stiu jucatorii, nu stiu clasamentul, nu stiu stadioanele si nici macar regulamentul :D

PS. poate mai la primavara ca acum sunt doar 3 grade C pe aici..

bog_tom
18th January 2005, 09:34
ieri am fost la alt interviu pt job. de data asta in afara NY-ului mai exact intr-un orasel din NJ la 30 min de Times Square (cu autobuzul). statia pentru autobuze se numeste The Port Authority Bus Terminal si e o cladire cred ca pe 3 sau 4 etaje mult mai mare decat aeroportul Otopeni... ma rog, am intrat, m-am uitat la grozavie si cauta casa de bilete. vad niste politisti si ii intreb. unul dintre ei: "vrei bilet ? hai ca iti dau eu unul ... si se facea ca imi taie din carnetelul lui ! :D aveau chef de glume si m-au intarziat cam 2 min.... imi zic: "mergi inainte, urca pe scari, ia-o la dreapta si vezi la camera 2.." dar iar m-am ratacit asa ca am cerut ajutorul unui angajat ce facea curatenie.

am luat biletele, am ajuns la autobuz care a plecat la ora stabilita. in 10 min a iesit din NY si am intrat in NJ dar nu pe autostrada. ce m-a mirat e ca mergea ca orbetele cu peste 90km/h mai ales in curbe si noaptea trecuta chiar au dat vreo 3-4 fulgi prin NY... am ajuns cu bine in oraselul cu pricina si am inceput sa caut cladirea unde trebuia sa aiba loc interviul. ajung la o autostrada ... la cat de nebun sunt as fi traversat-o daca nu era pe mijloc un perete :) am facut cale intoarsa pana la un bar unde am ? cum gasesc cladirea. tipu' imi zice: "where is your car ?" eu " what car ? I dont' having a car" si in gandul meu: "astia sunt disperati cu masinile..." :drak:

m-am mai invartit si pana la urma am gasit cladirea, am dat interviul si se pare ca e de bine. daca aveti nevoie de consultatii in afaceri, eu sunt persoana potrivita pt asa ceva :D

100_0194.JPG - cladire din orasul Hasbrouck Heights (am vazut doar 3 cladiri inalte acolo)
100_0195.JPG - vedere spre autostrada
100_0196.JPG - locatia interviului

cand am facut pozele eram congelat .. de frig :D

Zebrone
18th January 2005, 09:38
Mah de ce nu ai sarit peretele autostrazii ca ajungeai mai repede :D

bog_tom
18th January 2005, 16:21
"I dont' having a car"...
engleza lu' peshte la ora 4 dimineatza ... :headbang: :D

alte poze din Manhattan:

100_0089.jpg - pe Broadway la 72Street
100_0093.JPG - statia de metrou de la 72Street
100_0094.jpg - magazinul The North Face de la 72Street
100_0096.JPG - porumbei ... la 72Street :D
100_0108.JPG - seara ... vedere spre NJ

Zebrone
18th January 2005, 16:22
ei lasa ca nu ne-am suparat:D

bog_tom
18th January 2005, 16:23
100_0114.JPG - cateva cladiri Trump
100_0116.JPG - una bucata veveritza
100_0118.JPG - sedintza foto cu alta veveritza :D

Zebrone
18th January 2005, 16:26
mah alea cu veverita sigur nu le-ai facut la Buzias si ne zici noua ca e New York? :D

bog_tom
18th January 2005, 16:28
100_0147.JPG - apele se revarsa pe linie in statia Atlantic Avenue
100_0148.jpg - am iesit din casa sa pandim masini :D
100_0141.JPG - China Town - daca vreti sa ajungeti aici luati metroul 6, M, Z, N , Q, R sau W (http://www.mta.nyc.ny.us/nyct/maps/submap.htm) :drak:

grig_jr
18th January 2005, 16:35
ultima poze e super !
neatza

bog_tom
18th January 2005, 16:37
ultima poze e super !
neatza
si alea cu veveritzele nu sunt ? :D

azi sunt harnic... m-am trezit de 1 h :rolleyes:

bog_tom
18th January 2005, 16:46
100_0058.JPG - noaptea in statia de metrou Avenue J
100_0063.JPG - platforma de metrou (in Queens)
100_0064.JPG - platforma de metrou (in Queens) - partea a 2-a
100_0065.JPG - pe strada in Queens
100_0067.JPG - pe platforma - vedere spre Manhattan (1)

bog_tom
18th January 2005, 16:48
100_0068.JPG - pe platforma - vedere spre strada
100_0069.JPG - pe platforma - vedere spre Manhattan (2)
100_0070.JPG - pe platforma - vedere spre Manhattan (3)

bog_tom
21st January 2005, 04:37
tot cu si despre Bush :D:D

http://www.jibjab.com

bog_tom
23rd January 2005, 02:43
"a inceput de ieri sa cada ... " si maine se anunta si mai tare ... si ceva "blizzard" :)

bog_tom
25th January 2005, 01:41
Zapada la greu... pe munte ce am mai vazut asa de multa :o:

Se pare ca si pe americani i-a surprins cantitatea de zapada ca si pe aici iarna nu-i ca vara :D oricum, ce imi place la americani este faptul ca sunt ascultatori. in ce sens ? joi si vineri s-a anuntat pe toate canalele de TV/radio/net ca o sa ninga si sa se evite cat de mult folosirea masinilor personale.... si au tinut cont de asta. Aseara la TV (cred ca pe CBS) preluau informatii si imagini de pe canalul Accuweather si se vedea clar pe un segment de autostrada NYC - New Jersey (Turnpike) ca erau doar cativa aventurieri cu masina.

Primarul Bloomberg a iesit la rampa si a facut ceva declaratii: anul trecut "cica" s-au cheltuilt 40 milioane USD pt inlaturarea zapezii (38 inci). Se apreciaza o medie buna daca se "consuma" 1 milion USD / 1 inch (2.54 cm). Se fac f. multe angajari temporare pt aceasta perioada (salarii ce variaza intre 9 si 14 USD/ora).

Foarte interesant: pe aici legea spune ca intre orele 6 si 20 daca temp de afara este sub 55 F (12.7 C), atunci temperatura din interior tre' sa fie de cel putin 68 F (20 C). Intre orele 20 si 6, daca temp de afara este sub 40 F (4.4 C), atunci cea din interior nu trebuie sa fie mai mica de 55 F (12.7 C). Daca nu se respecta aceste reguli, tre' sa iei legatura cu proprietarul si apoi treci la "atac" cu o reclamatie la 311 :rolleyes:

iata si ceva poze (facute din interior) de ieri dimineatza ... zapada a fost totusi putin viscolita

bog_tom
1st February 2005, 00:17
dedicatie pt US CoastGuard: http://www.putfile.com/media.php?n=Feel_The_Coast_Guard_sm :)

Vadim
2nd February 2005, 18:56
Au circulat zilele astea pe mail fotografii facute in Boston. Zapada de un metru, masini ingropate. Ma intreb ce ar fi in Bucuresti intr-o situatie de asta. Pe acolo se injura Primaria cum da un fir de zapada si derapeaza trei masini?

bog_tom
3rd February 2005, 08:20
nicidecum. a nins anul asta in NY foarte mult (asa cum povesteam mai sus) si toata lumea s-a mobilizat, au dat zapada la o parte si echipajele trimise de primarie dar si angajatii magazinelor sau locatarii.

e adevarat ca amenzile sunt usturatoare daca pana la ora 10 dimineata (de ex.) nu dai zapada la o parte din fata magazinului. si o constatare: nu am vazut angajati ai primariei care sa priveasca la soare sau la luna (dupa caz) in timpul serviciului sau sa astepte sa vina motorina :D

am mai primit niste poze de sezon ...

bog_tom
28th February 2005, 00:09
Bush promite ca va face "tot ce poate" in vederea accesului in SUA fara vize pentru cetatenii statelor "aliate" din Europa de Est

Presedintele SUA George W. Bush a anuntat ieri, cu ocazia vizitei sale la Bratislava, ca guvernul sau lucreaza la elaborarea unui regim al vizelor mai favorabil pentru cetatenii Europei de Est, calificand actualul sistem de vize al SUA ca fiind bazat "pe decizii luate inainte de 1989", care trebuie "ajustate". "Colaboram cu guvernul vostru pentru a face ca slovacii sa calatoreasca mai usor in Statele Unite", a marturisit Bush in fata celor 4.000 de oameni adunati in centrul Bratislavei. Publicul, care a indurat temperaturi sub zero grade si lapovita pentru a vedea pentru prima oara un presedinte american pe pamant slovac, a aplaudat aceasta declaratie mai mult decat pe oricare alta. Cu cateva minute mai devreme, la sfarsitul intalnirii cu premierul slovac, Mikulas Dzurinda, Bush recunoscuse ca problema vizelor pentru slovaci s-a aflat pe agenda discutiilor si promisese ca cetatenii acestei tari "vor vedea o politica a vizelor diferita din partea SUA" si ca exista o "foaie de parcurs la care ambele guverne trebuie sa lucreze".

Presedintele american s-a scuzat in fata presei pentru ca nu a putut oferi o data certa de la care cetatenii slovaci vor beneficia de un regim al vizelor mai favorabil, dar a precizat: "Dorim sa facem acest lucru cat mai rapid posibil, nu doar pentru Slovacia, ci si pentru alte state din Europa de Est". Bush a adaugat ca administratia sa lucreaza la un set de analize ale realitatilor din Europa de Est dupa prabusirea comunismului, pe baza carora va fi propusa Congresului o noua legislatie in materia vizelor, care sa ia in considerare faptul ca noii aliati ai Americii au scapat de totalitarism, unii devenind membri UE sau fiind pe cale sa o faca. Presedintele SUA a mai spus ca "Ceea ce pot sa promit este ca nu numai presedintele, dar si secretarul de stat vor face tot ceea ce pot pentru a avansa cat mai repede posibil" cu proiectul de modificare a regimului vizelor pentru est-europeni. Bush a confirmat declaratia premierului Dzurinda, care afirmase ca este "fericit ca problema vizelor se afla pe agenda personala a presedintelui".

In momentul de fata, desi majoritatea cetatenilor UE pot calatori in SUA pentru o perioada de 90 de zile fara vize, cei provenind din noua state admise anul trecut in Uniune nu pot face la fel. Numai slovenii sunt singurii care pot intra in SUA asemenea celorlati cetateni din vechile 15 state ale UE. La fel ca in Ungaria, Polonia si Cehia, ale caror guverne au cerut de cateva ori ridicarea vizelor, si in Slovacia opinia publica este nemultumita de "regimul discriminator" al SUA (la fel ca al Canadei si Australiei, de altfel) fata de noii cetateni ai UE. Mai multi politicieni si publicatii din aceste tari duc o campanie pentru a obtine din partea Comisiei Europene demersuri concrete pe langa Washington pentru ridicarea vizelor. Cat despre Romania si Bulgaria, care sunt pe cale de a deveni membre ale Uniunii Europene, au toate motivele sa se afle pe lista tarilor pentru ai caror cetateni americanii "studiaza" posibilitatea renuntarii la vize.

http://www.adevarulonline.ro/arhiva/2005/Februarie/1037/118642/

(c) Adevarul - 26 februarie 2005

bog_tom
9th April 2005, 06:32
revin cu 2 poze de la un meci recent :mda:

100_0747.jpg - romani de prin USA reuniti pt un meci de 1x2
100_0756.jpg - nu stiti despre ce meci e vorba ? live pe FoxSports (ignorati-l pe stelistu' ce apare in poza :drak: )

inca 2 din Central Park :cool:

100_0638.jpg - la pationar
100_0641.jpg - ice & skyscrapers

bog_tom
9th April 2005, 06:51
in Central Park (NYC)

100_0677.jpg - semne de primavara
100_0614.jpg - caleasca
100_0636.jpg - podetz
100_0670.jpg - o pasionata de role


100_0713.jpg - sala de sport unde de 3x/saptamana romanii duc lupte grele la baschet cu negrii, cu hispanicii sau chiar cu turcii

PS. in peisaj apar si 2 gaste salbatice iesite la plimbare :)

bog_tom
9th April 2005, 07:05
sanatate, Mr. Morgan Freeman :rolleyes:

PS. si Michael Jackson era prin zona (pauza la tribunal) :D

M de C
10th April 2005, 06:46
^^ Foarte frumoase poze.
Poate o sa postez si eu niste poze in curand cu campusul unde stau si cu locuri pe unde am fost.
Cand am vazut pozele cu zapada mi-am adus aminte ce iarna grea a fost aici, iar acum cand deja umblu in pantaloni scurti ma bucur ca a trecut si ca a venit vara. (si mai am putin si ma duc acasa)

desdemona
10th April 2005, 08:22
Pantaloni scurti? :o: Ce fain..
Acasa .. unde - mai precis? :rolleyes:

bog_tom
8th May 2005, 08:08
Impresii de la festivalul “Ziua Romaniei” - New York (7 mai 2005)

Picture 003.jpg - Tarabe
Picture 011.jpg - Langa Wall Street
Picture 022.jpg - In actiune
Picture 028.jpg - Scena
Picture 029.jpg - Tribunele

bog_tom
8th May 2005, 08:14
Picture 041.jpg - In parc
Picture 042.jpg - "Coloana Infinitului" :rolleyes:
Picture 045.jpg - 3 culori
Picture 048.jpg - new entries :ok:
Picture 051.jpg - salutari !

bog_tom
8th May 2005, 08:16
Picture 060.jpg - Nicola
Picture 072.jpg - Hora de mana :yeah:
Picture 076.jpg - Sorana Belciu (TVRi) via paparazzi :drak:
Picture 085.jpg - Andra
Picture 097.jpg - SUA & Romania :headbang:

realmadrid.com
8th May 2005, 14:28
bog_tom...niste poze "de la inaltime" nu ai:D...ceva gen Empire State:D?

fia
16th February 2006, 11:55
Din America, despre America
Sal everybody si la multi ani!

Mailul asta are un kilometru... ba nu, o mila Ca astia masoara in mile, uncii si alte prostii de pe vremea lui pazvante chioru Deci risc sa va plictisesc cu parerile mele despre america :) Sorry if I do.

N-am prea scris... deloc despre marea si minunata, cea mai beton si ca lumea tara din lume... pentru ca nu prea stiam ce sa zic. La inceput a fost socul, si apoi frustrarea, apoi dezgustul, apoi am asteptat sa vad, poate ma insel... si acum mailul asta

Deci, la noi in america, unde totul este cald si bine si frumos...

Ehe as vrea eu. Ma tot gandesc ce sa va zic despre fundul asta de lume? Si cu ce sa incep? Ca sunt atat de multe...

Pai in primul rand sa incepem cu distractia americana: "FUN". Pai nu trecu mult, o zi doua, de cand am ajuns aici si tot aud reclame, in taxi, la radio, la tv, cu tot felul de chestii, toate ducand la aceeasi idee, idee pe care o desprind dintr-un mare si important ghid turistic despre/din San Francisco: "and... What can be more fun than shopping?"

Deci citind eu ghidul acesta si incercand sa gasesc ceva "fun" sau macar interesant de facut prin San Francisco... asta era top of the list. Doamne si ce m-am excitat la gandul de ore de cumparaturi in diverse magazine ale patratului uniunii (Union Square).

Da' oricum, radio si tv, si net nu contenesc sa iti aduca aminte ca" shopping is so fun". Hai sa zicem ca e reclama, acceptabil. Asta pana cand vezi americanii in actiune. Dupa cum zicea cineva (roman plecat in state, stabilit aici de 10 ani): americanii sunt ca lacustele.

Si asa e. Dupa promotiile de sarbatori magazinele au rafturi goale, mai nimic nu mai gasesti, ca a trecut valul de lacuste. Si cumparara frate tot, da tot. Am zis sa incerc si eu. In primul rand: magazinele sunt, sa zicem ... nici cat jumate dintr-un magazin mediu european? Dar, marimea nu conteaza nu?

Dar calitatea? Doamne daca nu m-am invartit de mi-au iesit ochii si mi s-a facut parul maciuca. Calitatea produselor americane, toate facute pe vapor, undeva in apele internationale sau langa taiwan sau china... e EXECRABILA.

Si iarasi, am zis sa ma abtin, ca poate nu am nimerit eu in magazine care trebe, nu am cautat suficient... ce stiu eu. Dar nu, este o stare generala: haine de cel mai prost gust ever to be shown to me , chestii electrice pe care le folosesti de doua ori si apoi le arunci la gunoi ca s-au stricat si tot asa.

A... si macar de ar fi ieftine, pe masura calitatii. Dar dai la bani de te usca... Oricum lacustele cumpara tot.

Hai sa va povestesc cum functioneaza telefonia mobila aici. Pai in primul si in primul rand: platesti si ce dai si ce primesti. Prima oara cand mi-a zis asta la dealer, am ras, am crezut ca glumeste. Dar si ea a zambit ironic si a zis ca da, noi europenii si asiaticii avem altfel sistemul. Deci, daca suni, platesti, daca esti sunat si raspunzi, platesti. Daca trimiti mesaj, platesti, daca primesti mesaj (si nu prea ai cum sa refuzi), guess what? Iar platesti. Si da, trist, dar nu glumesc.

Dar cea mai tare faza a telefoniei mobile americane: in timp ce suni (adica telefonul suna) si alalalt inca nu a raspuns... Guess what? Deja PLATESTI Ca cica e air time sau nu mai stiu ce. Ihi. Deci cand vb cu Denisa, platesc ca vb cu Denisa, si ea plateste ca a raspuns, deci ajung sa platesc de doua ori ca vb cu ea. Cum toti fac asa, si mai mult, li se pare chiar normal... tac si inghit.

Anyway, sa mergem mai departe Aici in the most advanced country on the earth (si apropos, toti americanii chiar cred asta), exista notiunea de credit history. Adica te inregistreaza la plati. Daca platesti curentul la timp, daca platesti mobilul la timp, daca platesti chiria, etc etc. Si daca le platesti pe toate la timp, ai credit history bun. Daca ai omis vreuna, sau ai intarziat (nu conteaza si 5 min), devii dubios. Si mai mult, cum trebuie sa platesti prin posta (cec), daca nu ajunge cecul la timp (nu conteaza ca nu e vina ta).... tot aia-i! Ei fie, poti sa zici ca e acceptabil, dar daca vii in alta tara (overseas cum zic astia)... nu ai nici un credit history, nu? Si cine spera ca asta inseamna ca e bine (prezumptia de nevinovatie? hello?) Well, e la fel de rau ca unu care nu si-a platit ever facturile, singura diferenta este ca tu poti sa iti
construiesti credit history (in vreo doi ani), iar ala cu bad credit nu mai scapa ever.

De fapt, asta ramane asa ca un stigmat asupra intregii sale vieti, ca a uitat sa plateasca o factura. Ba mai mult, caz real: unu voia sa divorteze de sotia sa ca el avea credit history foarte bun si ea il avea dubios, ori prin mariaj isi asocia numele lui cu credit history-ul ei, deci ii scadea lui scorul. Iar ea era disperata, ca nu stia ce sa faca sa nu divorteze ala de ea.

Un nou taram de explorat pentru telenovele.

Oricum, noi cum nu avem nici o istorie americana, nici de credit nici de alta natura, suntem cei mai suspecti oameni on earth Si cand am vrut sa ne luam mobile (cu abonament, that is), trebuia sa platim un deposit de 500$ per telefon. Adica 1000$, pe care ii vezi inapoi intr-un an daca esti
cuminte si iti platesti la timp toate facturile. Daca amani vreuna, risti sa ii pierzi pe toti Si nu primesti dobanda pe anul ala!

Si depozitul este raspunsul la toate. Ca sa stai in chirie fara istorie de credit, platesti depozit (ca daca nu le platesti chiria?). Ca sa ai curent in chiria in care stai, platesti depozit, ca daca nu platesti curentul? Si
pentru toate serviciile platesti depozit.

Ca sa nu mai zic ca daca vrei sa faci imprumut (pentru masina de ex. Ca aici nu poti sa mergi pe jos nici sa iti iei painea, ca e 3 miles away), bineinteles ca platesti o dobanda frenetica si in caz ca nu ai platit rata
lunara pana la minutul x al ultimei zile, in 5 min. vine nenea sa iti ridice masina din fata casei. Si nu-i gluma Adica eu tot rad pe aici, dar nu-i rasul meu.

Cum faci credit history? Pai te imprumuti de la banca din banii tai si platesti bancii dobanda (varianta pe scurt). Adica deschizi un cont de credit card la banca, pe care il garantezi cu 500$ blocati in banca. Apoi
cheltui de pe credit card in limita celor 500$ si lunar iti vine factura cu cat ai cheltuit + dobanda bancii. Lunar o platesti la timp, ca orice alta factura :) Si asa construiesti credit history. Dureaza un an sau doi.

Dar america este o tara a tuturor posibilitatilor si a oamenilor liberi. De revelion, neavand ce face (in mare parte), am pus si noi niste muzica. Din pacate, vecinul nostru nu a fost de acord si ne-a batut in perete de mai avea putin si se darama (casele aici se construiesc din cartoane, chestii prefabricate in caz ca nu stiati.. si costa... Vecinii (toata familia) voiau sa doarma. (In caz ca va intrebati, nu sunt un caz singular, multi stau acasa si dorm de rev, pe aici).

Si cum in contractul de chirie scrie clar ca dupa ora 10 nu ai voie sa faci nici pas, si revul e pe la 12 noaptea... ne-am conformat. Am dat muzica in surdina... si ne-am zis un la multi ani in soapta.

Dar macar de-ar fi asta totul. Cateva zile dupa ce ne-am luat aparat foto digital (o sa trimit in viitor si niste poze), a iesit si Denisa pe afara sa fotografieze imprejurimile si pe unde stam. Numai ca un alt vecin a sarit la ea si a tipat (la propriu, chiar a tipat) ca "ii invadeaza his privacy", si Denisa speriata si cu coada intre picioare a inchis aparatul si a intrat in casa.

Si cum la astia chestiile astea nu sunt de gluma, taci si te conformezi. Ce se poate intampla daca dai muzica prea tare? Vecinul suna la 911, te trezesti cu politia la usa si primesti citatie la tribunal pentru urmatoarea saptamana. Orice vecin poate sa iti faca asta... si o si fac, daca prind momentul.

Asa ca incerci sa respiri si sa nu deranjezi pe nimeni prin existenta ta. Ca si daca te uiti mai lung la cineva, s-ar putea sa te dea in judecata ca l-ai hartuit. Si nici asta nu e o gluma, am primit training dupa ce m-am angajat.

Deci esti liber sa faci ce vrei atata timp cat nu deranjezi pe nimeni si cum orice ai face (in afara de banal) deranjeaza pe cineva, esti liber sa faci nimic.

Sa mai vb putin de mentalitatea ameriana: zambeste oricarui strain, intreaba" how are you?" cand vezi un om, nu raspunde niciodata altceva decat "fine" la intrebarea de mai sus (nici asta nu e o gluma), exista doar america si "the rest of the world" care oricum nu conteaza... si sa nu indrazniti vreodata sa afirmati ca altundeva in lume, ceva se face mai bine decat in US Am avut oroarea de a-mi fi scapat o mica sugestie in acea directie.

A, mai era o chestie funny. Ca oricum sunt inapoiati mai cu toate chestiile pe aici, le-am zis ca aveam un telefon mobil care ma tinea 11-14 zile, cand mi l-am luat. Si ca asta ma intereseaza cel mai mult, sa ma tina cat mai mult bateria. Si mi s-a raspuns: wow, il ai la tine? poti sa ni-l arati? am auzit ca in Europa aveti tehnologie mai avansata decat aici la mobile. Asta ma tine 3 zile (e cel mai tare de pe piata).

Oricum pe aici nu sunt decat LG si nu mai stiu ce (inca vreo doua marci). Celelalte nu au voie pe piata, nu stiu din ce motive. Banuiesc ca libertatea pietei :))

In rest? Ce sa va mai spun de pe aici? Eventual doar ca sunt ca niste robotei. Muncesc si muncesc si muncesc, si se mai duc din cand in cand acasa. Si am colegi care imi povestesc cat de entuziasti sunt sa munceasca la nu stiu ce feature, sau altul zise acu ceva vreme: "this will keep me busy this weekend" si mi-a tras un zambet. La care i-am tras si eu un zambet inapoi si gata. Unde "this" era ceva de munca bineinteles (dar nu era neaparat o cerinta la munca ci era o gaselnita pe care voia el sa o faca, pt binele comun). Sunt de acord ca din cand in cand mai gasesti cate ceva entuziasm si in munca (desi eu nu prea, in ultima vreme), dar la ei e obicei, nu exceptie.

Familia este ca o afacere. Ea in masina ei, pleaca de dimineata, el in masina lui pleaca de dimineata. Se intalnesc seara la cina (daca munca permite) si discuta "afacerile" de familie, la 10 stingerea. Si a doua zi de la capat.

Craciunul este despre cadouri si shopping (so FUUUN), si nici o mentiune despre aspectul crestin (nasterea Domnului)... cum s-ar putea asa ceva? Este politic incorect. Evreii nu cred in Iisus, si nici budustii si alti
cativa... deci nimeni nu poate sa impuna religia lui altora, deci nimeni nu poate sa pomeneasca despre asa ceva, ca daca ar pomeni, ar fi o incercare de a-ti impune religia, of course.

A.. si e o mizerie pe strazi si prin gari si transportul in comun (care oricum e mai mult lipsa) e de un jeg... de cateodata mi se facea pielea gainii gandindu-ma ca o sa stau pe scaunul ala in tren, sau mai stiu eu.
Cersetori sunt garla. Oameni prost platiti sunt si mai multi.

A... si am uitat, eu sunt in cea mai frumoasa zona din state, iar San Francisco este cel mai frumos oras din state. Mi se aduce aminte asta... foarte des :))

A... si mai e un banc, pe care l-am auzit de la un indian: "The only culture in america is agriculture." Am ras... trist, dar am ras. Denisa a mers fericita la cea mai mare librarie din Standford shopping center (standford nu?) care era plina cu:" How to lose weight in 20 days" si "How to live longer", si nimic altceva
:))

Incerc sa scriu ceva de bine de pe aici... dar nu gasesc nimic :))

Ma opresc aici... la reflectia mea asupra culturii si civilizatiei americane (care e lipsa) ca v-am umflat capul destul :))

Si cum stiu ca majoritatea romanilor considera asa o realizare a pleca" dincolo", si cum majoritatea celor plecati au fazele alea de doi bani ca nu s-ar mai intoarce niciodata si se dau de parca ar fi toti buricii
pamantului... am vrut sa va trimit o poveste mai putin spusa si auzita de pe aici de peste hotare. Si acum ma gandesc ca acasa sunt multe lucruri mult mai importante si mult mai bune decat viata asta pointless si plina doar de munca pe care o duc romanii americanizati de aici (ca am intalnit destui si nici unul, "vai doamne" nu s-ar mai intoarce in rahatul din romania). Eu cred, acum mai mult decat inainte, ca acasa in rahatul din romania, esti/poti sa fii mult mai ferice decat aici.

Noh ne mai auzim noi, va mai povestesc de prin state... cand oi mai avea timp si chef, ca greu imi vine orice chef pe aici: The greatest country in the world, the greatest place to be! Remember that! :)

Raul

PS: O sa va trimit si niste poze mai 'colo, si alea promit ca o sa fie nice :)) Si revin cu amanunte placute ale vietii americane, mai intai trebuie sa le descopar :)) Wish me luck! I'm on a quest: discover the american beauty!
(Interesant ca filmul cu...)

(c) www.rdf.ro

aliss
16th February 2006, 12:00
uite aici :P
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=498080&postcount=1500

philos
16th February 2006, 14:51
buey Fia...m-ai nenorocit cu povestea asta....tu esti in Frisco acuma? pai weekendul trecut am fost p'acolo, de ce nu zisesi si tu :D...te duceam io la "fun" de orisice fel :D:D:D:D

American beauties sunt numa la Vegas si in Southern Cali....in rest, numa foci si leoaice de mare...din cand in cand o balena iti tulbura linistea sufleteasca :D

stefanm14
16th February 2006, 20:42
philoase, nu vezi ca e semnat "raul" si e pusa si pagina de pe care luat articolul. Delfinoaice nu sunt ? :D

Angelina Jolie
17th February 2006, 06:59
"iar San Francisco este cel mai frumos oras din state"
Cine dreaq o mai debitat-o si pe asta nu stiu.:happy