PDA

View Full Version : Presedinte pentru Romania



rasheedkpenny
4th June 2004, 10:47
M-a uitat ieri(de fapt azi, in reluare la ora 1 noaptea) la 100%... Robert Turcescu l-a avut invitat pe Stelian Tanase!

S-a discutat la un moment dat despre iscusinta de "sahist" a lui Iliescu de a-si calcula miscarile sale si de a anticipa miscarile celorlalti.
Punerea in umbra a lui Nastase pare sa fie una evidenta, in cazul in care cāstiga prezidentialele...

1. Nastase renunta la presedentia PSD si devine presedintele Romāniei... un fel de marioneta pusa acolo doar sa zambeasca frumos si sa mearga prin vizite de curtoazie! :D
2. Iliescu il propune pe Talpes ca prim-ministru, facāndu-si jocurile din umbra, prin intermediul prim-ministrului!
3. Iliescu redevine presedintele PSD... controleaza aproape tot!
4. Geoana, care daca devine primar general(putin probabil) va intra si el in "posesia" unei mici parti din PSD, probabil la nivelul Bucurestului...

Cu alte cuvinte, concluzia care o trag eu, daca Nastase candideaza si cāstiga la prezidentiale... pierde aproape tot controlul care il avea pana acum!

Si totusi, ce se intāmpla daca balanta va fi dezechilibrata de un primar Basescu ales dupa primul tur la Bucuresti, si eventual Boc la Cluj... oare are Alianta sanse sa strice planurile "sahistului" Iliescu?

Later edit: am sa adaug, mai incolo si un poll.... cand se decid candidatii! :P

vasile314tzurka
4th June 2004, 14:36
daca va cistiga prezidentialele si s-ar putea sa ai surpriza ca nu:)

Ultras
4th June 2004, 14:39
Momentan, la capitolul asta nu spun cu cine votez (pentru ca deja stiti). Oricum surpriza nu se va chema Cap de Mort! :drak:

vasile314tzurka
4th June 2004, 14:40
cap de mort?

Ultras
4th June 2004, 14:41
:drak:

Ultras
4th June 2004, 14:43
Chiar nu stii? Ala de-a nationalizat valuta in '92! :evil:

Ultras
4th June 2004, 14:48
Subiectul confiscării valutei este caracterizat de domnul Stolojan ca o măsură excepţională īntr-un moment dificil. Alternativa era limpede: o iarnă fără căldură şi cu mineriade sau o măsură excepţională de suspendare temporară a dreptului societăţilor comerciale de a reţine valuta īn conturi. Acest drept a fost restabilit īn mai 1992 cānd credibilitatea Romāniei a fost restabilită. Domnul Stolojan consideră că la acea vreme a fost salvată democraţia īn Romānia.

sursa: www.pnl.ro

rasheedkpenny
4th June 2004, 16:45
Da... vechea poveste! Oricum chiar ca atunci a fost o sitatie exceptionala... ma intreb daca a fost presat in vreun fel sa faca chestia respectiva! Hmm...

Oricum, ce sunt eu curios... cine va fi prim-ministru in caz ca Stolo iese presedine? Singurul nume care-mi vine-n cap e Isarescu... dar n-are "culoare politica"! Voi ce ziceti?

Dar daca prin absurd iese Vadim... pe cine propuneti Ultrase la sefia Guvernului, pe Irina "Of-of, Mai-mai" Loghin sau pe Dolanescu senior? :P Lasand gluma la o parte... l-ati puneti pe Funar, sau cine?

fia
5th June 2004, 07:27
Dar daca prin absurd iese Vadim... pe cine propuneti Ultrase la sefia Guvernului, pe Irina "Of-of, Mai-mai" Loghin sau pe Dolanescu senior? :P Lasand gluma la o parte... l-ati puneti pe Funar, sau cine?
Pe Mitica Dragomir :o: :o: :o: :headbang: